tomboy - en to da translation catalogue (454 entries)

en: Accessories
da: Tilbehør

en: Simple and easy to use note-taking
da: Enkel og brugervenlig notesblok

en: Tomboy Applet Factory
da: Tomboy-programfabrik

en: Tomboy Notes
da: Tomboy-noter

en: S_ynchronize Notes
da: S_ynkronisér Noter

en: _About
da: _Om

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Preferences
da: _Indstillinger

en: Note-taker
da: Notesblok

en: Take notes, link ideas, and stay organized
da: Tag noter, nedfæld ideer, hold dig organiseret

en: Accept SSL Certificates
da: Acceptér SSL-certifikater

en: Automatic Background Synchronization Timeout
da: Automatisk tidsudløb for baggrundssynkronisering

en: Create a new Note
da: Opret ny note

en: Custom Font Face
da: Tilpasset skrifttype

en: Determines X coordinate of "Search All Notes" window; stored on Tomboy exit.
da: Bestemmer x-koordinaten af vinduet "Søg i alle noterne"; gemmes når Tomboy afsluttes.

en: Determines Y coordinate of "Search All Notes" window; stored on Tomboy exit.
da: Bestemmer y-koordinaten af vinduet "Søg i alle noterne"; gemmes når Tomboy afsluttes.

en: Determines pixel height of "Search All Notes" window; stored on Tomboy exit.
da: Bestemmer pixelhøjden af vinduet "Søg i alle noterne"; gemmes når Tomboy afsluttes.

en: Determines pixel width of "Search All Notes" window; stored on Tomboy exit.
da: Bestemmer pixelbredden af vinduet "Søg i alle noterne"; gemmes når Tomboy afsluttes.

en: Enable Middle-Click Paste On Icon.
da: Aktivér mellemklik-tekstindsættelse på ikon.

en: Enable Tray Icon
da: Aktivér statusikon

en: Enable WikiWord highlighting
da: Aktivér WikiWord-fremhævning

en: Enable automatic bulleted lists.
da: Aktivér automatiske punktlister.

en: Enable closing notes with escape.
da: Aktivér notelukning med esc.

en: Enable custom font
da: Aktivér tilpasset skrifttype

en: Enable global keybindings
da: Aktivér globale tastaturgenveje

en: Enable spellchecking
da: Aktivér stavekontrol

en: Enable startup notes
da: Aktivér opstartsnoter

en: Enable the Delete Note confirmation dialog
da: Slå "Slet note"-bekræftelsesdialogen til eller fra

en: Enable this option if you want bulleted lists to be automatic when you place - or * at the beginning of a line.
da: Anvend dette tilvalg hvis du vil have lister markeret med punkter automatisk når du sætter - eller * ved begyndelsen af en linje.

en: Enable this option if you want to be able to middle-click the Tomboy icon to paste timestamped content into the Start Here note.
da: Anvend dette tilvalg hvis du vil kunne indsætte tidsstemplet indhold i "Start Her"-noten ved at mellemklikke på Tomboy-ikonet.

en: Enable this option to highlight words ThatLookLikeThis. Clicking the word will create a note with that name.
da: Aktivér dette tilvalg for at fremhæve OrdSomSerSådanUd. Et klik på ordet vil oprette en ny note med samme navn som ordet.

en: FUSE Mounting Timeout (ms)
da: Tidsudløb (ms) for FUSE-montering

en: HTML Export All Linked Notes
da: HTML-eksportér alle sammenkædede noter

en: HTML Export Linked Notes
da: HTML-eksportér sammenkædede noter

en: If disabled, the "Delete Note" confirmation dialog will be suppressed.
da: Hvis deaktiveret, vil "Slet note"-bekræftelsesdialogen blive undertrykt.

en: If enable_custom_font is true, the font name set here will be used as the font when displaying notes.
da: Hvis enable_custom_font er sand, vil skrifttypen her blive brugt ved visning af noter.

en: If enabled, all notes that were open when Tomboy quit will automatically be reopened at startup.
da: Hvis aktiveret, vil alle noter der var åbne, da Tomboy lukkede, automatisk blive genåbnet ved næste programstart.

en: If enabled, an opened note can be closed by hitting the escape key.
da: Hvis aktiveret, kan en åben note lukkes ved at trykke esc-tasten.

en: If true, Tomboy's tray icon will be displayed in the notification area. Disabling this may be useful when another application is providing the functionality of the tray icon.
da: Hvis sand vil Tomboys statusikon blive vist i påmindelsesområdet. At slå dette fra kan være praktisk, når et andet program giver statusikonets funktionalitet.

en: If true, misspellings will be underlined in red, and correct spelling suggestions shown in the right-click menu.
da: Hvis sand, vil stavefejl blive understreget med rødt, og forslag til korrekt staving vil kunne vælges i højrekliksmenuen.

en: If true, the desktop-global keybindings set in /apps/tomboy/global_keybindings will be enabled, allowing for useful Tomboy actions to be available from any application.
da: Hvis sand, vil de globale tastaturgenveje sat i /apps/tomboy/global_keybindings blive aktiveret og dermed tillade brugen af nyttige Tomboy-handlinger fra alle programmer.

en: If true, the font name set in custom_font_face will be used as the font when displaying notes. Otherwise the desktop default font will be used.
da: Hvis sand, vil skrifttypen sat i custom_font_face blive brugt til visning af noter. Ellers vil den forvalgte skrifttype for skrivebordet blive brugt i stedet.

en: Indicates that the Sticky Note Importer plugin has not been run, so it should run automatically the next time Tomboy starts.
da: Indikerer om Sticky Note-importeringsmodulet ikke er blevet kørt, så det bliver automatisk kørt næste gang Tomboy startes.

en: Integer determining the minimum number of notes to show in the Tomboy note menu.
da: Heltal der viser det mindste antal af noter, der vises i Tomboy-notemenuen.

en: Integer value indicating how frequently to perform a background sync of your notes (when sync is configured). Any value less than 1 indicates that autosync is disabled. The lowest acceptable positive value is 5. Value is in minutes.
da: Heltalsværdi, der angiver hvor ofte en baggrundssynkronisering af dine noter skal foretages (når synkronisering er konfigureret). Enhver værdi mindre end 1 angiver, at automatisk synkronisering er slået fra. Den laveste acceptable positive værdi er 5. Værdien er i minutter.

