tokodon - en to ru translation catalogue (998 entries)

en: All supported formats (*.jpg *.jpeg *.png *.gif *.webp *.heic *.heif *.avif *.webm *.mp4 *.m4v *.mov)
ru: Все поддерживаемые форматы (*.jpg *.jpeg *.png *.gif *.webp *.heic *.heif *.avif *.webm *.mp4 *.m4v *.mov)

en: JPEG image (*.jpg *.jpeg)
ru: Изображение JPEG (*.jpg *.jpeg)

en: PNG image (*.png)
ru: Изображение PNG (*.png)

en: GIF image (*.gif)
ru: Изображение GIF (*.gif)

en: WebP image (*.webp)
ru: Изображение WebP (*.webp)

en: HEIC image(*.heic)
ru: Изображение HEIC (*.heic)

en: HEIF image (*.heif)
ru: Изображение HEIF (*.heif)

en: AVIF image (*.avif)
ru: Изображение AVIF (*.avif)

en: WebM video (*.webm)
ru: Видео WebM (*.webm)

en: MPEG-4 video (*.mp4)
ru: Видео MPEG-4 (*.mp4)

en: M4V video (*.m4v)
ru: Видео M4V (*.m4v)

en: QuickTime video (*.mov)
ru: Видео QuickTime (*.mov)

en: All files (*)
ru: Все файлы (*)

en: All supported formats (%1)
ru: Все поддерживаемые форматы (%1)

en: Could not follow account
ru: Не удалось подписаться на учётную запись

en: Could not unfollow account
ru: Не удалось отписаться от учётной записи

en: Could not remove account as your follower
ru: Не удалось удалить учётную запись из списка ваших подписчиков

en: Could not block account
ru: Не удалось заблокировать учётную запись

en: Could not unblock account
ru: Не удалось разблокировать учётную запись

en: Could not mute account
ru: Не удалось добавить учётную запись в список игнорируемых

en: Could not unmute account
ru: Не удалось удалить учётную запись из списка игнорируемых

en: Could not feature account
ru: Не удалось добавить учётную запись в подборку

en: Could not unfeature account
ru: Не удалось убрать учётную запись из подборки

en: Could not edit note about an account
ru: Не удалось отредактировать заметку об учётной записи

[ctx: @info:label Error message]
en: Network request was interrupted
ru: Сетевой запрос был прерван

[ctx: @info:label Error message]
en: Failed to parse credentials
ru: Ошибка разбора учётных данных

en: View Post
ru: Показать публикацию

en: View Profile
ru: Показать профиль

en: %1 mentioned you
ru: %1 упомянул(а) вас

en: %1 wrote a new post
ru: %1 создал(а) публикацию

en: %1 boosted your post
ru: %1 поделился(ась) вашей публикацией

en: %1 followed you
ru: %1 добавил(а) вас в свои подписки

en: %1 requested to follow you
ru: %1 отправил(а) вам запрос на подписку

en: %1 favorited your post
ru: %1 добавил(а) вашу публикацию в избранное

en: Poll by %1 has ended
ru: Опрос, созданный %1, завершён

en: %1 edited a post
ru: %1 изменил(а) публикацию

[ctx: @title this is used for notifications, when an annual report is available. It's similar to spotify wrapped, it shows profile stats / it's a recap of the year. The variable is the current year e.g. 2024. Please don't translate the hashtag.]
en: Your %1 #FediWrapped awaits!
ru: Подготовлен отчёт #FediWrapped за %1

en: Unveil your year's highlights and memorable moments on Mastodon!
ru: Ваши самые яркие события и незабываемые моменты в Mastodon.

[ctx: @title]
en: New Notification
ru: Уведомления

en: You received a new notification.
ru: Вы получили новое уведомление.

en: <b>Content Notice</b>: %1
ru: <b>Предупреждение о содержимом</b>: %1

en: This post has no text.
ru: Публикация не содержит текста

en: The moderators of your server has limited this user, view this in Tokodon to see their profile.
ru: Модераторы вашего сервера ограничили учётную запись этого пользователя. Выполните просмотр в Tokodon, чтобы увидеть его профиль.

en: This user doesn't have a description.
ru: У этого пользователя нет описания.

en: Image is too big
ru: Изображение слишком велико

en: Unsupported image file. Only jpeg, png and gif are supported.
ru: Неподдерживаемый файл изображения. Поддерживаются только файлы форматов JPEG, PNG и GIF.

en: Account details saved
ru: Данные учётной записи сохранены

en: This server provided no rules. Please see their website for more information.
ru: Сервер не сообщил о правилах. Дополнительная информация может быть представлена на веб-сайте сервера.

[ctx: @title:window]
en: Draft Posts
ru: Черновики публикаций

[ctx: @title:window]
en: Scheduled Posts
ru: Запланированные публикации

[ctx: @title]
en: Follow Requests
ru: Запросы на подписку

[ctx: @title]
en: Followers
ru: Подписчики

[ctx: @title]
en: Following
ru: Подписки

[ctx: @title]
en: Muted Users
ru: Игнорируемые пользователи

[ctx: @title]
en: Blocked Users
ru: Заблокированные пользователи

[ctx: @title]
en: Featured Users
ru: Пользователи в подборке

[ctx: @title]
en: %1 favorite | %1 favorites
ru[0]: %1 запись в избранном
ru[1]: %1 записи в избранном
ru[2]: %1 записей в избранном
ru[3]: %1 запись в избранном

[ctx: @title]
en: %1 boost | %1 boosts
ru[0]: %1 републикация
ru[1]: %1 републикации
ru[2]: %1 републикаций
ru[3]: %1 републикация

[ctx: @title]
en: Familiar Followers
ru: Знакомые подписчики

[ctx: @title]
en: Manage List Users
ru: Управление пользователями в списке

en: No Follow Requests
ru: Нет ни одного запроса на подписку

en: No Followers
ru: Нет ни одного подписчика

en: No Followed Users
ru: Нет отслеживаемых пользователей

en: No Muted Users
ru: Нет ни одного игнорируемого пользователя

en: No Blocked Users
ru: Ни один пользователь не заблокирован

en: No Featured Users
ru: Нет пользователей в подборке

en: No Users Favorited This Post
ru: Никто из пользователей не добавил эту публикацию в избранное

en: No Users Boosted This Post
ru: Никто из пользователей не поделился этой публикацией

en: No Familiar Followers
ru: Нет ни одного знакомого подписчика

en: No Users
ru: Нет пользователей

en: Some users need to be manually approved before they can follow you, and will show up here.
ru: Здесь будут показаны пользователи, запросы на подписку от которых требуется подтвердить вручную.

[ctx: @info:placeholder]
en: No one is following this user, or they have chosen to hide this information.
ru: На этого пользователя никто не подписан, либо он предпочёл скрыть эту информацию.

[ctx: @info:placeholder]
en: This user isn't following anyone, or has chosen to hide this information.
ru: Этот пользователь ни на кого не подписан либо предпочёл скрыть эту информацию.

en: Mute users to stop them from showing up in your notifications.
ru: Добавление пользователей в список игнорируемых позволяет скрыть уведомления от этих пользователей.

en: Block users to hide the user from your timeline entirely.
ru: Блокировка позволяет полностью скрыть пользователя в ленте новостей.

en: Users you like can be featured and shown on your profile.
ru: Интересных вам пользователей можно добавить в подборку, которая будет показана в вашем профиле.

en: No one has favorited this post yet. Maybe you'll be the first?
ru: Эту публикацию ещё никто не добавил в избранное. Вы можете стать первым.

en: No one has boosted this post yet. You should boost it to expand its reach!
ru: Никто из пользователей ещё не поделился этой публикацией. Вы можете сделать это, чтобы увеличить её охват!

en: There is no one in this list yet.
ru: Пока в этом списке никого нет.

[ctx: @title:window]
en: Suggested Users
ru: Рекомендуемые пользователи

en: Could not accept account
ru: Не удалось принять учётную запись

en: Could not reject account
ru: Не удалось отклонить учётную запись

en: Could not take action against the account
ru: Не удалось принять меры в отношении учётной записи

en: Could not enable the disabled account
ru: Не удалось включить отключённую учётную запись

en: Could not unsilence the account
ru: Не удалось отменить заглушение учётной записи

en: Could not unsuspend the account
ru: Не удалось отключить приостановку учётной записи

en: Could not mark the account as not sensitive
ru: Не удалось отметить учётную запись как не конфиденциальную

[ctx: login status]
en: Suspended
ru: Учётная запись приостановлена

[ctx: login status]
en: Limited
ru: Учётная запись ограничена

[ctx: login status]
en: Sensitized
ru: Файлы от учётной записи помечены как конфиденциальные

[ctx: login status]
en: Frozen
ru: Учётная запись заморожена

[ctx: login status]
en: Email Not confirmed
ru: Адрес электронной почты не подтверждён

[ctx: login status]
en: Not Approved
ru: Не одобрено

[ctx: login status]
en: No Limits Imposed
ru: Наложенных ограничений нет

en: Error occurred when making a PUT request to update the domain block.
ru: При выполнении PUT-запроса для обновления блокировки домена произошла ошибка.

en: Could not resolve report
ru: Не удалось решить жалобу

en: Could not unresolve report
ru: Не удалось отменить решение жалобы

en: Could not assign report
ru: Не удалось назначить жалобу

en: Could not unassign report
ru: Не удалось отменить назначение жалобы

[ctx: @info %1 is a display name]
en: %1 has moved to a new account:
ru: %1 выполнил(а) переход на новую учётную запись:

[ctx: @action:button]
en: Go to Profile
ru: Перейти в профиль

[ctx: 'Mutual' is the common English word used in social media platforms describe people who follow you back. This the same meaning as 'mutual friends', for example.]
en: Mutual
ru: Взаимные подписчики

en: Follows you
ru: Подписан(а) на вас

en: Bot
ru: Бот

en: Follow Requested
ru: Отправлен запрос на подписку

en: Unfollow
ru: Отменить подписку

en: Follow
ru: Подписаться

en: Stop notifying me when %1 posts.
ru: Не уведомлять о публикациях %1.

en: Notify me when %1 posts.
ru: Уведомлять о публикациях %1.

