tortoisehg - en to fr translation catalogue (2264 entries)

en: TortoiseHg Overlay Icon Server
fr: Icône du serveur de TortoiseHg Overlay

en: Exit
fr: Quitter

en: About
fr: À propos

en: Several icons are courtesy of the TortoiseSVN and Tango projects
fr: Plusieurs icônes sont offertes par les projets TortoiseSVN et Tango

en: You can visit our site here
fr: Vous pouvez aller voir notre site ici

en: &License
fr: &Licence

en: with Mercurial-%s, Python-%s, PyQt-%s, Qt-%s
fr: avec Mercurial-%s, Python-%s, PyQt-%s, Qt-%s

en: A new version of TortoiseHg (%s) is ready for download!
fr: Une nouvelle version de TortoiseHg (%s) est disponible !

en: License
fr: Licence

en: = Working Directory Parent =
fr: = Parent du répertoire de travail =

en: Directory of files
fr: Répertoire de fichiers

en: Tar archives
fr: Archives tar

en: Uncompressed tar archive
fr: Archive tar décompressée

en: Bzip2 tar archives
fr: Archives tar Bzip2

en: Tar archive compressed using bzip2
fr: Archive tar compressée en utilisant bzip2

en: Gzip tar archives
fr: Archives Gzip tar

en: Tar archive compressed using gzip
fr: Archive tar compressée en utilisant gzip

en: Zip archives
fr: Archives zip

en: Uncompressed zip archive
fr: Archive zip décompressée

en: Zip archive compressed using deflate
fr: Archive zip compressée utilisant deflate

en: Revision:
fr: Révision :

en: All files in this revision
fr: Tous les fichiers dans cette révision

en: Only files modified/created in this revision
fr: Seulement les fichiers modifiés/créés dans cette révision

en: Only files modified/created since:
fr: Uniquement les fichiers modifiés/créés depuis :

en: Archive Content:
fr: Contenu de l'archive :

en: Recurse into subrepositories
fr: Parcourir les sous-dépôts

en: Browse...
fr: Parcourir...

en: Destination path:
fr: Chemin de destination :

en: Archive types:
fr: Types d'archives :

en: Hg command:
fr: Commande de Hg :

en: Select Destination Folder
fr: Sélectionnez un dossier de destination

en: Select Destination File
fr: Sélectionnez un fichier de destination

en: All files (*)
fr: Tous les fichiers (*)

en: Duplicate Name
fr: Nom déjà existant

en: The destination "%s" already exists as a file!
fr: "%s" existe déjà comme fichier destination.

en: Confirm Overwrite
fr: Confirmer le replacement

en: The directory "%s" is not empty!
    
    Do you want to overwrite it?
fr: Le répertoire "%s" n'est pas vide !
    
    Voulez-vous le remplacer ?

en: The file "%s" already exists!
    
    Do you want to overwrite it?
fr: Le fichier "%s" existe déjà !
    
    Voulez-vous le remplacer ?

en: The destination "%s" already exists as a folder!
fr: "%s" existe déjà comme dossier destination.

en: &Archive
fr: &Archiver

en: Backout requires a parent revision
fr: Faire un backout nécessite une révision parente

en: Cannot backout change on a different branch
fr: Ne peut pas faire de backout sur une branche différente

en: Prepare to backout
fr: Préparer à faire un backout

en: Verify backout revision and ensure your working directory is clean.
fr: Vérifier la révision de backout et s'assurer que le répertoire de travail est propre

en: Backing out a parent revision is a single step operation
fr: Faire un backout d'un révision parente est une opération en une seule étape

en: Backout revision
fr: Révision de backout

en: Not a head, backout will create a new head!
fr: Pas une tête, le backout créera une nouvelle tête !

en: Current local revision
fr: Révision locale actuelle

en: Working directory status
fr: État du répertoire du travail

en: Checking...
fr: Vérification...

en: Before backout, you must <a href="commit"><b>commit</b></a>, <a href="shelve"><b>shelve</b></a> to patch, or <a href="discard"><b>discard</b></a> changes.
fr: Avant le backout, vous devez <a href="commit"><b>committer</b></a>, <a href="shelve"><b>faire un "shelve"</b></a> ou <a href="discard"><b>abandonner</b></a> les changements.

en: Automatically resolve merge conflicts where possible
fr: Résoudre automatiquement les conflits de fusion dans la mesure du possible

en: <b>Uncommitted local changes are detected</b>
fr: <b>Changements locaux non commités détectés</b>

en: Clean
fr: Propre

en: Backing out, then merging...
fr: Faisant le backout, ensuite fusionnant...

en: All conflicting files will be marked unresolved.
fr: Tous les fichiers en conflit seront marqués non résolus.

en: Automatically advance to next page when backout and merge are complete.
fr: Avancer automatiquement à la page suivante quand le backout et la fusion sont terminées.

en: %d files have <b>merge conflicts</b> that must be <a href="resolve"><b>resolved</b></a>
fr: %d fichiers ont des <b>conflits de fusion</b> qui doivent être <a href="resolve"><b>résolus</b></a>

en: No merge conflicts, ready to commit
fr: Aucun conflit de fusion, prêt à appliquer un commit

en: Commit backout and merge results
fr: Committer le backout et fusionner les résultats

en: Working Directory
fr: Répertoire de travail

en: Working Directory (merged)
fr: Espace de travail (fusionné)

en: Commit message
fr: Message de commit

en: Skip final confirmation page, close after commit.
fr: Sauter la confirmation finale, fermer après commit.

en: Backed out changeset:
fr: Backout sur la révision :

en: Confirm Discard Message
fr: Confirmer le message d'abandon

en: Discard current backout message?
fr: Abandonner le message de backout actuel ?

en: Use English backout message
fr: Utiliser le message de backout en anglais

en: Backing out and committing...
fr: En cours de back out et de commit...

en: Please wait while making backout.
fr: Veuillez attendre pendant le backout.

en: Committing...
fr: Commit en cours...

en: Please wait while committing merged files.
fr: Attendre pendant le commit des fichiers fusionnés.

en: Finished
fr: Fini

en: Backout changeset
fr: Révision de backout

en: Accept
fr: Accepter

en: Known good revision:
fr: Révision connue comme bonne :

en: Known bad revision:
fr: Révision connue comme mauvaise :

en: Discard local changes (revert --all)
fr: Abandonner les changements locaux (revert --all)

en: Revision is &Good
fr: La révision est b&onne

en: Revision is &Bad
fr: La révision est &mauvaise

en: &Skip this Revision
fr: &Sauter cette révision

en: Close
fr: Fermer

en: Error encountered.
fr: Erreur rencontrée.

en: Culprit found.
fr: Coupable trouvé.

en: Revision
fr: Révision

en: Test this revision and report findings. (good/bad/skip)
fr: Tester cette révision et indiquer le résultat (bonne/mauvaise/sauter).

en: %s (hint: %s)
fr: %s (indice : %s)

en: Bookmark:
fr: Signet :

en: New Name:
fr: Nouveau nom :

en: Activate:
fr: Activer :

en: &Add
fr: &Ajouter

en: Re&name
fr: Re&nommer

en: &Remove
fr: Enleve&r

en: &Move
fr: Déplacer

en: Bookmark - %s
fr: Signet - %s

en: A bookmark named "%s" already exists
fr: Un signet nommé "%s" existe déjà

en: Bookmark '%s' has been added
fr: Le signet '%s' a été ajouté

en: Bookmark named "%s" does not exist
fr: Le signet nommé "%s" n'existe pas

en: Bookmark '%s' has been moved
fr: Le signet '%s' a été déplacé

en: Bookmark '%s' does not exist
fr: Le signet '%s' n'existe pas

en: Bookmark '%s' has been removed
fr: Le signet '%s' a été enlevé

en: Bookmark '%s' has been renamed to '%s'
fr: Le signet '%s' a été renommé en '%s'

en: TortoiseHg Bookmark Sync
fr: Synchronisation des signets TortoiseHg

en: Outgoing Bookmarks
fr: Signets sortants

en: &Push Bookmark
fr: &Pousser un signet

en: &Remove Bookmark
fr: Enleve&r un signet

en: Incoming Bookmarks
fr: Signets entrants

en: P&ull Bookmark
fr: Tirer un signet

en: R&emove Bookmark
fr: &Enlever un signet

en: Pushed local bookmark: %s
fr: Signet local tiré : %s

en: Pulled remote bookmark: %s
fr: Signet distant tiré : %s

en: Removed remote bookmark: %s
fr: Signet distant enlevé : %s

en: Removed local bookmark: %s
fr: Signet local enlevé : %s

en: %s - branch operation
fr: %s - opération de branche

en: Select branch of merge commit
fr: Sélectionner la branche du commit de fusion

en: Changes take effect on next commit
fr: Les changements prendront effet au prochain commit

en: No branch changes
fr: Aucun changement de branche

en: Open a new named branch
fr: Ouvrir une nouvelle branche nommée

en: Close current branch
fr: Fermer la branche actuelle

en: Please report this bug to our <a href="%s">bug tracker</a>
fr: Veuillez signaler ce problème sur notre <a href="%s">suivi de bug</a>

en: Checking for updates...
fr: Vérification des mises à jour...

en: Copy
fr: Copier

en: Quit
fr: Quitter

en: TortoiseHg Bug Report
fr: Rapport de bug TortoiseHg

en: Upgrading to a more recent TortoiseHg is recommended.
fr: Une mise à jour vers une version plus récente de TortoiseHg est recommandée.

en: Your TortoiseHg is up to date.
fr: Votre TortoiseHg est à jour.

en: Save error report to
fr: Enregistrer le rapport d'erreur sous

en: Text files (*.txt)
fr: Fichiers texte (*.txt)

en: Error writing file
fr: Erreur lors de l'écriture du fichier

en: TortoiseHg Error
fr: Erreur de TortoiseHg

en: If you still have trouble, <a href="#bugreport">please file a bug report</a>.
fr: Si vous avez toujours des problèmes, <a href="#bugreport">veuillez remplir un rapport d'erreur</a>.

en: Visual Diff
fr: Diff visuel

en: View file changes in external diff tool
fr: Voir les changements du fichier dans un outil de diff externe

en: Edit Local
fr: Éditer la révision locale

en: Edit current file in working copy
fr: Éditer le fichier actuel dans le répertoire de travail

en: Revert to Revision
fr: Revenir à la révision

en: Revert file(s) to contents at this revision
fr: Ramener le(s) fichier(s) au contenu de cette révision

en: Patch failed to apply
fr: L'application du patch a échoué

en: Manually resolve rejected chunks?
fr: Résoudre manuellement les morceaux rejetés ?

en: Edit patched file and rejects?
fr: Éditer le fichier patché et les rejets ?

en: No deletable chunks
fr: Aucun morceau supprimable

en: Completely remove file from patch?
fr: Supprimer complètement le fichier du patch ?

en: Revert all file changes?
fr: Rétablir tous les changements de fichier ?

en: No chunks remain
fr: Aucun morceau restant

en: file has been deleted, refresh
fr: le fichier a été supprimé, rafraîchir

en: file has been modified, refresh
fr: le fichier a été modifié, rafraîchir

en: Unable to merge chunks
fr: Impossible de fusionner les morceaux

en: Add or remove patches must be merged in the working directory
fr: Les patches d'ajout ou de suppression doivent être fusionnés dans le répertoire de travail

en: Unable to remove
fr: Impossible d'enlever

en: Unable to remove file %s,
    permission denied
fr: Impossible de supprimer le fichier %s,
    permission refusée

[ctx: files]
en: All
fr: Tous

[ctx: files]
en: None
fr: Aucun

en: Toggle display of text search bar
fr: Afficher la barre de recherche

en: Diff Toolbar
fr: Barre d'outil de diff

en: Chunks selected: %d / %d
fr: Morceaux sélectionnés : %d / %d

en: Please wait while the file is opened ...
fr: Veuillez attendre l'ouverture du fichier...

en: Source:
fr: Source :

en: Destination:
fr: Destination :

en: Clone to revision:
fr: Cloner jusqu'à la révision :

en: A revision identifier, bookmark, tag or branch name
fr: Un identifiant de révision, signet, étiquette ou nom de branche

en: Do not update the new working directory
fr: Ne pas mettre à jour le nouveau répertoire de travail

en: Use pull protocol to copy metadata
fr: Utiliser le protocole 'pull' pour copier les métadonnées

en: Clone with minimal processing
fr: Cloner avec traitement minimum

en: Include patch queue
fr: Inclure la queue de patch

en: Use proxy server
fr: Utiliser un serveur proxy

en: Do not verify host certificate
fr: Ne pas vérifier le certificat de l'hôte

en: Remote command:
fr: Commande distante :

en: Use largefiles
fr: Utiliser largefiles

en: Start revision:
fr: Révision de début :

en: Select source repository
fr: Sélectionner un dépôt d'origine

en: Select destination repository
fr: Sélectionner un dépôt de destination

en: Select patch folder
fr: Sélectionner le dossier de patch

en: Clone - %s
fr: Clonage - %s

en: &Clone
fr: &Cloner

en: failed to start command
fr: impossible de démarrer la commande

en: error while running command
fr: erreur lors de l'exécution de la commande

en: process exited unexpectedly with code %d
fr: processus terminé à l'improviste avec le code %d

en: failed to encode command: %s
fr: impossible d'encoder la commande : %s

en: timed out while reading: %r...
fr: attente trop longue en lisant : %r...

en: timed out waiting for message
fr: attente trop longue du message

en: unexpected response on required channel %r
fr: réponse inattendue sur le canal requis %r

en: invalid "hello" message: %r
fr: message "hello" invalide : %r

en: no "runcommand" capability
fr: pas de capacité "runcommand"

en: corrupted command result: %r
fr: résultat de la commande corrompu : %r

en: failed to encode input: %s
fr: impossible d'encoder l'entrée : %s

en: Terminated by user
fr: Terminé par l'utilisateur

en: [command terminated by user %s]
fr: [commande terminée par l'utilisateur %s]

en: [command interrupted %s]
fr: [commande interrompue %s]

en: [command returned code %d %%s]
fr: [la commande a retourné le code %d %%s]

en: [command completed successfully %s]
fr: [la commande s'est terminée avec succès %s]

en: Running...
fr: En cours d'exécution...

en: Failed!
fr: Échec !

en: Clea&r Log
fr: Efface&r le journal de sortie

en: TortoiseHg Prompt
fr: Ligne de commande TortoiseHg

en: Show Detail
fr: Afficher le détail

en: Hide Detail
fr: Masquer le détail

en: Confirm Exit
fr: Confirmer la fermeture

en: Mercurial command is still running.
    Are you sure you want to terminate?
fr: La commande Mercurial est toujours en cours d'exécution.
    Voulez-vous la terminer ?

en: &Run
fr: Exécute&r

en: TortoiseHg Command Dialog
fr: Dialogue de commande TortoiseHg

en: Command Error
fr: Erreur de commande

en: [Code: %d]
fr: [Code : %d]

en: Merge
fr: Fusion

en: Merge with %s
fr: Fusion avec %s

en: Patch Name Required
fr: Nom de patch requis

en: You must enter a patch name
fr: Vous devez entrer un nom de patch

[ctx: start progress]
en: MQ Action
fr: Action MQ

en: Commit Dialog Toolbar
fr: Barre d'outils du dialogue de commit

en: Branch:
fr: Branche :

en: Copy message
fr: Copier un message

en: Copy one of the recent commit messages
fr: Copier un des messages récents de commit

en: Show Issues
fr: Afficher les problèmes

en: Please wait...
fr: Veuillez patienter...

en: Failed to load issue tracker '%s': %s
fr: Impossible de charger le suivi de problème '%s' : %s

en: Issue Tracker
fr: Suivi de problèmes

en: Show Issues...
fr: Afficher les problèmes...

en: Stop
fr: Arrêter

en: ### patch name ###
fr: ### nom du patch ###

en: Commit changes
fr: Committer les changements

en: Commit
fr: Committer

en: Amend current revision
fr: Amender la révision actuelle

en: Amend
fr: Amender

en: Create a new patch
fr: Créer un nouveau patch

en: Refresh current patch
fr: Rafraîchir le patch actuel

en: Confirm Branch Change
fr: Confirmer le changement de branche

en: Named branch "%s" already exists, last used in revision %d
fr: La branche nommée "%s" existe déjà, dernière utilisation à la révision %d

en: Restart &Branch
fr: Redémarrer la &branche

en: &Commit to current branch
fr: Committer dans la branche actuelle

en: Cancel
fr: Annuler

en: Confirm New Branch
fr: Confirmer la création de nouvelle branche

en: Create new named branch "%s" with this commit?
fr: Créer une nouvelle branche "%s" avec ce commit ?

en: Create &Branch
fr: Créer une &branche

en: Close Branch:
fr: Fermer la branche :

en: New Branch:
fr: Nouvelle branche :

en: <b>Selected Options:</b> %s
fr: <b>Options sélectionnées :</b> %s

en: Parent:
fr: Parent :

en: Patch name:
fr: Nom du patch :

en: Close %s branch
fr: Fermer la branche %s

en: Rollback commit to revision %d
fr: Défaire le commit et revenir à la révision %d

en: Confirm Undo
fr: Confirmer l'annulation

en: Discard current commit message?
fr: Abandonner le message de commit actuel ?

en: Message Translation Failure
fr: Erreur de transposition de message

en: Unable to translate message to local encoding.
    Consider setting HGENCODING environment variable.
    
    Replace untranslatable characters with "?"?
fr: Impossible de transposer le message dans l'encodage local.
    Envisager de configurer la variable d'environnement HGENCODING.
    
    Remplacer les caractères non-transposables par "?" ?

en: &Replace
fr: &Remplacer

en: Nothing Committed
fr: Rien n'a été committé

en: Please enter commit message
fr: Veuillez entrer un message de commit

en: No issue link was found in the commit message.  The commit message should contain an issue link.  Configure this in the 'Issue Tracking' section of the settings.
fr: Aucun lien vers un problème n'a été trouvé dans le message de commit. Le message de commit devrait contenir un lien vers un problème. Configurer ceci dans la section 'Suivi de problèmes' des préférences.

en: No files checked
fr: Aucun fichier sélectionné

en: No modified files checkmarked for commit
fr: Aucun fichier modifié marqué pour être committé

en: Confirm Add
fr: Confirmer l'ajout

en: Add selected untracked files?
fr: Ajouter les fichiers sélectionnés non suivis ?

en: Confirm Remove
fr: Confirmer la suppression

en: Remove selected deleted files?
fr: Enlever les fichiers sélectionnés supprimés ?

en: Nothing changed.
fr: Rien n'a changé.

en: %s - commit options
fr: %s - options de commit

en: Set username:
fr: Définir un nom d'utilisateur :

en: Save in Repo
fr: Enregistrer dans le dépôt

en: Save Global
fr: Enregistrer globalement

en: Set Date:
fr: Définir une date :

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Push After Commit:
fr: Pousser après commit :

en: Auto Includes:
fr: Inclusion automatique :

en: Recurse into subrepositories (--subrepos)
fr: Parcourir les sous-dépôts (--subrepos)

en: Unable to save username
fr: Impossible d'enregistrer le nom d'utilisateur

en: Iniparse must be installed.
fr: Iniparse doit être installé.

en: Unable to write configuration file
fr: Impossible d'enregistrer le fichier de configuration

en: Unable to save after commit push
fr: Impossible d'enregistrer après avoir poussé le commit

en: Unable to save auto include list
fr: Impossible d'enregistrer la liste d'inclusion automatique

en: Unable to save recurse in subrepos.
fr: Impossible d'enregistrer l'option de récursion dans des sous-dépôts.

en: Invalid date format
fr: Format de date invalide

en: No username configured
fr: Aucun nom d'utilisateur configuré

en: TortoiseHg Commit
fr: Commit TortoiseHg

en: Are you sure that you want to cancel the commit operation?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir annuler l'opération de commit ?

en: Compress changesets up to and including
fr: Compresser les révisions jusqu'à et y compris

en: Onto destination
fr: Vers la destination

en: Compress
fr: Compresser

en: Compress - %s
fr: Compresser - %s

en: Before compress, you must <a href="commit"><b>commit</b></a>, <a href="shelve"><b>shelve</b></a> to patch, or <a href="discard"><b>discard</b></a> changes.
fr: Avant de compresser, vous devez  <a href="commit"><b>committer</b></a>, <a href="shelve"><b>faire un "shelve"</b></a> ou <a href="discard"><b>abandonner</b></a> les modifications.

en: You may continue the compress
fr: Vous pouvez continuer la compression

en: Changes have been moved, you must now commit
fr: Les changements ont été déplacés, vous devez committer maintenant

[ctx: action button]
en: Commit
fr: Committer

en: Compress is complete, old history untouched
fr: La compression est terminée, l'ancien historique est intact

en: must be specified repository
fr: doit être le dépôt spécifié

en: must be specified 'type' in style
fr: doit être du 'type' spécifié dans le style

en: Git Commit:
fr: Commit Git :

en: Summary:
fr: Résumé :

en: User:
fr: Utilisateur :

en: Date:
fr: Date :

en: Age:
fr: Âge :

en: Branch:
fr: Branche :

en: Close:
fr: Fermer :

en: Tags:
fr: Étiquettes :

en: Graft:
fr: Greffe depuis :

en: Transplant:
fr: Transplant :

en: Obsolete state:
fr: État obsolète :

en: Perforce:
fr: Perforce :

en: Subversion:
fr: Subversion :

en: Converted From:
fr: Converti de :

en: Original Parent:
fr: Parent original :

en: No items to display
fr: Aucun article à afficher

en: Use compact view
fr: Utiliser la vue compacte

en: Patch:
fr: Patch :

en: Displaying %(count)d of %(total)d items
fr: Affiche %(count)d sur %(total)d éléments

en: Select a GUI location to edit:
fr: Sélectionner un emplacement à éditer :

en: Select the toolbar or menu to change
fr: Sélectionner la barre d'outil ou le menu à modifier

en: Tools shown on selected location
fr: Outils affichés à l'emplacement sélectionné

en: Delete from list
fr: Supprimer de la liste

en: Add to list
fr: Ajouter à la liste

en: Add separator
fr: Ajouter un séparateur

en: List of all tools
fr: Liste de tous les outils

en: New Tool ...
fr: Nouvel outil...

en: Edit Tool ...
fr: Éditer un outil...

en: Delete Tool
fr: Supprimer un outil

en: Name
fr: Nom

en: Command
fr: Commande

en: New hook
fr: Nouveau hook

en: Edit hook
fr: Éditer le hook

en: Delete hook
fr: Supprimer le hook

en: Replace existing hook?
fr: Remplacer le hook existant ?

en: There is an existing %s.%s hook.
    
    Do you want to replace it?
fr: Il y a un hook existant %s.%s.
    