en: Integer value indicating if there is a preference to always perform a specific behavior when a conflict is detected, instead of prompting the user. The values map to an internal enumeration. 0 indicates that the user wishes to be prompted when a conflict occurs, so that they may handle each conflict situation on a case-by-case basis.
da: Heltal som indikerer, om der er en præference for altid at udføre en bestemt handling når der opdages en konflikt, i stedet for at spørge brugeren hver gang. Værdien svarer til en intern nummerering. 0 indikerer at brugeren vil spørges hver gang så den enkelte konflikt kan blive håndteret særskilt.

en: Integer value indicating if there is a preference to always perform a specific link updating behavior when a note is renamed, instead of prompting the user. The values map to an internal enumeration. 0 indicates that the user wishes to be prompted when renaming a note may impact links that exist in other notes. 1 indicates that links should automatically be removed. 2 indicates that link text should be updated to the new note name so that it will continue linking to the renamed note.
da: Heltal som indikerer, om der er en præference for altid at udføre en bestemt handling til opdatering af henvisninger, når der opdages en konflikt, i stedet for at spørge brugeren hver gang. Værdien svarer til en intern nummerering. 0 indikerer at brugeren vil spørges hver gang så den enkelte konflikt kan blive håndteret særskilt.

en: Last Directory used in HTML Export
da: Seneste mappe brugt i HTML-eksport

en: Link Updating Behavior on Note Rename
da: Opdateringsopførsel for henvisninger ved noteomdøbning

en: List of pinned notes.
da: Liste over opsatte noter.

en: Maximum characters of note title to show in the Tomboy tray or panel applet note menu.
da: Det største antal tegn fra notetitlen, der vises i Tomboy-statusfeltet eller panelprogrammets notemenu.

en: Maximum note title length to show in tray menu.
da: Maksimale længde af notetitel, der vises i statusfeltmenuen.

en: Minimum number of notes to show in menu
da: Mindste antal af noter der vises i menu

en: Note Synchronization Conflict Saved Behavior
da: Opførsel ved synkroniseringskonflikt når der gemmes

en: Open Recent Changes
da: Åben seneste ændringer

en: Open Search Dialog
da: Åben søgevindue

en: Open Start Here
da: Åbn Start her

en: Path on SSH server to Tomboy synchronization directory (optional).
da: Sti på SSH-server for synkroniseringsmappe til Tomboy (valgfri).

en: Path to the synchronization server when using the filesystem synchronization service addin.
da: Sti til synkroniserings-serveren når der bruges udvidelsesmodul til filsystems-synkronisering.

en: SSHFS Remote Synchronization Folder
da: Fjernsynkroniseringsmappe til SSHFS

en: SSHFS Remote Synchronization User Name
da: Fjernsynkroniseringsbrugernavn til SSHFS

en: SSHFS Synchronization Server Port
da: SSHFS-serverport til synkronisering

en: SSHFS Synchronization Server URL
da: SSHFS-serveradresse til synkronisering

en: Saved height of "Search All Notes" window
da: Gemt højde af vinduet "Søg i alle noterne"

en: Saved horizontal position of "Search All Notes" window
da: Gemt vandret position af vinduet "Søg i alle noterne"

en: Saved vertical position of "Search All Notes" window
da: Gemt lodret position af vinduet "Søg i alle noterne"

en: Saved width of "Search All Notes" window
da: Gem bredde af vinduet "Søg i alle noterne"

en: Selected Synchronization Service Addin
da: Udvidelsesmodul benyttet til synkroniserings-service

en: Set to TRUE to activate
da: Sæt til TRUE for at aktivere

en: Show applet menu
da: Vis menuen for panelprogrammet

en: Start Here Note
da: Start her note

en: Sticky Note Importer First Run
da: Sticky Note-importering første kørsel

en: Synchronization Client ID
da: Synkronisering klient-ID

en: Synchronization Local Server Path
da: Lokal synkroniserings-server-sti

en: The date format that is used for the timestamp.
da: Datoformatet der bruges til tidsstemplet.

en: The global keybinding for creating and displaying a new Note. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Den globale tastaturgenvej for at oprette og vise en ny note. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Fortolkeren er ganske tolerant og godtager små og store bogstaver, og i tillæg forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du vælger den specielle tekst "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej for denne handling.

en: The global keybinding for opening the "Start Here" note. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Den globale tastaturgenvej for at åbne "Start her"-noten. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Fortolkeren er ganske tolerant og godtager små og store bogstaver, og i tillæg forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du vælger den specielle tekst "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej for denne handling.

en: The global keybinding for opening the Note Search dialog. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Den globale tastaturgenvej for at åbne vinduet for søg i noter. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Fortolkeren er ganske tolerant og godtager små og store bogstaver, og i tillæg forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du vælger den specielle tekst "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej for denne handling.

en: The global keybinding for opening the Recent Changes dialog. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Den globale tastaturgenvej for at åbne vinduet som viser de seneste ændringer. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Fortolkeren er ganske tolerant og godtager små og store bogstaver, og i tillæg forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du vælger den specielle tekst "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej for denne handling.

en: The global keybinding for showing the Tomboy applet's menu. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
da: Den globale tastaturgenvej for at vise Tomboys programmenu. Formatet ser ud som "&lt;Control&gt;a" eller "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Fortolkeren er ganske tolerant og godtager små og store bogstaver, og i tillæg forkortelser som "&lt;Ctl&gt;" og "&lt;Ctrl&gt;". Hvis du vælger den specielle tekst "disabled", vil der ikke være nogen tastaturgenvej for denne handling.

en: The handler for "note://" URLs
da: Håndteringen af "note://"-URL'er

en: The last directory a note was exported to using the Export To HTML plugin.
da: Den sidste mappe en note blev eksporteret til vha. eksportér til HTML-modulet.

en: The last setting for the 'Export linked notes' checkbox in the Export to HTML plugin.
da: Den sidste indstilling for "eksportér sammenkædede noter"-tilvalgsboksen i eksportér til HTML-modulet.

en: The last setting for the 'Include all other linked notes' checkbox in the Export to HTML plugin. This setting is used in conjunction with the 'HTML Export Linked Notes' setting and is used to specify whether all notes (found recursively) should be included during an export to HTML.
da: Den sidste indstilling for "inkludér alle andre sammenkædede noter"-tilvalgsboksen i eksportér til HTML-modulet. Denne indstilling bliver brugt sammen med "HTML eksportér sammenkædede noter"-indstillingen og bliver brugt til at bestemme om alle noter (skannes) skal inkluderes ved eksport til HTML.

