tokodon - en to ka translation catalogue (823 entries)

en: Could not follow account
ka: ანგარიშზე მიყოლის შეცდომა

en: Could not unfollow account
ka: ანგარიშზე მიყოლის გაუქმების შეცდომა

en: Could not remove account as your follower
ka: ანგარიშის წაშლა შეუძლებელია თქვენი მომყოლის სახით

en: Could not block account
ka: ანგარიშის დაბლოკვის შეცდომა

en: Could not unblock account
ka: ანგარიშის განბლოკვის შეცდომა

en: Could not mute account
ka: ანგარიშის დადუმების შეცდომა

en: Could not unmute account
ka: ანგარიშის დადუმების მოხსნის შეცდომა

en: Could not feature account
ka: ანგარიშის მიმაგრების შეცდომა

en: Could not unfeature account
ka: ანგარიშის მიმაგრების მოხსნის შეცდომა

en: Could not edit note about an account
ka: ანგარიშის შესახებ შენიშვნის ჩასწორების შეცდომა

en: View Post
ka: პოსტის ნახვა

en: View Profile
ka: პროფილის ნახვა

en: %1 mentioned you
ka: %1-მა გახსენათ

en: %1 wrote a new post
ka: %1-მა ახალი პოსტი დაწერა

en: %1 boosted your post
ka: %1 -მა ასწია თქვენი პოსტი

en: %1 followed you
ka: %1 მოგყვებათ

en: %1 requested to follow you
ka: %1-მა თქვენთვის მოყოლა მოითხოვა

en: %1 favorited your post
ka: %1 ჩაინიშნა თქვენი პოსტი

en: Poll by %1 has ended
ka: გამოკითხვა %1-სგან დასრულდა

en: %1 edited a post
ka: %1 -მა პოსტი ჩაასწორა

en: Image is too big
ka: გამოსახულება მეტისმეტად დიდია

en: Unsupported image file. Only jpeg, png and gif are supported.
ka: მხარდაუჭერელი გამოსახულების ტიპი. მხარდაჭერილია მხოლოდ jpeg, png და gif ფაილები.

en: Account details saved
ka: ანგარშის დეტალები შენახულია

[ctx: @title]
en: Follow Requests
ka: მიყოლის მოთხოვნები

[ctx: @title]
en: Followers
ka: მიმდევრები

[ctx: @title]
en: Following
ka: მიყვებით

[ctx: @title]
en: Muted Users
ka: დადუმებული მომხმარებლები

[ctx: @title]
en: Blocked Users
ka: დაბლოკილი მომხმარებლები

[ctx: @title]
en: Featured Users
ka: მიმაგრებული მომხმარებლები

[ctx: @title]
en: %1 favorite | %1 favorites
ka[0]: %1 სანიშნე
ka[1]: %1 სანიშნე

[ctx: @title]
en: %1 boost | %1 boosts
ka[0]: %1 აწევა
ka[1]: %1 აწევა

[ctx: @title]
en: Familiar Followers
ka: ნაცნობი მიმდევრები

[ctx: @title]
en: Manage List Users
ka: სიის მომხმარებლების მართვა

en: No Follow Requests
ka: მიყოლის მოთხოვნების გარეშე

en: No Followers
ka: მიმდევრების გარეშე

en: No Followed Users
ka: მიმდევრების გარეშე

en: No Muted Users
ka: დადუმებული მომხმარებლების გარეშე

en: No Blocked Users
ka: დაბლოკილი მომხმარებლების გარეშე

en: No Featured Users
ka: მიმაგრებული მომხმარებლების გარეშე

en: No Users Favorited This Post
ka: ეს პოსტი არც ერთ მომხმარებელს ჩაუნიშნავს

en: No Users Boosted This Post
ka: ეს პოსტი არც ერთ მომხმარებელს აუწევია

en: No Familiar Followers
ka: ნაცნობი მიმდევრების გარეშე

en: No Users
ka: მომხმარებლების გარეშე

en: Some users need to be manually approved before they can follow you, and will show up here.
ka: ზოგიერთი მომხმარებელი, სანამ თქვენ გამოგყვებიან, ხელით უნდა დაადასტუროთ. ისინი აქ გამოჩნდება.

en: Mute users to stop them from showing up in your notifications.
ka: დაადუმეთ მომხმარებლები, რომ მათ ხელი შეუშალოთ, თქვენს გაფრთხილებებში გამოჩნდნენ.

en: Block users to hide the user from your timeline entirely.
ka: დაბლოკეთ მომხმარებლები, რომ ისინი სრულად დაიმალოს თქვენი დროის ხაზიდან.

en: Users you like can be featured and shown on your profile.
ka: მომხმარებლები, რომლებიც მოგწონთ, შეიძლება, გამოჩნდეს თქვენს პროფილზე.

en: No one has favorited this post yet. Maybe you'll be the first?
ka: ეს პოსტი არავის ჩაუნიშნავს, როგორც რჩეული. გნებავთ, პირველი ბრძანდებოდეთ?

en: No one has boosted this post yet. You should boost it to expand its reach!
ka: ეს პოსტი, ჯერ, არავის აუწევია. ასწიეთ ის, რომ უფრო გამოჩნდეს!

en: There is no one in this list yet.
ka: ამ სიაში ჯერ არავინაა.

[ctx: @title:window]
en: Suggested Users
ka: შემოთავაზებული მომხმარებლები

en: Could not accept account
ka: ანგარიშის დადასტურების შეცდომა

en: Could not reject account
ka: ანგარიშის უარყოფის შეცდომა

en: Could not take action against the account
ka: ანგარიშზე ქმედების შესრულება შეუძლებელია

en: Could not enable the disabled account
ka: გამორთული ანგარიშის ჩართვა შეუძლებელია

en: Could not unsilence the account
ka: ანგარიშის დადუმების მოხსნის შეცდომა

en: Could not unsuspend the account
ka: ანგარიშის შეჩერების მოხსნის შეცდომა

en: Could not mark the account as not sensitive
ka: ანგარიშის მგრძნობიარედ მონიშვნა შეუძლებელია

[ctx: login status]
en: Suspended
ka: გაჩერებულია

[ctx: login status]
en: Limited
ka: შეზღუდული

[ctx: login status]
en: Sensitized
ka: მგრძნობიარე

[ctx: login status]
en: Frozen
ka: გაყინული

[ctx: login status]
en: Email Not confirmed
ka: ელფოსტა დადასტურებული არაა

[ctx: login status]
en: Not Approved
ka: დაუმტკიცებელია

[ctx: login status]
en: No Limits Imposed
ka: შეზღუდვები დაწესებული არაა

en: Error occurred when making a PUT request to update the domain block.
ka: შეცდომა დომენის ბლოკის განახლებისთვის PUT მოთხოვნის გაგზავნისას.

en: Could not resolve report
ka: ანგარიშის ამოხსნა შეუძლებელია

en: Could not unresolve report
ka: ანგარიშის ამოხსნის გაუქმება შეუძლებელია

en: Could not assign report
ka: ანგარიშის მინიჭება შეუძლებელია

en: Could not unassign report
ka: ანგარიშის მინიჭების გაუქმება შეუძლებელია

[ctx: @label]
en: No Posts
ka: პოსტების გარეშე

en: This user hasn't posted anything yet.
ka: ამ მომხმარებელს ჯერ არაფერი დაუპოსტავს.

[ctx: @label]
en: No Media
ka: მედიის გარეშე

en: This user hasn't posted any media yet.
ka: ამ მომხმარებელს ჯერ მედია არ დაუპოსტავს.

en: Follows you
ka: მოგყვებათ

en: Bot
ka: ბოტი

en: Follow Requested
ka: მიყოლა მოთხოვნილია

en: Unfollow
ka: გამოწერის გაუქმება

en: Follow
ka: გამოწერა

en: Stop notifying me when %1 posts.
ka: %1-ის პოსტების შესახებ გაფრთხილებების შეწყვეტა.

en: Notify me when %1 posts.
ka: შემატყობინე %1-ის პოსტების შესახებ.

en: Mention…
ka: ხსენება…

en: Start a Conversation…
ka: საუბრის დაწყება…

en: Hide Boosts from %1
ka: %1-დან აწევების დამალვა

en: Show Boosts from %1
ka: %1-დან აწევების ჩვენება

en: Stop Featuring This Profile
ka: ამ პროფილის ჩვენების შეწყვეტა

en: Feature This Profile
ka: ამ პროფილის ჩვენება

en: Unmute
ka: დადუმების გამორთვა

en: Mute
ka: დადუმება

en: Unblock
ka: განბლოკვა

en: Block
ka: დაბლოკვა

[ctx: @action:inmenu Report this post]
en: Report…
ka: ანგარიში…

en: Edit Profile
ka: პროფილის ჩასწორება

en: Account editor
ka: ანგარიშების რედაქტორი

en: Featured Users
ka: მიმაგრებული მომხმარებლები

[ctx: @action:inmenu 'Browser' being a web browser]
en: Open in Browser
ka: ბრაუზერში გახსნა

en: Copy Link
ka: ბმულის კოპირება

en: Profile link copied.
ka: პროფილი ბმული დაკოპირდა.

