tokodon - en to fi translation catalogue (1000 entries)

en: All supported formats (*.jpg *.jpeg *.png *.gif *.webp *.heic *.heif *.avif *.webm *.mp4 *.m4v *.mov)
fi: Kaikki tuetut tiedostomuodot (*.jpg *.jpeg *.png *.gif *.webp *.heic *.heif *.avif *.webm *.mp4 *.m4v *.mov)

en: JPEG image (*.jpg *.jpeg)
fi: JPEG-kuva (*.jpg *.jpeg)

en: PNG image (*.png)
fi: PNG-kuva (*.png)

en: GIF image (*.gif)
fi: GIF-kuva (*.gif)

en: WebP image (*.webp)
fi: WebP-kuva (*.webp)

en: HEIC image(*.heic)
fi: HEIC-kuva (*.heic)

en: HEIF image (*.heif)
fi: HEIF-kuva (*.heif)

en: AVIF image (*.avif)
fi: AVIF-kuva (*.avif)

en: WebM video (*.webm)
fi: WebM-video (*.webm)

en: MPEG-4 video (*.mp4)
fi: MPEG-4-video (*.mp4)

en: M4V video (*.m4v)
fi: M4V-video (*.m4v)

en: QuickTime video (*.mov)
fi: QuickTime-video (*.mov)

en: All files (*)
fi: Kaikki tiedostot (*)

en: All supported formats (%1)
fi: Kaikki tuetut tiedostomuodot (%1)

en: Could not follow account
fi: Tiliä ei voitu seurata

en: Could not unfollow account
fi: Tilin seuraamista ei voitu perua

en: Could not remove account as your follower
fi: Tiliä ei voitu poistaa seuraajistasi

en: Could not block account
fi: Tiliä ei voitu estää

en: Could not unblock account
fi: Tilin estoa ei voitu perua

en: Could not mute account
fi: Tiliä ei voitu vaimentaa

en: Could not unmute account
fi: Tilin vaimennusta ei voitu perua

en: Could not feature account
fi: Tiliä ei voitu esitellä

en: Could not unfeature account
fi: Tilin esittelyä ei voitu perua

en: Could not edit note about an account
fi: Tiliä koskevaa muistiinpanoa ei voitu muokata

[ctx: @info:label Error message]
en: Network request was interrupted
fi: Verkkopyyntö keskeytettiin

[ctx: @info:label Error message]
en: Failed to parse credentials
fi: Todennustietojen jäsentäminen epäonnistui

en: View Post
fi: Näytä julkaisu

en: View Profile
fi: Näytä profiili

en: %1 mentioned you
fi: %1 mainitsi sinut

en: %1 wrote a new post
fi: %1 kirjoitti uuden julkaisun

en: %1 boosted your post
fi: %1 tehosti julkaisusi

en: %1 followed you
fi: %1 alkoi seurata sinua

en: %1 requested to follow you
fi: %1 pyysi saada seurata sinua

en: %1 favorited your post
fi: %1 merkitse viestisi suosikiksi

en: Poll by %1 has ended
fi: Käyttäjän %1 kysely on päättynyt

en: %1 edited a post
fi: %1 muokkasi julkaisuaan

[ctx: @title this is used for notifications, when an annual report is available. It's similar to spotify wrapped, it shows profile stats / it's a recap of the year. The variable is the current year e.g. 2024. Please don't translate the hashtag.]
en: Your %1 #FediWrapped awaits!
fi: #FediWrapped %1 odottaa!

en: Unveil your year's highlights and memorable moments on Mastodon!
fi: Paljasta fediversumissa vuotesi kohokohdat ja muistamisen arvoiset tapahtumat!

[ctx: @title]
en: New Notification
fi: Uusi ilmoitus

en: You received a new notification.
fi: Vastaanotit uuden ilmoituksen.

en: <b>Content Notice</b>: %1
fi: <b>Sisältövaroitus</b>: %1

en: This post has no text.
fi: Tässä julkaisussa ei ole tekstiä.

en: The moderators of your server has limited this user, view this in Tokodon to see their profile.
fi: Palvelimen moderaattorit ovat rajoittaneet tätä käyttäjää: katso tätä Tokodonissa nähdäksesi profiilin.

en: This user doesn't have a description.
fi: Tältä käyttäjältä puuttuu kuvaus.

en: Image is too big
fi: Kuva on liian iso

en: Unsupported image file. Only jpeg, png and gif are supported.
fi: Ei-tuettu kuvamuoto. Tuettuja ovat vain JPEG, PNG ovat GIF.

en: Account details saved
fi: Tilin tiedot tallennettu

en: This server provided no rules. Please see their website for more information.
fi: Palvelin ei tarjonnut sääntöjä. Katso lisätietoa sen kotisivulta.

[ctx: @title:window]
en: Draft Posts
fi: Julkaisuluonnokset

[ctx: @title:window]
en: Scheduled Posts
fi: Ajastetut julkaisut

[ctx: @title]
en: Follow Requests
fi: Seurauspyynnöt

[ctx: @title]
en: Followers
fi: Seuraajat

[ctx: @title]
en: Following
fi: Seuratut

[ctx: @title]
en: Muted Users
fi: Vaimennetut käyttäjät

[ctx: @title]
en: Blocked Users
fi: Estetyt käyttäjät

[ctx: @title]
en: Featured Users
fi: Esitellyt käyttäjät

[ctx: @title]
en: %1 favorite | %1 favorites
fi[0]: %1 suosikki
fi[1]: %1 suosikkia

[ctx: @title]
en: %1 boost | %1 boosts
fi[0]: %1 tehostus
fi[1]: %1 tehostusta

[ctx: @title]
en: Familiar Followers
fi: Tutut seuraajat

[ctx: @title]
en: Manage List Users
fi: Hallinnoi listan käyttäjiä

en: No Follow Requests
fi: Ei seurauspyyntöjä

en: No Followers
fi: Ei seuraajia

en: No Followed Users
fi: Ei seurattuja käyttäjiä

en: No Muted Users
fi: Ei vaimennettuja käyttäjiä

en: No Blocked Users
fi: Ei estettyjä käyttäjiä

en: No Featured Users
fi: Ei esiteltyjä käyttäjiä

en: No Users Favorited This Post
fi: Kukaan ei ole merkinnyt tätä julkaisua suosikiksi

en: No Users Boosted This Post
fi: Kukaan ei ole tehostanut tätä julkaisua

en: No Familiar Followers
fi: Ei tuttuja seuraajia

en: No Users
fi: Ei käyttäjiä

en: Some users need to be manually approved before they can follow you, and will show up here.
fi: Jotkin käyttäjät tulee vahvistaa, ennen kuin he voivat seurata sinua ja näkyä tässä.

[ctx: @info:placeholder]
en: No one is following this user, or they have chosen to hide this information.
fi: Kukaan ei seuraa tätä käyttäjää tai he ovat päättäneet piilottaa tiedon.

[ctx: @info:placeholder]
en: This user isn't following anyone, or has chosen to hide this information.
fi: Tämä käyttäjä ei seuraa ketään tai on päättänyt piilottaa tiedon.

en: Mute users to stop them from showing up in your notifications.
fi: Vaimenna käyttäjiä lopettaaksesi heidän näkymisen ilmoituksissasi.

en: Block users to hide the user from your timeline entirely.
fi: Estä käyttäjiä piilottaaksesi heidät aikajanaltasi kokonaan.

en: Users you like can be featured and shown on your profile.
fi: Mieleisiäsi käyttäjiä voidaan esitellä ja esittää profiilissasi.

en: No one has favorited this post yet. Maybe you'll be the first?
fi: Kukaan ei vielä ole merkinnyt tätä julkaisua suosikiksi. Ehkä olet ensimmäinen?

en: No one has boosted this post yet. You should boost it to expand its reach!
fi: Kukaan ei vielä ole tehostanut tätä julkaisua. Laajenna sen näkyvyyttä tehostamalla!

en: There is no one in this list yet.
fi: Listalla ei ole vielä ketään.

[ctx: @title:window]
en: Suggested Users
fi: Ehdotetut käyttäjät

en: Could not accept account
fi: Tiliä ei voitu hyväksyä

en: Could not reject account
fi: Tiliä ei voitu hylätä

en: Could not take action against the account
fi: Tilinvastaisia toimia ei voitu tehdä

en: Could not enable the disabled account
fi: Käytöstä poistettua tiliä ei voitu ottaa käyttöön

en: Could not unsilence the account
fi: Tilin hiljennystä ei voitu perua

en: Could not unsuspend the account
fi: Tilin keskeytystä ei voitu perua

en: Could not mark the account as not sensitive
fi: Tiliä ei voitu merkitä arkaluontoiseksi

[ctx: login status]
en: Suspended
fi: Keskeytetty

[ctx: login status]
en: Limited
fi: Rajoitettu

[ctx: login status]
en: Sensitized
fi: Arkaluontoinen

[ctx: login status]
en: Frozen
fi: Jäädytetty

[ctx: login status]
en: Email Not confirmed
fi: Sähköpostia ei vahvistettu

[ctx: login status]
en: Not Approved
fi: Ei hyväksytty

[ctx: login status]
en: No Limits Imposed
fi: Ei asetettuja rajoituksia

en: Error occurred when making a PUT request to update the domain block.
fi: Tehtäessä PUT-pyyntöä verkkoaluelohkon päivittämiseksi tapahtui virhe.

en: Could not resolve report
fi: Ilmoitusta ei voitu ratkaista

en: Could not unresolve report
fi: Ilmoituksen ratkaisua ei voitu perua

en: Could not assign report
fi: Ilmoitusta ei voitu osoittaa

en: Could not unassign report
fi: Ilmoituksen osoitusta ei voitu perua

[ctx: @info %1 is a display name]
en: %1 has moved to a new account:
fi: %1 on siirtynyt uudelle tilille:

[ctx: @action:button]
en: Go to Profile
fi: Siirry profiiliin

[ctx: 'Mutual' is the common English word used in social media platforms describe people who follow you back. This the same meaning as 'mutual friends', for example.]
en: Mutual
fi: Molemminpuolinen

en: Follows you
fi: Seuraa sinua

en: Bot
fi: Botti

en: Follow Requested
fi: Seuraamista pyydetty

en: Unfollow
fi: Lakkaa seuraamasta

en: Follow
fi: Seuraa

en: Stop notifying me when %1 posts.
fi: Älä ilmoita enää, kun %1 julkaisee.

en: Notify me when %1 posts.
fi: Ilmoita, kun %1 julkaisee.