en: The note URI of the note that should be considered the "Start Here" note, which is always placed at the bottom of the Tomboy note menu and also accessible by hotkey.
da: Note-URI'en på noten der er betegnet som "Start her"-noten, er altid placeret i bunden af Tomboy-notemenuen og er altid tilgængelig ved en genvejstast.

en: The port to use when connecting to the synchronization server via SSH. Set to -1 or less if default SSH port settings should be used instead.
da: Porten der skal bruges ved forbindelse til synkroniseringsserveren via SSH. Sæt denne til -1 eller mindre, hvis standardindstillingerne for ssh-port skal bruges i stedet.

en: Time (in milliseconds) Tomboy should wait for a response when using FUSE to mount a sync share.
da: Tid (i millisekunder) som Tomboy skal vente på et svar ved brug af FUSE til montering en synk.-deling.

en: Timestamp format
da: Tidsstempelformat

en: URL of SSH server containing Tomboy synchronization directory.
da: Adresse på SSH-server som opbevarer synkroniseringsmappen til Tomboy.

en: Unique identifier for the currently configured note synchronization service addin.
da: Unikt id for det på nuværende tidspunkt benyttede udvidelsesmodul til håndtering af notesynkroniserings-service.

en: Unique identifier for this Tomboy client, used when communicating with a sychronization server.
da: Unikt id for denne Tomboy-klient som bruges ved kommunikation med en synkroniseringsserver.

en: Use wdfs option "-ac" to accept SSL certificates without prompting the user.
da: Brug wdfs-tilvalg "-ac" for at acceptere SSL-certifikater uden at spørge brugeren.

en: User name to use when connecting to the synchronization server via SSH.
da: Brugernavnet der skal bruges ved forbindelse til synkroniseringsserveren via SSH.

en: Whitespace-separated list of note URIs for notes that should always appear in the Tomboy note menu.
da: Mellemrumssepareret liste af note-URI'er for noter der altid skal optræde i Tomboy-notemenuen.

en: _File
da: _Fil

en: _New
da: _Ny

en: Create a new note
da: Opret ny note

en: _Open...
da: _Åbn...

en: Open the selected note
da: Åbn den valgte note

en: _Delete
da: _Slet

en: Delete the selected note
da: Slet den valgte note

en: _Close
da: _Luk

en: Close this window
da: Luk vinduet

en: _Quit
da: _Afslut

en: Quit Tomboy
da: Afslut Tomboy

en: _Edit
da: _Redigér

en: Tomboy Preferences
da: Indstillinger for Tomboy

en: _Contents
da: _Indhold

en: Tomboy Help
da: Tomboy-hjælp

en: About Tomboy
da: Om Tomboy

en: TrayIcon
da: Statusikon

en: Create _New Note
da: Opret _ny note

en: _Search All Notes
da: _Søg i alle noterne

en: Open the Search All Notes window
da: Åbn søg i alle noterne-vinduet

en: Start synchronizing notes
da: Start synkronisering af noter

note: Addin's tab caption
en: Advanced
da: Avanceret

note: Menu Note Count option
en: Minimum number of notes to show in Recent list (maximum 18)
da: Mindste antal af noter der vises i Nylige filer (maksimalt 18)

en: What links here?
da: Hvad kædes her?

note: This is a disabled placeholder item for an empty menu
en: (none)
da: (intet)

en: You can use any bugzilla just by dragging links into notes.  If you want a special icon for certain hosts, add them here.
da: Du kan bruge hvilken som helst bugzilla ved at trække links ind i noter. Hvis du vil have et specielt ikon til visse værter, skal du tilføje dem her.

en: Host Name
da: Værtsnavn

en: Icon
da: Ikon

en: Select an icon...
da: Vælg et ikon...

note: Extra Widget
en: _Host name:
da: _Værtsnavn:

en: No host name specified
da: Intet værtsnavn angivet

en: You must specify the Bugzilla host name to use with this icon.
da: Du skal angive Bugzilla-værtsnavnet til brug for dette ikon.

en: Error saving icon
da: Fejl ved gemning af ikon

en: Could not save the icon file.
da: Kunne ikke gemme ikonfilen.

en: Really remove this icon?
da: Er du sikker på at du vil fjerne dette ikon?

en: If you remove an icon it is permanently lost.
da: Hvis du fjerner et ikon bliver det fjernet permanent.

en: Cannot open email
da: Kan ikke åbne e-post

en: Destination for HTML Export
da: Mål for HTML-eksportering

en: Export linked notes
da: Eksportér sammenkædede noter

en: Include all other linked notes
da: Inkludér alle andre sammenkædede noter

en: Export to HTML
da: Eksportér til HTML

en: Your note was exported to "{0}".
da: Din note blev eksporteret til "{0}".

en: Note exported successfully
da: Note eksporteret med succes

en: Access denied.
da: Ingen adgang.

en: Folder does not exist.
da: Mappe findes ikke.

en: Could not save the file "{0}"
da: Kunne ikke gemme filen "{0}"

en: _Folder Path:
da: _Mappesti:

en: Select Synchronization Folder...
da: Vælg synkroniseringsmappe...

en: Folder path field is empty.
da: Felt til mappens sti er tomt.

en: Specified folder path does not exist, and Tomboy was unable to create it.
da: Den specificerede mappesti findes ikke og Tomboy var ikke i stand til at oprette den.

en: Local Folder
da: Lokal mappe

en: Fixed Wid_th
da: _Fast bredde

en: Cannot contact '{0}'
da: Kan ikke kontakte "{0}"

en: Error running gaim-remote: {0}
da: Fejl ved kørsel af gaim-fjernkontrol: {0}

en: Insert Timestamp
da: Indsæt tidsstempel

en: Choose one of the predefined formats or use your own.
da: Vælg et af de prædefinerede formater eller brug dit eget.

en: Use _Selected Format
da: Brug _valgt format

en: _Use Custom Format
da: _Brug tilpasset format

en: Today: Template
da: I dag: Skabelon

en: Today:
da: I dag:

note: Format: "Today: Friday, July 01 2005"
en: dddd, MMMM d yyyy
da: dddd, d MMMM yyyy

en: Tasks
da: Opgaver

en: Appointments
da: Aftaler

en: Change the <b>Today: Template</b> note to customize the text that new Today notes have.
da: Ændr noten <b>I dag: Skabelonen</b> for at tilpasse teksten som nye i dag-noter anvender.