[ctx: @info:label Joined at]
en: Joined
ka: შეერთებული

[ctx: @label:textfield]
en: Private Note:
ka: პირადი კომენტარი:

en: Saved
ka: შენახულია

en: Write down something about this user, this isn't visible to anyone but you.
ka: ჩაწერეთ რამე ამ მომხმარებლის შესახებ. ამას, თქვენს გარდა ვერავინ დაინახავს.

en: Also followed by:
ka: ასევე მიჰყვება:

[ctx: @action:button See all familiar followers]
en: View %1 More
ka: კიდევ %1-ი ნახვა

[ctx: @action:button See all familiar followers]
en: View All
ka: პროფილის ნახვა

[ctx: @label User's number of statuses]
en: <b>%1</b> post | <b>%1</b> posts
ka[0]: <b>%1</b> პოსტი
ka[1]: <b>%1</b> პოსტი

[ctx: @label User's number of followed accounts]
en: <b>%1</b> follows | <b>%1</b> following
ka[0]: <b>%1</b> მიმდევარი
ka[1]: <b>%1</b> მიმდევარი

[ctx: @label User's number of followers]
en: <b>%1</b> follower | <b>%1</b> followers
ka[0]: <b>%1</b> მიმდევარი
ka[1]: <b>%1</b> მიმდევარი

[ctx: @item:inmenu Profile Post Filter]
en: Posts
ka: პოსტები

[ctx: @item:inmenu Profile Post Filter]
en: Posts && Replies
ka: პოსტები და პასუხები

[ctx: @item:inmenu Profile Post Filter]
en: Media
ka: მედია

[ctx: @option:check]
en: Hide boosts
ka: აწევების დამალვა

[ctx: @action:button Show all of a profile's posts]
en: All
ka: ყველა

en: Share
ka: გაზიარება

en: Share the selected media
ka: მონიშნული მედიის გაზიარება

[ctx: @title Server-wide announcements set by admins.]
en: Announcements
ka: განცხადებები

[ctx: @label An announcement was published on a date]
en: Announcement on %1
ka: განცხადება თარიღით %1

[ctx: @label]
en: No Announcements
ka: განცხადებების გარეშე

en: Your server has not made any announcements yet.
ka: თქვენს სერვერს ჯერ არ გაუკეთებია განცხადებები.

en: No emojis
ka: ემოჯიების გარეშე

en: View profile
ka: პროფილის ნახვა

[ctx: @info:tooltip]
en: Return to Top
ka: ზემოთ დაბრუნება

[ctx: @info:status]
en: Some replies are not available
ka: ზოგიერთი პასუხი ხელმისაწვდომი არაა

en: To view all replies, open the post on the original server.
ka: ყველა პასუხის სანახავად პოსტი ორიგინალ სერვერზე გახსენით.

[ctx: @action:button 'Browser' being a web browser]
en: Open in Browser
ka: ბრაუზერში გახსნა

[ctx: @info:status]
en: End of Timeline
ka: დროის ხაზის ბოლო

en: Conversations
ka: საუბრები

en: No Conversations
ka: საუბრების გარეშე

en: Direct messages to other users will show up here. Do not share any sensitive information over a conversation.
ka: სხვა მომხმარებლებისთვის პირდაპირი შეტყობინებები აქ გამოჩნდება. ნუ გაუზიარებთ მგრძნობიარე ინფორმაციას ამ საუბარში.

[ctx: @action:button]
en: Increase follow request count
ka: მოყოლის მოთხოვნების რაოდენობის გაზრდა

[ctx: @action:button]
en: Decrease follow request count
ka: მოყოლის მოთხოვნების რაოდენობის შემცირება

[ctx: @title:window]
en: Create List
ka: სიის შექმნა

[ctx: @title:window]
en: Edit List
ka: სიის ჩასწორება

[ctx: @label:textbox List title]
en: Title
ka: სათაური

[ctx: @label]
en: Show replies for
ka: პასუხების ჩვენება ვისთვის

[ctx: @label If the list is exclusive]
en: Exclusive
ka: ექსკლუზიური

en: Posts in an exclusive list are excluded from the Home timeline.
ka: ექსკლუზიურ სიაში ჩასმული პოსტები საწყისი დროის ხაზიდან ამოღებული იქნება.

[ctx: @action:button Delete the list]
en: Manage Users
ka: მომხმარებლების მართვა

[ctx: @action:intoolbar Add users to list]
en: Add Users
ka: მომხმარებლების დამატება

[ctx: @title]
en: Add Users to List…
ka: მომხმარებლების ჩამატება სიაში…

[ctx: @action:button Add user to this list]
en: Add
ka: დამატება

en: Search among users you follow…
ka: ძებნა მომხმარებლებში, რომლებსაც მისდევთ…

[ctx: @action:button Create the list]
en: Create
ka: შექმნა

[ctx: @action:button Edit the list]
en: Edit
ka: ჩასწორება

[ctx: @action:button Delete the list]
en: Delete
ka: წაშლა

[ctx: @title]
en: Deleting List
ka: სიის წაშლა

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to delete this list?
ka: დარწმუნებული ბრძანდებით, რომ გნებავთ, წაშალოთ ეს სია?

en: Explore
ka: დათვალიერება

[ctx: @action:button]
en: Post
ka: პოსტი

en: Posts
ka: პოსტები

en: Hashtags
ka: ჰეშტეგები

en: News
ka: ახალი ამბები

en: Users
ka: მომხმარებლები

[ctx: @label]
en: No Trending Tags
ka: ტრენდული ჭდეების გარეშე

en: %1 person is talking | %1 people are talking
ka[0]: საუბრობს %1 პიროვნება
ka[1]: საუბრობს %1 პიროვნება

en: %1 signed up
ka: %1 დარეგისტრირდა

[ctx: @title 'Following' as in the users you're following on Mastodon.]
en: Following
ka: გამოწერილია

[ctx: @action:button]
en: Filters
ka: ფილტრები

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Boosts
ka: აწევების ჩვენება

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Replies
ka: პასუხების ჩვენება

en: No User Selected
ka: მომხმარებელი მონიშნული არაა

en: With the Following view, easily check on each user you're following and only their posts - sorted by recent activity.
ka: ამ ხედით ადვილად მონიშნეთ თითოეულ მომხმარებელს, რომელსაც მისდევთ და, მხოლოდ, მათი პოსტები - დალაგებულია უახლესი აქტივობებით.

[ctx: @title:window]
en: Notifications
ka: გაფრთხილებები

en: Setup Required
ka: აუცილებელია მორგება

en: Tokodon can show notifications for activity such as users boosting or replying to your posts.
    
    The types of notifications shown can be fine tuned when logged in.
ka: Tokodon-ს შეუძლია, გაფრთხილებები ისეთ აქტივობებზე გაჩვენოთ, როგორიცაა მომხმარებლების მიერ თქვენი პოსტების აწევა ან მათზე პასუხი.
    
    ნაჩვენები გაფრთხილების ტიპების მორგება შესვლის შემდეგ შეგიძლიათ.

en: Allow Notifications
ka: შეტყობინებების დაშვება

en: Continue
ka: გაგრძელება

[ctx: @title:window]
en: Password Service
ka: პაროლის სერვისი

en: Tokodon requires a password service to be running to save personally sensitive information.
    
    Tokodon can use KWallet, GNOME Keyring or any libsecret-compatible service.
    
    After you installed the service, make sure it's running and restart Tokodon.
ka: Tokodon-ს ესაჭიროება, რომ გაშვებული იყოს პაროლის სერვისი, რათა პირადი ინფორმაციის შენახვა უსაფრთხოდ შეიძლებოდეს.
    
    Tokodon-ს შეუძლია გამოიყენოს KWallet, GNOME Keyring ან ნებისმიერი libsecret-თან თავსებადი სერვისი.
    
    მას შემდეგ, რაც სერვისს დააყენებთ, დარწმუნდით, რომ ის გაშვებულია და გადატვირთეთ Tokodon.

en: Quit Tokodon
ka: Tokodon-დან გასვლა

[ctx: @title:window]
en: Welcome
ka: კეთილი იყოს თქვენი მობრძანება

en: Welcome to Tokodon
ka: მოგესალმებით Tokodon-ში

en: Some initial setup is required before you can use Tokodon.
ka: Tokodon-ის გამოყენებამდე, აუცილებელია, ზოგიერთი პარამეტრი მოირგოთ.

[ctx: @title]
en: Select Language
ka: აირჩიეთ ენა

[ctx: @action:button]
en: Close
ka: დახურვა

[ctx: @title]
en: Lists
ka: სიები

en: Create List
ka: სიის შექმნა

en: No Lists
ka: სიების გარეშე

en: Lists allow you to categorize who you're following.
ka: სიები საშუალებას გაძლევთ, კატეგორიებად დაჰყოთ ხალხი, ვისაც მისდევთ.

en: Edit List
ka: სიის ჩასწორება

[ctx: @title:window]
en: Authorization
ka: ავტორიზაცია

en: To continue, please open the following link in your web browser to authorize Tokodon: %1
ka: გასაგრძელებლად გახსენით ეს ბმული თქვენს ბრაუზერში და მიანიჭეთ ავტორიზაცია Tokodon-ს: %1

en: Open Authorization Link
ka: ავტორიზაციის ბმულის გახსნა

en: Copy Authorization Link
ka: ავტორიზაციის ბმულის კოპირება

en: Link copied.
ka: ბმული დაკოპირდა.

en: Use Authorization Code
ka: ავტორიზაციის კოდის გამოყენება

en: Use this login method if the above link does not work.
ka: გამოიყენეთ ეს შესვლის მეთოდი, თუ ზედა ბმული არ მუშაობს.

en: Enter authorization token:
ka: შეიყვანეთ ავტორიზაციის კოდი:

[ctx: @title:window]
en: Login Issue
ka: შესვლის პრობლემა

en: There was an issue logging into the server:<br><b>%1</b>
ka: პრობლემა სერვერზე შესვლისას:<br><b>%1</b>

en: Please check if the password service is running. For other login issues, you can try logging into the server's website.
    
    You can attempt to log in again with the button below, or restart Tokodon.
ka: შეამოწმეთ, გაშვებულია თუ არა პაროლების სერვისი. სხვა შესვლის პრობლემებისთვის, შეგიძლიათ, სერვერის ვებგვერდზე შესვლა სცადოთ.
    