[ctx: @info:tooltip]
en: Show a QR code for this account
fi: Näytä tämän tilin QR-koodi

en: Mention…
fi: Mainitse…

en: Start a Conversation…
fi: Aloita keskustelu…

en: Hide Boosts from %1
fi: Piilota käyttäjän %1 tehostukset

en: Show Boosts from %1
fi: Piilota käyttäjän %1 tehostukset

en: Stop Featuring This Profile
fi: Lopeta esittely tässä profiilissa

en: Feature This Profile
fi: Esittele tässä profiilissa

en: Unmute
fi: Poista vaimennus

en: Mute
fi: Vaimenna

en: Unblock
fi: Poista esto

en: Block
fi: Estä

[ctx: @action:inmenu Report this post]
en: Report…
fi: Ilmoita…

en: Edit Profile
fi: Muokkaa profiilia

en: Account editor
fi: Tilimuokkain

en: Featured Users
fi: Esitellyt käyttäjät

[ctx: @action:inmenu]
en: Scheduled Posts
fi: Ajastetut julkaisut

[ctx: @action:inmenu]
en: Draft Posts
fi: Julkaisuluonnokset

[ctx: @action:inmenu 'Browser' being a web browser]
en: Open in Browser
fi: Avaa selaimeen

en: Copy Link
fi: Kopioi linkki

en: Profile link copied.
fi: Profiililinkki kopioitu.

[ctx: @info:label Joined at]
en: Joined
fi: Liitytty

en: Ownership of this link was checked on %1
fi: Tämän linkin omistajuus on tarkistettu %1

[ctx: @label:textfield]
en: Private Note:
fi: Yksityinen muistiinpano:

en: Saved
fi: Tallennettu

en: Write down something about this user, this isn't visible to anyone but you.
fi: Kirjoita jotakin tästä käyttäjästä: tämä ei näy kuin sinulle.

en: Also followed by:
fi: Seuraavat myös:

[ctx: @action:button See all familiar followers]
en: View %1 More
fi: Näytä %1 lisää

[ctx: @action:button See all familiar followers]
en: View All
fi: Näytä

[ctx: @label User's number of statuses]
en: <b>%1</b> post | <b>%1</b> posts
fi[0]: <b>%1</b> julkaisu
fi[1]: <b>%1</b> julkaisua

[ctx: @label User's number of followed accounts]
en: <b>%1</b> follows | <b>%1</b> following
fi[0]: <b>%1</b> seurattu
fi[1]: <b>%1</b> seurattua

[ctx: @label User's number of followers]
en: <b>%1</b> follower | <b>%1</b> followers
fi[0]: <b>%1</b> seuraaja
fi[1]: <b>%1</b> seuraajaa

[ctx: @item:inmenu Profile Post Filter]
en: Posts
fi: Julkaisut

[ctx: @item:inmenu Profile Post Filter]
en: Posts && Replies
fi: Julkaisut ja vastaukset

[ctx: @option:check]
en: Hide boosts
fi: Piilota tehostukset

[ctx: @action:button Show all of a profile's posts]
en: All
fi: Kaikki

[ctx: @title:window]
en: Profile
fi: Profiili

[ctx: @label]
en: No Posts
fi: Ei julkaisuja

en: This user hasn't posted anything yet.
fi: Tämä käyttäjä ei ole julkaissut vielä mitään.

[ctx: @label]
en: No Media
fi: Ei mediaa

en: This user hasn't posted any media yet.
fi: Tämä käyttäjä ei ole julkaissut vielä mediaa.

[ctx: @title: dialog to switch between logged in accounts]
en: Switch Account
fi: Vaihda tiliä

[ctx: @button: login to or register a new account.]
en: Add Account
fi: Lisää tili

en: Log in or create a new account
fi: Kirjaudu tai rekisteröi uusi tili

[ctx: @info:tooltip]
en: This account has an issue and can't login, switch to it for more details.
fi: Tilillä on ongelma eikä kirjautuminen onnistu: lisätietoa näkyy vaihtamalla siihen.

en: Share
fi: Jaa

en: Share the selected media
fi: Jaa valittu media

[ctx: @title Server-wide announcements set by admins.]
en: Announcements
fi: Tiedotteet

[ctx: @label An announcement was published on a date]
en: Announcement on %1
fi: Tiedote %1

[ctx: @label]
en: No Announcements
fi: Ei tiedotteita

en: Your server has not made any announcements yet.
fi: Palvelimesi ei ole vielä tiedottanut mitään.

[ctx: @title]
en: Confirm Boost
fi: Vahvista tehostaminen

[ctx: @action:button Boost this post]
en: Boost
fi: Tehosta

en: View profile
fi: Näytä profiili

en: No emojis
fi: Ei emojeja

[ctx: @info:placeholder]
en: No Information
fi: Ei tietoa

[ctx: @info Last updated: relative date and time (e.g. 2 years ago)]
en: Last updated: %1
fi: Viimeksi päivitetty: %1

[ctx: @action:button]
en: Create Post
fi: Luo viesti

[ctx: @info:tooltip]
en: Return to Top
fi: Palaa ylös

[ctx: @info:status]
en: Some replies are not available
fi: Jotkin vastaukset eivät ole saatavilla

en: To view all replies, open the post on the original server.
fi: Nähdäksesi kaikki vastaukset avaa viesti alkuperäiseltä palvelimelta.

[ctx: @action:button 'Browser' being a web browser]
en: Open in Browser
fi: Avaa selaimeen

[ctx: @info:status]
en: End of Timeline
fi: Aikajanan loppu

en: Conversations
fi: Keskustelut

[ctx: @action:intoolbar]
en: New Conversation…
fi: Uusi keskustelu…

[ctx: @title]
en: Search Users
fi: Etsi käyttäjiä

en: Search for user…
fi: Etsi käyttäjää…

en: No Conversations
fi: Ei keskusteluja

en: Direct messages to other users will show up here. Do not share any sensitive information over a conversation.
fi: Suoraviestit toisille käyttäjille näkyvät tässä. Älä jaa keskustelussa arkaluontoista tietoa.

[ctx: @action:button]
en: Increase follow request count
fi: Lisää seurantapyyntöjen määrää

[ctx: @action:button]
en: Decrease follow request count
fi: Vähennä seurantapyyntöjen määrää

[ctx: @title:window]
en: Create List
fi: Luo luettelo

[ctx: @title:window]
en: Edit List
fi: Muokkaa luetteloa

[ctx: @label:textbox List title]
en: Title
fi: Otsikko

[ctx: @label]
en: Show replies for
fi: Näytä vastaukset julkaisuun

[ctx: @label If the list is exclusive]
en: Exclusive
fi: Sulkuluettelo

en: Posts in an exclusive list are excluded from the Home timeline.
fi: Sulkuluettelossa olevat julkaisut poistetaan kotiaikajanalta.

[ctx: @label If the list is favorited]
en: Favorite
fi: Suosikki

en: This list will show up in the sidebar.
fi: Luettelo näytetään sivupaneelissa.

[ctx: @action:button Delete the list]
en: Manage Users
fi: Hallinnoi käyttäjiä

[ctx: @action:intoolbar Add users to list]
en: Add Users
fi: Lisää käyttäjiä

[ctx: @title]
en: Add Users to List…
fi: Lisää luetteloon käyttäjiä…

[ctx: @action:button Add user to this list]
en: Add
fi: Lisää

en: Search among users you follow…
fi: Etsi seuraamistasi käyttäjistä…

[ctx: @action:button Create the list]
en: Create
fi: Luo

[ctx: @action:button Save the edited list]
en: Save
fi: Tallenna

[ctx: @action:button Delete the list]
en: Delete
fi: Poista

[ctx: @title]
en: Deleting List
fi: Poistetaan luetteloa

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to delete this list?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän luettelon?

en: Explore
fi: Selaa

en: Posts
fi: Julkaisut

en: Hashtags
fi: Aihetunnisteet

en: News
fi: Uutiset

en: Users
fi: Käyttäjät

[ctx: @info:placeholder]
en: No Posts
fi: Ei julkaisuja

[ctx: @info:placeholder]
en: No Tags
fi: Ei luokituksia

en: %1 person is talking | %1 people are talking
fi[0]: %1 henkilö puhuu
fi[1]: %1 henkeä puhuu

[ctx: @info:placeholder]
en: No News
fi: Ei uutisia

[ctx: @info:placeholder]
en: No Users
fi: Ei käyttäjiä

[ctx: @title 'Following' as in the users you're following on Mastodon.]
en: Following
fi: Seuratut

[ctx: @action:button]
en: Filters
fi: Suodattimet

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Boosts
fi: Näytä tehostukset

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Replies
fi: Näytä vastaukset

[ctx: @action:intoolbar]
en: Configure Filters…
fi: Suodatusasetukset…

[ctx: @title:window]
en: Filters
fi: Suodattimet

en: No User Selected
fi: Käyttäjiä ei valittu

en: With the Following view, easily check on each user you're following and only their posts - sorted by recent activity.
fi: Seuratut-näkymästä voi helposti tarkistaa julkaisut kaikilta seuraamiltasi käyttäjiltä viimeaikaisen toiminnan mukaan lajiteltuna.

[ctx: @action:intoolbar]
en: Open Post
fi: Avaa julkaisu

[ctx: @title:window]
en: About Server
fi: Tietoa palvelimesta

[ctx: @title:window]
en: Notifications
fi: Ilmoitukset

en: Setup Required
fi: Asetusta vaaditaan

en: Tokodon can show notifications for activity such as users boosting or replying to your posts.
    
    The types of notifications shown can be fine tuned when logged in.
fi: Tokodon voi näyttää ilmoituksia tehostamisista ja julkaisuihin vastaamisesta.
    
    Kirjautumisen jälkeen näytettyjen ilmoitusten tyyppejä voi hienosäätää.

en: Allow Notifications
fi: Salli ilmoitukset

en: Continue
fi: Jatka

[ctx: @title:window]
en: Password Service
fi: Salasanapalvelu

en: Tokodon requires a password service to be running to save personally sensitive information.
    
    Tokodon can use KWallet, GNOME Keyring or any libsecret-compatible service.
    
    After you installed the service, make sure it's running and restart Tokodon.
fi: Tokodon vaatii käynnissä olevan salasanapalvelun tallentaakseen arkaluonteisia tietoja.
    
    Tokodon käyttää KWallet tai GNOME avainrengasta. Lisäksi mitä tahansa libsecret-yhteensopivaa palvelua.
    
    Kun palvelu on asennettu. Varmista sen olevan käynnissä ja käynnistä Tokodon uudelleen.

en: Quit Tokodon
fi: Lopeta Tokodon

[ctx: @title:window]
en: Welcome
fi: Tervetuloa

en: Welcome to Tokodon
fi: Tervetuloa Tokodoniin

en: Some initial setup is required before you can use Tokodon.
fi: Joitakin valmisteluja vaaditaan, ennen kuin Tokodonia voi käyttää.

[ctx: @title]
en: Select Language
fi: Valitse kieli

[ctx: @action:button]
en: Close
fi: Sulje

[ctx: @title]
en: Lists
fi: Luettelot

[ctx: @action:button Create new list]
en: Create New…
fi: Luo uusi…

en: No Lists
fi: Ei listoja

en: Lists allow you to categorize who you're following.
fi: Listoilla voi luokitella niitä, joita seuraa.

en: No Posts
fi: Ei julkaisuja

en: There are no posts from the users in your list. Only new posts will appear in a list.
fi: Luettelon käyttäjiltä ei ole julkaisuja. Luetteloon tulevat vain uudet julkaisut.