[ctx: @info:tooltip]
en: Show a QR code for this account
ru: Включить уведомления для этой учётной записи

en: Mention…
ru: Упомянуть…

en: Start a Conversation…
ru: Начать чат…

en: Hide Boosts from %1
ru: Скрыть сделанные %1 републикации

en: Show Boosts from %1
ru: Показать сделанные %1 републикации

en: Stop Featuring This Profile
ru: Убрать этот профиль из подборки

en: Feature This Profile
ru: Добавить этот профиль в подборку

en: Unmute
ru: Перестать игнорировать

en: Mute
ru: Игнорировать

en: Unblock
ru: Разблокировать

en: Block
ru: Заблокировать

[ctx: @action:inmenu Report this post]
en: Report…
ru: Пожаловаться…

en: Edit Profile
ru: Изменить профиль

en: Account editor
ru: Редактор учётной записи

en: Featured Users
ru: Пользователи в подборке

[ctx: @action:inmenu]
en: Scheduled Posts
ru: Запланированные публикации

[ctx: @action:inmenu]
en: Draft Posts
ru: Черновики публикаций

[ctx: @action:inmenu 'Browser' being a web browser]
en: Open in Browser
ru: Открыть в браузере

en: Copy Link
ru: Скопировать ссылку

en: Profile link copied.
ru: Ссылка на профиль скопирована.

[ctx: @info:label Joined at]
en: Joined
ru: Время присоединения

en: Ownership of this link was checked on %1
ru: Владение ссылкой было проверено в %1.

[ctx: @label:textfield]
en: Private Note:
ru: Примечание:

en: Saved
ru: Сохранено

en: Write down something about this user, this isn't visible to anyone but you.
ru: Созданное примечание о пользователе доступно для просмотра только вам.

en: Also followed by:
ru: Другие подписчики:

[ctx: @action:button See all familiar followers]
en: View %1 More
ru: Показать ещё %1

[ctx: @action:button See all familiar followers]
en: View All
ru: Показать всех

[ctx: @label User's number of statuses]
en: <b>%1</b> post | <b>%1</b> posts
ru[0]: <b>%1</b> публикация
ru[1]: <b>%1</b> публикации
ru[2]: <b>%1</b> публикаций
ru[3]: <b>%1</b> публикация

[ctx: @label User's number of followed accounts]
en: <b>%1</b> follows | <b>%1</b> following
ru[0]: <b>%1</b> подписка
ru[1]: <b>%1</b> подписки
ru[2]: <b>%1</b> подписок
ru[3]: <b>%1</b> подписка

[ctx: @label User's number of followers]
en: <b>%1</b> follower | <b>%1</b> followers
ru[0]: <b>%1</b> подписчик
ru[1]: <b>%1</b> подписчика
ru[2]: <b>%1</b> подписчиков
ru[3]: <b>%1</b> подписчик

[ctx: @item:inmenu Profile Post Filter]
en: Posts
ru: Публикации

[ctx: @item:inmenu Profile Post Filter]
en: Posts && Replies
ru: Публикации и ответы

[ctx: @item:inmenu Profile Post Filter]
en: Media
ru: Мультимедиа

[ctx: @option:check]
en: Hide boosts
ru: Скрывать записи, которыми поделились

[ctx: @action:button Show all of a profile's posts]
en: All
ru: Все

[ctx: @title:window]
en: Profile
ru: Профиль

[ctx: @label]
en: No Posts
ru: Нет ни одной публикации

en: This user hasn't posted anything yet.
ru: Этот пользователь ещё ничего не опубликовал.

[ctx: @label]
en: No Media
ru: Нет медиафайлов

en: This user hasn't posted any media yet.
ru: Этот пользователь ещё не опубликовал ни одного медиафайла.

[ctx: @title: dialog to switch between logged in accounts]
en: Switch Account
ru: Сменить учётную запись

[ctx: @button: login to or register a new account.]
en: Add Account
ru: Добавить учётную запись

en: Log in or create a new account
ru: Войти или создать новую учётную запись

[ctx: @info:tooltip]
en: This account has an issue and can't login, switch to it for more details.
ru: У этой учётной записи возникла проблема, и вход невозможен; переключитесь на неё для получения подробных сведений.

en: Share
ru: Поделиться

en: Share the selected media
ru: Поделиться выбранными медиафайлами

[ctx: @title Server-wide announcements set by admins.]
en: Announcements
ru: Объявления

[ctx: @label An announcement was published on a date]
en: Announcement on %1
ru: Объявление от %1

[ctx: @label]
en: No Announcements
ru: Нет ни одного объявления

en: Your server has not made any announcements yet.
ru: Сервер ещё не отправил ни одного объявления.

[ctx: @title]
en: Confirm Boost
ru: Подтверждение републикации

[ctx: @action:button Boost this post]
en: Boost
ru: Поделиться

en: View profile
ru: Показать профиль

en: No emojis
ru: Нет эмодзи

[ctx: @info:placeholder]
en: No Information
ru: Информация отсутствует

[ctx: @info Last updated: relative date and time (e.g. 2 years ago)]
en: Last updated: %1
ru: Последнее обновление: %1

[ctx: @action:button]
en: Create Post
ru: Создать публикацию

[ctx: @info:tooltip]
en: Return to Top
ru: Вернуться к началу

[ctx: @info:status]
en: Some replies are not available
ru: Некоторые ответы недоступны

en: To view all replies, open the post on the original server.
ru: Для просмотра всех ответов откройте публикацию на исходном сервере.

[ctx: @action:button 'Browser' being a web browser]
en: Open in Browser
ru: Открыть в браузере

[ctx: @info:status]
en: End of Timeline
ru: Конец ленты новостей

en: Conversations
ru: Чаты

[ctx: @action:intoolbar]
en: New Conversation…
ru: Новый чат…

[ctx: @title]
en: Search Users
ru: Поиск пользователей

en: Search for user…
ru: Поиск пользователя…

en: No Conversations
ru: Нет ни одного чата

en: Direct messages to other users will show up here. Do not share any sensitive information over a conversation.
ru: Здесь будут показаны личные сообщения другим пользователям. Не делитесь конфиденциальной информацией в чате.

[ctx: @action:button]
en: Increase follow request count
ru: Увеличить количество запросов на подписку

[ctx: @action:button]
en: Decrease follow request count
ru: Уменьшить количество запросов на подписку

[ctx: @title:window]
en: Create List
ru: Создание списка

[ctx: @title:window]
en: Edit List
ru: Редактирование списка

[ctx: @label:textbox List title]
en: Title
ru: Название

[ctx: @label]
en: Show replies for
ru: Показ ответов

[ctx: @label If the list is exclusive]
en: Exclusive
ru: Исключение

en: Posts in an exclusive list are excluded from the Home timeline.
ru: Публикации, находящиеся в списке исключения, исключаются из ленты новостей на главной странице.

[ctx: @label If the list is favorited]
en: Favorite
ru: Избранное

en: This list will show up in the sidebar.
ru: Этот список будет показан в боковой панели.

[ctx: @action:button Delete the list]
en: Manage Users
ru: Управление пользователями

[ctx: @action:intoolbar Add users to list]
en: Add Users
ru: Добавить пользователей

[ctx: @title]
en: Add Users to List…
ru: Добавление пользователей в список…

[ctx: @action:button Add user to this list]
en: Add
ru: Добавить

en: Search among users you follow…
ru: Поиск среди пользователей, на которых вы подписаны…

[ctx: @action:button Create the list]
en: Create
ru: Создать

[ctx: @action:button Save the edited list]
en: Save
ru: Сохранить

[ctx: @action:button Delete the list]
en: Delete
ru: Удалить

[ctx: @title]
en: Deleting List
ru: Удаление списка

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to delete this list?
ru: Действительно удалить этот список?

en: Explore
ru: Обзор

en: Posts
ru: Публикации

en: Hashtags
ru: Хэштеги

en: News
ru: Новости

en: Users
ru: Пользователи

[ctx: @info:placeholder]
en: No Posts
ru: Нет публикаций

[ctx: @info:placeholder]
en: No Tags
ru: Нет меток

en: %1 person is talking | %1 people are talking
ru[0]: Говорит %1 человек
ru[1]: Говорят %1 человека
ru[2]: Говорят %1 человек
ru[3]: Говорит %1 человек

[ctx: @info:placeholder]
en: No News
ru: Нет новостей

[ctx: @info:placeholder]
en: No Users
ru: Нет пользователей

[ctx: @title 'Following' as in the users you're following on Mastodon.]
en: Following
ru: Подписки

[ctx: @action:button]
en: Filters
ru: Фильтры

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Boosts
ru: Показать републикации

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Replies
ru: Показать ответы

[ctx: @action:intoolbar]
en: Configure Filters…
ru: Настроить фильтры…

[ctx: @title:window]
en: Filters
ru: Фильтры

en: No User Selected
ru: Не выбрано ни одного пользователя

en: With the Following view, easily check on each user you're following and only their posts - sorted by recent activity.
ru: В разделе «Подписки» можно легко увидеть данные каждого пользователя, на которого вы подписаны, и его публикации — в порядке последней активности.

[ctx: @action:intoolbar]
en: Open Post
ru: Открыть публикацию

[ctx: @title:window]
en: About Server
ru: О сервере

[ctx: @title:window]
en: Notifications
ru: Уведомления

en: Setup Required
ru: Требуется настройка

en: Tokodon can show notifications for activity such as users boosting or replying to your posts.
    
    The types of notifications shown can be fine tuned when logged in.
ru: Tokodon позволяет получать уведомления, когда пользователи делятся вашими публикациями или отвечают на них.
    
    Для тонкой настройки отображаемых уведомлений необходимо выполнить вход.

en: Allow Notifications
ru: Разрешить уведомления

en: Continue
ru: Продолжить

[ctx: @title:window]
en: Password Service
ru: Служба паролей

en: Tokodon requires a password service to be running to save personally sensitive information.
    
    Tokodon can use KWallet, GNOME Keyring or any libsecret-compatible service.
    
    After you installed the service, make sure it's running and restart Tokodon.
ru: Для сохранения личных конфиденциальных данных Tokodon необходима работающая служба паролей .
    
    Tokodon поддерживает использование KWallet, GNOME Keyring или любой совместимой с libsecret службы.
    
    После установки службы убедитесь, что она запущена, и выполните перезапуск Tokodon.

en: Quit Tokodon
ru: Выйти из Tokodon

[ctx: @title:window]
en: Welcome
ru: Добро пожаловать

en: Welcome to Tokodon
ru: Добро пожаловать в Tokodon

en: Some initial setup is required before you can use Tokodon.
ru: Перед началом использования Tokodon необходимо выполнить предварительную настройку.

