tokodon - en to pl translation catalogue (973 entries)

en: All supported formats (*.jpg *.jpeg *.png *.gif *.webp *.heic *.heif *.avif *.webm *.mp4 *.m4v *.mov)
pl: Zezwól na obsługiwane formaty (*.jpg *.jpeg *.png *.gif *.webp *.heic *.heif *.avif *.webm *.mp4 *.m4v *.mov)

en: JPEG image (*.jpg *.jpeg)
pl: Obraz JPEG (*.jpg *.jpeg)

en: PNG image (*.png)
pl: Obraz PNG (*.png)

en: GIF image (*.gif)
pl: Obraz GIF (*.gif)

en: WebP image (*.webp)
pl: Obraz WebP (*.webp)

en: HEIC image(*.heic)
pl: Obraz HEIC (*.heic)

en: HEIF image (*.heif)
pl: Obraz HEIF (*.heif)

en: AVIF image (*.avif)
pl: Obraz AVIF (*.avif)

en: WebM video (*.webm)
pl: Nagranie WebM (*.webm)

en: MPEG-4 video (*.mp4)
pl: Nagranie MPEG-4 (*.mp4)

en: M4V video (*.m4v)
pl: Nagranie M4V (*.m4v)

en: QuickTime video (*.mov)
pl: Nagrania QuickTime (*.mov)

en: All files (*)
pl: Wszystkie pliki (*)

en: All supported formats (%1)
pl: Wszystkie obsługiwane formaty (%1)

en: Could not follow account
pl: Nie można zacząć obserwować konta

en: Could not unfollow account
pl: Nie można przestać obserwować konta

en: Could not remove account as your follower
pl: Nie można usunąć konta jako swój obserwujący

en: Could not block account
pl: Nie można zablokować konta

en: Could not unblock account
pl: Nie można odblokować konta

en: Could not mute account
pl: Nie można wyciszyć konta

en: Could not unmute account
pl: Nie można usunąć wyciszenia konta

en: Could not feature account
pl: Nie można zacząć wyróżniać konta

en: Could not unfeature account
pl: Nie można przestać wyróżniać konta

en: Could not edit note about an account
pl: Nie można zmienić uwagi o koncie

[ctx: @info:label Error message]
en: Network request was interrupted
pl: Przerwano żądanie sieciowe

[ctx: @info:label Error message]
en: Failed to parse credentials
pl: Nie udało się sczytać danych dostępowych

en: View Post
pl: Obejrzyj wpis

en: View Profile
pl: Obejrzyj profil

en: %1 mentioned you
pl: %1 wspominał o tobie

en: %1 wrote a new post
pl: %1 napisał nowy wpis

en: %1 boosted your post
pl: %1 udostępnił twój wpis

en: %1 followed you
pl: %1 obserwuje cię

en: %1 requested to follow you
pl: %1 pyta czy może cię obserwować

en: %1 favorited your post
pl: %1 polubił twój wpis

en: Poll by %1 has ended
pl: Głosowanie za %1 dobiegło końca

en: %1 edited a post
pl: %1 zmienił wpis

[ctx: @title this is used for notifications, when an annual report is available. It's similar to spotify wrapped, it shows profile stats / it's a recap of the year. The variable is the current year e.g. 2024. Please don't translate the hashtag.]
en: Your %1 #FediWrapped awaits!
pl: Twój %1 #FediWrapped czeka!

en: Unveil your year's highlights and memorable moments on Mastodon!
pl: Udostępnij swoje wyróżnione wydarzenia i pamiętne chwile na Mastodonie!

[ctx: @title]
en: New Notification
pl: Nie ma żadnych nowych powiadomień

en: You received a new notification.
pl: Nadeszło nowe powiadomienie.

en: <b>Content Notice</b>: %1
pl: <b>Uwaga do treści</b>: %1

en: This post has no text.
pl: Ten wpis nie ma tekstu.

en: The moderators of your server has limited this user, view this in Tokodon to see their profile.
pl: Moderatorzy twojego serwera ograniczyli oglądanie profilu tego użytkownika w Tokodonie.

en: This user doesn't have a description.
pl: Ten użytkownik nie ma opisu.

en: Image is too big
pl: Obraz jest za duży

en: Unsupported image file. Only jpeg, png and gif are supported.
pl: Nieobsługiwany plik obrazu. Obsługiwane są tylko jpeg, png oraz gif.

en: Account details saved
pl: Zapisano szczegóły konta

en: This server provided no rules. Please see their website for more information.
pl: Ten serwer nie ustala żadnych zasad. Odwiedź ich stronę po więcej szczegółów.

[ctx: @title:window]
en: Draft Posts
pl: Wpis roboczy

[ctx: @title:window]
en: Scheduled Posts
pl: Wpis planowy

[ctx: @title]
en: Follow Requests
pl: Żądania obserwacji

[ctx: @title]
en: Followers
pl: Obserwujący

[ctx: @title]
en: Following
pl: Obserwowani

[ctx: @title]
en: Muted Users
pl: Wyciszeni użytkownicy

[ctx: @title]
en: Blocked Users
pl: Zablokowani użytkownicy

[ctx: @title]
en: Featured Users
pl: Wyróżnieni użytkownicy

[ctx: @title]
en: %1 favorite | %1 favorites
pl[0]: %1 ulubiony
pl[1]: %1 ulubione
pl[2]: %1 ulubionych

[ctx: @title]
en: %1 boost | %1 boosts
pl[0]: %1 udostępnienie
pl[1]: %1 udostępnienia
pl[2]: %1 udostępnień

[ctx: @title]
en: Familiar Followers
pl: Znani obserwujący

[ctx: @title]
en: Manage List Users
pl: Zarządzaj użytkownikami na liście

en: No Follow Requests
pl: Nie ma żadnych żądań obserwowania

en: No Followers
pl: Bez obserwujących

en: No Followed Users
pl: Bez obserwowanych użytkowników

en: No Muted Users
pl: Nie masz żadnych wyciszonych użytkowników

en: No Blocked Users
pl: Bez zablokowanych użytkowników

en: No Featured Users
pl: Bez wyróżnionych użytkowników

en: No Users Favorited This Post
pl: Żaden z użytkowników nie dodał tego wpisu do ulubionych

en: No Users Boosted This Post
pl: Żaden z użytkowników nie udostępnił tego wpisu

en: No Familiar Followers
pl: Bez znanych obserwujących

en: No Users
pl: Bez użytkowników

en: Some users need to be manually approved before they can follow you, and will show up here.
pl: Niektórych użytkowników będzie trzeba ręcznie zatwierdzić zanim będą mogli cię obserwować. Pojawią się oni tutaj.

[ctx: @info:placeholder]
en: No one is following this user, or they have chosen to hide this information.
pl: Nikt nie obserwuje tego użytkownika lub postanowili ukryć ten fakt.

[ctx: @info:placeholder]
en: This user isn't following anyone, or has chosen to hide this information.
pl: Ten użytkownik nie obserwuje nikogo lub postanowił ukryć ten fakt.

en: Mute users to stop them from showing up in your notifications.
pl: Wycisz użytkowników, aby nie pojawiali się w twoich powiadomieniach.

en: Block users to hide the user from your timeline entirely.
pl: Zablokuj użytkowników, aby ukryć użytkownika całkowicie z twojej osi czasu.

en: Users you like can be featured and shown on your profile.
pl: Użytkownicy, których lubisz, mogą zostać wyróżnieni i pokazani na twoim profilu.

en: No one has favorited this post yet. Maybe you'll be the first?
pl: Jeszcze nikt nie dodał tego wpisu do ulubionych. Może to ty będziesz pierwszym?

en: No one has boosted this post yet. You should boost it to expand its reach!
pl: Nikt nie udostępnił jeszcze tego wpisu. Udostępnij go, aby poszerzyć jego zasięg!

en: There is no one in this list yet.
pl: Nie ma jeszcze nikogo na tej liście.

[ctx: @title:window]
en: Suggested Users
pl: Sugerowani użytkownicy

en: Could not accept account
pl: Nie można przyjąć konta

en: Could not reject account
pl: Nie można odrzucić konta

en: Could not take action against the account
pl: Nie można podjąć działania względem konta

en: Could not enable the disabled account
pl: Nie można włączyć wyłączonego konta

en: Could not unsilence the account
pl: Nie można usunąć wyciszenia konta

en: Could not unsuspend the account
pl: Nie można odwiesić konta

en: Could not mark the account as not sensitive
pl: Nie można oznaczyć konta jako niewrażliwego

[ctx: login status]
en: Suspended
pl: Wstrzymany

[ctx: login status]
en: Limited
pl: Ograniczone

[ctx: login status]
en: Sensitized
pl: Uwrażliwione

[ctx: login status]
en: Frozen
pl: Zamrożone

[ctx: login status]
en: Email Not confirmed
pl: Nie potwierdzono adresu e-mail

[ctx: login status]
en: Not Approved
pl: Niezatwierdzone

[ctx: login status]
en: No Limits Imposed
pl: Nie narzucono żadnych ograniczeń

en: Error occurred when making a PUT request to update the domain block.
pl: Wystąpił błąd przy wykonywaniu żądań PUT do uaktualnienia bloku domeny.

en: Could not resolve report
pl: Nie można rozwiązać zgłoszenia

en: Could not unresolve report
pl: Nie można usunąć rozwiązania zgłoszenia

en: Could not assign report
pl: Nie można przypisać zgłoszenia

en: Could not unassign report
pl: Nie można usunąć przypisania zgłoszeniu

[ctx: @info %1 is a display name]
en: %1 has moved to a new account:
pl: %1 przeszedł na nowe konto:

[ctx: @action:button]
en: Go to Profile
pl: Przejdź do profilu

[ctx: 'Mutual' is the common English word used in social media platforms describe people who follow you back. This the same meaning as 'mutual friends', for example.]
en: Mutual
pl: Wzajemne

en: Follows you
pl: Obserwuje cię

en: Follow Requested
pl: Żądano obserwacji

en: Unfollow
pl: Przestań obserwować

en: Follow
pl: Obserwuj

en: Stop notifying me when %1 posts.
pl: Przestań powiadamiać mnie gdy %1 coś napisze.

en: Notify me when %1 posts.
pl: Powiadom mnie, gdy %1 coś napisze.