    Voulez-vous le remplacer ?

en: Missing information
fr: Information manquante

en: All items
fr: Tous les éléments

en: Working directory
fr: Répertoire de travail

en: All revisions
fr: Toutes les révisions

en: All contexts
fr: Tous les contextes

en: Fixed revisions
fr: Révisions fixées

en: Applied patches
fr: Patches appliqués

en: Applied patches or qparent
fr: Patches appliqués ou qparent

en: <default icon>
fr: <icône par défaut>

en: Configure Custom Tool
fr: Configurer un outil personnalisé

en: Tool name
fr: Nom de l'outil

en: The tool name. It cannot contain spaces.
fr: Le nom de l'outil ne peut pas contenir d'espace.

en: The command that will be executed.
    To execute a Mercurial command use "hg" (rather than "hg.exe") as the executable command.
    You can use several {VARIABLES} to compose your command.
    Common variables:
    - {ROOT}: The path to the current repository root.
    - {REV} / {REVID}: Selected revisions numbers / hexadecimal revision id hashes respectively formatted as a revset expression.
    - {SELECTEDFILES}: The list of files selected by the user on the revision details file list.
    - {FILES}: The list of files touched by the selected revisions.
    - {ALLFILES}: All the files tracked by Mercurial on the selected revisions.
    Pair selection variables:
    - {REV_A} / {REVID_A}: the first selected revision number / hexadecimal revision id hash respectively.
    - {REV_B} / {REVID_B}: the second selected revision number / hexadecimal revision id hash respectively.
fr: La commande qui sera exécutée.
    Pour exécuter une commande Mercurial, utiliser "hg" (plutôt que "hg.exe") comme nom de commande.
    Vous pouvez utiliser plusieurs {VARIABLES} pour composer votre commande.
    Variables courantes :
    - {ROOT} : le chemin de la racine du dépôt actuel.
    - {REV} / {REVID} : respectivement, numéros ou identifiants hexadécimaux des révisions sélectionnées formatés comme une expression d'un ensemble de révisions.
    - {SELECTEDFILES} : la liste de fichiers sélectionnés par l'utilisateur dans la liste de fichiers de détails de révision.
    - {FILES} : la liste des fichiers touchés par les révisions sélectionnées.
    - {ALLFILES} : tous les fichiers suivis par Mercurial dans les révisions sélectionnées.
    Variables disponibles lors de la sélection de deux révisions&nbsp:
    - {REV_A} / {REVID_A} : respectivement, le numéro ou l'identifiant hexadécimal de la première révision sélectionnée.
    - {REV_B} / {REVID_B} : respectivement, le numéro ou l'identifiant hexadécimal de la seconde révision sélectionnée.

en: The directory where the command will be executed.
    If this is not set, the root of the current repository will be used instead.
    You can use the same {VARIABLES} as on the "Command" setting.
fr: Le répertoire où la commande sera exécutée.
    Si celui-ci n'est pas défini, la racine du dépôt actuel sera utilisé.
    Vous pouvez utiliser les mêmes {VARIABLES} que dans la préférence "Commande".

en: Tool label
fr: Étiquette d'outil

en: The tool label, which is what will be shown on the repowidget context menu.
    If no label is set, the tool name will be used as the tool label.
    If no tooltip is set, the label will be used as the tooltip as well.
fr: L'étiquette d'outil qui sera affichée dans le menu contextuel.
    Si aucune étiquette n'est spécifiée, le nom de l'outil sera utilisé.
    Si aucun bulle d'aide n'est spécifiée, l'étiquette sera utilisée.

en: Tooltip
fr: Bulle d'aide

en: The tooltip that will be shown on the tool button.
    This is only shown when the tool button is shown on
    the workbench toolbar.
fr: La bulle d'aide qui sera affichée sur le bouton de l'outil.
    Celle-ci sera uniquement affichée quand le bouton est sur
    la barre d'outil du workbench.

en: Icon
fr: Icône

en: The tool icon.
    You can use any built-in TortoiseHg icon
    by setting this value to a valid TortoiseHg icon name
    (e.g. clone, add, remove, sync, thg-logo, hg-update, etc).
    You can also set this value to the absolute path to
    any icon on your file system.
fr: Icône d'outil.
    Vous pouvez utiliser n'importe quelle icone de TortoiseHg
    en indiquant un nom d'icône TortoiseHg valide
    (par exemple : clone, add, remove, sync, thg-logo, hg-update, etc).
    Vous pouvez aussi indiquer le chemin absolu vers
    n'importe quelle icône dans votre système de fichiers.

en: On repowidget, show for
fr: Dans le menu contextuel, afficher pour

en: For which kinds of revisions the tool will be enabled
    It is only taken into account when the tool is shown on the
    selected revision context menu.
fr: Pour quels types de révisions l'outil sera activé
    Ceci est valable uniquement lorsque l'outil est affiché
    dans le menu contextuel de révision.

en: Show Output Log
fr: Afficher le journal de sortie

en: When enabled, automatically show the Output Log when the command is run.
    Default: False.
fr: Quand activé, afficher automatiquement le journal de sortie quand la commande est exécutée.
    Par défaut : False.

en: You must set a tool name.
fr: Vous devez indiquer un nom d'outil.

en: The tool name cannot have any spaces in it.
fr: Le nom d'outil ne peut pas contenir d'espace.

en: You must set a command to run.
fr: Vous devez indiquer une commande à exécuter.

en: Run after a changegroup has been added via push, pull or unbundle. ID of the first new changeset is in <tt>$HG_NODE</tt> and last in <tt>$HG_NODE_LAST</tt>. URL from which changes came is in <tt>$HG_URL</tt>.
fr: Exécuter après l'ajout d'un groupe de changements en poussant, tirant ou dépaquetant (unbundle). L'ID de la première nouvelle révision est <tt>$HG_NODE</tt> et de la dernière est <tt>$HG_NODE_LAST</tt>. L'URL d'où vient les changements est <tt>$HG_URL</tt>.

en: Run after a changeset has been created in the local repository. ID of the newly created changeset is in <tt>$HG_NODE</tt>. Parent changeset IDs are in <tt>$HG_PARENT1</tt> and <tt>$HG_PARENT2</tt>.
fr: Exécuter après qu'une révision a été créée dans le dépôt local. L'ID de la nouvelle révision est <tt>$HG_NODE</tt>. Les IDs des révisions parentes sont <tt>$HG_PARENT1</tt> et <tt>$HG_PARENT2</tt>.

en: Run after a changeset has been pulled, pushed, or unbundled into the local repository. The ID of the newly arrived changeset is in <tt>$HG_NODE</tt>. URL that was source of changes came is in <tt>$HG_URL</tt>.
fr: Exécuter après qu'une révision a été poussée, tirée ou dépaquetée (unbundle) dans le dépôt local. L'ID de la nouvelle révision est <tt>$HG_NODE</tt>. L'URL d'où vient le changement est <tt>$HG_URL</tt>.

en: Run after sending changes from local repository to another. ID of first changeset sent is in <tt>$HG_NODE</tt>. Source of operation is in <tt>$HG_SOURCE</tt>.
fr: Exécuter après envoi de changements du dépôt local vers un autre. L'ID de la première révision envoyée est <tt>$HG_NODE</tt>. La source de l'opération est <tt>$HG_SOURCE</tt>.

en: Run before a changegroup is added via push, pull or unbundle. Exit status 0 allows the changegroup to proceed. Non-zero status will cause the push, pull or unbundle to fail. URL from which changes will come is in <tt>$HG_URL</tt>.
fr: Exécuter avant l'ajout d'un groupe de changements en poussant, tirant ou dépaquetant (unbundle). Le statut de sortie 0 permet de traiter le groupe de changement. Un statut différent de 0 arrêtera l'opération de pousse, de tirage ou de dépaquetage. L'URL d'où viendront les changements est <tt>$HG_URL</tt>.

en: Run before starting a local commit. Exit status 0 allows the commit to proceed. Non-zero status will cause the commit to fail. Parent changeset IDs are in <tt>$HG_PARENT1</tt> and <tt>$HG_PARENT2</tt>.
fr: Exécuter avant de commencer un commit local. Le statut de sortie 0 permet de traiter le commit. Un statut différent de 0 arrêtera le commit. Les IDs des révisions parentes sont <tt>$HG_PARENT1</tt> et <tt>$HG_PARENT2</tt>.

en: Run before listing pushkeys (like bookmarks) in the repository. Non-zero status will cause failure. The key namespace is in <tt>$HG_NAMESPACE</tt>.
fr: Exécuter avant l'énumération des "pushkeys" (comme des signets). Un statut différent de 0 arrêtera l'opération. L'espace de nommage de la clé est <tt>$HG_NAMESPACE</tt>.

en: Run before collecting changes to send from the local repository to another. Non-zero status will cause failure. This lets you prevent pull over HTTP or SSH. Also prevents against local pull, push (outbound) or bundle commands, but not effective, since you can just copy files instead then. Source of operation is in <tt>$HG_SOURCE</tt>. If "serve", operation is happening on behalf of remote SSH or HTTP repository. If "push", "pull" or "bundle", operation is happening on behalf of repository on same system.
fr: Exécuter avant de rassembler les changements à envoyer depuis le dépôt local vers un autre. Un statut différent de 0 arrêtera l'opération. Cela vous permet d'éviter de tirer via HTTP ou SSH. Cela empêche également les commandes de tirage local, poussage ou paquetage (bundle) mais ce n'est pas efficace puisque vous pouvez à la place simplement copier les fichiers. La source de l'opération est <tt>$HG_SOURCE</tt>. Si "serve", l'opération se passe pour le compte du SSH distant ou du dépôt HTTP. Si "push", "pull" ou "bundle", l'opération se passe pour le compte du dépôt sur le même système.

en: Run before a pushkey (like a bookmark) is added to the repository. Non-zero status will cause the key to be rejected. The key namespace is in <tt>$HG_NAMESPACE</tt>, the key is in <tt>$HG_KEY</tt>, the old value (if any) is in <tt>$HG_OLD</tt>, and the new value is in <tt>$HG_NEW</tt>.
fr: Exécuter avant l'ajout d'une "pushkey" (comme un signet) au dépôt. Un statut différent de 0 arrêtera l'opération. L'espace de nommage de la clé est <tt>$HG_NAMESPACE</tt>, la clé est <tt>$HG_KEY</tt>, l'ancienne valeur (si il y en a une) est <tt>$HG_OLD</tt> et la nouvelle valeur est <tt>$HG_NEW</tt>.

en: Run before creating a tag. Exit status 0 allows the tag to be created. Non-zero status will cause the tag to fail. ID of changeset to tag is in <tt>$HG_NODE</tt>. Name of tag is in <tt>$HG_TAG</tt>. Tag is local if <tt>$HG_LOCAL=1</tt>, in repository if <tt>$HG_LOCAL=0</tt>.
fr: Exécuter avant la création d'une étiquette. Le statut de sortie 0 permet de créer l'étiquette. Un statut différent de 0 arrêtera l'étiquetage. L'ID de la révision à étiqueter est <tt>$HG_NODE</tt>. Le nom de l'étiquette est <tt>$HG_TAG</tt>. L'étiquette est locale si <tt>$HG_LOCAL=1</tt>, dans le dépôt si <tt>$HG_LOCAL=0</tt>.

en: Run after a changegroup has been added via push, pull or unbundle, but before the transaction has been committed. Changegroup is visible to hook program. This lets you validate incoming changes before accepting them. Passed the ID of the first new changeset in <tt>$HG_NODE</tt> and last in <tt>$HG_NODE_LAST</tt>. Exit status 0 allows the transaction to commit. Non-zero status will cause the transaction to be rolled back and the push, pull or unbundle will fail. URL that was source of changes is in <tt>$HG_URL</tt>.
fr: Exécuter après l'ajout d'un groupe de changements en poussant, tirant ou dépaquetant (unbundle) mais avant que le commit de la transaction. Le groupe de changements est visible par le programme de hook. Ceci permet de valider les changements entrants avant de les accepter. L'ID de la première nouvelle révision est <tt>$HG_NODE</tt> et de la dernière est <tt>$HG_NODE_LAST</tt>. Le statut de sortie 0 permet de committer la transaction. Un statut différent de 0 arrêtera la transaction et l'opération de pousse, de tirage ou de dépaquetage échouera. L'URL d'où vient les changements est <tt>$HG_URL</tt>.

en: Run after a changeset has been created but the transaction not yet committed. Changeset is visible to hook program. This lets you validate commit message and changes. Exit status 0 allows the commit to proceed. Non-zero status will cause the transaction to be rolled back. ID of changeset is in <tt>$HG_NODE</tt>. Parent changeset IDs are in <tt>$HG_PARENT1</tt> and <tt>$HG_PARENT2</tt>.
fr: Exécuter après la création d'une révision mais avant que le commit de la transaction. La révision est visible par le programme de hook. Ceci permet de valider le message de commit et les changements. Le statut de sortie 0 permet de committer la transaction. Un statut différent de 0 arrêtera la transaction. L'ID de la révisions est <tt>$HG_NODE</tt>. Les IDs des révisions parentes sont <tt>$HG_PARENT1</tt> et <tt>$HG_PARENT2</tt>.

en: Run before updating the working directory. Exit status 0 allows the update to proceed. Non-zero status will prevent the update. Changeset ID of first new parent is in <tt>$HG_PARENT1</tt>. If merge, ID of second new parent is in <tt>$HG_PARENT2</tt>.
fr: Exécuter avant la mise à jour du répertoire de travail. Le statut de sortie 0 permet la mise à jour. Un statut différent de 0 empêchera la mise à jour. L'ID de la première révision parente est <tt>$HG_PARENT1</tt>. Si fusion, l'ID de la seconde révision parente est <tt>$HG_PARENT2</tt>.

en: Run after listing pushkeys (like bookmarks) in the repository. The key namespace is in <tt>$HG_NAMESPACE</tt>. <tt>$HG_VALUES</tt> is a dictionary containing the keys and values.
fr: Exécuter après l'énumération des "pushkeys" (comme des signets) dans le dépôt. L'espace de nommage de la clé est <tt>$HG_NAMESPACE</tt>. <tt>$HG_VALUES</tt> est un dictionnaire contenant les clés et les valeurs.

en: Run after a pushkey (like a bookmark) is added to the repository. The key namespace is in <tt>$HG_NAMESPACE</tt>, the key is in <tt>$HG_KEY</tt>, the old value (if any) is in <tt>$HG_OLD</tt>, and the new value is in <tt>$HG_NEW</tt>.
fr: Exécuter après l'ajout d'une "pushkey" (comme un signet) au dépôt. L'espace de nommage de la clé est <tt>$HG_NAMESPACE</tt>, la clé est <tt>$HG_KEY</tt>, l'ancienne valeur (si il y en a une) est <tt>$HG_OLD</tt> et la nouvelle valeur est <tt>$HG_NEW</tt>.

en: Run after a tag is created. ID of tagged changeset is in <tt>$HG_NODE</tt>. Name of tag is in <tt>$HG_TAG</tt>. Tag is local if <tt>$HG_LOCAL=1</tt>, in repository if <tt>$HG_LOCAL=0</tt>.
fr: Exécuter après la création d'une étiquette. L'ID de la révision à étiqueter est <tt>$HG_NODE</tt>. Le nom de l'étiquette est <tt>$HG_TAG</tt>. L'étiquette est locale si <tt>$HG_LOCAL=1</tt>, dans le dépôt si <tt>$HG_LOCAL=0</tt>.

en: Run after updating the working directory. Changeset ID of first new parent is in <tt>$HG_PARENT1</tt>. If merge, ID of second new parent is in <tt>$HG_PARENT2</tt>. If the update succeeded, <tt>$HG_ERROR=0</tt>. If the update failed (e.g. because conflicts not resolved), <tt>$HG_ERROR=1</tt>.
fr: Exécuter après la mise à jour du répertoire de travail. L'ID de la première révision parente est <tt>$HG_PARENT1</tt>. Si fusion, l'ID de la seconde révision parente est <tt>$HG_PARENT2</tt>. Si la mise à jour réussi, <tt>$HG_ERROR=0</tt>. Si la mise à jour échoue (par exemple à cause de conflits non résolus), <tt>$HG_ERROR=1</tt>.

en: Configure Hook
fr: Configuration du hook

en: Hook type
fr: Type de hook

en: Select when your command will be run
fr: Sélectionner quand la commande sera exécutée

en: The hook name. It cannot contain spaces.
fr: Nom du hook. Il ne peut pas contenir d'espace.

en: The command that will be executed.
    To execute a python function prepend the command with "python:".
fr: La commande qui sera exécutée.
    Pour exécuter une fonction python, préfixer la commande avec "python:".

en: You must set a valid hook type.
fr: Vous devez indiquer un type de hook valide.

en: The hook name cannot contain any spaces, tabs or '=' characters.
fr: Le nom du hook ne peut pas contenir d'espace, de tabulation ou de caractère '='.

en: File &History / Annotate
fr: &Historique de fichier / Annoter

en: Show the history of the selected file
fr: Afficher l'historique du fichier sélectionné

en: Co&mpare File Revisions
fr: Co&mparer les révisions du fichier

en: Compare revisions of the selected file
fr: Comparer les révisions du fichier sélectionné

en: Filter Histor&y
fr: Filtrer l'historique

en: Query about changesets affecting the selected files
fr: Requête des révisions touchant les fichiers sélectionnés

en: Diff &Changeset to Parent
fr: Diff avec le parent

en: Diff Changeset to Loc&al
fr: Diff avec la version loc&ale

en: &Diff to Parent
fr: &Diff avec le parent

en: Diff to &Local
fr: Diff avec la version &locale

en: View changes to current in external diff tool
fr: Voir les changements avec l'actuel dans un outil de diff externe

en: &View at Revision
fr: &Voir à la révision

en: View file as it appeared at this revision
fr: Voir le fichier tel qu'il apparaît à cette révision

en: &Save at Revision...
fr: Enregi&strer à la révision...

en: Save file as it appeared at this revision
fr: Enregistrer le fichier tel qu'il est à cette révision

en: Save file to
fr: Enregistrer le fichier sous

en: &Edit Local
fr: Édit&er la révision locale

en: &Open Local
fr: &Ouvrir la révision locale

en: E&xplore Local
fr: E&xplorer

en: Open parent folder of current file in the system file manager
fr: Ouvrir le dossier parent du fichier dans le gestionnaire de fichiers

en: &Copy Patch
fr: &Copier un patch

en: Copy &Path
fr: Co&pier le chemin

en: Copy full path of file(s) to the clipboard
fr: Copier le chemin complet du/des fichier(s) dans le presse-papier

en: &Revert to Revision...
fr: &Revenir à la révision...

en: Open S&ubrepository
fr: Ouvrir le so&us-dépôt

en: Open the selected subrepository
fr: Ouvrir le sous-dépôt sélectionné

en: E&xplore Folder
fr: E&xplorer le dossier

en: Open the selected folder in the system file manager
fr: Ouvrir le dossier sélectionné dans le gestionnaire de fichiers

en: Open &Terminal
fr: Ouvrir un &terminal

en: Open a shell terminal in the selected folder
fr: Ouvrir un terminal dans le dossier sélectionné

en: Custom Tools
fr: Outils personnalisés

en: Diff &Local
fr: Diff avec la version &locale

en: &View Missing
fr: Afficher les fichiers manquants

en: View O&ther
fr: Voir l'au&tre

en: Add &Largefiles...
fr: Ajouter &Largefiles...

en: &Forget
fr: Oublier

en: &Delete Unversioned...
fr: Supprimer les non versionnés...

en: Confirm Delete Unversioned
fr: Confirmer la suppression des non versionnés

en: Delete the following unversioned files?
fr: Supprimer les fichiers non versionnés suivants ?

en: &Delete
fr: Supprimer

en: Re&move Versioned
fr: Suppri&mer les fichiers versionnés

en: &Revert...
fr: &Rétablir...

en: Uncommited merge - please select a parent revision
fr: Fusion non committée - veuillez sélectionner une révision parente

en: Revert files to local or other parent?
fr: Rétablir les fichiers à la révision locale ou à l'autre parent ?

en: &Other
fr: Autre

en: Confirm Revert
fr: Confirmer le rétablissement

en: Revert local file changes?
fr: Défaire les changements locaux ?

en: &Revert with backup
fr: &Rétablir avec sauvegarde

en: &Discard changes
fr: Abandonner les changements

en: Revert the following files?
fr: Rétablir les fichiers suivants ?

en: &Revert
fr: &Rétablir

en: &Copy...
fr: &Copier...

en: Re&name...
fr: Re&nommer...

en: &Ignore...
fr: &Ignorer...

en: Edit Re&jects
fr: Éditer les re&jets

en: Manually resolve rejected patch chunks
fr: Résoudre manuellement les morceaux de patch rejetés

en: De&tect Renames...
fr: Dé&tecter les renommages...

en: &Mark Resolved
fr: &Marquer comme résolu

en: &Mark Unresolved
fr: &Marquer comme non résolu

en: Restart Mer&ge
fr: Redémarrer la fusion...

en: Was renamed from
fr: A été renommé depuis

en: Restart Merge &with
fr: Redémarrer la fusion avec

en: Display the file anyway
fr: Afficher le fichier de toute façon

en: Diff not displayed:
fr: Différences non affichées :

en: File is larger than the specified max size.
    maxdiff = %s KB
fr: Le fichier est plus grand que la taille maximum spécifiée.
    maxdiff = %s KB

en: File is binary
fr: Le fichier est binaire

en: File may be binary (maximum line length exceeded)
fr: Le fichier peut être binaire (longueur maximale de ligne dépassée)

en: File or diffs not displayed:
fr: Le fichier ou les différences ne sont pas affichées :

en:  <i>(was added)</i>
fr:  <i>(a été ajouté)</i>

en:  <i>(copied from %s)</i>
fr:  <i>(copié de %s)</i>

en:  <i>(renamed from %s)</i>
fr:  <i>(renommé depuis %s)</i>

en:  <i>(is a symlink)</i>
fr:  <i>(est un lien symbolique)</i>

en: File or diffs not displayed: File is larger than the specified max size.
    maxdiff = %s KB
fr: Fichier ou différences non affiché : le fichier est plus grand que la taille maximum spécifiée.
    maxdiff = %s KB

en:  <i>(was deleted)</i>
fr:  <i>(a été supprimé)</i>

en:  <i>(was added, now missing)</i>
fr:  <i>(a été ajouté, maintenant manquant)</i>

en:  <i>(is unversioned)</i>
fr:  <i>(n'est pas versionné)</i>

en: exec mode has been <font color='red'>set</font>
fr: mode exécutable a été <font color='red'>activé</font>

en: exec mode has been <font color='red'>unset</font>
fr: mode exécutable a été <font color='red'>désactivé</font>

en: changeset: %s
fr: révision : %s

en: Initial revision
fr: Première révision

en: [WARNING] Invalid subrepo revision ID:
    	%s
fr: [ATTENTION] Identifiant de révision de sous-dépôt invalide :
    	%s

en: Subrepo created and set to initial revision.
fr: Sous-dépôt créé et placé à la première révision

en: Subrepo initialized to revision:
fr: Sous-dépôt initialisé à la révision :

en: Subrepo removed from repository.
fr: Sous-dépôt enlevé du dépôt.

en: Previously the subrepository was at the following revision:
fr: Auparavant, le sous-dépôt était la révision suivante :

en: Subrepo was not changed.
fr: Le sous-dépôt n'a pas été modifié.

en: [WARNING] Missing subrepo. Update to this revision to clone it.
fr: [ATTENTION] Sous-dépôt manquant. Mettre à jour à cette révision pour le cloner.

en: [WARNING] Incomplete subrepo. Update to this revision to pull it.
fr: [ATTENTION] Sous-dépôt incomplet. Mettre à jour à cette révision pour le tirer.

en: Subrepo state is:
fr: L'état du sous-dépôt est :

en: Revision has changed to:
fr: La révision a été changée en :

en: changeset: %s (not found on subrepository)
fr: révision :%s (non trouvé dans le sous-dépôt)

en: From:
fr: De :

en: [WARNING] Missing changed subrepository. Update to this revision to clone it.
fr: [ATTENTION] Sous-dépôt modifié manquant. Mettre à jour à cette révision pour le cloner.

en: Subrepository not found in the working directory.
fr: Sous-dépôt non trouvé dans le répertoire de travail.

en: [WARNING] Incomplete changed subrepository. Update to this revision to pull it.
fr: [ATTENTION] Sous-dépôt modifié incomplet. Mettre à jour à cette révision pour le tirer.

en: Not a Mercurial subrepo, not previewable
fr: Pas un sous-dépôt Mercurial, pas présentable

en: Error previewing subrepo: %s
fr: Erreur en visualisant le sous-dépôt : %s

en: Subrepo may be damaged or inaccessible.
fr: Le sous-dépôt peut être endommagé ou inaccessible.

en: The subrepository is dirty.
fr: Le sous-dépôt est sale.

en: File Status:
fr: Statut de fichier :

en: (is a changed sub-repository)
fr: (est un sous-dépôt modifié)

en: (is an unchanged sub-repository)
fr: (est un sous-dépôt non-modifié)

en: (is a dirty sub-repository)
fr: (est un sous-dépôt sale)

en: (is a new sub-repository)
fr: (est un nouveau sous-dépôt)

en: (is a removed sub-repository)
fr: (est un sous-dépôt enlevé)

en: (is a changed and dirty sub-repository)
fr: (est un sous-dépôt modifié et sale)

en: (is a new and dirty sub-repository)
fr: (est un sous-dépôt nouveau et sale)

en: open...
fr: ouvrir...

en: Hg file log viewer [%s] - %s
fr: Affichage d'historique Hg de fichier [%s] - %s

en: File History Log Columns
fr: Colonnes de log de l'historique de fichier

en: Back
fr: Précédent

en: Forward
fr: Suivant

en: Diff Selected &Changesets
fr: Diff entre les révisions séle&ctionnées

en: &Diff Selected File Revisions
fr: &Diff entre les révisions des fichiers sélectionnés

en: Show Revision &Details
fr: Afficher les &détails de révision

en: Too many rows selected for menu
fr: Trop de lignes sélectionnées pour le menu

en: File Differences Log Columns
fr: Colonnes de log des différences de fichier

en: Next diff
fr: Différence suivante

en: Previous diff
fr: Différence précédente

en: Western Europe
fr: Europe de l'Ouest

en: Unified Chinese
fr: Chinois unifié

en: Traditional Chinese
fr: Chinois traditionnel

en: Korean
fr: Coréen

en: Japanese
fr: Japonais

en: Thai
fr: Thaï

en: Central and Eastern Europe
fr: Europe centrale et de l'Est

en: Cyrillic
fr: Cyrillique

en: Russian
fr: Russe

en: Ukrainian
fr: Ukrainien

en: Greek
fr: Grec

en: Turkish
fr: Turc

en: Arabic
fr: Arabe

en: Hebrew
fr: Hébreu

en: Vietnamese
fr: Vietnamien

en: Baltic
fr: Balte

en: Southern Europe
fr: Europe du Sud

en: Nordic
fr: Nordique

en: Celtic
fr: Celtique

en: South-Eastern Europe
fr: Europe du Sud-Est

note: i18n: comma-separated list of common encoding names in your locale, e.g. "utf-8,shift_jis,euc_jp,iso2022_jp" for "ja" locale. for the best guess, put structured encodings like "utf-8" in front, e.g. "utf-8,iso8859-1" instead of "iso8859-1,utf-8" because "iso8859-1" can decode arbitrary byte sequence
en: $FILE_ENCODINGS
fr: utf-8, iso8859-1, cp1252

en: View change as unified diff output
fr: Voir le changement comme sortie unifiée de diff

en: View change in context of file
fr: Voir le changement dans le contexte du fichier

en: Annotate with revision numbers
fr: Annoter avec les numéros de révision

en: Next Diff
fr: Différence suivante

en: Previous Diff
fr: Différence précédente

en: Open shelve tool
fr: Ouvrir l'outil de "shelve"

en: &Auto Detect
fr: Détection automatique

en: Show changes from first parent
fr: Afficher les changements depuis le premier parent

en: Show changes from second parent
fr: Afficher les changements depuis le deuxième parent

en: E&ncoding
fr: E&ncodage

en: &Search in Current File
fr: Rechercher dans le fichier actuel

en: Search in All &History
fr: Rechercher dans tout l'&historique

en: Go to Line
fr: Aller à la ligne

en: Enter line number (1 - %d)
fr: Entrer un numéro de ligne (1 - %d)

en: Show &Author
fr: &Afficher l'auteur

en: Show &Date
fr: Afficher la &date

en: Show &Revision
fr: Afficher la &révision

en: Annotate Op&tions
fr: Op&tions d'annotation

en: Search Selected Text
fr: Rechercher le texte sélectionné

en: In Current &File
fr: Dans le &fichier actuel

en: In &Current Revision
fr: Dans la révision a&ctuelle

en: In &Original Revision
fr: Dans la révision &originale

en: In All &History
fr: Dans tout l'&historique

en: Go to
fr: Aller à

en: View File at
fr: Voir le fichier à

en: Diff File to
fr: Diff du fichier avec

en: &Originating Revision
fr: Révision d'&origine

en: &Parent Revision
fr: Révision &parente

en: &Parent Revision (%d)
fr: Révision parente (%d)

en: &Mark Excluded Changes
fr: &Marquer les changements exclus

en: (excluded from the next commit)
fr: (exclu du prochain commit)

en: Interrupted graft operation found
fr: Greffe interrompue trouvée

en: An interrupted graft operation has been found.
    
    You cannot perform a different graft operation unless you abort the interrupted graft operation first.
fr: Une greffe interrompue a été trouvée.
    
