tortoisehg - en to da translation catalogue (958 entries)

en: TortoiseHg Overlay Icon Server
da: TortoiseHg overlay-ikon server

en: Exit
da: Afslut

en: About
da: Om

en: Several icons are courtesy of the TortoiseSVN and Tango projects
da: Nogle af ikonerne kan vi takke TortoiseSVN og Tango projekterne for

en: You can visit our site here
da: Du kan besøge vores hjemmeside her

en: &License
da: &Licens

en: with Mercurial-%s, Python-%s, PyQt-%s, Qt-%s
da: med Mercurial-%s, Python-%s, PyQt-%s, Qt-%s

en: A new version of TortoiseHg (%s) is ready for download!
da: En ny version af TortoiseHg (%s) er klar til at blive hentet!

en: License
da: Licens

en: = Working Directory Parent =
da: = Forælder til arbejdskataloget =

en: Directory of files
da: Katalog over filer

en: Tar archives
da: Tar-arkiver

en: Uncompressed tar archive
da: Ukomprimeret tar-arkiv

en: Bzip2 tar archives
da: Bzip2-tar-arkiver

en: Tar archive compressed using bzip2
da: Tar-arkiv comprimeret med bzip2

en: Gzip tar archives
da: Gzip-tar-arkiver

en: Tar archive compressed using gzip
da: Tar-arkiv komprimeret med gzip

en: Zip archives
da: Zip-arkiver

en: Uncompressed zip archive
da: Ukomprimeret zip-arkiv

en: Zip archive compressed using deflate
da: Zip-arkiv komprimeet med deflate

en: All files in this revision
da: Alle filer i denne revision

en: Only files modified/created in this revision
da: Kun filer ændret/oprettet i denne revision

en: Only files modified/created since:
da: Kun filer ændret/oprettet efter:

en: Recurse into subrepositories
da: Gentag i alle underdepoter

en: Browse...
da: Gennemse...

en: Destination path:
da: Mål-sti:

en: Archive types:
da: Arkivtyper:

en: Hg command:
da: Hg-kommando:

en: Select Destination Folder
da: Vælg mål-mappe

en: Select Destination File
da: Vælg mål-fil

en: All files (*)
da: Alle filer (*)

en: Duplicate Name
da: Duplikér navn

en: The destination "%s" already exists as a file!
da: Destinationen "%s" eksisterer allerede som en fil!

en: Confirm Overwrite
da: Bekræft overskrivning

en: The directory "%s" is not empty!
    
    Do you want to overwrite it?
da: Kataloget "%s" er ikke tomt!
    
    Vil du overskrive det?

en: The file "%s" already exists!
    
    Do you want to overwrite it?
da: Filen "%s" findes allerede!
    
    Vil du overskrive den?

en: The destination "%s" already exists as a folder!
da: Destinationen "%s" eksisterer allerede som en mappe!

en: Archive - %s
da: Arkiv - %s

en: &Archive
da: &Arkiv

en: Cannot backout change on a different branch
da: Kan ikke omgøre en ændring på en anden gren

en: Backout - %s
da: Omgør - %s

en: Prepare to backout
da: Forbered omgør

en: Verify backout revision and ensure your working directory is clean.
da: Kontroller revisionen der skal omgøres og at dit arbejdskatalog er rent.

en: Backing out a parent revision is a single step operation
da: At omgøre en forælder-revision tager kun et trin

en: Backout revision
da: Revision at omgøre

en: Not a head, backout will create a new head!
da: Ikke et hoved, omgør vil lave et nyt hoved!

en: Current local revision
da: Nuværende lokal revision

en: Working directory status
da: Status på arbejdskatalog

en: Checking...
da: Tjekker...

en: Before backout, you must <a href="commit"><b>commit</b></a>, <a href="shelve"><b>shelve</b></a> to patch, or <a href="discard"><b>discard</b></a> changes.
da: Før omgør, skal du <a href="commit"><b>integrere</b></a>, <a href="shelve"><b>lægge en lap på hylden</b></a> eller <a href="discard"><b>forkaste ændringer</b></a>.

en: Automatically resolve merge conflicts where possible
da: Løs flet-konflikter automatisk hvor det er muligt

en: Clean
da: Ren

en: Automatically advance to next page when backout and merge are complete.
da: Fortsæt automatisk til næste side når omgør og flet er færdige.

en: %d files have <b>merge conflicts</b> that must be <a href="resolve"><b>resolved</b></a>
da: %d filer har <b>flette-konflikter</b> som skal <a href="resolve"><b>løses</b></a>

en: No merge conflicts, ready to commit
da: Ingen flette-konflikter, klar til integration

en: Commit backout and merge results
da: Integrer omgør-og-flet resultat

en: Parents
da: Forældre

en: Working Directory
da: Arbejdskatalog

en: Working Directory (merged)
da: Arbejdskatalog (flettet)

en: Commit message
da: Integrationsmeddelelse

en: Skip final confirmation page, close after commit.
da: Spring over bekræftelsessiden, luk efter intetration.

en: Backed out changeset:
da: Omgjort ændring:

en: Confirm Discard Message
da: Bekræft kasser besked

en: Discard current backout message?
da: Kassér nuværende omgørelsesbesked?

en: Use English backout message
da: Brug engelsk omgørelsesbesked

en: Backing out and committing...
da: Omgør og integrerer...

en: Please wait while making backout.
da: Vent venligst på omgør ændring.

en: Committing...
da: Integrerer...

en: Please wait while committing merged files.
da: Vent venligst på integration af flettede filer.

en: Finished
da: Afsluttet

en: Backout changeset
da: Omgjort ændring

en: Accept
da: Godkend

en: Known good revision:
da: Kendt god revision:

en: Known bad revision:
da: Kendt dårlig revision:

en: Discard local changes (revert --all)
da: Forkast lokale ændringer (revert --all)

en: Revision is &Good
da: Revision er &God

en: Revision is &Bad
da: Revision er &Dårlig

en: &Skip this Revision
da: &Spring over denne revision

en: Close
da: Luk

en: Error encountered.
da: Stødte på fejl.

en: Culprit found.
da: Synder fundet.

en: Test this revision and report findings. (good/bad/skip)
da: Test denne revision og rapporter det fundne. (godt/dårligt/oversprunget)

en: Bookmark:
da: Bogmærke:

en: New Name:
da: Nyt navn:

en: Activate:
da: Aktivér:

en: &Add
da: &Tilføj

en: Re&name
da: Om&døb

en: &Remove
da: &Fjern

en: &Move
da: &Flyt

en: Bookmark - %s
da: Bogmærke - %s

en: A bookmark named "%s" already exists
da: Et bogmærke navngivet "%s" eksisterer allerede

en: Bookmark '%s' has been added
da: Bogmærket '%s' er blevet tilføjet

en: Bookmark named "%s" does not exist
da: Bogmærke kaldet "%s" eksisterer ikke

en: Bookmark '%s' has been moved
da: Bogmærke '%s' er blevet flyttet

en: Bookmark '%s' does not exist
da: Bogmærke '%s' eksisterer ikke

en: Bookmark '%s' has been removed
da: Bogmærket '%s' er blevet fjernet

en: Bookmark '%s' has been renamed to '%s'
da: Bogmærket '%s' er blevet omdøbt til '%s'

en: %s - branch operation
da: %s - gren operation

en: Select branch of merge commit
da: Vælg gren til flet-integration

en: Changes take effect on next commit
da: Ændringer vil være effektive fra næste integration

en: No branch changes
da: Ingen ændringer af gren

en: Open a new named branch
da: Åben en ny navngivet gren

en: Close current branch
da: Luk aktuel gren

en: Please report this bug to our <a href="%s">bug tracker</a>
da: Rapportér venligst denne fejl til vores <a href="%s">fejlhåndteringssystem</a>

en: Checking for updates...
da: Leder efter opdateringer...

en: Copy
da: Kopier

en: Quit
da: Afslut

en: TortoiseHg Bug Report
da: TortoiseHg fejlrapport

en: Upgrading to a more recent TortoiseHg is recommended.
da: Det er anbefalet at opgradere til en nyere version af TortoiseHg.

en: Your TortoiseHg is up to date.
da: Din TortoiseHg er ajour.

en: Save error report to
da: Gem fejlrapport til

en: Text files (*.txt)
da: Tekstfiler (*.txt)

en: Error writing file
da: Fejl under skrivning af fil

en: TortoiseHg Error
da: TortoiseHg-fejl

en: If you still have trouble, <a href="#bugreport">please file a bug report</a>.
da: Hvis du stadig har problemer, så <a href="#bugreport">indsend venligst en fejlrapportering</a>.

en: Visual Diff
da: Visuel diff.

