tomboy HEAD - en to sq translation catalogue (129 entries)

en: Default Plugins
sq: Plugins e prezgjedhur

en: Directory containing system-installed Plugins
sq: Directory që përmban plugins e instaluar nga sistemi

en: Accessories
sq: Aksesorë

en: Simple and easy to use note-taking
sq: Mbajtës-shënimesh i thjeshtë dhe i lehtë në përdorim

en: Tomboy Applet Factory
sq: Fabrika e aksesorit Tomboy

en: Tomboy Notes
sq: Tomboy - Shënime

en: _About Tomboy...
sq: _Informacione mbi Tomboy...

en: _Open Plugins Folder
sq: _Hap kartelën e Plugins

en: _Preferences...
sq: _Preferime...

en: Note-taker
sq: Mbajtës-shënimesh

en: Quick and handy note-taker
sq: Një mbajtës shënimesh i thjeshtë dhe praktik

en: Create a new Note
sq: Krijo një shënim të ri

en: Custom Font Face
sq: Gërmat e personalizuara

en: Enable WikiWord highlighting
sq: Aktivo vënien në dukje WikiWord

en: Enable custom font
sq: Aktivo gërmat e personalizuara

en: Enable global keybindings
sq: Aktivo global keybindings

en: Enable spellchecking
sq: Aktivo kontrollin e drejtshkrimit

en: Enable this option to highlight words ThatLookLikeThis. Clicking the word will create a note with that name.
sq: Aktivo këtë opcion për të vënë në dukje fjalët QëNgjajnëMeKëtë. Duke klikuar tek fjala do të krijohet një shënim me atë emër.

en: HTML Export Last Directory
sq: Eksport HTML i Directory së fundit

en: HTML Export Linked Notes
sq: Eksport HTML i shënimeve të lidhura

en: If enable_custom_font is true, the font name set here will be used as the font when displaying notes.
sq: Nëse është zgjedhur enable_custom_font, gërmat me emrin e caktuar këtu do të përdoren si gërma për shfaqjen e shënimeve.

en: If true, misspellings will be underlined in red, and correct spelling suggestions shown in the right-click menu.
sq: Nëse zgjidhet, gabimet drejtshkrimore do të nënvizohen me të kuqe, dhe forma korrekte do të propozohet tek menu e klikimit të djathtë.

en: If true, the desktop-global keybindings set in /apps/tomboy/global_keybindings will be enabled, allowing for useful Tomboy actions to be available from any application.
sq: Nëse e zgjedhur, desktop-global keybindings caktuar tek /apps/tomboy/global_keybindings do të aktivohet, duke mundësuar shfrytëzimin e veprimeve të Tomboy nga çdo program.

en: If true, the font name set in custom_font_face will be used as the font when displaying notes. Otherwise the desktop default font will be used.
sq: Nëse është e zgjedhur, gërmat me emrin e caktuar tek custom_font_face do të përdoren si gërma për shfaqjen e shënimeve. Përndryshe do të përdoren gërmat e prezgjedhura të ambientit të punës.

en: Open Recent Changes
sq: Hap ndryshimet e fundit

en: Open Search Dialog
sq: Hap dritaren e dialogut të kërkimit

en: Open Start Here
sq: Hap "Fillo këtu"

en: Show applet menu
sq: Shfaq menunë e programit

en: The global keybinding for creating and displaying a new Note. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sq: Kombinimi i tasteve për krijimin dhe shfaqjen e një shënimi të ri. Forma është e ngjashme me "&lt;Control&gt;a" ose "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Analizuesi është i lirë në menyrë të arsyeshme dhe pranon gërma të mëdha apo të vogla, si dhe shkurtimet si "&lt;Ctl&gt;" dhe "&lt;Ctrl&gt;". Nëse zgjidhni vlerën speciale "jo aktiv", atëhere nuk do të ketë asnjë kombinim tastesh për këtë veprim.

