tokodon - en to nl translation catalogue (928 entries)

en: All supported formats (*.jpg *.jpeg *.png *.gif *.webp *.heic *.heif *.avif *.webm *.mp4 *.m4v *.mov)
nl: Alle ondersteunde formaten (*.jpg *.jpeg *.png *.gif *.webp *.heic *.heif *.avif *.webm *.mp4 *.m4v *.mov)

en: JPEG image (*.jpg *.jpeg)
nl: JPEG-afbeelding (*.jpg *.jpeg)

en: PNG image (*.png)
nl: PNG-afbeelding (*.png)

en: GIF image (*.gif)
nl: GIF-afbeelding (*.gif)

en: WebP image (*.webp)
nl: WebP-afbeelding (*.webp)

en: HEIC image(*.heic)
nl: HEIC-afbeelding (*.heic)

en: HEIF image (*.heif)
nl: HEIF-afbeelding (*.heif)

en: AVIF image (*.avif)
nl: AVIF-afbeelding (*.avif)

en: WebM video (*.webm)
nl: WebM-video (*.webm)

en: MPEG-4 video (*.mp4)
nl: MPEG-4-video (*.mp4)

en: M4V video (*.m4v)
nl: M4V-video (*.m4v)

en: QuickTime video (*.mov)
nl: QuickTime-video (*.mov)

en: All files (*)
nl: Alle bestanden (*)

en: All supported formats (%1)
nl: Alle ondersteunde formaten (%1)

en: Could not follow account
nl: Kon het account niet volgen

en: Could not unfollow account
nl: Moest het account volgen

en: Could not remove account as your follower
nl: Kon account niet als uw volger niet verwijderen

en: Could not block account
nl: Kon account niet blokkeren

en: Could not unblock account
nl: Kon blokkeren van het account niet opheffen

en: Could not mute account
nl: Kon account niet dempen

en: Could not unmute account
nl: Kon demping van account niet opheffen

en: Could not feature account
nl: Kon account niet aanbevelen

en: Could not unfeature account
nl: Kon aanbeveling van account niet opheffen

en: Could not edit note about an account
nl: Kon notitie over een account niet bewerken

en: View Post
nl: Post bekijken

en: View Profile
nl: Profiel bekijken

en: %1 mentioned you
nl: %1 noemde u

en: %1 wrote a new post
nl: %1 schreef een nieuw bericht

en: %1 boosted your post
nl: %1 heeft uw bericht opgepept

en: %1 followed you
nl: %1 volgde u

en: %1 requested to follow you
nl: %1 verzocht u te volgen

en: %1 favorited your post
nl: %1 vond uw bericht de favoriet

en: Poll by %1 has ended
nl: Peiling door %1 is beëindigd

en: %1 edited a post
nl: %1 heeft uw bericht bewerkt

[ctx: @title this is used for notifications, when an annual report is available. It's similar to spotify wrapped, it shows profile stats / it's a recap of the year. The variable is the current year e.g. 2024. Please don't translate the hashtag.]
en: Your %1 #FediWrapped awaits!
nl: Uw %1 #FediWrapped is in afwachting!

en: Unveil your year's highlights and memorable moments on Mastodon!
nl: Onthul de hoogtepunten en memorabele momenten van uw jaar op Mastodon!

[ctx: @title]
en: New Notification
nl: Nieuwe meldingen

en: You received a new notification.
nl: U ontving een nieuwe melding.

en: <b>Content Notice</b>: %1
nl: <b>Notitie over inhoud</b>: %1

en: This post has no text.
nl: Dit bericht heeft geen tekst.

en: The moderators of your server has limited this user, view this in Tokodon to see their profile.
nl: De moderatoren van uw server hebben deze gebruiker beperkt, bekijk dit in Tokodon om hun profiel te zien.

en: This user doesn't have a description.
nl: Deze gebruiker heeft nog geen beschrijving.

en: Image is too big
nl: Afbeelding is te groot

en: Unsupported image file. Only jpeg, png and gif are supported.
nl: Niet-ondersteund afbeeldingsbestand. Alleen jpeg, png en gif worden ondersteund

en: Account details saved
nl: Accountdetails opgeslagen

en: This server provided no rules. Please see their website for more information.
nl: Deze server leverde geen regels. Kijk op hun website voor meer informatie.

[ctx: @title:window]
en: Draft Posts
nl: Concept bericht

[ctx: @title:window]
en: Scheduled Posts
nl: Geplande berichten

[ctx: @title]
en: Follow Requests
nl: Verzoeken volgen

[ctx: @title]
en: Followers
nl: Volgers

[ctx: @title]
en: Following
nl: Volgen

[ctx: @title]
en: Muted Users
nl: Stil gemaakte gebruikers

[ctx: @title]
en: Blocked Users
nl: Geblokkeerde gebruikers

[ctx: @title]
en: Featured Users
nl: Aanbevolen gebruikers

[ctx: @title]
en: %1 favorite | %1 favorites
nl[0]: %1 favoriet
nl[1]: %1 favorieten

[ctx: @title]
en: %1 boost | %1 boosts
nl[0]: Oppepper
nl[1]: %1 oppeppers

[ctx: @title]
en: Familiar Followers
nl: Familiaire volgers

[ctx: @title]
en: Manage List Users
nl: Gebruikers van lijst beheren

en: No Follow Requests
nl: Geen verzoeken om te volgen

en: No Followers
nl: Geen volgers

en: No Followed Users
nl: Niet gevolgde gebruikers

en: No Muted Users
nl: Niet stil gemaakte gebruikers

en: No Blocked Users
nl: Niet geblokkeerde gebruikers

en: No Featured Users
nl: Geen aanbevolen gebruikers

en: No Users Favorited This Post
nl: Geen gebruikers hebben dit bericht als favoriet gemarkeerd

en: No Users Boosted This Post
nl: Geen gebruikers hebben dit bericht opgepept

en: No Familiar Followers
nl: Geen familiaire volgers

en: No Users
nl: Geen gebruikers

en: Some users need to be manually approved before they can follow you, and will show up here.
nl: Sommige gebruikers moeten handmatig goedgekeurd worden voordat ze u kunnen volgen en zullen hier verschijnen.

en: Mute users to stop them from showing up in your notifications.
nl: Verstom gebruikers om ze miet meer te laten verschijnen in uw meldingen.

en: Block users to hide the user from your timeline entirely.
nl: Blokkeer gebruikers om de gebruiker geheel in uw tijdlijn te verbergen.

en: Users you like can be featured and shown on your profile.
nl: Gebruikers die u aardig vindt kunnen aanbevolen worden en getoond on uw profiel.

en: No one has favorited this post yet. Maybe you'll be the first?
nl: Niemand heeft deze post nog aanbevolen. Misschien bent u de eerste?

en: No one has boosted this post yet. You should boost it to expand its reach!
nl: Niemand heeft deze post nog opgepept. U zou het op moeten peppen om zijn bereik te vergroten!

en: There is no one in this list yet.
nl: Er is nog niemand in deze lijst.

[ctx: @title:window]
en: Suggested Users
nl: Gesuggereerde gebruikers

en: Could not accept account
nl: Kon account niet accepteren

en: Could not reject account
nl: Kon account niet afwijzen

en: Could not take action against the account
nl: Kon geen actie nemen tegen het account

en: Could not enable the disabled account
nl: Kon het uitgeschakelde account niet inschakelen

en: Could not unsilence the account
nl: Kon de stilte van het stil gemaakte account niet opheffen

en: Could not unsuspend the account
nl: Kon de onderbreking van het onderbroeken account niet opheffen

en: Could not mark the account as not sensitive
nl: Kon het account niet markeren als niet gevoelig

[ctx: login status]
en: Suspended
nl: Onderbroken

[ctx: login status]
en: Limited
nl: Beperkt

[ctx: login status]
en: Sensitized
nl: Gevoelig gemaakt

[ctx: login status]
en: Frozen
nl: Bevroren

[ctx: login status]
en: Email Not confirmed
nl: E-mailadres niet bevestigd

[ctx: login status]
en: Not Approved
nl: Niet goedgekeurd

[ctx: login status]
en: No Limits Imposed
nl: Geen beperkingen opgelegd

en: Error occurred when making a PUT request to update the domain block.
nl: Er deed zich een fout voor bij het maken van een PUT verzoek om de domeinblokkade bij te werken.

en: Could not resolve report
nl: Kon rapport niet oplossen

en: Could not unresolve report
nl: Kon van rapport oplossen niet ongedaan maken

en: Could not assign report
nl: Kon rapport niet toekennen

en: Could not unassign report
nl: Kon toekennen van rapport niet ongedaan maken

[ctx: @info %1 is a display name]
en: %1 has moved to a new account:
nl: %1 is verplaatst naar een nieuw account:

[ctx: @action:button]
en: Go to Profile
nl: Ga naar Profiel

[ctx: 'Mutual' is the common English word used in social media platforms describe people who follow you back. This the same meaning as 'mutual friends', for example.]
en: Mutual
nl: Wederzijds

en: Follows you
nl: Volgt u

en: Follow Requested
nl: Verzoek om volgen

en: Unfollow
nl: Volgen uitschakelen

en: Follow
nl: Volgen

en: Stop notifying me when %1 posts.
nl: Mij melden stoppen bij %1 berichten.

en: Notify me when %1 posts.
nl: Mij melden bij %1 berichten.

