tokodon - en to sv translation catalogue (986 entries)

en: All supported formats (*.jpg *.jpeg *.png *.gif *.webp *.heic *.heif *.avif *.webm *.mp4 *.m4v *.mov)
sv: Alla format som stöds (*.jpg *.jpeg *.png *.gif *.webp *.heic *.heif *.avif *.webm *.mp4 *.m4v *.mov)

en: JPEG image (*.jpg *.jpeg)
sv: JPEG-bild (*.jpg *.jpeg)

en: PNG image (*.png)
sv: PNG-bild (*.png)

en: GIF image (*.gif)
sv: GIF-bild (*.gif)

en: WebP image (*.webp)
sv: WebP-bild (*.webp)

en: HEIC image(*.heic)
sv: HEIC-bild (*.heic)

en: HEIF image (*.heif)
sv: HEIF-bild (*.heif)

en: AVIF image (*.avif)
sv: AVIF-bild (*.avif)

en: WebM video (*.webm)
sv: WebM-video (*.webm)

en: MPEG-4 video (*.mp4)
sv: MPEG-4-video (*.mp4)

en: M4V video (*.m4v)
sv: M4V-video (*.m4v)

en: QuickTime video (*.mov)
sv: QuickTime-video (*.mov)

en: All files (*)
sv: Alla filer (*)

en: All supported formats (%1)
sv: Alla format som stöds (%1)

en: Could not follow account
sv: Kunde inte följa konto

en: Could not unfollow account
sv: Kunde inte sluta följa konto

en: Could not remove account as your follower
sv: Kunde inte ta bort konto som din följare

en: Could not block account
sv: Kunde inte blockera konto

en: Could not unblock account
sv: Kunde inte sluta blockera konto

en: Could not mute account
sv: Kunde inte tysta konto

en: Could not unmute account
sv: Kunde inte sluta tysta konto

en: Could not feature account
sv: Kunde inte välja ut konto

en: Could not unfeature account
sv: Kunde inte sluta välja ut konto

en: Could not edit note about an account
sv: Kunde inte redigera anmärkning om ett konto

[ctx: @info:label Error message]
en: Network request was interrupted
sv: Nätverksbegäran avbröts

[ctx: @info:label Error message]
en: Failed to parse credentials
sv: Misslyckades tolka inloggningsinformation

en: View Post
sv: Visa inlägg

en: View Profile
sv: Visa profil

en: %1 mentioned you
sv: %1 nämnde dig

en: %1 wrote a new post
sv: %1 skev ett nytt inlägg

en: %1 boosted your post
sv: %1 förstärkte ditt inlägg

en: %1 followed you
sv: %1 följer dig

en: %1 requested to follow you
sv: %1 begärde att få följa dig

en: %1 favorited your post
sv: %1 markerade ditt inlägg som favorit

en: Poll by %1 has ended
sv: Omröstning av %1 har avslutats

en: %1 edited a post
sv: %1 redigerade ett inlägg

[ctx: @title this is used for notifications, when an annual report is available. It's similar to spotify wrapped, it shows profile stats / it's a recap of the year. The variable is the current year e.g. 2024. Please don't translate the hashtag.]
en: Your %1 #FediWrapped awaits!
sv: Din %1 #FediWrapped väntar.

en: Unveil your year's highlights and memorable moments on Mastodon!
sv: Avslöja årets höjdpunkter och minnesvärda ögonblick på Mastodon.

[ctx: @title]
en: New Notification
sv: Ny underrättelse

en: You received a new notification.
sv: Du tog emot en ny underrättelse.

en: <b>Content Notice</b>: %1
sv: <b>Innehållsmeddelande</b>: %1

en: This post has no text.
sv: Inlägget har ingen text.

en: The moderators of your server has limited this user, view this in Tokodon to see their profile.
sv: Moderatorerna på din server har begränsat den här användaren, titta på det i Tokodon för att se användarens profil.

en: This user doesn't have a description.
sv: Användaren har ingen beskrivning.

en: Image is too big
sv: Bilden är för stor

en: Unsupported image file. Only jpeg, png and gif are supported.
sv: Bildfilens stöds inte. Bara JPEG, PNG och GIF stöds.

en: Account details saved
sv: Kontoinformation sparad

en: This server provided no rules. Please see their website for more information.
sv: Server anger inga regler. Se hemsidan för mer information.

[ctx: @title:window]
en: Draft Posts
sv: Inläggsutkast

[ctx: @title:window]
en: Scheduled Posts
sv: Schemalagda inlägg

[ctx: @title]
en: Follow Requests
sv: Förfrågan om att följa

[ctx: @title]
en: Followers
sv: Följare

[ctx: @title]
en: Following
sv: Följer

[ctx: @title]
en: Muted Users
sv: Tystade användare

[ctx: @title]
en: Blocked Users
sv: Blockerade användare

[ctx: @title]
en: Featured Users
sv: Utvalda användare

[ctx: @title]
en: %1 favorite | %1 favorites
sv[0]: %1 favorit
sv[1]: %1 favoriter

[ctx: @title]
en: %1 boost | %1 boosts
sv[0]: %1 förstärkning
sv[1]: %1 förstärkningar

[ctx: @title]
en: Familiar Followers
sv: Bekanta följare

[ctx: @title]
en: Manage List Users
sv: Hantera listade användare

en: No Follow Requests
sv: Ingen förfrågan om att följa

en: No Followers
sv: Inga följare

en: No Followed Users
sv: Inga följda användare

en: No Muted Users
sv: Inga tystade användare

en: No Blocked Users
sv: Inga blockerade användare

en: No Featured Users
sv: Inga utvalda användare

en: No Users Favorited This Post
sv: Inga användare har angett inlägget som favorit

en: No Users Boosted This Post
sv: Inga användare har förstärkt inlägget

en: No Familiar Followers
sv: Inga bekanta följare

en: No Users
sv: Inga användare

en: Some users need to be manually approved before they can follow you, and will show up here.
sv: Vissa användare måste godkännas manuellt innan de kan följa dig och dyker upp här.

[ctx: @info:placeholder]
en: No one is following this user, or they have chosen to hide this information.
sv: Ingen följer användaren, eller så har de valt att dölja den här informationen.

[ctx: @info:placeholder]
en: This user isn't following anyone, or has chosen to hide this information.
sv: Användaren följer ingen, eller har valt att dölja den här informationen.

en: Mute users to stop them from showing up in your notifications.
sv: Tysta användare för att hindra dem från att dyka upp i dina underrättelser.

en: Block users to hide the user from your timeline entirely.
sv: Blockera användare för att dölja användaren från din tidslinje helt och hållet.

en: Users you like can be featured and shown on your profile.
sv: Användare du tycker om kan bli utvalda och visas på din profil.

en: No one has favorited this post yet. Maybe you'll be the first?
sv: Ingen har favoritmarkerat det här inlägget ännu. Kanske du blir den första?

en: No one has boosted this post yet. You should boost it to expand its reach!
sv: Ingen har förstärkt det här inlägget ännu. Du bör förstärka det för att utöka dess räckvidd!

en: There is no one in this list yet.
sv: Det finns ingen i den här listan ännu.

[ctx: @title:window]
en: Suggested Users
sv: Föreslagna användare

en: Could not accept account
sv: Kunde inte acceptera konto

en: Could not reject account
sv: Kunde inte avvisa konto

en: Could not take action against the account
sv: Kunde inte vidta åtgärder mot kontot

en: Could not enable the disabled account
sv: Kunde inte aktivera det inaktiverade kontot

en: Could not unsilence the account
sv: Kunde inte sluta tysta konto

en: Could not unsuspend the account
sv: Kunde inte avsluta avstängning av kontot

en: Could not mark the account as not sensitive
sv: Kunde inte markera kontot som okänsligt

[ctx: login status]
en: Suspended
sv: Avstängd

[ctx: login status]
en: Limited
sv: Begränsad

[ctx: login status]
en: Sensitized
sv: Känsliggjort

[ctx: login status]
en: Frozen
sv: Fryst

[ctx: login status]
en: Email Not confirmed
sv: E-post ej bekräftad

[ctx: login status]
en: Not Approved
sv: Inte godkänd

[ctx: login status]
en: No Limits Imposed
sv: Inga begränsningar ålagda

en: Error occurred when making a PUT request to update the domain block.
sv: Fel uppstod när en PUT-begäran utfördes för att uppdatera domänblocket.

en: Could not resolve report
sv: Kunde inte lösa rapport

en: Could not unresolve report
sv: Kunde inte ta bort lösning av rapport

en: Could not assign report
sv: Kunde inte tilldela rapport

en: Could not unassign report
sv: Kunde inte ta bort tilldelning av rapport

[ctx: @info %1 is a display name]
en: %1 has moved to a new account:
sv: %1 har flyttat till ett nytt konto:

[ctx: @action:button]
en: Go to Profile
sv: Gå till profil

[ctx: 'Mutual' is the common English word used in social media platforms describe people who follow you back. This the same meaning as 'mutual friends', for example.]
en: Mutual
sv: Ömsesidiga

en: Follows you
sv: Följer dig

en: Follow Requested
sv: Förfrågan om att följa

en: Unfollow
sv: Sluta följ

en: Follow
sv: Följ

en: Stop notifying me when %1 posts.
sv: Sluta underrätta mig när %1 skickar ett inlägg.

en: Notify me when %1 posts.
sv: Underrätta mig när %1 skickar ett inlägg.

[ctx: @info:tooltip]
en: Show a QR code for this account
sv: Visa en QR-kod för kontot

en: Mention…
sv: Omnämnande…

en: Start a Conversation…
sv: Starta ett konversation…

en: Hide Boosts from %1
sv: Dölj förstärkningar från %1

en: Show Boosts from %1
sv: Visa förstärkningar från %1

en: Stop Featuring This Profile
sv: Sluta välja ut profil

en: Feature This Profile
sv: Välj ut profil

en: Unmute
sv: Sluta tysta

en: Mute
sv: Tysta

en: Unblock
sv: Sluta blockera

en: Block
sv: Blockera

[ctx: @action:inmenu Report this post]
en: Report…
sv: Rapportera…

en: Edit Profile
sv: Redigera profil

en: Account editor
sv: Kontoeditor

en: Featured Users
sv: Utvalda användare

[ctx: @action:inmenu]
en: Scheduled Posts
sv: Schemalagda inlägg

[ctx: @action:inmenu]
en: Draft Posts
sv: Inläggsutkast

[ctx: @action:inmenu 'Browser' being a web browser]
en: Open in Browser
sv: Öppna i webbläsare

en: Copy Link
sv: Kopiera länk

en: Profile link copied.
sv: Profillänk kopierad.

