tokodon - en to ia translation catalogue (588 entries)

en: All supported formats (*.jpg *.jpeg *.png *.gif *.webp *.heic *.heif *.avif *.webm *.mp4 *.m4v *.mov)
ia: Omne formatos supportate (*.jpg *.jpeg *.png *.gif *.webp *.heic *.heif *.avif *.webm *.mp4 *.m4v *.mov)

en: JPEG image (*.jpg *.jpeg)
ia: Imagine JPEG (*.jpeg *.jpg )

en: PNG image (*.png)
ia: Imagine PNG  (*.png)

en: GIF image (*.gif)
ia: Imagine GIF (*.gif)

en: WebP image (*.webp)
ia: Imagine WebP  (*.webp)

en: HEIC image(*.heic)
ia: Imagine HEIC (*.heic)

en: HEIF image (*.heif)
ia: Imagine HEIF (*.heif)

en: AVIF image (*.avif)
ia: Imagine AVIF  (*.avif)

en: WebM video (*.webm)
ia: Video WebM  (*.webm)

en: MPEG-4 video (*.mp4)
ia: Video MPEG-4  (*.mp4)

en: QuickTime video (*.mov)
ia: Video QuickTime  (*.mov)

en: All files (*)
ia: Omne files (*)

en: All supported formats (%1)
ia: Omne formatos supportate (%1)

en: Could not follow account
ia: Non pote sequer conto

en: Could not unfollow account
ia: Non pote non sequer conto

en: Could not block account
ia: Non pote blocar conto

en: Could not unblock account
ia: Non poteva disblocar conto

en: View Post
ia: Vide Post

en: View Profile
ia: Profilo de vista

en: %1 mentioned you
ia: %1 te mentionava

en: %1 wrote a new post
ia: %1 scribeva un nove post

en: %1 followed you
ia: %1 te sequeva

en: %1 requested to follow you
ia: %1 requiriva sequer te

en: %1 favorited your post
ia: %1 favoriva tu post

en: Poll by %1 has ended
ia: Inquesta per %1 ha terminate

en: %1 edited a post
ia: %1 modificava un post

[ctx: @title]
en: New Notification
ia: Nove Notificationes

en: You received a new notification.
ia: Tu recipeva un nove notification.

en: <b>Content Notice</b>: %1
ia: <b>Aviso de Contento  </b>: %1

en: Image is too big
ia: Inagine es troppo grande

en: Unsupported image file. Only jpeg, png and gif are supported.
ia: File de imagine non supportate. Solmente jpeg, png e gif es supportate.

en: Account details saved
ia: Detalios de conto salveguardate

[ctx: @title:window]
en: Draft Posts
ia: Posts de Version Provisori

[ctx: @title:window]
en: Scheduled Posts
ia: Posts Planificate

[ctx: @title]
en: Follow Requests
ia: Requestas de sequer

[ctx: @title]
en: Followers
ia: Adherentes

[ctx: @title]
en: Following
ia: Sequente

[ctx: @title]
en: Blocked Users
ia: Usatores blocate

[ctx: @title]
en: %1 favorite | %1 favorites
ia[0]: %1 favorito
ia[1]: %1 favoritos

[ctx: @title]
en: Familiar Followers
ia: Adherentes familiar

en: No Follow Requests
ia: Nulle requestas de sequer

en: No Followers
ia: Necun Adherentes

en: No Followed Users
ia: Necun usatores sequite

en: No Muted Users
ia: Necun Usatores silentiate

en: No Blocked Users
ia: Necun Usatores blocate

en: No Featured Users
ia: Necun Usatores presentate

en: No Users Favorited This Post
ia: Necun usator favoriva iste post

en: No Users Boosted This Post
ia: Necun usatores stimulava iste post

en: No Familiar Followers
ia: Necun Adherentes Familiar

en: No Users
ia: Necun Usatores

en: Could not enable the disabled account
ia: Non poteva  habilitar le conto dishabilitate

[ctx: login status]
en: Suspended
ia: Suspendite

[ctx: login status]
en: Limited
ia: Limitate

[ctx: login status]
en: Frozen
ia: Gelate

[ctx: login status]
en: Not Approved
ia: Non approbate

en: Could not resolve report
ia: Non poteva resolver reporto

en: Could not unresolve report
ia: Non poteva deresolver reporto

en: Could not unassign report
ia: Non poteva disassignar reporto

[ctx: @info %1 is a display name]
en: %1 has moved to a new account:
ia: %1 ha movite a un nove conto:

[ctx: @action:button]
en: Go to Profile
ia: Vade a  Profilo

en: Bot
ia: Bot(Robot)

en: Follow Requested
ia: Seque requerite

en: Unfollow
ia: Non Seque

en: Follow
ia: Seque

[ctx: @info:tooltip]
en: Show a QR code for this account
ia: Monstra un codice QR per iste conto

en: Start a Conversation…
ia: Starta un Conversation...

en: Unmute
ia: Non silente

en: Mute
ia: Surdina

en: Unblock
ia: Disbloca

en: Block
ia: Bloco

[ctx: @action:inmenu Report this post]
en: Report…
ia: Reporta…

en: Edit Profile
ia: Edita profilo

en: Account editor
ia: Editor de conto

[ctx: @action:inmenu]
en: Scheduled Posts
ia: Posts Planificate

[ctx: @action:inmenu]
en: Draft Posts
ia: Posts de Version Provisori

[ctx: @action:inmenu 'Browser' being a web browser]
en: Open in Browser
ia: Aperi con navigator

en: Copy Link
ia: Copia Ligamine

en: Profile link copied.
ia: Ligamine de profilo  copiate.