en: The global keybinding for opening the "Start Here" note. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sq: Kombinimi i tasteve për të hapur shënimin "Fillo këtu". Forma është e ngjashme me "&lt;Control&gt;a" ose "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Analizuesi është i lirë në menyrë të arsyeshme dhe pranon gërma të mëdha apo të vogla, si dhe shkurtimet si "&lt;Ctl&gt;" dhe "&lt;Ctrl&gt;". Nëse zgjidhni vlerën speciale "jo aktiv", atëhere nuk do të ketë asnjë kombinim tastesh për këtë veprim.

en: The global keybinding for opening the Note Search dialog. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sq: Kombinimi i tasteve për hapjen e dritares së dialogut "Kërko në shënime". Forma është e ngjashme me "&lt;Control&gt;a" ose "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Analizuesi është i lirë në menyrë të arsyeshme dhe pranon gërma të mëdha apo të vogla, si dhe shkurtimet si "&lt;Ctl&gt;" dhe "&lt;Ctrl&gt;". Nëse zgjidhni vlerën speciale "jo aktiv", atëhere nuk do të ketë asnjë kombinim tastesh për këtë veprim.

en: The global keybinding for opening the Recent Changes dialog. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sq: Kombinimi i tasteve për hapjen e dritares së dialogut "Ndryshimet e fundit". Forma është e ngjashme me "&lt;Control&gt;a" ose "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Analizuesi është i lirë në menyrë të arsyeshme dhe pranon gërma të mëdha apo të vogla, si dhe shkurtimet si "&lt;Ctl&gt;" dhe "&lt;Ctrl&gt;". Nëse zgjidhni vlerën speciale "jo aktiv", atëhere nuk do të ketë asnjë kombinim tastesh për këtë veprim.

en: The global keybinding for showing the Tomboy applet's menu. The format looks like "&lt;Control&gt;a" or "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as "&lt;Ctl&gt;" and "&lt;Ctrl&gt;". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
sq: Kombinimi i tasteve për shfaqjen e menusë së programit Tomboy. Forma është e ngjashme me "&lt;Control&gt;a" ose "&lt;Shift&gt;&lt;Alt&gt;F1". Analizuesi është i lirë në menyrë të arsyeshme dhe pranon gërma të mëdha apo të vogla, si dhe shkurtimet si "&lt;Ctl&gt;" dhe "&lt;Ctrl&gt;". Nëse zgjidhni vlerën speciale "jo aktiv", atëhere nuk do të ketë asnjë kombinim tastesh për këtë veprim.

en: The last directory a note was exported to using the Export To HTML plugin.
sq: Directory e fundit ku është eksportuar një shënim me anë të përdorimit të shtojcës Export To HTML.

en: The last setting for the 'Export linked notes' checkbox in the Export to HTML plugin.
sq: Rregullimi i fundit për kutinë e zgjedhjes 'Eksporto shënimet e lidhura' tek shtojca Export to HTML.

en: Print
sq: Printo

en: Preparing pages...
sq: Duke përgatitur faqet...

en: Rendering page %d of %d...
sq: Duke krijuar faqen %d në %d...

en: Printing page %d of %d...
sq: Duke printuar faqen %d në %d...

en: Print preview
sq: Pamja e parë e printimit

en: Page %N of %Q
sq: Faqja %N në %Q

en: _About Tomboy
sq: _Informacione mbi Tomboy

en: _Quit
sq: _Dalja

note: Open the Start Here note
en: Start Here
sq: Fillo këtu

en: Welcome to Tomboy!
sq: Mirësevini tek Tomboy!

en: Use this page as a Start Page for organizing your notes and keeping unorganized ideas around.
sq: Përdor këtë faqe si faqen filluese për të organizuar shënimet tuaja dhe për të regjistruar idetë tuaja akoma të paorganizuara.

en: New Note {0}
sq: Shënim i ri {0}

en: Describe your new note here.
sq: Përshkruaj këtu shënimin tuaj të ri.

en: Really delete this note?
sq: Me të vërtetë dëshiron të eleminosh këtë shënim?

en: If you delete a note it is permanently lost.
sq: Nëse e eleminon tani, do të humbasë përgjithmonë.