[ctx: @info:label Joined at]
en: Joined
sv: Gick med

en: Ownership of this link was checked on %1
sv: Länkens ägare kontrollerades %1

[ctx: @label:textfield]
en: Private Note:
sv: Privat anmärkning:

en: Saved
sv: Sparad

en: Write down something about this user, this isn't visible to anyone but you.
sv: Skriv ner något om användaren, det är inte synligt för någon annan en dig.

en: Also followed by:
sv: Också följd av:

[ctx: @action:button See all familiar followers]
en: View %1 More
sv: Visa %1 fler

[ctx: @action:button See all familiar followers]
en: View All
sv: Visa alla

[ctx: @label User's number of statuses]
en: <b>%1</b> post | <b>%1</b> posts
sv[0]: <b>%1</b> inlägg
sv[1]: <b>%1</b> inlägg

[ctx: @label User's number of followed accounts]
en: <b>%1</b> follows | <b>%1</b> following
sv[0]: <b>%1</b> följer
sv[1]: <b>%1</b> följer

[ctx: @label User's number of followers]
en: <b>%1</b> follower | <b>%1</b> followers
sv[0]: <b>%1</b> följare
sv[1]: <b>%1</b> följare

[ctx: @item:inmenu Profile Post Filter]
en: Posts
sv: Inlägg

[ctx: @item:inmenu Profile Post Filter]
en: Posts && Replies
sv: Inlägg och svar

[ctx: @option:check]
en: Hide boosts
sv: Dölj förstärkningar

[ctx: @action:button Show all of a profile's posts]
en: All
sv: Alla

[ctx: @title:window]
en: Profile
sv: Profil

[ctx: @label]
en: No Posts
sv: Inga inlägg

en: This user hasn't posted anything yet.
sv: Den här användaren har inte gjort några inlägg ännu.

[ctx: @label]
en: No Media
sv: Ingen media

en: This user hasn't posted any media yet.
sv: Den här användaren har inte skickat in någon media ännu.

[ctx: @title: dialog to switch between logged in accounts]
en: Switch Account
sv: Byt konto

[ctx: @button: login to or register a new account.]
en: Add Account
sv: Lägg till konto

en: Log in or create a new account
sv: Logga in eller skapa ett nytt konto

[ctx: @info:tooltip]
en: This account has an issue and can't login, switch to it for more details.
sv: Kontot har ett problem och det går inte att logga in. Gå till det för mer information.

en: Share
sv: Dela

en: Share the selected media
sv: Dela de markerade medierna

[ctx: @title Server-wide announcements set by admins.]
en: Announcements
sv: Kungörelser

[ctx: @label An announcement was published on a date]
en: Announcement on %1
sv: Kungörelse %1

[ctx: @label]
en: No Announcements
sv: Inga kungörelser

en: Your server has not made any announcements yet.
sv: Servern har inte skickat några kungörelser ännu.

[ctx: @title]
en: Confirm Boost
sv: Bekräfta förstärkning

[ctx: @action:button Boost this post]
en: Boost
sv: Förstärk

en: View profile
sv: Visa profil

en: No emojis
sv: Inga emoji

[ctx: @info:placeholder]
en: No Information
sv: Ingen information

[ctx: @info Last updated: relative date and time (e.g. 2 years ago)]
en: Last updated: %1
sv: senaste uppdatering: %1

[ctx: @action:button]
en: Create Post
sv: Skapa inlägg

[ctx: @info:tooltip]
en: Return to Top
sv: Återgå till början

[ctx: @info:status]
en: Some replies are not available
sv: Vissa svar är inte tillgängliga

en: To view all replies, open the post on the original server.
sv: För att se alla svar, öppna inlägget på den ursprungliga servern.

[ctx: @action:button 'Browser' being a web browser]
en: Open in Browser
sv: Öppna i webbläsare

[ctx: @info:status]
en: End of Timeline
sv: Tidslinjens slut

en: Conversations
sv: Konversationer

[ctx: @action:intoolbar]
en: New Conversation…
sv: Ny konversation…

[ctx: @title]
en: Search Users
sv: Sök efter användare

en: Search for user…
sv: Sök efter användare…

en: No Conversations
sv: Inga konversationer

en: Direct messages to other users will show up here. Do not share any sensitive information over a conversation.
sv: Direktmeddelanden till andra användare dyker upp här. Dela inte någon känslig information under en konversation.

[ctx: @action:button]
en: Increase follow request count
sv: Öka antalet förfrågningar om att följa

[ctx: @action:button]
en: Decrease follow request count
sv: Minska antalet förfrågningar om att följa

[ctx: @title:window]
en: Create List
sv: Skapa lista

[ctx: @title:window]
en: Edit List
sv: Redigera lista

[ctx: @label:textbox List title]
en: Title
sv: Titel

[ctx: @label]
en: Show replies for
sv: Visa svar för

[ctx: @label If the list is exclusive]
en: Exclusive
sv: Exklusiv

en: Posts in an exclusive list are excluded from the Home timeline.
sv: Inlägg i en exklusiv lista undantas från tidslinjen i Hem.

[ctx: @label If the list is favorited]
en: Favorite
sv: Favorit

en: This list will show up in the sidebar.
sv: Listan visas i sidoraden.

[ctx: @action:button Delete the list]
en: Manage Users
sv: Hantera användare

[ctx: @action:intoolbar Add users to list]
en: Add Users
sv: Lägg till användare

[ctx: @title]
en: Add Users to List…
sv: Lägg till användare i listan…

[ctx: @action:button Add user to this list]
en: Add
sv: Lägg till

en: Search among users you follow…
sv: Sök bland användare som du följer…

[ctx: @action:button Create the list]
en: Create
sv: Skapa

[ctx: @action:button Save the edited list]
en: Save
sv: Spara

[ctx: @action:button Delete the list]
en: Delete
sv: Ta bort

[ctx: @title]
en: Deleting List
sv: Tar bort lista

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to delete this list?
sv: Är du säker på att du vill ta bort listan?

en: Explore
sv: Utforska

en: Posts
sv: Inlägg

en: Hashtags
sv: Hashtaggar

en: News
sv: Nyheter

en: Users
sv: Användare

[ctx: @info:placeholder]
en: No Posts
sv: Inga inlägg

[ctx: @info:placeholder]
en: No Tags
sv: Inga etiketter

en: %1 person is talking | %1 people are talking
sv[0]: %1 person talar
sv[1]: %1 personer talar

[ctx: @info:placeholder]
en: No News
sv: Inga nyheter

[ctx: @info:placeholder]
en: No Users
sv: Inga användare

[ctx: @title 'Following' as in the users you're following on Mastodon.]
en: Following
sv: Följer

[ctx: @action:button]
en: Filters
sv: Filter

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Boosts
sv: Visa förstärkningar

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Replies
sv: Visa svar

[ctx: @action:intoolbar]
en: Configure Filters…
sv: Anpassa filter…

[ctx: @title:window]
en: Filters
sv: Filter

en: No User Selected
sv: Ingen användare markerad

en: With the Following view, easily check on each user you're following and only their posts - sorted by recent activity.
sv: Med vyn Följer kan du enkelt kontrollera varje användare du följer och bara deras inlägg, sorterade enligt senaste aktivitet.

[ctx: @action:intoolbar]
en: Open Post
sv: Öppet inlägg

[ctx: @title:window]
en: About Server
sv: Om servern

[ctx: @title:window]
en: Notifications
sv: Underrättelser

en: Setup Required
sv: Inställning krävs

en: Tokodon can show notifications for activity such as users boosting or replying to your posts.
    
    The types of notifications shown can be fine tuned when logged in.
sv: Tokodon kan visa underrättelser om aktiviteter som att användare förstärker eller svarar på dina inlägg.
    
    De typer av underrättelser som visas kan finjusteras när du är inloggad.

en: Allow Notifications
sv: Tillåt underrättelser

en: Continue
sv: Fortsätt

[ctx: @title:window]
en: Password Service
sv: Lösenordstjänst

en: Tokodon requires a password service to be running to save personally sensitive information.
    
    Tokodon can use KWallet, GNOME Keyring or any libsecret-compatible service.
    
    After you installed the service, make sure it's running and restart Tokodon.
sv: Tokodon kräver att en lösenordstjänst körs för att spara personligt känslig information.
    
    Tokodon kan använda plånboken, GNOME:s nyckelring eller vilken tjänst som helst kompatibel med libsecret.
    
    När du har installerat tjänsten, se till att den körs och starta om Tokodon.

en: Quit Tokodon
sv: Avsluta Tokodon

[ctx: @title:window]
en: Welcome
sv: Välkommen

en: Welcome to Tokodon
sv: Välkommen till Tokodon

en: Some initial setup is required before you can use Tokodon.
sv: Viss inledande inställning krävs innan Tokodon kan användas.

