tokodon - en to tr translation catalogue (990 entries)

en: All supported formats (*.jpg *.jpeg *.png *.gif *.webp *.heic *.heif *.avif *.webm *.mp4 *.m4v *.mov)
tr: Tüm desteklenen biçimler (*.jpg *.jpeg *.png *.gif *.webp *.heic *.heif *.avif *.webm *.mp4 *.m4v *.mov)

en: JPEG image (*.jpg *.jpeg)
tr: JPEG görseli (*.jpg *.jpeg)

en: PNG image (*.png)
tr: PNG görseli (*.png)

en: GIF image (*.gif)
tr: GIF görseli (*.gif)

en: WebP image (*.webp)
tr: WebP görseli (*.webp)

en: HEIC image(*.heic)
tr: HEIC görseli (*.heic)

en: HEIF image (*.heif)
tr: HEIF görseli (*.heif)

en: AVIF image (*.avif)
tr: AVIF görseli (*.avif)

en: WebM video (*.webm)
tr: WebM videosu (*.webm)

en: MPEG-4 video (*.mp4)
tr: MPEG-4 videosu (*.mp4)

en: M4V video (*.m4v)
tr: M4V videosu (*.m4v)

en: QuickTime video (*.mov)
tr: QuickTime videosu (*.mov)

en: All files (*)
tr: Tüm dosyalar (*)

en: All supported formats (%1)
tr: Tüm desteklenen biçimler (%1)

en: Could not follow account
tr: Hesap takip edilemedi

en: Could not unfollow account
tr: Hesap takipten çıkarılamadı

en: Could not remove account as your follower
tr: Hesap takipçilerinizden kaldırılamadı

en: Could not block account
tr: Hesap engellenemedi

en: Could not unblock account
tr: Hesap engeli kaldırılamadı

en: Could not mute account
tr: Hesap sessize alınamadı

en: Could not unmute account
tr: Hesap sessizden kaldırılamadı

en: Could not feature account
tr: Hesap öne çıkarılamadı

en: Could not unfeature account
tr: Hesap öne çıkarması kaldırılamadı

en: Could not edit note about an account
tr: Bir hesap üzerine olan not düzenlenemedi

[ctx: @info:label Error message]
en: Network request was interrupted
tr: Ağ isteği yarıda kesildi

[ctx: @info:label Error message]
en: Failed to parse credentials
tr: Kimlik bilgileri ayrıştırılamadı

en: View Post
tr: Gönderiyi Görüntüle

en: View Profile
tr: Profili görüntüle

en: %1 mentioned you
tr: %1 sizden söz etti

en: %1 wrote a new post
tr: %1 yeni bir gönderi yazdı

en: %1 boosted your post
tr: %1 gönderinizi boostladı

en: %1 followed you
tr: %1 sizi takip etti

en: %1 requested to follow you
tr: %1 size takip isteği gönderdi

en: %1 favorited your post
tr: %1 gönderinizi favoriledi

en: Poll by %1 has ended
tr: %1 tarafından yapılan anket sona erdi

en: %1 edited a post
tr: %1 bir gönderiyi düzenledi

[ctx: @title this is used for notifications, when an annual report is available. It's similar to spotify wrapped, it shows profile stats / it's a recap of the year. The variable is the current year e.g. 2024. Please don't translate the hashtag.]
en: Your %1 #FediWrapped awaits!
tr: %1 #FediWrapped’iniz sizi bekliyor!

en: Unveil your year's highlights and memorable moments on Mastodon!
tr: Mastodon’da geçtiğimiz yılın önemli noktalarını ve unutulmaz anlarını ortaya çıkarın!

[ctx: @title]
en: New Notification
tr: Yeni Bildirim

en: You received a new notification.
tr: Yeni bir bildirim aldınız.

en: <b>Content Notice</b>: %1
tr: <b>İçerik uyarısı</b>: %1

en: This post has no text.
tr: Bu gönderinin metni yok.

en: The moderators of your server has limited this user, view this in Tokodon to see their profile.
tr: Sunucunuzun moderatörleri bu kullanıcıyı sınırlandırdılar, bu kişinin profilini görmek için bunun Tokodon’da görüntüleyin.

en: This user doesn't have a description.
tr: Bu kullanıcının bir açıklama bilgisi yok.

en: Image is too big
tr: Görsel pek büyük

en: Unsupported image file. Only jpeg, png and gif are supported.
tr: Desteklenmeyen görsel dosyası. Yalnızca JPEG, PNG ve GIF desteklenir.

en: Account details saved
tr: Hesap ayrıntıları kaydedildi

en: This server provided no rules. Please see their website for more information.
tr: Bu sunucu herhangi bir kural sağlamadı. Daha fazla bilgi için web sitelerine bakın.

[ctx: @title:window]
en: Draft Posts
tr: Taslak Gönderiler

[ctx: @title:window]
en: Scheduled Posts
tr: Planlı Gönderiler

[ctx: @title]
en: Follow Requests
tr: Takip İstekleri

[ctx: @title]
en: Followers
tr: Takip Edilenler

[ctx: @title]
en: Following
tr: Takip Ediliyor

[ctx: @title]
en: Muted Users
tr: Sessize Alınan Kullanıcılar

[ctx: @title]
en: Blocked Users
tr: Engelli Kullanıcılar

[ctx: @title]
en: Featured Users
tr: Öne Çıkarılan Kullanıcılar

[ctx: @title]
en: %1 favorite | %1 favorites
tr[0]: %1 favori
tr[1]: %1 favori

[ctx: @title]
en: Familiar Followers
tr: Tanıdık Takipçiler

[ctx: @title]
en: Manage List Users
tr: Liste Kullanıcılarını Yönet

en: No Follow Requests
tr: Takip isteği yok

en: No Followers
tr: Takipçi yok

en: No Followed Users
tr: Takip edilen kullanıcı yok

en: No Muted Users
tr: Sessize alınan kullanıcı yok

en: No Blocked Users
tr: Engellenen kullanıcı yok

en: No Featured Users
tr: Öne çıkarılan kullanıcı yok

en: No Users Favorited This Post
tr: Gönderiyi Kimse Favorilemedi

en: No Users Boosted This Post
tr: Gönderiyi Kimse Boostlamadı

en: No Familiar Followers
tr: Tanıdık takipçi yok

en: No Users
tr: Kullanıcı yok

en: Some users need to be manually approved before they can follow you, and will show up here.
tr: Bazı kullanıcıların sizi takip edebilmeleri için elle onaylanmaları gerekir ve bunlar burada gösterilir.

[ctx: @info:placeholder]
en: No one is following this user, or they have chosen to hide this information.
tr: Bu kullanıcıyı kimse takip etmiyor veya bu bilgiyi gizlemeyi seçmişler.

[ctx: @info:placeholder]
en: This user isn't following anyone, or has chosen to hide this information.
tr: Bu kullanıcı kimseyi takip etmiyor veya bu bilgiyi gizlemeyi seçmiş.

en: Mute users to stop them from showing up in your notifications.
tr: Kullanıcıları sessize alarak bildirimlerinizde görünmelerini engelleyebilirsiniz.

en: Block users to hide the user from your timeline entirely.
tr: Kullanıcıyı engelle seçeneğini kullanarak kullanıcıyı zaman akışınızdan tümüyle gizleyebilirsiniz.

en: Users you like can be featured and shown on your profile.
tr: Beğendiğiniz kullanıcıları öne çıkarabilir ve profilinizde gösterebilirsiniz.

en: No one has favorited this post yet. Maybe you'll be the first?
tr: Henüz kimse bu gönderiyi favorilerine eklemedi. Belki ilk siz eklersiniz?

en: No one has boosted this post yet. You should boost it to expand its reach!
tr: Henüz kimse bu gönderiyi boostlamadı. Erişimini genişletmek için siz de boostlamalısınız!

en: There is no one in this list yet.
tr: Bu listede henüz kimse yok.

[ctx: @title:window]
en: Suggested Users
tr: Önerilen Kullanıcılar

en: Could not accept account
tr: Hesap kabul edilemedi

en: Could not reject account
tr: Hesap reddedilemedi

en: Could not take action against the account
tr: Hesaba karşı bir eylem gerçekleştirilemedi

en: Could not enable the disabled account
tr: Devre dışı olan hesap etkinleştirilemedi

en: Could not unsilence the account
tr: Hesabın sesi açılamadı

en: Could not unsuspend the account
tr: Hesap askıdan indirilemedi

en: Could not mark the account as not sensitive
tr: Hesap duyarlı değil olarak imlenemedi

[ctx: login status]
en: Suspended
tr: Askıya Alındı

[ctx: login status]
en: Limited
tr: Sınırlı

[ctx: login status]
en: Sensitized
tr: Duyarlılaştırıldı

[ctx: login status]
en: Frozen
tr: Donduruldu

[ctx: login status]
en: Email Not confirmed
tr: E-posta Onaylanmadı

[ctx: login status]
en: Not Approved
tr: Onaylanmadı

[ctx: login status]
en: No Limits Imposed
tr: Uygulanan sınırlama yok

en: Error occurred when making a PUT request to update the domain block.
tr: Alan adı engelini güncellemek için bir PUT isteği yaparken hata oluştu.

en: Could not resolve report
tr: Rapor çözülemedi

en: Could not unresolve report
tr: Raporun çözülmesi geri alınamadı

en: Could not assign report
tr: Rapor atanamadı

en: Could not unassign report
tr: Raporun ataması geri alınamadı

[ctx: @info %1 is a display name]
en: %1 has moved to a new account:
tr: %1 yeni bir hesaba taşındı:

[ctx: @action:button]
en: Go to Profile
tr: Profile Git

[ctx: 'Mutual' is the common English word used in social media platforms describe people who follow you back. This the same meaning as 'mutual friends', for example.]
en: Mutual
tr: Karşılıklı

en: Follows you
tr: Sizi takip ediyor

en: Follow Requested
tr: Takip İstendi

en: Unfollow
tr: Takibi Bırak

en: Follow
tr: Takip Et

en: Stop notifying me when %1 posts.
tr: %1 gönderide bulunduğunda bana bildirmeyi bırak.

en: Notify me when %1 posts.
tr: %1 gönderide bulunduğunda bana bildir.

[ctx: @info:tooltip]
en: Show a QR code for this account
tr: Bu hesap için bir kare kod göster

en: Mention…
tr: Söz Et…

en: Start a Conversation…
tr: Konuşma Başlat…

en: Hide Boosts from %1
tr: %1 Boostlarını Gizle

en: Show Boosts from %1
tr: %1 Boostlarını Göster

en: Stop Featuring This Profile
tr: Bu Profili Öne Çıkarmayı Bırak

en: Feature This Profile
tr: Bu Profili Öne Çıkar

en: Unmute
tr: Sesi Aç

en: Mute
tr: Sessize Al

en: Unblock
tr: Engeli Kaldır

en: Block
tr: Engelle

[ctx: @action:inmenu Report this post]
en: Report…
tr: Bildir…

en: Edit Profile
tr: Profili Düzenle

en: Account editor
tr: Hesap düzenleyici

en: Featured Users
tr: Öne Çıkarılar Kullanıcılar

[ctx: @action:inmenu]
en: Scheduled Posts
tr: Planlı Gönderiler

[ctx: @action:inmenu]
en: Draft Posts
tr: Taslak Gönderiler

[ctx: @action:inmenu 'Browser' being a web browser]
en: Open in Browser
tr: Tarayıcıda Aç

en: Copy Link
tr: Bağlantıyı Kopyala

en: Profile link copied.
tr: Profil bağlantısı kopyalandı.