[ctx: @info:tooltip]
en: Show a QR code for this account
pl: Pokaż kod QR dla tego konta

en: Mention…
pl: Wzmianka…

en: Start a Conversation…
pl: Rozpocznij rozmowę…

en: Hide Boosts from %1
pl: Ukrywaj udostępnienia od %1

en: Show Boosts from %1
pl: Pokaż udostępnienia od %1

en: Stop Featuring This Profile
pl: Zaprzestań wyróżniania tego profilu

en: Feature This Profile
pl: Wyróżnij ten profil

en: Unmute
pl: Wyłącz wyciszenie

en: Mute
pl: Wycisz

en: Unblock
pl: Odblokuj

en: Block
pl: Zablokuj

[ctx: @action:inmenu Report this post]
en: Report…
pl: Zgłoś…

en: Edit Profile
pl: Edytuj profil

en: Account editor
pl: Edytor konta

en: Featured Users
pl: Wyróżnieni użytkownicy

[ctx: @action:inmenu]
en: Scheduled Posts
pl: Wpis planowy

[ctx: @action:inmenu]
en: Draft Posts
pl: Wpis roboczy

[ctx: @action:inmenu 'Browser' being a web browser]
en: Open in Browser
pl: Otwórz w przeglądarce

en: Copy Link
pl: Skopiuj odnośnik

en: Profile link copied.
pl: Skopiowano odnośnik do profilu.

[ctx: @info:label Joined at]
en: Joined
pl: Dołączył

en: Ownership of this link was checked on %1
pl: Posiadanie tego odnośnika zostało sprawdzone dnia %1

[ctx: @label:textfield]
en: Private Note:
pl: Notatka prywatna:

en: Saved
pl: Zapisany

en: Write down something about this user, this isn't visible to anyone but you.
pl: Napisz coś o tym użytkowniku. Będzie to widoczne tylko dla ciebie.

en: Also followed by:
pl: Również obserwowany przez:

[ctx: @action:button See all familiar followers]
en: View %1 More
pl: Obejrzyj %1 więcej

[ctx: @action:button See all familiar followers]
en: View All
pl: Zobacz wszystkie

[ctx: @label User's number of statuses]
en: <b>%1</b> post | <b>%1</b> posts
pl[0]: <b>%1</b> wpis
pl[1]: <b>%1</b> wpisy
pl[2]: <b>%1</b> wpisów

[ctx: @label User's number of followed accounts]
en: <b>%1</b> follows | <b>%1</b> following
pl[0]: <b>%1</b> obserwowany
pl[1]: <b>%1</b> obserwowanych
pl[2]: <b>%1</b> obserwowanych

[ctx: @label User's number of followers]
en: <b>%1</b> follower | <b>%1</b> followers
pl[0]: <b>%1</b> obserwujący
pl[1]: <b>%1</b> obserwujących
pl[2]: <b>%1</b> obserwujących

[ctx: @item:inmenu Profile Post Filter]
en: Posts
pl: Wpisy

[ctx: @item:inmenu Profile Post Filter]
en: Posts && Replies
pl: Wpisy i odpowiedzi

[ctx: @option:check]
en: Hide boosts
pl: Ukryj udostępnienia

[ctx: @action:button Show all of a profile's posts]
en: All
pl: Wszystkie

[ctx: @title:window]
en: Profile
pl: Profil

[ctx: @label]
en: No Posts
pl: Bez wpisów

en: This user hasn't posted anything yet.
pl: Ten użytkownik nie dodał jeszcze żadnego wpisu.

[ctx: @label]
en: No Media
pl: Bez treści

en: This user hasn't posted any media yet.
pl: Ten użytkownik nie wysłał jeszcze żadnych treści.

[ctx: @title: dialog to switch between logged in accounts]
en: Switch Account
pl: Przełącz konto

[ctx: @button: login to or register a new account.]
en: Add Account
pl: Dodaj konto

en: Log in or create a new account
pl: Wejdź na konto lub utwórz nowe

[ctx: @info:tooltip]
en: This account has an issue and can't login, switch to it for more details.
pl: To konto jest kłopotliwe i nie można się na nie zalogować. Przełącz na nie po więcej szczegółów.

en: Share
pl: Udostępnij

en: Share the selected media
pl: Udostępnij zaznaczone treści

[ctx: @title Server-wide announcements set by admins.]
en: Announcements
pl: Obwieszczenia

[ctx: @label An announcement was published on a date]
en: Announcement on %1
pl: Ogłoszenie nt. %1

[ctx: @label]
en: No Announcements
pl: Bez ogłoszeń

en: Your server has not made any announcements yet.
pl: Twój serwer nie obwieścił jeszcze niczego.

[ctx: @title]
en: Confirm Boost
pl: Potwierdź udostępnienie

[ctx: @action:button Boost this post]
en: Boost
pl: Udostępnij

en: View profile
pl: Zobacz profil

en: No emojis
pl: Bez emoji

[ctx: @info:placeholder]
en: No Information
pl: Bez informacji

[ctx: @info Last updated: relative date and time (e.g. 2 years ago)]
en: Last updated: %1
pl: Ostatnio uaktualniony: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Return to Top
pl: Powróć na szczyt

[ctx: @info:status]
en: Some replies are not available
pl: Pewne odpowiedzi są niedostępne

en: To view all replies, open the post on the original server.
pl: Aby obejrzeć wszystkie odpowiedzi , otwórz wpis na pierwotnym serwerze.

[ctx: @action:button 'Browser' being a web browser]
en: Open in Browser
pl: Otwórz w przeglądarce

[ctx: @info:status]
en: End of Timeline
pl: Koniec osi czasu

en: Conversations
pl: Rozmowy

[ctx: @action:intoolbar]
en: New Conversation…
pl: Nowa rozmowa…

[ctx: @title]
en: Search Users
pl: Poszukaj użytkowników

en: Search for user…
pl: Poszukaj użytkownika…

en: No Conversations
pl: Bez rozmów

en: Direct messages to other users will show up here. Do not share any sensitive information over a conversation.
pl: Tu będą pojawiać się bezpośrednie wiadomości do innych użytkowników. Nie dziel się żadnymi poufnymi danymi w rozmowach.

[ctx: @action:button]
en: Increase follow request count
pl: Zwiększ licznik próśb o obserwowanie

[ctx: @action:button]
en: Decrease follow request count
pl: Zmniejsz licznik próśb o obserwowanie

[ctx: @title:window]
en: Create List
pl: Utwórz listę

[ctx: @title:window]
en: Edit List
pl: Edytuj listę

[ctx: @label:textbox List title]
en: Title
pl: Tytuł

[ctx: @label]
en: Show replies for
pl: Pokaż odpowiedzi dla

[ctx: @label If the list is exclusive]
en: Exclusive
pl: Wyłączna

en: Posts in an exclusive list are excluded from the Home timeline.
pl: Wpisy na liście wyłącznych są wykluczone z domowej osi czasu.

[ctx: @label If the list is favorited]
en: Favorite
pl: Ulubione

en: This list will show up in the sidebar.
pl: Ta lista pokaże się na pasku bocznym.

[ctx: @action:button Delete the list]
en: Manage Users
pl: Zarządzanie użytkownikami

[ctx: @action:intoolbar Add users to list]
en: Add Users
pl: Dodaj użytkowników

[ctx: @title]
en: Add Users to List…
pl: Dodaj użytkowników do listy…

[ctx: @action:button Add user to this list]
en: Add
pl: Dodaj

en: Search among users you follow…
pl: Poszukaj wśród użytkowników, których obserwujesz…

[ctx: @action:button Create the list]
en: Create
pl: Utwórz

[ctx: @action:button Delete the list]
en: Delete
pl: Usuń

[ctx: @title]
en: Deleting List
pl: Usuwanie listy

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to delete this list?
pl: Czy na pewno usunąć tę listę?

en: Explore
pl: Odkrywaj

en: Posts
pl: Wpisy

en: Hashtags
pl: Hasztagi

en: News
pl: Wieści

en: Users
pl: Użytkownicy

[ctx: @info:placeholder]
en: No Posts
pl: Bez wpisów

[ctx: @info:placeholder]
en: No Tags
pl: Brak znaczników

en: %1 person is talking | %1 people are talking
pl[0]: %1 osoba rozmawia
pl[1]: %1 osoby rozmawiają
pl[2]: %1 osób rozmawia

[ctx: @info:placeholder]
en: No News
pl: Brak wieści

[ctx: @info:placeholder]
en: No Users
pl: Bez użytkowników

[ctx: @title 'Following' as in the users you're following on Mastodon.]
en: Following
pl: Obserwowani

[ctx: @action:button]
en: Filters
pl: Filtry

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Boosts
pl: Pokaż udostępnienia

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Replies
pl: Pokaż odpowiedzi

[ctx: @action:intoolbar]
en: Configure Filters…
pl: Ustawienia filtrów…

[ctx: @title:window]
en: Filters
pl: Filtry

en: No User Selected
pl: Nie zaznaczono żadnego użytkownika

en: With the Following view, easily check on each user you're following and only their posts - sorted by recent activity.
pl: Dzięki następującemu widokowi możesz łatwo zaglądać do użytkowników, których obserwujesz, a także na ich wpisy - uszeregowane po ostatniej aktywności.

[ctx: @action:intoolbar]
en: Open Post
pl: Otwórz wpis

[ctx: @title:window]
en: About Server
pl: O serwerze

[ctx: @title:window]
en: Notifications
pl: Powiadomienia

en: Setup Required
pl: Wymagane ustawienia

en: Tokodon can show notifications for activity such as users boosting or replying to your posts.
    
    The types of notifications shown can be fine tuned when logged in.
pl: Tokodon może pokazywać powiadomienia dla zdarzeń takich jak udostępnianie lub odpowiadanie na twoje wpisy.
    
    Rodzaj pokazywanych powiadomień można dostosować po wejściu na konto.

en: Allow Notifications
pl: Zezwól na powiadomienia

en: Continue
pl: Kontynuuj

[ctx: @title:window]
en: Password Service
pl: Usługa haseł

en: Tokodon requires a password service to be running to save personally sensitive information.
    
    Tokodon can use KWallet, GNOME Keyring or any libsecret-compatible service.
    
    After you installed the service, make sure it's running and restart Tokodon.
pl: Tokodon wymaga uruchomionej usługi przechowywania haseł, aby zapisywać twoje dane poufne.
    
    Tokodon obsługuje KWallet, Pęk Kluczy GNOME oraz usługi zgodne z libsecret.
    
    Po wgraniu usługi, upewnij się, ze została ona uruchomiona i uruchom Tokodona ponownie.

en: Quit Tokodon
pl: Zakończ Tokodona

[ctx: @title:window]
en: Welcome
pl: Witaj

en: Welcome to Tokodon
pl: Witaj w Tokodon

en: Some initial setup is required before you can use Tokodon.
pl: Wymagane jest dokonanie wstępnych ustawień zanim będzie można korzystać z Tokodona.

