tokodon - en to it translation catalogue (968 entries)

en: All supported formats (*.jpg *.jpeg *.png *.gif *.webp *.heic *.heif *.avif *.webm *.mp4 *.m4v *.mov)
it: Tutti i formati supportati (*.jpg *.jpeg *.png *.gif *.webp *.heic *.heif *.avif *.webm *.mp4 *.m4v *.mov)

en: JPEG image (*.jpg *.jpeg)
it: Immagine JPEG (*.jpg *.jpeg)

en: PNG image (*.png)
it: Immagine PNG (*.png)

en: GIF image (*.gif)
it: Immagine GIF (*.gif)

en: WebP image (*.webp)
it: Immagine WebP (*.webp)

en: HEIC image(*.heic)
it: Immagine HEIC (*.heic)

en: HEIF image (*.heif)
it: Immagine HEIF (*.heif)

en: AVIF image (*.avif)
it: Immagine AVIF (*.avif)

en: WebM video (*.webm)
it: Video WebM (*.webm)

en: MPEG-4 video (*.mp4)
it: Video MPEG-4 (*.mp4)

en: M4V video (*.m4v)
it: Video M4V (*.m4v)

en: QuickTime video (*.mov)
it: Video QuickTime (*.mov)

en: All files (*)
it: Tutti i file (*)

en: All supported formats (%1)
it: Tutti i formati supportati (%1)

en: Could not follow account
it: Impossibile seguire l'account

en: Could not unfollow account
it: Impossibile smettere di seguire l'account

en: Could not remove account as your follower
it: Impossibile rimuovere l'account come tuo seguace

en: Could not block account
it: Impossibile bloccare l'account

en: Could not unblock account
it: Impossibile sbloccare l'account

en: Could not mute account
it: Impossibile silenziare l'account

en: Could not unmute account
it: Impossibile rimuovere il silenzio per l'account

en: Could not feature account
it: Impossibile evidenziare l'account

en: Could not unfeature account
it: Impossibile rimuovere l'evidenziazione dell'account

en: Could not edit note about an account
it: Impossibile modificare la nota su un account

[ctx: @info:label Error message]
en: Network request was interrupted
it: La richiesta di rete è stata interrotta

[ctx: @info:label Error message]
en: Failed to parse credentials
it: Impossibile elaborare le credenziali

en: View Post
it: Visualizza commento

en: View Profile
it: Visualizza profilo

en: %1 mentioned you
it: %1 ti ha menzionato

en: %1 wrote a new post
it: %1 ha scritto un nuovo commento

en: %1 boosted your post
it: %1 ha messo in evidenza il tuo commento

en: %1 followed you
it: %1 ti ha seguito

en: %1 requested to follow you
it: %1 ha richiesto di seguirti

en: %1 favorited your post
it: %1 ha aggiunto il tuo commento ai preferiti

en: Poll by %1 has ended
it: Il sondaggio di %1 è terminato

en: %1 edited a post
it: %1 ha modificato un messaggio

[ctx: @title this is used for notifications, when an annual report is available. It's similar to spotify wrapped, it shows profile stats / it's a recap of the year. The variable is the current year e.g. 2024. Please don't translate the hashtag.]
en: Your %1 #FediWrapped awaits!
it: Il tuo #FediWrapped %1 ti aspetta!

en: Unveil your year's highlights and memorable moments on Mastodon!
it: Scopri i momenti più belli e memorabili dell'anno su Mastodon!

[ctx: @title]
en: New Notification
it: Nuova notifica

en: You received a new notification.
it: Hai ricevuto una nuova notifica.

en: <b>Content Notice</b>: %1
it: <b>Avviso sul contenuto</b>: %1

en: This post has no text.
it: Questo commento non ha testo.

en: The moderators of your server has limited this user, view this in Tokodon to see their profile.
it: I moderatori del tuo server hanno limitato questo utente, visualizzalo su Tokodon per vedere il suo profilo.

en: This user doesn't have a description.
it: Questo utente non ha una descrizione.

en: Image is too big
it: L'immagine è troppo grande

en: Unsupported image file. Only jpeg, png and gif are supported.
it: File immagine non supportato. Sono supportati solo jpeg, png e gif.

en: Account details saved
it: Dati dell'account salvati

en: This server provided no rules. Please see their website for more information.
it: Questo server non ha fornito regole. Per maggiori informazioni, visita il loro sito web.

[ctx: @title:window]
en: Draft Posts
it: Bozze di commenti

[ctx: @title:window]
en: Scheduled Posts
it: Commenti pianificati

[ctx: @title]
en: Follow Requests
it: Richieste di seguito

[ctx: @title]
en: Followers
it: Seguaci

[ctx: @title]
en: Following
it: Segui

[ctx: @title]
en: Muted Users
it: Utenti silenziati

[ctx: @title]
en: Blocked Users
it: Utenti bloccati

[ctx: @title]
en: Featured Users
it: Utenti in primo piano

[ctx: @title]
en: %1 favorite | %1 favorites
it[0]: %1 preferito
it[1]: %1 preferiti

[ctx: @title]
en: Familiar Followers
it: Seguaci familiari

[ctx: @title]
en: Manage List Users
it: Gestisci gli utenti dell'elenco

en: No Follow Requests
it: Nessuna richiesta di seguito

en: No Followers
it: Nessun seguace

en: No Followed Users
it: Nessun utente seguito

en: No Muted Users
it: Nessun utente silenziato

en: No Blocked Users
it: Nessun utente bloccato

en: No Featured Users
it: Nessun utente in primo piano

en: No Users Favorited This Post
it: Nessun utente ha aggiunto questo commento ai preferiti

en: No Users Boosted This Post
it: Nessun utente ha evidenziato questo commento

en: No Familiar Followers
it: Nessun seguace familiare

en: No Users
it: Nessun utente

en: Some users need to be manually approved before they can follow you, and will show up here.
it: Alcuni utenti devono essere approvati manualmente prima di poterti seguire e saranno visualizzati qui.

[ctx: @info:placeholder]
en: No one is following this user, or they have chosen to hide this information.
it: Nessuno segue questo utente oppure ha scelto di nascondere queste informazioni.

[ctx: @info:placeholder]
en: This user isn't following anyone, or has chosen to hide this information.
it: Questo utente non segue nessuno oppure ha scelto di nascondere queste informazioni.

en: Mute users to stop them from showing up in your notifications.
it: Disattiva l'audio degli utenti per impedirne la visualizzazione nelle notifiche.

en: Block users to hide the user from your timeline entirely.
it: Blocca gli utenti per nasconderli completamente dalla tua cronologia.

en: Users you like can be featured and shown on your profile.
it: Gli utenti che ti piacciono possono essere messi in evidenza e mostrati sul tuo profilo.

en: No one has favorited this post yet. Maybe you'll be the first?
it: Nessuno ha ancora aggiunto questo commento ai preferiti. Forse sarai il primo?

en: No one has boosted this post yet. You should boost it to expand its reach!
it: Nessuno ha ancora messo in evidenza questo commento. Dovresti evidenziarlo tu per ampliarne la portata!

en: There is no one in this list yet.
it: Non c'è ancora nessuno in questo elenco.

[ctx: @title:window]
en: Suggested Users
it: Utenti suggeriti

en: Could not accept account
it: Impossibile accettare l'account

en: Could not reject account
it: Impossibile rifiutare l'account

en: Could not take action against the account
it: Impossibile intraprendere un'azione nei confronti dell'account

en: Could not enable the disabled account
it: Impossibile abilitare l'account disabilitato

en: Could not unsilence the account
it: Impossibile rimuovere il silenzio per l'account

en: Could not unsuspend the account
it: Impossibile rimuovere la sospensione per l'account

en: Could not mark the account as not sensitive
it: Impossibile marcare l'account come non sensibile

[ctx: login status]
en: Suspended
it: Sospeso

[ctx: login status]
en: Limited
it: Limitato

[ctx: login status]
en: Sensitized
it: Sensibilizzato

[ctx: login status]
en: Frozen
it: Bloccato

[ctx: login status]
en: Email Not confirmed
it: Indirizzo di posta non confermato

[ctx: login status]
en: Not Approved
it: Non approvato

[ctx: login status]
en: No Limits Imposed
it: Nessun limite imposto

en: Error occurred when making a PUT request to update the domain block.
it: Si è verificato un errore durante l'esecuzione di una richiesta PUT per aggiornare il blocco del dominio.

en: Could not resolve report
it: Impossibile risolvere la segnalazione

en: Could not unresolve report
it: Impossibile annullare la risoluzione della segnalazione

en: Could not assign report
it: Impossibile assegnare la segnalazione

en: Could not unassign report
it: Impossibile annullare l'assegnazione della segnalazione

[ctx: @info %1 is a display name]
en: %1 has moved to a new account:
it: %1 si è spostato su un nuovo account:

[ctx: @action:button]
en: Go to Profile
it: Vai al profilo

[ctx: 'Mutual' is the common English word used in social media platforms describe people who follow you back. This the same meaning as 'mutual friends', for example.]
en: Mutual
it: Reciproco

en: Follows you
it: Ti segue

en: Follow Requested
it: Richiesta di seguito

en: Unfollow
it: Non seguire

en: Follow
it: Segui

en: Stop notifying me when %1 posts.
it: Smetti di avvisarmi quando %1 pubblica un commento.

en: Notify me when %1 posts.
it: Avvisami quando %1 pubblica un commento.