[ctx: @info:label Joined at]
en: Joined
ia: Unite

[ctx: @label:textfield]
en: Private Note:
ia: Nota private:

en: Saved
ia: Salveguardate

en: Also followed by:
ia: Anque sequite per:

[ctx: @action:button See all familiar followers]
en: View All
ia: Vide toto

[ctx: @label User's number of followed accounts]
en: <b>%1</b> follows | <b>%1</b> following
ia[0]: <b>%1</b> seque
ia[1]: <b>%1</b> sequente

[ctx: @label User's number of followers]
en: <b>%1</b> follower | <b>%1</b> followers
ia[0]: <b>%1</b> adherente
ia[1]: <b>%1</b> adherentes

[ctx: @item:inmenu Profile Post Filter]
en: Media
ia: Medios

[ctx: @action:button Show all of a profile's posts]
en: All
ia: Omne

[ctx: @title:window]
en: Profile
ia: Profilo

[ctx: @action:button]
en: Post
ia: Message de publicar (Post)

[ctx: @label]
en: No Posts
ia: Nulle posts (messages public)

[ctx: @label]
en: No Media
ia: Nulle media

[ctx: @title: dialog to switch between logged in accounts]
en: Switch Account
ia: Commuta conto

[ctx: @button: login to or register a new account.]
en: Add Account
ia: Adde conto

en: Log in or create a new account
ia: Accede  o crea un conto nove

en: Share
ia: Comparti

en: Share the selected media
ia: Comparti le media selectionate

[ctx: @title Server-wide announcements set by admins.]
en: Announcements
ia: Annuncios

[ctx: @label]
en: No Announcements
ia: Nulle Annuncios

[ctx: @title]
en: Confirm Boost
ia: Confirma Boost

en: View profile
ia: Profilo de vista

en: No emojis
ia: Nulle Emojis

[ctx: @info:placeholder]
en: No Information
ia: Necun Information

[ctx: @info Last updated: relative date and time (e.g. 2 years ago)]
en: Last updated: %1
ia: Ultime actualisation: %1

[ctx: @action:button 'Browser' being a web browser]
en: Open in Browser
ia: Aperi con navigator

[ctx: @info:status]
en: End of Timeline
ia: Fin de Chronologia

en: Conversations
ia: Conversationes

[ctx: @action:intoolbar]
en: New Conversation…
ia: Nove conversation…

[ctx: @title]
en: Search Users
ia: Cerca Usatores

en: Search for user…
ia: Cerca usatores...

[ctx: @action:button]
en: Increase follow request count
ia: Augmenta computo de requestas de sequer

[ctx: @action:button]
en: Decrease follow request count
ia: Diminue computo de requestas de sequer

[ctx: @title:window]
en: Create List
ia: Create lista

[ctx: @title:window]
en: Edit List
ia: Modifica lista

[ctx: @label:textbox List title]
en: Title
ia: Titulo

[ctx: @label]
en: Show replies for
ia: Monstra replicas per

[ctx: @label If the list is favorited]
en: Favorite
ia: Favorito

[ctx: @action:button Delete the list]
en: Manage Users
ia: Gere usatores

[ctx: @action:intoolbar Add users to list]
en: Add Users
ia: Adde Usatores

[ctx: @action:button Add user to this list]
en: Add
ia: Adde

[ctx: @action:button Edit the list]
en: Edit
ia: Modifica

[ctx: @action:button Delete the list]
en: Delete
ia: Dele

[ctx: @title]
en: Deleting List
ia: Dele Lista

en: Posts
ia: Posts (Messages de pubblicar)

en: News
ia: Novas

en: Users
ia: Usatores

[ctx: @info:placeholder]
en: No Posts
ia: Nulle posts (messages public)

[ctx: @info:placeholder]
en: No Tags
ia: Nulle etiquettas

[ctx: @info:placeholder]
en: No News
ia: Nulle Novas

[ctx: @info:placeholder]
en: No Users
ia: Necun Usatores

en: %1 signed up
ia: %1 signate

[ctx: @title 'Following' as in the users you're following on Mastodon.]
en: Following
ia: Sequente

[ctx: @action:button]
en: Filters
ia: Filtros

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Boosts
ia: Monstra Boosts

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Replies
ia: Monstra replicas

[ctx: @action:intoolbar]
en: Configure Filters…
ia: Configura filtros ...

[ctx: @title:window]
en: Filters
ia: Filtros

[ctx: @action:intoolbar]
en: Open Post
ia: Aperi Post

[ctx: @title:window]
en: About Server
ia: Re le Servitor

[ctx: @title:window]
en: Notifications
ia: Notificationes

en: Allow Notifications
ia: Permitte Notificationes

en: Continue
ia: Continua

[ctx: @title:window]
en: Password Service
ia: Servicio de Contrasigno

en: Quit Tokodon
ia: Quita Tokodon

[ctx: @title:window]
en: Welcome
ia: Benvenite

[ctx: @title]
en: Select Language
ia: Selige linguage

[ctx: @action:button]
en: Close
ia: Claude

[ctx: @title]
en: Lists
ia: Listas

en: Create List
ia: Create Lista

en: No Lists
ia: Nulle Listas

en: No Posts
ia: Nulle posts (messages public)

en: Edit List
ia: Modifica Lista

[ctx: @title:window]
en: Authorization
ia: Autorisation

en: Open Authorization Page
ia: Aperi Pagina de Autorisation

en: Copy Link to Authorization Page
ia: Copia Ligamine a pagina de  Autorisation

en: Link copied.
ia: Ligamine copiate.