[ctx: @title]
en: Select Language
ru: Выбор языка

[ctx: @action:button]
en: Close
ru: Закрыть

[ctx: @title]
en: Lists
ru: Списки

en: Create List
ru: Создать список

en: No Lists
ru: Нет ни одного списка

en: Lists allow you to categorize who you're following.
ru: Списки позволяют упорядочить свои подписки.

en: No Posts
ru: Нет ни одной публикации

en: There are no posts from the users in your list. Only new posts will appear in a list.
ru: Не ни одной публикации от пользователей из списка. В списке будут показаны только новые публикации.

en: Edit List
ru: Изменить список

[ctx: @title:window]
en: Authorization
ru: Авторизация

en: To continue, you must authorize Tokodon to access your account.
ru: Для продолжения необходимо предоставить приложению Tokodon доступ к вашей учётной записи.

en: Open Authorization Page
ru: Открыть страницу авторизации

en: Copy Link to Authorization Page
ru: Скопировать ссылку на страницу авторизации

en: Link copied.
ru: Ссылка скопирована.

en: Use Authorization Code
ru: Использовать код авторизации

en: Use this login method if the above link does not work.
ru: Использовать этот способ входа, если ссылка выше не работает.

en: Enter authorization token:
ru: Маркер авторизации:

[ctx: @title:window]
en: Login Issue
ru: Ошибка входа

en: There was an issue logging into %1:<br><b>%2</b>
ru: При входе на сервер %1 произошла ошибка:<br><b>%2</b>

en: Please check if the password service is running. For other login issues, you can try logging into the server's website.
    
    You can attempt to log in again with the button below, or restart Tokodon.
ru: Убедитесь, что служба паролей запущена. Если проблемы со входом возникают по другой причине, можно попробовать войти на веб-сайт сервера.
    
    Можно повторить попытку входа с помощью расположенной ниже кнопки или перезапустить Tokodon.

en: View Website
ru: Посетить веб-сайт

en: Re-Attempt Log In
ru: Повторить попытку входа

en: Logout
ru: Выйти

[ctx: @title]
en: Logout
ru: Выход

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to log out?
ru: Действительно выйти?

[ctx: @title:window]
en: Registration
ru: Регистрация

[ctx: @info:status Network status]
en: Failed to contact server: %1. Please check your proxy settings.
ru: Не удалось подключиться к серверу: %1. Проверьте параметры прокси.

en: Proxy Settings
ru: Параметры прокси-сервера

[ctx: @title:group]
en: Register
ru: Регистрация

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Email Address
ru: Адрес электронной почты

en: Password
ru: Пароль

en: Date of Birth
ru: Дата рождения

en: Reason
ru: Основание

en: Register
ru: Регистрация

[ctx: @title:window]
en: Rules
ru: Правила

[ctx: @title:group]
en: Rules
ru: Правила

[ctx: @action:button Agree to server rules]
en: Agree
ru: Соглашаюсь

[ctx: @action:button Disagree to server rules]
en: Disagree
ru: Не соглашаюсь

[ctx: @title:window]
en: Pick a Server
ru: Выбор сервера

[ctx: @title:window]
en: Choose your Existing Server
ru: Выбор сервера

en: This server is closed for registration: %1
ru: Этот сервер закрыт для регистрации: %1

en: This server is closed for registration, and did not provide a reason.
ru: Этот сервер закрыт для регистрации без указания причины.

en: Search or enter URL…
ru: Введите текст для поиска или URL-адрес…

en: Custom Server
ru: Пользовательский сервер

en: Public Servers
ru: Общедоступные серверы

en: No Public Servers
ru: Нет ни одного общедоступного сервера

en: Enter a server URL manually in the search field.
ru: Введите URL-адрес сервера в поле поиска.

[ctx: @action:button Open in external web browser]
en: Open Externally
ru: Открыть во внешнем веб-браузере

[ctx: @info]
en: Browse the Fediverse and connect with people on Mastodon (and other compatible software).
ru: Подключайтесь к федеративной социальной сети и общайтесь в Mastodon или других совместимых сетях.

[ctx: @action:button Pick a Mastodon server]
en: Register
ru: Зарегистрироваться

[ctx: @action:button Use an existing Mastodon account]
en: Login
ru: Войти

[ctx: @action:button Application settings]
en: Settings
ru: Параметры

[ctx: @action:button]
en: Compatible with Mastodon
ru: Совместимо с

[ctx: @info Compatible with Mastodon]
en: Compatible with
ru: Совместимо с Mastodon

[ctx: @title]
en: Open As…
ru: Открыть как…

[ctx: @title]
en: Reply As…
ru: Ответить как…

[ctx: @title]
en: Favorite As…
ru: Добавить в избранное как…

[ctx: @title]
en: Boost As…
ru: Поделиться как…

[ctx: @title]
en: Bookmark As…
ru: Добавить в закладки как…

[ctx: @title]
en: Unknown Action
ru: Неизвестное действие

en: It seems pretty quiet right now, try posting something!
ru: Сейчас здесь довольно тихо, попробуйте что-нибудь опубликовать!

en: No Favorites
ru: В избранном ничего нет

en: Posts that you favorite will show up here. If you appreciate someone's post, favorite it!
ru: Публикации, добавленные в избранное, будут показаны здесь. Если вам нравятся публикации, добавляйте их в избранное.

en: No Bookmarks
ru: Нет ни одной закладки

en: Bookmark posts and they will show up here. Bookmarks are always kept private, even to the post's author.
ru: Публикации, добавленные в закладки, будут показаны здесь. Другие пользователи (включая автора публикации) не будут знать о добавлении публикации в закладки.

en: Write a New Post
ru: Создание новой публикации

en: Write a new post
ru: Создать новую публикацию

en: Reply to post
ru: Ответ на публикацию

[ctx: @action:button Home Timeline]
en: Home
ru: Главная

[ctx: @action:button Account Notifications]
en: Notifications
ru: Уведомления

[ctx: @action:button Follows that require explicit allow/deny]
en: Follow Requests
ru: Запросы на подписку

[ctx: @action:button Local timeline of posts from the account's own server]
en: Local
ru: Локальная лента

[ctx: @action:button Global timeline of posts from the entire Fediverse network]
en: Global
ru: Глобальная лента

[ctx: @action:button Direct one-on-one messages between users]
en: Conversations
ru: Чаты

[ctx: @action:button This account's favorited posts]
en: Favorites
ru: Избранное

[ctx: @action:button This account's bookmarked posts]
en: Bookmarks
ru: Закладки

[ctx: @action:button Explore this server's trending posts, news, and more]
en: Explore
ru: Обзор

[ctx: @action:button A list of this account's followed accounts]
en: Following
ru: Подписки

[ctx: @action:button Search for users, posts and tags]
en: Search
ru: Поиск

[ctx: @action:button This account's lists, or timelines consisting of a groups of accounts]
en: Lists
ru: Списки

[ctx: @action:button This account's profile]
en: Profile
ru: Профиль

[ctx: @action:button Open debug page]
en: Debug
ru: Отладка

[ctx: @action:button Open moderation tools]
en: Moderation Tools
ru: Инструменты модерации

[ctx: @action:button Open settings dialog]
en: Settings
ru: Параметры

[ctx: @action:intoolbar]
en: Unfollow
ru: Отменить подписку

[ctx: @action:intoolbar]
en: Follow
ru: Подписаться

[ctx: @title]
en: Embed Information
ru: Встраивание информации

en: Advanced Search
ru: Расширенный поиск

[ctx: @info:placeholder Username for searching accounts]
en: Username:
ru: Имя пользователя:

[ctx: @info:placeholder display name for searching accounts]
en: Display Name:
ru: Отображаемое имя:

[ctx: @info:placeholder email for searching accounts]
en: Email:
ru: Адрес эл. почты:

[ctx: @info:placeholder ip for searching accounts]
en: IP:
ru: IP-адрес:

[ctx: @info:Search button to initiate searching accounts]
en: Search
ru: Поиск

[ctx: @info:Reset button to reset all the text fields]
en: Reset
ru: Сбросить

[ctx: @info:Cancel button to close the dailog]
en: Cancel
ru: Отмена

[ctx: @info:Location combobox to choose location filters]
en: Location
ru: Расположение

[ctx: @info:Filter out accounts from any location]
en: All
ru: Все

[ctx: @info:Filter out local accounts]
en: Local
ru: Локальные

[ctx: @info:Filter out remote accounts]
en: Remote
ru: Сетевые

[ctx: @info:Moderation Status combobox to choose between different moderation status filters]
en: Moderation Status
ru: Состояние модерации

[ctx: @info:Filter out accounts with any moderation status]
en: All
ru: Все

[ctx: @info:Filter out accounts with active moderation status]
en: Active
ru: Активные

[ctx: @info:Filter out accounts with pending moderation status]
en: Pending
ru: В ожидании

[ctx: @info:Filter out accounts with disabled moderation status]
en: Disabled
ru: Отключённые

[ctx: @info:Filter out accounts with silenced moderation status]
en: Silenced
ru: Заглушённые

[ctx: @info:Filter out accounts with suspended moderation status]
en: Suspended
ru: Приостановленные

[ctx: @info:Role combobox to choose between different role filters]
en: Role
ru: Роль

[ctx: @info:Filter out accounts with any role]
en: All
ru: Все

[ctx: @info:Filter out accounts with moderator role]
en: Moderator
ru: Модератор

[ctx: @info:Filter out accounts with admin role]
en: Admin
ru: Администратор

[ctx: @info:Filter out accounts with owner role]
en: Owner
ru: Владелец

en: No accounts found
ru: Учётных записей не найдено

[ctx: @action:button]
en: Create Email Block
ru: Создать блокировку адреса электронной почты

[ctx: @title]
en: E-Mail Domain Info
ru: Сведения о домене электронной почты

[ctx: @info The domain on which the block is imposed]
en: Email domain name
ru: Название домена электронной почты

[ctx: @info Time when the block was imposed.]
en: Block created at
ru: Время создания блокировки

[ctx: @info The counted accounts signup attempts using that email domain within the last week.]
en: Account sign-up attempts in this week
ru: Количество попыток регистрации для учётной записи за эту неделю

[ctx: @info The counted IP signup attempts of that email domain within that day.]
en: IP sign-up attempts in this week
ru: Количество попыток регистрации для IP-адреса за эту неделю

[ctx: @action:button]
en: Cancel
ru: Отмена

[ctx: @action:button]
en: Delete email block
ru: Удалить блокировку адреса электронной почты

en: Email block deleted
ru: Блокировка адреса электронной почты удалена

[ctx: @title]
en: New E-Mail Domain Block
ru: Новая блокировка домена электронной почты

[ctx: @info The domain on which the block will be imposed]
en: Domain *
ru: Домен *

en: This can be the domain name that shows up in the e-mail address or the MX record it uses. They will be checked upon sign-up.
ru: Это может быть название домена, которое отображается в адресе электронной почты или записи MX. Они будут проверены во время регистрации.

