tokodon - en to uk translation catalogue (996 entries)

en: All supported formats (*.jpg *.jpeg *.png *.gif *.webp *.heic *.heif *.avif *.webm *.mp4 *.m4v *.mov)
uk: усі підтримувані формати (*.jpg *.jpeg *.png *.gif *.webp *.heic *.heif *.avif *.webm *.mp4 *.m4v *.mov)

en: JPEG image (*.jpg *.jpeg)
uk: зображення JPEG (*.jpg *.jpeg)

en: PNG image (*.png)
uk: зображення PNG (*.png)

en: GIF image (*.gif)
uk: зображення GIF (*.gif)

en: WebP image (*.webp)
uk: зображення WebP (*.webp)

en: HEIC image(*.heic)
uk: зображення HEIC (*.heic)

en: HEIF image (*.heif)
uk: зображення HEIF (*.heif)

en: AVIF image (*.avif)
uk: зображення AVIF (*.avif)

en: WebM video (*.webm)
uk: відео WebM (*.webm)

en: MPEG-4 video (*.mp4)
uk: відео MPEG-4 (*.mp4)

en: M4V video (*.m4v)
uk: відео M4V (*.m4v)

en: QuickTime video (*.mov)
uk: відео QuickTime (*.mov)

en: All files (*)
uk: усі файли (*)

en: All supported formats (%1)
uk: Усі підтримувані формати (%1)

en: Could not follow account
uk: Не вдалося встановити стеження за обліковим записом

en: Could not unfollow account
uk: Не вдалося скасувати стеження за обліковим записом

en: Could not remove account as your follower
uk: Не вдалося вилучити обліковий запис з тих, хто стежить

en: Could not block account
uk: Не вдалося заблокувати обліковий запис

en: Could not unblock account
uk: Не вдалося розблокувати обліковий запис

en: Could not mute account
uk: Не вдалося заборонити повідомлення від облікового запису

en: Could not unmute account
uk: Не вдалося скасувати заборону повідомлень для облікового запису

en: Could not feature account
uk: Не вдалося встановити рекомендування облікового запису

en: Could not unfeature account
uk: Не вдалося скасувати рекомендування облікового запису

en: Could not edit note about an account
uk: Не вдалося змінити нотатку щодо облікового запису

[ctx: @info:label Error message]
en: Network request was interrupted
uk: Запит до мережі було перервано

[ctx: @info:label Error message]
en: Failed to parse credentials
uk: Не вдалося обробити реєстраційні дані

en: View Post
uk: Переглянути допис

en: View Profile
uk: Переглянути профіль

en: %1 mentioned you
uk: Вас згадано у дописі %1

en: %1 wrote a new post
uk: %1 створено новий допис

en: %1 boosted your post
uk: Ваш допис підсилено %1

en: %1 followed you
uk: %1 стежить за вашими дописами

en: %1 requested to follow you
uk: %1 надіслано запит щодо стеження за вами

en: %1 favorited your post
uk: Ваш допис позначено %1 як улюблений

en: Poll by %1 has ended
uk: Голосування %1 завершено

en: %1 edited a post
uk: %1 змінено допис

[ctx: @title this is used for notifications, when an annual report is available. It's similar to spotify wrapped, it shows profile stats / it's a recap of the year. The variable is the current year e.g. 2024. Please don't translate the hashtag.]
en: Your %1 #FediWrapped awaits!
uk: На вас очікує #FediWrapped %1!

en: Unveil your year's highlights and memorable moments on Mastodon!
uk: Ознайомтеся із акцентами року та незабутніми моментами у Mastodon!

[ctx: @title]
en: New Notification
uk: Нове сповіщення

en: You received a new notification.
uk: Вами отримано нове сповіщення.

en: <b>Content Notice</b>: %1
uk: <b>Попередження про вміст</b>: %1

en: This post has no text.
uk: У цьому дописі немає тексту.

en: The moderators of your server has limited this user, view this in Tokodon to see their profile.
uk: Цього користувача обмежено модераторами вашого сервера, перегляньте на Tokodon, щоб ознайомитися із його профілем.

en: This user doesn't have a description.
uk: У цього користувача немає опису.

en: Image is too big
uk: Зображення є надто великим

en: Unsupported image file. Only jpeg, png and gif are supported.
uk: Непідтримуваний файл зображення. Передбачено підтримку лише файлів jpeg, png і gif.

en: Account details saved
uk: Подробиці щодо облікового запису збережено

en: This server provided no rules. Please see their website for more information.
uk: Сервером не надано жодних правил. Будь ласка, ознайомтеся із їхнім сайтом, щоб дізнатися більше.

[ctx: @title:window]
en: Draft Posts
uk: Чернетки дописів

[ctx: @title:window]
en: Scheduled Posts
uk: Заплановані дописи

[ctx: @title]
en: Follow Requests
uk: Запити щодо стеження

[ctx: @title]
en: Followers
uk: Ті, хто стежить

[ctx: @title]
en: Following
uk: Стежить

[ctx: @title]
en: Muted Users
uk: Позбавлені голосу користувачі

[ctx: @title]
en: Blocked Users
uk: Заблоковані користувачі

[ctx: @title]
en: Featured Users
uk: Особливі користувачі

[ctx: @title]
en: %1 favorite | %1 favorites
uk[0]: %1 улюблений запис
uk[1]: %1 улюблені записи
uk[2]: %1 улюблених записів
uk[3]: %1 улюблений запис

[ctx: @title]
en: %1 boost | %1 boosts
uk[0]: %1 підсилення
uk[1]: %1 підсилення
uk[2]: %1 підсилень
uk[3]: %1 підсилення

[ctx: @title]
en: Familiar Followers
uk: Ті знайомі, хто стежить

[ctx: @title]
en: Manage List Users
uk: Керування користувачами списку

en: No Follow Requests
uk: Немає запитів щодо стеження

en: No Followers
uk: Немає тих, хто стежить

en: No Followed Users
uk: Немає користувачів, за якими ведеться стеження

en: No Muted Users
uk: Немає позбавлених голосу користувачів

en: No Blocked Users
uk: Немає заблокованих користувачів

en: No Featured Users
uk: Немає особливих користувачів

en: No Users Favorited This Post
uk: Жоден користувач не зробив цей допис улюбленим

en: No Users Boosted This Post
uk: Жоден користувач не підсилив цей допис

en: No Familiar Followers
uk: Немає знайомих тих, хто стежить

en: No Users
uk: Немає користувачів

en: Some users need to be manually approved before they can follow you, and will show up here.
uk: Деякі користувачі потребують схвалення вручну, перш ніж зможуть стежити за вами; цих користувачів буде показано тут.

[ctx: @info:placeholder]
en: No one is following this user, or they have chosen to hide this information.
uk: За цим користувачем ніхто не стежить, або користувач приховав ці дані.

[ctx: @info:placeholder]
en: This user isn't following anyone, or has chosen to hide this information.
uk: Цей користувач ні за ким не стежить або він приховав ці дані.

en: Mute users to stop them from showing up in your notifications.
uk: Позбавте користувачів голосу, щоб їх не було показано у ваших сповіщеннях.

en: Block users to hide the user from your timeline entirely.
uk: Заблокуйте користувачів, щоб приховати користувача з вашого списку дописів повністю.

en: Users you like can be featured and shown on your profile.
uk: Користувачів, дописи яких вам подобаються, можна зробити рекомендованими і показаними у вашому профілі.

en: No one has favorited this post yet. Maybe you'll be the first?
uk: Ніхто ще не уподобав цей допис. Можливо, ви почнете список?

en: No one has boosted this post yet. You should boost it to expand its reach!
uk: Жоден користувач ще не підсилив цей допис. Вам варто підсилити його, щоб розширити коло ознайомлених!

en: There is no one in this list yet.
uk: У цьому списку ще нікого немає.

[ctx: @title:window]
en: Suggested Users
uk: Пропоновані користувачі

en: Could not accept account
uk: Не вдалося прийняти обліковий запис

en: Could not reject account
uk: Не вдалося відмовити в обліковому записі

en: Could not take action against the account
uk: Не вдалося виконати дію щодо облікового запису

en: Could not enable the disabled account
uk: Не вдалося увімкнути вимкнений обліковий запис

en: Could not unsilence the account
uk: Не вдалося скасувати заглушення для облікового запису

en: Could not unsuspend the account
uk: Не вдалося скасувати призупинення для облікового запису

en: Could not mark the account as not sensitive
uk: Не вдалося позначити обліковий запис як неконфіденційний

[ctx: login status]
en: Suspended
uk: Призупинено

[ctx: login status]
en: Limited
uk: Обмежено

[ctx: login status]
en: Sensitized
uk: Позначено як конфіденційний

[ctx: login status]
en: Frozen
uk: Заморожено

[ctx: login status]
en: Email Not confirmed
uk: Адресу ел. пошти не підтверджено

[ctx: login status]
en: Not Approved
uk: Не схвалений

[ctx: login status]
en: No Limits Imposed
uk: Обмежень не накладено

en: Error occurred when making a PUT request to update the domain block.
uk: Сталася помилка при виконанні запиту PUT для оновлення блоку домену.

en: Could not resolve report
uk: Не вдалося розв'язати скаргу

en: Could not unresolve report
uk: Не вдалося скасувати розв'язання скарги

en: Could not assign report
uk: Не вдалося призначити скаргу

en: Could not unassign report
uk: Не вдалося скасувати призначення скарги

[ctx: @info %1 is a display name]
en: %1 has moved to a new account:
uk: %1 пересунуто до нового облікового запису:

[ctx: @action:button]
en: Go to Profile
uk: Перейти до профілю

[ctx: 'Mutual' is the common English word used in social media platforms describe people who follow you back. This the same meaning as 'mutual friends', for example.]
en: Mutual
uk: Взаємність

en: Follows you
uk: Стежить за вами

en: Bot
uk: Бот

en: Follow Requested
uk: Надіслано запит щодо стеження

en: Unfollow
uk: Зняти слідкування

en: Follow
uk: Стежити

en: Stop notifying me when %1 posts.
uk: Припинити сповіщення про дописи %1.

en: Notify me when %1 posts.
uk: Сповіщати про дописи %1.