[ctx: @info:label Joined at]
en: Joined
tr: Katılma:

en: Ownership of this link was checked on %1
tr: Bu bağlantının sahipliği %1 tarihinde denetlendi

[ctx: @label:textfield]
en: Private Note:
tr: Özel not:

en: Saved
tr: Kaydedildi

en: Write down something about this user, this isn't visible to anyone but you.
tr: Bu kullanıcı hakkında bir şeyler yazın; bunu yalnızca siz görebilirsiniz.

en: Also followed by:
tr: Ayrıca takip edenler:

[ctx: @action:button See all familiar followers]
en: View %1 More
tr: %1 Daha Görüntüle

[ctx: @action:button See all familiar followers]
en: View All
tr: Tümünü Görüntüle

[ctx: @label User's number of statuses]
en: <b>%1</b> post | <b>%1</b> posts
tr[0]: <b>%1</b> gönderi
tr[1]: <b>%1</b> gönderi

[ctx: @label User's number of followed accounts]
en: <b>%1</b> follows | <b>%1</b> following
tr[0]: <b>%1</b> takip edilen
tr[1]: <b>%1</b> takip edilen

[ctx: @label User's number of followers]
en: <b>%1</b> follower | <b>%1</b> followers
tr[0]: <b>%1</b> takipçi
tr[1]: <b>%1</b> takipçi

[ctx: @item:inmenu Profile Post Filter]
en: Posts
tr: Gönderiler

[ctx: @item:inmenu Profile Post Filter]
en: Posts && Replies
tr: Gönderiler ve Yanıtlar

[ctx: @item:inmenu Profile Post Filter]
en: Media
tr: Ortam

[ctx: @option:check]
en: Hide boosts
tr: Boostları gizle

[ctx: @action:button Show all of a profile's posts]
en: All
tr: Tümü

[ctx: @title:window]
en: Profile
tr: Profil

[ctx: @label]
en: No Posts
tr: Gönderi yok

en: This user hasn't posted anything yet.
tr: Bu kullanıcı henüz bir şey göndermedi.

[ctx: @label]
en: No Media
tr: Ortam yok

en: This user hasn't posted any media yet.
tr: Bu kullanıcı henüz bir ortam göndermedi.

[ctx: @title: dialog to switch between logged in accounts]
en: Switch Account
tr: Hesap Değiştir

[ctx: @button: login to or register a new account.]
en: Add Account
tr: Hesap Ekle

en: Log in or create a new account
tr: Oturum aç veya yeni bir hesap oluştur

[ctx: @info:tooltip]
en: This account has an issue and can't login, switch to it for more details.
tr: Bu hesapta bir sorun var ve oturum açılamıyor. Ayrıntılar için bu hesaba geçiş yapın.

en: Share
tr: Paylaş

en: Share the selected media
tr: Seçili ortamı paylaş

[ctx: @title Server-wide announcements set by admins.]
en: Announcements
tr: Duyurular

[ctx: @label An announcement was published on a date]
en: Announcement on %1
tr: %1 tarihinde duyuruldu

[ctx: @label]
en: No Announcements
tr: Duyuru yok

en: Your server has not made any announcements yet.
tr: Sunucunuz henüz bir duyuru yapmadı.

[ctx: @title]
en: Confirm Boost
tr: Boost’u Onayla

[ctx: @action:button Boost this post]
en: Boost
tr: Boostla

en: View profile
tr: Profili görüntüle

en: No emojis
tr: Emoji yok

[ctx: @info:placeholder]
en: No Information
tr: Bilgi yok

[ctx: @info Last updated: relative date and time (e.g. 2 years ago)]
en: Last updated: %1
tr: Son güncelleme: %1

[ctx: @action:button]
en: Create Post
tr: Gönderi Oluştur

[ctx: @info:tooltip]
en: Return to Top
tr: Üste Dön

[ctx: @info:status]
en: Some replies are not available
tr: Bazı yanıtlara ulaşılamıyor

en: To view all replies, open the post on the original server.
tr: Tüm yanıtları görmek için gönderiyi özgün sunucusunda açın.

[ctx: @action:button 'Browser' being a web browser]
en: Open in Browser
tr: Tarayıcıda Aç

[ctx: @info:status]
en: End of Timeline
tr: Zaman Akışının Sonu

en: Conversations
tr: Sohbetler

[ctx: @action:intoolbar]
en: New Conversation…
tr: Yeni Sohbet…

[ctx: @title]
en: Search Users
tr: Kullanıcılar Ara

en: Search for user…
tr: Kullanıcı ara…

en: No Conversations
tr: Sohbet yok

en: Direct messages to other users will show up here. Do not share any sensitive information over a conversation.
tr: Diğer kullanıcılara doğrudan gönderilen iletiler burada gösterilecektir. Bir konuşma sırasında hassas bilgiler paylaşmayın.

[ctx: @action:button]
en: Increase follow request count
tr: Takip isteği sayısını artır

[ctx: @action:button]
en: Decrease follow request count
tr: Takip isteği sayısını azalt

[ctx: @title:window]
en: Create List
tr: Liste Oluştur

[ctx: @title:window]
en: Edit List
tr: Listeyi Düzenle

[ctx: @label:textbox List title]
en: Title
tr: Başlık

[ctx: @label]
en: Show replies for
tr: Yanıtları göster

[ctx: @label If the list is exclusive]
en: Exclusive
tr: Özel

en: Posts in an exclusive list are excluded from the Home timeline.
tr: Özel listedeki gönderiler Ana Sayfa zaman akışından dışlanırlar.

[ctx: @label If the list is favorited]
en: Favorite
tr: Favori

en: This list will show up in the sidebar.
tr: Bu liste, kenar çubuğunda görünür.

[ctx: @action:button Delete the list]
en: Manage Users
tr: Kullanıcıları Yönet

[ctx: @action:intoolbar Add users to list]
en: Add Users
tr: Kullanıcılar Ekle

[ctx: @title]
en: Add Users to List…
tr: Kullanıcıları Listeye Ekle…

[ctx: @action:button Add user to this list]
en: Add
tr: Ekle

en: Search among users you follow…
tr: Takip edilen kullanıcılarda ara…

[ctx: @action:button Create the list]
en: Create
tr: Oluştur

[ctx: @action:button Save the edited list]
en: Save
tr: Kaydet

[ctx: @action:button Delete the list]
en: Delete
tr: Sil

[ctx: @title]
en: Deleting List
tr: Liste Siliniyor

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to delete this list?
tr: Bu listeyi silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Explore
tr: Keşfet

en: Posts
tr: Gönderiler

en: Hashtags
tr: Etiketler

en: News
tr: Haberler

en: Users
tr: Kullanıcılar

[ctx: @info:placeholder]
en: No Posts
tr: Gönderi yok

[ctx: @info:placeholder]
en: No Tags
tr: Etiket yok

en: %1 person is talking | %1 people are talking
tr[0]: %1 kişi konuşuyor
tr[1]: %1 kişi konuşuyor

[ctx: @info:placeholder]
en: No News
tr: Haber yok

[ctx: @info:placeholder]
en: No Users
tr: Kullanıcı yok

[ctx: @title 'Following' as in the users you're following on Mastodon.]
en: Following
tr: Takip Edilenler

[ctx: @action:button]
en: Filters
tr: Süzgeçler

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Boosts
tr: Boostları Göster

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Replies
tr: Yanıtları Göster

[ctx: @action:intoolbar]
en: Configure Filters…
tr: Süzgeçleri Yapılandır…

[ctx: @title:window]
en: Filters
tr: Süzgeçler

en: No User Selected
tr: Seçili kullanıcı yok

en: With the Following view, easily check on each user you're following and only their posts - sorted by recent activity.
tr: Takip Ediliyor görünümü ile, takip ettiğiniz her bir kullanıcının gönderilerine kolayca erişin — son etkinliğe göre sıralanmıştır.

[ctx: @action:intoolbar]
en: Open Post
tr: Gönderiyi Aç

[ctx: @title:window]
en: About Server
tr: Sunucu Hakkında

[ctx: @title:window]
en: Notifications
tr: Bildirimler

en: Setup Required
tr: Ayarlama Gerekiyor

en: Tokodon can show notifications for activity such as users boosting or replying to your posts.
    
    The types of notifications shown can be fine tuned when logged in.
tr: Tokodon, kullanıcıların yayınlarınızı boostlaması veya yanıtlaması gibi etkinliklere ilişkin bildirimler gösterebilir.
    
    Gösterilen bildirim türlerine oturum açtığınızda ince ayar yapılabilir.

en: Allow Notifications
tr: Bildirimlere İzin Ver

en: Continue
tr: Sürdür

[ctx: @title:window]
en: Password Service
tr: Parola Hizmeti

en: Tokodon requires a password service to be running to save personally sensitive information.
    
    Tokodon can use KWallet, GNOME Keyring or any libsecret-compatible service.
    
    After you installed the service, make sure it's running and restart Tokodon.
tr: Tokodon, kişisel hassas bilgilerin kaydedilmesi için bir şifre hizmetinin çalışmasını gerektirir.
    
    Tokodon; K Cüzdan’ı, GNOME Keyring’i veya libsecret uyumlu herhangi bir hizmeti kullanabilir.
    
    Hizmeti kurduktan sonra çalıştığından emin olun ve Tokodon’u yeniden başlatın.

en: Quit Tokodon
tr: Tokodon’dan Çık

[ctx: @title:window]
en: Welcome
tr: Hoş Geldiniz

en: Welcome to Tokodon
tr: Tokodon’a hoş geldiniz

en: Some initial setup is required before you can use Tokodon.
tr: Tokodon’u kullanabilmeniz için birkaç ayarın yapılması gereklidir.