    Vous ne pouvez pas réaliser une autre greffe avant d'abandonner la greffe interrompue.

en: Continue or abort interrupted graft operation?
fr: Continuer ou abandonner la greffe interrompue ?

en: To graft destination
fr: Vers la destination de greffe

en: Use my user name instead of graft committer user name
fr: Utiliser mon nom au lieu de celui du committeur de la greffe

en: Use current date
fr: Utiliser la date actuelle

en: Append graft info to log message
fr: Ajouter les infos de greffe au message

en: Graft
fr: Greffer

en: Abort
fr: Abandonner

en: Graft - %s
fr: Greffe - %s

en: Graft changeset
fr: Greffer la révision

en: Graft changeset #%d of %d
fr: Greffer la révision #%d de %d

en: Before graft, you must <a href="commit"><b>commit</b></a>, <a href="shelve"><b>shelve</b></a> to patch, or <a href="discard"><b>discard</b></a> changes.
fr: Avant de greffer, vous devez  <a href="commit"><b>committer</b></a>, <a href="shelve"><b>faire un "shelve"</b></a> ou <a href="discard"><b>abandonner</b></a> les modifications.

en: You may continue or start the graft
fr: Vous pouvez continuer ou démarrer la greffe

en: Graft is complete
fr: La greffe est terminée

en: Graft failed
fr: Échec de la greffe

en: Graft aborted
fr: Greffe abandonnée

en: Graft generated merge <b>conflicts</b> that must be <a href="resolve"><b>resolved</b></a>
fr: La greffe a créé des <b>conflits</b> de fusion qui doivent être <a href="resolve"><b>résolus</b></a>

en: You may continue the graft
fr: Vous pouvez continuer la greffe

en: Exiting with an unfinished graft is not recommended.
fr: Quitter avec une greffe inachevée n'est pas recommandé.

en: Consider aborting the graft first.
fr: Envisager de d'abord abandonner la greffe.

en: &Exit
fr: &Quitter

en: ### regular expression search pattern ###
fr: ### motif de recherche sous forme d'expression régulière ###

en: Regexp:
fr: Expression régulière :

en: Ignore case
fr: Ignorer la casse

en: Search
fr: Rechercher

en: Working Copy
fr: Copie de travail

en: All History
fr: Tout l'historique

en: Report only the first match per file
fr: Signaler uniquement le premier résultat par fichier

en: Follow copies and renames
fr: Suivre les copies et les changements de noms

en: Includes:
fr: Inclus :

en: Excludes:
fr: Exclus :

en: Comma separated list of exclusion file patterns. Exclusion patterns are applied after inclusion patterns.
fr: Liste de motifs de fichier à exclure séparés par une virgule. Les motifs d'exclusion sont appliqués après ceux d'inclusion.

en: Comma separated list of inclusion file patterns. By default, the entire repository is searched.
fr: Liste de motifs de fichier à inclure séparés par une virgule. Par défaut, l'ensemble du dépôt est parcouru.

en: "%s" removed from search history
fr: "%s" est enlevé de l'historique de recherche

en: "%s" removed from path history
fr: "%s" est enlevé de l'historique de chemin

en: grep: invalid match pattern: %s
fr: grep : motif invalide : %s

en: grep: %s
fr: grep : %s

en: %d matches found
fr: %d correspondances trouvées

en: No matches found
fr: Aucune correspondance trouvée

en: Searching
fr: Recherche

en: history
fr: historique

en: Interrupted
fr: Interrompu

en: files
fr: fichiers

en: Skipping %s, unable to read
fr: Omettant %s, impossible à lire

en: Vi&ew File
fr: Voir le fichi&er

en: &View Changeset
fr: &Voir la révision

en: Annotate &File
fr: Annoter le &fichier

en: File
fr: Fichier

en: Line
fr: Ligne

en: User
fr: Utilisateur

en: Match Text
fr: Correspondance de texte

en: TortoiseHg Search
fr: Recherche TortoiseHg

en: Detect Copies/Renames in %s
fr: Détecter les copies/renommages dans %s

en: <b>Unrevisioned Files</b>
fr: <b>Fichiers non versionnés</b>

en: Refresh file list
fr: Rafraîchir la liste des fichiers

en: Min Similarity: %d%%
fr: Similarité minimum : %d %%

en: Only consider deleted files
fr: Examiner uniquement les fichiers supprimés

en: Uncheck to consider all revisioned files for copy sources
fr: Décocher pour examiner tous les fichiers versionnés pour les sources de copie

en: Find Renames
fr: Rechercher les changements de noms

en: Find copy and/or rename sources
fr: Trouver les sources copiées et/ou renommées

en: <b>Candidate Matches</b>
fr: <b>Correspondances candidates</b>

en: Accept All Matches
fr: Accepter toutes les correspondances

en: Accept Selected Matches
fr: Accepter les correspondances sélectionnées

en: <b>Differences from Source to Dest</b>
fr: <b>Différences de la source vers la destination</b>

en: Search already in progress
fr: Recherche déjà en cours

en: Cannot start a new search
fr: Impossible de démarrer une nouvelle recherche

en: No files to find
fr: Aucun fichier à trouver

en: There are no files that may have been renamed
fr: Il n'y a aucun fichier qui peut avoir été renommé

en: Multiple sources chosen
fr: Plusieurs sources choisies

en: You have multiple renames selected for destination file:
    %s. Aborting!
fr: Vous avez plusieurs renommages sélectionnés pour le fichier destination :
    %s. Abandon !

en: %s and %s have identical contents
fr: %s et %s ont des contenus identiques

note: i18n: percent format
en: %d%%
fr: %d %%

en: % Match
fr: % Corresp

en: Sending Email
fr: Envoi du courriel

en: Email
fr: Courriel

en: To:
fr: À :

en: Cc:
fr: Copie à :

en: In-Reply-To:
fr: En réponse à :

en: Message identifier to reply to, for threading
fr: Identifiant du message auquel répondre - pour le suivi de discussion

en: Flag:
fr: Flag :

en: Hg patches (as generated by export command) are compatible with most patch programs.  They include a header which contains the most important changeset metadata.
fr: Les patches Hg (comme ceux créés par la commande d'export) sont compatibles avec la plupart des programmes de patches. Ils contiennent un en-tête comportant les métadonnées de révision les plus importantes.

en: Send changesets as Hg patches
fr: Envoyer les révisions comme patches Hg

en: Git patches can describe binary files, copies, and permission changes, but recipients may not be able to use them if they are not using git or Mercurial.
fr: Les patches git peuvent décrire des modifications de fichiers binaires, de copies et de droits d'accès, mais les destinataires peuvent ne pas pouvoir les utiliser s'ils n'utilisent pas git ou Mercurial.

en: Use extended (git) patch format
fr: Utiliser le format de patch étendu (git)

en: Stripping Mercurial header removes username and parent information.  Only useful if recipient is not using Mercurial (and does not like to see the headers).
fr: Retirer l'en-tête Mercurial enlève le nom d'utilisateur et les informations de parenté. Cela n'est utile que si le destinataire n'utilise pas Mercurial (et qu'il n'aime pas voir ces en-têtes).

en: Plain, do not prepend Hg header
fr: Simple, sans l'entête Hg

en: Bundles store complete changesets in binary form. Upstream users can pull from them. This is the safest way to send changes to recipient Mercurial users.
fr: Les paquets contiennent toutes les révisions sous forme binaire. Les autres utilisateurs peuvent tirer depuis ces fichiers. C'est le moyen le plus sûr d'envoyer des modifications à des utilisateurs de Mercurial.

en: Send single binary bundle, not patches
fr: Envoyer un seul paquet binaire, pas de patches.

en: send patches as part of the email body
fr: envoyer des patches dans le corps du courrier

en: body
fr: corps

en: send patches as attachments
fr: envoyer les patches comme pièces jointes

en: attach
fr: joindre

en: send patches as inline attachments
fr: envoyer les patches directement inclus dans le mail

en: inline
fr: en ligne

en: add diffstat output to messages
fr: ajouter les infos diffstat aux messages

en: Patch series description is sent in initial summary email with [PATCH 0 of N] subject.  It should describe the effects of the entire patch series.  When emailing a bundle, these fields make up the message subject and body. Flags is a comma separated list of tags which are inserted into the message subject prefix.
fr: La description de la série de patches est envoyée dans un premier message de résumé avec le sujet [PATCH 0 of N]. Elle doit décrire les effets de toute la série de patches. Quand on envoie un paquet, ces champs sont dans le sujet et le corps du message. Les 'flags' sont une liste d'étiquettes séparées par des virgules qui sont insérées en préfixe du sujet du message.

en: Write patch series (bundle) description
fr: Écrire la description de la série (paquet) de patches

en: Subject:
fr: Objet :

en: Changesets
fr: Révisions

en: Select &All
fr: Tout sélectionner

en: Select &None
fr: Tout désélectionner

en: Edit
fr: Éditer

en: Preview
fr: Aperçu

en: &Settings
fr: Préférences

en: Send &Email
fr: &Envoyer le courriel

en: &Close
fr: &Fermer

en: Ignore filter - %s
fr: Filtre des fichiers ignorés - %s

en: Regexp
fr: Expression régulière

en: Add
fr: Ajouter

en: Edit File
fr: Éditer le fichier

en: <b>Ignore Filter</b>
fr: <b>Filtre des fichiers ignorés</b>

en: <b>Untracked Files</b>
fr: <b>Fichiers non suivis</b>

en: Backspace or Del to remove row(s)
fr: Retour arrière ou Suppr pour supprimer la (les) colonne(s)

en: Add ignore filter...
fr: Ajouter un filtre de fichier ignoré...

en: selected files
fr: fichiers sélectionnés

en: Ignore
fr: Ignorer

en: Invalid glob expression
fr: Expression globale invalide

en: Invalid regexp expression
fr: Expression régulière invalide

en: Unable to read repository status
fr: Impossible de lire le statut du dépôt

en: New file created
fr: Nouveau fichier créé

en: TortoiseHg has created a new .hgignore file.  Would you like to add this file to the source code control repository?
fr: TortoiseHg a créé un nouveau fichier .hgignore. Souhaitez-vous ajouter ce fichier dans le dépôt ?

en: Unable to write .hgignore file
fr: Impossible d'écrire le fichier .hgignore

en: Copy working directory files from skeleton
fr: Copier des fichiers du répertoire de travail depuis le squelette

en: Create special files (.hgignore, ...)
fr: Créer les fichiers spéciaux (.hgignore, ...)

en: Make repo compatible with Mercurial <1.7
fr: Rendre le dépôt compatible avec Mercurial <1.7

en: New Repository
fr: Nouveau dépôt

en: &Create
fr: &Créer

en: Unable to create a config file
fr: Impossible de créer un fichier de configuration

en: Insufficient access rights.
fr: Droits d'accès insuffisants.

en: Show Log
fr: Afficher le journal

en: Some of the files that you have selected are of a size over 10 MB.  You may make more efficient use of disk space by adding these files as largefiles, which will store only the most recent revision of each file in your local repository, with older revisions available on the server.  Do you wish to add these files as largefiles?
fr: Certains fichiers sélectionnés ont une taille supérieure à 10 MB. Vous pouvez utiliser plus efficacement l'espace disque en ajoutant ces fichiers comme largefiles, qui stockeront uniquement la version la plus récente de chaque fichier dans votre dépôt local, en gardant les versions plus anciennes disponibles sur le serveur. Voulez-vous ajouter ces fichiers comme largefiles ?

en: Add as &Largefiles
fr: Ajouter comme &Largefiles

en: Add as &Normal Files
fr: Ajouter comme fichiers &normaux

en: Invalid Patterns
fr: Motifs invalides

en: Failed to process largefiles.patterns.
fr: Impossible de traiter largefiles.patterns.

en: Word docs (*.doc *.docx)
fr: Documents Word (*.doc *.docx)

en: PDF docs (*.pdf)
fr: Documents PDF (*.pdf)

en: Excel files (*.xls *.xlsx)
fr: Fichiers Excel (*.xls *.xlsx)

en: TortoiseHg Lock Tool - %s
fr: Outil de verrouillage TortoiseHg - %s

en: Refresh lock information
fr: Rafraîchir l'information de verrouillage

en: Lock a file not described in .hglocks
fr: Verrouiller un fichier non décrit dans .hglocks

en: Stop current operation
fr: Arrêter l'opération en cours

en: Locked And Lockable Files:
fr: Fichiers verrouillés et verrouillables :

en: Path
fr: Chemin

en: Locking User
fr: Utilisateur qui verrouille

en: Purpose
fr: But

en: Simplelock extension not enabled
fr: Extension simplelock pas activée

en: Please enable and configure simplelock
fr: Activez et configurez simplelock

en: Open a (nonmergable) file you wish to be locked
fr: Ouvrir un fichier (non fusionnable) que vous voulez verrouiller

en: File was not within current repository
fr: Fichier n'était pas dans le dépôt actuel

en: Locking %s
fr: Verrouillage de %s

en: Unlocking %s
fr: Déverrouillage de %s

en: Refreshing locks...
fr: Rafraîchissement des verrous...

en: Lock of %s successful
fr: Verrouillage réussi de %s

en: Lock of %s failed, retry
fr: Verrouillage raté de %s, réessayez

en: Unlock of %s failed, retry
fr: Déverrouillage raté de %s, réessayez

en: Unlock of %s successful
fr: Déverrouillage réussi de %s

en: Ready, double click to lock or unlock
fr: Prêt, double cliquer pour verrouiller ou déverrouiller

en: Ready
fr: Prêt

en: You can only release your own locks
fr: Vous pouvez relâcher uniquement vos verrous

en: Find revisions matching fields of:
fr: Trouver les révisions correspondant aux champs de :

en: Revision to Match:
fr: Révision qui doit correspondre :

en: Fields to match:
fr: Champs qui doivent correspondre :

en: Summary (first description line)
fr: Résumé (première ligne de description)

en: Author
fr: Auteur

en: Files
fr: Fichiers

en: Diff contents
fr: Diff du contenu

en: Subrepo states
fr: États des sous-dépôts

en: Branch
fr: Branche

en: &Match
fr: Correspondre

en: Find matches - %s
fr: Trouver des correspondances - %s

en: Revisions to Match:
fr: Révisions qui correspondent :

en: Match any of <b><i>%d</i></b> revisions
fr: Correspondance avec <b><i>%d</i></b> révisions

en: <b>Unknown revision!</b>
fr: <b>Révision inconnue !</b>

en: <b>Parse Error!</b>
fr: <b>Erreur d'analyse !</b>

en: Merge - %s
fr: Fusion - %s

en: Do you want to exit?
fr: Voulez-vous arrêter ?

en: To finish merging, you must commit the working directory.
    
    To cancel the merge you can update to one of the merge parent revisions.
fr: Pour terminer la fusion, vous devez committer le répertoire de travail.
    
    Pour annuler la fusion, vous pouvez mettre à jour vers l'une des révisions parentes de la fusion.

en: Prepare to merge
fr: Préparer la fusion

en: Verify merge targets and ensure your working directory is clean.
fr: Vérifie la fusion des cibles et s'assure que le répertoire de travail est propre.

en: Not a head revision!
fr: Pas une révision de tête !

en: Merge from (other revision)
fr: Fusion depuis (une autre révision)

en: Merge to (working directory)
fr: Fusion vers (répertoire de travail)

en: The working directory is already <b>merged</b>. <a href="skip"><b>Continue</b></a> or <a href="discard"><b>discard</b></a> existing merge.
fr: Le répertoire de travail est déjà <b>fusionné</b>. <a href="skip"><b>Continuer</b></a> ou <a href="discard"><b>abandonner</b></a> la fusion existante.

en: Before merging, you must <a href="commit"><b>commit</b></a>, <a href="shelve"><b>shelve</b></a> to patch, or <a href="discard"><b>discard</b></a> changes.
fr: Avant de fusionner, vous devez <a href="commit"><b>committer</b></a>, <a href="shelve"><b>faire un "shelve"</b></a> ou <a href="discard"><b>abandonner</b></a> les changements.

en: Or use:
fr: Ou utiliser :

en: Force a merge with outstanding changes (-f/--force)
fr: Forcer une fusion avec les modifications en suspens (-f/--force)

en: Discard all changes from the other revision
fr: Abandonner tous les changements de l'autre révision

en: &Discard
fr: Abandonner

en: Confirm Discard Changes
fr: Confirmer l'abandon des changements

en: The changes from revision %s and all unmerged parents will be discarded.
    
    Are you sure this is what you want to do?
fr: Les changements de la révision %s et tous les parents non fusionnés seront abandonnés.
    
    Êtes-vous sûr ?

[ctx: working dir state]
en: Clean
fr: Propre

en: Merging...
fr: Fusion en cours...

en: Automatically advance to next page when merge is complete.
fr: Avancer automatiquement à la page suivante lorsque la fusion est terminée.

en: %d files were modified on both branches and must be <a href="resolve"><b>resolved</b></a>
fr: %d fichiers sont modifiés dans les deux branches et doivent être <a href="resolve"><b>résolus</b></a>

en: No merge conflicts, ready to commit or <a href="resolve"><b>review</b></a>
fr: Aucun conflit de fusion, prêt à appliquer un commit ou <a href="resolve"><b>à revoir</b></a>

en: Commit merge results
fr: Committer les résultats de fusion

en: Commit Options
fr: Options de commit

en: Commit Now
fr: Committer maintenant

en: Commit Later
fr: Committer plus tard

en: Merge changeset
fr: Révision de fusion

en: Syntax Highlighting
fr: Coloration syntaxique

en: Paste &Filenames
fr: Coller les noms de &fichiers

en: App&ly Format
fr: App&liquer le format

en: C&onfigure Format
fr: C&onfigurer le format

en: %s had rejected chunks, edit patched file together with rejects?
fr: %s a des morceaux rejetés, éditer le fichier patché avec les rejets ?

en: &Commit to Queue...
fr: &Committer dans la queue...

en: Create &New Queue...
fr: Créer une &nouvelle queue...

en: &Rename Active Queue...
fr: &Renommer une queue active...

en: &Delete Queue...
fr: Supprimer une queue...

en: &Purge Queue...
fr: &Purger une queue...

en: Create Patch Queue
fr: Créer une queue de patch

en: New patch queue name
fr: Nouveau nom de queue de patch

en: Create
fr: Créer

en: Rename Patch Queue
fr: Renommer une queue de patch

en: Rename patch queue '%s' to
fr: Renommer la queue de patch '%s' en

en: Rename
fr: Renommer

en: Delete Patch Queue
fr: Supprimer la queue de patch

en: Delete reference to
fr: Supprimer la référence vers

en: Delete
fr: Supprimer

en: Purge Patch Queue
fr: Purger la queue de patch

en: Remove patch directory of
fr: Enlever le répertoire de patch de

en: Purge
fr: Vider

en: Rename Patch
fr: Renommer un patch

en: Rename patch <b>%s</b> to:
fr: Renommer le patch <b>%s</b> en :

en: no guards
fr: aucune garde

en: Patch Queue
fr: Queue de patch

[ctx: MQ QPush]
en: Push
fr: Empiler (qpush)

en: Apply one patch
fr: Appliquer un patch

[ctx: MQ QPush]
en: Push all
fr: Tout empiler (qpush -a)

en: Apply all patches
fr: Appliquer tous les patches

en: Pop
fr: Dépiler

en: Unapply one patch
fr: Dé-appliquer un patch

en: Pop all
fr: Tout dépiler

en: Unapply all patches
fr: Dé-appliquer tous les patches

en: Go &to Patch
fr: Aller au patch

en: &Apply Only This Patch
fr: Appliquer uniquement ce patch

en: Apply only the selected patch
fr: Appliquer uniquement le patch sélectionné

en: &Finish Patch
fr: &Finir le patch

en: Move applied patches into repository history
fr: Déplacer les patches appliqués dans l'historique

en: &Delete Patches...
fr: Supprimer des patches...

en: Delete selected patches
fr: Supprimer les patches sélectionnés

en: Re&name Patch...
fr: Re&nommer le patch...

en: Set &Guards...
fr: Mettre des &gardes...

en: Configure guards for selected patch
fr: Configurer les gardes pour le patch sélectionné

en: Patch Queue Actions Toolbar
fr: Barre d'outils d'actions de queue de patch

en: Configure guards
fr: Configurer les gardes

en: Input new guards for %s:
fr: Entrer de nouvelles gardes pour %s :

en: Confirm patch queue switch
fr: Confirmer le changement de queue de patch

en: Do you really want to activate patch queue '%s' ?
fr: Voulez-vous vraiment activer la queue de patch '%s' ?

en: Guards: %d/%d
fr: Gardes : %d/%d

en: MQ options
fr: Options MQ

en: Force push or pop (--force)
fr: Forcer l'empilement ou le dépilement (--force)

en: Tolerate non-conflicting local changes (--keep-changes)
fr: Tolérer des conflits locaux non-conflictuels (--keep-changes)

en: Pending Perforce Changelists - %s
fr: Changelists de Perforce en cours - %s

en: Submitting p4 changelist...
fr: Soumettant une changelist p4...

en: Reverting p4 changelist...
fr: Rétablissant une changelist p4...

en: Patch Branch Toolbar
fr: Barre d'outil de Patch Branch

en: Merge all pending dependencies
fr: Fusionner toutes les dépendances en attente

en: Backout current patch branch
fr: Faire un backout de la branche actuelle de patch

en: Backport part of a changeset to a dependency
fr: "Backporter" une partie de révision vers une dépendance

en: Start a new patch branch
fr: Commencer une nouvelle branche de patch

en: Edit patch dependency graph
fr: Éditer un graphe de dépendance de patch

en: will be closed
fr: va être fermé

en: needs merge of %i heads
fr: nécessite la fusion de %i têtes

en: needs merge with %s (through %s)
fr: nécessite la fusion avec %s (à travers %s)

en: needs merge with %s
fr: nécessite la fusion avec %s

en: needs update of diff base to tip of %s
fr: nécessite la mise à jour de la base diff vers le tip de %s

en: &Goto (update workdir)
fr: &Aller (mise à jour du répertoire de travail)

en: &Merge
fr: &Fusionner

en: No patch branch selected
fr: Aucune branche de patch sélectionnée

en: No editor found
fr: Aucun éditeur trouvé

en: Mercurial was unable to find an editor. Please configure Mercurial to use an editor installed on your system.
fr: Mercurial n'a pas trouvé d'éditeur. Veuillez configurer Mercurial pour utiliser un éditeur installé sur votre système.

en: Graph
fr: Graphe

en: Status
fr: État

en: Title
fr: Titre

en: New Patch Branch
fr: Nouvelle branche de patch

en: Patch message:
fr: Message de patch :

en: Patch date:
fr: Date de patch :

en: Patch user:
fr: Utilisateur de patch :

en: Post &Review
fr: Poster une &revue

en: Invalid Settings - The ReviewBoard server is not setup
fr: Préférences incorrectes - Le serveur ReviewBoard n'est pas indiqué

en: Invalid Settings - Please provide your ReviewBoard username
fr: Préférences incorrectes - Indiquez votre nom d'utilisateur ReviewBoard

en: Invalid reviewboard plugin. Please download the Mercurial reviewboard plugin version 3.5 or higher from the website below.
    
     %s
fr: Plugin reviewboard invalide. Téléchargez le plugin reviewboard version 3.5 ou plus du site ci-dessous.
    