[ctx: @info:tooltip]
en: Show a QR code for this account
uk: Показати QR-код для цього облікового запису

en: Mention…
uk: Згадати…

en: Start a Conversation…
uk: Почати спілкування…

en: Hide Boosts from %1
uk: Приховати підсилення від %1

en: Show Boosts from %1
uk: Показати підсилення від %1

en: Stop Featuring This Profile
uk: Припинити рекомендувати цей профіль

en: Feature This Profile
uk: Рекомендувати цей профіль

en: Unmute
uk: Дозволити повідомлення

en: Mute
uk: Заборонити повідомлення

en: Unblock
uk: Розблокувати

en: Block
uk: Заблокувати

[ctx: @action:inmenu Report this post]
en: Report…
uk: Поскаржитися…

en: Edit Profile
uk: Змінити профіль

en: Account editor
uk: Редактор облікових записів

en: Featured Users
uk: Особливі користувачі

[ctx: @action:inmenu]
en: Scheduled Posts
uk: Заплановані дописи

[ctx: @action:inmenu]
en: Draft Posts
uk: Чернетки дописів

[ctx: @action:inmenu 'Browser' being a web browser]
en: Open in Browser
uk: Відкрити у переглядачі

en: Copy Link
uk: Копіювати посилання

en: Profile link copied.
uk: Посилання на профіль скопійовано.

[ctx: @info:label Joined at]
en: Joined
uk: Долучення

en: Ownership of this link was checked on %1
uk: Належність цього посилання було перевірено %1

[ctx: @label:textfield]
en: Private Note:
uk: Конфіденційна нотатка:

en: Saved
uk: Збережено

en: Write down something about this user, this isn't visible to anyone but you.
uk: Запишіть щось щодо цього користувача. Ці дані не буде показано нікому, окрім вас.

en: Also followed by:
uk: Також стежать:

[ctx: @action:button See all familiar followers]
en: View %1 More
uk: Переглянути більше %1

[ctx: @action:button See all familiar followers]
en: View All
uk: Переглянути все

[ctx: @label User's number of statuses]
en: <b>%1</b> post | <b>%1</b> posts
uk[0]: <b>%1</b> допис
uk[1]: <b>%1</b> дописи
uk[2]: <b>%1</b> дописів
uk[3]: <b>%1</b> допис

[ctx: @label User's number of followed accounts]
en: <b>%1</b> follows | <b>%1</b> following
uk[0]: Стежить за <b>%1</b>
uk[1]: Стежить за <b>%1</b>
uk[2]: Стежить за <b>%1</b>
uk[3]: Стежить за <b>%1</b>

[ctx: @label User's number of followers]
en: <b>%1</b> follower | <b>%1</b> followers
uk[0]: Має <b>%1</b> того, хто стежить
uk[1]: Має <b>%1</b> тих, хто стежать
uk[2]: Має <b>%1</b> тих, хто стежать
uk[3]: Має <b>одного</b> того, хто стежить

[ctx: @item:inmenu Profile Post Filter]
en: Posts
uk: Дописи

[ctx: @item:inmenu Profile Post Filter]
en: Posts && Replies
uk: Дописи і відповіді

[ctx: @item:inmenu Profile Post Filter]
en: Media
uk: Мультимедіа

[ctx: @option:check]
en: Hide boosts
uk: Приховати підсилення

[ctx: @action:button Show all of a profile's posts]
en: All
uk: Усі

[ctx: @title:window]
en: Profile
uk: Профіль

[ctx: @label]
en: No Posts
uk: Немає дописів

en: This user hasn't posted anything yet.
uk: Цей користувач ще не створював дописів.

[ctx: @label]
en: No Media
uk: Немає мультимедійних даних

en: This user hasn't posted any media yet.
uk: Цей користувач ще не додавав мультимедійних даних до дописів.

[ctx: @title: dialog to switch between logged in accounts]
en: Switch Account
uk: Перемкнути обліковий запис

[ctx: @button: login to or register a new account.]
en: Add Account
uk: Додати обліковий запис

en: Log in or create a new account
uk: Увійдіть до облікового запису або створіть обліковий запис

[ctx: @info:tooltip]
en: This account has an issue and can't login, switch to it for more details.
uk: Цей обліковий запис є проблемним і до нього не можна увійти, перемкніться на нього, щоб дізнатися більше.

en: Share
uk: Оприлюднити

en: Share the selected media
uk: Оприлюднити позначені мультимедійні дані

[ctx: @title Server-wide announcements set by admins.]
en: Announcements
uk: Оголошення

[ctx: @label An announcement was published on a date]
en: Announcement on %1
uk: Оголошення від %1

[ctx: @label]
en: No Announcements
uk: Немає оголошень

en: Your server has not made any announcements yet.
uk: Ваш сервер ще не створював жодних оголошень.

[ctx: @title]
en: Confirm Boost
uk: Підтвердження підсилення

[ctx: @action:button Boost this post]
en: Boost
uk: Підсилити

en: View profile
uk: Переглянути профіль

en: No emojis
uk: Без емодзі

[ctx: @info:placeholder]
en: No Information
uk: Немає інформації

[ctx: @info Last updated: relative date and time (e.g. 2 years ago)]
en: Last updated: %1
uk: Останнє оновлення: %1

[ctx: @action:button]
en: Create Post
uk: Створити допис

[ctx: @info:tooltip]
en: Return to Top
uk: Повернутися до початку

[ctx: @info:status]
en: Some replies are not available
uk: Деякі відповіді недоступні

en: To view all replies, open the post on the original server.
uk: Щоб переглянути усі відповіді, відкрийте допис на початковому сервері.

[ctx: @action:button 'Browser' being a web browser]
en: Open in Browser
uk: Відкрити у переглядачі

[ctx: @info:status]
en: End of Timeline
uk: Кінець розкладу

en: Conversations
uk: Спілкування

[ctx: @action:intoolbar]
en: New Conversation…
uk: Нове спілкування…

[ctx: @title]
en: Search Users
uk: Пошук користувачів

en: Search for user…
uk: Шукати користувача…

en: No Conversations
uk: Немає спілкувань

en: Direct messages to other users will show up here. Do not share any sensitive information over a conversation.
uk: Тут буде показано безпосередні повідомлення до інших користувачів. Не поширюйте у спілкуванні жодних конфіденційних даних.

[ctx: @action:button]
en: Increase follow request count
uk: Збільшити кількість запитів щодо стеження

[ctx: @action:button]
en: Decrease follow request count
uk: Зменшити кількість запитів щодо стеження

[ctx: @title:window]
en: Create List
uk: Створення списку

[ctx: @title:window]
en: Edit List
uk: Редагування списку

[ctx: @label:textbox List title]
en: Title
uk: Заголовок

[ctx: @label]
en: Show replies for
uk: Показати відповіді

[ctx: @label If the list is exclusive]
en: Exclusive
uk: Виключення

en: Posts in an exclusive list are excluded from the Home timeline.
uk: Дописи у списку виключення буде виключено зі списку на домашній сторінці.

[ctx: @label If the list is favorited]
en: Favorite
uk: Улюблений

en: This list will show up in the sidebar.
uk: Список буде показано на смужці стану.

[ctx: @action:button Delete the list]
en: Manage Users
uk: Керування користувачами

[ctx: @action:intoolbar Add users to list]
en: Add Users
uk: Додати користувачів

[ctx: @title]
en: Add Users to List…
uk: Додати користувачів до списку…

[ctx: @action:button Add user to this list]
en: Add
uk: Додати

en: Search among users you follow…
uk: Шукати серед користувачів, за якими ви стежите…

[ctx: @action:button Create the list]
en: Create
uk: Створити

[ctx: @action:button Save the edited list]
en: Save
uk: Зберегти

[ctx: @action:button Delete the list]
en: Delete
uk: Вилучити

[ctx: @title]
en: Deleting List
uk: Вилучення списку

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to delete this list?
uk: Ви справді хочете вилучити цей список?

en: Explore
uk: Ознайомлення

en: Posts
uk: Дописи

en: Hashtags
uk: Хештеґи

en: News
uk: Новини

en: Users
uk: Користувачі

[ctx: @info:placeholder]
en: No Posts
uk: Немає дописів

[ctx: @info:placeholder]
en: No Tags
uk: Немає міток

en: %1 person is talking | %1 people are talking
uk[0]: Розмовляє %1 людина
uk[1]: Розмовляє %1 людей
uk[2]: Розмовляє %1 людей
uk[3]: Розмовляє %1 людина

[ctx: @info:placeholder]
en: No News
uk: Немає новин

[ctx: @info:placeholder]
en: No Users
uk: Немає користувачів

[ctx: @title 'Following' as in the users you're following on Mastodon.]
en: Following
uk: Стеження

[ctx: @action:button]
en: Filters
uk: Фільтри

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Boosts
uk: Показати підсилення

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Replies
uk: Показати відповіді

[ctx: @action:intoolbar]
en: Configure Filters…
uk: Налаштувати фільтри…

[ctx: @title:window]
en: Filters
uk: Фільтри

en: No User Selected
uk: Не вибрано користувача

en: With the Following view, easily check on each user you're following and only their posts - sorted by recent activity.
uk: За допомогою панелі перегляду стеження можна без проблем бачити дані кожного користувача, за яким ви стежите, і його дописи — упорядковані за давністю.

[ctx: @action:intoolbar]
en: Open Post
uk: Відкрити допис

[ctx: @title:window]
en: About Server
uk: Про сервер

[ctx: @title:window]
en: Notifications
uk: Сповіщення

en: Setup Required
uk: Потрібне налаштовування

en: Tokodon can show notifications for activity such as users boosting or replying to your posts.
    
    The types of notifications shown can be fine tuned when logged in.
uk: Tokodon може показувати сповіщення щодо дій, зокрема підсилення ваших дописів або відповідей на них.
    
    Типи показаних сповіщень можна скоригувати після входу до системи.

en: Allow Notifications
uk: Дозволити сповіщення

en: Continue
uk: Продовжити

[ctx: @title:window]
en: Password Service
uk: Служба паролів

en: Tokodon requires a password service to be running to save personally sensitive information.
    
    Tokodon can use KWallet, GNOME Keyring or any libsecret-compatible service.
    
    After you installed the service, make sure it's running and restart Tokodon.
uk: Tokodon потрібна служба паролів для зберігання особистих конфіденційних відомостей.
    
    Tokodon може використовувати KWallet, сховище ключів GNOME або будь-яку службу, яка сумісна з libsecret.
    
    Після встановлення служби запустіть її і перезапустіть Tokodon.

en: Quit Tokodon
uk: Вийти з Tokodon

[ctx: @title:window]
en: Welcome
uk: Вітаємо

en: Welcome to Tokodon
uk: Вітаємо у Tokodon

en: Some initial setup is required before you can use Tokodon.
uk: Перш, ніж ви зможете користуватися Tokodon, слід виконати початкове налаштовування.