en: View file changes in external diff tool
da: Vis filændringer i eksternt diff-værktøj

en: Edit Local
da: Redigér lokal

en: Edit current file in working copy
da: Redigér nuværende fil i arbejdskopi

en: Revert to Revision
da: Rul tilbage til Revision

en: Revert file(s) to contents at this revision
da: Rul fil(er) til indholdet for denne revision

en: Patch failed to apply
da: Lappen passede ikke

en: Edit patched file and rejects?
da: Rediger lappede filer og afvisninger?

en: No deletable chunks
da: Ingen sletbare blokke

en: Completely remove file from patch?
da: Fjern filen helt fra lappen?

en: No chunks remain
da: Ingen blokke tilkbage

en: file has been deleted, refresh
da: fil er blevet slettet, opfrisk

en: file has been modified, refresh
da: fil er blevet ændret, opfrisk

en: Unable to merge chunks
da: Kan ikke flette blokke

en: Add or remove patches must be merged in the working directory
da: Tilføjede eller fjernede lapper skal være flettet i arbejdskkataloget

en: Unable to remove file %s,
    permission denied
da: Kan ikke fjerne filen %s,
    adgang nægtet

[ctx: files]
en: All
da: Alle

[ctx: files]
en: None
da: Ingen

en: Toggle display of text search bar
da: Vis/skjul tekstsøgningsbjælke

en: Diff Toolbar
da: Diff-værktøjsbjælke

en: Chunks selected: %d / %d
da: Blokke valgt: %d / %d

en: Source:
da: Kilde:

en: Options
da: Valg

en: Clone to revision:
da: Klon til revision:

en: Do not update the new working directory
da: Unlad at opdatere det nye arbejdskatalog

en: Use pull protocol to copy metadata
da: Brug træk-protokollen til at kopiere metadata

en: Include patch queue
da: Inkludér lap-kø

en: Use proxy server
da: Brug proxy server

en: Do not verify host certificate
da: Efterprøv ikke værtscertifikat

en: Remote command:
da: Fjernkommando:

en: Use largefiles
da: Brug largefiles

en: Select source repository
da: Vælg kildedepot

en: Select destination repository
da: Vælg destinationsdepot

en: Select patch folder
da: Vælg lap-folder

en: Clone - %s
da: Klon - %s

en: &Clone
da: &Klon

en: failed to start command
da: mislykkedes med at starte kommando

en: error while running command
da: fejl under kørsel af kommando

en: Terminated by user
da: Termineret af bruger

en: [command terminated by user %s]
da: [kommando afsluttet af bruger %s]

en: [command interrupted %s]
da: [kommando  afbrudt %s]

en: [command returned code %d %%s]
da: [kommando returnerede kode %d %%s]

en: [command completed successfully %s]
da: [kommando udført med succes %s]

en: Running...
da: Kører...

en: Failed!
da: Fejlede!

en: Clea&r Log
da: &Slet log

en: TortoiseHg Prompt
da: TortoiseHg prompt

en: Confirm Exit
da: Bekræft exit

en: Mercurial command is still running.
    Are you sure you want to terminate?
da: Mercurial-kommando kører fortsat.
    Er du sikker på at du vil terminere?

en: &Run
da: &Kør

en: TortoiseHg Command Dialog
da: TortoiseHg kommandodialog

en: Command Error
da: Kommandofejl

en: [Code: %d]
da: [Kode: %d]

en: Merge
da: Flet

en: Patch Name Required
da: Navn på lap påkrævet

en: You must enter a patch name
da: Du skal indtaste et navn på lap

[ctx: start progress]
en: Commit
da: Integrér

en: Branch:
da: Gren:

en: Copy message
da: Kopiér besked

en: Commit changes
da: Integrer ændringer

en: Commit
da: Integrér

en: Create a new patch
da: Lav en ny lap

en: Refresh current patch
da: Opdater aktuel lap

en: Confirm Branch Change
da: Bekræft skift af gren

en: Named branch "%s" already exists, last used in revision %d
da: Navngiven gren "%s" eksisterer allerede, sidst anvendt i revision %d

en: Restart &Branch
da: Genstart &Gren

en: &Commit to current branch
da: &Integrer på nuværende gren

en: Cancel
da: Annuler

en: Confirm New Branch
da: Bekræft ny gren

en: Create new named branch "%s" with this commit?
da: Opret navngiven gren "%s" med denne integration?

en: Create &Branch
da: Opret &Gren

en: Close Branch:
da: Luk gren:

en: New Branch:
da: Ny gren:

en: Parent:
da: Forælder:

en: Patch name:
da: Lap navn:

en: Close %s branch
da: Luk %s gren

en: Confirm Undo
da: Bekræft fortryd

en: Discard current commit message?
da: Kasser nuværende integrationsbesked?

en: Please enter commit message
da: Skriv integrationsbesked

en: No files checked
da: Ingen filer tjekket

en: Confirm Add
da: Bekræft tilføj

en: Add selected untracked files?
da: Ønsker du at tilføje de ukendte filer der er markeret?

en: Confirm Remove
da: Bekræft fjern

en: Remove selected deleted files?
da: Fjern markerede slettede filer?

[ctx: window title]
en: Commit
da: Integrér

en: Set username:
da: Angiv brugernavn:

en: Save in Repo
da: Gem i depot

en: Save Global
da: Gem global

en: Set Date:
da: Angiv dato:

en: Update
da: Opdater

en: Push After Commit:
da: Skub efter integrer:

en: Unable to save username
da: Kunne ikke gemme brugernavn

en: Iniparse must be installed.
da: Iniparse skal være installeret.

en: Unable to write configuration file
da: Kan ikke skrive konfigurationsfilen

en: Unable to save after commit push
da: Kan ikke gemme skub-efter-integrér konfiguration

en: Invalid date format
da: Ugyldigt datoformat

en: No username configured
da: Intet brugernavn konfigureret

en: Compress changesets up to and including
da: Komprimer ændringssæt op til og inklusive

en: Compress
da: Komprimér

en: Compress - %s
da: Komprimér - %s

en: You may continue the compress
da: Du kan fortsætte komprimeringen

en: Changes have been moved, you must now commit
da: Ændringerne er blevet flyttet, næste trin er at integrere

[ctx: action button]
en: Commit
da: Integrér

en: Compress is complete, old history untouched
da: Komprimering er fuldført, gammel historik er uberørt

en: must be specified repository
da: depot skal være angivet

en: must be specified 'type' in style
da: 'type' skal angives i stilen

en: Summary:
da: Uddrag:

en: User:
da: Bruger:

en: Date:
da: Dato:

en: Age:
da: Alder:

en: Branch:
da: Gren:

en: Close:
da: Luk:

en: Tags:
da: Mærker:

en: Graft:
da: Podet fra:

en: Transplant:
da: Transplanter:

en: No items to display
da: Ingen emner at vise

en: Use compact view
da: Brug kompakt visning

en: Patch:
da: Lap:

en: Displaying %(count)d of %(total)d items
da: Viser %(count)d af %(total)d emner

en: Name
da: Navn

en: Applied patches
da: Anvendte lapper

en: Applied patches or qparent
da: Anvendte lapper eller qparent

en: Show Output Log
da: Vis log for uddata

en: Show the history of the selected file
da: Vis historikken for den valgte fil

en: Compare revisions of the selected file
da: Sammenlign revisioner for den valgte fil

en: View changes to current in external diff tool
da: Vis ændringer til nuværende i eksternt diff-værktøj

en: View file as it appeared at this revision
da: Vis fil som den fremstod ved denne revision

en: Save file to
da: Gem fil som

en: &Copy Patch
da: &Kopier lap

en: Open S&ubrepository
da: Åben &underdepot

en: Open the selected subrepository
da: Åben det valgte underdepot

en: Uncommited merge - please select a parent revision
da: Ikke-integreret flet - vælg en forælderrevision

en: Revert files to local or other parent?
da: Tilbagefør filer til lokal eller anden forælder?

en: &Local
da: &Lokal

en: &Other
da: &Andet

en: Confirm Revert
da: Bekræft tilbagefør

en: Manually resolve rejected patch chunks
da: Løs afviste lap-stumper manuelt

en: File is larger than the specified max size.
    maxdiff = %s KB
da: Fil er større end den angivne max størrelse.
    maxdiff = %s KB

en: File is binary
da: Filen er binær

en: File or diffs not displayed:
da: Fil eller diff'er som ikke vises:

en:  <i>(was added)</i>
da:  <i>(blev tilføjet)</i>

en:  <i>(renamed from %s)</i>
da:  <i>(omdøbt fra %s)</i>

en:  <i>(is a symlink)</i>
da:  <i>(er et symlink)</i>

en: File or diffs not displayed: File is larger than the specified max size.
    maxdiff = %s KB
da: Fil eller diff ikke vist: Filen er større end den anførte maks størrelse.
    maxdiff = %s KB

en:  <i>(was deleted)</i>
da:  <i>(blev slettet)</i>

en:  <i>(was added, now missing)</i>
da:  <i>(blev tilføjet, mangler nu)</i>

en:  <i>(is unversioned)</i>
da:  <i>(er uversioneret)</i>

en: changeset: %s
da: ændringssæt: %s

en: Initial revision
da: Initiel revision

en: Subrepo removed from repository.
da: Underdepot fjernet fra depot.

