tokodon - en to hi translation catalogue (843 entries)

en: All supported formats (*.jpg *.jpeg *.png *.gif *.webp *.heic *.heif *.avif *.webm *.mp4 *.m4v *.mov)
hi: सभी समर्थित प्रारूप (*.jpg *.jpeg *.png *.gif *.webp *.heic *.heif *.avif *.webm *.mp4 *.m4v *.mov)

en: JPEG image (*.jpg *.jpeg)
hi: JPEG छवि (*.jpg *.jpeg)

en: PNG image (*.png)
hi: पीएनजी छवि (*.png)

en: GIF image (*.gif)
hi: GIF छवि (*.gif)

en: WebP image (*.webp)
hi: वेबपी छवि (*.webp)

en: HEIC image(*.heic)
hi: HEIC छवि(*.heic)

en: HEIF image (*.heif)
hi: HEIF छवि (*.heif)

en: AVIF image (*.avif)
hi: AVIF छवि (*.avif)

en: MPEG-4 video (*.mp4)
hi: MPEG-4 वीडियो (*.mp4)

en: M4V video (*.m4v)
hi: M4V वीडियो (*.m4v)

en: QuickTime video (*.mov)
hi: क्विकटाइम वीडियो (*.mov)

en: All files (*)
hi: सभी फाइलें (*)

en: Could not follow account
hi: खाते का अनुसरण नहीं किया जा सका

en: Could not unfollow account
hi: अकाउंट को अनफ़ॉलो नहीं किया जा सका

en: Could not remove account as your follower
hi: आपके फ़ॉलोअर के रूप में खाता हटाया नहीं जा सका

en: Could not block account
hi: खाता ब्लॉक नहीं किया जा सका

en: Could not unblock account
hi: खाता अनब्लॉक नहीं किया जा सका

en: Could not mute account
hi: खाता म्यूट नहीं किया जा सका

en: Could not unmute account
hi: खाता अनम्यूट नहीं किया जा सका

en: Could not feature account
hi: खाता प्रदर्शित नहीं किया जा सका

en: Could not unfeature account
hi: खाते को अनफीचर नहीं किया जा सका

en: Could not edit note about an account
hi: किसी खाते के बारे में नोट संपादित नहीं किया जा सका

en: View Post
hi: पोस्ट देखें

en: View Profile
hi: प्रोफ़ाइल देखें

en: %1 mentioned you
hi: %1 ने आपका उल्लेख किया

en: %1 wrote a new post
hi: %1 ने नई पोस्ट लिखी

en: %1 boosted your post
hi: %1 ने आपकी पोस्ट को बढ़ावा दिया

en: %1 followed you
hi: %1 ने आपका अनुसरण किया

en: %1 requested to follow you
hi: %1 ने आपको फ़ॉलो करने का अनुरोध किया

en: %1 favorited your post
hi: %1 ने आपकी पोस्ट को पसंदीदा बनाया

en: Poll by %1 has ended
hi: %1 द्वारा मतदान समाप्त हो गया है

en: %1 edited a post
hi: %1 ने पोस्ट संपादित किया

en: <b>Content Notice</b>: %1
hi: <b>सामग्री सूचना</b> : %1

en: Image is too big
hi: छवि बहुत बड़ी है

en: Unsupported image file. Only jpeg, png and gif are supported.
hi: असमर्थित छवि फ़ाइल. केवल jpeg, png और gif समर्थित हैं.

en: Account details saved
hi: खाता विवरण सहेजा गया

en: This server provided no rules. Please see their website for more information.
hi: इस सर्वर ने कोई नियम नहीं दिए हैं। अधिक जानकारी के लिए कृपया उनकी वेबसाइट देखें।

[ctx: @title]
en: Follow Requests
hi: अनुरोधों का पालन करें

[ctx: @title]
en: Followers
hi: समर्थक

[ctx: @title]
en: Following
hi: अगले

[ctx: @title]
en: Muted Users
hi: म्यूट किए गए उपयोगकर्ता

[ctx: @title]
en: Blocked Users
hi: अवरुद्ध उपयोगकर्ता

[ctx: @title]
en: Featured Users
hi: विशेष रुप से प्रदर्शित उपयोगकर्ता

[ctx: @title]
en: %1 favorite | %1 favorites
hi[0]: %1 पसंदीदा
hi[1]: %1 पसंदीदा

[ctx: @title]
en: %1 boost | %1 boosts
hi[0]: %1 बूस्ट
hi[1]: %1 बूस्ट

[ctx: @title]
en: Familiar Followers
hi: परिचित अनुयायी

[ctx: @title]
en: Manage List Users
hi: सूची उपयोगकर्ता प्रबंधित करें

en: No Follow Requests
hi: कोई अनुसरण अनुरोध नहीं

en: No Followers
hi: कोई अनुयायी नहीं

en: No Followed Users
hi: कोई फ़ॉलो किया गया उपयोगकर्ता नहीं

en: No Muted Users
hi: कोई म्यूटेड उपयोगकर्ता नहीं

en: No Blocked Users
hi: कोई ब्लॉक किया हुआ उपयोगकर्ता नहीं

en: No Featured Users
hi: कोई विशेष उपयोगकर्ता नहीं

en: No Users Favorited This Post
hi: किसी उपयोगकर्ता ने इस पोस्ट को पसंद नहीं किया

en: No Users Boosted This Post
hi: किसी उपयोगकर्ता ने इस पोस्ट को बढ़ावा नहीं दिया

en: No Familiar Followers
hi: कोई परिचित अनुयायी नहीं

en: No Users
hi: कोई उपयोगकर्ता नहीं

en: Some users need to be manually approved before they can follow you, and will show up here.
hi: कुछ उपयोगकर्ताओं को आपको फ़ॉलो करने से पहले मैन्युअल रूप से स्वीकृति लेनी होगी, और वे यहां दिखाई देंगे.

en: Mute users to stop them from showing up in your notifications.
hi: उपयोगकर्ताओं को म्यूट करके उन्हें अपनी सूचनाओं में दिखने से रोकें.

en: Block users to hide the user from your timeline entirely.
hi: उपयोगकर्ता को अपनी टाइमलाइन से पूरी तरह छिपाने के लिए उसे ब्लॉक करें।

en: Users you like can be featured and shown on your profile.
hi: जिन उपयोगकर्ताओं को आप पसंद करते हैं उन्हें आपकी प्रोफ़ाइल पर दिखाया जा सकता है।

en: No one has favorited this post yet. Maybe you'll be the first?
hi: अभी तक किसी ने इस पोस्ट को पसंद नहीं किया है। शायद आप पहले होंगे?

en: No one has boosted this post yet. You should boost it to expand its reach!
hi: इस पोस्ट को अभी तक किसी ने बूस्ट नहीं किया है। आपको इसकी पहुंच बढ़ाने के लिए इसे बूस्ट करना चाहिए!

en: There is no one in this list yet.
hi: इस सूची में अभी तक कोई नहीं है।

[ctx: @title:window]
en: Suggested Users
hi: संस्तुत प्रयोक्ता

en: Could not accept account
hi: खाता स्वीकार नहीं किया जा सका

en: Could not reject account
hi: खाता अस्वीकार नहीं किया जा सका

en: Could not take action against the account
hi: खाते के विरुद्ध कार्रवाई नहीं की जा सकी

en: Could not enable the disabled account
hi: अक्षम खाता सक्षम नहीं किया जा सका

en: Could not unsilence the account
hi: खाते को अनसाइलेंस नहीं किया जा सका

en: Could not unsuspend the account
hi: खाते का निलंबन रद्द नहीं किया जा सका

en: Could not mark the account as not sensitive
hi: खाते को संवेदनशील नहीं के रूप में चिह्नित नहीं किया जा सका

[ctx: login status]
en: Suspended
hi: निलंबित

[ctx: login status]
en: Limited
hi: सीमित

[ctx: login status]
en: Sensitized
hi: अवगत

[ctx: login status]
en: Frozen
hi: जमा हुआ

[ctx: login status]
en: Email Not confirmed
hi: ईमेल की पुष्टि नहीं हुई

[ctx: login status]
en: Not Approved
hi: अननुमोदित

[ctx: login status]
en: No Limits Imposed
hi: कोई सीमा नहीं लगाई गई

en: Error occurred when making a PUT request to update the domain block.
hi: डोमेन ब्लॉक को अद्यतन करने के लिए PUT अनुरोध करते समय त्रुटि उत्पन्न हुई।

en: Could not resolve report
hi: रिपोर्ट का समाधान नहीं हो सका

en: Could not unresolve report
hi: रिपोर्ट का समाधान नहीं किया जा सका

en: Could not assign report
hi: रिपोर्ट असाइन नहीं की जा सकी

en: Could not unassign report
hi: रिपोर्ट अनअसाइन नहीं की जा सकी

[ctx: 'Mutual' is the common English word used in social media platforms describe people who follow you back. This the same meaning as 'mutual friends', for example.]
en: Mutual
hi: आपसी

en: Follows you
hi: आप इस प्रकार है

en: Bot
hi: बीओटी

en: Follow Requested
hi: अनुसरण करें अनुरोधित

en: Unfollow
hi: करें

en: Follow
hi: अनुसरण करना

en: Stop notifying me when %1 posts.
hi: %1 पोस्ट होने पर मुझे सूचित करना बंद करें.

en: Notify me when %1 posts.
hi: %1 पोस्ट होने पर मुझे सूचित करें.

en: Mention…
hi: उल्लेख…

en: Start a Conversation…
hi: एक बातचीत शुरू…

en: Hide Boosts from %1
hi: %1 से बूस्ट छिपाएं

en: Show Boosts from %1
hi: %1 से बूस्ट दिखाएँ

en: Stop Featuring This Profile
hi: इस प्रोफ़ाइल को प्रदर्शित करना बंद करें

en: Feature This Profile
hi: इस प्रोफ़ाइल को फ़ीचर करें

en: Unmute
hi: अप्रसन्नता

en: Mute
hi: आवाज़ बंद करना

en: Unblock
hi: अनब्लॉक

en: Block
hi: अवरोध पैदा करना

[ctx: @action:inmenu Report this post]
en: Report…
hi: प्रतिवेदन…

en: Edit Profile
hi: प्रोफ़ाइल संपादित करें

en: Account editor
hi: खाता संपादक

en: Featured Users
hi: विशेष रुप से प्रदर्शित उपयोगकर्ता

[ctx: @action:inmenu 'Browser' being a web browser]
en: Open in Browser
hi: ब्राउज़र में खोलें

en: Copy Link
hi: लिंक की प्रतिलिपि करें

en: Profile link copied.
hi: प्रोफ़ाइल लिंक कॉपी किया गया.