[ctx: @title]
en: Select Language
sv: Välj ett språk

[ctx: @action:button]
en: Close
sv: Stäng

[ctx: @title]
en: Lists
sv: Listor

en: Create List
sv: Skapa lista

en: No Lists
sv: Inga listor

en: Lists allow you to categorize who you're following.
sv: Listor låter dig kategorisera vem du följer.

en: No Posts
sv: Inga inlägg

en: There are no posts from the users in your list. Only new posts will appear in a list.
sv: Det finns inga inlägg från användarna i din lista. Bara nya inlägg visas i en lista.

en: Edit List
sv: Redigera lista

[ctx: @title:window]
en: Authorization
sv: Behörighet

en: To continue, you must authorize Tokodon to access your account.
sv: För att fortsätta måste du ge Tokodon behörighet att komma åt ditt konto.

en: Open Authorization Page
sv: Öppna behörighetssida

en: Copy Link to Authorization Page
sv: Kopiera länk till behörighetssida

en: Link copied.
sv: Länk kopierad.

en: Use Authorization Code
sv: Använd behörighetskod

en: Use this login method if the above link does not work.
sv: Använd den här inloggningsmetoden om ovanstående länk inte fungerar.

en: Enter authorization token:
sv: Ange behörighetssymbol:

[ctx: @title:window]
en: Login Issue
sv: Inloggningsproblem

en: There was an issue logging into %1:<br><b>%2</b>
sv: Ett problem uppstod vid försök att logga in på %1:<br><b>%2</b>

en: Please check if the password service is running. For other login issues, you can try logging into the server's website.
    
    You can attempt to log in again with the button below, or restart Tokodon.
sv: Kontrollera om lösenordstjänsten körs. För andra inloggningsproblem kan du prova att logga in på serverns webbplats.
    
    Du kan försöka logga in igen med knappen nedan eller starta om Tokodon.

en: View Website
sv: Visa webbplats

en: Re-Attempt Log In
sv: Försök logga in igen

en: Logout
sv: Logga ut

[ctx: @title]
en: Logout
sv: Logga ut

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to log out?
sv: Är du säker på att du vill logga ut?

[ctx: @title:window]
en: Registration
sv: Registrering

[ctx: @info:status Network status]
en: Failed to contact server: %1. Please check your proxy settings.
sv: Misslyckades kontakta server: %1. Kontrollera proxyinställningarna.

en: Proxy Settings
sv: Proxyinställningar

[ctx: @title:group]
en: Register
sv: Registrera

en: Username
sv: Användarnamn

en: Email Address
sv: E-postadress

en: Password
sv: Lösenord

en: Date of Birth
sv: Födelsedatum

en: Reason
sv: Orsak

en: Register
sv: Registrera

[ctx: @title:window]
en: Rules
sv: Regler

[ctx: @title:group]
en: Rules
sv: Regler

[ctx: @action:button Agree to server rules]
en: Agree
sv: Godkänn

[ctx: @action:button Disagree to server rules]
en: Disagree
sv: Avvisa

[ctx: @title:window]
en: Pick a Server
sv: Välj en server

[ctx: @title:window]
en: Choose your Existing Server
sv: Välj befintlig server

en: This server is closed for registration: %1
sv: Servern är stängd för registrering: %1

en: This server is closed for registration, and did not provide a reason.
sv: Servern är stängd för registrering, och anger inte någon orsak.

en: Search or enter URL…
sv: Sök efter eller ange webbadress…

en: Custom Server
sv: Egen server

en: Public Servers
sv: Öppna servrar

en: No Public Servers
sv: inga öppna servrar

en: Enter a server URL manually in the search field.
sv: Skriv in serverwebbadress manuellt i sökfältet.

[ctx: @action:button Open in external web browser]
en: Open Externally
sv: Öppna externt

[ctx: @info]
en: Browse the Fediverse and connect with people on Mastodon (and other compatible software).
sv: Bläddra i Fediverse och kontakta personer på Mastodon (och annan kompatibel programvara).

[ctx: @action:button Pick a Mastodon server]
en: Register
sv: Registrera

[ctx: @action:button Use an existing Mastodon account]
en: Login
sv: Logga in

[ctx: @action:button Application settings]
en: Settings
sv: Inställningar

[ctx: @action:button]
en: Compatible with Mastodon
sv: Kompatibel med Mastodon

[ctx: @info Compatible with Mastodon]
en: Compatible with
sv: Kompatibel med

[ctx: @title]
en: Open As…
sv: Öppna som…

[ctx: @title]
en: Reply As…
sv: Svara som…

[ctx: @title]
en: Favorite As…
sv: Favorit som…

[ctx: @title]
en: Boost As…
sv: Förstärk som…

[ctx: @title]
en: Bookmark As…
sv: Bokmärk som…

[ctx: @title]
en: Unknown Action
sv: Okänd åtgärd

en: It seems pretty quiet right now, try posting something!
sv: Det verkar ganska tyst just nu, prova att skicka något!

en: No Favorites
sv: Inga favoriter

en: Posts that you favorite will show up here. If you appreciate someone's post, favorite it!
sv: Inlägg som du gillar dyker upp här. Om du uppskattar någons inlägg, favoritmarkera det!

en: No Bookmarks
sv: Inga bokmärken

en: Bookmark posts and they will show up here. Bookmarks are always kept private, even to the post's author.
sv: Bokmärk inlägg så dyker de upp här. Bokmärken hålls alltid privata, även för inläggets författare.

en: Write a New Post
sv: Skriv ett nytt inlägg

en: Write a new post
sv: Skriv ett nytt inlägg

en: Reply to post
sv: Svara på inlägg

[ctx: @action:button Home Timeline]
en: Home
sv: Hem

[ctx: @action:button Account Notifications]
en: Notifications
sv: Underrättelser

[ctx: @action:button Follows that require explicit allow/deny]
en: Follow Requests
sv: Förfrågan om att följa

[ctx: @action:button Local timeline of posts from the account's own server]
en: Local
sv: Lokal

[ctx: @action:button Direct one-on-one messages between users]
en: Conversations
sv: Konversationer

[ctx: @action:button This account's favorited posts]
en: Favorites
sv: Favoriter

[ctx: @action:button This account's bookmarked posts]
en: Bookmarks
sv: Bokmärken

[ctx: @action:button Explore this server's trending posts, news, and more]
en: Explore
sv: Utforska

[ctx: @action:button A list of this account's followed accounts]
en: Following
sv: Följer

[ctx: @action:button Search for users, posts and tags]
en: Search
sv: Sök

[ctx: @action:button This account's lists, or timelines consisting of a groups of accounts]
en: Lists
sv: Listor

[ctx: @action:button This account's profile]
en: Profile
sv: Profil

[ctx: @action:button Open debug page]
en: Debug
sv: Felsök

[ctx: @action:button Open moderation tools]
en: Moderation Tools
sv: Modereringsverktyg

[ctx: @action:button Open settings dialog]
en: Settings
sv: Inställningar

[ctx: @action:intoolbar]
en: Unfollow
sv: Sluta följa

[ctx: @action:intoolbar]
en: Follow
sv: Följ

[ctx: @title]
en: Embed Information
sv: Inbädda information

en: Advanced Search
sv: Avancerad sökning

[ctx: @info:placeholder Username for searching accounts]
en: Username:
sv: Användarnamn:

[ctx: @info:placeholder display name for searching accounts]
en: Display Name:
sv: Namn som visas:

[ctx: @info:placeholder email for searching accounts]
en: Email:
sv: E-post:

[ctx: @info:placeholder ip for searching accounts]
en: IP:
sv: IP-adress:

[ctx: @info:Search button to initiate searching accounts]
en: Search
sv: Sök

[ctx: @info:Reset button to reset all the text fields]
en: Reset
sv: Nollställ

[ctx: @info:Cancel button to close the dailog]
en: Cancel
sv: Avbryt

[ctx: @info:Location combobox to choose location filters]
en: Location
sv: Plats

[ctx: @info:Filter out accounts from any location]
en: All
sv: Alla

[ctx: @info:Filter out local accounts]
en: Local
sv: Lokal

[ctx: @info:Filter out remote accounts]
en: Remote
sv: Fjärr

[ctx: @info:Moderation Status combobox to choose between different moderation status filters]
en: Moderation Status
sv: Modereringsstatus

[ctx: @info:Filter out accounts with any moderation status]
en: All
sv: Alla

[ctx: @info:Filter out accounts with active moderation status]
en: Active
sv: Aktiv

[ctx: @info:Filter out accounts with pending moderation status]
en: Pending
sv: Vilande

[ctx: @info:Filter out accounts with disabled moderation status]
en: Disabled
sv: Inaktiverad

[ctx: @info:Filter out accounts with silenced moderation status]
en: Silenced
sv: Tystat

[ctx: @info:Filter out accounts with suspended moderation status]
en: Suspended
sv: Avstängd

[ctx: @info:Role combobox to choose between different role filters]
en: Role
sv: Roll

[ctx: @info:Filter out accounts with any role]
en: All
sv: Alla

[ctx: @info:Filter out accounts with admin role]
en: Admin
sv: Administratör

[ctx: @info:Filter out accounts with owner role]
en: Owner
sv: Ägare

en: No accounts found
sv: Inga konton hittades

[ctx: @action:button]
en: Create Email Block
sv: Skapa e-postblockering

[ctx: @title]
en: E-Mail Domain Info
sv: Domäninformation för e-post

[ctx: @info The domain on which the block is imposed]
en: Email domain name
sv: Domännamn för e-post

[ctx: @info Time when the block was imposed.]
en: Block created at
sv: Blockering skapad

[ctx: @info The counted accounts signup attempts using that email domain within the last week.]
en: Account sign-up attempts in this week
sv: Kontoregistreringsförsök denna veckan

[ctx: @info The counted IP signup attempts of that email domain within that day.]
en: IP sign-up attempts in this week
sv: IP-registreringsförsök under denna veckan

[ctx: @action:button]
en: Cancel
sv: Avbryt

[ctx: @action:button]
en: Delete email block
sv: Ta bort e-postblockering

en: Email block deleted
sv: E-postblockering borttagen

[ctx: @title]
en: New E-Mail Domain Block
sv: Ny domänblockering för e-post

[ctx: @info The domain on which the block will be imposed]
en: Domain *
sv: Domän *

en: This can be the domain name that shows up in the e-mail address or the MX record it uses. They will be checked upon sign-up.
sv: Det här kan vara domännamnet som visas i e-postadressen eller MX-posten som används. De kontrolleras vid registrering.