en: Revision has changed to:
da: Revision er ændret til:

en: From:
da: Fra:

en: Subrepository not found in the working directory.
da: Underdepot ikke fundet i arbejdskataloget

en: Not a Mercurial subrepo, not previewable
da: Ikke et Mercurial underdepot, kan ikke forhåndsvises

en: File Status:
da: Filstatus:

en: (is a changed sub-repository)
da: (er et ændret under-depot)

en: (is an unchanged sub-repository)
da: (er et uændret under-depot)

en: (is a dirty sub-repository)
da: (er et beskidt under-depot)

en: (is a new sub-repository)
da: (er et nyt under-depot)

en: (is a removed sub-repository)
da: (er et fjernet under-depot)

en: (is a changed and dirty sub-repository)
da: (er et ændret og beskidt under-depot)

en: (is a new and dirty sub-repository)
da: (er et nyt og beskidt under-depot)

en: Back
da: Tilbage

en: Forward
da: Frem

en: Next diff
da: Næste diff

en: Previous diff
da: Forrige diff

en: Interrupted graft operation found
da: Afbrudt podning fundet

en: An interrupted graft operation has been found.
    
    You cannot perform a different graft operation unless you abort the interrupted graft operation first.
da: En afbrudt podning er blevet fundet.
    
    Du kan ikke lave en anden podning med mindre du annullerer den afbrudte podning først.

en: Continue or abort interrupted graft operation?
da: Fortsæt eller annuler afbrudt podning?

en: To graft destination
da: Podningssted

en: Graft
da: Pod

en: Abort
da: Afbryd

en: Graft - %s
da: Pod - %s

en: Graft changeset
da: Podningsændring

en: Graft changeset #%d of %d
da: Podningsændring #%d af %d

en: Before graft, you must <a href="commit"><b>commit</b></a>, <a href="shelve"><b>shelve</b></a> to patch, or <a href="discard"><b>discard</b></a> changes.
da: Før du kan pode skal du <a href="commit"><b>integrere</b></a> ændringerne, lægge en lap på <a href="shelve"><b>hylden</b></a> eller <a href="discard"><b>forkaste</b></a> ændringerne.

en: You may continue or start the graft
da: Du må fortsætte eller starte podningen

en: Graft is complete
da: Podning fuldført

en: Graft failed
da: Podning fejlede

en: Graft aborted
da: Podning annuleret

en: Graft generated merge <b>conflicts</b> that must be <a href="resolve"><b>resolved</b></a>
da: Podning genererede <b>flette-konflikter</b> som skal <a href="resolve"><b>løses</b></a>

en: You may continue the graft
da: Du må fortsætte podningen

en: Exiting with an unfinished graft is not recommended.
da: Afslut mens en podning er uafsluttet er ikke anbefalet.

en: Consider aborting the graft first.
da: Overvej at annullere podningen først.

en: &Exit
da: &Afslut

en: ### regular expression search pattern ###
da: ### søgemønster for regulært udtryk ###

en: Regexp:
da: Reg. udtryk:

en: Ignore case
da: Ignorer versal

en: Search
da: Søg

en: Working Copy
da: Arbejdskopi

en: All History
da: Al historik

en: Report only the first match per file
da: Rapportér kun det første match per fil

en: Follow copies and renames
da: Følg kopiering og omdøbning

en: Includes:
da: Inkluderer:

en: Excludes:
da: Ekskluderer:

en: Comma separated list of exclusion file patterns. Exclusion patterns are applied after inclusion patterns.
da: Kommasepareret liste af fil-mønstre som skal udelades. Udeladelsesmønstre bliver anvendt efter inkluderingsmønstre.

en: Comma separated list of inclusion file patterns. By default, the entire repository is searched.
da: Kommasepareret liste af fil-mønstre som skal inkluderes. Som udgangspunkt bliver hele depotet gennemsøgt.

en: "%s" removed from search history
da: "%s" er fjernet fra søgehistorik

en: "%s" removed from path history
da: "%s" er fjernet fra stiens historik

en: grep: invalid match pattern: %s
da: grep: ugyldigt match-mønster: %s

en: %d matches found
da: %d fundne match

en: No matches found
da: Ingen sammenfald fundet

en: Searching
da: Søger

en: history
da: historik

en: Interrupted
da: Afbrudt

en: files
da: filer

en: Skipping %s, unable to read
da: Springer over %s, ikke i stand til at læse

en: File
da: Fil

en: Line
da: Linje

en: User
da: Bruger

en: Match Text
da: Match tekst

en: TortoiseHg Search
da: TortoiseHg Søgning

en: Detect Copies/Renames in %s
da: Find kopier/omdøbninger i %s

en: <b>Unrevisioned Files</b>
da: <b>Urevisionerede filer</b>

en: Refresh file list
da: Genindlæs filliste

en: Only consider deleted files
da: Tag kun slettede filer i betragtning

en: Find Renames
da: Find omdøbninger

en: Find copy and/or rename sources
da: Find kopi og/eller omdøb kilder

en: <b>Candidate Matches</b>
da: <b>Matchende kandidater</b>

en: Accept All Matches
da: Accepter alle match

en: Accept Selected Matches
da: Accepter valgte match

en: <b>Differences from Source to Dest</b>
da: <b>Forskelle fra Kilde til Dest</b>

en: Search already in progress
da: Søgning allerede i gang

en: Cannot start a new search
da: Kan ikke starte en ny søgning

en: Multiple sources chosen
da: Adskillige kilder valgt

en: You have multiple renames selected for destination file:
    %s. Aborting!
da: Du har adskillige omdøbninger valgt for destinationsfil:
    %s. Afbryder!

en: %s and %s have identical contents
da: %s og %s har identisk indhold

en: Source
da: Kilde

en: Dest
da: Mål

en: % Match
da: % Matchning

en: Sending Email
da: Sender e-post

en: To:
da: Til:

en: In-Reply-To:
da: Som-svar-på:

en: Message identifier to reply to, for threading
da: Besked-identifikation der svares på, for trådning

en: Hg patches (as generated by export command) are compatible with most patch programs.  They include a header which contains the most important changeset metadata.
da: Hg lapper (som genereret af export kommandoen) er kompatible med de fleste lappe-programmer. De inkluderer en header som indeholder de vigtigste metadata til ændringen.

en: Send changesets as Hg patches
da: Send ændringer som Hg lapper

en: Git patches can describe binary files, copies, and permission changes, but recipients may not be able to use them if they are not using git or Mercurial.
da: Git lapper kan indeholde binære filer, kopiering og ændring af rettigheder, men modtagerne kan måske ikke bruge dem hvis de ikke anvender Git eller Mercurial.

en: Use extended (git) patch format
da: Brug udviddet (git) lap-format

en: Stripping Mercurial header removes username and parent information.  Only useful if recipient is not using Mercurial (and does not like to see the headers).
da: At fjerne Mercurial indledningen fjerner brugernavn og forælder information. Kun brugbart hvis modtageren ikke anvender Mercurial og ikke kan lide at se indledningen.

en: Plain, do not prepend Hg header
da: Simpel, uden Hg header

en: Bundles store complete changesets in binary form. Upstream users can pull from them. This is the safest way to send changes to recipient Mercurial users.
da: Bundter gemmer komplette ændringer i binær form. Upstream brugere kan trække fra dem. Dette er den sikreste måde at sende ændringer til Mercurial brugere.

en: Send single binary bundle, not patches
da: Send samlet binært bundt, ingen lapper

en: send patches as part of the email body
da: send lapper som en del af mail teksten

en: send patches as attachments
da: send lapper som vedhæftede filer

en: attach
da: vedhæft

en: send patches as inline attachments
da: send lapper som integreret tekst

en: inline
da: integreret

en: add diffstat output to messages
da: tilføj diffstat resultat til beskeder

en: Patch series description is sent in initial summary email with [PATCH 0 of N] subject.  It should describe the effects of the entire patch series.  When emailing a bundle, these fields make up the message subject and body. Flags is a comma separated list of tags which are inserted into the message subject prefix.
da: Lap-sekvens beskrivelsen bliver sendt i den indledende sammendragsmail med [PATCH 0 of N] som emne. Denne skal beskrive effekten af den samlede lap-sekvens. Når man sender et bundt vil disse felter udgøre meddelelsestekst og -emne. Flag er en komma-separeret liste af mærkater som bliver indsat først i besked-emnet.