[ctx: @action:button Edit current list]
en: Edit…
fi: Muokkaa…

[ctx: @title:window]
en: Authorization
fi: Tunnistautuminen

en: To continue, you must authorize Tokodon to access your account.
fi: Jatkaminen vaatii Tokodonin valtuuttamista tilisi käyttöön.

en: Open Authorization Page
fi: Avaa valtuutussivu

en: Copy Link to Authorization Page
fi: Kopioi valtuutussivun linkki

en: Link copied.
fi: Linkki kopioitu.

en: Use Authorization Code
fi: Käytä valtuutuskoodia

en: Use this login method if the above link does not work.
fi: Käytä tätä kirjautumistapaa, jos yllä oleva linkki ei toimi.

en: Enter authorization token:
fi: Anna valtuutustunnus:

[ctx: @title:window]
en: Login Issue
fi: Kirjautumisongelma

en: There was an issue logging into %1:<br><b>%2</b>
fi: Palvelimeen %1 kirjauduttaessa ilmeni ongelma:<br><b>%2</b>

en: Please check if the password service is running. For other login issues, you can try logging into the server's website.
    
    You can attempt to log in again with the button below, or restart Tokodon.
fi: Tarkista, että salasanapalvelu on käynnissä. Muissa kirjautumisongelmissa kokeile kirjaudu palvelimen kotisivulle.Painikkeella voi vielä kokeilla kirjautumista, tai voit kokeilla käynnistää Tokodon uudelleen.

en: View Website
fi: Siirry sivustolle

en: Re-Attempt Log In
fi: Yritä uudelleen kirjautua

en: Logout
fi: Kirjaudu ulos

[ctx: @title]
en: Logout
fi: Kirjaudu ulos

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to log out?
fi: Haluatko kirjautua ulos?

[ctx: @title:window]
en: Registration
fi: Rekisteröityminen

[ctx: @info:status Network status]
en: Failed to contact server: %1. Please check your proxy settings.
fi: Palvelimeen ei saada yhteyttä: %1. Tarkista välityspalvelimen asetukset.

en: Proxy Settings
fi: Välityspalvelimen asetukset

[ctx: @title:group]
en: Register
fi: Rekisteröidy

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: Email Address
fi: Sähköpostiosoite

en: Password
fi: Salasana

en: Date of Birth
fi: Syntymäaika

en: Reason
fi: Syy

en: Register
fi: Rekisteröidy

[ctx: @title:window]
en: Rules
fi: Säännöt

[ctx: @title:group]
en: Rules
fi: Säännöt

[ctx: @action:button Agree to server rules]
en: Agree
fi: Hyväksy

[ctx: @action:button Disagree to server rules]
en: Disagree
fi: Älä hyväksy

[ctx: @title:window]
en: Pick a Server
fi: Valitse palvelin

[ctx: @title:window]
en: Choose your Existing Server
fi: Valitse olemassa oleva palvelin

en: This server is closed for registration: %1
fi: Palvelin on sulkenut rekisteröitymisen: %1

en: This server is closed for registration, and did not provide a reason.
fi: Palvelin on sulkenut rekisteröitymisen selittämättä syytä.

en: Search or enter URL…
fi: Kirjoita hakulause tai verkko-osoite…

en: Custom Server
fi: Mukautettu palvelin

en: Public Servers
fi: Julkiset palvelimet

en: No Public Servers
fi: Ei julkisia palvelimia

en: Enter a server URL manually in the search field.
fi: Kirjoita itse hakukenttään palvelimen verkko-osoite.

[ctx: @action:button Open in external web browser]
en: Open Externally
fi: Avaa ulkopuolelta

[ctx: @info]
en: Browse the Fediverse and connect with people on Mastodon (and other compatible software).
fi: Selaa fediversumia ja ota yhteyttä ihmisiin Mastodonissa (ja muissa yhteensopivissa ohjelmissa).

[ctx: @action:button Pick a Mastodon server]
en: Register
fi: Rekisteröidy

[ctx: @action:button Use an existing Mastodon account]
en: Login
fi: Kirjaudu

[ctx: @action:button Application settings]
en: Settings
fi: Asetukset

[ctx: @action:button]
en: Compatible with Mastodon
fi: Yhteensopiva Mastodonin kanssa

[ctx: @info Compatible with Mastodon]
en: Compatible with
fi: Yhteensopiva

[ctx: @title]
en: Open As…
fi: Avaa nimellä…

[ctx: @title]
en: Reply As…
fi: Vastaa nimellä…

[ctx: @title]
en: Favorite As…
fi: Tee suosikki nimellä…

[ctx: @title]
en: Boost As…
fi: Tehosta nimellä…

[ctx: @title]
en: Bookmark As…
fi: Tee kirjanmerkki nimellä…

[ctx: @title]
en: Unknown Action
fi: Tuntematon toiminto

en: It seems pretty quiet right now, try posting something!
fi: Vaikuttaa toistaiseksi hiljaiselta: kokeile julkaista jotakin!

en: No Favorites
fi: Ei suosikkeja

en: Posts that you favorite will show up here. If you appreciate someone's post, favorite it!
fi: Suosikiksi merkitsemäsi julkaisut näkyvät tässä. Jos arvostat jonkun julkaisua, tee siitä suosikki!

en: No Bookmarks
fi: Ei kirjanmerkkejä

en: Bookmark posts and they will show up here. Bookmarks are always kept private, even to the post's author.
fi: Merkitse julkaisu kirjanmerkillä, niin se näkyy tässä. Kirjanmerkit ovat aina yksityisiä: edes julkaisun tehnyt ei näe niitä.

en: Write a New Post
fi: Kirjoita uusi julkaisu

en: Write a new post
fi: Kirjoita uusi julkaisu

en: Reply to post
fi: Vastaa julkaisuun

[ctx: @action:button Home Timeline]
en: Home
fi: Koti

[ctx: @action:button Account Notifications]
en: Notifications
fi: Ilmoitukset

[ctx: @action:button Follows that require explicit allow/deny]
en: Follow Requests
fi: Seurauspyynnöt

[ctx: @action:button Local timeline of posts from the account's own server]
en: Local
fi: Paikallinen

[ctx: @action:button Global timeline of posts from the entire Fediverse network]
en: Global
fi: Yleinen

[ctx: @action:button Direct one-on-one messages between users]
en: Conversations
fi: Keskustelut

[ctx: @action:button This account's favorited posts]
en: Favorites
fi: Suosikit

[ctx: @action:button This account's bookmarked posts]
en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

[ctx: @action:button Explore this server's trending posts, news, and more]
en: Explore
fi: Selaa

[ctx: @action:button A list of this account's followed accounts]
en: Following
fi: Seuratut

[ctx: @action:button Search for users, posts and tags]
en: Search
fi: Etsi

[ctx: @action:button This account's lists, or timelines consisting of a groups of accounts]
en: Lists
fi: Luettelot

[ctx: @action:button This account's profile]
en: Profile
fi: Profiili

[ctx: @action:button Open debug page]
en: Debug
fi: Virheenpaikannus

[ctx: @action:button Open moderation tools]
en: Moderation Tools
fi: Valvojan työkalut

[ctx: @action:button Open settings dialog]
en: Settings
fi: Asetukset

[ctx: @action:intoolbar]
en: Unfollow
fi: Lakkaa seuraamasta

[ctx: @action:intoolbar]
en: Follow
fi: Seuraa

[ctx: @title]
en: Embed Information
fi: Upota tieto

en: Advanced Search
fi: Tarkka haku

[ctx: @info:placeholder Username for searching accounts]
en: Username:
fi: Käyttäjätunnus:

[ctx: @info:placeholder display name for searching accounts]
en: Display Name:
fi: Näyttönimi:

[ctx: @info:placeholder email for searching accounts]
en: Email:
fi: Sähköposti:

[ctx: @info:Search button to initiate searching accounts]
en: Search
fi: Etsi

[ctx: @info:Reset button to reset all the text fields]
en: Reset
fi: Palauta

[ctx: @info:Cancel button to close the dailog]
en: Cancel
fi: Peru

[ctx: @info:Location combobox to choose location filters]
en: Location
fi: Sijainti

[ctx: @info:Filter out accounts from any location]
en: All
fi: Kaikki

[ctx: @info:Filter out local accounts]
en: Local
fi: Paikallinen

[ctx: @info:Filter out remote accounts]
en: Remote
fi: Etä

[ctx: @info:Moderation Status combobox to choose between different moderation status filters]
en: Moderation Status
fi: Valvontatila

[ctx: @info:Filter out accounts with any moderation status]
en: All
fi: Kaikki

[ctx: @info:Filter out accounts with active moderation status]
en: Active
fi: Aktiivinen

[ctx: @info:Filter out accounts with pending moderation status]
en: Pending
fi: Jonossa

[ctx: @info:Filter out accounts with disabled moderation status]
en: Disabled
fi: Ei käytössä

[ctx: @info:Filter out accounts with silenced moderation status]
en: Silenced
fi: Hiljennetty

[ctx: @info:Filter out accounts with suspended moderation status]
en: Suspended
fi: Keskeytetty

[ctx: @info:Role combobox to choose between different role filters]
en: Role
fi: Rooli

[ctx: @info:Filter out accounts with any role]
en: All
fi: Kaikki

[ctx: @info:Filter out accounts with moderator role]
en: Moderator
fi: Moderaattori

[ctx: @info:Filter out accounts with owner role]
en: Owner
fi: Omistaja

en: No accounts found
fi: Tilejä ei löytynyt

[ctx: @action:button]
en: Create Email Block
fi: Luo sähköpostiesto

[ctx: @title]
en: E-Mail Domain Info
fi: Sähköpostiverkkoalueen tiedot

[ctx: @info The domain on which the block is imposed]
en: Email domain name
fi: Sähköpostiverkkoalueen nimi

[ctx: @info Time when the block was imposed.]
en: Block created at
fi: Esto luotu

[ctx: @info The counted accounts signup attempts using that email domain within the last week.]
en: Account sign-up attempts in this week
fi: Tämänviikkoiset kirjautumisyritykset tilille

[ctx: @info The counted IP signup attempts of that email domain within that day.]
en: IP sign-up attempts in this week
fi: Tämänviikkoiset kirjautumisyritykset IP-osoitteeseen

[ctx: @action:button]
en: Cancel
fi: Peru

[ctx: @action:button]
en: Delete email block
fi: Poista sähköpostiesto

en: Email block deleted
fi: Sähköpostiesto poistettu

[ctx: @title]
en: New E-Mail Domain Block
fi: Uusi sähköpostiverkkoalueen esto

[ctx: @info The domain on which the block will be imposed]
en: Domain *
fi: Verkkoalue *

en: This can be the domain name that shows up in the e-mail address or the MX record it uses. They will be checked upon sign-up.
fi: Tämä voi olla sähköpostiosoitteessa näkyvä verkkoaluenimi tai sen käyttämä MX-tietue. Ne tarkistetaan kirjauduttaessa.