en: _Open Today: Template
da: _Åbn I dag: Skabelon

en: Print
da: Udskriv

en: Error printing note
da: Fejl ved udskrivning af note

en: Page {0} of {1}
da: Side {0} af {1}

note: Translators: Explanation of the date and time format specifications can be found here: * http://msdn.microsoft.com/en-us/library/system.globalization.datetimeformatinfo.aspx
en: dddd MM/dd/yyyy, hh:mm:ss tt
da: dddd dd/MM/yyyy, hh:mm:ss tt

note: Adding menu item when note is opened and window created
en: Remove broken links
da: Fjern ugyldige henvisninger

en: Add a sketch
da: Tilføj en skitse

en: User_name:
da: Bruger_navn:

en: _Folder Path (optional):
da: _Sti til mappe (valgfri):

note: Text for label describing setup required for SSH sync addin to work
en: SSH synchronization requires an existing SSH key for this server and user, added to a running SSH daemon.
da: SSH-synkronisering kræver at en eksisterende SSH-nøgle for denne server og bruger er tilføjet til en kørende SSH-dæmon.

en: Server or username field is empty.
da: Feltet til server eller brugernavn er tomt.

en: Timeout connecting to server. Please ensure that your SSH key has been added to a running SSH daemon.
da: Tidsudløb ved forbindelse til server. Sikr dig at din SSH-nøgle er blevet tilføjet til en kørende SSH-dæmon.

en: Import from Sticky Notes
da: Importér fra Sticky Notes

en: No Sticky Notes found
da: Ingen Sticky Notes fundet

en: No suitable Sticky Notes file was found at "{0}".
da: Ingen passende Sticky Notes filer blev fundet i "{0}".

en: Sticky Notes import completed
da: Sticky Notes import fuldført

en: <b>{0}</b> of <b>{1}</b> Sticky Note was successfully imported. | <b>{0}</b> of <b>{1}</b> Sticky Notes were successfully imported.
da[0]: <b>{0}</b> af <b>{1}</b> Klæbrig note blev importeret med succes.
da[1]: <b>{0}</b> af <b>{1}</b> Klæbrige noter blev problemfrit importeret.

en: Untitled
da: Uden titel

note: Note to translators: "All" here must match up with the "All" category translation in Tasque for this to work properly.  "All" is used here to allow Tasque to decide which default category will be used to create the new task.
en: All
da: Alle

en: --- Tasque is not running ---
da: --- Tasque kører ikke ---

en: _Underline
da: _Understreg

en: _Password:
da: _Adgangskode:

en: URL, username, or password field is empty.
da: URL, brugernavn eller kodeordsfeltet er tomt.

en: There was an error connecting to the server.  This may be caused by using an incorrect user name and/or password.
da: Der opstod en fejl ved forbindelse til serveren. Dette kan skyldes brug af et forkert brugernavn eller kodeord der er skyld i det.

note: TODO: If the above fails (no keyring daemon), save all but password to GConf, and notify user. Save configuration into GConf Preferences.Set ("/apps/tomboy/sync_wdfs_url", url ?? string.Empty); Preferences.Set ("/apps/tomboy/sync_wdfs_username", username ?? string.Empty);
en: Saving configuration to the GNOME keyring failed with the following message:
da: Forsøget på at gemme konfiguration til GNOME-nøgleringen slog fejl med den følgende besked:

en: Connect to Server
da: Forbind til server

en: Connected
da: Tilsluttet

note: Translators: The web service supporting Tomboy WebSync is not responding as expected
en: Server not responding. Try again later.
da: Serveren svarer ikke. Prøv igen senere.

en: Authorization Failed, Try Again
da: Autorisering slog fejl, prøv igen

note: Translators: Title of web page presented to user after they authorized Tomboy for sync
en: Tomboy Web Authorization Successful
da: Tomboy-webautorisering fuldført

note: Translators: Body of web page presented to user after they authorized Tomboy for sync
en: Please return to the Tomboy Preferences window and press Save to start synchronizing.
da: Gå venligst tilbage til Tomboys indstillingsvindue og tryk Gem for at påbegynde synkronisering.

en: Connected. Press Save to start synchronizing
da: Tilsluttet. Tryk Gem for at påbegynde synkronisering

note: Translators: The user must take action in their web browser to continue the authorization process
en: Authorizing in browser (Press to reset connection)
da: Autoriserer i browser (Tryk for at nulstille forbindelsen)

note: Translators: Sometimes a user's default browser is not set, so we recommend setting it and trying again
en: Set the default browser and try again
da: Indstil standardbrowser og prøv igen

en: Tomboy Web
da: Tomboy-web

en: Export All Notes to {0}
da: Eksportér alle noter til {0}

en: Start exporting notes to {0}
da: Start eksport af noter til {0}

en: Export selected notebook to {0}
da: Eksportér den valgte notesblok til {0}

en: Start exporting notebook to {0}
da: Start eksport af notesblok til {0}

en: _Tools
da: _Værktøjer

en: Export
da: Eksportér

en: Export your notes.
da: Eksportér dine noter.

en: Export All Notes To {0}
da: Eksportér Alle noter Til {0}

en: Export Selected Notebook To {0}
da: Eksportér den valgte notesblok Til {0}

en: All Notes {0} Export
da: Alle noter {0} Eksportér

en: Could not export, access denied.
da: Kunne ikke eksportere, adgang nægtet.

en: Could not export, folder does not exist.
da: Kunne ikke eksportere, mappen findes ikke.

en: Could not export: {0}
da: Kunne ikke eksportere: {0}

en: Unknown error.
da: Ukendt fejl.

en: Unfiled Notes
da: Ugemte noter

en: Your notes were exported to "{0}".
da: Dine noter blev eksporteret til "{0}".

en: Notes exported successfully
da: Noterne blev eksporteret problemfrit

en: Could not save the files in "{0}"
da: Kunne ikke gemme filerne i "{0}"

note: Translators: {0} is the export type, e.g. HTML
en: Create destination folder for {0} export
da: Opret destinationsmappe til {0} eksport

en: Search All Notes
da: Søg i alle noterne

note: IShellLink new_notebook = CreateShellLink("New Notebook", topmboy_path, "--new-notebook", icons_path, (int)TomboyIcons.NewNotebook); if (new_notebook != null) object_collection.AddObject(new_notebook);
en: Create New Note
da: Opret ny note

en: {0} (new)
da: {0} (ny)

en: Recent Notes
da: Seneste noter

note: Translators: This is the name of "Window" menu in the Mac menubar
en: _Window
da: _Vindue

en: Preferences...
da: Indstillinger...