    შეგიძლიათ, თავიდან შესვლა ქვემორე ღილაკით სცადოთ, ან გადატვირთოთ Tokodon.

en: View Website
ka: ვებგვერდის ნახვა

en: Re-Attempt Log In
ka: შესვლის თავიდან მცდელობა

en: Logout
ka: გასვლა

[ctx: @title]
en: Logout
ka: გასვლა

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to log out?
ka: დარწმუნებული ბრძანდებით, რომ გნებავთ, გახვიდეთ?

[ctx: @title:window]
en: Login
ka: შესვლა

[ctx: @info:status Network status]
en: Failed to contact server: %1. Please check your proxy settings.
ka: სერვერთან დაკავშირების შეცდომა: %1. შეამოწმეთ თქვენი პროქსის პარამეტრები.

en: Proxy Settings
ka: პროქსის მორგება

[ctx: @title:group]
en: Login
ka: შესვლა

en: Server URL:
ka: სერვერის URL:

en: Enable moderation tools
ka: მოდერაციის ხელსაწყოების ჩართვა

en: Allow Tokodon to access moderation tools. Try disabling this if you have trouble logging in.
ka: Tokodon-ისთვის მოდერაციის ხელსაწყოებზე წვდომის მიცემა. სცადეთ, გამორთოთ ეს, თუ თქვენს სერვერზე ვერ შედიხართ.

en: Server URL must not be empty!
ka: სერვერის ბმული ცარიელი არ შეიძლება იყოს!

[ctx: @title:window]
en: Registration
ka: რეგისტრაცია

[ctx: @title:group]
en: Register
ka: რესგისტრაცია

en: Username
ka: მომხმარებლის სახელი

en: Email Address
ka: ელფოსტის მისამართი

en: Password
ka: პაროლი

en: Reason
ka: მიზეზი

en: Register
ka: რესგისტრაცია

[ctx: @title:window]
en: Rules
ka: წესები

[ctx: @title:group]
en: Rules
ka: წესები

[ctx: @action:button Agree to server rules]
en: Agree
ka: ვეთანხმები

[ctx: @action:button Disagree to server rules]
en: Disagree
ka: არ ვეთანხმები

[ctx: @title:window]
en: Pick a Server
ka: აირჩიეთ სერვერი

en: This server is closed for registration: %1
ka: ეს სერვერი დახურულია რეგისტრაციისთვის: %1

en: Search or enter URL…
ka: მოძებნეთ ან შეიყვანეთ URL…

en: Custom Server
ka: მორგებული სერვერი

en: Public Servers
ka: საჯარო სერვერები

en: No Public Servers
ka: საჯარო სერვერების გარეშე

en: Enter a server URL manually in the search field.
ka: შეიყვანეთ სერვერის URL ხელით ძებნის ველში.

[ctx: @action:button Open in external web browser]
en: Open Externally
ka: გარეთ გახსნა

[ctx: @info]
en: Browse the Fediverse and connect with people on Mastodon (and other compatible software).
ka: დაათვალიერეთ Fediverse და დაუკავშირდით ხალხს Mastodon-ზე (და სხვა თავსებად პროგრამებზე).

[ctx: @action:button Pick a Mastodon server]
en: Pick a Server
ka: აირჩიეთ სერვერი

[ctx: @action:button Use an existing Mastodon account]
en: Use an Existing Account
ka: არსებული ანგარიშის გამოყენება

[ctx: @action:button Application settings]
en: Settings
ka: მორგება

[ctx: @info Compatible with Mastodon]
en: Compatible with
ka: თავსებადია

[ctx: @action:button]
en: Compatible with Mastodon
ka: თავსებადია Mastodon-თან

[ctx: @title]
en: Open As…
ka: გახსნა, როგორც…

[ctx: @title]
en: Reply As…
ka: პასუხი, როგორც…

[ctx: @title]
en: Favorite As…
ka: სანიშნეებში ჩამატება, როგორც…

[ctx: @title]
en: Boost As…
ka: გაძლიერება, როგორც…

[ctx: @title]
en: Bookmark As…
ka: ჩანიშვნა, როგორც…

[ctx: @title]
en: Unknown Action
ka: უცნობი ქმედება

en: Write a new post
ka: დაწერეთ ახალი პოსტი

en: Reply to post
ka: პოსტზე პასუხი

en: Home
ka: საწყისი

en: No Posts
ka: პოსტების გარეშე

en: It seems pretty quiet right now, try posting something!
ka: როგორც ჩანს, გარშემო სიჩუმეა. სცადეთ, დაპოსტოთ რამე!

en: Notifications
ka: გაფრთხილებები

en: Follow Requests
ka: მიყოლის მოთხოვნები

en: Local
ka: ლოკალური

en: Global
ka: გლობალური

en: Favorites
ka: სანიშნები

en: No Favorites
ka: სანიშნეების გარეშე

en: Posts that you favorite will show up here. If you appreciate someone's post, favorite it!
ka: პოსტები, რომლებსაც რჩეულებში ჩაამატებთ, აქ გამოჩნდება. თუ აფასებთ ვინმეს პოსტს, ჩაამატეთ ის რჩეულებში!

en: Bookmarks
ka: სანიშნები

en: No Bookmarks
ka: სანიშნების გარეშე

en: Bookmark posts and they will show up here. Bookmarks are always kept private, even to the post's author.
ka: ჩაამატეთ პოსტები რჩეულებში და ისინი აქ გამოჩნდება. სანიშნეები ყოველთვის კონფიდენციალურია, პოსტის ავტორისთვისაც კი.

en: Following
ka: გამოწერილია

en: Search
ka: ძებნა

[ctx: @action:button Server Announcements]
en: Announcements
ka: განცხადებები

en: Lists
ka: სიები

en: Profile
ka: პროფილი

[ctx: @action:button Open debug page]
en: Debug
ka: გამართვა

[ctx: @action:button Open moderation tools]
en: Moderation Tools
ka: მოდერაციის ხელსაწყოები

[ctx: @action:button Open settings dialog]
en: Settings
ka: მორგება

[ctx: @title]
en: Embed Information
ka: ინფორმაციის ჩაშენება

en: Advanced Search
ka: გაფართოებული ძებნა

[ctx: @info:placeholder Username for searching accounts]
en: Username:
ka: მომხმარებელი:

[ctx: @info:placeholder display name for searching accounts]
en: Display Name:
ka: საჩვენებელი სახელი:

[ctx: @info:placeholder email for searching accounts]
en: Email:
ka: ელ-ფოსტა:

[ctx: @info:Search button to initiate searching accounts]
en: Search
ka: ძებნა

[ctx: @info:Reset button to reset all the text fields]
en: Reset
ka: დაბრუნება

[ctx: @info:Cancel button to close the dailog]
en: Cancel
ka: გაუქმება

[ctx: @info:Location combobox to choose location filters]
en: Location
ka: მდებარეობა

[ctx: @info:Filter out accounts from any location]
en: All
ka: ყველა

[ctx: @info:Filter out local accounts]
en: Local
ka: ლოკალური

[ctx: @info:Filter out remote accounts]
en: Remote
ka: დაშორებული

[ctx: @info:Moderation Status combobox to choose between different moderation status filters]
en: Moderation Status
ka: მოდერაციის სტატუსი

[ctx: @info:Filter out accounts with any moderation status]
en: All
ka: ყველა

[ctx: @info:Filter out accounts with active moderation status]
en: Active
ka: აქტიური

[ctx: @info:Filter out accounts with pending moderation status]
en: Pending
ka: დარჩენილი

[ctx: @info:Filter out accounts with disabled moderation status]
en: Disabled
ka: გამორთულია

[ctx: @info:Filter out accounts with silenced moderation status]
en: Silenced
ka: გაჩუმებული

[ctx: @info:Filter out accounts with suspended moderation status]
en: Suspended
ka: გაჩერებულია

[ctx: @info:Role combobox to choose between different role filters]
en: Role
ka: როლი

[ctx: @info:Filter out accounts with any role]
en: All
ka: ყველა

[ctx: @info:Filter out accounts with moderator role]
en: Moderator
ka: მოდერატორი

[ctx: @info:Filter out accounts with admin role]
en: Admin
ka: ადმინისტრატორი

[ctx: @info:Filter out accounts with owner role]
en: Owner
ka: მფლობელი

en: No accounts found
ka: ანგარიშები ვერ ვიპოვე

[ctx: @action:button]
en: Create Email Block
ka: ელფოსტის ბლოკის შექმნა

[ctx: @title]
en: E-Mail Domain Info
ka: ელფოსტის დომენის ინფორმაცია

[ctx: @info The domain on which the block is imposed]
en: Email domain name
ka: ელფოსტის დომენის სახელი

[ctx: @info Time when the block was imposed.]
en: Block created at
ka: დაბლოკვის დრო

[ctx: @info The counted accounts signup attempts using that email domain within the last week.]
en: Account sign-up attempts in this week
ka: ანგარიშის რეგისტრაციის ცდები ამ კვირაში

[ctx: @info The counted IP signup attempts of that email domain within that day.]
en: IP sign-up attempts in this week
ka: ამ კვირაში რეგისტრაციის ცდების IP-ები

[ctx: @action:button]
en: Cancel
ka: გაუქმება

[ctx: @action:button]
en: Delete email block
ka: დომენის ბლოკის წაშლა

en: Email block deleted
ka: ელფოსტის ბლოკი წაიშალა

[ctx: @title]
en: New E-Mail Domain Block
ka: ახალი ელფოსტის დომენის ბლოკი

[ctx: @info The domain on which the block will be imposed]
en: Domain *
ka: დომენი *

en: This can be the domain name that shows up in the e-mail address or the MX record it uses. They will be checked upon sign-up.
ka: ეს შეიძლება იყოს დონების სახელი, რომელიც ელფოსტის მისამართში ან MX ჩანაწერში, რომელსაც ის იყენებს, ჩანს. ისინი რეგისტრაციისას შემოწმდება.