[ctx: @info:label Joined at]
en: Joined
hi: शामिल हुए

[ctx: @label:textfield]
en: Private Note:
hi: निजी नोट:

en: Saved
hi: सहेजा गया

en: Write down something about this user, this isn't visible to anyone but you.
hi: इस उपयोगकर्ता के बारे में कुछ लिखें, यह आपके अलावा किसी को दिखाई नहीं देगा।

en: Also followed by:
hi: इसके बाद यह भी आता है:

[ctx: @action:button See all familiar followers]
en: View %1 More
hi: %1 अधिक देखें

[ctx: @action:button See all familiar followers]
en: View All
hi: सभी को देखें

[ctx: @label User's number of statuses]
en: <b>%1</b> post | <b>%1</b> posts
hi[0]: <b>%1</b> पोस्ट
hi[1]: <b>%1</b> पोस्ट

[ctx: @label User's number of followed accounts]
en: <b>%1</b> follows | <b>%1</b> following
hi[0]: <b>%1</b> अनुसरण कर रहे हैं
hi[1]: <b>%1</b> अनुसरण कर रहे हैं

[ctx: @label User's number of followers]
en: <b>%1</b> follower | <b>%1</b> followers
hi[0]: <b>%1</b> अनुयायी
hi[1]: <b>%1</b> अनुयायी

[ctx: @item:inmenu Profile Post Filter]
en: Posts
hi: पदों

[ctx: @item:inmenu Profile Post Filter]
en: Posts && Replies
hi: पोस्ट और उत्तर

[ctx: @item:inmenu Profile Post Filter]
en: Media
hi: मिडिया

[ctx: @option:check]
en: Hide boosts
hi: बूस्ट छिपाएँ

[ctx: @action:button Show all of a profile's posts]
en: All
hi: सभी

[ctx: @title:window]
en: Profile
hi: प्रोफ़ाइल

[ctx: @action:button]
en: Post
hi: डाक

[ctx: @label]
en: No Posts
hi: कोई पोस्ट नहीं

en: This user hasn't posted anything yet.
hi: इस उपयोगकर्ता ने अभी तक कुछ भी पोस्ट नहीं किया है.

[ctx: @label]
en: No Media
hi: कोई औसत नहीं

en: This user hasn't posted any media yet.
hi: इस उपयोगकर्ता ने अभी तक कोई मीडिया पोस्ट नहीं किया है.

en: Share
hi: शेयर करना

en: Share the selected media
hi: चयनित मीडिया साझा करें

[ctx: @title Server-wide announcements set by admins.]
en: Announcements
hi: घोषणाएं

[ctx: @label An announcement was published on a date]
en: Announcement on %1
hi: %1 पर घोषणा

[ctx: @label]
en: No Announcements
hi: कोई घोषणा नहीं

en: Your server has not made any announcements yet.
hi: आपके सर्वर ने अभी तक कोई घोषणा नहीं की है.

en: View profile
hi: प्रोफ़ाइल देखें

en: No emojis
hi: कोई इमोजी नहीं

[ctx: @info:tooltip]
en: Return to Top
hi: शीर्ष पर लौटें

[ctx: @info:status]
en: Some replies are not available
hi: कुछ उत्तर उपलब्ध नहीं हैं

en: To view all replies, open the post on the original server.
hi: सभी उत्तरों को देखने के लिए मूल सर्वर पर पोस्ट खोलें।

[ctx: @action:button 'Browser' being a web browser]
en: Open in Browser
hi: ब्राउज़र में खोलें

[ctx: @info:status]
en: End of Timeline
hi: समयरेखा का अंत

en: Conversations
hi: बात चिट

[ctx: @action:intoolbar]
en: New Conversation…
hi: नई बातचीत…

[ctx: @title]
en: Search Users
hi: उपयोगकर्ता खोजें

en: Search for user…
hi: उपयोगकर्ता खोजें…

en: No Conversations
hi: कोई बातचीत नहीं

en: Direct messages to other users will show up here. Do not share any sensitive information over a conversation.
hi: अन्य उपयोगकर्ताओं को भेजे जाने वाले सीधे संदेश यहां दिखाई देंगे। किसी भी बातचीत में कोई भी संवेदनशील जानकारी साझा न करें।

[ctx: @action:button]
en: Increase follow request count
hi: फ़ॉलो अनुरोध संख्या बढ़ाएँ

[ctx: @action:button]
en: Decrease follow request count
hi: फ़ॉलो अनुरोध संख्या घटाएँ

[ctx: @title:window]
en: Create List
hi: सूची बनाएं

[ctx: @title:window]
en: Edit List
hi: संपादन सूची

[ctx: @label:textbox List title]
en: Title
hi: शीर्षक

[ctx: @label]
en: Show replies for
hi: इसके लिए उत्तर दिखाएं

[ctx: @label If the list is exclusive]
en: Exclusive
hi: अनन्य

en: Posts in an exclusive list are excluded from the Home timeline.
hi: विशिष्ट सूची में शामिल पोस्ट को होम टाइमलाइन से बाहर रखा जाता है।

[ctx: @action:button Delete the list]
en: Manage Users
hi: उपयोगकर्ताओं को प्रबंधित करें

[ctx: @action:intoolbar Add users to list]
en: Add Users
hi: उपयोगकर्ता जोड़ें

[ctx: @title]
en: Add Users to List…
hi: उपयोगकर्ताओं को सूची में जोड़ें…

[ctx: @action:button Add user to this list]
en: Add
hi: जोड़ना

en: Search among users you follow…
hi: जिन उपयोगकर्ताओं को आप फ़ॉलो करते हैं, उनके बीच खोजें…

[ctx: @action:button Create the list]
en: Create
hi: बनाएं

[ctx: @action:button Edit the list]
en: Edit
hi: संपादन करना

[ctx: @action:button Delete the list]
en: Delete
hi: मिटाना

[ctx: @title]
en: Deleting List
hi: सूची हटाना

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to delete this list?
hi: क्या आप वाकई इस सूची को हटाना चाहते हैं?

en: Explore
hi: अन्वेषण करना

en: Posts
hi: पदों

en: Hashtags
hi: हैशटैग

en: News
hi: समाचार

en: Users
hi: उपयोगकर्ताओं

en: %1 person is talking | %1 people are talking
hi[0]: %1 लोग बात कर रहे हैं
hi[1]: %1 लोग बात कर रहे हैं

en: %1 signed up
hi: %1 साइन अप

[ctx: @title 'Following' as in the users you're following on Mastodon.]
en: Following
hi: अगले

[ctx: @action:button]
en: Filters
hi: फिल्टर

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Boosts
hi: बूस्ट दिखाएँ

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Replies
hi: जवाब दिखाएं

en: No User Selected
hi: कोई उपयोगकर्ता चयनित नहीं

en: With the Following view, easily check on each user you're following and only their posts - sorted by recent activity.
hi: फ़ॉलोइंग दृश्य के साथ, आप जिन उपयोगकर्ताओं को फ़ॉलो कर रहे हैं, उन सभी को आसानी से देख सकते हैं और केवल उनकी पोस्ट देख सकते हैं - जो हाल की गतिविधि के अनुसार क्रमबद्ध हैं।

[ctx: @title:window]
en: Notifications
hi: सूचनाएं

en: Setup Required
hi: सेटअप आवश्यक

en: Tokodon can show notifications for activity such as users boosting or replying to your posts.
    
    The types of notifications shown can be fine tuned when logged in.
hi: टोकोडॉन आपके पोस्ट को बढ़ावा देने या उत्तर देने जैसे गतिविधि के लिए अधिसूचनाएँ दिखा सकता है।
    
    लॉग इन होने पर दिखाई जाने वाली सूचनाओं के प्रकारों को ठीक से ट्यून किया जा सकता है।

en: Allow Notifications
hi: अधिसूचनाओं की अनुमति दें

en: Continue
hi: जारी रखना

[ctx: @title:window]
en: Password Service
hi: पासवर्ड सेवा

en: Tokodon requires a password service to be running to save personally sensitive information.
    
    Tokodon can use KWallet, GNOME Keyring or any libsecret-compatible service.
    
    After you installed the service, make sure it's running and restart Tokodon.
hi: Tokodon को व्यक्तिगत रूप से संवेदनशील जानकारी को सहेजने के लिए पासवर्ड सेवा चालू रखने की आवश्यकता होती है।
    
    Tokodon KWallet, GNOME Keyring या किसी भी libsecret-संगत सेवा का उपयोग कर सकता है।
    
    सेवा स्थापित करने के बाद, सुनिश्चित करें कि यह चल रही है और Tokodon को पुनः आरंभ करें।

en: Quit Tokodon
hi: टोकोडॉन छोड़ें

[ctx: @title:window]
en: Welcome
hi: स्वागत

en: Welcome to Tokodon
hi: टोकोडोन में आपका स्वागत है

en: Some initial setup is required before you can use Tokodon.
hi: टोकोडॉन का उपयोग करने से पहले कुछ प्रारंभिक सेटअप की आवश्यकता होती है।

[ctx: @title]
en: Select Language
hi: भाषा चुने

[ctx: @action:button]
en: Close
hi: बंद करना

[ctx: @title]
en: Lists
hi: सूचियों

en: Create List
hi: सूची बनाएं

en: No Lists
hi: कोई सूची नहीं

en: Lists allow you to categorize who you're following.
hi: सूचियाँ आपको यह वर्गीकृत करने की सुविधा देती हैं कि आप किसे फ़ॉलो कर रहे हैं.

en: No Posts
hi: कोई पोस्ट नहीं

en: Edit List
hi: संपादन सूची

[ctx: @title:window]
en: Authorization
hi: प्राधिकार

en: Link copied.
hi: लिंक कॉपी किया गया.

en: Use Authorization Code
hi: प्राधिकरण कोड का उपयोग करें

en: Use this login method if the above link does not work.
hi: यदि उपरोक्त लिंक काम नहीं करता है तो इस लॉगिन विधि का उपयोग करें।

en: Enter authorization token:
hi: प्राधिकरण टोकन दर्ज करें:

[ctx: @title:window]
en: Login Issue
hi: लॉगिन समस्या

en: There was an issue logging into the server:<br><b>%1</b>
hi: सर्वर में लॉग इन करने में समस्या थी:<br> <b>%1</b>

en: Please check if the password service is running. For other login issues, you can try logging into the server's website.
    
