tokodon - en to es translation catalogue (985 entries)

en: All supported formats (*.jpg *.jpeg *.png *.gif *.webp *.heic *.heif *.avif *.webm *.mp4 *.m4v *.mov)
es: Todos los formatos permitidos (*.jpg *.jpeg *.png *.gif *.webp *.heic *.heif *.avif *.webm *.mp4 *.m4v *.mov)

en: JPEG image (*.jpg *.jpeg)
es: Imagen JPEG (*.jpg *.jpeg)

en: PNG image (*.png)
es: Imagen PNG (*.png)

en: GIF image (*.gif)
es: Imagen GIF (*.gif)

en: WebP image (*.webp)
es: Imagen WebP (*.webp)

en: HEIC image(*.heic)
es: Imagen HEIC (*.heic)

en: HEIF image (*.heif)
es: Imagen HEIF (*.heif)

en: AVIF image (*.avif)
es: Imagen AVIF (*.avif)

en: WebM video (*.webm)
es: Vídeo WebM (*.webm)

en: MPEG-4 video (*.mp4)
es: Vídeo MPEG-4 (*.mp4)

en: M4V video (*.m4v)
es: Vídeo M4V (*.m4v)

en: QuickTime video (*.mov)
es: Vídeo QuickTime (*.mov)

en: All files (*)
es: Todos los archivos (*)

en: All supported formats (%1)
es: Todos los formatos permitidos (%1)

en: Could not follow account
es: No se ha podido seguir la cuenta

en: Could not unfollow account
es: No se ha podido dejar de seguir la cuenta

en: Could not remove account as your follower
es: No se ha podido eliminar la cuenta como su seguidor

en: Could not block account
es: No se ha podido bloquear la cuenta

en: Could not unblock account
es: No se ha podido desbloquear la cuenta

en: Could not mute account
es: No se ha podido silenciar la cuenta

en: Could not unmute account
es: No se ha podido dejar de silenciar la cuenta

en: Could not feature account
es: No se ha podido destacar la cuenta

en: Could not unfeature account
es: No se ha podido dejar de destacar la cuenta

en: Could not edit note about an account
es: No se ha podido editar la nota sobre una cuenta

[ctx: @info:label Error message]
en: Network request was interrupted
es: Se ha interrumpido la petición de la red

[ctx: @info:label Error message]
en: Failed to parse credentials
es: No se han podido analizar las credenciales

en: View Post
es: Ver publicación

en: View Profile
es: Ver perfil

en: %1 mentioned you
es: %1 lo ha mencionado

en: %1 wrote a new post
es: %1 ha escrito una nueva publicación

en: %1 boosted your post
es: %1 ha promocionado su publicación

en: %1 followed you
es: %1 le está siguiendo

en: %1 requested to follow you
es: %1 ha solicitado seguirle

en: %1 favorited your post
es: %1 ha marcado su publicación como favorita

en: Poll by %1 has ended
es: La encuesta de %1 ha finalizado

en: %1 edited a post
es: %1 ha editado una publicación

[ctx: @title this is used for notifications, when an annual report is available. It's similar to spotify wrapped, it shows profile stats / it's a recap of the year. The variable is the current year e.g. 2024. Please don't translate the hashtag.]
en: Your %1 #FediWrapped awaits!
es: ¡Su #FediWrapped de %1 le espera!

en: Unveil your year's highlights and memorable moments on Mastodon!
es: Descubra sus momentos más destacados y memorables del año en Mastodon

[ctx: @title]
en: New Notification
es: Nueva notificación

en: You received a new notification.
es: Ha recibido una nueva notificación.

en: <b>Content Notice</b>: %1
es: <b>Aviso de contenido</b>: %1

en: This post has no text.
es: Esta publicación no tiene texto.

en: The moderators of your server has limited this user, view this in Tokodon to see their profile.
es: Los moderadores de su servidor han limitado a este usuario. Vea esto en Tokodon para consultar su perfil.

en: This user doesn't have a description.
es: Este usuario no tiene una descripción.

en: Image is too big
es: La imagen es demasiado grande

en: Unsupported image file. Only jpeg, png and gif are supported.
es: Archivo de imagen no permitido. Solo se permite JPEG, PNG y GIF.

en: Account details saved
es: Se han guardado los detalles de la cuenta

en: This server provided no rules. Please see their website for more information.
es: Este servidor no proporciona reglas. Consulte su sitio web para más información.

[ctx: @title:window]
en: Draft Posts
es: Borradores de publicaciones

[ctx: @title:window]
en: Scheduled Posts
es: Publicaciones programadas

[ctx: @title]
en: Follow Requests
es: Peticiones de seguimiento

[ctx: @title]
en: Followers
es: Seguidores

[ctx: @title]
en: Following
es: Siguiendo

[ctx: @title]
en: Muted Users
es: Usuarios silenciados

[ctx: @title]
en: Blocked Users
es: Usuarios bloqueados

[ctx: @title]
en: Featured Users
es: Usuarios destacados

[ctx: @title]
en: %1 favorite | %1 favorites
es[0]: %1 favorita
es[1]: %1 favoritas

[ctx: @title]
en: %1 boost | %1 boosts
es[0]: %1 promoción
es[1]: %1 promociones

[ctx: @title]
en: Familiar Followers
es: Seguidores familiares

[ctx: @title]
en: Manage List Users
es: Gestión de lista de usuarios

en: No Follow Requests
es: No hay peticiones de seguimiento

en: No Followers
es: No hay seguidores

en: No Followed Users
es: No hay usuarios seguidos

en: No Muted Users
es: No hay usuarios silenciados

en: No Blocked Users
es: No hay usuarios bloqueados

en: No Featured Users
es: No hay usuarios destacados

en: No Users Favorited This Post
es: Ningún usuario ha marcado esta publicación como favorita

en: No Users Boosted This Post
es: Ningún usuario ha promocionado esta publicación

en: No Familiar Followers
es: No hay seguidores familiares

en: No Users
es: No hay usuarios

en: Some users need to be manually approved before they can follow you, and will show up here.
es: Algunos usuarios necesitan aprobación manual para poder seguirle, y se mostrarán aquí.

[ctx: @info:placeholder]
en: No one is following this user, or they have chosen to hide this information.
es: Nadie está siguiendo a este usuario o han escogido ocultar esta información.

[ctx: @info:placeholder]
en: This user isn't following anyone, or has chosen to hide this information.
es: Este usuario no está siguiendo a nadie o ha escogido ocultar esta información.

en: Mute users to stop them from showing up in your notifications.
es: Silenciar usuarios para no mostrarlos en las notificaciones que reciba.

en: Block users to hide the user from your timeline entirely.
es: Bloquear usuarios para ocultarlos completamente en su cronología.

en: Users you like can be featured and shown on your profile.
es: Los usuarios que le gusten se pueden destacar y mostrar en su perfil.

en: No one has favorited this post yet. Maybe you'll be the first?
es: Nadie ha marcado esta publicación como favorita. ¿Será el primero?

en: No one has boosted this post yet. You should boost it to expand its reach!
es: Nadie ha promocionado esta publicación todavía. ¡Debería promocionarla para aumentar su alcance!

en: There is no one in this list yet.
es: Todavía no hay nadie en esta lista.

[ctx: @title:window]
en: Suggested Users
es: Usuarios sugeridos

en: Could not accept account
es: No se ha podido aceptar la cuenta

en: Could not reject account
es: No se ha podido rechazar la cuenta

en: Could not take action against the account
es: No se ha podido tomar una medida contra la cuenta

en: Could not enable the disabled account
es: No se ha podido activar la cuenta desactivada

en: Could not unsilence the account
es: No se ha podido dejar de silenciar la cuenta

en: Could not unsuspend the account
es: No se ha podido dejar de suspender la cuenta

en: Could not mark the account as not sensitive
es: No se ha podido marcar la cuenta como no sensible

[ctx: login status]
en: Suspended
es: Suspendida

[ctx: login status]
en: Limited
es: Limitado

[ctx: login status]
en: Sensitized
es: Sensibilizada

[ctx: login status]
en: Frozen
es: Congelada

[ctx: login status]
en: Email Not confirmed
es: Correo electrónico sin confirmar

[ctx: login status]
en: Not Approved
es: No aprobada

[ctx: login status]
en: No Limits Imposed
es: Sin límites impuestos

en: Error occurred when making a PUT request to update the domain block.
es: Ha ocurrido un error al hacer una petición PUT para actualizar el bloque de dominio.

en: Could not resolve report
es: No se ha podido resolver la denuncia

en: Could not unresolve report
es: No se ha podido quitar la resolución de la denuncia

en: Could not assign report
es: No se ha podido asignar la denuncia

en: Could not unassign report
es: No se ha podido quitar la asignación de la denuncia

[ctx: @info %1 is a display name]
en: %1 has moved to a new account:
es: %1 se ha mudado a una cuenta nueva:

[ctx: @action:button]
en: Go to Profile
es: Ir al perfil

[ctx: 'Mutual' is the common English word used in social media platforms describe people who follow you back. This the same meaning as 'mutual friends', for example.]
en: Mutual
es: Mutuos

en: Follows you
es: Te sigue

en: Follow Requested
es: Seguimiento solicitado

en: Unfollow
es: Dejar de seguir

en: Follow
es: Seguir

en: Stop notifying me when %1 posts.
es: Dejar de notificarme cuando %1 publique.

en: Notify me when %1 posts.
es: Notificarme cuando %1 publique.