[ctx: @title]
en: Select Language
tr: Dil Seç

[ctx: @action:button]
en: Close
tr: Kapat

[ctx: @title]
en: Lists
tr: Listeler

en: Create List
tr: Liste Oluştur

en: No Lists
tr: Liste yok

en: Lists allow you to categorize who you're following.
tr: Listeler takip ettiğiniz kişileri kategorilere ayırmanıza olanak tanır.

en: No Posts
tr: Gönderi yok

en: There are no posts from the users in your list. Only new posts will appear in a list.
tr: Listenizdeki kullanıcılardan hiçbir gönderi yok. Listede yalnızca yeni gönderiler görünür.

en: Edit List
tr: Listeyi Düzenle

[ctx: @title:window]
en: Authorization
tr: Yetkilendirme

en: To continue, you must authorize Tokodon to access your account.
tr: Sürdürmek için Tokodon’u hesabınıza erişmesi için yetkilendirmelisiniz.

en: Open Authorization Page
tr: Yetkilendirme Sayfasını Aç

en: Copy Link to Authorization Page
tr: Yetkilendirme Sayfasın Bağlantısını Kopyala

en: Link copied.
tr: Bağlantı kopyalandı.

en: Use Authorization Code
tr: Yetkilendirme Kodu Kullan

en: Use this login method if the above link does not work.
tr: Yukarıdaki bağlantı çalışmazsa bu oturum açma yöntemini kullanın.

en: Enter authorization token:
tr: Yetkilendirme jetonunu gir:

[ctx: @title:window]
en: Login Issue
tr: Oturum Açma Sorunu

en: There was an issue logging into %1:<br><b>%2</b>
tr: %1 konumuna oturum açarken bir hata oluştu:<br><b>%2</b>

en: Please check if the password service is running. For other login issues, you can try logging into the server's website.
    
    You can attempt to log in again with the button below, or restart Tokodon.
tr: Lütfen parola hizmetinin çalışıp çalışmadığını denetleyin. Diğer giriş sorunları için sunucunun web sitesine giriş yapmayı deneyebilirsiniz.
    
    Aşağıdaki düğmeyi kullanarak bir kez daha giriş yapmayı deneyebilir veya Tokodon’u yeniden başlatabilirsiniz.

en: View Website
tr: Web Sayfasını Görüntüle

en: Re-Attempt Log In
tr: Yeniden Oturum Açmayı Dene

en: Logout
tr: Oturumu Kapat

[ctx: @title]
en: Logout
tr: Oturumu Kapat

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to log out?
tr: Oturumu kapatmak istediğinizden emin misiniz?

[ctx: @title:window]
en: Registration
tr: Kayıt

[ctx: @info:status Network status]
en: Failed to contact server: %1. Please check your proxy settings.
tr: Sunucuya bağlanılamadı: %1. Lütfen vekil ayarlarınızı denetleyin.

en: Proxy Settings
tr: Vekil Ayarları

[ctx: @title:group]
en: Register
tr: Kaydol

en: Username
tr: Kullanıcı Adı

en: Email Address
tr: E-posta Adresi

en: Password
tr: Parola

en: Date of Birth
tr: Doğum Tarihi

en: Reason
tr: Gerekçe

en: Register
tr: Kaydol

[ctx: @title:window]
en: Rules
tr: Kurallar

[ctx: @title:group]
en: Rules
tr: Kurallar

[ctx: @action:button Agree to server rules]
en: Agree
tr: Kabul Et

[ctx: @action:button Disagree to server rules]
en: Disagree
tr: Reddet

[ctx: @title:window]
en: Pick a Server
tr: Bir Sunucu Seç

[ctx: @title:window]
en: Choose your Existing Server
tr: Var Olan Sunucuyu Seç

en: This server is closed for registration: %1
tr: Bu sunucu, kayıt için kapalı: %1

en: This server is closed for registration, and did not provide a reason.
tr: Bu sunucuya kayıtlar kapalı; bunun için bir neden sağlanmamış.

en: Search or enter URL…
tr: Ara veya URL gir…

en: Custom Server
tr: Özel Sunucu

en: Public Servers
tr: Genel Sunucular

en: No Public Servers
tr: Genel sunucu yok

en: Enter a server URL manually in the search field.
tr: Arama alanına elle bir sunucu URL’si girin.

[ctx: @action:button Open in external web browser]
en: Open Externally
tr: Dış Uygulamada Aç

[ctx: @info]
en: Browse the Fediverse and connect with people on Mastodon (and other compatible software).
tr: Fediverse’e göz atın ve Mastodon’daki kişilerle iletişim kurun.

[ctx: @action:button Pick a Mastodon server]
en: Register
tr: Kaydol

[ctx: @action:button Use an existing Mastodon account]
en: Login
tr: Oturum Aç

[ctx: @action:button Application settings]
en: Settings
tr: Ayarlar

[ctx: @action:button]
en: Compatible with Mastodon
tr: Mastodon ile Uyumlu

[ctx: @info Compatible with Mastodon]
en: Compatible with
tr: Şunlarla uyumlu:

[ctx: @title]
en: Open As…
tr: Farklı Aç…

[ctx: @title]
en: Reply As…
tr: Farklı Yanıtla…

[ctx: @title]
en: Favorite As…
tr: Farklı Favorile…

[ctx: @title]
en: Boost As…
tr: Farklı Boostla…

[ctx: @title]
en: Bookmark As…
tr: Farklı Yer İmlerine Ekle…

[ctx: @title]
en: Unknown Action
tr: Bilinmeyen Eylem

en: It seems pretty quiet right now, try posting something!
tr: Şu anda ortalık oldukça sessiz görünüyor, bir şeyler paylaşmayı deneyin!

en: No Favorites
tr: Favori yok

en: Posts that you favorite will show up here. If you appreciate someone's post, favorite it!
tr: Favorilediğiniz gönderiler burada gösterilecektir. Birinin gönderisini beğendiyseniz favorileyin!

en: No Bookmarks
tr: Yer imi yok

en: Bookmark posts and they will show up here. Bookmarks are always kept private, even to the post's author.
tr: Gönderilere yer imi koyun ve burada gösterilsinler. Yer imleri her zaman gizli tutulur, gönderinin yazarına bile.

en: Write a New Post
tr: Yeni Gönderi Yaz

en: Write a new post
tr: Yeni Gönderi Yaz

en: Reply to post
tr: Gönderiyi Yanıtla

[ctx: @action:button Home Timeline]
en: Home
tr: Ana Sayfa

[ctx: @action:button Account Notifications]
en: Notifications
tr: Bildirimler

[ctx: @action:button Follows that require explicit allow/deny]
en: Follow Requests
tr: Takip İstekleri

[ctx: @action:button Local timeline of posts from the account's own server]
en: Local
tr: Yerel

[ctx: @action:button Direct one-on-one messages between users]
en: Conversations
tr: Sohbetler

[ctx: @action:button This account's favorited posts]
en: Favorites
tr: Favoriler

[ctx: @action:button This account's bookmarked posts]
en: Bookmarks
tr: Yer İmleri

[ctx: @action:button Explore this server's trending posts, news, and more]
en: Explore
tr: Keşfet

[ctx: @action:button A list of this account's followed accounts]
en: Following
tr: Takip Ediliyor

[ctx: @action:button Search for users, posts and tags]
en: Search
tr: Ara

[ctx: @action:button This account's lists, or timelines consisting of a groups of accounts]
en: Lists
tr: Listeler

[ctx: @action:button This account's profile]
en: Profile
tr: Profil

[ctx: @action:button Open debug page]
en: Debug
tr: Hata Ayıkla

[ctx: @action:button Open moderation tools]
en: Moderation Tools
tr: Moderasyon Araçları

[ctx: @action:button Open settings dialog]
en: Settings
tr: Ayarlar

[ctx: @action:intoolbar]
en: Unfollow
tr: Takibi Bırak

[ctx: @action:intoolbar]
en: Follow
tr: Takip Et

[ctx: @title]
en: Embed Information
tr: Bilgiyi Göm

en: Advanced Search
tr: Gelişmiş Arama

[ctx: @info:placeholder Username for searching accounts]
en: Username:
tr: Kullanıcı adı:

[ctx: @info:placeholder display name for searching accounts]
en: Display Name:
tr: Görüntü adı:

[ctx: @info:placeholder email for searching accounts]
en: Email:
tr: E-posta:

[ctx: @info:Search button to initiate searching accounts]
en: Search
tr: Ara

[ctx: @info:Reset button to reset all the text fields]
en: Reset
tr: Sıfırla

[ctx: @info:Cancel button to close the dailog]
en: Cancel
tr: İptal

[ctx: @info:Location combobox to choose location filters]
en: Location
tr: Konum

[ctx: @info:Filter out accounts from any location]
en: All
tr: Tümü

[ctx: @info:Filter out local accounts]
en: Local
tr: Yerel

[ctx: @info:Filter out remote accounts]
en: Remote
tr: Uzak

[ctx: @info:Moderation Status combobox to choose between different moderation status filters]
en: Moderation Status
tr: Moderasyon Durumu

[ctx: @info:Filter out accounts with any moderation status]
en: All
tr: Tümü

[ctx: @info:Filter out accounts with active moderation status]
en: Active
tr: Etkin

[ctx: @info:Filter out accounts with pending moderation status]
en: Pending
tr: Bekleyen

[ctx: @info:Filter out accounts with disabled moderation status]
en: Disabled
tr: Devre Dışı

[ctx: @info:Filter out accounts with silenced moderation status]
en: Silenced
tr: Susturulanlar

[ctx: @info:Filter out accounts with suspended moderation status]
en: Suspended
tr: Askıya Alınanlar

[ctx: @info:Role combobox to choose between different role filters]
en: Role
tr: Rol

[ctx: @info:Filter out accounts with any role]
en: All
tr: Tümü

[ctx: @info:Filter out accounts with moderator role]
en: Moderator
tr: Moderatör

[ctx: @info:Filter out accounts with admin role]
en: Admin
tr: Yönetici

[ctx: @info:Filter out accounts with owner role]
en: Owner
tr: Sahip

en: No accounts found
tr: Hesap bulunamadı

[ctx: @action:button]
en: Create Email Block
tr: E-posta Engeli Oluştur

[ctx: @title]
en: E-Mail Domain Info
tr: E-posta Alan Adı Bilgisi

[ctx: @info The domain on which the block is imposed]
en: Email domain name
tr: E-posta alan adı

[ctx: @info Time when the block was imposed.]
en: Block created at
tr: Engellenme zamanı

[ctx: @info The counted accounts signup attempts using that email domain within the last week.]
en: Account sign-up attempts in this week
tr: Bu haftaki hesap kayıt denemeleri

[ctx: @info The counted IP signup attempts of that email domain within that day.]
en: IP sign-up attempts in this week
tr: Bu haftaki IP kayıt denemeleri

[ctx: @action:button]
en: Cancel
tr: İptal

[ctx: @action:button]
en: Delete email block
tr: E-posta blokunu sil

en: Email block deleted
tr: E-posta bloku silindi

[ctx: @title]
en: New E-Mail Domain Block
tr: Yeni Alan Adı Engeli

[ctx: @info The domain on which the block will be imposed]
en: Domain *
tr: Alan Adı*

en: This can be the domain name that shows up in the e-mail address or the MX record it uses. They will be checked upon sign-up.
tr: Bu, e-posta adresinde görünen alan adı veya onun kullandığı MX kaydı olabilir. Kayıt sırasında denetleneceklerdir.