    You can attempt to log in again with the button below, or restart Tokodon.
hi: कृपया जाँचें कि पासवर्ड सेवा चल रही है या नहीं। अन्य लॉगिन समस्याओं के लिए, आप सर्वर की वेबसाइट पर लॉग इन करने का प्रयास कर सकते हैं।
    
    आप नीचे दिए गए बटन से फिर से लॉग इन करने का प्रयास कर सकते हैं, या टोकोडॉन को पुनः आरंभ कर सकते हैं।

en: View Website
hi: वेबसाइट देखें

en: Re-Attempt Log In
hi: लॉग इन का पुनः प्रयास करें

en: Logout
hi: लॉग आउट

[ctx: @title]
en: Logout
hi: लॉग आउट

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to log out?
hi: क्या आप लॉग आउट करना चाहते हैं?

[ctx: @title:window]
en: Login
hi: लॉग इन करें

[ctx: @info:status Network status]
en: Failed to contact server: %1. Please check your proxy settings.
hi: सर्वर से संपर्क करने में विफल: %1. कृपया अपनी प्रॉक्सी सेटिंग जांचें.

en: Proxy Settings
hi: प्रॉक्सी सेटिंग्स

[ctx: @title:group]
en: Login
hi: लॉग इन करें

en: Server URL:
hi: सर्वर यूआरएल:

en: mastodon.social
hi: मैस्टोडॉन.सोशल

en: Enable moderation tools
hi: मॉडरेशन टूल सक्षम करें

en: Allow Tokodon to access moderation tools. Try disabling this if you have trouble logging in.
hi: टोकोडॉन को मॉडरेशन टूल तक पहुंचने की अनुमति दें। अगर आपको लॉग इन करने में परेशानी हो रही है, तो इसे अक्षम करने का प्रयास करें।

en: Server URL must not be empty!
hi: सर्वर URL खाली नहीं होना चाहिए!

[ctx: @title:window]
en: Registration
hi: पंजीकरण

[ctx: @title:group]
en: Register
hi: पंजीकरण करवाना

en: Username
hi: उपयोगकर्ता नाम

en: Email Address
hi: मेल पता

en: Password
hi: पासवर्ड

en: Reason
hi: कारण

en: Register
hi: पंजीकरण करवाना

[ctx: @title:window]
en: Rules
hi: नियम

[ctx: @title:group]
en: Rules
hi: नियम

[ctx: @action:button Agree to server rules]
en: Agree
hi: सहमत

[ctx: @action:button Disagree to server rules]
en: Disagree
hi: असहमत

[ctx: @title:window]
en: Pick a Server
hi: एक सर्वर चुनें

en: This server is closed for registration: %1
hi: यह सर्वर पंजीकरण के लिए बंद है: %1

en: This server is closed for registration, and did not provide a reason.
hi: यह सर्वर पंजीकरण के लिए बंद है, तथा इसका कोई कारण भी नहीं बताया गया है।

en: Search or enter URL…
hi: खोजें या URL दर्ज करें…

en: Custom Server
hi: कस्टम सर्वर

en: Public Servers
hi: सार्वजनिक सर्वर

en: No Public Servers
hi: कोई सार्वजनिक सर्वर नहीं

en: Enter a server URL manually in the search field.
hi: खोज फ़ील्ड में मैन्युअल रूप से सर्वर URL दर्ज करें.

[ctx: @action:button Open in external web browser]
en: Open Externally
hi: बाहरी रूप से खोलें

[ctx: @info]
en: Tokodon
hi: टोकोडोन

[ctx: @info]
en: Browse the Fediverse and connect with people on Mastodon (and other compatible software).
hi: फेडिवर्स को ब्राउज़ करें और मैस्टोडॉन (और अन्य संगत सॉफ्टवेयर) पर लोगों से जुड़ें।

[ctx: @action:button Pick a Mastodon server]
en: Pick a Server
hi: एक सर्वर चुनें

[ctx: @action:button Use an existing Mastodon account]
en: Use an Existing Account
hi: मौजूदा खाते का उपयोग करें

[ctx: @action:button Application settings]
en: Settings
hi: सेटिंग्स

[ctx: @action:button]
en: Compatible with Mastodon
hi: मैस्टोडॉन के साथ संगत

[ctx: @info Compatible with Mastodon]
en: Compatible with
hi: के साथ संगत

[ctx: @title]
en: Open As…
hi: इस प्रकार खोलें…

[ctx: @title]
en: Reply As…
hi: उत्तर दें…

[ctx: @title]
en: Favorite As…
hi: पसंदीदा के रूप में…

[ctx: @title]
en: Boost As…
hi: बूस्ट अस…

[ctx: @title]
en: Bookmark As…
hi: बुकमार्क करें…

[ctx: @title]
en: Unknown Action
hi: अज्ञात क्रिया

en: Write a New Post
hi: एक नई पोस्ट लिखें

en: Write a new post
hi: एक नई पोस्ट लिखें

en: Reply to post
hi: पोस्ट का उत्तर दें

en: It seems pretty quiet right now, try posting something!
hi: अभी तो बहुत शांति है, कुछ पोस्ट करने का प्रयास करें!

en: No Favorites
hi: कोई पसंदीदा नहीं

en: Posts that you favorite will show up here. If you appreciate someone's post, favorite it!
hi: आपके द्वारा पसंद की गई पोस्ट यहाँ दिखाई देंगी। अगर आपको किसी की पोस्ट पसंद आती है, तो उसे पसंदीदा बनाएँ!

en: No Bookmarks
hi: कोई बुकमार्क नहीं

en: Bookmark posts and they will show up here. Bookmarks are always kept private, even to the post's author.
hi: पोस्ट को बुकमार्क करें और वे यहां दिखाई देंगे। बुकमार्क हमेशा निजी रखे जाते हैं, यहां तक कि पोस्ट के लेखक के लिए भी।

[ctx: @action:button Open debug page]
en: Debug
hi: डिबग

[ctx: @action:button Open moderation tools]
en: Moderation Tools
hi: मॉडरेशन टूल्स

[ctx: @action:button Open settings dialog]
en: Settings
hi: सेटिंग्स

[ctx: @title]
en: Embed Information
hi: एम्बेड जानकारी

en: Advanced Search
hi: उन्नत खोज

[ctx: @info:placeholder Username for searching accounts]
en: Username:
hi: उपयोगकर्ता नाम:

[ctx: @info:placeholder display name for searching accounts]
en: Display Name:
hi: प्रदर्शित होने वाला नाम:

[ctx: @info:placeholder email for searching accounts]
en: Email:
hi: ईमेल:

[ctx: @info:placeholder ip for searching accounts]
en: IP:
hi: आईपी:

[ctx: @info:Search button to initiate searching accounts]
en: Search
hi: खोज

[ctx: @info:Reset button to reset all the text fields]
en: Reset
hi: रीसेट करें

[ctx: @info:Cancel button to close the dailog]
en: Cancel
hi: रद्द करना

[ctx: @info:Location combobox to choose location filters]
en: Location
hi: जगह

[ctx: @info:Filter out accounts from any location]
en: All
hi: सभी

[ctx: @info:Filter out local accounts]
en: Local
hi: स्थानीय

[ctx: @info:Filter out remote accounts]
en: Remote
hi: दूर

[ctx: @info:Moderation Status combobox to choose between different moderation status filters]
en: Moderation Status
hi: मॉडरेशन स्थिति

[ctx: @info:Filter out accounts with any moderation status]
en: All
hi: सभी

[ctx: @info:Filter out accounts with active moderation status]
en: Active
hi: सक्रिय

[ctx: @info:Filter out accounts with pending moderation status]
en: Pending
hi: लंबित

[ctx: @info:Filter out accounts with disabled moderation status]
en: Disabled
hi: अक्षम

[ctx: @info:Filter out accounts with silenced moderation status]
en: Silenced
hi: मौन

[ctx: @info:Filter out accounts with suspended moderation status]
en: Suspended
hi: निलंबित

[ctx: @info:Role combobox to choose between different role filters]
en: Role
hi: भूमिका

[ctx: @info:Filter out accounts with any role]
en: All
hi: सभी

[ctx: @info:Filter out accounts with moderator role]
en: Moderator
hi: मध्यस्थ

[ctx: @info:Filter out accounts with admin role]
en: Admin
hi: एडमिन

[ctx: @info:Filter out accounts with owner role]
en: Owner
hi: मालिक

en: No accounts found
hi: कोई खाता नहीं मिला

[ctx: @action:button]
en: Create Email Block
hi: ईमेल ब्लॉक बनाएं

[ctx: @title]
en: E-Mail Domain Info
hi: ई-मेल डोमेन जानकारी

[ctx: @info The domain on which the block is imposed]
en: Email domain name
hi: ईमेल डोमेन नाम

[ctx: @info Time when the block was imposed.]
en: Block created at
hi: ब्लॉक बनाया गया

[ctx: @info The counted accounts signup attempts using that email domain within the last week.]
en: Account sign-up attempts in this week
hi: इस सप्ताह खाता साइन-अप प्रयास

[ctx: @info The counted IP signup attempts of that email domain within that day.]
en: IP sign-up attempts in this week
hi: इस सप्ताह आईपी साइन-अप प्रयास