[ctx: @title]
en: Select Language
pl: Wybierz język

[ctx: @action:button]
en: Close
pl: Zamknij

[ctx: @title]
en: Lists
pl: Listy

en: Create List
pl: Utwórz listę

en: No Lists
pl: Bez listy

en: Lists allow you to categorize who you're following.
pl: Listy umożliwiają kategoryzowanie tych, których obserwujesz.

en: No Posts
pl: Bez wpisów

en: There are no posts from the users in your list. Only new posts will appear in a list.
pl: Nie ma żadnego wpisu od użytkowników na twojej liście. Na tej liście będą pokazywać się tylko nowe wpisy.

en: Edit List
pl: Edytuj listę

[ctx: @title:window]
en: Authorization
pl: Uwierzytelnianie

en: To continue, you must authorize Tokodon to access your account.
pl: Aby kontynuować, musisz zezwolić Tokodonowi na dostęp do twojego konta.

en: Open Authorization Page
pl: Otwórz stronę uwierzytelniającą

en: Copy Link to Authorization Page
pl: Skopiuj odnośnik do strony uwierzytelniającej

en: Link copied.
pl: Skopiowano odnośnik.

en: Use Authorization Code
pl: Użyj kodu uwierzytelniającego

en: Use this login method if the above link does not work.
pl: Użyj tego sposobu wchodzenia, jeśli powyższych odnośnik nie działa.

en: Enter authorization token:
pl: Wpisz token uwierzytelniający:

[ctx: @title:window]
en: Login Issue
pl: Kłopoty z logowaniem

en: There was an issue logging into %1:<br><b>%2</b>
pl: Napotkano kłopot przy logowaniu na %1:<br><b>%2</b>

en: Please check if the password service is running. For other login issues, you can try logging into the server's website.
    
    You can attempt to log in again with the button below, or restart Tokodon.
pl: Upewnij się, że usługa przechowywania haseł została uruchomiona. Na inne kłopoty z logowaniem, możesz spróbować wejść przez stronę sieciową serwera.
    
    Możesz ponownie spróbować wejść na konto przy użyciu poniższego przycisku lub ponownie uruchomić Tokodona.

en: View Website
pl: Odwiedź stronę sieciową

en: Re-Attempt Log In
pl: Spróbuj ponownie wejść

en: Logout
pl: Wyloguj

[ctx: @title]
en: Logout
pl: Wyloguj

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to log out?
pl: Czy na pewno wylogować się?

[ctx: @title:window]
en: Registration
pl: Rejestracja

[ctx: @info:status Network status]
en: Failed to contact server: %1. Please check your proxy settings.
pl: Nie udało się porozumieć z serwerem: %1. Sprawdź ustawienia swojego pośrednika.

en: Proxy Settings
pl: Ustawienia pośrednika

[ctx: @title:group]
en: Register
pl: Zarejestruj

en: Username
pl: Nazwa użytkownika

en: Email Address
pl: Adres e-mail

en: Password
pl: Hasło

en: Date of Birth
pl: Data urodzenia

en: Reason
pl: Powód

en: Register
pl: Zarejestruj

[ctx: @title:window]
en: Rules
pl: Zasady

[ctx: @title:group]
en: Rules
pl: Zasady

[ctx: @action:button Agree to server rules]
en: Agree
pl: Przyjmuję

[ctx: @action:button Disagree to server rules]
en: Disagree
pl: Odrzucam

[ctx: @title:window]
en: Pick a Server
pl: Wybierz serwer

[ctx: @title:window]
en: Choose your Existing Server
pl: Wybierz swój istniejący serwer

en: This server is closed for registration: %1
pl: Ten serwer jest zamknięty na rejestrację: %1

en: This server is closed for registration, and did not provide a reason.
pl: Ten serwer zamknął się na rejestrację i nie podał powodu.

en: Search or enter URL…
pl: Poszukaj lub wpisz adres URL…

en: Custom Server
pl: Własny serwer

en: Public Servers
pl: Serwery publiczne

en: No Public Servers
pl: Bez serwerów publicznych

en: Enter a server URL manually in the search field.
pl: Wpisz ręcznie adres URL serwera w polu wyszukiwania.

[ctx: @action:button Open in external web browser]
en: Open Externally
pl: Otwórz zewnętrznie

[ctx: @info]
en: Browse the Fediverse and connect with people on Mastodon (and other compatible software).
pl: Przeglądaj Fediverse i łącz się z ludźmi na Mastdonie (i innych zgodnych programach).

[ctx: @action:button Pick a Mastodon server]
en: Register
pl: Zarejestruj

[ctx: @action:button Use an existing Mastodon account]
en: Login
pl: Zaloguj

[ctx: @action:button Application settings]
en: Settings
pl: Ustawienia

[ctx: @action:button]
en: Compatible with Mastodon
pl: Zgodny z Mastodonem

[ctx: @info Compatible with Mastodon]
en: Compatible with
pl: Zgodny z

[ctx: @title]
en: Open As…
pl: Otwórz jako…

[ctx: @title]
en: Reply As…
pl: Odpowiedz jako…

[ctx: @title]
en: Favorite As…
pl: Dodaj do ulubionych jako…

[ctx: @title]
en: Boost As…
pl: Udostępnij jako…

[ctx: @title]
en: Bookmark As…
pl: Dodaj do zakładek jako…

[ctx: @title]
en: Unknown Action
pl: Nieznane działanie

en: It seems pretty quiet right now, try posting something!
pl: Jest tu teraz całkiem cicho, więc spróbuj napisać coś nowego!

en: No Favorites
pl: Bez ulubionych

en: Posts that you favorite will show up here. If you appreciate someone's post, favorite it!
pl: Tutaj będą się pojawiać wpisy dodane przez ciebie do ulubionych. Jeśli cenisz czyjś wpis, to dodaj go tutaj!

en: No Bookmarks
pl: Brak zakładek

en: Bookmark posts and they will show up here. Bookmarks are always kept private, even to the post's author.
pl: Dodaj wpis do zakładek, a pojawi się on tutaj. Zakładki trzymane są w prywatności, nawet wobec autora wpisu.

en: Write a New Post
pl: Napisz nowy wpis

en: Write a new post
pl: Napisz nowy wpis

en: Reply to post
pl: Odpowiedz na ten wpis

[ctx: @action:button Home Timeline]
en: Home
pl: Dom

[ctx: @action:button Account Notifications]
en: Notifications
pl: Powiadomienia

[ctx: @action:button Follows that require explicit allow/deny]
en: Follow Requests
pl: Żądania obserwacji

[ctx: @action:button Local timeline of posts from the account's own server]
en: Local
pl: Lokalna

[ctx: @action:button Global timeline of posts from the entire Fediverse network]
en: Global
pl: Globalne

[ctx: @action:button Direct one-on-one messages between users]
en: Conversations
pl: Rozmowy

[ctx: @action:button This account's favorited posts]
en: Favorites
pl: Ulubione

[ctx: @action:button This account's bookmarked posts]
en: Bookmarks
pl: Zakładki

[ctx: @action:button Explore this server's trending posts, news, and more]
en: Explore
pl: Odkrywaj

[ctx: @action:button A list of this account's followed accounts]
en: Following
pl: Obserwowani

[ctx: @action:button Search for users, posts and tags]
en: Search
pl: Poszukaj

[ctx: @action:button This account's lists, or timelines consisting of a groups of accounts]
en: Lists
pl: Listy

[ctx: @action:button This account's profile]
en: Profile
pl: Profil

[ctx: @action:button Open debug page]
en: Debug
pl: Diagnostyka

[ctx: @action:button Open moderation tools]
en: Moderation Tools
pl: Narzędzia moderacji

[ctx: @action:button Open settings dialog]
en: Settings
pl: Ustawienia

[ctx: @action:intoolbar]
en: Unfollow
pl: Przestań obserwować

[ctx: @action:intoolbar]
en: Follow
pl: Obserwuj

[ctx: @title]
en: Embed Information
pl: Osadź informację

en: Advanced Search
pl: Rozszerzone wyszukiwanie

[ctx: @info:placeholder Username for searching accounts]
en: Username:
pl: Nazwa użytkownika:

[ctx: @info:placeholder display name for searching accounts]
en: Display Name:
pl: Wyświetlana nazwa:

[ctx: @info:placeholder email for searching accounts]
en: Email:
pl: E-mail:

[ctx: @info:Search button to initiate searching accounts]
en: Search
pl: Poszukaj

[ctx: @info:Reset button to reset all the text fields]
en: Reset
pl: Wyzeruj

[ctx: @info:Cancel button to close the dailog]
en: Cancel
pl: Anuluj

[ctx: @info:Location combobox to choose location filters]
en: Location
pl: Położenie

[ctx: @info:Filter out accounts from any location]
en: All
pl: Wszystkie

[ctx: @info:Filter out local accounts]
en: Local
pl: Miejscowe

[ctx: @info:Filter out remote accounts]
en: Remote
pl: Zdalne

[ctx: @info:Moderation Status combobox to choose between different moderation status filters]
en: Moderation Status
pl: Stan moderacji

[ctx: @info:Filter out accounts with any moderation status]
en: All
pl: Wszystkie

[ctx: @info:Filter out accounts with active moderation status]
en: Active
pl: Aktywne

[ctx: @info:Filter out accounts with pending moderation status]
en: Pending
pl: Oczekujący

[ctx: @info:Filter out accounts with disabled moderation status]
en: Disabled
pl: Wyłączone

[ctx: @info:Filter out accounts with silenced moderation status]
en: Silenced
pl: Wyciszone

[ctx: @info:Filter out accounts with suspended moderation status]
en: Suspended
pl: Wstrzymany

[ctx: @info:Role combobox to choose between different role filters]
en: Role
pl: Rola

[ctx: @info:Filter out accounts with any role]
en: All
pl: Wszystkie

[ctx: @info:Filter out accounts with admin role]
en: Admin
pl: Administrator

[ctx: @info:Filter out accounts with owner role]
en: Owner
pl: Właściciel

en: No accounts found
pl: Nie znaleziono żadnych kont

[ctx: @action:button]
en: Create Email Block
pl: Utwórz blok e-mail

[ctx: @title]
en: E-Mail Domain Info
pl: Szczegóły domeny e-mail

[ctx: @info The domain on which the block is imposed]
en: Email domain name
pl: Nazwa domeny e-mail

[ctx: @info Time when the block was imposed.]
en: Block created at
pl: Utworzono blok o

[ctx: @info The counted accounts signup attempts using that email domain within the last week.]
en: Account sign-up attempts in this week
pl: Próby założenia nowego konta w tym tygodniu

[ctx: @info The counted IP signup attempts of that email domain within that day.]
en: IP sign-up attempts in this week
pl: Próby założenia nowego konta z IP w tym tygodniu

[ctx: @action:button]
en: Cancel
pl: Anuluj

[ctx: @action:button]
en: Delete email block
pl: Usuń blok e-mail

en: Email block deleted
pl: Usunięto blok e-mail

[ctx: @title]
en: New E-Mail Domain Block
pl: Nowy blok domeny e-mail

[ctx: @info The domain on which the block will be imposed]
en: Domain *
pl: Domena *

en: This can be the domain name that shows up in the e-mail address or the MX record it uses. They will be checked upon sign-up.
pl: To może być nazwa domeny, która pokazuje się w adresie e-mail lub wpisie MX, którego używa. Zostaną sprawdzone po zapisaniu się.