[ctx: @action:button]
en: Resolve domain
tr: Alan adını çöz

en: New email block added
tr: Yeni e-posta engeli eklendi

[ctx: @info]
en: %1 sign-up attempts over the last week
tr: Geçen hafta boyunca %1 kayıt denemesi

en: No email blocks found
tr: E-posta engeli bulunamadı

en: Add New Domain Block
tr: Yeni Alan Adı Engeli Ekle

en: Allow Federation with Domain
tr: Alan Adıyla Federe Etmeye İzin Ver

en: Allowed Domain Info
tr: İzin Verilen Alan Adı Bilgisi

[ctx: @info:The domain that is allowed to federate]
en: Domain
tr: Alan Adı

[ctx: @info:Time when the domain was allowed to federate.]
en: Created at
tr: Oluşturulma tarihi

en: Disallow Federation with Domain
tr: Alan Adıyla Federe Etmeye İzin Verme

en: Disallowed federation with the domain
tr: Alan adıyla federe etmeye izin verilmedi

en: Add Domain Block
tr: Alan Adı Engeli Ekle

[ctx: @info:Enter the domain address of the domain block]
en: Domain*
tr: Alan Adı*

en: Public comment
tr: Genel yorum

en: Private Comment
tr: Özel yorum

en: Moderation
tr: Moderasyon

[ctx: @info:Filter out all the allowed domains]
en: Silence
tr: Sustur

[ctx: @info:Filter out all the blocked domains]
en: Suspend
tr: Askıya Al

[ctx: @info:Filter out all the blocked domains]
en: None
tr: Yok

en: Reject media files
tr: Ortam dosyalarını reddet

en: Removes locally stored media files and refuses to download any in the future. Irrelevant for suspensions
tr: Yerel olarak depolanan ortam dosyalarını kaldırır ve gelecekte hiçbir tanesini indirmez. Askıya almalarla ilgisizdir

en: Reject reports
tr: Raporları reddet

en: Ignore all reports coming from this domain. Irrelevant for suspensions
tr: Bu alan adından gelen tüm raporları yok say. Askıya almalarla ilgisizdir

en: Obfuscate domain name
tr: Alan adını belirsizleştir

en: Partially obfuscate the domain name in the list if advertising the list of domain limitations is enabled
tr: Alan adı sınırlamalarının reklâmını yapmak etkinse alan adını kısımsal olarak belirsizleştir

[ctx: @info:Button to create a domain block]
en: Create Block
tr: Engelleme Oluştur

en: New domain block added
tr: Yeni alan adı engeli eklendi

[ctx: @info:This domain will be able to fetch data from this server and incoming data from it will be processed and stored]
en: Domain*
tr: Alan Adı*

en: New Allowed Domain Added
tr: Yeni İzin Verilen Alan Adı Eklendi

en: Allowed domain option is available for instances with limited federation mode enabled
tr: Sınırlı federasyon kipi etkin olan örnekler için izin verilen alan adı seçeneği kullanılabilir

[ctx: @info:Choose between allowed and limited domains]
en: Moderation
tr: Moderasyon

[ctx: @info:Filter out all the blocked domains]
en: Blocked domains
tr: Engellenen alan adları

[ctx: @info:Filter out all the allowed domains in limited federation mode]
en: Allowed domains
tr: İzin verilen alan adları

en: Allowed for federation
tr: Federe etmek için izin verilen

en: No federations found
tr: Federasyon bulunamadı

[ctx: @action:button]
en: Create Rule
tr: Kural Oluştur

en: New IP Rule
tr: Yeni IP Kuralı

[ctx: @info:Time after which the rule will be lifted]
en: Expire After
tr: Şu Tarihten Sonra Kaldır

[ctx: @info:Option to block out the IP for 1 day]
en: 1 day
tr: 1 gün

[ctx: @info:Option to block out the IP for 2 weeks]
en: 2 weeks
tr: 2 hafta

[ctx: @info:Option to block out the IP for 1 month]
en: 1 month
tr: 1 ay

[ctx: @info:Option to block out the IP for 6 months]
en: 6 month
tr: 6 ay

[ctx: @info:Option to block out the IP for 1 year]
en: 1 year
tr: 1 yıl

[ctx: @info:Option to block out the IP for 3 years]
en: 3 year
tr: 3 yıl

[ctx: @info: The comment attached with the ip rule]
en: Comment
tr: Yorum

en: Optional. Remember why you added this rule.
tr: İsteğe bağlı. Bu kuralı neden eklediğinizi anımsayın.

[ctx: @info:The rule attached with the ip rule]
en: Rule *
tr: Kural *

en: Choose what will happen with requests from this IP
tr: Bu IP’den olan isteklerle ne olacağını seç

en: Limit sign-ups
tr: Kayıtları sınırla

en: New sign-ups will require your approval
tr: Yeni kayıtlar sizin onayınızı gerektirir

en: Block sign-ups
tr: Kayıtları engelle

en: New sign-ups will not be possible
tr: Yeni kayıtlar olanaklı olmayacaktır

en: Block access
tr: Erişimi engelle

en: Block access to all resources
tr: Tüm özkaynaklara erişimi engelle

[ctx: @info:Button to create a IP rule]
en: Create IP rule
tr: IP Kuralı oluştur

en: New IP rule added
tr: Yeni IP kuralı eklendi

[ctx: @label]
en: Limit sign-ups
tr: Kayıtları sınırla

[ctx: @label]
en: Block sign-ups
tr: Kayıtları engelle

[ctx: @label]
en: Block access
tr: Erişimi engelle

en: No IP rules found
tr: Bir IP kuralı bulunamadı

en: Not Available
tr: Kullanılamıyor

en: Perform moderation action on %1
tr: %1 üzerinde moderasyon eylemi gerçekleştir

[ctx: @info: Use this to send a warning to the user, without triggering any other action.]
en: Warn
tr: Uyar

[ctx: @info: Prevent the user from using their account, but do not delete or hide their contents.]
en: Freeze
tr: Dondur

[ctx: @info: Force all this user's media attachments to be flagged as sensitive.]
en: Force-Sensitive
tr: Duyarlılaştırmayı Zorla

[ctx: @info: Prevent the user from being able to post with public visibility, hide their posts and notifications from people not following them.]
en: Limit
tr: Sınırla

[ctx: @info: Prevent any interaction from or to this account and delete its contents. Revertible within 30 days.]
en: Suspend
tr: Askıya Al

[ctx: @info: The user will receive an explanation of what happened with their account]
en: Notify the user per e-mail
tr: Kullanıcıya ne olduğunu e-posta ile bildir

[ctx: @info: Send a warning note to the user.]
en: Custom warning
tr: Özel uyarı

[ctx: @info:Button to submit the action aginst the user.]
en: Submit
tr: Uygula

en: Action taken successfully
tr: Eylem başarıyla uygulandı

[ctx: @info:Cancel button to close the dailog.]
en: Cancel
tr: İptal

en: Are you sure?
tr: Emin misiniz?

en: Action will be taken against the account.
tr: Hesap üzerinde eylem gerçekleştirilecektir.

en: Successfully approved %1's sign-up application
tr: %1 kişisinin kaydolma başvurusu onaylandı

en: Successfully rejected %1's sign-up application
tr: %1 kişisinin kaydolma başvurusu reddedildi

en: Successfully unfreezed %1's account
tr: %1 kişisinin hesabının dondurması kaldırıldı

en: Successfully unsilenced %1's account
tr: %1 kişisinin hesabının sesi açıldı

en: Successfully unsuspended %1's account
tr: %1 kişisinin hesabı askıdan indirildi

en: Successfully undo force-sensitive %1's account
tr: %1 kişisinin hesabı artık duyarlılaştırılmış bir hesap değil

en: Successfully deleted %1's account data
tr: %1 kişisinin hesap bilgisi silindi

[ctx: @info Bio label of account.]
en: Bio
tr: Biyografi

en: Reasons for joining
tr: Katılma gerekçeleri

[ctx: @info:Number of Posts]
en: Posts
tr: Gönderiler

[ctx: @info:Number of followers.]
en: Followers
tr: Takipçiler

[ctx: @info:row Number of accounts followed by the account]
en: Following
tr: Takip Ediyor

en: No role
tr: Rol yok

[ctx: @info Role of the account on this server.]
en: Role
tr: Rol

[ctx: @info The last time the account was active.]
en: Last Active
tr: Son Etkin

[ctx: @info The current login status of the account.]
en: Login Status
tr: Oturum Açma Durumu

[ctx: @info: Role of the user.]
en: Role
tr: Rol

[ctx: @info: Email of the user.]
en: Email
tr: E-posta

[ctx: @info: Email confirmation status of the user.]
en: Email Status
tr: E-posta Durumu

en: Confirmed
tr: Onaylandı

en: Not Confirmed
tr: Onaylanmadı

[ctx: @info: Locale of the user.]
en: Account Locale
tr: Hesap Yereli

[ctx: @info: Joining date of the user]
en: Joined
tr: Katılma

en: Most recent IP
tr: Son kullanılan IP

en: Invited By
tr: Davet eden

[ctx: @info: Approve the user's request]
en: Approve
tr: Onayla

[ctx: @info: Reject the user's request]
en: Reject
tr: Reddet

en: Delete Account Data
tr: Hesap Verisini Sil

[ctx: @info: Unfreeze the user's account]
en: Unfreeze
tr: Dondurmayı Kaldır

en: Undo Limit
tr: Sınırlamayı Geri Al

en: Undo Suspension
tr: Askıya Almayı Geri Al

en: Undo force-sensitive
tr: Duyarlılaştırmayı Geri Al

en: Take action against this account
tr: Bu Hesaba Karşı Bir Eylem Gerçekleştir

en: Remove Domain Block
tr: Alan Adı Engelini Kaldır

en: Domain Block Removed
tr: Alan Adı Engeli Kaldırıldı

en: Edit domain block
tr: Alan adı engelini düzenle

en: Private comment
tr: Özel yorum

[ctx: @info:Button to update the domain block with new values]
en: Update Block
tr: Engellemeyi Güncelle

en: Domain block updated
tr: Alan adı engeli güncellendi

en: Blocked at
tr: Şurada engellendi

[ctx: @info: No public comment provided]
en: None
tr: Yok

[ctx: @info: No private comment provided]
en: None
tr: Yok

[ctx: @info:The policy to be applied by this domain block]
en: Policy
tr: Politika

[ctx: @info:Whether to obfuscate public displays of this domain block]
en: Obfuscate
tr: Belirsizleştir

[ctx: @info:Whether to reject incoming media from this domain]
en: Reject media
tr: Ortamı reddet

[ctx: @info:Whether to reject incoming reports from this domain]
en: Reject reports
tr: Raporları reddet

en: Edit Domain Block
tr: Alan Adı Engelini Düzenle

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove IP Rule
tr: IP Kuralını Kaldır

en: IP Rule Removed
tr: IP Kuralı Kaldırıldı

[ctx: @title:window]
en: Update IP Rule
tr: IP Kuralını Güncelle

[ctx: @info Time after which the rule will be lifted]
en: Expire After
tr: Şu Tarihten Sonra Kaldır