[ctx: @action:button]
en: Cancel
hi: रद्द करना

[ctx: @action:button]
en: Delete email block
hi: ईमेल ब्लॉक हटाएं

en: Email block deleted
hi: ईमेल ब्लॉक हटाया गया

[ctx: @title]
en: New E-Mail Domain Block
hi: नया ई-मेल डोमेन ब्लॉक

[ctx: @info The domain on which the block will be imposed]
en: Domain *
hi: कार्यक्षेत्र *

en: This can be the domain name that shows up in the e-mail address or the MX record it uses. They will be checked upon sign-up.
hi: यह वह डोमेन नाम हो सकता है जो ईमेल पते में दिखाई देता है या वह MX रिकॉर्ड जिसका वह उपयोग करता है। साइन-अप करते समय उनकी जाँच की जाएगी।

[ctx: @action:button]
en: Resolve domain
hi: डोमेन हल करें

en: New email block added
hi: नया ईमेल ब्लॉक जोड़ा गया

[ctx: @info]
en: %1 sign-up attempts over the last week
hi: पिछले सप्ताह %1 साइन-अप प्रयास

en: No email blocks found
hi: कोई ईमेल ब्लॉक नहीं मिला

en: Add New Domain Block
hi: नया डोमेन ब्लॉक जोड़ें

en: Allow Federation with Domain
hi: डोमेन के साथ फ़ेडरेशन की अनुमति दें

en: Allowed Domain Info
hi: स्वीकृत डोमेन जानकारी

[ctx: @info:The domain that is allowed to federate]
en: Domain
hi: कार्यक्षेत्र

[ctx: @info:Time when the domain was allowed to federate.]
en: Created at
hi: पर बनाया गया

en: Disallow Federation with Domain
hi: डोमेन के साथ फ़ेडरेशन की अनुमति न दें

en: Disallowed federation with the domain
hi: डोमेन के साथ अस्वीकृत संघ

en: Add Domain Block
hi: डोमेन ब्लॉक जोड़ें

[ctx: @info:Enter the domain address of the domain block]
en: Domain*
hi: कार्यक्षेत्र*

en: Public comment
hi: सार्वजनिक टिप्पणी

en: Private Comment
hi: निजी टिप्पणी

en: Moderation
hi: संयम

[ctx: @info:Filter out all the allowed domains]
en: Silence
hi: मौन

[ctx: @info:Filter out all the blocked domains]
en: Suspend
hi: निलंबित करें

[ctx: @info:Filter out all the blocked domains]
en: None
hi: कोई नहीं

en: Reject media files
hi: मीडिया फ़ाइलें अस्वीकार करें

en: Removes locally stored media files and refuses to download any in the future. Irrelevant for suspensions
hi: स्थानीय रूप से संग्रहीत मीडिया फ़ाइलों को हटाता है और भविष्य में किसी भी फ़ाइल को डाउनलोड करने से मना करता है। निलंबन के लिए अप्रासंगिक

en: Reject reports
hi: रिपोर्ट अस्वीकार करें

en: Ignore all reports coming from this domain. Irrelevant for suspensions
hi: इस डोमेन से आने वाली सभी रिपोर्ट को अनदेखा करें। निलंबन के लिए अप्रासंगिक

en: Obfuscate domain name
hi: डोमेन नाम को अस्पष्ट करें

en: Partially obfuscate the domain name in the list if advertising the list of domain limitations is enabled
hi: यदि डोमेन सीमाओं की सूची का विज्ञापन सक्षम है, तो सूची में डोमेन नाम को आंशिक रूप से अस्पष्ट करें

[ctx: @info:Button to create a domain block]
en: Create Block
hi: ब्लॉक बनाएं

en: New domain block added
hi: नया डोमेन ब्लॉक जोड़ा गया

[ctx: @info:This domain will be able to fetch data from this server and incoming data from it will be processed and stored]
en: Domain*
hi: कार्यक्षेत्र*

en: New Allowed Domain Added
hi: नया स्वीकृत डोमेन जोड़ा गया

en: Allowed domain option is available for instances with limited federation mode enabled
hi: अनुमत डोमेन विकल्प उन इंस्टैंस के लिए उपलब्ध है जिनमें सीमित फ़ेडरेशन मोड सक्षम है

[ctx: @info:Choose between allowed and limited domains]
en: Moderation
hi: संयम

[ctx: @info:Filter out all the blocked domains]
en: Blocked domains
hi: अवरुद्ध डोमेन

[ctx: @info:Filter out all the allowed domains in limited federation mode]
en: Allowed domains
hi: स्वीकृत डोमेन

en: Allowed for federation
hi: महासंघ के लिए अनुमति दी गई

en: No federations found
hi: कोई संघ नहीं मिला

[ctx: @action:button]
en: Create Rule
hi: नियम बनाएं

en: New IP Rule
hi: नया आईपी नियम

[ctx: @info:Enter the domain address of the domain block]
en: IP*
hi: आईपी*

[ctx: @info:Time after which the rule will be lifted]
en: Expire After
hi: समाप्ति के बाद

[ctx: @info:Option to block out the IP for 1 day]
en: 1 day
hi: 1 दिन

[ctx: @info:Option to block out the IP for 2 weeks]
en: 2 weeks
hi: 2 सप्ताह

[ctx: @info:Option to block out the IP for 1 month]
en: 1 month
hi: 1 महीना

[ctx: @info:Option to block out the IP for 6 months]
en: 6 month
hi: 6 माह

[ctx: @info:Option to block out the IP for 1 year]
en: 1 year
hi: 1 वर्ष

[ctx: @info:Option to block out the IP for 3 years]
en: 3 year
hi: 3 वर्ष

[ctx: @info: The comment attached with the ip rule]
en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Optional. Remember why you added this rule.
hi: वैकल्पिक। याद रखें कि आपने यह नियम क्यों जोड़ा है।

[ctx: @info:The rule attached with the ip rule]
en: Rule *
hi: नियम *

en: Choose what will happen with requests from this IP
hi: चुनें कि इस IP से प्राप्त अनुरोधों के साथ क्या होगा

en: Limit sign-ups
hi: साइन-अप सीमित करें

en: New sign-ups will require your approval
hi: नए साइन-अप के लिए आपकी स्वीकृति की आवश्यकता होगी

en: Block sign-ups
hi: साइन-अप ब्लॉक करें

en: New sign-ups will not be possible
hi: नये पंजीकरण संभव नहीं होंगे

en: Block access
hi: पहुँच ब्लॉक करें

en: Block access to all resources
hi: सभी संसाधनों तक पहुंच अवरुद्ध करें

[ctx: @info:Button to create a IP rule]
en: Create IP rule
hi: IP नियम बनाएं

en: New IP rule added
hi: नया आईपी नियम जोड़ा गया

[ctx: @label]
en: Limit sign-ups
hi: साइन-अप सीमित करें

[ctx: @label]
en: Block sign-ups
hi: साइन-अप ब्लॉक करें

[ctx: @label]
en: Block access
hi: पहुँच ब्लॉक करें

en: No IP rules found
hi: कोई IP नियम नहीं मिला

en: Not Available
hi: उपलब्ध नहीं है

en: Perform moderation action on %1
hi: %1 पर मॉडरेशन कार्रवाई करें

[ctx: @info: Use this to send a warning to the user, without triggering any other action.]
en: Warn
hi: चेतावनी देना

[ctx: @info: Prevent the user from using their account, but do not delete or hide their contents.]
en: Freeze
hi: जमाना

[ctx: @info: Force all this user's media attachments to be flagged as sensitive.]
en: Force-Sensitive
hi: बल-संवेदनशील

[ctx: @info: Prevent the user from being able to post with public visibility, hide their posts and notifications from people not following them.]
en: Limit
hi: आप LIMIT

[ctx: @info: Prevent any interaction from or to this account and delete its contents. Revertible within 30 days.]
en: Suspend
hi: निलंबित करें

[ctx: @info: The user will receive an explanation of what happened with their account]
en: Notify the user per e-mail
hi: उपयोगकर्ता को ई-मेल द्वारा सूचित करें

[ctx: @info: Send a warning note to the user.]
en: Custom warning
hi: कस्टम चेतावनी

[ctx: @info:Button to submit the action aginst the user.]
en: Submit
hi: जमा करना

en: Action taken successfully
hi: कार्रवाई सफलतापूर्वक की गई

[ctx: @info:Cancel button to close the dailog.]
en: Cancel
hi: रद्द करना

en: Are you sure?
hi: क्या आपको यकीन है?

en: Action will be taken against the account.
hi: खाते के विरुद्ध कार्रवाई की जाएगी।

en: Successfully approved %1's sign-up application
hi: %1 का साइन-अप आवेदन सफलतापूर्वक स्वीकृत किया गया

en: Successfully rejected %1's sign-up application
hi: %1 का साइन-अप आवेदन सफलतापूर्वक अस्वीकृत किया गया

en: Successfully unfreezed %1's account
hi: %1 का खाता सफलतापूर्वक अनफ्रीज किया गया

en: Successfully unsilenced %1's account
hi: %1 के खाते की आवाज़ सफलतापूर्वक हटाई गई

en: Successfully unsuspended %1's account
hi: %1 का खाता सफलतापूर्वक निलंबित किया गया

en: Successfully undo force-sensitive %1's account
hi: बल-संवेदनशील %1 के खाते को सफलतापूर्वक पूर्ववत किया गया

en: Successfully deleted %1's account data
hi: %1 का खाता डेटा सफलतापूर्वक हटा दिया गया

[ctx: @info Bio label of account.]
en: Bio
hi: वह था

en: Reasons for joining
hi: शामिल होने के कारण

[ctx: @info:Number of Posts]
en: Posts
hi: पदों

[ctx: @info:Number of followers.]
en: Followers
hi: समर्थक

[ctx: @info:row Number of accounts followed by the account]
en: Following
hi: अगले

en: No role
hi: कोई भूमिका नहीं

[ctx: @info Role of the account on this server.]
en: Role
hi: भूमिका

[ctx: @info The last time the account was active.]
en: Last Active
hi: अंतिम सक्रिय

[ctx: @info The current login status of the account.]
en: Login Status
hi: लॉगिन स्थिति