[ctx: @info:tooltip]
en: Show a QR code for this account
it: Mostra un codice QR per questo account

en: Mention…
it: Menzione…

en: Start a Conversation…
it: Avvia una conversazione...

en: Hide Boosts from %1
it: Nascondi i boost da %1

en: Show Boosts from %1
it: Mostra i boost da %1

en: Stop Featuring This Profile
it: Smetti di evidenziare questo profilo

en: Feature This Profile
it: Evidenzia questo profilo

en: Unmute
it: Rimuovi silenzio

en: Mute
it: Silenzia

en: Unblock
it: Sblocca

en: Block
it: Blocca

[ctx: @action:inmenu Report this post]
en: Report…
it: Segnala…

en: Edit Profile
it: Modifica profilo

en: Account editor
it: Editor degli account

en: Featured Users
it: Utenti in primo piano

[ctx: @action:inmenu]
en: Scheduled Posts
it: Commenti pianificati

[ctx: @action:inmenu]
en: Draft Posts
it: Bozze di commenti

[ctx: @action:inmenu 'Browser' being a web browser]
en: Open in Browser
it: Apri nel browser

en: Copy Link
it: Copia collegamento

en: Profile link copied.
it: Collegamento del profilo copiato.

[ctx: @info:label Joined at]
en: Joined
it: Entrato

en: Ownership of this link was checked on %1
it: La proprietà di questo collegamento è stata verificata il %1

[ctx: @label:textfield]
en: Private Note:
it: Nota privata:

en: Saved
it: Salvato

en: Write down something about this user, this isn't visible to anyone but you.
it: Scrivi qualcosa su questo utente, questo non sarà visibile a nessuno tranne che a te.

en: Also followed by:
it: Seguito anche da:

[ctx: @action:button See all familiar followers]
en: View %1 More
it: Visualizza altri %1

[ctx: @action:button See all familiar followers]
en: View All
it: Visualizza tutti

[ctx: @label User's number of statuses]
en: <b>%1</b> post | <b>%1</b> posts
it[0]: <b>%1</b> commento
it[1]: <b>%1</b> commenti

[ctx: @label User's number of followed accounts]
en: <b>%1</b> follows | <b>%1</b> following
it[0]: <b>%1</b> seguito
it[1]: <b>%1</b> seguiti

[ctx: @label User's number of followers]
en: <b>%1</b> follower | <b>%1</b> followers
it[0]: <b>%1</b> seguace
it[1]: <b>%1</b> seguaci

[ctx: @item:inmenu Profile Post Filter]
en: Posts
it: Commenti

[ctx: @item:inmenu Profile Post Filter]
en: Posts && Replies
it: Commenti e risposte

[ctx: @option:check]
en: Hide boosts
it: Nascondi i boost

[ctx: @action:button Show all of a profile's posts]
en: All
it: Tutti

[ctx: @title:window]
en: Profile
it: Profilo

[ctx: @action:button]
en: Post
it: Commento

[ctx: @label]
en: No Posts
it: Nessun commento

en: This user hasn't posted anything yet.
it: Questo utente non ha ancora pubblicato nulla.

[ctx: @label]
en: No Media
it: Nessun supporto

en: This user hasn't posted any media yet.
it: Questo utente non ha ancora pubblicato alcun contenuto multimediale.

[ctx: @title: dialog to switch between logged in accounts]
en: Switch Account
it: Cambia account

[ctx: @button: login to or register a new account.]
en: Add Account
it: Aggiungi account

en: Log in or create a new account
it: Accedi o crea un nuovo account

[ctx: @info:tooltip]
en: This account has an issue and can't login, switch to it for more details.
it: Questo account ha un problema e non può eseguire l'accesso. Passa ad esso per maggiori dettagli.

en: Share
it: Condividi

en: Share the selected media
it: Condividi i file multimediali selezionati

[ctx: @title Server-wide announcements set by admins.]
en: Announcements
it: Annunci

[ctx: @label An announcement was published on a date]
en: Announcement on %1
it: Annuncio su %1

[ctx: @label]
en: No Announcements
it: Nessun annuncio

en: Your server has not made any announcements yet.
it: Il tuo server non ha ancora fatto alcun annuncio.

[ctx: @title]
en: Confirm Boost
it: Conferma boost

en: View profile
it: Visualizza il profilo

en: No emojis
it: Nessun emoji

[ctx: @info:placeholder]
en: No Information
it: Nessuna informazione

[ctx: @info Last updated: relative date and time (e.g. 2 years ago)]
en: Last updated: %1
it: Ultimo aggiornamento: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Return to Top
it: Ritorna in cima

[ctx: @info:status]
en: Some replies are not available
it: Alcune risposte non sono disponibili

en: To view all replies, open the post on the original server.
it: Per visualizzare tutte le risposte, apri il commento sul server originale.

[ctx: @action:button 'Browser' being a web browser]
en: Open in Browser
it: Apri nel browser

[ctx: @info:status]
en: End of Timeline
it: Fine della timeline

en: Conversations
it: Conversazioni

[ctx: @action:intoolbar]
en: New Conversation…
it: Nuova conversazione...

[ctx: @title]
en: Search Users
it: Cerca utenti

en: Search for user…
it: Cerca utenti...

en: No Conversations
it: Nessuna conversazione

en: Direct messages to other users will show up here. Do not share any sensitive information over a conversation.
it: I messaggi diretti ad altri utenti appariranno qui. Non condividere informazioni sensibili durante una conversazione.

[ctx: @action:button]
en: Increase follow request count
it: Aumenta il numero di richieste di seguito

[ctx: @action:button]
en: Decrease follow request count
it: Riduci il numero di richieste di seguito

[ctx: @title:window]
en: Create List
it: Crea elenco

[ctx: @title:window]
en: Edit List
it: Modifica elenco

[ctx: @label:textbox List title]
en: Title
it: Titolo

[ctx: @label]
en: Show replies for
it: Mostra le risposte per

[ctx: @label If the list is exclusive]
en: Exclusive
it: Esclusivo

en: Posts in an exclusive list are excluded from the Home timeline.
it: I commenti in un elenco esclusivo sono esclusi dalla timeline Home.

[ctx: @label If the list is favorited]
en: Favorite
it: Preferito

en: This list will show up in the sidebar.
it: Questo elenco sarà visualizzato nella barra laterale.

[ctx: @action:button Delete the list]
en: Manage Users
it: Gestisci utenti

[ctx: @action:intoolbar Add users to list]
en: Add Users
it: Aggiungi utenti

[ctx: @title]
en: Add Users to List…
it: Aggiungi utenti all'elenco…

[ctx: @action:button Add user to this list]
en: Add
it: Aggiungi

en: Search among users you follow…
it: Cerca tra gli utenti che segui…

[ctx: @action:button Create the list]
en: Create
it: Crea

[ctx: @action:button Edit the list]
en: Edit
it: Modifica

[ctx: @action:button Delete the list]
en: Delete
it: Elimina

[ctx: @title]
en: Deleting List
it: Eliminazione elenco

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to delete this list?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo elenco?

en: Explore
it: Esplora

en: Posts
it: Commenti

en: Hashtags
it: Hashtag

en: News
it: Novità

en: Users
it: Utenti

[ctx: @info:placeholder]
en: No Posts
it: Nessun commento

[ctx: @info:placeholder]
en: No Tags
it: Nessun tag

en: %1 person is talking | %1 people are talking
it[0]: %1 persona sta parlando
it[1]: %1 persone stanno parlando

[ctx: @info:placeholder]
en: No News
it: Nessuna notizia

[ctx: @info:placeholder]
en: No Users
it: Nessun utente

en: %1 signed up
it: %1 si è iscritto

[ctx: @title 'Following' as in the users you're following on Mastodon.]
en: Following
it: Seguiti

[ctx: @action:button]
en: Filters
it: Filtri

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Boosts
it: Mostra boost

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Replies
it: Mostra risposte

[ctx: @action:intoolbar]
en: Configure Filters…
it: Configura filtri…

[ctx: @title:window]
en: Filters
it: Filtri

en: No User Selected
it: Nessun utente selezionato

en: With the Following view, easily check on each user you're following and only their posts - sorted by recent activity.
it: Con la vista Seguiti, controlla facilmente ogni utente che stai seguendo e solo i suoi commenti, ordinati per attività recente.

[ctx: @action:intoolbar]
en: Open Post
it: Apri commento

[ctx: @title:window]
en: About Server
it: Informazioni sul server

[ctx: @title:window]
en: Notifications
it: Notifiche

en: Setup Required
it: Cio

en: Tokodon can show notifications for activity such as users boosting or replying to your posts.
    
    The types of notifications shown can be fine tuned when logged in.
it: Tokodon può mostrare notifiche per attività come gli utenti che mettono in evidenza o rispondono ai tuoi commenti.
    
    I tipi di notifiche visualizzate possono essere ottimizzati una volta effettuato l'accesso.

en: Allow Notifications
it: Consenti notifiche

en: Continue
it: Continua

[ctx: @title:window]
en: Password Service
it: Servizio password

en: Tokodon requires a password service to be running to save personally sensitive information.
    
    Tokodon can use KWallet, GNOME Keyring or any libsecret-compatible service.
    
    After you installed the service, make sure it's running and restart Tokodon.
it: Tokodon richiede l'esecuzione di un servizio password per salvare informazioni personali sensibili.
    
    Tokodon può utilizzare KWallet, GNOME Keyring o qualsiasi servizio compatibile con libsecret.
    
    Dopo aver installato il servizio, assicurati che sia in esecuzione e riavvia Tokodon.

en: Quit Tokodon
it: Esci da Tokodon

[ctx: @title:window]
en: Welcome
it: Benvenuto

en: Welcome to Tokodon
it: Benvenuto in Tokodon

en: Some initial setup is required before you can use Tokodon.
it: È necessaria una configurazione iniziale prima di poter utilizzare Tokodon.