[ctx: @title]
en: Select Language
uk: Виберіть мову

[ctx: @action:button]
en: Close
uk: Закрити

[ctx: @title]
en: Lists
uk: Списки

en: Create List
uk: Створити список

en: No Lists
uk: Немає списків

en: Lists allow you to categorize who you're following.
uk: За допомогою списків ви зможете поділити тих, за ким стежите, на категорії.

en: No Posts
uk: Немає дописів

en: There are no posts from the users in your list. Only new posts will appear in a list.
uk: У користувачів з вашого списку немає дописів. У списку буде показано лише нові дописи.

en: Edit List
uk: Змінити список

[ctx: @title:window]
en: Authorization
uk: Уповноваження

en: To continue, you must authorize Tokodon to access your account.
uk: Далі, вам слід уповноважити Tokodon на доступ до вашого облікового запису.

en: Open Authorization Page
uk: Відкрити сторінку уповноваження

en: Copy Link to Authorization Page
uk: Копіювати посилання на сторінку уповноваження

en: Link copied.
uk: Посилання скопійовано.

en: Use Authorization Code
uk: Скористатися кодом уповноваження

en: Use this login method if the above link does not work.
uk: Скористайтеся цим способом входу, якщо наведене вище посилання не працюватиме.

en: Enter authorization token:
uk: Введіть жетон уповноваження:

[ctx: @title:window]
en: Login Issue
uk: Проблеми із входом

en: There was an issue logging into %1:<br><b>%2</b>
uk: Під час спроби увійти до %1 виникли проблеми:<br><b>%2</b>

en: Please check if the password service is running. For other login issues, you can try logging into the server's website.
    
    You can attempt to log in again with the button below, or restart Tokodon.
uk: Будь ласка, перевірте, чи запущено службу паролів. Якщо маєте інші проблеми із входом, ви можете спробувати увійти за допомогою сайта сервера.
    
    Ви можете спробувати знову увійти за допомогою розташованої нижче кнопки або перезапустити Tokodon.

en: View Website
uk: Переглянути сайт

en: Re-Attempt Log In
uk: Ще раз спробувати увійти

en: Logout
uk: Вийти

[ctx: @title]
en: Logout
uk: Вийти

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to log out?
uk: Ви справді хочете вийти з облікового запису?

[ctx: @title:window]
en: Registration
uk: Реєстрація

[ctx: @info:status Network status]
en: Failed to contact server: %1. Please check your proxy settings.
uk: Не вдалося зв'язатися з сервером: %1. Будь ласка, перевірте, чи правильно задано параметри проксі.

en: Proxy Settings
uk: Параметри проксі

[ctx: @title:group]
en: Register
uk: Реєстрація

en: Username
uk: Користувач

en: Email Address
uk: Адреса пошти

en: Password
uk: Пароль

en: Date of Birth
uk: Дата народження

en: Reason
uk: Причина

en: Register
uk: Зареєструватися

[ctx: @title:window]
en: Rules
uk: Правила

[ctx: @title:group]
en: Rules
uk: Правила

[ctx: @action:button Agree to server rules]
en: Agree
uk: Погоджуюсь

[ctx: @action:button Disagree to server rules]
en: Disagree
uk: Не погоджуюся

[ctx: @title:window]
en: Pick a Server
uk: Вибір сервера

[ctx: @title:window]
en: Choose your Existing Server
uk: Виберіть ваш наявний сервер

en: This server is closed for registration: %1
uk: Цей сервер закрито для реєстрації: %1

en: This server is closed for registration, and did not provide a reason.
uk: Цей сервер закрито для реєстрації без зазначення причини.

en: Search or enter URL…
uk: Пошук або введення адреси…

en: Custom Server
uk: Нетиповий сервер

en: Public Servers
uk: Загальнодоступні сервери

en: No Public Servers
uk: Немає загальнодоступних серверів

en: Enter a server URL manually in the search field.
uk: Введіть адресу сервера вручну у поле пошуку.

[ctx: @action:button Open in external web browser]
en: Open Externally
uk: Відкрити у сторонній програмі

[ctx: @info]
en: Browse the Fediverse and connect with people on Mastodon (and other compatible software).
uk: Перейти до Fediverse і з'єднатися з учасниками на Mastodon (та іншим сумісним програмним забезпеченням).

[ctx: @action:button Pick a Mastodon server]
en: Register
uk: Зареєструватись

[ctx: @action:button Use an existing Mastodon account]
en: Login
uk: Увійти

[ctx: @action:button Application settings]
en: Settings
uk: Параметри

[ctx: @action:button]
en: Compatible with Mastodon
uk: Сумісність з Mastodon

[ctx: @info Compatible with Mastodon]
en: Compatible with
uk: Сумісне з

[ctx: @title]
en: Open As…
uk: Відкрити як…

[ctx: @title]
en: Reply As…
uk: Відповісти як…

[ctx: @title]
en: Favorite As…
uk: Додати до улюбленого як…

[ctx: @title]
en: Boost As…
uk: Підсилити як…

[ctx: @title]
en: Bookmark As…
uk: Додати до закладок як…

[ctx: @title]
en: Unknown Action
uk: Невідома дія

en: It seems pretty quiet right now, try posting something!
uk: Зараз усе доволі тихо... Спробуйте додати якийсь допис!

en: No Favorites
uk: Немає улюблених

en: Posts that you favorite will show up here. If you appreciate someone's post, favorite it!
uk: Тут буде показано дописи, які ви позначили як улюблені. Якщо вам подобається чийсь допис, зробіть його улюбленим!

en: No Bookmarks
uk: Немає закладок

en: Bookmark posts and they will show up here. Bookmarks are always kept private, even to the post's author.
uk: Створіть для допису закладку, і цей допис буде показано тут. Закладки завжди лишаються конфіденційними, їх не буде показано навіть автору допису.

en: Write a New Post
uk: Новий допис

en: Write a new post
uk: Написати новий допис

en: Reply to post
uk: Відповісти на допис

[ctx: @action:button Home Timeline]
en: Home
uk: Домівка

[ctx: @action:button Account Notifications]
en: Notifications
uk: Сповіщення

[ctx: @action:button Follows that require explicit allow/deny]
en: Follow Requests
uk: Запити щодо стеження

[ctx: @action:button Local timeline of posts from the account's own server]
en: Local
uk: Місцевий

[ctx: @action:button Global timeline of posts from the entire Fediverse network]
en: Global
uk: Загальний

[ctx: @action:button Direct one-on-one messages between users]
en: Conversations
uk: Спілкування

[ctx: @action:button This account's favorited posts]
en: Favorites
uk: Улюблене

[ctx: @action:button This account's bookmarked posts]
en: Bookmarks
uk: Закладки

[ctx: @action:button Explore this server's trending posts, news, and more]
en: Explore
uk: Ознайомлення

[ctx: @action:button A list of this account's followed accounts]
en: Following
uk: Стеження

[ctx: @action:button Search for users, posts and tags]
en: Search
uk: Шукати

[ctx: @action:button This account's lists, or timelines consisting of a groups of accounts]
en: Lists
uk: Списки

[ctx: @action:button This account's profile]
en: Profile
uk: Профіль

[ctx: @action:button Open debug page]
en: Debug
uk: Діагностика

[ctx: @action:button Open moderation tools]
en: Moderation Tools
uk: Засоби модерації

[ctx: @action:button Open settings dialog]
en: Settings
uk: Параметри

[ctx: @action:intoolbar]
en: Unfollow
uk: Зняти слідкування

[ctx: @action:intoolbar]
en: Follow
uk: Стежити

[ctx: @title]
en: Embed Information
uk: Вбудовування відомостей

en: Advanced Search
uk: Розширений пошук

[ctx: @info:placeholder Username for searching accounts]
en: Username:
uk: Користувач:

[ctx: @info:placeholder display name for searching accounts]
en: Display Name:
uk: Екранне ім'я:

[ctx: @info:placeholder email for searching accounts]
en: Email:
uk: Ел. пошта:

[ctx: @info:Search button to initiate searching accounts]
en: Search
uk: Шукати

[ctx: @info:Reset button to reset all the text fields]
en: Reset
uk: Скинути

[ctx: @info:Cancel button to close the dailog]
en: Cancel
uk: Скасувати

[ctx: @info:Location combobox to choose location filters]
en: Location
uk: Місце

[ctx: @info:Filter out accounts from any location]
en: All
uk: Усі

[ctx: @info:Filter out local accounts]
en: Local
uk: Місцеві

[ctx: @info:Filter out remote accounts]
en: Remote
uk: Віддалені

[ctx: @info:Moderation Status combobox to choose between different moderation status filters]
en: Moderation Status
uk: Стан модерації

[ctx: @info:Filter out accounts with any moderation status]
en: All
uk: Усі

[ctx: @info:Filter out accounts with active moderation status]
en: Active
uk: Активні

[ctx: @info:Filter out accounts with pending moderation status]
en: Pending
uk: Очікування

[ctx: @info:Filter out accounts with disabled moderation status]
en: Disabled
uk: Вимкнено

[ctx: @info:Filter out accounts with silenced moderation status]
en: Silenced
uk: Заглушено

[ctx: @info:Filter out accounts with suspended moderation status]
en: Suspended
uk: Призупинено

[ctx: @info:Role combobox to choose between different role filters]
en: Role
uk: Роль

[ctx: @info:Filter out accounts with any role]
en: All
uk: Усі

[ctx: @info:Filter out accounts with moderator role]
en: Moderator
uk: Модератор

[ctx: @info:Filter out accounts with admin role]
en: Admin
uk: Адміністратор

[ctx: @info:Filter out accounts with owner role]
en: Owner
uk: Власник

en: No accounts found
uk: Не знайдено жодного облікового запису

[ctx: @action:button]
en: Create Email Block
uk: Створити блокування ел. пошти

[ctx: @title]
en: E-Mail Domain Info
uk: Дані щодо домену ел. пошти

[ctx: @info The domain on which the block is imposed]
en: Email domain name
uk: Назва домену ел. пошти

[ctx: @info Time when the block was imposed.]
en: Block created at
uk: Блокування створено

[ctx: @info The counted accounts signup attempts using that email domain within the last week.]
en: Account sign-up attempts in this week
uk: Спроби увійти до облікового запису цього тижня

[ctx: @info The counted IP signup attempts of that email domain within that day.]
en: IP sign-up attempts in this week
uk: Спроби увійти для IP-адреси цього тижня

[ctx: @action:button]
en: Cancel
uk: Скасувати

[ctx: @action:button]
en: Delete email block
uk: Вилучити блокування ел. пошти

en: Email block deleted
uk: Блокування ел. пошти вилучено

[ctx: @title]
en: New E-Mail Domain Block
uk: Нове блокування домену ел. пошти

[ctx: @info The domain on which the block will be imposed]
en: Domain *
uk: Домен *

en: This can be the domain name that shows up in the e-mail address or the MX record it uses. They will be checked upon sign-up.
uk: Це може бути назва домену, яку показано в адресі електронної пошти або запису MX, який використано. Їх буде перевірено під час реєстрації.