[ctx: @info:tooltip]
en: Show a QR code for this account
es: Mostrar un código QR para esta cuenta

en: Mention…
es: Mención…

en: Start a Conversation…
es: Iniciar una conversación…

en: Hide Boosts from %1
es: Ocultar las promociones de %1

en: Show Boosts from %1
es: Mostrar promociones de %1

en: Stop Featuring This Profile
es: Dejar de destacar este perfil

en: Feature This Profile
es: Destacar este perfil

en: Unmute
es: No silenciar

en: Mute
es: Silenciar

en: Unblock
es: Desbloquear

en: Block
es: Bloquear

[ctx: @action:inmenu Report this post]
en: Report…
es: Denunciar…

en: Edit Profile
es: Editar perfil

en: Account editor
es: Editor de la cuenta

en: Featured Users
es: Usuarios destacados

[ctx: @action:inmenu]
en: Scheduled Posts
es: Publicaciones programadas

[ctx: @action:inmenu]
en: Draft Posts
es: Borradores de publicaciones

[ctx: @action:inmenu 'Browser' being a web browser]
en: Open in Browser
es: Abrir en navegador

en: Copy Link
es: Copiar enlace

en: Profile link copied.
es: Enlace de perfil copiado.

[ctx: @info:label Joined at]
en: Joined
es: Unido

en: Ownership of this link was checked on %1
es: El propietario de este enlace se comprobó el %1

[ctx: @label:textfield]
en: Private Note:
es: Nota privada:

en: Saved
es: Guardada

en: Write down something about this user, this isn't visible to anyone but you.
es: Escriba algo sobre este usuario. Esto solo será visible por usted.

en: Also followed by:
es: También lo sigue:

[ctx: @action:button See all familiar followers]
en: View %1 More
es: Ver %1 más

[ctx: @action:button See all familiar followers]
en: View All
es: Ver todos

[ctx: @label User's number of statuses]
en: <b>%1</b> post | <b>%1</b> posts
es[0]: <b>%1</b> publicación
es[1]: <b>%1</b> publicaciones

[ctx: @label User's number of followed accounts]
en: <b>%1</b> follows | <b>%1</b> following
es[0]: <b>%1</b> siguiendo
es[1]: <b>%1</b> siguiendo

[ctx: @label User's number of followers]
en: <b>%1</b> follower | <b>%1</b> followers
es[0]: <b>%1</b> seguidor
es[1]: <b>%1</b> seguidores

[ctx: @item:inmenu Profile Post Filter]
en: Posts
es: Publicaciones

[ctx: @item:inmenu Profile Post Filter]
en: Posts && Replies
es: Publicaciones y respuestas

[ctx: @item:inmenu Profile Post Filter]
en: Media
es: Multimedia

[ctx: @option:check]
en: Hide boosts
es: Ocultar promociones

[ctx: @action:button Show all of a profile's posts]
en: All
es: Todas

[ctx: @title:window]
en: Profile
es: Perfil

[ctx: @label]
en: No Posts
es: No hay publicaciones

en: This user hasn't posted anything yet.
es: Este usuario no ha publicado nada todavía.

[ctx: @label]
en: No Media
es: No hay multimedia

en: This user hasn't posted any media yet.
es: Este usuario no ha publicado multimedia todavía.

[ctx: @title: dialog to switch between logged in accounts]
en: Switch Account
es: Cambiar cuenta

[ctx: @button: login to or register a new account.]
en: Add Account
es: Añadir cuenta

en: Log in or create a new account
es: Iniciar sesión o crear una cuenta nueva

[ctx: @info:tooltip]
en: This account has an issue and can't login, switch to it for more details.
es: Esta cuenta tiene un problema y no se puede iniciar sesión. Cambie a ella para más detalles.

en: Share
es: Compartir

en: Share the selected media
es: Compartir los medios seleccionados

[ctx: @title Server-wide announcements set by admins.]
en: Announcements
es: Anuncios

[ctx: @label An announcement was published on a date]
en: Announcement on %1
es: Anuncios del %1

[ctx: @label]
en: No Announcements
es: No hay anuncios

en: Your server has not made any announcements yet.
es: Su servidor no ha hecho ningún anuncio todavía.

[ctx: @title]
en: Confirm Boost
es: Confirmar promoción

[ctx: @action:button Boost this post]
en: Boost
es: Promocionar

en: View profile
es: Ver perfil

en: No emojis
es: No hay emojis

[ctx: @info:placeholder]
en: No Information
es: Sin información

[ctx: @info Last updated: relative date and time (e.g. 2 years ago)]
en: Last updated: %1
es: Última actualización: %1

[ctx: @action:button]
en: Create Post
es: Crear publicación

[ctx: @info:tooltip]
en: Return to Top
es: Volver al principio

[ctx: @info:status]
en: Some replies are not available
es: Algunas respuestas no están disponibles

en: To view all replies, open the post on the original server.
es: Para ver todas las respuestas, abra la publicación en el servidor original.

[ctx: @action:button 'Browser' being a web browser]
en: Open in Browser
es: Abrir en navegador

[ctx: @info:status]
en: End of Timeline
es: Fin de la cronología

en: Conversations
es: Conversaciones

[ctx: @action:intoolbar]
en: New Conversation…
es: Nueva conversación…

[ctx: @title]
en: Search Users
es: Buscar usuarios

en: Search for user…
es: Buscar usuario…

en: No Conversations
es: No hay conversaciones

en: Direct messages to other users will show up here. Do not share any sensitive information over a conversation.
es: Aquí se mostrarán los mensajes directos a otros usuarios. No comparta información sensible en las conversaciones.

[ctx: @action:button]
en: Increase follow request count
es: Aumentar el contador de peticiones de seguimiento

[ctx: @action:button]
en: Decrease follow request count
es: Disminuir el contador de peticiones de seguimiento

[ctx: @title:window]
en: Create List
es: Crear lista

[ctx: @title:window]
en: Edit List
es: Editar lista

[ctx: @label:textbox List title]
en: Title
es: Título

[ctx: @label]
en: Show replies for
es: Mostrar respuestas para

[ctx: @label If the list is exclusive]
en: Exclusive
es: Exclusiva

en: Posts in an exclusive list are excluded from the Home timeline.
es: Las publicaciones de listas exclusivas se excluyen de la cronología de la página de inicio.

[ctx: @label If the list is favorited]
en: Favorite
es: Favorita

en: This list will show up in the sidebar.
es: Esta lista se mostrará en la barra lateral.

[ctx: @action:button Delete the list]
en: Manage Users
es: Gestión de usuarios

[ctx: @action:intoolbar Add users to list]
en: Add Users
es: Añadir usuarios

[ctx: @title]
en: Add Users to List…
es: Añadir usuarios a la lista…

[ctx: @action:button Add user to this list]
en: Add
es: Añadir

en: Search among users you follow…
es: Buscar en los usuarios que sigue…

[ctx: @action:button Create the list]
en: Create
es: Crear

[ctx: @action:button Save the edited list]
en: Save
es: Guardar

[ctx: @action:button Delete the list]
en: Delete
es: Borrar

[ctx: @title]
en: Deleting List
es: Borrando lista

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to delete this list?
es: ¿Seguro que quiere borrar esta lista?

en: Explore
es: Explorar

en: Posts
es: Publicaciones

en: Hashtags
es: Etiquetas

en: News
es: Noticias

en: Users
es: Usuarios

[ctx: @info:placeholder]
en: No Posts
es: No hay publicaciones

[ctx: @info:placeholder]
en: No Tags
es: No hay etiquetas

en: %1 person is talking | %1 people are talking
es[0]: %1 persona está hablando
es[1]: %1 personas están hablando

[ctx: @info:placeholder]
en: No News
es: No hay noticias

[ctx: @info:placeholder]
en: No Users
es: No hay usuarios

[ctx: @title 'Following' as in the users you're following on Mastodon.]
en: Following
es: Siguiendo

[ctx: @action:button]
en: Filters
es: Filtros

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Boosts
es: Mostrar promociones

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Replies
es: Mostrar respuestas

[ctx: @action:intoolbar]
en: Configure Filters…
es: Configurar filtros…

[ctx: @title:window]
en: Filters
es: Filtros

en: No User Selected
es: Ningún usuario seleccionado

en: With the Following view, easily check on each user you're following and only their posts - sorted by recent activity.
es: En la vista «Siguiendo» puede ver fácilmente los usuarios que está siguiendo y solo sus publicaciones, ordenadas por actividad reciente.

[ctx: @action:intoolbar]
en: Open Post
es: Abrir publicación

[ctx: @title:window]
en: About Server
es: Acerca del servidor

[ctx: @title:window]
en: Notifications
es: Notificaciones

en: Setup Required
es: Necesita configuración

en: Tokodon can show notifications for activity such as users boosting or replying to your posts.
    
    The types of notifications shown can be fine tuned when logged in.
es: Tokodon puede mostrar notificaciones por actividad, como los usuarios que promocionan o responden a sus publicaciones.
    
    Los tipos de notificaciones que se muestran se pueden configurar cuando inicie sesión.

en: Allow Notifications
es: Permitir notificaciones

en: Continue
es: Continuar

[ctx: @title:window]
en: Password Service
es: Servicio de contraseñas

en: Tokodon requires a password service to be running to save personally sensitive information.
    
    Tokodon can use KWallet, GNOME Keyring or any libsecret-compatible service.
    
    After you installed the service, make sure it's running and restart Tokodon.
es: Tokodon necesita que esté en ejecución un servicio de contraseñas para guardar información personal confidencial.
    
    Tokodon puede usar KWallet, GNOME Keyring o cualquier servicio compatible con libsecret.
    
    Cuando haya instalado dicho servicio, asegúrese de que está funcionando y reinicie Tokodon.

en: Quit Tokodon
es: Salir de Tokodon

[ctx: @title:window]
en: Welcome
es: Bienvenida

en: Welcome to Tokodon
es: Bienvenido a Tokodon

en: Some initial setup is required before you can use Tokodon.
es: Se necesita cierta configuración inicial antes de poder usar Tokodon.