[ctx: @title]
en: Select Language
it: Seleziona lingua

[ctx: @action:button]
en: Close
it: Chiudi

[ctx: @title]
en: Lists
it: Elenchi

en: Create List
it: Crea elenco

en: No Lists
it: Nessun elenco

en: Lists allow you to categorize who you're following.
it: Gli elenchi ti consentono di categorizzare chi stai seguendo.

en: No Posts
it: Nessun commento

en: There are no posts from the users in your list. Only new posts will appear in a list.
it: Non ci sono commenti degli utenti nel tuo elenco. Solo i nuovi commenti appariranno in un elenco.

en: Edit List
it: Modifica elenco

[ctx: @title:window]
en: Authorization
it: Autorizzazione

en: To continue, you must authorize Tokodon to access your account.
it: Per continuare, devi autorizzare Tokodon ad accedere al tuo account.

en: Open Authorization Page
it: Apri pagina di autorizzazione

en: Copy Link to Authorization Page
it: Copia collegamento alla pagina di autorizzazione

en: Link copied.
it: Collegamento copiato.

en: Use Authorization Code
it: Utilizza il codice di autorizzazione

en: Use this login method if the above link does not work.
it: Utilizza questo metodo di accesso se il collegamento sopra non funziona.

en: Enter authorization token:
it: Digita il token di autorizzazione:

[ctx: @title:window]
en: Login Issue
it: Problema di accesso

en: There was an issue logging into %1:<br><b>%2</b>
it: Si è verificato un problema durante l'accesso a %1:<br><b>%2</b>

en: Please check if the password service is running. For other login issues, you can try logging into the server's website.
    
    You can attempt to log in again with the button below, or restart Tokodon.
it: Controlla se il servizio password è in esecuzione. Per altri problemi di accesso, puoi provare ad accedere al sito web del server.
    
    Puoi tentare di accedere nuovamente con il pulsante in basso o riavviare Tokodon.

en: View Website
it: Visualizza il sito web

en: Re-Attempt Log In
it: Nuovo tentativo di accesso

en: Logout
it: Chiudi sessione

[ctx: @title]
en: Logout
it: Chiudi sessione

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to log out?
it: Sei sicuro di voler uscire?

[ctx: @title:window]
en: Registration
it: Registrazione

[ctx: @info:status Network status]
en: Failed to contact server: %1. Please check your proxy settings.
it: Impossibile contattare il server: %1. Controlla le tue impostazioni del proxy.

en: Proxy Settings
it: Impostazioni del proxy

[ctx: @title:group]
en: Register
it: Registra

en: Username
it: Nome utente

en: Email Address
it: Indirizzo di posta elettronica

en: Date of Birth
it: Data di nascita

en: Reason
it: Motivo

en: Register
it: Registra

[ctx: @title:window]
en: Rules
it: Regole

[ctx: @title:group]
en: Rules
it: Regole

[ctx: @action:button Agree to server rules]
en: Agree
it: Sono d'accordo

[ctx: @action:button Disagree to server rules]
en: Disagree
it: Non sono d'accordo

[ctx: @title:window]
en: Pick a Server
it: Scegli un server

[ctx: @title:window]
en: Choose your Existing Server
it: Scegli il tuo server esistente

en: This server is closed for registration: %1
it: Questo server non accetta registrazioni: %1

en: This server is closed for registration, and did not provide a reason.
it: Questo server non accetta registrazioni e non è stato fornito alcun motivo.

en: Search or enter URL…
it: Cerca o digita un URL...

en: Custom Server
it: Server personalizzato

en: Public Servers
it: Server pubblici

en: No Public Servers
it: Nessun server pubblico

en: Enter a server URL manually in the search field.
it: Digita l'URL del server nel campo di ricerca.

[ctx: @action:button Open in external web browser]
en: Open Externally
it: Apri esternamente

[ctx: @info]
en: Browse the Fediverse and connect with people on Mastodon (and other compatible software).
it: Esplora il Fediverse e connettiti con le persone su Mastodon (e altri software compatibili).

[ctx: @action:button Pick a Mastodon server]
en: Register
it: Registra

[ctx: @action:button Use an existing Mastodon account]
en: Login
it: Accesso

[ctx: @action:button Application settings]
en: Settings
it: Impostazioni

[ctx: @action:button]
en: Compatible with Mastodon
it: Compatibile con Mastodon

[ctx: @info Compatible with Mastodon]
en: Compatible with
it: Compatibile con

[ctx: @title]
en: Open As…
it: Apri come…

[ctx: @title]
en: Reply As…
it: Rispondi come…

[ctx: @title]
en: Favorite As…
it: Preferito come…

[ctx: @title]
en: Boost As…
it: Boost come...

[ctx: @title]
en: Bookmark As…
it: Segnalibro come...

[ctx: @title]
en: Unknown Action
it: Azione sconosciuta

en: It seems pretty quiet right now, try posting something!
it: Sembra piuttosto tranquillo in questo momento, prova a pubblicare qualcosa!

en: No Favorites
it: Nessun preferito

en: Posts that you favorite will show up here. If you appreciate someone's post, favorite it!
it: I commenti che preferisci appariranno qui. Se apprezzi il commento di qualcuno, aggiungilo ai preferiti!

en: No Bookmarks
it: Nessun segnalibro

en: Bookmark posts and they will show up here. Bookmarks are always kept private, even to the post's author.
it: Aggiungi ai preferiti i commenti e saranno mostrati qui. I preferiti sono sempre tenuti privati, anche per l'autore del commento.

en: Write a New Post
it: Scrivi un nuovo commento

en: Write a new post
it: Scrivi un nuovo commento

en: Reply to post
it: Rispondi al commento

[ctx: @action:button Account Notifications]
en: Notifications
it: Notifiche

[ctx: @action:button Follows that require explicit allow/deny]
en: Follow Requests
it: Richieste di seguito

[ctx: @action:button Local timeline of posts from the account's own server]
en: Local
it: Locale

[ctx: @action:button Global timeline of posts from the entire Fediverse network]
en: Global
it: Globale

[ctx: @action:button Direct one-on-one messages between users]
en: Conversations
it: Conversazioni

[ctx: @action:button This account's favorited posts]
en: Favorites
it: Preferiti

[ctx: @action:button This account's bookmarked posts]
en: Bookmarks
it: Segnalibri

[ctx: @action:button Explore this server's trending posts, news, and more]
en: Explore
it: Esplora

[ctx: @action:button A list of this account's followed accounts]
en: Following
it: Segui

[ctx: @action:button Search for users, posts and tags]
en: Search
it: Cerca

[ctx: @action:button This account's lists, or timelines consisting of a groups of accounts]
en: Lists
it: Elenchi

[ctx: @action:button This account's profile]
en: Profile
it: Profilo

[ctx: @action:button Open moderation tools]
en: Moderation Tools
it: Strumenti di moderazione

[ctx: @action:button Open settings dialog]
en: Settings
it: Impostazioni

[ctx: @action:intoolbar]
en: Unfollow
it: Non seguire

[ctx: @action:intoolbar]
en: Follow
it: Segui

[ctx: @title]
en: Embed Information
it: Incorpora informazioni

en: Advanced Search
it: Ricerca avanzata

[ctx: @info:placeholder Username for searching accounts]
en: Username:
it: Nome utente:

[ctx: @info:placeholder display name for searching accounts]
en: Display Name:
it: Nome visualizzato:

[ctx: @info:placeholder email for searching accounts]
en: Email:
it: Posta elettronica:

[ctx: @info:Search button to initiate searching accounts]
en: Search
it: Cerca

[ctx: @info:Reset button to reset all the text fields]
en: Reset
it: Ripristina

[ctx: @info:Cancel button to close the dailog]
en: Cancel
it: Annulla

[ctx: @info:Location combobox to choose location filters]
en: Location
it: Posizione

[ctx: @info:Filter out accounts from any location]
en: All
it: Tutti

[ctx: @info:Filter out local accounts]
en: Local
it: Locale

[ctx: @info:Filter out remote accounts]
en: Remote
it: Remoto

[ctx: @info:Moderation Status combobox to choose between different moderation status filters]
en: Moderation Status
it: Stato di moderazione

[ctx: @info:Filter out accounts with any moderation status]
en: All
it: Tutti

[ctx: @info:Filter out accounts with active moderation status]
en: Active
it: Attivo

[ctx: @info:Filter out accounts with pending moderation status]
en: Pending
it: In attesa

[ctx: @info:Filter out accounts with disabled moderation status]
en: Disabled
it: Disabilitato

[ctx: @info:Filter out accounts with silenced moderation status]
en: Silenced
it: Silenziato

[ctx: @info:Filter out accounts with suspended moderation status]
en: Suspended
it: Sospeso

[ctx: @info:Role combobox to choose between different role filters]
en: Role
it: Ruolo

[ctx: @info:Filter out accounts with any role]
en: All
it: Tutti

[ctx: @info:Filter out accounts with moderator role]
en: Moderator
it: Moderatore

[ctx: @info:Filter out accounts with admin role]
en: Admin
it: Amministratore

[ctx: @info:Filter out accounts with owner role]
en: Owner
it: Proprietario

en: No accounts found
it: Nessun account trovato

[ctx: @action:button]
en: Create Email Block
it: Crea blocco messaggi di posta

[ctx: @title]
en: E-Mail Domain Info
it: Informazioni sul dominio di posta elettronica

[ctx: @info The domain on which the block is imposed]
en: Email domain name
it: Nome di dominio di posta elettronica

[ctx: @info Time when the block was imposed.]
en: Block created at
it: Blocco creato il

[ctx: @info The counted accounts signup attempts using that email domain within the last week.]
en: Account sign-up attempts in this week
it: Tentativi di registrazione dell'account in questa settimana

[ctx: @info The counted IP signup attempts of that email domain within that day.]
en: IP sign-up attempts in this week
it: Tentativi di registrazione IP in questa settimana

[ctx: @action:button]
en: Cancel
it: Annulla

[ctx: @action:button]
en: Delete email block
it: Elimina blocco dei messaggi di posta

en: Email block deleted
it: Blocco dei messaggi di posta eliminato

[ctx: @title]
en: New E-Mail Domain Block
it: Modifica blocco dominio di posta

[ctx: @info The domain on which the block will be imposed]
en: Domain *
it: Dominio *

en: This can be the domain name that shows up in the e-mail address or the MX record it uses. They will be checked upon sign-up.
it: Questo può essere il nome di dominio che compare nell'indirizzo di posta o il record MX che utilizza. Saranno controllati al momento della registrazione.