[ctx: @action:button]
en: Resolve domain
pl: Rozwiąż domenę

en: New email block added
pl: Dodano nowy blok e-mail

[ctx: @info]
en: %1 sign-up attempts over the last week
pl: %1 prób założenia nowego konta przez ostatni tydzień

en: No email blocks found
pl: Nie znaleziono żadnych bloków e-mail

en: Add New Domain Block
pl: Dodaj nowy blok domeny

en: Allow Federation with Domain
pl: Zezwól na federację w tej domenie

en: Allowed Domain Info
pl: Dodaj szczegóły domeny

[ctx: @info:The domain that is allowed to federate]
en: Domain
pl: Domena

[ctx: @info:Time when the domain was allowed to federate.]
en: Created at
pl: Utworzone dnia

en: Disallow Federation with Domain
pl: Zabroń federacji w tej domenie

en: Disallowed federation with the domain
pl: Wyłączono federację w tej domenie

en: Add Domain Block
pl: Dodaj blok domeny

[ctx: @info:Enter the domain address of the domain block]
en: Domain*
pl: Domena*

en: Public comment
pl: Publiczna uwaga

en: Private Comment
pl: Prywatna uwaga

en: Moderation
pl: Moderacja

[ctx: @info:Filter out all the allowed domains]
en: Silence
pl: Cisza

[ctx: @info:Filter out all the blocked domains]
en: Suspend
pl: Zawieś

[ctx: @info:Filter out all the blocked domains]
en: None
pl: Brak

en: Reject media files
pl: Odrzucaj pliki multimedialne

en: Removes locally stored media files and refuses to download any in the future. Irrelevant for suspensions
pl: Usuwa miejscowo przechowywane pliki multimedialne i odmawia pobrania takich w przyszłości. Nie dotyczy zawieszeń.

en: Reject reports
pl: Odrzucaj zgłoszenia

en: Ignore all reports coming from this domain. Irrelevant for suspensions
pl: Pomijaj wszystkie zgłoszenia z tej domeny. Nie dotyczy zawieszeń.

en: Obfuscate domain name
pl: Zaciemnij nazwę domeny

en: Partially obfuscate the domain name in the list if advertising the list of domain limitations is enabled
pl: Częściowo zaciemnij nazwę domeny na liście, jeśli włączone są ograniczenia rozgłaszania listy nazw domen

[ctx: @info:Button to create a domain block]
en: Create Block
pl: Utwórz blok

en: New domain block added
pl: Dodano nowy blok domeny

[ctx: @info:This domain will be able to fetch data from this server and incoming data from it will be processed and stored]
en: Domain*
pl: Domena*

en: New Allowed Domain Added
pl: Dodano nową dopuszczalną domenę

en: Allowed domain option is available for instances with limited federation mode enabled
pl: Ustawienie dozwolonych domen jest dostępne dla serwerów z włączonym trybem ograniczonej federacji

[ctx: @info:Choose between allowed and limited domains]
en: Moderation
pl: Moderacja

[ctx: @info:Filter out all the blocked domains]
en: Blocked domains
pl: Zablokowane domeny

[ctx: @info:Filter out all the allowed domains in limited federation mode]
en: Allowed domains
pl: Dozwolone domeny

en: Allowed for federation
pl: Dozwolone do federacji

en: No federations found
pl: Nie znaleziono żadnych federacji

[ctx: @action:button]
en: Create Rule
pl: Utwórz zasadę

en: New IP Rule
pl: Nowa zasada IP

[ctx: @info:Time after which the rule will be lifted]
en: Expire After
pl: Zapomnij po

[ctx: @info:Option to block out the IP for 1 day]
en: 1 day
pl: 1 dzień

[ctx: @info:Option to block out the IP for 2 weeks]
en: 2 weeks
pl: 2 tygodnie

[ctx: @info:Option to block out the IP for 1 month]
en: 1 month
pl: 1 miesiąc

[ctx: @info:Option to block out the IP for 6 months]
en: 6 month
pl: 6 miesięcy

[ctx: @info:Option to block out the IP for 1 year]
en: 1 year
pl: 1 rok

[ctx: @info:Option to block out the IP for 3 years]
en: 3 year
pl: 3 lata

[ctx: @info: The comment attached with the ip rule]
en: Comment
pl: Uwaga

en: Optional. Remember why you added this rule.
pl: Niewymagane. Zapamiętaj dlaczego dodajesz tę zasadę.

[ctx: @info:The rule attached with the ip rule]
en: Rule *
pl: Zasada *

en: Choose what will happen with requests from this IP
pl: Wybierz co nastąpi przy próbach połączenia z tego IP

en: Limit sign-ups
pl: Ogranicz zakładnie kont

en: New sign-ups will require your approval
pl: Założenie nowego konta będzie wymagało twojej zgody

en: Block sign-ups
pl: Zablokuj zapisywanie się

en: New sign-ups will not be possible
pl: Założenie nowego konta będzie niemożliwe

en: Block access
pl: Zablokuj dostęp

en: Block access to all resources
pl: Zablokuj dostęp do wszystkich zasobów

[ctx: @info:Button to create a IP rule]
en: Create IP rule
pl: Utwórz zasadę IP

en: New IP rule added
pl: Dodano nową zasadę IP

[ctx: @label]
en: Limit sign-ups
pl: Ogranicz zakładnie kont

[ctx: @label]
en: Block sign-ups
pl: Zablokuj zapisywanie się

[ctx: @label]
en: Block access
pl: Zablokuj dostęp

en: No IP rules found
pl: Nie znaleziono żadnych zasad IP

en: Not Available
pl: Niedostępny

en: Perform moderation action on %1
pl: Wykonaj działanie moderacji na %1

[ctx: @info: Use this to send a warning to the user, without triggering any other action.]
en: Warn
pl: Ostrzeż

[ctx: @info: Prevent the user from using their account, but do not delete or hide their contents.]
en: Freeze
pl: Zamrożenie

[ctx: @info: Force all this user's media attachments to be flagged as sensitive.]
en: Force-Sensitive
pl: Wymuś uwrażliwienie

[ctx: @info: Prevent the user from being able to post with public visibility, hide their posts and notifications from people not following them.]
en: Limit
pl: Ogranicz

[ctx: @info: Prevent any interaction from or to this account and delete its contents. Revertible within 30 days.]
en: Suspend
pl: Zawieś

[ctx: @info: The user will receive an explanation of what happened with their account]
en: Notify the user per e-mail
pl: Powiadom użytkownika pocztą

[ctx: @info: Send a warning note to the user.]
en: Custom warning
pl: Własne ostrzeżenie

[ctx: @info:Button to submit the action aginst the user.]
en: Submit
pl: Wyślij

en: Action taken successfully
pl: Pomyślnie podjęto działanie

[ctx: @info:Cancel button to close the dailog.]
en: Cancel
pl: Anuluj

en: Are you sure?
pl: Czy na pewno?

en: Action will be taken against the account.
pl: Zostanie podjęte działanie względem tego konta.

en: Successfully approved %1's sign-up application
pl: Pomyślnie zatwierdzono aplikację %1, która próbowała wejść

en: Successfully rejected %1's sign-up application
pl: Pomyślnie odrzucono aplikację %1, która próbowała wejść

en: Successfully unfreezed %1's account
pl: Pomyślnie odmrożono konto %1

en: Successfully unsilenced %1's account
pl: Pomyślnie usunięto wyciszenie konta %1

en: Successfully unsuspended %1's account
pl: Pomyślnie odwieszono konto %1

en: Successfully undo force-sensitive %1's account
pl: Pomyślnie wycofano wymuszone uwrażliwienie konta %1

en: Successfully deleted %1's account data
pl: Pomyślnie usunięto dane konta %1

[ctx: @info Bio label of account.]
en: Bio
pl: Opis

en: Reasons for joining
pl: Powód dołączenia

[ctx: @info:Number of Posts]
en: Posts
pl: Wpisy

[ctx: @info:Number of followers.]
en: Followers
pl: Obserwujący

[ctx: @info:row Number of accounts followed by the account]
en: Following
pl: Obserwowani

en: No role
pl: Bez roli

[ctx: @info Role of the account on this server.]
en: Role
pl: Rola

[ctx: @info The last time the account was active.]
en: Last Active
pl: Ostatnio widziany

[ctx: @info The current login status of the account.]
en: Login Status
pl: Stan zalogowania

[ctx: @info: Role of the user.]
en: Role
pl: Rola

[ctx: @info: Email of the user.]
en: Email
pl: E-mail

[ctx: @info: Email confirmation status of the user.]
en: Email Status
pl: Stan e-maila

en: Confirmed
pl: Potwierdzone

en: Not Confirmed
pl: Niepotwierdzone

[ctx: @info: Locale of the user.]
en: Account Locale
pl: Język konta

[ctx: @info: Joining date of the user]
en: Joined
pl: Dołączono

en: Most recent IP
pl: Ostatni adres IP

en: Invited By
pl: Zaproszony przez

[ctx: @info: Approve the user's request]
en: Approve
pl: Zatwierdź

[ctx: @info: Reject the user's request]
en: Reject
pl: Odrzuć

en: Delete Account Data
pl: Usuń dane konta

[ctx: @info: Unfreeze the user's account]
en: Unfreeze
pl: Odmroź

en: Undo Limit
pl: Liczba cofnięć

en: Undo Suspension
pl: Wycofaj zawieszenie

en: Undo force-sensitive
pl: Cofnij wymuszone uwrażliwienie

en: Take action against this account
pl: Podejmij działania względem tego konta

en: Remove Domain Block
pl: Usuń blok domeny

en: Domain Block Removed
pl: Usunięto blok domeny

en: Edit domain block
pl: Edytuj blok domeny

en: Private comment
pl: Prywatna uwaga

[ctx: @info:Button to update the domain block with new values]
en: Update Block
pl: Uaktualnij blok

en: Domain block updated
pl: Uaktualniono blok domeny

en: Blocked at
pl: Zablokowany w

[ctx: @info: No public comment provided]
en: None
pl: Brak

[ctx: @info: No private comment provided]
en: None
pl: Brak

[ctx: @info:The policy to be applied by this domain block]
en: Policy
pl: Zasady

[ctx: @info:Whether to obfuscate public displays of this domain block]
en: Obfuscate
pl: Zaciemnij