en: Create a new notebook
da: Opret en ny notesblok

en: Type the name of the notebook you'd like to create.
da: Indtast navnet af den notesblok du vil oprette.

en: N_otebook name:
da: N_otesbloknavn:

en: Name already taken
da: Navnet er allerede brugt

note: Translation note: This is the Create button in the Create New Note Dialog.
en: C_reate
da: O_pret

en: Note_books
da: Notes_blok

en: Create a new note in a notebook
da: Opret en ny note i en notesblok

en: New Note_book...
da: Ny notes_blok...

en: _New Note
da: _Ny note

en: Create a new note in this notebook
da: Opret en ny note i denne notesblok

en: _Open Template Note
da: _Åbn skabelonsnote

en: Open this notebook's template note
da: Åbn denne notesbloks skabelonsnote

en: Delete Note_book
da: Slet notes_blok

en: Delete the selected notebook
da: Slet den valgte notesblok

en: Notebooks
da: Notesblokke

note: The templateNoteTite should show the name of the notebook.  For example, if the name of the notebooks "Meetings", the templateNoteTitle should be "Meetings Notebook Template".  Translators should place the name of the notebook accordingly using "{0}". TODO: Figure out how to make this note for trans
en: {0} Notebook Template
da: {0}-notesblokskabelon

en: New Note
da: Ny note

en: All Notes
da: Alle noter

en: Really delete this notebook?
da: Er du sikker på at du vil slette denne notesblok?

en: The notes that belong to this notebook will not be deleted, but they will no longer be associated with this notebook.  This action cannot be undone.
da: Noterne hørende til denne notesblok vil ikke blive slettet, men de vil ikke længere være tilknyttet denne notesblok.  Denne handling kan ikke fortrydes.

en: No notebook
da: Ingen notesblok

note: Translators should preserve the "{0}" in the following string.  After being formatted for a notebook named, "Meetings", for example, the resultant string would be: New "Meetings" Note
en: New "{0}" Note
da: Ny "{0}"-note

en: Place this note into a notebook
da: Indsæt denne note i en notesblok

en: Notebook
da: Notesblok

en: _New notebook...
da: _Ny notesblok...

en: New Note {0}
da: Ny note {0}

en: Really delete "{0}"?
da: Er du sikker på at du vil slette "{0}"?

en: Really delete this {0} note? | Really delete these {0} notes?
da[0]: Er du sikker på at du vil slette {0} note?
da[1]: Er du sikker på at du vil slette disse {0} noter?

en: If you delete a note it is permanently lost.
da: Hvis du sletter en note, bliver den slettet permanent.

en: An error occurred while saving your notes. Please check that you have sufficient disk space, and that you have appropriate rights on {0}. Error details can be found in {1}.
da: Der opstod en fejl under gemning af dine noter. Kontrollér at du har tilstrækkeligt med diskplads, og at du har passende rettigheder til {0}. Fejldetaljer kan findes i {1}.

en: Error saving note data.
da: Fejl ved gemning af notedata.

note: New Note Template Translators: This is 'New Note' Template, not New 'Note Template'
en: New Note Template
da: Ny noteskabelon

note: Create migration notification note Translators: The title of the data migration note
en: Your Notes Have Moved!
da: Dine noter er blevet flyttet!

note: Translators: The contents (not including the title) of the data migration note. {0}, {1}, {2}, {3}, and {4} are replaced by directory paths and should not be changed
en: In the latest version of Tomboy, your note files have moved.  You have probably never cared where your notes are stored, and if you still don't care, please go ahead and <bold>delete this note</bold>.  :-)
    
    Your old note directory is still safe and sound at <link:url>{0}</link:url> . If you go back to an older version of Tomboy, it will look for notes there.
    
    But we've copied your notes and configuration info into new directories, which will be used from now on:
    
    <list><list-item dir="ltr">Notes can now be found at <link:url>{1}</link:url>
    </list-item><list-item dir="ltr">Configuration is at <link:url>{2}</link:url>
    </list-item><list-item dir="ltr">You can install add-ins at <link:url>{3}</link:url>
    </list-item><list-item dir="ltr">Log files can be found at <link:url>{4}</link:url></list-item></list>
    
    Ciao!
da: Dine notefiler er blevet flyttet i den nyeste udgave af Tomboy. Du har måske ikke bekymret dig om hvor dine noter lagres, og hvis dette stadig er tilfældet, så <bold>slet blot denne note</bold>.  :-)
    
    Din gamle notemappe opbevares stadig sikkert i <link:url>{0}</link:url> . Hvis du vender tilbage til en ældre udgave af Tomboy, vil den kigge efter noter der.
    
    Men vi har kopieret dine noter og konfigurationsinformation til nye mapper, som vil blive brugt fremover:
    
    <list><list-item dir="ltr">Noter findes nu i <link:url>{1}</link:url>
    </list-item><list-item dir="ltr">Konfigurationen ligger i <link:url>{2}</link:url>
    </list-item><list-item dir="ltr">Du kan installere tilføjelser i <link:url>{3}</link:url>
    </list-item><list-item dir="ltr">Logfiler findes i <link:url>{4}</link:url></list-item></list>
    
    Ciao!

en: <note-content>Start Here
    
    <bold>Welcome to Tomboy!</bold>
    
    Use this "Start Here" note to begin organizing your ideas and thoughts.
    
    You can create new notes to hold your ideas by selecting the "Create New Note" item from the Tomboy Notes menu in your GNOME Panel. Your note will be saved automatically.
    
    Then organize the notes you create by linking related notes and ideas together!
    
    We've created a note called <link:internal>Using Links in Tomboy</link:internal>.  Notice how each time we type <link:internal>Using Links in Tomboy</link:internal> it automatically gets underlined?  Click on the link to open the note.</note-content>
da: <note-content>Start her
    
    <bold>Velkommen til Tomboy!</bold>
    
    Brug denne "Start her"-note til at begynde at organisere dine idéer og tanker.
    
    Du kan oprette nye noter for at opretholde dine idéer ved at vælge "Opret ny note"-punktet fra Tomboy-notemenuen i dit GNOME-panel. Din note vil blive gemt automatisk.
    
    Organisér så noterne du laver ved at sammenkæde relaterede noter og idéer!
    