[ctx: @action:button]
en: Resolve domain
ka: დომენის ამოხსნა

en: New email block added
ka: ახალი ელფოსტის ბლოკი დაემატა

[ctx: @info]
en: %1 sign-up attempts over the last week
ka: %1 რეგისტრაციის მცდელობა გასულ კვირაში

en: No email blocks found
ka: ელფოსტის დაბლოკვები ვერ ვიპოვე

en: Add New Domain Block
ka: ახალი დომენის ბლოკის დამატება

en: Allow Federation with Domain
ka: დომენით ფედერაციის დაშვება

en: Allowed Domain Info
ka: დაშვებული დომენის ინფორმაცია

[ctx: @info:The domain that is allowed to federate]
en: Domain
ka: დომენი

[ctx: @info:Time when the domain was allowed to federate.]
en: Created at
ka: შექმნის დრო

en: Disallow Federation with Domain
ka: დომენით ფედერაციის აკრძალვა

en: Disallowed federation with the domain
ka: დომენით ფედერაცია აკრძალულია

en: Add Domain Block
ka: დომენის ბლოკის დამატება

[ctx: @info:Enter the domain address of the domain block]
en: Domain*
ka: დომენი*

en: Public comment
ka: საჯარო კომენტარი

en: Private Comment
ka: პირადი კომენტარი

en: Moderation
ka: მოდერატორი

[ctx: @info:Filter out all the allowed domains]
en: Silence
ka: სიჩუმე

[ctx: @info:Filter out all the blocked domains]
en: Suspend
ka: ძილი

[ctx: @info:Filter out all the blocked domains]
en: None
ka: არაფერი

en: Reject media files
ka: მედია ფაილების უარყოფა

en: Removes locally stored media files and refuses to download any in the future. Irrelevant for suspensions
ka: ლოკალურად დამახსოვრებული მედიის წაშლა და მომავალში მედიის გადმოწერის უარყოფა. შეუფერებელია შეჩერებებისთვის

en: Reject reports
ka: ანგარიშების უარყოფა

en: Ignore all reports coming from this domain. Irrelevant for suspensions
ka: ამ დომენიდან მოსული ანგარიშების უარყოფა. შეუფერებელია შეჩერებებისთვის

en: Obfuscate domain name
ka: დომენის სახელის დამახინჯება

en: Partially obfuscate the domain name in the list if advertising the list of domain limitations is enabled
ka: დომენის სახელის ნაწილობრივი დამახინჯება, თუ დომენის შეზღუდვების სიის გამოქვეყნება ჩართულია

[ctx: @info:Button to create a domain block]
en: Create Block
ka: ბლოკის შექმნა

en: New domain block added
ka: ახალი დომენის ბლოკი დაემატა

[ctx: @info:This domain will be able to fetch data from this server and incoming data from it will be processed and stored]
en: Domain*
ka: დომენი*

en: New Allowed Domain Added
ka: ახალი დაშვებული დომენი დამატებულია

en: Allowed domain option is available for instances with limited federation mode enabled
ka: დაშვებული დომენის პარამეტრი ხელმისაწვდომია ასლებისთვის, რომლებსაც შეზღუდული ფედერაციის რეჟიმი აქვთ ჩართული

[ctx: @info:Choose between allowed and limited domains]
en: Moderation
ka: მოდერატორი

[ctx: @info:Filter out all the blocked domains]
en: Blocked domains
ka: დაბლოკილი დომენები

[ctx: @info:Filter out all the allowed domains in limited federation mode]
en: Allowed domains
ka: დაშვებული დომენები

en: Allowed for federation
ka: დაშვებულია ფედერაციისთვის

en: No federations found
ka: ფედერაციები ვერ ვიპოვე

[ctx: @action:button]
en: Create Rule
ka: IP წესის შექმნა

en: New IP Rule
ka: ახალი IP წესი

[ctx: @info:Time after which the rule will be lifted]
en: Expire After
ka: ვადა თარიღამდე

[ctx: @info:Option to block out the IP for 1 day]
en: 1 day
ka: 1 დღე

[ctx: @info:Option to block out the IP for 2 weeks]
en: 2 weeks
ka: 2 კვირა

[ctx: @info:Option to block out the IP for 1 month]
en: 1 month
ka: 1 თვე

[ctx: @info:Option to block out the IP for 6 months]
en: 6 month
ka: 6 თვე

[ctx: @info:Option to block out the IP for 1 year]
en: 1 year
ka: 1 წელი

[ctx: @info:Option to block out the IP for 3 years]
en: 3 year
ka: 3 წელი

[ctx: @info: The comment attached with the ip rule]
en: Comment
ka: კომენტარი

en: Optional. Remember why you added this rule.
ka: არასავალდებულოა. დაიმახსოვრეთ, რატომ დაამატეთ ეს წესი.

[ctx: @info:The rule attached with the ip rule]
en: Rule *
ka: წესი *

en: Choose what will happen with requests from this IP
ka: აირჩიეთ, რა მოუვა ამ IP-დან მიღებულ მოთხოვნებს

en: Limit sign-ups
ka: რეგისტრაციების შეზღუდვა

en: New sign-ups will require your approval
ka: ახალ რეგისტრაციებს თქვენი დადასტურება დასჭირებათ

en: Block sign-ups
ka: რეგისტრაციების შეზღუდვა

en: New sign-ups will not be possible
ka: ახალი რეგისტრაცია შეუძლებელი იქნება

en: Block access
ka: წვდომის დაბლოკვა

en: Block access to all resources
ka: ყველა რესურსთან წვდომის დაბლოკვა

[ctx: @info:Button to create a IP rule]
en: Create IP rule
ka: IP წესის შექმნა

en: New IP rule added
ka: ახალი IP წესი დაემატა

[ctx: @label]
en: Limit sign-ups
ka: რეგისტრაციების შეზღუდვა

[ctx: @label]
en: Block sign-ups
ka: რეგისტრაციების შეზღუდვა

[ctx: @label]
en: Block access
ka: წვდომის დაბლოკვა

en: No IP rules found
ka: IP წესები ვერ ვიპოვე

en: Not Available
ka: მიუწვდომელია

en: Perform moderation action on %1
ka: %1-ზე მოდერაციის ქმედების შესრულება

[ctx: @info: Use this to send a warning to the user, without triggering any other action.]
en: Warn
ka: გაფრთხ

[ctx: @info: Prevent the user from using their account, but do not delete or hide their contents.]
en: Freeze
ka: გაყინვა

[ctx: @info: Force all this user's media attachments to be flagged as sensitive.]
en: Force-Sensitive
ka: ძალით მგრძნობიარე

[ctx: @info: Prevent the user from being able to post with public visibility, hide their posts and notifications from people not following them.]
en: Limit
ka: ზღვარი

[ctx: @info: Prevent any interaction from or to this account and delete its contents. Revertible within 30 days.]
en: Suspend
ka: ძილი

[ctx: @info: The user will receive an explanation of what happened with their account]
en: Notify the user per e-mail
ka: აცნობეთ მომხმარებელს ელფოსტაზე

[ctx: @info: Send a warning note to the user.]
en: Custom warning
ka: მორგებული გაფრთხილება

[ctx: @info:Button to submit the action aginst the user.]
en: Submit
ka: გაგზავნა

en: Action taken successfully
ka: ქმედება წარმატებით განხორციელდა

[ctx: @info:Cancel button to close the dailog.]
en: Cancel
ka: გაუქმება

en: Are you sure?
ka: დარწმუნებული ბრძანდებით?

en: Action will be taken against the account.
ka: ქმედება განხორციელდება ანგარიშის წინააღმდეგ.

en: Successfully approved %1's sign-up application
ka: %1-ის რეგისტრაციის აპლიკაცია წარმატებით დამტკიცდა

en: Successfully rejected %1's sign-up application
ka: %1-ის რეგისტრაციის აპლიკაცია უარყოფილია

en: Successfully unfreezed %1's account
ka: %1-ის ანგარიშის გაყინვის მოხსნა წარმატებულია

en: Successfully unsilenced %1's account
ka: %1-ის ანგარიშის დადუმების მოხსნა წარმატებულია

en: Successfully unsuspended %1's account
ka: %1-ის ანგარიშის შეჩერების მოხსნა წარმატებულია

en: Successfully undo force-sensitive %1's account
ka: %1-ის ძალით მგრძნობიარობის გაუქმება წარმატებულია

en: Successfully deleted %1's account data
ka: %1-ის ანგარიშის მონაცემების წაშლა წარამტებულია

[ctx: @info Bio label of account.]
en: Bio
ka: ბიო

en: Reasons for joining
ka: გაწევრიანების მიზეზები

[ctx: @info:Number of Posts]
en: Posts
ka: პოსტები

[ctx: @info:Number of followers.]
en: Followers
ka: მიმდევრები

[ctx: @info:row Number of accounts followed by the account]
en: Following
ka: გამოწერილია

en: No role
ka: როლის გარეშე

[ctx: @info Role of the account on this server.]
en: Role
ka: როლი

[ctx: @info The last time the account was active.]
en: Last Active
ka: ბოლოს აქტიური

[ctx: @info The current login status of the account.]
en: Login Status
ka: შესვლის სტატუსი

