tokodon - en to hu translation catalogue (990 entries)

en: All supported formats (*.jpg *.jpeg *.png *.gif *.webp *.heic *.heif *.avif *.webm *.mp4 *.m4v *.mov)
hu: Minden támogatott formátum (*.jpg *.jpeg *.png *.gif *.webp *.heic *.heif *.avif *.webm *.mp4 *.m4v *.mov)

en: JPEG image (*.jpg *.jpeg)
hu: JPEG képek (*.jpg *.jpeg)

en: PNG image (*.png)
hu: PNG képek (*.png)

en: GIF image (*.gif)
hu: GIF képek (*.gif)

en: WebP image (*.webp)
hu: WebP képek (*.webp)

en: HEIC image(*.heic)
hu: HEIC képek (*.heic)

en: HEIF image (*.heif)
hu: HEIF képek (*.heif)

en: AVIF image (*.avif)
hu: AVIF kép (*.avif)

en: WebM video (*.webm)
hu: WebM videók (*.webm)

en: MPEG-4 video (*.mp4)
hu: MPEG-4 videók (*.mp4)

en: M4V video (*.m4v)
hu: M4V videók (*.m4v)

en: QuickTime video (*.mov)
hu: QuickTime videók (*.mov)

en: All files (*)
hu: Minden fájl (*)

en: All supported formats (%1)
hu: Minden támogatott formátum (%1)

en: Could not follow account
hu: Nem sikerült követni a fiókot

en: Could not unfollow account
hu: Nem sikerült leállítani a fiók követését

en: Could not remove account as your follower
hu: Nem sikerült eltávolítani a fiókot a követők közül

en: Could not block account
hu: Nem sikerült letiltani a fiókot

en: Could not unblock account
hu: Nem sikerült leállítani a fiók letiltását

en: Could not mute account
hu: Nem sikerült némítani a fiókot

en: Could not unmute account
hu: Nem sikerült leállítani a fiók némítását

en: Could not feature account
hu: Nem sikerült kiemelni a fiókot

en: Could not unfeature account
hu: Nem sikerült leállítani a fiók kiemelését

en: Could not edit note about an account
hu: Nem sikerült szerkeszteni egy fiókhoz tartozó megjegyzést

[ctx: @info:label Error message]
en: Network request was interrupted
hu: Hálózati kérés megszakítva

[ctx: @info:label Error message]
en: Failed to parse credentials
hu: Nem sikerült feldolgozni a hitelesítési adatokat

en: View Post
hu: Bejegyzés megtekintése

en: View Profile
hu: Profil megtekintése

en: %1 mentioned you
hu: %1 megemlítette

en: %1 wrote a new post
hu: %1 új bejegyzést írt

en: %1 boosted your post
hu: %1 megtolta a bejegyzését

en: %1 followed you
hu: %1 követi

en: %1 requested to follow you
hu: %1 kéri, hogy kövesse

en: %1 favorited your post
hu: %1 kedvencnek jelölte a bejegyzését

en: Poll by %1 has ended
hu: %1 szavazása véget ért

en: %1 edited a post
hu: %1 szerkesztett egy bejegyzést

[ctx: @title this is used for notifications, when an annual report is available. It's similar to spotify wrapped, it shows profile stats / it's a recap of the year. The variable is the current year e.g. 2024. Please don't translate the hashtag.]
en: Your %1 #FediWrapped awaits!
hu: A %1. évi FediWrapped elkészült.

en: Unveil your year's highlights and memorable moments on Mastodon!
hu: Mutassa be az év fénypontjait és emlékezetes pillanatait a Fediverse-en!

[ctx: @title]
en: New Notification
hu: Új értesítés

en: You received a new notification.
hu: Új értesítést kapott.

en: <b>Content Notice</b>: %1
hu: <b>Tartalmi figyelmeztetés</b>: %1

en: This post has no text.
hu: A bejegyzésnek nincs szövege.

en: The moderators of your server has limited this user, view this in Tokodon to see their profile.
hu: A kiszolgáló moderátorai korlátozták ezt a felhasználót, tekintse meg ezt Tokodonban a profiljaik megnézéséhez.

en: This user doesn't have a description.
hu: Ennek a felhasználónak nincs leírása.

en: Image is too big
hu: A kép túl nagy

en: Unsupported image file. Only jpeg, png and gif are supported.
hu: Nem támogatott képfájl. Csak JPEG-, PNG- és GIF-fájlok támogatottak.

en: Account details saved
hu: Fiókadatok mentve

en: This server provided no rules. Please see their website for more information.
hu: Ez a kiszolgáló nem adott szabályokat. Kérjük, további információkért tekintse meg a weboldalukat.

[ctx: @title:window]
en: Draft Posts
hu: Bejegyzésvázlatok

[ctx: @title:window]
en: Scheduled Posts
hu: Ütemezett bejegyzések

[ctx: @title]
en: Follow Requests
hu: Követési kérések

[ctx: @title]
en: Followers
hu: Követők

[ctx: @title]
en: Following
hu: Követett

[ctx: @title]
en: Muted Users
hu: Némított felhasználók

[ctx: @title]
en: Blocked Users
hu: Letiltott felhasználók

[ctx: @title]
en: Featured Users
hu: Kiemelt felhasználók

[ctx: @title]
en: %1 favorite | %1 favorites
hu[0]: %1 kedvencnek jelölés
hu[1]: %1 kedvencnek jelölés

[ctx: @title]
en: %1 boost | %1 boosts
hu[0]: %1 megtolás
hu[1]: %1 megtolás

[ctx: @title]
en: Familiar Followers
hu: Ismert követők

[ctx: @title]
en: Manage List Users
hu: Listafelhasználók kezelése

en: No Follow Requests
hu: Nincsenek követési kérések

en: No Followers
hu: Nincsenek követők

en: No Followed Users
hu: Nincsenek követett felhasználók

en: No Muted Users
hu: Nincsenek némított felhasználók

en: No Blocked Users
hu: Nincsenek letiltott felhasználók

en: No Featured Users
hu: Nincsenek kiemelt felhasználók

en: No Users Favorited This Post
hu: Senki sem jelölte kedvencnek ezt a bejegyzést

en: No Users Boosted This Post
hu: Senki sem tolta meg ezt a bejegyzést

en: No Familiar Followers
hu: Nincsenek ismerős követők

en: No Users
hu: Nincsenek felhasználók

en: Some users need to be manually approved before they can follow you, and will show up here.
hu: Néhány felhasználót saját kezűleg kell jóváhagynia, mielőtt követni tudnák Önt, és itt fognak megjelenni.

[ctx: @info:placeholder]
en: No one is following this user, or they have chosen to hide this information.
hu: Senki sem követi ezt a felhasználót, vagy úgy döntött, hogy elrejti ezt az információt.

[ctx: @info:placeholder]
en: This user isn't following anyone, or has chosen to hide this information.
hu: Ez a felhasználó nem követ senkit, vagy úgy döntött, hogy elrejti ezt az információt.

en: Mute users to stop them from showing up in your notifications.
hu: Némítsa el a felhasználókat, hogy ne jelenjenek meg az értesítésekben.

en: Block users to hide the user from your timeline entirely.
hu: Felhasználók tiltásával teljesen elrejtheti őket az idővonaláról.

en: Users you like can be featured and shown on your profile.
hu: A kedvelt felhasználókat kiemelheti, és megjelenhetnek a profilján.

en: No one has favorited this post yet. Maybe you'll be the first?
hu: Még senki sem jelölte kedvencnek ezt a bejegyzést. Talán Ön lesz az első?

en: No one has boosted this post yet. You should boost it to expand its reach!
hu: Még senki sem tolta meg ezt a bejegyzést. Tolja meg, hogy népszerűsítse!

en: There is no one in this list yet.
hu: Ezen a listán még nincs senki.

[ctx: @title:window]
en: Suggested Users
hu: Javasolt felhasználók

en: Could not accept account
hu: Nem sikerült elfogadni a fiókot

en: Could not reject account
hu: Nem sikerült elutasítani a fiókot

en: Could not take action against the account
hu: Nem sikerült intézkedni a fiókkal szemben

en: Could not enable the disabled account
hu: Nem sikerült engedélyezni a letiltott fiókot

en: Could not unsilence the account
hu: Nem sikerült megszüntetni a fiók némítását

en: Could not unsuspend the account
hu: Nem sikerült megszüntetni a fiók felfüggesztését

en: Could not mark the account as not sensitive
hu: Nem sikerült megjelölni a fiókot nem érzékenyként

[ctx: login status]
en: Suspended
hu: Felfüggesztve

[ctx: login status]
en: Limited
hu: Korlátozva

[ctx: login status]
en: Sensitized
hu: Érzékenyítve

[ctx: login status]
en: Frozen
hu: Fagyasztva

[ctx: login status]
en: Email Not confirmed
hu: E-mail cím nincs megerősítve

[ctx: login status]
en: Not Approved
hu: Nem elfogadott

[ctx: login status]
en: No Limits Imposed
hu: Nincsenek korlátozások

en: Error occurred when making a PUT request to update the domain block.
hu: Hiba lépett fel a domainletiltás frissítésére irányuló PUT kérés során.

en: Could not resolve report
hu: Nem sikerült megoldani a jelentést

en: Could not unresolve report
hu: Nem sikerült feloldani a jelentést

en: Could not assign report
hu: Nem sikerült hozzárendelni a jelentést

en: Could not unassign report
hu: Nem sikerült feloldani a jelentés hozzárendelését

[ctx: @info %1 is a display name]
en: %1 has moved to a new account:
hu: %1 új fiókba költözött:

[ctx: @action:button]
en: Go to Profile
hu: Ugrás a profilra

[ctx: 'Mutual' is the common English word used in social media platforms describe people who follow you back. This the same meaning as 'mutual friends', for example.]
en: Mutual
hu: Közös

en: Follows you
hu: Követi

en: Bot
hu: Robot

en: Follow Requested
hu: Követés kérve

en: Unfollow
hu: Követés leállítása

en: Follow
hu: Követés

en: Stop notifying me when %1 posts.
hu: Ne értesítsen többé, ha %1 bejegyzést ír.

en: Notify me when %1 posts.
hu: Értesítsen, ha %1 bejegyzést ír.