[ctx: @info:tooltip]
en: Show a QR code for this account
nl: Een QR-code voor dit account tonen

en: Mention…
nl: Vermelding…

en: Start a Conversation…
nl: Begin een conversatie…

en: Hide Boosts from %1
nl: Oppeppers van %1 verbergen

en: Show Boosts from %1
nl: Oppeppers van %1 tonen

en: Stop Featuring This Profile
nl: Dit profiel aanbevelen stoppen

en: Feature This Profile
nl: Dit profiel aanbevelen

en: Unmute
nl: Dempen opheffen

en: Mute
nl: Dempen

en: Unblock
nl: Deblokkeren

en: Block
nl: Blokkeren

[ctx: @action:inmenu Report this post]
en: Report…
nl: Rapporteren…

en: Edit Profile
nl: Profiel bewerken

en: Account editor
nl: Accountbewerker

en: Featured Users
nl: Aanbevolen gebruikers

[ctx: @action:inmenu]
en: Scheduled Posts
nl: Geplande berichten

[ctx: @action:inmenu]
en: Draft Posts
nl: Concept berichten

[ctx: @action:inmenu 'Browser' being a web browser]
en: Open in Browser
nl: In browser openen

en: Copy Link
nl: Koppeling kopiëren

en: Profile link copied.
nl: Koppeling naar profiel gekopieerd.

[ctx: @info:label Joined at]
en: Joined
nl: Neemt deel aan

en: Ownership of this link was checked on %1
nl: Eigenschap van deze koppeling is gecontroleerd op %1

[ctx: @label:textfield]
en: Private Note:
nl: Privé notitie:

en: Saved
nl: Opgeslagen

en: Write down something about this user, this isn't visible to anyone but you.
nl: Schrijf iets neer over deze gebruiker, dit is alleen zichtbaar voor u.

en: Also followed by:
nl: Ook gevolgd door:

[ctx: @action:button See all familiar followers]
en: View %1 More
nl: Bekijk %1 beter

[ctx: @action:button See all familiar followers]
en: View All
nl: Alles bekijken

[ctx: @label User's number of statuses]
en: <b>%1</b> post | <b>%1</b> posts
nl[0]: Bericht
nl[1]: <b>%1</b> berichten

[ctx: @label User's number of followed accounts]
en: <b>%1</b> follows | <b>%1</b> following
nl[0]: Er wordt <b>%1</b> gevolgd
nl[1]: Er worden <b>%1</b> gevolgd

[ctx: @label User's number of followers]
en: <b>%1</b> follower | <b>%1</b> followers
nl[0]: <b>%1</b> volgers
nl[1]: <b>%1</b> volgers

[ctx: @item:inmenu Profile Post Filter]
en: Posts
nl: Berichten

[ctx: @item:inmenu Profile Post Filter]
en: Posts && Replies
nl: Berichten && antwoorden

[ctx: @option:check]
en: Hide boosts
nl: Oppeppers verbergen

[ctx: @action:button Show all of a profile's posts]
en: All
nl: Alles

[ctx: @title:window]
en: Profile
nl: Profiel

[ctx: @action:button]
en: Post
nl: Bericht

[ctx: @label]
en: No Posts
nl: Geen berichten

en: This user hasn't posted anything yet.
nl: Deze gebruiker heeft nog niets gepost.

[ctx: @label]
en: No Media
nl: Geen medium

en: This user hasn't posted any media yet.
nl: Deze gebruiker heeft nog geen media gepost.

en: Share
nl: Delen

en: Share the selected media
nl: De geselecteerde media delen

[ctx: @title Server-wide announcements set by admins.]
en: Announcements
nl: Aankondigingen

[ctx: @label An announcement was published on a date]
en: Announcement on %1
nl: Aankondiging op %1

[ctx: @label]
en: No Announcements
nl: Geen aankondigingen

en: Your server has not made any announcements yet.
nl: Uw server heeft nog geen enkele aankondiging gedaan.

[ctx: @title]
en: Confirm Boost
nl: Oppepper bevestigen

[ctx: @action:button Boost this post]
en: Boost
nl: Oppepper

en: View profile
nl: Profiel bekijken

en: No emojis
nl: Geen emoji's

[ctx: @info:tooltip]
en: Return to Top
nl: Naar boven terugkeren

[ctx: @info:status]
en: Some replies are not available
nl: Sommige antwoorden zijn niet beschikbaar

en: To view all replies, open the post on the original server.
nl: Om alle antwoorden te bekijken, open de post op de originele server.

[ctx: @action:button 'Browser' being a web browser]
en: Open in Browser
nl: In browser openen

[ctx: @info:status]
en: End of Timeline
nl: Einde van tijdlijn

en: Conversations
nl: Conversaties

[ctx: @action:intoolbar]
en: New Conversation…
nl: Nieuwe conversatie…

[ctx: @title]
en: Search Users
nl: Gebruikers zoeken

en: Search for user…
nl: Zoeken naar gebruiker…

en: No Conversations
nl: Geen conversaties

en: Direct messages to other users will show up here. Do not share any sensitive information over a conversation.
nl: Directe berichten naar andere gebruikers zullen hier verschijnen. Deel geen enkele gevoelige information over een conversatie.

[ctx: @action:button]
en: Increase follow request count
nl: Telling van verzoek om te volgen verhogen

[ctx: @action:button]
en: Decrease follow request count
nl: Telling van verzoek om te volgen verlagen

[ctx: @title:window]
en: Create List
nl: Lijst aanmaken

[ctx: @title:window]
en: Edit List
nl: Lijst bewerken

[ctx: @label:textbox List title]
en: Title
nl: Titel

[ctx: @label]
en: Show replies for
nl: Antwoorden tonen voor

[ctx: @label If the list is exclusive]
en: Exclusive
nl: Exclusief

en: Posts in an exclusive list are excluded from the Home timeline.
nl: Berichten in een exclusieve lijst worden uitgesloten uit de tijdlijn Home.

[ctx: @label If the list is favorited]
en: Favorite
nl: Favoriet

en: This list will show up in the sidebar.
nl: Deze lijst zal in de zijbalk verschijnen.

[ctx: @action:button Delete the list]
en: Manage Users
nl: Gebruikers beheren

[ctx: @action:intoolbar Add users to list]
en: Add Users
nl: Gebruikers toevoegen

[ctx: @title]
en: Add Users to List…
nl: Gebruikers aan lijst toevoegen…

[ctx: @action:button Add user to this list]
en: Add
nl: Toevoegen

en: Search among users you follow…
nl: In gebruikers die u volgen zoeken…

[ctx: @action:button Create the list]
en: Create
nl: Aanmaken

[ctx: @action:button Edit the list]
en: Edit
nl: Bewerken

[ctx: @action:button Delete the list]
en: Delete
nl: Verwijderen

[ctx: @title]
en: Deleting List
nl: Lijst wordt verwijderd

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to delete this list?
nl: Wilt u deze lijst echt verwijderen?

en: Explore
nl: Verkennen

en: Posts
nl: Berichten

en: News
nl: Nieuws

en: Users
nl: Gebruikers

[ctx: @info:placeholder]
en: No Posts
nl: Geen berichten

[ctx: @info:placeholder]
en: No Tags
nl: Geen tags

en: %1 person is talking | %1 people are talking
nl[0]: %1 personen zijn aan het praten
nl[1]: %1 personen zijn aan het praten

[ctx: @info:placeholder]
en: No News
nl: Geen nieuws

[ctx: @info:placeholder]
en: No Users
nl: Geen gebruikers

en: %1 signed up
nl: %1 schreef zich in

[ctx: @title 'Following' as in the users you're following on Mastodon.]
en: Following
nl: Volgt op

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Boosts
nl: Oppeppers tonen

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Replies
nl: Antwoorden tonen

[ctx: @action:intoolbar]
en: Configure Filters…
nl: Filters configureren…

en: No User Selected
nl: Geen gebruiker geselecteerd

en: With the Following view, easily check on each user you're following and only their posts - sorted by recent activity.
nl: Met de volgende weergave, controleer eenvoudig op elke gebruiker die u volgt en alleen hun berichten - gesorteerd op recente activiteit.

[ctx: @action:intoolbar]
en: Open Post
nl: Bericht openen

[ctx: @title:window]
en: Notifications
nl: Meldingen

en: Setup Required
nl: Opzetten vereist

en: Tokodon can show notifications for activity such as users boosting or replying to your posts.
    
    The types of notifications shown can be fine tuned when logged in.
nl: Tokodon kan meldingen voor activiteiten tonen zoals gebruikers die oppeppen of op uw posts antwoorden.
    
    De typen getoonde meldingen kunnen fijn afgeregeld worden bij aanmelden.

en: Allow Notifications
nl: Meldingen toestaan

en: Continue
nl: Doorgaan

[ctx: @title:window]
en: Password Service
nl: Wachtwoordservice

en: Tokodon requires a password service to be running to save personally sensitive information.
    
    Tokodon can use KWallet, GNOME Keyring or any libsecret-compatible service.
    
    After you installed the service, make sure it's running and restart Tokodon.
nl: Tokodon vereist een wachtwoordservice om te draaien met beveiliging van persoonlijke gevoelige informatie.
    
    Tokodon kan KWallet gebruiken, GNOME sleutelring of een aan libsecret compatibele service.
    
    Nadat u de service hebt geïnstalleerd, ga na dat het actief is en Tokodon opnieuw.

en: Quit Tokodon
nl: Tokodon afsluiten

[ctx: @title:window]
en: Welcome
nl: Welkom

en: Welcome to Tokodon
nl: Welkom bij Tokodon

en: Some initial setup is required before you can use Tokodon.
nl: Er is initieel opzetten vereist alvorens u Tokodon kan gebruiken.