[ctx: @info Option to block out the IP for 1 day]
en: 1 day
tr: 1 gün

[ctx: @info Option to block out the IP for 2 weeks]
en: 2 weeks
tr: 2 hafta

[ctx: @info Option to block out the IP for 1 month]
en: 1 month
tr: 1 ay

[ctx: @info Option to block out the IP for 6 months]
en: 6 month
tr: 6 ay

[ctx: @info Option to block out the IP for 1 year]
en: 1 year
tr: 1 yıl

[ctx: @info Option to block out the IP for 3 years]
en: 3 year
tr: 3 yıl

[ctx: @info The comment attached with the ip rule]
en: Comment
tr: Yorum

[ctx: @info The rule attached with the ip rule]
en: Rule *
tr: Kural *

[ctx: @info Cancel button to close the dailog]
en: Cancel
tr: İptal

[ctx: @info Button to update an IP rule]
en: Update IP rule
tr: IP kuralını güncelle

en: IP rule updated
tr: IP kuralı güncellendi

[ctx: @info Time after which the rule will be lifted]
en: Expires at
tr: Son Kullanım Tarihi

[ctx: @info No public comment provided]
en: None
tr: Yok

[ctx: @info The severity to be applied by this IP rule]
en: Severity
tr: Önem

[ctx: @action:button]
en: Update IP Rule
tr: IP Kuralını Güncelle

en: Report #%1
tr: Rapor #%1

en: Mark as unresolved
tr: Çözülmedi olarak imle

en: Mark as resolved
tr: Çözüldü olarak imle

en: Report Unresolved
tr: Çözülmedi Olarak İmle

en: Report Resolved
tr: Çözüldü Olarak İmle

[ctx: @info Number of Posts]
en: Posts
tr: Gönderiler

[ctx: @info Number of followers.]
en: Followers
tr: Takipçi

[ctx: @info Row Number of accounts followed by the account]
en: Following
tr: Takip Edilen

[ctx: @info Time at which the reported account joined.]
en: Joined
tr: Katılma:

[ctx: @info The last time the reported account was active.]
en: Last Active
tr: Son Etkin

[ctx: @info The current login status of the account.]
en: Reported
tr: Bildirildi

[ctx: @info Time at which the report was made]
en: Reported
tr: Bildirilme

en: Reported By
tr: Bildiren

en: Report Status
tr: Durumu Bildir

en: Resolved
tr: Çözüldü

en: Unresolved
tr: Çözülmedi

en: Action taken by
tr: Eylem alan

en: Assigned moderator
tr: Atanan moderatör

en: No one
tr: Hiç kimse

en: Unassign
tr: Atamayı kaldır

en: Assign to me
tr: Bana ata

en: Forwarded
tr: İletildi

[ctx: @info:The report is forwarded]
en: Yes
tr: Evet

[ctx: @info:The report is not forwarded]
en: No
tr: Hayır

en: Category
tr: Kategori

en: The reason this account and/or content was reported will be cited in communication with the reported account
tr: Bu hesabın ve/veya içeriğin bildirilme gerekçesi, bildirilen hesapla iletişimde belirtilecektir

en: Other
tr: Diğer

en: Category changed to other
tr: Kategori, diğer olarak değiştirildi

en: Spam
tr: İstenmeyen

en: Category changed to spam
tr: Kategori, istenmeyen olarak değiştirildi

en: Content violates one or more server rules
tr: İçerik, bir veya daha çok sunucu kuralını ihlal ediyor

en: Category changed to rule violation
tr: Kategori, kural ihlali olarak değiştirildi

en: To provide more information, %1 wrote:
tr: Daha fazla bilgi sağlamak için %1 şunları yazdı:

[ctx: @info:Account didn't provide any comment on the report]
en: N/A
tr: Yok

en: Reported Content
tr: Bildirilen İçerik

en: Offending content will be cited in communication with the reported account
tr: Şikayet edilen hesapla iletişimde rahatsız edici içerikten alıntı yapılacaktır

en: <b>Content Warning</b><br /> %1
tr: <b>İçerik Uyarısı</b><br /> %1

en: Show Less
tr: Daha Az Göster

en: Show More
tr: Daha Çok Göster

[ctx: @title]
en: Accounts
tr: Hesaplar

en: Reports
tr: Raporlar

[ctx: @title]
en: Federation
tr: Federasyon

[ctx: @title]
en: IP Rules
tr: IP Kuralları

[ctx: @title]
en: Email Blocks
tr: E-posta Engellemeleri

en: Accounts Tool Page
tr: Hesaplar Aracı Sayfası

[ctx: @info:Combobox to choose Report Status]
en: Report Status
tr: Durumu Bildir

[ctx: @info:Filter out unresolved reports]
en: Unresolved
tr: Çözülmedi

[ctx: @info:Filter out resolved reports]
en: Resolved
tr: Çözülen

[ctx: @info:Combobox to choose the origin of report]
en: Report Origin
tr: Kökeni Bildir

[ctx: @info:Filter out accounts with any origin]
en: All
tr: Tümü

[ctx: @info:Filter out accounts with local origin]
en: Local
tr: Yerel

[ctx: @info:Filter out accounts with remote origin]
en: Remote
tr: Uzak

en: Reported By:
tr: Bildiren:

en: Comment:
tr: Yorum:

en: Assigned Account:
tr: Atanan hesap:

[ctx: @info: No account assigned to the report]
en: N/A
tr: Yok

en: No reports found
tr: Rapor bulunamadı

en: Notifications
tr: Bildirimler

[ctx: @action:intoolbar Mark all notifications as read]
en: Mark All As Read
tr: Tümünü Okundu Olarak İmle

[ctx: @action:intoolbar]
en: Configure Notifications…
tr: Bildirimleri Yapılandır…

[ctx: @title:window]
en: Notification Settings
tr: Bildirim Ayarları

[ctx: @action:intoolbar Show all notifications]
en: All
tr: Tümü

[ctx: @action:intoolbar Show only mentions]
en: Mentions
tr: Söz Etmeler

[ctx: @action:intoolbar More filter categories]
en: More
tr: Daha Fazla

[ctx: Show only boosts]
en: Boosts
tr: Boostlar

[ctx: Show only favorites]
en: Favorites
tr: Favoriler

[ctx: Show only poll results]
en: Poll Results
tr: Anket Sonuçları

[ctx: Show only followed statuses]
en: Posts
tr: Gönderiler

[ctx: Show only follows]
en: Follows
tr: Takip Edilenler

[ctx: @info:label New notifications]
en: New
tr: Yeni

[ctx: @info:label Previous notifications]
en: Previous
tr: Önceki

en: No Notifications
tr: Bildirim yok

en: You have no notifications yet. When people reply, favorite or boost your posts they will show up here.
tr: Henüz bildiriminiz yok. Kişiler gönderilerinizi yanıtladığında, favorilerine eklediğinde veya öne çıkardığında bunlar burada görünecek.

en: %1 has issued a warning against your account
tr: %1, hesabınıza bir uyarı gönderdi.

[ctx: @info:label this is used for notifications, when an annual report is available. It's similar to spotify wrapped, it shows profile stats / it's a recap of the year. The variable is the current year e.g. 2024. Please don't translate the hashtag.]
en: Your %1 #FediWrapped awaits! Unveil your year's highlights and memorable moments on Mastodon!
tr: %1 #FediWrapped’iniz sizi bekliyor! Mastodon’da geçtiğimiz yılın önemli noktalarını ve unutulmaz anlarını ortaya çıkarın!

[ctx: @action:button]
en: View #FediWrapped
tr: #FediWrapped’i Görüntüle

en: %1 signed up
tr: %1 kayıt oldu

[ctx: @action:button]
en: Manage Follow Requests
tr: Takip İsteklerini Yönet

en: View %1's Profile
tr: %1 kişisinin profilini görüntüle

en: %1 users favorited your post
tr: %1 kullanıcı gönderinizi favoriledi

en: %1 users boosted your post
tr: %1 kullanıcı gönderinizi boostladı

en: Normal Status
tr: Olağan Durumu

en: Spoiler Status
tr: Sürprizbozan Durumu

[ctx: @info:label]
en: Moderation has blocked <b>%1</b>, including %2 of your followers and %3 account you follow.
tr: Moderasyon, <b>%1</b> engelini devreye aldı. Bunun içinde takipçilerinizden %2 ve takip ettiklerinizden %3 kişi var.

[ctx: @info:label]
en: A report has been filed against a user in your server.
tr: Sunucunuzdaki bir kullanıcı hakkında bir rapor dosyalandı.

[ctx: @info]
en: Unknown notification
tr: Bilinmeyen bildirim

en: A poll has ended
tr: Bir anket sona erdi

en: %1 updated their post
tr: %1 gönderisini güncelledi

en: Status with image attachment
tr: Görsel ekli durum

en: Status with gif attachment
tr: GIF ekli durum

en: Status with video attachment
tr: Video ekli durum

en: Status with audio attachment
tr: Ses ekli durum

[ctx: @info]
en: Sensitive media
tr: Hassas ortam

en: Not available
tr: Kullanılamıyor

[ctx: @action:button]
en: Hide Media
tr: Ortamı Gizle

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide media
tr: Ortamı gizle

en: Show Media
tr: Ortamı Göster

en: Save Image As…
tr: Görseli Farklı Kaydet…

en: Save Gif As…
tr: GIF’i Farklı Kaydet…

en: Save Video As…
tr: Videoyu Farklı Kaydet…

en: Save Audio As…
tr: Sesi Farklı Kaydet…

en: Copy Image
tr: Görseli Kopyala

[ctx: @title]
en: Post
tr: Gönderi

[ctx: @action:button Start media playback]
en: Play
tr: Oynat

[ctx: @info]
en: Content Notice
tr: İçerik uyarısı

en: <b>Content Notice</b><br /> %1
tr: <b>İçerik Uyarısı</b><br /> %1

[ctx: @info]
en: Filter
tr: Süzgeç

en: <b>Filtered</b><br /> %1
tr: <b>Süzülen</b><br /> %1

[ctx: @action:button]
en: Show Anyway
tr: Yine de Göster

[ctx: Posted on 26 March 2024 Tuesday 20:43:18 +03]
en: Posted on %1
tr: Gönderim tarihi: %1

en: Public
tr: Genel

en: Unlisted
tr: Listelenmemiş

en: Private
tr: Özel

en: Direct Message
tr: Doğrudan İleti

en: No favorites
tr: Favori yok

en: %1 favorite | %1 favorites
tr[0]: %1 favori
tr[1]: %1 favori

en: No boosts
tr: Boost yok

en: No quotes
tr: Alıntı yok

en: %1 quotes | %1 quotes
tr[0]: %1 alıntı
tr[1]: %1 alıntı

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Link
tr: Bağlantıyı Kopyala

en: Post link copied.
tr: Gönderi bağlantısı kopyalandı.

en: Link preview: %1
tr: Bağlantı önizlemesi: %1

[ctx: @info:label 'More from [this author]', where we put the user's avatar and name next to this label]
en: More from
tr: Diğer yazıları:

[ctx: @info:label 'This is written by %1']
en: By %1
tr: %1 tarafından

[ctx: Attachment has alt-text, Short for alt-text]
en: Alt
tr: Bilgi

en: Text description available
tr: Metin açıklaması kullanılabilir

[ctx: @title]
en: Media Description
tr: Ortam Açıklaması

[ctx: @info]
en: Post content
tr: Gönderi içeriği

[ctx: @label]
en: Pinned Post
tr: Sabitlenen Gönderi

[ctx: @title]
en: Delete Post
tr: Gönderiyi Sil

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to delete this post?
tr: Bu gönderiyi silmek istediğinizden emin misiniz?