[ctx: @action:button]
en: Resolve domain
ru: Определить домен

en: New email block added
ru: Добавлена новая блокировка адреса электронной почты

[ctx: @info]
en: %1 sign-up attempts over the last week
ru: Попыток входа за прошлую неделю: %1

en: No email blocks found
ru: Блокировок адресов электронной почты не найдено

en: Add New Domain Block
ru: Добавить новую блокировку домена

en: Allow Federation with Domain
ru: Разрешить федерацию с доменом

en: Allowed Domain Info
ru: Сведения о разрешённом домене

[ctx: @info:The domain that is allowed to federate]
en: Domain
ru: Домен

[ctx: @info:Time when the domain was allowed to federate.]
en: Created at
ru: Время создания

en: Disallow Federation with Domain
ru: Запретить федерацию с доменом

en: Disallowed federation with the domain
ru: Федерация с доменом запрещена

en: Add Domain Block
ru: Добавление блокировки домена

[ctx: @info:Enter the domain address of the domain block]
en: Domain*
ru: Домен*

en: Public comment
ru: Общедоступный комментарий

en: Private Comment
ru: Закрытый комментарий

en: Moderation
ru: Модерация

[ctx: @info:Filter out all the allowed domains]
en: Silence
ru: Заглушить

[ctx: @info:Filter out all the blocked domains]
en: Suspend
ru: Приостановить

[ctx: @info:Filter out all the blocked domains]
en: None
ru: Нет

en: Reject media files
ru: Отклонять медиафайлы

en: Removes locally stored media files and refuses to download any in the future. Irrelevant for suspensions
ru: Удаляет хранящиеся локально медиафайлы и предотвращает загрузку новых в будущем. Не играет роли для приостановок

en: Reject reports
ru: Отклонять жалобы

en: Ignore all reports coming from this domain. Irrelevant for suspensions
ru: Игнорировать все поступающие из этого домена жалобы. Не играет роли для приостановок

en: Obfuscate domain name
ru: Скрывать название домена

en: Partially obfuscate the domain name in the list if advertising the list of domain limitations is enabled
ru: Частично скрывать название домена в списке, если включена публикация списка доменных ограничений

[ctx: @info:Button to create a domain block]
en: Create Block
ru: Создать блокировку

en: New domain block added
ru: Добавлена новая блокировка домена

[ctx: @info:This domain will be able to fetch data from this server and incoming data from it will be processed and stored]
en: Domain*
ru: Домен*

en: New Allowed Domain Added
ru: Добавлен новый разрешённый домен

en: Allowed domain option is available for instances with limited federation mode enabled
ru: Параметр разрешённого домена доступен для экземпляров с включённым режимом ограниченной федерации

[ctx: @info:Choose between allowed and limited domains]
en: Moderation
ru: Модерация

[ctx: @info:Filter out all the blocked domains]
en: Blocked domains
ru: Заблокированные домены

[ctx: @info:Filter out all the allowed domains in limited federation mode]
en: Allowed domains
ru: Разрешённые домены

en: Allowed for federation
ru: Разрешён для федерации

en: No federations found
ru: Федераций не найдено

[ctx: @action:button]
en: Create Rule
ru: Создать правило

en: New IP Rule
ru: Новое IP-правило

[ctx: @info:Time after which the rule will be lifted]
en: Expire After
ru: Срок действия

[ctx: @info:Option to block out the IP for 1 day]
en: 1 day
ru: 1 день

[ctx: @info:Option to block out the IP for 2 weeks]
en: 2 weeks
ru: 2 недели

[ctx: @info:Option to block out the IP for 1 month]
en: 1 month
ru: 1 месяц

[ctx: @info:Option to block out the IP for 6 months]
en: 6 month
ru: 6 месяцев

[ctx: @info:Option to block out the IP for 1 year]
en: 1 year
ru: 1 год

[ctx: @info:Option to block out the IP for 3 years]
en: 3 year
ru: 3 года

[ctx: @info: The comment attached with the ip rule]
en: Comment
ru: Комментарий

en: Optional. Remember why you added this rule.
ru: Необязательно. Для указания причины добавления этого правила.

[ctx: @info:The rule attached with the ip rule]
en: Rule *
ru: Правило *

en: Choose what will happen with requests from this IP
ru: Выберите, что будет происходить с запросами с этого IP-адреса

en: Limit sign-ups
ru: Ограничить регистрации

en: New sign-ups will require your approval
ru: Для новых регистраций потребуется ваше подтверждение

en: Block sign-ups
ru: Блокировать регистрации

en: New sign-ups will not be possible
ru: Новые регистрации будут невозможны

en: Block access
ru: Блокировать доступ

en: Block access to all resources
ru: Блокировать доступ ко всем ресурсам

[ctx: @info:Button to create a IP rule]
en: Create IP rule
ru: Создать IP-правило

en: New IP rule added
ru: Добавлено новое IP-правило

[ctx: @label]
en: Limit sign-ups
ru: Ограничение регистраций

[ctx: @label]
en: Block sign-ups
ru: Блокировка регистраций

[ctx: @label]
en: Block access
ru: Блокировка доступа

en: No IP rules found
ru: IP-правил не найдено

en: Not Available
ru: Недоступно

en: Perform moderation action on %1
ru: Применить меры модерации к %1

[ctx: @info: Use this to send a warning to the user, without triggering any other action.]
en: Warn
ru: Отправить предупреждение

[ctx: @info: Prevent the user from using their account, but do not delete or hide their contents.]
en: Freeze
ru: Заморозить

[ctx: @info: Force all this user's media attachments to be flagged as sensitive.]
en: Force-Sensitive
ru: Принудительно помечать медиафайлы как конфиденциальные

[ctx: @info: Prevent the user from being able to post with public visibility, hide their posts and notifications from people not following them.]
en: Limit
ru: Наложить ограничения

[ctx: @info: Prevent any interaction from or to this account and delete its contents. Revertible within 30 days.]
en: Suspend
ru: Приостановить

[ctx: @info: The user will receive an explanation of what happened with their account]
en: Notify the user per e-mail
ru: Уведомить пользователя по электронной почте

[ctx: @info: Send a warning note to the user.]
en: Custom warning
ru: Специальное предупреждение

[ctx: @info:Button to submit the action aginst the user.]
en: Submit
ru: Выполнить

en: Action taken successfully
ru: Меры приняты успешно

[ctx: @info:Cancel button to close the dailog.]
en: Cancel
ru: Отмена

en: Are you sure?
ru: Вы уверены?

en: Action will be taken against the account.
ru: В отношении учётной записи будут приняты меры.

en: Successfully approved %1's sign-up application
ru: Успешно одобрена заявка на регистрацию от %1

en: Successfully rejected %1's sign-up application
ru: Успешно отклонена заявка на регистрацию от %1

en: Successfully unfreezed %1's account
ru: Успешно отменена заморозка учётной записи %1

en: Successfully unsilenced %1's account
ru: Успешно отменено заглушение учётной записи %1

en: Successfully unsuspended %1's account
ru: Успешно отменена приостановка учётной записи %1

en: Successfully undo force-sensitive %1's account
ru: Успешно отменена принудительная пометка медиафайлов от учётной записи %1 как конфиденциальных

en: Successfully deleted %1's account data
ru: Успешно удалены данные учётной записи %1

[ctx: @info Bio label of account.]
en: Bio
ru: О себе

en: Reasons for joining
ru: Причины присоединения

[ctx: @info:Number of Posts]
en: Posts
ru: Публикации

[ctx: @info:Number of followers.]
en: Followers
ru: Подписчики

[ctx: @info:row Number of accounts followed by the account]
en: Following
ru: Подписки

en: No role
ru: Нет роли

[ctx: @info Role of the account on this server.]
en: Role
ru: Роль

[ctx: @info The last time the account was active.]
en: Last Active
ru: Последняя активность

[ctx: @info The current login status of the account.]
en: Login Status
ru: Состояние входа

[ctx: @info: Role of the user.]
en: Role
ru: Роль

[ctx: @info: Email of the user.]
en: Email
ru: Адрес эл. почты

[ctx: @info: Email confirmation status of the user.]
en: Email Status
ru: Состояние подтверждения адреса электронной почты

en: Confirmed
ru: Подтверждён

en: Not Confirmed
ru: Не подтверждён

[ctx: @info: Locale of the user.]
en: Account Locale
ru: Локаль учётной записи

[ctx: @info: Joining date of the user]
en: Joined
ru: Дата присоединения

en: Most recent IP
ru: Последний IP-адрес

en: Invited By
ru: Пригласил(а)

[ctx: @info: Approve the user's request]
en: Approve
ru: Одобрить

[ctx: @info: Reject the user's request]
en: Reject
ru: Отклонить

en: Delete Account Data
ru: Удалить данные учётной записи

[ctx: @info: Unfreeze the user's account]
en: Unfreeze
ru: Отменить заморозку

en: Undo Limit
ru: Отменить наложение ограничений

en: Undo Suspension
ru: Отменить приостановку

en: Undo force-sensitive
ru: Отменить принудительную пометку медиафайлов как конфиденциальных

en: Take action against this account
ru: Принять меры в отношении этой учётной записи

en: Remove Domain Block
ru: Удалить блокировку домена

en: Domain Block Removed
ru: Блокировка домена удалена

en: Edit domain block
ru: Изменение блокировки домена

en: Private comment
ru: Закрытый комментарий

[ctx: @info:Button to update the domain block with new values]
en: Update Block
ru: Обновить блокировку

en: Domain block updated
ru: Блокировка домена обновлена

en: Blocked at
ru: Блокировка

[ctx: @info: No public comment provided]
en: None
ru: Нет

[ctx: @info: No private comment provided]
en: None
ru: Нет

[ctx: @info:The policy to be applied by this domain block]
en: Policy
ru: Политика

[ctx: @info:Whether to obfuscate public displays of this domain block]
en: Obfuscate
ru: Скрывать

[ctx: @info:Whether to reject incoming media from this domain]
en: Reject media
ru: Отклонять медиафайлы

[ctx: @info:Whether to reject incoming reports from this domain]
en: Reject reports
ru: Отклонять жалобы

en: Edit Domain Block
ru: Изменение блокировки домена

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove IP Rule
ru: Удалить IP-правило

en: IP Rule Removed
ru: IP-правило удалено

[ctx: @title:window]
en: Update IP Rule
ru: Обновление IP-правила

[ctx: @info IP address of the ip block]
en: IP
ru: IP-адрес

[ctx: @info Time after which the rule will be lifted]
en: Expire After
ru: Срок действия