[ctx: @action:button]
en: Resolve domain
it: Risolvi dominio

en: New email block added
it: Nuovo blocco dei messaggi di posta aggiunto

[ctx: @info]
en: %1 sign-up attempts over the last week
it: %1 tentativi di registrazione nell'ultima settimana

en: No email blocks found
it: Nessun blocco dei messaggi di posta trovato

en: Add New Domain Block
it: Aggiungi nuovo blocco di dominio

en: Allow Federation with Domain
it: Consenti federazione con dominio

en: Allowed Domain Info
it: Informazioni sul dominio consentito

[ctx: @info:The domain that is allowed to federate]
en: Domain
it: Dominio

[ctx: @info:Time when the domain was allowed to federate.]
en: Created at
it: Creato il

en: Disallow Federation with Domain
it: Non consentire la federazione con il dominio

en: Disallowed federation with the domain
it: Federazione non consentita con il dominio

en: Add Domain Block
it: Aggiungi blocco di dominio

[ctx: @info:Enter the domain address of the domain block]
en: Domain*
it: Dominio*

en: Public comment
it: Commento pubblico

en: Private Comment
it: Commento privato

en: Moderation
it: Moderazione

[ctx: @info:Filter out all the allowed domains]
en: Silence
it: Silenzia

[ctx: @info:Filter out all the blocked domains]
en: Suspend
it: Sospendi

[ctx: @info:Filter out all the blocked domains]
en: None
it: Nessuno

en: Reject media files
it: Rifiuta i file multimediali

en: Removes locally stored media files and refuses to download any in the future. Irrelevant for suspensions
it: Rimuove i file multimediali memorizzati localmente e si rifiuta di scaricarli in futuro. Ininfluente per le sospensioni

en: Reject reports
it: Rifiuta le segnalazioni

en: Ignore all reports coming from this domain. Irrelevant for suspensions
it: Ignora tutte le segnalazioni provenienti da questo dominio. Ininfluente per le sospensioni

en: Obfuscate domain name
it: Offusca il nome di dominio

en: Partially obfuscate the domain name in the list if advertising the list of domain limitations is enabled
it: Offusca parzialmente il nome di dominio nell'elenco se è abilitata la pubblicità dell'elenco delle limitazioni del dominio

[ctx: @info:Button to create a domain block]
en: Create Block
it: Crea blocco

en: New domain block added
it: Nuovo blocco di dominio aggiunto

[ctx: @info:This domain will be able to fetch data from this server and incoming data from it will be processed and stored]
en: Domain*
it: Dominio*

en: New Allowed Domain Added
it: Nuovo dominio consentito aggiunto

en: Allowed domain option is available for instances with limited federation mode enabled
it: L'opzione di dominio consentito è disponibile per le istanze con la modalità di federazione limitata abilitata

[ctx: @info:Choose between allowed and limited domains]
en: Moderation
it: Moderazione

[ctx: @info:Filter out all the blocked domains]
en: Blocked domains
it: Domini bloccati

[ctx: @info:Filter out all the allowed domains in limited federation mode]
en: Allowed domains
it: Domini consentiti

en: Allowed for federation
it: Consentito per la federazione

en: No federations found
it: Nessuna federazione trovata

[ctx: @action:button]
en: Create Rule
it: Crea regola

en: New IP Rule
it: Nuova regola IP

[ctx: @info:Time after which the rule will be lifted]
en: Expire After
it: Scadenza dopo

[ctx: @info:Option to block out the IP for 1 day]
en: 1 day
it: 1 giorno

[ctx: @info:Option to block out the IP for 2 weeks]
en: 2 weeks
it: 2 settimane

[ctx: @info:Option to block out the IP for 1 month]
en: 1 month
it: 1 mese

[ctx: @info:Option to block out the IP for 6 months]
en: 6 month
it: 6 mesi

[ctx: @info:Option to block out the IP for 1 year]
en: 1 year
it: Un anno

[ctx: @info:Option to block out the IP for 3 years]
en: 3 year
it: 3 anni

[ctx: @info: The comment attached with the ip rule]
en: Comment
it: Commento

en: Optional. Remember why you added this rule.
it: Facoltativo. Ricorda perché hai aggiunto questa regola.

[ctx: @info:The rule attached with the ip rule]
en: Rule *
it: Regola *

en: Choose what will happen with requests from this IP
it: Scegli cosa accadrà alle richieste provenienti da questo IP

en: Limit sign-ups
it: Limita le registrazioni

en: New sign-ups will require your approval
it: Le nuove registrazioni richiederanno la tua approvazione

en: Block sign-ups
it: Blocca le registrazioni

en: New sign-ups will not be possible
it: Non saranno possibili nuove registrazioni

en: Block access
it: Blocca l'accesso

en: Block access to all resources
it: Blocca l'accesso a tutte le risorse

[ctx: @info:Button to create a IP rule]
en: Create IP rule
it: Crea regola IP

en: New IP rule added
it: Nuova regola IP aggiunta

[ctx: @label]
en: Limit sign-ups
it: Limita le registrazioni

[ctx: @label]
en: Block sign-ups
it: Blocca le registrazioni

[ctx: @label]
en: Block access
it: Blocca l'accesso

en: No IP rules found
it: Nessuna regola IP trovata

en: Not Available
it: Non disponibile

en: Perform moderation action on %1
it: Esegui un'azione di moderazione su %1

[ctx: @info: Use this to send a warning to the user, without triggering any other action.]
en: Warn
it: Avverti

[ctx: @info: Prevent the user from using their account, but do not delete or hide their contents.]
en: Freeze
it: Blocca

[ctx: @info: Force all this user's media attachments to be flagged as sensitive.]
en: Force-Sensitive
it: Forza-sensibile

[ctx: @info: Prevent the user from being able to post with public visibility, hide their posts and notifications from people not following them.]
en: Limit
it: Limita

[ctx: @info: Prevent any interaction from or to this account and delete its contents. Revertible within 30 days.]
en: Suspend
it: Sospendi

[ctx: @info: The user will receive an explanation of what happened with their account]
en: Notify the user per e-mail
it: Avvisare l'utente tramite posta elettronica

[ctx: @info: Send a warning note to the user.]
en: Custom warning
it: Avviso personalizzato

[ctx: @info:Button to submit the action aginst the user.]
en: Submit
it: Invia

en: Action taken successfully
it: Azione intrapresa correttamente

[ctx: @info:Cancel button to close the dailog.]
en: Cancel
it: Annulla

en: Are you sure?
it: Sei sicuro?

en: Action will be taken against the account.
it: Sarà intrapresa un'azione nei confronti dell'account.

en: Successfully approved %1's sign-up application
it: Domanda di iscrizione di %1 approvata correttamente

en: Successfully rejected %1's sign-up application
it: Richiesta di iscrizione di %1 respinta correttamente

en: Successfully unfreezed %1's account
it: Account di %1 sbloccato correttamente

en: Successfully unsilenced %1's account
it: Silenzio rimosso correttamente per l'account di %1

en: Successfully unsuspended %1's account
it: Sospensione rimossa correttamente per l'account di %1

en: Successfully undo force-sensitive %1's account
it: Forza-sensibile annullato correttamente per l'account di %1

en: Successfully deleted %1's account data
it: Dati dell'account di %1 eliminati correttamente

[ctx: @info Bio label of account.]
en: Bio
it: Biografia

en: Reasons for joining
it: Motivi per l'adesione

[ctx: @info:Number of Posts]
en: Posts
it: Commenti

[ctx: @info:Number of followers.]
en: Followers
it: Seguaci

[ctx: @info:row Number of accounts followed by the account]
en: Following
it: Segui

en: No role
it: Nessun ruolo

[ctx: @info Role of the account on this server.]
en: Role
it: Ruolo

[ctx: @info The last time the account was active.]
en: Last Active
it: Ultima volta attivo

[ctx: @info The current login status of the account.]
en: Login Status
it: Stato di accesso

[ctx: @info: Role of the user.]
en: Role
it: Ruolo

[ctx: @info: Email of the user.]
en: Email
it: Indirizzo di posta elettronica

[ctx: @info: Email confirmation status of the user.]
en: Email Status
it: Stato dell'indirizzo di posta

en: Confirmed
it: Confermato

en: Not Confirmed
it: Non confermato

[ctx: @info: Locale of the user.]
en: Account Locale
it: Localizzazione dell'account

[ctx: @info: Joining date of the user]
en: Joined
it: Entrato

en: Most recent IP
it: IP più recente

en: Invited By
it: Invitato da

[ctx: @info: Approve the user's request]
en: Approve
it: Approva

[ctx: @info: Reject the user's request]
en: Reject
it: Rifiuta

en: Delete Account Data
it: Elimina i dati dell'account

[ctx: @info: Unfreeze the user's account]
en: Unfreeze
it: Sblocca

en: Undo Limit
it: Annulla limite

en: Undo Suspension
it: Annulla la sospensione

en: Undo force-sensitive
it: Annulla forza-sensibile

en: Take action against this account
it: Intraprendi un'azione nei confronti di questo account

en: Remove Domain Block
it: Rimuovi dominio bloccato

en: Domain Block Removed
it: Blocco dominio rimosso

en: Edit domain block
it: Modifica blocco dominio

en: Private comment
it: Commento privato

[ctx: @info:Button to update the domain block with new values]
en: Update Block
it: Aggiorna blocco

en: Domain block updated
it: Blocco dominio aggiornato

en: Blocked at
it: Bloccato

[ctx: @info: No public comment provided]
en: None
it: Nessuno

[ctx: @info: No private comment provided]
en: None
it: Nessuno

[ctx: @info:The policy to be applied by this domain block]
en: Policy
it: Politica