en: Use Authorization Code
ia: Usa Codice de Autorisation

en: Enter authorization token:
ia: Inserta indicio (token) de Autorisation:

[ctx: @title:window]
en: Login Issue
ia: Problema de Accesso de identification

en: Logout
ia: Clausura de session

[ctx: @title]
en: Logout
ia: Clausura de session

[ctx: @info:status Network status]
en: Failed to contact server: %1. Please check your proxy settings.
ia: Il falleva a contactar servitor: %1. Pro favor tu verifica tu preferentias de proxy.

en: Proxy Settings
ia: Preferentias de proxy

[ctx: @title:group]
en: Register
ia: Registra

en: Username
ia: Nomine usator

en: Email Address
ia: Adresse de E-Posta

en: Password
ia: Contrasigno

en: Date of Birth
ia: Data de nativitate

en: Reason
ia: Motivo

en: Register
ia: Registra

[ctx: @title:window]
en: Rules
ia: Regulas

[ctx: @title:group]
en: Rules
ia: Regulas

[ctx: @action:button Disagree to server rules]
en: Disagree
ia: Non Concorda

en: Search or enter URL…
ia: Cerca o inserta URL...

en: Custom Server
ia: Servitor personalisate

en: Public Servers
ia: Servitores Public

en: No Public Servers
ia: Necun Servitores Public

en: Enter a server URL manually in the search field.
ia: Inserta manualmente unURL de servitor in le campo de cerca.

[ctx: @action:button Open in external web browser]
en: Open Externally
ia: Aperi externemente

[ctx: @action:button Pick a Mastodon server]
en: Register
ia: Registra

[ctx: @action:button Use an existing Mastodon account]
en: Login
ia: Accesso de identification

[ctx: @action:button Application settings]
en: Settings
ia: Preferentias

[ctx: @title]
en: Open As…
ia: Aperi como...

[ctx: @title]
en: Reply As…
ia: Responde Como...

[ctx: @title]
en: Favorite As…
ia: Favorito Como...

[ctx: @title]
en: Boost As…
ia: Boosts Como...

[ctx: @title]
en: Bookmark As…
ia: Marcator de libro Como...

[ctx: @title]
en: Unknown Action
ia: Action incognite

en: No Favorites
ia: Nulle Favoritos

en: No Bookmarks
ia: Necun marcator de libros

en: Write a New Post
ia: Scribe un nove message public (post)

en: Write a new post
ia: Scribe un nove message public (post)

en: Reply to post
ia: Responde a iste message public (post)

[ctx: @action:button Home Timeline]
en: Home
ia: Domo o initio

[ctx: @action:button Account Notifications]
en: Notifications
ia: Notificationes

[ctx: @action:button Follows that require explicit allow/deny]
en: Follow Requests
ia: Requestas de sequer

[ctx: @action:button Direct one-on-one messages between users]
en: Conversations
ia: Conversationes

[ctx: @action:button This account's favorited posts]
en: Favorites
ia: Favoritos

[ctx: @action:button This account's bookmarked posts]
en: Bookmarks
ia: Marcatores de libro

[ctx: @action:button A list of this account's followed accounts]
en: Following
ia: Sequente

[ctx: @action:button Search for users, posts and tags]
en: Search
ia: Cerca

[ctx: @action:button This account's lists, or timelines consisting of a groups of accounts]
en: Lists
ia: Listas

[ctx: @action:button This account's profile]
en: Profile
ia: Profilo

[ctx: @action:button Open debug page]
en: Debug
ia: Cribra (debug)

[ctx: @action:button Open settings dialog]
en: Settings
ia: Preferentias

[ctx: @action:intoolbar]
en: Unfollow
ia: Non Seque

[ctx: @action:intoolbar]
en: Follow
ia: Seque

[ctx: @info:placeholder Username for searching accounts]
en: Username:
ia: Nomine de usator:

[ctx: @info:placeholder display name for searching accounts]
en: Display Name:
ia: Nomine de monstrar:

[ctx: @info:placeholder email for searching accounts]
en: Email:
ia: E-posta:

[ctx: @info:Search button to initiate searching accounts]
en: Search
ia: Cerca

[ctx: @info:Reset button to reset all the text fields]
en: Reset
ia: Reinitialisa

[ctx: @info:Cancel button to close the dailog]
en: Cancel
ia: Cancella

[ctx: @info:Filter out accounts from any location]
en: All
ia: Omne

[ctx: @info:Filter out accounts with any moderation status]
en: All
ia: Omne

[ctx: @info:Filter out accounts with active moderation status]
en: Active
ia: Activa

[ctx: @info:Filter out accounts with pending moderation status]
en: Pending
ia: Pendente

[ctx: @info:Filter out accounts with disabled moderation status]
en: Disabled
ia: Dishabilitate

[ctx: @info:Filter out accounts with suspended moderation status]
en: Suspended
ia: Suspendite

[ctx: @info:Role combobox to choose between different role filters]
en: Role
ia: Rolo