[ctx: @info Option to block out the IP for 1 day]
en: 1 day
ru: 1 день

[ctx: @info Option to block out the IP for 2 weeks]
en: 2 weeks
ru: 2 недели

[ctx: @info Option to block out the IP for 1 month]
en: 1 month
ru: 1 месяц

[ctx: @info Option to block out the IP for 6 months]
en: 6 month
ru: 6 месяцев

[ctx: @info Option to block out the IP for 1 year]
en: 1 year
ru: 1 год

[ctx: @info Option to block out the IP for 3 years]
en: 3 year
ru: 3 года

[ctx: @info The comment attached with the ip rule]
en: Comment
ru: Комментарий

[ctx: @info The rule attached with the ip rule]
en: Rule *
ru: Правило *

[ctx: @info Cancel button to close the dailog]
en: Cancel
ru: Отменить

[ctx: @info Button to update an IP rule]
en: Update IP rule
ru: Обновить IP-правило

en: IP rule updated
ru: IP-правило обновлено

[ctx: @info Time after which the rule will be lifted]
en: Expires at
ru: Срок действия

[ctx: @info No public comment provided]
en: None
ru: Нет

[ctx: @info The severity to be applied by this IP rule]
en: Severity
ru: Серьёзность

[ctx: @action:button]
en: Update IP Rule
ru: Обновить IP-правило

en: Report #%1
ru: Жалоба № %1

en: Mark as unresolved
ru: Отметить как нерешённую

en: Mark as resolved
ru: Отметить как решённую

en: Report Unresolved
ru: Жалоба не решена

en: Report Resolved
ru: Жалоба решена

[ctx: @info Number of Posts]
en: Posts
ru: Публикации

[ctx: @info Number of followers.]
en: Followers
ru: Подписчики

[ctx: @info Row Number of accounts followed by the account]
en: Following
ru: Подписки

[ctx: @info Time at which the reported account joined.]
en: Joined
ru: Время присоединения

[ctx: @info The last time the reported account was active.]
en: Last Active
ru: Последняя активность

[ctx: @info The current login status of the account.]
en: Reported
ru: Поступила жалоба

[ctx: @info Time at which the report was made]
en: Reported
ru: Время поступления жалобы

en: Reported By
ru: Поступила жалоба от

en: Report Status
ru: Состояние жалобы

en: Resolved
ru: Решена

en: Unresolved
ru: Не решена

en: Action taken by
ru: Меры приняты

en: Assigned moderator
ru: Назначенный модератор

en: No one
ru: Никто

en: Unassign
ru: Отменить назначение

en: Assign to me
ru: Назначить мне

en: Forwarded
ru: Переслано

[ctx: @info:The report is forwarded]
en: Yes
ru: Да

[ctx: @info:The report is not forwarded]
en: No
ru: Нет

en: Category
ru: Категория

en: The reason this account and/or content was reported will be cited in communication with the reported account
ru: Причина жалобы на эту учётную запись и/или содержимое будет приведена в переписке с этой учётной записью

en: Other
ru: Другое

en: Category changed to other
ru: Категория изменена на «Другое»

en: Spam
ru: Спам

en: Category changed to spam
ru: Категория изменена на «Спам»

en: Content violates one or more server rules
ru: Содержимое нарушает одно или несколько правил сервера

en: Category changed to rule violation
ru: Категория изменена на нарушение правил

en: To provide more information, %1 wrote:
ru: Чтобы предоставить больше информации, %1 написал(а):

[ctx: @info:Account didn't provide any comment on the report]
en: N/A
ru: н/д

en: Reported Content
ru: Содержимое, на которое поступила жалоба

en: Offending content will be cited in communication with the reported account
ru: Содержимое, на которое поступила жалоба, будет приведено в переписке с учётной записью, на которую поступила жалоба

en: <b>Content Warning</b><br /> %1
ru: <b>Предупреждение о содержимом</b><br /> %1

en: Show Less
ru: Показать меньше

en: Show More
ru: Показать больше

[ctx: @title]
en: Accounts
ru: Учётные записи

en: Reports
ru: Жалобы

[ctx: @title]
en: Federation
ru: Федерация

[ctx: @title]
en: IP Rules
ru: IP-правила

[ctx: @title]
en: Email Blocks
ru: Блокировки адресов электронной почты

en: Accounts Tool Page
ru: Страница инструментов для работы с учётными записями

[ctx: @info:Combobox to choose Report Status]
en: Report Status
ru: Состояние жалобы

[ctx: @info:Filter out unresolved reports]
en: Unresolved
ru: Нерешённые

[ctx: @info:Filter out resolved reports]
en: Resolved
ru: Решённые

[ctx: @info:Combobox to choose the origin of report]
en: Report Origin
ru: Источник жалобы

[ctx: @info:Filter out accounts with any origin]
en: All
ru: Все

[ctx: @info:Filter out accounts with local origin]
en: Local
ru: Локальные

[ctx: @info:Filter out accounts with remote origin]
en: Remote
ru: Сетевые

en: Reported By:
ru: Жалоба поступила от:

en: Comment:
ru: Комментарий:

en: Assigned Account:
ru: Назначенная учётная запись:

[ctx: @info: No account assigned to the report]
en: N/A
ru: н/д

en: No reports found
ru: Жалоб не найдено

en: Notifications
ru: Уведомления

[ctx: @action:intoolbar Mark all notifications as read]
en: Mark All As Read
ru: Отметить все как прочитанные

[ctx: @action:intoolbar]
en: Configure Notifications…
ru: Настроить уведомления...

[ctx: @title:window]
en: Notification Settings
ru: Настройка уведомлений

[ctx: @action:intoolbar Show all notifications]
en: All
ru: Все

[ctx: @action:intoolbar Show only mentions]
en: Mentions
ru: Упоминания

[ctx: @action:intoolbar More filter categories]
en: More
ru: Дополнительно

[ctx: Show only boosts]
en: Boosts
ru: Записи, которыми поделились

[ctx: Show only favorites]
en: Favorites
ru: Избранное

[ctx: Show only poll results]
en: Poll Results
ru: Результаты опроса

[ctx: Show only followed statuses]
en: Posts
ru: Публикации

[ctx: Show only follows]
en: Follows
ru: Подписки

[ctx: @info:label New notifications]
en: New
ru: Создать

[ctx: @info:label Previous notifications]
en: Previous
ru: Предыдущее

en: No Notifications
ru: Уведомлений нет

en: You have no notifications yet. When people reply, favorite or boost your posts they will show up here.
ru: Уведомлений ещё нет. Когда люди отвечают на ваши публикации, добавляют их в избранное или делятся ими, здесь появляются соответствующие уведомления.

en: %1 has issued a warning against your account
ru: %1 адресовал(а) предупреждение вашей учётной записи

[ctx: @info:label this is used for notifications, when an annual report is available. It's similar to spotify wrapped, it shows profile stats / it's a recap of the year. The variable is the current year e.g. 2024. Please don't translate the hashtag.]
en: Your %1 #FediWrapped awaits! Unveil your year's highlights and memorable moments on Mastodon!
ru: Подготовлен отчёт #FediWrapped за %1: ваши самые яркие события и незабываемые моменты в Mastodon.

[ctx: @action:button]
en: View #FediWrapped
ru: Открыть #FediWrapped

en: %1 signed up
ru: %1 зарегистрировался(ась)

[ctx: @action:button]
en: Manage Follow Requests
ru: Управление запросами на подписку

en: View %1's Profile
ru: Показать профиль %1

en: %1 users favorited your post
ru: Пользователи (%1) добавили вашу публикацию в избранное

en: %1 users boosted your post
ru: Пользователи (%1) поделились вашей публикацией

en: Normal Status
ru: Обычный статус

en: Spoiler Status
ru: Статус со спойлером

[ctx: @info:label]
en: Moderation has blocked <b>%1</b>, including %2 of your followers and %3 account you follow.
ru: Модератор заблокировал <b>%1</b>, включая %2 ваших подписчиков и %3 учётные записи, на которые подписаны вы.

[ctx: @info:label]
en: A report has been filed against a user in your server.
ru: На пользователя на вашем сервере была подана жалоба.

[ctx: @info]
en: Unknown notification
ru: Неизвестное уведомление

en: A poll has ended
ru: Опрос завершён

en: %1 updated their post
ru: %1 обновил(а) свою публикацию

en: Status with image attachment
ru: Статус с вложением изображения

en: Status with gif attachment
ru: Статус с вложением gif

en: Status with video attachment
ru: Статус с вложением видео

en: Status with audio attachment
ru: Статус с вложением звука

[ctx: @info]
en: Sensitive media
ru: Конфиденциальные медиафайлы

en: Not available
ru: Недоступно

[ctx: @action:button]
en: Hide Media
ru: Скрыть медиафайлы

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide media
ru: Скрыть медиафайлы

en: Show Media
ru: Показать медиафайлы

en: Save Image As…
ru: Сохранить изображение как…

en: Save Gif As…
ru: Сохранить GIF как…

en: Save Video As…
ru: Сохранить видео как…

en: Save Audio As…
ru: Сохранить звуковой файл как…

en: Copy Image
ru: Скопировать изображение

[ctx: @title]
en: Post
ru: Публикация

[ctx: @action:button Start media playback]
en: Play
ru: Воспроизвести

[ctx: @info]
en: Content Notice
ru: Предупреждение о содержимом

en: <b>Content Notice</b><br /> %1
ru: <b>Предупреждение о содержимом</b><br /> %1

[ctx: @info]
en: Filter
ru: Фильтры

en: <b>Filtered</b><br /> %1
ru: <b>Выполнена фильтрация</b><br /> %1

[ctx: @action:button]
en: Show Anyway
ru: Всё равно показать

[ctx: Posted on 26 March 2024 Tuesday 20:43:18 +03]
en: Posted on %1
ru: Опубликовано %1

en: Public
ru: Общедоступная запись

en: Unlisted
ru: Запись не в ленте

en: Private
ru: Закрытая запись

en: Direct Message
ru: Личное сообщение

en: No favorites
ru: В избранном ничего нет

en: %1 favorite | %1 favorites
ru[0]: %1 запись в избранном
ru[1]: %1 записи в избранном
ru[2]: %1 записей в избранном
ru[3]: %1 запись в избранном

en: No boosts
ru: Нет ни одной републикации

en: %1 boost | %1 boosts
ru[0]: %1 републикация
ru[1]: %1 републикации
ru[2]: %1 републикаций
ru[3]: %1 републикация

en: No quotes
ru: Нет ни одного цитирования

en: %1 quotes | %1 quotes
ru[0]: %1 цитирование
ru[1]: %1 цитирования
ru[2]: %1 цитирований
ru[3]: одно цитирование

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Link
ru: Скопировать ссылку

en: Post link copied.
ru: Ссылка на публикацию скопирована.

en: Link preview: %1
ru: Предпросмотр ссылки: %1

[ctx: @info:label 'More from [this author]', where we put the user's avatar and name next to this label]
en: More from
ru: Больше от

[ctx: @info:label 'This is written by %1']
en: By %1
ru: Автор: %1

[ctx: Attachment has alt-text, Short for alt-text]
en: Alt
ru: Альт. текст

en: Text description available
ru: Доступно текстовое описание

en: Video
ru: Видео

[ctx: @title]
en: Media Description
ru: Описание медиафайла

[ctx: @info]
en: Post content
ru: Содержимое публикации

[ctx: @label]
en: Pinned Post
ru: Закреплённая публикация

[ctx: @title]
en: Delete Post
ru: Удаление публикации

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to delete this post?
ru: Действительно удалить эту публикацию?