[ctx: @action:button]
en: Resolve domain
uk: Розв'язати домен

en: New email block added
uk: Додано нове блокування адреси ел. пошти

[ctx: @info]
en: %1 sign-up attempts over the last week
uk: %1 спроб увійти протягом останнього тижня

en: No email blocks found
uk: Не знайдено блокувань ел. пошти

en: Add New Domain Block
uk: Додати нове блокування доменів

en: Allow Federation with Domain
uk: Дозволити федерацію з доменом

en: Allowed Domain Info
uk: Дані щодо дозволених доменів

[ctx: @info:The domain that is allowed to federate]
en: Domain
uk: Домен

[ctx: @info:Time when the domain was allowed to federate.]
en: Created at
uk: Створено

en: Disallow Federation with Domain
uk: Заборонити федерацію з доменом

en: Disallowed federation with the domain
uk: Заборонена федерація з доменом

en: Add Domain Block
uk: Додати блокування домену

[ctx: @info:Enter the domain address of the domain block]
en: Domain*
uk: Домен*

en: Public comment
uk: Загальнодоступний коментар

en: Private Comment
uk: Конфіденційний коментар

en: Moderation
uk: Модерація

[ctx: @info:Filter out all the allowed domains]
en: Silence
uk: Придушити

[ctx: @info:Filter out all the blocked domains]
en: Suspend
uk: Призупинити

[ctx: @info:Filter out all the blocked domains]
en: None
uk: Немає

en: Reject media files
uk: Відкидати мультимедійні файли

en: Removes locally stored media files and refuses to download any in the future. Irrelevant for suspensions
uk: Вилучає локально збережені мультимедійні файли і забороняє отримувати такі у майбутньому. Не пов'язано із призупиненнями

en: Reject reports
uk: Відкинути скарги

en: Ignore all reports coming from this domain. Irrelevant for suspensions
uk: Ігнорувати скарги, що находять з цього домену. Не пов'язано із призупиненнями

en: Obfuscate domain name
uk: Шифрувати назву домену

en: Partially obfuscate the domain name in the list if advertising the list of domain limitations is enabled
uk: Частково зашифрувати назву домену у списку, якщо увімкнено розповсюдження списку обмежень доменів

[ctx: @info:Button to create a domain block]
en: Create Block
uk: Створити блокування

en: New domain block added
uk: Додано нове блокування доменів

[ctx: @info:This domain will be able to fetch data from this server and incoming data from it will be processed and stored]
en: Domain*
uk: Домен*

en: New Allowed Domain Added
uk: Додано новий дозволений домен

en: Allowed domain option is available for instances with limited federation mode enabled
uk: Параметр дозволу доменів доступний для екземплярів із увімкненим режимом обмеження федерації

[ctx: @info:Choose between allowed and limited domains]
en: Moderation
uk: Модерація

[ctx: @info:Filter out all the blocked domains]
en: Blocked domains
uk: Блоковані домени

[ctx: @info:Filter out all the allowed domains in limited federation mode]
en: Allowed domains
uk: Дозволені домени

en: Allowed for federation
uk: Дозволено для федерації

en: No federations found
uk: Федерацій не знайдено

[ctx: @action:button]
en: Create Rule
uk: Створити правило

en: New IP Rule
uk: Нове IP-правило

[ctx: @info:Time after which the rule will be lifted]
en: Expire After
uk: Строк дії

[ctx: @info:Option to block out the IP for 1 day]
en: 1 day
uk: 1 день

[ctx: @info:Option to block out the IP for 2 weeks]
en: 2 weeks
uk: 2 тижні

[ctx: @info:Option to block out the IP for 1 month]
en: 1 month
uk: 1 місяць

[ctx: @info:Option to block out the IP for 6 months]
en: 6 month
uk: 6 місяців

[ctx: @info:Option to block out the IP for 1 year]
en: 1 year
uk: 1 рік

[ctx: @info:Option to block out the IP for 3 years]
en: 3 year
uk: 3 роки

[ctx: @info: The comment attached with the ip rule]
en: Comment
uk: Коментар

en: Optional. Remember why you added this rule.
uk: Необов'язковий. Для визначення причини додавання цього правила.

[ctx: @info:The rule attached with the ip rule]
en: Rule *
uk: Правило *

en: Choose what will happen with requests from this IP
uk: Виберіть, що слід робити із запитами з цієї IP-адреси

en: Limit sign-ups
uk: Обмежити реєстрації

en: New sign-ups will require your approval
uk: Нові реєстрації потребуватимуть вашого підтвердження

en: Block sign-ups
uk: Блокувати реєстрацію

en: New sign-ups will not be possible
uk: Нові реєстрації стануть неможливими

en: Block access
uk: Блокувати доступ

en: Block access to all resources
uk: Блокувати доступ до усіх ресурсів

[ctx: @info:Button to create a IP rule]
en: Create IP rule
uk: Створити IP-правило

en: New IP rule added
uk: Додано нове IP-правило

[ctx: @label]
en: Limit sign-ups
uk: Обмежити реєстрації

[ctx: @label]
en: Block sign-ups
uk: Блокувати реєстрацію

[ctx: @label]
en: Block access
uk: Блокувати доступ

en: No IP rules found
uk: Не знайдено жодного IP-правила

en: Not Available
uk: Немає доступу

en: Perform moderation action on %1
uk: Виконати дію з модерації для %1

[ctx: @info: Use this to send a warning to the user, without triggering any other action.]
en: Warn
uk: Попередити

[ctx: @info: Prevent the user from using their account, but do not delete or hide their contents.]
en: Freeze
uk: Заморозити

[ctx: @info: Force all this user's media attachments to be flagged as sensitive.]
en: Force-Sensitive
uk: Зробити конфіденційним примусово

[ctx: @info: Prevent the user from being able to post with public visibility, hide their posts and notifications from people not following them.]
en: Limit
uk: Обмежити

[ctx: @info: Prevent any interaction from or to this account and delete its contents. Revertible within 30 days.]
en: Suspend
uk: Призупинити

[ctx: @info: The user will receive an explanation of what happened with their account]
en: Notify the user per e-mail
uk: Сповістити користувача електронною поштою

[ctx: @info: Send a warning note to the user.]
en: Custom warning
uk: Нетипове попередження

[ctx: @info:Button to submit the action aginst the user.]
en: Submit
uk: Надіслати

en: Action taken successfully
uk: Дію успішно виконано

[ctx: @info:Cancel button to close the dailog.]
en: Cancel
uk: Скасувати

en: Are you sure?
uk: Ви впевнені?

en: Action will be taken against the account.
uk: Щодо облікового запису буде виконано дію.

en: Successfully approved %1's sign-up application
uk: Успішно затверджено запит %1 щодо реєстрації

en: Successfully rejected %1's sign-up application
uk: Успішно відмовлено у запиті %1 щодо реєстрації

en: Successfully unfreezed %1's account
uk: Успішно розморожено обліковий запис %1

en: Successfully unsilenced %1's account
uk: Успішно розблоковано можливість писати повідомлення для облікового запису %1

en: Successfully unsuspended %1's account
uk: Успішно скасовано призупинення облікового запису %1

en: Successfully undo force-sensitive %1's account
uk: Успішно скасовано примусове встановлення конфіденційності повідомлень облікового запису %1

en: Successfully deleted %1's account data
uk: Успішно вилучено дані облікового запису %1

[ctx: @info Bio label of account.]
en: Bio
uk: Біо

en: Reasons for joining
uk: Причини долучення

[ctx: @info:Number of Posts]
en: Posts
uk: Дописи

[ctx: @info:Number of followers.]
en: Followers
uk: Ті, хто стежить

[ctx: @info:row Number of accounts followed by the account]
en: Following
uk: Стежить

en: No role
uk: Без ролі

[ctx: @info Role of the account on this server.]
en: Role
uk: Роль

[ctx: @info The last time the account was active.]
en: Last Active
uk: Остання активність

[ctx: @info The current login status of the account.]
en: Login Status
uk: Стан входу

[ctx: @info: Role of the user.]
en: Role
uk: Роль

[ctx: @info: Email of the user.]
en: Email
uk: Ел. пошта

[ctx: @info: Email confirmation status of the user.]
en: Email Status
uk: Стан ел. пошти

en: Confirmed
uk: Підтверджено

en: Not Confirmed
uk: Не підтверджено

[ctx: @info: Locale of the user.]
en: Account Locale
uk: Локаль облікового запису

[ctx: @info: Joining date of the user]
en: Joined
uk: Долучення

en: Most recent IP
uk: Остання IP-адреса

en: Invited By
uk: Запрошено

[ctx: @info: Approve the user's request]
en: Approve
uk: Підтвердити

[ctx: @info: Reject the user's request]
en: Reject
uk: Відкинути

en: Delete Account Data
uk: Вилучити дані облікового запису

[ctx: @info: Unfreeze the user's account]
en: Unfreeze
uk: Розморозити

en: Undo Limit
uk: Кількість дій, які можна скасувати

en: Undo Suspension
uk: Скасувати призупинення

en: Undo force-sensitive
uk: Скасувати примусову конфіденційність

en: Take action against this account
uk: Виконати дію з обліковим записом

en: Remove Domain Block
uk: Вилучити блокування домену

en: Domain Block Removed
uk: Блокування домену вимкнено

en: Edit domain block
uk: Редагувати блокування домену

en: Private comment
uk: Конфіденційний коментар

[ctx: @info:Button to update the domain block with new values]
en: Update Block
uk: Оновити блокування

en: Domain block updated
uk: Оновлено блокування домену

en: Blocked at
uk: Заблоковано

[ctx: @info: No public comment provided]
en: None
uk: Немає

[ctx: @info: No private comment provided]
en: None
uk: Немає

[ctx: @info:The policy to be applied by this domain block]
en: Policy
uk: Правила

[ctx: @info:Whether to obfuscate public displays of this domain block]
en: Obfuscate
uk: Затемнення

[ctx: @info:Whether to reject incoming media from this domain]
en: Reject media
uk: Відкидати мультимедіа

[ctx: @info:Whether to reject incoming reports from this domain]
en: Reject reports
uk: Відкинути скарги

en: Edit Domain Block
uk: Редагувати блокування домену

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove IP Rule
uk: Вилучити IP-правило

en: IP Rule Removed
uk: Вилучено IP-правилоRule Removed

[ctx: @title:window]
en: Update IP Rule
uk: Оновити IP-правило

[ctx: @info Time after which the rule will be lifted]
en: Expire After
uk: Строк дії