[ctx: @title]
en: Select Language
es: Seleccionar idioma

[ctx: @action:button]
en: Close
es: Cerrar

[ctx: @title]
en: Lists
es: Listas

en: Create List
es: Crear lista

en: No Lists
es: No hay listas

en: Lists allow you to categorize who you're following.
es: Las listas le permiten categorizar a quién está siguiendo.

en: No Posts
es: No hay publicaciones

en: There are no posts from the users in your list. Only new posts will appear in a list.
es: No hay publicaciones de los usuarios de su lista. Solo las nuevas publicaciones aparecerán en una lista.

en: Edit List
es: Editar lista

[ctx: @title:window]
en: Authorization
es: Autorización

en: To continue, you must authorize Tokodon to access your account.
es: Antes de continuar debe permitir que Tokodon acceda a su cuenta.

en: Open Authorization Page
es: Abrir página de autorización

en: Copy Link to Authorization Page
es: Copiar enlace de la página de autorización

en: Link copied.
es: Enlace copiado.

en: Use Authorization Code
es: Usar código de autorización

en: Use this login method if the above link does not work.
es: Usar este método de inicio de sesión si el enlace anterior no funciona.

en: Enter authorization token:
es: Introduzca token de autorización:

[ctx: @title:window]
en: Login Issue
es: Problema de inicio de sesión

en: There was an issue logging into %1:<br><b>%2</b>
es: Ha ocurrido un problema al iniciar sesión en %1:<br><b>%2</b>

en: Please check if the password service is running. For other login issues, you can try logging into the server's website.
    
    You can attempt to log in again with the button below, or restart Tokodon.
es: Compruebe si está funcionando el servicio de contraseñas. Para otros problemas de inicio de sesión, puede probar a iniciar sesión en el sitio web del servidor.
    
    Puede probar a iniciar sesión de nuevo con el botón inferior, o reiniciar Tokodon.

en: View Website
es: Ver sitio web

en: Re-Attempt Log In
es: Reintentar inicio de sesión

en: Logout
es: Cerrar la sesión

[ctx: @title]
en: Logout
es: Cerrar la sesión

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to log out?
es: ¿Seguro que quiere cerrar la sesión?

[ctx: @title:window]
en: Registration
es: Registro

[ctx: @info:status Network status]
en: Failed to contact server: %1. Please check your proxy settings.
es: No se ha podido contactar con el servidor: %1. Compruebe las preferencias del proxy.

en: Proxy Settings
es: Preferencias del proxy

[ctx: @title:group]
en: Register
es: Registro

en: Username
es: Nombre de usuario:

en: Email Address
es: Dirección de correo electrónico

en: Password
es: Contraseña

en: Date of Birth
es: Fecha de nacimiento

en: Reason
es: Motivo

en: Register
es: Registro

[ctx: @title:window]
en: Rules
es: Reglas

[ctx: @title:group]
en: Rules
es: Reglas

[ctx: @action:button Agree to server rules]
en: Agree
es: Estoy de acuerdo

[ctx: @action:button Disagree to server rules]
en: Disagree
es: No estoy de acuerdo

[ctx: @title:window]
en: Pick a Server
es: Escoja un servidor

[ctx: @title:window]
en: Choose your Existing Server
es: Elija un servidor existente

en: This server is closed for registration: %1
es: Este servidor está cerrado para registros: %1

en: This server is closed for registration, and did not provide a reason.
es: Este servidor está cerrado para registros y no proporciona ningún motivo.

en: Search or enter URL…
es: Buscar o introducir URL…

en: Custom Server
es: Servidor personalizado

en: Public Servers
es: Servidores públicos

en: No Public Servers
es: No hay servidores públicos

en: Enter a server URL manually in the search field.
es: Introduzca una URL de servidor a mano en el campo de búsqueda.

[ctx: @action:button Open in external web browser]
en: Open Externally
es: Abrir externamente

[ctx: @info]
en: Browse the Fediverse and connect with people on Mastodon (and other compatible software).
es: Navegue por el Fediverso y conecte con personas en Mastodon (y otro software compatible).

[ctx: @action:button Pick a Mastodon server]
en: Register
es: Registro

[ctx: @action:button Use an existing Mastodon account]
en: Login
es: Iniciar sesión

[ctx: @action:button Application settings]
en: Settings
es: Preferencias

[ctx: @action:button]
en: Compatible with Mastodon
es: Compatible con Mastodon

[ctx: @info Compatible with Mastodon]
en: Compatible with
es: Compatible con

[ctx: @title]
en: Open As…
es: Abrir como…

[ctx: @title]
en: Reply As…
es: Responder como…

[ctx: @title]
en: Favorite As…
es: Marcar favorita como…

[ctx: @title]
en: Boost As…
es: Promocionar como…

[ctx: @title]
en: Bookmark As…
es: Añadir marcador como…

[ctx: @title]
en: Unknown Action
es: Acción desconocida

en: It seems pretty quiet right now, try posting something!
es: Parece que todo está bastante tranquilo ahora, ¡pruebe a publicar algo!

en: No Favorites
es: No hay favoritas

en: Posts that you favorite will show up here. If you appreciate someone's post, favorite it!
es: Aquí se mostrarán las publicaciones que haya marcado como favoritas. Si le gusta una publicación, márquela como favorita.

en: No Bookmarks
es: No hay marcadores

en: Bookmark posts and they will show up here. Bookmarks are always kept private, even to the post's author.
es: Aquí se mostrarán las publicaciones que haya marcado. Los marcadores siempre son privados, incluso para el autor de la publicación.

en: Write a New Post
es: Escribir una nueva publicación

en: Write a new post
es: Escribir una nueva publicación

en: Reply to post
es: Responder a la publicación

[ctx: @action:button Home Timeline]
en: Home
es: Página de inicio

[ctx: @action:button Account Notifications]
en: Notifications
es: Notificaciones

[ctx: @action:button Follows that require explicit allow/deny]
en: Follow Requests
es: Peticiones de seguimiento

[ctx: @action:button Direct one-on-one messages between users]
en: Conversations
es: Conversaciones

[ctx: @action:button This account's favorited posts]
en: Favorites
es: Favoritas

[ctx: @action:button This account's bookmarked posts]
en: Bookmarks
es: Marcadores

[ctx: @action:button Explore this server's trending posts, news, and more]
en: Explore
es: Explorar

[ctx: @action:button A list of this account's followed accounts]
en: Following
es: Siguiendo

[ctx: @action:button Search for users, posts and tags]
en: Search
es: Buscar

[ctx: @action:button This account's lists, or timelines consisting of a groups of accounts]
en: Lists
es: Listas

[ctx: @action:button This account's profile]
en: Profile
es: Perfil

[ctx: @action:button Open debug page]
en: Debug
es: Depurar

[ctx: @action:button Open moderation tools]
en: Moderation Tools
es: Herramientas de moderación

[ctx: @action:button Open settings dialog]
en: Settings
es: Preferencias

[ctx: @action:intoolbar]
en: Unfollow
es: Dejar de seguir

[ctx: @action:intoolbar]
en: Follow
es: Seguir

[ctx: @title]
en: Embed Information
es: Incrustar información

en: Advanced Search
es: Búsqueda avanzada

[ctx: @info:placeholder Username for searching accounts]
en: Username:
es: Nombre de usuario:

[ctx: @info:placeholder display name for searching accounts]
en: Display Name:
es: Nombre visible:

[ctx: @info:placeholder email for searching accounts]
en: Email:
es: Correo electrónico:

[ctx: @info:Search button to initiate searching accounts]
en: Search
es: Buscar

[ctx: @info:Reset button to reset all the text fields]
en: Reset
es: Reiniciar

[ctx: @info:Cancel button to close the dailog]
en: Cancel
es: Cancelar

[ctx: @info:Location combobox to choose location filters]
en: Location
es: Ubicación

[ctx: @info:Filter out accounts from any location]
en: All
es: Todas

[ctx: @info:Filter out remote accounts]
en: Remote
es: Remota

[ctx: @info:Moderation Status combobox to choose between different moderation status filters]
en: Moderation Status
es: Estado de moderación

[ctx: @info:Filter out accounts with any moderation status]
en: All
es: Todos

[ctx: @info:Filter out accounts with active moderation status]
en: Active
es: Activa

[ctx: @info:Filter out accounts with pending moderation status]
en: Pending
es: Pendiente

[ctx: @info:Filter out accounts with disabled moderation status]
en: Disabled
es: Desactivada

[ctx: @info:Filter out accounts with silenced moderation status]
en: Silenced
es: Silenciada

[ctx: @info:Filter out accounts with suspended moderation status]
en: Suspended
es: Suspendida

[ctx: @info:Role combobox to choose between different role filters]
en: Role
es: Papel

[ctx: @info:Filter out accounts with any role]
en: All
es: Todos

[ctx: @info:Filter out accounts with moderator role]
en: Moderator
es: Moderador

[ctx: @info:Filter out accounts with admin role]
en: Admin
es: Administrador

[ctx: @info:Filter out accounts with owner role]
en: Owner
es: Propietario

en: No accounts found
es: No se han encontrado cuentas

[ctx: @action:button]
en: Create Email Block
es: Crear bloqueo de correo electrónico

[ctx: @title]
en: E-Mail Domain Info
es: Información de dominio de correo electrónico

[ctx: @info The domain on which the block is imposed]
en: Email domain name
es: Nombre de dominio de correo electrónico

[ctx: @info Time when the block was imposed.]
en: Block created at
es: Bloqueo creado el

[ctx: @info The counted accounts signup attempts using that email domain within the last week.]
en: Account sign-up attempts in this week
es: Intentos de registros de cuentas de esta semana

[ctx: @info The counted IP signup attempts of that email domain within that day.]
en: IP sign-up attempts in this week
es: Intentos de registros de IP de esta semana

[ctx: @action:button]
en: Cancel
es: Cancelar

[ctx: @action:button]
en: Delete email block
es: Borrar bloqueo de correo electrónico

en: Email block deleted
es: Bloqueo de correo electrónico borrado

[ctx: @title]
en: New E-Mail Domain Block
es: Nuevo bloqueo de dominio de correo electrónico

[ctx: @info The domain on which the block will be imposed]
en: Domain *
es: Dominio *

en: This can be the domain name that shows up in the e-mail address or the MX record it uses. They will be checked upon sign-up.
es: Esto puede ser el nombre de dominio que se muestra en la dirección de correo electrónico o el registro MX que usa. Se comprobarán durante el registro.