[ctx: @info:Filter out accounts with any role]
en: All
ia: Omne

[ctx: @info:Filter out accounts with owner role]
en: Owner
ia: Proprietario

en: No accounts found
ia: Il non trovata alcun conto

[ctx: @action:button]
en: Cancel
ia: Cancella

[ctx: @info The domain on which the block will be imposed]
en: Domain *
ia: Dominio *

[ctx: @info:The domain that is allowed to federate]
en: Domain
ia: Dominio

[ctx: @info:Time when the domain was allowed to federate.]
en: Created at
ia: Create a:

[ctx: @info:Enter the domain address of the domain block]
en: Domain*
ia: Dominio*

[ctx: @info:Filter out all the allowed domains]
en: Silence
ia: Silentio

[ctx: @info:Filter out all the blocked domains]
en: Suspend
ia: Suspende

[ctx: @info:Filter out all the blocked domains]
en: None
ia: Necun

en: Reject reports
ia: Rejecta Reportos

[ctx: @info:This domain will be able to fetch data from this server and incoming data from it will be processed and stored]
en: Domain*
ia: Dominio*

[ctx: @info:Filter out all the blocked domains]
en: Blocked domains
ia: Dominios blocate

[ctx: @action:button]
en: Create Rule
ia: Crea Regula

[ctx: @info:Option to block out the IP for 1 day]
en: 1 day
ia: 1 die

[ctx: @info:Option to block out the IP for 2 weeks]
en: 2 weeks
ia: 2 Septimanas

[ctx: @info:Option to block out the IP for 1 month]
en: 1 month
ia: Mense

[ctx: @info:Option to block out the IP for 6 months]
en: 6 month
ia: Mense 6

[ctx: @info:Option to block out the IP for 1 year]
en: 1 year
ia: 1 Anno

[ctx: @info:Option to block out the IP for 3 years]
en: 3 year
ia: Anno 3

[ctx: @info: The comment attached with the ip rule]
en: Comment
ia: Commento

[ctx: @info:The rule attached with the ip rule]
en: Rule *
ia: Regula  *

en: Not Available
ia: Non disponibile

[ctx: @info: Use this to send a warning to the user, without triggering any other action.]
en: Warn
ia: Avisa

[ctx: @info: Prevent the user from using their account, but do not delete or hide their contents.]
en: Freeze
ia: Bloca

[ctx: @info: Prevent the user from being able to post with public visibility, hide their posts and notifications from people not following them.]
en: Limit
ia: Limite

[ctx: @info: Prevent any interaction from or to this account and delete its contents. Revertible within 30 days.]
en: Suspend
ia: Suspende

[ctx: @info:Button to submit the action aginst the user.]
en: Submit
ia: Submitte

[ctx: @info:Cancel button to close the dailog.]
en: Cancel
ia: Cancella

en: Are you sure?
ia: Tu es secur?

[ctx: @info:Number of followers.]
en: Followers
ia: Adherentes

[ctx: @info:row Number of accounts followed by the account]
en: Following
ia: Sequente

[ctx: @info Role of the account on this server.]
en: Role
ia: Rolo

[ctx: @info The last time the account was active.]
en: Last Active
ia: Ultime Active

[ctx: @info: Role of the user.]
en: Role
ia: Rolo

[ctx: @info: Email of the user.]
en: Email
ia: E-posta

en: Confirmed
ia: Confirmate

[ctx: @info: Joining date of the user]
en: Joined
ia: Unite

[ctx: @info: Approve the user's request]
en: Approve
ia: Approva

[ctx: @info: Reject the user's request]
en: Reject
ia: Rejecta

en: Undo Limit
ia: Annulla Limite

[ctx: @info: No public comment provided]
en: None
ia: Necun

[ctx: @info: No private comment provided]
en: None
ia: Necun

[ctx: @info:The policy to be applied by this domain block]
en: Policy
ia: Politica

[ctx: @info:Whether to reject incoming reports from this domain]
en: Reject reports
ia: Rejecta Reportos

[ctx: @info Option to block out the IP for 1 day]
en: 1 day
ia: 1 die

[ctx: @info Option to block out the IP for 2 weeks]
en: 2 weeks
ia: 2 Septimanas

[ctx: @info Option to block out the IP for 1 month]
en: 1 month
ia: Mense

[ctx: @info Option to block out the IP for 6 months]
en: 6 month
ia: Mense 6

[ctx: @info Option to block out the IP for 1 year]
en: 1 year
ia: 1 Anno

[ctx: @info Option to block out the IP for 3 years]
en: 3 year
ia: Anno 3

[ctx: @info The comment attached with the ip rule]
en: Comment
ia: Commento

[ctx: @info The rule attached with the ip rule]
en: Rule *
ia: Regula  *

[ctx: @info Cancel button to close the dailog]
en: Cancel
ia: Cancella

[ctx: @info No public comment provided]
en: None
ia: Necun

[ctx: @info The severity to be applied by this IP rule]
en: Severity
ia: Gravitate

en: Report #%1
ia: Reporto #%1

[ctx: @info Number of Posts]
en: Posts
ia: Posts (Messages de pubblicar)

[ctx: @info Number of followers.]
en: Followers
ia: Adherentes

[ctx: @info Row Number of accounts followed by the account]
en: Following
ia: Sequente