[ctx: @info:Whether to obfuscate public displays of this domain block]
en: Obfuscate
it: Offusca

[ctx: @info:Whether to reject incoming media from this domain]
en: Reject media
it: Rifiuta i file multimediali

[ctx: @info:Whether to reject incoming reports from this domain]
en: Reject reports
it: Rifiuta le segnalazioni

en: Edit Domain Block
it: Modifica blocco dominio

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove IP Rule
it: Rimuovi regola IP

en: IP Rule Removed
it: Regola IP rimossa

[ctx: @title:window]
en: Update IP Rule
it: Aggiorna regola IP

[ctx: @info Time after which the rule will be lifted]
en: Expire After
it: Scade dopo

[ctx: @info Option to block out the IP for 1 day]
en: 1 day
it: 1 giorno

[ctx: @info Option to block out the IP for 2 weeks]
en: 2 weeks
it: 2 settimane

[ctx: @info Option to block out the IP for 1 month]
en: 1 month
it: 1 mese

[ctx: @info Option to block out the IP for 6 months]
en: 6 month
it: 6 mesi

[ctx: @info Option to block out the IP for 1 year]
en: 1 year
it: Un anno

[ctx: @info Option to block out the IP for 3 years]
en: 3 year
it: 3 anni

[ctx: @info The comment attached with the ip rule]
en: Comment
it: Commento

[ctx: @info The rule attached with the ip rule]
en: Rule *
it: Regola *

[ctx: @info Cancel button to close the dailog]
en: Cancel
it: Annulla

[ctx: @info Button to update an IP rule]
en: Update IP rule
it: Aggiorna regola IP

en: IP rule updated
it: Regola IP aggiornata

[ctx: @info Time after which the rule will be lifted]
en: Expires at
it: Scade il

[ctx: @info No public comment provided]
en: None
it: Nessuno

[ctx: @info The severity to be applied by this IP rule]
en: Severity
it: Gravità

[ctx: @action:button]
en: Update IP Rule
it: Aggiorna regola IP

en: Report #%1
it: Segnala #%1

en: Mark as unresolved
it: Segna come non risolta

en: Mark as resolved
it: Contrassegna come risolto

en: Report Unresolved
it: Segnalazione non risolta

en: Report Resolved
it: Segnalazione risolta

[ctx: @info Number of Posts]
en: Posts
it: Commenti

[ctx: @info Number of followers.]
en: Followers
it: Seguaci

[ctx: @info Row Number of accounts followed by the account]
en: Following
it: Segui

[ctx: @info Time at which the reported account joined.]
en: Joined
it: Entrato

[ctx: @info The last time the reported account was active.]
en: Last Active
it: Ultima volta attivo

[ctx: @info The current login status of the account.]
en: Reported
it: Segnalato

[ctx: @info Time at which the report was made]
en: Reported
it: Segnalato

en: Reported By
it: Segnalato da

en: Report Status
it: Stato della segnalazione

en: Resolved
it: Risolti

en: Unresolved
it: Non risolti

en: Action taken by
it: Azione intrapresa da

en: Assigned moderator
it: Moderatore assegnato

en: No one
it: Nessuno

en: Unassign
it: Rimuovi assegnazione

en: Assign to me
it: Assegna a me

en: Forwarded
it: Inoltrato

[ctx: @info:The report is forwarded]
en: Yes
it: Sì

en: Category
it: Categoria

en: The reason this account and/or content was reported will be cited in communication with the reported account
it: Il motivo per cui questo account e/o contenuto è stato segnalato sarà menzionato nella comunicazione con l'account segnalato

en: Other
it: Altro

en: Category changed to other
it: Categoria cambiata in altro

en: Category changed to spam
it: Categoria cambiata in spam

en: Content violates one or more server rules
it: Il contenuto viola una o più regole del server

en: Category changed to rule violation
it: Categoria modificata in violazione delle regole

en: To provide more information, %1 wrote:
it: Per fornire ulteriori informazioni, %1 ha scritto:

[ctx: @info:Account didn't provide any comment on the report]
en: N/A
it: N/D

en: Reported Content
it: Contenuto segnalato

en: Offending content will be cited in communication with the reported account
it: I contenuti offensivi saranno menzionati nella comunicazione con l'account segnalato

en: <b>Content Warning</b><br /> %1
it: <b>Avviso contenuti</b><br /> %1

en: Show Less
it: Mostra meno

en: Show More
it: Mostra altro

[ctx: @title]
en: Accounts
it: Account

en: Reports
it: Segnalazioni

[ctx: @title]
en: Federation
it: Federazione

[ctx: @title]
en: IP Rules
it: Regole IP

[ctx: @title]
en: Email Blocks
it: Blocco dei messaggi di posta

en: Accounts Tool Page
it: Pagina dello strumento Account

[ctx: @info:Combobox to choose Report Status]
en: Report Status
it: Stato della segnalazione

[ctx: @info:Filter out unresolved reports]
en: Unresolved
it: Non risolti

[ctx: @info:Filter out resolved reports]
en: Resolved
it: Risolti

[ctx: @info:Combobox to choose the origin of report]
en: Report Origin
it: Origine della segnalazione

[ctx: @info:Filter out accounts with any origin]
en: All
it: Tutti

[ctx: @info:Filter out accounts with local origin]
en: Local
it: Locale

[ctx: @info:Filter out accounts with remote origin]
en: Remote
it: Remoto

en: Reported By:
it: Segnalato da:

en: Comment:
it: Commento:

en: Assigned Account:
it: Account assegnato:

[ctx: @info: No account assigned to the report]
en: N/A
it: N/D

en: No reports found
it: Nessuna segnalazione trovata

en: Notifications
it: Notifiche

[ctx: @action:intoolbar Mark all notifications as read]
en: Mark All As Read
it: Marca tutti come letti

[ctx: @action:intoolbar]
en: Configure Notifications…
it: Configura le notifiche...

[ctx: @title:window]
en: Notification Settings
it: Impostazioni di notifica

[ctx: @action:intoolbar Show all notifications]
en: All
it: Tutti

[ctx: @action:intoolbar Show only mentions]
en: Mentions
it: Menzioni

[ctx: @action:intoolbar More filter categories]
en: More
it: Altro

[ctx: Show only boosts]
en: Boosts
it: Boost

[ctx: Show only favorites]
en: Favorites
it: Preferiti

[ctx: Show only poll results]
en: Poll Results
it: Risultati del sondaggio

[ctx: Show only followed statuses]
en: Posts
it: Commenti

[ctx: Show only follows]
en: Follows
it: Segui

[ctx: @info:label New notifications]
en: New
it: Nuovo

[ctx: @info:label Previous notifications]
en: Previous
it: Precedente

en: No Notifications
it: Nessuna notifica

en: You have no notifications yet. When people reply, favorite or boost your posts they will show up here.
it: Non hai ancora alcuna notifica. Quando le persone rispondono, aggiungono ai preferiti o mettono in evidenza i tuoi commenti, saranno visualizzati qui.

en: %1 has issued a warning against your account
it: %1 ha emesso un avviso nei confronti del tuo account

[ctx: @info:label this is used for notifications, when an annual report is available. It's similar to spotify wrapped, it shows profile stats / it's a recap of the year. The variable is the current year e.g. 2024. Please don't translate the hashtag.]
en: Your %1 #FediWrapped awaits! Unveil your year's highlights and memorable moments on Mastodon!
it: Il tuo #FediWrapped %1 ti aspetta! Scopri i momenti salienti e memorabili del tuo anno su Mastodon!

[ctx: @action:button]
en: View #FediWrapped
it: Visualizza #FediWrapped

en: View %1's Profile
it: Visualizza il profilo di %1

en: %1 users favorited your post
it: %1 utenti hanno aggiunto il tuo commento ai preferiti

en: %1 users boosted your post
it: %1 utenti hanno messo in evidenza il tuo commento

en: Normal Status
it: Stato normale

en: Spoiler Status
it: Stato spoiler

[ctx: @info:label]
en: Moderation has blocked <b>%1</b>, including %2 of your followers and %3 account you follow.
it: La moderazione ha bloccato <b>%1</b>, inclusi %2 dei tuoi seguaci e %3 account che segui.

[ctx: @info:label]
en: A report has been filed against a user in your server.
it: È stata inoltrata una segnalazione a un utente del tuo server.

en: A poll has ended
it: Un sondaggio è terminato

en: %1 updated their post
it: %1 hanno aggiornato il loro commento

en: Status with image attachment
it: Stato con immagine allegata

en: Status with gif attachment
it: Stato con allegato gif

en: Status with video attachment
it: Stato con allegato video

en: Status with audio attachment
it: Stato con allegato audio

[ctx: @info]
en: Sensitive media
it: Contenuti sensibili

en: Not available
it: Non disponibile

[ctx: @action:button]
en: Hide Media
it: Nascondi media

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide media
it: Nascondi media

en: Show Media
it: Mostra i supporti

en: Save Image As…
it: Salva immagine come…

en: Save Gif As…
it: Salva GIF come…

en: Save Video As…
it: Salva video come…

en: Save Audio As…
it: Salva audio come...

en: Copy Image
it: Copia immagine

[ctx: @title]
en: Post
it: Commento

[ctx: @action:button Start media playback]
en: Play
it: Riproduci

[ctx: @info]
en: Content Notice
it: Avviso sul contenuto

en: <b>Content Notice</b><br /> %1
it: <b>Avviso sul contenuto</b><br /> %1

[ctx: @info]
en: Filter
it: Filtro

en: <b>Filtered</b><br /> %1
it: <b>Filtrato</b><br />  %1

[ctx: @action:button]
en: Show Anyway
it: Mostra comunque

[ctx: Posted on 26 March 2024 Tuesday 20:43:18 +03]
en: Posted on %1
it: Pubblicato il %1

en: Public
it: Pubblico

en: Unlisted
it: Non elencato

en: Private
it: Privato

en: Direct Message
it: Messaggio diretto

en: No favorites
it: Nessun preferito

en: %1 favorite | %1 favorites
it[0]: %1 preferito
it[1]: %1 preferiti

en: No boosts
it: Nessun boost

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Link
it: Copia collegamento

en: Post link copied.
it: Collegamento del commento copiato.

en: Link preview: %1
it: Anteprima collegamento: %1

[ctx: @info:label 'More from [this author]', where we put the user's avatar and name next to this label]
en: More from
it: Altro da

[ctx: @info:label 'This is written by %1']
en: By %1
it: Di %1

en: Text description available
it: Descrizione testuale disponibile

[ctx: @title]
en: Media Description
it: Descrizione media

[ctx: @info]
en: Post content
it: Contenuto del commento

[ctx: @label]
en: Pinned Post
it: Commento appuntato

[ctx: @title]
en: Delete Post
it: Elimina commento

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to delete this post?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo commento?