[ctx: @info:Whether to reject incoming media from this domain]
en: Reject media
pl: Odrzucaj multimedia

[ctx: @info:Whether to reject incoming reports from this domain]
en: Reject reports
pl: Odrzucaj zgłoszenia

en: Edit Domain Block
pl: Edytuj blok domeny

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove IP Rule
pl: Usuń zasadę IP

en: IP Rule Removed
pl: Usunięto zasadę IP

[ctx: @title:window]
en: Update IP Rule
pl: Uaktualnij zasadę IP

[ctx: @info Time after which the rule will be lifted]
en: Expire After
pl: Zapomnij po

[ctx: @info Option to block out the IP for 1 day]
en: 1 day
pl: 1 dzień

[ctx: @info Option to block out the IP for 2 weeks]
en: 2 weeks
pl: 2 tygodnie

[ctx: @info Option to block out the IP for 1 month]
en: 1 month
pl: 1 miesiąc

[ctx: @info Option to block out the IP for 6 months]
en: 6 month
pl: 6 miesięcy

[ctx: @info Option to block out the IP for 1 year]
en: 1 year
pl: 1 rok

[ctx: @info Option to block out the IP for 3 years]
en: 3 year
pl: 3 lata

[ctx: @info The comment attached with the ip rule]
en: Comment
pl: Uwaga

[ctx: @info The rule attached with the ip rule]
en: Rule *
pl: Zasada *

[ctx: @info Cancel button to close the dailog]
en: Cancel
pl: Anuluj

[ctx: @info Button to update an IP rule]
en: Update IP rule
pl: Uaktualnij zasadę IP

en: IP rule updated
pl: Uaktualniono zasadę IP

[ctx: @info Time after which the rule will be lifted]
en: Expires at
pl: Wygasa po

[ctx: @info No public comment provided]
en: None
pl: Brak

[ctx: @info The severity to be applied by this IP rule]
en: Severity
pl: Waga

[ctx: @action:button]
en: Update IP Rule
pl: Uaktualnij zasadę IP

en: Report #%1
pl: Zgłoszenie #%1

en: Mark as unresolved
pl: Oznacz jako nierozwiązany

en: Mark as resolved
pl: Oznacz jako rozwiązany

en: Report Unresolved
pl: Zgłoś jako nierozwiązany

en: Report Resolved
pl: Zgłoś jako rozwiązany

[ctx: @info Number of Posts]
en: Posts
pl: Wpisy

[ctx: @info Number of followers.]
en: Followers
pl: Obserwujący

[ctx: @info Row Number of accounts followed by the account]
en: Following
pl: Obserwuje

[ctx: @info Time at which the reported account joined.]
en: Joined
pl: Dołączył

[ctx: @info The last time the reported account was active.]
en: Last Active
pl: Ostatnio widziany

[ctx: @info The current login status of the account.]
en: Reported
pl: Zgłoszone

[ctx: @info Time at which the report was made]
en: Reported
pl: Zgłoszone

en: Reported By
pl: Zgłoszony przez

en: Report Status
pl: Stan zgłoszenia

en: Resolved
pl: Rozwiązane

en: Unresolved
pl: Nierozwiązany

en: Action taken by
pl: Działanie podjęte przez

en: Assigned moderator
pl: Przypisz moderatora

en: No one
pl: Nikt

en: Unassign
pl: Usuń przypisanie

en: Assign to me
pl: Przypisz mnie

en: Forwarded
pl: Przekierowana

[ctx: @info:The report is forwarded]
en: Yes
pl: Tak

[ctx: @info:The report is not forwarded]
en: No
pl: Nie

en: Category
pl: Kategoria

en: The reason this account and/or content was reported will be cited in communication with the reported account
pl: Powód zgłoszenia tego konta i/lub treści zostanie zacytowany w rozmowie ze zgłoszonym kontem

en: Other
pl: Inna

en: Category changed to other
pl: Zmieniono kategorię na inną

en: Category changed to spam
pl: Zmieniono kategorię na spam

en: Content violates one or more server rules
pl: Treść narusza jedną lub więcej zasad serwera

en: Category changed to rule violation
pl: Zmieniono kategorię na naruszającą zasady

en: To provide more information, %1 wrote:
pl: Aby dostarczyć więcej szczegółów, %1 napisał:

[ctx: @info:Account didn't provide any comment on the report]
en: N/A
pl: N/D

en: Reported Content
pl: Zgłoś treść

en: Offending content will be cited in communication with the reported account
pl: Treść naruszająca zasady zostanie zacytowana w rozmowie ze zgłoszonym kontem

en: <b>Content Warning</b><br /> %1
pl: <b>Ostrzeżenie o treści</b><br /> %1

en: Show Less
pl: Pokaż mniej

en: Show More
pl: Pokaż więcej

[ctx: @title]
en: Accounts
pl: Konta

en: Reports
pl: Zgłoszenia

[ctx: @title]
en: Federation
pl: Federacja

[ctx: @title]
en: IP Rules
pl: Zasady IP

[ctx: @title]
en: Email Blocks
pl: Bloki e-mail

en: Accounts Tool Page
pl: Strona narzędzia kont

[ctx: @info:Combobox to choose Report Status]
en: Report Status
pl: Stan zgłoszenia

[ctx: @info:Filter out unresolved reports]
en: Unresolved
pl: Nierozwiązany

[ctx: @info:Filter out resolved reports]
en: Resolved
pl: Rozwiązane

[ctx: @info:Combobox to choose the origin of report]
en: Report Origin
pl: Źródło zgłoszenia

[ctx: @info:Filter out accounts with any origin]
en: All
pl: Wszystkie

[ctx: @info:Filter out accounts with local origin]
en: Local
pl: Lokalne

[ctx: @info:Filter out accounts with remote origin]
en: Remote
pl: Zdalne

en: Reported By:
pl: Zgłoszony przez:

en: Comment:
pl: Komentarz:

en: Assigned Account:
pl: Przypisane konto:

[ctx: @info: No account assigned to the report]
en: N/A
pl: N/D

en: No reports found
pl: Nie znaleziono żadnych zgłoszeń

en: Notifications
pl: Powiadomienia

[ctx: @action:intoolbar Mark all notifications as read]
en: Mark All As Read
pl: Oznacz wszystkie jako przeczytane

[ctx: @action:intoolbar]
en: Configure Notifications…
pl: Ustawienia powiadomień...

[ctx: @title:window]
en: Notification Settings
pl: Ustawienia powiadomień

[ctx: @action:intoolbar Show all notifications]
en: All
pl: Wszystkie

[ctx: @action:intoolbar Show only mentions]
en: Mentions
pl: Wspomnienia

[ctx: @action:intoolbar More filter categories]
en: More
pl: Więcej

[ctx: Show only boosts]
en: Boosts
pl: Udostępnia

[ctx: Show only favorites]
en: Favorites
pl: Ulubione

[ctx: Show only poll results]
en: Poll Results
pl: Wyniki głosowania

[ctx: Show only followed statuses]
en: Posts
pl: Wpisy

[ctx: Show only follows]
en: Follows
pl: Obserwuje

[ctx: @info:label New notifications]
en: New
pl: Nowe

[ctx: @info:label Previous notifications]
en: Previous
pl: Poprzednie

en: No Notifications
pl: Bez powiadomień

en: You have no notifications yet. When people reply, favorite or boost your posts they will show up here.
pl: Nie masz jeszcze żadnych powiadomień. Gdy ktoś odpowie, doda do ulubionych lub udostępni twój wpis, to pojawi się on tutaj.

en: %1 has issued a warning against your account
pl: %1 wydał ostrzeżenie o twoim koncie

[ctx: @info:label this is used for notifications, when an annual report is available. It's similar to spotify wrapped, it shows profile stats / it's a recap of the year. The variable is the current year e.g. 2024. Please don't translate the hashtag.]
en: Your %1 #FediWrapped awaits! Unveil your year's highlights and memorable moments on Mastodon!
pl: Twój %1 #FediWrapped czeka! Udostępnij swoje wyróżnione wydarzenia i pamiętne chwile na Mastodonie!

[ctx: @action:button]
en: View #FediWrapped
pl: Obejrzyj #FediWrapped

en: %1 signed up
pl: %1 zapisany

en: View %1's Profile
pl: Obejrzyj profil %1

en: %1 users favorited your post
pl: %1 użytkowników dodało twój wpis do ulubionych

en: %1 users boosted your post
pl: %1 użytkowników udostępniło twój wpis

en: Normal Status
pl: Stan normalny

en: Spoiler Status
pl: Stan krótki

[ctx: @info:label]
en: Moderation has blocked <b>%1</b>, including %2 of your followers and %3 account you follow.
pl: Moderacja zablokowała <b>%1</b>, wliczając w to %2 twoich obserwujących i %3 konta, które obserwujesz.

[ctx: @info:label]
en: A report has been filed against a user in your server.
pl: Ktoś zgłosił innego użytkownika na twoim serwerze.

en: A poll has ended
pl: Głosowanie dobiegło końca

en: %1 updated their post
pl: %1 uaktualniło swoje wpisy

en: Status with image attachment
pl: Stan z załącznikiem w postaci obrazu

en: Status with gif attachment
pl: Stan z załącznikiem w postaci gifa

en: Status with video attachment
pl: Stan z załącznikiem w postaci filmu

en: Status with audio attachment
pl: Stan z załącznikiem w postaci dźwięku

[ctx: @info]
en: Sensitive media
pl: Treści wrażliwe

en: Not available
pl: Niedostępne

[ctx: @action:button]
en: Hide Media
pl: Ukryj media

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide media
pl: Ukryj media

en: Show Media
pl: Pokaż media

en: Save Image As…
pl: Zapisz obraz jako…

en: Save Gif As…
pl: Zapisz Gifa jako…

en: Save Video As…
pl: Zapisz nagranie jako…

en: Save Audio As…
pl: Zapisz dźwięk jako…

en: Copy Image
pl: Skopiuj obraz

[ctx: @title]
en: Post
pl: Wyślij

[ctx: @action:button Start media playback]
en: Play
pl: Odtwórz

[ctx: @info]
en: Content Notice
pl: Uwaga do treści

en: <b>Content Notice</b><br /> %1
pl: <b>Uwaga do treści</b><br /> %1

[ctx: @info]
en: Filter
pl: Odfiltruj

en: <b>Filtered</b><br /> %1
pl: <b>Odfiltrowany</b><br /> %1

[ctx: @action:button]
en: Show Anyway
pl: Pokaż jako z dala

[ctx: Posted on 26 March 2024 Tuesday 20:43:18 +03]
en: Posted on %1
pl: Wysłano dnia %1

en: Public
pl: Publiczny

en: Unlisted
pl: Niewymieniony

en: Private
pl: Prywatny

en: Direct Message
pl: Bezpośrednia wiadomość

en: No favorites
pl: Brak ulubionych

en: %1 favorite | %1 favorites
pl[0]: %1 ulubiony
pl[1]: %1 ulubione
pl[2]: %1 ulubionych

en: No boosts
pl: Brak udostępnień

en: %1 boost | %1 boosts
pl[0]: %1 udostępnienie
pl[1]: %1 udostępnienia
pl[2]: %1 udostępnień

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Link
pl: Skopiuj odnośnik

en: Post link copied.
pl: Skopiowano odnośnik wpisu.

en: Link preview: %1
pl: Podgląd łącza: %1

[ctx: @info:label 'More from [this author]', where we put the user's avatar and name next to this label]
en: More from
pl: Więcej od

[ctx: @info:label 'This is written by %1']
en: By %1
pl: Przez %1

en: Text description available
pl: Dostępny opis tekstowy

en: Video
pl: Nagrania

[ctx: @title]
en: Media Description
pl: Opis treści

[ctx: @info]
en: Post content
pl: Wyślij treść

[ctx: @label]
en: Pinned Post
pl: Przypięty wpis

[ctx: @title]
en: Delete Post
pl: Usuń wpis

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to delete this post?
pl: Czy na pewno usunąć tę wpis?