[ctx: @info Time at which the reported account joined.]
en: Joined
ia: Unite

[ctx: @info The last time the reported account was active.]
en: Last Active
ia: Ultime Active

en: Forwarded
ia: Reexpedite

[ctx: @info:The report is forwarded]
en: Yes
ia: Si

en: Category
ia: Categoria

en: Other
ia: Altere

[ctx: @info:Account didn't provide any comment on the report]
en: N/A
ia: n/d

en: <b>Content Warning</b><br /> %1
ia: <b>Aviso de Contento </b><br /> %1

en: Show Less
ia: Monstra minus

en: Show More
ia: Monstra  plus

[ctx: @title]
en: Accounts
ia: Contos

en: Reports
ia: Reportos

en: Accounts Tool Page
ia: Pagina de intrumento de Contos

[ctx: @info:Filter out accounts with any origin]
en: All
ia: Omne

en: Comment:
ia: Commento:

en: Assigned Account:
ia: Conto assignate:

[ctx: @info: No account assigned to the report]
en: N/A
ia: n/d

en: No reports found
ia: Necun reporto trovate

en: Notifications
ia: Notificationes

[ctx: @action:intoolbar Mark all notifications as read]
en: Mark All As Read
ia: Marca toto como legite

[ctx: @action:intoolbar]
en: Configure Notifications…
ia: Configura notificationes ...

[ctx: @title:window]
en: Notification Settings
ia: Preferentias de notification

[ctx: @action:intoolbar Show all notifications]
en: All
ia: Omne

[ctx: @action:intoolbar Show only mentions]
en: Mentions
ia: Mentiones

[ctx: @action:intoolbar More filter categories]
en: More
ia: Plus

[ctx: Show only favorites]
en: Favorites
ia: Favoritos

[ctx: Show only poll results]
en: Poll Results
ia: Resultatos de inquesta

[ctx: Show only follows]
en: Follows
ia: Seque

[ctx: @info:label New notifications]
en: New
ia: Nove

[ctx: @info:label Previous notifications]
en: Previous
ia: Precedente

en: No Notifications
ia: Nulle Notificationes

en: A poll has ended
ia: Un inquesta  ha terminate

[ctx: @info]
en: Sensitive media
ia: Medios sensibile

en: Not available
ia: Non disponibile

[ctx: @action:button]
en: Hide Media
ia: Cela Medios

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide media
ia: Cela medios

en: Show Media
ia: Monstra media

en: Save Image As…
ia: Salva imagine como ...

en: Save Gif As…
ia: Salva Gif como ...

en: Save Video As…
ia: Salva Video como ...

en: Save Audio As…
ia: Salva Audio como ...

en: Copy Image
ia: Copia imagine

[ctx: @title]
en: Post
ia: Message de publicar (Post)

[ctx: @action:button Start media playback]
en: Play
ia: Reproduce

[ctx: @info]
en: Content Notice
ia: Aviso de Contento

en: <b>Content Notice</b><br /> %1
ia: <b>Aviso de Contento </b><br /> %1

[ctx: @info]
en: Filter
ia: Filtro

en: <b>Filtered</b><br /> %1
ia: <b>Filtrate </b><br /> %1

[ctx: @action:button]
en: Show Anyway
ia: Monstra malgrado isto

en: Unlisted
ia: Non listate

en: Direct Message
ia: Message Directe

en: No favorites
ia: Nulle Favoritos

en: %1 favorite | %1 favorites
ia[0]: %1 favorito
ia[1]: %1 favoritos

en: No boosts
ia: Nulle boosts (stimulos)

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Link
ia: Copia Ligamine

en: Link preview: %1
ia: Vista preliminar de ligamine: %1

[ctx: @info:label 'More from [this author]', where we put the user's avatar and name next to this label]
en: More from
ia: Plus ex

[ctx: @info:label 'This is written by %1']
en: By %1
ia: Per %1

[ctx: @title]
en: Media Description
ia: Description de Media

[ctx: @label]
en: Pinned Post
ia: Post con spinula

[ctx: @title]
en: Delete Post
ia: Dele Post

[ctx: Reply to a post]
en: Reply
ia: Responde

[ctx: Favorite a post]
en: Favorite
ia: Favorito

en: Favorited
ia: Favorito

en: Favorite
ia: Favorito

en: Remove bookmark
ia: Remove marcator de libro

[ctx: Bookmark a post]
en: Bookmark
ia: Marcator de libro

en: Bookmarked
ia: Ponite in le marcatores de libro

en: Bookmark
ia: Marcator de libro

[ctx: Show more options]
en: More actions
ia: Altere actiones

[ctx: @info Loading user that started this interaction]
en: Loading…
ia: Cargante...

[ctx: @action:inmenu 'Thread' is a series of posts.]
en: Open Thread
ia: Aperi Topico

[ctx: @action Open embed into website dialog]
en: Embed
ia: Incorpora

[ctx: @action:inmenu]
en: Open as…
ia: Aperi como...

[ctx: @action:inmenu]
en: Reply as…
ia: Responde como...

[ctx: @action:inmenu]
en: Favorite as…
ia: Favorito como...

[ctx: @action:inmenu]
en: Boost as…
ia: Boosts como...

[ctx: @action:inmenu]
en: Bookmark as…
ia: Marcator de libro como...