[ctx: @action:button]
en: Resolve domain
es: Resolver dominio

en: New email block added
es: Nuevo bloqueo de correo electrónico añadido

[ctx: @info]
en: %1 sign-up attempts over the last week
es: %1 intentos de registro durante la última semana

en: No email blocks found
es: No se han encontrado bloqueos de correo electrónico

en: Add New Domain Block
es: Añadir nuevo bloqueo de dominio

en: Allow Federation with Domain
es: Permitir federación con el dominio

en: Allowed Domain Info
es: Información de dominio permitido

[ctx: @info:The domain that is allowed to federate]
en: Domain
es: Dominio

[ctx: @info:Time when the domain was allowed to federate.]
en: Created at
es: Creado el

en: Disallow Federation with Domain
es: No permitir federación con el dominio

en: Disallowed federation with the domain
es: Federación no permitida con el dominio

en: Add Domain Block
es: Añadir bloqueo de dominio

[ctx: @info:Enter the domain address of the domain block]
en: Domain*
es: Dominio*

en: Public comment
es: Comentario público

en: Private Comment
es: Comentario privado

en: Moderation
es: Moderación

[ctx: @info:Filter out all the allowed domains]
en: Silence
es: Silenciado

[ctx: @info:Filter out all the blocked domains]
en: Suspend
es: Suspendido

[ctx: @info:Filter out all the blocked domains]
en: None
es: Ninguno

en: Reject media files
es: Rechazar archivos multimedia

en: Removes locally stored media files and refuses to download any in the future. Irrelevant for suspensions
es: Elimina archivos multimedia guardados localmente y rechaza descargar más en el futuro. Irrelevante para suspensiones.

en: Reject reports
es: Rechazar denuncias

en: Ignore all reports coming from this domain. Irrelevant for suspensions
es: Ignorar todas las denuncias procedentes de este dominio. Irrelevante para suspensiones.

en: Obfuscate domain name
es: Ofuscar el nombre de dominio

en: Partially obfuscate the domain name in the list if advertising the list of domain limitations is enabled
es: Ofuscar parcialmente el nombre del dominio en la lista si está activado el anuncio de la lista de limitaciones de dominios

[ctx: @info:Button to create a domain block]
en: Create Block
es: Crear bloqueo

en: New domain block added
es: Nuevo bloqueo de dominio añadido

[ctx: @info:This domain will be able to fetch data from this server and incoming data from it will be processed and stored]
en: Domain*
es: Dominio*

en: New Allowed Domain Added
es: Añadido nuevo dominio permitido

en: Allowed domain option is available for instances with limited federation mode enabled
es: La opción de dominio permitido está disponible para las instancias con el modo de federación limitada activado

[ctx: @info:Choose between allowed and limited domains]
en: Moderation
es: Moderación

[ctx: @info:Filter out all the blocked domains]
en: Blocked domains
es: Dominios bloqueados

[ctx: @info:Filter out all the allowed domains in limited federation mode]
en: Allowed domains
es: Dominios permitidos

en: Allowed for federation
es: Permitido para federación

en: No federations found
es: No se han encontrado federaciones

[ctx: @action:button]
en: Create Rule
es: Crear regla

en: New IP Rule
es: Nueva regla IP

[ctx: @info:Time after which the rule will be lifted]
en: Expire After
es: Expirar tras

[ctx: @info:Option to block out the IP for 1 day]
en: 1 day
es: 1 día

[ctx: @info:Option to block out the IP for 2 weeks]
en: 2 weeks
es: 2 semanas

[ctx: @info:Option to block out the IP for 1 month]
en: 1 month
es: 1 mes

[ctx: @info:Option to block out the IP for 6 months]
en: 6 month
es: 6 meses

[ctx: @info:Option to block out the IP for 1 year]
en: 1 year
es: 1 año

[ctx: @info:Option to block out the IP for 3 years]
en: 3 year
es: 3 años

[ctx: @info: The comment attached with the ip rule]
en: Comment
es: Comentario

en: Optional. Remember why you added this rule.
es: Opcional. Recuerde por qué ha añadido esta regla.

[ctx: @info:The rule attached with the ip rule]
en: Rule *
es: Regla *

en: Choose what will happen with requests from this IP
es: Escoja lo que debe ocurrir con las peticiones que provengan de esta IP

en: Limit sign-ups
es: Limitar registros

en: New sign-ups will require your approval
es: Los nuevos registros necesitarán de su aprobación

en: Block sign-ups
es: Bloquear registros

en: New sign-ups will not be possible
es: No se permiten nuevos registros

en: Block access
es: Bloquear el acceso

en: Block access to all resources
es: Bloquear el acceso a todos los recursos

[ctx: @info:Button to create a IP rule]
en: Create IP rule
es: Crear regla IP

en: New IP rule added
es: Nuevo regla IP añadida

[ctx: @label]
en: Limit sign-ups
es: Limitar registros

[ctx: @label]
en: Block sign-ups
es: Registros bloqueados

[ctx: @label]
en: Block access
es: Bloquear el acceso

en: No IP rules found
es: No se han encontrado reglas de IP

en: Not Available
es: No disponible

en: Perform moderation action on %1
es: Realizar acción de moderación en %1

[ctx: @info: Use this to send a warning to the user, without triggering any other action.]
en: Warn
es: Advertencia

[ctx: @info: Prevent the user from using their account, but do not delete or hide their contents.]
en: Freeze
es: Congelar

[ctx: @info: Force all this user's media attachments to be flagged as sensitive.]
en: Force-Sensitive
es: Forzar a sensible

[ctx: @info: Prevent the user from being able to post with public visibility, hide their posts and notifications from people not following them.]
en: Limit
es: Limitar

[ctx: @info: Prevent any interaction from or to this account and delete its contents. Revertible within 30 days.]
en: Suspend
es: Suspender

[ctx: @info: The user will receive an explanation of what happened with their account]
en: Notify the user per e-mail
es: Notificar al usuario por correo electrónico

[ctx: @info: Send a warning note to the user.]
en: Custom warning
es: Advertencia personalizada

[ctx: @info:Button to submit the action aginst the user.]
en: Submit
es: Enviar

en: Action taken successfully
es: Medida tomada correctamente

[ctx: @info:Cancel button to close the dailog.]
en: Cancel
es: Cancelar

en: Are you sure?
es: ¿Está seguro?

en: Action will be taken against the account.
es: Se tomará una medida contra la cuenta.

en: Successfully approved %1's sign-up application
es: Se ha aprobado correctamente la solicitud de registro de %1

en: Successfully rejected %1's sign-up application
es: Se ha rechazado correctamente la solicitud de registro de %1

en: Successfully unfreezed %1's account
es: Se ha descongelado correctamente la cuenta de %1

en: Successfully unsilenced %1's account
es: Se ha dejado de silenciar correctamente la cuenta de %1

en: Successfully unsuspended %1's account
es: Se ha dejado de suspender correctamente la cuenta de %1

en: Successfully undo force-sensitive %1's account
es: Se ha deshecho correctamente el forzado a sensible de la cuenta de %1

en: Successfully deleted %1's account data
es: Datos de la cuenta de %1 borrados correctamente

en: Reasons for joining
es: Motivos para unirse

[ctx: @info:Number of Posts]
en: Posts
es: Publicaciones

[ctx: @info:Number of followers.]
en: Followers
es: Seguidores

[ctx: @info:row Number of accounts followed by the account]
en: Following
es: Siguiendo

en: No role
es: Ningún papel

[ctx: @info Role of the account on this server.]
en: Role
es: Papel

[ctx: @info The last time the account was active.]
en: Last Active
es: Última vez activa

[ctx: @info The current login status of the account.]
en: Login Status
es: Estado de inicio de sesión

[ctx: @info: Role of the user.]
en: Role
es: Papel

[ctx: @info: Email of the user.]
en: Email
es: Correo electrónico

[ctx: @info: Email confirmation status of the user.]
en: Email Status
es: Estado del correo electrónico

en: Confirmed
es: Confirmado

en: Not Confirmed
es: Sin confirmar

[ctx: @info: Locale of the user.]
en: Account Locale
es: Configuración regional de la cuenta

[ctx: @info: Joining date of the user]
en: Joined
es: Unido

en: Most recent IP
es: IP más reciente

en: Invited By
es: Invitado por

[ctx: @info: Approve the user's request]
en: Approve
es: Aprobar

[ctx: @info: Reject the user's request]
en: Reject
es: Rechazar

en: Delete Account Data
es: Borrar datos de la cuenta

[ctx: @info: Unfreeze the user's account]
en: Unfreeze
es: Descongelar

en: Undo Limit
es: Deshacer límite

en: Undo Suspension
es: Deshacer suspensión

en: Undo force-sensitive
es: Deshacer el forzado a sensible

en: Take action against this account
es: Tomar medidas contra esta cuenta

en: Remove Domain Block
es: Eliminar bloqueo de dominio

en: Domain Block Removed
es: Bloqueo de dominio eliminado

en: Edit domain block
es: Editar bloqueo de dominio

en: Private comment
es: Comentario privado

[ctx: @info:Button to update the domain block with new values]
en: Update Block
es: Actualizar bloqueo

en: Domain block updated
es: Bloqueo de dominio actualizado

en: Blocked at
es: Bloqueado el

[ctx: @info: No public comment provided]
en: None
es: Ninguno

[ctx: @info: No private comment provided]
en: None
es: Ninguno

[ctx: @info:The policy to be applied by this domain block]
en: Policy
es: Política

[ctx: @info:Whether to obfuscate public displays of this domain block]
en: Obfuscate
es: Ofuscar

[ctx: @info:Whether to reject incoming media from this domain]
en: Reject media
es: Rechazar multimedia