[ctx: @info: Role of the user.]
en: Role
hi: भूमिका

[ctx: @info: Email of the user.]
en: Email
hi: ईमेल

[ctx: @info: Email confirmation status of the user.]
en: Email Status
hi: ईमेल स्थिति

en: Confirmed
hi: की पुष्टि

en: Not Confirmed
hi: पुष्टि नहीं

[ctx: @info: Locale of the user.]
en: Account Locale
hi: खाता स्थान

[ctx: @info: Joining date of the user]
en: Joined
hi: शामिल हुए

en: Most recent IP
hi: सबसे हालिया आईपी

en: Invited By
hi: द्वारा आमंत्रित

[ctx: @info: Approve the user's request]
en: Approve
hi: मंज़ूरी देना

[ctx: @info: Reject the user's request]
en: Reject
hi: अस्वीकार करना

en: Delete Account Data
hi: खाता डेटा हटाएं

[ctx: @info: Unfreeze the user's account]
en: Unfreeze
hi: अनफ़्रीज़

en: Undo Limit
hi: सीमा पूर्ववत करें

en: Undo Suspension
hi: निलंबन पूर्ववत करें

en: Undo force-sensitive
hi: बल-संवेदनशील पूर्ववत करें

en: Take action against this account
hi: इस खाते के विरुद्ध कार्रवाई करें

en: Remove Domain Block
hi: डोमेन ब्लॉक हटाएँ

en: Domain Block Removed
hi: डोमेन ब्लॉक हटाया गया

en: Edit domain block
hi: डोमेन ब्लॉक संपादित करें

en: Private comment
hi: निजी टिप्पणी

[ctx: @info:Button to update the domain block with new values]
en: Update Block
hi: ब्लॉक अपडेट करें

en: Domain block updated
hi: डोमेन ब्लॉक अपडेट किया गया

en: Blocked at
hi: पर अवरुद्ध

[ctx: @info: No public comment provided]
en: None
hi: कोई नहीं

[ctx: @info: No private comment provided]
en: None
hi: कोई नहीं

[ctx: @info:The policy to be applied by this domain block]
en: Policy
hi: नीति

[ctx: @info:Whether to obfuscate public displays of this domain block]
en: Obfuscate
hi: अंधेरा करना

[ctx: @info:Whether to reject incoming media from this domain]
en: Reject media
hi: मीडिया अस्वीकार करें

[ctx: @info:Whether to reject incoming reports from this domain]
en: Reject reports
hi: रिपोर्ट अस्वीकार करें

en: Edit Domain Block
hi: डोमेन ब्लॉक संपादित करें

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove IP Rule
hi: IP नियम हटाएँ

en: IP Rule Removed
hi: आईपी नियम हटाया गया

[ctx: @title:window]
en: Update IP Rule
hi: IP नियम अपडेट करें

[ctx: @info IP address of the ip block]
en: IP
hi: आई पी

[ctx: @info Time after which the rule will be lifted]
en: Expire After
hi: समाप्ति के बाद

[ctx: @info Option to block out the IP for 1 day]
en: 1 day
hi: 1 दिन

[ctx: @info Option to block out the IP for 2 weeks]
en: 2 weeks
hi: 2 सप्ताह

[ctx: @info Option to block out the IP for 1 month]
en: 1 month
hi: 1 महीना

[ctx: @info Option to block out the IP for 6 months]
en: 6 month
hi: 6 माह

[ctx: @info Option to block out the IP for 1 year]
en: 1 year
hi: 1 वर्ष

[ctx: @info Option to block out the IP for 3 years]
en: 3 year
hi: 3 वर्ष

[ctx: @info The comment attached with the ip rule]
en: Comment
hi: टिप्पणी

[ctx: @info The rule attached with the ip rule]
en: Rule *
hi: नियम *

[ctx: @info Cancel button to close the dailog]
en: Cancel
hi: रद्द करना

[ctx: @info Button to update an IP rule]
en: Update IP rule
hi: IP नियम अपडेट करें

en: IP rule updated
hi: IP नियम अपडेट किया गया

[ctx: @info Time after which the rule will be lifted]
en: Expires at
hi: पर समाप्त होता है

[ctx: @info No public comment provided]
en: None
hi: कोई नहीं

[ctx: @info The severity to be applied by this IP rule]
en: Severity
hi: गंभीरता

[ctx: @action:button]
en: Update IP Rule
hi: IP नियम अपडेट करें

en: Report #%1
hi: रिपोर्ट #%1

en: Mark as unresolved
hi: अनसुलझे के रूप में चिह्नित करें

en: Mark as resolved
hi: सही के रूप में चिन्हित करो

en: Report Unresolved
hi: रिपोर्ट अनसुलझा

en: Report Resolved
hi: रिपोर्ट हल हो गई

[ctx: @info Number of Posts]
en: Posts
hi: पदों

[ctx: @info Number of followers.]
en: Followers
hi: समर्थक

[ctx: @info Row Number of accounts followed by the account]
en: Following
hi: अगले

[ctx: @info Time at which the reported account joined.]
en: Joined
hi: शामिल हुए

[ctx: @info The last time the reported account was active.]
en: Last Active
hi: अंतिम सक्रिय

[ctx: @info The current login status of the account.]
en: Reported
hi: रिपोर्ट

[ctx: @info Time at which the report was made]
en: Reported
hi: रिपोर्ट

en: Reported By
hi: के द्वारा रिपोर्ट किया गया

en: Report Status
hi: रिपोर्ट की स्थिति

en: Resolved
hi: हल किया

en: Unresolved
hi: अनसुलझे

en: Action taken by
hi: द्वारा की गई कार्रवाई

en: Assigned moderator
hi: नियुक्त मॉडरेटर

en: No one
hi: किसी को भी नहीं।

en: Unassign
hi: निरस्त करें

en: Assign to me
hi: मुझे असाइन करें

en: Forwarded
hi: अग्रेषित

[ctx: @info:The report is forwarded]
en: Yes
hi: हाँ

[ctx: @info:The report is not forwarded]
en: No
hi: नहीं

en: Category
hi: वर्ग

en: The reason this account and/or content was reported will be cited in communication with the reported account
hi: इस खाते और/या सामग्री की रिपोर्ट किए जाने का कारण रिपोर्ट किए गए खाते के साथ संचार में बताया जाएगा

en: Other
hi: अन्य

en: Category changed to other
hi: श्रेणी को अन्य में बदल दिया गया

en: Spam
hi: अवांछित ईमेल

en: Category changed to spam
hi: श्रेणी को स्पैम में बदल दिया गया

en: Content violates one or more server rules
hi: सामग्री एक या अधिक सर्वर नियमों का उल्लंघन करती है

en: Category changed to rule violation
hi: श्रेणी बदलकर नियम उल्लंघन कर दी गई

en: To provide more information, %1 wrote:
hi: अधिक जानकारी प्रदान करने के लिए, %1 ने लिखा:

[ctx: @info:Account didn't provide any comment on the report]
en: N/A
hi: एन/ए

en: Reported Content
hi: रिपोर्ट की गई सामग्री

en: Offending content will be cited in communication with the reported account
hi: रिपोर्ट किए गए अकाउंट के साथ संचार में आपत्तिजनक सामग्री का उल्लेख किया जाएगा

en: <b>Content Warning</b><br /> %1
hi: <b>सामग्री चेतावनी</b><br /> %1

en: Show Less
hi: कम दिखाएं

en: Show More
hi: अधिक दिखाएं

[ctx: @title]
en: Accounts
hi: हिसाब किताब

en: Reports
hi: रिपोर्टों

[ctx: @title]
en: Federation
hi: फेडरेशन

[ctx: @title]
en: IP Rules
hi: आईपी नियम

[ctx: @title]
en: Email Blocks
hi: ईमेल ब्लॉक

en: Accounts Tool Page
hi: अकाउंट्स टूल पेज

[ctx: @info:Combobox to choose Report Status]
en: Report Status
hi: रिपोर्ट की स्थिति

[ctx: @info:Filter out unresolved reports]
en: Unresolved
hi: अनसुलझे

[ctx: @info:Filter out resolved reports]
en: Resolved
hi: हल किया

[ctx: @info:Combobox to choose the origin of report]
en: Report Origin
hi: रिपोर्ट की उत्पत्ति

[ctx: @info:Filter out accounts with any origin]
en: All
hi: सभी

[ctx: @info:Filter out accounts with local origin]
en: Local
hi: स्थानीय

[ctx: @info:Filter out accounts with remote origin]
en: Remote
hi: दूर

en: Reported By:
hi: के द्वारा रिपोर्ट किया गया:

en: Assigned Account:
hi: निर्दिष्ट खाता:

[ctx: @info: No account assigned to the report]
en: N/A
hi: एन/ए

en: No reports found
hi: कोई रिपोर्ट नहीं मिली

en: Notifications
hi: सूचनाएं

[ctx: @action:intoolbar Mark all notifications as read]
en: Mark All As Read
hi: सभी को पढ़ा हुआ मार्क करें

[ctx: @action:intoolbar]
en: Configure Notifications…
hi: सूचनाएँ कॉन्फ़िगर करें…

[ctx: @title:window]
en: Notification Settings
hi: अधिसूचना सेटिंग्स

[ctx: @action:intoolbar Show all notifications]
en: All
hi: सभी

[ctx: @action:intoolbar Show only mentions]
en: Mentions
hi: का उल्लेख है

[ctx: @action:intoolbar More filter categories]
en: More
hi: अधिक

[ctx: Show only boosts]
en: Boosts
hi: बूस्ट

[ctx: Show only favorites]
en: Favorites
hi: पसंदीदा

[ctx: Show only poll results]
en: Poll Results
hi: सर्वेक्षण परिणाम

[ctx: Show only followed statuses]
en: Posts
hi: पदों

[ctx: Show only follows]
en: Follows
hi: इस प्रकार है

en: No Notifications
hi: कोई सूचना नहीं

en: You have no notifications yet. When people reply, favorite or boost your posts they will show up here.
hi: आपके पास अभी तक कोई सूचना नहीं है। जब लोग आपकी पोस्ट का जवाब देंगे, उसे पसंदीदा बनाएंगे या उसे बढ़ावा देंगे तो वे यहां दिखाई देंगे।

en: %1 has issued a warning against your account
hi: %1 ने आपके खाते के विरुद्ध चेतावनी जारी की है

en: View %1's Profile
hi: %1 की प्रोफ़ाइल देखें

en: %1 users favorited your post
hi: %1 उपयोगकर्ताओं ने आपकी पोस्ट को पसंदीदा बनाया

en: %1 users boosted your post
hi: %1 उपयोगकर्ताओं ने आपकी पोस्ट को बढ़ावा दिया

[ctx: @info:label]
en: Moderation has blocked <b>%1</b>, including %2 of your followers and %3 account you follow.
hi: मॉडरेशन ने <b>%1 को</b> ब्लॉक कर दिया है, जिसमें आपके %2 फ़ॉलोअर्स और आपके द्वारा फ़ॉलो किए जाने वाले %3 अकाउंट शामिल हैं।