[ctx: @info Option to block out the IP for 1 day]
en: 1 day
uk: 1 день

[ctx: @info Option to block out the IP for 2 weeks]
en: 2 weeks
uk: 2 тижні

[ctx: @info Option to block out the IP for 1 month]
en: 1 month
uk: 1 місяць

[ctx: @info Option to block out the IP for 6 months]
en: 6 month
uk: 6 місяців

[ctx: @info Option to block out the IP for 1 year]
en: 1 year
uk: 1 рік

[ctx: @info Option to block out the IP for 3 years]
en: 3 year
uk: 3 роки

[ctx: @info The comment attached with the ip rule]
en: Comment
uk: Коментар

[ctx: @info The rule attached with the ip rule]
en: Rule *
uk: Правило *

[ctx: @info Cancel button to close the dailog]
en: Cancel
uk: Скасувати

[ctx: @info Button to update an IP rule]
en: Update IP rule
uk: Оновити IP-правило

en: IP rule updated
uk: Оновлено IP-правило

[ctx: @info Time after which the rule will be lifted]
en: Expires at
uk: Строк дії завершується

[ctx: @info No public comment provided]
en: None
uk: Немає

[ctx: @info The severity to be applied by this IP rule]
en: Severity
uk: Критичність

[ctx: @action:button]
en: Update IP Rule
uk: Оновити IP-правило

en: Report #%1
uk: Скарга №%1

en: Mark as unresolved
uk: Позначити як нерозв'язану

en: Mark as resolved
uk: Позначити як розв'язану

en: Report Unresolved
uk: Скаргу не розв'язано

en: Report Resolved
uk: Скаргу розв'язано

[ctx: @info Number of Posts]
en: Posts
uk: Дописи

[ctx: @info Number of followers.]
en: Followers
uk: Ті, хто стежить

[ctx: @info Row Number of accounts followed by the account]
en: Following
uk: Стежить

[ctx: @info Time at which the reported account joined.]
en: Joined
uk: Долучення

[ctx: @info The last time the reported account was active.]
en: Last Active
uk: Остання активність

[ctx: @info The current login status of the account.]
en: Reported
uk: Повідомлено

[ctx: @info Time at which the report was made]
en: Reported
uk: Повідомлено

en: Reported By
uk: Автор повідомлення

en: Report Status
uk: Стан звіту

en: Resolved
uk: Розв’язано

en: Unresolved
uk: Нерозв'язане

en: Action taken by
uk: Дію виконано

en: Assigned moderator
uk: Призначено модератора

en: No one
uk: Ніхто

en: Unassign
uk: Скасувати призначення

en: Assign to me
uk: Призначити вам

en: Forwarded
uk: Переслано

[ctx: @info:The report is forwarded]
en: Yes
uk: Так

[ctx: @info:The report is not forwarded]
en: No
uk: Ні

en: Category
uk: Категорія

en: The reason this account and/or content was reported will be cited in communication with the reported account
uk: Причину скарги на цей обліковий запис і/або дописи буде процитовано у спілкуванні із обліковим записом, на який скаржаться

en: Other
uk: Інше

en: Category changed to other
uk: Категорію змінено на «Інше»

en: Spam
uk: Спам

en: Category changed to spam
uk: Категорію змінено на «Спам»

en: Content violates one or more server rules
uk: Вміст порушує одне або декілька правил сервера

en: Category changed to rule violation
uk: Категорію змінено на «Порушення правил»

en: To provide more information, %1 wrote:
uk: З метою надання додаткових відомостей %1 написано:

[ctx: @info:Account didn't provide any comment on the report]
en: N/A
uk: н/д

en: Reported Content
uk: Повідомлення, на які скаржаться

en: Offending content will be cited in communication with the reported account
uk: Вміст, на який скаржаться, буде процитовано у спілкуванні із обліковим записом, на який скаржаться

en: <b>Content Warning</b><br /> %1
uk: <b>Попередження щодо вмісту</b><br /> %1

en: Show Less
uk: Показати менше

en: Show More
uk: Докладніше

[ctx: @title]
en: Accounts
uk: Облікові записи

en: Reports
uk: Скарги

[ctx: @title]
en: Federation
uk: Федерація

[ctx: @title]
en: IP Rules
uk: IP-правила

[ctx: @title]
en: Email Blocks
uk: Блокування ел. пошти

en: Accounts Tool Page
uk: Сторінка інструментів облікових записів

[ctx: @info:Combobox to choose Report Status]
en: Report Status
uk: Стан скарги

[ctx: @info:Filter out unresolved reports]
en: Unresolved
uk: Нерозв'язані

[ctx: @info:Filter out resolved reports]
en: Resolved
uk: Розв'язані

[ctx: @info:Combobox to choose the origin of report]
en: Report Origin
uk: Походження скарги

[ctx: @info:Filter out accounts with any origin]
en: All
uk: Усі

[ctx: @info:Filter out accounts with local origin]
en: Local
uk: Локальні

[ctx: @info:Filter out accounts with remote origin]
en: Remote
uk: Віддалені

en: Reported By:
uk: Автор повідомлення:

en: Comment:
uk: Коментар:

en: Assigned Account:
uk: Призначений обліковий запис:

[ctx: @info: No account assigned to the report]
en: N/A
uk: н/д

en: No reports found
uk: Скарг не знайдено

en: Notifications
uk: Сповіщення

[ctx: @action:intoolbar Mark all notifications as read]
en: Mark All As Read
uk: Позначити всі як прочитані

[ctx: @action:intoolbar]
en: Configure Notifications…
uk: Налаштувати сповіщення…

[ctx: @title:window]
en: Notification Settings
uk: Параметри сповіщення

[ctx: @action:intoolbar Show all notifications]
en: All
uk: Усі

[ctx: @action:intoolbar Show only mentions]
en: Mentions
uk: Згадки

[ctx: @action:intoolbar More filter categories]
en: More
uk: Більше

[ctx: Show only boosts]
en: Boosts
uk: Підсилення

[ctx: Show only favorites]
en: Favorites
uk: Улюблене

[ctx: Show only poll results]
en: Poll Results
uk: Результати голосування

[ctx: Show only followed statuses]
en: Posts
uk: Дописи

[ctx: Show only follows]
en: Follows
uk: Стеження

[ctx: @info:label New notifications]
en: New
uk: Нові

[ctx: @info:label Previous notifications]
en: Previous
uk: Попередні

en: No Notifications
uk: Немає сповіщень

en: You have no notifications yet. When people reply, favorite or boost your posts they will show up here.
uk: У вас ще немає сповіщень. Тут буде показано дані щодо відповідей, уподобань та підсилень ваших дописів.

en: %1 has issued a warning against your account
uk: %1 видано попередження щодо вашого облікового запису

[ctx: @info:label this is used for notifications, when an annual report is available. It's similar to spotify wrapped, it shows profile stats / it's a recap of the year. The variable is the current year e.g. 2024. Please don't translate the hashtag.]
en: Your %1 #FediWrapped awaits! Unveil your year's highlights and memorable moments on Mastodon!
uk: На вас очікує #FediWrapped %1! Ознайомтеся із акцентами року та незабутніми моментами у Mastodon!

[ctx: @action:button]
en: View #FediWrapped
uk: Переглянути #FediWrapped

en: %1 signed up
uk: %1 підписано

[ctx: @action:button]
en: Manage Follow Requests
uk: Керування запитами щодо стеження

en: View %1's Profile
uk: Переглянути профіль %1

en: %1 users favorited your post
uk: Ваш допис позначено як улюблений %1 користувачами

en: %1 users boosted your post
uk: Ваш допис підсилено %1 користувачами

en: Normal Status
uk: Звичайний стан

en: Spoiler Status
uk: Стан спойлера

[ctx: @info:label]
en: Moderation has blocked <b>%1</b>, including %2 of your followers and %3 account you follow.
uk: Модерацією заблоковано <b>%1</b>, разом із %2 ваших підписників і %3 обліковим записом, за яким ви стежите.

[ctx: @info:label]
en: A report has been filed against a user in your server.
uk: Подано скаргу на користувача вашого сервера.

[ctx: @info]
en: Unknown notification
uk: Невідоме сповіщення

en: A poll has ended
uk: Голосування завершено

en: %1 updated their post
uk: %1 оновлено допис

en: Status with image attachment
uk: Стан з долученням зображення

en: Status with gif attachment
uk: Стан з долученням gif

en: Status with video attachment
uk: Стан з долученням відео

en: Status with audio attachment
uk: Стан з долученням звуку

[ctx: @info]
en: Sensitive media
uk: Делікатні дані

en: Not available
uk: Немає доступу

[ctx: @action:button]
en: Hide Media
uk: Приховати мультимедіа

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide media
uk: Приховати мультимедіа

en: Show Media
uk: Показ мультимедійних даних

en: Save Image As…
uk: Зберегти зображення як…

en: Save Gif As…
uk: Зберегти GIF як…

en: Save Video As…
uk: Зберегти відео як…

en: Save Audio As…
uk: Зберегти звук як…

en: Copy Image
uk: Копіювати зображення

[ctx: @title]
en: Post
uk: Допис

[ctx: @action:button Start media playback]
en: Play
uk: Відтворити

[ctx: @info]
en: Content Notice
uk: Попередження про вміст

en: <b>Content Notice</b><br /> %1
uk: <b>Попередження про вміст</b><br /> %1

[ctx: @info]
en: Filter
uk: Фільтрувати

en: <b>Filtered</b><br /> %1
uk: <b>Фільтровано</b><br /> %1

[ctx: @action:button]
en: Show Anyway
uk: Показувати попри це

[ctx: Posted on 26 March 2024 Tuesday 20:43:18 +03]
en: Posted on %1
uk: Надіслано %1

en: Public
uk: Загальнодоступне

en: Unlisted
uk: Незареєстрований

en: Private
uk: Особисте

en: Direct Message
uk: Безпосереднє повідомлення

en: No favorites
uk: Немає улюблених

en: %1 favorite | %1 favorites
uk[0]: %1 улюблений запис
uk[1]: %1 улюблені записи
uk[2]: %1 улюблених записів
uk[3]: %1 улюблений запис

en: No boosts
uk: Немає підсилень

en: %1 boost | %1 boosts
uk[0]: %1 підсилення
uk[1]: %1 підсилення
uk[2]: %1 підсилень
uk[3]: %1 підсилення

en: No quotes
uk: Немає цитат

en: %1 quotes | %1 quotes
uk[0]: %1 цитата
uk[1]: %1 цитати
uk[2]: %1 цитат
uk[3]: %1 цитата

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Link
uk: Копіювати посилання

en: Post link copied.
uk: Посилання на допис скопійовано.

en: Link preview: %1
uk: Перегляд посилань: %1

[ctx: @info:label 'More from [this author]', where we put the user's avatar and name next to this label]
en: More from
uk: Інше

[ctx: @info:label 'This is written by %1']
en: By %1
uk: %1

[ctx: Attachment has alt-text, Short for alt-text]
en: Alt
uk: Альт.

en: Text description available
uk: Доступний опис тексту

en: Video
uk: Відео

[ctx: @title]
en: Media Description
uk: Опис мультимедіа

[ctx: @info]
en: Post content
uk: Вміст допису

[ctx: @label]
en: Pinned Post
uk: Пришпилений допис

[ctx: @title]
en: Delete Post
uk: Вилучити допис

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to delete this post?
uk: Ви справді хочете вилучити цей допис?