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Bookmark
ia: Remove iste marcator de libro

[ctx: @action:inmenu]
en: Bookmark
ia: Marcator de libro

[ctx: @action:inmenu]
en: Unpin on Profile
ia: Leva spinula sur Profilo

[ctx: @action:inmenu]
en: Pin on Profile
ia: Pone spinula sur Profilo

[ctx: @action:inmenu]
en: Unmute Conversation
ia: DeSilentia Conversation

[ctx: @action:inmenu]
en: Mute Conversation
ia: Silentia Conversation

[ctx: @action:inmenu Unmute account]
en: Unmute @%1
ia: Non silente @%1

[ctx: @action:inmenu Mute account]
en: Mute @%1
ia: Silente @%1

[ctx: @action:inmenu Unblock account]
en: Unblock @%1
ia: Disbloca @%1

[ctx: @action:inmenu Block account]
en: Block @%1
ia: Bloca @%1

en: Edit
ia: Modifica

en: Delete
ia: Dele

en: You voted for this option
ia: Tu votava per iste option

en: (No votes)
ia: (nulle votos)

en: Vote
ia: Voto

[ctx: @option:check Show poll results]
en: Show Results
ia: Monstra exitos

en: Poll has closed
ia: Un inquesta  ha claudite

[ctx: @info]
en: Tag
ia: Etiquetta

en: Quoted post
ia: Posts citate

[ctx: @info:label]
en: Poll
ia: Inquesta

[ctx: @action:button]
en: Volume
ia: Volumine

[ctx: @title]
en: Report Post
ia: Post de report

[ctx: @title]
en: Report User
ia: Reporta Usator

[ctx: @action:button 'Report' as in 'Report this to moderators']
en: Report
ia: Reporta

[ctx: @action]
en: Cancel
ia: Cancella

[ctx: @title]
en: Search
ia: Cerca

en: Loading...
ia: Cargante...

en: No search results
ia: Necun exitos de cerca

[ctx: @title:window Server rules]
en: Rules
ia: Regulas

[ctx: @action:button]
en: Rules
ia: Regulas

[ctx: @action:button]
en: Announcements
ia: Annuncios

[ctx: @action:button]
en: Terms of Service
ia: Terminos de Servicio

[ctx: @title:window]
en: Terms of Service
ia: Terminos de Servicio

en: Edit Account
ia: Modifica conto

en: Please choose a file
ia: Pro favor tu selige un file

en: Profile
ia: Profilo

en: Account
ia: Conto

en: Require approval for new followers
ia: Require approvation per nove adherentes

[ctx: @item:inlistbox Default post visibility rule]
en: Unlisted
ia: Non listate

en: Color theme
ia: Thema de color

en: Show link previews
ia: Monstra Vista preliminar de ligamine

[ctx: @title:group]
en: Media
ia: Medios

[ctx: @title]
en: Blocked Domains
ia: Dominios blocate

[ctx: @action:button]
en: Unblock
ia: Disbloca

[ctx: @info:placeholder]
en: No Blocked Domains
ia: Necun Dominios blocate

[ctx: @title:window]
en: Create Filter
ia: Crea filtro

[ctx: @title:window]
en: Edit Filter
ia: Modifica filtro

[ctx: @label:textbox Filter title]
en: Title
ia: Titulo

[ctx: @info:header]
en: Contexts
ia: Contextos

[ctx: @label:checkbox]
en: Home and Lists
ia: Domo e Listas

[ctx: @label:checkbox]
en: Notifications
ia: Notificationes

[ctx: @label:checkbox]
en: Public Timelines
ia: Chronologias Public

[ctx: @label:checkbox]
en: Conversations
ia: Conversationes

[ctx: @label:checkbox]
en: Profiles
ia: Profilos

[ctx: @label:radiobutton]
en: Hide with Content Notice
ia: Cela con Aviso de Contento

[ctx: @label:radiobutton]
en: Hide Media with Content Notice
ia: Cela Medios con Aviso de Contento

[ctx: @label:radiobutton]
en: Hide Completely
ia: Cela Completemente

[ctx: @info:header]
en: Keywords
ia: Parolas clave

[ctx: @action:button Add keyword]
en: Add
ia: Adde

[ctx: @info:placeholder]
en: No keywords
ia: Nulle parolas clave

[ctx: @label:checkbox]
en: Whole word
ia: Parola integre

[ctx: @action:button Create the filter]
en: Create
ia: Crea

[ctx: @action:button Edit the filter]
en: Edit
ia: Modifica

[ctx: @action:button Delete the filter]
en: Delete
ia: Dele

[ctx: @title]
en: Deleting Filter
ia: Delente filtros

[ctx: @title:window]
en: Edit Profile
ia: Edita profilo

[ctx: @title:window]
en: Error Log
ia: Registro de Error

[ctx: @action:intoolbar]
en: Clear All
ia: Netta omne

[ctx: @action:button]
en: Copy To Clipboard
ia: Copia in area de transferentia

[ctx: @label]
en: No Errors
ia: Nulle errores

[ctx: @title]
en: Filters
ia: Filtros

[ctx: @action:intoolbar]
en: Create Filter
ia: Crea filtro

[ctx: @info:placeholder]
en: No Filters
ia: Nulle Filtros

[ctx: @title:window]
en: Network Proxy
ia: Proxy de rete

en: System Default
ia: Predefinite de systema

en: No Proxy
ia: Necun proxy

en: Host
ia: Hospite

en: Port
ia: Porto

en: User
ia: Usator

en: Apply
ia: Applica

en: Enable notifications for this account
ia: Habilita notificatione per iste conto

[ctx: @info:Option Accept and show this in notifications]
en: Accept
ia: Accepta

[ctx: @info:Option Filter and send to the filtered inbox]
en: Filter
ia: Filtro

[ctx: @info:Option Ignore completely, do not show notification]
en: Ignore
ia: Ignora

[ctx: @label Notification preferences]
en: People not following you
ia: Gente que non te seque