[ctx: @info:tooltip]
en: Show a QR code for this account
hu: QR-kód megjelenítése ehhez a fiókhoz

en: Mention…
hu: Említések…

en: Start a Conversation…
hu: Beszélgetés indítása…

en: Hide Boosts from %1
hu: %1 megtolásainak elrejtése

en: Show Boosts from %1
hu: %1 megtolásainak megjelenítése

en: Stop Featuring This Profile
hu: Profil kiemelésének leállítása

en: Feature This Profile
hu: Profil kiemelése

en: Unmute
hu: Némítás feloldása

en: Mute
hu: Némítás

en: Unblock
hu: Letiltás feloldása

en: Block
hu: Letiltás

[ctx: @action:inmenu Report this post]
en: Report…
hu: Jelentés…

en: Edit Profile
hu: Profil szerkesztése

en: Account editor
hu: Fiókszerkesztő

en: Featured Users
hu: Kiemelt felhasználók

[ctx: @action:inmenu]
en: Scheduled Posts
hu: Ütemezett bejegyzések

[ctx: @action:inmenu]
en: Draft Posts
hu: Bejegyzésvázlatok

[ctx: @action:inmenu 'Browser' being a web browser]
en: Open in Browser
hu: Megnyitás böngészőben

en: Copy Link
hu: Hivatkozás másolása

en: Profile link copied.
hu: Profil hivatkozása másolva.

[ctx: @info:label Joined at]
en: Joined
hu: Csatlakozott

en: Ownership of this link was checked on %1
hu: A hivatkozás tulajdonjogát ekkor ellenőrizték: %1

[ctx: @label:textfield]
en: Private Note:
hu: Privát megjegyzés:

en: Saved
hu: Mentve

en: Write down something about this user, this isn't visible to anyone but you.
hu: Írjon valamit erről a felhasználóról, ami csak az Ön számára lesz látható.

en: Also followed by:
hu: Szintén követi:

[ctx: @action:button See all familiar followers]
en: View %1 More
hu: %1 további megtekintése

[ctx: @action:button See all familiar followers]
en: View All
hu: Összes megtekintése

[ctx: @label User's number of statuses]
en: <b>%1</b> post | <b>%1</b> posts
hu[0]: <b>%1</b> bejegyzés
hu[1]: <b>%1</b> bejegyzés

[ctx: @label User's number of followed accounts]
en: <b>%1</b> follows | <b>%1</b> following
hu[0]: <b>%1</b> követett
hu[1]: <b>%1</b> követett

[ctx: @label User's number of followers]
en: <b>%1</b> follower | <b>%1</b> followers
hu[0]: <b>%1</b> követő
hu[1]: <b>%1</b> követő

[ctx: @item:inmenu Profile Post Filter]
en: Posts
hu: Bejegyzések

[ctx: @item:inmenu Profile Post Filter]
en: Posts && Replies
hu: Bejegyzések és válaszok

[ctx: @item:inmenu Profile Post Filter]
en: Media
hu: Média

[ctx: @option:check]
en: Hide boosts
hu: Megtolások elrejtése

[ctx: @action:button Show all of a profile's posts]
en: All
hu: Összes

[ctx: @title:window]
en: Profile
hu: Profil

[ctx: @label]
en: No Posts
hu: Nincsenek bejegyzések

en: This user hasn't posted anything yet.
hu: Ez a felhasználó még nem tett közzé bejegyzést.

[ctx: @label]
en: No Media
hu: Nincs média

en: This user hasn't posted any media yet.
hu: Ez a felhasználó még nem tett közzé médiát.

[ctx: @title: dialog to switch between logged in accounts]
en: Switch Account
hu: Fiókváltás

[ctx: @button: login to or register a new account.]
en: Add Account
hu: Fiók hozzáadása

en: Log in or create a new account
hu: Bejelentkezés vagy új fiók létrehozása

[ctx: @info:tooltip]
en: This account has an issue and can't login, switch to it for more details.
hu: Ennek a fióknak problémája van, és nem tud bejelentkezni, váltson rá a további részletekért.

en: Share
hu: Megosztás

en: Share the selected media
hu: A kiválaszott média megosztása

[ctx: @title Server-wide announcements set by admins.]
en: Announcements
hu: Bejelentések

[ctx: @label An announcement was published on a date]
en: Announcement on %1
hu: Bejelentés, %1

[ctx: @label]
en: No Announcements
hu: Nincsenek bejelentések

en: Your server has not made any announcements yet.
hu: A kiszolgálója még nem tett bejelentést.

[ctx: @title]
en: Confirm Boost
hu: Megtolás megerősítése

[ctx: @action:button Boost this post]
en: Boost
hu: Megtolás

en: View profile
hu: Profil megtekintése

en: No emojis
hu: Nincsenek emojik

[ctx: @info:placeholder]
en: No Information
hu: Nincs információ

[ctx: @info Last updated: relative date and time (e.g. 2 years ago)]
en: Last updated: %1
hu: Utoljára frissítve: %1

[ctx: @action:button]
en: Create Post
hu: Bejegyzés létrehozása

[ctx: @info:tooltip]
en: Return to Top
hu: Vissza a tetejére

[ctx: @info:status]
en: Some replies are not available
hu: Néhány válasz nem érhető el

en: To view all replies, open the post on the original server.
hu: Az összes válasz megtekintéséhez nyissa meg a bejegyzést az eredeti kiszolgálón.

[ctx: @action:button 'Browser' being a web browser]
en: Open in Browser
hu: Megnyitás böngészőben

[ctx: @info:status]
en: End of Timeline
hu: Idővonal vége

en: Conversations
hu: Beszélgetések

[ctx: @action:intoolbar]
en: New Conversation…
hu: Új beszélgetés…

[ctx: @title]
en: Search Users
hu: Felhasználók keresése

en: Search for user…
hu: Felhasználó keresése…

en: No Conversations
hu: Nincsenek beszélgetések

en: Direct messages to other users will show up here. Do not share any sensitive information over a conversation.
hu: A más felhasználóknak küldött közvetlen üzenetek itt jelennek meg. Ne osszon meg semmilyen érzékeny információt egy beszélgetésben.

[ctx: @action:button]
en: Increase follow request count
hu: Követési kérések számának növelése

[ctx: @action:button]
en: Decrease follow request count
hu: Követési kérések számának csökkentése

[ctx: @title:window]
en: Create List
hu: Lista létrehozása

[ctx: @title:window]
en: Edit List
hu: Lista szerkesztése

[ctx: @label:textbox List title]
en: Title
hu: Cím

[ctx: @label]
en: Show replies for
hu: Válaszok megjelenítése ehhez:

[ctx: @label If the list is exclusive]
en: Exclusive
hu: Kizárólagos

en: Posts in an exclusive list are excluded from the Home timeline.
hu: A kizárólagos listák bejegyzései nem jelennek meg a Kezdőlap idővonalán.

[ctx: @label If the list is favorited]
en: Favorite
hu: Kedvenc

en: This list will show up in the sidebar.
hu: Ez a lista az oldalsávban jelenik meg.

[ctx: @action:button Delete the list]
en: Manage Users
hu: Felhasználók kezelése

[ctx: @action:intoolbar Add users to list]
en: Add Users
hu: Felhasználók hozzáadása

[ctx: @title]
en: Add Users to List…
hu: Felhasználók hozzáadása a listához…

[ctx: @action:button Add user to this list]
en: Add
hu: Hozzáadás

en: Search among users you follow…
hu: Keresés a követett felhasználók között…

[ctx: @action:button Create the list]
en: Create
hu: Létrehozás

[ctx: @action:button Save the edited list]
en: Save
hu: Mentés

[ctx: @action:button Delete the list]
en: Delete
hu: Törlés

[ctx: @title]
en: Deleting List
hu: Lista törlése

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to delete this list?
hu: Biztosan törölni szeretné ezt a listát?

en: Explore
hu: Felfedezés

en: Posts
hu: Bejegyzések

en: Hashtags
hu: Hashtagek

en: News
hu: Hírek

en: Users
hu: Felhasználók

[ctx: @info:placeholder]
en: No Posts
hu: Nincsenek bejegyzések

[ctx: @info:placeholder]
en: No Tags
hu: Nincsenek címkék

en: %1 person is talking | %1 people are talking
hu[0]: %1 személy beszél
hu[1]: %1 személy beszélget

[ctx: @info:placeholder]
en: No News
hu: Nincsenek hírek

[ctx: @info:placeholder]
en: No Users
hu: Nincsenek felhasználók

[ctx: @title 'Following' as in the users you're following on Mastodon.]
en: Following
hu: Követett

[ctx: @action:button]
en: Filters
hu: Szűrők

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Boosts
hu: Megtolások megjelenítése

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Replies
hu: Válaszok megjelenítése

[ctx: @action:intoolbar]
en: Configure Filters…
hu: Szűrők beállítása…

[ctx: @title:window]
en: Filters
hu: Szűrők

en: No User Selected
hu: Nincs kiválasztva felhasználó

en: With the Following view, easily check on each user you're following and only their posts - sorted by recent activity.
hu: A Követés nézetben könnyedén ellenőrizhet minden egyes követett felhasználót és csak a bejegyzéseiket - a legutóbbi aktivitás szerint rendezve.

[ctx: @action:intoolbar]
en: Open Post
hu: Bejegyzés megnyitása

[ctx: @title:window]
en: About Server
hu: A kiszolgálóról

[ctx: @title:window]
en: Notifications
hu: Értesítések

en: Setup Required
hu: Beállítás szükséges

en: Tokodon can show notifications for activity such as users boosting or replying to your posts.
    
    The types of notifications shown can be fine tuned when logged in.
hu: A Tokodon meg tud jeleníteni értesítéseket olyan tevékenységekhez, mint a bejegyzéseinek megtolása vagy válaszok azokra.
    
    A megjelenítendő értesítéstípusok bejelentkezés után finomhangokhatók.

en: Allow Notifications
hu: Értesítések engedélyezése

en: Continue
hu: Folytatás

[ctx: @title:window]
en: Password Service
hu: Jelszószolgáltatás

en: Tokodon requires a password service to be running to save personally sensitive information.
    
    Tokodon can use KWallet, GNOME Keyring or any libsecret-compatible service.
    
    After you installed the service, make sure it's running and restart Tokodon.
hu: A Tokodonnak egy jelszószolgáltatásra van szüksége az érzékeny személyes adatok mentéséhez.
    
    A Tokodon támogatja a KWalletet, a GNOME kulcsctartót vagy bármely libsecret-kompatibilis szolgáltatást.
    
    A szolgáltatás telepítése után ellenőrizze, hogy az fut-e, és indítsa újra a Tokodont.

en: Quit Tokodon
hu: Kilépés a Tokodonból

[ctx: @title:window]
en: Welcome
hu: Üdvözöljük

en: Welcome to Tokodon
hu: Üdvözli a Tokodon

en: Some initial setup is required before you can use Tokodon.
hu: Némi kezdeti beállítás szükséges a Tokodon használata előtt.