[ctx: @title]
en: Select Language
nl: Taal selecteren

[ctx: @action:button]
en: Close
nl: Sluiten

[ctx: @title]
en: Lists
nl: Lijsten

en: Create List
nl: Lijst aanmaken

en: No Lists
nl: Geen lijsten

en: Lists allow you to categorize who you're following.
nl: Lijsten bieden u het categoriseren van wie u volgen.

en: No Posts
nl: Geen berichten

en: There are no posts from the users in your list. Only new posts will appear in a list.
nl: Er zijn geen berichten van gebruikers in uw lijst. Alleen nieuwe berichten zullen in een lijst verschijnen.

en: Edit List
nl: Lijst bewerken

[ctx: @title:window]
en: Authorization
nl: Autorisatie

en: To continue, you must authorize Tokodon to access your account.
nl: Om door te gaan moet u Tokodon autoriseren om toegang te hebben tot uw account.

en: Open Authorization Page
nl: Autorisatiepagina openen

en: Copy Link to Authorization Page
nl: Koppeling naar autorisatiepagina kopiëren

en: Link copied.
nl: Koppeling gekopieerd.

en: Use Authorization Code
nl: Autorisatiecode gebruiken

en: Use this login method if the above link does not work.
nl: Deze aanmeldmethode gebruiken als de bovenstaande koppeling niet werkt.

en: Enter authorization token:
nl: Autorisatietoken invoeren:

[ctx: @title:window]
en: Login Issue
nl: Probleem met aanmelden

en: There was an issue logging into the server:<br><b>%1</b>
nl: Er was een probleem met aanmelden bij de server:<br><b>%1</b>

en: Please check if the password service is running. For other login issues, you can try logging into the server's website.
    
    You can attempt to log in again with the button below, or restart Tokodon.
nl: Controleer of de wachtwoordservice actief is. Voor andere aanmeldproblemen kunt u proberen u aan te melden op de website van de server.
    
    U kunt proberen u opnieuw aan te melden met de onderstaande knop of Tokodon opnieuw starten.

en: View Website
nl: Website bekijken

en: Re-Attempt Log In
nl: Nieuwe poging aan te melden

en: Logout
nl: Afmelden

[ctx: @title]
en: Logout
nl: Afmelden

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to log out?
nl: Wilt u zich afmelden?

[ctx: @title:window]
en: Login
nl: Aanmelden

[ctx: @info:status Network status]
en: Failed to contact server: %1. Please check your proxy settings.
nl: Contact maken met server is mislukt: %1. Controleer uw proxy-instellingen.

en: Proxy Settings
nl: Proxyinstellingen

[ctx: @title:group]
en: Login
nl: Aanmelden

en: Server URL:
nl: Server-URL:

en: Enable moderation tools
nl: Hulpmiddelen voor moderatie inschakelen

en: Allow Tokodon to access moderation tools. Try disabling this if you have trouble logging in.
nl: Tokodon toestaan toegang toestaan tot hulpmiddelen voor moderatie. Probeer dit uit te schakelen als u problemen hebt zich aan te melden.

en: Server URL must not be empty!
nl: Server-URL mag niet leeg zijn!

[ctx: @title:window]
en: Registration
nl: Registratie

[ctx: @title:group]
en: Register
nl: Registreren

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Email Address
nl: E-mailadres

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Reason
nl: Reden

en: Register
nl: Registreren

[ctx: @title:window]
en: Rules
nl: Regels

[ctx: @title:group]
en: Rules
nl: Regels

[ctx: @action:button Agree to server rules]
en: Agree
nl: Mee eens

[ctx: @action:button Disagree to server rules]
en: Disagree
nl: Niet mee eens

[ctx: @title:window]
en: Pick a Server
nl: Kies een server

en: This server is closed for registration: %1
nl: Deze server is gesloten voor registratie: %1

en: This server is closed for registration, and did not provide a reason.
nl: Deze server is gesloten voor registratie en leverde geen reden.

en: Search or enter URL…
nl: Zoek of voer een URL in…

en: Custom Server
nl: Aangepaste server

en: Public Servers
nl: Publieke servers

en: No Public Servers
nl: Geen publieke servers

en: Enter a server URL manually in the search field.
nl: Handmatig een URL van een server in het zoekveld invoeren.

[ctx: @action:button Open in external web browser]
en: Open Externally
nl: Extern openen

[ctx: @info]
en: Browse the Fediverse and connect with people on Mastodon (and other compatible software).
nl: Op Fediverse bladeren en verbinden met mensen op Mastodon (en andere compatibele software).

[ctx: @action:button Pick a Mastodon server]
en: Pick a Server
nl: Kies een server

[ctx: @action:button Use an existing Mastodon account]
en: Use an Existing Account
nl: Een bestaand account gebruiken

[ctx: @action:button Application settings]
en: Settings
nl: Instellingen

[ctx: @action:button]
en: Compatible with Mastodon
nl: Compatibel met Mastodon

[ctx: @info Compatible with Mastodon]
en: Compatible with
nl: Compatibel met

[ctx: @title]
en: Open As…
nl: Openen als…

[ctx: @title]
en: Reply As…
nl: Beantwoorden als…

[ctx: @title]
en: Favorite As…
nl: Favoriet als…

[ctx: @title]
en: Boost As…
nl: Oppeppen als…

[ctx: @title]
en: Bookmark As…
nl: Bladwijzer maken als…

[ctx: @title]
en: Unknown Action
nl: Onbekende actie

en: Write a New Post
nl: Een nieuw bericht schrijven

en: Write a new post
nl: Een nieuw bericht schrijven

en: Reply to post
nl: Op dit bericht antwoorden

en: It seems pretty quiet right now, try posting something!
nl: Het lijkt nu tamelijk rustig te zijn, probeer iets te posten!

[ctx: @action:button Account Notifications]
en: Notifications
nl: Meldingen

[ctx: @action:button Follows that require explicit allow/deny]
en: Follow Requests
nl: Verzoeken volgen

[ctx: @action:button Local timeline of posts from the account's own server]
en: Local
nl: Lokaal

[ctx: @action:button Global timeline of posts from the entire Fediverse network]
en: Global
nl: Globaal

[ctx: @action:button Direct one-on-one messages between users]
en: Conversations
nl: Conversaties

[ctx: @action:button This account's favorited posts]
en: Favorites
nl: Favorieten

en: No Favorites
nl: Geen favorieten

en: Posts that you favorite will show up here. If you appreciate someone's post, favorite it!
nl: Posts die u markeert als favoriet zullen hier verschijnen. Als u iemands post waardeert, markeer het als favoriet!

[ctx: @action:button This account's bookmarked posts]
en: Bookmarks
nl: Bladwijzers

en: No Bookmarks
nl: Geen bladwijzers

en: Bookmark posts and they will show up here. Bookmarks are always kept private, even to the post's author.
nl: Maak een bladwijzer van posts en ze zullen hier verschijnen. Bladwijzers worden altijd privé bewaard, zelfs naar de auteur van de post.

[ctx: @action:button Explore this server's trending posts, news, and more]
en: Explore
nl: Verkennen

[ctx: @action:button A list of this account's followed accounts]
en: Following
nl: Volgt op

[ctx: @action:button Search for users, posts and tags]
en: Search
nl: Zoeken

[ctx: @action:button This account's lists, or timelines consisting of a groups of accounts]
en: Lists
nl: Lijsten

[ctx: @action:button This account's profile]
en: Profile
nl: Profiel

[ctx: @action:button Open debug page]
en: Debug
nl: Debuggen

[ctx: @action:button Open moderation tools]
en: Moderation Tools
nl: Hulpmiddelen voor moderatie

[ctx: @action:button Open settings dialog]
en: Settings
nl: Instellingen

[ctx: @action:intoolbar]
en: Unfollow
nl: Volgen uitschakelen

[ctx: @action:intoolbar]
en: Follow
nl: Volgen

[ctx: @title]
en: Embed Information
nl: Informatie inbedden

en: Advanced Search
nl: Geavanceerd zoeken

[ctx: @info:placeholder Username for searching accounts]
en: Username:
nl: Gebruikersnaam:

[ctx: @info:placeholder display name for searching accounts]
en: Display Name:
nl: Schermnaam:

[ctx: @info:placeholder email for searching accounts]
en: Email:
nl: E-mailadres:

[ctx: @info:Search button to initiate searching accounts]
en: Search
nl: Zoeken

[ctx: @info:Reset button to reset all the text fields]
en: Reset
nl: Resetten

[ctx: @info:Cancel button to close the dailog]
en: Cancel
nl: Annuleren

[ctx: @info:Location combobox to choose location filters]
en: Location
nl: Locatie

[ctx: @info:Filter out accounts from any location]
en: All
nl: Alles

[ctx: @info:Filter out local accounts]
en: Local
nl: Lokaal

[ctx: @info:Filter out remote accounts]
en: Remote
nl: Op afstand

[ctx: @info:Moderation Status combobox to choose between different moderation status filters]
en: Moderation Status
nl: Status van moderatie

[ctx: @info:Filter out accounts with any moderation status]
en: All
nl: Alles

[ctx: @info:Filter out accounts with active moderation status]
en: Active
nl: Actief

[ctx: @info:Filter out accounts with pending moderation status]
en: Pending
nl: In behandeling

[ctx: @info:Filter out accounts with disabled moderation status]
en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

[ctx: @info:Filter out accounts with silenced moderation status]
en: Silenced
nl: Stil gemaakt

[ctx: @info:Filter out accounts with suspended moderation status]
en: Suspended
nl: Onderbroken

[ctx: @info:Role combobox to choose between different role filters]
en: Role
nl: Rol

[ctx: @info:Filter out accounts with any role]
en: All
nl: Alles

[ctx: @info:Filter out accounts with owner role]
en: Owner
nl: Eigenaar

en: No accounts found
nl: Geen accounts gevonden

[ctx: @action:button]
en: Create Email Block
nl: E-mailblokkade aanmaken

[ctx: @title]
en: E-Mail Domain Info
nl: Domeininformatie van e-mail

[ctx: @info The domain on which the block is imposed]
en: Email domain name
nl: E-maildomeinnaam

[ctx: @info Time when the block was imposed.]
en: Block created at
nl: Blokkade aangemaakt op

[ctx: @info The counted accounts signup attempts using that email domain within the last week.]
en: Account sign-up attempts in this week
nl: Pogingen voor inschrijven in deze week

[ctx: @info The counted IP signup attempts of that email domain within that day.]
en: IP sign-up attempts in this week
nl: Pogingen voor inschrijven per IP in deze week

[ctx: @action:button]
en: Cancel
nl: Annuleren

[ctx: @action:button]
en: Delete email block
nl: E-mailblokkade verwijderen

en: Email block deleted
nl: E-mailblokkade verwijderd

[ctx: @title]
en: New E-Mail Domain Block
nl: Nieuw e-maildomeinblokkade

[ctx: @info The domain on which the block will be imposed]
en: Domain *
nl: Domein *

en: This can be the domain name that shows up in the e-mail address or the MX record it uses. They will be checked upon sign-up.
nl: Dit kan de domeinnaam zijn die verschijnt in het e-mailadres of het MX-record die het gebruikt. Ze zullen gecontroleerd worden bij inschrijven.