[ctx: @action:button]
en: Resolve domain
fi: Selvitä verkkoalue

en: New email block added
fi: Uusi sähköpostiesto lisätty

[ctx: @info]
en: %1 sign-up attempts over the last week
fi: %1 kirjautumisyritystä viikon aikana

en: No email blocks found
fi: Sähköpostiestoja ei löytynyt

en: Add New Domain Block
fi: Lisää uusi verkkoalue-esto

en: Allow Federation with Domain
fi: Salli verkkoalueen federointi

en: Allowed Domain Info
fi: Sallitun verkkoalueen tiedot

[ctx: @info:The domain that is allowed to federate]
en: Domain
fi: Verkkoalue

[ctx: @info:Time when the domain was allowed to federate.]
en: Created at
fi: Luotu

en: Disallow Federation with Domain
fi: Poista verkkoalueen federointi käytöstä

en: Disallowed federation with the domain
fi: Verkkoalueen federointi poistettu käytöstä

en: Add Domain Block
fi: Lisää verkkoalue-esto

[ctx: @info:Enter the domain address of the domain block]
en: Domain*
fi: Verkkoalue*

en: Public comment
fi: Julkinen kommentti

en: Private Comment
fi: Yksityinen kommentti

en: Moderation
fi: Valvonta

[ctx: @info:Filter out all the allowed domains]
en: Silence
fi: Hiljennä

[ctx: @info:Filter out all the blocked domains]
en: Suspend
fi: Valmiustila

[ctx: @info:Filter out all the blocked domains]
en: None
fi: Ei mitään

en: Reject media files
fi: Hylkää mediatiedostot

en: Removes locally stored media files and refuses to download any in the future. Irrelevant for suspensions
fi: Poistaa paikallisesti talletetun median ja kieltäytyy lataamasta sitä vastaisuudessa. Merkityksetön keskeytyksissä

en: Reject reports
fi: Hylkää raportit

en: Ignore all reports coming from this domain. Irrelevant for suspensions
fi: Sivuuta kaikki tältä verkkoalueelta tulevat raportit. Merkityksetön keskeytyksissä

en: Obfuscate domain name
fi: Hämärrä verkkoaluenimi

en: Partially obfuscate the domain name in the list if advertising the list of domain limitations is enabled
fi: Hämärtää verkkoaluenimeä luettelossa, jos verkkoaluerajoitusten julkistaminen on käytössä

[ctx: @info:Button to create a domain block]
en: Create Block
fi: Luo esto

en: New domain block added
fi: Lisättiin uusi verkkoalue-esto

[ctx: @info:This domain will be able to fetch data from this server and incoming data from it will be processed and stored]
en: Domain*
fi: Verkkoalue*

en: New Allowed Domain Added
fi: Lisättiin uusi sallittu verkkoalue

en: Allowed domain option is available for instances with limited federation mode enabled
fi: Sallittujen verkkoalueiden valinta on käytettävissä rajoitettua federointitilaa käyttäville instansseille

[ctx: @info:Choose between allowed and limited domains]
en: Moderation
fi: Valvonta

[ctx: @info:Filter out all the blocked domains]
en: Blocked domains
fi: Estetyt verkkoalueet

[ctx: @info:Filter out all the allowed domains in limited federation mode]
en: Allowed domains
fi: Sallitut verkkoalueet

en: Allowed for federation
fi: Federointi sallittu

en: No federations found
fi: Federointeja ei löytynyt

[ctx: @action:button]
en: Create Rule
fi: Luo sääntö

en: New IP Rule
fi: Uusi IP-sääntö

[ctx: @info:Time after which the rule will be lifted]
en: Expire After
fi: Vanheneminen

[ctx: @info:Option to block out the IP for 1 day]
en: 1 day
fi: 1 päivä

[ctx: @info:Option to block out the IP for 2 weeks]
en: 2 weeks
fi: 2 viikkoa

[ctx: @info:Option to block out the IP for 1 month]
en: 1 month
fi: 1 kuukausi

[ctx: @info:Option to block out the IP for 6 months]
en: 6 month
fi: 6 kuukautta

[ctx: @info:Option to block out the IP for 1 year]
en: 1 year
fi: 1 vuosi

[ctx: @info:Option to block out the IP for 3 years]
en: 3 year
fi: 3 vuotta

[ctx: @info: The comment attached with the ip rule]
en: Comment
fi: Huomautus

en: Optional. Remember why you added this rule.
fi: Valinnainen. Muista, miksi loit säännön.

[ctx: @info:The rule attached with the ip rule]
en: Rule *
fi: Sääntö *

en: Choose what will happen with requests from this IP
fi: Päätä, mitä tapahtuu tämän IP:n pyynnöille

en: Limit sign-ups
fi: Rajoita kirjautumisia

en: New sign-ups will require your approval
fi: Uudet kirjautumiset vaativat hyväksynnän

en: Block sign-ups
fi: Estä kirjautumiset

en: New sign-ups will not be possible
fi: Uudet kirjautumiset eivät ole mahdollisia

en: Block access
fi: Estä pääsy

en: Block access to all resources
fi: Estä pääsy kaikkiin resursseihin

[ctx: @info:Button to create a IP rule]
en: Create IP rule
fi: Luo IP-sääntö

en: New IP rule added
fi: Uusi IP-sääntö lisätty

[ctx: @label]
en: Limit sign-ups
fi: Rajoita kirjautumisia

[ctx: @label]
en: Block sign-ups
fi: Estä kirjautumiset

[ctx: @label]
en: Block access
fi: Estä pääsy

en: No IP rules found
fi: IP-sääntöjä ei löytynyt

en: Not Available
fi: Ei saatavilla

en: Perform moderation action on %1
fi: Suorita valvontatoiminto kohteessa %1

[ctx: @info: Use this to send a warning to the user, without triggering any other action.]
en: Warn
fi: Varoita

[ctx: @info: Prevent the user from using their account, but do not delete or hide their contents.]
en: Freeze
fi: Jäädytä

[ctx: @info: Force all this user's media attachments to be flagged as sensitive.]
en: Force-Sensitive
fi: Pakota arkaluontoiseksi

[ctx: @info: Prevent the user from being able to post with public visibility, hide their posts and notifications from people not following them.]
en: Limit
fi: Rajoita

[ctx: @info: Prevent any interaction from or to this account and delete its contents. Revertible within 30 days.]
en: Suspend
fi: Valmiustila

[ctx: @info: The user will receive an explanation of what happened with their account]
en: Notify the user per e-mail
fi: Ilmoita käyttäjälle sähköpostitse

[ctx: @info: Send a warning note to the user.]
en: Custom warning
fi: Mukautettu varoitus

[ctx: @info:Button to submit the action aginst the user.]
en: Submit
fi: Toteuta

en: Action taken successfully
fi: Toimenpide onnistui

[ctx: @info:Cancel button to close the dailog.]
en: Cancel
fi: Peru

en: Are you sure?
fi: Oletko varma?

en: Action will be taken against the account.
fi: Tiliä vastaan ryhdytään toimenpiteisiin.

en: Successfully approved %1's sign-up application
fi: %1 – kirjautumissovelluksen hyväksyminen onnistui

en: Successfully rejected %1's sign-up application
fi: %1 – kirjautumissovelluksen hylkääminen onnistui

en: Successfully unfreezed %1's account
fi: %1 – tilin jäädytyksen peruminen onnistui

en: Successfully unsilenced %1's account
fi: %1 – tilin hiljennyksen peruminen onnistui

en: Successfully unsuspended %1's account
fi: %1 – tilin keskeytyksen peruminen onnistui

en: Successfully undo force-sensitive %1's account
fi: %1 – tilin arkaluoteisuuden peruminen onnistui

en: Successfully deleted %1's account data
fi: %1 – tilitietojen poistaminen onnistui

[ctx: @info Bio label of account.]
en: Bio
fi: Elämäkerta

en: Reasons for joining
fi: Liittymissyyt

[ctx: @info:Number of Posts]
en: Posts
fi: Julkaisut

[ctx: @info:Number of followers.]
en: Followers
fi: Seuraajat

[ctx: @info:row Number of accounts followed by the account]
en: Following
fi: Seuraa

en: No role
fi: Ei roolia

[ctx: @info Role of the account on this server.]
en: Role
fi: Rooli

[ctx: @info The last time the account was active.]
en: Last Active
fi: Viimeksi aktiivinen

[ctx: @info The current login status of the account.]
en: Login Status
fi: Kirjautumisen tila

[ctx: @info: Role of the user.]
en: Role
fi: Rooli

[ctx: @info: Email of the user.]
en: Email
fi: Sähköposti

[ctx: @info: Email confirmation status of the user.]
en: Email Status
fi: Sähköpostin tila

en: Confirmed
fi: Vahvistettu

en: Not Confirmed
fi: Ei vahvistettu

[ctx: @info: Locale of the user.]
en: Account Locale
fi: Tilin maa-asetukset

[ctx: @info: Joining date of the user]
en: Joined
fi: Liitytty

en: Most recent IP
fi: Viimeisin IP

en: Invited By
fi: Kutsunut

[ctx: @info: Approve the user's request]
en: Approve
fi: Hyväksy

[ctx: @info: Reject the user's request]
en: Reject
fi: Hylkää

en: Delete Account Data
fi: Poista tilin tiedot

[ctx: @info: Unfreeze the user's account]
en: Unfreeze
fi: Peru jäädytys

en: Undo Limit
fi: Peru rajoitus

en: Undo Suspension
fi: Peru keskeytys

en: Undo force-sensitive
fi: Peru arkaluonteisuus

en: Take action against this account
fi: Ryhdy toimiin tiliä vastaan

en: Remove Domain Block
fi: Poista verkkoalue-esto

en: Domain Block Removed
fi: Poistettiin verkkoaluelohko

en: Edit domain block
fi: Muokkaa verkkoalue-estoa

en: Private comment
fi: Yksityinen kommentti

[ctx: @info:Button to update the domain block with new values]
en: Update Block
fi: Päivitä esto

en: Domain block updated
fi: Päivitettiin verkkoalue-esto

en: Blocked at
fi: Estetty

[ctx: @info: No public comment provided]
en: None
fi: Ei mitään

[ctx: @info: No private comment provided]
en: None
fi: Ei mitään

[ctx: @info:The policy to be applied by this domain block]
en: Policy
fi: Käytänteet

[ctx: @info:Whether to obfuscate public displays of this domain block]
en: Obfuscate
fi: Hämärrä

[ctx: @info:Whether to reject incoming media from this domain]
en: Reject media
fi: Hylkää media

[ctx: @info:Whether to reject incoming reports from this domain]
en: Reject reports
fi: Hylkää ilmoitukset

en: Edit Domain Block
fi: Muokkaa verkkoalue-estoa

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove IP Rule
fi: Poista IP-sääntö

en: IP Rule Removed
fi: IP-sääntö poistettu

[ctx: @title:window]
en: Update IP Rule
fi: Päivitä IP-sääntö

[ctx: @info Time after which the rule will be lifted]
en: Expire After
fi: Vanheneminen