[ctx: @title]
en: Select Language
hu: Nyelvválasztás

[ctx: @action:button]
en: Close
hu: Bezárás

[ctx: @title]
en: Lists
hu: Listák

en: Create List
hu: Lista létrehozása

en: No Lists
hu: Nincsenek listák

en: Lists allow you to categorize who you're following.
hu: A listák segítségével kategorizálhatja, hogy kiket követ.

en: No Posts
hu: Nincsenek bejegyzések

en: There are no posts from the users in your list. Only new posts will appear in a list.
hu: A listán szereplő felhasználóktól nincsenek bejegyzések. Csak az új bejegyzések jelennek meg a listában.

en: Edit List
hu: Lista szerkesztése

[ctx: @title:window]
en: Authorization
hu: Felhasználóazonosítás

en: To continue, you must authorize Tokodon to access your account.
hu: A folytatáshoz engedélyeznie kell a Tokodon számára a fiókjához való hozzáférést.

en: Open Authorization Page
hu: Hitelesítési oldal megnyitása

en: Copy Link to Authorization Page
hu: Hitelesítés oldal hivatkozásának másolása

en: Link copied.
hu: Hivatkozás másolva.

en: Use Authorization Code
hu: Hitelesítési kód használata

en: Use this login method if the above link does not work.
hu: Használja ezt a hitelesítési módot, ha a fenti hivatkozás nem működik.

en: Enter authorization token:
hu: Adja meg a hitelesítési kódot:

[ctx: @title:window]
en: Login Issue
hu: Bejelentkezési hiba

en: There was an issue logging into %1:<br><b>%2</b>
hu: Hiba történt a kiszolgálóra bejelentkezés során ide: %1:<br><b>%2</b>

en: Please check if the password service is running. For other login issues, you can try logging into the server's website.
    
    You can attempt to log in again with the button below, or restart Tokodon.
hu: Ellenőrizze, hogy a jelszószolgáltatás fut-e. Egyéb bejelentkezési problémák esetén próbáljon meg belépni a kiszolgáló weboldalán.
    
    Megpróbálhat ismét belépni a lento gombbal, vagy újraindíthatja a Tokodont.

en: View Website
hu: Weboldal felkeresése

en: Re-Attempt Log In
hu: Bejelentkezés újra

en: Logout
hu: Kijelentkezés

[ctx: @title]
en: Logout
hu: Kijelentkezés

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to log out?
hu: Biztosan ki szeretne jelentkezni?

[ctx: @title:window]
en: Registration
hu: Regisztráció

[ctx: @info:status Network status]
en: Failed to contact server: %1. Please check your proxy settings.
hu: Nem sikerült kapcsolódni a kiszolgálóhoz: %1. Ellenőrizze a proxybeállításokat.

en: Proxy Settings
hu: Proxybeállítások

[ctx: @title:group]
en: Register
hu: Regisztráció

en: Username
hu: Felhasználónév

en: Email Address
hu: E-mail cím

en: Password
hu: Jelszó

en: Date of Birth
hu: Születési dátum

en: Reason
hu: Ok

en: Register
hu: Regisztráció

[ctx: @title:window]
en: Rules
hu: Szabályok

[ctx: @title:group]
en: Rules
hu: Szabályok

[ctx: @action:button Agree to server rules]
en: Agree
hu: Egyetértek

[ctx: @action:button Disagree to server rules]
en: Disagree
hu: Nem értek egyet

[ctx: @title:window]
en: Pick a Server
hu: Kiszolgáló kiválasztása

[ctx: @title:window]
en: Choose your Existing Server
hu: Válassza ki a meglévő kiszolgálót

en: This server is closed for registration: %1
hu: Ez a kiszolgáló lezárta a regisztrációt: %1

en: This server is closed for registration, and did not provide a reason.
hu: Ez a kiszolgáló lezárta a regisztrációt, és nem indokolta meg.

en: Search or enter URL…
hu: Keresés vagy URL megadása…

en: Custom Server
hu: Egyéni kiszolgáló

en: Public Servers
hu: Nyilvános kiszolgálók

en: No Public Servers
hu: Nincsenek nyilvános kiszolgálók

en: Enter a server URL manually in the search field.
hu: Adjon meg egy kiszolgáló URL-t saját kezűleg a keresőmezőben.

[ctx: @action:button Open in external web browser]
en: Open Externally
hu: Megnyitás külső programmal

[ctx: @info]
en: Browse the Fediverse and connect with people on Mastodon (and other compatible software).
hu: Böngéssze a Fediverse-t, és lépjen kapcsolatba másokkal a Mastodonon (és más kompatibilis szoftverekben).

[ctx: @action:button Pick a Mastodon server]
en: Register
hu: Regisztráció

[ctx: @action:button Use an existing Mastodon account]
en: Login
hu: Bejelentkezés

[ctx: @action:button Application settings]
en: Settings
hu: Beállítások

[ctx: @action:button]
en: Compatible with Mastodon
hu: Mastodonnal kompatibilis

[ctx: @info Compatible with Mastodon]
en: Compatible with
hu: Kompatibilis ezzel:

[ctx: @title]
en: Open As…
hu: Megnyitás mint…

[ctx: @title]
en: Reply As…
hu: Válasz mint…

[ctx: @title]
en: Favorite As…
hu: Kedvencnek jelölés mint…

[ctx: @title]
en: Boost As…
hu: Megtolás mint…

[ctx: @title]
en: Bookmark As…
hu: Könyvjelzőzés mint…

[ctx: @title]
en: Unknown Action
hu: Ismeretlen művelet

en: It seems pretty quiet right now, try posting something!
hu: Elég csendesnek tűnik most, próbáljon meg posztolni valamit!

en: No Favorites
hu: Nincsenek kedvencek

en: Posts that you favorite will show up here. If you appreciate someone's post, favorite it!
hu: Az Ön által kedvelt bejegyzések itt fognak megjelenni. Ha értékeli valakinek a bejegyzését, jelölje kedvencnek!

en: No Bookmarks
hu: Nincsenek könyvjelzők

en: Bookmark posts and they will show up here. Bookmarks are always kept private, even to the post's author.
hu: A könyvjelzőzött bejegyzések itt jelennek meg. A könyvjelzők mindig privátok maradnak, még a bejegyzés szerzője számára is.

en: Write a New Post
hu: Új bejegyzés írása

en: Write a new post
hu: Új bejegyzés írása

en: Reply to post
hu: Válasz a bejegyzésre

[ctx: @action:button Home Timeline]
en: Home
hu: Kezdőlap

[ctx: @action:button Account Notifications]
en: Notifications
hu: Értesítések

[ctx: @action:button Follows that require explicit allow/deny]
en: Follow Requests
hu: Követési kérések

[ctx: @action:button Local timeline of posts from the account's own server]
en: Local
hu: Helyi

[ctx: @action:button Global timeline of posts from the entire Fediverse network]
en: Global
hu: Globális

[ctx: @action:button Direct one-on-one messages between users]
en: Conversations
hu: Beszélgetések

[ctx: @action:button This account's favorited posts]
en: Favorites
hu: Kedvencek

[ctx: @action:button This account's bookmarked posts]
en: Bookmarks
hu: Könyvjelzők

[ctx: @action:button Explore this server's trending posts, news, and more]
en: Explore
hu: Felfedezés

[ctx: @action:button A list of this account's followed accounts]
en: Following
hu: Követett

[ctx: @action:button Search for users, posts and tags]
en: Search
hu: Keresés

[ctx: @action:button This account's lists, or timelines consisting of a groups of accounts]
en: Lists
hu: Listák

[ctx: @action:button This account's profile]
en: Profile
hu: Profil

[ctx: @action:button Open debug page]
en: Debug
hu: Hibakeresés

[ctx: @action:button Open moderation tools]
en: Moderation Tools
hu: Moderációs eszközök

[ctx: @action:button Open settings dialog]
en: Settings
hu: Beállítások

[ctx: @action:intoolbar]
en: Unfollow
hu: Követés leállítása

[ctx: @action:intoolbar]
en: Follow
hu: Követés

[ctx: @title]
en: Embed Information
hu: Információk beágyazása

en: Advanced Search
hu: Részletes keresés

[ctx: @info:placeholder Username for searching accounts]
en: Username:
hu: Felhasználónév:

[ctx: @info:placeholder display name for searching accounts]
en: Display Name:
hu: Megjelenítendő név:

[ctx: @info:placeholder email for searching accounts]
en: Email:
hu: E-mail:

[ctx: @info:placeholder ip for searching accounts]
en: IP:
hu: IP-cím:

[ctx: @info:Search button to initiate searching accounts]
en: Search
hu: Keresés

[ctx: @info:Reset button to reset all the text fields]
en: Reset
hu: Visszaállítás

[ctx: @info:Cancel button to close the dailog]
en: Cancel
hu: Mégse

[ctx: @info:Location combobox to choose location filters]
en: Location
hu: Hely

[ctx: @info:Filter out accounts from any location]
en: All
hu: Mind

[ctx: @info:Filter out local accounts]
en: Local
hu: Helyi

[ctx: @info:Filter out remote accounts]
en: Remote
hu: Távoli

[ctx: @info:Moderation Status combobox to choose between different moderation status filters]
en: Moderation Status
hu: Moderációs állapot

[ctx: @info:Filter out accounts with any moderation status]
en: All
hu: Mind

[ctx: @info:Filter out accounts with active moderation status]
en: Active
hu: Aktív

[ctx: @info:Filter out accounts with pending moderation status]
en: Pending
hu: Függőben

[ctx: @info:Filter out accounts with disabled moderation status]
en: Disabled
hu: Letiltva

[ctx: @info:Filter out accounts with silenced moderation status]
en: Silenced
hu: Némítva

[ctx: @info:Filter out accounts with suspended moderation status]
en: Suspended
hu: Felfüggesztve

[ctx: @info:Role combobox to choose between different role filters]
en: Role
hu: Szerep

[ctx: @info:Filter out accounts with any role]
en: All
hu: Mind

[ctx: @info:Filter out accounts with moderator role]
en: Moderator
hu: Moderátor

[ctx: @info:Filter out accounts with admin role]
en: Admin
hu: Adminisztrátor

[ctx: @info:Filter out accounts with owner role]
en: Owner
hu: Tulajdonos

en: No accounts found
hu: Nem találhatók fiókok

[ctx: @action:button]
en: Create Email Block
hu: E-mail letiltás létrehozása

[ctx: @title]
en: E-Mail Domain Info
hu: E-mail domaininformáció

[ctx: @info The domain on which the block is imposed]
en: Email domain name
hu: E-mail domainnév

[ctx: @info Time when the block was imposed.]
en: Block created at
hu: Letiltás kezdete:

[ctx: @info The counted accounts signup attempts using that email domain within the last week.]
en: Account sign-up attempts in this week
hu: Fiókregisztrációs kísérletek ezen a héten

[ctx: @info The counted IP signup attempts of that email domain within that day.]
en: IP sign-up attempts in this week
hu: IP regisztrációs kísérletek ezen a héten

[ctx: @action:button]
en: Cancel
hu: Mégse

[ctx: @action:button]
en: Delete email block
hu: E-mail letiltás törlése

en: Email block deleted
hu: E-mail letiltás törölve

[ctx: @title]
en: New E-Mail Domain Block
hu: Új e-mail domain letiltás

en: This can be the domain name that shows up in the e-mail address or the MX record it uses. They will be checked upon sign-up.
hu: Ez lehet az e-mail címben megjelenő tartománynév vagy az MX rekord, amelyet használ. Ezeket a regisztrációkor ellenőrzik.