[ctx: @action:button]
en: Resolve domain
nl: Domein oplossen

en: New email block added
nl: Nieuwe e-mailblokkade toegevoegd

[ctx: @info]
en: %1 sign-up attempts over the last week
nl: %1 pogingen voor inschrijven in de laatste week

en: No email blocks found
nl: Geen e-mailblokkade gevonden

en: Add New Domain Block
nl: Nieuwe domeinblokkade toevoegen

en: Allow Federation with Domain
nl: Federatie met domein toestaan

en: Allowed Domain Info
nl: Toegestane domeininformatie

[ctx: @info:The domain that is allowed to federate]
en: Domain
nl: Domein

[ctx: @info:Time when the domain was allowed to federate.]
en: Created at
nl: Aangemaakt op

en: Disallow Federation with Domain
nl: Federatie met domein niet toestaan

en: Disallowed federation with the domain
nl: Federatie met domein niet toegestaan

en: Add Domain Block
nl: Domeinblokkade toevoegen

[ctx: @info:Enter the domain address of the domain block]
en: Domain*
nl: Domein*

en: Public comment
nl: Publiek commentaar

en: Private Comment
nl: Privé commentaar

en: Moderation
nl: Moderatie

[ctx: @info:Filter out all the allowed domains]
en: Silence
nl: Stilte

[ctx: @info:Filter out all the blocked domains]
en: Suspend
nl: Onderbreken

[ctx: @info:Filter out all the blocked domains]
en: None
nl: Geen

en: Reject media files
nl: Mediabestanden afwijzen

en: Removes locally stored media files and refuses to download any in the future. Irrelevant for suspensions
nl: Verwijdert lokaal opgeslagen mediabestanden en weigert het downloaden van alles in de toekomst. Irrelevant voor schorsingen

en: Reject reports
nl: Rapporten afwijzen

en: Ignore all reports coming from this domain. Irrelevant for suspensions
nl: Alle rapporten komend van dit domein negeren. Irrelevant voor schorsingen

en: Obfuscate domain name
nl: Domeinnaam verhullen

en: Partially obfuscate the domain name in the list if advertising the list of domain limitations is enabled
nl: Verhul de domeinnaam gedeeltelijk in the lijst als het adverteren van de lijst met domeinbeperkingen is ingeschakeld

[ctx: @info:Button to create a domain block]
en: Create Block
nl: Blokkade aanmaken

en: New domain block added
nl: Nieuwe domeinblokkade toegevoegd

[ctx: @info:This domain will be able to fetch data from this server and incoming data from it will be processed and stored]
en: Domain*
nl: Domein*

en: New Allowed Domain Added
nl: Nieuw toegestaan domein toegevoegd

en: Allowed domain option is available for instances with limited federation mode enabled
nl: Toegestane domeinoptie is beschikbaar voor exemplaren met modus beperkte federatie ingeschakeld

[ctx: @info:Choose between allowed and limited domains]
en: Moderation
nl: Moderatie

[ctx: @info:Filter out all the blocked domains]
en: Blocked domains
nl: Geblokkeerde domeinen

[ctx: @info:Filter out all the allowed domains in limited federation mode]
en: Allowed domains
nl: Toegestane domeinen

en: Allowed for federation
nl: Toegestaan voor federatie

en: No federations found
nl: Geen federaties gevonden

[ctx: @action:button]
en: Create Rule
nl: Regel aanmaken

en: New IP Rule
nl: Nieuwe IP-regel

[ctx: @info:Time after which the rule will be lifted]
en: Expire After
nl: Verlopen na

[ctx: @info:Option to block out the IP for 1 day]
en: 1 day
nl: 1 dag

[ctx: @info:Option to block out the IP for 2 weeks]
en: 2 weeks
nl: 2 weken

[ctx: @info:Option to block out the IP for 1 month]
en: 1 month
nl: 1 maand

[ctx: @info:Option to block out the IP for 6 months]
en: 6 month
nl: 6 maanden

[ctx: @info:Option to block out the IP for 1 year]
en: 1 year
nl: 1 jaar

[ctx: @info:Option to block out the IP for 3 years]
en: 3 year
nl: 3 jaar

[ctx: @info: The comment attached with the ip rule]
en: Comment
nl: Commentaar

en: Optional. Remember why you added this rule.
nl: Optioneel. Onthoud waarom u deze regel hebt toegevoegd.

[ctx: @info:The rule attached with the ip rule]
en: Rule *
nl: Regel *

en: Choose what will happen with requests from this IP
nl: Kies wat er gebeurt met verzoeken vanaf dit IP

en: Limit sign-ups
nl: Beperk intekenen

en: New sign-ups will require your approval
nl: Nieuwe intekeningen zullen uw toestemming vereisen

en: Block sign-ups
nl: Intekenen blokkeren

en: New sign-ups will not be possible
nl: Nieuwe intekeningen zijn niet mogelijk

en: Block access
nl: Toegang blokkeren

en: Block access to all resources
nl: Toegang tot alle hulpbronnen blokkeren

[ctx: @info:Button to create a IP rule]
en: Create IP rule
nl: Een IP-regel aanmaken

en: New IP rule added
nl: Nieuwe IP-regel toegevoegd

[ctx: @label]
en: Limit sign-ups
nl: Intekenen beperken

[ctx: @label]
en: Block sign-ups
nl: Intekenen blokkeren

[ctx: @label]
en: Block access
nl: Toegang blokkeren

en: No IP rules found
nl: Geen IP-regels gevonden

en: Not Available
nl: Niet beschikbaar

en: Perform moderation action on %1
nl: Moderatie-actie op %1 uitvoeren

[ctx: @info: Use this to send a warning to the user, without triggering any other action.]
en: Warn
nl: Waarschuwen

[ctx: @info: Prevent the user from using their account, but do not delete or hide their contents.]
en: Freeze
nl: Bevries

[ctx: @info: Force all this user's media attachments to be flagged as sensitive.]
en: Force-Sensitive
nl: Gevoelig-afdwingen

[ctx: @info: Prevent the user from being able to post with public visibility, hide their posts and notifications from people not following them.]
en: Limit
nl: Limiet

[ctx: @info: Prevent any interaction from or to this account and delete its contents. Revertible within 30 days.]
en: Suspend
nl: Onderbreken

[ctx: @info: The user will receive an explanation of what happened with their account]
en: Notify the user per e-mail
nl: De gebruiker per e-mail melden

[ctx: @info: Send a warning note to the user.]
en: Custom warning
nl: Aangepaste waarschuwing

[ctx: @info:Button to submit the action aginst the user.]
en: Submit
nl: Indienen

en: Action taken successfully
nl: Genomen actie had succes

[ctx: @info:Cancel button to close the dailog.]
en: Cancel
nl: Annuleren

en: Are you sure?
nl: Weet u het zeker?

en: Action will be taken against the account.
nl: Er zal actie worden ondernomen tegen het account.

en: Successfully approved %1's sign-up application
nl: Aanvraag van %1 voor aanmelden bij toepassing met succes goedgekeurd

en: Successfully rejected %1's sign-up application
nl: Aanvraag van %1 voor aanmelden bij toepassing met succes afgewezen

en: Successfully unfreezed %1's account
nl: Bevroren account van %1 met succes vrijgegeven

en: Successfully unsilenced %1's account
nl: Stil gemaakt account van %1 met succes vrijgegeven

en: Successfully unsuspended %1's account
nl: Onderbroken account van %1 met succes vrijgegeven

en: Successfully undo force-sensitive %1's account
nl: Afgedwongen gevoeligheid account van %1 met succes vrijgegeven

en: Successfully deleted %1's account data
nl: Accountgegevens van %1 met succes verwijderd

en: Reasons for joining
nl: Reden voor meedoen

[ctx: @info:Number of Posts]
en: Posts
nl: Berichten

[ctx: @info:Number of followers.]
en: Followers
nl: Volgers

[ctx: @info:row Number of accounts followed by the account]
en: Following
nl: Volgt op

en: No role
nl: Geen rol

[ctx: @info Role of the account on this server.]
en: Role
nl: Rol

[ctx: @info The last time the account was active.]
en: Last Active
nl: Laatst actief

[ctx: @info The current login status of the account.]
en: Login Status
nl: Aanmeldstatus

[ctx: @info: Role of the user.]
en: Role
nl: Rol

[ctx: @info: Email of the user.]
en: Email
nl: E-mailadres

[ctx: @info: Email confirmation status of the user.]
en: Email Status
nl: E-mailstatus

en: Confirmed
nl: Bevestigd

en: Not Confirmed
nl: Niet bevestigd

[ctx: @info: Locale of the user.]
en: Account Locale
nl: Locatiecode van account

[ctx: @info: Joining date of the user]
en: Joined
nl: Neemt deel aan

en: Most recent IP
nl: Meest recente IP

en: Invited By
nl: Uitgenodigd door

[ctx: @info: Approve the user's request]
en: Approve
nl: Goedkeuren

[ctx: @info: Reject the user's request]
en: Reject
nl: Afwijzen

en: Delete Account Data
nl: Gegevens van account verwijderen

[ctx: @info: Unfreeze the user's account]
en: Unfreeze
nl: Bevriezen ongedaan maken

en: Undo Limit
nl: Limiet ongedaan maken

en: Undo Suspension
nl: Onderbreken ongedaan maken

en: Undo force-sensitive
nl: Gevoelig afdwingen ongedaan maken

en: Take action against this account
nl: Actie nemen tegen dit account

en: Remove Domain Block
nl: Domeinblokkade verwijderen

en: Domain Block Removed
nl: Domeinblokkade verwijderd

en: Edit domain block
nl: Domeinblokkade bewerken

en: Private comment
nl: Privé commentaar

[ctx: @info:Button to update the domain block with new values]
en: Update Block
nl: Blokkade bijwerken

en: Domain block updated
nl: Domeinblokkade bijgewerkt

en: Blocked at
nl: Geblokkeerd op

[ctx: @info: No public comment provided]
en: None
nl: Geen

[ctx: @info: No private comment provided]
en: None
nl: Geen

[ctx: @info:The policy to be applied by this domain block]
en: Policy
nl: Beleid

[ctx: @info:Whether to obfuscate public displays of this domain block]
en: Obfuscate
nl: Verhullen