     %s

en: Password:
fr: Mot de passe :

en: Error
fr: Erreur

en: Review draft posted to %s
fr: Brouillon de revue posté sur %s

en: Review published to %s
fr: Revue publiée sur %s

en: Success
fr: Succès

en: Repository ID:
fr: Identifiant de dépôt :

en: Post Review
fr: Post review

en: Review ID:
fr: Identifiant de revue :

en: Update the fields of this existing request
fr: Mettre à jour les champs de cette requête

en: Update Review
fr: Mettre à jour la revue

en: Create diff with all outgoing changes
fr: Créer un diff avec tous les changements sortants

en: Create diff with all changes on this branch
fr: Créer un diff avec tous les changements sur cette branche

en: Publish request immediately
fr: Publier la requête immédiatement

en: Connecting to Review Board...
fr: En cours de connexion à Review Board...

en: Target:
fr: Cible :

en: Do not modify working copy (-k/--keep)
fr: Ne pas modifier la copie de travail (-k/--keep)

en: Prune - %s
fr: Élaguer (prune) - %s

en: &Prune
fr: Élaguer

en: No unknown files found
fr: Aucun fichier inconnu trouvé

en: No ignored files found
fr: Aucun fichier ignoré trouvé

en: No trash files found
fr: Aucun fichier dans .hg/Trashcan

en: Delete empty folders
fr: Supprimer les dossiers vides

en: Preserve files beginning with .hg
fr: Conserver les fichiers commençant par .hg

en: Checking
fr: Vérification en cours

en: Ready to purge.
fr: Prêt à purger.

en: Delete %d unknown file | Delete %d unknown files
fr[0]: Supprimer %d fichier inconnu
fr[1]: Supprimer %d fichiers inconnus

en: Delete %d ignored file | Delete %d ignored files
fr[0]: Supprimer %d fichier ignoré
fr[1]: Supprimer %d fichiers ignorés

en: Delete %d file in .hg/Trashcan | Delete %d files in .hg/Trashcan
fr[0]: Supprimer %d fichier dans .hg/Trashcan
fr[1]: Supprimer %d fichiers dans .hg/Trashcan

en: Confirm file deletions
fr: Confirmer la suppression de fichiers

en: Are you sure you want to delete these files and/or folders?
fr: Voulez-vous supprimer ces fichiers et/ou ces dossiers ?

en: Deletion failures
fr: Échec lors de la suppression

en: Unable to delete %d file or folder | Unable to delete %d files or folders
fr[0]: Impossible de supprimer le fichier ou dossier %d
fr[1]: Impossible de supprimer les fichiers ou dossiers %d

en: Deleting trash folder...
fr: Supprimer le dossier corbeille...

en: Deleted %d files
fr: %d fichiers supprimés

en: Deleted %d files and %d folders
fr: %d fichiers et %d dossiers supprimés

en: Delete Patches
fr: Supprimer des patches

en: Remove patches from queue?
fr: Enlever des patches de la queue ?

en: Keep patch files
fr: Conserver les fichiers patch

en: Patch fold - %s
fr: Incorporation de patch - %s

en: New patch message:
fr: Nouveau message de patch :

en: Patches to fold
fr: Patches à incorporer

en: &Undo
fr: Ann&uler

en: &Redo
fr: &Rétablir

en: Cu&t
fr: Couper

en: &Copy
fr: &Copier

en: &Paste
fr: Coller

en: &Editor Options
fr: Options de l'édit&eur

en: &Wrap
fr: Retour à la ligne

[ctx: wrap mode]
en: &None
fr: Aucu&n

en: &Word
fr: Mot

en: &Character
fr: &Caractère

en: White&space
fr: E&space

en: &AfterIndent
fr: &Après indentation

en: &TAB Inserts
fr: Insertion de &TAB

en: &Spaces
fr: E&spaces

en: EOL &Visibility
fr: &Visibilité des fins de ligne

en: EOL &Mode
fr: &Mode des fins de ligne

en: &Auto-Complete
fr: &Auto-complétion

en: ### regular expression ###
fr: ### expression régulière ###

en: Regular expression search pattern
fr: Expression régulière de recherche

en: Wrap search
fr: Recherche cyclique

en: Prev
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: Unable to read file
fr: Impossible de lire le fichier

en: Could not open the specified file for reading.
fr: Ne peut pas ouvrir le fichier spécifié en lecture.

en: This appears to be a binary file.
fr: Cela semble être un fichier binaire.

en: An error occurred while reading the file.
fr: Une erreur s'est produite en lisant le fichier.

en: Text Translation Failure
fr: Erreur de transposition de texte

en: Could not translate the file content from native encoding.
fr: Ne peut pas traduire le contenu du fichier depuis l'encodage natif.

en: Several characters would be lost.
fr: Plusieurs caractères seront perdus.

en: Unable to write file
fr: Impossible d'écrire le fichier

en: Could not translate the file content to native encoding.
fr: Ne peut pas traduire le contenu du fichier dans l'encodage natif.

en: Could not open the specified file for writing.
fr: Ne peut pas ouvrir le fichier spécifié en écriture.

en: An error occurred while writing the file.
fr: Une erreur s'est produite en écrivant fichier.

en: Try refreshing your repository.
fr: Essayer de rafraîchir votre dépôt.

en: Error string "%(arg0)s" at %(arg1)s<br>Please <a href="#edit:%(arg1)s">edit</a> your config
fr: Erreur dans la chaîne "%(arg0)s" à %(arg1)s<br>Veuillez <a href="#edit:%(arg1)s">éditer</a> votre configuration

en: Configuration Error: "%(arg0)s",<br>Please <a href="#fix:%(arg0)s">fix</a> your config
fr: Erreur de configuration : "%(arg0)s",<br>Veuillez <a href="#fix:%(arg0)s">corriger</a> votre configuration

en: Operation aborted:<br><br>%(arg0)s.
fr: Operation interrompue :<br><br>%(arg0)s.

en: Repository is locked
fr: Le dépôt est verrouillé

en: hint:
fr: indice :

en: Repository Error
fr: Erreur dans le dépôt

en: No visual editor configured
fr: Aucun éditeur graphique spécifié

en: Please configure a visual editor.
fr: Veuillez spécifier un éditeur graphique.

en: Editor launch failure
fr: Échec du lancement de l'éditeur

en: Failed to open path in terminal
fr: Impossible d'ouvrir le chemin dans le terminal

en: "%s" is not a valid directory
fr: « %s » n'est pas un répertoire valide

en: Invalid configuration: %s
fr: Configuration invalide : %s

en: Unable to start the following command:
fr: Impossible de démarrer la commande suivante :

en: No shell configured
fr: Aucun shell configuré

en: A terminal shell must be configured
fr: Une console doit être configurée

en: Please enter a username
fr: Veuillez entrer un nom d'utilisateur

en: You must identify yourself to Mercurial
fr: Vous devez vous identifier à Mercurial

en: Unable to translate input to local encoding.
fr: Impossible de transposer l'entrée dans l'encodage local.

en: Checkmark files to add
fr: Cocher les fichiers à ajouter

en: Checkmark files to forget
fr: Cocher les fichiers à oublier

en: Forget
fr: Oublier

en: Checkmark files to revert
fr: Cocher les fichiers à rétablir

en: Revert
fr: Rétablir

en: Checkmark files to remove
fr: Cocher les fichiers à enlever

en: Remove
fr: Enlever

en: Do not save backup files (*.orig)
fr: Ne pas enregistrer de fichiers de sauvegarde (*.orig)

en: Force removal of modified files (--force)
fr: Forcer la suppression des fichiers modifiés (--force)

en: Add &Largefiles
fr: Ajouter des &largefiles

en: No files selected
fr: Aucun fichier sélectionné

en: No operation to perform
fr: Aucune opération à exécuter

en: You have selected one or more files that have been modified.  By default, these files will not be removed.  What would you like to do?
fr: Vous avez sélectionné un ou plusieurs fichiers qui ont été modifiés. Par défaut, ces fichiers ne seront pas supprimés. Que souhaitez-vous faire ?

en: Remove &Unmodified Files
fr: Retirer les fichiers non modifiés

en: Remove &All Selected Files
fr: Retirer tous les fichiers sélectionnés

en: Rebase changeset and descendants
fr: "Rebaser" une révision et ses descendants

en: To rebase destination
fr: Vers la destination du "rebase"

en: Swap source and destination
fr: Permuter source et destination

en: Keep original changesets (--keep)
fr: Garder les révisions d'origine (--keep)

en: Keep original branch names (--keepbranches)
fr: Garder les noms de branche d'origine (--keepbranches)

en: Collapse the rebased changesets (--collapse)
fr: Fusionner les révisions "rebasées" (--collapse)

en: Rebase entire source branch (-b/--base)
fr: "Rebaser" entièrement la branche source (-b/--base)

en: Rebase unpublished onto Subversion head (override source, destination)
fr: "Rebaser" les révisions non publiées sur la tête Subversion (remplacer source, destination)

en: Rebase
fr: "Rebaser"

en: Rebase - %s
fr: "Rebase" - %s

en: Before rebase, you must <a href="commit"><b>commit</b></a>, <a href="shelve"><b>shelve</b></a> to patch, or <a href="discard"><b>discard</b></a> changes.
fr: Avant de "rebaser", vous devez <a href="commit"><b>committer</b></a>, <a href="shelve"><b>faire un "shelve"</b></a> ou <a href="discard"><b>abandonner</b></a> les modifications.

en: You may continue the rebase
fr: Vous pouvez continuer de "rebaser"

en: Rebase is complete
fr: Le "rebase" est fini

en: Rebase failed
fr: Échec du "rebase"

en: Rebase aborted
fr: "Rebase" abandonné

en: Rebase generated merge <b>conflicts</b> that must be <a href="resolve"><b>resolved</b></a>
fr: Le "rebase" a créé des <b>conflits</b> de fusion qui doivent être <a href="resolve"><b>résolus</b></a>

en: Exiting with an unfinished rebase is not recommended.
fr: Sortir avec un "rebase" inachevé n'est pas recommandé.

en: Consider aborting the rebase first.
fr: Envisager de d'abord abandonner le "rebase".

en: Merge rejected patch chunks into %s
fr: Fusionner les morceaux de patch rejetés dans %s

en: Mark this chunk as resolved, goto next unresolved
fr: Marquer ce morceau comme résolu, aller au non résolu suivant

en: Mark this chunk as unresolved
fr: Marquer ce morceau comme non résolu

en: Reload File
fr: Recharger le fichier

en: Are you sure you want to reload this file?
fr: Voulez-vous recharger ce fichier ?

en: All unsaved changes will be lost.
fr: Tous les changements non enregistrés seront perdus.

en: Warning
fr: Attention

en: You have marked all rejected patch chunks as resolved yet you have not modified the file on the edit panel.
    
    This probably means that no code from any of the rejected patch chunks made it into the file.
    
    Are you sure that you want to leave the file as is and consider all the rejected patch chunks as resolved?
    
    Doing so may delete them from a shelve, for example, which would mean that you would lose them forever!
    
    Click Yes to accept the file as is or No to continue resolving the rejected patch chunks.
fr: Vous avez marqués tous les morceaux rejetés comme déjà résolus mais vous n'avez pas modifié le fichier .
    
    Ceci signifie probablement qu'aucun code des morceaux rejetés n'a été inclus dans le fichier.
    
    Êtes-vous certain de vouloir laisser le fichier tel quel et considérer tous les morceaux rejetés comme résolus ?
    
    Faire ainsi peut les supprimer d'un 'shelve', par exemple, ce qui signifie que vous les perdrez pour toujours !
    
    Cliquer Oui pour accepter le fichier en l'état ou Non pour continuer la résolution des morceaux rejetés.

en: Copy source -> destination
fr: Copier source -> destination

en: Copy Error
fr: Erreur de copie

en: Rename Error
fr: Erreur de renommage

en: Select Source File
fr: Sélectionnez un fichier source

en: Select Source Folder
fr: Sélectionner un dossier source

en: Source does not exist.
fr: La source n'existe pas.

en: The source must be within the repository tree.
fr: La source doit être dans le dépôt.

en: The destination must be within the repository tree.
fr: La destination doit être dans le dépôt.

en: Destination file already exists.
fr: Le fichier destination existe déjà.

en: Are you sure you want to overwrite it ?
fr: Voulez-vous le remplacer ?

en: Copy - %s
fr: Copie - %s

en: Rename - %s
fr: Renommer - %s

en: Show all
fr: Tout afficher

en: ### revision set query ###
fr: ### requête d'un ensemble de révisions ###

en: Clear current query and query text
fr: Effacer la requête actuelle et son texte

en: Trigger revision set query
fr: Déclencher une requête d'un ensemble de révisions

en: Open advanced query editor
fr: Ouvrir l'éditeur de requête avancé

en: Delete selected query from history
fr: Supprimer la requête sélectionnée de l'historique

en: filter
fr: filtrer

en: Toggle filtering of non-matched changesets
fr: Filtrer les révisions ne correspondant pas au filtre

en: Show/Hide hidden changesets
fr: Afficher/cacher les révisions cachées

en: Toggle graft relations visibility
fr: Alterner la visibilité des relations de greffe

en: Keyword Search
fr: Recherche par mots-clés

en: Revision Set
fr: Ensemble de révisions

en: (unsaved)
fr: (non enregistré)

en: Display graph the named branch only
fr: Afficher uniquement le graphe de la branche nommée

en: Display only active branches
fr: Afficher seulement les branches actives

en: Display closed branches
fr: Afficher les branches fermées

en: Include all ancestors
fr: Inclure tous les ancêtres

[ctx: column header]
en: Graph
fr: Graphe

[ctx: column header]
en: Branch
fr: Branche

[ctx: column header]
en: Author
fr: Auteur

[ctx: column header]
en: Tags
fr: Étiquettes

[ctx: column header]
en: Latest tags
fr: Dernières étiquettes

[ctx: column header]
en: Node
fr: Nœud

[ctx: column header]
en: Git Commit
fr: Commit Git

[ctx: column header]
en: Age
fr: Âge

[ctx: column header]
en: Local Time
fr: Heure locale

[ctx: column header]
en: UTC Time
fr: Heure UTC

[ctx: column header]
en: Changes
fr: Changements

[ctx: column header]
en: Converted From
fr: Converti de

[ctx: column header]
en: Filename
fr: Nom de fichier

en: Searching...
fr: Recherche en cours...

en: filling (%d)
fr: remplissage (%d)

en: Mercurial User
fr: Utilisateur Mercurial

en: Repository Registry
fr: Registre des dépôts

en: Show &Paths
fr: Afficher les chemins

en: Show S&hort Paths
fr: Afficher les c&hemins courts

en: &Scan Repositories at Startup
fr: Parcourir le&s dépôts au démarrage

en: Scan &Remote Repositories
fr: Parcou&rir les dépôts distants

en: &Refresh Repository List
fr: &Rafraîchir la liste des dépôts

en: Refresh the Repository Registry list
fr: Rafraîchir la liste du registre des dépôts

en: &Open
fr: &Ouvrir

en: Open the repository in a new tab
fr: Ouvrir le dépôt dans un nouvel onglet

en: &Open All
fr: Tout &ouvrir

en: Open all repositories in new tabs
fr: Ouvrir tous les dépôts dans de nouveaux onglets

en: New &Group
fr: Nouveau &groupe

en: Create a new group
fr: Créer un nouveau groupe

en: Rename the entry
fr: Renommer l'entrée

en: Settin&gs
fr: Paramètres

en: View the repository's settings
fr: Voir les paramètres du dépôt

en: Re&move from Registry
fr: Enlever du registre

en: Remove the node and all its subnodes. Repositories are not deleted from disk.
fr: Enlever le nœud et tous ses sous-nœuds. Les dépôts ne sont pas supprimés du disque.

en: Clon&e...
fr: Clon&er...

en: Clone Repository
fr: Cloner le dépôt

en: E&xplore
fr: E&xplorer

en: Open the repository in a file browser
fr: Ouvrir le dépôt dans un navigateur de fichiers

en: Open a shell terminal in the repository root
fr: Ouvrir un terminal à la racine du dépôt

en: &Add Repository...
fr: &Ajouter un dépôt...

en: Add a repository to this group
fr: Ajouter un dépôt à ce groupe

en: A&dd Subrepository...
fr: Ajouter un sous-&dépôt...

en: Convert an existing repository into a subrepository
fr: Convertir un dépôt existant en sous-dépôt

en: Remo&ve Subrepository...
fr: Enle&ver le sous-dépôt...

en: Remove this subrepository from the current revision
fr: Enlever le sous-dépôt de la révision actuelle

en: Copy the root path of the repository to the clipboard
fr: Copier le chemin racine du dépôt dans le presse-papier

en: Sort by &Name
fr: Trier par &nom

en: Sort the group by short name
fr: Trier le groupe par nom court

en: Sort by &Path
fr: Trier &par chemin

en: Sort the group by full path
fr: Trier le groupe par nom complet

en: &Sort by .hgsub
fr: Trier par .hg&sub

en: Order the subrepos as in .hgsub
fr: Classer les sous-dépôts comme dans .hgsub

en: Select repository directory to add
fr: Sélectionner un dépôt à ajouter

en: Select an existing repository to add as a subrepo
fr: Sélectionner un dépôt existant à ajouter comme sous-dépôt

en: Cannot add subrepository
fr: Impossible d'ajouter le sous-dépôt

en: %s is not a valid repository
fr: %s n'est pas un dépôt valide

en: "%s" is not a folder
fr: "%s" n'est pas un dossier

en: A repository cannot be added as a subrepo of itself
fr: Un dépôt ne peut pas être ajouté comme sous-dépôt de lui-même

en: The selected folder:<br><br>%s<br><br>is not inside the target repository.<br><br>This may be allowed but is greatly discouraged.<br>If you want to add a non trivial subrepository mapping you must manually edit the <i>.hgsub</i> file
fr: Le dossier sélectionné :<br>%s<br><br>n'est pas dans le dépôt cible.<br><br>Ceci est autorisé mais fortement découragé.<br>Si vous voulez ajouter une organisation de sous-dépôt compliquée, vous devez éditer manuellement le fichier <i>.hgsub</i>.

en: Cannot open repository
fr: Ne peut pas ouvrir le dépôt

en: The selected repository:<br><br>%s<br><br>cannot be open!
fr: Le dépôt sélectionné :<br>%s<br><br>ne peut pas être ouvert !

en: Subrepository already exists
fr: Le sous-dépôt existe déjà

en: The selected repository:<br><br>%s<br><br>is already a subrepository of:<br><br>%s<br><br>as: "%s"
fr: Le dépôt sélectionné :<br><br>%s<br><br>est déjà un sous-dépôt de :<br><br>%s<br><br>comme : "%s"

en: Failed to add subrepository
fr: Impossible d'ajouter le sous-dépôt

en: Cannot open the .hgsub file in:<br><br>%s
fr: Ne peut pas ouvrir le fichier .hgsub dans :<br><br>%s

en: Failed to add repository
fr: Impossible d'ajouter le dépôt

en: The .hgsub file already contains the line:<br><br>%s
fr: Le fichier .hgsub contient déjà la ligne :<br><br>%s

en: Subrepo added to .hgsub file
fr: Sous-dépôt ajouté au fichier .hgsub

en: The selected subrepo:<br><br><i>%s</i><br><br>has been added to the .hgsub file of the repository:<br><br><i>%s</i><br><br>Remember that in order to finish adding the subrepo <i>you must still <u>commit</u></i> the changes to the .hgsub file in order to confirm the addition of the subrepo.
fr: Le sous-dépôt sélectionné :<br><br><i>%s</i><br><br>a été ajouté au fichier .hgsub du dépôt :<br><br><i>%s</i><br><br>Rappelez-vous que pour finir d'ajouter le sous-dépôt <i>vous devez aussi <u>"committer"</u></i> les changements du fichier .hgsub pour confirmer l'ajout du sous-dépôt.

en: Cannot update the .hgsub file in:<br><br>%s
fr: Ne peut pas mettre à jour le fichier .hgsub dans :<br><br>%s

en: Could not open .hgsub file
fr: Ne peut pas ouvrir le fichier .hgsub

en: Cannot read the .hgsub file.<p>Subrepository removal failed.
fr: Ne peut pas lire le fichier .hgsub.<p>La suppression du sous-dépôt a échoué.

en: Subrepository not found
fr: Sous-dépôt non trouvé

en: The selected subrepository was not found on the .hgsub file.<p>Perhaps it has already been removed?
fr: Le sous-dépôt sélectionné n'a pas été trouvé dans le fichier .hgsub.<p>Peut-être a-t-il déjà été enlevé ?

en: &Yes
fr: &Oui

en: &No
fr: &Non

en: Remove the selected repository?
fr: Enlever le sous-dépôt sélectionné ?

en: Do you really want to remove the repository "<i>%s</i>" from its parent repository "<i>%s</i>"
fr: Voulez-vous vraiment enlever le dépôt "<i>%s</i>" de son dépôt parent "<i>%s</i>"

en: Subrepository removed from .hgsub
fr: Sous-dépôt enlevé de .hgsub

en: The selected subrepository has been removed from the .hgsub file.<p>Remember that you must commit this .hgsub change in order to complete the removal of the subrepository!
fr: Le sous-dépôt sélectionné a été enlevé du fichier .hgsub.<p>Penser que vous devez committer la modification de .hgsub pour terminer la suppression du sous-dépôt !

en: Could not update .hgsub file
fr: Ne peut pas mettre à jour le fichier .hgsub

en: Cannot update the .hgsub file.<p>Subrepository removal failed.
fr: Ne peut pas mettre à jour le fichier .hgsub.<p>La suppression du sous-dépôt a échoué.

en: Unsupported repository type (%s)
fr: Type de dépôt non pris en charge (%s)

en: Cannot open non Mercurial repositories or subrepositories
fr: Impossible d'ouvrir des dépôts ou des sous-dépôts non Mercurial

en: New Group
fr: Nouveau groupe

en: Confirm Delete
fr: Confirmer la suppression

en: Delete Group '%s' and all its entries?
fr: Supprimer le groupe '%s' et toutes ses entrées ?

en: Could not get subrepository list
fr: Ne peut pas obtenir la liste de sous-dépôts

en: It was not possible to get the subrepository list for the repository in:<br><br><i>%s</i>
fr: Il n'est pas possible d'obtenir la liste de sous-dépôts pour le dépôt dans :<br><br><i>%s</i>

en: Could not open some subrepositories
fr: Ne peut pas ouvrir certains sous-dépôts

en: It was not possible to fully load the subrepository list for the repository in:<br><br><i>%s</i><br><br>The following subrepositories may be missing, broken or on an inconsistent state and cannot be accessed:<br><br><i>%s</i>
fr: Il n'est pas possible de charger complètement la liste de sous-dépôts pour le dépôt dans :<br><br><i>%s</i><br><br>Les sous-dépôts suivants peuvent être manquants, cassés ou dans un état inconsistant et ne peuvent pas être atteints :<br><br><i>%s</i>

en: Updating repository registry
fr: Mise à jour du registre des dépôts

en: Loading repository %s
fr: Chargement du dépôt %s

en: Repository Registry updated
fr: Registre des dépôts mis à jour

en: Close tab
fr: Fermer l'onglet

en: Close other tabs
fr: Fermer les autres onglets

en: Undo close tab
fr: Annuler la fermeture d'onglet

en: Reopen last closed tab
fr: Réouvrir le dernier onglet fermé

en: Undo close other tabs
fr: Annuler la fermeture des autres onglets

en: Reopen last closed tab group
fr: Réouvrir le dernier groupe d'onglets fermé

en: Failed to open repository
fr: Impossible d'ouvrir le dépôt

en: &Sort
fr: Trier

en: Local Repository %s
fr: Dépôt local %s

en: An exception happened while loading the subrepos of:<br><br>"%s"<br><br>
fr: Une exception s'est produite lors du chargement du sous-dépôt de :<br><br>"%s"<br><br>

en: The exception error message was:<br><br>%s<br><br>
fr: Le message d'erreur de l'exception était :<br><br>%s<br><br>

en: Click OK to continue or Abort to exit.
fr: Cliquer sur OK pour continuer ou Abandonner pour sortir.

en: Error loading subrepos
fr: Erreur lors du chargement du sous-dépôt

en: Unable to update repository name
fr: Impossible de mettre à jour le nom du dépôt

en: An error occurred while updating the repository hgrc file (%s)
fr: Une erreur s'est produite en mettant à jour le fichier hgrc du dépôt (%s)

en: default
fr: par défaut

en: C&hoose Log Columns...
fr: C&hoisir les colonnes de log...

en: &Resize Columns
fr: &Redimensionner les colonnes

en: Goto ancestor of %s and %s
fr: Aller à l'ancêtre de %s et %s

en: Can't find revision '%s'
fr: Impossible de trouver la révision '%s'

en: Drag to change order
fr: Glisser pour changer l'ordre

en: Workbench Log Columns
fr: Colonnes de log du Workbench

[ctx: tab tooltip]
en: Revision details
fr: Détails de révision

[ctx: tab tooltip]
en: Search
fr: Rechercher

[ctx: tab tooltip]
en: Console log
fr: Console

[ctx: tab tooltip]
en: Synchronize
fr: Synchroniser

[ctx: tab tooltip]
en: Patch Branch
fr: Branche de patch

en: %s <incoming>
fr: %s <entrant>

en: Found %d incoming changesets
fr: %d révisions entrantes trouvées

en: Pull
fr: Récupérer

en: Pull incoming changesets into your repository
fr: Tirer les révisions entrantes dans votre dépôt

en: Reject incoming changesets
fr: Rejeter les révisions entrantes

en: Push current branch (%s)
fr: Pousser la branche actuelle (%s)

en: Push up to current revision (#%d)
fr: Pousser jusqu'à la révision actuelle (#%d)

en: Push up to revision #%d
fr: Pousser jusqu'à la révision #%d

en: Push all
fr: Tout pousser

en: no outgoing changesets
fr: aucune révision sortante

en: no outgoing changesets in current branch (%s) / %d in total
fr: aucune révision sortante dans la branche actuelle (%s) / %d au total

en: no outgoing changesets up to current revision (#%d) / %d in total
fr: aucune révision sortante jusqu'à la révision actuelle (#%d) / %d au total

en: no outgoing changesets up to revision #%d / %d in total
fr: aucune révision sortante jusqu'à la révision #%d / %d au total

en: %d outgoing changesets
fr: %d révisions sortantes

en: %d outgoing changesets in current branch (%s) / %d in total
fr: %d révisions sortantes dans la branche actuelle (%s) / %d au total

en: %d outgoing changesets up to current revision (#%d) / %d in total
fr: %d révisions sortantes jusqu'à la révision actuelle (#%d) / %d au total

en: %d outgoing changesets up to revision #%d / %d in total
fr: %d révisions sortantes jusqu'à la révision #%d / %d au total

en: Nothing to push
fr: Rien à pousser

en: No revision found
fr: Aucune révision trouvée

en: %s - verify repository
fr: %s - vérifier le dépôt

en: %s - recover repository
fr: %s - récupérer le dépôt

en: No transaction available
fr: Aucune transaction disponible

en: There is no rollback transaction available
fr: Il n'y a pas de transaction de rollback disponible

en: Undo last commit?
fr: Défaire le dernier commit ?

en: Undo most recent commit (%d), preserving file changes?
fr: Défaire le commit le plus récent (%d) en gardant les modifications de fichier ?

en: Undo last transaction?
fr: Défaire la dernière transaction ?

en: Rollback to revision %d (undo %s)?
fr: Revenir à la révision %d (défaire %s) ?

en: Unable to determine working copy revision
fr: Impossible de déterminer la révision de la copie de travail

en: Remove current working revision?
fr: Supprimer la revision de travail actuelle ?

en: Your current working revision (%d) will be removed by this rollback, leaving uncommitted changes.
     Continue?
fr: Votre révision de travail actuelle (%d) sera supprimée par cette annulation laissant des changements non committés.
     Continuer ?

en: Tab cannot exit
fr: L'onglet ne peut pas fermer

en: Pus&h
fr: Pousser

en: Push to &Here
fr: Pousser jusqu'ici

en: Push Selected &Branch
fr: Pousser la branche sélectionnée

en: Push &All
fr: Tout pousser

en: &Update...
fr: Mettre à jour...

en: Bro&wse at Revision
fr: Parcourir à la révision

en: &Merge with Local...
fr: Fusionner avec la révision locale...

en: &Tag...
fr: É&tiquette...

en: Boo&kmark...
fr: Signet...

en: Sig&n...
fr: Sig&ner...

en: Revert &All Files...
fr: Rét&ablir tous les fichiers...

en: Copy &Hash
fr: Copier le &hash

en: E&xport
fr: E&xporter

en: E&xport Patch...
fr: E&xporter un patch...

en: &Email Patch...
fr: &Exporter par courriel...

en: &Archive...
fr: &Archiver...

en: &Bundle Rev and Descendants...
fr: Faire un paquet de la révision et descendants...

en: Change &Phase to
fr: Changer la &phase en

en: &Graft to Local...
fr: &Greffer vers la révision locale...

en: Modi&fy History
fr: Modi&fier l'historique

en: &Unapply Patch
fr: Dé-appliquer un patch

en: Import to &MQ
fr: Importer dans &MQ

en: MQ &Options
fr: &Options MQ

en: &Rebase...
fr: &Rebaser...

en: &Prune...
fr: Élaguer (&prune)...

en: &Strip...
fr: &Strip... (supprimer des révisions)

en: Post to Re&view Board...
fr: Poster dans Re&view Board...

en: &Remote Update...
fr: Mett&re à jour à distance...

en: Write diff file
fr: Écrire le fichier diff

en: Unable to write diff file
fr: Impossible d'écrire le fichier diff

en: Unable to compress history
fr: Impossible de compresser l'historique

en: Selected changeset pair not related
fr: Les révisions sélectionnées ne sont pas liées

en: Visual Diff...
fr: Diff visuel...

en: Export Diff...
fr: Exporter le fichier diff...

en: Export Selected...
fr: Exporter la sélection...

en: Email Selected...
fr: Envoyer par courriel la sélection...

en: Copy Selected as Patch
fr: Copier la sélection comme patch

en: Archive DAG Range...
fr: Archive la plage de DAG...

en: Export DAG Range...
fr: Exporter la plage de DAG...

en: Email DAG Range...
fr: Envoyer par courriel la plage de DAG...

en: Bundle DAG Range...
fr: Faire un paquet d'une plage de DAG

en: Bisect - Good, Bad...
fr: Bisect - Bon, mauvais...

en: Bisect - Bad, Good...
fr: Bisect - Mauvais, bon...

en: Compress History...
fr: Compresser l'historique...

en: Rebase...
fr: Rebaser...

en: Goto common ancestor
fr: Aller à l'ancêtre commun

en: Graft Selected to local...
fr: Greffer la sélection vers la révision locale...

en: &Prune Selected...
fr: Élaguer la sélection (prune)...

en: Post Selected to Review Board...
fr: Poster la sélection dans Review Board...

en: Apply patch
fr: Appliquer un patch

en: Apply onto original parent
fr: Appliquer sur le parent original

en: Apply only this patch
fr: Appliquer seulement ce patch

en: Fold patches...
fr: Incorporer des patches...

en: Delete patches...
fr: Supprimer des patches...

en: Rename patch...
fr: Renommer le patch...

en: Pull to here...
fr: Tirer jusqu'ici

en: Visual diff...
fr: Diff visuel...

en: Export patch
fr: Exporter le patch

en: Patch Files (*.patch)
fr: Fichiers patch (*.patch)

en: Cannot export revision
fr: Ne peut pas exporter la révision

en: Cannot export revision %s into the file named:
    
    %s
fr: Ne peut pas exporter la révision %s dans le fichier :
    
    %s

en: There is already an existing folder with that same name.
fr: Il y a déjà un dossier avec le même nom.

en: Replace
fr: Remplacer

en: Append
fr: Ajouter

en: There are existing patch files for %d revisions (%s) in the selected location (%s).
fr: Il y a des fichiers patch existants pour %d révisions (%s) à l'endroit sélectionné (%s).

en: What do you want to do?
fr: Que voulez-vous faire ?

en: Replace the existing patch files.
fr: Remplacer les fichiers patch existants.

en: Append the changes to the existing patch files.
fr: Ajouter les changements aux fichiers patch existants.

en: Abort the export operation.
fr: Abandonner l'opération d'exportation.

en: Patch files already exist
fr: Les fichiers patch existent déjà

en: Patch exported
fr: Patch exporté

en: Revision #%d (%s) was exported to:<p><a href="file:///%s">%s</a>%s<a href="file:///%s">%s</a>
fr: La révision #%d (%s) a été exportée :<p><a href="file:///%s">%s</a>%s<a href="file:///%s">%s</a>

en: Patches exported
fr: Patches exportés

en: %d patches were exported to:<p><a href="file:///%s">%s</a>
fr: %d patches ont été exportés vers :<p><a href="file:///%s">%s</a>

en: Reverting all files will discard changes and leave affected files in a modified state.<br><br>Are you sure you want to use revert?<br><br>(use update to checkout another revision)
fr: Rétablir tous les fichiers annulera tous les changements et laissera les fichiers concernés dans un état modifié.<br><br>Êtes-vous sûr de vouloir rétablir ?<br><br>(utiliser la commande Mettre à jour pour obtenir une autre révision)

en: Filter b&y
fr: Filtrer par

en: &Ancestors and Descendants
fr: &Ancêtres et descendants

en: A&uthor
fr: A&uteur

en: &Branch
fr: &Branche

en: &More Options...
fr: Plus d'options...

en: Unable to merge
fr: Impossible de fusionner

en: You cannot merge a revision with itself
fr: Vous ne pouvez pas fusionner une révision avec elle-même

en: Unable to backout
fr: Impossible de faire un backout

en: Write bundle
fr: Écrire un paquet

en: Backwards phase change requested
fr: Changement de phase à l'envers demandé

en: Do you really want to make this revision <i>secret</i>?
fr: Voulez-vous vraiment rendre cette révision <i>secrète</i> ?

en: Making a "<i>draft</i>" revision "<i>secret</i>" is generally a safe operation.
    