[ctx: @info: Role of the user.]
en: Role
ka: როლი

[ctx: @info: Email of the user.]
en: Email
ka: ელფოტა

[ctx: @info: Email confirmation status of the user.]
en: Email Status
ka: ელფოსტის სტატუსი

en: Confirmed
ka: დადასტურდა

en: Not Confirmed
ka: დადასტურებული არაა

[ctx: @info: Locale of the user.]
en: Account Locale
ka: ანგარიშის ლოკალი

[ctx: @info: Joining date of the user]
en: Joined
ka: შეერთებული

en: Most recent IP
ka: უახლესი IP

en: Invited By
ka: მოწვეულია

[ctx: @info: Approve the user's request]
en: Approve
ka: დათანხმება

[ctx: @info: Reject the user's request]
en: Reject
ka: უარყოფა

en: Delete Account Data
ka: ანგარიშის მონაცემების წაშლა

[ctx: @info: Unfreeze the user's account]
en: Unfreeze
ka: გაყინვის მოხსნა

en: Undo Limit
ka: შეზღუდვის გაუქმება

en: Undo Suspension
ka: შეჩერების გაუქმება

en: Undo force-sensitive
ka: ძალით მგრძნობიარობის გაუქმება

en: Take action against this account
ka: ანგარიშზე ქმედების შესრულება

en: Remove Domain Block
ka: დომენის ბლოკის წაშლა

en: Domain Block Removed
ka: დომენის ბლოკი წაიშალა

en: Edit domain block
ka: დომენის ბლოკის ჩასწორება

en: Private comment
ka: პირადი

[ctx: @info:Button to update the domain block with new values]
en: Update Block
ka: ბლოკის განახლება

en: Domain block updated
ka: დომენების ბლოკი განახლდა

en: Blocked at
ka: დაბლოკვის დრო

[ctx: @info: No public comment provided]
en: None
ka: არაფერი

[ctx: @info: No private comment provided]
en: None
ka: არაფერი

[ctx: @info:The policy to be applied by this domain block]
en: Policy
ka: პოლიტიკა

[ctx: @info:Whether to obfuscate public displays of this domain block]
en: Obfuscate
ka: დამახინჯება

[ctx: @info:Whether to reject incoming media from this domain]
en: Reject media
ka: მედიის უარყოფა

[ctx: @info:Whether to reject incoming reports from this domain]
en: Reject reports
ka: ანგარიშების უარყოფა

en: Edit Domain Block
ka: დომენის ბლოკის ჩასწორება

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove IP Rule
ka: IP წესის წაშლა

en: IP Rule Removed
ka: IP წესი წაიშალა

[ctx: @title:window]
en: Update IP Rule
ka: IP წესის განახლება

[ctx: @info Time after which the rule will be lifted]
en: Expire After
ka: ვადა თარიღამდე

[ctx: @info Option to block out the IP for 1 day]
en: 1 day
ka: 1 დღე

[ctx: @info Option to block out the IP for 2 weeks]
en: 2 weeks
ka: 2 კვირა

[ctx: @info Option to block out the IP for 1 month]
en: 1 month
ka: 1 თვე

[ctx: @info Option to block out the IP for 6 months]
en: 6 month
ka: 6 თვე

[ctx: @info Option to block out the IP for 1 year]
en: 1 year
ka: 1 წელი

[ctx: @info Option to block out the IP for 3 years]
en: 3 year
ka: 3 წელი

[ctx: @info The comment attached with the ip rule]
en: Comment
ka: კომენტარი

[ctx: @info The rule attached with the ip rule]
en: Rule *
ka: წესი *

[ctx: @info Cancel button to close the dailog]
en: Cancel
ka: გაუქმება

[ctx: @info Button to update an IP rule]
en: Update IP rule
ka: IP წესის განახლება

en: IP rule updated
ka: IP წესი განახლდა

[ctx: @info Time after which the rule will be lifted]
en: Expires at
ka: ამოწურვის ვადა

[ctx: @info No public comment provided]
en: None
ka: არაფერი

[ctx: @info The severity to be applied by this IP rule]
en: Severity
ka: სიმძიმე

[ctx: @action:button]
en: Update IP Rule
ka: IP წესის განახლება

en: Report #%1
ka: #%1-ის დარეპორტება

en: Mark as unresolved
ka: მოუგვარებლად მონიშვნა

en: Mark as resolved
ka: გადაწყვეტილად მონიშვნა

en: Report Unresolved
ka: რეპორტი მოუგვარებელია

en: Report Resolved
ka: რეპორტი მოგვარებულია

[ctx: @info Number of Posts]
en: Posts
ka: პოსტები

[ctx: @info Number of followers.]
en: Followers
ka: მიმდევრები

[ctx: @info Row Number of accounts followed by the account]
en: Following
ka: გამოწერილია

[ctx: @info Time at which the reported account joined.]
en: Joined
ka: შეერთებული

[ctx: @info The last time the reported account was active.]
en: Last Active
ka: ბოლოს აქტიური

[ctx: @info The current login status of the account.]
en: Reported
ka: გადაგზავნილია

[ctx: @info Time at which the report was made]
en: Reported
ka: გადაგზავნილია

en: Reported By
ka: რეპორტის ავტორი

en: Report Status
ka: რეპორტის სტატუსი

en: Resolved
ka: გადაწყვეტილია

en: Unresolved
ka: მოუგვარებელი

en: Action taken by
ka: ქმედების ავტორი

en: Assigned moderator
ka: მინიჭებული მოდერატორი

en: No one
ka: არავინ

en: Unassign
ka: მინიჭების გაუქმება

en: Assign to me
ka: ჩემზე მონიჭება

en: Forwarded
ka: გადაგზავნილი

[ctx: @info:The report is forwarded]
en: Yes
ka: დიახ

[ctx: @info:The report is not forwarded]
en: No
ka: არა

en: Category
ka: კატეგორია

en: The reason this account and/or content was reported will be cited in communication with the reported account
ka: მიზეზი, რატომ მოხდა ამ ანგარიშის და/ან შემცველობის დარეპორტება, მოხსენიებული იქნება დარეპორტებული ანგარიშის კომუნიკაციაში

en: Other
ka: სხვა

en: Category changed to other
ka: კატეგორია შეიცვალა სხვაზე

en: Spam
ka: სპამი

en: Category changed to spam
ka: კატეგორია შეიცვალა სპამზე

en: Content violates one or more server rules
ka: შემცველობა ერთ ან მეტ სერვერის წესს არღვევს

en: Category changed to rule violation
ka: კატეგორია წესების დარღვევაზე შეიცვალა

en: To provide more information, %1 wrote:
ka: მეტი ინფორმაციის მოსაწოდებლად, %1-მა დაწერა:

en: Reported Content
ka: დარეპორტებული შემცველობა

en: Offending content will be cited in communication with the reported account
ka: არასასურველი შემცველობა მოხსენიებული იქნება დარეპორტებული ანგარიშის კომუნიკაციაში

en: <b>Content Warning</b><br /> %1
ka: <b>შემცველობის გაფრთხილება</b><br /> %1

en: Show Less
ka: ნაკლების ჩვენება

en: Show More
ka: მეტის ჩვენება

[ctx: @title]
en: Accounts
ka: ანგარიშები

en: Reports
ka: ანგარიშები

[ctx: @title]
en: Federation
ka: ფედერაცია

[ctx: @title]
en: IP Rules
ka: IP წესები

[ctx: @title]
en: Email Blocks
ka: ელფოსტის დაბლოკვა

en: Accounts Tool Page
ka: ანგარიშების ხელსაწყოს გვერდი

[ctx: @info:Combobox to choose Report Status]
en: Report Status
ka: რეპორტის სტატუსი

[ctx: @info:Filter out unresolved reports]
en: Unresolved
ka: მოუგვარებელი

[ctx: @info:Filter out resolved reports]
en: Resolved
ka: გადაწყვეტილია

[ctx: @info:Combobox to choose the origin of report]
en: Report Origin
ka: წყაროს დარეპორტება

[ctx: @info:Filter out accounts with any origin]
en: All
ka: ყველა

[ctx: @info:Filter out accounts with local origin]
en: Local
ka: ლოკალური

[ctx: @info:Filter out accounts with remote origin]
en: Remote
ka: დაშორებული

en: Reported By:
ka: რეპორტის ავტორი:

en: Assigned Account:
ka: მინიჭებული ანგარიში:

en: No reports found
ka: ანგარიშები ვერ ვიპოვე

[ctx: @action:intoolbar Mark all notifications as read]
en: Mark All As Read
ka: ყველას წაკითხულად მონიშვნა

[ctx: @action:intoolbar]
en: Configure Notifications…
ka: შეტყობინებების მორგება…

[ctx: @action:intoolbar Show all notifications]
en: All
ka: ყველა

[ctx: @action:intoolbar Show only mentions]
en: Mentions
ka: მოხსენებები

[ctx: @action:intoolbar More filter categories]
en: More
ka: მეტი

[ctx: Show only boosts]
en: Boosts
ka: გაძლიერება

[ctx: Show only favorites]
en: Favorites
ka: სანიშნები

[ctx: Show only poll results]
en: Poll Results
ka: არჩევნის შედეგები

[ctx: Show only followed statuses]
en: Posts
ka: პოსტები

[ctx: Show only follows]
en: Follows
ka: მიყვება

en: No Notifications
ka: შეტყობინებების გარეშე

en: You have no notifications yet. When people reply, favorite or boost your posts they will show up here.
ka: ჯერ გაფრთხილებები არ გაქვთ. როცა ხალხი უპასუხებს თქვენს პოსტს, ჩაინიშნავს, ან ასწევს მას, ისინი აქ გამოჩნდება.

en: %1 has issued a warning against your account
ka: %1-მა გამოსცა გაფრთხილება თქვენი ანგარიშის შესახებ

en: View %1's Profile
ka: %1-ის პროფილის ნახვა

en: %1 users favorited your post
ka: %1 მომხმარებელმა ჩაინიშნა თქვენი პოსტი

en: %1 users boosted your post
ka: %1 მომხმარებელმა ასწია თქვენი პოსტი

[ctx: @info:label]
en: %1 relationships were severed due to moderation actions.
ka: %1 ურთიერთობა გაწყდა მოდერაციის ქმედებების გამო.