[ctx: @action:button]
en: Resolve domain
sv: Lös upp domän

en: New email block added
sv: Ny e-postblockering tillagd

[ctx: @info]
en: %1 sign-up attempts over the last week
sv: %1 registreringsförsök under förra veckan

en: No email blocks found
sv: Inga e-postblockeringar hittades

en: Add New Domain Block
sv: Lägg till ny domänblockering

en: Allow Federation with Domain
sv: Tillåt federation med domän

en: Allowed Domain Info
sv: Tillåten domäninformation

[ctx: @info:The domain that is allowed to federate]
en: Domain
sv: Domän

[ctx: @info:Time when the domain was allowed to federate.]
en: Created at
sv: Skapad

en: Disallow Federation with Domain
sv: Tillåt inte federation med domän

en: Disallowed federation with the domain
sv: Tillåter inte federation med domänen

en: Add Domain Block
sv: Lägg till domänblockering

[ctx: @info:Enter the domain address of the domain block]
en: Domain*
sv: Domän*

en: Public comment
sv: Öppen kommentar

en: Private Comment
sv: Privat kommentar

en: Moderation
sv: Moderering

[ctx: @info:Filter out all the allowed domains]
en: Silence
sv: Tystnad

[ctx: @info:Filter out all the blocked domains]
en: Suspend
sv: Stäng av

[ctx: @info:Filter out all the blocked domains]
en: None
sv: Ingen

en: Reject media files
sv: Avvisa mediefiler

en: Removes locally stored media files and refuses to download any in the future. Irrelevant for suspensions
sv: Tar bort lokalt lagrade mediefiler och vägrar ladda ner några i framtiden. Ovidkommande för avstängningar.

en: Reject reports
sv: Avvisa rapporter

en: Ignore all reports coming from this domain. Irrelevant for suspensions
sv: Ignorera alla rapporter som kommer från domänen. Ovidkommande för avstängningar.

en: Obfuscate domain name
sv: Förvräng domännamn

en: Partially obfuscate the domain name in the list if advertising the list of domain limitations is enabled
sv: Förvräng domännamnet i listan delvis om annonsering av listan med domänbegränsningar är aktiverad

[ctx: @info:Button to create a domain block]
en: Create Block
sv: Skapa blockering

en: New domain block added
sv: Ny domänblockering tillagd

[ctx: @info:This domain will be able to fetch data from this server and incoming data from it will be processed and stored]
en: Domain*
sv: Domän*

en: New Allowed Domain Added
sv: Ny tillåten domän tillagd

en: Allowed domain option is available for instances with limited federation mode enabled
sv: Alternativet för tillåten domän är tillgängligt för instanser med begränsat federationsläge aktiverat

[ctx: @info:Choose between allowed and limited domains]
en: Moderation
sv: Moderering

[ctx: @info:Filter out all the blocked domains]
en: Blocked domains
sv: Blockerade domäner

[ctx: @info:Filter out all the allowed domains in limited federation mode]
en: Allowed domains
sv: Tillåtna domäner

en: Allowed for federation
sv: Tillåten för federation

en: No federations found
sv: Inga federationer hittades

[ctx: @action:button]
en: Create Rule
sv: Skapa regel

en: New IP Rule
sv: Ny IP-regel

[ctx: @info:Time after which the rule will be lifted]
en: Expire After
sv: Utgå efter

[ctx: @info:Option to block out the IP for 1 day]
en: 1 day
sv: 1 dag

[ctx: @info:Option to block out the IP for 2 weeks]
en: 2 weeks
sv: 2 veckor

[ctx: @info:Option to block out the IP for 1 month]
en: 1 month
sv: 1 månad

[ctx: @info:Option to block out the IP for 6 months]
en: 6 month
sv: 6 månader

[ctx: @info:Option to block out the IP for 1 year]
en: 1 year
sv: 1 år

[ctx: @info:Option to block out the IP for 3 years]
en: 3 year
sv: 3 år

[ctx: @info: The comment attached with the ip rule]
en: Comment
sv: Kommentar

en: Optional. Remember why you added this rule.
sv: Valfri. Kom ihåg varför regeln har lagts till.

[ctx: @info:The rule attached with the ip rule]
en: Rule *
sv: Regel *

en: Choose what will happen with requests from this IP
sv: Välj vad som ska  hända vid begäran från den här IP-adressen

en: Limit sign-ups
sv: Begränsa registreringar

en: New sign-ups will require your approval
sv: Nya registreringar kräver ditt godkännande

en: Block sign-ups
sv: Blockera registreringar

en: New sign-ups will not be possible
sv: Nya registreringar är inte möjliga

en: Block access
sv: Blockera åtkomst

en: Block access to all resources
sv: Blockera åtkomst till alla resurser

[ctx: @info:Button to create a IP rule]
en: Create IP rule
sv: Skapa IP-regel

en: New IP rule added
sv: Ny IP-regel tillagd

[ctx: @label]
en: Limit sign-ups
sv: Begränsa registreringar

[ctx: @label]
en: Block sign-ups
sv: Blockera registreringar

[ctx: @label]
en: Block access
sv: Blockera åtkomst

en: No IP rules found
sv: Inga IP-regler hittades

en: Not Available
sv: Inte tillgänglig

en: Perform moderation action on %1
sv: Utför modereringsåtgärd för %1

[ctx: @info: Use this to send a warning to the user, without triggering any other action.]
en: Warn
sv: Varna

[ctx: @info: Prevent the user from using their account, but do not delete or hide their contents.]
en: Freeze
sv: Frys

[ctx: @info: Force all this user's media attachments to be flagged as sensitive.]
en: Force-Sensitive
sv: Tvinga känsligt

[ctx: @info: Prevent the user from being able to post with public visibility, hide their posts and notifications from people not following them.]
en: Limit
sv: Begränsa

[ctx: @info: Prevent any interaction from or to this account and delete its contents. Revertible within 30 days.]
en: Suspend
sv: Stäng av

[ctx: @info: The user will receive an explanation of what happened with their account]
en: Notify the user per e-mail
sv: Underrätta användaren via e-post

[ctx: @info: Send a warning note to the user.]
en: Custom warning
sv: Egen varning

[ctx: @info:Button to submit the action aginst the user.]
en: Submit
sv: Skicka

en: Action taken successfully
sv: Åtgärden utförd med lyckat resultat

[ctx: @info:Cancel button to close the dailog.]
en: Cancel
sv: Avbryt

en: Are you sure?
sv: Är du säker?

en: Action will be taken against the account.
sv: Åtgärd kommer att vidtagas mot kontot.

en: Successfully approved %1's sign-up application
sv: Godkände registreringsansökan från %1 med lyckat resultat

en: Successfully rejected %1's sign-up application
sv: Avvisade registreringsansökan från %1 med lyckat resultat

en: Successfully unfreezed %1's account
sv: Avslutade frysning av konto för %1 med lyckat resultat

en: Successfully unsilenced %1's account
sv: Avslutade tysta konto för %1 med lyckat resultat

en: Successfully unsuspended %1's account
sv: Avslutade avstängning av konto för %1 med lyckat resultat

en: Successfully undo force-sensitive %1's account
sv: Ångra tvinga konto känsligt för %1 med lyckat resultat

en: Successfully deleted %1's account data
sv: Tog bort kontodata för %1 med lyckat resultat

[ctx: @info Bio label of account.]
en: Bio
sv: Biografi

en: Reasons for joining
sv: Orsaker för att gå med

[ctx: @info:Number of Posts]
en: Posts
sv: Inlägg

[ctx: @info:Number of followers.]
en: Followers
sv: Följare

[ctx: @info:row Number of accounts followed by the account]
en: Following
sv: Följer

en: No role
sv: Ingen roll

[ctx: @info Role of the account on this server.]
en: Role
sv: Roll

[ctx: @info The last time the account was active.]
en: Last Active
sv: Senast aktiv

[ctx: @info The current login status of the account.]
en: Login Status
sv: Inloggningsstatus

[ctx: @info: Role of the user.]
en: Role
sv: Roll

[ctx: @info: Email of the user.]
en: Email
sv: E-post

[ctx: @info: Email confirmation status of the user.]
en: Email Status
sv: E-poststatus

en: Confirmed
sv: Bekräftad

en: Not Confirmed
sv: Inte bekräftad

[ctx: @info: Locale of the user.]
en: Account Locale
sv: Landsinställningar för konto

[ctx: @info: Joining date of the user]
en: Joined
sv: Gick med

en: Most recent IP
sv: Senaste IP-adress

en: Invited By
sv: Inbjuden av

[ctx: @info: Approve the user's request]
en: Approve
sv: Godkänn

[ctx: @info: Reject the user's request]
en: Reject
sv: Avvisa

en: Delete Account Data
sv: Ta bort kontodata

[ctx: @info: Unfreeze the user's account]
en: Unfreeze
sv: Ta bort frysning

en: Undo Limit
sv: Ångra begränsning

en: Undo Suspension
sv: Ångra avstängning

en: Undo force-sensitive
sv: Ångra tvinga känsligt

en: Take action against this account
sv: Vidta åtgärd mot kontot

en: Remove Domain Block
sv: Ta bort domänblockering

en: Domain Block Removed
sv: Domänblockering borttagen

en: Edit domain block
sv: Redigera domänblockering

en: Private comment
sv: Privat kommentar

[ctx: @info:Button to update the domain block with new values]
en: Update Block
sv: Uppdatera blockering

en: Domain block updated
sv: Domänblockering uppdaterad

en: Blocked at
sv: Blockerad

[ctx: @info: No public comment provided]
en: None
sv: Ingen

[ctx: @info: No private comment provided]
en: None
sv: Ingen

[ctx: @info:The policy to be applied by this domain block]
en: Policy
sv: Princip

[ctx: @info:Whether to obfuscate public displays of this domain block]
en: Obfuscate
sv: Förvräng

[ctx: @info:Whether to reject incoming media from this domain]
en: Reject media
sv: Avvisa media

[ctx: @info:Whether to reject incoming reports from this domain]
en: Reject reports
sv: Avvisa rapporter

en: Edit Domain Block
sv: Redigera domänblockering

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove IP Rule
sv: Ta bort IP-regel

en: IP Rule Removed
sv: IP-regel borttagen

[ctx: @title:window]
en: Update IP Rule
sv: Uppdatera IP-regel

[ctx: @info Time after which the rule will be lifted]
en: Expire After
sv: Utgå efter