[ctx: @title]
en: Delete & Re-draft Post
uk: Вилучити і переписати допис

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to redraft this post? This will delete the original post.
uk: Ви справді хочете переписати цей допис? У результаті буде вилучено початковий допис.

[ctx: Reply to a post]
en: Reply
uk: Відповісти

en: Cannot boost direct messages
uk: Не можна підсилювати безпосередні повідомлення

en: Cannot boost private posts
uk: Не можна підсилювати приватні дописи

[ctx: Share a post]
en: Boost
uk: Підсилення

en: Boosted
uk: Підсилено

en: Boost
uk: Підсилення

[ctx: Favorite a post]
en: Favorite
uk: Улюблене

en: Favorited
uk: Додано до улюблених

en: Favorite
uk: Улюблене

en: Remove bookmark
uk: Вилучити закладку

[ctx: Bookmark a post]
en: Bookmark
uk: Створити закладку

en: Bookmarked
uk: Додано до закладок

en: Bookmark
uk: Закладка

en: This post has been marked private. Some posts may be missing because its replies are marked as private by default.
uk: Цей допис позначено як конфіденційний. Деякі дописи може бути пропущено, оскільки відповіді на них типово позначено як конфіденційні.

[ctx: @info]
en: Post Author
uk: Автор допису

[ctx: Edited on <datetime>]
en: Edited on %1
uk: Змінено %1

[ctx: Show more options]
en: More actions
uk: Додаткові дії

[ctx: @info Loading user that started this interaction]
en: Loading…
uk: Завантаження…

en: %1 boosted
uk: %1 підсилено

en: In reply to %1
uk: У відповідь на %1

[ctx: @action:inmenu 'Thread' is a series of posts.]
en: Open Thread
uk: Відкрити гілку

[ctx: @action Open embed into website dialog]
en: Embed
uk: Вбудувати

[ctx: @action:inmenu]
en: Open as…
uk: Відкрити як…

[ctx: @action:inmenu]
en: Reply as…
uk: Відповісти як…

[ctx: @action:inmenu]
en: Favorite as…
uk: Додати до улюбленого як…

[ctx: @action:inmenu]
en: Boost as…
uk: Підсилити як…

[ctx: @action:inmenu]
en: Bookmark as…
uk: Додати до закладок як…

[ctx: @action:inmenu]
en: Unpin on Profile
uk: Відшпилити на профілі

[ctx: @action:inmenu]
en: Pin on Profile
uk: Пришпилити на профілі

[ctx: @action:inmenu]
en: Unmute Conversation
uk: Увімкнути звук у спілкуванні

[ctx: @action:inmenu]
en: Mute Conversation
uk: Вимкнути звук у спілкуванні

[ctx: @action:inmenu Unmute account]
en: Unmute @%1
uk: Дозволити повідомлення @%1

[ctx: @action:inmenu Mute account]
en: Mute @%1
uk: Заборонити повідомлення @%1

[ctx: @action:inmenu Unblock account]
en: Unblock @%1
uk: Розблокувати @%1

[ctx: @action:inmenu Block account]
en: Block @%1
uk: Заблокувати @%1

en: Edit
uk: Змінити

en: Delete…
uk: Вилучити…

en: Delete & Re-draft…
uk: Вилучити і переписати…

en: You voted for this option
uk: Ви проголосувати за цей варіант

en: (No votes)
uk: (немає голосів)

en: Vote
uk: Голосувати

[ctx: @option:check Show poll results]
en: Show Results
uk: Показати результати

en: Poll has closed
uk: Голосування завершено

[ctx: @info]
en: Tag
uk: Мітка

[ctx: @action:button expand the number of shown tags]
en: …and %1 more
uk: …і ще %1

en: Post from %1
uk: Допис від %1

en: Quoted post
uk: Цитований допис

[ctx: @info:label]
en: Poll
uk: Голосування

[ctx: @action:button]
en: Volume
uk: Гучність

[ctx: Last read on this date]
en: Last read on %1
uk: Останнє читання %1

[ctx: @title]
en: Report Post
uk: Скарга на допис

[ctx: @title]
en: Report User
uk: Скарга на користувача

[ctx: @title]
en: Reason for reporting this post
uk: Причина скарги щодо цього допису

[ctx: @title]
en: Reason for reporting this user
uk: Причина скарги щодо цього користувача

[ctx: @action:button 'Report' as in 'Report this to moderators']
en: Report
uk: Поскаржитися

[ctx: @action]
en: Cancel
uk: Скасувати

en: Hashtag
uk: Хештеґ

[ctx: @title]
en: Search
uk: Пошук

en: Loading...
uk: Завантаження…

en: No search results
uk: Нічого не знайдено

en: Search for users, tags and posts
uk: Шукати користувачів, мітки та дописи

[ctx: @title:window Server rules]
en: Rules
uk: Правила

[ctx: @action:button]
en: Rules
uk: Правила

[ctx: @action:button]
en: Announcements
uk: Оголошення

[ctx: @action:button]
en: Privacy Policy
uk: Правила конфіденційності

[ctx: @title:window]
en: Privacy Policy
uk: Правила конфіденційності

[ctx: @action:button]
en: Terms of Service
uk: Умови обслуговування

[ctx: @title:window]
en: Terms of Service
uk: Умови обслуговування

en: Edit Account
uk: Змінити обліковий запис

en: Please choose a file
uk: Будь ласка, виберіть файл

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to log out of %1?
uk: Ви справді хочете вийти з запису %1?

en: Profile
uk: Профіль

en: Account
uk: Обліковий запис

en: Require approval for new followers
uk: Вимагати підтвердження для нових охочих стежити

en: By default new followers are automatically accepted. Uncheck if you want to manually approve or deny new ones. You always have the option to force someone to unfollow you.
uk: Типово, система автоматично прийматиме усіх нових користувачів, які вирішать стежити за вами. Зніміть позначку, якщо ви хочете вручну затверджувати або відкидати користувачів. У вас завжди лишатиметься можливість скасувати чиєсь стеження за вами у примусовому режимі.

en: Is automated
uk: Автоматизовано

en: Whether to publicly mark this account as doing any kind of automated actions.
uk: Визначає, чи слід позначати цей обліковий запис як такий, дії якого автоматизовано, для усіх.

en: Feature profile and posts
uk: Рекомендувати профіль та дописи

en: Your public profile and posts may be featured to other users.
uk: Ваш загальнодоступний профіль та дописи може бути рекомендовано іншим користувачам.

en: Publicly list follows and followers
uk: Загальнодоступний список стежень та тих, хто стежить

en: By default everyone you follow and everyone who follows you is public.
uk: Типово, список усіх, за ким ви стежите, і тих, хто стежить за вами, є загальнодоступним.

[ctx: @label Account preferences]
en: Mark uploaded media as sensitive by default
uk: Типово позначати вивантажені мультимедійні дані як конфіденційні

[ctx: @label Account preferences]
en: Include public posts in search results
uk: Включити до результатів пошуку загальнодоступні дописи

[ctx: @label Account preferences]
en: Default post language
uk: Типова мова дописів

[ctx: @label Account preferences]
en: Default post visibility
uk: Типова видимість дописів

[ctx: @item:inlistbox Default post visibility rule]
en: Public
uk: Загальнодоступне

[ctx: @item:inlistbox Default post visibility rule]
en: Unlisted
uk: Поза списком

[ctx: @item:inlistbox Default post visibility rule]
en: Private
uk: Особисте

[ctx: @abel Account preferences]
en: Open Server in Browser
uk: Відкрити сервер у переглядачі

en: Some settings can only be configured on your server's website.
uk: Деякі параметри можна налаштувати лише на сайті вашого сервера.

[ctx: @title:group]
en: General
uk: Загальне

en: Color theme
uk: Тема кольорів

en: Pop out the post composer by default
uk: Типово відкривати редактор дописів

en: Continue reading where you last left off
uk: Продовження читання з місця, на якому зупинилися

en: If checked, the Home timeline will begin where you last read. The position in the timeline is shared with other clients.
uk: Якщо позначено, розклад домівки починатиметься там, де ви востаннє полишили його читання. Позиція у розкладі використовуватиметься і на інших клієнтах.

en: Auto-update timelines
uk: Автооновлення розкладів

en: If checked, Tokodon will automatically update certain timelines as new posts come in.
uk: Якщо позначено, Tokodon автоматично оновлюватиме певні розклади, коли з'являтимуться нові дописи.