[ctx: @info:label]
en: A report has been filed against a user in your server.
hi: आपके सर्वर पर एक उपयोगकर्ता के विरुद्ध रिपोर्ट दर्ज की गई है।

en: A poll has ended
hi: मतदान समाप्त हो गया है

en: %1 updated their post
hi: %1 ने अपनी पोस्ट अपडेट की

en: Status with image attachment
hi: छवि संलग्नक के साथ स्थिति

en: Not available
hi: उपलब्ध नहीं है

[ctx: @action:button]
en: Hide Media
hi: मीडिया छुपाएं

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide media
hi: मीडिया छुपाएं

en: Show Media
hi: मीडिया दिखाएं

en: Save Image As…
hi: इमेज को इस तरह सेव कीजिए…

en: Save Gif As…
hi: Gif को इस रूप में सहेजें…

en: Save Video As…
hi: वीडियो को इस रूप में सहेजें…

en: Copy Image
hi: नकल छवि

[ctx: @action:button Start media playback]
en: Play
hi: खेल

[ctx: Posted on 26 March 2024 Tuesday 20:43:18 +03]
en: Posted on %1
hi: %1 पर पोस्ट किया गया

en: Public
hi: जनता

en: Unlisted
hi: गैर-सूचीबद्ध

en: Private
hi: निजी

en: Direct Message
hi: सीधा संदेश

en: No favorites
hi: कोई पसंदीदा नहीं

en: %1 favorite | %1 favorites
hi[0]: %1 पसंदीदा
hi[1]: %1 पसंदीदा

en: No boosts
hi: कोई बढ़ावा नहीं

en: %1 boost | %1 boosts
hi[0]: %1 बूस्ट
hi[1]: %1 बूस्ट

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Link
hi: लिंक की प्रतिलिपि करें

en: Post link copied.
hi: पोस्ट लिंक कॉपी किया गया.

en: Link preview: %1
hi: लिंक पूर्वावलोकन: %1

[ctx: @info:label 'More from [this author]', where we put the user's avatar and name next to this label]
en: More from
hi: से अधिक

[ctx: @info:label 'This is written by %1']
en: By %1
hi: %1 द्वारा

[ctx: Attachment has alt-text, Short for alt-text]
en: Alt
hi: सभी

en: Text description available
hi: पाठ विवरण उपलब्ध है

en: GIF
hi: जीआईएफ

en: Video
hi: वीडियो

[ctx: @title]
en: Media Description
hi: मीडिया विवरण

en: Normal Status
hi: सामान्य स्थिति

en: Spoiler Status
hi: बिगाड़ने वाली स्थिति

[ctx: @label]
en: Pinned Post
hi: पिन किया गया पोस्ट

[ctx: @title]
en: Delete Post
hi: पोस्ट को हटाएं

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to delete this post?
hi: क्या आप वाकई इस पोस्ट को हटाना चाहते हैं?

[ctx: @title]
en: Delete & Re-draft Post
hi: पोस्ट हटाएं और पुनः प्रारूपित करें

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to redraft this post? This will delete the original post.
hi: क्या आप वाकई इस पोस्ट को फिर से लिखना चाहते हैं? इससे मूल पोस्ट हट जाएगी।

en: <b>Content Notice</b><br /> %1
hi: <b>सामग्री सूचना</b><br /> %1

[ctx: Reply to a post]
en: Reply
hi: जवाब

en: Cannot boost direct messages
hi: प्रत्यक्ष संदेश को बढ़ावा नहीं दिया जा सकता

en: Cannot boost private posts
hi: निजी पोस्ट को बढ़ावा नहीं दिया जा सकता

[ctx: Share a post]
en: Boost
hi: बढ़ाना

en: Boosted
hi: बढ़ाया

en: Boost
hi: बढ़ाना

[ctx: Favorite a post]
en: Favorite
hi: पसंदीदा

en: Favorited
hi: पसंदीदा

en: Favorite
hi: पसंदीदा

en: Remove bookmark
hi: बुकमार्क हटाएँ

[ctx: Bookmark a post]
en: Bookmark
hi: बुकमार्क

en: Bookmarked
hi: बुकमार्क

en: Bookmark
hi: बुकमार्क

en: This post has been marked private. Some posts may be missing because its replies are marked as private by default.
hi: इस पोस्ट को निजी के रूप में चिह्नित किया गया है। कुछ पोस्ट गायब हो सकती हैं क्योंकि इसके उत्तर डिफ़ॉल्ट रूप से निजी के रूप में चिह्नित हैं।

[ctx: Edited on <datetime>]
en: Edited on %1
hi: %1 पर संपादित किया गया

[ctx: Show more options]
en: More actions
hi: अधिक क्रियाएँ

[ctx: @info Loading user that started this interaction]
en: Loading…
hi: लोड हो रहा है…

en: %1 boosted
hi: %1 बढ़ाया गया

en: In reply to %1
hi: %1 के उत्तर में

[ctx: @action:inmenu 'Thread' is a series of posts.]
en: Open Thread
hi: खुला धागा

[ctx: @action Open embed into website dialog]
en: Embed
hi: एम्बेड

[ctx: @action:inmenu]
en: Open as…
hi: इस प्रकार खोलें…

[ctx: @action:inmenu]
en: Reply as…
hi: उत्तर दें…

[ctx: @action:inmenu]
en: Favorite as…
hi: पसंदीदा के रूप में…

[ctx: @action:inmenu]
en: Boost as…
hi: बढ़ावा दें…

[ctx: @action:inmenu]
en: Bookmark as…
hi: बुकमार्क करें…

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Bookmark
hi: बुकमार्क हटाएँ

[ctx: @action:inmenu]
en: Bookmark
hi: बुकमार्क

[ctx: @action:inmenu]
en: Unpin on Profile
hi: प्रोफ़ाइल पर अनपिन करें

[ctx: @action:inmenu]
en: Pin on Profile
hi: प्रोफ़ाइल पर पिन करें

[ctx: @action:inmenu Unmute account]
en: Unmute @%1
hi: नाराजगी@%1

[ctx: @action:inmenu Mute account]
en: Mute @%1
hi: म्यूट @%1

[ctx: @action:inmenu Unblock account]
en: Unblock @%1
hi: अनब्लॉक करें @%1

[ctx: @action:inmenu Block account]
en: Block @%1
hi: ब्लॉक @%1

en: Edit
hi: संपादन करना

en: Delete
hi: मिटाना

en: Delete & Re-draft
hi: हटाएं और पुनः प्रारूपित करें

en: You voted for this option
hi: आपने इस विकल्प के लिए वोट दिया

en: (No votes)
hi: (वोट न दें)

en: Vote
hi: वोट

[ctx: @option:check Show poll results]
en: Show Results
hi: परिणाम दिखाएं

en: Poll has closed
hi: मतदान बंद हो गया है

en: Post from %1
hi: %1 से पोस्ट करें

en: Quoted post
hi: उद्धृत पोस्ट

[ctx: Last read on this date]
en: Last read on %1
hi: अंतिम बार %1 पर पढ़ा गया

[ctx: @title]
en: Report Post
hi: रिपोर्ट पोस्ट

[ctx: @title]
en: Report User
hi: उपयोगकर्ता को रिपोर्ट करें

[ctx: @title]
en: Reason for reporting this post
hi: इस पोस्ट की रिपोर्ट करने का कारण

[ctx: @title]
en: Reason for reporting this user
hi: इस उपयोगकर्ता की रिपोर्ट करने का कारण

[ctx: @action:button 'Report' as in 'Report this to moderators']
en: Report
hi: प्रतिवेदन

[ctx: @action]
en: Cancel
hi: रद्द करना

en: Hashtag
hi: हैशटैग

[ctx: @title]
en: Search
hi: खोज

en: Loading...
hi: लोड हो रहा है...

en: No search results
hi: कोई खोज परिणाम नहीं

en: Search for users, tags and posts
hi: उपयोगकर्ताओं, टैग और पोस्ट की खोज करें

en: Edit Account
hi: खाता संपादित करें

en: Please choose a file
hi: कृपया एक फ़ाइल चुनें

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to log out of %1?
hi: क्या आप वाकई %1 से लॉग आउट करना चाहते हैं?

en: Profile
hi: प्रोफ़ाइल

en: Account
hi: खाता

en: Require approval for new followers
hi: नए फ़ॉलोअर्स के लिए स्वीकृति आवश्यक है

en: By default new followers are automatically accepted. Uncheck if you want to manually approve or deny new ones. You always have the option to force someone to unfollow you.
hi: डिफ़ॉल्ट रूप से नए फ़ॉलोअर अपने आप स्वीकार कर लिए जाते हैं। यदि आप नए फ़ॉलोअर को मैन्युअल रूप से स्वीकार या अस्वीकार करना चाहते हैं, तो अनचेक करें। आपके पास हमेशा किसी को आपको अनफ़ॉलो करने के लिए बाध्य करने का विकल्प होता है।

en: Is automated
hi: स्वचालित है

en: Whether to publicly mark this account as doing any kind of automated actions.
hi: क्या इस खाते को किसी भी प्रकार की स्वचालित क्रिया करने वाले के रूप में सार्वजनिक रूप से चिह्नित किया जाना चाहिए।

en: Feature profile and posts
hi: फ़ीचर प्रोफ़ाइल और पोस्ट

en: Your public profile and posts may be featured to other users.
hi: आपकी सार्वजनिक प्रोफ़ाइल और पोस्ट अन्य उपयोगकर्ताओं को दिखाई जा सकती हैं.