[ctx: @label Notification preferences]
en: New accounts
ia: Nove Contos

[ctx: @label Notification preferences]
en: Unsolicited conversations
ia: Conversationes non sollicitate

[ctx: @label Notification preferences]
en: Moderated accounts
ia: Contos moderate

[ctx: @title:group]
en: Events
ia: Eventos

en: Mentions
ia: Mentiones

en: New followers
ia: Nove Adherentes

en: New follow requests
ia: Nove requestas de sequer

en: Favorites
ia: Favoritos

en: Polls
ia: Inquestas

en: Edits
ia: Modifica

en: Server Reports
ia: Reportos de servitor

[ctx: @option:check]
en: Annual Report
ia: Reporto Annual

en: Display Name
ia: Nomine de monstrar

en: Header
ia: Capite

[ctx: Profile fields]
en: Fields
ia: Campos

[ctx: @action:button]
en: Add
ia: Adde

en: Reset
ia: Reinitialisa

en: Blocked Users
ia: Usatores blocate

en: Blocked Domains
ia: Dominios blocate

en: Appearance
ia: Apparentia

en: Accounts
ia: Contos

en: Network Proxy
ia: Proxy de rete

en: Error Log
ia: Registro de Error

en: About Tokodon
ia: A proposito de Tokodon

[ctx: @title:group]
en: About
ia: Re

en: About KDE
ia: A proposito de KDE

en: Sharing failed
ia: Falleva compartir

[ctx: @action:button Allow follow request]
en: Allow
ia: Permitte

[ctx: @action:button Deny follow request]
en: Deny
ia: Nega

[ctx: @action:button Deny follow request]
en: Unfollow
ia: Non Seque

[ctx: @action:button Deny follow request]
en: Remove Follower
ia: Remove adherente

[ctx: @action:button Unblock this user]
en: Unblock
ia: Disbloca

[ctx: @action:button Unmute this user]
en: Unmute
ia: Non silente

[ctx: @label:textbox Poll choice]
en: Choice %1
ia: Selection %1

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: Add a new poll choice
ia: Adde un nove selection de inquesta

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: When the poll will expire
ia: Quando le inquesta terminara

[ctx: @option:check Poll toolbar]
en: Multiple choice
ia: Selection multiple

[ctx: @option:check Poll toolbar]
en: Hide totals
ia: Cela Totales

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: Hide vote count until the poll ends
ia: Cela computo de vioto usque le inquesta termina

[ctx: Draft, unfinished post]
en: Draft
ia: Version provisori

[ctx: @action:button Discard this post]
en: Discard
ia: Abandona

[ctx: @info:placeholder]
en: No Drafts
ia: Nulle Versiones provisori

[ctx: @info:placeholder]
en: No Scheduled Posts
ia: Nulle Posts Planificate

[ctx: @action:button Discard this draft]
en: Discard
ia: Abandona

[ctx: @title:window]
en: Edit This Post
ia: Modifica iste message public (post)

[ctx: @title:window]
en: Reply to This Post
ia: Responde a iste message public (post)

[ctx: @title:window]
en: Rewrite This Post
ia: Rescribe iste message public (post)

[ctx: @title:window]
en: Write a New Post
ia: Scribe un nove message public (post)

[ctx: @action:intoolbar Draft or unfinished posts]
en: Drafts
ia: Versiones provisori

[ctx: @action Pop out the status composer]
en: Pop Out
ia: Facer emerger (Pop out)

[ctx: @action:button Send a post]
en: Send
ia: Invia

[ctx: @action:button Reply to a post]
en: Reply
ia: Responde

[ctx: @action:Button Save an edited a post]
en: Save
ia: Salveguarda

[ctx: @action:button Keep this draft]
en: Save
ia: Salveguarda

[ctx: @action:button Go back to editing]
en: Cancel
ia: Cancella

[ctx: @title]
en: Schedule Post
ia: Planifica Post

[ctx: @info:placeholder]
en: Content notice
ia: Aviso de Contento

[ctx: @info:placeholder]
en: What's new?
ia: Que es de novo?

[ctx: @title:window]
en: Choose a File
ia: Selige un file

[ctx: @action:button]
en: Attach File
ia: Attacha File

[ctx: @info:tooltip]
en: Attach file
ia: Attacha File

[ctx: @action:button]
en: Attach Poll
ia: Attacha sondage (Poll)

[ctx: @info:tooltip]
en: Add poll
ia: Adde Inquesta

[ctx: @action:button]
en: Content Notice
ia: Aviso de Contento

[ctx: @info:tooltip]
en: Content notice
ia: Aviso de Contento

[ctx: @action:button]
en: Visibility
ia: Visibilitate

[ctx: @title]
en: Visibility
ia: Visibilitate

[ctx: @item:inmenu Public but less so]
en: Unlisted
ia: Non listate

[ctx: @item:inmenu Only to who is explicitly mentioned]
en: Direct Message
ia: Message Directe

[ctx: @info:tooltip Post visibility]
en: Visibility
ia: Visibilitate

[ctx: @info:tooltip]
en: Post language
ia: Linguage de Message Public (post)

[ctx: @action:button]
en: Add Emoji
ia: Adde Emoji

[ctx: @info:tooltip]
en: Add emoji
ia: Adde emoji

[ctx: @label Character count in the status composer]
en: <b>%1/%2</b> characters
ia: <b>%1/%2</b> characteres