[ctx: @info:Whether to reject incoming reports from this domain]
en: Reject reports
es: Rechazar denuncias

en: Edit Domain Block
es: Editar bloqueo de dominio

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove IP Rule
es: Eliminar regla IP

en: IP Rule Removed
es: Regla IP eliminada

[ctx: @title:window]
en: Update IP Rule
es: Actualizar regla IP

[ctx: @info Time after which the rule will be lifted]
en: Expire After
es: Expirar tras

[ctx: @info Option to block out the IP for 1 day]
en: 1 day
es: 1 día

[ctx: @info Option to block out the IP for 2 weeks]
en: 2 weeks
es: 2 semanas

[ctx: @info Option to block out the IP for 1 month]
en: 1 month
es: 1 mes

[ctx: @info Option to block out the IP for 6 months]
en: 6 month
es: 6 meses

[ctx: @info Option to block out the IP for 1 year]
en: 1 year
es: 1 año

[ctx: @info Option to block out the IP for 3 years]
en: 3 year
es: 3 años

[ctx: @info The comment attached with the ip rule]
en: Comment
es: Comentario

[ctx: @info The rule attached with the ip rule]
en: Rule *
es: Regla *

[ctx: @info Cancel button to close the dailog]
en: Cancel
es: Cancelar

[ctx: @info Button to update an IP rule]
en: Update IP rule
es: Actualizar regla IP

en: IP rule updated
es: Regla IP actualizada

[ctx: @info Time after which the rule will be lifted]
en: Expires at
es: Expira a las

[ctx: @info No public comment provided]
en: None
es: Ninguno

[ctx: @info The severity to be applied by this IP rule]
en: Severity
es: Severidad

[ctx: @action:button]
en: Update IP Rule
es: Actualizar regla IP

en: Report #%1
es: Denuncia #%1

en: Mark as unresolved
es: Marcar como no resuelta

en: Mark as resolved
es: Marcar como resuelta

en: Report Unresolved
es: Denuncia no resuelta

en: Report Resolved
es: Denuncia resuelta

[ctx: @info Number of Posts]
en: Posts
es: Publicaciones

[ctx: @info Number of followers.]
en: Followers
es: Seguidores

[ctx: @info Row Number of accounts followed by the account]
en: Following
es: Siguiendo

[ctx: @info Time at which the reported account joined.]
en: Joined
es: Unida

[ctx: @info The last time the reported account was active.]
en: Last Active
es: Última vez activa

[ctx: @info The current login status of the account.]
en: Reported
es: Denunciada

[ctx: @info Time at which the report was made]
en: Reported
es: Denunciada

en: Reported By
es: Denunciada por

en: Report Status
es: Estado de la denuncia

en: Resolved
es: Resuelta

en: Unresolved
es: No resuelta

en: Action taken by
es: Medida tomada por

en: Assigned moderator
es: Moderador asignado

en: No one
es: Ninguno

en: Unassign
es: No asignar

en: Assign to me
es: Asignar a mí

en: Forwarded
es: Reenviado

[ctx: @info:The report is forwarded]
en: Yes
es: Sí

en: Category
es: Categoría

en: The reason this account and/or content was reported will be cited in communication with the reported account
es: El motivo por el que esta cuenta o contenido se denunciaron se citará en la comunicación con la cuenta denunciada

en: Other
es: Otros

en: Category changed to other
es: Categoría cambiada a «Otros»

en: Spam
es: Correo basura

en: Category changed to spam
es: Categoría cambiada a «Correo basura»

en: Content violates one or more server rules
es: El contenido viola una o más reglas del servidor

en: Category changed to rule violation
es: Categoría cambiada a «Violación de regla»

en: To provide more information, %1 wrote:
es: Para proporcionar más información, %1 escribió:

[ctx: @info:Account didn't provide any comment on the report]
en: N/A
es: n/d

en: Reported Content
es: Contenido denunciado

en: Offending content will be cited in communication with the reported account
es: El contenido ofensivo se citará en la comunicación con la cuenta denunciada

en: <b>Content Warning</b><br /> %1
es: <b>Advertencia de contenido</b><br />%1

en: Show Less
es: Mostrar menos

en: Show More
es: Mostrar más

[ctx: @title]
en: Accounts
es: Cuentas

en: Reports
es: Denuncias

[ctx: @title]
en: Federation
es: Federación

[ctx: @title]
en: IP Rules
es: Reglas IP

[ctx: @title]
en: Email Blocks
es: Bloqueos de correo electrónico

en: Accounts Tool Page
es: Página de la herramienta de cuentas

[ctx: @info:Combobox to choose Report Status]
en: Report Status
es: Estado de la denuncia

[ctx: @info:Filter out unresolved reports]
en: Unresolved
es: No resuelta

[ctx: @info:Filter out resolved reports]
en: Resolved
es: Resuelta

[ctx: @info:Combobox to choose the origin of report]
en: Report Origin
es: Origen de la denuncia

[ctx: @info:Filter out accounts with any origin]
en: All
es: Todas

[ctx: @info:Filter out accounts with local origin]
en: Local
es: Locales

[ctx: @info:Filter out accounts with remote origin]
en: Remote
es: Remotas

en: Reported By:
es: Denunciada por:

en: Comment:
es: Comentario:

en: Assigned Account:
es: Cuenta asignada:

[ctx: @info: No account assigned to the report]
en: N/A
es: n/d

en: No reports found
es: No se han encontrado denuncias

en: Notifications
es: Notificaciones

[ctx: @action:intoolbar Mark all notifications as read]
en: Mark All As Read
es: Marcar todos como leídos

[ctx: @action:intoolbar]
en: Configure Notifications…
es: Configurar notificaciones…

[ctx: @title:window]
en: Notification Settings
es: Preferencias de notificaciones

[ctx: @action:intoolbar Show all notifications]
en: All
es: Todas

[ctx: @action:intoolbar Show only mentions]
en: Mentions
es: Menciones

[ctx: @action:intoolbar More filter categories]
en: More
es: Más

[ctx: Show only boosts]
en: Boosts
es: Promociones

[ctx: Show only favorites]
en: Favorites
es: Favoritos

[ctx: Show only poll results]
en: Poll Results
es: Resultado de la encuesta

[ctx: Show only followed statuses]
en: Posts
es: Publicaciones

[ctx: Show only follows]
en: Follows
es: Seguimiento

[ctx: @info:label New notifications]
en: New
es: Nuevas

[ctx: @info:label Previous notifications]
en: Previous
es: Anteriores

en: No Notifications
es: No hay notificaciones

en: You have no notifications yet. When people reply, favorite or boost your posts they will show up here.
es: Todavía no tiene notificaciones. Cuando alguien responda, marque como favorita o promocione sus publicaciones, se mostrará aquí.

en: %1 has issued a warning against your account
es: %1 ha emitido una advertencia contra su cuenta

[ctx: @info:label this is used for notifications, when an annual report is available. It's similar to spotify wrapped, it shows profile stats / it's a recap of the year. The variable is the current year e.g. 2024. Please don't translate the hashtag.]
en: Your %1 #FediWrapped awaits! Unveil your year's highlights and memorable moments on Mastodon!
es: ¡Su #FediWrapped de %1 le espera! Descubra sus momentos más destacados y memorables del año en Mastodon.

[ctx: @action:button]
en: View #FediWrapped
es: Ver #FediWrapped

en: %1 signed up
es: %1 se ha registrado

[ctx: @action:button]
en: Manage Follow Requests
es: Gestión de peticiones de seguimiento

en: View %1's Profile
es: Ver el perfil de %1

en: %1 users favorited your post
es: %1 usuarios han marcado su publicación como favorita

en: %1 users boosted your post
es: %1 usuarios han promocionado su publicación

en: Normal Status
es: Estado normal

en: Spoiler Status
es: Estado de espóiler

[ctx: @info:label]
en: Moderation has blocked <b>%1</b>, including %2 of your followers and %3 account you follow.
es: La moderación ha bloqueado <b>%1</b>, incluidos %2 de sus seguidores y %3 cuentas que sigue.

[ctx: @info:label]
en: A report has been filed against a user in your server.
es: Se ha emitido una denuncia contra un usuario de su servidor.

[ctx: @info]
en: Unknown notification
es: Notificación desconocida

en: A poll has ended
es: Una encuesta ha finalizado

en: %1 updated their post
es: %1 ha actualizado su publicación

en: Status with image attachment
es: Estado con adjunto de imagen

en: Status with gif attachment
es: Estado con adjunto gif

en: Status with video attachment
es: Estado con adjunto de vídeo

en: Status with audio attachment
es: Estado con adjunto de sonido

[ctx: @info]
en: Sensitive media
es: Medios sensibles

en: Not available
es: No disponible

[ctx: @action:button]
en: Hide Media
es: Ocultar multimedia

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide media
es: Ocultar multimedia

en: Show Media
es: Mostrar multimedia

en: Save Image As…
es: Guardar imagen como…

en: Save Gif As…
es: Guardar Gif como…

en: Save Video As…
es: Guardar vídeo como…

en: Save Audio As…
es: Guardar sonido como…

en: Copy Image
es: Copiar imagen

[ctx: @title]
en: Post
es: Publicar

[ctx: @action:button Start media playback]
en: Play
es: Reproducir

[ctx: @info]
en: Content Notice
es: Aviso de contenido

en: <b>Content Notice</b><br /> %1
es: <b>Aviso de contenido</b><br />%1

[ctx: @info]
en: Filter
es: Filtro

en: <b>Filtered</b><br /> %1
es: <b>Filtrado</b><br />%1

[ctx: @action:button]
en: Show Anyway
es: Mostrar de todas formas

[ctx: Posted on 26 March 2024 Tuesday 20:43:18 +03]
en: Posted on %1
es: Publicado el %1

en: Public
es: Público

en: Unlisted
es: Sin listar

en: Private
es: Privado

en: Direct Message
es: Mensaje directo

en: No favorites
es: No hay favoritas

en: %1 favorite | %1 favorites
es[0]: %1 favorita
es[1]: %1 favoritas

en: No boosts
es: No hay promociones

en: %1 boost | %1 boosts
es[0]: %1 promoción
es[1]: %1 promociones

en: No quotes
es: No hay citas

en: %1 quotes | %1 quotes
es[0]: %1 cita
es[1]: %1 citas

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Link
es: Copiar enlace

en: Post link copied.
es: Enlace de la publicación copiado.

en: Link preview: %1
es: Vista previa del enlace: %1

[ctx: @info:label 'More from [this author]', where we put the user's avatar and name next to this label]
en: More from
es: Más sobre

[ctx: @info:label 'This is written by %1']
en: By %1
es: Por %1

en: Text description available
es: Descripción de texto disponible

en: Video
es: Vídeo

[ctx: @title]
en: Media Description
es: Descripción del medio

[ctx: @info]
en: Post content
es: Publicar contenido

[ctx: @label]
en: Pinned Post
es: Publicación fijada

[ctx: @title]
en: Delete Post
es: Borrar publicación

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to delete this post?
es: ¿Seguro que quiere borrar esta publicación?