en: Write patch series (bundle) description
da: Skriv lap-sekvens (bundt) beskrivelse

en: Subject:
da: Emne:

en: Changesets
da: Ændringssæt

en: Edit
da: Rediger

en: Preview
da: Forhåndsvis

en: &Settings
da: &Indstillinger

en: Send &Email
da: Send &e-post

en: &Close
da: &Luk

en: Ignore filter - %s
da: Ignoreringsmønster - %s

en: Regexp
da: Regudtr

en: Add
da: Tilføj

en: Edit File
da: Rediger fil

en: <b>Ignore Filter</b>
da: <b>Ignorér filter</b>

en: Add ignore filter...
da: Tilføj ignoreringsfilter...

en: selected files
da: valgte filer

en: Ignore
da: Ignorér

en: Invalid glob expression
da: Ugyldig glob-udtryk

en: Invalid regexp expression
da: Ugyldig regexp-udtryk

en: Unable to read repository status
da: Kan ikke aflæse depotstatus

en: Unable to write .hgignore file
da: Kan ikke skrive .hgignore filen

en: Make repo compatible with Mercurial <1.7
da: Gør depot kompatibelt med Mercurial <1.7

en: New Repository
da: Nyt depot

en: Unable to create a config file
da: Kunne ikke oprette en konfig-fil

en: Insufficient access rights.
da: Utilstrækkelige adgangsrettigheder

en: Description
da: Beskrivelse

en: Date
da: Dato

en: Files
da: Filer

en: Branch
da: Gren

en: Phase
da: Fase

en: Merge - %s
da: Flet - %s

en: Do you want to exit?
da: Ønsker du at afslutte?

en: Prepare to merge
da: Forbered fletning

en: Verify merge targets and ensure your working directory is clean.
da: Kontroller hvilke revisioner der bliver flettet og om arbejdskataloget er rent.

en: Not a head revision!
da: Ikke en hovedrevision!

en: Merge from (other revision)
da: Flet fra (anden revision)

en: Merge to (working directory)
da: Flet med (arbejdskatalog)

en: Or use:
da: Eller benyt:

en: &Discard
da: &Forkast

en: Confirm Discard Changes
da: Bekræft kassering af ændringer

en: The changes from revision %s and all unmerged parents will be discarded.
    
    Are you sure this is what you want to do?
da: Ændringerne fra revision %s og alle ikke-flettede forældre vil blive kasseret.
    
    Er du sikker på du vil gøre dette?

en: Automatically advance to next page when merge is complete.
da: Fortsæt automatisk til næste side når flet er færdig.

en: Paste &Filenames
da: Indsæt &filnavne

en: App&ly Format
da: An&vend format

en: C&onfigure Format
da: K&onfigurér format

en: Create Patch Queue
da: Opret lap-kø

en: New patch queue name
da: Navn på ny lap-kø

en: Create
da: Opret

en: Rename Patch Queue
da: Omdøb lap-kø

en: Rename patch queue '%s' to
da: Omdøb lap-kø '%s' til

en: Rename
da: Omdøb

en: Delete
da: Slet

en: Remove patch directory of
da: Slet lap-folder

en: Purge
da: Ryd

en: Rename Patch
da: Omdøb lap

en: Rename patch <b>%s</b> to:
da: Omdøb lap <b>%s</b> til:

en: Patch Queue
da: lap-kø

en: Apply one patch
da: Anvend én lap

en: Apply all patches
da: Anvend alle lapper

en: Unapply one patch
da: Fjern én lap

en: Unapply all patches
da: Fjern alle lapper

en: Go &to Patch
da: &Gå til lap

en: &Finish Patch
da: &Afslut lap

en: Move applied patches into repository history
da: Flyt anvendte lapper ind i depotet

en: &Delete Patches...
da: &Slet lapper...

en: Delete selected patches
da: Slet valgte lapper

en: Re&name Patch...
da: &Omdøb lap...

en: Configure guards for selected patch
da: Konfigurer vagter for valgte lap

en: Patch Queue Actions Toolbar
da: Lap kø værktøjslinje

en: Confirm patch queue switch
da: Bekræft skift af lap-kø

en: Do you really want to activate patch queue '%s' ?
da: Ønsker du at aktivere lap-kø '%s'?

en: Pending Perforce Changelists - %s
da: Afventende Perforce ændringslister - %s

en: Submitting p4 changelist...
da: Indsender p4-ændringsliste...

en: Merge all pending dependencies
da: Flet alle afventende afhængigheder

en: Backout current patch branch
da: Omgør nuværende gren af lap

en: Backport part of a changeset to a dependency
da: Portér bagud for en del af et ændringssæt til en afhængighed

en: Start a new patch branch
da: Start en ny gren for lap

en: Edit patch dependency graph
da: Redigér graf for lap-afhængighed

en: will be closed
da: vil blive lukket

en: needs merge of %i heads
da: kræver flet af %i hoveder

en: needs merge with %s (through %s)
da: kræver flet med %s (gennem %s)

en: needs merge with %s
da: kræver flet med %s

en: needs update of diff base to tip of %s
da: kræver opdatering af diff base til spids af %s

en: &Merge
da: &Flet

en: Graph
da: Graf

en: Title
da: Titel

en: Message
da: Besked

en: Post &Review
da: Send gennemgang

en: Invalid Settings - The ReviewBoard server is not setup
da: Ugyldige indstillinger - ReviewBoard-serveren er ikke opsat

en: Invalid Settings - Please provide your ReviewBoard username
da: Ugyldige indstillinger - Du mangler at angive dit ReviewBoard-brugernavn

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Error
da: Fejl

en: Review draft posted to %s
da: Gennemgå udkast sendt til %s

en: Review published to %s
da: Gennemgå udgivet til %s

en: Success
da: Succes

en: Repository ID:
da: Depot-ID:

en: Post Review
da: Indsend gennemgang

en: Review ID:
da: Gennemgang-ID:

en: Update the fields of this existing request
da: Opdatér felterne for denne eksisterende forespørgsel

en: Update Review
da: Opdatér gennemgang

en: Create diff with all outgoing changes
da: Opret diff med alle udgående ændringer

en: Create diff with all changes on this branch
da: Opret diff med alle ændringer på denne gren

en: Publish request immediately
da: Udgiv straks forespørgsel

en: Target:
da: Mål:

en: No unknown files found
da: Der blev ikke fundet ukendte filer

en: No ignored files found
da: Der blev ikke fundet ignorerede filer

en: Delete empty folders
da: Slet tomme mapper

en: Preserve files beginning with .hg
da: Bevar filer som begynder med .hg

en: Checking
da: Kontrollerer

en: Confirm file deletions
da: Bekræft sletning af filer

en: Are you sure you want to delete these files and/or folders?
da: Er du sikker på at du vil slette disse filer og/eller mapper?

en: Deletion failures
da: Mislykkede sletninger

en: Deleting trash folder...
da: Sletter affaldsmappe

en: Deleted %d files
da: Slettede %d filer

en: Deleted %d files and %d folders
da: Slettede %d filer og %d mapper

en: Regular expression search pattern
da: Regulært udtryk

en: Repository is locked
da: Depot er låst

en: No visual editor configured
da: Ingen visuel editor konfigureret

en: Please configure a visual editor.
da: Vælg en visuel editor.

en: Please enter a username
da: Indtast venligst et brugernavn

en: You must identify yourself to Mercurial
da: Du er nødt til at identificere dig for Mercurial

en: Forget
da: Glem

en: Revert
da: Tilbagefør

en: Remove
da: Fjern

en: Do not save backup files (*.orig)
da: Gem ikke sikkerhedskopi-filer (*.orig)

en: No files selected
da: Ingen filer markeret

en: No operation to perform
da: Ingen operation at udføre

en: Merge rejected patch chunks into %s
da: Flet afviste lap-blokke ind i %s

en: Mark this chunk as resolved, goto next unresolved
da: Marker denne blok som løst, gå til næste uløste

en: Mark this chunk as unresolved
da: Marker denne blok som uløst

en: Warning
da: Advarsel

en: Select Source Folder
da: Vælg kilde-mappe

en: Show all
da: Vis alt

en: Revision Set
da: Revisionssæt

en: Display only active branches
da: Vis kun aktive grene

en: Display closed branches
da: Vis lukkede grene

en: Include all ancestors
da: Inkluder alle forgængere

[ctx: column header]
en: Author
da: Forfatter

[ctx: column header]
en: Tags
da: Mærker

[ctx: column header]
en: Latest tags
da: Nyeste mærker

[ctx: column header]
en: Age
da: Alder

[ctx: column header]
en: Phase
da: Fase

[ctx: column header]
en: Filename
da: Filnavn

en: Repository Registry
da: Depotliste

en: &Refresh Repository List
da: &Opdater depotliste

en: Refresh the Repository Registry list
da: Opdater depotlisten

en: Open the repository in a new tab
da: Åben depot på fane

en: View the repository's settings
da: Se depotets indstillinger

en: Clone Repository
da: Klon depot

en: Add a repository to this group
da: Tilføj et depot til denne gruppe

en: Cannot open repository
da: Kan ikke åbne depot

en: The selected subrepo:<br><br><i>%s</i><br><br>has been added to the .hgsub file of the repository:<br><br><i>%s</i><br><br>Remember that in order to finish adding the subrepo <i>you must still <u>commit</u></i> the changes to the .hgsub file in order to confirm the addition of the subrepo.
da: Det valgte underdepot:<br><br><i>%s</i><br><br>er blevet tilføjet til .hgsub filen i depotet:<br><br><i>%s</i><br><br>Husk at <i>du skal lave en <b>integration</b></i> af ændringerne i .hgsub for at bekræfte tilføjelsen af underdepotet.