[ctx: @title]
en: Delete & Re-draft Post
ru: Удаление публикации и создание её заново

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to redraft this post? This will delete the original post.
ru: Действительно переписать эту публикацию? Исходная публикация будет удалена.

[ctx: Reply to a post]
en: Reply
ru: Ответить

en: Cannot boost direct messages
ru: Нельзя делиться личными сообщениями

en: Cannot boost private posts
ru: Закрытыми записями нельзя поделиться

[ctx: Share a post]
en: Boost
ru: Поделиться

en: Boosted
ru: Сделана републикация

en: Boost
ru: Поделиться

[ctx: Favorite a post]
en: Favorite
ru: Добавить в избранное

en: Favorited
ru: В избранном

en: Favorite
ru: Избранное

en: Remove bookmark
ru: Удалить закладку

[ctx: Bookmark a post]
en: Bookmark
ru: Добавить в закладки

en: Bookmarked
ru: В закладках

en: Bookmark
ru: Добавить в закладки

en: This post has been marked private. Some posts may be missing because its replies are marked as private by default.
ru: Эта публикация является закрытой. Некоторые публикации могут отсутствовать, так как ответы на неё по умолчанию помечаются как закрытые.

[ctx: @info]
en: Post Author
ru: Автор публикации

[ctx: Edited on <datetime>]
en: Edited on %1
ru: Изменено %1

[ctx: Show more options]
en: More actions
ru: Дополнительные действия

[ctx: @info Loading user that started this interaction]
en: Loading…
ru: Загрузка…

en: %1 boosted
ru: %1 поделился(ась)

en: In reply to %1
ru: Ответ для %1

[ctx: @action:inmenu 'Thread' is a series of posts.]
en: Open Thread
ru: Открыть ветку обсуждений

[ctx: @action Open embed into website dialog]
en: Embed
ru: Встроить

[ctx: @action:inmenu]
en: Open as…
ru: Открыть как…

[ctx: @action:inmenu]
en: Reply as…
ru: Ответить как…

[ctx: @action:inmenu]
en: Favorite as…
ru: Добавить в избранное как…

[ctx: @action:inmenu]
en: Boost as…
ru: Поделиться как…

[ctx: @action:inmenu]
en: Bookmark as…
ru: Добавить в закладки как…

[ctx: @action:inmenu]
en: Unpin on Profile
ru: Открепить в профиле

[ctx: @action:inmenu]
en: Pin on Profile
ru: Закрепить в профиле

[ctx: @action:inmenu]
en: Unmute Conversation
ru: Перестать игнорировать чат

[ctx: @action:inmenu]
en: Mute Conversation
ru: Игнорировать чат

[ctx: @action:inmenu Unmute account]
en: Unmute @%1
ru: Перестать игнорировать @%1

[ctx: @action:inmenu Mute account]
en: Mute @%1
ru: Игнорировать @%1

[ctx: @action:inmenu Unblock account]
en: Unblock @%1
ru: Разблокировать @%1

[ctx: @action:inmenu Block account]
en: Block @%1
ru: Заблокировать @%1

en: Edit
ru: Изменить

en: Delete…
ru: Удалить…

en: Delete & Re-draft…
ru: Удалить и создать заново…

en: You voted for this option
ru: Вы выбрали этот вариант

en: (No votes)
ru: (Ответов нет)

en: Vote
ru: Ответить

[ctx: @option:check Show poll results]
en: Show Results
ru: Показать результаты

en: Poll has closed
ru: Опрос закрыт

[ctx: @info]
en: Tag
ru: Метка

[ctx: @action:button expand the number of shown tags]
en: …and %1 more
ru: …и ещё %1

en: Post from %1
ru: Публикация от %1

en: Quoted post
ru: Цитируемая публикация

[ctx: @info:label]
en: Poll
ru: Опрос

[ctx: @action:button]
en: Volume
ru: Громкость

[ctx: Last read on this date]
en: Last read on %1
ru: Последнее прочтение: %1

[ctx: @title]
en: Report Post
ru: Жалоба на публикацию

[ctx: @title]
en: Report User
ru: Жалоба на пользователя

[ctx: @title]
en: Reason for reporting this post
ru: Основание для жалобы на эту публикацию

[ctx: @title]
en: Reason for reporting this user
ru: Основание для жалобы на этого пользователя

[ctx: @action:button 'Report' as in 'Report this to moderators']
en: Report
ru: Пожаловаться

[ctx: @action]
en: Cancel
ru: Отменить

en: Hashtag
ru: Хэштег

[ctx: @title]
en: Search
ru: Поиск

en: Loading...
ru: Загрузка...

en: No search results
ru: Ничего не найдено

en: Search for users, tags and posts
ru: Поиск пользователей, меток и публикаций

[ctx: @title:window Server rules]
en: Rules
ru: Правила

[ctx: @action:button]
en: Rules
ru: Правила

[ctx: @action:button]
en: Announcements
ru: Объявления

[ctx: @action:button]
en: Privacy Policy
ru: Политика конфиденциальности

[ctx: @title:window]
en: Privacy Policy
ru: Политика конфиденциальности

[ctx: @action:button]
en: Terms of Service
ru: Условия использования

[ctx: @title:window]
en: Terms of Service
ru: Условия использования

en: Edit Account
ru: Редактирование учётной записи

en: Please choose a file
ru: Выберите файл

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to log out of %1?
ru: Действительно выйти из %1?

en: Profile
ru: Профиль

en: Account
ru: Учётная запись

en: Require approval for new followers
ru: Требовать подтверждения запросов на подписку

en: By default new followers are automatically accepted. Uncheck if you want to manually approve or deny new ones. You always have the option to force someone to unfollow you.
ru: По умолчанию новые подписчики принимаются автоматически. Снимите этот флажок, если следует одобрять или отклонять запросы на подписку вручную. Всегда имеется возможность принудительно отменить подписку какого-либо пользователя на вас.

en: Is automated
ru: Используется автоматизация

en: Whether to publicly mark this account as doing any kind of automated actions.
ru: Следует ли делать для этой учётной записи общедоступную отметку о выполнении каких-либо автоматизированных действий.

en: Feature profile and posts
ru: Добавить профиль и публикации в подборку

en: Your public profile and posts may be featured to other users.
ru: Ваш общедоступный профиль и публикации могут быть рекомендованы другим пользователям.

en: Publicly list follows and followers
ru: Общедоступный перечень подписок и подписчиков

en: By default everyone you follow and everyone who follows you is public.
ru: По умолчанию информация о том, на кого вы подписываетесь и кто подписывается на вас, является общедоступной.

[ctx: @label Account preferences]
en: Mark uploaded media as sensitive by default
ru: По умолчанию помечать отправленные медиафайлы как конфиденциальные

[ctx: @label Account preferences]
en: Include public posts in search results
ru: Включать публичные записи в результаты поиска

[ctx: @label Account preferences]
en: Default post language
ru: Язык публикаций по умолчанию

[ctx: @label Account preferences]
en: Default post visibility
ru: Видимость публикаций по умолчанию

[ctx: @item:inlistbox Default post visibility rule]
en: Public
ru: Общедоступная запись

[ctx: @item:inlistbox Default post visibility rule]
en: Unlisted
ru: Запись не в ленте

[ctx: @item:inlistbox Default post visibility rule]
en: Private
ru: Закрытая запись

[ctx: @abel Account preferences]
en: Open Server in Browser
ru: Открыть в браузере

en: Some settings can only be configured on your server's website.
ru: Некоторые параметры возможно настроить только на веб-сайте сервера.

[ctx: @title:group]
en: General
ru: Общие

en: Color theme
ru: Цветовая схема

en: Pop out the post composer by default
ru: Открывать редактор публикаций по умолчанию

en: Continue reading where you last left off
ru: Продолжить чтение с того же места

en: If checked, the Home timeline will begin where you last read. The position in the timeline is shared with other clients.
ru: Если флажок установлен, «Главная» лента новостей будет начинаться с того места, где в прошлый раз было завершено чтение. Соответствующая позиция в ленте новостей будет использоваться и в других клиентах.

en: Auto-update timelines
ru: Автоматически обновлять ленты новостей

en: If checked, Tokodon will automatically update certain timelines as new posts come in.
ru: Если флажок установлен, Tokodon будет автоматически обновлять определённые ленты новостей по мере появления новых публикаций.