[ctx: @title]
en: Delete & Re-draft Post
pl: Usuń i naszkicuj wpis na nowo

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to redraft this post? This will delete the original post.
pl: Czy na pewno naszkicować ten wpis na nowo? Usunie to pierwotny wpis.

[ctx: Reply to a post]
en: Reply
pl: Odpowiedz

en: Cannot boost direct messages
pl: Nie można udostępnić bezpośrednich wiadomości

en: Cannot boost private posts
pl: Nie można udostępnić prywatnych wpisów

[ctx: Share a post]
en: Boost
pl: Udostępnij

en: Boosted
pl: Udostępnił

en: Boost
pl: Udostępnij

[ctx: Favorite a post]
en: Favorite
pl: Ulubione

en: Favorited
pl: W ulubionych

en: Favorite
pl: Ulubione

en: Remove bookmark
pl: Usuń zakładkę

[ctx: Bookmark a post]
en: Bookmark
pl: Zakładka

en: Bookmarked
pl: W zakładkach

en: Bookmark
pl: Zakładka

en: This post has been marked private. Some posts may be missing because its replies are marked as private by default.
pl: Ten wpis oznaczono jako prywatny. Niektórych wpisów może brakować, bo ich odpowiedzi zostały domyślnie oznaczone jako prywatne.

[ctx: @info]
en: Post Author
pl: Autor wpisu

[ctx: Edited on <datetime>]
en: Edited on %1
pl: Edytowano dnia %1

[ctx: Show more options]
en: More actions
pl: Więcej działań

[ctx: @info Loading user that started this interaction]
en: Loading…
pl: Wczytywanie…

en: %1 boosted
pl: %1 udostępnił

en: In reply to %1
pl: W odpowiedzi na %1

[ctx: @action:inmenu 'Thread' is a series of posts.]
en: Open Thread
pl: Otwórz wątek

[ctx: @action Open embed into website dialog]
en: Embed
pl: Osadź

[ctx: @action:inmenu]
en: Open as…
pl: Otwórz jako…

[ctx: @action:inmenu]
en: Reply as…
pl: Odpowiedz jako…

[ctx: @action:inmenu]
en: Favorite as…
pl: Dodaj do ulubionych jako…

[ctx: @action:inmenu]
en: Boost as…
pl: Udostępnij jako…

[ctx: @action:inmenu]
en: Bookmark as…
pl: Dodaj do zakładek jako…

[ctx: @action:inmenu]
en: Unpin on Profile
pl: Odepnij na profilu

[ctx: @action:inmenu]
en: Pin on Profile
pl: Przypnij na profilu

[ctx: @action:inmenu]
en: Unmute Conversation
pl: Usuń wyciszenie rozmowy

[ctx: @action:inmenu]
en: Mute Conversation
pl: Wycisz rozmowę

[ctx: @action:inmenu Unmute account]
en: Unmute @%1
pl: Wyłącz wyciszenie @%1

[ctx: @action:inmenu Mute account]
en: Mute @%1
pl: Wycisz @%1

[ctx: @action:inmenu Unblock account]
en: Unblock @%1
pl: Odblokuj @%1

[ctx: @action:inmenu Block account]
en: Block @%1
pl: Zablokuj @%1

en: Edit
pl: Edytuj

en: You voted for this option
pl: Zagłosowałeś na tę opcję

en: (No votes)
pl: (Nie ma żadnych głosów)

en: Vote
pl: Głosuj

[ctx: @option:check Show poll results]
en: Show Results
pl: Pokaż wyniki

en: Poll has closed
pl: Głosowanie dobiegło końca

[ctx: @info]
en: Tag
pl: Znacznik

en: Post from %1
pl: Wysłano z %1

en: Quoted post
pl: Cytowany wpis

[ctx: @info:label]
en: Poll
pl: Głosowanie

[ctx: @action:button]
en: Volume
pl: Głośność

[ctx: Last read on this date]
en: Last read on %1
pl: Ostatnio odczytany dnia %1

[ctx: @title]
en: Report Post
pl: Zgłoś wpis

[ctx: @title]
en: Report User
pl: Zgłoś użytkownika

[ctx: @title]
en: Reason for reporting this post
pl: Powód zgłoszenia tego wpisu

[ctx: @title]
en: Reason for reporting this user
pl: Powód zgłoszenia tego użytkownika

[ctx: @action:button 'Report' as in 'Report this to moderators']
en: Report
pl: Zgłoś

[ctx: @action]
en: Cancel
pl: Anuluj

en: Hashtag
pl: Hasztag

[ctx: @title]
en: Search
pl: Poszukaj

en: Loading...
pl: Wczytywanie...

en: No search results
pl: Nie ma żadnych wyników wyszukiwania

en: Search for users, tags and posts
pl: Poszukaj użytkowników, znaczników i wpisów

[ctx: @title:window Server rules]
en: Rules
pl: Zasady

[ctx: @action:button]
en: Rules
pl: Zasady

[ctx: @action:button]
en: Announcements
pl: Obwieszczenia

[ctx: @action:button]
en: Privacy Policy
pl: Zasady prywatności

[ctx: @title:window]
en: Privacy Policy
pl: Zasady prywatności

[ctx: @action:button]
en: Terms of Service
pl: Warunki użytkowania

[ctx: @title:window]
en: Terms of Service
pl: Warunki użytkowania

en: Edit Account
pl: Edytuj konto

en: Please choose a file
pl: Wybierz plik

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to log out of %1?
pl: Czy na pewno wylogować się z %1?

en: Profile
pl: Profil

en: Account
pl: Konto

en: Require approval for new followers
pl: Wymagaj zatwierdzania dla nowych obserwujących

en: By default new followers are automatically accepted. Uncheck if you want to manually approve or deny new ones. You always have the option to force someone to unfollow you.
pl: Domyślnie nowi obserwujący są dodawani. Odznacz to, jeśli chcesz ręcznie zatwierdzać lub ich odrzucać. Zawsze masz możliwość usunięcia kogoś z obserwujących.

en: Is automated
pl: Jest zautomatyzowany

en: Whether to publicly mark this account as doing any kind of automated actions.
pl: Określa czy publicznie oznaczyć to konto jako wykonujące działania zautomatyzowane.

en: Feature profile and posts
pl: Wyróżnij profil i wpisy

en: Your public profile and posts may be featured to other users.
pl: Twój profil i wpisy publiczne mogą zostać wyróżnione innym użytkownikom.

en: Publicly list follows and followers
pl: Publicznie wypisuj obserwowanych i obserwujących

en: By default everyone you follow and everyone who follows you is public.
pl: Domyślnie każdy, którego obserwujesz i który ciebie obserwuje jest publiczny.

[ctx: @label Account preferences]
en: Mark uploaded media as sensitive by default
pl: Oznacz wysłane pliki multimedialne domyślnie jako wrażliwe

[ctx: @label Account preferences]
en: Include public posts in search results
pl: Uwzględniaj wpisy publiczne w wynikach wyszukiwania

[ctx: @label Account preferences]
en: Default post language
pl: Domyślny język wpisu

[ctx: @label Account preferences]
en: Default post visibility
pl: Domyślna widoczność wpisu

[ctx: @item:inlistbox Default post visibility rule]
en: Public
pl: Publiczny

[ctx: @item:inlistbox Default post visibility rule]
en: Unlisted
pl: Ukryty

[ctx: @item:inlistbox Default post visibility rule]
en: Private
pl: Prywatny

[ctx: @abel Account preferences]
en: Open Server in Browser
pl: Otwórz serwer w przeglądarce

en: Some settings can only be configured on your server's website.
pl: Niektóre ustawienia można zmienić tylko na stronie serwera w sieci.

[ctx: @title:group]
en: General
pl: Ogólne

en: Color theme
pl: Zestaw kolorów

en: Pop out the post composer by default
pl: Domyślnie otwórz twórcę wpisów

en: Continue reading where you last left off
pl: Wznów czytanie w miejscu, w którym ostatnio przerwałeś

en: If checked, the Home timeline will begin where you last read. The position in the timeline is shared with other clients.
pl: Po zaznaczeniu, domowa oś czasu zacznie się tam, gdzie ostatnio czytałeś. Położenie na osi czasu jest współdzielone z innymi programami.

en: Auto-update timelines
pl: Sam uaktualniaj osie czasu

en: If checked, Tokodon will automatically update certain timelines as new posts come in.
pl: Po zaznaczeniu, Tokodon sam uaktualni niektóre z osi czasu po dotarciu nowych wpisów.