[ctx: @info Option to block out the IP for 1 day]
en: 1 day
sv: 1 dag

[ctx: @info Option to block out the IP for 2 weeks]
en: 2 weeks
sv: 2 veckor

[ctx: @info Option to block out the IP for 1 month]
en: 1 month
sv: 1 månad

[ctx: @info Option to block out the IP for 6 months]
en: 6 month
sv: 6 månader

[ctx: @info Option to block out the IP for 1 year]
en: 1 year
sv: 1 år

[ctx: @info Option to block out the IP for 3 years]
en: 3 year
sv: 3 år

[ctx: @info The comment attached with the ip rule]
en: Comment
sv: Kommentar

[ctx: @info The rule attached with the ip rule]
en: Rule *
sv: Regel *

[ctx: @info Cancel button to close the dailog]
en: Cancel
sv: Avbryt

[ctx: @info Button to update an IP rule]
en: Update IP rule
sv: Uppdatera IP-regel

en: IP rule updated
sv: IP-regel uppdaterad

[ctx: @info Time after which the rule will be lifted]
en: Expires at
sv: Utgår

[ctx: @info No public comment provided]
en: None
sv: Ingen

[ctx: @info The severity to be applied by this IP rule]
en: Severity
sv: Svårighetsgrad

[ctx: @action:button]
en: Update IP Rule
sv: Uppdatera IP-regel

en: Report #%1
sv: Rapport nr. %1

en: Mark as unresolved
sv: Markera som olöst

en: Mark as resolved
sv: Markera som löst

en: Report Unresolved
sv: Rapportera olösta

en: Report Resolved
sv: Rapportera lösta

[ctx: @info Number of Posts]
en: Posts
sv: Inlägg

[ctx: @info Number of followers.]
en: Followers
sv: Följare

[ctx: @info Row Number of accounts followed by the account]
en: Following
sv: Följer

[ctx: @info Time at which the reported account joined.]
en: Joined
sv: Gick med

[ctx: @info The last time the reported account was active.]
en: Last Active
sv: Senast aktiv

[ctx: @info The current login status of the account.]
en: Reported
sv: Rapporterad

[ctx: @info Time at which the report was made]
en: Reported
sv: Rapporterad

en: Reported By
sv: Rapporterad av

en: Report Status
sv: Rapportstatus

en: Resolved
sv: Löst

en: Unresolved
sv: Olöst

en: Action taken by
sv: Åtgärden utförd av

en: Assigned moderator
sv: Tilldelad moderator

en: No one
sv: Ingen

en: Unassign
sv: Otilldelad

en: Assign to me
sv: Tilldela till mig

en: Forwarded
sv: Vidarebefordrad

[ctx: @info:The report is forwarded]
en: Yes
sv: Ja

[ctx: @info:The report is not forwarded]
en: No
sv: Nej

en: Category
sv: Kategori

en: The reason this account and/or content was reported will be cited in communication with the reported account
sv: Anledningen till att kontot och/eller innehållet rapporterades anges vid kommunikation med det rapporterade kontot

en: Other
sv: Annan

en: Category changed to other
sv: Kategori ändrad till annan

en: Spam
sv: Skräpinlägg

en: Category changed to spam
sv: Kategori ändrad till skräpinlägg

en: Content violates one or more server rules
sv: Innehållet bryter mot en eller flera serverregler

en: Category changed to rule violation
sv: Kategori ändrad till regelbrott

en: To provide more information, %1 wrote:
sv: För att tillhandahålla mer information, skrev %1:

[ctx: @info:Account didn't provide any comment on the report]
en: N/A
sv: Inte tillgänglig

en: Reported Content
sv: Rapporterat innehåll

en: Offending content will be cited in communication with the reported account
sv: Kränkande innehåll citeras vid kommunikation med det rapporterade kontot

en: <b>Content Warning</b><br /> %1
sv: <b>Innehållsvarning</b><br /> %1

en: Show Less
sv: Visa mindre

en: Show More
sv: Visa mer

[ctx: @title]
en: Accounts
sv: Konton

en: Reports
sv: Rapporter

[ctx: @title]
en: IP Rules
sv: IP-regler

[ctx: @title]
en: Email Blocks
sv: E-postblockeringar

en: Accounts Tool Page
sv: Kontoverktygssida

[ctx: @info:Combobox to choose Report Status]
en: Report Status
sv: Rapportstatus

[ctx: @info:Filter out unresolved reports]
en: Unresolved
sv: Olöst

[ctx: @info:Filter out resolved reports]
en: Resolved
sv: Löst

[ctx: @info:Combobox to choose the origin of report]
en: Report Origin
sv: Rapportera ursprung

[ctx: @info:Filter out accounts with any origin]
en: All
sv: Alla

[ctx: @info:Filter out accounts with local origin]
en: Local
sv: Lokal

[ctx: @info:Filter out accounts with remote origin]
en: Remote
sv: Fjärr

en: Reported By:
sv: Rapporterad av:

en: Comment:
sv: Kommentar:

en: Assigned Account:
sv: Tilldelat konto:

[ctx: @info: No account assigned to the report]
en: N/A
sv: Inte tillgängligt

en: No reports found
sv: Inga rapporter hittades

en: Notifications
sv: Underrättelser

[ctx: @action:intoolbar Mark all notifications as read]
en: Mark All As Read
sv: Markera alla som lästa

[ctx: @action:intoolbar]
en: Configure Notifications…
sv: Anpassa underrättelser…

[ctx: @title:window]
en: Notification Settings
sv: Underrättelseinställningar

[ctx: @action:intoolbar Show all notifications]
en: All
sv: Alla

[ctx: @action:intoolbar Show only mentions]
en: Mentions
sv: Omnämnanden

[ctx: @action:intoolbar More filter categories]
en: More
sv: Fler

[ctx: Show only boosts]
en: Boosts
sv: Förstärkningar

[ctx: Show only favorites]
en: Favorites
sv: Favoriter

[ctx: Show only poll results]
en: Poll Results
sv: Omröstningsresultat

[ctx: Show only followed statuses]
en: Posts
sv: Inlägg

[ctx: Show only follows]
en: Follows
sv: Följer

[ctx: @info:label New notifications]
en: New
sv: Nya

[ctx: @info:label Previous notifications]
en: Previous
sv: Föregående

en: No Notifications
sv: Inga underrättelser

en: You have no notifications yet. When people reply, favorite or boost your posts they will show up here.
sv: Du har inga underrättelser ännu. När personer svarar, favoritmarkerar eller förstärker dina inlägg dyker de upp här.

en: %1 has issued a warning against your account
sv: %1 har utfärdat en varning mot ditt konto

[ctx: @info:label this is used for notifications, when an annual report is available. It's similar to spotify wrapped, it shows profile stats / it's a recap of the year. The variable is the current year e.g. 2024. Please don't translate the hashtag.]
en: Your %1 #FediWrapped awaits! Unveil your year's highlights and memorable moments on Mastodon!
sv: Din %1 #FediWrapped väntar. Avslöja årets höjdpunkter och minnesvärda stunder på Mastodon.

[ctx: @action:button]
en: View #FediWrapped
sv: Visa #FediWrapped

en: %1 signed up
sv: %1 registrerade sig

[ctx: @action:button]
en: Manage Follow Requests
sv: Hantera förfrågan om att följa

en: View %1's Profile
sv: Visa profil för %1

en: %1 users favorited your post
sv: %1 användare markerade ditt inlägg som favorit

en: %1 users boosted your post
sv: %1 användare förstärkte ditt inlägg

en: Normal Status
sv: Normal status

en: Spoiler Status
sv: Spoilerstatus

[ctx: @info:label]
en: Moderation has blocked <b>%1</b>, including %2 of your followers and %3 account you follow.
sv: Moderering har blockerat <b>%1</b>, inklusive %2 av dina följare och %3 konton som du följer.

[ctx: @info:label]
en: A report has been filed against a user in your server.
sv: En rapport har lämnats mot en användare på din server.

[ctx: @info]
en: Unknown notification
sv: Okänd underrättelse

en: A poll has ended
sv: En omröstning har avslutats

en: %1 updated their post
sv: %1 uppdaterade sitt inlägg

en: Status with image attachment
sv: Status med bildbilaga

en: Status with gif attachment
sv: Status med GIF-bilaga

en: Status with video attachment
sv: Status med videobilaga

en: Status with audio attachment
sv: Status med ljudbilaga

[ctx: @info]
en: Sensitive media
sv: Känsliga media

en: Not available
sv: Inte tillgänglig

[ctx: @action:button]
en: Hide Media
sv: Dölj media

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide media
sv: Dölj media

en: Show Media
sv: Visa media

en: Save Image As…
sv: Spara bild som…

en: Save Gif As…
sv: Spara GIF som…

en: Save Video As…
sv: Spara video som…

en: Save Audio As…
sv: Spara ljud som…

en: Copy Image
sv: Kopiera bild

[ctx: @title]
en: Post
sv: Skicka

[ctx: @action:button Start media playback]
en: Play
sv: Spela

[ctx: @info]
en: Content Notice
sv: Innehållsmeddelande

en: <b>Content Notice</b><br /> %1
sv: <b>Innehållsmeddelande</b><br /> %1

en: <b>Filtered</b><br /> %1
sv: <b>Filtrerad</b><br /> %1

[ctx: @action:button]
en: Show Anyway
sv: Visa ändå

[ctx: Posted on 26 March 2024 Tuesday 20:43:18 +03]
en: Posted on %1
sv: Inskickad %1

en: Public
sv: Öppen

en: Unlisted
sv: Olistad

en: Private
sv: Privat

en: Direct Message
sv: Direkt meddelande

en: No favorites
sv: Inga favoriter

en: %1 favorite | %1 favorites
sv[0]: %1 favorit
sv[1]: %1 favoriter

en: No boosts
sv: Inga förstärkningar

en: %1 boost | %1 boosts
sv[0]: %1 förstärkning
sv[1]: %1 förstärkningar

en: No quotes
sv: Inga citeringar

en: %1 quotes | %1 quotes
sv[0]: %1 citering
sv[1]: %1 citeringar

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Link
sv: Kopiera länk

en: Post link copied.
sv: Inläggslänk kopierad

en: Link preview: %1
sv: Förhandsgranskning av länk: %1

[ctx: @info:label 'More from [this author]', where we put the user's avatar and name next to this label]
en: More from
sv: Fler från

[ctx: @info:label 'This is written by %1']
en: By %1
sv: Av %1

en: Text description available
sv: Textbeskrivning tillgänglig

[ctx: @title]
en: Media Description
sv: Mediebeskrivning

[ctx: @info]
en: Post content
sv: Skicka innehåll

[ctx: @label]
en: Pinned Post
sv: Uppfäst inlägg

[ctx: @title]
en: Delete Post
sv: Ta bort inlägg

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to delete this post?
sv: Är du säker på att du vill ta bort inlägget?