[ctx: @info:Whether to reject incoming media from this domain]
en: Reject media
nl: Media afwijzen

[ctx: @info:Whether to reject incoming reports from this domain]
en: Reject reports
nl: Rapporten afwijzen

en: Edit Domain Block
nl: Domeinblokkade bewerken

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove IP Rule
nl: IP-regel verwijderen

en: IP Rule Removed
nl: IP-regel verwijderd

[ctx: @title:window]
en: Update IP Rule
nl: IP-regel bijwerken

[ctx: @info Time after which the rule will be lifted]
en: Expire After
nl: Verlopen na

[ctx: @info Option to block out the IP for 1 day]
en: 1 day
nl: 1 dag

[ctx: @info Option to block out the IP for 2 weeks]
en: 2 weeks
nl: 2 weken

[ctx: @info Option to block out the IP for 1 month]
en: 1 month
nl: 1 maand

[ctx: @info Option to block out the IP for 6 months]
en: 6 month
nl: 6 maanden

[ctx: @info Option to block out the IP for 1 year]
en: 1 year
nl: 1 jaar

[ctx: @info Option to block out the IP for 3 years]
en: 3 year
nl: 3 jaar

[ctx: @info The comment attached with the ip rule]
en: Comment
nl: Commentaar

[ctx: @info The rule attached with the ip rule]
en: Rule *
nl: Regel *

[ctx: @info Cancel button to close the dailog]
en: Cancel
nl: Annuleren

[ctx: @info Button to update an IP rule]
en: Update IP rule
nl: IP-regel bijwerken

en: IP rule updated
nl: IP-regel bijgewerkt

[ctx: @info Time after which the rule will be lifted]
en: Expires at
nl: Verloopt op

[ctx: @info No public comment provided]
en: None
nl: Geen

[ctx: @info The severity to be applied by this IP rule]
en: Severity
nl: Ernst

[ctx: @action:button]
en: Update IP Rule
nl: IP-regel bijwerken

en: Report #%1
nl: Rapport #%1

en: Mark as unresolved
nl: Als niet opgelost markeren

en: Mark as resolved
nl: Als opgelost markeren

en: Report Unresolved
nl: Rapport niet opgelost

en: Report Resolved
nl: Rapport opgelost

[ctx: @info Number of Posts]
en: Posts
nl: Berichten

[ctx: @info Number of followers.]
en: Followers
nl: Volgers

[ctx: @info Row Number of accounts followed by the account]
en: Following
nl: Wordt gevolgd

[ctx: @info Time at which the reported account joined.]
en: Joined
nl: Neemt deel aan

[ctx: @info The last time the reported account was active.]
en: Last Active
nl: Laatst actief

[ctx: @info The current login status of the account.]
en: Reported
nl: Gerapporteerd

[ctx: @info Time at which the report was made]
en: Reported
nl: Gerapporteerd

en: Reported By
nl: Gerapporteerde door

en: Report Status
nl: Rapportstatus

en: Resolved
nl: Opgelost

en: Unresolved
nl: Niet opgelost

en: Action taken by
nl: Actie genomen door

en: Assigned moderator
nl: Toegekende moderator

en: No one
nl: Niet een

en: Unassign
nl: Toekenning ongedaan maken

en: Assign to me
nl: Aan mij toewijzen

en: Forwarded
nl: Doorgestuurd

[ctx: @info:The report is forwarded]
en: Yes
nl: Ja

[ctx: @info:The report is not forwarded]
en: No
nl: Nee

en: Category
nl: Categorie

en: The reason this account and/or content was reported will be cited in communication with the reported account
nl: De reden dat dit account en/of inhoud was gerapporteerd zal aangehaald worden in communicatie met het gerapporteerde account

en: Other
nl: Overig

en: Category changed to other
nl: Categorie is gewijzigd naar overig

en: Category changed to spam
nl: Categorie is gewijzigd naar spam

en: Content violates one or more server rules
nl: Inhoud schendt een of meer serverregels

en: Category changed to rule violation
nl: Categorie is gewijzigd naar regel geschonden

en: To provide more information, %1 wrote:
nl: Om meer informatie te leveren, schreef %1:

[ctx: @info:Account didn't provide any comment on the report]
en: N/A
nl: N.v.t.

en: Reported Content
nl: Gerapporteerde inhoud

en: Offending content will be cited in communication with the reported account
nl: Schendende inhoud zal aangehaald worden in communicatie met het gerapporteerde account

en: <b>Content Warning</b><br /> %1
nl: <b>Waarschuwing over inhoud</b><br /> %1

en: Show Less
nl: Minder tonen

en: Show More
nl: Meer tonen

en: Reports
nl: Rapporten

[ctx: @title]
en: Federation
nl: Federatie

[ctx: @title]
en: IP Rules
nl: IP-regels

[ctx: @title]
en: Email Blocks
nl: E-mailblokkades

en: Accounts Tool Page
nl: Hulpmiddelpagina voor accounts

[ctx: @info:Combobox to choose Report Status]
en: Report Status
nl: Rapportstatus

[ctx: @info:Filter out unresolved reports]
en: Unresolved
nl: Niet opgelost

[ctx: @info:Filter out resolved reports]
en: Resolved
nl: Opgelost

[ctx: @info:Combobox to choose the origin of report]
en: Report Origin
nl: Oorsprong van rapport

[ctx: @info:Filter out accounts with any origin]
en: All
nl: Alles

[ctx: @info:Filter out accounts with local origin]
en: Local
nl: Lokaal

[ctx: @info:Filter out accounts with remote origin]
en: Remote
nl: Op afstand

en: Reported By:
nl: Gerapporteerde door:

en: Assigned Account:
nl: Toegekend account:

[ctx: @info: No account assigned to the report]
en: N/A
nl: N.v.t.

en: No reports found
nl: Geen rapporten gevonden

en: Notifications
nl: Meldingen

[ctx: @action:intoolbar Mark all notifications as read]
en: Mark All As Read
nl: Alles als gelezen markeren

[ctx: @action:intoolbar]
en: Configure Notifications…
nl: Meldingen configureren…

[ctx: @title:window]
en: Notification Settings
nl: Instellingen voor meldingen

[ctx: @action:intoolbar Show all notifications]
en: All
nl: Alles

[ctx: @action:intoolbar Show only mentions]
en: Mentions
nl: Vermeldingen

[ctx: @action:intoolbar More filter categories]
en: More
nl: Meer

[ctx: Show only boosts]
en: Boosts
nl: Oppeppers

[ctx: Show only favorites]
en: Favorites
nl: Favorieten

[ctx: Show only poll results]
en: Poll Results
nl: Resultaten van peiling

[ctx: Show only followed statuses]
en: Posts
nl: Berichten

[ctx: Show only follows]
en: Follows
nl: Volgacties

en: No Notifications
nl: Geen meldingen

en: You have no notifications yet. When people reply, favorite or boost your posts they will show up here.
nl: U hebt nog geen notificaties. Wanneer mensen antwoorden, markeer als favoriet of pep uw posts op en ze zullen hier verschijnen.

en: %1 has issued a warning against your account
nl: %1 heeft een waarschuwing tegen uw account ingediend

[ctx: @info:label this is used for notifications, when an annual report is available. It's similar to spotify wrapped, it shows profile stats / it's a recap of the year. The variable is the current year e.g. 2024. Please don't translate the hashtag.]
en: Your %1 #FediWrapped awaits! Unveil your year's highlights and memorable moments on Mastodon!
nl: Uw %1 #FediWrapped wacht af! Onthul de hoogtepunten en memorabele momenten van uw jaar op Mastodon!

[ctx: @action:button]
en: View #FediWrapped
nl: Bekijk #FediWrapped

en: View %1's Profile
nl: Profiel van %1 bekijken

en: %1 users favorited your post
nl: %1 gebruikers vonden uw bericht de favoriet

en: %1 users boosted your post
nl: %1 gebruikers versterkten uw bericht

[ctx: @info:label]
en: Moderation has blocked <b>%1</b>, including %2 of your followers and %3 account you follow.
nl: Moderatie heeft <b>%1</b> geblokkeerd, inclusief %2 van uw volgers en %3 accounts die u volgt.

