tracker master - en to oc translation catalogue (98 entries)

en: Location of the database
oc: Emplaçament de la basa de donadas

en: Specify the DBus name of this endpoint
oc: Especificar lo nom DBus d'aqueste ponch de terminason

en: NAME
oc: NOM

en: Specify the ontology name used in this endpoint
oc: Especificar lo nom de l'ontologia utilizada dins aqueste ponch de terminason

en: Specify a path to an ontology to be used in this endpoint
oc: Especificar un camin per una ontologia d'utilizar dins aqueste punt de terminason

en: HTTP port
oc: Pòrt HTTP

en: Whether to only allow HTTP connections in the loopback device
oc: Autorizar unicament las connexions HTTP dins lo periferic de bocla locala

en: Use session bus
oc: Utilizar la session bus

en: Use system bus
oc: Utilizar lo sistèma bus

en: List SPARQL endpoints available in DBus
oc: Listar los ponches d'accès SPARQL disponibles dins DBus

en: List network-local HTTP SPARQL endpoints
oc: Listar los ponches d'accès SPARQL HTTP locals a la ret

note: TRANSLATORS: these are commandline arguments
en: --list can only be used with --session or --system
oc: --list se pòt sonque utilizar amb --session o --system

note: TRANSLATORS: those are commandline arguments
en: One “ontology” or “ontology-path” option should be provided
oc: Una opcion « ontologia » o « camin de l'ontologia » deu èsser fornida

note: TRANSLATORS: those are commandline arguments
en: --http-port cannot be used with --dbus-service
oc: --http-port se pòt pas utilizar amb --dbus-service

en: Creating HTTP endpoint at %s…
oc: Creacion del ponch de terminason HTTP a %s…

en: Listening to SPARQL commands. Press Ctrl-C to stop.
oc: A l’escota de comandas SPARQL. Quichar Ctrl-C per arrestar.

note: Carriage return, so we paper over the ^C
en: Closing connection…
oc: Tampadura de la connexion…

en: Creating endpoint at %s…
oc: Creacion del ponch de terminason a %s…

en: Could not own DBus name
oc: Impossible d'obténer lo nom DBus

en: DBus name lost
oc: Nom DBus perdut

en: Unrecognized options
oc: Opcions pas reconegudas

en: Opening database at %s…
oc: Dobertura de la basa de donadas a %s…

en: Creating in-memory database
oc: Creacion de la basa de donadas en memòria

en: New database created. Use the “--dbus-service” option to share this database on a message bus.
oc: Basa de donadas novèla creada. Utilizatz l’opcion « --dbus-service » per partejar aquesta basa de donadas sus un bus de messatges.

en: FILE
oc: FICHIÈR

en: Connects to a DBus service
oc: Se connècta a un servici DBus

en: DBus service name
oc: nom del servici DBus

en: Output results format: “turtle”, “trig” or “json-ld”
oc: Format de sortida dels resultats : « turtle », « trig » o « json-ld »

en: Connects to a remote service
oc: Se connècta a un servici distant

en: Remote service URI
oc: URI del servici distant

en: Output TriG format which includes named graph information
oc: Format de sortida TriG qu'inclutz d'informacions suls grafics nomenats

note: TRANSLATORS: Those are commandline arguments
en: Specify one “--database”, “--dbus-service” or “--remote-service” option
oc: Especificatz una opcion “--database”, “--dbus-service” o “--remote-service”

en: No error given
oc: Cap d'error pas indicada

en: Could not establish a connection to Tracker
oc: Impossible d'establir una connexion cap a Tracker

en: Unsupported serialization format “%s”
oc: Format de serializacion « %s » pas pres en carga

en: Read TriG format which includes named graph information
oc: Legir lo format TriG qu'inclutz d'informacions suls grafics nomenats

en: Could not run import
oc: Impossible d'aviar l'import

en: Lists all available classes
oc: Lista totas las classas disponiblas

en: Lists all available prefixes
oc: Lista totes los prefixes disponibles

en: Lists all classes which notify changes in the database
oc: Lista las classas qu'avertisson de las modificacions en basa de donadas

en: List indexes used in database to improve performance
oc: Lista los indèxes utilizats dins la basa de donadas per melhorar la performança

en: Retrieve all named graphs
oc: Recuperar totes los grafics nomenats

en: Describe subclasses, superclasses (can be used with -s to highlight parts of the tree and -p to show properties)
oc: Descriu las classas inferioras, superioras (pòt èsser utilizat amb -s per metre en susbrilhança de parties de l'arborescéncia e -p per afichar las proprietats)

en: CLASS
oc: CLASSA

en: Lists all available properties
oc: Lista totas las proprietats disponiblas

en: Search for a class or property and display more information (e.g. Document)
oc: Recèrca una classa o una proprietat e aficha mai d'informacions (per ex. Document)