[ctx: @action:button]
en: Resolve domain
hu: Tartomány feloldása

en: New email block added
hu: Új e-mail letiltás hozzáadva

[ctx: @info]
en: %1 sign-up attempts over the last week
hu: %1 regisztrációs kísérlet az elmúlt héten

en: No email blocks found
hu: Nem találhatók e-mail letiltások

en: Add New Domain Block
hu: Új domain letiltás hozzáadása

en: Allow Federation with Domain
hu: Domainösszevonások engedélyezése

en: Allowed Domain Info
hu: Engedélyezett domainek információi

[ctx: @info:Time when the domain was allowed to federate.]
en: Created at
hu: Létrehozva:

en: Disallow Federation with Domain
hu: Domainösszevonások tiltása

en: Disallowed federation with the domain
hu: Összevonás nem engedélyezett a domainre

en: Add Domain Block
hu: Domain letiltás hozzáadása

en: Public comment
hu: Nyilvános hozzászólás

en: Private Comment
hu: Privát hozzászólás

en: Moderation
hu: Moderáció

[ctx: @info:Filter out all the allowed domains]
en: Silence
hu: Csend

[ctx: @info:Filter out all the blocked domains]
en: Suspend
hu: Felfüggesztés

[ctx: @info:Filter out all the blocked domains]
en: None
hu: Nincs

en: Reject media files
hu: Médiafájlok elutasítása

en: Removes locally stored media files and refuses to download any in the future. Irrelevant for suspensions
hu: Eltávolít minden helyben tárolt médiafájlt, és elutasítja továbbiak letöltését a jövőben. Felfüggesztések esetén irreleváns

en: Reject reports
hu: Jelentések elutasítása

en: Ignore all reports coming from this domain. Irrelevant for suspensions
hu: Figyelmen kívül hagy minden erről a domainről érkező jelentést. Felfüggesztések esetén irreleváns

en: Obfuscate domain name
hu: Domainnév összezavarása

en: Partially obfuscate the domain name in the list if advertising the list of domain limitations is enabled
hu: Részben olvashatatlanná teszi a domainnevet a listában, ha a domainkorlátozások listájának hirdetése engedélyezett

[ctx: @info:Button to create a domain block]
en: Create Block
hu: Letiltás létrehozása

en: New domain block added
hu: Új domain letiltás hozzáadva

en: New Allowed Domain Added
hu: Új engedélyezett domain hozzáadva

en: Allowed domain option is available for instances with limited federation mode enabled
hu: Az engedélyezett domain opció a korlátozott összevonás módot engedélyező példányoknál érhető el

[ctx: @info:Choose between allowed and limited domains]
en: Moderation
hu: Moderáció

[ctx: @info:Filter out all the blocked domains]
en: Blocked domains
hu: Letiltott tartományok

[ctx: @info:Filter out all the allowed domains in limited federation mode]
en: Allowed domains
hu: Engedélyezett domainek

en: Allowed for federation
hu: Összevonások engedélyezése

en: No federations found
hu: Nem találhatók összevonások

[ctx: @action:button]
en: Create Rule
hu: Szabály létrehozása

en: New IP Rule
hu: Új IP-szabály

[ctx: @info:Time after which the rule will be lifted]
en: Expire After
hu: Lejárat

[ctx: @info:Option to block out the IP for 1 day]
en: 1 day
hu: 1 nap

[ctx: @info:Option to block out the IP for 2 weeks]
en: 2 weeks
hu: 2 hét

[ctx: @info:Option to block out the IP for 1 month]
en: 1 month
hu: 1 hónap

[ctx: @info:Option to block out the IP for 6 months]
en: 6 month
hu: 6 hónap

[ctx: @info:Option to block out the IP for 1 year]
en: 1 year
hu: 1 év

[ctx: @info:Option to block out the IP for 3 years]
en: 3 year
hu: 3 év

[ctx: @info: The comment attached with the ip rule]
en: Comment
hu: Megjegyzés

en: Optional. Remember why you added this rule.
hu: Opcionális. Emlékezzen rá, miért hozta létre ezt a szabályt!

[ctx: @info:The rule attached with the ip rule]
en: Rule *
hu: Szabály *

en: Choose what will happen with requests from this IP
hu: Válassza ki, mi történjen az erről az IP-címről érkező kérésekkel

en: Limit sign-ups
hu: Regisztrációk korlátozása

en: New sign-ups will require your approval
hu: Az új regisztrációk a jóváhagyását igénylik

en: Block sign-ups
hu: Regisztrációk letiltása

en: New sign-ups will not be possible
hu: Új regisztráció nem engedélyezett

en: Block access
hu: Hozzáférés letiltása

en: Block access to all resources
hu: Hozzáférés letiltása az összes erőforráshoz

[ctx: @info:Button to create a IP rule]
en: Create IP rule
hu: IP-szabály létrehozása

en: New IP rule added
hu: Új IP-szabály hozzáadva

[ctx: @label]
en: Limit sign-ups
hu: Regisztrációk korlátozása

[ctx: @label]
en: Block sign-ups
hu: Regisztrációk letiltása

[ctx: @label]
en: Block access
hu: Hozzáférés letiltása

en: No IP rules found
hu: Nem találhatók IP-szabályok

en: Not Available
hu: Nem érhető el

en: Perform moderation action on %1
hu: %1 moderálása

[ctx: @info: Use this to send a warning to the user, without triggering any other action.]
en: Warn
hu: Figyelmeztetés

[ctx: @info: Prevent the user from using their account, but do not delete or hide their contents.]
en: Freeze
hu: Befagyasztás

[ctx: @info: Force all this user's media attachments to be flagged as sensitive.]
en: Force-Sensitive
hu: Érzékenység kényszerítése

[ctx: @info: Prevent the user from being able to post with public visibility, hide their posts and notifications from people not following them.]
en: Limit
hu: Korlátozás

[ctx: @info: Prevent any interaction from or to this account and delete its contents. Revertible within 30 days.]
en: Suspend
hu: Felfüggesztés

[ctx: @info: The user will receive an explanation of what happened with their account]
en: Notify the user per e-mail
hu: Felhasználó értesítése e-mailben

[ctx: @info: Send a warning note to the user.]
en: Custom warning
hu: Egyéni figyelmeztetés

[ctx: @info:Button to submit the action aginst the user.]
en: Submit
hu: Elküldés

en: Action taken successfully
hu: Intézkedés sikeresen végrehajtva

[ctx: @info:Cancel button to close the dailog.]
en: Cancel
hu: Mégse

en: Are you sure?
hu: Biztos benne?

en: Action will be taken against the account.
hu: A fiók ellen intézkedni fognak.

en: Successfully approved %1's sign-up application
hu: %1 regisztrációs kérelme sikeresen jóváhagyva

en: Successfully rejected %1's sign-up application
hu: %1 regisztrációs kérelme sikeresen elutasítva

en: Successfully unfreezed %1's account
hu: %1 fiókjának fagyasztása sikeresen feloldva

en: Successfully unsilenced %1's account
hu: %1 fiókjának némítása sikeresen feloldva

en: Successfully unsuspended %1's account
hu: %1 fiókjának felfüggesztése sikeresen feloldva

en: Successfully undo force-sensitive %1's account
hu: %1 fiókjának kényszerített érzékenyként jelölése sikeresen visszavonva

en: Successfully deleted %1's account data
hu: %1 fiókadatai sikeresen törölve

[ctx: @info Bio label of account.]
en: Bio
hu: Életrajz

en: Reasons for joining
hu: Csatlakozás okai

[ctx: @info:Number of Posts]
en: Posts
hu: Bejegyzések

[ctx: @info:Number of followers.]
en: Followers
hu: Követők

[ctx: @info:row Number of accounts followed by the account]
en: Following
hu: Követett

en: No role
hu: Nincs szerep

[ctx: @info Role of the account on this server.]
en: Role
hu: Szerep

[ctx: @info The last time the account was active.]
en: Last Active
hu: Utolsó aktivitás

[ctx: @info The current login status of the account.]
en: Login Status
hu: Bejelentkezési állapot

[ctx: @info: Role of the user.]
en: Role
hu: Szerep

[ctx: @info: Email of the user.]
en: Email
hu: E-mail

[ctx: @info: Email confirmation status of the user.]
en: Email Status
hu: E-mail állapot

en: Confirmed
hu: Megerősítve

en: Not Confirmed
hu: Nincs megerősítve

[ctx: @info: Locale of the user.]
en: Account Locale
hu: Fiók nyelve

[ctx: @info: Joining date of the user]
en: Joined
hu: Csatlakozott

en: Most recent IP
hu: Legutolsó IP-cím

en: Invited By
hu: Megívó

[ctx: @info: Approve the user's request]
en: Approve
hu: Elfogadás

[ctx: @info: Reject the user's request]
en: Reject
hu: Elutasítás

en: Delete Account Data
hu: Fiókadatok törlése

[ctx: @info: Unfreeze the user's account]
en: Unfreeze
hu: Feloldás

en: Undo Limit
hu: Korlátozás visszavonása

en: Undo Suspension
hu: Felfüggesztés visszavonása

en: Undo force-sensitive
hu: Érzékenyítés kényszerítésének visszavonása

en: Take action against this account
hu: Intézkedés foganatosítása a fiókkal szemben

en: Remove Domain Block
hu: Domain letiltás eltávolítása

en: Domain Block Removed
hu: Domain letiltás eltávolítva

en: Edit domain block
hu: Domain letiltás szerkesztése

en: Private comment
hu: Privát hozzászólás

[ctx: @info:Button to update the domain block with new values]
en: Update Block
hu: Letiltás frissítése

en: Domain block updated
hu: Domain letiltás frissítve

en: Blocked at
hu: Letiltva ekkor:

[ctx: @info: No public comment provided]
en: None
hu: Nincs

[ctx: @info: No private comment provided]
en: None
hu: Nincs

[ctx: @info:The policy to be applied by this domain block]
en: Policy
hu: Szabály

[ctx: @info:Whether to obfuscate public displays of this domain block]
en: Obfuscate
hu: Összezavarás

[ctx: @info:Whether to reject incoming media from this domain]
en: Reject media
hu: Média elutasítása

[ctx: @info:Whether to reject incoming reports from this domain]
en: Reject reports
hu: Jelentések elutasítása

en: Edit Domain Block
hu: Domain letiltás szerkesztése

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove IP Rule
hu: IP-szabály eltávolítása

en: IP Rule Removed
hu: IP-szabály eltávolítva

[ctx: @title:window]
en: Update IP Rule
hu: IP-szabály frissítése

[ctx: @info IP address of the ip block]
en: IP
hu: IP-cím

[ctx: @info Time after which the rule will be lifted]
en: Expire After
hu: Lejárat