[ctx: @info Option to block out the IP for 1 day]
en: 1 day
fi: 1 päivä

[ctx: @info Option to block out the IP for 2 weeks]
en: 2 weeks
fi: 2 viikkoa

[ctx: @info Option to block out the IP for 1 month]
en: 1 month
fi: 1 kuukausi

[ctx: @info Option to block out the IP for 6 months]
en: 6 month
fi: 6 kuukautta

[ctx: @info Option to block out the IP for 1 year]
en: 1 year
fi: 1 vuosi

[ctx: @info Option to block out the IP for 3 years]
en: 3 year
fi: 3 vuotta

[ctx: @info The comment attached with the ip rule]
en: Comment
fi: Huomautus

[ctx: @info The rule attached with the ip rule]
en: Rule *
fi: Sääntö *

[ctx: @info Cancel button to close the dailog]
en: Cancel
fi: Peru

[ctx: @info Button to update an IP rule]
en: Update IP rule
fi: Päivitä IP-sääntö

en: IP rule updated
fi: IP-sääntö päivitetty

[ctx: @info Time after which the rule will be lifted]
en: Expires at
fi: Vanhenee

[ctx: @info No public comment provided]
en: None
fi: Ei mitään

[ctx: @info The severity to be applied by this IP rule]
en: Severity
fi: Vakavuus

[ctx: @action:button]
en: Update IP Rule
fi: Päivitä IP-sääntö

en: Report #%1
fi: Ilmoita #%1

en: Mark as unresolved
fi: Merkitse ratkaisemattomaksi

en: Mark as resolved
fi: Merkitse ratkaistuksi

en: Report Unresolved
fi: Ilmoita ratkaisemattomaksi

en: Report Resolved
fi: Ilmoita ratkaistuksi

[ctx: @info Number of Posts]
en: Posts
fi: Julkaisut

[ctx: @info Number of followers.]
en: Followers
fi: Seuraajat

[ctx: @info Row Number of accounts followed by the account]
en: Following
fi: Seuratut

[ctx: @info Time at which the reported account joined.]
en: Joined
fi: Liittynyt

[ctx: @info The last time the reported account was active.]
en: Last Active
fi: Viimeksi aktiivinen

[ctx: @info The current login status of the account.]
en: Reported
fi: Ilmoitettu

[ctx: @info Time at which the report was made]
en: Reported
fi: Ilmoitettu

en: Reported By
fi: Ilmoittanut

en: Report Status
fi: Ilmoituksen tila

en: Resolved
fi: Ratkaistu

en: Unresolved
fi: Ratkaisematta

en: Action taken by
fi: Toimeen ryhtynyt

en: Assigned moderator
fi: Osoitettu moderaattori

en: No one
fi: Ei kukaan

en: Unassign
fi: Poista osoitus

en: Assign to me
fi: Osoita minulle

en: Forwarded
fi: Edennetty

[ctx: @info:The report is forwarded]
en: Yes
fi: Kyllä

[ctx: @info:The report is not forwarded]
en: No
fi: Ei

en: Category
fi: Luokka

en: The reason this account and/or content was reported will be cited in communication with the reported account
fi: Syy, miksi tilistä tai sisällöstä ilmoitettiin, sisällytetään viesteihin ilmoitetun tilin kanssa

en: Other
fi: Muu

en: Category changed to other
fi: Luokaksi vaihdettu muu syy

en: Spam
fi: Roskaposti

en: Category changed to spam
fi: Luokaksi vaihdettu roskaposti

en: Content violates one or more server rules
fi: Sisältö rikkoo yhtä tai useampia palvelinsääntöjä

en: Category changed to rule violation
fi: Luokaksi vaihdettu sääntörikkomus

en: To provide more information, %1 wrote:
fi: Lisätiedoksi %1 kirjoitti:

[ctx: @info:Account didn't provide any comment on the report]
en: N/A
fi: Ei käyt.

en: Reported Content
fi: Ilmoitettu sisältö

en: Offending content will be cited in communication with the reported account
fi: Loukkaavaa sisältöä lainataan viestittäessä ilmoitetun tilin kanssa

en: <b>Content Warning</b><br /> %1
fi: <b>Sisältövaroitus</b><br /> %1

en: Show Less
fi: Näytä vähemmän

en: Show More
fi: Näytä enemmän

[ctx: @title]
en: Accounts
fi: Tilit

en: Reports
fi: Ilmoitukset

[ctx: @title]
en: Federation
fi: Federointi

[ctx: @title]
en: IP Rules
fi: IP-säännöt

[ctx: @title]
en: Email Blocks
fi: Sähköpostiestot

en: Accounts Tool Page
fi: Tilityökalujen sivu

[ctx: @info:Combobox to choose Report Status]
en: Report Status
fi: Ilmoituksen tila

[ctx: @info:Filter out unresolved reports]
en: Unresolved
fi: Ratkaisematta

[ctx: @info:Filter out resolved reports]
en: Resolved
fi: Ratkaistut

[ctx: @info:Combobox to choose the origin of report]
en: Report Origin
fi: Ilmoituksen alkuperä

[ctx: @info:Filter out accounts with any origin]
en: All
fi: Kaikki

[ctx: @info:Filter out accounts with local origin]
en: Local
fi: Paikallinen

[ctx: @info:Filter out accounts with remote origin]
en: Remote
fi: Etätilit

en: Reported By:
fi: Ilmoittaja:

en: Comment:
fi: Huomautus:

en: Assigned Account:
fi: Osoitettu tili:

[ctx: @info: No account assigned to the report]
en: N/A
fi: Ei käyt.

en: No reports found
fi: Ilmoituksia ei löytynyt

en: Notifications
fi: Ilmoitukset

[ctx: @action:intoolbar Mark all notifications as read]
en: Mark All As Read
fi: Merkitse kaikki luetuiksi

[ctx: @action:intoolbar]
en: Configure Notifications…
fi: Ilmoitusasetukset…

[ctx: @title:window]
en: Notification Settings
fi: Ilmoitusasetukset

[ctx: @action:intoolbar Show all notifications]
en: All
fi: Kaikki

[ctx: @action:intoolbar Show only mentions]
en: Mentions
fi: Maininnat

[ctx: @action:intoolbar More filter categories]
en: More
fi: Lisää

[ctx: Show only boosts]
en: Boosts
fi: Tehostukset

[ctx: Show only favorites]
en: Favorites
fi: Suosikit

[ctx: Show only poll results]
en: Poll Results
fi: Kyselytulokset

[ctx: Show only followed statuses]
en: Posts
fi: Julkaisut

[ctx: Show only follows]
en: Follows
fi: Seuraamiset

[ctx: @info:label New notifications]
en: New
fi: Uusi

[ctx: @info:label Previous notifications]
en: Previous
fi: Edellinen

en: No Notifications
fi: Ei ilmoituksia

en: You have no notifications yet. When people reply, favorite or boost your posts they will show up here.
fi: Ilmoituksia ei vielä ole. Kun ihmiset vastaavat julkaisuihisi, merkitsevät niitä suosikiksi tai tehostavat, ne näkyvät tässä.

en: %1 has issued a warning against your account
fi: %1 on julkaissut varoituksen tilistäsi

[ctx: @info:label this is used for notifications, when an annual report is available. It's similar to spotify wrapped, it shows profile stats / it's a recap of the year. The variable is the current year e.g. 2024. Please don't translate the hashtag.]
en: Your %1 #FediWrapped awaits! Unveil your year's highlights and memorable moments on Mastodon!
fi: #FediWrapped %1 odottaa! Paljasta Mastodon-vuotesi kohokohdat ja muistettavat hetket!

[ctx: @action:button]
en: View #FediWrapped
fi: Näytä #FediWrapped

en: %1 signed up
fi: %1 kirjautui

[ctx: @action:button]
en: Manage Follow Requests
fi: Hallinnoi seuraamispyyntöjä

en: View %1's Profile
fi: Näytä profiili: %1

en: %1 users favorited your post
fi: %1 käyttäjää merkitsi julkaisusi suosikiksi

en: %1 users boosted your post
fi: %1 käyttäjää tehosti julkaisuasi

en: Normal Status
fi: Tavallinen tila

en: Spoiler Status
fi: Ilonpilaajatila

[ctx: @info:label]
en: Moderation has blocked <b>%1</b>, including %2 of your followers and %3 account you follow.
fi: Moderointi on estänyt: <b>%1</b>; tähän sisältyy %2 seuraajaasi ja %3 seuraamaasi tiliä.

[ctx: @info:label]
en: A report has been filed against a user in your server.
fi: Palvelimellasi on tehty käyttäjästä ilmoitus.

[ctx: @info]
en: Unknown notification
fi: Tuntematon ilmoitus

en: A poll has ended
fi: Kysely on päättynyt

en: %1 updated their post
fi: %1 päivitti julkaisuaan

en: Status with image attachment
fi: Tila kuvaliitteellä

en: Status with gif attachment
fi: Tila Gif-liitteellä

en: Status with video attachment
fi: Tila videoliitteellä

en: Status with audio attachment
fi: Tila ääniliitteellä

[ctx: @info]
en: Sensitive media
fi: Arkaluontoinen media

en: Not available
fi: Ei käytettävissä

[ctx: @action:button]
en: Hide Media
fi: Piilota media

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide media
fi: Piilota media

en: Show Media
fi: Näytä media

en: Save Image As…
fi: Tallenna kuva nimellä…

en: Save Gif As…
fi: Tallenna gif nimellä…

en: Save Video As…
fi: Tallenna video nimellä…

en: Save Audio As…
fi: Tallenna ääni nimellä…

en: Copy Image
fi: Kopioi kuva

[ctx: @title]
en: Post
fi: Julkaise

[ctx: @action:button Start media playback]
en: Play
fi: Toista

[ctx: @info]
en: Content Notice
fi: Sisältöhuomautus

en: <b>Content Notice</b><br /> %1
fi: <b>Sisältövaroitus</b><br /> %1

[ctx: @info]
en: Filter
fi: Suodata

en: <b>Filtered</b><br /> %1
fi: <b>Suodatettu</b><br /> %1

[ctx: @action:button]
en: Show Anyway
fi: Näytä silti

[ctx: Posted on 26 March 2024 Tuesday 20:43:18 +03]
en: Posted on %1
fi: Lähetetty %1

en: Public
fi: Julkinen

en: Unlisted
fi: Luettelematon

en: Private
fi: Yksityinen

en: Direct Message
fi: Suoraviesti

en: No favorites
fi: Ei suosikkeja

en: %1 favorite | %1 favorites
fi[0]: %1 suosikki
fi[1]: %1 suosikkia

en: No boosts
fi: Ei tehosteita

en: %1 boost | %1 boosts
fi[0]: %1 tehostus
fi[1]: %1 tehostusta

en: No quotes
fi: Ei lainauksia

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Link
fi: Kopioi linkki

en: Post link copied.
fi: Julkaisulinkki kopioitu.

en: Link preview: %1
fi: Linkin esikatselu: %1

[ctx: @info:label 'More from [this author]', where we put the user's avatar and name next to this label]
en: More from
fi: Lisää käyttäjältä

[ctx: @info:label 'This is written by %1']
en: By %1
fi: Tekijältä %1

[ctx: Attachment has alt-text, Short for alt-text]
en: Alt
fi: Kuvaus

en: Text description available
fi: Tekstikuvaus saatavilla

[ctx: @title]
en: Media Description
fi: Median kuvaus

[ctx: @info]
en: Post content
fi: Julkaise sisältö

[ctx: @label]
en: Pinned Post
fi: Kiinnitetty julkaisu

[ctx: @title]
en: Delete Post
fi: Poista julkaisu

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to delete this post?
fi: Haluatko poistaa tämän julkaisun?