[ctx: @title]
en: Delete & Re-draft Post
es: Borrar y volver a redactar la publicación

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to redraft this post? This will delete the original post.
es: ¿Seguro que quiere volver a redactar esta publicación? Esto borrará la publicación original.

[ctx: Reply to a post]
en: Reply
es: Responder

en: Cannot boost direct messages
es: Los mensajes directos no se pueden promocionar

en: Cannot boost private posts
es: Las publicaciones privadas no se pueden promocionar

[ctx: Share a post]
en: Boost
es: Promocionar

en: Boosted
es: Promocionada

en: Boost
es: Promocionar

[ctx: Favorite a post]
en: Favorite
es: Favorita

en: Favorited
es: Favorita

en: Favorite
es: Favorita

en: Remove bookmark
es: Eliminar marcador

[ctx: Bookmark a post]
en: Bookmark
es: Marcador

en: Bookmarked
es: Marcada

en: Bookmark
es: Añadir marcador

en: This post has been marked private. Some posts may be missing because its replies are marked as private by default.
es: Esta publicación se ha marcado como privada. Es posible que falten algunas publicaciones porque sus respuestas están marcadas como privadas de forma predeterminada.

[ctx: @info]
en: Post Author
es: Autor de la publicación

[ctx: Edited on <datetime>]
en: Edited on %1
es: Editado el %1

[ctx: Show more options]
en: More actions
es: Más acciones

[ctx: @info Loading user that started this interaction]
en: Loading…
es: Cargando…

en: %1 boosted
es: %1 promocionada

en: In reply to %1
es: En respuesta a %1

[ctx: @action:inmenu 'Thread' is a series of posts.]
en: Open Thread
es: Abrir hilo

[ctx: @action Open embed into website dialog]
en: Embed
es: Incrustar

[ctx: @action:inmenu]
en: Open as…
es: Abrir como…

[ctx: @action:inmenu]
en: Reply as…
es: Responder como…

[ctx: @action:inmenu]
en: Favorite as…
es: Marcar favorita como…

[ctx: @action:inmenu]
en: Boost as…
es: Promocionar como…

[ctx: @action:inmenu]
en: Bookmark as…
es: Añadir marcador como…

[ctx: @action:inmenu]
en: Unpin on Profile
es: Liberar del perfil

[ctx: @action:inmenu]
en: Pin on Profile
es: Fijar en el perfil

[ctx: @action:inmenu]
en: Unmute Conversation
es: Reanudar sonido de la conversación

[ctx: @action:inmenu]
en: Mute Conversation
es: Silenciar la conversación

[ctx: @action:inmenu Unmute account]
en: Unmute @%1
es: No silenciar a @%1

[ctx: @action:inmenu Mute account]
en: Mute @%1
es: Silenciar a %1

[ctx: @action:inmenu Unblock account]
en: Unblock @%1
es: Desbloquear a @%1

[ctx: @action:inmenu Block account]
en: Block @%1
es: Bloquear a @%1

en: Edit
es: Editar

en: Delete…
es: Borrar…

en: Delete & Re-draft…
es: Borrar y crear borrador…

[ctx: Votes percentage]
en: %1%
es: %1 %

en: You voted for this option
es: Ha votado esta opción

en: (No votes)
es: (Sin votos)

en: Vote
es: Votar

[ctx: @option:check Show poll results]
en: Show Results
es: Mostrar resultado

en: Poll has closed
es: La encuesta se ha cerrado

[ctx: @info]
en: Tag
es: Etiqueta

[ctx: @action:button expand the number of shown tags]
en: …and %1 more
es: … y %1 más

en: Post from %1
es: Publicación de %1

en: Quoted post
es: Publicación citada

[ctx: @info:label]
en: Poll
es: Encuesta

[ctx: @action:button]
en: Volume
es: Volumen

[ctx: Last read on this date]
en: Last read on %1
es: Última lectura el %1

[ctx: @title]
en: Report Post
es: Denunciar publicación

[ctx: @title]
en: Report User
es: Denunciar a usuario

[ctx: @title]
en: Reason for reporting this post
es: Motivo para denunciar esta publicación

[ctx: @title]
en: Reason for reporting this user
es: Motivo para denunciar a este usuario

[ctx: @action:button 'Report' as in 'Report this to moderators']
en: Report
es: Denunciar

[ctx: @action]
en: Cancel
es: Cancelar

en: Hashtag
es: Etiqueta

[ctx: @title]
en: Search
es: Buscar

en: Loading...
es: Cargando…

en: No search results
es: Búsqueda sin resultados

en: Search for users, tags and posts
es: Buscar usuarios, etiquetas y publicaciones

[ctx: @title:window Server rules]
en: Rules
es: Reglas

[ctx: @action:button]
en: Rules
es: Reglas

[ctx: @action:button]
en: Announcements
es: Anuncios

[ctx: @action:button]
en: Privacy Policy
es: Política de privacidad

[ctx: @title:window]
en: Privacy Policy
es: Política de privacidad

[ctx: @action:button]
en: Terms of Service
es: Condiciones del servicio

[ctx: @title:window]
en: Terms of Service
es: Condiciones del servicio

en: Edit Account
es: Editar cuenta

en: Please choose a file
es: Escoja un archivo

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to log out of %1?
es: ¿Seguro que quiere cerrar la sesión de %1?

en: Profile
es: Perfil

en: Account
es: Cuenta

en: Require approval for new followers
es: Solicitar aprobación para nuevos seguidores

en: By default new followers are automatically accepted. Uncheck if you want to manually approve or deny new ones. You always have the option to force someone to unfollow you.
es: De forma predeterminada, los nuevos seguidores se aceptan automáticamente. Desmarque esta opción si quiere aprobar las nuevas peticiones de forma manual. Siempre tiene la opción de forzar que alguien deje de seguirlo.

en: Is automated
es: Está automatizada

en: Whether to publicly mark this account as doing any kind of automated actions.
es: Indica si se debe marcar públicamente esta cuenta como realizando cierto tipo de acciones automatizadas.

en: Feature profile and posts
es: Destacar perfil y publicaciones

en: Your public profile and posts may be featured to other users.
es: Su perfil público y sus publicaciones pueden ser destacados por otros usuarios.

en: Publicly list follows and followers
es: Listar públicamente lo que sigue y sus seguidores

en: By default everyone you follow and everyone who follows you is public.
es: De forma predeterminada, todo lo que siga y sus seguidores es público.

[ctx: @label Account preferences]
en: Mark uploaded media as sensitive by default
es: Marcar los medios enviados como sensibles de forma predeterminada

[ctx: @label Account preferences]
en: Include public posts in search results
es: Incluir publicaciones públicas en las búsquedas

[ctx: @label Account preferences]
en: Default post language
es: Idioma predeterminado de las publicaciones

[ctx: @label Account preferences]
en: Default post visibility
es: Visibilidad predeterminada de las publicaciones

[ctx: @item:inlistbox Default post visibility rule]
en: Public
es: Público

[ctx: @item:inlistbox Default post visibility rule]
en: Unlisted
es: Sin listar

[ctx: @item:inlistbox Default post visibility rule]
en: Private
es: Privado

[ctx: @abel Account preferences]
en: Open Server in Browser
es: Abrir servidor en navegador

en: Some settings can only be configured on your server's website.
es: Algunas preferencias solo se pueden configurar en el sitio web del servidor.

en: Color theme
es: Tema de color

en: Pop out the post composer by default
es: Desprender el compositor de publicaciones por omisión

en: Continue reading where you last left off
es: Continuar leyendo donde lo dejó la última vez

en: If checked, the Home timeline will begin where you last read. The position in the timeline is shared with other clients.
es: Si esta opción está marcada, la cronología de la página de inicio empezará donde dejó de leer la última vez. La posición de la cronología se comparte con otros clientes.

en: Auto-update timelines
es: Actualizar cronologías automáticamente

en: If checked, Tokodon will automatically update certain timelines as new posts come in.
es: Si se marca esta opción, Tokodon actualizará automáticamente ciertas cronologías cuando reciba publicaciones.