[ctx: @title]
en: Delete & Re-draft Post
sv: Ta bort och gör om inlägg

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to redraft this post? This will delete the original post.
sv: Är du säker på att du vill återkalla inlägget? Det tar bort originalinlägget.

[ctx: Reply to a post]
en: Reply
sv: Svara

en: Cannot boost direct messages
sv: Kan inte förstärka direktmeddelanden

en: Cannot boost private posts
sv: Kan inte förstärka privata meddelanden

[ctx: Share a post]
en: Boost
sv: Förstärk

en: Boosted
sv: Förstärkt

en: Boost
sv: Förstärk

[ctx: Favorite a post]
en: Favorite
sv: Favorit

en: Favorited
sv: Favorit

en: Favorite
sv: Favorit

en: Remove bookmark
sv: Ta bort bokmärke

[ctx: Bookmark a post]
en: Bookmark
sv: Bokmärk

en: Bookmarked
sv: Bokmärkt

en: Bookmark
sv: Bokmärke

en: This post has been marked private. Some posts may be missing because its replies are marked as private by default.
sv: Inlägget har markerats som privat. Vissa inlägg kan saknas eftersom dess svar normalt också är markerade som privata.

[ctx: @info]
en: Post Author
sv: Skicka till författare

[ctx: Edited on <datetime>]
en: Edited on %1
sv: Redigerad %1

[ctx: Show more options]
en: More actions
sv: Fler åtgärder

[ctx: @info Loading user that started this interaction]
en: Loading…
sv: Läser in…

en: %1 boosted
sv: %1 förstärkte

en: In reply to %1
sv: Svar till %1

[ctx: @action:inmenu 'Thread' is a series of posts.]
en: Open Thread
sv: Öppna tråd

[ctx: @action Open embed into website dialog]
en: Embed
sv: Inbädda

[ctx: @action:inmenu]
en: Open as…
sv: Öppna som…

[ctx: @action:inmenu]
en: Reply as…
sv: Svara som…

[ctx: @action:inmenu]
en: Favorite as…
sv: Favorit som…

[ctx: @action:inmenu]
en: Boost as…
sv: Förstärk som…

[ctx: @action:inmenu]
en: Bookmark as…
sv: Bokmärk som…

[ctx: @action:inmenu]
en: Unpin on Profile
sv: Fäst inte på profil

[ctx: @action:inmenu]
en: Pin on Profile
sv: Fäst på profil

[ctx: @action:inmenu]
en: Unmute Conversation
sv: Sluta tysta konversation

[ctx: @action:inmenu]
en: Mute Conversation
sv: Tysta konversation

[ctx: @action:inmenu Unmute account]
en: Unmute @%1
sv: Sluta tysta @%1

[ctx: @action:inmenu Mute account]
en: Mute @%1
sv: Tysta @%1

[ctx: @action:inmenu Unblock account]
en: Unblock @%1
sv: Sluta blockera @%1

[ctx: @action:inmenu Block account]
en: Block @%1
sv: Blockera @%1

en: Edit
sv: Redigera

en: Delete…
sv: Ta bort…

en: Delete & Re-draft…
sv: Ta bort och skapa nytt utkast…

[ctx: Votes percentage]
en: %1%
sv: %1 %

en: You voted for this option
sv: Du röstade på det här alternativet

en: (No votes)
sv: (Inga röster)

en: Vote
sv: Rösta

[ctx: @option:check Show poll results]
en: Show Results
sv: Visa resultat

en: Poll has closed
sv: Omröstningen har avslutats

[ctx: @info]
en: Tag
sv: Etikett

[ctx: @action:button expand the number of shown tags]
en: …and %1 more
sv: … och %1 till

en: Post from %1
sv: Inlägg från %1

en: Quoted post
sv: Citerat inlägg

[ctx: @info:label]
en: Poll
sv: Omröstning

[ctx: @action:button]
en: Volume
sv: Volym

[ctx: Last read on this date]
en: Last read on %1
sv: Senast läst %1

[ctx: @title]
en: Report Post
sv: Rapportera inlägg

[ctx: @title]
en: Report User
sv: Rapportera användare

[ctx: @title]
en: Reason for reporting this post
sv: Orsak för att inlägget rapporteras

[ctx: @title]
en: Reason for reporting this user
sv: Orsak för att användaren rapporteras

[ctx: @action:button 'Report' as in 'Report this to moderators']
en: Report
sv: Rapportera

[ctx: @action]
en: Cancel
sv: Avbryt

en: Hashtag
sv: Hashtagg

[ctx: @title]
en: Search
sv: Sök

en: Loading...
sv: Läser in...

en: No search results
sv: Inga sökresultat

en: Search for users, tags and posts
sv: Sök efter användare, etiketter och inlägg

[ctx: @title:window Server rules]
en: Rules
sv: Regler

[ctx: @action:button]
en: Rules
sv: Regler

[ctx: @action:button]
en: Announcements
sv: Kungörelser

[ctx: @action:button]
en: Privacy Policy
sv: Integritetspolicy

[ctx: @title:window]
en: Privacy Policy
sv: Integritetspolicy

[ctx: @action:button]
en: Terms of Service
sv: Användarvillkor

[ctx: @title:window]
en: Terms of Service
sv: Användarvillkor

en: Edit Account
sv: Redigera konto

en: Please choose a file
sv: Välj en fil

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to log out of %1?
sv: Är du säker på att du vill logga ut från %1?

en: Profile
sv: Profil

en: Account
sv: Konto

en: Require approval for new followers
sv: Kräv godkännande för nya följare

en: By default new followers are automatically accepted. Uncheck if you want to manually approve or deny new ones. You always have the option to force someone to unfollow you.
sv: Normalt accepteras nya följare automatiskt. Avmarkera om du vill godkänna eller neka nya manuellt. Du har alltid möjlighet att tvinga någon att sluta följa dig.

en: Is automated
sv: är automatiserat

en: Whether to publicly mark this account as doing any kind of automated actions.
sv: Om det här kontot ska öppet markeras att det utför någon form av automatiska åtgärder.

en: Feature profile and posts
sv: Utvald profil och inlägg

en: Your public profile and posts may be featured to other users.
sv: Din öppna profil och inlägg kan utväljas för andra användare.

en: Publicly list follows and followers
sv: Lista öppet följer och följare

en: By default everyone you follow and everyone who follows you is public.
sv: Normalt är alla du följer och alla som följer dig öppna.

[ctx: @label Account preferences]
en: Mark uploaded media as sensitive by default
sv: Markera normalt uppladdad media som känsligt

[ctx: @label Account preferences]
en: Include public posts in search results
sv: Inkludera öppna inlägg i sökresultat

[ctx: @label Account preferences]
en: Default post language
sv: Standardspråk för inlägg

[ctx: @label Account preferences]
en: Default post visibility
sv: Standardsynlighet för inlägg

[ctx: @item:inlistbox Default post visibility rule]
en: Public
sv: Öppet

[ctx: @item:inlistbox Default post visibility rule]
en: Unlisted
sv: Olistat

[ctx: @item:inlistbox Default post visibility rule]
en: Private
sv: Privat

[ctx: @abel Account preferences]
en: Open Server in Browser
sv: Öppna server i webbläsare

en: Some settings can only be configured on your server's website.
sv: Vissa inställningar kan bara anpassas på serverns webbplats.

[ctx: @title:group]
en: General
sv: Allmänt

en: Color theme
sv: Färgtema

en: Pop out the post composer by default
sv: Separat inläggsfönster som förval

en: Continue reading where you last left off
sv: Fortsätt läsa där du senaste slutade

en: If checked, the Home timeline will begin where you last read. The position in the timeline is shared with other clients.
sv: Om markerat, startar hemtidslinjen där du senast läste. Positionen i tidslinjen delas med andra klienter.

en: Auto-update timelines
sv: Automatisk uppdatering av tidslinjer

en: If checked, Tokodon will automatically update certain timelines as new posts come in.
sv: Om markerat, uppdaterar Tokodon automatiskt att vissa tidslinjer när nya inlägg kommer in.