[ctx: @title]
en: Delete & Re-draft Post
it: Elimina e riformula commento

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to redraft this post? This will delete the original post.
it: Sei sicuro di voler riformulare questo commento? Questo eliminerà il commento originale.

[ctx: Reply to a post]
en: Reply
it: Rispondi

en: Cannot boost direct messages
it: Impossibile evidenziare i messaggi diretti

en: Cannot boost private posts
it: Impossibile evidenziare i commenti privati

en: Boosted
it: Messo in evidenza

[ctx: Favorite a post]
en: Favorite
it: Preferito

en: Favorited
it: Preferito

en: Favorite
it: Preferito

en: Remove bookmark
it: Rimuovi il segnalibro

[ctx: Bookmark a post]
en: Bookmark
it: Segnalibro

en: Bookmarked
it: Salvato nei segnalibri

en: Bookmark
it: Segnalibro

en: This post has been marked private. Some posts may be missing because its replies are marked as private by default.
it: Questo commento è stato contrassegnato come privato. Alcuni commenti potrebbero mancare perché le risposte sono contrassegnate come private in modo predefinito.

[ctx: @info]
en: Post Author
it: Autore del commento

[ctx: Edited on <datetime>]
en: Edited on %1
it: Modificato il %1

[ctx: Show more options]
en: More actions
it: Altre azioni

[ctx: @info]
en: Interaction
it: Interazione

[ctx: @info Loading user that started this interaction]
en: Loading…
it: Caricamento…

en: %1 boosted
it: %1 ha messo in evidenza

en: In reply to %1
it: In risposta a %1

[ctx: @action:inmenu 'Thread' is a series of posts.]
en: Open Thread
it: Apri conversazione

[ctx: @action Open embed into website dialog]
en: Embed
it: Incorpora

[ctx: @action:inmenu]
en: Open as…
it: Apri come…

[ctx: @action:inmenu]
en: Reply as…
it: Rispondi come…

[ctx: @action:inmenu]
en: Favorite as…
it: Preferito come…

[ctx: @action:inmenu]
en: Boost as…
it: Boost come...

[ctx: @action:inmenu]
en: Bookmark as…
it: Segnalibro come...

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Bookmark
it: Rimuovi segnalibro

[ctx: @action:inmenu]
en: Bookmark
it: Segnalibro

[ctx: @action:inmenu]
en: Unpin on Profile
it: Rimuovi dal profilo

[ctx: @action:inmenu]
en: Pin on Profile
it: Appunta sul profilo

[ctx: @action:inmenu]
en: Unmute Conversation
it: Riattiva audio conversazione

[ctx: @action:inmenu]
en: Mute Conversation
it: Silenzia la conversazione

[ctx: @action:inmenu Unmute account]
en: Unmute @%1
it: Rimuovi silenzio per @%1

[ctx: @action:inmenu Mute account]
en: Mute @%1
it: Silenzia @%1

[ctx: @action:inmenu Unblock account]
en: Unblock @%1
it: Sblocca @%1

[ctx: @action:inmenu Block account]
en: Block @%1
it: Blocca @%1

en: Edit
it: Modifica

en: Delete
it: Elimina

en: Delete & Re-draft
it: Elimina e riformula

en: You voted for this option
it: Hai votato per questa opzione

en: (No votes)
it: (Nessun voto)

en: Vote
it: Vota

[ctx: @option:check Show poll results]
en: Show Results
it: Mostra i risultati

en: Poll has closed
it: Il sondaggio è terminato

[ctx: @info]
en: Tag
it: Etichetta

en: Post from %1
it: Pubblicato da %1

en: Quoted post
it: Commento citato

[ctx: @info:label]
en: Poll
it: Sondaggio

[ctx: Last read on this date]
en: Last read on %1
it: Ultima lettura il %1

[ctx: @title]
en: Report Post
it: Segnala commento

[ctx: @title]
en: Report User
it: Segnala utente

[ctx: @title]
en: Reason for reporting this post
it: Motivo per la segnalazione di questo commento

[ctx: @title]
en: Reason for reporting this user
it: Motivo per la segnalazione di questo utente

[ctx: @action:button 'Report' as in 'Report this to moderators']
en: Report
it: Segnala

[ctx: @action]
en: Cancel
it: Annulla

[ctx: @title]
en: Search
it: Ricerca

en: Loading...
it: Caricamento...

en: No search results
it: Nessun risultato trovato

en: Search for users, tags and posts
it: Cerca persone, tag e commenti

[ctx: @title:window Server rules]
en: Rules
it: Regole

[ctx: @action:button]
en: Rules
it: Regole

[ctx: @action:button]
en: Announcements
it: Annunci

[ctx: @action:button]
en: Privacy Policy
it: Politica di riservatezza

[ctx: @title:window]
en: Privacy Policy
it: Politica di riservatezza

[ctx: @action:button]
en: Terms of Service
it: Termini del servizio

[ctx: @title:window]
en: Terms of Service
it: Termini del servizio

en: Edit Account
it: Modifica account

en: Please choose a file
it: Scegli un file

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to log out of %1?
it: Sei sicuro di voler uscire da %1?

en: Profile
it: Profilo

en: Require approval for new followers
it: Richiedi l'approvazione per i nuovi seguaci

en: By default new followers are automatically accepted. Uncheck if you want to manually approve or deny new ones. You always have the option to force someone to unfollow you.
it: Per impostazione predefinita, i nuovi seguaci sono accettati automaticamente. Deseleziona se desideri approvarne o negarne manualmente di nuovi. Hai sempre la possibilità di costringere qualcuno a smettere di seguirti.

en: Is automated
it: È automatizzato

en: Whether to publicly mark this account as doing any kind of automated actions.
it: Indica se contrassegnare pubblicamente questo account per eseguire qualsiasi tipo di azione automatizzata.

en: Feature profile and posts
it: Funzionalità del profilo e commenti

en: Your public profile and posts may be featured to other users.
it: Il tuo profilo pubblico e i tuoi commenti potrebbero essere mostrati ad altri utenti.

en: Publicly list follows and followers
it: Elenca pubblicamente i seguiti e i seguaci

en: By default everyone you follow and everyone who follows you is public.
it: Per impostazione predefinita, tutti quelli che segui e tutti quelli che ti seguono sono pubblici.

[ctx: @label Account preferences]
en: Mark uploaded media as sensitive by default
it: Contrassegna i media caricati come sensibili in modo predefinito

[ctx: @label Account preferences]
en: Include public posts in search results
it: Includi i commenti pubblici nei risultati di ricerca

[ctx: @label Account preferences]
en: Default post language
it: Lingua predefinita dei commenti

[ctx: @label Account preferences]
en: Default post visibility
it: Visibilità predefinita dei commenti

[ctx: @item:inlistbox Default post visibility rule]
en: Public
it: Pubblico

[ctx: @item:inlistbox Default post visibility rule]
en: Unlisted
it: Non elencato

[ctx: @item:inlistbox Default post visibility rule]
en: Private
it: Privato

[ctx: @abel Account preferences]
en: Open Server in Browser
it: Apri server nel browser

en: Some settings can only be configured on your server's website.
it: Alcune impostazioni possono essere configurate solo sul sito web del tuo server.

[ctx: @title:group]
en: General
it: Generale

en: Color theme
it: Tema di colori

en: Pop out the post composer by default
it: Mostra il compositore di commenti in modo predefinito

en: Continue reading where you last left off
it: Continua a leggere da dove eri rimasto l'ultima volta

en: If checked, the Home timeline will begin where you last read. The position in the timeline is shared with other clients.
it: Se selezionato, la timeline Home inizierà dove hai letto l'ultima volta. La posizione nella timeline è condivisa con altri client.

en: Auto-update timelines
it: Aggiorna automaticamente le timeline

en: If checked, Tokodon will automatically update certain timelines as new posts come in.
it: Se selezionata, Tokodon aggiornerà automaticamente determinate timeline man mano che arrivano nuovi commenti.