[ctx: @option:check Boosting means to repost, or retweet]
en: Ask before boosting
es: Preguntar antes de promocionar

[ctx: @title:group]
en: Posts
es: Publicaciones

en: Show number of favorites and boosts
es: Mostrar el número de favoritas y promociones

en: Show link previews
es: Mostrar vistas previas de enlaces

en: Content font
es: Tipo de letra del contenido

en: Please choose a font
es: Escoja un tipo de letra

[ctx: @title:group]
en: Media
es: Multimedia

en: Crop images on the timeline
es: Recortar imágenes de la cronología

en: If unchecked, posts with only one image attached will be uncropped and shown in full.
es: Si no está marcada esta opción, las publicaciones con una única imagen adjunta no se recortarán y se mostrarán al completo.

en: Auto-play animated GIFs
es: Reproducir automáticamente GIF animados

[ctx: @title]
en: Blocked Domains
es: Dominios bloqueados

[ctx: @action:button]
en: Unblock
es: Desbloquear

[ctx: @info:placeholder]
en: No Blocked Domains
es: No hay dominios bloqueados

[ctx: @title:window]
en: Create Filter
es: Crear filtro

[ctx: @title:window]
en: Edit Filter
es: Editar filtro

[ctx: @label:textbox Filter title]
en: Title
es: Título

[ctx: @info:header]
en: Contexts
es: Contextos

[ctx: @info]
en: Select one or more contexts where this filter should apply:
es: Seleccione uno o más contextos donde se deba aplicar este filtro:

[ctx: @label:checkbox]
en: Home and Lists
es: Casa y listas

[ctx: @label:checkbox]
en: Notifications
es: Notificaciones

[ctx: @label:checkbox]
en: Public Timelines
es: Cronologías públicas

[ctx: @label:checkbox]
en: Conversations
es: Conversaciones

[ctx: @label:checkbox]
en: Profiles
es: Perfiles

[ctx: @info:header]
en: Action
es: Acción

[ctx: @label:radiobutton]
en: Hide with Content Notice
es: Ocultar con aviso de contenido

[ctx: @label:radiobutton]
en: Hide Media with Content Notice
es: Ocultar multimedia con aviso de contenido

[ctx: @label:radiobutton]
en: Hide Completely
es: Ocultar completamente

[ctx: @info:header]
en: Keywords
es: Palabras clave

[ctx: @action:button Add keyword]
en: Add
es: Añadir

[ctx: @info:placeholder]
en: No keywords
es: No hay palabras clave

[ctx: @label:checkbox]
en: Whole word
es: Palabra completa

[ctx: @action:button Remove keyword]
en: Remove
es: Eliminar

[ctx: @action:button Create the filter]
en: Create
es: Crear

[ctx: @action:button Save the edited filter]
en: Save
es: Guardar

[ctx: @action:button Delete the filter]
en: Delete
es: Borrar

[ctx: @title]
en: Deleting Filter
es: Borrando filtro

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to delete this filter?
es: ¿Seguro que quiere borrar este filtro?

[ctx: @title:window]
en: Edit Profile
es: Editar perfil

[ctx: @title:window]
en: Error Log
es: Registro de errores

[ctx: @action:intoolbar]
en: Clear All
es: Borrar todo

[ctx: @action:button]
en: Copy To Clipboard
es: Copiar al portapapeles

[ctx: @label]
en: No Errors
es: No hay errores

[ctx: @title]
en: Filters
es: Filtros

[ctx: @action:intoolbar]
en: Create Filter
es: Crear filtro

[ctx: @info:placeholder]
en: No Filters
es: No hay filtros

[ctx: @title:window]
en: Network Proxy
es: Proxy de red

en: System Default
es: Predeterminado del sistema

en: No Proxy
es: Sin proxy

en: Host
es: Máquina

en: Port
es: Puerto

en: User
es: Usuario

en: Apply
es: Aplicar

en: Enable notifications for this account
es: Activar las notificaciones de esta cuenta

en: Notifications can appear even when Tokodon isn't running.
es: Las notificaciones pueden aparecer incluso cuando Tokodon no esté en ejecución.

en: Push notifications are available but could not be enabled. Please log out and log back in.
es: Las notificaciones push están disponibles, pero no se pueden activar. Cierre la sesión y vuelva a iniciarla.

en: Notifications will only appear when Tokodon is running.
es: Las notificaciones solo aparecerán cuando Tokodon esté en ejecución.

[ctx: @title:group]
en: Filtering Policy
es: Política de filtrado

[ctx: @info:Option Accept and show this in notifications]
en: Accept
es: Aceptar

[ctx: @info:Option Filter and send to the filtered inbox]
en: Filter
es: Filtrar

[ctx: @info:Option Ignore completely, do not show notification]
en: Ignore
es: Ignorar

[ctx: @label Notification preferences]
en: People you don't follow
es: Personas que no sigue

[ctx: @label Notification preferences]
en: Until you manually approve them.
es: Hasta que las apruebe manualmente.

[ctx: @label Notification preferences]
en: People not following you
es: Personas que no lo siguen

[ctx: @label Notification preferences]
en: Including people who have been following you fewer than 3 days.
es: Incluidas las personas que lo han estado siguiendo menos de 3 días.

[ctx: @label Notification preferences]
en: New accounts
es: Nuevas cuentas

[ctx: @label Notification preferences]
en: Created within the past 30 days.
es: Creadas en los últimos 30 días.

[ctx: @label Notification preferences]
en: Unsolicited conversations
es: Conversaciones no solicitadas

[ctx: @label Notification preferences]
en: Filtered unless it's in reply to your own mention or if you follow the sender.
es: Filtrada a menos que sea en respuesta a su propia mención o si sigue al remitente.

[ctx: @label Notification preferences]
en: Moderated accounts
es: Cuentas moderadas

[ctx: @label Notification preferences]
en: Limited by server moderators.
es: Limitadas por los moderadores del servidor.

[ctx: @title:group]
en: Events
es: Eventos

en: Mentions
es: Menciones

en: When someone mentions you in a new post, or replies to one of your threads.
es: Cuando alguien lo menciona en una nueva publicación o responde a uno de sus hilos.

en: Statuses
es: Estados

en: When a user you have notifications turned on for makes a new post.
es: Cuando un usuario para el que tiene activadas las notificaciones crea una publicación.

en: Boosts
es: Promociones

en: When someone boosted one of your posts.
es: Cuando alguien ha promocionado una de sus publicaciones.

en: New followers
es: Nuevos seguidores

en: When someone follows you.
es: Cuando alguien le sigue.

en: New follow requests
es: Nuevas peticiones de seguimiento

en: When an account who requires manual approval wants to follow you.
es: Cuando una cuenta que necesita aprobación manual quiere seguirle.

en: Favorites
es: Favoritas

en: When a post you made was favorited by another user.
es: Cuando una publicación suya ha sido marcada como favorita por otro usuario.

en: Polls
es: Encuestas

en: When a poll you voted in has ended.
es: Cuando ha finalizado una encuesta en la que ha votado.

en: Edits
es: Ediciones

en: When a post you interacted with was edited by the author.
es: Cuando una publicación con la que ha interactuado ha sido editada por el autor.

en: Server Sign-ups
es: Registros del servidor

en: When someone signs up to your server.
es: Cuando alguien se registra en su servidor.

en: Server Reports
es: Denuncias del servidor

en: When someone files a report against a user on your server.
es: Cuando alguien emite una denuncia contra un usuario de su servidor.

en: Severed Relationships
es: Relaciones interrumpidas

en: When you or your server moderates another server, which you are following users or have followers with.
es: Cuando usted o su servidor moderan otro servidor del que esté siguiendo usuarios o del que tenga seguidores.

[ctx: @option:check]
en: Annual Report
es: Informe anual

en: When you receive your #FediWrapped at the end of the year.
es: Cuando reciba su #FediWrapped a final de año.

en: Display Name
es: Nombre visible

en: Bio
es: Bío

en: Header
es: Cabecera

en: PNG, GIF or JPG. At most 2 MB. Will be downscaled to 1500x500px
es: PNG, GIF o JPG. 2 MB como máximo. Se reducirá a 1500x500 px.

en: Delete
es: Borrar

en: PNG, GIF or JPG. At most 2 MB. Will be downscaled to 400x400px
es: PNG, GIF o JPG. 2 MB como máximo. Se reducirá a 400x400 px.

[ctx: Profile fields]
en: Fields
es: Campos

[ctx: @action:button]
en: Remove
es: Eliminar

[ctx: @action:button]
en: Add
es: Añadir

en: Reset
es: Reiniciar

en: Muted Users
es: Usuarios silenciados

en: Blocked Users
es: Usuarios bloqueados

en: Blocked Domains
es: Dominios bloqueados

en: Appearance
es: Aspecto

en: Safety
es: Seguridad

en: Accounts
es: Cuentas

en: Network Proxy
es: Proxy de red

en: Error Log
es: Registro de errores

en: About Tokodon
es: Acerca de Tokodon

[ctx: @title:group]
en: About
es: Acerca de

en: About KDE
es: Acerca de KDE

en: Sharing failed
es: No se ha podido compartir

[ctx: @action:button Allow follow request]
en: Allow
es: Permitir

[ctx: @action:button Deny follow request]
en: Deny
es: Denegar

[ctx: @action:button Deny follow request]
en: Unfollow
es: Dejar de seguir

[ctx: @action:button Deny follow request]
en: Remove Follower
es: Eliminar seguidor

[ctx: @action:button Deny follow request]
en: Remove
es: Eliminar

[ctx: @action:button Unblock this user]
en: Unblock
es: Desbloquear

[ctx: @action:button Unmute this user]
en: Unmute
es: Reanudar el sonido

en: No accounts available
es: No hay cuentas disponibles

[ctx: @title:group Alternate text or description of the image]
en: Description
es: Descripción

[ctx: @title:group]
en: Focal point
es: Punto focal

[ctx: @label:textbox Poll choice]
en: Choice %1
es: Elección %1

[ctx: @action:intoolbar Poll toolbar]
en: Add Choice
es: Añadir elección

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: Add a new poll choice
es: Añadir una nueva elección de encuesta

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: When the poll will expire
es: Cuánndo caducará la encuesta

[ctx: @option:check Poll toolbar]
en: Multiple choice
es: Elección múltiple

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: Allow multiple choices
es: Permitir múltiples elecciones

[ctx: @option:check Poll toolbar]
en: Hide totals
es: Ocultar totales

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: Hide vote count until the poll ends
es: Ocultar el número de votos hasta que la encuesta finalice

en: Remove
es: Eliminar

[ctx: Draft, unfinished post]
en: Draft
es: Borrador

[ctx: Scheduled for this date]
en: Scheduled for %1
es: Programada para %1

[ctx: @action:button Discard this post]
en: Discard
es: Descartar

[ctx: @info:placeholder]
en: No Drafts
es: No hay borradores

[ctx: @info:placeholder]
en: No Scheduled Posts
es: No hay publicaciones programadas

[ctx: @title]
en: Discard Draft
es: Descartar borrador

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to discard your draft?
es: ¿Seguro que quiere descartar el borrador?