[ctx: @title]
en: Delete & Re-draft Post
tr: Sil ve Yeniden Yaz

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to redraft this post? This will delete the original post.
tr: Bu gönderiyi yeniden yazmak istediğinizden emin misiniz? Bu, özgün gönderiyi silecektir.

[ctx: Reply to a post]
en: Reply
tr: Yanıtla

en: Cannot boost direct messages
tr: Doğrudan iletiler boostlanamaz

en: Cannot boost private posts
tr: Gizli gönderiler boostlanamaz

[ctx: Share a post]
en: Boost
tr: Boostla

en: Boosted
tr: Boostlandı

en: Boost
tr: Boostla

[ctx: Favorite a post]
en: Favorite
tr: Favorilere ekle

en: Favorited
tr: Favorilendi

en: Favorite
tr: Favorilere ekle

en: Remove bookmark
tr: Yer imini kaldır

[ctx: Bookmark a post]
en: Bookmark
tr: Yer imi koy

en: Bookmarked
tr: Yer İmlerine Eklendi

en: Bookmark
tr: Yer İmlerine Ekle

en: This post has been marked private. Some posts may be missing because its replies are marked as private by default.
tr: Bu gönderi, özel olarak imlendi. Bazı gönderiler eksik olabilir; çünkü yanıtları öntanımlı olarak özel olarak imlenmiştir.

[ctx: @info]
en: Post Author
tr: Gönderi Yazarı

[ctx: Edited on <datetime>]
en: Edited on %1
tr: Son düzenleme: %1

[ctx: Show more options]
en: More actions
tr: Daha Fazla Eylem

[ctx: @info Loading user that started this interaction]
en: Loading…
tr: Yükleniyor…

en: %1 boosted
tr: %1 boostladı

en: In reply to %1
tr: %1 kişisine yanıt

[ctx: @action:inmenu 'Thread' is a series of posts.]
en: Open Thread
tr: Gönderi Dizisini Aç

[ctx: @action Open embed into website dialog]
en: Embed
tr: Siteye Göm

[ctx: @action:inmenu]
en: Open as…
tr: Farklı Aç…

[ctx: @action:inmenu]
en: Reply as…
tr: Farklı Yanıtla…

[ctx: @action:inmenu]
en: Favorite as…
tr: Farklı Favorile…

[ctx: @action:inmenu]
en: Boost as…
tr: Farklı Boostla…

[ctx: @action:inmenu]
en: Bookmark as…
tr: Farklı Yer İmlerine Ekle…

[ctx: @action:inmenu]
en: Unpin on Profile
tr: Profilden Sabitlemeyi Kaldır

[ctx: @action:inmenu]
en: Pin on Profile
tr: Profile Sabitle

[ctx: @action:inmenu]
en: Unmute Conversation
tr: Sohbetin Sesini Aç

[ctx: @action:inmenu]
en: Mute Conversation
tr: Sohbeti Sessize Al

[ctx: @action:inmenu Unmute account]
en: Unmute @%1
tr: %1 Kişisinin Sesini Aç

[ctx: @action:inmenu Mute account]
en: Mute @%1
tr: %1 Kişisini Sessize Al

[ctx: @action:inmenu Unblock account]
en: Unblock @%1
tr: %1 Kişisinin Engelini Kaldır

[ctx: @action:inmenu Block account]
en: Block @%1
tr: %1 Kişisini Engelle

en: Edit
tr: Düzenle

en: Delete…
tr: Sil…

en: Delete & Re-draft…
tr: Sil ve Yeniden Taslak Oluştur…

[ctx: Votes percentage]
en: %1%
tr: %​%1

en: You voted for this option
tr: Bu seçenek için oy verdiniz

en: (No votes)
tr: (Oy yok)

en: Vote
tr: Oy Ver

[ctx: @option:check Show poll results]
en: Show Results
tr: Sonuçları Göster

en: Poll has closed
tr: Anket sona erdi

[ctx: @info]
en: Tag
tr: Künye

[ctx: @action:button expand the number of shown tags]
en: …and %1 more
tr: … %1 Tane Daha

en: Post from %1
tr: %1 kişisinden gönderi

en: Quoted post
tr: Alıntılanan gönderi

[ctx: @info:label]
en: Poll
tr: Anket

[ctx: @action:button]
en: Volume
tr: Ses Düzeyi

[ctx: Last read on this date]
en: Last read on %1
tr: En son %1 tarihinde okundu

[ctx: @title]
en: Report Post
tr: Gönderiyi Bildir

[ctx: @title]
en: Report User
tr: Kullanıcıyı Bildir

[ctx: @title]
en: Reason for reporting this post
tr: Bu gönderiyi bildirme gerekçesi

[ctx: @title]
en: Reason for reporting this user
tr: Bu kullanıcıyı bildirme gerekçesi

[ctx: @action:button 'Report' as in 'Report this to moderators']
en: Report
tr: Bildir

[ctx: @action]
en: Cancel
tr: İptal

en: Hashtag
tr: Etiket

[ctx: @title]
en: Search
tr: Ara

en: Loading...
tr: Yükleniyor…

en: No search results
tr: Arama sonucu yok

en: Search for users, tags and posts
tr: Kullanıcılar, etiketler ve gönderiler ara

[ctx: @title:window Server rules]
en: Rules
tr: Kurallar

[ctx: @action:button]
en: Rules
tr: Kurallar

[ctx: @action:button]
en: Announcements
tr: Duyurular

[ctx: @action:button]
en: Privacy Policy
tr: Gizlilik Politikası

[ctx: @title:window]
en: Privacy Policy
tr: Gizlilik Politikası

[ctx: @action:button]
en: Terms of Service
tr: Kullanım Koşulları

[ctx: @title:window]
en: Terms of Service
tr: Kullanım Koşulları

en: Edit Account
tr: Hesabı Düzenle

en: Please choose a file
tr: Lütfen bir dosya seçin

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to log out of %1?
tr: %1 oturumunu kapatmak istediğinizden emin misiniz?

en: Profile
tr: Profil

en: Account
tr: Hesap

en: Require approval for new followers
tr: Yeni takipçiler için onay gerektir

en: By default new followers are automatically accepted. Uncheck if you want to manually approve or deny new ones. You always have the option to force someone to unfollow you.
tr: Öntanımlı olarak yeni takipçiler kendiliğinden kabul edilirler. Yeni kullanıcıları elle onaylamak veya reddetmek için işaretini kaldırın. Birisinin sizi takipten çıkarmasını istediğiniz zaman zorlayabilirsiniz.

en: Is automated
tr: Otomatikleştirilmiş

en: Whether to publicly mark this account as doing any kind of automated actions.
tr: Bu hesabın herkese açık olarak otomatikleştirilmiş eylemlerde bulunup bulunmadığını imleyin.

en: Feature profile and posts
tr: Profili ve gönderileri öne çıkar

en: Your public profile and posts may be featured to other users.
tr: Sizin herkese açık profiliniz ve başka kullanıcılar için öne çıkarılabilecek gönderileriniz.

en: Publicly list follows and followers
tr: Takipçileri ve takip edilenleri herkese açık olarak listele

en: By default everyone you follow and everyone who follows you is public.
tr: Öntanımlı olarak, takip ettiğiniz ve sizi takip eden herkesi tüm kullanıcılar görebilir.

[ctx: @label Account preferences]
en: Mark uploaded media as sensitive by default
tr: Öntanımlı olarak yüklenen ortamı hassas olarak imle

[ctx: @label Account preferences]
en: Include public posts in search results
tr: Arama sonuçlarında herkese açık gönderileri içer

[ctx: @label Account preferences]
en: Default post language
tr: Öntanımlı gönderi dili

[ctx: @label Account preferences]
en: Default post visibility
tr: Öntanımlı gönderi görünürlüğü

[ctx: @item:inlistbox Default post visibility rule]
en: Public
tr: Genel

[ctx: @item:inlistbox Default post visibility rule]
en: Unlisted
tr: Listelenmemiş

[ctx: @item:inlistbox Default post visibility rule]
en: Private
tr: Özel

[ctx: @abel Account preferences]
en: Open Server in Browser
tr: Sunucuyu tarayıcıda aç

en: Some settings can only be configured on your server's website.
tr: Bazı ayarlar yalnızca sunucunuzun web sitesinden yapılandırılabilir.

[ctx: @title:group]
en: General
tr: Genel

en: Color theme
tr: Renk teması

en: Pop out the post composer by default
tr: Gönderi oluşturucusunu kendiliğinden dışarı çıkar

en: Continue reading where you last left off
tr: En son kalınan yerden okumayı sürdür

en: If checked, the Home timeline will begin where you last read. The position in the timeline is shared with other clients.
tr: İşaretlenmişse Ana Sayfa zaman akışı en son okuduğunuz yerden sürer. Zaman akışındaki konum, diğer istemcilerle paylaşılır.

en: Auto-update timelines
tr: Zaman akışlarını kendiliğinden güncelle

en: If checked, Tokodon will automatically update certain timelines as new posts come in.
tr: İşaretlendiğinde Tokodon, yeni gönderiler geldikçe belirli zaman akışlarını kendiliğinden günceller.