[ctx: @option:check Boosting means to repost, or retweet]
en: Ask before boosting
uk: Питати перед підсиленням

[ctx: @title:group]
en: Posts
uk: Дописи

en: Show number of favorites and boosts
uk: Показати кількість додавань до улюблених і підсилень

en: Show link previews
uk: Показати попередній перегляд вмісту посилання

en: Content font
uk: Шрифт вмісту

en: Please choose a font
uk: Будь ласка, виберіть шрифт

[ctx: @title:group]
en: Media
uk: Мультимедіа

en: Crop images on the timeline
uk: Обрізати зображення у розкладі

en: If unchecked, posts with only one image attached will be uncropped and shown in full.
uk: Якщо не позначено, дописи, до яких долучено лише одне зображення, не обрізатимуться і показуватимуться повністю.

en: Auto-play animated GIFs
uk: Автоматично відтворювати анімовані GIF

[ctx: @title]
en: Blocked Domains
uk: Заблоковані домени

[ctx: @action:button]
en: Unblock
uk: Розблокувати

[ctx: @info:placeholder]
en: No Blocked Domains
uk: Немає заблокованих доменів

[ctx: @title:window]
en: Create Filter
uk: Створення фільтра

[ctx: @title:window]
en: Edit Filter
uk: Редагування фільтра

[ctx: @label:textbox Filter title]
en: Title
uk: Заголовок

[ctx: @info:header]
en: Contexts
uk: Контексти

[ctx: @info]
en: Select one or more contexts where this filter should apply:
uk: Виберіть один або декілька контекстів, де слід застосовувати цей фільтр:

[ctx: @label:checkbox]
en: Home and Lists
uk: Домівка і списки

[ctx: @label:checkbox]
en: Notifications
uk: Сповіщення

[ctx: @label:checkbox]
en: Public Timelines
uk: Загальнодоступні розклади

[ctx: @label:checkbox]
en: Conversations
uk: Спілкування

[ctx: @label:checkbox]
en: Profiles
uk: Профілі

[ctx: @info:header]
en: Action
uk: Дія

[ctx: @label:radiobutton]
en: Hide with Content Notice
uk: Приховати із попередженням про вміст

[ctx: @label:radiobutton]
en: Hide Media with Content Notice
uk: Приховати мультимедіа із попередженням про вміст

[ctx: @label:radiobutton]
en: Hide Completely
uk: Приховати повністю

[ctx: @info:header]
en: Keywords
uk: Ключові слова

[ctx: @action:button Add keyword]
en: Add
uk: Додати

[ctx: @info:placeholder]
en: No keywords
uk: Немає ключових слів

[ctx: @label:checkbox]
en: Whole word
uk: Тільки цілі слова

[ctx: @action:button Remove keyword]
en: Remove
uk: Вилучити

[ctx: @action:button Create the filter]
en: Create
uk: Створити

[ctx: @action:button Save the edited filter]
en: Save
uk: Зберегти

[ctx: @action:button Delete the filter]
en: Delete
uk: Вилучити

[ctx: @title]
en: Deleting Filter
uk: Вилучення фільтра

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to delete this filter?
uk: Ви справді хочете вилучити цей фільтр?

[ctx: @title:window]
en: Edit Profile
uk: Зміна профілю

[ctx: @title:window]
en: Error Log
uk: Журнал помилок

[ctx: @action:intoolbar]
en: Clear All
uk: Вилучити все

[ctx: @action:button]
en: Copy To Clipboard
uk: Скопіювати до буфера обміну

[ctx: @label]
en: No Errors
uk: Без помилок

[ctx: @title]
en: Filters
uk: Фільтри

[ctx: @action:intoolbar]
en: Create Filter
uk: Створити фільтр

[ctx: @info:placeholder]
en: No Filters
uk: Немає фільтрів

[ctx: @title:window]
en: Network Proxy
uk: Проксі-сервер мережі

en: System Default
uk: Типовий для системи

en: No Proxy
uk: Без проксі

en: Host
uk: Вузол

en: Port
uk: Порт

en: User
uk: Користувач

en: Apply
uk: Застосувати

en: Enable notifications for this account
uk: Увімкнути сповіщення для цього облікового запису

en: Notifications can appear even when Tokodon isn't running.
uk: Сповіщення може бути показано, навіть якщо Tokodon не запущено.

en: Push notifications are available but could not be enabled. Please log out and log back in.
uk: Імпульсні сповіщення доступні, але їх не вдалося увімкнути. Будь ласка, вийдіть з облікового запису і увійдіть до нього знову.

en: Notifications will only appear when Tokodon is running.
uk: Сповіщення буде показано, лише якщо Tokodon запущено.

[ctx: @title:group]
en: Filtering Policy
uk: Правила фільтрування

[ctx: @info:Option Accept and show this in notifications]
en: Accept
uk: Прийняти

[ctx: @info:Option Filter and send to the filtered inbox]
en: Filter
uk: Фільтрувати

[ctx: @info:Option Ignore completely, do not show notification]
en: Ignore
uk: Ігнорувати

[ctx: @label Notification preferences]
en: People you don't follow
uk: Ті, за ким ви не стежите

[ctx: @label Notification preferences]
en: Until you manually approve them.
uk: Аж доки, ви вручну не підтвердите.

[ctx: @label Notification preferences]
en: People not following you
uk: Ті, хто не стежить за вами

[ctx: @label Notification preferences]
en: Including people who have been following you fewer than 3 days.
uk: Разом із тими, хто стежить за вами менше за 3 дні.

[ctx: @label Notification preferences]
en: New accounts
uk: Нові облікові записи

[ctx: @label Notification preferences]
en: Created within the past 30 days.
uk: Створено протягом останніх 30 днів.

[ctx: @label Notification preferences]
en: Unsolicited conversations
uk: Непрошене спілкування

[ctx: @label Notification preferences]
en: Filtered unless it's in reply to your own mention or if you follow the sender.
uk: Фільтровано, якщо це не у відповідь на вашу власну згадку або якщо ви стежите за тим, хто надіслав.

[ctx: @label Notification preferences]
en: Moderated accounts
uk: Модеровані облікові записи

[ctx: @label Notification preferences]
en: Limited by server moderators.
uk: Обмежено модераторами сервера.

[ctx: @title:group]
en: Events
uk: Події

en: Mentions
uk: Згадки

en: When someone mentions you in a new post, or replies to one of your threads.
uk: Коли хтось згадуватиме вас у новому дописі або відповідях на одну з ваших гілок.

en: Statuses
uk: Стани

en: When a user you have notifications turned on for makes a new post.
uk: Коли користувач, для якого у вас увімкнено сповіщення, створює новий допис.

en: Boosts
uk: Підсилення

en: When someone boosted one of your posts.
uk: Коли хтось підсилив один з ваших дописів.

en: New followers
uk: Нові ті, хто стежить

en: When someone follows you.
uk: Коли хтось починає стежити за вами.

en: New follow requests
uk: Нові запити щодо стеження

en: When an account who requires manual approval wants to follow you.
uk: Коли обліковий запис, який потребує схвалення вручну, хоче стежити за вами.

en: Favorites
uk: Улюблене

en: When a post you made was favorited by another user.
uk: Коли допис, який ви створили, було уподобано іншим користувачем.

en: Polls
uk: Голосування

en: When a poll you voted in has ended.
uk: Коли голосування, у якому ви віддали голос, завершено

en: Edits
uk: Редагування

en: When a post you interacted with was edited by the author.
uk: Коли допис, з яким ви взаємодіяли, було змінено автором.

en: Server Sign-ups
uk: Реєстрації на сервері

en: When someone signs up to your server.
uk: Коли хтось реєструється на вашому сервері.

en: Server Reports
uk: Скарги на сервері

en: When someone files a report against a user on your server.
uk: Коли хтось подає скаргу на користувача вашого сервера.

en: Severed Relationships
uk: Розірвані зв'язки

en: When you or your server moderates another server, which you are following users or have followers with.
uk: Коли ви або ваш сервер виконує модерацію іншого сервера, за користувачами якого ви стежите, або на якому є користувачі, що стежать за вами.

[ctx: @option:check]
en: Annual Report
uk: Річний звіт

en: When you receive your #FediWrapped at the end of the year.
uk: Коли ви отримуєте ваш #FediWrapped наприкінці року.

en: Display Name
uk: Екранне ім'я

en: Bio
uk: Біо

en: Header
uk: Заголовок

en: PNG, GIF or JPG. At most 2 MB. Will be downscaled to 1500x500px
uk: PNG, GIF або JPG. Не більше 2 МБ. Буде масштабовано, щоб не перевищувати 1500x500 пк.

en: Delete
uk: Вилучити

en: Avatar
uk: Аватар

en: PNG, GIF or JPG. At most 2 MB. Will be downscaled to 400x400px
uk: PNG, GIF або JPG. Не більше 2 МБ. Буде масштабовано, щоб не перевищувати 400x400 пк.

[ctx: Profile fields]
en: Fields
uk: Поля

[ctx: @action:button]
en: Remove
uk: Вилучити

[ctx: @action:button]
en: Add
uk: Додати

en: Reset
uk: Скинути

en: Muted Users
uk: Позбавлені голосу користувачі

en: Blocked Users
uk: Заблоковані користувачі

en: Blocked Domains
uk: Заблоковані домени

en: Appearance
uk: Вигляд

en: Safety
uk: Безпека

en: Accounts
uk: Облікові записи

en: Network Proxy
uk: Проксі-сервер мережі

en: Error Log
uk: Журнал помилок

en: About Tokodon
uk: Про Tokodon

[ctx: @title:group]
en: About
uk: Відомості

en: About KDE
uk: Про KDE

en: Sharing failed
uk: Не вдалося оприлюднити

[ctx: @action:button Allow follow request]
en: Allow
uk: Дозволити

[ctx: @action:button Deny follow request]
en: Deny
uk: Відмовити

[ctx: @action:button Deny follow request]
en: Unfollow
uk: Зняти слідкування

[ctx: @action:button Deny follow request]
en: Remove Follower
uk: Вилучити того, хто стежить

[ctx: @action:button Deny follow request]
en: Remove
uk: Вилучити

[ctx: @action:button Unblock this user]
en: Unblock
uk: Розблокувати

[ctx: @action:button Unmute this user]
en: Unmute
uk: Дозволити повідомлення

en: No accounts available
uk: Немає доступних облікових записів

[ctx: @title:group Alternate text or description of the image]
en: Description
uk: Опис

[ctx: @title:group]
en: Focal point
uk: Точка фокусування

[ctx: @label:textbox Poll choice]
en: Choice %1
uk: Варіант %1

[ctx: @action:intoolbar Poll toolbar]
en: Add Choice
uk: Додати варіант

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: Add a new poll choice
uk: Додати новий варіант відповіді

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: When the poll will expire
uk: Коли завершується строк голосування

[ctx: @option:check Poll toolbar]
en: Multiple choice
uk: Вибір з варіантів

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: Allow multiple choices
uk: Дозволити декілька варіантів

[ctx: @option:check Poll toolbar]
en: Hide totals
uk: Приховати результати

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: Hide vote count until the poll ends
uk: Ховати кількість голосів до завершення голосування

en: Remove
uk: Вилучити

[ctx: Draft, unfinished post]
en: Draft
uk: Чернетка

[ctx: Scheduled for this date]
en: Scheduled for %1
uk: Заплановано на %1

[ctx: @action:button Discard this post]
en: Discard
uk: Відкинути

[ctx: @info:placeholder]
en: No Drafts
uk: Немає чернеток

[ctx: @info:placeholder]
en: No Scheduled Posts
uk: Немає запланованих дописів

[ctx: @title]
en: Discard Draft
uk: Відкинути чернетку

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to discard your draft?
uk: Ви справді хочете відкинути вашу чернетку?

