tracker master - en to sr translation catalogue (100 entries)

en: Location of the database
sr: Mesto baze podataka

en: Specify the DBus name of this endpoint
sr: Navodi naziv D-sabirnice ove krajnje tačke

en: NAME
sr: NAZIV

en: Specify the ontology name used in this endpoint
sr: Navodi naziv ontologije korišćene u ovoj krajnjoj tački

en: Specify a path to an ontology to be used in this endpoint
sr: Navodi putanju do ontologije za korišćenje u ovoj krajnjoj tački

en: Whether to only allow HTTP connections in the loopback device
sr: Da li treba dozvoliti HTTP veze samo sa povratnog uređaja

en: Use session bus
sr: Koristi sabirnicu sesije

en: Use system bus
sr: Koristi sabirnicu sistema

en: List SPARQL endpoints available in DBus
sr: Ispisuje SPARKuL krajnje tačke dostupne u D-sabirnici

en: List network-local HTTP SPARQL endpoints
sr: Spisak krajnjih tačaka za lokalno-mrežne HTTP SPARKuL

note: TRANSLATORS: these are commandline arguments
en: --list can only be used with --session or --system
sr: „--list“ se može koristiti samo sa „--session“ ili „--system“

note: TRANSLATORS: those are commandline arguments
en: One “ontology” or “ontology-path” option should be provided
sr: Treba biti dostavljena opcija „ontology“ ili „ontology-path“

note: TRANSLATORS: those are commandline arguments
en: --http-port cannot be used with --dbus-service
sr: --http-port se ne može koristiti sa --dbus-service

en: Creating HTTP endpoint at %s…
sr: Pravim HTTP krajnju tačku na „%s“…

en: Listening to SPARQL commands. Press Ctrl-C to stop.
sr: Osluškujem za SPARKuL naredbama. Pritisnite „Ctrl-C“ da zaustavite.

note: Carriage return, so we paper over the ^C
en: Closing connection…
sr: Zatvaram vezu…

en: Creating endpoint at %s…
sr: Pravim krajnju tačku na „%s“…

en: Could not own DBus name
sr: Ne mogu da posedujem naziv D-sabirnice

en: DBus name lost
sr: Naziv D-sabirnice je zagubljen

en: Unrecognized options
sr: Nepoznate opcije

en: Opening database at %s…
sr: Otvaram bazu podataka na „%s“…

en: Creating in-memory database
sr: Pravim bazu podataka u memoriji

en: New database created. Use the “--dbus-service” option to share this database on a message bus.
sr: Nova baza podataka je stvorena. Koristite opciju „--dbus-service“ da delite ovu bazu podataka na sabirnici poruka.

en: FILE
sr: DATOTEKA

en: Connects to a DBus service
sr: Povezuje se na uslugu D-sabirnice

en: DBus service name
sr: Naziv usluge D-sabirnice

en: Output results format: “turtle”, “trig” or “json-ld”
sr: Format izlaznih rezultata: „turtle“, „trig“ ili „json-ld“

en: Connects to a remote service
sr: Povezuje se na udaljenu uslugu

en: Remote service URI
sr: Putanja udaljene usluge

en: Output TriG format which includes named graph information
sr: Ispisuje TriG format koji obuhvata informacije imenovanog grafika

note: TRANSLATORS: Those are commandline arguments
en: Specify one “--database”, “--dbus-service” or “--remote-service” option
sr: Navedite jednu opciju „--database“, „--dbus-service“ ili „--remote-service“

en: No error given
sr: Nije data greška

en: Could not establish a connection to Tracker
sr: Ne mogu da uspostavim vezu sa Tragačem

en: Unsupported serialization format “%s”
sr: Nepodržan format serijalizacije „%s“

en: Read TriG format which includes named graph information
sr: Čita TriG format koji obuhvata informacije imenovanog grafika

en: Could not run import
sr: Ne mogu da pokrenem uvoz

en: Lists all available classes
sr: Spisak svih dostupnih klasa

en: Lists all available prefixes
sr: Spisak svih dostupnih prefiksa

en: Lists all classes which notify changes in the database
sr: Spisak svih klasa koje obaveštavaju o promenama u bazi podataka

en: List indexes used in database to improve performance
sr: Spisak indeksa koji se koriste u bazi podataka za unapređenje performansi

en: Retrieve all named graphs
sr: Dovlači sve imenovane grafike

en: Describe subclasses, superclasses (can be used with -s to highlight parts of the tree and -p to show properties)
sr: Opisuje podrazrede, superrazrede (može biti korišćeno sa „-s“ za isticanje delova stabla i sa „-p“ za pokazivanje svojstava)

en: CLASS
sr: KLASA

en: Lists all available properties
sr: Spisak svih dostupnih osobina

en: Search for a class or property and display more information (e.g. Document)
sr: Traži razred ili svojstvo i prikazuje više podataka (npr. Dokument)