    Vi har oprettet en note kaldet <link:internal>Brug kæder i Tomboy</link:internal>. Bemærk hver gang vi skriver <link:internal>Brug kæder i Tomboy</link:internal> så bliver det automatisk understreget? Klik på kæden for at åbne noten.</note-content>

en: <note-content>Using Links in Tomboy
    
    Notes in Tomboy can be linked together by highlighting text in the current note and clicking the <bold>Link</bold> button above in the toolbar.  Doing so will create a new note and also underline the note's title in the current note.
    
    Changing the title of a note will update links present in other notes.  This prevents broken links from occurring when a note is renamed.
    
    Also, if you type the name of another note in your current note, it will automatically be linked for you.</note-content>
da: <note-content>Brug kæder i Tomboy
    
    Noter i Tomboy kan sammenkædes ved at markere tekst i den nuværende note og klikke på <bold>Kæde</bold>-knappen ovenfor i værktøjslinien. Ved at gøre sådan oprettes en ny note og tilmed understreges notens titel i den nuværende note.
    
    Skift af titlen på en note vil opdatere kæderne i andre noter. Dette forhindrer brudte kæder i at opstå når en note omdøbes.
    
    Hvis du skriver navnet på en anden note i din nuværende note, så vil vil den automatisk blive kædet for dig.</note-content>

note: Attempt to find an existing Start Here note
en: Start Here
da: Start her

en: Using Links in Tomboy
da: Brug kæder i Tomboy

note: Use a simple "Describe..." body and highlight it so it can be easily overwritten
en: Describe your new note here.
da: Beskriv din nye note her.

en: Rename Note Links?
da: Omdøb notehenvisninger?

en: _Rename Links
da: _Omdøb henvisninger

en: _Don't Rename Links
da: Omdøb _ikke henvisninger

en: Rename links in other notes from "<span underline="single">{0}</span>" to "<span underline="single">{1}</span>"?
    
    If you do not rename the links, they will no longer link to anything.
da: Vil du omdøbe henvisninger i andre noter fra "<span underline="single">{0}</span>" til "<span underline="single">{1}</span>"?
    
    Hvis du ikke omdøber henvisningerne, vil de ikke længere henvise til noget.

en: Rename Links
da: Omdøb henvisninger

en: Note Title
da: Notetitel

note: Translators: This button causes all notes in the list to be selected
en: Select All
da: Markér alle

note: Translators: This button causes all notes in the list to be unselected
en: Select None
da: Markér ingen

en: Ad_vanced
da: _Avanceret

en: Always show this _window
da: Vis altid dette _vindue

en: Never rename _links
da: Omdøb aldrig _henvisninger

en: Alwa_ys rename links
da: O_mdøb altid henvisninger

en: Find in This Note
da: Søg i denne note

en: _Link to New Note
da: _Kæd til ny note

en: Te_xt
da: _Tekst

en: _Find in This Note
da: _Søg i denne note

en: Clos_e All Notes
da: _Luk alle noterne

en: Search
da: Søg

note: TODO: If we ever add a way to customize internal keybindings, this will need to change
en: Search your notes
da: Søg i dine noter

en: Link
da: Kæde

en: Link selected text to a new note
da: Kæd markeret tekst til en ny note

en: _Text
da: _Tekst

en: Set properties of text
da: Angiv tekstegenskaber

en: T_ools
da: _Værktøjer

en: Use tools on this note
da: Brug værktøjer på denne note

en: Delete this note
da: Slet denne note

en: Synchronize Notes
da: Synkronisér noter

en: This note is a template note. It determines the default content of regular notes, and will not show up in the note menu or search window.
da: Denne note er en skabelon-note. Den bestemmer det forvalgte indhold af de almindelige noter og vil hverken blive vist i menuen note eller i søgevinduet.

en: Convert to regular note
da: Omdan til almindelig note

en: Save Si_ze
da: Gem S_tørrelse

en: Save Se_lection
da: Gem _markering

en: Save _Title
da: Gem _Titel

en: Find _Next
da: Find _næste

en: Find _Previous
da: Find _forrige

en: Cannot create note
da: Kan ikke oprette note

en: _Previous
da: _Forrige

en: _Next
da: _Næste

en: _Bold
da: _Fed

en: _Italic
da: _Kursiv

en: _Strikeout
da: _Gennemstreget

en: _Highlight
da: _Fremhævet

en: Font Size
da: Skriftstørrelse

en: Hu_ge
da: _Meget stor

en: _Large
da: _Stor

en: S_mall
da: _Lille

en: Increase Font Size
da: Forøg skriftstørrelse

en: Decrease Font Size
da: Formindsk skriftstørrelse

en: Bullets
da: Punkter

en: Editing
da: Redigering

en: Hotkeys
da: Genvejstaster

en: Synchronization
da: Synkronisering

en: Add-ins
da: Tilføjelser

en: _Spell check while typing
da: Løbende _stavekontrol

en: Misspellings will be underlined in red, with correct spelling suggestions shown in the context menu.
da: Stavefejl vil blive understreget med rødt, og forslag til korrekt stavning vil blive vist i højreknapsmenuen.

note: WikiWords...
en: Highlight _WikiWords
da: Fremhæv _wiki-ord

en: Enable this option to highlight words <b>ThatLookLikeThis</b>. Clicking the word will create a note with that name.
da: Aktivér dette tilvalg for at fremhæve ord <b>SomSerUdSomDette</b>. Et klik på ordet vil oprette en ny note med samme navn som ordet.

note: Auto bulleted list
en: Enable auto-_bulleted lists
da: Aktivér auto-liste_punkttegn

en: Use custom _font
da: Brug tilpasset _skrifttype

en: When renaming a linked note:
da: Når en note med henvisninger omdøbes:

en: Ask me what to do
da: Spørg mig om hvad der skal gøres

en: Never rename links
da: Omdøb aldrig henvisninger

en: Always rename links
da: Omdøb altid henvisninger

en: Use the new note template to specify the text that should be used when creating a new note.
da: Brug den nye noteskabelon til at angive den tekst, der skal bruges ved oprettelse af en ny note.