[ctx: @info:label]
en: A report has been filed against a user in your server.
nl: Er is een rapport ingediend tegen een gebruiker in uw server.

en: A poll has ended
nl: Een peiling is geëindigd

en: %1 updated their post
nl: %1 hebben hun bericht bijgewerkt

en: Status with image attachment
nl: Status met afbeelding als bijlage

en: Status with gif attachment
nl: Status met gif als bijlage

en: Status with video attachment
nl: Status met video als bijlage

en: Status with audio attachment
nl: Status met geluid als bijlage

[ctx: @info]
en: Sensitive media
nl: Gevoelige media

en: Not available
nl: Niet beschikbaar

[ctx: @action:button]
en: Hide Media
nl: Media verbergen

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide media
nl: Media verbergen

en: Show Media
nl: Media tonen

en: Save Image As…
nl: Afbeelding opslaan als…

en: Save Gif As…
nl: Gif opslaan als…

en: Save Video As…
nl: Video opslaan als…

en: Save Audio As…
nl: Geluid opslaan als…

en: Copy Image
nl: Afbeelding kopiëren

[ctx: @title]
en: Post
nl: Bericht

[ctx: @action:button Start media playback]
en: Play
nl: Afspelen

[ctx: Posted on 26 March 2024 Tuesday 20:43:18 +03]
en: Posted on %1
nl: Gepost op %1

en: Public
nl: Publiek

en: Unlisted
nl: Uit de lijst gehaald

en: Private
nl: Privé

en: Direct Message
nl: Direct bericht

en: No favorites
nl: Geen favorieten

en: %1 favorite | %1 favorites
nl[0]: %1 favoriet
nl[1]: %1 favorieten

en: No boosts
nl: Geen oppeppers

en: %1 boost | %1 boosts
nl[0]: Oppepper
nl[1]: %1 oppeppers

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Link
nl: Koppeling kopiëren

en: Post link copied.
nl: Koppeling naar bericht gekopieerd.

en: Link preview: %1
nl: Koppelingsvoorbeeld: %1

[ctx: @info:label 'More from [this author]', where we put the user's avatar and name next to this label]
en: More from
nl: Meer van

[ctx: @info:label 'This is written by %1']
en: By %1
nl: Door %1

en: Text description available
nl: Tekstbeschrijving beschikbaar

[ctx: @title]
en: Media Description
nl: Mediabeschrijving

[ctx: @info]
en: Post content
nl: Inhoud posten

en: Normal Status
nl: Normale status

en: Spoiler Status
nl: Spoiler-status

[ctx: @label]
en: Pinned Post
nl: Vastgepind bericht

[ctx: @title]
en: Delete Post
nl: Bericht verwijderen

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to delete this post?
nl: Wilt u dit bericht echt verwijderen?

[ctx: @title]
en: Delete & Re-draft Post
nl: Verwijderen & opnieuw concept maken

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to redraft this post? This will delete the original post.
nl: Wilt u opnieuw een concept maken voor dit bericht? Dit zal het oorspronkelijke bericht verwijderen.

en: <b>Filtered</b><br /> %1
nl: <b>Gefilterd</b><br /> %1

[ctx: @action:button]
en: Show Anyway
nl: Toch tonen

[ctx: @info]
en: Content Notice
nl: Notitie over inhoud

en: <b>Content Notice</b><br /> %1
nl: <b>Notitie over inhoud</b><br /> %1

[ctx: Reply to a post]
en: Reply
nl: Beantwoorden

en: Cannot boost direct messages
nl: Kan direct bericht niet extra laten zien

en: Cannot boost private posts
nl: Kan private posts niet extra laten zien

[ctx: Share a post]
en: Boost
nl: Oppepper

en: Boosted
nl: Opgepept

en: Boost
nl: Oppepper

[ctx: Favorite a post]
en: Favorite
nl: Favoriet

en: Favorited
nl: Als favoriet gemarkeerd

en: Favorite
nl: Favoriet

en: Remove bookmark
nl: Bladwijzer verwijderen

[ctx: Bookmark a post]
en: Bookmark
nl: Bladwijzer

en: Bookmarked
nl: Als bladwijzer gemarkeerd

en: Bookmark
nl: Bladwijzer

en: This post has been marked private. Some posts may be missing because its replies are marked as private by default.
nl: Deze post is gemarkeerd als privé. Sommige posts kunnen ontbreken omdat zijn antwoorden standaard gemarkeerd zijn als privé.

[ctx: @info]
en: Post Author
nl: Auteur van bericht

[ctx: Edited on <datetime>]
en: Edited on %1
nl: Bewerkt op %1

[ctx: Show more options]
en: More actions
nl: Meer acties

[ctx: @info]
en: Interaction
nl: Interactie

[ctx: @info Loading user that started this interaction]
en: Loading…
nl: Laden…

en: %1 boosted
nl: %1 versterkt

en: In reply to %1
nl: In antwoord op %1

[ctx: @action:inmenu 'Thread' is a series of posts.]
en: Open Thread
nl: Open thread

[ctx: @action Open embed into website dialog]
en: Embed
nl: Ingebed

[ctx: @action:inmenu]
en: Open as…
nl: Openen als…

[ctx: @action:inmenu]
en: Reply as…
nl: Beantwoorden als…

[ctx: @action:inmenu]
en: Favorite as…
nl: Favoriet als…

[ctx: @action:inmenu]
en: Boost as…
nl: Oppeppen als…

[ctx: @action:inmenu]
en: Bookmark as…
nl: Bladwijzer maken als…

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Bookmark
nl: Bladwijzer verwijderen

[ctx: @action:inmenu]
en: Bookmark
nl: Bladwijzer

[ctx: @action:inmenu]
en: Unpin on Profile
nl: Op profiel vastpinnen verwijderen

[ctx: @action:inmenu]
en: Pin on Profile
nl: Op profiel vastpinnen

[ctx: @action:inmenu]
en: Unmute Conversation
nl: Dempen van conversatie ongedaan maken

[ctx: @action:inmenu]
en: Mute Conversation
nl: Conversatie dempen

[ctx: @action:inmenu Unmute account]
en: Unmute @%1
nl: Dempen opheffen @%1

[ctx: @action:inmenu Mute account]
en: Mute @%1
nl: Dempen @%1

[ctx: @action:inmenu Unblock account]
en: Unblock @%1
nl: @%1 deblokkeren

[ctx: @action:inmenu Block account]
en: Block @%1
nl: Blokkeren van @%1

en: Edit
nl: Bewerken

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Delete & Re-draft
nl: Verwijderen & Opnieuw concept maken

en: You voted for this option
nl: U hebt gestemd voor deze optie

en: (No votes)
nl: (Geen stemmen)

en: Vote
nl: Stemmen

[ctx: @option:check Show poll results]
en: Show Results
nl: Resultaten tonen

en: Poll has closed
nl: Peiling is geëindigd

en: Post from %1
nl: Gepost uit %1

en: Quoted post
nl: Aanhaalde post

[ctx: @info:label]
en: Poll
nl: Peiling

[ctx: @title:window]
en: Privacy Policy
nl: Privacybeleid

[ctx: @info:placeholder]
en: No Privacy Policy
nl: Geen privacybeleid

[ctx: @info Last updated: relative date and time (e.g. 2 years ago)]
en: Last updated: %1
nl: Laatst bijgewerkt: %1

[ctx: Last read on this date]
en: Last read on %1
nl: Laatst gelezen op %1

[ctx: @title]
en: Report Post
nl: Bericht rapporteren

[ctx: @title]
en: Report User
nl: Gebruiker rapporteren

[ctx: @title]
en: Reason for reporting this post
nl: Reden voor rapporteren van dit bericht

[ctx: @title]
en: Reason for reporting this user
nl: Reden voor rapporteren van deze gebruiker

[ctx: @action:button 'Report' as in 'Report this to moderators']
en: Report
nl: Rapport

[ctx: @action]
en: Cancel
nl: Annuleren

[ctx: @title]
en: Search
nl: Zoeken

en: Loading...
nl: Bezig met laden...

en: No search results
nl: Geen zoekresultaten

en: Search for users, tags and posts
nl: Zoeken naar gebruikers, tags en berichten

[ctx: @action:button]
en: Announcements
nl: Aankondigingen

[ctx: @action:button]
en: Privacy Policy
nl: Privacybeleid

en: Edit Account
nl: Account bewerken

en: Please choose a file
nl: Kies een bestand a.u.b

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to log out of %1?
nl: Wilt u zich afmelden uit %1?

en: Profile
nl: Profiel

en: Require approval for new followers
nl: Toestemming vereisen voor nieuwe volgers

en: By default new followers are automatically accepted. Uncheck if you want to manually approve or deny new ones. You always have the option to force someone to unfollow you.
nl: Standaard worden nieuwe volgers automatisch geaccepteerd. Deactiveer als u handmatig nieuwe wilt toestemmen of afwijzen. U hebt altijd de optie om iemand het volgen te ontnemen.

en: Is automated
nl: Is geautomatiseerd

en: Whether to publicly mark this account as doing any kind of automated actions.
nl: Of dit account publiekelijk gemarkeerd wordt als het doen van elk soort van geautomatiseerde acties.

en: Feature profile and posts
nl: Profiel van mogelijkheden en berichten

en: Your public profile and posts may be featured to other users.
nl: Uw publieke profiel en berichten kan mogelijk gemaakt worden voor andere gebruikers.

en: Publicly list follows and followers
nl: Publieke lijst met wie volgt en volgers

en: By default everyone you follow and everyone who follows you is public.
nl: Standaard is iedereen die u volgt en iedereen die u volgt publiek.

[ctx: @label Account preferences]
en: Mark uploaded media as sensitive by default
nl: Geüploade media standaard als gevoelig markeren

[ctx: @label Account preferences]
en: Default post language
nl: Standaard taal van bericht

[ctx: @label Account preferences]
en: Default post visibility
nl: Standaard zichtbaarheid van bericht

[ctx: @item:inlistbox Default post visibility rule]
en: Public
nl: Publiek

[ctx: @item:inlistbox Default post visibility rule]
en: Unlisted
nl: Uit de lijst gehaald

[ctx: @item:inlistbox Default post visibility rule]
en: Private
nl: Privé

[ctx: @abel Account preferences]
en: Open Server in Browser
nl: Server in browser openen

en: Some settings can only be configured on your server's website.
nl: Sommige instellingen kunnen alleen geconfigureerd worden op de website van uw server.

[ctx: @title:group]
en: General
nl: Algemeen

en: Color theme
nl: Kleurenthema

en: Pop out the post composer by default
nl: Standaard de opsteller van een bericht laten verschijnen

en: Continue reading where you last left off
nl: Ga door met lezen waar u laatst stopte

en: If checked, the Home timeline will begin where you last read. The position in the timeline is shared with other clients.
nl: Indien geactiveerd zal de home-tijdlijn beginnen waar u het laatst hebt gelezen. De positie in de tijdlijn wordt gedeeld met andere clients.

en: Auto-update timelines
nl: Tijdlijnen automatisch bijwerken

en: If checked, Tokodon will automatically update certain timelines as new posts come in.
nl: Indien geactiveerd zal Tokodon automatisch bepaalde tijdlijnen bijwerken als nieuwe posts binnenkomen.