[ctx: @info:label]
en: A report has been filed against a user in your server.
ka: თქვენს სერვერზე მომხმარებლის წინააღმდეგ ანგარიშის ფორმა შეავსეს.

en: %1 replied to your post
ka: %1-მა უპასუხა თქვენი პოსტს

en: A poll has ended
ka: არჩევანი დასრულდა

en: %1 updated their post
ka: %1 -მა მისი პოსტი განაახლა

en: Status with image attachment
ka: სტატუსი მიმაგრებული სურათით

en: Status with GifV attachment
ka: სტატუსი მიმაგრებული GifV-ით

en: Status with Video attachment
ka: სტატუსი მიმაგრებული ვიდეოთი

en: Not available
ka: მიუწვდომელია

[ctx: @action:button]
en: Hide Media
ka: მედიის დამალვა

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide media
ka: მედიის დამალვა

en: Media Hidden
ka: მედია დამალულია

en: Save Image As…
ka: გამოსახულების შენახვა, როგორც…

en: Save Gif As…
ka: Gif-ის შენახვა, როგორც…

en: Save Video As…
ka: ვიდეოს შენახვა, როგორც…

en: Copy Image
ka: ნახატის კოპირება

[ctx: Posted on 26 March 2024 Tuesday 20:43:18 +03]
en: Posted on %1
ka: გამოქვეყნდა: %1

en: Public
ka: საჯარო

en: Unlisted
ka: სიაში არაა

en: Private
ka: პირადი

en: Direct Message
ka: პირადი შეტყობინება

en: No favorites
ka: სანიშნეების გარეშე

en: %1 favorite | %1 favorites
ka[0]: %1 სანიშნე
ka[1]: %1 სანიშნე

en: No boosts
ka: აწევების გარეშე

en: %1 boost | %1 boosts
ka[0]: %1 აწევა
ka[1]: %1 აწევა

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Link
ka: ბმულის კოპირება

en: Post link copied.
ka: პოსტის ბმული დაკოპირდა.

en: Link preview: %1
ka: ბმულის მინიატურა: %1

[ctx: @info:label 'More from [this author]', where we put the user's avatar and name next to this label]
en: More from
ka: მეტი

[ctx: @info:label 'This is written by %1']
en: By %1
ka: ავტორი: %1

en: Text description available
ka: ხელმისაწვდომია ტექსტური აღწერა

en: Video
ka: ვიდეო

[ctx: @title]
en: Media Description
ka: მედიის აღწერა

en: Normal Status
ka: ნორმალური სტატუსი

en: Spoiler Status
ka: შესვლის სტატუსი

en: Filtered: %1
ka: გაფილტრულია: %1

en: Show anyway
ka: მაინც ჩვენება

[ctx: @label]
en: Pinned Post
ka: მიმაგრებული პოსტი

[ctx: @title]
en: Delete Post
ka: პოსტის წაშლა

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to delete this post?
ka: დარწმუნებული ბრძანდებით, რომ გნებავთ, წაშალოთ ეს პოსტი?

[ctx: @title]
en: Delete & Re-draft Post
ka: წაშლა და პოსტის მონახაზის თავიდან შექმნა

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to redraft this post? This will delete the original post.
ka: დარწმუნებული ბრძანდებით, რომ გნებავთ, თავიდან დაწეროთ ეს პოსტი? ეს ორიგინალ პოსტს წაშლის.

en: <b>Content Notice</b><br /> %1
ka: <b>შემცველობის გაფრთხილება</b><br /> %1

[ctx: Reply to a post]
en: Reply
ka: პასუხი

en: Cannot boost direct messages
ka: პირდაპირი შეტყობინებების აწევა შეუძლებელია

en: Cannot boost private posts
ka: პირადი პოსტების აწევა შეუძლებელია

[ctx: Share a post]
en: Boost
ka: გაძლიერება

en: Boosted
ka: აწეულია

en: Boost
ka: აწევა

[ctx: Favorite a post]
en: Favorite
ka: რჩეული

en: Favorited
ka: რჩეულებში

en: Favorite
ka: რჩეული

en: Remove bookmark
ka: სანიშნის წაშლა

[ctx: Bookmark a post]
en: Bookmark
ka: სანიშნე

en: Bookmarked
ka: ჩამატებულია სანიშნეებში

en: Bookmark
ka: სანიშნე

en: This post has been marked private. Some posts may be missing because its replies are marked as private by default.
ka: ეს პოსტი მონიშნულია, როგორც პირადი. შეიძლება, ზოგიერთი პოსტი ვერ იპოვოთ, რადგან მისი პასუხები, პირადად, ნაგულისხმევადაა მონიშნული.

[ctx: Edited on <datetime>]
en: Edited on %1
ka: ჩასწრების დრო: %1

[ctx: Show more options]
en: More actions
ka: მეტი ქმედება

[ctx: @action:inmenu 'Thread' is a series of posts.]
en: Open Thread
ka: თემის გახსნა

[ctx: @action Open embed into website dialog]
en: Embed
ka: ჩაშენება

[ctx: @action:inmenu]
en: Open as…
ka: გახსნა, როგორც…

[ctx: @action:inmenu]
en: Reply as…
ka: პასუხი, როგორც…

[ctx: @action:inmenu]
en: Favorite as…
ka: სანიშნეებში ჩამატება, როგორც…

[ctx: @action:inmenu]
en: Boost as…
ka: გაძლიერება, როგორც…

[ctx: @action:inmenu]
en: Bookmark as…
ka: ჩანიშვნა, როგორც…

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Bookmark
ka: სანიშნის წაშლა

[ctx: @action:inmenu]
en: Bookmark
ka: სანიშნე

[ctx: @action:inmenu]
en: Unpin on Profile
ka: პროფილიდან მოხსნა

[ctx: @action:inmenu]
en: Pin on Profile
ka: პროფილზე მიმაგრება

[ctx: @action:inmenu Unmute account]
en: Unmute @%1
ka: @%1-ის დადუმების გამორთვა

[ctx: @action:inmenu Mute account]
en: Mute @%1
ka: @%1-ის დადუმება

[ctx: @action:inmenu Unblock account]
en: Unblock @%1
ka: @%1-ის განბლოკვა

[ctx: @action:inmenu Block account]
en: Block @%1
ka: @%1-ის დაბლოკვა

en: Edit
ka: ჩასწორება

en: Delete
ka: DELETE

en: Delete & Re-draft
ka: წაშლა და მონახაზის თავიდან შექმნა

en: You voted for this option
ka: თქვენ ხმა მიეცით ამ ვარიანტს

en: (No votes)
ka: (ხმების გარეშე)

en: Vote
ka: ხმის მიცემა

[ctx: @option:check Show poll results]
en: Show Results
ka: შედეგების ჩვენება

en: Poll has closed
ka: გამოკითხვა დაიხურა

en: Post from %1
ka: პოსტი %1-დან

en: Quoted post
ka: ციტირებული პოსტი

[ctx: @info Loading user that started this interaction]
en: Loading…
ka: ჩატვირთვა…

en: %1 boosted
ka: %1 აწეულია

en: In reply to %1
ka: %1-ის პასუხად

[ctx: @action:button Start media playback]
en: Play
ka: დაკვრა

[ctx: Last read on this date]
en: Last read on %1
ka: ბოლოს წაკითხვის დროა %1

[ctx: @title]
en: Report Post
ka: პოსტის დარეპორტება

[ctx: @title]
en: Report User
ka: მომხმარებლის დარეპორტება

[ctx: @title]
en: Reason for reporting this post
ka: ამ შეტყობინების შესახებ ანგარიშის გაგზავნის მიზეზი

[ctx: @title]
en: Reason for reporting this user
ka: ამ მომხმარებლის შესახებ ანგარიშის გაგზავნის მიზეზი

[ctx: @action:button 'Report' as in 'Report this to moderators']
en: Report
ka: ანგარიში

[ctx: @action]
en: Cancel
ka: გაუქმება

en: Hashtag
ka: ჰეშტეგი

[ctx: @title]
en: Search
ka: ძებნა

en: Loading...
ka: ჩატვირთვა...

en: No search results
ka: ძებნის შედეგების გარეშე

en: Search for users, tags and posts
ka: მოძებნეთ ხალხი, ჭდეები და პოსტები

en: Edit Account
ka: ანგარიშის ჩასწორება

en: Please choose a file
ka: გთხოვთ, აირჩიოთ ფაილი

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to log out of %1?
ka: დარწმუნებული ბრძანდებით, რომ გნებავთ, გახვიდეთ %1-დან?

en: Account
ka: ანგარიში

en: Require approval for new followers
ka: გამოწერის მოთხოვნა ახალი მომყოლებისთვის

en: By default new followers are automatically accepted. Uncheck if you want to manually approve or deny new ones. You always have the option to force someone to unfollow you.
ka: ნაგულისხმევად ახალი მიმდევრები ავტომატურად დასტურდება. გამორთეთ ეს, თუ გნებავთ, ისინი ხელით დაადასტუროთ. იმისათვის, რომ ვინმეს აიძულოთ, თქვენი მიმდევრობა გააუქმოთ, ეს პარამეტრი უნდა გამოიყენოთ.

en: Is automated
ka: ავტომატიზებულია

en: Whether to publicly mark this account as doing any kind of automated actions.
ka: ექნება თუ არა საჯარო ნიშანი ამ ანგარიშს, რომ ის ავტომატიზებულ ქმედებებს იყენებს.

en: Feature profile and posts
ka: ამ პროფილის და პოსტების ჩვენება

en: Your public profile and posts may be featured to other users.
ka: თქვენი საჯარო პროფილი და პოსტები, შეიძლება სხვა მომხმარებლებმაც ნახონ.

en: Publicly list follows and followers
ka: თქვენი მიყოლების და თქვენზე მიყოლების საჯარო ჩამონათვალი

en: By default everyone you follow and everyone who follows you is public.
ka: ნაგულისხმევად სია ყველასი, ვისაც თქვენ მისდევთ და ვინც თქვენ მოგდევთ, საჯაროა.