en: &Yes
da: &Ja

en: &No
da: &Nej

en: Confirm Delete
da: Bekræft sletning

en: Failed to open repository
da: Kunne ikke åbne depot

en: Goto ancestor of %s and %s
da: Gå til forgænger for %s og %s

en: Workbench Log Columns
da: Arbejdsbord log kolonner

en: Pull
da: Træk

en: %d outgoing changesets
da: %d udgående ændringer

en: %s - recover repository
da: %s - genskab depot

en: Undo last commit?
da: Fortryd sidste integration?

en: Change &Phase to
da: Ret &Fase til

en: &Graft to Local...
da: &Pod til Lokal...

en: &Unapply Patch
da: &Fjern lap

en: Goto common ancestor
da: Gå tl fælles forgænger

en: Graft Selected to local...
da: Pod valgte til lokal...

en: Apply patch
da: Anvend lap

en: Apply only this patch
da: Anvend denne lap

en: Replace
da: Erstat

en: Append
da: Tilføj

en: Unable to merge
da: Ude af stand til at flette

en: Unable to backout
da: Kan ikke omgøre

en: Backwards phase change requested
da: Baglæns faseskift

en: &Cancel
da: &Annuler

en: Do you really want to <i>force</i> a backwards phase transition?
da: Vil du virkelig <i>tvinge</i> et baglæns faseskift igennem?

en: You are trying to move the phase of revision %d backwards,
    from "<i>%s</i>" to "<i>%s</i>".
    
    However, "<i>%s</i>" is a lower phase level than "<i>%s</i>".
    
    Moving the phase backwards is not recommended.
    For example, it may result in having multiple heads
    if you modify a revision that you have already pushed
    to a server.
    
    Please be careful!
da: Du er i gang med at ændre fasen af revision %d,
    fra "<i>%s</i>" til "<i>%s</i>".
    
    Bemærk, "<i>%s</i>" er en tidligere fase end  "<i>%s</i>".
    
    Det er ikke anbefalet at gå til tidligere faser.
    Hvis du ændrer en revision du allerede har skubbet ud
    til en server kan det medføre flere hoveder.
    
    Vær forsigtig!

en: &Refresh
da: &Opdater

en: Diff &Local to Ancestor
da: Diff &Lokal til forgænger

en: &Diff Other to Ancestor
da: &Diff Anden til forgænger

en: &Edit File
da: &Redigér fil

en: Repository
da: Depot

en: Changeset:
da: Ændring:

en: Child:
da: Barn:

en: Greatest common ancestor of the two changesets.
da: Største fælles forgænger til de to ændringer

en: Changesets that are ancestors of a changeset in set.
da: Ændringer som er forgængere til en ændring i mængden

en: 
    Caught keyboard interrupt, aborting.
da: 
    Fangede tastaturafbrydelse, afbryder.

en: can not read file "%s". Ignored.
da: kan ikke læse filen "%s". Ignoreret.

en: thg: command '%s' is ambiguous:
        %s
da: thg: Kommando '%s' er tvetydig:
        %s

en: thg: unknown command '%s'
da: thg: Ukendt kommando '%s'

en: abort: %s!
da: afbrudt: %s!

en: invalid arguments
da: ugyldige parametre

en: unrecognized profiling format '%s' - Ignored
da: ukendt profileringsformat '%s'  Ignoreret

en: lsprof not available - install from http://codespeak.net/svn/user/arigo/hack/misc/lsprof/
da: lsprof ikke tilgængelig - installer fra http://codespeak.net/svn/user/arigo/hack/misc/lsprof/

en: repository root directory or symbolic path name
da: depotrodfolder eller symbolsk stinavn

en: enable additional output
da: aktiver yderlig output

en: suppress output
da: undertryk output

en: display help and exit
da: vis hjælp og exit

en: print command execution profile
da: udskriv profil for kørselskommando

en: do not fork GUI process
da: undlad at forgrene GUI process

en: always fork GUI process
da: forgren altid GUI proces

en: read file list from file
da: læs fil-liste fra fil

en: read file list from file encoding utf-8
da: læs fil-liste fra fil med utf-8 kodning

en: thg add [FILE]...
da: thg add [FIL]...

en: merge with old dirstate parent after backout
da: flet med oprindelig forælder efter omgør

en: revision to backout
da: ændring at omgøre

en: thg backout [OPTION]... [[-r] REV]
da: thg backout [FLAG]... [[-r] REV]

en: use pull protocol to copy metadata
da: brug træk-protokol til at kopiere metadata

en: record user as committer
da: noter bruger som integrator

en: record datecode as commit date
da: noter dato som integrationsdato

en: thg commit [OPTIONS] [FILE]...
da: thg commit [FLAG] [FIL]...

en: thg drag_copy SOURCE... DEST
da: thg drag_copy KILDE... MÅL

en: thg drag_move SOURCE... DEST
da: thg drag_move KILDE... MÅL

en: use only one form to specify the revision
da: brug kun én formular til at angive revisionen

en: thg forget [FILE]...
da: thg forget [FIL]...

en: revisions to graft
da: revisioner at pode

en: You must provide revisions to graft
da: Du skal angive revisioner at pode

en: ignore case during search
da: ignorer versaler ved søgning

en: thg help [COMMAND]
da: thg help [KOMMANDO]

en: global options:
da: globale indstillinger:

en: use "thg help" for the full list of commands
da: brug "thg help" for den fulde liste af kommandoer

en: use "thg help" for the full list of commands or "thg -v" for details
da: brug "thg help" for den fulde liste af kommandoer eller "thg -v" for detaljer

en: use "thg -v help%s" to show aliases and global options
da: brug "thg -v help%s" for at vise alias og globale flag

en: use "thg -v help %s" to show global options
da: brug "thg -v help %s" for at vise globale flag

en: list of commands:
da: liste af kommandoer:

en: 
    aliases: %s
da: 
    aliasser: %s

en: (no help text available)
da: (ingen hjælpetekst til rådighed)

en: options:
da: indstillinger:

en: no commands defined
da: ingen kommandoer defineret

en: Thg - TortoiseHg's GUI tools for Mercurial SCM (Hg)
da: Thg - TortoiseHg's GUI værktøj til Mercurial SCM (Hg)

en: basic commands:
da: basale kommandoer:

en:  (default: %s)
da:  (standard: %s)

en: thg hgignore [FILE]
da: thg hgignore [FIL]

en: import to the patch queue (MQ)
da: importer til lappekøen (MQ)

en: thg import [OPTION] [SOURCE]...
da: thg import [FLAG] [KILDE]...

en: thg init [DEST]
da: thg init [MÅL]

en: open a new workbench window
da: åben et nyt arbejdsbordsvindue

en: thg log [OPTIONS] [FILE]
da: thg log [FLAG] [FIL]

en: thg manifest [-r REV] [FILE]
da: thg manifest [-r REV] [FIL]

en: Merge revision not specified or not found
da: Flette-revision ikke angivet eller ikke fundet

en: thg rejects [FILE]
da: thg rejects [FIL]

en: thg remove [FILE]...
da: thg remove [FIL]...

en: field to give initial focus
da: felt som gives indledende fokus

en: thg revert [FILE]...
da: thg revert [FIL]...

en: revision to update
da: valge revision

en: name of the hgweb config file (serve more than one repository)
da: navn på hgweb konfigurationsfilen (bruges af mere end et depot)

en: name of the hgweb config file (DEPRECATED)
da: navn på hgweb konfigurationsfilen (FORÆLDET)

en: thg status [OPTIONS] [FILE]
da: thg status [FLAG] [FIL]

en: thg tag [-f] [-l] [-m TEXT] [-r REV] [NAME]
da: thg tag [-f] [-l] [-m TEKST] [-r REV] [NAVN]

en: wait until the second ticks over
da: vent indtil næste sekund

en: notify the shell for paths given
da: notificer shell for angivne stier

en: remove the status cache
da: fjern status cache

en: show the contents of the status cache (no update)
da: vis indholdet af status cache (ingen updatering)

en: update all repos in current dir
da: opdater alle depoter i aktuel folder

en: changeset to view in diff tool
da: ændring at vise i diff-værktøj

en: revisions to view in diff tool
da: revisioner at vise i diff-værktøj

en: bundle file to preview
da: bundt-fil som skal forhåndsvises

en: launch visual diff tool
da: start visuelt diff-værktøj

en: print license
da: udskriv licens

en: thg version [OPTION]
da: thg version [FLAG]

en: TortoiseHg Dialogs (version %s), Mercurial (version %s)
da: TortoiseHg Dialoger (version %s), Mercurial (version %s)

en: Update to:
da: Opdater til:

en: Options:
da: Indstillinger:

en: unknown revision!
da: ukendt revision!