[ctx: @title]
en: Delete & Re-draft Post
fi: Poista ja luonnostele julkaisu uudelleen

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to redraft this post? This will delete the original post.
fi: Haluatko luonnostella julkaisun uudelleen? Alkuperäinen  poistetaan.

[ctx: Reply to a post]
en: Reply
fi: Vastaa

en: Cannot boost direct messages
fi: Suoria julkaisuja ei voi tehostaa

en: Cannot boost private posts
fi: Yksityisiä julkaisuja ei voi tehostaa

[ctx: Share a post]
en: Boost
fi: Tehosta

en: Boosted
fi: Tehostettu

en: Boost
fi: Tehosta

[ctx: Favorite a post]
en: Favorite
fi: Suosikki

en: Favorited
fi: Merkitty suosikiksi

en: Favorite
fi: Suosikki

en: Remove bookmark
fi: Poista kirjanmerkki

[ctx: Bookmark a post]
en: Bookmark
fi: Kirjanmerkki

en: Bookmarked
fi: Kirjanmerkitty

en: Bookmark
fi: Kirjanmerkki

en: This post has been marked private. Some posts may be missing because its replies are marked as private by default.
fi: Julkaisu on merkitty yksityiseksi. Joitakin julkaisuja voi puuttua, koska vastaukset on oletuksena merkitty yksityisiksi.

[ctx: @info]
en: Post Author
fi: Julkaisun tekijä

[ctx: Edited on <datetime>]
en: Edited on %1
fi: Muokattu %1

[ctx: Show more options]
en: More actions
fi: Lisää toimintoja

[ctx: @info Loading user that started this interaction]
en: Loading…
fi: Ladataan…

en: %1 boosted
fi: %1 tehosti

en: In reply to %1
fi: Vastauksessa julkaisuun %1

[ctx: @action:inmenu 'Thread' is a series of posts.]
en: Open Thread
fi: Avaa säie

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Text
fi: Kopioi teksti

en: Post text copied.
fi: Julkaisun teksti kopioitu.

[ctx: @action Open embed into website dialog]
en: Embed
fi: Upota

[ctx: @action:inmenu]
en: Open as…
fi: Avaa nimellä…

[ctx: @action:inmenu]
en: Reply as…
fi: Vastaa nimellä…

[ctx: @action:inmenu]
en: Favorite as…
fi: Tee suosikki nimellä…

[ctx: @action:inmenu]
en: Boost as…
fi: Tehosta nimellä…

[ctx: @action:inmenu]
en: Bookmark as…
fi: Tee kirjanmerkki nimellä…

[ctx: @action:inmenu]
en: Unpin on Profile
fi: Irrota profiilista

[ctx: @action:inmenu]
en: Pin on Profile
fi: Kiinnitä profiiliin

[ctx: @action:inmenu]
en: Unmute Conversation
fi: Poista keskustelun vaimennus

[ctx: @action:inmenu]
en: Mute Conversation
fi: Vaimenna keskustelu

[ctx: @action:inmenu Unmute account]
en: Unmute @%1
fi: Vaimenna @%1

[ctx: @action:inmenu Mute account]
en: Mute @%1
fi: Vaimenna @%1

[ctx: @action:inmenu Unblock account]
en: Unblock @%1
fi: Poista esto: @%1

[ctx: @action:inmenu Block account]
en: Block @%1
fi: Estä @%1

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Delete…
fi: Poista…

en: Delete & Re-draft…
fi: Poista ja luonnostele uudelleen…

[ctx: Votes percentage]
en: %1%
fi: %1 %

en: You voted for this option
fi: Äänestit tätä vaihtoehtoa

en: (No votes)
fi: (Ei ääniä)

en: Vote
fi: Äänestä

[ctx: @option:check Show poll results]
en: Show Results
fi: Näytä tulokset

en: Poll has closed
fi: Äänestys on päättynyt

[ctx: @info]
en: Tag
fi: Luokitus

[ctx: @action:button expand the number of shown tags]
en: …and %1 more
fi: …ja %1 lisää

en: Post from %1
fi: Julkaisu vastaanotettu %1

en: Quoted post
fi: Lainattu julkaisu

[ctx: @info:label]
en: Poll
fi: Kysely

[ctx: @action:button]
en: Volume
fi: Äänenvoimakkuus

[ctx: Last read on this date]
en: Last read on %1
fi: Viimeksi luettu %1

[ctx: @title]
en: Report Post
fi: Raportoi julkaisu

[ctx: @title]
en: Report User
fi: Ilmoita käyttäjästä

[ctx: @title]
en: Reason for reporting this post
fi: Syy tämän raportoimiseen

[ctx: @title]
en: Reason for reporting this user
fi: Syy käyttäjästä ilmoittamiseen

[ctx: @action:button 'Report' as in 'Report this to moderators']
en: Report
fi: Ilmoita

[ctx: @action]
en: Cancel
fi: Peru

en: Hashtag
fi: Aihetunniste

[ctx: @title]
en: Search
fi: Etsi

en: Loading...
fi: Ladataan...

en: No search results
fi: Ei hakutuloksia

en: Search for users, tags and posts
fi: Etsi käyttäjiä, tagit ja jukaisut

[ctx: @title:window Server rules]
en: Rules
fi: Säännöt

[ctx: @action:button]
en: Rules
fi: Säännöt

[ctx: @action:button]
en: Announcements
fi: Tiedotteet

[ctx: @action:button]
en: Privacy Policy
fi: Yksityisyyskäytäntö

[ctx: @title:window]
en: Privacy Policy
fi: Yksityisyyskäytäntö

[ctx: @action:button]
en: Terms of Service
fi: Käyttöehdot

[ctx: @title:window]
en: Terms of Service
fi: Käyttöehdot

en: Edit Account
fi: Muokkaa tiliä

en: Please choose a file
fi: Valitse tiedosto

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to log out of %1?
fi: Haluatko varmasti kirjautua ulos tililtä %1?

en: Profile
fi: Profiili

en: Account
fi: Tili

en: Require approval for new followers
fi: Vaadi seuraajien hyväksymistä

en: By default new followers are automatically accepted. Uncheck if you want to manually approve or deny new ones. You always have the option to force someone to unfollow you.
fi: Oletuksena uudet seuraajat hyväksytään automaattisesti. Poista valinta, jos haluat itse hyväksyä tai torjua uudet. Sinulla säilyy aina mahdollisuus pakottaa joku olemaan seuraamatta sinua.

en: Is automated
fi: On automatisoitu

en: Whether to publicly mark this account as doing any kind of automated actions.
fi: Merkitäänkö julkisesti tämän tilin tekevän automaattisia toimenpiteitä.

en: Feature profile and posts
fi: Esittele profiili ja julkaisut

en: Your public profile and posts may be featured to other users.
fi: Julkista profiiliasi ja julkaisujasi voidaan esitellä muille käyttäjille.

en: Publicly list follows and followers
fi: Luettele seuratut ja seuraajat julkisesti

en: By default everyone you follow and everyone who follows you is public.
fi: Oletuksena on julkista, keitä seuraat ja ketkä sinua seuraavat.

[ctx: @label Account preferences]
en: Mark uploaded media as sensitive by default
fi: Merkitse lähetetty media oletuksena arkaluontoiseksi

[ctx: @label Account preferences]
en: Include public posts in search results
fi: Sisällytä hakutuloksiin julkiset julkaisut

[ctx: @label Account preferences]
en: Default post language
fi: Julkaisun oletuskieli

[ctx: @label Account preferences]
en: Default post visibility
fi: Julkaisun näkyvyys oletuksena

[ctx: @item:inlistbox Default post visibility rule]
en: Public
fi: Julkinen

[ctx: @item:inlistbox Default post visibility rule]
en: Unlisted
fi: Luettelematon

[ctx: @item:inlistbox Default post visibility rule]
en: Private
fi: Yksityinen

[ctx: @abel Account preferences]
en: Open Server in Browser
fi: Avaa palvelin selaimeen

en: Some settings can only be configured on your server's website.
fi: Joitakin asetuksia voi muuttaa vain palvelimen verkkosivuilta.

[ctx: @title:group]
en: General
fi: Perusasetukset

en: Color theme
fi: Väriteema

en: Pop out the post composer by default
fi: Ponnauta kirjoitusikkuna automaattisesti

en: Continue reading where you last left off
fi: Jatka lukemista siitä, mihin jäit

en: If checked, the Home timeline will begin where you last read. The position in the timeline is shared with other clients.
fi: Jos valittu, kotiaikajana alkaa siitä, mitä viimeksi luit. Aikajanasijainti jaetaan muiden asiakkaiden kanssa.

en: Auto-update timelines
fi: Päivitä aikajanat automaattisesti

en: If checked, Tokodon will automatically update certain timelines as new posts come in.
fi: Jos valittu, Tokodon päivittää tietyt aikajanat automaattisesti uusien julkaisujen ilmestyessä.