    However, there are a few caveats:
    
    - "secret" revisions are not pushed. This can cause you trouble if you
    refer to a secret subrepo revision.
    
    - If you pulled this revision from a non publishing server it may be
    moved back to "<i>draft</i>" if you pull again from that particular server.
    
    Please be careful!
fr: Transformer une révision "<i>draft</i>" en "<i>secrète</i>" est généralement une opération sûre.
    
    Toutefois, voici quelques mises en garde :
    
    - les révisions "secrètes" ne sont pas poussées. Ceci peut causer des ennuis
    si vous faites référence à une révision secrète d'un sous-dépôt.
    
    - si vous tirez cette révision d'un serveur non publiant, elle peut redevenir
    "<i>draft</i>" si vous tirez de nouveau de ce serveur particulier.
    
    Soyez prudent !

en: &Make secret
fr: Rendre secret

en: &Cancel
fr: &Annuler

en: Do you really want to <i>force</i> a backwards phase transition?
fr: Voulez-vous vraiment <i>forcer</i> une transition de phase à l'envers ?

en: You are trying to move the phase of revision %d backwards,
    from "<i>%s</i>" to "<i>%s</i>".
    
    However, "<i>%s</i>" is a lower phase level than "<i>%s</i>".
    
    Moving the phase backwards is not recommended.
    For example, it may result in having multiple heads
    if you modify a revision that you have already pushed
    to a server.
    
    Please be careful!
fr: Vous essayez de déplacer la phase de la révision %d à l'envers,
    de "<i>%s</i>" vers "<i>%s</i>".
    
    Pourtant, "<i>%s</i>" est un niveau de phase inférieur à "<i>%s</i>".
    
    Déplacer une phase à l'envers n'est pas recommandé.
    Par exemple, cela peut avoir pour résultat d'avoir plusieurs
    têtes si vous modifiez une révision que vous avez déjà poussée
    vers un serveur.
    
    Soyez prudent !

en: &Force
fr: &Forcer

en: Cannot import selected revision
fr: Ne peut pas importer la révision sélectionnée

en: The selected revision (rev #%d) cannot be imported because it is not a descendant of qparent (rev #%d)
fr: La révision sélectionnée (rev #%d) ne peut pas être importée car elle n'est pas une descendante de qparent (rev #%d)

en: Invalid command
fr: Commande invalide

en: The selected command is empty
fr: La commande sélectionnée est vide

en: The following error message was returned:
    
    <b>%s</b>
fr: Le message d'erreur suivant a été retourné :
    
    <b>%s</b>

en: 
    
    Please check that the "thg" command is valid.
fr: 
    
    Vérifiez que la commande "thg" est valide.

en: Failed to execute custom TortoiseHg command
fr: Impossible d'exécuter la commande TortoiseHg personnalisée

en: The command "%s" failed (code %d).
fr: La commande "%s" a échoué (code %d).

en: Failed to execute custom command
fr: Impossible d'exécuter la commande personnalisée

en: The command "%s" could not be executed.
fr: La commande "%s" ne peut pas être exécutée.

en: The following error message was returned:
    
    "%s"
    
    Please check that the command path is valid and that it is a valid application
fr: Le message d'erreur suivant a été retourné :
    
    "%s"
    
    Veuillez vérifier que le chemin de la commande est valide et que c'est une application valide.

en: &Edit Toolbar
fr: Barr&e d'outils d'édition

en: &Refresh
fr: &Rafraîchir

en: &Filter Toolbar
fr: Barre d'outils de &filtre

en: TortoiseHg: %s
fr: TortoiseHg : %s

en: S&tatus Bar
fr: Barre de s&tatut

en: Resolve Conflicts - %s
fr: Résoudre les conflits - %s

en: Local revision information
fr: Révision locale

en: Other revision information
fr: Autre révision

en: Unresolved conflicts
fr: Conflits non résolus

en: Mercurial Re&solve
fr: Ré&soudre par Mercurial

en: Attempt automatic (trivial) merge
fr: Tenter la fusion automatique

en: Tool &Resolve
fr: &Résoudre par l'outil

en: Merge using selected merge tool
fr: Fusionner en utilisant l'outil sélectionné

en: &Take Local
fr: Prendre la révision locale

en: Accept the local file version (yours)
fr: Accepter la version locale du fichier (la vôtre)

en: Take &Other
fr: Prendre l'autre révision

en: Accept the other file version (theirs)
fr: Accepter l'autre version du fichier (la leur)

en: &Mark as Resolved
fr: &Marquer comme résolu

en: Mark this file as resolved
fr: Marquer ce fichier comme résolu

en: Diff &Local to Ancestor
fr: Diff entre la révision &locale et l'ancêtre

en: &Diff Other to Ancestor
fr: Diff entre l'autre révision et l'ancêtre

en: Resolved conflicts
fr: Conflits résolus

en: &Edit File
fr: Édit&er le fichier

en: Edit resolved file
fr: Éditer le fichier résolu

en: 3-&Way Diff
fr: Diff 3 voies

en: Visual three-way diff
fr: Diff visuel 3 voies

en: Visual diff between resolved file and first parent
fr: Diff visuel entre le fichier résolu et le premier parent

en: &Diff to Other
fr: &Diff avec l'autre version

en: Visual diff between resolved file and second parent
fr: Diff visuel entre le fichier résolu et le second parent

en: Mark as &Unresolved
fr: Marq&uer comme non résolu

en: Mark this file as unresolved
fr: Marquer ce fichier comme non résolu

en: Detected merge/diff tools:
fr: Outils de fusion/diff détectés :

en: Command output
fr: Sortie de la commande

en: Unable to show subrepository files
fr: Impossible d'affichier les fichiers des sous-dépôts

en: Visual diffs are not supported for files in subrepositories. They will not be shown.
fr: Les diffs visuels ne sont pas pris en charge pour les fichiers des sous-dépôts. Ils ne seront pas affichés.

en: There are merge <b>conflicts</b> to be resolved
fr: Il y a des <b>conflits</b> de fusion à résoudre

en: All conflicts are resolved.
fr: Tous les conflits sont résolus.

en: There are no conflicting file merges.
fr: Il n'y a pas de conflits de fusion.

en: Exit without finishing resolve?
fr: Quitter sans finir les résolutions ?

en: Unresolved conflicts remain. Are you sure?
fr: Conflits non résolus restants. Êtes-vous sûr ?

en: E&xit
fr: Quitter

en: Repository
fr: Dépôt

en: <default>
fr: <par défaut>

en: File List Toolbar
fr: Barre d'outils de liste de fichiers

en: Ma&nifest Mode
fr: Mode ma&nifeste

en: Show all version-controlled files in tree view
fr: Afficher tous les fichiers versionnés dans la vue en arbre

en: &Flat List
fr: Vue à plat

en: ### filter text ###
fr: ### texte du filtre ###

en: Changed by &This Commit
fr: Changés par ce commit

en: Show files changed by this commit
fr: Afficher les fichiers modifiés dans ce commit

en: Compare to &1st Parent
fr: Comparé au &1er parent

en: Compare to &2nd Parent
fr: Comparé au &2e parent

en: Toggle parent to be used as the base revision
fr: Alterner entre les parents comme révision de base

en: List Optio&ns
fr: Liste d'options

en: %s - Revision Details (%s)
fr: %s - Détails de révision (%s)

en: Revert - %s
fr: Rétablir - %s

en: <b>Revert %s to its contents at the following revision?</b>
fr: <b>Rétablir %s au contenu de la révision suivante ?</b>

en: <b>Revert %d files to their contents at the following revision?</b>
fr: <b>Rétablir %d fichiers à leur contenu de la révision suivante ?</b>

en: Revert all files to this revision
fr: Rétablir tous les fichiers à cette révision

en: revision %d's first parent (i.e. revision %d)
fr: premier parent de la révision %d (c'est-à-dire révision %d)

en: revision %d's second parent (i.e. revision %d)
fr: second parent de la révision %d (c'est-à-dire révision %d)

en: null revision (i.e. remove file(s))
fr: révision nulle (c'est-à-dire supprimer le(s) fichier(s))

en: Changeset:
fr: Révision :

en: Child:
fr: Enfant :

en: Predecessors:
fr: Prédécesseurs :

en: Successors:
fr: Successeurs :

en: Head is closed!
fr: La tête est fermée !

en: Changesets where username contains string.
fr: Révisions où le nom d'utilisateur contient le texte.

en: Search commit message, user name, and names of changed files for string.
fr: Rechercher un message de commit, un nom d'utilisateur ou des noms de fichiers modifiés.

en: Like "keyword(string)" but accepts a regex.
fr: Comme "keyword(string)" mais accepte une expression régulière.

en: Changesets not found in the specified destination repository, or the default push location.
fr: Révisions non trouvées dans le dépôt de destination spécifié ou la destination de pousse par défaut.

en: The named bookmark or all bookmarks.
fr: Le signet nommé ou tous les signets.

en: The named tag or all tags.
fr: L'étiquette nommée ou toutes les étiquettes.

en: Changeset is tagged.
fr: La révision porte une étiquette.

en: Changeset is a named branch head.
fr: La révision est une tête de branche nommée.

en: Changeset is a merge changeset.
fr: La révision est une révision de fusion.

en: Changeset is closed.
fr: La révision est fermée.

en: Changesets within the interval, see <a href="https://www.mercurial-scm.org/doc/hg.1.html#dates">help dates</a>
fr: Révisions dans l'intervalle, voir <a href="https://www.mercurial-scm.org/doc/hg.1.html#dates">help dates</a>

en: Greatest common ancestor of the two changesets.
fr: L'ancêtre commun le plus récent des deux révisions.

en: Find revisions that "match" one or more fields of the given set of revisions.
fr: Trouver les révisions qui correspondent à un ou plusieurs champs d'un ensemble donné de révisions.

en: Changesets affecting files matched by pattern.  See <a href="https://www.mercurial-scm.org/doc/hg.1.html#patterns">help patterns</a>
fr: Révisions touchant les fichiers correspondants au motif. Voir <a href="https://www.mercurial-scm.org/doc/hg.1.html#patterns">help patterns</a>

en: Changesets which modify files matched by pattern.
fr: Révisions modifiant les fichiers correspondants au motif.

en: Changesets which add files matched by pattern.
fr: Révisions ajoutant les fichiers correspondants au motif.

en: Changesets which remove files matched by pattern.
fr: Révisions enlevant les fichiers correspondants au motif.

en: Changesets containing files matched by pattern.
fr: Révisions contenant les fichiers correspondants au motif.

en: All changesets belonging to the branches of changesets in set.
fr: Toutes les révisions appartenant aux branches des révisions dans l'ensemble.

en: Members of a set with no children in set.
fr: Membres d'un ensemble avec aucun enfant dans l'ensemble.

en: Changesets which are descendants of changesets in set.
fr: Révisions qui sont les descendants de révisions dans l'ensemble.

en: Changesets that are ancestors of a changeset in set.
fr: Révisions qui sont des ancêtres d'une révision dans l'ensemble.

en: Child changesets of changesets in set.
fr: Révisions qui sont les enfants des révisions dans l'ensemble.

en: The set of all parents for all changesets in set.
fr: L'ensemble de tous les parents de toutes les révisions dans l'ensemble.

en: First parent for all changesets in set, or the working directory.
fr: Premier parent de toutes les révisions dans l'ensemble, ou le répertoire de travail

en: Second parent for all changesets in set, or the working directory.
fr: Second parent de toutes les révisions dans l'ensemble, ou le répertoire de travail

en: Changesets with no parent changeset in set.
fr: Révisions avec aucune révision parente dans l'ensemble.

en: An empty set, if any revision in set isn't found; otherwise, all revisions in set.
fr: Ensemble vide si aucune révision dans l'ensemble n'est trouvée ; sinon, toutes les révisions dans l'ensemble.

en: Changeset with lowest revision number in set.
fr: Révision avec le plus petit numéro dans l'ensemble.

en: Changeset with highest revision number in set.
fr: Révision avec le plus grand numéro dans l'ensemble.

en: First n members of a set.
fr: Les n premiers membres d'un ensemble.

en: Sort set by keys.  The default sort order is ascending, specify a key as "-key" to sort in descending order.
fr: Trier l'ensemble par clé. L'ordre de tri par défaut est ascendant, spécifier une clé avec "-clé" pour trier dans l'ordre descendant.

en: An alias for "::." (ancestors of the working copy's first parent).
fr: Alias pour "::." (ancêtres du premier parent de la copie de travail).

en: All changesets, the same as 0:tip.
fr: Toutes les révisions, la même chose que 0:tip.

en: Revision Set Query
fr: Requête d'un ensemble de révisions

en: all revisions converted from subversion
fr: toutes les révisions converties depuis subversion

en: changeset which represents converted svn revision
fr: révision représentant une révision svn convertie

en: Common sets
fr: Ensembles courants

en: File pattern sets
fr: Ensembles de motifs de fichier

en: Set Ancestry
fr: Ascendance d'ensemble

en: Set Logic
fr: Logique d'ensemble

en: 
    Caught keyboard interrupt, aborting.
fr: 
    Interruption clavier détectée, abandon.

en: failed to fork GUI process: %s
fr: impossible de créer un processus pour l'interface graphique :%s

en: can not read file "%s". Ignored.
fr: impossible de lire le fichier "%s". Ignoré.

en: thg: command '%s' is ambiguous:
        %s
fr: thg : la commande '%s' est ambiguë :
        %s

en: thg: unknown command '%s'
fr: thg : command inconnue '%s'

en: thg %s: %s
fr: thg %s : %s

en: thg: %s
fr: thg : %s

en: abort: %s!
fr: abandon : %s !

en: abort: %s
fr: abandon : %s

en: option --config may not be abbreviated!
fr: option --config ne peut pas être raccourcie !

en: invalid arguments
fr: arguments invalides

en: unrecognized profiling format '%s' - Ignored
fr: format '%s' de profiling non reconnu - Ignoré

en: lsprof not available - install from http://codespeak.net/svn/user/arigo/hack/misc/lsprof/
fr: lsprof n'est pas disponible - à installer depuis http://codespeak.net/svn/user/arigo/hack/misc/lsprof/

en: repository root directory or symbolic path name
fr: répertoire racine du dépôt ou nom de chemin symbolique

en: enable additional output
fr: activer la sortie supplémentaire

en: suppress output
fr: supprimer la sortie

en: display help and exit
fr: afficher l'aide et quitter

en: set/override config option (use 'section.name=value')
fr: définir/redéfinir l'option de configuration (utiliser 'section.nom=valeur')

en: enable debugging output
fr: activer la sortie de déboguage

en: start debugger
fr: démarrer le débogueur

en: print command execution profile
fr: afficher le profil d'exécution de la commande

en: do not fork GUI process
fr: ne pas créer de processus pour l'interface graphique

en: always fork GUI process
fr: toujours créer un processus pour l'interface graphique

en: read file list from file
fr: lire la liste de fichiers depuis le fichier

en: read file list from file encoding utf-8
fr: lire la liste de fichiers depuis le fichier encodé en utf-8

en: revision to annotate
fr: révision à annoter

en: open to line
fr: ouvrir à la ligne

en: initial search pattern
fr: premier motif de recherche

en: invalid line number: %s
fr: numéro de ligne invalide : %s

en: revision to archive
fr: révision à archiver

en: merge with old dirstate parent after backout
fr: fusion avec l'ancien parent du répertoire de travail après backout

en: parent to choose when backing out merge
fr: parent à choisir lors du back out d'une fusion

en: revision to backout
fr: backout de la révision

en: revision
fr: révision

en: only one new bookmark name allowed
fr: un seul nouveau nom de signet autorisé

en: the clone will include an empty working copy (only a repository)
fr: le clone aura une copie de travail vide (seulement un dépôt)

en: revision, tag or branch to check out
fr: révision, étiquette ou branche à obtenir

en: include the specified changeset
fr: inclure la révision spécifiée

en: clone only the specified branch
fr: cloner uniquement la branche spécifiée

en: use pull protocol to copy metadata
fr: utiliser le protocole 'pull' pour copier les métadonnées

en: use uncompressed transfer (fast over LAN)
fr: utiliser le transfert non compressé (rapide sur réseau local)

en: record user as committer
fr: enregistrer l'utilisateur comme committeur

en: record datecode as commit date
fr: utiliser la date indiquée comme date de commit

en: thg debugbugreport [TEXT]
fr: thg debugbugreport [TEXTE]

en: thg debugruncommand -- COMMAND [ARGUMENT]...
fr: thg debugruncommand -- COMMANDE [ARGUMENT]...

en: no command specified
fr: aucune commande spécifiée

en: a revision to send
fr: une révision à envoyer

en: use only one form to specify the revision
fr: utiliser une seule forme pour spécifier la révision

en: select the specified revision
fr: sélectionner la révision spécifiée

en: side-by-side comparison of revisions
fr: comparaison côte-à-côte de révisions

en: thg filelog [OPTION]... FILE
fr: thg filelog [OPTION]... FICHIER

en: requires a single filename
fr: demande un seul nom de fichier

en: revisions to graft
fr: révisions à greffer

en: You must provide revisions to graft
fr: Vous devez fournir des révisions à greffer

en: ignore case during search
fr: ignorer la casse durant la recherche

en: thg help [COMMAND]
fr: thg help [COMMANDE]

en: global options:
fr: options globales :

en: use "thg help" for the full list of commands
fr: utiliser "thg help" pour la liste complète des commandes

en: use "thg help" for the full list of commands or "thg -v" for details
fr: utiliser "thg help" pour la liste complète des commandes ou "thg -v" pour des détails

en: use "thg -v help%s" to show aliases and global options
fr: utiliser "thg -v help%s" pour montrer les alias et les options globales

en: use "thg -v help %s" to show global options
fr: utiliser "thg -v help %s" pour montrer les options globales

en: list of commands:
fr: liste des commandes :

en: 
    aliases: %s
fr: 
    alias : %s

en: (no help text available)
fr: (pas d'aide disponible)

en: options:
fr: options :

en: no commands defined
fr: aucune commande définie

en: Thg - TortoiseHg's GUI tools for Mercurial SCM (Hg)
fr: Thg - Outils de l'interface graphique TortoiseHg pour Mercurial (Hg)

en: basic commands:
fr: commandes de base :

en:  (default: %s)
fr:  (par défaut : %s)

en: import to the patch queue (MQ)
fr: importer dans la queue de patch (MQ)

en: search for a given text or revset
fr: recherche d'un texte donné ou d'un ensemble de révisions

en: (DEPRECATED)
fr: (OBSOLÈTE)

en: open a new workbench window
fr: ouvrir une nouvelle fenêtre workbench

en: cannot specify both -k/--query and filenames
fr: ne peut pas spécifier à la fois -k/--query et des noms de fichiers

en: revision to display
fr: révision à afficher

en: revision to merge
fr: révision à fusionner

en: Merge revision not specified or not found
fr: Révision de fusion non spécifiée ou non trouvée

en: a revision to post
fr: une révision à poster

en: reviewboard extension not enabled
fr: extension reviewboard pas activée

en: see <a href="%(url)s">%(url)s</a>
fr: voir <a href="%(url)s">%(url)s</a>

en: no revisions specified
fr: aucune révision spécifiée

en: revisions to prune
fr: révisions à élaguer

en: keep original changesets
fr: garder les révisions d'origine

en: keep original branch names
fr: garder les nom de branches originaux

en: rebase from the specified changeset
fr: rebase depuis la révision spécifiée

en: rebase onto the specified changeset
fr: rebase vers la révision spécifiée

en: Rebase already in progress
fr: "Rebase" déjà en cours

en: Resuming rebase already in progress
fr: Reprise du "rebase" déjà en cours

en: You must provide source and dest arguments
fr: Vous devez fournir une source et une destination

en: You must provide the path to a file
fr: Vous devez donner le chemin vers un fichier

en: field to give initial focus
fr: champ prenant la saisie initiale

en: the revision to show
fr: la révision à afficher

en: revision to update
fr: révision à mettre à jour

en: name of the hgweb config file (serve more than one repository)
fr: nom du fichier de configuration pour hgweb (pour servir plus d'un dépôt)

en: name of the hgweb config file (DEPRECATED)
fr: nom du fichier de configuration pour hgweb (obsolète)

en: sign even if the sigfile is modified
fr: signer même si le fichier signature est modifié

en: make the signature local
fr: rendre la signature locale

en: the key id to sign with
fr: l'identifiant de clé pour signer

en: do not commit the sigfile after signing
fr: ne pas committer le fichier signature après avoir signé

en: use <text> as commit message
fr: utiliser <le texte> comme message de commit

en: Please enable the Gpg extension first.
fr: Activez d'abord l'extension Gpg.

en: show files without changes
fr: afficher les fichiers sans changements

en: show ignored files
fr: afficher les fichiers ignorés

en: discard uncommitted changes (no backup)
fr: abandonner les changements non committés (pas de sauvegarde)

en: do not back up stripped revisions
fr: ne pas sauvegarder les révisions supprimées

en: do not modify working copy during strip
fr: ne pas modifier la copie de travail durant le strip

en: revision to strip
fr: révision à supprimer

en: open the bookmark sync window
fr: ouvrir la fenêtre de synchronisation de signet

en: replace existing tag
fr: remplacer l'étiquette existante

en: make the tag local
fr: rendre l'étiquette locale

en: revision to tag
fr: révision à étiqueter

en: remove a tag
fr: enlever une étiquette

en: wait until the second ticks over
fr: attendre la prochaine seconde

en: notify the shell for paths given
fr: notifie l'explorateur pour les chemins fournis

en: remove the status cache
fr: vider le cache de statut

en: show the contents of the status cache (no update)
fr: afficher le contenu du cache de statut (sans mise à jour)

en: update all repos in current dir
fr: mettre à jour tous les dépôts dans le répertoire courant

en: Please enable the Topic extension first.
fr: Activez d'abord l'extension Topic.

en: only one new topic name allowed
fr: un seul nouveau nom de topic autorisé

en: changeset to view in diff tool
fr: révision à afficher dans l'outil de diff

en: revisions to view in diff tool
fr: révisions à afficher dans l'outil de diff

en: bundle file to preview
fr: fichier paquet à prévisualiser

en: launch visual diff tool
fr: lancer l'outil de diff visuel

en: print license
fr: afficher la licence d'utilisation

en: TortoiseHg Dialogs (version %s), Mercurial (version %s)
fr: Interface TortoiseHg (version %s), Mercurial (version %s)

en: Location:
fr: Emplacement :

en: Update to:
fr: Mettre à jour vers :

en: Options:
fr: Options :

en: Discard remote changes, no backup (-C/--clean)
fr: Abandonner les changements distants, pas de sauvegarde (-C/--clean)

en: Perform a push before updating (-p/--push)
fr: Pousser avant de mettre à jour (-p/--push)

en: Allow pushing new branches (--new-branch)
fr: Autoriser de pousser de nouvelles branches (--new-branch)

en: Force push to remote location (-f/--force)
fr: Forcer de pousser vers un distant (-f/--force)

en: remove working directory
fr: supprimer le répertoire de travail

en: unknown revision!
fr: révision inconnue !