en: Open New Note Template
da: Åbn ny noteskabelon

note: Hotkeys...
en: Listen for _Hotkeys
da: Lyt efter _genvejstaster

en: Hotkeys allow you to quickly access your notes from anywhere with a keypress. Example Hotkeys: <b>&lt;Control&gt;&lt;Shift&gt;F11</b>, <b>&lt;Alt&gt;N</b>
da: Genvejstaster giver dig hurtig adgang til dine noter fra andre programmer ved at trykke en tastekombination. Eksempler på genvejstaster: <b>&lt;Control&gt;&lt;Shift&gt;F11</b>, <b>&lt;Alt&gt;N</b>

note: Show notes menu keybinding...
en: Show notes _menu
da: Vis note_menuen

note: Open Start Here keybinding...
en: Open "_Start Here"
da: Åbn "_Start her"

note: Create new note keybinding...
en: Create _new note
da: Opret _ny note

note: Open Search All Notes window keybinding...
en: Open "Search _All Notes"
da: Åbn "Søg i _alle noterne"

en: Ser_vice:
da: Tje_neste:

en: Not configurable
da: Ikke konfigurerbar

en: Automaticall_y Sync in Background Every
da: S_ynkronisér automatisk i baggrunden hvert

note: Translators: See above comment for details on this string.
en: Minutes
da: minut

note: "Advanced..." button to bring up extra sync config dialog
en: _Advanced...
da: _Avanceret...

en: The following add-ins are installed
da: De følgende tilføjelser er installeret

en: Get More Add-Ins...
da: Hent flere tilføjelser...

en: _Enable
da: _Aktivér

en: _Disable
da: _Deaktivér

en: Not Implemented
da: Ikke implementeret

en: {0} Preferences
da: {0} Indstillinger

en: Choose Note Font
da: Vælg skrifttype for note

en: Other Synchronization Options
da: Andre synkroniseringsindstillinger

en: When a conflict is detected between a local note and a note on the configured synchronization server:
da: Når der bliver opdaget en konflikt mellem en lokal note og en note på en synkroniseringsserver:

en: Always ask me what to do.
da: Spørg mig altid hvad der skal gøres.

en: Rename my local note.
da: Omdøb min lokale note.

en: Replace my local note with the server's update.
da: Erstat min lokale note med serverens opdatering.

en: Are you sure?
da: Er du sikker?

en: Clearing your synchronization settings is not recommended.  You may be forced to synchronize all of your notes again when you save new settings.
da: Nulstilling af dine synkroniserings-indstillinger kan ikke anbefales. Du kan blive tvunget til at synkronisere alle dine noter igen, når du gemmer dine nye indstillinger.

en: Resetting Synchronization Settings
da: Nulstiller synkroniseringsindstillinger

en: You have disabled the configured synchronization service.  Your synchronization settings will now be cleared.  You may be forced to synchronize all of your notes again when you save new settings.
da: Du har deaktiveret den konfigurerede synkroniseringsservice. Dine synkroniserings-indstillinger vil nu blive ryddet. Du vil måske være nødt til at synkronisere alle dine noter igen når du gemmer de nye indstillinger.

en: Connection successful
da: Forbindelsen er oprettet

en: Tomboy is ready to synchronize your notes. Would you like to synchronize them now?
da: Tomboy er klar til at synkronisere dine noter. Vil du synkronisere dem nu?

en: Please check your information and try again.  The log file {0} may contain more information about the error.
da: Kontrollér venligst dine informationer og prøv igen. Logfilen {0} indeholder muligvis flere oplysninger om fejlen.

en: Error connecting
da: Fejl ved tilslutning

en: Author:
da: Forfatter:

en: Add-in Dependencies:
da: Tilføjelses-afhængigheder:

en: _Search:
da: _Søg:

en: Last Changed
da: Sidst ændret

en: Matches
da: Matchende

en: Title match
da: Titel fundet

en: {0} match | {0} matches
da[0]: {0} fundet
da[1]: {0} fundet

en: Total: {0} note | Total: {0} notes
da[0]: Total: {0} note
da[1]: Total: {0} noter

en: Matches: {0} note | Matches: {0} notes
da[0]: Træf: {0} note
da[1]: Træf: {0} noter

en: No results found in the selected notebook.
    Click here to search across all notes.
da: Der er ikke fundet resultater i den valgte notesblok.
    Klik her for at søge i alle noterne.

en: Click here to search across all notebooks
da: Klik her for at søge i alle notesblokkene

en: Notes
da: Noter

en: This synchronization addin is not supported on your computer. Please make sure you have FUSE and {0} correctly installed and configured
da: Dette udvidelsesmodul til synkronisering er ikke understøttet på din computer. Sikr dig at du har FUSE og {0} korrekt installeret og konfigureret

en: Could not read testfile.
da: Kunne ikke læse testfil.

en: Write test failed.
da: Skrivetest fejlede.

en: Timeout connecting to server.
da: Tidsudløb ved forbindelse til server.

en: Error connecting to server.
da: Fejl ved forbindelse til server.

en: FUSE could not be enabled.
da: FUSE kunne ikke aktiveres.

en: An error ocurred while connecting to the specified server:
da: Der opstod en fejl ved forsøg på forbindelse til den specificerede server:

note: Expander containing TreeView
en: Details
da: Detaljer

en: Acquiring sync lock...
da: Erhverver synkroniseringslås...

en: Committing changes...
da: Skriver ændringer...

en: Synchronizing Notes
da: Synkroniserer Noter

en: Synchronizing your notes...
da: Synkroniserer dine noter...

en: This may take a while, kick back and enjoy!
da: Dette kan godt tage lidt tid, læn dig tilbage og nyd det!

en: Connecting to the server...
da: Kobler til serveren...

en: Deleting notes off of the server...
da: Sletter noter fra serveren...

en: Downloading new/updated notes...
da: Henter nye/opdaterede noter...

en: Server Locked
da: Serveren er låst

en: Server is locked
da: Serveren er låst

en: One of your other computers is currently synchronizing.  Please wait 2 minutes and try again.
da: En af dine andre computere synkroniserer i øjeblikket.  Vent 2 minutter og prøv igen.

en: Preparing to download updates from server...
da: Forbereder at hente opdateringer fra server...

en: Preparing to upload updates to server...
da: Forbereder at sende opdateringer til server...

en: Uploading notes to server...
da: Sender noter til server...

en: Synchronization Failed
da: Synkronisering slog fejl

en: Failed to synchronize
da: Kunne ikke synkronisering

en: Could not synchronize notes.  Check the details below and try again.
da: Kunne ikke synkronisere noter. Kontrollér detaljerne herunder og prøv igen.

en: Synchronization Complete
da: Synkronisering Fuldendt

en: Synchronization is complete
da: Synkronisering er fuldendt

en: {0} note updated. | {0} notes updated.
da[0]: {0} note opdateret.
da[1]: {0} noter opdateret.

en: Your notes are now up to date.
da: Dine noter er nu opdateret.