[ctx: @info Option to block out the IP for 1 day]
en: 1 day
hu: 1 nap

[ctx: @info Option to block out the IP for 2 weeks]
en: 2 weeks
hu: 2 hét

[ctx: @info Option to block out the IP for 1 month]
en: 1 month
hu: 1 hónap

[ctx: @info Option to block out the IP for 6 months]
en: 6 month
hu: 6 hónap

[ctx: @info Option to block out the IP for 1 year]
en: 1 year
hu: 1 év

[ctx: @info Option to block out the IP for 3 years]
en: 3 year
hu: 3 év

[ctx: @info The comment attached with the ip rule]
en: Comment
hu: Megjegyzés

[ctx: @info The rule attached with the ip rule]
en: Rule *
hu: Szabály *

[ctx: @info Cancel button to close the dailog]
en: Cancel
hu: Mégse

[ctx: @info Button to update an IP rule]
en: Update IP rule
hu: IP-szabály frissítése

en: IP rule updated
hu: IP-szabály frissítve

[ctx: @info Time after which the rule will be lifted]
en: Expires at
hu: Lejárat

[ctx: @info No public comment provided]
en: None
hu: Nincs

[ctx: @info The severity to be applied by this IP rule]
en: Severity
hu: Súlyosság

[ctx: @action:button]
en: Update IP Rule
hu: IP-szabály frissítése

en: Report #%1
hu: #%1 jelentése

en: Mark as unresolved
hu: Megjelölés megoldatlanként

en: Mark as resolved
hu: Megjelölés megoldottként

en: Report Unresolved
hu: Megoldatlan jelentés

en: Report Resolved
hu: Megoldott jelentés

[ctx: @info Number of Posts]
en: Posts
hu: Bejegyzések

[ctx: @info Number of followers.]
en: Followers
hu: Követők

[ctx: @info Row Number of accounts followed by the account]
en: Following
hu: Követett

[ctx: @info Time at which the reported account joined.]
en: Joined
hu: Csatlakozott

[ctx: @info The last time the reported account was active.]
en: Last Active
hu: Utolsó aktivitás

[ctx: @info The current login status of the account.]
en: Reported
hu: Jelentett

[ctx: @info Time at which the report was made]
en: Reported
hu: Jelentve

en: Reported By
hu: Jelentő

en: Report Status
hu: Jelentés állapota

en: Resolved
hu: Megoldott

en: Unresolved
hu: Megoldatlan

en: Action taken by
hu: Intézkedő

en: Assigned moderator
hu: Hozzárendelt moderátor

en: No one
hu: Senki

en: Unassign
hu: Visszavonás

en: Assign to me
hu: Hozzárendelés magamhoz

en: Forwarded
hu: Továbbított

[ctx: @info:The report is forwarded]
en: Yes
hu: Igen

[ctx: @info:The report is not forwarded]
en: No
hu: Nem

en: Category
hu: Kategória

en: The reason this account and/or content was reported will be cited in communication with the reported account
hu: A fiók és/vagy tartalom jelentésének oka idézve lesz a jelentett fiókkal folytatott kommunikációban

en: Other
hu: Egyéb

en: Category changed to other
hu: A kategória egyébre változott

en: Category changed to spam
hu: A kategória spamre változott

en: Content violates one or more server rules
hu: A tartalom megszeg egy vagy több szabályt a kiszolgálón

en: Category changed to rule violation
hu: A kategória szabályszegésre változott

en: To provide more information, %1 wrote:
hu: Hogy további információkkal szolgáljon, %1 ezt írta:

en: Reported Content
hu: Jelentett tartalom

en: Offending content will be cited in communication with the reported account
hu: A sértő tartalom idézve lesz a jelentett fiókkal folytatott kommunikációban

en: <b>Content Warning</b><br /> %1
hu: <b>Tartalmi figyelmeztetés</b><br /> %1

en: Show Less
hu: Kevesebb

en: Show More
hu: Több

[ctx: @title]
en: Accounts
hu: Fiókok

en: Reports
hu: Jelentések

[ctx: @title]
en: Federation
hu: Összevonás

[ctx: @title]
en: IP Rules
hu: IP-szabályok

[ctx: @title]
en: Email Blocks
hu: Letiltott e-mail címek

en: Accounts Tool Page
hu: Fiókeszközök oldal

[ctx: @info:Combobox to choose Report Status]
en: Report Status
hu: Jelentés állapota

[ctx: @info:Filter out unresolved reports]
en: Unresolved
hu: Megoldatlan

[ctx: @info:Filter out resolved reports]
en: Resolved
hu: Megoldott

[ctx: @info:Combobox to choose the origin of report]
en: Report Origin
hu: Jelentés eredete

[ctx: @info:Filter out accounts with any origin]
en: All
hu: Mind

[ctx: @info:Filter out accounts with local origin]
en: Local
hu: Helyi

[ctx: @info:Filter out accounts with remote origin]
en: Remote
hu: Távoli

en: Reported By:
hu: Jelentő:

en: Comment:
hu: Megjegyzés:

en: Assigned Account:
hu: Társított fiók:

en: No reports found
hu: Nem találhatók jelentések

en: Notifications
hu: Értesítések

[ctx: @action:intoolbar Mark all notifications as read]
en: Mark All As Read
hu: Összes megjelölése olvasottként

[ctx: @action:intoolbar]
en: Configure Notifications…
hu: Értesítések beállítása…

[ctx: @title:window]
en: Notification Settings
hu: Értesítési beállítások

[ctx: @action:intoolbar Show all notifications]
en: All
hu: Összes

[ctx: @action:intoolbar Show only mentions]
en: Mentions
hu: Említések

[ctx: @action:intoolbar More filter categories]
en: More
hu: Több

[ctx: Show only boosts]
en: Boosts
hu: Megtolások

[ctx: Show only favorites]
en: Favorites
hu: Kedvencek

[ctx: Show only poll results]
en: Poll Results
hu: Szavazási eredmények

[ctx: Show only followed statuses]
en: Posts
hu: Bejegyzések

[ctx: Show only follows]
en: Follows
hu: Követések

[ctx: @info:label New notifications]
en: New
hu: Új

[ctx: @info:label Previous notifications]
en: Previous
hu: Előző

en: No Notifications
hu: Nincsenek értesítések

en: You have no notifications yet. When people reply, favorite or boost your posts they will show up here.
hu: Még nincsenek értesítései. Amikor az emberek válaszolnak, kedvelik vagy megtolják a bejegyzéseit, azok itt fognak megjelenni.

en: %1 has issued a warning against your account
hu: %1 figyelmeztetést állított ki a fiókja ellen

[ctx: @info:label this is used for notifications, when an annual report is available. It's similar to spotify wrapped, it shows profile stats / it's a recap of the year. The variable is the current year e.g. 2024. Please don't translate the hashtag.]
en: Your %1 #FediWrapped awaits! Unveil your year's highlights and memorable moments on Mastodon!
hu: A %1. évi #FediWrapper várja! Fedezze fel az év csúcspontjait és emlékezetes pillanatait a Mastodonon!

[ctx: @action:button]
en: View #FediWrapped
hu: #FediWrapped megtekintése

en: %1 signed up
hu: %1 feliratkozott

[ctx: @action:button]
en: Manage Follow Requests
hu: Követési kérések kezelése

en: View %1's Profile
hu: %1 profiljának megtekintése

en: %1 users favorited your post
hu: %1 felhasználó jelölte kedvencnek a bejegyzését

en: %1 users boosted your post
hu: %1 felhasználó tolta meg a bejegyzését

en: Normal Status
hu: Normál állapot

en: Spoiler Status
hu: Spoiler állapot

[ctx: @info:label]
en: Moderation has blocked <b>%1</b>, including %2 of your followers and %3 account you follow.
hu: A moderáció letiltotta ezt: <b>%1</b>, közte %2 követőjét és %3 Ön által követett fiókot.

[ctx: @info:label]
en: A report has been filed against a user in your server.
hu: Bejelentés érkezett egy felhasználó ellen a kiszolgálóján.

[ctx: @info]
en: Unknown notification
hu: Ismeretlen értesítés

en: A poll has ended
hu: Egy szavazás véget ért

en: %1 updated their post
hu: %1 frissítette a bejegyzését

en: Status with image attachment
hu: Állapot képmelléklettel

en: Status with gif attachment
hu: Állapot gif melléklettel

en: Status with video attachment
hu: Állapot videómelléklettel

en: Status with audio attachment
hu: Állapot audiómelléklettel

[ctx: @info]
en: Sensitive media
hu: Érzékeny média

en: Not available
hu: Nem érhető el

[ctx: @action:button]
en: Hide Media
hu: Média elrejtése

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide media
hu: Média elrejtése

en: Show Media
hu: Média megjelenítése

en: Save Image As…
hu: Kép mentése másként…

en: Save Gif As…
hu: GIF mentése másként…

en: Save Video As…
hu: Videó mentése másként…

en: Save Audio As…
hu: Hang mentése másként…

en: Copy Image
hu: Kép másolása

[ctx: @title]
en: Post
hu: Bejegyzés

[ctx: @action:button Start media playback]
en: Play
hu: Lejátszás

[ctx: @info]
en: Content Notice
hu: Tartalmi figyelmeztetés

en: <b>Content Notice</b><br /> %1
hu: <b>Tartalmi figyelmeztetés</b><br /> %1

[ctx: @info]
en: Filter
hu: Szűrő

en: <b>Filtered</b><br /> %1
hu: <b>Szűrt</b><br /> %1

[ctx: @action:button]
en: Show Anyway
hu: Megjelenítés mindenképp

[ctx: Posted on 26 March 2024 Tuesday 20:43:18 +03]
en: Posted on %1
hu: %1

en: Public
hu: Nyilvános

en: Unlisted
hu: Nem listázott

en: Private
hu: Privát

en: Direct Message
hu: Közvetlen üzenet

en: No favorites
hu: Nincsenek kedvencek

en: %1 favorite | %1 favorites
hu[0]: %1 kedvencnek jelölés
hu[1]: %1 kedvencnek jelölés

en: No boosts
hu: Nincsenek megtolások

en: %1 boost | %1 boosts
hu[0]: %1 megtolás
hu[1]: %1 megtolás

en: No quotes
hu: Nincsenek idézések

en: %1 quotes | %1 quotes
hu[0]: %1 idézés
hu[1]: %1 idézés

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Link
hu: Hivatkozás másolása

en: Post link copied.
hu: Bejegyzés hivatkozása másolva.

en: Link preview: %1
hu: Hivatkozás előnézete: %1

[ctx: @info:label 'More from [this author]', where we put the user's avatar and name next to this label]
en: More from
hu: Több tőle:

[ctx: @info:label 'This is written by %1']
en: By %1
hu: %1

[ctx: Attachment has alt-text, Short for alt-text]
en: Alt
hu: Helyettesítő

en: Text description available
hu: Szöveges leírás érhető el

en: Video
hu: Videó

[ctx: @title]
en: Media Description
hu: Médialeírás

[ctx: @info]
en: Post content
hu: Bejegyzés tartalma

[ctx: @label]
en: Pinned Post
hu: Kitűzött bejegyzés

[ctx: @title]
en: Delete Post
hu: Bejegyzés törlése

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to delete this post?
hu: Biztosan törölni szeretné ezt a bejegyzést?