en: CLASS/PROPERTY
sr: RAZRED/SVOJSTVO

en: Could not create tree: subclass query failed
sr: Ne mogu da stvorim stablo: upit podrazreda nije uspeo

en: Could not create tree: class properties query failed
sr: Ne mogu da stvorim stablo: upit svojstava razreda nije uspeo

en: Could not search classes
sr: Ne mogu da pretražim razrede

en: Classes
sr: Razredi

en: Could not search properties
sr: Ne mogu da pretražim svojstva

en: Properties
sr: Svojstva

en: Could not list properties
sr: Ne mogu da ispišem svojstva

en: Namespaces
sr: Imenski prostori

en: Could not list classes
sr: Ne mogu da ispišem razrede

en: Could not find notify classes
sr: Ne mogu da pronađem razrede obaveštenja

en: Notifies
sr: Obaveštenja

en: Could not find indexed properties
sr: Ne mogu da pronađem popisana svojstva

en: Indexes
sr: Popisi

en: Could not list named graphs
sr: Ne mogu da ispišem imenovane grafike

en: Named graphs
sr: Imenovani grafici

en: The --list-properties argument can only be empty when used with the --tree argument
sr: Argument „--list-properties“ može biti prazan samo kada se koristi sa argumentom „--tree“

en: Get help on how to use TinySPARQL and any of these commands
sr: Dobavlja pomoć o korišćenju TiniSPARKuL-a ili neke od ovih naredbi

en: Create a SPARQL endpoint
sr: Pravi SPARKuL krajnju tačku

en: Export data from a TinySPARQL database
sr: Izvozi podatke iz TiniSPARKuL baze podataka

en: Import data into a TinySPARQL database
sr: Uvozi podatke iz TiniSPARKuL baze podataka

en: Introspect a SPARQL endpoint
sr: Pregled SPARKuL krajnje tačke

en: Query and update the index using SPARQL
sr: Upit i ažuriranje indeksa koristeći SPARKuL

en: Create a Web IDE to query local databases
sr: Pravljenje veb IDE za upit lokalnih baza podataka

en: Available tinysparql commands are:
sr: Dostupne naredve za tinysparql su:

en: See “tinysparql help <command>” to read about a specific subcommand.
sr: Pogledajte „tinysparql help <naredba>“ da pročitate više o određenim podnaredbama.

en: “%s” is not a tinysparql command. See “tinysparql --help”
sr: „%s“ nije tinysparql naredba. Pogledajte „tinysparql --help“

en: Path to use to run a query or update from file
sr: Putanja za korišćenje za pokretanje upita ili ažuriranje iz datoteke

en: SPARQL query
sr: SPARKuL upit

en: SPARQL
sr: SPARKuL

en: This is used with --query and for database updates only.
sr: Ovo se koristi uz „--query“ i samo za ažuriranja baze podataka.

en: Provides an argument for a query parameter.
sr: Obezbeđuje argument parametra za upit.

en: PARAMETER:TYPE:VALUE
sr: PARAMETAR:VRSTAVREDNOST

note: To translators: This is to say there are no * search results found. We use a "foo: None" * with multiple print statements, where "foo" * may be Music or Images, etc.
en: None
sr: Ništa

en: Invalid argument string %s
sr: Nije ispravan niz znakova akrugmenta %s

en: Invalid parameter type for argument %s
sr: Nije ispravna vrsta parametra za argument %s

en: Could not get UTF-8 path from path
sr: Ne mogu da dobavim UTF-8 putanju za putanju

en: Could not read file
sr: Ne mogu da pročitam datoteku

en: Could not run update
sr: Ne mogu da pokrenem ažuriranje

en: Done
sr: Obavljeno

en: Could not run query
sr: Ne mogu da pokrenem upit

en: No results found matching your query
sr: Nisam pronašao nijedan rezultat koji odgovara vašem upitu

en: Results
sr: Rezultati

en: File and query can not be used together
sr: Datoteka i upit ne mogu biti korišćeni zajedno

en: Path to use to run a query from file
sr: Putanja za pokretanje upita iz datoteke

en: SQL query
sr: SKuL upit

en: SQL
sr: SKuL

en: Failed to initialize data manager
sr: Nisam uspeo da pokrenem upravnika podataka

en: Empty result set
sr: Prazan skup rezltata

en: A database path must be specified
sr: Putanja baze podataka mora biti navedena

note: Translators: this is a HTTP port
en: Port to listen on
sr: Port na kojem se sluša

note: Translators: this is a HTTP port
en: Port not specified
sr: Nije izbran port

note: Translators: This will point to a local HTTP address
en: Creating Web IDE at %s…
sr: Pravim veb IDE na „%s“…

note: Translators: this is a '|' (U+007C) separated list of common * title beginnings. Meant to be skipped for sorting purposes, * case doesn't matter. Given English media is quite common, it is * advised to leave the untranslated articles in addition to * the translated ones.
en: the|a|an
sr: jedan

en: Version
sr: Izdanje