en: Remote Update - %s
fr: Mise à jour distante - %s

en: &Update
fr: Mettre à jour

en: Log
fr: Journal

en: Repositories
fr: Dépôts

en: Running at %s
fr: En cours d'exécution à %s

en: Stopped
fr: Arrêté

en: TortoiseHg Web Server
fr: Serveur Web TortoiseHg

en: Web Server
fr: Serveur Web

en: Port:
fr: Port :

en: Status:
fr: État :

en: Start
fr: Démarrer

en: Settings
fr: Paramètres

en: <unspecified>
fr: <non spécifié>

en: &True
fr: Vrai

en: &False
fr: &Faux

en: &Unspecified
fr: Non spécifié

en: %dpt
fr: %d pt

en: Bold
fr: Gras

en: Italic
fr: Italique

en: Strike
fr: Barré

en: Underline
fr: Souligné

en: &Set...
fr: Définir...

en: &Clear
fr: Effacer

en: Failed to load issue tracker: '%s': %s.
fr: Impossible de charger le suivi de problème : '%s' : %s.

en: &Browse...
fr: Parcourir...

en: UI Language
fr: Langue de l'interface

en: Specify your preferred user interface language (restart needed)
fr: Spécifier votre langue préférée pour l'interface (redémarrage nécessaire)

en: Three-way Merge Tool
fr: Outil de fusion 3 voies

en: Graphical merge program for resolving merge conflicts.  If left unspecified, Mercurial will use the first applicable tool it finds on your system or use its internal merge tool that leaves conflict markers in place.  Choose internal:merge to force conflict markers, internal:prompt to always select local or other, or internal:dump to leave files in the working directory for manual merging
fr: Programme de fusion graphique pour résoudre les conflits de fusion. Si non spécifié, Mercurial utilisera le premier outil correct qu'il trouve sur votre système ou son outil interne de fusion qui laisse des marqueurs de conflits. Choisir internal:merge pour forcer les marqueurs de conflit, internal:prompt pour toujours sélectionner local ou autre, ou internal:dump pour laisser les fichiers dans le répertoire de travail pour fusion manuelle

en: Visual Diff Tool
fr: Outil de diff visuel

en: Specify visual diff tool, as described in the [merge-tools] section of your Mercurial configuration files.  If left unspecified, TortoiseHg will use the selected merge tool. Failing that it uses the first applicable tool it finds.
fr: Spécifier l'outil de diff visuel, comme décrit dans la section [merge-tools] de vos fichiers de configuration Mercurial. Si non spécifié, TortoiseHg utilisera l'outil de fusion sélectionné. Si cela échoue, il utilise le premier outil correct qu'il trouve.

en: Visual Editor
fr: Éditeur visuel

en: Specify visual editor, as described in the [editor-tools] section of your Mercurial configuration files.  If left unspecified, TortoiseHg will use the first applicable tool it finds.
fr: Spécifier l'éditeur graphique comme décrit dans la section [editor-tools] de vos fichiers de configuration Mercurial. Si non spécifié, TortoiseHg utilisera le premier outil trouvé qui s'applique.

en: CLI Editor
fr: Éditeur en ligne de commande

en: The editor used by Mercurial command line commands to collect multiline input from the user.  Most notably, commit messages.
fr: L'éditeur utilisé par les commandes Mercurial pour récupérer des entrées sur plusieurs lignes. Particulièrement, les messages de commit.

en: Specify the command to launch your preferred terminal shell application. If the value includes the string %(reponame)s, the name of the repository will be substituted in place of %(reponame)s. Similarly, %(root)s will be the full path to the repository. (restart needed)<br>Default, Windows: cmd.exe /K title %(reponame)s<br>Default, OS X: not set<br>Default, other: xterm -T "%(reponame)s"
fr: Spécifier la commande pour lancer votre application terminal préférée. Si la valeur contient la chaîne %(reponame)s, elle est remplacée par le nom du dépôt. De même, %(root)s sera le chemin complet vers le dépôt. (redémarrage nécessaire)<br>Par défaut, Windows : cmd.exe /K title %(reponame)s<br>Par défaut, OS X : non défini<br>Par défaut, autres plateformes : xterm -T "%(reponame)s"

en: Immediate Operations
fr: Opérations immédiates

en: Space separated list of shell operations you would like to be performed immediately, without user interaction. Commands are "add remove revert forget". Default: None (leave blank)
fr: Liste séparée par des espaces de commandes que vous souhaitez voir exécutées immédiatement, sans interaction utilisateur. Les commandes sont "add remove revert forget". Par défaut : Aucune (laisser vide)

en: Tab Width
fr: Largeur des tabulations

en: Specify the number of spaces that tabs expand to in various TortoiseHg windows. Default: 8
fr: Spécifier le nombre d'espaces remplaçant une tabulation dans différentes fenêtres de TortoiseHg. Par défaut :8

en: Force Repo Tab
fr: Forcer les onglets de dépôts

en: Always show repo tabs, even for a single repo. Default: False
fr: Toujours afficher les onglets de dépôts, même pour un seul dépôt. Par défaut : Faux

en: Monitor Repo Changes
fr: Surveiller les changements du dépôt

en: Specify the target filesystem where TortoiseHg monitors changes. Default: localonly
fr: Spécifier les systèmes de fichiers dans lesquels TortoiseHg surveille les modifications. : always (toujours), localonly (local uniquement à l'exclusion des disques sur le réseau), never (jamais). Par défaut : localonly

en: Max Diff Size
fr: Taille max de diff

en: The maximum size file (in KB) that TortoiseHg will show changes for in the changelog, status, and commit windows. A value of zero implies no limit.  Default: 1024 (1MB)
fr: La taille maximum du fichier (en KB) dont TortoiseHg affichera les changements dans les fenêtres de changelog, de statut et de commit. Une valeur de zéro signifie aucune limite. Par défaut : 1024 (1 MB)

en: Fork GUI
fr: Créer un processus pour l'interface graphique

en: When running from the command line, fork a background process to run graphical dialogs. This setting is ignored when TortoiseHg runs as an OS X application bundle.  Default: True
fr: Quand lancé depuis la ligne de commande, créer un processus d'arrière-plan pour les dialogues graphiques. Cette préférence est ignorée quand TortoiseHg est une application OS X. Par défaut : True

en: Full Path Title
fr: Chemin complet dans le titre

en: Show a full directory path of the repository in the dialog title instead of just the root directory name.  Default: False
fr: Afficher le chemin complet du dépôt dans le titre du dialogue au lieu du nom du répertoire racine. Par défaut : Faux

en: Auto-resolve merges
fr: Résoudre automatiquement les fusions

en: Indicates whether TortoiseHg should attempt to automatically resolve changes from both sides to the same file, and only report merge conflicts when this is not possible. When False, all files with changes on both sides of the merge will report as conflicting, even if the edits are to different parts of the file. In either case, when conflicts occur, the user will be invited to review and resolve changes manually. Default: True.
fr: Indique si TortoiseHg doit tenter de résoudre automatiquement les changements des deux côtés pour un même fichier et uniquement indiquer les conflits de fusion quand ce n'est pas possible. Quand Faux, tous les fichiers avec des changements des deux côtés de la fusion seront indiqués en conflit même si les modifications sont à des endroits différents du fichier. Dans les deux cas, quand un conflit se produit, l'utilisateur sera invité à revoir et à résoudre les changements manuellement. Par défaut : Vrai.

en: New Repo Skeleton
fr: Squelette de nouveau dépôt

en: If specified, files in the directory, e.g. .hgignore, are copied to the newly-created repository.
fr: Si spécifié, les fichiers du répertoire, par exemple .hgignore, sont copiés vers le dépôt nouvellement créé.

en: Single Workbench Window
fr: Fenêtre unique de Workbench

en: Select whether you want to have a single workbench window. If you disable this setting you will get a new workbench window everytime that you use the "Hg Workbench" command on the explorer context menu. Default: True
fr: Sélectionne si vous voulez avoir une seule fenêtre Workbench. Si vous désactivez cette préférence, vous aurez une nouvelle fenêtre Workbench chaque fois que vous utilisez la commande "Hg Workbench" dans le menu contextuel de l'explorateur. Par défaut : Vrai

en: Default widget
fr: Widget par défaut

en: Select the initial widget that will be shown when opening a repository. Default: revdetails
fr: Sélectionner le widget initial qui sera affiché à l'ouverture d'un dépôt. Par défaut : revdetails

en: Select the initial revision that will be selected when opening a repository.  You can select the "current" (i.e. the working directory parent), the current "tip" or the working directory ("workingdir"). Default: current
fr: Sélectionner la révision qui sera sélectionnée à l'ouverture d'un dépôt. Vous pouvez sélectionner "current" (le parent du répertoire de travail), le "tip" actuel or le répertoire de travail ("workingdir"). Par défaut : current

en: Open new tabs next
    to the current tab
fr: Ouvrir les nouveaux onglets
    à côté de l'actuel

en: Should new tabs be open next to the current tab? If False new tabs will be open after the last tab. Default: True
fr: Ouvrir les nouveaux onglets à côté de l'onglet actuel ? Si Faux les nouveaux onglets s'ouvriront après le dernier. Par défaut : Vrai

en: Author Coloring
fr: Coloriage par auteur

en: Color changesets by author name. Default: False
fr: Colorier les révisions par auteur. Par défaut : Faux

en: Full Authorname
fr: Nom d'auteur complet

en: Show full authorname in Logview. If not enabled, only a short part, usually name without email is shown. Default: False
fr: Afficher le nom d'auteur complet dans la vue des révisions. Si non activé, une partie raccourcie, habituellement le nom d'utilisateur sans adresse électronique, sera affichée. Par défaut : Faux

en: Task Tabs
fr: Onglets de tâche

en: Show tabs along the side of the bottom half of each repo widget allowing one to switch task tabs without using the toolbar. Default: off
fr: Afficher les onglets sur le côté de la moitié inférieure de chaque widget de dépôt permettant de changer d'onglet de tâche sans utiliser la barre d'outils. Par défaut : off

en: Task Toolbar Order
fr: Ordre de la barre d'outils de tâches

en: Specify which task buttons you want to show on the task toolbar and in which order.<br>Type a list of the task button names. Add separators by putting "|" between task button names.<br>Valid names are: log commit sync grep and pbranch.<br>Default: log commit grep pbranch | sync
fr: Spécifier les boutons de tâche que vous voulez afficher sur la barre d'outils de tâches ainsi que leur ordre.<br>Taper une liste de noms de bouton de tâche. Ajouter des séparateurs avec "|" entre les noms de bouton de tâche.<br>Les noms valides sont : log commit sync grep et pbranch.<br>Par défaut : log commit grep pbranch | sync

en: Long Summary
fr: Long résumé

en: If true, concatenate multiple lines of changeset summary and truncate them at 80 characters as necessary. Default: False
fr: Si Vrai, concaténer plusieurs lignes de résumé de révision et les tronquer à 80 caractères si nécessaire. Par défaut : Faux

en: Log Batch Size
fr: Taille du lot de log

en: The number of revisions to read and display in the changelog viewer in a single batch. Default: 500
fr: Le nombre de révisions à lire et à afficher dans le visualisateur en une fois. Par défaut : 500

en: Dead Branches
fr: Branches mortes

en: Comma separated list of branch names that should be ignored when building a list of branch names for a repository. Default: None (leave blank)
fr: Liste séparée par des virgules de noms de branche qui peuvent être ignorés lors de la construction d'une liste de branches pour un dépôt. Par défaut : Aucune (laisser vide)

en: Branch Colors
fr: Couleurs de branches

en: Space separated list of branch names and colors of the form branch:#XXXXXX. Spaces and colons in the branch name must be escaped using a backslash (\). Likewise some other characters can be escaped in this way, e.g. \u0040 will be decoded to the @ character, and \n to a linefeed. Default: None (leave blank)
fr: Liste séparée par des espaces de noms de branches et de couleurs sous la forme branche:#XXXXXX. Les espaces et les deux points doivent être échappés avec \. De même quelques autres caractères peuvent être échappés de cette manière, par exemple \u0040 sera décodé en @, et \n en nouvelle ligne. Par défaut : Aucune (laisser vide)

en: Hide Tags
fr: Cacher les étiquettes

en: Space separated list of tags that will not be shown. Useful example: Specify "qbase qparent qtip" to hide the standard tags inserted by the Mercurial Queues Extension. Default: None (leave blank)
fr: Liste séparée par des espaces d'étiquettes qui ne seront pas affichées. Exemple: spécifier "qbase qparent qtip" pour cacher les étiquettes standards insérées par l'extension MQ. Par défaut : Aucune (laisser vide)

en: Activate Bookmarks
fr: Activer les signets

en: Select when TortoiseHg will show a prompt to activate a bookmark when updating to a revision that has one or more bookmarks.<ul><li><b>auto</b>: Try to automatically activate bookmarks. When updating to a revision that has a single bookmark it will be activated automatically. Show a prompt if there is more than one bookmark on the revision that is being updated to.<li><b>prompt</b>: The default. Show a prompt when updating to a revision that has one or more bookmarks.<li><b>never</b>: Never show any prompt to activate any bookmarks.</ul><p>Default: prompt
fr: Sélectionner quand TortoiseHg affichera une invite à activer un signet lors de la mise à jour vers une révision qui a un ou plusieurs signets.<ul><li><b>auto</b> : Essayer d'activer les signets automatiquement. Lors de la mise à jour vers une révision qui a un seul signet, il sera activé automatiquement. Afficher une invite si il y a plus d'un signet sur la révision vers laquelle la mise à jour se fait.<li><b>prompt</b> : Afficher une invite lors de la mise à jour vers une révision qui a un ou plusieurs signets.<li><b>never</b> : Ne jamais afficher d'invite pour activer des signets.</ul><p>Par défaut : prompt

en: Show Family Line
fr: Afficher la ligne de famille

en: Show indirect revision dependency on the revision graph when filtered by revset. Default: True<p><b>Note</b>: Calculating family line may be slow in some cases. This option is expected to be removed if the performance issue is solved.
fr: Afficher les dépendances indirectes des révisions sur le graphe filtré par ensemble de révisions. Par défaut : Vrai<p><b>Note</b> : le calcul des lignes de famille peut être lent dans certains cas. Cette option sera retirée si le problème de performance est résolu.

en: Use optimized graph layouter
fr: Utiliser l'agencement optimisé de graphe

en: Use alternative graph layouter for large repositories. Default: False<p><b>Note</b>: This layouter colors edges using branch information and does not display graft edges, regardless of whether they are requested or not.
fr: Utiliser l'agencement optimisé de graphe pour les gros dépôts. Par défaut : Faux<p><b>Note</b> : Cet agencement colorie les arcs en utilisant les informations de branche et n'affiche pas les arcs de greffe, indépendamment du fait qu'ils soient demandés ou non.

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Name associated with commits.  The common format is:<br>Full Name &lt;email@example.com&gt;
fr: Nom associé aux commits. Le format habituel est :<br>Nom complet &lt;email@example.com&gt;

en: Ask Username
fr: Demander le nom d'utilisateur

en: If no username has been specified, the user will be prompted to enter a username.  Default: False
fr: Si aucun nom d'utilisateur n'est spécifié, il lui sera demandé. Par défaut : Faux

en: Summary Line Length
fr: Longueur de la ligne de résumé

en: Suggested length of commit message lines. A red vertical line will mark this length.  CTRL-E will reflow the current paragraph to the specified line length. Default: 80
fr: Longueur suggérée pour les lignes de message de commit. Une ligne rouge verticale indiquera cette longueur. CTRL-E arrangera le paragraphe actuel à la longueur indiquée. Valeur par défaut : 80

en: Close After Commit
fr: Fermer après le commit

en: Close the commit tool after every successful commit.  Default: False
fr: Fermer l'outil de commit après chaque commit réussi. Par défaut : Faux

en: Push After Commit
fr: Pousser après le commit

en: Attempt to push to specified URL or alias after each successful commit.  Default: No push
fr: Essayer de pousser vers l'URL ou l'alias spécifié après chaque commit réussi. Par défaut : ne pas pousser

en: Auto Commit List
fr: Liste de commit automatique

en: Comma separated list of files that are automatically included in every commit.  Intended for use only as a repository setting. Default: None (leave blank)
fr: Liste séparée par des virgules de fichiers qui sont inclus automatiquement dans chaque commit. Destiné à être utilisé seulement comme paramètres de dépôt. Par défaut : Aucune (laisser vide)

en: Auto Exclude List
fr: Liste d'exclusion automatique

en: Comma separated list of files that are automatically unchecked when the status, and commit dialogs are opened. Default: None (leave blank)
fr: Liste séparée par des virgules de fichiers qui sont décochés automatiquement quand les dialogues de statut et de commit sont ouverts. Par défaut : Aucune (laisser vide)

en: English Messages
fr: Messages en anglais

en: Generate English commit messages even if LANGUAGE or LANG environment variables are set to a non-English language. This setting is used by the Merge, Tag and Backout dialogs. Default: False
fr: Créer des messages de commit en anglais même si les variables d'environnement LANGUAGE ou LANG sont définies à une autre langue. Ce paramètre est utilisé par les dialogues de fusion, d'étiquette et de backout. Par défaut : Faux

en: New Commit Phase
fr: Phase des nouvelles révisions

en: The phase of new commits. Default: draft
fr: La phase des nouvelles révisions. Par défaut : draft

en: Secret MQ Patches
fr: Patches MQ secrets

en: Make MQ patches secret (instead of draft). Default: False
fr: Rendre les patches MQ secret (au lieu de draft). Par défaut : Faux

en: Check Subrepo Phase
fr: Vérifier la phase des sous-dépôts

en: Check the phase of the current revision of each subrepository.  For settings other than "ignore", the phase of the current revision of each subrepository is checked before committing the parent repository.  Default: follow
fr: Vérifier la phase de la révision actuelle de chaque sous-dépôt. Si une autre valeur que "ignore", la phase de la révision actuelle de chaque sous-dépôt est vérifiée avant de committer le dépôt parent. Par défaut : follow

en: Monitor working<br>directory changes
fr: Surveiller les changements<br>du répertoire de travail

en: Select when the working directory status list will be refreshed:<br>- <b>auto</b>: [<i>default</i>] let TortoiseHg decide when to refresh the working directory status list.<br>TortoiseHg will refresh the status list whenever it performs an action that may potentially modify the working directory. <i>This may miss any changes that happen outside of TortoiseHg's control;</i><br>- <b>always</b>: in addition to the automatic updates above, also refresh the status list whenever the user clicks on the "working dir revision" or on the "Commit icon" on the workbench task bar;<br>- <b>alwayslocal</b>: same as "<b>always</b>" but restricts forced refreshes to <i>local repos</i>.<br>Default: auto
fr: Sélectionner quand la liste de statut du répertoire de travail est mise à jour :<br>- <b>auto</b> : [<i>par défaut</i>] permet à TortoiseHg de décider quand mettre à jour la liste de statut du répertoire de travail.<br>TortoiseHg mettra à jour la liste de statut quand il réalise une action pouvant potentiellement modifier le répertoire de travail. <i>Des changements arrivant en dehors du contrôle de TortoiseHg pourront être manqués ;</i><br>- <b>always</b> : en plus du mode automatique ci-dessus, met aussi à jour la liste de statut quand l'utilisateur clique sur la "révision répertoire de travail" ou sur l'icône "Commit" de la barre d'outil du Workbench ;<br>- <b>alwayslocal</b> : comme "<b>always</b>" mais se limite aux <i>dépôts locaux</i>.<br>Par défaut : auto

en: Confirm adding unknown files
fr: Confirmer l'ajout de fichiers inconnus

en: Determines if TortoiseHg should show a confirmation dialog before adding new files in a commit. If True, a confirmation dialog will be shown. If False, selected new files will be included in the commit with no confirmation dialog.  Default: True
fr: Détermine si TortoiseHg doit afficher un dialogue de confirmation avant d'ajouter de nouveaux fichiers lors d'un commit. Si Vrai, un dialogue de confirmation sera affiché. Si Faux, les nouveaux fichiers sélectionnés seront inclus dans le commit sans dialogue de confirmation. Par défaut : Vrai

en: Confirm deleting files
fr: Confirmer la suppression de fichiers

en: Determines if TortoiseHg should show a confirmation dialog before removing files in a commit. If True, a confirmation dialog will be shown. If False, selected deleted files will be included in the commit with no confirmation dialog.  Default: True
fr: Détermine si TortoiseHg doit afficher un dialogue de confirmation avant de retirer des fichiers lors d'un commit. Si Vrai, un dialogue de confirmation sera affiché. Si Faux, les fichiers retirés sélectionnés seront inclus dans le commit sans dialogue de confirmation. Par défaut : Vrai

en: After Pull Operation
fr: Opération après avoir tiré

en: Operation which is performed directly after a successful pull. update equates to pull --update, fetch equates to the fetch extension, rebase equates to pull --rebase, updateorrebase equates to pull -u --rebase.  Default: none
fr: Opération effectuée directement après un opération de tirage réussie. update équivaut à pull --update, fetch équivaut à l'extension fetch, rebase équivaut à pull --rebase, updateorrebase équivaut à pull -u --rebase. Par défaut : none (aucune)

en: Default Push
fr: Opération de pousse par défaut

en: Select the revisions that will be pushed by default, whenever you click the Push button.<ul><li><b>all</b>: The default. Push all changes in <i>all branches</i>.<li><b>branch</b>: Push all changes in the <i>current branch</i>.<li><b>revision</b>: Push the changes in the current branch <i><u>up to</u> the current revision</i>.</ul><p>Default: all
fr: Sélectionner les révisions qui seront poussées par défaut, lorsque vous cliquez le bouton Pousser.<ul><li><b>all</b> : Par défaut. Pousser tous les changements de <i>toutes les branches</i>.<li><b>branch</b> : Pousser tous les changements dans la <i>branche actuelle</i>.<li><b>revision</b> : Pousser tous les changements dans la branche actuelle <i><u>jusqu'à</u> la révision actuelle</i></ul><p>Par défaut : all

en: Confirm Push
fr: Confirmer l'opération de pousse

en: Determines if TortoiseHg should show a confirmation dialog before pushing changesets. If False, push will be performed without any confirmation dialog. Default: True
fr: Déterminer si TortoiseHg doit afficher un dialogue de confirmation avant de pousser des révisions. Si Faux, l'opération de pousse sera réalisée sans dialogue de confirmation. Par défaut : Vrai

en: Target Combo
fr: Combo cible

en: Select if TortoiseHg will show a target combo in the sync toolbar.<ul><li><b>auto</b>: The default. Show the combo if more than one target configured.<li><b>always</b>: Always show the combo.</ul><p>Default: auto
fr: Sélectionner si TortoiseHg doit montrer le combo cible dans la barre de synchro.<ul><li><b>auto</b> : par défaut. Afficher le combo si plus d'une cible configurée.<li><b>always</b> : Toujours afficher le combo.</ul><p>Par défaut : auto

en: SSH Command
fr: Commande SSH

en: Command to use for SSH connections.<p>Default: "ssh" or "TortoisePlink.exe -ssh -2" (Windows)
fr: Commande à utiliser pour les connexions SSH.<p>Par défaut : "ssh" ou "TortoisePlink.exe -ssh -2" (Windows)

en: <b>Subrepository Features:</b>
fr: <b>Options de sous-dépôts :</b>

en: Allow Hg Subrepos
fr: Autoriser les sous-dépôts Hg

en: Whether Mercurial subrepositories are allowed in the working directory. Default: True
fr: Si les sous-dépôts Mercurial sont autorisés dans le répertoire de travail. Par défaut : Vrai

en: Allow Git Subrepos
fr: Autoriser les sous-dépôts Git

en: Whether Git subrepositories are allowed in the working directory. Default: False<p><a href="%s">See the security note</a> before enabling Git subrepos.
fr: Si les sous-dépôts Git sont autorisés dans le répertoire de travail. Par défaut : Faux<p><a href="%s">Voir la note de sécurité</a> avant d'activer les sous-dépôts Git.

en: Allow SVN Subrepos
fr: Autoriser les sous-dépôts SVN

en: Whether Subversion subrepositories are allowed in the working directory. Default: False<p><a href="%s">See the security note</a> before enabling Subversion subrepos.
fr: Si les sous-dépôts Git sont autorisés dans le répertoire de travail. Par défaut : Faux<p><a href="%s">Voir la note de sécurité</a> avant d'activer les sous-dépôts Subversion.

en: Server
fr: Serveur

en: <b>Repository Details:</b>
fr: <b>Détails de dépôt :</b>

en: Repository name to use in the web interface, and by TortoiseHg as a shorthand name.  Default is the working directory.
fr: Nom du dépôt à utiliser dans l'interface web et par TortoiseHg comme nom raccourci. Par défaut : nom du répertoire de travail

en: Encoding
fr: Encodage

en: Character encoding of files in the repository, used by the web interface and TortoiseHg.
fr: Encodage de caractère des fichiers dans le dépôt, utilisé par l'interface web et TortoiseHg.

en: 'Publishing' repository
fr: Dépôt 'publiant'

en: Controls draft phase behavior when working as a server. When true, pushed changesets are set to public in both client and server and pulled or cloned changesets are set to public in the client. Default: True
fr: Contrôle le comportement de la phase 'draft' quand fonctionne comme un serveur. Quand vrai, les révisions poussées deviennent publiques à la fois sur le client et sur le serveur, les révisions clonées ou tirées deviennent publiques sur le client. Par défaut : Vrai

en: <b>Web Server:</b>
fr: <b>Serveur Web :</b>

en: Textual description of the repository's purpose or contents.
fr: Description du but ou du contenu du dépôt

en: Name or email address of the person in charge of the repository.
fr: Nom ou adresse de la personne responsable du dépôt.

en: Which template map style to use
fr: Style de template à utiliser

en: Archive Formats
fr: Formats d'archive

en: Comma separated list of archive formats allowed for downloading
fr: Liste séparée par des virgules des formats d'archive autorisés pour le téléchargement

en: Port to listen on
fr: Port à écouter

en: Push Requires SSL
fr: SSL requis pour pousser

en: Whether to require that inbound pushes be transported over SSL to prevent password sniffing.
fr: Si requis que les opérations de pousse soient transportées sur SSL pour éviter l'écoute des mots de passe.