en: &Update
da: &Opdatér

en: Web Server
da: Web server

en: Settings
da: Indstillinger

en: <unspecified>
da: <uspecificeret>

en: &True
da: &Sand

en: &False
da: &Falsk

en: &Unspecified
da: &Uspecificeret

en: &Clear
da: &Ryd

en: UI Language
da: Brugerflade sprog

en: Specify your preferred user interface language (restart needed)
da: Angiv dit foretrukne sprog for brugerflade (genstart påkrævet)

en: Three-way Merge Tool
da: 3-vejs fletteværktøj

en: Visual Diff Tool
da: Værktøj til visuel forskel

en: Specify visual diff tool, as described in the [merge-tools] section of your Mercurial configuration files.  If left unspecified, TortoiseHg will use the selected merge tool. Failing that it uses the first applicable tool it finds.
da: Angiv værktøj til visuel forskel, som beskrevet i [merge-tools] sektionen af din Mercurial konfigurationsfil. Hvis den ikke specificeres, så vil TortoiseHg anvende det valgte fletteværktøj. Mislykkes dette vil den anvende det første anvendelige værktøj den finder.

en: Visual Editor
da: Visuel editor

en: CLI Editor
da: CLI editor

en: Tab Width
da: Tab størrelse

en: Max Diff Size
da: Maksimal diff-størrelse

en: The maximum size file (in KB) that TortoiseHg will show changes for in the changelog, status, and commit windows. A value of zero implies no limit.  Default: 1024 (1MB)
da: Den maksimale størrelse (i KB) hvor TortoiseHg viser ændringer i changelog-, status- og integrér-vinduerne. En værdi på betyder ingen grænse.  Standard: 1024 (1MB)

en: Full Path Title
da: Fuld titel på sti

en: Show a full directory path of the repository in the dialog title instead of just the root directory name.  Default: False
da: Vis en fuld mappe-sti for lageret i dialog-titlen i stedet for blot rodmappens navn. Standard: Falsk

en: Workbench
da: Arbejdsbord

en: Single Workbench Window
da: Kun et arbejdsbordsvindue

en: Author Coloring
da: Forfatterfarver

en: Long Summary
da: Langt uddrag

en: Log Batch Size
da: Batchstørrelse for log

en: The number of revisions to read and display in the changelog viewer in a single batch. Default: 500
da: Antal revisioner der bliver læst og vist ad gangen. Standard: 500

en: Dead Branches
da: Døde Grene

en: Comma separated list of branch names that should be ignored when building a list of branch names for a repository. Default: None (leave blank)
da: Kommasepareret liste af gren-navne som skal skjules når der laves en liste af gren-navne for et depot. Standard: Ingen (tom)

en: Branch Colors
da: Grenfarver

en: Space separated list of branch names and colors of the form branch:#XXXXXX. Spaces and colons in the branch name must be escaped using a backslash (\). Likewise some other characters can be escaped in this way, e.g. \u0040 will be decoded to the @ character, and \n to a linefeed. Default: None (leave blank)
da: Blank-separeret liste af gren-navne og farver på formen "gren:#XXXXXX". Blanktegn og kolon'er i gren-navnet skal skrive med undvigesekvens med foranstillet backslash (\). På samme måde kan andre tegn kodes på denne måde, f.eks. \u0040 for @ tegnet, og \n for linjeskift. Standard: Ingen (tom)

en: Hide Tags
da: Skjul mærkater

en: Space separated list of tags that will not be shown. Useful example: Specify "qbase qparent qtip" to hide the standard tags inserted by the Mercurial Queues Extension. Default: None (leave blank)
da: Blank-separeret liste af mærkater som ikke bliver vist. Brugbart eksempel: "qbase qparent qtip" vil skjule standard-mærkaterne som bliver indsat af Mercurial Queues udviddelsen. Standard: Ingen (tom)

en: Username
da: Brugernavn

en: Summary Line Length
da: Længde af uddragslinje

en: Close After Commit
da: Luk efter opdatering

en: Close the commit tool after every successful commit.  Default: False
da: Luk opdateringsværktøjet efter hver succesfuld opdatering. Standard: False

en: Push After Commit
da: Skub Efter Integration

en: Auto Commit List
da: Auto Integration Liste

en: Auto Exclude List
da: Auto Ekskludér Liste

en: English Messages
da: Engelske beskeder

en: New Commit Phase
da: Fase på ny integration

en: The phase of new commits. Default: draft
da: Fasen der anvendes for nye integrationer. Standard: draft

en: After Pull Operation
da: Efter trækhandling

en: Encoding
da: Indkodning

en: Controls draft phase behavior when working as a server. When true, pushed changesets are set to public in both client and server and pulled or cloned changesets are set to public in the client. Default: True
da: Kontroller draft fase opførsel for server. Når sand, bliver skubbede ændringer set til public både hos klient og server og trækkede eller klonede ændringer bliver sat til public hos klienten. Standard: sand

en: Textual description of the repository's purpose or contents.
da: Tekstuel beskrivelse af depotets anvendelse eller indhold.

en: Contact
da: Kontakt

en: Name or email address of the person in charge of the repository.
da: Navn eller email på den ansvarlige for depotet.

en: Style
da: Stil

en: Which template map style to use
da: Hvilke skabelon mapnings-stil skal anvendes

en: Archive Formats
da: Arkivformater

en: Comma separated list of archive formats allowed for downloading
da: Kommasepareret liste over arkivformater som kan downloades

en: Port to listen on
da: Port at lytte på

en: Push Requires SSL
da: Skub kræver SSL

en: Whether to require that inbound pushes be transported over SSL to prevent password sniffing.
da: Er det obligatorisk at indgående skub-operationer skal anvende SSL for at forbindre password-aflytning

en: Stripes
da: Striber

en: How many lines a "zebra stripe" should span in multiline output. Default is 1; set to 0 to disable.
da: Hvor mange linier skal en "zebrastribe" være på. Standard er 1; sæt til 0 for at deaktivere.

en: Max Files
da: Maks filer

en: Max Changes
da: Maks ændringer

en: Allow Push
da: Tillad skub

en: Whether to allow pushing to the repository. If empty or not set, push is not allowed. If the special value "*", any remote user can push, including unauthenticated users. Otherwise, the remote user must have been authenticated, and the authenticated user name must be present in this list (separated by whitespace or ","). The contents of the allow_push list are examined after the deny_push list.
da: Er det tilladt at skubbe til depotet. Hvis tom eller ikke sat, så er skub ikke tilladt. Værdien "*" betyder at alle kan skubbe, også anonyme brugere. I alle andre tilfælde skal fjernbrugeren have givet sig til kende med et navn i denne liste (adskilt af blanktegn eller ","). Indholdet af tillad_skub listen bliver undersøgt efter forbyd_skub listen.

en: Deny Push
da: Forbyd skub

en: Whether to deny pushing to the repository. If empty or not set, push is not denied. If the special value "*", all remote users are denied push. Otherwise, unauthenticated users are all denied, and any authenticated user name present in this list (separated by whitespace or ",") is also denied. The contents of the deny_push list are examined before the allow_push list.
da: Er det forbudt at skubbe til depotet. Hvis tom eller ikke sat, så er skub ikke forbudt. Værdien "*" betyder at ingen kan skubbe. I alle andre tilfælde bliver anonyme fjernbrugere afvist, og alle autoriserede brugerenavne i denne liste (adskilt af blanktegn eller ",") bliver også afvist. Indholdet af tillad_skub listen bliver undersøgt efter forbyd_skub listen.