[ctx: @option:check Boosting means to repost, or retweet]
en: Ask before boosting
fi: Kysy ennen tehostamista

[ctx: @title:group]
en: Posts
fi: Viestit

en: Show number of favorites and boosts
fi: Näytä suosikkien ja tehostusten määrä

en: Show link previews
fi: Näytä linkkien esikatselut

en: Content font
fi: Sisältöfontti

en: Please choose a font
fi: Valitse fontti

en: Crop images on the timeline
fi: Rajaa aikajanan kuvia

en: If unchecked, posts with only one image attached will be uncropped and shown in full.
fi: Jos on valitsematta, vain yhden kuvan sisältävät julkaisut näytetään rajaamattomina.

en: Auto-play animated GIFs
fi: Toista animoidut GIFit automaattisesti

[ctx: @title]
en: Blocked Domains
fi: Estetyt verkkoalueet

[ctx: @action:button]
en: Unblock
fi: Poista esto

[ctx: @info:placeholder]
en: No Blocked Domains
fi: Ei estettyjä verkkoalueita

[ctx: @title:window]
en: Create Filter
fi: Luo suodatin

[ctx: @title:window]
en: Edit Filter
fi: Muokkaa suodatinta

[ctx: @label:textbox Filter title]
en: Title
fi: Otsikko

[ctx: @info:header]
en: Contexts
fi: Kontekstit

[ctx: @info]
en: Select one or more contexts where this filter should apply:
fi: Valitse yksi tai useampi konteksti, jossa suodatinta tulisi käyttää:

[ctx: @label:checkbox]
en: Home and Lists
fi: Koti ja luettelot

[ctx: @label:checkbox]
en: Notifications
fi: Ilmoitukset

[ctx: @label:checkbox]
en: Public Timelines
fi: Julkiset aikajanat

[ctx: @label:checkbox]
en: Conversations
fi: Keskustelut

[ctx: @label:checkbox]
en: Profiles
fi: Profiilit

[ctx: @info:header]
en: Action
fi: Toiminto

[ctx: @label:radiobutton]
en: Hide with Content Notice
fi: Piilota sisältöhuomautukseen

[ctx: @label:radiobutton]
en: Hide Media with Content Notice
fi: Piilota mediat, joissa on sisältövaroitus

[ctx: @label:radiobutton]
en: Hide Completely
fi: Piilota kokonaan

[ctx: @info:header]
en: Keywords
fi: Hakusanat

[ctx: @action:button Add keyword]
en: Add
fi: Lisää

[ctx: @info:placeholder]
en: No keywords
fi: Ei hakusanoja

[ctx: @label:checkbox]
en: Whole word
fi: Koko sana

[ctx: @action:button Remove keyword]
en: Remove
fi: Poista

[ctx: @action:button Create the filter]
en: Create
fi: Luo

[ctx: @action:button Save the edited filter]
en: Save
fi: Tallenna

[ctx: @action:button Delete the filter]
en: Delete
fi: Poista

[ctx: @title]
en: Deleting Filter
fi: Poistetaan suodatinta

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to delete this filter?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän suodattimen?

[ctx: @title:window]
en: Edit Profile
fi: Muokkaa profiilia

[ctx: @title:window]
en: Error Log
fi: Virheloki

[ctx: @action:intoolbar]
en: Clear All
fi: Tyhjennä kaikki

[ctx: @action:button]
en: Copy To Clipboard
fi: Kopioi leikepöydälle

[ctx: @label]
en: No Errors
fi: Ei virheitä

[ctx: @title]
en: Filters
fi: Suodattimet

[ctx: @action:intoolbar]
en: Create Filter
fi: Luo suodatin

[ctx: @info:placeholder]
en: No Filters
fi: Ei suodattimia

[ctx: @title:window]
en: Network Proxy
fi: Välityspalvelin

en: System Default
fi: Järjestelmän oletus

en: No Proxy
fi: Ei välityspalvelinta

en: Host
fi: Verkkonimi

en: Port
fi: Portti

en: User
fi: Käyttäjä

en: Apply
fi: Käytä

en: Enable notifications for this account
fi: Ota tämän tilin ilmoitukset käyttöön

en: Notifications can appear even when Tokodon isn't running.
fi: Ilmoitukset voivat näkyä, vaikka Tokodon ei ole käynnissä.

en: Push notifications are available but could not be enabled. Please log out and log back in.
fi: Push-ilmoitukset ovat saatavilla, mutta niitä ei voitu ottaa käyttöön. Kirjaudu ulos ja kirjaudu takaisin sisään.

en: Notifications will only appear when Tokodon is running.
fi: Ilmoitukset näkyvät vain kun Tokodon on käynnissä.

[ctx: @title:group]
en: Filtering Policy
fi: Suodatuskäytäntö

[ctx: @info:Option Accept and show this in notifications]
en: Accept
fi: Hyväksy

[ctx: @info:Option Filter and send to the filtered inbox]
en: Filter
fi: Suodata

[ctx: @info:Option Ignore completely, do not show notification]
en: Ignore
fi: Sivuuta

[ctx: @label Notification preferences]
en: People you don't follow
fi: Käyttäjät, joita et seuraa

[ctx: @label Notification preferences]
en: Until you manually approve them.
fi: Ennen kuin hyväksyt heidät.

[ctx: @label Notification preferences]
en: People not following you
fi: Käyttäjät, jotka eivät seuraa sinua

[ctx: @label Notification preferences]
en: Including people who have been following you fewer than 3 days.
fi: Sisältää käyttäjät, joita olet seurannut alle kolme päivää.

[ctx: @label Notification preferences]
en: New accounts
fi: Uudet tilit

[ctx: @label Notification preferences]
en: Created within the past 30 days.
fi: Luotu 30 viime päivän aikana.

[ctx: @label Notification preferences]
en: Unsolicited conversations
fi: Ei-toivotut keskustelut

[ctx: @label Notification preferences]
en: Filtered unless it's in reply to your own mention or if you follow the sender.
fi: Suodatetaan, paitsi jos seuraat lähettäjää tai on vastauksessa omaan mainintaasi.

[ctx: @label Notification preferences]
en: Moderated accounts
fi: Moderoidut tilit

[ctx: @label Notification preferences]
en: Limited by server moderators.
fi: Palvelimen moderaattorien rajoittama.

[ctx: @title:group]
en: Events
fi: Tapahtumat

en: Mentions
fi: Maininnat

en: When someone mentions you in a new post, or replies to one of your threads.
fi: Kun joku mainitsee sinut uudessa julkaisussa tai vastaa johonkin säikeeseesi.

en: Statuses
fi: Tilat

en: When a user you have notifications turned on for makes a new post.
fi: Kun käyttäjä, josta olet pyytänyt ilmoituksia, tekee uuden julkaisun.

en: Boosts
fi: Tehostukset

en: When someone boosted one of your posts.
fi: Kun joku tehostaa jonkin julkaisusi.

en: New followers
fi: Uudet seuraajat

en: When someone follows you.
fi: Kun joku seuraa sinua.

en: New follow requests
fi: Uudet seurauspyynnöt

en: When an account who requires manual approval wants to follow you.
fi: Kun hyväksyntää vaativa tili haluaa seurata sinua.

en: Favorites
fi: Suosikit

en: When a post you made was favorited by another user.
fi: Kun toinen käyttäjä merkitsee julkaisusi suosikiksi.

en: Polls
fi: Kyselyt

en: When a poll you voted in has ended.
fi: Kun äänestys, johon osallistuit, päättyy.

en: Edits
fi: Muokkaukset

en: When a post you interacted with was edited by the author.
fi: Kun tekijä muokkaa julkaisua, johon reagoit.

en: Server Sign-ups
fi: Palvelinkirjautumiset

en: When someone signs up to your server.
fi: Kun joku kirjautuu palvelimeesi.

en: Server Reports
fi: Palvelinraportit

en: When someone files a report against a user on your server.
fi: Kun joku tekee palvelimellasi ilmoituksen toisesta käyttäjästä.

en: Severed Relationships
fi: Vahingoittuneet suhteet

en: When you or your server moderates another server, which you are following users or have followers with.
fi: Kun sinä tai palvelimesi moderoi toista palvelinta, jolta seuraat käyttäjiä tai josta sinulla on seuraajia.

[ctx: @option:check]
en: Annual Report
fi: Vuosiraportti

en: When you receive your #FediWrapped at the end of the year.
fi: Kun saat vuoden lopussa #FediWrapped’in.

en: Display Name
fi: Näyttönimi

en: Bio
fi: Elämäkerta

en: Header
fi: Otsake

en: PNG, GIF or JPG. At most 2 MB. Will be downscaled to 1500x500px
fi: PNG, GIF tai JPEG. Enintään 2 Mt. Skaalataan 1500 × 500 kuvapisteeseen

en: Delete
fi: Poista

en: PNG, GIF or JPG. At most 2 MB. Will be downscaled to 400x400px
fi: PNG, GIF tai JPEG. Enintään 2 Mt. Skaalataan alas 400 × 400 kuvapisteeseen

[ctx: Profile fields]
en: Fields
fi: Kentät

[ctx: @action:button]
en: Remove
fi: Poista

[ctx: @action:button]
en: Add
fi: Lisää

en: Reset
fi: Palauta

en: Muted Users
fi: Vaimennetut käyttäjät

en: Blocked Users
fi: Estetyt käyttäjät

en: Blocked Domains
fi: Estetyt verkkoalueet

en: Appearance
fi: Ulkoasu

en: Safety
fi: Turvallisuus

en: Accounts
fi: Tilit

en: Network Proxy
fi: Välityspalvelin

en: Error Log
fi: Virheloki

en: About Tokodon
fi: Tietoa Tokodon

[ctx: @title:group]
en: About
fi: Tietoa

en: About KDE
fi: Tietoa KDE:stä

en: Sharing failed
fi: Jakaminen epäonnistui

[ctx: @action:button Allow follow request]
en: Allow
fi: Salli

[ctx: @action:button Deny follow request]
en: Deny
fi: Kiellä

[ctx: @action:button Deny follow request]
en: Unfollow
fi: Lakkaa seuraamasta

[ctx: @action:button Deny follow request]
en: Remove Follower
fi: Poista seuraaja

[ctx: @action:button Deny follow request]
en: Remove
fi: Poista

[ctx: @action:button Unblock this user]
en: Unblock
fi: Poista esto

[ctx: @action:button Unmute this user]
en: Unmute
fi: Poista vaimennus

en: No accounts available
fi: Ei käytettävissä olevia tilejä

[ctx: @title:group Alternate text or description of the image]
en: Description
fi: Kuvaus

[ctx: @title:group]
en: Focal point
fi: Kohdistettu kohta

[ctx: @label:textbox Poll choice]
en: Choice %1
fi: Valinta %1

[ctx: @action:intoolbar Poll toolbar]
en: Add Choice
fi: Lisää valinta

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: Add a new poll choice
fi: Lisää uusi kyselyvaihtoehto

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: When the poll will expire
fi: Milloin kysely vanhenee

[ctx: @option:check Poll toolbar]
en: Multiple choice
fi: Monivalinta

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: Allow multiple choices
fi: Salli useampi valinta

[ctx: @option:check Poll toolbar]
en: Hide totals
fi: Piilota tulokset

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: Hide vote count until the poll ends
fi: Piilota tulokset kunnes kysely päättyy

en: Remove
fi: Poista

[ctx: Draft, unfinished post]
en: Created %1 ago
fi: Luotu %1 sitten

[ctx: Scheduled for this date]
en: Scheduled for %1
fi: Ajastettu – %1

[ctx: @action:button Re-schedule this post]
en: Re-schedule…
fi: Aikatauluta uudelleen…

[ctx: @action:button Discard this post]
en: Discard…
fi: Hylkää…

[ctx: @info:placeholder]
en: No Drafts
fi: Ei luonnoksia

[ctx: @info:placeholder]
en: No Scheduled Posts
fi: Ei ajastettuja julkaisuja

[ctx: @title]
en: Discard Draft
fi: Hylkää luonnos

[ctx: @title]
en: Discard Scheduled Post
fi: Hylkää aikataulutettu julkaisu

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to discard this draft?
fi: Haluatko varmasti hylätä tämän luonnoksen?

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to discard this scheduled post?
fi: Haluatko varmasti hylätä tämän aikataulutetun julkaisun?