en: Publicly list follows and followers
hi: अनुसरणकर्ताओं और अनुयायियों की सूची सार्वजनिक रूप से बनाएं

en: By default everyone you follow and everyone who follows you is public.
hi: डिफ़ॉल्ट रूप से, आपके द्वारा अनुसरण किए जाने वाले सभी लोग और आपको अनुसरण करने वाले सभी लोग सार्वजनिक होते हैं।

[ctx: @label Account preferences]
en: Mark uploaded media as sensitive by default
hi: अपलोड किए गए मीडिया को डिफ़ॉल्ट रूप से संवेदनशील के रूप में चिह्नित करें

[ctx: @label Account preferences]
en: Default post language
hi: डिफ़ॉल्ट पोस्ट भाषा

[ctx: @label Account preferences]
en: Default post visibility
hi: डिफ़ॉल्ट पोस्ट दृश्यता

[ctx: @item:inlistbox Default post visibility rule]
en: Public
hi: जनता

[ctx: @item:inlistbox Default post visibility rule]
en: Unlisted
hi: गैर-सूचीबद्ध

[ctx: @item:inlistbox Default post visibility rule]
en: Private
hi: निजी

[ctx: @abel Account preferences]
en: Open Server in Browser
hi: ब्राउज़र में सर्वर खोलें

en: Some settings can only be configured on your server's website.
hi: कुछ सेटिंग्स केवल आपके सर्वर की वेबसाइट पर ही कॉन्फ़िगर की जा सकती हैं।

[ctx: @title:group]
en: General
hi: सामान्य

en: Color theme
hi: रंग थीम

en: Pop out the post composer by default
hi: डिफ़ॉल्ट रूप से पोस्ट कंपोजर को पॉप आउट करें

en: Continue reading where you last left off
hi: पढ़ना वहीं से जारी रखें जहाँ आपने पिछली बार छोड़ा था

en: If checked, the Home timeline will begin where you last read. The position in the timeline is shared with other clients.
hi: यदि चेक किया गया है, तो होम टाइमलाइन वहीं से शुरू होगी जहाँ आपने आखिरी बार पढ़ा था। टाइमलाइन में स्थिति अन्य क्लाइंट के साथ साझा की जाती है।

en: Auto-update timelines
hi: स्वचालित रूप से समयसीमा अपडेट करें

en: If checked, Tokodon will automatically update certain timelines as new posts come in.
hi: यदि चेक किया गया है, तो टोकोडॉन नए पोस्ट आने पर कुछ समयसीमाओं को स्वचालित रूप से अपडेट कर देगा।

[ctx: @title:group]
en: Posts
hi: पदों

en: Show link previews
hi: लिंक पूर्वावलोकन दिखाएं

en: Content font
hi: सामग्री फ़ॉन्ट

en: Please choose a font
hi: कृपया एक फ़ॉन्ट चुनें

[ctx: @title:group]
en: Media
hi: मिडिया

en: Crop images on the timeline
hi: टाइमलाइन पर छवियों को क्रॉप करें

en: If unchecked, posts with only one image attached will be uncropped and shown in full.
hi: यदि अनचेक किया गया है, तो केवल एक छवि संलग्न करने वाली पोस्ट को अनक्रॉप किया जाएगा और पूरा दिखाया जाएगा।

en: Auto-play animated GIFs
hi: एनिमेटेड GIF को ऑटो-प्ले करें

[ctx: @title:window]
en: Edit Profile
hi: प्रोफ़ाइल संपादित करें

[ctx: @title:window]
en: Error Log
hi: त्रुटि लॉग

[ctx: @action:intoolbar]
en: Clear All
hi: सभी साफ करें

[ctx: @action:button]
en: Copy To Clipboard
hi: क्लिपबोर्ड पर कॉपी करें

[ctx: @label]
en: No Errors
hi: त्रुटियाँ नहीं

[ctx: @title:window]
en: Network Proxy
hi: नेटवर्क प्रॉक्सी

en: System Default
hi: प्रणालीगत चूक

en: No Proxy
hi: कोई प्रॉक्सी नहीं

en: HTTP
hi: एचटीटीपी

en: Socks5
hi: मोज़े5

en: Host
hi: मेज़बान

en: Port
hi: पत्तन

en: User
hi: उपयोगकर्ता

en: Apply
hi: आवेदन करना

en: Enable notifications for this account
hi: इस खाते के लिए सूचनाएं सक्षम करें

en: Notifications can appear even when Tokodon isn't running.
hi: टोकोडॉन न चलने पर भी सूचनाएं प्रदर्शित हो सकती हैं।

en: Push notifications are available but could not be enabled. Please log out and log back in.
hi: पुश नोटिफ़िकेशन उपलब्ध हैं लेकिन उन्हें सक्षम नहीं किया जा सका। कृपया लॉग आउट करें और वापस लॉग इन करें।

en: Notifications will only appear when Tokodon is running.
hi: सूचनाएं केवल तब दिखाई देंगी जब टोकोडॉन चल रहा होगा।

[ctx: @title:group]
en: Filtering Policy
hi: फ़िल्टरिंग नीति

[ctx: @info:Option Accept and show this in notifications]
en: Accept
hi: स्वीकार करना

[ctx: @info:Option Filter and send to the filtered inbox]
en: Filter
hi: फ़िल्टर

[ctx: @info:Option Ignore completely, do not show notification]
en: Ignore
hi: अनदेखा करना

[ctx: @label Notification preferences]
en: People you don't follow
hi: वे लोग जिन्हें आप फ़ॉलो नहीं करते

[ctx: @label Notification preferences]
en: Until you manually approve them.
hi: जब तक आप उन्हें मैन्युअल रूप से अनुमोदित नहीं करते।

[ctx: @label Notification preferences]
en: People not following you
hi: लोग आपको फ़ॉलो नहीं कर रहे हैं

[ctx: @label Notification preferences]
en: Including people who have been following you fewer than 3 days.
hi: इसमें वे लोग भी शामिल हैं जो आपको 3 दिन से कम समय से फॉलो कर रहे हैं।

[ctx: @label Notification preferences]
en: New accounts
hi: नये खाते

[ctx: @label Notification preferences]
en: Created within the past 30 days.
hi: पिछले 30 दिनों के भीतर बनाया गया.

[ctx: @label Notification preferences]
en: Unsolicited conversations
hi: अनचाही बातचीत

[ctx: @label Notification preferences]
en: Filtered unless it's in reply to your own mention or if you follow the sender.
hi: फ़िल्टर किया गया जब तक कि यह आपके स्वयं के उल्लेख के उत्तर में न हो या आप प्रेषक का अनुसरण करते हों।

[ctx: @label Notification preferences]
en: Moderated accounts
hi: मॉडरेटेड खाते

[ctx: @label Notification preferences]
en: Limited by server moderators.
hi: सर्वर मॉडरेटर द्वारा सीमित.

[ctx: @title:group]
en: Events
hi: घटनाक्रम

en: Mentions
hi: का उल्लेख है

en: When someone mentions you in a new post, or replies to one of your threads.
hi: जब कोई व्यक्ति किसी नए पोस्ट में आपका उल्लेख करता है, या आपके किसी थ्रेड का उत्तर देता है।

en: Statuses
hi: वे स्थितियां

en: When a user you have notifications turned on for makes a new post.
hi: जब कोई उपयोगकर्ता जिसके लिए आपने नोटिफ़िकेशन चालू किया है, कोई नई पोस्ट करता है.

en: Boosts
hi: बूस्ट

en: When someone boosted one of your posts.
hi: जब कोई आपकी किसी पोस्ट को बढ़ावा देता है।

en: New followers
hi: नये अनुयायी

en: When someone follows you.
hi: जब कोई आपका अनुसरण करता है.

en: New follow requests
hi: नए अनुसरण अनुरोध

en: When an account who requires manual approval wants to follow you.
hi: जब कोई अकाउंट आपको फॉलो करना चाहता है, जिसके लिए मैन्युअल अनुमोदन की आवश्यकता होती है।

en: Favorites
hi: पसंदीदा

en: When a post you made was favorited by another user.
hi: जब आपके द्वारा बनाई गई पोस्ट को किसी अन्य उपयोगकर्ता द्वारा पसंद किया गया हो।

en: Polls
hi: चुनाव

en: When a poll you voted in has ended.
hi: जब आपके द्वारा मतदान किया गया मतदान समाप्त हो गया हो।

en: Edits
hi: संपादित करता

en: When a post you interacted with was edited by the author.
hi: जब आपके द्वारा इंटरैक्ट की गई किसी पोस्ट को लेखक द्वारा संपादित किया गया हो।

en: Server Sign-ups
hi: सर्वर साइन-अप

en: When someone signs up to your server.
hi: जब कोई व्यक्ति आपके सर्वर पर साइन अप करता है।

en: Server Reports
hi: सर्वर रिपोर्ट

en: When someone files a report against a user on your server.
hi: जब कोई व्यक्ति आपके सर्वर पर किसी उपयोगकर्ता के विरुद्ध रिपोर्ट दर्ज करता है।

en: Severed Relationships
hi: टूटे हुए रिश्ते

en: When you or your server moderates another server, which you are following users or have followers with.
hi: जब आप या आपका सर्वर किसी अन्य सर्वर का संचालन करता है, जिसके उपयोगकर्ताओं को आप फॉलो करते हैं या जिसके साथ आपके फॉलोअर्स हैं।

en: Display Name
hi: प्रदर्शित होने वाला नाम

en: Bio
hi: वह था

en: Header
hi: हैडर

en: PNG, GIF or JPG. At most 2 MB. Will be downscaled to 1500x500px
hi: PNG, GIF या JPG. अधिकतम 2 MB. 1500x500px तक घटाया जाएगा

en: Avatar
hi: अवतार

en: PNG, GIF or JPG. At most 2 MB. Will be downscaled to 400x400px
hi: PNG, GIF या JPG. अधिकतम 2 MB. 400x400px तक घटाया जाएगा