[ctx: @option:check Boosting means to repost, or retweet]
en: Ask before boosting
sv: Fråga innan förstärkning

[ctx: @title:group]
en: Posts
sv: Inlägg

en: Show number of favorites and boosts
sv: Visa antal favoriter och förstärkningar

en: Show link previews
sv: Visa förhandsgranskningar av länkar

en: Content font
sv: Innehållsteckensnitt

en: Please choose a font
sv: Välj ett teckensnitt

en: Crop images on the timeline
sv: Beskär bilder i tidslinjen

en: If unchecked, posts with only one image attached will be uncropped and shown in full.
sv: Om avmarkerat, tas beskärning bort för inlägg med endast en bifogad bild och de visas i sin helhet.

en: Auto-play animated GIFs
sv: Spela automatiskt animerade GIF-bilder

[ctx: @title]
en: Blocked Domains
sv: Blockerade domäner

[ctx: @action:button]
en: Unblock
sv: Sluta blockera

[ctx: @info:placeholder]
en: No Blocked Domains
sv: Inga blockerade domäner

[ctx: @title:window]
en: Create Filter
sv: Skapa filter

[ctx: @title:window]
en: Edit Filter
sv: Redigera filter

[ctx: @label:textbox Filter title]
en: Title
sv: Titel

[ctx: @info:header]
en: Contexts
sv: Sammanhang

[ctx: @info]
en: Select one or more contexts where this filter should apply:
sv: Välj en eller flera sammanhang där filtret ska gälla:

[ctx: @label:checkbox]
en: Home and Lists
sv: Hem och listor

[ctx: @label:checkbox]
en: Notifications
sv: Underrättelser

[ctx: @label:checkbox]
en: Public Timelines
sv: Öppna tidslinjer

[ctx: @label:checkbox]
en: Conversations
sv: Konversationer

[ctx: @label:checkbox]
en: Profiles
sv: Profiler

[ctx: @info:header]
en: Action
sv: Åtgärd

[ctx: @label:radiobutton]
en: Hide with Content Notice
sv: Dölj med innehållsmeddelande

[ctx: @label:radiobutton]
en: Hide Media with Content Notice
sv: Dölj media med innehållsmeddelande

[ctx: @label:radiobutton]
en: Hide Completely
sv: Dölj fullständigt

[ctx: @info:header]
en: Keywords
sv: Nyckelord

[ctx: @action:button Add keyword]
en: Add
sv: Lägg till

[ctx: @info:placeholder]
en: No keywords
sv: Inga nyckelord

[ctx: @label:checkbox]
en: Whole word
sv: Hela ord

[ctx: @action:button Remove keyword]
en: Remove
sv: Ta bort

[ctx: @action:button Create the filter]
en: Create
sv: Skapa

[ctx: @action:button Save the edited filter]
en: Save
sv: Spara

[ctx: @action:button Delete the filter]
en: Delete
sv: Ta bort

[ctx: @title]
en: Deleting Filter
sv: Tar bort filter

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to delete this filter?
sv: Är du säker på att du vill ta bort filtret?

[ctx: @title:window]
en: Edit Profile
sv: Redigera profil

[ctx: @title:window]
en: Error Log
sv: Fellogg

[ctx: @action:intoolbar]
en: Clear All
sv: Rensa alla

[ctx: @action:button]
en: Copy To Clipboard
sv: Kopiera till klippbordet

[ctx: @label]
en: No Errors
sv: Inga fel

[ctx: @title]
en: Filters
sv: Filter

[ctx: @action:intoolbar]
en: Create Filter
sv: Skapa filter

[ctx: @info:placeholder]
en: No Filters
sv: Inga filter

[ctx: @title:window]
en: Network Proxy
sv: Nätverksproxy

en: System Default
sv: Systemstandard

en: No Proxy
sv: Ingen proxy

en: Host
sv: Värddator

en: User
sv: Användare

en: Apply
sv: Verkställ

en: Enable notifications for this account
sv: Aktivera underrättelser för kontot

en: Notifications can appear even when Tokodon isn't running.
sv: Underrättelser kan visas även när Tokodon inte kör.

en: Push notifications are available but could not be enabled. Please log out and log back in.
sv: Utskickade underrättelser är tillgängliga men kunde inte aktiveras. Logga ut och logga in igen.

en: Notifications will only appear when Tokodon is running.
sv: Underrättelser visas bara när Tokodon kör.

[ctx: @title:group]
en: Filtering Policy
sv: Filtreringsprincip

[ctx: @info:Option Accept and show this in notifications]
en: Accept
sv: Acceptera

[ctx: @info:Option Filter and send to the filtered inbox]
en: Filter
sv: Filtrera

[ctx: @info:Option Ignore completely, do not show notification]
en: Ignore
sv: Ignorera

[ctx: @label Notification preferences]
en: People you don't follow
sv: Personer som du inte följer

[ctx: @label Notification preferences]
en: Until you manually approve them.
sv: Tills du manuellt godkänner dem.

[ctx: @label Notification preferences]
en: People not following you
sv: Personer som inte följer dig

[ctx: @label Notification preferences]
en: Including people who have been following you fewer than 3 days.
sv: Inklusive personer som har följt dig i mindre än 3 dagar.

[ctx: @label Notification preferences]
en: New accounts
sv: Nya konton

[ctx: @label Notification preferences]
en: Created within the past 30 days.
sv: Skapad under de senaste 30 dagarna.

[ctx: @label Notification preferences]
en: Unsolicited conversations
sv: Oombedda konversationer

[ctx: @label Notification preferences]
en: Filtered unless it's in reply to your own mention or if you follow the sender.
sv: Filtreras om det inte är ett svar på ditt eget omnämnande eller om du följer avsändaren.

[ctx: @label Notification preferences]
en: Moderated accounts
sv: Modererade konton

[ctx: @label Notification preferences]
en: Limited by server moderators.
sv: Begränsade av servermoderatorer.

[ctx: @title:group]
en: Events
sv: Händelser

en: Mentions
sv: Omnämnanden

en: When someone mentions you in a new post, or replies to one of your threads.
sv: När någon nämner dig i ett nytt inlägg, eller svarar på en av dina trådar.

en: Statuses
sv: Status

en: When a user you have notifications turned on for makes a new post.
sv: När en användare som du har aviseringar aktiverade för gör ett nytt inlägg.

en: Boosts
sv: Förstärkningar

en: When someone boosted one of your posts.
sv: När någon förstärkte ett av dina inlägg.

en: New followers
sv: Nya följare

en: When someone follows you.
sv: När någon följer dig.

en: New follow requests
sv: Ny förfrågan om att följa

en: When an account who requires manual approval wants to follow you.
sv: När ett konto som kräver manuellt godkännande vill följa dig.

en: Favorites
sv: Favoriter

en: When a post you made was favorited by another user.
sv: När ett inlägg du gjort favoritmarkerades av en annan användare.

en: Polls
sv: Omröstningar

en: When a poll you voted in has ended.
sv: När en opinionsundersökning du röstade i har avslutats.

en: Edits
sv: Redigeringar

en: When a post you interacted with was edited by the author.
sv: När ett inlägg du interagerade med redigerades av författaren.

en: Server Sign-ups
sv: Serverregistreringar

en: When someone signs up to your server.
sv: När någon registrerar sig på din server.

en: Server Reports
sv: Serverrapporter

en: When someone files a report against a user on your server.
sv: När någon skickar en rapport mot en användare på din server.

en: Severed Relationships
sv: Avbrutna relationer

en: When you or your server moderates another server, which you are following users or have followers with.
sv: När du eller din server modererar en annan server där du följer användare eller har följare.

[ctx: @option:check]
en: Annual Report
sv: Årsrapport

en: When you receive your #FediWrapped at the end of the year.
sv: När du får din #FediWrapped i slutet av året.

en: Display Name
sv: Namn som visas

en: Bio
sv: Biografi

en: Header
sv: Rubrik

en: PNG, GIF or JPG. At most 2 MB. Will be downscaled to 1500x500px
sv: PNG, GIF eller JPG. Som mest 2 MB. Kommer att skalas ner till 1500 x 500 bildpunkter.

en: Delete
sv: Ta bort

en: PNG, GIF or JPG. At most 2 MB. Will be downscaled to 400x400px
sv: PNG, GIF eller JPG. Som mest 2 MB. Kommer att skalas ner till 400 x 400 bildpunkter.

[ctx: Profile fields]
en: Fields
sv: Fält

[ctx: @action:button]
en: Remove
sv: Ta bort

[ctx: @action:button]
en: Add
sv: Lägg till

en: Reset
sv: Återställ

en: Muted Users
sv: Tystade användare

en: Blocked Users
sv: Blockerade användare

en: Blocked Domains
sv: Blockerade domäner

en: Appearance
sv: Utseende

en: Safety
sv: Säkerhet

en: Accounts
sv: Konton

en: Network Proxy
sv: Nätverksproxy

en: Error Log
sv: Fellogg

en: About Tokodon
sv: Om Tokodon

[ctx: @title:group]
en: About
sv: Om

en: About KDE
sv: Om KDE

en: Sharing failed
sv: Delning misslyckades

[ctx: @action:button Allow follow request]
en: Allow
sv: Tillåt

[ctx: @action:button Deny follow request]
en: Deny
sv: Neka

[ctx: @action:button Deny follow request]
en: Unfollow
sv: Sluta följ

[ctx: @action:button Deny follow request]
en: Remove Follower
sv: Ta bort följare

[ctx: @action:button Deny follow request]
en: Remove
sv: Ta bort

[ctx: @action:button Unblock this user]
en: Unblock
sv: Sluta blockera

[ctx: @action:button Unmute this user]
en: Unmute
sv: Sluta tysta

en: No accounts available
sv: Inga konton tillgängliga

[ctx: @title:group Alternate text or description of the image]
en: Description
sv: Beskrivning

[ctx: @title:group]
en: Focal point
sv: Fokuseringspunkt

[ctx: @label:textbox Poll choice]
en: Choice %1
sv: Val %1

[ctx: @action:intoolbar Poll toolbar]
en: Add Choice
sv: Lägg till val

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: Add a new poll choice
sv: Lägg till ett nytt val i omröstningen

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: When the poll will expire
sv: När ska omröstningen löpa ut

[ctx: @option:check Poll toolbar]
en: Multiple choice
sv: Flerval

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: Allow multiple choices
sv: Tillåt flerval

[ctx: @option:check Poll toolbar]
en: Hide totals
sv: Dölj resultat

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: Hide vote count until the poll ends
sv: Dölj antal röster till omröstningen avslutas

en: Remove
sv: Ta bort

[ctx: Draft, unfinished post]
en: Draft
sv: Utkast

[ctx: Scheduled for this date]
en: Scheduled for %1
sv: Schemalagd %1

[ctx: @action:button Discard this post]
en: Discard
sv: Kasta

[ctx: @info:placeholder]
en: No Drafts
sv: Inga utkast

[ctx: @info:placeholder]
en: No Scheduled Posts
sv: Inga schemalagda inlägg

[ctx: @title]
en: Discard Draft
sv: Ta bort utkast

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to discard your draft?
sv: Är du säker på att du vill ta bort utkastet?