[ctx: @action:button Discard this draft]
en: Discard
fi: Hylkää

[ctx: @title]
en: Re-Schedule Post
fi: Aikatauluta julkaisu uudelleen

[ctx: @action:button Set this post's schedule to when it should be posted]
en: Set New Schedule
fi: Aseta uusi aikataulu

[ctx: @title:window]
en: Edit This Post
fi: Muokkaa tätä julkaisua

[ctx: @title:window]
en: Reply to This Post
fi: Vastaa tähän julkaisuun

[ctx: @title:window]
en: Rewrite This Post
fi: Kirjoita tämä julkaisu uudelleen

[ctx: @title:window]
en: Write a New Post
fi: Kirjoita uusi julkaisu

[ctx: @action:intoolbar Draft or unfinished posts]
en: Drafts
fi: Luonnokset

[ctx: @action Pop out the status composer]
en: Pop Out
fi: Ponnahtaa esiin

en: Saving an edited post that has a poll will clear existing results.
fi: Muokatun julkaisun, jossa on kysely, tallentaminen tyhjentää olemassa olevat tulokset.

[ctx: @action:button Send a post]
en: Send
fi: Lähetä

[ctx: @action:button Reply to a post]
en: Reply
fi: Vastaa

[ctx: @action:button Send the same post again]
en: Repost
fi: Lähetä uudelleen

[ctx: @action:Button Save an edited a post]
en: Save
fi: Tallenna

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to discard your draft?
fi: Haluatko varmasti hylätä luonnoksen?

[ctx: @action:button Keep this draft]
en: Save
fi: Tallenna

[ctx: @action:button Go back to editing]
en: Cancel
fi: Peru

[ctx: @title]
en: Schedule Post
fi: Ajasta julkaisu

[ctx: @action:button Set this post's schedule to when it should be posted]
en: Set Schedule
fi: Aseta ajastus

[ctx: @info:placeholder]
en: Content notice
fi: Sisältövaroitus

[ctx: @info:placeholder]
en: What's new?
fi: Mitä uutta?

[ctx: @title:window]
en: Choose a File
fi: Valitse tiedosto

[ctx: @action:button]
en: Attach File
fi: Liitä tiedosto

[ctx: @info:tooltip]
en: You can't have attachments and a poll in the same post.
fi: Liitteitä ja kyselyä ei voi olla samassa julkaisussa.

[ctx: @info:tooltip]
en: You have the maximum allowed number of attachments.
fi: Liitteitä on suurin sallittu määrä.

[ctx: @info:tooltip]
en: Attach file
fi: Liitä tiedosto

[ctx: @action:button]
en: Attach Poll
fi: Liitä kysely

[ctx: @info:tooltip]
en: You can't modify or add a poll to an existing post.
fi: Kyselyä ei voi muokata tai lisätä olemassa olevaan julkaisuun.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add poll
fi: Lisää kysely

[ctx: @action:button]
en: Content Notice
fi: Sisältöhuomautus

[ctx: @info:tooltip]
en: Content notice
fi: Sisältöhuomautus

[ctx: @action:button]
en: Visibility
fi: Näkyvyys

[ctx: @title]
en: Visibility
fi: Näkyvyys

[ctx: @item:inmenu Local to this server]
en: Local
fi: Paikallinen

[ctx: @item:inmenu Public to the world]
en: Public
fi: Julkinen

[ctx: @item:inmenu Public but less so]
en: Unlisted
fi: Luettelematon

[ctx: @item:inmenu Only to followers]
en: Private
fi: Yksityinen

[ctx: @item:inmenu Only to who is explicitly mentioned]
en: Direct Message
fi: Suora viesti

[ctx: @info:tooltip Post visibility]
en: Visibility
fi: Näkyvyys

[ctx: @info:tooltip]
en: Post language
fi: Julkaisun kieli

[ctx: @action:button]
en: Add Emoji
fi: Lisää emoji

[ctx: @info:tooltip]
en: Add emoji
fi: Lisää emoji

[ctx: @label Character count in the status composer]
en: <b>%1/%2</b> characters
fi: <b>%1/%2</b> merkkiä

[ctx: @action:button Schedule something to be posted later]
en: Schedule
fi: Ajastus

[ctx: @title]
en: Alt Text Reminder
fi: Kuvaustekstimuistutus

[ctx: @label]
en: Some of your media is missing alt text. Adding descriptions help everyone, especially the visually impaired.
fi: Osasta mediaasi puuttuu kuvausteksti. Kuvaukset auttavat kaikkia, etenkin näkörajoitteisia.

en: Loading
fi: Ladataan

en: Home (%1)
fi: Koti (%1)

en: Show Boosts
fi: Piilota tehostukset

en: Show Quotes
fi: Näytä lainaukset

en: Show Replies
fi: Näytä vastaukset

[ctx: @info:status Network status]
en: Failed to contact server: %1. Please check your settings.
fi: Palvelimeen ei saada yhteyttä: %1. Tarkista asetukset.

[ctx: @action:button Load more posts above this]
en: Load More
fi: Lataa lisää

en: Switch Account
fi: Vaihda tiliä

en: Switch account
fi: Vaihda tiliä

en: Empty conversation
fi: Tyhjä keskustelu

en: %1 and %2
fi: %1 ja %2

en: %2 and one other | %2 and %1 others
fi[0]: %2 ja yksi muu
fi[1]: %2 ja %1 muuta

en: Members of the list
fi: Luettelon jäsenet

en: Any followed users
fi: Kuka tahansa seurattu käyttäjä

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 5 minutes
fi: 5 minuuttia

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 30 minutes
fi: 30 minuuttia

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 1 hour
fi: 1 tunti

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 6 hours
fi: 6 tuntia

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 12 hours
fi: 12 tuntia

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 1 day
fi: 1 päivä

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 3 days
fi: 3 päivää

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 7 days
fi: 7 päivää

en: An unknown error occurred.
fi: Tapahtui tuntematon virhe.

en: Browse the Fediverse
fi: Selaa fediversumia

en: © 2021-2025 KDE Community
fi: © 2021–2025 KDE-yhteisö

en: Maintainer
fi: Ylläpitäjä

en: Supports https, and web+ap url schemes.
fi: Tukee https- ja web+ap-verkko-osoitemalleja

en: Receiving push notifications
fi: Vastaanotetaan push-ilmoituksia

en: Error occurred when fetching the latest notification.
fi: Noudettaessa viimeisintä ilmoitusta tapahtui virhe.

[ctx: @title]
en: Home
fi: Koti

[ctx: @title]
en: Local
fi: Paikallinen

[ctx: @title]
en: Global
fi: Yleinen

[ctx: @title]
en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

[ctx: @title]
en: Favorites
fi: Suosikit

[ctx: @title]
en: Trending
fi: Nousussa

en: Trending
fi: Nousussa

[ctx: @title:window]
en: Loading…
fi: Ladataan…

[ctx: @title]
en: Post by %1
fi: Lähettäjä %1

[ctx: @title:window]
en: Trending News
fi: Nousussa olevat uutiset

[ctx: @title:group Title for the group of account related actions]
en: Account
fi: Tili

[ctx: @action:button]
en: Switch to '%1'
fi: Vaihda käyttäjäksi ”%1”

[ctx: @action:button]
en: Configure '%1'
fi: Asetukset – ”%1”

[ctx: @action:button]
en: Add Account
fi: Lisää tili

[ctx: @action:button]
en: Write a New Post
fi: Kirjoita uusi julkaisu

[ctx: @action:button Home Timeline]
en: Open Home Timeline
fi: Avaa kotiaikajana

[ctx: @action:button Account Notifications]
en: Open Notifications
fi: Avaa ilmoitukset

[ctx: @action:button Follows that require explicit allow/deny]
en: Open Follow Requests
fi: Avaa seurauspyynnöt

[ctx: @action:button Local timeline of posts from the account's own server]
en: Open Local Timeline
fi: Avaa paikallinen aikajana

[ctx: @action:button Global timeline of posts from the entire Fediverse network]
en: Open Global Timeline
fi: Avaa yleinen aikajana

[ctx: @action:button Direct one-on-one messages between users]
en: Open Conversations
fi: Avaa keskustelut

[ctx: @action:button This account's favorited posts]
en: Open Favorites
fi: Avaa suosikit

[ctx: @action:button This account's bookmarked posts]
en: Open Bookmarks
fi: Avaa kirjanmerkit

[ctx: @action:button Explore this server's trending posts, news, and more]
en: Open Explore
fi: Avaa selaus

[ctx: @action:button A list of this account's followed accounts]
en: Open Following
fi: Avaa seuratut

[ctx: @action:button Search for users, posts and tags]
en: Open Search
fi: Avaa haku

[ctx: @action:button]
en: Open Server Information
fi: Avaa palvelintiedot

[ctx: @action:button This account's lists, or timelines consisting of a groups of accounts]
en: Open Lists
fi: Avaa listat

[ctx: @action:button This account's profile]
en: Open Profile
fi: Avaa profiili

[ctx: @action:button]
en: Open Account Switcher
fi: Avaa tilinvaihto

[ctx: @action:button]
en: Switch '%1'
fi: Vaihda käyttäjäksi ”%1”

[ctx: Previously used emojis]
en: History
fi: Historia

[ctx: 'Custom' is a category of emoji]
en: Custom
fi: Mukautettu

[ctx: 'Smileys' is a category of emoji]
en: Smileys
fi: Hymiöt

[ctx: 'People' is a category of emoji]
en: People
fi: Ihmiset

[ctx: 'Nature' is a category of emoji]
en: Nature
fi: Luonto

[ctx: 'Food' is a category of emoji]
en: Food
fi: Ruoka

[ctx: 'Activities' is a category of emoji]
en: Activities
fi: Toiminta

[ctx: 'Travel' is a category of emoji]
en: Travel
fi: Matkailu

[ctx: 'Objects' is a category of emoji]
en: Objects
fi: Esineet

[ctx: 'Symbols' is a category of emoji]
en: Symbols
fi: Symbolit

[ctx: 'Flags' is a category of emoji]
en: Flags
fi: Liput

en: Could not open the temporary download file
fi: Väliaikaisesti ladattua tiedostoa ei voitu avata

en: Could not reserve disk space for download
fi: Latausta varten ei voitu varata levytilaa

[ctx: Job heading, like 'Copying']
en: Downloading
fi: Ladataan

[ctx: The URL being downloaded/uploaded]
en: Source
fi: Lähde

[ctx: The location being downloaded to]
en: Destination
fi: Kohde

en: in the future
fi: tulevaisuudessa

en: %1s
fi: %1 s

en: %1m
fi: %1 min

en: %1h
fi: %1 t

en: Today
fi: Tänään

en: %1d
fi: %1 pv

en: 1 week ago | %1 weeks ago
fi[0]: 1 viikko sitten
fi[1]: %1 viikkoa sitten

en: 1 month ago | %1 months ago
fi[0]: 1 kuukausi sitten
fi[1]: %1 kuukautta sitten

en: 1 year ago | %1 years ago
fi[0]: 1 vuosi sitten
fi[1]: %1 vuotta sitten