[ctx: Profile fields]
en: Fields
hi: फ़ील्ड

en: Reset
hi: रीसेट करें

en: Muted Users
hi: म्यूट किए गए उपयोगकर्ता

en: Blocked Users
hi: अवरुद्ध उपयोगकर्ता

en: Appearance
hi: उपस्थिति

en: Safety
hi: सुरक्षा

en: Accounts
hi: हिसाब किताब

en: Network Proxy
hi: नेटवर्क प्रॉक्सी

en: Error Log
hi: त्रुटि लॉग

en: About Tokodon
hi: टोकोडोन के बारे में

[ctx: @title:group]
en: About
hi: के बारे में

en: About KDE
hi: केडीई के बारे में

en: Sharing failed
hi: साझाकरण विफल

[ctx: @action:button Allow follow request]
en: Allow
hi: अनुमति दें

[ctx: @action:button Deny follow request]
en: Deny
hi: अस्वीकार करना

[ctx: @action:button Deny follow request]
en: Unfollow
hi: करें

[ctx: @action:button Deny follow request]
en: Remove Follower
hi: फ़ॉलोअर हटाएँ

[ctx: @action:button Deny follow request]
en: Remove
hi: निकालना

en: No accounts available
hi: कोई खाता उपलब्ध नहीं है

[ctx: @title:group Alternate text or description of the image]
en: Description
hi: विवरण

[ctx: @title:group]
en: Focal point
hi: केंद्र बिंदु

[ctx: @label:textbox Poll choice]
en: Choice %1
hi: विकल्प %1

[ctx: @action:intoolbar Poll toolbar]
en: Add Choice
hi: विकल्प जोड़ें

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: Add a new poll choice
hi: नया मतदान विकल्प जोड़ें

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: When the poll will expire
hi: मतदान कब समाप्त होगा

[ctx: @option:check Poll toolbar]
en: Multiple choice
hi: बहुविकल्पी

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: Allow multiple choices
hi: एकाधिक विकल्पों की अनुमति दें

[ctx: @option:check Poll toolbar]
en: Hide totals
hi: कुल संख्या छिपाएं

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: Hide vote count until the poll ends
hi: मतदान समाप्त होने तक मतों की संख्या छिपाएँ

en: Remove
hi: निकालना

[ctx: @title]
en: Discard Draft
hi: मसौदा त्यागें

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to discard your draft?
hi: क्या आप वाकई अपना ड्राफ्ट त्यागना चाहते हैं?

[ctx: @title:window]
en: Edit This Post
hi: इस पोस्ट को संपादित करें

[ctx: @title:window]
en: Reply to This Post
hi: इस पोस्ट का उत्तर दें

[ctx: @title:window]
en: Rewrite This Post
hi: इस पोस्ट को पुनः लिखें

[ctx: @title:window]
en: Write a New Post
hi: एक नई पोस्ट लिखें

[ctx: @action Pop out the status composer]
en: Pop Out
hi: बाहर निकालना

en: Saving an edited post that has a poll will clear existing results.
hi: किसी संपादित पोस्ट को सहेजने से, जिसमें पोल हो, मौजूदा परिणाम साफ़ हो जाएंगे।

[ctx: @action:button Send a post]
en: Send
hi: भेजना

[ctx: @action:button Reply to a post]
en: Reply
hi: जवाब

[ctx: @action:button Send the same post again]
en: Repost
hi: पोस्ट

[ctx: @action:Button Save an edited a post]
en: Save
hi: बचाना

[ctx: @info:placeholder]
en: Content notice
hi: सामग्री सूचना

[ctx: @info:placeholder]
en: What's new?
hi: नया क्या है?

[ctx: @title:window]
en: Choose a File
hi: एक फ़ाइल चुनें

[ctx: @info:tooltip]
en: Attach file
hi: फ़ाइल जोड़ें

[ctx: @info:tooltip]
en: Add poll
hi: पोल जोड़ें

[ctx: @item:inmenu Local to this server]
en: Local
hi: स्थानीय

[ctx: @item:inmenu Public to the world]
en: Public
hi: जनता

[ctx: @item:inmenu Public but less so]
en: Unlisted
hi: गैर-सूचीबद्ध

[ctx: @item:inmenu Only to followers]
en: Private
hi: निजी

[ctx: @item:inmenu Only to who is explicitly mentioned]
en: Direct Message
hi: सीधा संदेश

[ctx: @info:tooltip Post visibility]
en: Visibility
hi: दृश्यता

[ctx: @info:tooltip]
en: Post language
hi: पोस्ट भाषा

[ctx: @info:tooltip]
en: Add emoji
hi: इमोजी जोड़ें

[ctx: @label Character count in the status composer]
en: <b>%1/%2</b> characters
hi: <b>%1/%2</b> वर्ण

en: Loading
hi: लोड हो रहा है

en: Home (%1)
hi: होम (%1)

en: Show Boosts
hi: बूस्ट दिखाएँ

en: Show Replies
hi: जवाब दिखाएं

[ctx: @info:status Network status]
en: Failed to contact server: %1. Please check your settings.
hi: सर्वर से संपर्क करने में विफल: %1. कृपया अपनी सेटिंग जांचें.

[ctx: @action:button Load more posts above this]
en: Load More
hi: और लोड करें

en: Switch Account
hi: खाता स्थानांतरित करें

en: Switch account
hi: खाता स्थानांतरित करें

en: Log in or create a new account
hi: लॉगिन करें या नया अकाउंट बनाएं

en: Empty conversation
hi: खाली बातचीत

en: %1 and %2
hi: %1 और %2

en: %2 and one other | %2 and %1 others
hi[0]: %2 और %1 अन्य
hi[1]: %2 और %1 अन्य

en: Members of the list
hi: सूची के सदस्य

en: Any followed users
hi: कोई भी अनुसरण किया गया उपयोगकर्ता

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 5 minutes
hi: 5 मिनट

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 30 minutes
hi: 30 मिनट

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 1 hour
hi: 1 घंटा

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 6 hours
hi: 6 घंटे

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 12 hours
hi: 12 घंटे

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 1 day
hi: 1 दिन

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 3 days
hi: 3 दिन

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 7 days
hi: 7 दिन

en: An unknown error occurred.
hi: एक अज्ञात त्रुटि हुई।

en: Receiving push notifications
hi: पुश नोटिफिकेशन प्राप्त करना

en: Tokodon
hi: टोकोडोन

en: Browse the Fediverse
hi: फेडिवर्स ब्राउज़ करें

en: © 2021-2024 KDE Community
hi: © 2021-2024 केडीई समुदाय

en: Carl Schwan
hi: कार्ल स्वान

en: Maintainer
hi: मेंटेनर

en: Joshua Goins
hi: जोशुआ गोइन्स

en: Share a line of text in the standalone composer.
hi: स्टैंडअलोन कंपोजर में पाठ की एक पंक्ति साझा करें.

en: The text to share.
hi: साझा करने के लिए पाठ.

en: Internal usage only.
hi: केवल आंतरिक उपयोग.

en: Error occurred when fetching the latest notification.
hi: नवीनतम अधिसूचना प्राप्त करते समय त्रुटि उत्पन्न हुई.

[ctx: @title]
en: Home
hi: घर

[ctx: @title]
en: Local
hi: स्थानीय

[ctx: @title]
en: Global
hi: वैश्विक

[ctx: @title]
en: Bookmarks
hi: बुकमार्क

[ctx: @title]
en: Favorites
hi: पसंदीदा

[ctx: @title]
en: Trending
hi: रुझान

en: Trending
hi: रुझान

[ctx: @title:window]
en: Loading…
hi: लोड हो रहा है…

[ctx: @title]
en: Post by %1
hi: %1 द्वारा पोस्ट किया गया

[ctx: @title:window]
en: Trending News
hi: ट्रेंडिंग न्यूज़

[ctx: @title:group Title for the group of account related actions]
en: Account
hi: खाता

[ctx: @action:button]
en: Switch to '%1'
hi: '%1' पर स्विच करें

[ctx: @action:button]
en: Configure '%1'
hi: '%1' कॉन्फ़िगर करें

[ctx: @action:button]
en: Add Account
hi: खाता जोड़ें

[ctx: @action:button]
en: Write a New Post
hi: एक नई पोस्ट लिखें

[ctx: @action:button]
en: Switch '%1'
hi: स्विच '%1'

[ctx: Previously used emojis]
en: History
hi: इतिहास

[ctx: 'Custom' is a category of emoji]
en: Custom
hi: रिवाज़

[ctx: 'Smileys' is a category of emoji]
en: Smileys
hi: स्माइलीज

[ctx: 'People' is a category of emoji]
en: People
hi: लोग

[ctx: 'Nature' is a category of emoji]
en: Nature
hi: प्रकृति

[ctx: 'Food' is a category of emoji]
en: Food
hi: खाना

[ctx: 'Activities' is a category of emoji]
en: Activities
hi: गतिविधियाँ

[ctx: 'Travel' is a category of emoji]
en: Travel
hi: यात्रा

[ctx: 'Objects' is a category of emoji]
en: Objects
hi: वस्तुओं

[ctx: 'Symbols' is a category of emoji]
en: Symbols
hi: प्रतीक

[ctx: 'Flags' is a category of emoji]
en: Flags
hi: झंडे

en: Could not open the temporary download file
hi: अस्थायी डाउनलोड फ़ाइल नहीं खोली जा सकी

en: Could not reserve disk space for download
hi: डाउनलोड के लिए डिस्क स्थान आरक्षित नहीं किया जा सका

[ctx: Job heading, like 'Copying']
en: Downloading
hi: डाउनलोड

[ctx: The URL being downloaded/uploaded]
en: Source
hi: स्रोत

[ctx: The location being downloaded to]
en: Destination
hi: गंतव्य

en: in the future
hi: भविष्य में

en: %1s
hi: %1स

en: %1m
hi: %1मि

en: %1h
hi: %1घंटा

en: Today
hi: आज

en: 1 week ago | %1 weeks ago
hi[0]: %1 सप्ताह पहले
hi[1]: %1 सप्ताह पहले

en: 1 month ago | %1 months ago
hi[0]: %1 महीने पहले
hi[1]: %1 महीने पहले

en: 1 year ago | %1 years ago
hi[0]: %1 साल पहले
hi[1]: %1 साल पहले