[ctx: @action:button Discard this draft]
en: Discard
uk: Відкинути

[ctx: @title:window]
en: Edit This Post
uk: Редагування цього допису

[ctx: @title:window]
en: Reply to This Post
uk: Відповідь на цей допис

[ctx: @title:window]
en: Rewrite This Post
uk: Переписування цього допису

[ctx: @title:window]
en: Write a New Post
uk: Новий допис

[ctx: @action:intoolbar Draft or unfinished posts]
en: Drafts
uk: Чернетки

[ctx: @action Pop out the status composer]
en: Pop Out
uk: Виокремити

en: Saving an edited post that has a poll will clear existing results.
uk: Збереження редагованого допису із опитуванням призведе до вилучення наявних результатів опитування.

[ctx: @action:button Send a post]
en: Send
uk: Надіслати

[ctx: @action:button Reply to a post]
en: Reply
uk: Відповісти

[ctx: @action:button Send the same post again]
en: Repost
uk: Репост

[ctx: @action:Button Save an edited a post]
en: Save
uk: Зберегти

[ctx: @action:button Keep this draft]
en: Save
uk: Зберегти

[ctx: @action:button Go back to editing]
en: Cancel
uk: Скасувати

[ctx: @title]
en: Schedule Post
uk: Запланувати допис

[ctx: @action:button Set this post's schedule to when it should be posted]
en: Set Schedule
uk: Встановити розклад

[ctx: @info:placeholder]
en: Content notice
uk: Попередження про вміст

[ctx: @info:placeholder]
en: What's new?
uk: Що нового?

[ctx: @title:window]
en: Choose a File
uk: Виберіть файл

[ctx: @action:button]
en: Attach File
uk: Долучити файл

[ctx: @info:tooltip]
en: You can't have attachments and a poll in the same post.
uk: Ви не можете поєднувати долучення і опитування в одному дописі.

[ctx: @info:tooltip]
en: You have the maximum allowed number of attachments.
uk: Вами досягнуто максимальної дозволеної кількості долучень.

[ctx: @info:tooltip]
en: Attach file
uk: Долучити файл

[ctx: @action:button]
en: Attach Poll
uk: Долучити опитування

[ctx: @info:tooltip]
en: You can't modify or add a poll to an existing post.
uk: Ви не можете змінювати опитування у наявному дописі або додавати його до допису.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add poll
uk: Додати голосування

[ctx: @action:button]
en: Content Notice
uk: Попередження про вміст

[ctx: @info:tooltip]
en: Content notice
uk: Попередження про вміст

[ctx: @action:button]
en: Visibility
uk: Видимість

[ctx: @title]
en: Visibility
uk: Видимість

[ctx: @item:inmenu Local to this server]
en: Local
uk: Місцевий

[ctx: @item:inmenu Public to the world]
en: Public
uk: Загальнодоступний

[ctx: @item:inmenu Public but less so]
en: Unlisted
uk: Незареєстрований

[ctx: @item:inmenu Only to followers]
en: Private
uk: Особистий

[ctx: @item:inmenu Only to who is explicitly mentioned]
en: Direct Message
uk: Безпосереднє повідомлення

[ctx: @info:tooltip Post visibility]
en: Visibility
uk: Видимість

[ctx: @info:tooltip]
en: Post language
uk: Мова допису

[ctx: @action:button]
en: Add Emoji
uk: Додати емоційку

[ctx: @info:tooltip]
en: Add emoji
uk: Додати емоційку

[ctx: @label Character count in the status composer]
en: <b>%1/%2</b> characters
uk: <b>%1 з %2</b> символів

[ctx: @action:button Schedule something to be posted later]
en: Schedule
uk: Запланувати

[ctx: @title]
en: Alt Text Reminder
uk: Альтернативне текстове нагадування

[ctx: @label]
en: Some of your media is missing alt text. Adding descriptions help everyone, especially the visually impaired.
uk: Для деяких ваших мультимедійних даних не вказано альтернативного тексту. Додавання описів допоможе усім, особливо тим, хто має вади зору.

en: Loading
uk: Завантаження

en: Home (%1)
uk: Домівка (%1)

en: Show Boosts
uk: Показати підсилення

en: Show Replies
uk: Показати відповіді

[ctx: @info:status Network status]
en: Failed to contact server: %1. Please check your settings.
uk: Не вдалося зв'язатися з сервером: %1. Будь ласка, перевірте, чи правильно задано параметри.

[ctx: @action:button Load more posts above this]
en: Load More
uk: Завантажити більше

en: Switch Account
uk: Перемкнути обліковий запис

en: Switch account
uk: Перемкнути обліковий запис

en: Empty conversation
uk: Порожнє спілкування

en: %1 and %2
uk: %1 і %2

en: %2 and one other | %2 and %1 others
uk[0]: %2 і ще %1
uk[1]: %2 і ще %1
uk[2]: %2 і ще %1
uk[3]: %2 і ще один

en: Members of the list
uk: Учасники списку

en: Any followed users
uk: Будь-які користувачі, за якими ведеться стеження

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 5 minutes
uk: 5 хвилин

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 30 minutes
uk: 30 хвилин

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 1 hour
uk: 1 година

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 6 hours
uk: 6 годин

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 12 hours
uk: 12 годин

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 1 day
uk: 1 день

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 3 days
uk: 3 дні

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 7 days
uk: 7 днів

en: An unknown error occurred.
uk: Сталася невідома помилка.

en: Browse the Fediverse
uk: Навігація Fediverse

en: © 2021-2025 KDE Community
uk: © Спільнота KDE, 2021–2025

en: Maintainer
uk: Супровідник

en: Supports https, and web+ap url schemes.
uk: Передбачено підтримку схеми адрес https і web+ap

en: Receiving push notifications
uk: Отримання імпульсних сповіщень

en: Error occurred when fetching the latest notification.
uk: Під час отримання найсвіжішого сповіщення сталася помилка.

[ctx: @title]
en: Home
uk: Домівка

[ctx: @title]
en: Local
uk: Місцевий

[ctx: @title]
en: Global
uk: Світовий

[ctx: @title]
en: Bookmarks
uk: Закладки

[ctx: @title]
en: Favorites
uk: Улюблене

[ctx: @title]
en: Trending
uk: Тренди

en: Trending
uk: Тренди

[ctx: @title:window]
en: Loading…
uk: Завантаження…

[ctx: @title]
en: Post by %1
uk: Допис від %1

[ctx: @title:window]
en: Trending News
uk: Тренди новин

[ctx: @title:group Title for the group of account related actions]
en: Account
uk: Обліковий запис

[ctx: @action:button]
en: Switch to '%1'
uk: Перемкнутися на «%1»

[ctx: @action:button]
en: Configure '%1'
uk: Налаштувати «%1»

[ctx: @action:button]
en: Add Account
uk: Додати обліковий запис

[ctx: @action:button]
en: Write a New Post
uk: Новий допис

[ctx: @action:button Home Timeline]
en: Open Home Timeline
uk: Відкрити домашній розклад

[ctx: @action:button Account Notifications]
en: Open Notifications
uk: Відкрити сповіщення

[ctx: @action:button Follows that require explicit allow/deny]
en: Open Follow Requests
uk: Відкрити запити щодо стеження

[ctx: @action:button Local timeline of posts from the account's own server]
en: Open Local Timeline
uk: Відкрити місцевий розклад

[ctx: @action:button Global timeline of posts from the entire Fediverse network]
en: Open Global Timeline
uk: Відкрити загальний розклад

[ctx: @action:button Direct one-on-one messages between users]
en: Open Conversations
uk: Відкрити спілкування

[ctx: @action:button This account's favorited posts]
en: Open Favorites
uk: Відкрити улюблене

[ctx: @action:button This account's bookmarked posts]
en: Open Bookmarks
uk: Відкрити закладки

[ctx: @action:button Explore this server's trending posts, news, and more]
en: Open Explore
uk: Відкрити ознайомлення

[ctx: @action:button A list of this account's followed accounts]
en: Open Following
uk: Відкрити стеження

[ctx: @action:button Search for users, posts and tags]
en: Open Search
uk: Відкрити пошук

[ctx: @action:button]
en: Open Server Information
uk: Відкрити дані щодо сервера

[ctx: @action:button This account's lists, or timelines consisting of a groups of accounts]
en: Open Lists
uk: Відкрити списки

[ctx: @action:button This account's profile]
en: Open Profile
uk: Відкрити профіль

[ctx: @action:button]
en: Open Account Switcher
uk: Відкрити засіб перемикання облікових записів

[ctx: @action:button]
en: Switch '%1'
uk: Перемкнути «%1»

[ctx: Previously used emojis]
en: History
uk: Журнал

[ctx: 'Custom' is a category of emoji]
en: Custom
uk: Нетиповий

[ctx: 'Smileys' is a category of emoji]
en: Smileys
uk: Емоційки

[ctx: 'People' is a category of emoji]
en: People
uk: Люди

[ctx: 'Nature' is a category of emoji]
en: Nature
uk: Природа

[ctx: 'Food' is a category of emoji]
en: Food
uk: Їжа

[ctx: 'Activities' is a category of emoji]
en: Activities
uk: Діяльність

[ctx: 'Travel' is a category of emoji]
en: Travel
uk: Подорожі

[ctx: 'Objects' is a category of emoji]
en: Objects
uk: Об'єкти

[ctx: 'Symbols' is a category of emoji]
en: Symbols
uk: Символи

[ctx: 'Flags' is a category of emoji]
en: Flags
uk: Прапорці

en: Could not open the temporary download file
uk: Не вдалося відкрити тимчасовий отриманий файл

en: Could not reserve disk space for download
uk: Не вдалося зарезервувати місце на диску для отримання даних

[ctx: Job heading, like 'Copying']
en: Downloading
uk: Отримання

[ctx: The URL being downloaded/uploaded]
en: Source
uk: Джерело

[ctx: The location being downloaded to]
en: Destination
uk: Призначення

en: in the future
uk: у майбутньому

en: %1s
uk: %1с

en: %1m
uk: %1хв

en: %1h
uk: %1г

en: Today
uk: Сьогодні

en: %1d
uk: %1д

en: 1 week ago | %1 weeks ago
uk[0]: %1 тиждень тому
uk[1]: %1 тижні тому
uk[2]: %1 тижнів тому
uk[3]: 1 тиждень тому

en: 1 month ago | %1 months ago
uk[0]: %1 місяць тому
uk[1]: %1 місяці тому
uk[2]: %1 місяців тому
uk[3]: 1 місяць тому

en: 1 year ago | %1 years ago
uk[0]: %1 рік тому
uk[1]: %1 роки тому
uk[2]: %1 років тому
uk[3]: 1 рік тому