[ctx: @option:check Boosting means to repost, or retweet]
en: Ask before boosting
nl: Vragen alvorens op te peppen

[ctx: @title:group]
en: Posts
nl: Berichten

en: Show number of favorites and boosts
nl: Aantal favorieten en oppeppers tonen

en: Show link previews
nl: Koppelingsvoorbeelden tonen

en: Content font
nl: Lettertype van inhoud

en: Please choose a font
nl: Kies een lettertype

en: Crop images on the timeline
nl: Snij afbeeldingen bij op de tijdlijn

en: If unchecked, posts with only one image attached will be uncropped and shown in full.
nl: Indien niet geactiveerd zullen van posts met slechts één afbeelding bijgevoegd de bijgesneden afbeelding volledig getoond worden.

en: Auto-play animated GIFs
nl: Geanimeerde GIF's automatisch afspelen

[ctx: @title]
en: Blocked Domains
nl: Geblokkeerde domeinen

[ctx: @action:button]
en: Unblock
nl: Deblokkeren

[ctx: @info:placeholder]
en: No Blocked Domains
nl: Geen geblokkeerde domeinen

[ctx: @title:window]
en: Create Filter
nl: Filter aanmaken

[ctx: @title:window]
en: Edit Filter
nl: Filter bewerken

[ctx: @label:textbox Filter title]
en: Title
nl: Titel

[ctx: @info:header]
en: Contexts
nl: Contexten

[ctx: @info]
en: Select one or more contexts where this filter should apply:
nl: Selecteer een of meer contexten waar dit filter van toepassing zou zijn:

[ctx: @label:checkbox]
en: Home and Lists
nl: Home en lijsten

[ctx: @label:checkbox]
en: Notifications
nl: Meldingen

[ctx: @label:checkbox]
en: Public Timelines
nl: Publieke tijdlijnen

[ctx: @label:checkbox]
en: Conversations
nl: Conversaties

[ctx: @label:checkbox]
en: Profiles
nl: Profielen

[ctx: @info:header]
en: Action
nl: Actie

[ctx: @label:radiobutton]
en: Hide with Content Notice
nl: Verbergen met notitie over inhoud

[ctx: @label:radiobutton]
en: Hide Completely
nl: Geheel verbergen

[ctx: @info:header]
en: Keywords
nl: Trefwoorden

[ctx: @action:button Add keyword]
en: Add
nl: Toevoegen

[ctx: @info:placeholder]
en: No keywords
nl: Geen trefwoorden

[ctx: @label:checkbox]
en: Whole word
nl: Geheel woord

[ctx: @action:button Remove keyword]
en: Remove
nl: Verwijderen

[ctx: @action:button Create the filter]
en: Create
nl: Aanmaken

[ctx: @action:button Edit the filter]
en: Edit
nl: Bewerken

[ctx: @action:button Delete the filter]
en: Delete
nl: Verwijderen

[ctx: @title]
en: Deleting Filter
nl: Filter wordt verwijderd

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to delete this filter?
nl: Wilt u dit filter echt verwijderen?

[ctx: @title:window]
en: Edit Profile
nl: Profiel bewerken

[ctx: @title:window]
en: Error Log
nl: Foutenlog

[ctx: @action:intoolbar]
en: Clear All
nl: Alles wissen

[ctx: @action:button]
en: Copy To Clipboard
nl: Naar klembord kopiëren

[ctx: @label]
en: No Errors
nl: Geen fouten

[ctx: @action:intoolbar]
en: Create Filter
nl: Filter aanmaken

[ctx: @info:placeholder]
en: No Filters
nl: Geen filters

[ctx: @title:window]
en: Network Proxy
nl: Netwerkproxy

en: System Default
nl: Systeemstandaard

en: No Proxy
nl: Geen proxy

en: Port
nl: Poort

en: User
nl: Gebruiker

en: Apply
nl: Toepassen

en: Enable notifications for this account
nl: Meldingen voor dit account inschakelen

en: Notifications can appear even when Tokodon isn't running.
nl: Meldingen kunnen verschijnen zelfs wanneer Tokodon niet actief is.

en: Push notifications are available but could not be enabled. Please log out and log back in.
nl: Push-meldingen zijn beschikbaar maar kunnen niet ingeschakeld zijn. Meld u af en weer aan.

en: Notifications will only appear when Tokodon is running.
nl: Meldingen zullen alleen verschijnen wanneer Tokodon actief is.

[ctx: @title:group]
en: Filtering Policy
nl: Filteringsbeleid

[ctx: @info:Option Accept and show this in notifications]
en: Accept
nl: Accepteer

[ctx: @info:Option Ignore completely, do not show notification]
en: Ignore
nl: Negeren

[ctx: @label Notification preferences]
en: People you don't follow
nl: Mensen die u niet volgt

[ctx: @label Notification preferences]
en: Until you manually approve them.
nl: Totdat u ze handmatig goedkeurt.

[ctx: @label Notification preferences]
en: People not following you
nl: Mensen die u niet volgen

[ctx: @label Notification preferences]
en: Including people who have been following you fewer than 3 days.
nl: Inclusief mensen die u minder dan 3 dagen hebben gevolgd.

[ctx: @label Notification preferences]
en: New accounts
nl: Nieuwe accounts

[ctx: @label Notification preferences]
en: Created within the past 30 days.
nl: Aangemaakt binnen de laatste 30 dagen.

[ctx: @label Notification preferences]
en: Unsolicited conversations
nl: Ongevraagde conversaties

[ctx: @label Notification preferences]
en: Filtered unless it's in reply to your own mention or if you follow the sender.
nl: Gefilterd tenzij het in antwoord op uw eigen noemen is of als u de zender volgt.

[ctx: @label Notification preferences]
en: Moderated accounts
nl: Gemodereerde accounts

[ctx: @label Notification preferences]
en: Limited by server moderators.
nl: Beperkt door moderatoren van servers.

[ctx: @title:group]
en: Events
nl: Gebeurtenissen

en: Mentions
nl: Vermeldingen

en: When someone mentions you in a new post, or replies to one of your threads.
nl: Wanneer iemand u noemt in een nieuwe post of antwoord op een van uw discussiebundelingen.

en: Statuses
nl: Statussen

en: When a user you have notifications turned on for makes a new post.
nl: Wanneer een gebruiker waarvan u meldingen hebt aangezet voor het maken van een nieuwe post.

en: Boosts
nl: Oppeppers

en: When someone boosted one of your posts.
nl: Wanneer iemand een van uw posts oppept.

en: New followers
nl: Nieuwe volgers

en: When someone follows you.
nl: Wanneer iemand u volgt.

en: New follow requests
nl: Nieuwe verzoeken om te volgen

en: When an account who requires manual approval wants to follow you.
nl: Wanneer een account die handmatige toestemming vereist u wilt volgen.

en: Favorites
nl: Favorieten

en: When a post you made was favorited by another user.
nl: Wanneer een post die u maakte werd aanbevolen door een andere gebruiker.

en: Polls
nl: Peilingen

en: When a poll you voted in has ended.
nl: Wanneer een peiling waarin u stemde is beëindigd.

en: Edits
nl: Bewerkingen

en: When a post you interacted with was edited by the author.
nl: Wanneer een post waarmee u iets deed was bewerkt door de auteur.

en: Server Sign-ups
nl: Aanmeldingen bij de server

en: When someone signs up to your server.
nl: Wanneer iemand zich aanmeldt bij uw server.

en: Server Reports
nl: Serverrapporten

en: When someone files a report against a user on your server.
nl: Wanneer iemand een rapport indient tegen een gebruiker op uw server.

en: Severed Relationships
nl: Verstoorde relaties

en: When you or your server moderates another server, which you are following users or have followers with.
nl: Wanneer u of uw server een andere server modereert, waarop u gebruikers volgt of heb er volgers op.

[ctx: @option:check]
en: Annual Report
nl: Jaarlijks rapport

en: When you receive your #FediWrapped at the end of the year.
nl: Wanneer u uw #FediWrapped ontvangt aan het eind van het jaar.

en: Display Name
nl: Schermnaam

en: Header
nl: Koptekst

en: PNG, GIF or JPG. At most 2 MB. Will be downscaled to 1500x500px
nl: PNG, GIF of JPG. Hoogstens 2 MB. zal omlaag geschaald worden naar 1500x500px

en: PNG, GIF or JPG. At most 2 MB. Will be downscaled to 400x400px
nl: PNG, GIF of JPG. Hoogstens 2 MB. Zal omlaag geschaald worden naar 400x400px

[ctx: Profile fields]
en: Fields
nl: Velden

[ctx: @action:button]
en: Remove
nl: Verwijderen

[ctx: @action:button]
en: Add
nl: Toevoegen

en: Muted Users
nl: Stil gemaakte gebruikers

en: Blocked Users
nl: Geblokkeerde gebruikers

en: Blocked Domains
nl: Geblokkeerde domeinen

en: Appearance
nl: Uiterlijk

en: Safety
nl: Veiligheid

en: Network Proxy
nl: Netwerkproxy

en: Error Log
nl: Foutenlog

en: About Tokodon
nl: Info over Tokodon

[ctx: @title:group]
en: About
nl: Info over

en: About KDE
nl: Over KDE

en: Sharing failed
nl: Delen is mislukt

[ctx: @action:button Allow follow request]
en: Allow
nl: Toestaan

[ctx: @action:button Deny follow request]
en: Deny
nl: Weigeren

[ctx: @action:button Deny follow request]
en: Unfollow
nl: Volgen ontnemen

[ctx: @action:button Deny follow request]
en: Remove Follower
nl: Volger verwijderen