[ctx: @action:button Schedule something to be posted later]
en: Schedule
ia: Planifica

en: Loading
ia: Cargante

en: Home (%1)
ia: Domo o initio (%1)

en: Show Boosts
ia: Monstra Boosts

en: Show Replies
ia: Monstra replicas

[ctx: @action:button Load more posts above this]
en: Load More
ia: Carga plus

en: Switch Account
ia: Commuta conto

en: Switch account
ia: Commuta conto

en: %1 and %2
ia: %1 e %2

en: %2 and one other | %2 and %1 others
ia[0]: %2 e  un altere
ia[1]: %2 e %1 alteres

en: Any followed users
ia: Ulle usatores sequite

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 5 minutes
ia: 5 minutas

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 30 minutes
ia: 30 minutas

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 1 hour
ia: 1 hora

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 6 hours
ia: 6 horas

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 12 hours
ia: 12 horas

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 1 day
ia: 1 die

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 3 days
ia: 3 dies

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 7 days
ia: 7 dies

en: An unknown error occurred.
ia: Il occurreva un error incognite

en: Browse the Fediverse
ia: Naviga le Fediverse

en: © 2021-2025 KDE Community
ia: © 2021-2025 Communitate de KDE

en: Maintainer
ia: Mantenitor

en: The text to share.
ia: Le texto a compartir.

en: Internal usage only.
ia: Solmente per uso interne.

en: Receiving push notifications
ia: Recipente notificationes de push

en: Error occurred when fetching the latest notification.
ia: Error occurreva quando trovava le ultime notification.

[ctx: @title]
en: Home
ia: Domo o initio

[ctx: @title]
en: Bookmarks
ia: Marcatores de libro

[ctx: @title]
en: Favorites
ia: Favoritos

[ctx: @title]
en: Trending
ia: Tendentia

en: Trending
ia: Tendentia

[ctx: @title:window]
en: Loading…
ia: Cargante...

[ctx: @title:window]
en: Trending News
ia: Novas de tendentia

[ctx: @title:group Title for the group of account related actions]
en: Account
ia: Conto

[ctx: @action:button]
en: Switch to '%1'
ia: Commuta a "%1"

[ctx: @action:button]
en: Configure '%1'
ia: Configura '%1'

[ctx: @action:button]
en: Add Account
ia: Adde conto

[ctx: @action:button]
en: Write a New Post
ia: Scribe un nove message public (post)

[ctx: @action:button Home Timeline]
en: Open Home Timeline
ia: Aperi Chronologia Initial (Home)

[ctx: @action:button Account Notifications]
en: Open Notifications
ia: Aperi Notificationes

[ctx: @action:button Follows that require explicit allow/deny]
en: Open Follow Requests
ia: Aperi Requestas de sequer

[ctx: @action:button Local timeline of posts from the account's own server]
en: Open Local Timeline
ia: Aperi Chronologia local

[ctx: @action:button Global timeline of posts from the entire Fediverse network]
en: Open Global Timeline
ia: Aperi Chronologia local

[ctx: @action:button Direct one-on-one messages between users]
en: Open Conversations
ia: Aperi Conversationes

[ctx: @action:button This account's favorited posts]
en: Open Favorites
ia: Aperi Favoritos

[ctx: @action:button This account's bookmarked posts]
en: Open Bookmarks
ia: Aperi Marcatores de libro

[ctx: @action:button Explore this server's trending posts, news, and more]
en: Open Explore
ia: Aperi Explora

[ctx: @action:button A list of this account's followed accounts]
en: Open Following
ia: Aperi Sequente

[ctx: @action:button Search for users, posts and tags]
en: Open Search
ia: Aperi Cerca

[ctx: @action:button This account's lists, or timelines consisting of a groups of accounts]
en: Open Lists
ia: Aperi Listas

[ctx: @action:button This account's profile]
en: Open Profile
ia: Aperi Profilo

[ctx: @action:button]
en: Switch '%1'
ia: Commuta '%1'

[ctx: Previously used emojis]
en: History
ia: Historia o Chronologia

[ctx: 'Custom' is a category of emoji]
en: Custom
ia: Personalisate

[ctx: 'People' is a category of emoji]
en: People
ia: Gente

[ctx: 'Nature' is a category of emoji]
en: Nature
ia: Natura

[ctx: 'Food' is a category of emoji]
en: Food
ia: Alimento

[ctx: 'Activities' is a category of emoji]
en: Activities
ia: Activitates

[ctx: 'Travel' is a category of emoji]
en: Travel
ia: Viage

[ctx: 'Objects' is a category of emoji]
en: Objects
ia: Objectos

[ctx: 'Symbols' is a category of emoji]
en: Symbols
ia: Symbolos

[ctx: 'Flags' is a category of emoji]
en: Flags
ia: Bandieras (Flags)

en: Could not reserve disk space for download
ia: NOn poteva reservar spatio de disco per discargar

[ctx: Job heading, like 'Copying']
en: Downloading
ia: Discargante

[ctx: The URL being downloaded/uploaded]
en: Source
ia: Fonte

en: in the future
ia: in le futuro

en: Today
ia: Hodie

en: 1 week ago | %1 weeks ago
ia[0]: 1 septimana ante
ia[1]: %1 septimanas ante

en: 1 month ago | %1 months ago
ia[0]: 1 mense ante
ia[1]: %1 menses ante

en: 1 year ago | %1 years ago
ia[0]: 1 anno ante
ia[1]: %1 annos ante