[ctx: @option:check Boosting means to repost, or retweet]
en: Ask before boosting
it: Chiedi prima di mettere in evidenza

[ctx: @title:group]
en: Posts
it: Commenti

en: Show number of favorites and boosts
it: Mostra il numero di preferiti e boost

en: Show link previews
it: Mostra le anteprime dei collegamenti

en: Content font
it: Carattere dei contenuti

en: Please choose a font
it: Scegli un carattere

en: Crop images on the timeline
it: Ritaglia le immagini nella timeline

en: If unchecked, posts with only one image attached will be uncropped and shown in full.
it: Se non selezionata, i commenti con una sola immagine allegata non saranno ritagliati e saranno mostrati per intero.

en: Auto-play animated GIFs
it: Riproduci automaticamente le GIF animate

[ctx: @title]
en: Blocked Domains
it: Domini bloccati

[ctx: @action:button]
en: Unblock
it: Sblocca

[ctx: @info:placeholder]
en: No Blocked Domains
it: Nessun domino bloccato

[ctx: @title:window]
en: Create Filter
it: Crea filtro

[ctx: @title:window]
en: Edit Filter
it: Modifica filtro

[ctx: @label:textbox Filter title]
en: Title
it: Titolo

[ctx: @info:header]
en: Contexts
it: Contesti

[ctx: @info]
en: Select one or more contexts where this filter should apply:
it: Seleziona uno o più contesti in cui applicare questo filtro:

[ctx: @label:checkbox]
en: Home and Lists
it: Home ed elenchi

[ctx: @label:checkbox]
en: Notifications
it: Notifiche

[ctx: @label:checkbox]
en: Public Timelines
it: Timeline pubbliche

[ctx: @label:checkbox]
en: Conversations
it: Conversazioni

[ctx: @label:checkbox]
en: Profiles
it: Profili

[ctx: @info:header]
en: Action
it: Azione

[ctx: @label:radiobutton]
en: Hide with Content Notice
it: Nascondi con avviso di contenuto

[ctx: @label:radiobutton]
en: Hide Media with Content Notice
it: Nascondi i contenuti multimediali con avviso di contenuto

[ctx: @label:radiobutton]
en: Hide Completely
it: Nascondi completamente

[ctx: @info:header]
en: Keywords
it: Parole chiave

[ctx: @action:button Add keyword]
en: Add
it: Aggiungi

[ctx: @info:placeholder]
en: No keywords
it: Nessuna parola chiave

[ctx: @label:checkbox]
en: Whole word
it: Parola intera

[ctx: @action:button Remove keyword]
en: Remove
it: Rimuovi

[ctx: @action:button Create the filter]
en: Create
it: Crea

[ctx: @action:button Edit the filter]
en: Edit
it: Modifica

[ctx: @action:button Delete the filter]
en: Delete
it: Elimina

[ctx: @title]
en: Deleting Filter
it: Eliminazione filtro

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to delete this filter?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo filtro?

[ctx: @title:window]
en: Edit Profile
it: Modifica profilo

[ctx: @title:window]
en: Error Log
it: Registro degli errori

[ctx: @action:intoolbar]
en: Clear All
it: Cancella tutto

[ctx: @action:button]
en: Copy To Clipboard
it: Copia negli appunti

[ctx: @label]
en: No Errors
it: Nessun errore

[ctx: @title]
en: Filters
it: Filtri

[ctx: @action:intoolbar]
en: Create Filter
it: Crea filtro

[ctx: @info:placeholder]
en: No Filters
it: Nessun filtro

[ctx: @title:window]
en: Network Proxy
it: Proxy di rete

en: System Default
it: Impostazioni predefinite di sistema

en: No Proxy
it: Nessun proxy

en: Port
it: Porta

en: User
it: Utente

en: Apply
it: Applica

en: Enable notifications for this account
it: Abilita le notifiche per questo account

en: Notifications can appear even when Tokodon isn't running.
it: Le notifiche possono apparire anche quando Tokodon non è in esecuzione.

en: Push notifications are available but could not be enabled. Please log out and log back in.
it: Le notifiche push sono disponibili, ma non possono essere abilitate. Disconnettiti e accedi nuovamente.

en: Notifications will only appear when Tokodon is running.
it: Le notifiche appariranno solo quando Tokodon è in esecuzione.

[ctx: @title:group]
en: Filtering Policy
it: Politica di filtraggio

[ctx: @info:Option Accept and show this in notifications]
en: Accept
it: Accetta

[ctx: @info:Option Filter and send to the filtered inbox]
en: Filter
it: Filtro

[ctx: @info:Option Ignore completely, do not show notification]
en: Ignore
it: Ignora

[ctx: @label Notification preferences]
en: People you don't follow
it: Persone che non segui

[ctx: @label Notification preferences]
en: Until you manually approve them.
it: Finché non li approvi manualmente.

[ctx: @label Notification preferences]
en: People not following you
it: Le personeche  non ti seguono

[ctx: @label Notification preferences]
en: Including people who have been following you fewer than 3 days.
it: Incluse le persone che ti seguono da meno di 3 giorni.

[ctx: @label Notification preferences]
en: New accounts
it: Nuovi account

[ctx: @label Notification preferences]
en: Created within the past 30 days.
it: Creato negli ultimi 30 giorni.

[ctx: @label Notification preferences]
en: Unsolicited conversations
it: Conversazioni indesiderate

[ctx: @label Notification preferences]
en: Filtered unless it's in reply to your own mention or if you follow the sender.
it: Filtrato a meno che non sia una risposta alla tua menzione o se segui il mittente.

[ctx: @label Notification preferences]
en: Moderated accounts
it: Account moderati

[ctx: @label Notification preferences]
en: Limited by server moderators.
it: Limitato dai moderatori del server.

[ctx: @title:group]
en: Events
it: Eventi

en: Mentions
it: Menzioni

en: When someone mentions you in a new post, or replies to one of your threads.
it: Quando qualcuno ti menziona in un nuovo commento o risponde a una delle tue conversazioni.

en: Statuses
it: Stati

en: When a user you have notifications turned on for makes a new post.
it: Quando un utente per cui hai attivato le notifiche pubblica un nuovo commento.

en: Boosts
it: Boost

en: When someone boosted one of your posts.
it: Quando qualcuno ha messo in evidenza uno dei tuoi commenti.

en: New followers
it: Nuovi seguaci

en: When someone follows you.
it: Quando qualcuno ti segue.

en: New follow requests
it: Nuova richiesta di seguito

en: When an account who requires manual approval wants to follow you.
it: Quando un account che richiede l'approvazione manuale vuole seguirti.

en: Favorites
it: Preferiti

en: When a post you made was favorited by another user.
it: Quando un tuo commento è stato aggiunto ai preferiti da un altro utente.

en: Polls
it: Sondaggi

en: When a poll you voted in has ended.
it: Quando un sondaggio a cui hai partecipato è terminato.

en: Edits
it: Modifiche

en: When a post you interacted with was edited by the author.
it: Quando un commento con cui hai interagito è stato modificato dall'autore.

en: Server Sign-ups
it: Registrazioni al server

en: When someone signs up to your server.
it: Quando qualcuno si registra sul tuo server.

en: Server Reports
it: Report del server

en: When someone files a report against a user on your server.
it: Quando qualcuno invia una segnalazione nei confronti di un utente sul tuo server.

en: Severed Relationships
it: Relazioni interrotte

en: When you or your server moderates another server, which you are following users or have followers with.
it: Quando tu o il tuo server moderate un altro server, sul quale seguite gli utenti o avete dei seguaci.

[ctx: @option:check]
en: Annual Report
it: Resoconto annuale

en: When you receive your #FediWrapped at the end of the year.
it: Quando riceverai il tuo #FediWrapped alla fine dell'anno.

en: Display Name
it: Nome visualizzato

en: Bio
it: Biografia

en: Header
it: Intestazione

en: PNG, GIF or JPG. At most 2 MB. Will be downscaled to 1500x500px
it: PNG, GIF o JPG. Al massimo 2 MB. Sarà ridotto a 1500x500px

en: PNG, GIF or JPG. At most 2 MB. Will be downscaled to 400x400px
it: PNG, GIF o JPG. Al massimo 2 MB. Sarà ridotto a 400x400px

[ctx: Profile fields]
en: Fields
it: Campi

[ctx: @action:button]
en: Remove
it: Rimuovi

[ctx: @action:button]
en: Add
it: Aggiungi

en: Reset
it: Ripristina

en: Muted Users
it: Utenti silenziati

en: Blocked Users
it: Utenti bloccati

en: Blocked Domains
it: Domini bloccati

en: Appearance
it: Aspetto

en: Safety
it: Sicurezza

en: Accounts
it: Account

en: Network Proxy
it: Proxy di rete

en: Error Log
it: Registro degli errori

en: About Tokodon
it: Informazioni su Tokodon

[ctx: @title:group]
en: About
it: Informazioni

en: About KDE
it: Informazioni su KDE

en: Sharing failed
it: Condivisione non riuscita

[ctx: @action:button Allow follow request]
en: Allow
it: Permetti

[ctx: @action:button Deny follow request]
en: Deny
it: Nega

[ctx: @action:button Deny follow request]
en: Unfollow
it: Non seguire

[ctx: @action:button Deny follow request]
en: Remove Follower
it: Rimuovi seguace

[ctx: @action:button Deny follow request]
en: Remove
it: Rimuovi

[ctx: @action:button Unblock this user]
en: Unblock
it: Sblocca

[ctx: @action:button Unmute this user]
en: Unmute
it: Rimuovi silenzio

en: No accounts available
it: Nessun account disponibile

[ctx: @title:group Alternate text or description of the image]
en: Description
it: Descrizione

[ctx: @title:group]
en: Focal point
it: Punto focale

[ctx: @label:textbox Poll choice]
en: Choice %1
it: Scelta %1

[ctx: @action:intoolbar Poll toolbar]
en: Add Choice
it: Aggiungi scelta

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: Add a new poll choice
it: Aggiungi una nuova scelta del sondaggio

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: When the poll will expire
it: Quando il sondaggio scadrà

[ctx: @option:check Poll toolbar]
en: Multiple choice
it: Scelta multipla

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: Allow multiple choices
it: Consenti scelte multiple

[ctx: @option:check Poll toolbar]
en: Hide totals
it: Nascondi i totali

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: Hide vote count until the poll ends
it: Nascondi il conteggio dei voti fino al termine del sondaggio

en: Remove
it: Rimuovi

[ctx: Draft, unfinished post]
en: Draft
it: Bozza

[ctx: Scheduled for this date]
en: Scheduled for %1
it: Pianificato per %1

[ctx: @action:button Discard this post]
en: Discard
it: Scarta

[ctx: @info:placeholder]
en: No Drafts
it: Nessuna bozza

[ctx: @info:placeholder]
en: No Scheduled Posts
it: Nessun commento pianificato

[ctx: @title]
en: Discard Draft
it: Elimina le bozze

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to discard your draft?
it: Sei sicuro di voler eliminare la bozza?