[ctx: @option:check Boosting means to repost, or retweet]
en: Ask before boosting
pl: Zapytaj przed udostępnieniem

[ctx: @title:group]
en: Posts
pl: Wpisy

en: Show number of favorites and boosts
pl: Poszukaj liczbę ulubionych i udostępnień

en: Show link previews
pl: Pokaż podgląd odnośnika

en: Content font
pl: Czcionka treści

en: Please choose a font
pl: Wybierz czcionkę

en: Crop images on the timeline
pl: Przytnij obrazy na osi czasu

en: If unchecked, posts with only one image attached will be uncropped and shown in full.
pl: Po odznaczeniu, wpisy z załączonym tylko obrazem nie zostaną przycięte i zostaną pokazane w pełni.

en: Auto-play animated GIFs
pl: Sam odtwarzaj animowane GIFy

[ctx: @title]
en: Blocked Domains
pl: Zablokowane domeny

[ctx: @action:button]
en: Unblock
pl: Odblokuj

[ctx: @info:placeholder]
en: No Blocked Domains
pl: Nie ma żadnych zablokowanych domen

[ctx: @title:window]
en: Create Filter
pl: Utwórz filtr

[ctx: @title:window]
en: Edit Filter
pl: Edytuj filtr

[ctx: @label:textbox Filter title]
en: Title
pl: Tytuł

[ctx: @info:header]
en: Contexts
pl: Konteksty

[ctx: @info]
en: Select one or more contexts where this filter should apply:
pl: Zaznacz jeden lub więcej kontekstów, w których ten filtr ma obowiązywać:

[ctx: @label:checkbox]
en: Home and Lists
pl: Dom i listy

[ctx: @label:checkbox]
en: Notifications
pl: Powiadomienia

[ctx: @label:checkbox]
en: Public Timelines
pl: Publiczne osie czasu

[ctx: @label:checkbox]
en: Conversations
pl: Rozmowy

[ctx: @label:checkbox]
en: Profiles
pl: Profile

[ctx: @info:header]
en: Action
pl: Działanie

[ctx: @label:radiobutton]
en: Hide with Content Notice
pl: Ukryj z uwaga co do treści

[ctx: @label:radiobutton]
en: Hide Media with Content Notice
pl: Ukryj multimedia z uwagą o nich w treści

[ctx: @label:radiobutton]
en: Hide Completely
pl: Ukryj całkowicie

[ctx: @info:header]
en: Keywords
pl: Słowa kluczowe

[ctx: @action:button Add keyword]
en: Add
pl: Dodaj

[ctx: @info:placeholder]
en: No keywords
pl: Brak słów kluczowych

[ctx: @label:checkbox]
en: Whole word
pl: Całe słowo

[ctx: @action:button Remove keyword]
en: Remove
pl: Usuń

[ctx: @action:button Create the filter]
en: Create
pl: Utwórz

[ctx: @action:button Delete the filter]
en: Delete
pl: Usuń

[ctx: @title]
en: Deleting Filter
pl: Usuwanie filtrów

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to delete this filter?
pl: Czy na pewno usunąć ten filtr?

[ctx: @title:window]
en: Edit Profile
pl: Edytuj profil

[ctx: @title:window]
en: Error Log
pl: Dziennik błędów

[ctx: @action:intoolbar]
en: Clear All
pl: Wyczyść wszystko

[ctx: @action:button]
en: Copy To Clipboard
pl: Skopiuj do schowka

[ctx: @label]
en: No Errors
pl: Brak błędów

[ctx: @title]
en: Filters
pl: Filtry

[ctx: @action:intoolbar]
en: Create Filter
pl: Utwórz filtr

[ctx: @info:placeholder]
en: No Filters
pl: Nie ma żadnych filtrów

[ctx: @title:window]
en: Network Proxy
pl: Pośrednik sieciowy

en: System Default
pl: Domyślne systemowe

en: No Proxy
pl: Bez pośrednika

en: Host
pl: Gospodarz

en: User
pl: Użytkownik

en: Apply
pl: Zastosuj

en: Enable notifications for this account
pl: Włącz powiadomienia dla tego konta

en: Notifications can appear even when Tokodon isn't running.
pl: Powiadomienia mogą się pojawić, nawet gdy Tokodon nie będzie uruchomiony.

en: Push notifications are available but could not be enabled. Please log out and log back in.
pl: Powiadomienia Push są dostępne, ale nie można ich włączyć. Zalecamy wylogowanie i ponowne zalogowanie się.

en: Notifications will only appear when Tokodon is running.
pl: Powiadomienia będą się pojawiać, tylko gdy będzie uruchomiony Tokodon.

[ctx: @title:group]
en: Filtering Policy
pl: Zasady filtrowania

[ctx: @info:Option Accept and show this in notifications]
en: Accept
pl: Przyjmij

[ctx: @info:Option Filter and send to the filtered inbox]
en: Filter
pl: Odfiltruj

[ctx: @info:Option Ignore completely, do not show notification]
en: Ignore
pl: Pomiń

[ctx: @label Notification preferences]
en: People you don't follow
pl: Ludzie, których nie obserwujesz

[ctx: @label Notification preferences]
en: Until you manually approve them.
pl: Do ich ręcznego zatwierdzenie

[ctx: @label Notification preferences]
en: People not following you
pl: Ludzie, którzy cię nie obserwują

[ctx: @label Notification preferences]
en: Including people who have been following you fewer than 3 days.
pl: Wliczając w to ludzi, którzy cię obserwowali krócej niż 3 dni.

[ctx: @label Notification preferences]
en: New accounts
pl: Nowe konta

[ctx: @label Notification preferences]
en: Created within the past 30 days.
pl: Utworzone w przeciągu ostatnich 30 dni.

[ctx: @label Notification preferences]
en: Unsolicited conversations
pl: Nieproszone rozmowy

[ctx: @label Notification preferences]
en: Filtered unless it's in reply to your own mention or if you follow the sender.
pl: Odfiltrowane chyba że znajdują się w odpowiedzi do twojego własnego wspomnienia lub jeśli obserwujesz nadawcę.

[ctx: @label Notification preferences]
en: Moderated accounts
pl: Konta moderowane

[ctx: @label Notification preferences]
en: Limited by server moderators.
pl: Ograniczone przez moderatorów serwera.

[ctx: @title:group]
en: Events
pl: Wydarzenia

en: Mentions
pl: Wspomnienia

en: When someone mentions you in a new post, or replies to one of your threads.
pl: Gdy ktoś wspomni cię w nowym wpisie lub odpowie na twój w jakimś wątku.

en: Statuses
pl: Wpisy

en: When a user you have notifications turned on for makes a new post.
pl: Gdy użytkownik, dla którego masz włączone powiadomienia, doda nowy wpis.

en: Boosts
pl: Udostępnia

en: When someone boosted one of your posts.
pl: Gdy ktoś udostępni jeden z twoich wpisów.

en: New followers
pl: Nowi obserwujący

en: When someone follows you.
pl: Gdy ktoś cię obserwuje.

en: New follow requests
pl: Nowa prośba o możliwość obserwacji

en: When an account who requires manual approval wants to follow you.
pl: Gdy konto, które wymaga ręcznego zatwierdzenia będzie chciało cię obserwować.

en: Favorites
pl: Ulubione

en: When a post you made was favorited by another user.
pl: Gdy dodany przez ciebie wpis inny użytkownik dodał do ulubionych.

en: Polls
pl: Głosowania

en: When a poll you voted in has ended.
pl: Gdy głosowanie, w którym wziąłeś udział, dobiegło końca.

en: Edits
pl: Edycje

en: When a post you interacted with was edited by the author.
pl: Gdy wpis, na który jakoś zareagowałeś, został zmieniony przez jego autora.

en: Server Sign-ups
pl: Zapisy na serwer

en: When someone signs up to your server.
pl: Gdy ktoś zapisuje się na twoim serwerze.

en: Server Reports
pl: Zgłoszenia serwera

en: When someone files a report against a user on your server.
pl: Gdy ktoś zgłasza innego użytkownika na twoim serwerze.

en: Severed Relationships
pl: Zerwanych stosunków

en: When you or your server moderates another server, which you are following users or have followers with.
pl: Gdy ty lub twój serwer moderuje inny serwer, na którym obserwujesz użytkowników lub oni cię obserwują.

[ctx: @option:check]
en: Annual Report
pl: Roczne sprawozdanie

en: When you receive your #FediWrapped at the end of the year.
pl: Gdy otrzymasz swój #FediWrapped na koniec roku.

en: Display Name
pl: Wyświetlana nazwa

en: Bio
pl: Opis

en: Header
pl: Nagłówek

en: PNG, GIF or JPG. At most 2 MB. Will be downscaled to 1500x500px
pl: PNG, GIF lub JPG. Najwyżej 2 MB. Zostaną zmniejszone do 1500x500px

en: Delete
pl: Usuń

en: Avatar
pl: Awatar

en: PNG, GIF or JPG. At most 2 MB. Will be downscaled to 400x400px
pl: PNG, GIF lub JPG. Największe dopuszczalne 2 MB. Zostaną zmniejszone do 400x400 pikseli

[ctx: Profile fields]
en: Fields
pl: Pola

[ctx: @action:button]
en: Remove
pl: Usuń

[ctx: @action:button]
en: Add
pl: Dodaj

en: Reset
pl: Wyzeruj

en: Muted Users
pl: Wyciszeni użytkownicy

en: Blocked Users
pl: Zablokowani użytkownicy

en: Blocked Domains
pl: Zablokowane domeny

en: Appearance
pl: Wygląd

en: Safety
pl: Bezpieczeństwo

en: Accounts
pl: Konta

en: Network Proxy
pl: Pośrednik sieciowy

en: Error Log
pl: Dziennik błędów

en: About Tokodon
pl: O Tokodon

[ctx: @title:group]
en: About
pl: O programie

en: About KDE
pl: O KDE

en: Sharing failed
pl: Niepowodzenie udostępniania

[ctx: @action:button Allow follow request]
en: Allow
pl: Zezwól

[ctx: @action:button Deny follow request]
en: Deny
pl: Odmów

[ctx: @action:button Deny follow request]
en: Unfollow
pl: Przestań obserwować

[ctx: @action:button Deny follow request]
en: Remove Follower
pl: Usuń obserwującego

[ctx: @action:button Deny follow request]
en: Remove
pl: Usuń

[ctx: @action:button Unblock this user]
en: Unblock
pl: Odblokuj

[ctx: @action:button Unmute this user]
en: Unmute
pl: Wyłącz wyciszenie

en: No accounts available
pl: Nie są dostępne żadne konta

[ctx: @title:group Alternate text or description of the image]
en: Description
pl: Opis

[ctx: @title:group]
en: Focal point
pl: Punkt ogniskowy

[ctx: @label:textbox Poll choice]
en: Choice %1
pl: Wybór %1

[ctx: @action:intoolbar Poll toolbar]
en: Add Choice
pl: Dodaj wybór

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: Add a new poll choice
pl: Dodaj nowy wybór w głosowaniu

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: When the poll will expire
pl: Gdy głosowanie wygaśnie

[ctx: @option:check Poll toolbar]
en: Multiple choice
pl: Wielokrotny wybór

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: Allow multiple choices
pl: Zezwól na wielokrotny wybór

[ctx: @option:check Poll toolbar]
en: Hide totals
pl: Ukryj sumy

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: Hide vote count until the poll ends
pl: Ukryj głosy w głosowaniu do chwili jego zakończenia

en: Remove
pl: Usuń

[ctx: Draft, unfinished post]
en: Draft
pl: Szkic

[ctx: Scheduled for this date]
en: Scheduled for %1
pl: Zaplanowany na %1

[ctx: @action:button Discard this post]
en: Discard
pl: Porzuć

[ctx: @info:placeholder]
en: No Drafts
pl: Nie ma żadnych roboczych

[ctx: @info:placeholder]
en: No Scheduled Posts
pl: Nie ma żadnych zablokowanych wpisów

[ctx: @title]
en: Discard Draft
pl: Porzuć szkic

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to discard your draft?
pl: Czy na pewno porzucić ten szkic?