en: _Link to New Note
sq: _Lidhje me Shënim i ri

en: Te_xt
sq: Te_ksti

en: _Search
sq: _Kërko

en: Clos_e All Notes
sq: Mb_yll të gjitha shënimet

en: _Close
sq: _Mbyll

en: Search
sq: Kërko

en: Search your notes
sq: Kërkoni shënimet tuaja

en: Link
sq: Lidhje

en: Link selected text to a new note
sq: Lidh tekstin e zgjedhur tek një shënim i ri

en: _Text
sq: _Teksti

en: Set properties of text
sq: Përcakto pronësitë e tekstit

en: Run Plugin actions
sq: Ekzekuto veprimet e Plugin

en: Delete
sq: Elemino

en: Delete this note
sq: Elemino këtë shënim

en: _Search...
sq: _Gjej...

en: Find _Next
sq: Gjej _pasardhësen

en: Find _Previous
sq: Gjej _paraardhësen

en: _Bold
sq: _Me të trasha

en: _Strikeout
sq: _Vizuar

en: _Highlight
sq: _Vënia në dukje

en: Font Size
sq: Madhësia e gërmave

en: _Normal
sq: _Normale

en: _Large
sq: _E madhe

en: S_mall
sq: E _vogël

en: Tomboy Preferences
sq: Preferimet e Tomboy

en: Editing
sq: Ndryshime

en: Hotkeys
sq: Pulsantët e shpejtë

note: Spellchecking...
en: _Spellcheck While Typing
sq: _Kontroll drejtshkrimi gjatë shkrimit

en: Misspellings will be underlined in red, and correct spelling suggestions shown in the right-click menu.
sq: Gabimet do të nënvizohen me të kuqe, dhe forma korrekte do të propozohet tek menu e klikimit të djathtë.

note: WikiWords...
en: Highlight _WikiWords
sq: Vër në dukje _WikiWords

en: Enable this option to highlight words <b>ThatLookLikeThis</b>. Clicking the word will create a note with that name.
sq: Aktivo këtë mundësi për të vënë në dukje fjalët <b>QëNgjajnëMeKëtë</b>. Duke klikuar fjalën do të krijohet një shënim me atë emër.

note: Custom font...
en: Use Custom _Font
sq: Përdor _Gërmat e personalizuara

note: Hotkeys...
en: Listen for _Hotkeys
sq: Në pritje për _Pulsantët e shpejtë

en: Hotkeys allow you to quickly access your notes from anywhere with a keypress. Example Hotkeys: <b>&lt;Control&gt;&lt;Shift&gt;F11</b>, <b>&lt;Alt&gt;N</b>
sq: Pulsantët e shpejtë ju japin mundësinë të hapni me shpejtësi shënimet tuaja thjesht me shtypjen e një pulsanti. Për shembull: <b>&lt;Control&gt;&lt;Shift&gt;F11</b>, <b>&lt;Alt&gt;N</b>

note: Show notes menu keybinding...
en: Show notes _menu
sq: Shfaq _menunë e shënimeve

note: Open Start Here keybinding...
en: Open "_Start Here"
sq: Hap "_Fillo këtu"

note: Create new note keybinding...
en: Create _new note
sq: Krijo një shënim të _ri

note: Search dialog keybinding...
en: S_earch notes
sq: Kërk_o një shënim

en: Choose Note Font
sq: Zgjidh gërmat për shënimet

en: Recent Changes
sq: Ndryshimet e fundit

en: <b>Recent Changes</b> lists your notes in the order they were last changed.  Double click to open a note.
sq: <b>Ndryshimet e fundit</b> rreshton shënimet sipas ndryshimeve të fundit të tyre.  Klikim dyfish për të hapur një shënim.