[ctx: @title]
en: Delete & Re-draft Post
hu: Bejegyzés törlése és ismét piszkozattá tétele

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to redraft this post? This will delete the original post.
hu: Biztosan ismét piszkozattá szeretné tenni ezt a bejegyzést? Ezzel törli az eredeti bejegyzést.

[ctx: Reply to a post]
en: Reply
hu: Válasz

en: Cannot boost direct messages
hu: Nem lehet megtolni közvetlen üzeneteket

en: Cannot boost private posts
hu: Nem lehet megtolni privát bejegyzéseket

[ctx: Share a post]
en: Boost
hu: Megtolás

en: Boosted
hu: Megtolt

en: Boost
hu: Megtolás

[ctx: Favorite a post]
en: Favorite
hu: Kedvencnek jelölés

en: Favorited
hu: Kedvencnek jelölt

en: Favorite
hu: Kedvencnek jelölés

en: Remove bookmark
hu: Könyvjelző eltávolítása

[ctx: Bookmark a post]
en: Bookmark
hu: Könyvjelzőzés

en: Bookmarked
hu: Könyvjelzőzve

en: Bookmark
hu: Könyvjelző

en: This post has been marked private. Some posts may be missing because its replies are marked as private by default.
hu: Ezt a bejegyzést privátként jelölték meg. Néhány bejegyzés hiányozhat, mivel a válaszai alapértelmezetten privátként lettek megjelölve.

[ctx: @info]
en: Post Author
hu: Bejegyzés szerzője

[ctx: Edited on <datetime>]
en: Edited on %1
hu: Szerkesztve: %1

[ctx: Show more options]
en: More actions
hu: További műveletek

[ctx: @info Loading user that started this interaction]
en: Loading…
hu: Betöltés…

en: %1 boosted
hu: %1 megtolva

en: In reply to %1
hu: Válasz neki: %1

[ctx: @action:inmenu 'Thread' is a series of posts.]
en: Open Thread
hu: Szál megnyitása

[ctx: @action Open embed into website dialog]
en: Embed
hu: Beágyazás

[ctx: @action:inmenu]
en: Open as…
hu: Megnyitás mint…

[ctx: @action:inmenu]
en: Reply as…
hu: Válasz mint…

[ctx: @action:inmenu]
en: Favorite as…
hu: Kedvencnek jelölés mint…

[ctx: @action:inmenu]
en: Boost as…
hu: Megtolás mint…

[ctx: @action:inmenu]
en: Bookmark as…
hu: Könyvjelzőzés mint…

[ctx: @action:inmenu]
en: Unpin on Profile
hu: Levétel a profilról

[ctx: @action:inmenu]
en: Pin on Profile
hu: Kitűzés a profilra

[ctx: @action:inmenu]
en: Unmute Conversation
hu: Beszélgetés némításának feloldása

[ctx: @action:inmenu]
en: Mute Conversation
hu: Beszélgetés némítása

[ctx: @action:inmenu Unmute account]
en: Unmute @%1
hu: @%1 némításának feloldása

[ctx: @action:inmenu Mute account]
en: Mute @%1
hu: @%1 némítása

[ctx: @action:inmenu Unblock account]
en: Unblock @%1
hu: @%1 letiltásának feloldása

[ctx: @action:inmenu Block account]
en: Block @%1
hu: @%1 letiltása

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Delete…
hu: Törlés…

en: Delete & Re-draft…
hu: Törlés és ismét piszkozat…

en: You voted for this option
hu: Ön erre a lehetőségre szavazott

en: (No votes)
hu: (Nincsenek szavazatok)

en: Vote
hu: Szavazás

[ctx: @option:check Show poll results]
en: Show Results
hu: Eredmények megjelenítése

en: Poll has closed
hu: A szavazás lezárult

[ctx: @info]
en: Tag
hu: Címke

[ctx: @action:button expand the number of shown tags]
en: …and %1 more
hu: …és %1 további

en: Post from %1
hu: %1 bejegyzése

en: Quoted post
hu: Idézett bejegyzés

[ctx: @info:label]
en: Poll
hu: Szavazás

[ctx: @action:button]
en: Volume
hu: Hangerő

[ctx: Last read on this date]
en: Last read on %1
hu: Utolsó olvasás: %1

[ctx: @title]
en: Report Post
hu: Bejegyzés jelentése

[ctx: @title]
en: Report User
hu: Felhasználó jelentése

[ctx: @title]
en: Reason for reporting this post
hu: A bejegyzés jelentésének oka

[ctx: @title]
en: Reason for reporting this user
hu: A felhasználó jelentésének oka

[ctx: @action:button 'Report' as in 'Report this to moderators']
en: Report
hu: Jelentés

[ctx: @action]
en: Cancel
hu: Mégse

[ctx: @title]
en: Search
hu: Keresés

en: Loading...
hu: Betöltés…

en: No search results
hu: Nincs találat a keresésre

en: Search for users, tags and posts
hu: Felhasználók, címkék és bejegyzések keresése

[ctx: @title:window Server rules]
en: Rules
hu: Szabályok

[ctx: @action:button]
en: Rules
hu: Szabályok

[ctx: @action:button]
en: Announcements
hu: Bejelentések

[ctx: @action:button]
en: Privacy Policy
hu: Adatvédelmi irányelvek

[ctx: @title:window]
en: Privacy Policy
hu: Adatvédelmi irányelvek

[ctx: @action:button]
en: Terms of Service
hu: Szolgáltatás feltételei

[ctx: @title:window]
en: Terms of Service
hu: Szolgáltatás feltételei

en: Edit Account
hu: Fiók szerkesztése

en: Please choose a file
hu: Válasszon egy fájlt

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to log out of %1?
hu: Biztosan szeretne kijelentkezni innen: %1?

en: Profile
hu: Profil

en: Account
hu: Fiók

en: Require approval for new followers
hu: Új követők jóváhagyásának megkövetelése

en: By default new followers are automatically accepted. Uncheck if you want to manually approve or deny new ones. You always have the option to force someone to unfollow you.
hu: Alapértelmezés szerint az új követők automatikusan elfogadásra kerülnek. Törölje a jelölőnégyzetet, ha azt szeretné, hogy saját kezűleg kelljen jóváhagyni vagy elutasítani az új követőket. Mindig lehetősége van arra, hogy kikényszerítse valakinél, hogy leállítsa az Ön követését.

en: Is automated
hu: Automatizált

en: Whether to publicly mark this account as doing any kind of automated actions.
hu: Nyilvánosan jelölje meg, hogy ez a fiók bármilyen automatizált műveletet végez-e.

en: Feature profile and posts
hu: Profil és bejegyzések kiemelése

en: Your public profile and posts may be featured to other users.
hu: Az Ön nyilvános profilja és bejegyzései megjelenhetnek más felhasználók számára.

en: Publicly list follows and followers
hu: Követések és követők nyilvános listázása

en: By default everyone you follow and everyone who follows you is public.
hu: Alapértelmezés szerint mindenki, akit követ, és mindenki, aki követi, nyilvános.

[ctx: @label Account preferences]
en: Mark uploaded media as sensitive by default
hu: Feltöltött média megjelelölése érzékeny tartalomként alapértelmezetten

[ctx: @label Account preferences]
en: Include public posts in search results
hu: Nyilvános bejegyzések megjelenítése a keresési eredményekben

[ctx: @label Account preferences]
en: Default post language
hu: Alapértelmezett nyelv

[ctx: @label Account preferences]
en: Default post visibility
hu: Bejegyzések alapértelmezett láthatósága

[ctx: @item:inlistbox Default post visibility rule]
en: Public
hu: Nyilvános

[ctx: @item:inlistbox Default post visibility rule]
en: Unlisted
hu: Nem listázott

[ctx: @item:inlistbox Default post visibility rule]
en: Private
hu: Privát

[ctx: @abel Account preferences]
en: Open Server in Browser
hu: Kiszolgáló megnyitása böngészőben

en: Some settings can only be configured on your server's website.
hu: Egyes beállítások csak a kiszolgáló weboldalán konfigurálhatók.

[ctx: @title:group]
en: General
hu: Általános

en: Color theme
hu: Színtéma

en: Pop out the post composer by default
hu: Bejegyzésszerkesztő új ablakban alapértelmezetten

en: Continue reading where you last left off
hu: Folytassa az olvasást ott, ahol legutóbb abbahagyta

en: If checked, the Home timeline will begin where you last read. The position in the timeline is shared with other clients.
hu: Ha be van jelölve, a Kezdőlap idővonala ott kezdődik, ahol utoljára olvasta. A pozíció az idővonalon a többi klienssel is megosztott.

en: Auto-update timelines
hu: Idővonalak automatikus frissítése

en: If checked, Tokodon will automatically update certain timelines as new posts come in.
hu: Ha be van jelölve, a Tokodon automatikusan frissít bizonyos idővonalakat, ha új bejegyzések érkeznek.