en: CLASS/PROPERTY
oc: CLASSA/PROPRIETAT

en: Could not create tree: subclass query failed
oc: Impossible de crear l'arborescéncia : la requèsta de la classa inferiora a fracassat

en: Could not create tree: class properties query failed
oc: Impossible de crear l'arborescéncia : la requèsta de las proprietats de la classa a fracassat

en: Could not search classes
oc: Impossible de recercar de classas

en: Classes
oc: Classas

en: Could not search properties
oc: Impossible de recercar de proprietats

en: Properties
oc: Proprietats

en: Could not list properties
oc: Impossible d'enumerar las proprietats

en: Namespaces
oc: Espacis de noms

en: Could not list classes
oc: Impossible d'enumerar las classas

en: Could not find notify classes
oc: Impossible de trobar las classas de notificacion

en: Notifies
oc: Notificacions

en: Could not find indexed properties
oc: Impossible de trobar las proprietats indexadas

en: Indexes
oc: Indèxes

en: Could not list named graphs
oc: Impossible de listar los grafics nomenats

en: Named graphs
oc: Grafics nomenats

en: The --list-properties argument can only be empty when used with the --tree argument
oc: L'argument --list-properties pòt pas èsser que void quand es utilizat en meteis temps que l'argument --tree

en: Get help on how to use TinySPARQL and any of these commands
oc: Obténer d'ajuda sus l'utilizacion de TinySPARQL e una d'aquestas comandas

en: Create a SPARQL endpoint
oc: Crear un punt SPARQL

en: Export data from a TinySPARQL database
oc: Exportar de donadas de la basa de donadas de TinySPARQL

en: Import data into a TinySPARQL database
oc: Importar de donadas dins la basa de donadas de TinySPARQL

en: Introspect a SPARQL endpoint
oc: Introspectar un ponch de terminason SPARQL

en: Query and update the index using SPARQL
oc: Efectuar de requèstas o de mesas a jorn amb SPARQL

en: Create a Web IDE to query local databases
oc: Crear un IDE Web per consultar la basa de donadas locala

en: Available tinysparql commands are:
oc: Las comandas de tinysparql disponiblas son  :

en: See “tinysparql help <command>” to read about a specific subcommand.
oc: Consultatz « tinysparql help <command> » per d'informacions sus una soscomanda especifica.

en: “%s” is not a tinysparql command. See “tinysparql --help”
oc: « %s » es pas una comanda tinysparql. Consultatz « tinysparql --help »

en: Path to use to run a query or update from file
oc: Camin d'utilizar per aviar una requèsta o una mesa a jorn a partir d'un fichièr

en: SPARQL query
oc: Requèsta SPARQL

en: This is used with --query and for database updates only.
oc: Aquò es utilizat amb --query e unicament per las mesas a jorn de la banca de donadas.

en: Provides an argument for a query parameter.
oc: Provesís un paramètre per un paramètre de requèsta.

en: PARAMETER:TYPE:VALUE
oc: PARAMÈTRE:TIPE:VALOR

note: To translators: This is to say there are no * search results found. We use a "foo: None" * with multiple print statements, where "foo" * may be Music or Images, etc.
en: None
oc: Pas cap

en: Invalid argument string %s
oc: Cadena de tèxte en paramètres invalida %s

en: Invalid parameter type for argument %s
oc: Tipe de paramètre invalid per l’argument %s

en: Could not get UTF-8 path from path
oc: Impossible d'obténer lo camin UTF-8 a partir del camin

en: Could not read file
oc: Impossible de legir lo fichièr

en: Could not run update
oc: Impossible d'aviar la mesa a jorn

en: Done
oc: Acabat

en: Could not run query
oc: Impossible d'aviar la requèsta

en: No results found matching your query
oc: Cap de resultat correspond pas a vòstra requèsta

en: Results
oc: Resultats

en: File and query can not be used together
oc: Los paramètres file e query ne pòdon èsser employés simultanèament

en: Path to use to run a query from file
oc: Camin d'utilizar per aviar una requèsta a partir d'un fichièr

en: SQL query
oc: Requèsta SQL

en: Failed to initialize data manager
oc: Impossible d'inicializar lo gestionari de donadas

en: Empty result set
oc: Ensemble que resulta void

en: A database path must be specified
oc: Un camin de basa de donadas deu èsser especificat

note: Translators: this is a HTTP port
en: Port to listen on
oc: Pòrt d’escotar

note: Translators: this is a HTTP port
en: Port not specified
oc: Pòrt non especificat

note: Translators: This will point to a local HTTP address
en: Creating Web IDE at %s…
oc: Creacion d’un IDE Web a %s…

note: Translators: this is a '|' (U+007C) separated list of common * title beginnings. Meant to be skipped for sorting purposes, * case doesn't matter. Given English media is quite common, it is * advised to leave the untranslated articles in addition to * the translated ones.
en: the|a|an
oc: the|a|an|lo|la|los|las|li|lis|lu|un|una|dels