[ctx: @action:button Discard this draft]
en: Discard
sv: Kasta

[ctx: @title:window]
en: Edit This Post
sv: Redigera inlägget

[ctx: @title:window]
en: Reply to This Post
sv: Svara på inlägget

[ctx: @title:window]
en: Rewrite This Post
sv: Skriv om inlägget

[ctx: @title:window]
en: Write a New Post
sv: Skriv ett nytt inlägg

[ctx: @action:intoolbar Draft or unfinished posts]
en: Drafts
sv: Utkast

[ctx: @action Pop out the status composer]
en: Pop Out
sv: Koppla loss

en: Saving an edited post that has a poll will clear existing results.
sv: Om du sparar ett redigerat inlägg som har en omröstning rensas befintliga resultat.

[ctx: @action:button Send a post]
en: Send
sv: Skicka

[ctx: @action:button Reply to a post]
en: Reply
sv: Svara

[ctx: @action:button Send the same post again]
en: Repost
sv: Skicka igen

[ctx: @action:Button Save an edited a post]
en: Save
sv: Spara

[ctx: @action:button Keep this draft]
en: Save
sv: Spara

[ctx: @action:button Go back to editing]
en: Cancel
sv: Avbryt

[ctx: @title]
en: Schedule Post
sv: Schemalägg inlägg

[ctx: @action:button Set this post's schedule to when it should be posted]
en: Set Schedule
sv: Ange schema

[ctx: @info:placeholder]
en: Content notice
sv: Innehållsmeddelande

[ctx: @info:placeholder]
en: What's new?
sv: Vad är en nytt?

[ctx: @title:window]
en: Choose a File
sv: Välj en fil

[ctx: @action:button]
en: Attach File
sv: Bifoga fil

[ctx: @info:tooltip]
en: You can't have attachments and a poll in the same post.
sv: Du kan inte ha bilagor och en omröstning i samma inlägg.

[ctx: @info:tooltip]
en: You have the maximum allowed number of attachments.
sv: Du har det maximala antalet tillåtna bilagor.

[ctx: @info:tooltip]
en: Attach file
sv: Bifoga fil

[ctx: @action:button]
en: Attach Poll
sv: Bifoga omröstning

[ctx: @info:tooltip]
en: You can't modify or add a poll to an existing post.
sv: Du kan inte ändra eller lägga till en omröstning i ett befintligt inlägg.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add poll
sv: Lägg till omröstning

[ctx: @action:button]
en: Content Notice
sv: Innehållsmeddelande

[ctx: @info:tooltip]
en: Content notice
sv: Innehållsmeddelande

[ctx: @action:button]
en: Visibility
sv: Synlighet

[ctx: @title]
en: Visibility
sv: Synlighet

[ctx: @item:inmenu Local to this server]
en: Local
sv: Lokal

[ctx: @item:inmenu Public to the world]
en: Public
sv: Öppen

[ctx: @item:inmenu Public but less so]
en: Unlisted
sv: Olistad

[ctx: @item:inmenu Only to followers]
en: Private
sv: Privat

[ctx: @item:inmenu Only to who is explicitly mentioned]
en: Direct Message
sv: Direktmeddelande

[ctx: @info:tooltip Post visibility]
en: Visibility
sv: Synlighet

[ctx: @info:tooltip]
en: Post language
sv: Inläggsspråk

[ctx: @action:button]
en: Add Emoji
sv: Lägg till emoji

[ctx: @info:tooltip]
en: Add emoji
sv: Lägg till emoji

[ctx: @label Character count in the status composer]
en: <b>%1/%2</b> characters
sv: <b>%1/%2</b> tecken

[ctx: @action:button Schedule something to be posted later]
en: Schedule
sv: Schema

[ctx: @title]
en: Alt Text Reminder
sv: Alternativ textpåminnelse

[ctx: @label]
en: Some of your media is missing alt text. Adding descriptions help everyone, especially the visually impaired.
sv: Vissa av dina media saknar alternativ text. Att lägga till beskrivningar hjälper alla, särskild de med synproblem.

en: Loading
sv: Läser in

en: Home (%1)
sv: Hem (%1)

en: Show Boosts
sv: Visa förstärkningar

en: Show Replies
sv: Visa svar

[ctx: @info:status Network status]
en: Failed to contact server: %1. Please check your settings.
sv: Misslyckades ansluta till server: %1. Kontrollera inställningarna.

[ctx: @action:button Load more posts above this]
en: Load More
sv: Läs in fler

en: Switch Account
sv: Byt konto

en: Switch account
sv: Byt konto

en: Empty conversation
sv: Tom konversation

en: %1 and %2
sv: %1 och %2

en: %2 and one other | %2 and %1 others
sv[0]: %2 och en annan
sv[1]: %2 och %1 andra

en: Members of the list
sv: Medlemmar av listan

en: Any followed users
sv: Alla följda användare

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 5 minutes
sv: 5 minuter

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 30 minutes
sv: 30 minuter

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 1 hour
sv: 1 timme

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 6 hours
sv: 6 timmar

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 12 hours
sv: 12 timmar

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 1 day
sv: 1 dag

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 3 days
sv: 3 dagar

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 7 days
sv: 7 dagar

en: An unknown error occurred.
sv: Ett okänt fel uppstod.

en: Browse the Fediverse
sv: Bläddra i Fediverse

en: © 2021-2025 KDE Community
sv: © 2021-2025 KDE-gemenskapen

en: Maintainer
sv: Underhåll

en: Supports https, and web+ap url schemes.
sv: Stöder https och web+ap webbadresschema

en: Receiving push notifications
sv: Tar emot utskickade underrättelser

en: Error occurred when fetching the latest notification.
sv: Fel uppstod när senaste underrättelsen skulle hämtas.

[ctx: @title]
en: Home
sv: Hem

[ctx: @title]
en: Local
sv: Lokal

[ctx: @title]
en: Bookmarks
sv: Bokmärken

[ctx: @title]
en: Favorites
sv: Favoriter

[ctx: @title]
en: Trending
sv: Populära

en: Trending
sv: Populära

[ctx: @title:window]
en: Loading…
sv: Läser in…

[ctx: @title]
en: Post by %1
sv: Inlägg av %1

[ctx: @title:window]
en: Trending News
sv: Populära nyheter

[ctx: @title:group Title for the group of account related actions]
en: Account
sv: Konto

[ctx: @action:button]
en: Switch to '%1'
sv: Byt till '%1'

[ctx: @action:button]
en: Configure '%1'
sv: Anpassa '%1'

[ctx: @action:button]
en: Add Account
sv: Lägg till konto

[ctx: @action:button]
en: Write a New Post
sv: Skriv ett nytt inlägg

[ctx: @action:button Home Timeline]
en: Open Home Timeline
sv: Visa hemtidslinje

[ctx: @action:button Account Notifications]
en: Open Notifications
sv: Visa underrättelser

[ctx: @action:button Follows that require explicit allow/deny]
en: Open Follow Requests
sv: Visa förfrågan om att följa

[ctx: @action:button Local timeline of posts from the account's own server]
en: Open Local Timeline
sv: Visa lokal tidslinje

[ctx: @action:button Global timeline of posts from the entire Fediverse network]
en: Open Global Timeline
sv: Visa global tidslinje

[ctx: @action:button Direct one-on-one messages between users]
en: Open Conversations
sv: Visa konversationer

[ctx: @action:button This account's favorited posts]
en: Open Favorites
sv: Visa favoriter

[ctx: @action:button This account's bookmarked posts]
en: Open Bookmarks
sv: Visa bokmärken

[ctx: @action:button Explore this server's trending posts, news, and more]
en: Open Explore
sv: Visa utforskaren

[ctx: @action:button A list of this account's followed accounts]
en: Open Following
sv: Visa följer

[ctx: @action:button Search for users, posts and tags]
en: Open Search
sv: Visa sökning

[ctx: @action:button]
en: Open Server Information
sv: Visa serverinformation

[ctx: @action:button This account's lists, or timelines consisting of a groups of accounts]
en: Open Lists
sv: Visa listor

[ctx: @action:button This account's profile]
en: Open Profile
sv: Visa profil

[ctx: @action:button]
en: Open Account Switcher
sv: Visa kontobyte

[ctx: @action:button]
en: Switch '%1'
sv: Byt '%1'

[ctx: Previously used emojis]
en: History
sv: Historia

[ctx: 'Custom' is a category of emoji]
en: Custom
sv: Egna

[ctx: 'Smileys' is a category of emoji]
en: Smileys
sv: Smilisar

[ctx: 'People' is a category of emoji]
en: People
sv: Människor

[ctx: 'Nature' is a category of emoji]
en: Nature
sv: Natur

[ctx: 'Food' is a category of emoji]
en: Food
sv: Mat

[ctx: 'Activities' is a category of emoji]
en: Activities
sv: Aktiviteter

[ctx: 'Travel' is a category of emoji]
en: Travel
sv: Resor

[ctx: 'Objects' is a category of emoji]
en: Objects
sv: Objekt

[ctx: 'Symbols' is a category of emoji]
en: Symbols
sv: Symboler

[ctx: 'Flags' is a category of emoji]
en: Flags
sv: Flaggor

en: Could not open the temporary download file
sv: Kunde inte öppna den tillfälliga nerladdningsfilen

en: Could not reserve disk space for download
sv: Kunde inte reservera diskutrymme för nerladdning

[ctx: Job heading, like 'Copying']
en: Downloading
sv: Laddar ner

[ctx: The URL being downloaded/uploaded]
en: Source
sv: Källa

[ctx: The location being downloaded to]
en: Destination
sv: Mål

en: in the future
sv: i framtiden

en: %1s
sv: %1 s

en: %1m
sv:  %1 m

en: %1h
sv: %1 t

en: Today
sv: I dag

en: %1d
sv: %1 d

en: 1 week ago | %1 weeks ago
sv[0]: förra veckan
sv[1]: för %1 veckor sedan

en: 1 month ago | %1 months ago
sv[0]: för 1 månad sedan
sv[1]: för %1 månader sedan

en: 1 year ago | %1 years ago
sv[0]: för 1 år sedan
sv[1]: för %1 år sedan