[ctx: @option:check Boosting means to repost, or retweet]
en: Ask before boosting
hu: Rákérdezés megtolás előtt

[ctx: @title:group]
en: Posts
hu: Bejegyzések

en: Show number of favorites and boosts
hu: Kedvencnek jelölések és megtolások számának megjelenítése

en: Show link previews
hu: Hivatkozások előnézetének megjelenítése

en: Content font
hu: Tartalom betűtípusa

en: Please choose a font
hu: Válasszon egy betűtípust

[ctx: @title:group]
en: Media
hu: Média

en: Crop images on the timeline
hu: Képek levágása az idővonalon

en: If unchecked, posts with only one image attached will be uncropped and shown in full.
hu: Ha nincs bejelölve, akkor a csak egy képet tartalmazó bejegyzések nem lesznek levágva és teljes egészében megjelennek.

en: Auto-play animated GIFs
hu: Animált GIF-ek automatikus lejátszása

[ctx: @title]
en: Blocked Domains
hu: Letiltott tartományok

[ctx: @action:button]
en: Unblock
hu: Letiltás feloldása

[ctx: @info:placeholder]
en: No Blocked Domains
hu: Nincsenek letiltott tartományok

[ctx: @title:window]
en: Create Filter
hu: Szűrő létrehozása

[ctx: @title:window]
en: Edit Filter
hu: Szűrő szerkesztése

[ctx: @label:textbox Filter title]
en: Title
hu: Cím

[ctx: @info:header]
en: Contexts
hu: Környezetek

[ctx: @info]
en: Select one or more contexts where this filter should apply:
hu: Válasszon ki egy vagy több kontextust, ahol ez a szűrő alkalmazandó:

[ctx: @label:checkbox]
en: Home and Lists
hu: Kezdőlap és listák

[ctx: @label:checkbox]
en: Notifications
hu: Értesítések

[ctx: @label:checkbox]
en: Public Timelines
hu: Nyilvános idővonalak

[ctx: @label:checkbox]
en: Conversations
hu: Beszélgetések

[ctx: @label:checkbox]
en: Profiles
hu: Profilok

[ctx: @info:header]
en: Action
hu: Művelet

[ctx: @label:radiobutton]
en: Hide with Content Notice
hu: Elrejtés tartalmi figyelmeztetéssel

[ctx: @label:radiobutton]
en: Hide Media with Content Notice
hu: Média elrejtése tartalmi figyelmeztetéssel

[ctx: @label:radiobutton]
en: Hide Completely
hu: Teljes elrejtés

[ctx: @info:header]
en: Keywords
hu: Kulcsszavak

[ctx: @action:button Add keyword]
en: Add
hu: Hozzáadás

[ctx: @info:placeholder]
en: No keywords
hu: Nincsenek kulcsszavak

[ctx: @label:checkbox]
en: Whole word
hu: Teljes szó

[ctx: @action:button Remove keyword]
en: Remove
hu: Eltávolítás

[ctx: @action:button Create the filter]
en: Create
hu: Létrehozás

[ctx: @action:button Save the edited filter]
en: Save
hu: Mentés

[ctx: @action:button Delete the filter]
en: Delete
hu: Törlés

[ctx: @title]
en: Deleting Filter
hu: Szűrő törlése

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to delete this filter?
hu: Biztosan törölni szeretné ezt a szűrőt?

[ctx: @title:window]
en: Edit Profile
hu: Profil szerkesztése

[ctx: @title:window]
en: Error Log
hu: Hibanapló

[ctx: @action:intoolbar]
en: Clear All
hu: Összes törlése

[ctx: @action:button]
en: Copy To Clipboard
hu: Másolás a vágólapra

[ctx: @label]
en: No Errors
hu: Nincsenek hibák

[ctx: @title]
en: Filters
hu: Szűrők

[ctx: @action:intoolbar]
en: Create Filter
hu: Szűrő létrehozása

[ctx: @info:placeholder]
en: No Filters
hu: Nincsenek szűrők

[ctx: @title:window]
en: Network Proxy
hu: Hálózati proxy

en: System Default
hu: Rendszer alapértelmezése

en: No Proxy
hu: Nincs proxy

en: Socks5
hu: SOCKS5

en: Host
hu: Gépnév

en: User
hu: Felhasználó

en: Apply
hu: Alkalmazás

en: Enable notifications for this account
hu: Értesítések engedélyezése a fiókhoz

en: Notifications can appear even when Tokodon isn't running.
hu: Az értesítések akkor is megjelenhetnek, amikor a Tokodon nem fut.

en: Push notifications are available but could not be enabled. Please log out and log back in.
hu: A leküldéses értesítések elérhetők, de nem engedélyezhetők. Jelentkezzen ki és vissza.

en: Notifications will only appear when Tokodon is running.
hu: Az értesítések csak akkor jelennek meg, ha a Tokodon fut.

[ctx: @title:group]
en: Filtering Policy
hu: Szűrési irányelvek

[ctx: @info:Option Accept and show this in notifications]
en: Accept
hu: Elfogad

[ctx: @info:Option Filter and send to the filtered inbox]
en: Filter
hu: Szűrő

[ctx: @info:Option Ignore completely, do not show notification]
en: Ignore
hu: Mellőzés

[ctx: @label Notification preferences]
en: People you don't follow
hu: Emberek, akiket nem követ

[ctx: @label Notification preferences]
en: Until you manually approve them.
hu: Amíg saját kezűleg jóvá nem hagyja őket.

[ctx: @label Notification preferences]
en: People not following you
hu: Emberek, akik nem követik

[ctx: @label Notification preferences]
en: Including people who have been following you fewer than 3 days.
hu: Beleértve azokat is, akik kevesebb mint 3 napja követik Önt.

[ctx: @label Notification preferences]
en: New accounts
hu: Új fiókok

[ctx: @label Notification preferences]
en: Created within the past 30 days.
hu: Az elmúlt 30 napban létrehozott.

[ctx: @label Notification preferences]
en: Unsolicited conversations
hu: Kéretlen beszélgetések

[ctx: @label Notification preferences]
en: Filtered unless it's in reply to your own mention or if you follow the sender.
hu: Szűrt, kivéve, ha válasz a saját említésére, vagy ha követi a feladót.

[ctx: @label Notification preferences]
en: Moderated accounts
hu: Moderált fiókok

[ctx: @label Notification preferences]
en: Limited by server moderators.
hu: A szerver moderátorai által korlátozva.

[ctx: @title:group]
en: Events
hu: Események

en: Mentions
hu: Említések

en: When someone mentions you in a new post, or replies to one of your threads.
hu: Amikor valaki megemlíti Önt egy új bejegyzésben, vagy válaszol valamelyik szálára.

en: Statuses
hu: Állapotok

en: When a user you have notifications turned on for makes a new post.
hu: Amikor egy olyan felhasználó, akinek az értesítéseit bekapcsolta, új bejegyzést tesz közzé.

en: Boosts
hu: Megtolások

en: When someone boosted one of your posts.
hu: Amikor valaki megtolta az egyik bejegyzését.

en: New followers
hu: Új követők

en: When someone follows you.
hu: Amikor valaki követni kezdi Önt.

en: New follow requests
hu: Új követési kérések

en: When an account who requires manual approval wants to follow you.
hu: Amikor egy kézi jóváhagyást igénylő fiók követni szeretné Önt.

en: Favorites
hu: Kedvencek

en: When a post you made was favorited by another user.
hu: Amikor egy Ön által készített bejegyzést egy másik felhasználó kedvelt.

en: Polls
hu: Szavazások

en: When a poll you voted in has ended.
hu: Amikor egy szavazás, amelyen szavazott, véget ért.

en: Edits
hu: Szerkesztések

en: When a post you interacted with was edited by the author.
hu: Amikor egy hozzászólást, amellyel interakcióba lépett, a szerző szerkesztett.

en: Server Sign-ups
hu: Kiszolgáló-feliratkozások

en: When someone signs up to your server.
hu: Amikor valaki feliratkozik a kiszolgálójára.

en: Server Reports
hu: Kiszolgálójelentések

en: When someone files a report against a user on your server.
hu: Amikor valaki bejelentést küld egy felhasználó ellen a kiszolgálóján.

en: Severed Relationships
hu: Megszakadt kapcsolatok

en: When you or your server moderates another server, which you are following users or have followers with.
hu: Amikor Ön vagy a kiszolgálója moderál egy másik kiszolgálót, amelyen Ön felhasználókat követ vagy követői vannak onnan.

[ctx: @option:check]
en: Annual Report
hu: Éves jelentés

en: When you receive your #FediWrapped at the end of the year.
hu: Ha megkapja a #FediWrappedet az év végén.

en: Display Name
hu: Megjelenített név

en: Bio
hu: Életrajz

en: Header
hu: Fejléc

en: PNG, GIF or JPG. At most 2 MB. Will be downscaled to 1500x500px
hu: PNG, GIF vagy JPG. Legfeljebb 2 MB. Leskálázódik 1500x1500 képpontra

en: Delete
hu: Törlés

en: Avatar
hu: Profilkép

en: PNG, GIF or JPG. At most 2 MB. Will be downscaled to 400x400px
hu: PNG, GIF vagy JPG. Legfeljebb 2 MB. Leskálázódik 400x400 képpontra

[ctx: Profile fields]
en: Fields
hu: Mezők

[ctx: @action:button]
en: Remove
hu: Eltávolítás

[ctx: @action:button]
en: Add
hu: Hozzáadás

en: Reset
hu: Visszaállítás

en: Muted Users
hu: Némított felhasználók

en: Blocked Users
hu: Letiltott felhasználók

en: Blocked Domains
hu: Letiltott tartományok

en: Appearance
hu: Megjelenés

en: Safety
hu: Biztonság

en: Accounts
hu: Fiókok

en: Network Proxy
hu: Hálózati proxy

en: Error Log
hu: Hibanapló

en: About Tokodon
hu: A Tokodon névjegye

[ctx: @title:group]
en: About
hu: Névjegy

en: About KDE
hu: A KDE névjegye

en: Sharing failed
hu: Sikertelen megosztás

[ctx: @action:button Allow follow request]
en: Allow
hu: Engedélyezés

[ctx: @action:button Deny follow request]
en: Deny
hu: Elutasítás

[ctx: @action:button Deny follow request]
en: Unfollow
hu: Követés leállítása

[ctx: @action:button Deny follow request]
en: Remove Follower
hu: Követő eltávolítása

[ctx: @action:button Deny follow request]
en: Remove
hu: Eltávolítás

[ctx: @action:button Unblock this user]
en: Unblock
hu: Letiltás feloldása

[ctx: @action:button Unmute this user]
en: Unmute
hu: Némítás feloldása

en: No accounts available
hu: Nem érhetők el fiókok

[ctx: @title:group Alternate text or description of the image]
en: Description
hu: Leírás

[ctx: @title:group]
en: Focal point
hu: Fókuszpont

[ctx: @label:textbox Poll choice]
en: Choice %1
hu: %1. lehetőség

[ctx: @action:intoolbar Poll toolbar]
en: Add Choice
hu: Választás hozzáadása

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: Add a new poll choice
hu: Új szavazási lehetőség hozzáadása

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: When the poll will expire
hu: Mikor jár le a szavazás

[ctx: @option:check Poll toolbar]
en: Multiple choice
hu: Többszörös választás

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: Allow multiple choices
hu: Többszörös választás engedélyezése

[ctx: @option:check Poll toolbar]
en: Hide totals
hu: Összesítés elrejtése

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: Hide vote count until the poll ends
hu: Szavazatszámok elrejtése a szavazás végéig

en: Remove
hu: Eltávolítás

[ctx: Draft, unfinished post]
en: Draft
hu: Piszkozat

[ctx: Scheduled for this date]
en: Scheduled for %1
hu: Ütemezve ekkorra: %1

[ctx: @action:button Discard this post]
en: Discard
hu: Eldobás

[ctx: @info:placeholder]
en: No Drafts
hu: Nincsenek piszkozatok

[ctx: @info:placeholder]
en: No Scheduled Posts
hu: Nincsenek ütemezett bejegyzések

[ctx: @title]
en: Discard Draft
hu: Piszkozat eldobása

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to discard your draft?
hu: Biztosan el szeretné dobni a piszkozatot?