en: Host
da: Vært

en: Host name and (optional) port of proxy server, for example "myproxy:8000"
da: Værtsnavn og (valfrigt) port på proxy server, for eksempel "myproxy:8000"

en: Bypass List
da: bypass-liste

en: Optional. Comma-separated list of host names that should bypass the proxy
da: Valgfri. Kommasepareret liste af værtsnavne som skal omgå proxyen

en: Optional. User name to authenticate with at the proxy server
da: Valgfri. Brugernavn overfor proxyserveren

en: Password
da: adgangskode

en: Optional. Password to authenticate with at the proxy server
da: Valgfri. Adgangskode overfor proxyserveren

en: From
da: Fra

en: Email address to use in the "From" header and for the SMTP envelope
da: E-postadresse for afsender

en: To
da: Til

en: Comma-separated list of recipient email addresses
da: Kommasepareret liste over e-post adresser på modtagere

en: Comma-separated list of carbon copy recipient email addresses
da: Kommasepareret liste af cc-modtager-adresser

en: Comma-separated list of blind carbon copy recipient email addresses
da: Kommasepareret liste over blindkopi-modtagere

en: method
da: metode

en: Optional. Method to use to send email messages. If value is "smtp" (default), use SMTP (configured below).  Otherwise, use as name of program to run that acts like sendmail (takes "-f" option for sender, list of recipients on command line, message on stdin). Normally, setting this to "sendmail" or "/usr/sbin/sendmail" is enough to use sendmail to send messages.
da: Valgfri. Metode til at sende e-post. Hvis værdien er "smtp" (standard) anvendes SMTP (konfigureret nedenfor). Andre værdier tages som navn på et program der virker som sendmail (det tager et "-f" flag for afsender, en liste af modtagere på kommandolinjen og beskeden via stdin). Normalt vil det være nok at sætte værdien til "sendmail" eller "/usr/sbin/sendmail" for at sende beskeder.

en: SMTP Host
da: SMTP vært

en: Host name of mail server
da: Værtsnavn for mailserver

en: SMTP Port
da: SMTP port

en: Port to connect to on mail server. Default: 25
da: Port til at forbinde til mail server. Standard: 25

en: SMTP Username
da: SMTP brugernavn

en: Username to authenticate to mail server with
da: Brugernavn til mailserver

en: SMTP Password
da: SMTP kodeord

en: Password to authenticate to mail server with
da: Kodeord til mailserver

en: Local Hostname
da: Lokalt værtsnavn

en: Hostname the sender can use to identify itself to the mail server.
da: Værtsnavn som afsenderen kan bruge til at identificere sig overfor mail serveren.

en: Patch EOL
da: Lap EOL

en: Normalize file line endings during and after patch to lf or crlf.  Strict does no normalization.  Auto does per-file detection, and is the recommended setting. Default: strict
da: Normalisér fillinje-endelser under og efter lap til lf eller crlf. Strict foretager ingen normalisering. Auto foretager detektering per linje, og er den anbefalede indstilling. Standard: strict

en: Git Format
da: Git format

en: Use git extended diff header format. Default: False
da: Brug git udviddet diff-header format. Standard: Falsk

en: No Dates
da: Ingen datoer

en: Do not include modification dates in diff headers. Default: False
da: Inkluder ikke ændringsdato i diff headers. Standard: Falsk

en: Show Function
da: Vis funktion

en: Show which function each change is in. Default: False
da: Vis hvilken funktion hver ændring tilhører. Standard: Falsk

en: Ignore White Space
da: Ignorer blanktegn

en: Ignore WS Amount
da: Ignorer mængden af blanktegn

en: Ignore Blank Lines
da: Ignorer tomme linier

en: Extensions
da: Udvidelser

en: Issue Tracking
da: Issue overvågning

en: Defines the regex to match when picking up issue numbers.
da: Definerer det regex som skal matches ved opsamling af emne-tal.

en: Issue Link
da: Emne-henvisning

en: Mandatory Issue Reference
da: Obligatorisk Issue-henvisning

en: Patterns
da: Mønstre

en: TortoiseHg Settings
da: TortoiseHg indstillinger

en: Iniparse package not found
da: Iniparse pakke ikke fundet

en: Can't change settings without iniparse package - view is readonly.
da: Kan ikke ændre opsætning uden iniparse pakken - data er derfor skrivebeskyttet

en: %s's global settings
da: %s's globale indstillinger

en: No repository found
da: Intet depot fundet

en: no repo at
da: intet depot på

en: %s project settings (.hg/projrc)
da: %s projekt-indstillinger (.hg/projrc)

en: %s repository settings
da: %s depot-indstillinger

en: Restart all TortoiseHg applications for the following changes to take effect:
da: Genstart alle TortoiseHg applikationer for at de følgende ændringer kan slå igennem:

en: &No (discard changes)
da: &Nej (kassér ændringer)

en: Reload
da: Genindlæs

en: Settings File:
da: Indstillingsfilen:

en: &Save
da: &Gem

en: Confirm Reload
da: Bekræft genindlæsning

en: Unsaved changes will be lost.
    Do you want to reload?
da: Ikke gemte ændringer vil blive tabt.
    Ønsker du at genindlæse?

en: Unable to create a Mercurial.ini file
da: Ikke i stand til at oprette en Mercurial.ini-fil

en: Context Menu
da: Kontekstmenu

en: Top menu items:
da: Hovedmenupunkter:

en: Sub menu items:
da: Undermenupunkter:

en: Menu Behavior
da: Menu-opførsel

en: Hide context menu outside repositories
da: Skjul kontekst-menu udenfor depoter

en: Do not show menu items on unversioned folders (use shift + click to override)
da: Vis ikke menu-linjer på ikke-versionerede foldere (brug shift+klik for at tilsidesætte)

en: Icons
da: Ikoner

en: Local disks only
da: Kun lokale diske

en: Enabled Overlay Handlers
da: Slog overlægningshåndtering til

en: Warning: affects all Tortoises, logoff required after change
da: Advarsel: påvirker alle Tortoise'er, logud påkrævet efter ændring

en: Added
da: Tilføjet

en: Locked*
da: Låst*

en: Ignored*
da: Ignoreret*

en: Unversioned
da: Ikke versioneret

en: Readonly*
da: Læs-alene*

en: Deleted*
da: Slettet*

en: *: not used by TortoiseHg
da: *: bruges ikke af TortoiseHg

en: Taskbar
da: Proceslinjen

en: Show Icon
da: Vis ikon

en: Highlight Icon
da: Fremhæv ikon

en: Clear
da: Ryd

en: Clear the current shelf file
da: Ryd den nuværende hylde-fil

en: Delete the current shelf file
da: Slet den nuværende hylde-fil

en: Delete selected chunks
da: Slet valgte blokke

en: Move all files right
da: Flyt alle filer til højre

en: Move selected file right
da: Flyt valgte fil til højre

en: Edit file
da: Rediger fil

en: Move selected chunks right
da: Flyt valgte blokke til højre

en: Refresh
da: Opdater

en: New Shelf
da: Ny hylde

en: Move selected chunks left
da: Flyt valgte blokke til venstre

en: Move selected file left
da: Flyt valgte fil til venstre

en: Move all files left
da: Flyt alle filer til venstre

en: TortoiseHg New Shelf Name
da: TortoiseHg Ny Hylde Navn

en: Specify name of new shelf
da: Angiv navnet på den nye hylde

en: A shelf name cannot contain %s
da: Et hylde-navn kan ikke indeholde %s

en: A shelf file of that name already exists
da: Der findes allerede en hylde-fil med det navn

en: New shelf created
da: Ny hylde oprettet

en: Delete shelf file %s?
da: Slet hylde-fil %s?

en: Shelf deleted
da: Hylde slettet

en: Clear contents of shelf file %s?
da: Ryd indholdet af hylde-fil %s?

en: Shelf cleared
da: Hylde ryddet

en: Shelf: %s
da: Hylde: %s

en: Use custom commit message:
da: Brug tilpasset integreringsbesked

en: Remove filter, show root
da: Fjern filter, vis roden

en: No appropriate files
da: Ingen passende filer

en: No files found for this operation
da: Ingen filer passede til denne operation

en: Stat
da: Status

en: Filename
da: Filnavn

en: modified
da: ændret

en: added
da: tilføjet

en: removed
da: fjernet

en: unknown
da: ukendt

en: missing
da: mangler

en: ignored
da: ignoreret

en: clean
da: ren

en: Paths in Repository Settings:
da: Sti'er i depot-indstillinger

en: branch:
da: gren:

en: Post Pull:
da: Efter træk:

en: Pulling from %s...
da: Trækker fra %s...

en: Pull from %s completed
da: Træk fra %s fuldført

en: Pull from %s aborted, ret %d
da: Træk fra %s afbrudt, returkode %d

en: %s (submitted)
da: %s (indsendt)

en: %s (pending)
da: %s (afventer)

en: Unable to parse p4pending output
da: Kan ikke parse p4pending output

en: %d pending changelists found
da: %d afventende ændringslister fundne

en: No pending Perforce changelists
da: Ingen afventende Perforce ændringslister

en: Aborted p4pending
da: Afbrudt p4pending

en: Unable to determine pending changesets
da: Ikke i stand til at bestemme afventende ændringssæt

en: Confirm Push to remote Repository
da: Bekræft skub til fjern-depot

en: Push to remote repository
    %s
    ?
da: Skub til fjern-depot
    %s
    ?