en: Stripes
fr: Bandes

en: How many lines a "zebra stripe" should span in multiline output. Default is 1; set to 0 to disable.
fr: Sur combien de lignes une "bande zébrée" doit s'étendre sur l'affichage. Par défaut : 1 ; mettre à 0 pour désactiver.

en: Max Files
fr: Nombre max de fichiers

en: Maximum number of files to list per changeset. Default: 10
fr: Nombre maximum de fichiers à afficher par révision. Par défaut : 10

en: Max Changes
fr: Nombre max de changements

en: Maximum number of changes to list on the changelog. Default: 10
fr: Nombre maximum de changements à énumérer dans le changelog. Par défaut :10

en: Allow Push
fr: Autoriser les opérations de pousse

en: Whether to allow pushing to the repository. If empty or not set, push is not allowed. If the special value "*", any remote user can push, including unauthenticated users. Otherwise, the remote user must have been authenticated, and the authenticated user name must be present in this list (separated by whitespace or ","). The contents of the allow_push list are examined after the deny_push list.
fr: Si autorisé de pousser vers le dépôt. Si vide ou non défini, pousser n'est pas autorisé. Si la valeur spéciale "*", n'importe quel utilisateur distant peut pousser, y compris les utilisateurs non authentifiés. Autrement, l'utilisateur distant doit être authentifié et le nom d'utilisateur doit se trouver dans cette liste (séparé par des espaces ou ",'). Le contenu de la liste allow_push est examinée après la liste deny_push.

en: Deny Push
fr: Refuser les opérations de pousse

en: Whether to deny pushing to the repository. If empty or not set, push is not denied. If the special value "*", all remote users are denied push. Otherwise, unauthenticated users are all denied, and any authenticated user name present in this list (separated by whitespace or ",") is also denied. The contents of the deny_push list are examined before the allow_push list.
fr: Si interdit de pousser vers le dépôt. Si vide ou non défini, pousser n'est pas interdit. Si la valeur spéciale "*", aucun utilisateur distant ne peut pousser. Autrement, les utilisateurs distants non authentifiés sont interdits et les utilisateurs authentifiés présents dans cette liste (séparé par des espaces ou ",') sont aussi interdits. Le contenu de la liste deny_push est examinée avant la liste allow_push.

en: Host
fr: Hôte

en: Host name and (optional) port of proxy server, for example "myproxy:8000"
fr: Nom de l'hôte et port (optionnel) du serveur mandataire, par exemple "monproxy:8000"

en: Bypass List
fr: Sans mandataire

en: Optional. Comma-separated list of host names that should bypass the proxy
fr: Optionnel. Liste séparée par des virgules de noms de machine accédées directement (sans mandataire)

en: Optional. User name to authenticate with at the proxy server
fr: Optionnel. Nom d'utilisateur pour s'authentifier au serveur mandataire

en: Password
fr: Mot de passe

en: Optional. Password to authenticate with at the proxy server
fr: Optionnel. Mot de passe pour s'authentifier au serveur mandataire

en: From
fr: De

en: Email address to use in the "From" header and for the SMTP envelope
fr: Adresse électronique à utiliser dans le champ "From" et pour l'enveloppe SMTP

en: To
fr: À

en: Comma-separated list of recipient email addresses
fr: Liste séparée par des virgules des adresses électroniques des destinataires

en: Cc
fr: Copie à (Cc)

en: Comma-separated list of carbon copy recipient email addresses
fr: Liste séparée par des virgules des adresses électroniques des destinataires en copie

en: Bcc
fr: Copie cachée à (Bcc)

en: Comma-separated list of blind carbon copy recipient email addresses
fr: Liste séparée par des virgules des adresses électroniques des destinataires en copie cachée

en: method
fr: méthode

en: Optional. Method to use to send email messages. If value is "smtp" (default), use SMTP (configured below).  Otherwise, use as name of program to run that acts like sendmail (takes "-f" option for sender, list of recipients on command line, message on stdin). Normally, setting this to "sendmail" or "/usr/sbin/sendmail" is enough to use sendmail to send messages.
fr: Optionnel. Méthode à utiliser pour envoyer les courriels. Si la valeur est "smtp" (par défaut), utiliser SMTP (configuré en-dessous). Autrement, indiquer le nom du programme à utiliser se comportant comme sendmail (prendre l'option "-f" pour l'émetteur, liste des destinataires sur la ligne de commande, message sur stdin). Normalement, mettre "sendmail" ou "/usr/sbin/sendmail" est suffisant pour utiliser sendmail.

en: SMTP Host
fr: Hôte SMTP

en: Host name of mail server
fr: Nom du serveur de messagerie

en: SMTP Port
fr: Port SMTP

en: Port to connect to on mail server. Default: 25
fr: Port du serveur de courriel. Par défaut : 25

en: Method to enable TLS when connecting to mail server. Default: none
fr: Méthode pour activer TLS lors d'une connexion à un serveur de courrier. Par défaut : aucune

en: SMTP Username
fr: Nom d'utilisateur SMTP

en: Username to authenticate to mail server with
fr: Nom d'utilisateur pour s'authentifier au serveur SMTP

en: SMTP Password
fr: Mot de passe SMTP

en: Password to authenticate to mail server with
fr: Mot de passe pour s'authentifier au serveur SMTP

en: Local Hostname
fr: Nom de l'hôte local

en: Hostname the sender can use to identify itself to the mail server.
fr: Nom de l'hôte que l'expéditeur peut utiliser pour s'identifier au serveur.

en: Diff and Annotate
fr: Diff et annoter

en: Patch EOL
fr: Fin de lignes des patches

en: Normalize file line endings during and after patch to lf or crlf.  Strict does no normalization.  Auto does per-file detection, and is the recommended setting. Default: strict
fr: Normaliser les fins de ligne durant et après patch à lf ou crlf. Strict ne fait aucune normalisation. Auto fait une détection automatique et c'est ce qui est recommandé. Par défaut : strict

en: Git Format
fr: Format git

en: Use git extended diff header format. Default: False
fr: Utiliser le format d'en-tête de diff étendu git. Par défaut : Faux

en: MQ Git Format
fr: Format git MQ

en: When set to 'auto', mq will automatically use git patches when required  to avoid losing changes to file modes, copy records or binary files. If set to 'keep', mq will obey the [diff] section configuration while preserving existing git patches upon qrefresh. If set to 'yes' or 'no', mq will override the [diff] section and always generate git or regular patches, possibly losing data in the second case. Default: auto
fr: Quand défini à 'auto', mq utilisera automatiquement des patches git quand nécessaire pour éviter de perdre des changements de modes de fichier, des enregistrements de copie ou des fichiers binaires. Si défini à 'keep', mq suivra la configuration de la section [diff] en préservant les patches git lors d'un qrefresh. Si défini à 'yes' ou 'no', mq surchargera la section [diff] et créera toujours des patches git ou normaux, en perdant peut-être des données dans le second cas. Par défaut : auto

en: No Dates
fr: Pas de dates

en: Do not include modification dates in diff headers. Default: False
fr: Ne pas inclure les dates de modification dans les en-têtes de diff. Par défaut : Faux

en: Show Function
fr: Afficher la fonction

en: Show which function each change is in. Default: False
fr: Afficher dans quelle fonction chaque changement se trouve. Par défaut : Faux

en: Ignore White Space
fr: Ignorer les espaces

en: Ignore white space when comparing lines in diff views. Default: False
fr: Ignorer les espaces lors de la comparaison de lignes dans les vues de diff. Par défaut : Faux

en: Ignore WS Amount
fr: Ignorer le nombre d'espaces

en: Ignore changes in the amount of white space in diff views. Default: False
fr: Ignorer les changements dans le nombre d'espaces dans les vues de diff. Par défaut : Faux

en: Ignore Blank Lines
fr: Ignorer les lignes blanches

en: Ignore changes whose lines are all blank in diff views. Default: False
fr: Ignorer les changements des lignes blanches dans les vues de diff. Par défaut : Faux

en: <b>Annotate:</b>
fr: <b>Annoter :</b>

en: Ignore white space when comparing lines in the annotate view. Default: False
fr: Ignorer les espaces lors de la comparaison de lignes dans la vue d'annotation. Par défaut : Faux

en: Ignore changes in the amount of white space in the annotate view. Default: False
fr: Ignorer les changements dans le nombre d'espaces dans la vue d'annotation. Par défaut : Faux

en: Ignore changes whose lines are all blank in the annotate view. Default: False
fr: Ignorer les changements des lignes blanches dans la vue d'annotation. Par défaut : Faux

en: Fonts
fr: Polices

en: Message Font
fr: Police de message

en: Font used to display commit messages. Default: monospace 10
fr: Police utilisée pour afficher les messages de commit. Par défaut : monospace 10

en: Diff Font
fr: Police de diff

en: Font used to display text differences. Default: monospace 10
fr: Police utilisée pour afficher les différences de texte. Par défaut : monospace 10

en: ChangeLog Font
fr: Police de changelog

en: Font used to display changelog data. Default: monospace 10
fr: Police utilisée pour afficher les données de changelog. Par défaut : monospace 10

en: Output Font
fr: Police de sortie

en: Font used to display output messages. Default: sans 8
fr: Police utilisée pour afficher les messages de sortie. Par défaut : sans 8

en: Tools
fr: Outils

en: Issue Tracking
fr: Suivi de problèmes

en: Issue Regex
fr: Expression régulière de problème

en: Defines the regex to match when picking up issue numbers.
fr: Définit l'expression régulière pour trouver des numéros de problèmes.

en: Issue Link
fr: Lien vers un problème

en: Defines the command to run when an issue number is recognized. You may include groups in issue.regex, and corresponding {n} tokens in issue.link (where n is a non-negative integer). {0} refers to the entire string matched by issue.regex, while {1} refers to the first group and so on. If no {n} tokens are found in issue.link, the entire matched string is appended instead.
fr: Définit la commande à exécuter quand un numéro de problème est reconnu. Vous pouvez inclure des groupes dans issue.regex et des jetons correspondants à {n} dans issue.link (où n est un entier positif). {0} correspond à la chaîne entière trouvée par issue.regex, {1} désigne le premier groupe et ainsi de suite. Si aucun jeton {n} n'est trouvé dans issue.link, la chaîne complète trouvée est ajoutée.

en: Inline Tags
fr: Étiquettes 'inline'

en: Show tags at start of commit message.
fr: Afficher les étiquettes au début du message de commit.

en: Mandatory Issue Reference
fr: Référence à un problème obligatoire

en: When committing, require that a reference to an issue be specified. If enabled, the regex configured in 'Issue Regex' must find a match in the commit message.
fr: Lors du commit, demande qu'une référence vers un problème soit spécifiée. Si activé, l'expression régulière configurée dans 'Expression régulière de problème' doit trouver une correspondance dans le message de commit.

en: Issue Tracker Plugin
fr: Plugin de suivi de problème

en: Configures a COM IBugTraqProvider or IBugTraqProvider2 issue tracking plugin.
fr: Configurer un plugin COM IBugTraqProvider ou IBugTraqProvider2 de suivi de problème.

en: Configure Issue Tracker
fr: Configurer le suivi de problème

en: Configure the selected COM Bug Tracker plugin.
fr: Configurer le plugin COM sélectionné de suivi de problème

en: Issue Tracker Trigger
fr: Déclencheur de suivi de problème

en: Determines when the issue tracker state will be updated by TortoiseHg. Valid settings values are:<ul><li><b>never</b>: Do not update the Issue Tracker state automatically.<li><b>commit</b>: Update the Issue Tracker state after a successful commit.</ul><p>Default: never
fr: Détermine quand l'état du suivi de problème sera mis à jour par TortoiseHg. Les valeurs valides sont :<ul><li><b>never</b> : Ne pas mettre l'état du suivi de problème automatiquement.<li><b>commit</b> : Mettre à jour l'état du suivi de problème après un commit réussi.</ul><p>Par défaut : never

en: Changeset Link
fr: Lien de révision

en: Path to review board example "http://demo.reviewboard.org"
fr: Chemin vers l'exemple de Review Board "http://demo.reviewboard.org"

en: User name to authenticate with review board
fr: Nom d'utilisateur pour s'authentifier avec Review Board

en: Password to authenticate with review board
fr: Mot de passe pour s'authentifier avec Review Board

en: Server Repository ID
fr: Identifiant du dépôt sur le serveur

en: The default repository id for this repo on the review board server
fr: L'identifiant par défaut pour ce dépôt sur le serveur Review Board

en: Target Groups
fr: Groupe cible

en: A comma separated list of target groups
fr: Une liste séparée par des virgules des groupes cibles.

en: Target People
fr: Personnes cibles

en: A comma separated list of target people
fr: Une liste séparée par des virgules des personnes cibles.

en: Patterns
fr: Règles

en: Files with names meeting the specified patterns will be automatically added as bfiles
fr: Les fichiers avec des noms correspondants aux motifs spécifiés seront automatiquement ajoutés comme bfiles

en: Size
fr: Taille

en: Files of at least the specified size (in megabytes) will be added as bfiles
fr: Les fichiers de taille supérieure (en Moctets) seront ajoutés comme bfiles

en: System Cache
fr: Cache système

en: Path to the directory where a system-wide cache of bfiles will be stored
fr: Chemin vers le répertoire où un cache système de bfiles sera stocké

en: Lock Clone
fr: Clone de verrouillage

en: Location of local clone of organizational lock repository.<p>This repository must contain a "locked" text file
fr: Emplacement du clone local du dépôt de verrou de l'organisation.<p>Ce dépôt doit contenir un fichier texte « verrouillé »

en: Files with names meeting the specified patterns will be automatically added as largefiles
fr: Les fichiers avec les noms correspondants aux motifs spécifiés seront ajoutés automatiquement comme largefiles

en: Minimum Size
fr: Taille minimum

en: Files of at least the specified size (in megabytes) will be added as largefiles
fr: Les fichiers avec une taille plus grande que celle spécifiée (en MB) seront ajoutés comme largefiles

en: User Cache
fr: Cache utilisateur

en: Path to the directory where a user's cache of largefiles will be stored
fr: Chemin vers le répertoire où un cache utilisateur de largefiles sera stocké

en: Require confirmation
fr: Demander une confirmation

en: When to ask the user to confirm the update of the local "projrc" configuration file when the remote projrc file changes. Possible values are:<ul><li><b>always</b>: [<i>default</i>] Always show a confirmation prompt before updating the local .hg/projrc file.<li><b>first</b>: Show a confirmation dialog when the repository is cloned or when a remote projrc file is found for the first time.<li><b>never</b>: Update the local .hg/projrc file automatically, without requiring any user confirmation.</ul>
fr: Quand demander à l'utilisateur de confirmer la mise à jour du fichier de configuration "projrc" local si le fichier projrc distant change. Les valeurs possibles sont :<ul><li><b>always</b> : [<i>par défaut</i>] Toujours afficher une demande de confirmation avant de mettre à jour le fichier .hg/projrc local.<li><b>first</b> : Afficher une demande de confirmation quand le dépôt est cloné ou quand un fichier projrc distant est trouvé pour la première fois.<li><b>never</b> : Mettre à jour le fichier .hg/projrc local automatiquement, sans demander de confirmation à l'utilisateur.</ul>

en: Servers
fr: Serveurs

en: List of Servers from which "projrc" configuration files must be pulled. Set it to "*" to pull from all servers. Set it to "default" to pull from the default sync path. Default is pull from NO servers.
fr: Liste des serveurs desquels les fichiers de configuration "projrc" doivent être tirés. Définir à "*" pour tirer de tous les serveurs. Définir à "default" pour tirer uniquement du dépôt par défaut. Par défaut, les fichiers "projrc" ne sont tirés d'aucun serveur.

en: Include
fr: Inclure

en: List of settings that will be pulled from the project configuration file. Default is include NO settings.
fr: Liste des paramètres qui seront tirés du fichier de configuration du projet. Par défaut, aucun paramètre.

en: Exclude
fr: Exclure

en: List of settings that will NOT be pulled from the project configuration file. Default is exclude none of the included settings.
fr: Liste des paramètres qui NE seront PAS tirés du fichier de configuration du projet. Par défaut, exclure aucun des paramètres inclus.

en: Update on incoming
fr: Mettre à jour sur entrant

en: Let the user update the projrc on incoming:<ul><li><b>never</b>: [<i>default</i>] Show whether the remote projrc file has changed, but do not update (nor ask to update) the local projrc file.<li><b>prompt</b>: Look for changes to the projrc file. If there are changes _always_ show a confirmation prompt, asking the user if it wants to update its local projrc file.<li><b>auto</b>: Look for changes to the projrc file. Use the value of the "projrc.confirm" configuration key to determine whether to show a confirmation dialog or not before updating the local projrc file.</ul><p>Default: never
fr: Laisser l'utilisateur mettre à jour projrc sur entrant :<ul><li><b>never</b> : [<i>par défaut</i>] Afficher si le fichier projrc distant a changé, mais ne pas mettre à jour le fichier projrc local (ni le demander).<li><b>prompt</b>: Chercher les changements dans le fichier projrc. Si il y a des changements, _toujours_ demander une confirmation, demandant à l'utilisateur si il veut mettre à jour son fichier projrc local.<li><b>auto</b>: Chercher les changements dans le fichier projrc. Utiliser la valeur de la clé de configuration "projrc.confirm" pour déterminer si il faut demander une confirmation ou non avant de mettre à jour le fichier projrc local.</ul><p>Par défault : never

en: Specify the path to GPG. Default: gpg
fr: Indiquer le chemin vers GPG. Par défaut : gpg

en: Key ID
fr: ID de clé

en: GPG key ID associated with user. Default: None (leave blank)
fr: ID de clé GPG associé avec un utilisateur. Par défaut : Aucun (laisser vide)

en: TortoiseHg Settings
fr: Préférences TortoiseHg

en: Iniparse package not found
fr: Paquet iniparse non trouvé

en: Can't change settings without iniparse package - view is readonly.
fr: Ne peut pas changer les préférences sans le paquet iniparse - la vue est en lecture seule.

en: %s's global settings
fr: Préférences globales de %s

en: No repository found
fr: Aucun dépôt trouvé

en: no repo at
fr: aucun dépôt à

en: %s project settings (.hg/projrc)
fr: Préférences de projet %s (.hg/projrc)

en: %s repository settings
fr: Préférences du dépôt %s

en: Restart all TortoiseHg applications for the following changes to take effect:
fr: Redémarrer toutes les applications TortoiseHg pour que les changements suivants prennent effet :

en: Apply changes before exit?
fr: Appliquer les changements avant de sortir ?

en: &No (discard changes)
fr: &Non (abandonner les changements)

en: Reload
fr: Recharger

en: Settings File:
fr: Fichier de préférences :

en: Confirm Save
fr: Confirmer l'enregistrement

en: Save changes before editing?
fr: Enregistrer les changements avant d'éditer ?

en: &Save
fr: Enregi&strer

en: Confirm Reload
fr: Confirmer le rechargement

en: Unsaved changes will be lost.
    Do you want to reload?
fr: Les changements non enregistrés seront perdus.
    Voulez-vous recharger ?

en: Unable to create a Mercurial.ini file
fr: Impossible de créer un fichier Mercurial.ini

en: Insufficient access rights, reverting to read-only mode.
fr: Droits d'accès insuffisants, retour au mode lecture seule.

en: Context Menu
fr: Menu contextuel

en: Top menu items:
fr: Éléments du menu principal :

en: Sub menu items:
fr: Éléments de sous-menu :

en: Menu Behavior
fr: Comportement du menu

en: Hide context menu outside repositories
fr: Cacher le menu contextuel en dehors des dépôts

en: Do not show menu items on unversioned folders (use shift + click to override)
fr: Ne pas afficher les menus dans les dossiers non versionnés (utiliser Majuscule + clic pour afficher)

en: Icons
fr: Icônes

en: Overlays
fr: Superpositions

en: Enabled overlays
fr: Superpositions activées

en: Local disks only
fr: Disques locaux uniquement

en: Enabled Overlay Handlers
fr: Gestionnaires de superposition activés

en: Warning: affects all Tortoises, logoff required after change
fr: Attention : touche tous les clients Tortoise, déconnexion nécessaire après changement

en: Added
fr: Ajouté

en: Locked*
fr: Verrouillé*

en: Ignored*
fr: Ignoré*

en: Unversioned
fr: Non versionné

en: Readonly*
fr: Lecture seule*

en: Deleted*
fr: Supprimé*

en: *: not used by TortoiseHg
fr: * : pas utilisé par TortoiseHg

en: Taskbar
fr: Barre de tâches

en: Show Icon
fr: Afficher l'icône

en: Highlight Icon
fr: Mettre en surbrillance l'icône

en: You can change the icon set from <a href="%s">TortoiseSVN's Settings</a>
fr: Vous pouvez changer le jeu d'icônes des <a href="%s">Préférences TortoiseSVN</a>

en: Explorer Extension Settings - TortoiseHg
fr: Préférences de l'extension Explorateur - TortoiseHg

en: Clear
fr: Effacer

en: Clear the current shelf file
fr: Effacer le fichier actuel de "shelf"

en: Delete the current shelf file
fr: Supprimer le fichier actuel de "shelf"

en: Left Toolbar
fr: Barre d'outils à gauche

en: Delete selected chunks
fr: Supprimer les morceaux sélectionnés

en: Move all files right
fr: Déplacer tous les fichiers à droite

en: Move selected file right
fr: Déplacer le fichier sélectionné à droite

en: Edit file
fr: Éditer le fichier

en: Move selected chunks right
fr: Déplacer les morceaux sélectionnés à droite

en: Refresh Toolbar
fr: Barre d'outils d'actualisation

en: Refresh
fr: Rafraîchir

en: New Shelf
fr: Nouveau "shelf"

en: Right Toolbar
fr: Barre d'outils droite

en: Move selected chunks left
fr: Déplacer les morceaux sélectionnés à gauche

en: Move selected file left
fr: Déplacer le fichier sélectionné à gauche

en: Move all files left
fr: Déplacer tous les fichiers à gauche

en: Backup copies of modified files can be found in .hg/Trashcan/
fr: Des copies de sauvegarde des fichiers modifiés se trouvent dans .hg/Trashcan/

en: Delete selected chunks from working copy?
fr: Supprimer les morceaux sélectionnés de la copie de travail ?

en: Delete selected chunks from shelf file %s?
fr: Supprimer les morceaux sélectionnés du fichier "shelf" %s  ?

en: Are you sure?
fr: Êtes-vous sûr ?

en: TortoiseHg New Shelf Name
fr: Nouveau nom de "shelf" TortoiseHg

en: Specify name of new shelf
fr: Indiquer le nom du nouveau "shelf"

en: Bad filename
fr: Mauvais nom de fichier

en: A shelf name cannot contain %s
fr: Un nom de "shelf" ne peut pas contenir %s

en: File already exists
fr: Fichier déjà existant

en: A shelf file of that name already exists
fr: Un fichier "shelf" portant ce nom existe déjà

en: New shelf created
fr: Nouveau "shelf" créé

en: Delete shelf file %s?
fr: Supprimer le fichier "shelf" %s ?

en: Shelf deleted
fr: "Shelf" supprimé

en: Revert all working copy changes?
fr: Rétablir tous les changements de la copie de travail ?

en: Clear contents of shelf file %s?
fr: Effacer le contenu du fichier "shelf" %s ?

en: Shelf cleared
fr: "Shelf" effacé

en: Shelf: %s
fr: Shelf : %s

en: Patch: %s
fr: Patch : %s

en: Key:
fr: Clé :

en: Local sign
fr: Signature locale

en: Sign even if the sigfile is modified (-f/--force)
fr: Signer même si le fichier signature est modifié (-f/--force)

en: No commit
fr: Aucun commit

en: Use custom commit message:
fr: Utiliser un message de commit personnalisé :

en: &Sign
fr: &Signer

en: Sign - %s
fr: Signer - %s

en: Signature has been added
fr: La signature a été ajoutée

en: Repository command still running
fr: Une commande est en cours d'exécution

en: Filter:
fr: Filtre :

en: Check all files
fr: Cocher tous les fichiers

en: Uncheck all files
fr: Décocher tous les fichiers

en: Status File List Toolbar
fr: Barre d'outils de statut des fichiers

en: Remove filter, show root
fr: Enlever le filtre, afficher la racine

en: %s - status (selection filtered)
fr: %s - statut (sélection filtrée)

en: %s - status
fr: %s - statut

en: Check
fr: Cocher

en: Uncheck
fr: Décocher

en: status
fr: état

en: Failed to refresh
fr: Impossible de rafraîchir

en: No appropriate files
fr: Aucun fichier approprié

en: No files found for this operation
fr: Aucun fichier trouvé pour cette opération

en: Stat
fr: État

en: Filename
fr: Nom de fichier

en: Size (KB)
fr: Taille (ko)

en: Checked count: %d
fr: Cochés : %d

en: , resolved merge
fr: , fusion résolue

en: , unresolved merge
fr: , fusion non résolue

en: %s is modified
fr: %s est modifié

en: modified
fr: modifié

en: %s is added
fr: %s est ajouté

en: added
fr: ajouté

en: %s is removed
fr: %s est enlevé

en: removed
fr: enlevé

en: %s is not tracked (unknown)
fr: %s n'est pas suivi (inconnu)

en: unknown
fr: inconnu

en: %s is deleted by non-hg command, but still tracked
fr: %s a été supprimé en dehors de Mercurial mais est toujours suivi

en: missing
fr: manquant

en: %s is ignored
fr: %s est ignoré

en: ignored
fr: ignoré

en: %s is not modified (clean)
fr: %s n'est pas modifié (propre)

en: clean
fr: propre

en: %s is a dirty subrepo
fr: %s est un sous-dépôt sale

en: subrepo
fr: sous-dépôt

en: Check for incoming changes from selected URL
fr: Chercher les révisions entrantes de l'URL sélectionnée

en: Pull incoming changes from selected URL
fr: Tirer les révisions entrantes depuis l'URL sélectionnée

en: Detect outgoing changes to selected URL
fr: Détecter les révisions sortantes vers l'URL sélectionnée

en: Push outgoing changes to selected URL
fr: Pousser les révisions sortantes vers l'URL sélectionnée

en: Sync Bookmarks
fr: Synchroniser des signets

en: Email outgoing changesets for remote repository
fr: Envoyer par courriel des révisions sortantes pour un dépôt distant

en: Manage pending perforce changelists
fr: Gérer les listes de changements Perforce en attente

en: Unbundle
fr: Dépaqueter (unbundle)

en: <b>Selected Options:</b>
fr: <b>Options sélectionnées :</b>

en: Path Edit Toolbar
fr: Barre d'outils d'édition de chemin

en: Security
fr: Sécurité

en: Manage HTTPS connection security and user authentication
fr: Gérer la sécurité de la connexion HTTPS et l'authentification