[ctx: @label Account preferences]
en: Mark uploaded media as sensitive by default
ka: შემცველობის მგრძნობიარედ ნაგულისხმევად მონიშვნა

[ctx: @label Account preferences]
en: Default post language
ka: ნაგულისხმევი პოსტის ენა

[ctx: @label Account preferences]
en: Default post visibility
ka: პოსტის ნაგულისხმევი ხილვადობა

[ctx: @item:inlistbox Default post visibility rule]
en: Public
ka: საჯარო

[ctx: @item:inlistbox Default post visibility rule]
en: Unlisted
ka: სიაში არაა

[ctx: @item:inlistbox Default post visibility rule]
en: Private
ka: პირადი

[ctx: @abel Account preferences]
en: Open Server in Browser
ka: სერვისის ბრაუზერში გახსნა

en: Some settings can only be configured on your server's website.
ka: ზოგიერთი პარამეტრი, მხოლოდ, თქვენი სერვერის ვებგვერდზე შეგიძლიათ, მოირგოთ.

[ctx: @title:group]
en: General
ka: საერთო

en: Color theme
ka: ფერის თემა

en: Pop out the post composer by default
ka: პოსტის შემდგენის ნაგულისხმევად გამოკვეთა

en: Continue reading where you last left off
ka: გააგრძელეთ კითხვა იმ ადგილიდან, სადაც ბოლოს დატოვეთ

en: If checked, the Home timeline will begin where you last read. The position in the timeline is shared with other clients.
ka: თუ ჩართულია, საწყისი დროის ხაზი იქ დაიწყება, სადაც კითხვა ბოლოს შეწყვიტეთ. დროის ხაზის მდებარეობა გაზიარებულია სხვა კლიენტებთან.

en: Auto-update timelines
ka: დროის ხაზების ავტოგანახლება

en: If checked, Tokodon will automatically update certain timelines as new posts come in.
ka: თუ ჩართულია, Tokodon ავტომატურად განაახლებს ზოგიერთ დროის ხაზს, როცა ახალი პოსტები გამოჩნდება.

[ctx: @title:group]
en: Posts
ka: პოსტები

en: Show number of replies, favorites and boosts
ka: პასუხების, სანიშნებისა და აწევების რაოდენობის ჩვენება

en: Show link previews
ka: ბმულის მინიატურების ჩვენება

en: Content font
ka: შემცველობის ფონტი

en: Please choose a font
ka: გთხოვთ, აირჩიეთ ფონტი

[ctx: @title:group]
en: Media
ka: მედია

en: Crop images on the timeline
ka: გამოსახულებების ამოჭრა დროის ხაზზე

en: If unchecked, posts with only one image attached will be uncropped and shown in full.
ka: თუ გამორთულია, პოსტები, რომლებსაც, მხოლოდ ერთი გამოსახულება აქვს მიმაგრებული, არ ამოიჭრება და მთლიანად იქნება ნაჩვენები.

en: Auto-play animated GIFs
ka: ანიმირებული GIF-ების ავტომატური დაკვრა

[ctx: @title:window]
en: Edit Profile
ka: პროფილის ჩასწორება

[ctx: @title:window]
en: Network Proxy
ka: ქსელის პროქსი

en: System Default
ka: სისტემის ნაგულისხმევი

en: No Proxy
ka: პროქსის გარეშე

en: Host
ka: ჰოსტი

en: Port
ka: პორტი

en: User
ka: მომხმარებელი

en: Apply
ka: გამოყენება

en: Enable notifications for this account
ka: ამ ანგარიშისთვის გაფრთხილებების ჩართვა

en: Notifications can appear even when Tokodon isn't running.
ka: გაფრთხილებები, შეიძლება, მაშინაც გამოჩნდეს, როცა Tokodon გაშვებული არაა.

en: Push notifications are available but could not be enabled. Please log out and log back in.
ka: პუშ გაფრთხილებები ხელმისაწვდომია, მაგრამ ჩართვა შეუძლებელია. გამოდით და ისევ შედით.

en: Notifications will only appear when Tokodon is running.
ka: გაფრთხილებები, მხოლოდ, მაშინ გამოჩნდება, როცა Tokodon გაშვებულია.

[ctx: @title:group]
en: Events
ka: მოვლენები

en: Mentions
ka: მოხსენებები

en: When someone mentions you in a new post, or replies to one of your threads.
ka: როცა ვინმე გახსენებთ ახალ პოსტში, ან უპასუხებს თქვენს ერთ-ერთ თემას.

en: Statuses
ka: სტატუსები

en: When a user you have notifications turned on for makes a new post.
ka: როცა მომხმარებელი, რომლის გაფრთხილებებიც ჩართული გაქვთ, ახალ პოსტს დადებს.

en: Boosts
ka: გაძლიერება

en: When someone boosted one of your posts.
ka: როცა ვინმემ ასწია თქვენი ერთ-ერთი პოსტი.

en: New followers
ka: ახალი მიმდევრები

en: When someone follows you.
ka: როცა ვინმე გამოგყვებათ.

en: New follow requests
ka: ახალი მიყოლის მოთხოვნები

en: When an account who requires manual approval wants to follow you.
ka: როცა ანგარიში, რომელიც ხელით დადასტურებას ითხოვს, უნდა, გამოგყვეთ.

en: When a post you made was favorited by another user.
ka: როცა თქვენი პოსტი სხვა მომხმარებელმა რჩეულებში ჩაიმატა.

en: Polls
ka: გამოკითხვა

en: When a poll you voted in has ended.
ka: გამოკითხვა, რომელშიც ხმა მიეცით, დასრულდა.

en: Edits
ka: &ჩასწორებები

en: When a post you interacted with was edited by the author.
ka: როცა პოსტს, რომელსაც შეეხეთ, ავტორი ჩაასწორებს.

en: Server Sign-ups
ka: სერვერის რეგისტრაციები

en: When someone signs up to your server.
ka: როდესაც ვინმე დარეგისტრირდება თქვენს სერვერზე.

en: Server Reports
ka: სერვერის ანგარიშები

en: When someone files a report against a user on your server.
ka: როცა ვინმე ავსებს ანგარიშს თქვენ სერვერზე არსებული მომხმარებლის წინააღმდეგ.

en: Severed Relationships
ka: გაწყვეტილი ურთიერთობები

en: When you or your server moderates another server, which you are following users or have followers with.
ka: როცა თქვენ ან თქვენი სერვერი მოდერატორი ბრძანდებით სხვა სერვერზე, რომელზეც არსებობს მომხმარებლები, რომლებსაც მისდევთ.

en: Display Name
ka: საჩვენებელი სახელი

en: Bio
ka: ბიო

en: Header
ka: სათაური

en: PNG, GIF or JPG. At most 2 MB. Will be downscaled to 1500x500px
ka: PNG, GIF ან JPG. მაქს 2 მბ. დაპატარავდება ზომებამდე 1500x500px

en: Avatar
ka: ავატარი

en: PNG, GIF or JPG. At most 2 MB. Will be downscaled to 400x400px
ka: PNG, GIF ან JPG. მაქს 2 მბ. დაპატარავდება ზომებამდე 400x400px

[ctx: Profile fields]
en: Fields
ka: ველები

en: Reset
ka: თავიდან ჩართვა

en: Muted Users
ka: დადუმებული მომხმარებლები

en: Blocked Users
ka: დაბლოკილი მომხმარებლები

en: Appearance
ka: გარეგნობა

en: Safety
ka: უსაფრთხოება

en: Accounts
ka: ანგარიშები

en: Network Proxy
ka: ქსელის პროქსი

en: About Tokodon
ka: Tokodon-ის შესახებ

[ctx: @title:group]
en: About
ka: შესახებ

en: About KDE
ka: KDE-ს შესახებ

en: Sharing failed
ka: გაზიარების შეცდომა

[ctx: @action:button Allow follow request]
en: Allow
ka: დაშვება

[ctx: @action:button Deny follow request]
en: Deny
ka: უარყოფა

[ctx: @action:button Deny follow request]
en: Unfollow
ka: გამოწერის გაუქმება

[ctx: @action:button Deny follow request]
en: Remove Follower
ka: მიმდევრის წაშლა

[ctx: @action:button Deny follow request]
en: Remove
ka: წაშლა

en: No accounts available
ka: ხელმისაწვდომი ანგარიშების გარეშე

[ctx: @title:group Alternate text or description of the image]
en: Description
ka: აღწერა

[ctx: @title:group]
en: Focal point
ka: ფოკალური წერტილი

[ctx: @label:textbox Poll choice]
en: Choice %1
ka: არჩევანი %1

[ctx: @action:intoolbar Poll toolbar]
en: Add Choice
ka: არჩევანის დამატება

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: Add a new poll choice
ka: ახალი არჩევანის დამატება

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: When the poll will expire
ka: როდის გაუვა არჩევანს ვადა

[ctx: @option:check Poll toolbar]
en: Multiple choice
ka: მრავალი არჩევანი

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: Allow multiple choices
ka: მრავალი არჩევანის დაშვება

[ctx: @option:check Poll toolbar]
en: Hide totals
ka: ჯამის დამალვა

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: Hide vote count until the poll ends
ka: ხმების რაოდენობის დამალვა არჩევანის დასრულებამდე

en: Remove
ka: ამოღება

[ctx: @title:window]
en: Edit This Post
ka: ამ პოსტის ჩასწორება

[ctx: @title:window]
en: Reply to This Post
ka: პასუხი ამ პოსტზე

[ctx: @title:window]
en: Rewrite This Post
ka: გადაწერეთ ეს პოსტი

[ctx: @title:window]
en: Write a New Post
ka: დაწერეთ ახალი პოსტი

[ctx: @action Pop out the status composer]
en: Pop Out
ka: გატანა

en: Saving an edited post that has a poll will clear existing results.
ka: პოლის შემცველი პოსტის შენახვა არსებულ შედეგებს გაასუფთავებს.