[ctx: @option:check Boosting means to repost, or retweet]
en: Ask before boosting
tr: Boostlamadan önce sor

[ctx: @title:group]
en: Posts
tr: Gönderiler

en: Show number of favorites and boosts
tr: Favorilerin ve boostların sayısını göster

en: Show link previews
tr: Bağlantı önizlemelerini göster

en: Content font
tr: İçerik Yazıtipi

en: Please choose a font
tr: Yazıtipi Seç

[ctx: @title:group]
en: Media
tr: Ortam

en: Crop images on the timeline
tr: Zaman akışındaki görselleri kırp

en: If unchecked, posts with only one image attached will be uncropped and shown in full.
tr: İşaretli değilse yalnızca bir görsel ekli gönderiler kırpılmaz ve tümüyle gösterilir.

en: Auto-play animated GIFs
tr: Canlandırmalı GIF’leri kendiliğinden oynat

[ctx: @title]
en: Blocked Domains
tr: Engellenen Etki Alanları

[ctx: @action:button]
en: Unblock
tr: Engeli Kaldır

[ctx: @info:placeholder]
en: No Blocked Domains
tr: Engelli etki alanı yok

[ctx: @title:window]
en: Create Filter
tr: Süzgeç Oluştur

[ctx: @title:window]
en: Edit Filter
tr: Süzgeci Düzenle

[ctx: @label:textbox Filter title]
en: Title
tr: Başlık

[ctx: @info:header]
en: Contexts
tr: Bağlamlar

[ctx: @info]
en: Select one or more contexts where this filter should apply:
tr: Bu süzgecin uygulanacağı bir veya daha çok bağlam seçin:

[ctx: @label:checkbox]
en: Home and Lists
tr: Ana sayfa ve listeler

[ctx: @label:checkbox]
en: Notifications
tr: Bildirimler

[ctx: @label:checkbox]
en: Public Timelines
tr: Genel zaman akışları

[ctx: @label:checkbox]
en: Conversations
tr: Sohbetler

[ctx: @label:checkbox]
en: Profiles
tr: Profiller

[ctx: @info:header]
en: Action
tr: Eylem

[ctx: @label:radiobutton]
en: Hide with Content Notice
tr: İçerik uyarısıyla gizle

[ctx: @label:radiobutton]
en: Hide Media with Content Notice
tr: Ortamı içerik uyarısıyla gizle

[ctx: @label:radiobutton]
en: Hide Completely
tr: Tamamen gizle

[ctx: @info:header]
en: Keywords
tr: Anahtar Sözcükler

[ctx: @action:button Add keyword]
en: Add
tr: Ekle

[ctx: @info:placeholder]
en: No keywords
tr: Anahtar sözcük yok

[ctx: @label:checkbox]
en: Whole word
tr: Tam sözcük

[ctx: @action:button Remove keyword]
en: Remove
tr: Kaldır

[ctx: @action:button Create the filter]
en: Create
tr: Oluştur

[ctx: @action:button Save the edited filter]
en: Save
tr: Kaydet

[ctx: @action:button Delete the filter]
en: Delete
tr: Sil

[ctx: @title]
en: Deleting Filter
tr: Süzgeci Sil

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to delete this filter?
tr: Bu süzgeci silmek istediğinizden emin misiniz?

[ctx: @title:window]
en: Edit Profile
tr: Profili Düzenle

[ctx: @title:window]
en: Error Log
tr: Hata Günlüğü

[ctx: @action:intoolbar]
en: Clear All
tr: Tümünü Temizle

[ctx: @action:button]
en: Copy To Clipboard
tr: Panoya Kopyala

[ctx: @label]
en: No Errors
tr: Hata yok

[ctx: @title]
en: Filters
tr: Süzgeçler

[ctx: @action:intoolbar]
en: Create Filter
tr: Süzgeç Oluştur

[ctx: @info:placeholder]
en: No Filters
tr: Süzgeç yok

[ctx: @title:window]
en: Network Proxy
tr: Ağ Vekili

en: System Default
tr: Sistem öntanımlısı

en: No Proxy
tr: Vekil yok

en: Host
tr: Makine

en: Port
tr: Kapı

en: User
tr: Kullanıcı

en: Apply
tr: Uygula

en: Enable notifications for this account
tr: Bu hesap için bildirimleri etkinleştir

en: Notifications can appear even when Tokodon isn't running.
tr: Bildirimler, Tokodon çalışmıyor olsa bile görünebilir.

en: Push notifications are available but could not be enabled. Please log out and log back in.
tr: Anında bildirimler kullanılabiliyor; ancak etkinleştirilemediler. Lütfen oturumunuzu kapatın ve yeniden açın.

en: Notifications will only appear when Tokodon is running.
tr: Bildirimler yalnızca Tokodon çalışırken görünür.

[ctx: @title:group]
en: Filtering Policy
tr: Süzme Politikası

[ctx: @info:Option Accept and show this in notifications]
en: Accept
tr: Kabul Et

[ctx: @info:Option Filter and send to the filtered inbox]
en: Filter
tr: Süzgeç

[ctx: @info:Option Ignore completely, do not show notification]
en: Ignore
tr: Yok Say

[ctx: @label Notification preferences]
en: People you don't follow
tr: Takip etmediğiniz kişiler

[ctx: @label Notification preferences]
en: Until you manually approve them.
tr: Onları siz elle onaylayıncaya kadar.

[ctx: @label Notification preferences]
en: People not following you
tr: Sizi takip etmeyen kişiler

[ctx: @label Notification preferences]
en: Including people who have been following you fewer than 3 days.
tr: Sizi 3 günden daha az süredir takip eden kişiler içerilecek biçimde.

[ctx: @label Notification preferences]
en: New accounts
tr: Yeni hesaplar

[ctx: @label Notification preferences]
en: Created within the past 30 days.
tr: Son 30 gün içinde oluşturulanlar.

[ctx: @label Notification preferences]
en: Unsolicited conversations
tr: İstenmeyen konuşmalar

[ctx: @label Notification preferences]
en: Filtered unless it's in reply to your own mention or if you follow the sender.
tr: Kendi söz etmenize yanıtsa veya göndericiyi takip ediyorsanız süzülmez.

[ctx: @label Notification preferences]
en: Moderated accounts
tr: Moderasyona tabi hesaplar

[ctx: @label Notification preferences]
en: Limited by server moderators.
tr: Sunucu moderatörleri tarafından sınırlanan.

[ctx: @title:group]
en: Events
tr: Olaylar

en: Mentions
tr: Söz etmeler

en: When someone mentions you in a new post, or replies to one of your threads.
tr: Birisi yeni bir gönderide sizden söz ettiğinde veya konularınızdan birini yanıtladığında

en: Statuses
tr: Durumlar

en: When a user you have notifications turned on for makes a new post.
tr: Bildirimlerini açtığınız bir kullanıcı yeni bir gönderi paylaştığında

en: Boosts
tr: Boostlar

en: When someone boosted one of your posts.
tr: Birisi gönderilerinizden birini boostladığında

en: New followers
tr: Yeni takipçiler

en: When someone follows you.
tr: Birisi sizi takip ettiğinde

en: New follow requests
tr: Yeni takip istekleri

en: When an account who requires manual approval wants to follow you.
tr: Elle onay gerektiren bir hesap sizi takip etmek istediğinde

en: Favorites
tr: Favoriler

en: When a post you made was favorited by another user.
tr: Bir gönderiniz başka bir kullanıcı tarafından favorilendiğinde

en: Polls
tr: Anketler

en: When a poll you voted in has ended.
tr: Oy verdiğiniz bir anket bittiğinde

en: Edits
tr: Düzenlemeler

en: When a post you interacted with was edited by the author.
tr: Etkileşimde bulunduğunuz bir gönderi yazarı tarafından düzenlendiğinde

en: Server Sign-ups
tr: Sunucu Hesap Kayıtları

en: When someone signs up to your server.
tr: Birisi sizi bir sunucuda kayıt ettiğinde

en: Server Reports
tr: Sunucu Raporları

en: When someone files a report against a user on your server.
tr: Birisi sunucunuzdaki bir kullanıcı hakkında bir rapor dosyaladığında

en: Severed Relationships
tr: Ayrılmış ilişkiler

en: When you or your server moderates another server, which you are following users or have followers with.
tr: Siz veya sunucunuz, takip ettiğiniz kullanıcıların bulunduğu başka bir sunucuyu yönettiğinde

[ctx: @option:check]
en: Annual Report
tr: Yıllık Rapor

en: When you receive your #FediWrapped at the end of the year.
tr: Yılın sonunda #FediWrapped’inizi aldığınızda.

en: Display Name
tr: Görüntü Adı

en: Bio
tr: Biyografi

en: Header
tr: Üstbilgi

en: PNG, GIF or JPG. At most 2 MB. Will be downscaled to 1500x500px
tr: PNG, GIF veya JPG. En çok 2 MB. 1500 × 500 pks olarak ölçeklendirilir

en: Delete
tr: Sil

en: PNG, GIF or JPG. At most 2 MB. Will be downscaled to 400x400px
tr: PNG, GIF veya JPG. En çok 2 MB. 400 × 400 pks olarak ölçeklendirilir

[ctx: Profile fields]
en: Fields
tr: Alanlar

[ctx: @action:button]
en: Remove
tr: Kaldır

[ctx: @action:button]
en: Add
tr: Ekle

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Muted Users
tr: Sessize Alınan Kullanıcılar

en: Blocked Users
tr: Engellenen Kullanıcılar

en: Blocked Domains
tr: Engellenen Etki Alanları

en: Appearance
tr: Görünüş

en: Safety
tr: Güvenlik

en: Accounts
tr: Hesaplar

en: Network Proxy
tr: Ağ Vekili

en: Error Log
tr: Hata Günlüğü

en: About Tokodon
tr: Tokodon Hakkında

[ctx: @title:group]
en: About
tr: Hakkında

en: About KDE
tr: KDE Hakkında

en: Sharing failed
tr: Paylaşma başarısız

[ctx: @action:button Allow follow request]
en: Allow
tr: İzin Ver

[ctx: @action:button Deny follow request]
en: Deny
tr: Reddet

[ctx: @action:button Deny follow request]
en: Unfollow
tr: Takibi Bırak

[ctx: @action:button Deny follow request]
en: Remove Follower
tr: Takipçiyi Kaldır

[ctx: @action:button Deny follow request]
en: Remove
tr: Kaldır

[ctx: @action:button Unblock this user]
en: Unblock
tr: Engeli Kaldır

[ctx: @action:button Unmute this user]
en: Unmute
tr: Sesi Aç

en: No accounts available
tr: Kullanılabilir hesap yok

[ctx: @title:group Alternate text or description of the image]
en: Description
tr: Açıklama

[ctx: @title:group]
en: Focal point
tr: Odak Noktası

[ctx: @label:textbox Poll choice]
en: Choice %1
tr: %1. seçenek

[ctx: @action:intoolbar Poll toolbar]
en: Add Choice
tr: Seçenek Ekle

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: Add a new poll choice
tr: Yeni bir anket seçeneği ekle

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: When the poll will expire
tr: Anket ne zaman bitecek

[ctx: @option:check Poll toolbar]
en: Multiple choice
tr: Çoklu seçim

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: Allow multiple choices
tr: Çoklu seçimlere izin ver

[ctx: @option:check Poll toolbar]
en: Hide totals
tr: Toplamları gizle

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: Hide vote count until the poll ends
tr: Anket bitene kadar oy sayısını gizle

en: Remove
tr: Kaldır

[ctx: Draft, unfinished post]
en: Draft
tr: Taslak

[ctx: Scheduled for this date]
en: Scheduled for %1
tr: %1 için planlandı

[ctx: @action:button Discard this post]
en: Discard
tr: Gönderiyi At

[ctx: @info:placeholder]
en: No Drafts
tr: Taslak yok

[ctx: @info:placeholder]
en: No Scheduled Posts
tr: Planlanmış gönderi yok

[ctx: @title]
en: Discard Draft
tr: Taslağı At

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to discard your draft?
tr: Taslağınızı atmak istediğinizden emin misiniz?