en: No outgoing changesets
da: Ingen udgående ændringssæt

en: Post Pull Behavior
da: Handling efter træk

en: Select post-pull operation for this repository
da: Vælg efter-træk-handling for dette depot

en: None - simply pull changesets
da: Ingen - træk ændringer

en: Update - pull, then try to update
da: Opdater - træk, fulgt af opdater

en: Unable to save post pull operation
da: Kunne ikke gemme efter-træk-handling

en: ### host certificate fingerprint ###
da: ### værtscertifikat fingeraftryk ###

en: Tag - %s
da: Mærkat - %s

en: Tag:
da: Mærke:

en: Use English commit message
da: Brug engelsk integreringsbesked

en: local
da: lokal

en: Move
da: Flyt

en: Added tag %s for changeset %s
da: Tilføjet mærke %s til ændring %s

en: Removed tag %s
da: Mærke %s er fjernet

en: Import - %s
da: Importér - %s

en: Browse Directory...
da: Gennemse katalog...

en: Import from Clipboard
da: Importér fra udklipsholder

en: Do not strip paths (-p0), required for SVN patches
da: Strip ikke stier (-p0), påkrævet for SVN-lapper

en: Preview:
da: Forhåndsvisning:

en: Shelf
da: Hylde

en: %s patches
da: %s lapper

en: Nothing to import
da: Intet at importere

en: Strip:
da: Fjern:

en: Discard local changes, no backup (-f/--force)
da: Kasser lokale ændringer, uden sikkerhedskopi (-f/--force)

en: No backup (-n/--nobackup)
da: Ingen sikkerhedskopiering (-n/--nobackup)

en: Unknown revision!
da: Ukendt revision!

en: Confirm Strip
da: Bekræft fjern

en: Strip - %s
da: Fjern - %s

en: Parent 1:
da: Forælder 1:

en: Parent 2:
da: Forælder 2:

en: List updated files (--verbose)
da: Vis opdaterede filer (--verbose)

en: Discard local changes, no backup (-C/--clean)
da: Forkast lokale ændringer, ingen sikkerhedskopi (-C/--clean)

en: Always merge (when possible)
da: Flet altid (når det er muligt)

en: (same as parent)
da: (samme som forælder)

en: Discard - discard local changes, no backup
da: Forkast - forkaster lokale ændringer, uden sikkerhedskopi

en: &Shelve
da: &Hylde

en: Merge - allow to merge with local changes
da: Flet - for at flette med lokale ændringer

en: Confirm Update
da: Bekræft opdater

en: Update - %s
da: Opdater - %s

en: [non-existant]
da: [ikke-eksisterende]

en: Tool launch failure
da: Kunne ikke starte værktøj

en: No diff tool found
da: Intet diff-værktøj fundet

en: No visual diff tools were detected
da: Ingen visuelle diff-værktøjer blev registreret

en: [working copy]
da: [arbejdskopi]

en: Unable to find changeset
da: Ikke i stand til at finde ændringssæt

en: You likely need to refresh this application
da: Du skal sandsynligvis genopfriske dette program

en: No file changes
da: Ingen filer ændret

en: There are no file changes to view
da: Der er ingen fil-ændringer at se

en: working changes
da: arbejdsændringer

en: Visual Diffs -
da: Visuel diff -

en:  filtered
da:  filtrerede

en: Temporary files are removed when this dialog is closed
da: Midlertidige filer bliver fjernet når denne dialog lukkes

en: Dir diff to p1
da: Katalog diff til p1

en: Dir diff to p2
da: Katalog diff til p2

en: 3-way dir diff
da: 3-vejs dir katalog diff

en: Directory diff
da: Katalog diff

en: Confirm Discard
da: Bekræft forkastning

en: Select Repository
da: Vælg depot

en: New &Workbench
da: Nyt &Arbejdsbord

en: &New Repository...
da: &Nyt depot...

en: Clon&e Repository...
da: &Klon depot...

en: &Open Repository...
da: &Åben depot...

en: &File
da: &Filer

en: &View
da: &Vis

en: &Repository
da: &Depot

en: &Help
da: &Hjælp

en: &Close Repository
da: &Luk depot

en: Sh&ow Repository Registry
da: Vis depot&liste

en: About &Qt
da: Om &Qt

en: &About TortoiseHg
da: &Om TortoiseHg

en: TortoiseHg Workbench
da: TortoiseHg arbejdsbord

en: %s - TortoiseHg Workbench - %s
da: %s - TortoiseHg arbejdsbord - %s

en: %s - TortoiseHg Workbench
da: %s - TortoiseHg arbejdsbord

en: This error will not be shown again until you restart the workbench
da: Denne fejl vil ikke blive vist igen før du har genstartet arbejdsbordet

en: abort:
da: afbrudt:

en: SSL: Server certificate verify failed
da: SSL: Kontrol af server certificate fejlede

en: SSL: unknown error %s:%s
da: SSL: ukendt fejl %s:%s

en: SSL error: %s
da: SSL fejl: %s

en: inotify is not supported on this platform
da: inotify er ikke supporteret på denne platform

en: eol is incompatible with win32text
da: eol er ikke kompatibel med win32text

en: win32text is incompatible with eol
da: win32text er ikke kompatibel med eol

en: hgsubversion is incompatible with perfarce
da: hgsubversion er ikke kompatibel med perfarce

en: perfarce is incompatible with hgsubversion
da: perfarce er ikke kompatibel med hgsubversion

en: %d year | %d years
da[0]: %d år
da[1]: %d år

en: %d month | %d months
da[0]: %d måned
da[1]: %d måneder

en: %d week | %d weeks
da[0]: %d uge
da[1]: %d uger

en: %d day | %d days
da[0]: %d dag
da[1]: %d dage

en: %d hour | %d hours
da[0]: %d time
da[1]: %d timer

en: %d minute | %d minutes
da[0]: %d minut
da[1]: %d minutter

en: %d second | %d seconds
da[0]: %d sekund
da[1]: %d sekunder

en: now
da: nu

en: command parse error: %s
da: kommando-fortolkningsfejl: %s

en: no matches found: %s
da: ingen fundne match: %s

en: Commit...
da: Integrér...

en: Commit changes in repository
da: Integrér ændringer i depot

en: Create Repository Here
da: Lav depot her

en: Create a new repository
da: Operet et nyt depot i destinationsfolderen

en: Clone...
da: Klon...

en: Create clone here from source
da: Lav klon her fra kilden

en: File Status
da: Fil status

en: Repository status & changes
da: Depotstatus og -ændringer

en: Add Files...
da: Tilføj filer...

en: Add files to version control
da: Tilføj filer til versionskontrol

en: Revert Files...
da: Tilbagefør filer...

en: Revert file changes
da: Tilbagefør ændringer

en: Forget Files...
da: Glem filer...

en: Remove files from version control
da: Fjern filer fra versionskontrol

en: Remove Files...
da: Fjern filer...

en: Rename File
da: Omdøb fil

en: Rename file or directory
da: Omdøb fil eller katalog

en: View change history in repository
da: Vis ændringshistorik i depot

en: File History
da: Filhistorie

en: View change history of selected files
da: Vis ændringshistorik for valgte filer

en: Synchronize
da: Synkroniser

en: Synchronize with remote repository
da: Synkroniser med andet depot

en: Start web server for this repository
da: Start web-server for dette depot

en: Update...
da: Opdater...

en: Update working directory
da: Opdater arbejdskatalog

en: Update Icons
da: Opdater ikoner

en: Update icons for this repository
da: Opdater ikoner for dette depot

en: Global Settings
da: Globale indstillinger

en: Configure user wide settings
da: Konfigurer brugerinstillinger

en: Repository Settings
da: Depot-indstillinger

en: Configure repository settings
da: Konfigurer depotinstillinger

en: Explorer Extension Settings
da: Indstillinger for Explorer-udvidelse

en: Configure Explorer extension
da: Konfigurér Explorer-udvidelse

en: About TortoiseHg
da: Om TortoiseHg

en: Show About Dialog
da: Vis versionsinformationer om TortoiseHg

en: View changes using GUI diff tool
da: Se ændringer med et GUI diff-værktøj

en: Edit Ignore Filter
da: Rediger generelt ignorerfilter

en: Edit repository ignore filter
da: Rediger depotets ignorerfilter

en: Guess Renames
da: Gæt omdøbninger

en: Detect renames and copies
da: Find omdøbninger og kopieringer

en: Search History
da: Søg i historie

en: Search file revisions for patterns
da: Søg i fil-revisioner efter mønstre

en: DnD Synchronize
da: Træk-og-slip synkroniser

en: Synchronize with dragged repository
da: Synkroniser med indtrukket depot

en: password:
da: kodeord:

en: repository %s not found
da: depot %s ikke fundet