[ctx: @action:button Discard this draft]
en: Discard
pl: Porzuć

[ctx: @title:window]
en: Edit This Post
pl: Edytuj ten wpis

[ctx: @title:window]
en: Reply to This Post
pl: Odpowiedz na ten wpis

[ctx: @title:window]
en: Rewrite This Post
pl: Napisz ponownie ten wpis

[ctx: @title:window]
en: Write a New Post
pl: Napisz nowy wpis

[ctx: @action:intoolbar Draft or unfinished posts]
en: Drafts
pl: Robocze

[ctx: @action Pop out the status composer]
en: Pop Out
pl: Odczep

en: Saving an edited post that has a poll will clear existing results.
pl: Zapisanie edytowanego wpisu, który zawiera ankietę wyczyści istniejące wyniki.

[ctx: @action:button Send a post]
en: Send
pl: Wyślij

[ctx: @action:button Reply to a post]
en: Reply
pl: Odpowiedz

[ctx: @action:button Send the same post again]
en: Repost
pl: Dodaj wpis ponownie

[ctx: @action:Button Save an edited a post]
en: Save
pl: Zapisz

[ctx: @action:button Keep this draft]
en: Save
pl: Zapisz

[ctx: @action:button Go back to editing]
en: Cancel
pl: Anuluj

[ctx: @title]
en: Schedule Post
pl: Zaplanuj wpis

[ctx: @action:button Set this post's schedule to when it should be posted]
en: Set Schedule
pl: Ustaw plan

[ctx: @info:placeholder]
en: Content notice
pl: Uwaga do treści

[ctx: @info:placeholder]
en: What's new?
pl: Co nowego?

[ctx: @title:window]
en: Choose a File
pl: Wybierz plik

[ctx: @action:button]
en: Attach File
pl: Załącz plik

[ctx: @info:tooltip]
en: You can't have attachments and a poll in the same post.
pl: W jednym wpisie nie możesz mieć jednocześnie załącznika i ankiety.

[ctx: @info:tooltip]
en: You have the maximum allowed number of attachments.
pl: Masz dopuszczalną liczbę załączników.

[ctx: @info:tooltip]
en: Attach file
pl: Załącz plik

[ctx: @action:button]
en: Attach Poll
pl: Załącz ankietę

[ctx: @info:tooltip]
en: You can't modify or add a poll to an existing post.
pl: Nie możesz zmienić lub dodać ankiety do istniejącego wpisu.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add poll
pl: Dodaj ankietę

[ctx: @action:button]
en: Content Notice
pl: Uwaga do treści

[ctx: @info:tooltip]
en: Content notice
pl: Uwaga do treści

[ctx: @action:button]
en: Visibility
pl: Widoczność

[ctx: @title]
en: Visibility
pl: Widoczność

[ctx: @item:inmenu Local to this server]
en: Local
pl: Lokalne

[ctx: @item:inmenu Public to the world]
en: Public
pl: Publiczny

[ctx: @item:inmenu Public but less so]
en: Unlisted
pl: Ukryty

[ctx: @item:inmenu Only to followers]
en: Private
pl: Prywatny

[ctx: @item:inmenu Only to who is explicitly mentioned]
en: Direct Message
pl: Bezpośrednia wiadomość

[ctx: @info:tooltip Post visibility]
en: Visibility
pl: Widoczność

[ctx: @info:tooltip]
en: Post language
pl: Język wpisu

[ctx: @action:button]
en: Add Emoji
pl: Dodaj emoji

[ctx: @info:tooltip]
en: Add emoji
pl: Dodaj emoji

[ctx: @label Character count in the status composer]
en: <b>%1/%2</b> characters
pl: <b>%1/%2</b> znaki

[ctx: @action:button Schedule something to be posted later]
en: Schedule
pl: Harmonogram

[ctx: @title]
en: Alt Text Reminder
pl: Przypomnienie o "Alt Text"

[ctx: @label]
en: Some of your media is missing alt text. Adding descriptions help everyone, especially the visually impaired.
pl: Niektórym z twoich treści brakuje "alt text". Dodanie opisów pomaga każdemu, szczególnie niedowidzącym.

en: Loading
pl: Wczytywanie

en: Home (%1)
pl: Dom (%1)

en: Show Boosts
pl: Pokaż udostępnienia

en: Show Replies
pl: Pokaż odpowiedzi

[ctx: @info:status Network status]
en: Failed to contact server: %1. Please check your settings.
pl: Nie udało się porozumieć z serwerem: %1. Sprawdź swoje ustawienia.

[ctx: @action:button Load more posts above this]
en: Load More
pl: Wczytaj więcej

en: Switch Account
pl: Przełącz konto

en: Switch account
pl: Przełącz konto

en: Empty conversation
pl: Pusta rozmowa

en: %1 and %2
pl: %1 oraz %2

en: %2 and one other | %2 and %1 others
pl[0]: %2 i jeden inny
pl[1]: %2 i %1 innych
pl[2]: %2 i %1 innych

en: Members of the list
pl: Członkowie listy

en: Any followed users
pl: Dowolny obserwowany użytkownik

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 5 minutes
pl: 5 minut

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 30 minutes
pl: 30 minut

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 1 hour
pl: 1 godzina

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 6 hours
pl: 6 godzin

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 12 hours
pl: 12 godzin

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 1 day
pl: 1 dzień

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 3 days
pl: 3 dni

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 7 days
pl: 7 dni

en: An unknown error occurred.
pl: Wystąpił nieznany błąd.

en: Browse the Fediverse
pl: Przejrzyj Fediverse

en: © 2021-2025 KDE Community
pl: © 2021-2025 Społeczność KDE

en: Maintainer
pl: Opiekun

en: Receiving push notifications
pl: Otrzymywanie powiadomień Push

en: Error occurred when fetching the latest notification.
pl: Wystąpił błąd przy pobieraniu najnowszych powiadomień.

[ctx: @title]
en: Home
pl: Dom

[ctx: @title]
en: Local
pl: Lokalne

[ctx: @title]
en: Global
pl: Globalne

[ctx: @title]
en: Bookmarks
pl: Zakładki

[ctx: @title]
en: Favorites
pl: Ulubione

[ctx: @title]
en: Trending
pl: Na czasie

en: Trending
pl: Na czasie

[ctx: @title:window]
en: Loading…
pl: Wczytywanie…

[ctx: @title]
en: Post by %1
pl: Wysłane przez %1

[ctx: @title:window]
en: Trending News
pl: Wieści na czasie

[ctx: @title:group Title for the group of account related actions]
en: Account
pl: Konto

[ctx: @action:button]
en: Switch to '%1'
pl: Przełącz na '%1'

[ctx: @action:button]
en: Configure '%1'
pl: Ustawienia '%1'

[ctx: @action:button]
en: Add Account
pl: Dodaj konto

[ctx: @action:button]
en: Write a New Post
pl: Napisz nowy wpis

[ctx: @action:button Home Timeline]
en: Open Home Timeline
pl: Otwórz domową oś czasu

[ctx: @action:button Account Notifications]
en: Open Notifications
pl: Otwórz powiadomienia

[ctx: @action:button Follows that require explicit allow/deny]
en: Open Follow Requests
pl: Otwórz prośbę o obserwację

[ctx: @action:button Local timeline of posts from the account's own server]
en: Open Local Timeline
pl: Otwórz lokalną oś czasu

[ctx: @action:button Global timeline of posts from the entire Fediverse network]
en: Open Global Timeline
pl: Otwórz globalną oś czasu

[ctx: @action:button Direct one-on-one messages between users]
en: Open Conversations
pl: Otwórz rozmowy

[ctx: @action:button This account's favorited posts]
en: Open Favorites
pl: Otwórz ulubione

[ctx: @action:button This account's bookmarked posts]
en: Open Bookmarks
pl: Otwórz zakładki

[ctx: @action:button Explore this server's trending posts, news, and more]
en: Open Explore
pl: Otwórz odkrywanie

[ctx: @action:button A list of this account's followed accounts]
en: Open Following
pl: Otwórz obserwowanych

[ctx: @action:button Search for users, posts and tags]
en: Open Search
pl: Otwórz szukanie

[ctx: @action:button]
en: Open Server Information
pl: Otwórz dane o serwerze

[ctx: @action:button This account's lists, or timelines consisting of a groups of accounts]
en: Open Lists
pl: Otwórz listy

[ctx: @action:button This account's profile]
en: Open Profile
pl: Otwórz profil

[ctx: @action:button]
en: Switch '%1'
pl: Przełącz '%1'

[ctx: Previously used emojis]
en: History
pl: Historia

[ctx: 'Custom' is a category of emoji]
en: Custom
pl: Własna

[ctx: 'Smileys' is a category of emoji]
en: Smileys
pl: Uśmiechy

[ctx: 'People' is a category of emoji]
en: People
pl: Ludzie

[ctx: 'Nature' is a category of emoji]
en: Nature
pl: Natura

[ctx: 'Food' is a category of emoji]
en: Food
pl: Jedzenie

[ctx: 'Activities' is a category of emoji]
en: Activities
pl: Aktywności

[ctx: 'Travel' is a category of emoji]
en: Travel
pl: Podróże

[ctx: 'Objects' is a category of emoji]
en: Objects
pl: Obiekty

[ctx: 'Symbols' is a category of emoji]
en: Symbols
pl: Symbole

[ctx: 'Flags' is a category of emoji]
en: Flags
pl: Flagi

en: Could not open the temporary download file
pl: Nie można otworzyć tymczasowego pliku pobierania

en: Could not reserve disk space for download
pl: Nie można zarezerwować przestrzeni dyskowej na pobieranie

[ctx: Job heading, like 'Copying']
en: Downloading
pl: Pobieranie

[ctx: The URL being downloaded/uploaded]
en: Source
pl: Źródło

[ctx: The location being downloaded to]
en: Destination
pl: Miejsce docelowe

en: in the future
pl: w przyszłości

en: Today
pl: Dzisiaj

en: 1 week ago | %1 weeks ago
pl[0]: 1 tydzień temu
pl[1]: %1 tygodnie temu
pl[2]: %1 tygodni temu

en: 1 month ago | %1 months ago
pl[0]: 1 miesiąc temu
pl[1]: %1 miesiące temu
pl[2]: %1 miesięcy temu

en: 1 year ago | %1 years ago
pl[0]: 1 rok temu
pl[1]: %1 lata temu
pl[2]: %1 lat temu