en: Synchronization Canceled
da: Synkronisering Afbrudt

en: Synchronization was canceled
da: Synkronisering blev afbrudt

en: You canceled the synchronization.  You may close the window now.
da: Du afbrød synkroniseringen. Du kan nu lukke vinduet.

en: Synchronization Not Configured
da: Synkronisering ikke konfigureret

en: Synchronization is not configured
da: Synkronisering er ikke konfigureret

en: Please configure synchronization in the preferences dialog.
da: Konfigurer venligst synkronisering i indstillingsvinduet.

en: Synchronization Service Error
da: Servicefejl ved Synkroniseringen

en: Service error
da: Servicefejl

en: Error connecting to the synchronization service.  Please try again.
da: Fejl ved forbindelsen til synkroniseringstjenesten. Prøv venligst igen.

en: Deleted locally
da: Slettet lokalt

en: Deleted from server
da: Slettet fra server

en: Updated
da: Opdateret

en: Added
da: Tilføjet

en: Uploaded changes to server
da: Sendte ændringer til server

en: Uploaded new note to server
da: Sendte ny note til server

en: Note Conflict
da: Notekonflikt

note: Suggest renaming note by appending " (old)" to the existing title
en:  (old)
da:  (gammel)

en: Rename local note:
da: Omdøb lokal note:

en: Update links in referencing notes
da: Opdatér henvisninger i refererende noter

en: Overwrite local note
da: Overskriv lokal note

en: Always perform this action
da: Udfør altid denne handling

note: Set initial dialog text
en: Note conflict detected
da: Notekonflikt opdaget

en: The server version of "{0}" conflicts with your local note.  What do you want to do with your local note?
da: Der er konflikt mellem serverversionen af "{0}" og din lokale version. Hvad ønsker du at gøre med din lokale note?

en: Could not enable FUSE
da: Kunne ikke aktivere FUSE

en: The FUSE module could not be loaded. Please check that it is installed properly and try again.
da: FUSE-modulet kunne ikke indlæses. Kontrollér at det er installeret korrekt og prøv igen.

en: Enable FUSE?
da: Aktivér FUSE?

note: TODO: This message isn't entirely accurate. We should fix it.
en: The synchronization you've chosen requires the FUSE module to be loaded.
    
    To avoid getting this prompt in the future, you should load FUSE at startup.  Add "modprobe fuse" to /etc/init.d/boot.local or "fuse" to /etc/modules.
da: Den synkronisering du har valgt kræver at FUSE-udvidelsesmodulet er indlæst.
    
    Du kan undgå at blive præsenteret for dette spørgsmål fremover ved at indlæse FUSE allerede ved opstart. Det gør du ved enten at tilføje "modprobe fuse" i /etc/init.d/boot.local eller tilføje "fuse" i /etc/modules.

en: Cannot create new note
da: Kan ikke oprette ny note

en: Primary Development:
da: Primær udvikling:

en: Contributors:
da: Bidragydere:

en: Copyright © 2004-2007 Alex Graveley
    Copyright © 2004-2011 Others
da: Copyright © 2004-2007 Alex Graveley
    Copyright © 2004-2010 Andre

en: A simple and easy to use desktop note-taking application.
da: En enkel og brugervenlig notesblok til skrivebordet.

en: Homepage
da: Hjemmeside

en: Tomboy: A simple, easy to use desktop note-taking application.
    Copyright © 2004-2007 Alex Graveley
    <alex@beatniksoftware.com>
    
    Copyright © 2004-2011 Others
da: Tomboy: Et enkelt og letanvendeligt program til oprettelse af noter.
    Copyright (C) 2004-2007 Alex Graveley <alex@beatniksoftware.com>
    
    Copyright © 2004-2011 Andre

en: Usage:
      --version			Print version information.
      --help			Print this usage message.
      --note-path [path]		Load/store note data in this directory.
      --search [text]		Open the search all notes window with the search text.
da: Brug:
      --version			Vis versionsinformation.
      --help			Vis denne brugstekst.
      --note-path [sti]		Hent/gem notedata i denne mappe.
      --search [tekst]		Åben søg i alle noter-vinduet med søgeteksten.

en:   --new-note			Create and display a new note.
      --new-note [title]		Create and display a new note, with a title.
      --open-note [title/url]	Display the existing note matching title.
      --start-here			Display the 'Start Here' note.
      --highlight-search [text]	Search and highlight text in the opened note.
da:   --new-note			Opret og vis en ny note.
      --new-note [titel]		Opret og vis en ny note med en titel.
      --open-note [titel/url]	Vis den eksisterende note samme titel.
      --start-here			Vis "Start her"-noten.
      --highlight-search [tekst]	Søg og fremhæv tekst i den åbnede note.

en:  (new)
da:  (ny)

en: _About Tomboy
da: _Om Tomboy

en: The "Tomboy Notes Manual" could not be found.  Please verify that your installation has been completed successfully.
da: Tomboy-notemanualen kunne ikke findes. Kontrollér at din installation er udført korrekt.

en: Help not found
da: Hjælp ikke fundet

en: Cannot open location
da: Kan ikke åbne sted

en: Today, {0}
da: I dag, {0}

en: Today
da: I dag

en: Yesterday, {0}
da: I går, {0}

en: Yesterday
da: I går

en: {0} day ago, {1} | {0} days ago, {1}
da[0]: {0} dag siden, {1}
da[1]: {0} dage siden, {1}

en: {0} day ago | {0} days ago
da[0]: {0} dag siden
da[1]: {0} dage siden

en: Tomorrow, {0}
da: I morgen, {0}

en: Tomorrow
da: I morgen

en: In {0} day, {1} | In {0} days, {1}
da[0]: Om {0} dag, {1}
da[1]: Om {0} dage, {1}

en: In {0} day | In {0} days
da[0]: Om {0} dag
da[1]: Om {0} dage

en: MMMM d, h:mm tt
da: d MMMM, h:mm tt

en: MMMM d
da: d MMMM

en: No Date
da: Ingen Dato

en: MMMM d yyyy, h:mm tt
da: d MMMM yyyy, h:mm tt

en: MMMM d yyyy
da: d MMMM yyyy

en: (Untitled {0})
da: (Uden titel {0})

en: A note with the title <b>{0}</b> already exists. Please choose another name for this note before continuing.
da: En note med navnet <b>{0}</b> findes allerede. Vælg venligst et andet navn til denne note før du fortsætter.

en: Note title taken
da: Notetitel optaget

en: _Copy Link Address
da: _Kopiér kædeadresse

en: _Open Link
da: _Åbn kæde