[ctx: @option:check Boosting means to repost, or retweet]
en: Ask before boosting
ru: Спрашивать перед републикацией

[ctx: @title:group]
en: Posts
ru: Публикации

en: Show number of favorites and boosts
ru: Показывать количество добавлений в избранное и републикаций

en: Show link previews
ru: Включить предварительный просмотр ссылок

en: Content font
ru: Шрифт

en: Please choose a font
ru: Выберите шрифт

[ctx: @title:group]
en: Media
ru: Мультимедиа

en: Crop images on the timeline
ru: Обрезать изображения в ленте новостей

en: If unchecked, posts with only one image attached will be uncropped and shown in full.
ru: Если флажок снят, публикации с одним прикреплённым изображением будут показаны полностью (не будут обрезаться).

en: Auto-play animated GIFs
ru: Автовоспроизведение анимационных GIF-файлов

[ctx: @title]
en: Blocked Domains
ru: Заблокированные домены

[ctx: @action:button]
en: Unblock
ru: Разблокировать

[ctx: @info:placeholder]
en: No Blocked Domains
ru: Нет заблокированных доменов

[ctx: @title:window]
en: Create Filter
ru: Создание фильтра

[ctx: @title:window]
en: Edit Filter
ru: Редактирование фильтра

[ctx: @label:textbox Filter title]
en: Title
ru: Название

[ctx: @info:header]
en: Contexts
ru: Контексты

[ctx: @info]
en: Select one or more contexts where this filter should apply:
ru: Один или несколько контекстов для применения этого фильтра:

[ctx: @label:checkbox]
en: Home and Lists
ru: «Главная» и списки

[ctx: @label:checkbox]
en: Notifications
ru: Уведомления

[ctx: @label:checkbox]
en: Public Timelines
ru: Общедоступные ленты новостей

[ctx: @label:checkbox]
en: Conversations
ru: Чаты

[ctx: @label:checkbox]
en: Profiles
ru: Профили

[ctx: @info:header]
en: Action
ru: Действие

[ctx: @label:radiobutton]
en: Hide with Content Notice
ru: Скрывать с предупреждением о содержимом

[ctx: @label:radiobutton]
en: Hide Media with Content Notice
ru: Скрывать медиафайлы с предупреждением о содержимом

[ctx: @label:radiobutton]
en: Hide Completely
ru: Скрывать полностью

[ctx: @info:header]
en: Keywords
ru: Ключевые слова

[ctx: @action:button Add keyword]
en: Add
ru: Добавить

[ctx: @info:placeholder]
en: No keywords
ru: Нет ключевых слов

[ctx: @label:checkbox]
en: Whole word
ru: Слово целиком

[ctx: @action:button Remove keyword]
en: Remove
ru: Удалить

[ctx: @action:button Create the filter]
en: Create
ru: Создать

[ctx: @action:button Save the edited filter]
en: Save
ru: Сохранить

[ctx: @action:button Delete the filter]
en: Delete
ru: Удалить

[ctx: @title]
en: Deleting Filter
ru: Удаление фильтра

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to delete this filter?
ru: Действительно удалить этот фильтр?

[ctx: @title:window]
en: Edit Profile
ru: Редактирование профиля

[ctx: @title:window]
en: Error Log
ru: Журнал ошибок

[ctx: @action:intoolbar]
en: Clear All
ru: Очистить всё

[ctx: @action:button]
en: Copy To Clipboard
ru: Скопировать в буфер обмена

[ctx: @label]
en: No Errors
ru: Ошибки не найдены

[ctx: @title]
en: Filters
ru: Фильтры

[ctx: @action:intoolbar]
en: Create Filter
ru: Создать фильтр

[ctx: @info:placeholder]
en: No Filters
ru: Нет фильтров

[ctx: @title:window]
en: Network Proxy
ru: Прокси-сервер

en: System Default
ru: Заданный в системе

en: No Proxy
ru: Без прокси

en: Host
ru: Хост

en: Port
ru: Порт

en: User
ru: Пользователь

en: Apply
ru: Применить

en: Enable notifications for this account
ru: Включить уведомления для этой учётной записи

en: Notifications can appear even when Tokodon isn't running.
ru: Уведомления появляются даже тогда, когда программа Tokodon не запущена.

en: Push notifications are available but could not be enabled. Please log out and log back in.
ru: Push-уведомления доступны, но их не удалось включить. Выполните выход и войдите снова.

en: Notifications will only appear when Tokodon is running.
ru: Уведомления появляются только во время работы программы Tokodon.

[ctx: @title:group]
en: Filtering Policy
ru: Правила фильтрации

[ctx: @info:Option Accept and show this in notifications]
en: Accept
ru: Разрешить

[ctx: @info:Option Filter and send to the filtered inbox]
en: Filter
ru: Фильтровать

[ctx: @info:Option Ignore completely, do not show notification]
en: Ignore
ru: Игнорировать

[ctx: @label Notification preferences]
en: People you don't follow
ru: Люди, на которых вы не подписаны

[ctx: @label Notification preferences]
en: Until you manually approve them.
ru: До подтверждения вручную.

[ctx: @label Notification preferences]
en: People not following you
ru: Люди, которые не подписаны на вас

[ctx: @label Notification preferences]
en: Including people who have been following you fewer than 3 days.
ru: Включая людей, которые подписаны вас менее трёх дней

[ctx: @label Notification preferences]
en: New accounts
ru: Новые учётные записи

[ctx: @label Notification preferences]
en: Created within the past 30 days.
ru: Созданные за последние 30 дней.

[ctx: @label Notification preferences]
en: Unsolicited conversations
ru: Спонтанные чаты

[ctx: @label Notification preferences]
en: Filtered unless it's in reply to your own mention or if you follow the sender.
ru: Отфильтровываются (кроме тех случаев, когда это ответ на сделанное вами упоминание или когда вы подписаны на отправителя).

[ctx: @label Notification preferences]
en: Moderated accounts
ru: Модерируемые учётные записи

[ctx: @label Notification preferences]
en: Limited by server moderators.
ru: Ограничено модераторами сервера.

[ctx: @title:group]
en: Events
ru: События

en: Mentions
ru: Упоминания

en: When someone mentions you in a new post, or replies to one of your threads.
ru: Когда кто-то упомянул вас в новой публикации или ответил в одной из ваших веток.

en: Statuses
ru: Статусы

en: When a user you have notifications turned on for makes a new post.
ru: Когда пользователь, для которого у вас включены уведомления, сделал новую публикацию.

en: Boosts
ru: Републикации

en: When someone boosted one of your posts.
ru: Когда кто-то поделился одной из ваших публикаций.

en: New followers
ru: Новые подписчики

en: When someone follows you.
ru: Когда кто-то подписался на вас.

en: New follow requests
ru: Новые запросы на подписку

en: When an account who requires manual approval wants to follow you.
ru: Когда владелец учётной записи, для которой требуется подтверждение вручную, пытается подписаться на вас.

en: Favorites
ru: Избранное

en: When a post you made was favorited by another user.
ru: Когда сделанная вами публикация была добавлена в избранное другим пользователем.

en: Polls
ru: Опросы

en: When a poll you voted in has ended.
ru: Когда завершился опрос, в котором вы участвовали.

en: Edits
ru: Редактирование

en: When a post you interacted with was edited by the author.
ru: Когда публикация, с которой вы взаимодействовали, была изменена автором.

en: Server Sign-ups
ru: Регистрации на сервере

en: When someone signs up to your server.
ru: Когда кто-то зарегистрировался на вашем сервере.

en: Server Reports
ru: Жалобы на сервере

en: When someone files a report against a user on your server.
ru: Когда кто-то подал жалобу на пользователя на вашем сервере.

en: Severed Relationships
ru: Разорванные связи

en: When you or your server moderates another server, which you are following users or have followers with.
ru: Когда вы или ваш сервер выполнили модерацию другого сервера, на котором вы подписаны на пользователей или на котором у вас есть подписчики.

[ctx: @option:check]
en: Annual Report
ru: Годовой отчёт

en: When you receive your #FediWrapped at the end of the year.
ru: Когда вы получаете свой отчёт #FediWrapped в конце года.

en: Display Name
ru: Отображаемое имя

en: Bio
ru: О себе

en: Header
ru: Шапка

en: PNG, GIF or JPG. At most 2 MB. Will be downscaled to 1500x500px
ru: PNG, GIF или JPG. Не более 2 МБ. Будет уменьшено до 1500×500 пкс

en: Delete
ru: Удалить

en: Avatar
ru: Аватар

en: PNG, GIF or JPG. At most 2 MB. Will be downscaled to 400x400px
ru: PNG, GIF или JPG. Не более 2 МБ. Будет уменьшено до 400x400 пкс

[ctx: Profile fields]
en: Fields
ru: Поля

[ctx: @action:button]
en: Remove
ru: Удалить

[ctx: @action:button]
en: Add
ru: Добавить

en: Reset
ru: Сбросить

en: Muted Users
ru: Игнорируемые пользователи

en: Blocked Users
ru: Заблокированные пользователи

en: Blocked Domains
ru: Заблокированные домены

en: Appearance
ru: Внешний вид

en: Safety
ru: Безопасность

en: Accounts
ru: Учётные записи

en: Network Proxy
ru: Тип прокси-сервера

en: Error Log
ru: Журнал ошибок

en: About Tokodon
ru: О Tokodon

[ctx: @title:group]
en: About
ru: Сведения

en: About KDE
ru: О KDE

en: Sharing failed
ru: Ошибка публикации

[ctx: @action:button Allow follow request]
en: Allow
ru: Разрешить

[ctx: @action:button Deny follow request]
en: Deny
ru: Запретить

[ctx: @action:button Deny follow request]
en: Unfollow
ru: Отменить подписку

[ctx: @action:button Deny follow request]
en: Remove Follower
ru: Удалить подписчика

[ctx: @action:button Deny follow request]
en: Remove
ru: Удалить

[ctx: @action:button Unblock this user]
en: Unblock
ru: Разблокировать

[ctx: @action:button Unmute this user]
en: Unmute
ru: Перестать игнорировать

en: No accounts available
ru: Нет доступных учётных записей

[ctx: @title:group Alternate text or description of the image]
en: Description
ru: Описание

[ctx: @title:group]
en: Focal point
ru: Основная тема

[ctx: @label:textbox Poll choice]
en: Choice %1
ru: Вариант ответа %1

[ctx: @action:intoolbar Poll toolbar]
en: Add Choice
ru: Добавить вариант ответа

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: Add a new poll choice
ru: Добавить новый вариант ответа в опрос

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: When the poll will expire
ru: Срок окончания опроса

[ctx: @option:check Poll toolbar]
en: Multiple choice
ru: Несколько вариантов ответа

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: Allow multiple choices
ru: Разрешить несколько вариантов ответа

[ctx: @option:check Poll toolbar]
en: Hide totals
ru: Скрывать результаты

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: Hide vote count until the poll ends
ru: Скрывать количество голосов до окончания опроса

en: Remove
ru: Удалить

[ctx: Draft, unfinished post]
en: Draft
ru: Черновик

[ctx: Scheduled for this date]
en: Scheduled for %1
ru: Запланировано в %1

[ctx: @action:button Discard this post]
en: Discard
ru: Удалить

[ctx: @info:placeholder]
en: No Drafts
ru: Нет черновиков

[ctx: @info:placeholder]
en: No Scheduled Posts
ru: Нет запланированных публикаций

[ctx: @title]
en: Discard Draft
ru: Удаление черновика

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to discard your draft?
ru: Что сделать черновиком этой публикации?