[ctx: @action:button Discard this draft]
en: Discard
hu: Eldobás

[ctx: @title:window]
en: Edit This Post
hu: Bejegyzés szerkesztése

[ctx: @title:window]
en: Reply to This Post
hu: Válasz erre a bejegyzésre

[ctx: @title:window]
en: Rewrite This Post
hu: Bejegyzés újraírása

[ctx: @title:window]
en: Write a New Post
hu: Új bejegyzés írása

[ctx: @action:intoolbar Draft or unfinished posts]
en: Drafts
hu: Piszkozatok

[ctx: @action Pop out the status composer]
en: Pop Out
hu: Válasz új ablakban

en: Saving an edited post that has a poll will clear existing results.
hu: Szavazást tartalmazó szerkesztett bejegyzés mentése törli a meglévő eredményeket.

[ctx: @action:button Send a post]
en: Send
hu: Küldés

[ctx: @action:button Reply to a post]
en: Reply
hu: Válasz

[ctx: @action:button Send the same post again]
en: Repost
hu: Ismételt bejegyzés

[ctx: @action:Button Save an edited a post]
en: Save
hu: Mentés

[ctx: @action:button Keep this draft]
en: Save
hu: Mentés

[ctx: @action:button Go back to editing]
en: Cancel
hu: Mégse

[ctx: @title]
en: Schedule Post
hu: Bejegyzés ütemezése

[ctx: @action:button Set this post's schedule to when it should be posted]
en: Set Schedule
hu: Ütemezés beállítása

[ctx: @info:placeholder]
en: Content notice
hu: Tartalmi figyelmeztetés

[ctx: @info:placeholder]
en: What's new?
hu: Újdonságok

[ctx: @title:window]
en: Choose a File
hu: Válasszon egy fájlt

[ctx: @action:button]
en: Attach File
hu: Fájl csatolása

[ctx: @info:tooltip]
en: You can't have attachments and a poll in the same post.
hu: Nem lehetnek mellékletek és szavazások ugyanabban a bejegyzésben.

[ctx: @info:tooltip]
en: You have the maximum allowed number of attachments.
hu: Elérte a megengedett maximális mellékletszámot.

[ctx: @info:tooltip]
en: Attach file
hu: Fájl csatolása

[ctx: @action:button]
en: Attach Poll
hu: Szavazás csatolása

[ctx: @info:tooltip]
en: You can't modify or add a poll to an existing post.
hu: Nem módosíthat vagy adhat hozzá szavazást egy meglévő bejegyzéshez.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add poll
hu: Szavazás hozzáadása

[ctx: @action:button]
en: Content Notice
hu: Tartalmi figyelmeztetés

[ctx: @info:tooltip]
en: Content notice
hu: Tartalmi figyelmeztetés

[ctx: @action:button]
en: Visibility
hu: Láthatóság

[ctx: @title]
en: Visibility
hu: Láthatóság

[ctx: @item:inmenu Local to this server]
en: Local
hu: Helyi

[ctx: @item:inmenu Public to the world]
en: Public
hu: Nyilvános

[ctx: @item:inmenu Public but less so]
en: Unlisted
hu: Nem listázott

[ctx: @item:inmenu Only to followers]
en: Private
hu: Privát

[ctx: @item:inmenu Only to who is explicitly mentioned]
en: Direct Message
hu: Közvetlen üzenet

[ctx: @info:tooltip Post visibility]
en: Visibility
hu: Láthatóság

[ctx: @info:tooltip]
en: Post language
hu: Bejegyzés nyelve

[ctx: @action:button]
en: Add Emoji
hu: Emodzsi hozzáadása

[ctx: @info:tooltip]
en: Add emoji
hu: Emodzsi hozzáadása

[ctx: @label Character count in the status composer]
en: <b>%1/%2</b> characters
hu: <b>%1/%2</b> karakter

[ctx: @action:button Schedule something to be posted later]
en: Schedule
hu: Ütemezés

[ctx: @title]
en: Alt Text Reminder
hu: Alternatív szöveg emlékeztető

[ctx: @label]
en: Some of your media is missing alt text. Adding descriptions help everyone, especially the visually impaired.
hu: Néhány médiájából hiányzik az alternatív szöveg. A leírások hozzáadása mindenkinek segít, különösen a látássérülteknek.

en: Loading
hu: Betöltés

en: Home (%1)
hu: Kezdőlap (%1)

en: Show Boosts
hu: Megtolások megjelenítése

en: Show Replies
hu: Válaszok megjelenítése

[ctx: @info:status Network status]
en: Failed to contact server: %1. Please check your settings.
hu: Nem sikerült kapcsolódni a kiszolgálóhoz: %1. Ellenőrizze a beállításokat.

[ctx: @action:button Load more posts above this]
en: Load More
hu: Több betöltése

en: Switch Account
hu: Fiókváltás

en: Switch account
hu: Fiókváltás

en: Empty conversation
hu: Üres beszélgetés

en: %1 and %2
hu: %1 és %2

en: %2 and one other | %2 and %1 others
hu[0]: %2 és egy valaki
hu[1]: %2 és %1 további

en: Members of the list
hu: A lista tagjai

en: Any followed users
hu: Bármely követett felhasználó

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 5 minutes
hu: 5 perc

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 30 minutes
hu: 30 perc

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 1 hour
hu: 1 óra

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 6 hours
hu: 6 óra

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 12 hours
hu: 12 óra

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 1 day
hu: 1 nap

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 3 days
hu: 3 nap

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 7 days
hu: 7 nap

en: An unknown error occurred.
hu: Ismeretlen hiba történt.

en: Browse the Fediverse
hu: A Fediverse böngészése

en: © 2021-2025 KDE Community
hu: © A KDE közösség, 2021-2025.

en: Maintainer
hu: Karbantartó

en: Supports https, and web+ap url schemes.
hu: A https és web+ap URL-sémák támogatása.

en: Receiving push notifications
hu: Leküldéses értesítések fogadása

en: Error occurred when fetching the latest notification.
hu: Hiba történt a legutóbbi értesítések lekérésekor.

[ctx: @title]
en: Home
hu: Kezdőlap

[ctx: @title]
en: Local
hu: Helyi

[ctx: @title]
en: Global
hu: Globális

[ctx: @title]
en: Bookmarks
hu: Könyvjelzők

[ctx: @title]
en: Favorites
hu: Kedvencek

[ctx: @title]
en: Trending
hu: Népszerű

en: Trending
hu: Népszerű

[ctx: @title:window]
en: Loading…
hu: Betöltés…

[ctx: @title]
en: Post by %1
hu: %1 bejegyzése

[ctx: @title:window]
en: Trending News
hu: Népszerű hírek

[ctx: @title:group Title for the group of account related actions]
en: Account
hu: Fiók

[ctx: @action:button]
en: Switch to '%1'
hu: Váltás erre: „%1”

[ctx: @action:button]
en: Configure '%1'
hu: „%1” beállítása

[ctx: @action:button]
en: Add Account
hu: Fiók hozzáadása

[ctx: @action:button]
en: Write a New Post
hu: Új bejegyzés írása

[ctx: @action:button Home Timeline]
en: Open Home Timeline
hu: Kezdőlap megnyitása

[ctx: @action:button Account Notifications]
en: Open Notifications
hu: Értesítések megnyitása

[ctx: @action:button Follows that require explicit allow/deny]
en: Open Follow Requests
hu: Követési kérések megnyitása

[ctx: @action:button Local timeline of posts from the account's own server]
en: Open Local Timeline
hu: Helyi idővonal megnyitása

[ctx: @action:button Global timeline of posts from the entire Fediverse network]
en: Open Global Timeline
hu: Globális idővonal megnyitása

[ctx: @action:button Direct one-on-one messages between users]
en: Open Conversations
hu: Beszélgetések megnyitása

[ctx: @action:button This account's favorited posts]
en: Open Favorites
hu: Kedvencek megnyitása

[ctx: @action:button This account's bookmarked posts]
en: Open Bookmarks
hu: Könyvjelzők megnyitása

[ctx: @action:button Explore this server's trending posts, news, and more]
en: Open Explore
hu: Felfedezés megnyitása

[ctx: @action:button A list of this account's followed accounts]
en: Open Following
hu: Követettek megnyitása

[ctx: @action:button Search for users, posts and tags]
en: Open Search
hu: Keresés megnyitása

[ctx: @action:button]
en: Open Server Information
hu: Kiszolgálóinformációk megnyitása

[ctx: @action:button This account's lists, or timelines consisting of a groups of accounts]
en: Open Lists
hu: Listák megnyitása

[ctx: @action:button This account's profile]
en: Open Profile
hu: Profil megnyitása

[ctx: @action:button]
en: Open Account Switcher
hu: Fiókváltó megnyitása

[ctx: @action:button]
en: Switch '%1'
hu: „%1” váltása

[ctx: Previously used emojis]
en: History
hu: Nemrég használt

[ctx: 'Custom' is a category of emoji]
en: Custom
hu: Egyéni

[ctx: 'Smileys' is a category of emoji]
en: Smileys
hu: Szmájlik

[ctx: 'People' is a category of emoji]
en: People
hu: Emberek

[ctx: 'Nature' is a category of emoji]
en: Nature
hu: Természet

[ctx: 'Food' is a category of emoji]
en: Food
hu: Étel

[ctx: 'Activities' is a category of emoji]
en: Activities
hu: Tevékenységek

[ctx: 'Travel' is a category of emoji]
en: Travel
hu: Utazás

[ctx: 'Objects' is a category of emoji]
en: Objects
hu: Tárgyak

[ctx: 'Symbols' is a category of emoji]
en: Symbols
hu: Szimbólumok

[ctx: 'Flags' is a category of emoji]
en: Flags
hu: Zászlók

en: Could not open the temporary download file
hu: Nem sikerült megnyitni az átmeneti letöltési fájlt

en: Could not reserve disk space for download
hu: Nem sikerült lefoglalni a lemezterületet a letöltéshez

[ctx: Job heading, like 'Copying']
en: Downloading
hu: Letöltés

[ctx: The URL being downloaded/uploaded]
en: Source
hu: Forrás

[ctx: The location being downloaded to]
en: Destination
hu: Cél

en: in the future
hu: a jövőben

en: %1s
hu: %1 másodperc

en: %1m
hu: %1 perc

en: %1h
hu: %1 óra

en: Today
hu: Ma

en: %1d
hu: %1 nap

en: 1 week ago | %1 weeks ago
hu[0]: 1 héttel ezelőtt
hu[1]: %1 héttel ezelőtt

en: 1 month ago | %1 months ago
hu[0]: 1 hónappal ezelőtt
hu[1]: %1 hónappal ezelőtt

en: 1 year ago | %1 years ago
hu[0]: 1 évvel ezelőtt
hu[1]: %1 évvel ezelőtt