[ctx: @action:button Deny follow request]
en: Remove
nl: Verwijderen

en: No accounts available
nl: Geen accounts beschikbaar

[ctx: @title:group Alternate text or description of the image]
en: Description
nl: Beschrijving

[ctx: @title:group]
en: Focal point
nl: Brandpunt

[ctx: @label:textbox Poll choice]
en: Choice %1
nl: Keuze %1

[ctx: @action:intoolbar Poll toolbar]
en: Add Choice
nl: Keuze toevoegen

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: Add a new poll choice
nl: Een nieuwe keuze in een peiling

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: When the poll will expire
nl: Wanneer de peiling zal aflopen

[ctx: @option:check Poll toolbar]
en: Multiple choice
nl: Meerkeuzevragen

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: Allow multiple choices
nl: Meerdere keuzes toestaan

[ctx: @option:check Poll toolbar]
en: Hide totals
nl: Totalen verbergen

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: Hide vote count until the poll ends
nl: Telling van de stemmen verbergen totdat de peiling eindigt

en: Remove
nl: Verwijderen

[ctx: Draft, unfinished post]
en: Draft
nl: Concept

[ctx: Scheduled for this date]
en: Scheduled for %1
nl: Gepland voor %1

[ctx: @action:button Discard this post]
en: Discard
nl: Verwerpen

[ctx: @info:placeholder]
en: No Drafts
nl: Geen concepten

[ctx: @info:placeholder]
en: No Scheduled Posts
nl: Geen geplande berichten

[ctx: @title]
en: Discard Draft
nl: Concept verwerpen

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to discard your draft?
nl: Wilt u dit concept verwerpen?

[ctx: @action:button Discard this draft]
en: Discard
nl: Verwerpen

[ctx: @title:window]
en: Edit This Post
nl: Dit bericht bewerken

[ctx: @title:window]
en: Reply to This Post
nl: Op dit bericht antwoorden

[ctx: @title:window]
en: Rewrite This Post
nl: Dit bericht herschrijven

[ctx: @title:window]
en: Write a New Post
nl: Een nieuw bericht schrijven

[ctx: @action:intoolbar Draft or unfinished posts]
en: Drafts
nl: Concepten

[ctx: @action Pop out the status composer]
en: Pop Out
nl: Verschijnt

en: Saving an edited post that has a poll will clear existing results.
nl: Een bewerkte post opslaan die een peiling bevat zal bestaande resultaten wissen.

[ctx: @action:button Send a post]
en: Send
nl: Verzenden

[ctx: @action:button Reply to a post]
en: Reply
nl: Beantwoorden

[ctx: @action:button Send the same post again]
en: Repost
nl: Opnieuw posten

[ctx: @action:Button Save an edited a post]
en: Save
nl: Opslaan

[ctx: @action:button Keep this draft]
en: Save
nl: Opslaan

[ctx: @action:button Go back to editing]
en: Cancel
nl: Annuleren

[ctx: @title]
en: Schedule Post
nl: Bericht plannen

[ctx: @action:button Set this post's schedule to when it should be posted]
en: Set Schedule
nl: Planning instellen

[ctx: @info:placeholder]
en: Content notice
nl: Notitie over inhoud

[ctx: @info:placeholder]
en: What's new?
nl: Wat is nieuw?

[ctx: @title:window]
en: Choose a File
nl: Kies een bestand

[ctx: @action:button]
en: Attach File
nl: Bestand bijvoegen

[ctx: @info:tooltip]
en: Attach file
nl: Bestand bijvoegen

[ctx: @action:button]
en: Attach Poll
nl: Opiniepeiling bijvoegen

[ctx: @info:tooltip]
en: Add poll
nl: Peiling toevoegen

[ctx: @action:button]
en: Content Notice
nl: Notitie over inhoud

[ctx: @info:tooltip]
en: Content notice
nl: Notitie over inhoud

[ctx: @action:button]
en: Visibility
nl: Zichtbaarheid

[ctx: @title]
en: Visibility
nl: Zichtbaarheid

[ctx: @item:inmenu Local to this server]
en: Local
nl: Lokaal

[ctx: @item:inmenu Public to the world]
en: Public
nl: Publiek

[ctx: @item:inmenu Public but less so]
en: Unlisted
nl: Uit de lijst gehaald

[ctx: @item:inmenu Only to followers]
en: Private
nl: Privé

[ctx: @item:inmenu Only to who is explicitly mentioned]
en: Direct Message
nl: Direct bericht

[ctx: @info:tooltip Post visibility]
en: Visibility
nl: Zichtbaarheid

[ctx: @info:tooltip]
en: Post language
nl: Taal van bericht

[ctx: @action:button]
en: Add Emoji
nl: Emoji toevoegen

[ctx: @info:tooltip]
en: Add emoji
nl: Emoji toevoegen

[ctx: @label Character count in the status composer]
en: <b>%1/%2</b> characters
nl: <b>%1/%2</b> tekens

[ctx: @action:button Schedule something to be posted later]
en: Schedule
nl: Planning

[ctx: @title]
en: Alt Text Reminder
nl: Alt. tekstherinnering

[ctx: @label]
en: Some of your media is missing alt text. Adding descriptions help everyone, especially the visually impaired.
nl: Sommige van uw media ontbreekt het aan alt. tekst. Beschrijvingen toevoegen helpt iedereen, speciaal de visueel gehandicapten.

en: Loading
nl: Laden

en: Show Boosts
nl: Oppeppers tonen

en: Show Replies
nl: Antwoorden tonen

[ctx: @info:status Network status]
en: Failed to contact server: %1. Please check your settings.
nl: Contact maken met server is mislukt: %1. Controleer uw instellingen.

[ctx: @action:button Load more posts above this]
en: Load More
nl: Meer laden

en: Switch Account
nl: Account omschakelen

en: Switch account
nl: Account omschakelen

en: Log in or create a new account
nl: Aanmelden of een nieuw account aanmaken

en: Empty conversation
nl: Lege conversatie

en: %1 and %2
nl: %1 en %2

en: %2 and one other | %2 and %1 others
nl[0]: %2 en één ander
nl[1]: %2 en %1 anderen

en: Members of the list
nl: Leden van de lijst

en: Any followed users
nl: Elke gevolgde gebruiker

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 5 minutes
nl: 5 minuten

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 30 minutes
nl: 30 minuten

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 1 hour
nl: 1 uur

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 6 hours
nl: 6 uur

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 12 hours
nl: 12 uren

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 1 day
nl: 1 dag

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 3 days
nl: 3 dagen

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 7 days
nl: 7 dagen

en: An unknown error occurred.
nl: Er is een onbekende fout opgetreden.

en: Receiving push notifications
nl: Push-meldingen ontvangen

en: Browse the Fediverse
nl: In de Fediverse bladeren

en: © 2021-2024 KDE Community
nl: © 2021-2024 KDE gemeenschap

en: Maintainer
nl: Onderhouder

en: Supports https, tokodon and web+ap url scheme
nl: Ondersteunt https, tokodon en web+ap: url-schema

en: Share a line of text in the standalone composer.
nl: Een regel tekst delen in de alleenstaande opsteller.

en: The text to share.
nl: De te delen tekst.

en: Internal usage only.
nl: Alleen voor intern gebruik.

en: Error occurred when fetching the latest notification.
nl: Er is een fout opgetreden bij het ophalen van de laatste melding.

[ctx: @title]
en: Local
nl: Lokaal

[ctx: @title]
en: Global
nl: Globaal

[ctx: @title]
en: Bookmarks
nl: Bladwijzers

[ctx: @title]
en: Favorites
nl: Favorieten

[ctx: @title:window]
en: Loading…
nl: Laden…

[ctx: @title]
en: Post by %1
nl: Gepost door %1

[ctx: @title:window]
en: Trending News
nl: Trending nieuws

[ctx: @action:button]
en: Switch to '%1'
nl: Omschakelen naar '%1'

[ctx: @action:button]
en: Configure '%1'
nl: '%1' configureren

[ctx: @action:button]
en: Add Account
nl: Account toevoegen

[ctx: @action:button]
en: Write a New Post
nl: Een nieuw bericht schrijven

[ctx: @action:button]
en: Switch '%1'
nl: '%1' omschakelen

[ctx: Previously used emojis]
en: History
nl: Geschiedenis

[ctx: 'Custom' is a category of emoji]
en: Custom
nl: Aangepast

[ctx: 'People' is a category of emoji]
en: People
nl: Mensen

[ctx: 'Nature' is a category of emoji]
en: Nature
nl: Natuur

[ctx: 'Food' is a category of emoji]
en: Food
nl: Eten

[ctx: 'Activities' is a category of emoji]
en: Activities
nl: Activiteiten

[ctx: 'Travel' is a category of emoji]
en: Travel
nl: Reizen

[ctx: 'Objects' is a category of emoji]
en: Objects
nl: Objecten

[ctx: 'Symbols' is a category of emoji]
en: Symbols
nl: Symbolen

[ctx: 'Flags' is a category of emoji]
en: Flags
nl: Vlaggen

en: Could not open the temporary download file
nl: Kon het tijdelijke bestand voor downloaden niet openen

en: Could not reserve disk space for download
nl: Kon geen schijfruimte reserveren voor het downloaden

[ctx: Job heading, like 'Copying']
en: Downloading
nl: Bezig met downloaden

[ctx: The URL being downloaded/uploaded]
en: Source
nl: Bron

[ctx: The location being downloaded to]
en: Destination
nl: Bestemming

en: in the future
nl: in de toekomst

en: %1h
nl: %1u

en: Today
nl: Vandaag

en: 1 week ago | %1 weeks ago
nl[0]: 1 week geleden
nl[1]: %1 weken geleden

en: 1 month ago | %1 months ago
nl[0]: 1 maand geleden
nl[1]: %1 maanden geleden

en: 1 year ago | %1 years ago
nl[0]: 1 jaar geleden
nl[1]: %1 jaren geleden