[ctx: @action:button Discard this draft]
en: Discard
es: Descartar

[ctx: @title:window]
en: Edit This Post
es: Editar esta publicación

[ctx: @title:window]
en: Reply to This Post
es: Responder a esta publicación

[ctx: @title:window]
en: Rewrite This Post
es: Reescribir esta publicación

[ctx: @title:window]
en: Write a New Post
es: Escribir una nueva publicación

[ctx: @action:intoolbar Draft or unfinished posts]
en: Drafts
es: Borradores

[ctx: @action Pop out the status composer]
en: Pop Out
es: Desprender

en: Saving an edited post that has a poll will clear existing results.
es: Si guarda una publicación editada que tenga una encuesta, se borrará el resultado existente.

[ctx: @action:button Send a post]
en: Send
es: Enviar

[ctx: @action:button Reply to a post]
en: Reply
es: Responder

[ctx: @action:button Send the same post again]
en: Repost
es: Volver a publicar

[ctx: @action:Button Save an edited a post]
en: Save
es: Guardar

[ctx: @action:button Keep this draft]
en: Save
es: Guardar

[ctx: @action:button Go back to editing]
en: Cancel
es: Cancelar

[ctx: @title]
en: Schedule Post
es: Programar publicación

[ctx: @action:button Set this post's schedule to when it should be posted]
en: Set Schedule
es: Definir programación

[ctx: @info:placeholder]
en: Content notice
es: Aviso de contenido

[ctx: @info:placeholder]
en: What's new?
es: ¿Qué novedades hay?

[ctx: @title:window]
en: Choose a File
es: Escoger un archivo

[ctx: @action:button]
en: Attach File
es: Adjuntar archivo

[ctx: @info:tooltip]
en: You can't have attachments and a poll in the same post.
es: No se pueden incluir adjuntos y una encuesta en la misma publicación.

[ctx: @info:tooltip]
en: You have the maximum allowed number of attachments.
es: Ha alcanzado el número máximo de adjuntos permitidos.

[ctx: @info:tooltip]
en: Attach file
es: Adjuntar archivo

[ctx: @action:button]
en: Attach Poll
es: Adjuntar encuesta

[ctx: @info:tooltip]
en: You can't modify or add a poll to an existing post.
es: No puede modificar ni añadir una encuesta a una publicación existente.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add poll
es: Añadir encuesta

[ctx: @action:button]
en: Content Notice
es: Aviso de contenido

[ctx: @info:tooltip]
en: Content notice
es: Aviso de contenido

[ctx: @action:button]
en: Visibility
es: Visibilidad

[ctx: @title]
en: Visibility
es: Visibilidad

[ctx: @item:inmenu Public to the world]
en: Public
es: Público

[ctx: @item:inmenu Public but less so]
en: Unlisted
es: Sin listar

[ctx: @item:inmenu Only to followers]
en: Private
es: Privado

[ctx: @item:inmenu Only to who is explicitly mentioned]
en: Direct Message
es: Mensaje directo

[ctx: @info:tooltip Post visibility]
en: Visibility
es: Visibilidad

[ctx: @info:tooltip]
en: Post language
es: Idioma de la publicación

[ctx: @action:button]
en: Add Emoji
es: Añadir emoji

[ctx: @info:tooltip]
en: Add emoji
es: Añadir emoji

[ctx: @label Character count in the status composer]
en: <b>%1/%2</b> characters
es: <b>%1/%2</b> caracteres

[ctx: @action:button Schedule something to be posted later]
en: Schedule
es: Programar

[ctx: @title]
en: Alt Text Reminder
es: Recordatorio de texto alternativo

[ctx: @label]
en: Some of your media is missing alt text. Adding descriptions help everyone, especially the visually impaired.
es: Parte de los medios carecen de texto alternativo. Las descripciones ayudan a todos, especialmente a las personas con alguna discapacidad visual.

en: Loading
es: Cargando

en: Home (%1)
es: Página de inicio (%1)

en: Show Boosts
es: Mostrar promociones

en: Show Replies
es: Mostrar respuestas

[ctx: @info:status Network status]
en: Failed to contact server: %1. Please check your settings.
es: No se ha podido contactar con el servidor: %1. Compruebe las preferencias.

[ctx: @action:button Load more posts above this]
en: Load More
es: Cargar más

en: Switch Account
es: Cambiar cuenta

en: Switch account
es: Cambiar cuenta

en: Empty conversation
es: Conversación vacía

en: %1 and %2
es: %1 y %2

en: %2 and one other | %2 and %1 others
es[0]: %2 y otro más
es[1]: %2 y %1 más

en: Members of the list
es: Miembros de la lista

en: Any followed users
es: Cualquier usuario seguido

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 5 minutes
es: 5 minutos

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 30 minutes
es: 30 minutos

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 1 hour
es: 1 hora

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 6 hours
es: 6 horas

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 12 hours
es: 12 horas

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 1 day
es: 1 día

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 3 days
es: 3 días

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 7 days
es: 7 días

en: An unknown error occurred.
es: Ha ocurrido un error desconocido.

en: Browse the Fediverse
es: Explorar el Fediverso

en: © 2021-2025 KDE Community
es: © 2021-2025 la Comunidad KDE

en: Maintainer
es: Responsable

en: Supports https, and web+ap url schemes.
es: Permite los esquemas de URL «https» y «web+ap»

en: Receiving push notifications
es: Recepción de notificaciones push

en: Error occurred when fetching the latest notification.
es: Ha ocurrido un error al extraer la última notificación.

[ctx: @title]
en: Home
es: Página de inicio

[ctx: @title]
en: Bookmarks
es: Marcadores

[ctx: @title]
en: Favorites
es: Favoritas

[ctx: @title]
en: Trending
es: Tendencias

en: Trending
es: Tendencia

[ctx: @title:window]
en: Loading…
es: Cargando…

[ctx: @title]
en: Post by %1
es: Publicado por %1

[ctx: @title:window]
en: Trending News
es: Noticias de tendencia

[ctx: @title:group Title for the group of account related actions]
en: Account
es: Cuenta

[ctx: @action:button]
en: Switch to '%1'
es: Cambiar a «%1»

[ctx: @action:button]
en: Configure '%1'
es: Configurar «%1»

[ctx: @action:button]
en: Add Account
es: Añadir cuenta

[ctx: @action:button]
en: Write a New Post
es: Escribir una nueva publicación

[ctx: @action:button Home Timeline]
en: Open Home Timeline
es: Abrir «Cronología de la página de inicio»

[ctx: @action:button Account Notifications]
en: Open Notifications
es: Abrir «Notificaciones»

[ctx: @action:button Follows that require explicit allow/deny]
en: Open Follow Requests
es: Abrir «Peticiones de seguimiento»

[ctx: @action:button Local timeline of posts from the account's own server]
en: Open Local Timeline
es: Abrir «Cronología local»

[ctx: @action:button Global timeline of posts from the entire Fediverse network]
en: Open Global Timeline
es: Abrir «Cronología global»

[ctx: @action:button Direct one-on-one messages between users]
en: Open Conversations
es: Abrir «Conversaciones»

[ctx: @action:button This account's favorited posts]
en: Open Favorites
es: Abrir «Favoritas»

[ctx: @action:button This account's bookmarked posts]
en: Open Bookmarks
es: Abrir «Marcadores»

[ctx: @action:button Explore this server's trending posts, news, and more]
en: Open Explore
es: Abrir «Explorar»

[ctx: @action:button A list of this account's followed accounts]
en: Open Following
es: Abrir «Siguiendo»

[ctx: @action:button Search for users, posts and tags]
en: Open Search
es: Abrir «Buscar»

[ctx: @action:button]
en: Open Server Information
es: Abrir «Información del servidor»

[ctx: @action:button This account's lists, or timelines consisting of a groups of accounts]
en: Open Lists
es: Abrir «Listas»

[ctx: @action:button This account's profile]
en: Open Profile
es: Abrir «Perfil»

[ctx: @action:button]
en: Open Account Switcher
es: Abrir el selector de cuenta

[ctx: @action:button]
en: Switch '%1'
es: Cambiar a «%1»

[ctx: Previously used emojis]
en: History
es: Historial

[ctx: 'Custom' is a category of emoji]
en: Custom
es: Personalizado

[ctx: 'Smileys' is a category of emoji]
en: Smileys
es: Caras

[ctx: 'People' is a category of emoji]
en: People
es: Personas

[ctx: 'Nature' is a category of emoji]
en: Nature
es: Naturaleza

[ctx: 'Food' is a category of emoji]
en: Food
es: Comida

[ctx: 'Activities' is a category of emoji]
en: Activities
es: Actividades

[ctx: 'Travel' is a category of emoji]
en: Travel
es: Viajes

[ctx: 'Objects' is a category of emoji]
en: Objects
es: Objetos

[ctx: 'Symbols' is a category of emoji]
en: Symbols
es: Símbolos

[ctx: 'Flags' is a category of emoji]
en: Flags
es: Banderas

en: Could not open the temporary download file
es: No se ha podido abrir el archivo temporal de la descarga

en: Could not reserve disk space for download
es: No se ha podido reservar espacio en disco para la descarga

[ctx: Job heading, like 'Copying']
en: Downloading
es: Descargando

[ctx: The URL being downloaded/uploaded]
en: Source
es: Origen

[ctx: The location being downloaded to]
en: Destination
es: Destino

en: in the future
es: en el futuro

en: %1s
es: %1 s

en: %1m
es: %1 m

en: %1h
es: %1 h

en: Today
es: Hoy

en: %1d
es: %1 d

en: 1 week ago | %1 weeks ago
es[0]: hace 1 semana
es[1]: hace %1 semanas

en: 1 month ago | %1 months ago
es[0]: hace 1 mes
es[1]: hace %1 meses

en: 1 year ago | %1 years ago
es[0]: hace 1 año
es[1]: hace %1 años