[ctx: @action:button Discard this draft]
en: Discard
ru: Удалить

[ctx: @title:window]
en: Edit This Post
ru: Редактирование этой публикации

[ctx: @title:window]
en: Reply to This Post
ru: Ответ на эту публикацию

[ctx: @title:window]
en: Rewrite This Post
ru: Переписывание этой публикации

[ctx: @title:window]
en: Write a New Post
ru: Создание новой публикации

[ctx: @action:intoolbar Draft or unfinished posts]
en: Drafts
ru: Черновики

[ctx: @action Pop out the status composer]
en: Pop Out
ru: Открыть

en: Saving an edited post that has a poll will clear existing results.
ru: Сохранение отредактированной публикации, в которой присутствует опрос, приведёт к очистке существующих результатов.

[ctx: @action:button Send a post]
en: Send
ru: Отправить

[ctx: @action:button Reply to a post]
en: Reply
ru: Ответить

[ctx: @action:button Send the same post again]
en: Repost
ru: Отправить ту же публикацию снова

[ctx: @action:Button Save an edited a post]
en: Save
ru: Сохранить

[ctx: @action:button Keep this draft]
en: Save
ru: Сохранить

[ctx: @action:button Go back to editing]
en: Cancel
ru: Отмена

[ctx: @title]
en: Schedule Post
ru: Запланировать публикацию

[ctx: @action:button Set this post's schedule to when it should be posted]
en: Set Schedule
ru: Настроить расписание

[ctx: @info:placeholder]
en: Content notice
ru: Предупреждение о содержимом

[ctx: @info:placeholder]
en: What's new?
ru: Что нового?

[ctx: @title:window]
en: Choose a File
ru: Выбор файла

[ctx: @action:button]
en: Attach File
ru: Прикрепить файл

[ctx: @info:tooltip]
en: You can't have attachments and a poll in the same post.
ru: Нельзя добавлять вложения и опрос в одну и ту же публикацию.

[ctx: @info:tooltip]
en: You have the maximum allowed number of attachments.
ru: Вы уже добавили максимально допустимое количество вложений.

[ctx: @info:tooltip]
en: Attach file
ru: Прикрепить файл

[ctx: @action:button]
en: Attach Poll
ru: Прикрепить опрос

[ctx: @info:tooltip]
en: You can't modify or add a poll to an existing post.
ru: Вы не можете изменить существующий опрос или добавить новый к уже опубликованной записи.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add poll
ru: Добавить опрос

[ctx: @action:button]
en: Content Notice
ru: Предупреждение о содержимом

[ctx: @info:tooltip]
en: Content notice
ru: Предупреждение о содержимом

[ctx: @action:button]
en: Visibility
ru: Видимость

[ctx: @title]
en: Visibility
ru: Видимость

[ctx: @item:inmenu Local to this server]
en: Local
ru: Локальная запись на этом сервере

[ctx: @item:inmenu Public to the world]
en: Public
ru: Общедоступная запись

[ctx: @item:inmenu Public but less so]
en: Unlisted
ru: Запись не в ленте

[ctx: @item:inmenu Only to followers]
en: Private
ru: Закрытая запись

[ctx: @item:inmenu Only to who is explicitly mentioned]
en: Direct Message
ru: Личное сообщение

[ctx: @info:tooltip Post visibility]
en: Visibility
ru: Видимость

[ctx: @info:tooltip]
en: Post language
ru: Язык публикации

[ctx: @action:button]
en: Add Emoji
ru: Добавить эмодзи

[ctx: @info:tooltip]
en: Add emoji
ru: Добавить эмодзи

[ctx: @label Character count in the status composer]
en: <b>%1/%2</b> characters
ru: <b>%1/%2</b> симв.

[ctx: @action:button Schedule something to be posted later]
en: Schedule
ru: Запланировать

[ctx: @title]
en: Alt Text Reminder
ru: Напоминание об альтернативном тексте

[ctx: @label]
en: Some of your media is missing alt text. Adding descriptions help everyone, especially the visually impaired.
ru: Для некоторых ваших медиафайлов не указан альтернативный текст. Добавление описаний облегчает работу с файлами всем пользователям, особенно слабовидящим.

en: Loading
ru: Загрузка

en: Home (%1)
ru: Главная (%1)

en: Show Boosts
ru: Показать републикации

en: Show Replies
ru: Показать ответы

[ctx: @info:status Network status]
en: Failed to contact server: %1. Please check your settings.
ru: Не удалось подключиться к серверу: %1. Проверьте параметры подключения.

[ctx: @action:button Load more posts above this]
en: Load More
ru: Загрузить больше

en: Switch Account
ru: Сменить учётную запись

en: Switch account
ru: Сменить учётную запись

en: Empty conversation
ru: Чат пуст

en: %1 and %2
ru: %1 и %2

en: %2 and one other | %2 and %1 others
ru[0]: %2 и ещё %1
ru[1]: %2 и ещё %1
ru[2]: %2 и ещё %1
ru[3]: %2 и ещё один пользователь

en: Members of the list
ru: Участники списка

en: Any followed users
ru: Все отслеживаемые пользователи

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 5 minutes
ru: 5 минут

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 30 minutes
ru: 30 минут

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 1 hour
ru: 1 час

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 6 hours
ru: 6 часов

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 12 hours
ru: 12 часов

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 1 day
ru: 1 день

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 3 days
ru: 3 дня

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 7 days
ru: 7 дней

en: An unknown error occurred.
ru: Произошла неизвестная ошибка.

en: Browse the Fediverse
ru: Просмотр федеративной сети

en: © 2021-2025 KDE Community
ru: © Сообщество KDE, 2021–2025

en: Maintainer
ru: Сопровождающий

en: Supports https, and web+ap url schemes.
ru: Предусмотрена поддержка https и схемы URL-адреса web+ap.

en: Receiving push notifications
ru: Получение push-уведомлений

en: Error occurred when fetching the latest notification.
ru: Ошибка при получении последнего уведомления.

[ctx: @title]
en: Home
ru: Главная

[ctx: @title]
en: Local
ru: Локальная лента

[ctx: @title]
en: Global
ru: Глобальная лента

[ctx: @title]
en: Bookmarks
ru: Закладки

[ctx: @title]
en: Favorites
ru: Избранное

[ctx: @title]
en: Trending
ru: Тренды

en: Trending
ru: Тренды

[ctx: @title:window]
en: Loading…
ru: Загрузка…

[ctx: @title]
en: Post by %1
ru: Публикация от %1

[ctx: @title:window]
en: Trending News
ru: Новостные тренды

[ctx: @title:group Title for the group of account related actions]
en: Account
ru: Учётная запись

[ctx: @action:button]
en: Switch to '%1'
ru: Переключиться на «%1»

[ctx: @action:button]
en: Configure '%1'
ru: Настроить «%1»

[ctx: @action:button]
en: Add Account
ru: Добавить учётную запись

[ctx: @action:button]
en: Write a New Post
ru: Создать публикацию

[ctx: @action:button Home Timeline]
en: Open Home Timeline
ru: Открыть ленту новостей

[ctx: @action:button Account Notifications]
en: Open Notifications
ru: Открыть уведомления

[ctx: @action:button Follows that require explicit allow/deny]
en: Open Follow Requests
ru: Открыть запросы на подписку

[ctx: @action:button Local timeline of posts from the account's own server]
en: Open Local Timeline
ru: Открыть локальную ленту новостей

[ctx: @action:button Global timeline of posts from the entire Fediverse network]
en: Open Global Timeline
ru: Открыть глобальную ленту новостей

[ctx: @action:button Direct one-on-one messages between users]
en: Open Conversations
ru: Открыть чаты

[ctx: @action:button This account's favorited posts]
en: Open Favorites
ru: Открыть избранное

[ctx: @action:button This account's bookmarked posts]
en: Open Bookmarks
ru: Открыть закладки

[ctx: @action:button Explore this server's trending posts, news, and more]
en: Open Explore
ru: Открыть обзор

[ctx: @action:button A list of this account's followed accounts]
en: Open Following
ru: Открыть подписки

[ctx: @action:button Search for users, posts and tags]
en: Open Search
ru: Открыть поиск

[ctx: @action:button]
en: Open Server Information
ru: Открыть сведения о сервере

[ctx: @action:button This account's lists, or timelines consisting of a groups of accounts]
en: Open Lists
ru: Открыть списки

[ctx: @action:button This account's profile]
en: Open Profile
ru: Открыть профиль

[ctx: @action:button]
en: Open Account Switcher
ru: Открыть окно выбора учётной записи

[ctx: @action:button]
en: Switch '%1'
ru: Переключить «%1»

[ctx: Previously used emojis]
en: History
ru: Журнал

[ctx: 'Custom' is a category of emoji]
en: Custom
ru: Пользовательские

[ctx: 'Smileys' is a category of emoji]
en: Smileys
ru: Смайлики

[ctx: 'People' is a category of emoji]
en: People
ru: Люди

[ctx: 'Nature' is a category of emoji]
en: Nature
ru: Природа

[ctx: 'Food' is a category of emoji]
en: Food
ru: Еда

[ctx: 'Activities' is a category of emoji]
en: Activities
ru: Занятия

[ctx: 'Travel' is a category of emoji]
en: Travel
ru: Путешествия

[ctx: 'Objects' is a category of emoji]
en: Objects
ru: Предметы

[ctx: 'Symbols' is a category of emoji]
en: Symbols
ru: Символы

[ctx: 'Flags' is a category of emoji]
en: Flags
ru: Флаги

en: Could not open the temporary download file
ru: Не удалось открыть загруженный временный файл

en: Could not reserve disk space for download
ru: Не удалось зарезервировать дисковое пространство для загрузки

[ctx: Job heading, like 'Copying']
en: Downloading
ru: Загрузка

[ctx: The URL being downloaded/uploaded]
en: Source
ru: Источник

[ctx: The location being downloaded to]
en: Destination
ru: Назначение

en: in the future
ru: в будущем

en: %1s
ru: %1 с

en: %1m
ru: %1 м

en: %1h
ru: %1 ч

en: Today
ru: Сегодня

en: %1d
ru: %1 д

en: 1 week ago | %1 weeks ago
ru[0]: %1 неделю назад
ru[1]: %1 недели назад
ru[2]: %1 недель назад
ru[3]: 1 неделю назад

en: 1 month ago | %1 months ago
ru[0]: %1 месяц назад
ru[1]: %1 месяца назад
ru[2]: %1 месяцев назад
ru[3]: 1 месяц назад

en: 1 year ago | %1 years ago
ru[0]: %1 год назад
ru[1]: %1 года назад
ru[2]: %1 лет назад
ru[3]: 1 год назад