en: Last Changed
sq: Ndryshimi i fundit

en: Today, {0}
sq: Sot, {0}

en: Yesterday, {0}
sq: Dje, {0}

en: {0} days ago, {1}
sq: {0}ditë më parë, {1}

en: MMMM d, h:mm tt
sq: d MMMM, h:mm tt

en: MMMM d yyyy, h:mm tt
sq: d MMMM yyyy, h:mm tt

en: Search All Notes
sq: Kërko në të gjithë shënimet

en: Search Note
sq: Kërko një shënim

en: _Find:
sq: _Gjej:

en: Search _All Notes
sq: Kërko në të _gjithë shënimet

en: Case _Sensitive
sq: _Gërma të mëdha/vogla

en: _Previous
sq: _Paraardhësja

en: Search _Results
sq: _Rezultatet e kërkimit

en: ({0} match) | ({0} matches)
sq[0]: ({0} korrispondues)
sq[1]: ({0} korrisponduesë)

note: title
en: No notes found
sq: Nuk u gjet asnjë shënim

en: Tomboy: A simple, easy to use desktop note-taking application.
    Copyright (C) 2004, 2005 Alex Graveley <alex@beatniksoftware.com>
sq: Tomboy: Një instrument i lehtë në përdorim për mbajtjen e shënimeve.
    Copyright (C) 2004, 2005 Alex Graveley <alex@beatniksoftware.com>

en: Usage:
      --new-note			Create and display a new note.
      --new-note [title]		Create and display a new note, with a title.
      --open-note [title/url]	Display the existing note matching title.
      --start-here			Display the 'Start Here' note.
      --highlight-search [text]	Search and highlight text in the opened note.
      --version			Print version information.
      --help			Print this usage message.
sq: Përdorimi:
      --new-note			Krijon dhe shfaq një shënim të ri
      --new-note [titulli]		Krijon dhe shfaq një shënim të ri, me një titull
      --open-note [titulli/url]	Shfaq shënimin ekzistues që i korrispondon titullit
      --start-here			Shfaq shënimin "Fillo këtu"
      --highlight-search [teksti]	Kërkon dhe vë në dukje tekstin në një shënim të hapur
      --version			Printon informacionet mbi versionin.
      --help			Printon këtë mesazh përdorimi.

en: Usage:
      --version			Print version information.
      --help			Print this usage message.
    
    D-BUS remote control disabled.
sq: Përdorimi:
      --version			Printon informacionet mbi versionin.
      --help			Printon këtë mesazh përdorimi.
    
    Kontrolli remot D-BUS nuk është aktiv.

en: Version {0}
sq: Versioni {0}

en: Tomboy: unsupported option '{0}'
    Try 'tomboy --help' for more information.
    D-BUS remote control disabled.
sq: Tomboy: opcion i pasuportuar '{0}'
    Provo 'tomboy --help' për detajet.
    Kontrolli remot D-BUS nuk është aktiv.

en: Create _New Note
sq: Krijo një shënim të _ri

en: _Recent Changes
sq: Ndryshimet e _fundit

en: _Search Notes...
sq: Kërko _Shënime...

en:  (new)
sq:  (i ri)

en: A simple and easy to use desktop note-taking application.
sq: Një aplikativ i thjeshtë dhe i lehtë në përdorim për mbajtjen e shënimeve.

en: (Untitled {0})
sq: (Pa titull {0})

en: A note with the title <b>{0}</b> already exists. Please choose another name for this note before continuing.
sq: Një shënim me titulli<b>{0}</b> ekziston. Të lutem zgjidh një emër tjetër për këtë shënim para se të vazhdoni.

en: Note title taken
sq: Titulli i shënimit u pranua

en: Cannot open location
sq: E pamundur hapja e pozicionit

en: _Copy Link Address
sq: _Kopjo adresën e lidhjes

en: _Open Link
sq: _Hap lidhjen

en: Export to HTML
sq: Eksporto në HTML

en: Destination for HTML Export
sq: Destinimi për eksportimin në HTML

en: Export linked notes
sq: Eksporto shënimet e lidhura

en: NotD:
sq: ShënD:

en: Tasks
sq: Aktivitete

en: Appointments
sq: Takime

en: Create Note of the Day
sq: Krijo shënimin ditor