[ctx: @action:button Discard this draft]
en: Discard
tr: Taslağı At

[ctx: @title:window]
en: Edit This Post
tr: Bu Gönderiyi Düzenle

[ctx: @title:window]
en: Reply to This Post
tr: Bu Gönderiyi Yanıtla

[ctx: @title:window]
en: Rewrite This Post
tr: Bu Gönderiyi Yeniden Yaz

[ctx: @title:window]
en: Write a New Post
tr: Yeni Gönderi Yaz

[ctx: @action:intoolbar Draft or unfinished posts]
en: Drafts
tr: Taslaklar

[ctx: @action Pop out the status composer]
en: Pop Out
tr: Dışarı Çıkar

en: Saving an edited post that has a poll will clear existing results.
tr: Anketli bir gönderiyi düzenleyip kaydetmek var olan sonuçları temizleyecektir.

[ctx: @action:button Send a post]
en: Send
tr: Gönder

[ctx: @action:button Reply to a post]
en: Reply
tr: Yanıtla

[ctx: @action:button Send the same post again]
en: Repost
tr: Yeniden Gönder

[ctx: @action:Button Save an edited a post]
en: Save
tr: Kaydet

[ctx: @action:button Keep this draft]
en: Save
tr: Kaydet

[ctx: @action:button Go back to editing]
en: Cancel
tr: İptal

[ctx: @title]
en: Schedule Post
tr: Gönderi Planla

[ctx: @action:button Set this post's schedule to when it should be posted]
en: Set Schedule
tr: Planla

[ctx: @info:placeholder]
en: Content notice
tr: İçerik uyarısı

[ctx: @info:placeholder]
en: What's new?
tr: Neler yeni?

[ctx: @title:window]
en: Choose a File
tr: Dosya Seç

[ctx: @action:button]
en: Attach File
tr: Dosya İliştir

[ctx: @info:tooltip]
en: You can't have attachments and a poll in the same post.
tr: Aynı gönderide hem ekler hem de anket olamaz.

[ctx: @info:tooltip]
en: You have the maximum allowed number of attachments.
tr: İzin verilen en çok sayıda ek sayısına ulaştınız.

[ctx: @info:tooltip]
en: Attach file
tr: Dosya iliştir

[ctx: @action:button]
en: Attach Poll
tr: Anket İliştir

[ctx: @info:tooltip]
en: You can't modify or add a poll to an existing post.
tr: Var olan bir gönderideki ankette değişiklik yapamaz veya yeni bir anket ekleyemezsiniz.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add poll
tr: Anket ekle

[ctx: @action:button]
en: Content Notice
tr: İçerik Uyarısı

[ctx: @info:tooltip]
en: Content notice
tr: İçerik uyarısı

[ctx: @action:button]
en: Visibility
tr: Görünürlük

[ctx: @title]
en: Visibility
tr: Görünürlük

[ctx: @item:inmenu Local to this server]
en: Local
tr: Yerel

[ctx: @item:inmenu Public to the world]
en: Public
tr: Genel

[ctx: @item:inmenu Public but less so]
en: Unlisted
tr: Listelenmemiş

[ctx: @item:inmenu Only to followers]
en: Private
tr: Özel

[ctx: @item:inmenu Only to who is explicitly mentioned]
en: Direct Message
tr: Doğrudan İleti

[ctx: @info:tooltip Post visibility]
en: Visibility
tr: Görünürlük

[ctx: @info:tooltip]
en: Post language
tr: Gönderi dili

[ctx: @action:button]
en: Add Emoji
tr: Emoji Ekle

[ctx: @info:tooltip]
en: Add emoji
tr: Emoji ekle

[ctx: @label Character count in the status composer]
en: <b>%1/%2</b> characters
tr: <b>%1/%2</b> karakter

[ctx: @action:button Schedule something to be posted later]
en: Schedule
tr: Planla

[ctx: @title]
en: Alt Text Reminder
tr: Alt Metin Anımsatıcısı

[ctx: @label]
en: Some of your media is missing alt text. Adding descriptions help everyone, especially the visually impaired.
tr: Ortamlarınızın bazılarında alt metin yok. Bu tür açıklamalar eklemek —görme engelli kişiler başta olmak üzere— herkese yardımcı olur.

en: Loading
tr: Yükleniyor

en: Home (%1)
tr: Ana Sayfa (%1)

en: Show Boosts
tr: Boostları Göster

en: Show Replies
tr: Yanıtları Göster

[ctx: @info:status Network status]
en: Failed to contact server: %1. Please check your settings.
tr: Sunucuya bağlanılamadı: %1. Lütfen ayarlarınızı denetleyin.

[ctx: @action:button Load more posts above this]
en: Load More
tr: Daha Fazla Yükle

en: Switch Account
tr: Hesap değiştir

en: Switch account
tr: Hesap değiştir

en: Empty conversation
tr: Boş sohbet

en: %1 and %2
tr: %1 ve %2

en: %2 and one other | %2 and %1 others
tr[0]: %2 ve bir başkası
tr[1]: %2 ve %1 başkası

en: Members of the list
tr: Listenin üyeleri

en: Any followed users
tr: Herhangi bir takip edilen kullanıcı

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 5 minutes
tr: 5 dakika

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 30 minutes
tr: 30 dakika

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 1 hour
tr: 1 saat

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 6 hours
tr: 6 saat

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 12 hours
tr: 12 saat

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 1 day
tr: 1 gün

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 3 days
tr: 3 gün

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 7 days
tr: 7 gün

en: An unknown error occurred.
tr: Bilinmeyen bir hata oluştu.

en: Browse the Fediverse
tr: Fediverse’i Keşfet

en: © 2021-2025 KDE Community
tr: © 2021–2025 KDE Topluluğu

en: Maintainer
tr: Bakımcı

en: Supports https, and web+ap url schemes.
tr: HTTPS, ve web+ap URL şemalarını destekler.

en: Receiving push notifications
tr: Anında bildirimleri almak

en: Error occurred when fetching the latest notification.
tr: En son bildirimi getirirken alırken bir hata oluştu.

[ctx: @title]
en: Home
tr: Ana Sayfa

[ctx: @title]
en: Local
tr: Yerel

[ctx: @title]
en: Bookmarks
tr: Yer İmleri

[ctx: @title]
en: Favorites
tr: Favoriler

[ctx: @title]
en: Trending
tr: Popüler

en: Trending
tr: Popüler

[ctx: @title:window]
en: Loading…
tr: Yükleniyor…

[ctx: @title]
en: Post by %1
tr: %1 Kişisinin Gönderisi

[ctx: @title:window]
en: Trending News
tr: Popüler Haberler

[ctx: @title:group Title for the group of account related actions]
en: Account
tr: Hesap

[ctx: @action:button]
en: Switch to '%1'
tr: Geçiş Yap: “%1”

[ctx: @action:button]
en: Configure '%1'
tr: Yapılandır: “%1”

[ctx: @action:button]
en: Add Account
tr: Hesap Ekle

[ctx: @action:button]
en: Write a New Post
tr: Yeni Gönderi Yaz

[ctx: @action:button Home Timeline]
en: Open Home Timeline
tr: Ana Zaman Akışını Aç

[ctx: @action:button Account Notifications]
en: Open Notifications
tr: Bildirimleri Aç

[ctx: @action:button Follows that require explicit allow/deny]
en: Open Follow Requests
tr: Takip İsteklerini Aç

[ctx: @action:button Local timeline of posts from the account's own server]
en: Open Local Timeline
tr: Yerel Zaman Akışını Aç

[ctx: @action:button Global timeline of posts from the entire Fediverse network]
en: Open Global Timeline
tr: Global Zaman Akışını Aç

[ctx: @action:button Direct one-on-one messages between users]
en: Open Conversations
tr: Sohbetleri Aç

[ctx: @action:button This account's favorited posts]
en: Open Favorites
tr: Favorileri Aç

[ctx: @action:button This account's bookmarked posts]
en: Open Bookmarks
tr: Yer İmlerini Aç

[ctx: @action:button Explore this server's trending posts, news, and more]
en: Open Explore
tr: Keşfet’i Aç

[ctx: @action:button A list of this account's followed accounts]
en: Open Following
tr: Takip Edilenleri Aç

[ctx: @action:button Search for users, posts and tags]
en: Open Search
tr: Aramayı Aç

[ctx: @action:button]
en: Open Server Information
tr: Sunucu Bilgisini Aç

[ctx: @action:button This account's lists, or timelines consisting of a groups of accounts]
en: Open Lists
tr: Listeleri Aç

[ctx: @action:button This account's profile]
en: Open Profile
tr: Profili Aç

[ctx: @action:button]
en: Open Account Switcher
tr: Hesap Değiştiricisini Aç

[ctx: @action:button]
en: Switch '%1'
tr: Şuna Geç: “%1”

[ctx: Previously used emojis]
en: History
tr: Geçmiş

[ctx: 'Custom' is a category of emoji]
en: Custom
tr: Özel

[ctx: 'Smileys' is a category of emoji]
en: Smileys
tr: Emojiler

[ctx: 'People' is a category of emoji]
en: People
tr: Kişiler

[ctx: 'Nature' is a category of emoji]
en: Nature
tr: Doğa

[ctx: 'Food' is a category of emoji]
en: Food
tr: Yiyecek

[ctx: 'Activities' is a category of emoji]
en: Activities
tr: Etkinlikler

[ctx: 'Travel' is a category of emoji]
en: Travel
tr: Yolculuk

[ctx: 'Objects' is a category of emoji]
en: Objects
tr: Nesneler

[ctx: 'Symbols' is a category of emoji]
en: Symbols
tr: Semboller

[ctx: 'Flags' is a category of emoji]
en: Flags
tr: Bayraklar

en: Could not open the temporary download file
tr: Geçici indirme dosyası açılamadı

en: Could not reserve disk space for download
tr: İndirme için disk alanı ayrılamadı

[ctx: Job heading, like 'Copying']
en: Downloading
tr: İndiriliyor

[ctx: The URL being downloaded/uploaded]
en: Source
tr: Kaynak

[ctx: The location being downloaded to]
en: Destination
tr: Hedef

en: in the future
tr: gelecekte

en: %1s
tr: %1 sn

en: %1m
tr: %1 dk

en: %1h
tr: %1 sa

en: Today
tr: Bugün

en: %1d
tr: %1 g

en: 1 week ago | %1 weeks ago
tr[0]: 1 hafta önce
tr[1]: %1 hafta önce

en: 1 month ago | %1 months ago
tr[0]: 1 ay önce
tr[1]: %1 ay önce

en: 1 year ago | %1 years ago
tr[0]: 1 yıl önce
tr[1]: %1 yıl önce