[ctx: @title]
en: Discard Draft
ka: მონახაზის მოცილება

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to discard your draft?
ka: დარწმუნებული ბრძანდებით, რომ გნებავთ, მოაცილოთ თქვენი მონახაზი?

[ctx: @action:button Keep this draft]
en: Keep
ka: შენარჩუნება

[ctx: @info:placeholder]
en: Content notice
ka: შემცველობის შეტყობინება

[ctx: @info:placeholder]
en: What's new?
ka: რა არის ახალი?

[ctx: @title:window]
en: Choose a File
ka: აირჩიეთ ფაილი

en: All supported formats (*.jpg *.jpeg *.png *.gif *.webp *.heic *.heif *.avif *.webm *.mp4 *.m4v *.mov)
ka: ყველა მხარდაჭერილი ფორმატი (*.jpg *.jpeg *.png *.gif *.webp *.heic *.heif *.avif *.webm *.mp4 *.m4v *.mov)

en: JPEG image (*.jpg *.jpeg)
ka: JPEG გამოსახულება (*.jpg *.jpeg)

en: PNG image (*.png)
ka: PNG გამოსახულება (*.png)

en: GIF image (*.gif)
ka: GIF გამოსახულება (*.gif)

en: WebP image (*.webp)
ka: WebP გამოსახულება (*.webp)

en: HEIC image(*.heic)
ka: HEIC გამოსახულება (*.heic)

en: HEIF image (*.heif)
ka: HEIF გამოსახულება (*.heif)

en: AVIF image (*.avif)
ka: AVIF გამოსახულება (*.avif)

en: WebM video (*.webm)
ka: WebM ვიდეო (*.webm)

en: MPEG-4 video (*.mp4)
ka: MPEG-4 ვიდეო (*.mp4)

en: M4V video (*.m4v)
ka: M4V ვიდეო (*.m4v)

en: QuickTime video (*.mov)
ka: QuickTime ვიდეო (*.mov)

en: All files (*)
ka: ყველა ფაილი (*)

[ctx: @info:tooltip]
en: Attach file
ka: ფაილის მიმაგრება

[ctx: @info:tooltip]
en: Add poll
ka: დაამატე გამოკითხვა

[ctx: @item:inmenu Local to this server]
en: Local
ka: ლოკალური

[ctx: @item:inmenu Public to the world]
en: Public
ka: საჯარო

[ctx: @item:inmenu Public but less so]
en: Unlisted
ka: სიაში არაა

[ctx: @item:inmenu Only to followers]
en: Private
ka: პირადი

[ctx: @item:inmenu Only to who is explicitly mentioned]
en: Direct Message
ka: პირადი შეტყობინება

[ctx: @info:tooltip Post visibility]
en: Visibility
ka: ხილვადობა

[ctx: @info:tooltip]
en: Post language
ka: პოსტის ენა

[ctx: @info:tooltip]
en: Add emoji
ka: ემოჯის დამატება

[ctx: @label Character count in the status composer]
en: <b>%1/%2</b> characters
ka: <b>%1/%2</b> სიმბოლო

[ctx: @action:button Send a post]
en: Send
ka: გაგზავნა

[ctx: @action:button Reply to a post]
en: Reply
ka: პასუხი

[ctx: @action:button Send the same post again]
en: Repost
ka: თავიდან დაპოსტვა

[ctx: @action:Button Save an edited a post]
en: Save
ka: შენახვა

en: Loading
ka: ჩატვირთვა

en: Home (%1)
ka: საწყისი (%1)

en: Show Boosts
ka: აწევების ჩვენება

en: Show Replies
ka: პასუხების ჩვენება

[ctx: @info:status Network status]
en: Failed to contact server: %1. Please check your settings.
ka: სერვერთან დაკავშირების შეცდომა: %1. შეამოწმეთ თქვენი პარამეტრები.

[ctx: @action:button Load more posts above this]
en: Load More
ka: მეტის ჩვენება

en: Switch Account
ka: ანგარიშის გადართვა

en: Switch account
ka: ანგარიშის გადართვა

en: Log in or create a new account
ka: შედით ან შექმენით ახალი ანგარიში

en: Empty conversation
ka: ცარიელი საუბარი

en: %1 and %2
ka: %1 და %2

en: %2 and one other | %2 and %1 others
ka[0]: %2 და კიდევ %1
ka[1]: %2 და კიდევ %1

en: Members of the list
ka: სიის წევრები

en: Any followed users
ka: ნებისმიერი მიმდევარი მომხმარებელი

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 5 minutes
ka: 5 წუთი

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 30 minutes
ka: 30 წუთი

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 1 hour
ka: 1 საათი

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 6 hours
ka: 5 სთ

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 12 hours
ka: 12 საათი

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 1 day
ka: 1 დღე

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 3 days
ka: 3 დღე

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 7 days
ka: 7 დღე

en: An unknown error occurred.
ka: უცნობი შეცდომა.

en: Receiving push notifications
ka: პუშ გაფრთხილებების მიღება

en: Browse the Fediverse
ka: Fediverse-ის დათვალიერება

en: © 2021-2024 Carl Schwan, 2021-2024 KDE Community
ka: © 2021-2024 Carl Schwan, 2021-2024 KDE-ის საზოგადოება

en: Maintainer
ka: წამყვანი პროგრამისტი

en: Supports https and web+ap url scheme
ka: აქვს https და web+ap: url სქემის მხარდაჭერა

en: Share a line of text in the standalone composer.
ka: ამ ტექსტის ხაზის ცალკე გახსნილ რედაქტორში გაზიარება.

en: The text to share.
ka: გასაზიარებელი ტექსტი.

en: Internal usage only.
ka: მხოლოდ შიდა გამოყენებისთვის.

en: Error occurred when fetching the latest notification.
ka: შეცდომა უახლესი შეტყობინების გამოთხოვისას.

[ctx: @title]
en: Home
ka: საწყისი

[ctx: @title]
en: Local Timeline
ka: ლოკალური დროის ხაზი

[ctx: @title]
en: Global Timeline
ka: გლობალური დროის ხაზი

[ctx: @title]
en: Bookmarks
ka: სანიშნები

[ctx: @title]
en: Favorites
ka: სანიშნეები

[ctx: @title]
en: Trending
ka: ტრენდები

en: Trending
ka: ტრენდები

[ctx: @title:window]
en: Loading…
ka: ჩატვირთვა…

[ctx: @title]
en: Post by %1
ka: %1-ის პოსტი

[ctx: @title:window]
en: Trending News
ka: ტრენდები სიახლეებში

[ctx: @title:group Title for the group of account related actions]
en: Account
ka: ანგარიში

[ctx: @action:button]
en: Switch to '%1'
ka: %1-ზე გადართვა

[ctx: @action:button]
en: Configure '%1'
ka: '%1'-ის &მორგება

[ctx: @action:button]
en: Add Account
ka: ანგარიშის დამატება

[ctx: @action:button]
en: Write a New Post
ka: დაწერეთ ახალი პოსტი

[ctx: @action:button]
en: Switch '%1'
ka: '%1'-ის გადართვა

[ctx: Previously used emojis]
en: History
ka: ისტორია

[ctx: 'Custom' is a category of emoji]
en: Custom
ka: სხვა

[ctx: 'Smileys' is a category of emoji]
en: Smileys
ka: სიცილაკები

[ctx: 'People' is a category of emoji]
en: People
ka: ხალხი

[ctx: 'Nature' is a category of emoji]
en: Nature
ka: ბუნება

[ctx: 'Food' is a category of emoji]
en: Food
ka: საჭმელი

[ctx: 'Activities' is a category of emoji]
en: Activities
ka: ქმედებები

[ctx: 'Travel' is a category of emoji]
en: Travel
ka: მოგზაურობა

[ctx: 'Objects' is a category of emoji]
en: Objects
ka: ობიექტები

[ctx: 'Symbols' is a category of emoji]
en: Symbols
ka: სიმბოლოები

[ctx: 'Flags' is a category of emoji]
en: Flags
ka: ალმები

en: Could not open the temporary download file
ka: დროებითი გადმოწერის ფაილის გახსნის შეცდომა

en: Could not reserve disk space for download
ka: გადმოსაწერად დისკზე საკმარისი ადგილის გამოყოფა შეუძლებელია

[ctx: Job heading, like 'Copying']
en: Downloading
ka: გადმოწერა

[ctx: The URL being downloaded/uploaded]
en: Source
ka: წყარო

[ctx: The location being downloaded to]
en: Destination
ka: დანიშნულება

en: in the future
ka: მომავალში

en: %1s
ka: %1წმ

en: %1m
ka: %1წთ

en: %1h
ka: %1სთ

en: Today
ka: დღეს

en: %1d
ka: %1დღ

en: 1 week ago | %1 weeks ago
ka[0]: 1 კვირის წინ
ka[1]: %1 კვირის წინ

en: 1 month ago | %1 months ago
ka[0]: 1 თვის წინ
ka[1]: %1 თვის წინ

en: 1 year ago | %1 years ago
ka[0]: 1 წლის წინ
ka[1]: %1 წლის წინ