[ctx: @action:button Discard this draft]
en: Discard
it: Scarta

[ctx: @title:window]
en: Edit This Post
it: Modifica questo commento

[ctx: @title:window]
en: Reply to This Post
it: Rispondi a questo commento

[ctx: @title:window]
en: Rewrite This Post
it: Riscrivi questo commento

[ctx: @title:window]
en: Write a New Post
it: Scrivi un nuovo commento

[ctx: @action:intoolbar Draft or unfinished posts]
en: Drafts
it: Bozze

[ctx: @action Pop out the status composer]
en: Pop Out
it: Mostra

en: Saving an edited post that has a poll will clear existing results.
it: Il salvataggio di un commento modificato contenente un sondaggio cancellerà i risultati esistenti.

[ctx: @action:button Send a post]
en: Send
it: Invia

[ctx: @action:button Reply to a post]
en: Reply
it: Rispondi

[ctx: @action:button Send the same post again]
en: Repost
it: Invia di nuovo

[ctx: @action:Button Save an edited a post]
en: Save
it: Salva

[ctx: @action:button Keep this draft]
en: Save
it: Salva

[ctx: @action:button Go back to editing]
en: Cancel
it: Annulla

[ctx: @title]
en: Schedule Post
it: Pianifica commento

[ctx: @action:button Set this post's schedule to when it should be posted]
en: Set Schedule
it: Imposta pianificazione

[ctx: @info:placeholder]
en: Content notice
it: Avviso sul contenuto

[ctx: @info:placeholder]
en: What's new?
it: Cosa c'è di nuovo?

[ctx: @title:window]
en: Choose a File
it: Scegli un file

[ctx: @action:button]
en: Attach File
it: Allega file

[ctx: @info:tooltip]
en: You can't have attachments and a poll in the same post.
it: Non è possibile inserire allegati e un sondaggio nello stesso commento.

[ctx: @info:tooltip]
en: You have the maximum allowed number of attachments.
it: Hai raggiunto il numero massimo consentito di allegati.

[ctx: @info:tooltip]
en: Attach file
it: Allega file

[ctx: @action:button]
en: Attach Poll
it: Allega sondaggio

[ctx: @info:tooltip]
en: You can't modify or add a poll to an existing post.
it: Non puoi modificare o aggiungere un sondaggio a un commento esistente.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add poll
it: Aggiungi sondaggio

[ctx: @action:button]
en: Content Notice
it: Avviso sul contenuto

[ctx: @info:tooltip]
en: Content notice
it: Avviso sul contenuto

[ctx: @action:button]
en: Visibility
it: Visibilità

[ctx: @title]
en: Visibility
it: Visibilità

[ctx: @item:inmenu Local to this server]
en: Local
it: Locale

[ctx: @item:inmenu Public to the world]
en: Public
it: Pubblico

[ctx: @item:inmenu Public but less so]
en: Unlisted
it: Non elencato

[ctx: @item:inmenu Only to followers]
en: Private
it: Privato

[ctx: @item:inmenu Only to who is explicitly mentioned]
en: Direct Message
it: Messaggio diretto

[ctx: @info:tooltip Post visibility]
en: Visibility
it: Visibilità

[ctx: @info:tooltip]
en: Post language
it: Lingua dei commenti

[ctx: @action:button]
en: Add Emoji
it: Aggiungi emoji

[ctx: @info:tooltip]
en: Add emoji
it: Aggiungi emoji

[ctx: @label Character count in the status composer]
en: <b>%1/%2</b> characters
it: <b>%1/%2</b> caratteri

[ctx: @action:button Schedule something to be posted later]
en: Schedule
it: Pianifica

[ctx: @title]
en: Alt Text Reminder
it: Promemoria testuale alternativo

[ctx: @label]
en: Some of your media is missing alt text. Adding descriptions help everyone, especially the visually impaired.
it: Ad alcuni dei tuoi file multimediali manca il testo alternativo. Aggiungere descrizioni è utile a tutti, soprattutto ai non vedenti.

en: Loading
it: Caricamento in corso

en: Show Boosts
it: Mostra boost

en: Show Replies
it: Mostra risposte

[ctx: @info:status Network status]
en: Failed to contact server: %1. Please check your settings.
it: Impossibile contattare il server: %1. Controlla le tue impostazioni.

[ctx: @action:button Load more posts above this]
en: Load More
it: Carica altro

en: Switch Account
it: Cambia account

en: Switch account
it: Cambia account

en: Empty conversation
it: Conversazione vuota

en: %1 and %2
it: %1 e %2

en: %2 and one other | %2 and %1 others
it[0]: %2 e un altro
it[1]: %2 e %1 altri

en: Members of the list
it: Membri dell'elenco

en: Any followed users
it: Qualsiasi utente seguito

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 5 minutes
it: 5 minuti

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 30 minutes
it: 30 minuti

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 1 hour
it: 1 ora

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 6 hours
it: 6 ore

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 12 hours
it: 12 ore

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 1 day
it: 1 giorno

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 3 days
it: 3 giorni

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 7 days
it: 7 giorni

en: An unknown error occurred.
it: Si è verificato un errore sconosciuto.

en: Browse the Fediverse
it: Naviga il fediverso

en: © 2021-2025 KDE Community
it: © 2021-2025 Comunità KDE

en: Maintainer
it: Responsabile

en: Supports https, tokodon and web+ap url scheme
it: Supporta https, lo scherma di URL tokodon e web+ap

en: Share a line of text in the standalone composer.
it: Condividi una riga di testo nel compositore autonomo.

en: The text to share.
it: Il testo da condividere.

en: Internal usage only.
it: Solo per uso interno.

en: Receiving push notifications
it: Ricezione delle notifiche push

en: Error occurred when fetching the latest notification.
it: Si è verificato un errore durante il recupero dell'ultima notifica.

[ctx: @title]
en: Local
it: Locale

[ctx: @title]
en: Global
it: Globale

[ctx: @title]
en: Bookmarks
it: Segnalibri

[ctx: @title]
en: Favorites
it: Preferiti

[ctx: @title]
en: Trending
it: Di tendenza

en: Trending
it: Di tendenza

[ctx: @title:window]
en: Loading…
it: Caricamento…

[ctx: @title]
en: Post by %1
it: Commento di %1

[ctx: @title:window]
en: Trending News
it: Notizie di tendenza

[ctx: @action:button]
en: Switch to '%1'
it: Passa a «%1»

[ctx: @action:button]
en: Configure '%1'
it: Configura «%1»

[ctx: @action:button]
en: Add Account
it: Aggiungi account

[ctx: @action:button]
en: Write a New Post
it: Scrivi un nuovo commento

[ctx: @action:button Home Timeline]
en: Open Home Timeline
it: Apri timeline Home

[ctx: @action:button Account Notifications]
en: Open Notifications
it: Apri notifiche

[ctx: @action:button Follows that require explicit allow/deny]
en: Open Follow Requests
it: Apri richieste di seguito

[ctx: @action:button Local timeline of posts from the account's own server]
en: Open Local Timeline
it: Apri timeline locale

[ctx: @action:button Global timeline of posts from the entire Fediverse network]
en: Open Global Timeline
it: Apri timeline globale

[ctx: @action:button Direct one-on-one messages between users]
en: Open Conversations
it: Apri conversazioni

[ctx: @action:button This account's favorited posts]
en: Open Favorites
it: Apri preferiti

[ctx: @action:button This account's bookmarked posts]
en: Open Bookmarks
it: Apri segnalibri

[ctx: @action:button Explore this server's trending posts, news, and more]
en: Open Explore
it: Apri esplora

[ctx: @action:button A list of this account's followed accounts]
en: Open Following
it: Apri segui

[ctx: @action:button Search for users, posts and tags]
en: Open Search
it: Apri cerca

[ctx: @action:button]
en: Open Server Information
it: Apri informazioni del server

[ctx: @action:button This account's lists, or timelines consisting of a groups of accounts]
en: Open Lists
it: Apri elenchi

[ctx: @action:button This account's profile]
en: Open Profile
it: Apri profilo

[ctx: @action:button]
en: Switch '%1'
it: Cambia «%1»

[ctx: Previously used emojis]
en: History
it: Cronologia

[ctx: 'Custom' is a category of emoji]
en: Custom
it: Personalizzate

[ctx: 'Smileys' is a category of emoji]
en: Smileys
it: Faccine

[ctx: 'People' is a category of emoji]
en: People
it: Persone

[ctx: 'Nature' is a category of emoji]
en: Nature
it: Natura

[ctx: 'Food' is a category of emoji]
en: Food
it: Cibo

[ctx: 'Activities' is a category of emoji]
en: Activities
it: Attività

[ctx: 'Travel' is a category of emoji]
en: Travel
it: Viaggi

[ctx: 'Objects' is a category of emoji]
en: Objects
it: Oggetti

[ctx: 'Symbols' is a category of emoji]
en: Symbols
it: Simboli

[ctx: 'Flags' is a category of emoji]
en: Flags
it: Bandiere

en: Could not open the temporary download file
it: Impossibile aprire il file di scaricamento temporaneo

en: Could not reserve disk space for download
it: Impossibile riservare spazio su disco per lo scaricamento

[ctx: Job heading, like 'Copying']
en: Downloading
it: Scaricamento

[ctx: The URL being downloaded/uploaded]
en: Source
it: Sorgente

[ctx: The location being downloaded to]
en: Destination
it: Destinazione

en: in the future
it: in futuro

en: Today
it: Oggi

en: 1 week ago | %1 weeks ago
it[0]: 1 settimana fa
it[1]: %1 settimane fa

en: 1 month ago | %1 months ago
it[0]: 1 mese fa
it[1]: %1 mesi fa

en: 1 year ago | %1 years ago
it[0]: 1 anno fa
it[1]: %1 anni fa