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save current URL under an alias
fr: Enregistrer l'URL actuelle sous un alias

en: Paths in Repository Settings:
fr: Chemins dans les préférences du dépôt :

en: Related Paths:
fr: Chemins liés :

en: branch:
fr: branche :

en: bookmark:
fr: signet :

en: Post Pull:
fr: Après avoir tiré :

en: &Edit...
fr: Édit&er...

en: &Remove...
fr: Enleve&r...

en: Repository not local
fr: Dépôt non local

en: A terminal shell cannot be opened for remote
fr: Une console ne peut pas être ouverte à distance

en: Confirm path delete
fr: Confirmer la suppression du chemin

en: Delete %s from your repo configuration file?
fr: Supprimer %s du fichier de configuration de votre dépôt ?

en: Select repository
fr: Sélectionner un dépôt

en: No host specified
fr: Aucun hôte spécifié

en: Please set a valid URL to continue.
fr: Définissez une URL valide pour continuer.

en: No remote repository URL or path set
fr: Aucun URL ou chemin de dépôt distant défini

en: No valid <i>default</i> remote repository URL or path has been configured for this repository.<p>Please type and save a remote repository path on the Sync widget.
fr: Aucun URL ou chemin valide <i>par défaut</i> pour le dépôt distant a été configuré pour ce dépôt.<p>Veuillez taper et enregistrer un chemin pour le dépôt distant dans le widget de synchronisation.

en: Redundant authentication info
fr: Information d'authentification redondante

en: You have authentication info configured for this host and inside this URL.  Remove authentication info from this URL?
fr: Vous avez des informations d'authentification configurées pour cet hôte et dans cette URL. Supprimer les informations d'authentification pour cette URL ?

en: sync command already running
fr: une commande de synchronisation est déjà en cours d'exécution

en: Getting incoming changesets from %s...
fr: Obtention des révisions entrantes de %s

en: Found incoming changesets from %s
fr: Révisions entrantes trouvées de %s

en: No incoming changesets from %s
fr: Aucune révision entrante de %s

en: Incoming from %s aborted, ret %d
fr: Recherche des révisions entrantes de %s interrompue, ret %d

en: Pulling from %s...
fr: Tirant de %s...

en: Pull from %s completed
fr: "Pull" de %s terminé

en: Pull from %s aborted, ret %d
fr: Opération de tirer de %s interrompu, ret %d

en: Merge caused file conflicts
fr: La fusion a causé des conflits de fichiers

en: File conflicts need to be resolved
fr: Les conflits de fichiers doivent être résolus

en: Finding outgoing changesets to %s...
fr: Recherche des révisions sortantes vers %s

en: %d outgoing changesets to %s
fr: %d révisions sortantes vers %s

en: No outgoing changesets to %s
fr: Aucune révision sortante vers %s

en: Outgoing to %s aborted, ret %d
fr: Recherche des révisions sortantes vers %s interrompue, ret %d

en: Perforce pending...
fr: Perforce en attente...

en: %s (submitted)
fr: %s (soumis)

en: %s (pending)
fr: %s (en attente)

en: Unable to parse p4pending output
fr: Impossible d'analyser la sortie p4pending

en: %d pending changelists found
fr: %d listes de changement en attente trouvés

en: No pending Perforce changelists
fr: Aucune liste  de changement  Perforce en attente

en: Aborted p4pending
fr: Abandon de p4pending

en: Unable to determine pending changesets
fr: Impossible de déterminer les révisions en attente

en: Confirm Push to remote Repository
fr: Confirmer l'opération de pousse vers un dépôt distant

en: Push to remote repository
    %s
    ?
fr: Pousser vers le dépôt distant
    %s
    ?

en: Push to %s aborted
fr: Opération de pousser vers %s abandonnée

en: Invalid default push revision: %s. Please check your Mercurial configuration (tortoisehg.defaultpush)
fr: Révision de pousse par défaut invalide : %s. Vérifiez votre configuration Mercurial (tortoisehg.defaultpush)

en: Pushing to %s...
fr: Poussant vers %s...

en: Push to %s completed
fr: Opération de pousse vers %s terminée

en: Push to %s aborted, ret %d
fr: Opération de pousser vers %s abandonnée, ret %d

en: One or more of the changesets that you are attempting to push involve the creation of a new branch.  Do you want to create a new branch in the remote repository?
fr: Une ou plusieurs révisions que vous tentez de pousser impliquent la création d'une nouvelle branche. Voulez-vous créer une nouvelle branche dans le dépôt distant ?

en: Determining outgoing changesets to email...
fr: Recherche des révisions sortantes à envoyer par courriel...

en: No outgoing changesets
fr: Aucune révision sortante

en: Outgoing aborted, ret %d
fr: Recherche des révisions sortantes interrompue, ret %d

en: Select bundle file
fr: Sélectionner le fichier paquet

en: Bundle files (*.hg)
fr: Fichiers paquets (bundle) (*.hg)

en: Unable to remove URL
fr: Impossible de retirer l'URL

en: Post Pull Behavior
fr: Opération après avoir tiré

en: Select post-pull operation for this repository
fr: Sélectionner l'opération après avoir tiré pour ce dépôt

en: None - simply pull changesets
fr: Aucune - tirer simplement les révisions

en: Update - pull, then try to update
fr: Mettre à jour - tirer, puis essayer de mettre à jour

en: Fetch - use fetch (auto merge pulled changes)
fr: Fetch - utiliser fetch (fusionner automatiquement les changements tirés)

en: Fetch - use fetch extension (fetch is not active!)
fr: Fetch - utiliser l'extension fetch (fetch n'est pas actif !)

en: Rebase - rebase local commits above pulled changes
fr: Rebase - rebase les révisions locales au-dessus des révisions tirées

en: UpdateOrRebase - pull, then try to update or rebase
fr: UpdateOrRebase - tirer puis essayer de mettre à jour ou rebaser

en: Rebase - use rebase extension (rebase is not active!)
fr: Rebase - utiliser l'extension rebase (rebase n'est pas actif !)

en: UpdateOrRebase - use rebase extension (rebase is not active!)
fr: UpdateOrRebase - utilise l'extension rebase (rebase pas actif !)

en: <a href="config">Launch settings tool...</a>
fr: <a href="config">Ouvrir l'outil de configuration...</a>

en: Unable to save post pull operation
fr: Impossible d'enregistrer l'opération d'après tirage

en: Save Path
fr: Enregistrer le chemin

en: Remove authentication data from URL
fr: Supprimer les informations d'authentification de l'URL

en: User authentication data should be associated with the hostname using the security dialog.
fr: Les données d'authentification de l'utilisateur devraient être associées avec le nom d'hôte en utilisant le dialogue de sécurité.

en: Update subrepo paths
fr: Mettre à jour les chemins des sous-dépôts

en: Update or create a path alias called '%s' on all subrepos, using this URL as the base URL, appending the local relative subrepo path to it
fr: Mettre à jour ou créer un alias de chemin nommé '%s' sur tous les sous-dépôts en utilisant cette URL comme base et en y ajoutant le chemin local relatif du sous-dépôt

en: Unable to save an URL
fr: Impossible d'enregistrer une URL

en: Confirm URL replace
fr: Confirmer le remplacement de l'URL

en: %s already exists, replace URL?
fr: %s existe déjà, remplacer l'URL ?

en: Subrepo '%s' has a non trivial default sync URL:<p>%s<p>Replace it with the following URL?:<p>%s
fr: Le sous-dépôt '%s' a une URL par défaut non trivial :<p>%s</p>La remplacer avec l'URL suivante ?<p>%s

en: Security:
fr: Sécurité :

en: <b>Host:</b> %s
fr: <b>Hôte :</b> %s

en: Secure HTTPS Connection
fr: Connexion HTTPS sécurisée

en: Verify with Certificate Authority certificates (best)
fr: Vérifier avec des certificats d'Autorités de Certification (le meilleur)

en: Verify with stored host fingerprint (good)
fr: Vérifier avec l'empreinte stockée de l'hôte (bon)

en: No host validation, but still encrypted (bad)
fr: Aucune validation de l'hôte mais tout de même chiffré (mauvais)

en: ### host certificate fingerprint ###
fr: ### empreinte du certificate du serveur ###

en: Query
fr: Requête

en: Minimum Protocol
fr: Protocole minimum

en: User Authentication
fr: Authentification de l'utilisateur

en: Optional. Username to authenticate with. If not given, and the remote
    site requires basic or digest authentication, the user will be prompted for
    it. Environment variables are expanded in the username letting you do
    foo.username = $USER.
fr: Optionnel. Nom d'utilisateur pour l'authentification. Si non donné et que le
    site distant demande une authentification, il lui sera demandé. Les variables
    d'environnement sont développées dans le nom d'utilisateur de sorte que
    vous pouvez utiliser foo.username = $USER.

en: Optional. Password to authenticate with. If not given, and the remote
    site requires basic or digest authentication, the user will be prompted for
    it.
fr: Optionnel. Mot de passe pour l'authentification. Si non donné et que le
    site distant demande une authentification, il lui sera demandé.

en: Mercurial keyring extension is enabled. Passwords will be stored in a platform-native secure method.
fr: L'extension Mercurial keyring est activée. Les mots de passe seront stockés par une méthode sûre dépendant de votre plate-forme.

en: Optional. PEM encoded client certificate key file. Environment variables
    are expanded in the filename.
fr: Optionnel. Fichier de clés pour le certificat client au format PEM.
    Les variables d'environnement sont développées dans le nom de fichier.

en: User Certificate Key
fr: Clé de certificat utilisateur

en: Optional. PEM encoded client certificate chain file. Environment variables
    are expanded in the filename.
fr: Optionnel. Fichier de chaîne de certificat client au format PEM.
    Les variables d'environnement sont développées dans le nom de fichier.

en: User Certificate Chain
fr: Chaîne de certificat utilisateur

en: Certificate Query Error
fr: Erreur de requête de certificat

en: Select User Certificate Key File
fr: Sélectionner un fichier de clé de certificat utilisateur

en: PEM files (*.pem *.key)
fr: Fichiers PEM (*.pem *.key)

en: Select User Certificate Chain File
fr: Sélectionner un fichier de chaîne de certificat utilisateur

en: PEM files (*.pem *.crt *.cer)
fr: Fichiers PEM (*.pem *.crt *.cer)

en: Unable to save authentication
fr: Impossible d'enregistrer l'authentification

en: %s - sync options
fr: %s - options de sync

en: Allow push of a new branch (--new-branch)
fr: Autoriser de pousser une nouvelle branche (--new-branch)

en: Force push or pull (override safety checks, --force)
fr: Forcer de pousser ou tirer (outrepasser les vérifications de sécurité, --force)

en: Temporarily disable configured HTTP proxy
fr: Désactiver temporairement le proxy HTTP configuré

en: Emit debugging output (--debug)
fr: Afficher la sortie de déboguage (--debug)

en: Work on patch queue (--mq)
fr: Travailler sur la queue de patch (--mq)

en: Tag - %s
fr: Étiquette - %s

en: Tag:
fr: Étiquette :

en: Tagged:
fr: Étiquetée :

en: Local tag
fr: Étiquette locale

en: Replace existing tag (-f/--force)
fr: Remplacer une étiquette existante (-f/--force)

en: Use English commit message
fr: Utiliser un message de commit en anglais

en: Move
fr: Déplacer

en: Moved tag %s to changeset %s (from changeset %s)
fr: Étiquette %s déplacée à la révision %s (de la révision %s)

en: Added tag %s for changeset %s
fr: Étiquette %s ajoutée à la révision %s

en: Tag '%s' has been moved
fr: L'étiquette '%s' a été déplacée

en: Tag '%s' has been added
fr: L'étiquette '%s' a été ajoutée

en: Removed tag %s
fr: Étiquette %s enlevée

en: Tag '%s' has been removed
fr: l'étiquette '%s' a été enlevée

en: Patch files (*.diff *.patch)
fr: Fichiers patch (*.diff *.patch)

en: Import - %s
fr: Importation - %s

en: Browse Directory...
fr: Parcourir le répertoire...

en: Import from Clipboard
fr: Importer du presse-papiers

en: Do not strip paths (-p0), required for SVN patches
fr: Ne pas supprimer les chemins (-p0), nécessaire pour les patches SVN

en: Preview:
fr: Aperçu :

en: Checking working directory status...
fr: Vérifiant l'état du répertoire de travail...

en: &Import
fr: &Importer

en: Working directory is not clean!  <a href="view">View changes...</a>
fr: Le répertoire de travail n'est pas propre ! <a href="view">View changes...</a>

en: Select patches
fr: Sélectionner les patchs

en: Select Directory containing patches
fr: Sélectionner le répertoire contenant les patchs

en: %s patches
fr: %s patchs

en: %s will be imported to
fr: %s sera importé vers

en: Nothing to import
fr: Rien à importer

en: Strip:
fr: Strip :

en: Discard local changes, no backup (-f/--force)
fr: Abandonner les changements locaux, pas de sauvegarde (-f/--force)

en: No backup (-n/--nobackup)
fr: Pas de sauvegarde (-n/--nobackup)

en: Do not modify working copy during strip (-k/--keep)
fr: Ne pas modifier la copie de travail durant le strip (-k/--keep)

en: <b>%d changeset</b> will be stripped | <b>%d changesets</b> will be stripped
fr[0]: <b>%d révision</b> sera enlevée
fr[1]: <b>%d révisions</b> seront enlevées

en: Unknown revision!
fr: Révision inconnue !

en: Detected uncommitted local changes.
fr: Changements locaux non committés détectés

en: Do you want to keep them or discard them?
fr: Voulez-vous les garder ou les abandonner ?

en: &Keep (--keep)
fr: &Garder (--keep)

en: &Discard (--force)
fr: &Abandonner (--force)

en: Confirm Strip
fr: Confirmer la suppression des révisions

en: Topic:
fr: Topic :

en: &Rename
fr: &Renommer

en: A topic named "%s" already exists
fr: Un topic nommé "%s" existe déjà

en: Topic '%s' has been added
fr: Topic '%s' a été ajouté

en: Topic '%s' does not exist
fr: Topic '%s' n'existe pas

en: Topic '%s' has been removed
fr: Topic '%s' a été enlevé

en: Topic '%s' has been renamed to %s
fr: Topic '%s' a été renommé en %s

en: Parent 1:
fr: Parent 1 :

en: Parent 2:
fr: Parent 2 :

en: Pull subrepos from:
fr: Tirer les sous-dépôts de :

en: List updated files (--verbose)
fr: Énumérer les fichiers mis à jour (--verbose)

en: Discard local changes, no backup (-C/--clean)
fr: Abandonner les changements locaux, pas de sauvegarde (-C/--clean)

en: Always merge (when possible)
fr: Toujours fusionner (si possible)

en: (same as parent)
fr: (comme le parent)

en: Activate bookmark?
fr: Activer un signet ?

en: The selected revision (%s) has a bookmark on it called "<i>%s</i>".<p>Do you want to activate it?<br></b><i>You can disable this prompt by configuring Settings/Workbench/Activate Bookmarks</i>
fr: La révision sélectionnée (%s) a un signet appelé "<i>%s</i>".<p>Voulez-vous l'activer ?<br></b><i>Vous pouvez déactiver cette invite en configurant Préférences/Workbench/Activer les signets</i>

en: The selected revision (<i>%s</i>) has <i>%d</i> bookmarks on it.<p>Select the bookmark that you want to activate and click <i>OK</i>.<p>Click <i>Cancel</i> if you don't want to activate any of them.<p><p><i>You can disable this prompt by configuring Settings/Workbench/Activate Bookmarks</i><p>
fr: La révision sélectionnée (<i>%s</i>) a <i>%d</i> signets.<p>Sélectionner le signet que vous voulez activer et cliquer sur <i>OK</i>.<p> Cliquer sur <i>Annuler</i> si vous ne voulez pas en activer.<p><p><i>Vous pouvez déactiver cette invite en configurant Préférences/Workbench/Activer les signets</i>

en: Deactivate current bookmark?
fr: Désactiver le signet actuel ?

en: Do you really want to deactivate the <i>%s</i> bookmark?
fr: Voulez-vous vraiment désactiver le signet <i>%s</i> ?

en: Detected uncommitted local changes in working tree.
    Please select to continue:
fr: Changements locaux non committés détectés dans le répertoire de travail.
    Veuillez sélectionner pour continuer :

en: Discard - discard local changes, no backup
fr: Abandonner - abandonner les changements locaux, pas de sauvegarde

en: Shelve - move local changes to a patch
fr: Shelve - déplacer les changements locaux dans un patch

en: Merge - allow to merge with local changes
fr: Fusionner - permettre la fusion avec les changements locaux

en: Confirm Update
fr: Confirmer la mise à jour

en: Update - %s
fr: Mise à jour - %s

en: [non-existant]
fr: [inexistent]

en: Tool launch failure
fr: Échec de lancement de l'outil

en: %s : %s
fr: %s : %s

en: No diff tool found
fr: Aucun outil de diff trouvé

en: No visual diff tools were detected
fr: Aucun outil de diff visuel détecté

en: [working copy]
fr: [copie de travail]

en: Unable to find changeset
fr: Impossible de trouver la révision

en: You likely need to refresh this application
fr: Vous devriez rafraîchir cette application

en: No file changes
fr: Aucun fichier modifié

en: There are no file changes to view
fr: Pas de changement de fichier à voir

en: working changes
fr: changements courants

en: changeset %d:%s
fr: révision %d :%s

en: revisions %d:%s to %d:%s
fr: révisions %d:%s à %d:%s

en: Visual Diffs -
fr: Diffs visuels -

en:  filtered
fr:  filtré

en: Temporary files are removed when this dialog is closed
fr: Les fichiers temporaires sont supprimés lorsque vous fermez cette boîte de dialogue

en: Select Tool:
fr: Choisir l'outil :

en: Dir diff to p1
fr: Diff de répertoires avec p1

en: Dir diff to p2
fr: Diff de répertoires avec p2

en: 3-way dir diff
fr: Diff de répertoires 3 voies

en: Directory diff
fr: Diff de répertoire

en: Confirm Discard
fr: Confirmer l'abandon

en: Discard outstanding changes to working directory?
fr: Abandonner les changements en suspens dans le répertoire de travail ?

en: Config files (*.conf *.config *.ini)
fr: Fichiers de configuration (*.conf *.config *.ini)

en: Open hgweb config
fr: Ouvrir la config hgweb

en: Save hgweb config
fr: Enregistrer la config hgweb

en: Path:
fr: Chemin :

en: Local Path:
fr: Chemin local :

en: Select Repository
fr: Sélectionner le dépôt

en: Add Path to Serve
fr: Ajouter le chemin pour Hg serve

en: Edit Path to Serve
fr: Éditer le chemin pour Hg serve

en: Local Path
fr: Chemin local

en: Config File:
fr: Fichier de configuration :

en: Open
fr: Ouvrir

en: New &Workbench
fr: Nouveau &workbench

en: &New Repository...
fr: &Nouveau dépôt...

en: Clon&e Repository...
fr: Clon&er un dépôt...

en: &Open Repository...
fr: &Ouvrir un dépôt...

en: &File
fr: &Fichier

en: &View
fr: Affichage

en: &Repository
fr: Dépôt

en: &Help
fr: Aide

en: &Dock Toolbar
fr: Barre d'outils du &Dock

en: &Task Toolbar
fr: Barre d'outils des &tâches

en: &Custom Toolbar
fr: Barre d'outils personnalisée

en: S&ync Toolbar
fr: Barre d'outils de s&ynchronisation

en: &Close Repository
fr: Fermer un dépôt

en: Sh&ow Repository Registry
fr: Afficher le registre des dépôts

en: Show &Patch Queue
fr: Afficher la queue de &patch

en: Show Conso&le
fr: Afficher la conso&le

en: Place Console in Doc&k Area
fr: Placer la console dans le doc&k

en: R&epository Registry Options
fr: Options du r&egistre des dépôts

en: Save Open Repositories on E&xit
fr: Enregistrer les dépôts ouverts en quittant

en: Sa&ve Current Sync Paths on Exit
fr: Enregister les chemins de synchro en quittant

en: Show Tas&k Tab
fr: Afficher l'onglet de tâches

en: &Commit
fr: &Committer

en: &Patch Branch
fr: Branche de &patch

en: Revision &Details
fr: &Détails de révision

en: &Search
fr: Rechercher

en: S&ynchronize
fr: S&ynchroniser

en: Refresh current repository
fr: Rafraîchir le dépôt actuel

en: Refresh &Task Tab
fr: Rafraîchir l'onglet de &tâche

en: Refresh only the current task tab
fr: Rafraîchir uniquement l'onglet de tâche actuel

en: Load &All Revisions
fr: Ch&arger toutes les révisions

en: Load all revisions into graph
fr: Charger toutes les révisions dans le graphe

en: Go to current revision
fr: Aller à la révision actuelle

en: &Goto Revision...
fr: Aller à la révision...

en: Go to a specific revision
fr: Aller à une révision précise

en: Filter graph with revision sets or branches
fr: Filtrer le graphe avec des ensembles de révisions ou des branches

en: &Workbench Toolbars
fr: Barres d'outils du &Workbench

en: &Lock File...
fr: Verrouiller un fichier...

en: Lock or unlock files
fr: Verrouiller ou déverrouiller des fichiers

en: Update working directory or switch revisions
fr: Mettre à jour le répertoire de travail ou changer de révision

en: &Import Patches...
fr: &Importer des patchs...

en: U&nbundle...
fr: Dépaqueter (u&nbundle)...

en: &Merge...
fr: Fusionner...

en: Merge with the other head of the current branch
fr: Fusionner avec l'autre tête de la branche courante

en: &Resolve...
fr: &Résoudre...

en: R&ollback/Undo...
fr: R&ollback/Défaire...

en: &Purge...
fr: &Purger...

en: &Verify
fr: &Vérifier

en: Re&cover
fr: Ré&cupérer

en: &Web Server
fr: Serveur &Web

en: E&xplorer Help
fr: Aide d'E&xplorer

en: &Readme
fr: Lisez-moi

en: About &Qt
fr: À propos de &Qt

en: &About TortoiseHg
fr: À propos de TortoiseHg

en: &Incoming
fr: Entrant

en: &Pull
fr: Tirer

en: &Outgoing
fr: Sortant

en: P&ush
fr: Pousser

en: &Sync Bookmarks...
fr: &Synchroniser des signets...

en: pull: %s
    push: %s
fr: tirer : %s
    pousser : %s

en: There are no configured sync paths.
    Open the Synchronize tab to configure them.
fr: Il n'y a aucun chemin de synchronisation configuré.
    Ouvrir l'onglet Synchronisation pour les configurer.

en: Check for incoming changes
fr: Chercher les révisions entrantes

en: Pull incoming changes
fr: Tirer les révisions entrantes

en: Detect outgoing changes
fr: Détecter les révisions sortantes

en: Push outgoing changes
fr: Pousser les révisions sortantes

en: Check for incoming changes from
    %s
fr: Chercher les révisions entrantes depuis
    %s

en: Pull incoming changes from
    %s
fr: Tirer les révisions entrantes depuis
    %s

en: Detect outgoing changes to
    %s
fr: Détecter les révisions sortantes vers
    %s

en: Push outgoing changes to
    %s
fr: Pousser les révisions sortantes vers
    %s

en: Execute custom tool '%s'
fr: Lancer l'outil personnalisé '%s'

en: Custom Toolbar &Settings
fr: Configuration de la barre d'outils personnalisée

en: %s - TortoiseHg Workbench - %s
fr: %s - Workbench de TortoiseHg - %s

en: Goto revision
fr: Aller à la révision

en: Enter revision identifier
fr: Entrer l'identifiant de révision

en: Select repository directory to open
fr: Sélectionner le répertoire de dépôt à ouvrir

en: README not configured
fr: LISEZ-MOI non configuré

en: A README file is not configured for the current repository.<p>To configure a README file for a repository, open the repository settings file, add a '<i>readme</i>' key to the '<i>tortoisehg</i>' section, and set it to the filename or URL of your repository's README file.
fr: Un fichier LISEZ-MOI n'est pas configuré pour le dépôt actuel.<p>Pour configurer un fichier LISEZ-MOI pour un dépôt, ouvrir le fichier de configuration du dépôt, ajouter une clé '<i>readme</i>' à la section '<i>tortoisehg</i>' et indiquer le nom du fichier ou l'URL du fichier LISEZ-MOI du dépôt.

en: Issue Tracker Plugin Error
fr: Erreur du plugin de suivi de problème

en: Could not instantiate Issue Tracker plugin COM object
fr: Ne peut pas instancier un objet COM du plugin de suivi de problème

en: This error will not be shown again until you restart the workbench
fr: Cette erreur ne sera plus affichée jusqu'au prochain démarrage du workbench.

en: Error getting commit message information from Issue Tracker plugin
fr: Erreur en récupérant le message de commit du plugin de suivi de problème

en: Error executing "commit finished" trigger
fr: Erreur durant le déclencheur "commit terminé"

en: Cannot open Plugin Options dialog
fr: Ne peut pas ouvrir le dialogue des options plugin

en: do not verify server certificate (ignoring web.cacerts config)
fr: ne pas vérifier le certificat du serveur (ignorant la config web.cacerts)

en: unsupported URL: %s
fr: URL non supportée : %s

en: %s certificate error: no certificate received
fr: erreur de certificat %s : aucun certificat reçu

en: move after the specified patch
fr: déplacer après le patch spécifié

en: unknown patch to move specified
fr: patch inconnu spécifié à déplacer

en: invalid patch position specified
fr: position invalide de patch spécifiée

en: cannot move applied patches
fr: ne peut pas déplacer les patches appliqués

en: patch %s not in series
fr: patch %s pas dans la série

en: cannot move into applied patches
fr: ne peut pas déplacer dans les patches appliqués

en: abort:
fr: abandon :

en: hint:
fr: indice :

en: HTTP Error: %d (%s)
fr: Erreur HTTP : %d (%s)

en: URLError: %s
fr: Erreur d'URL : %s

en: SSL: Server certificate verify failed
fr: SSL : la vérification du certificat du serveur a échoué

en: SSL: unknown error %s:%s
fr: SSL : erreur inconnue %s:%s

en: SSL error: %s
fr: Erreur SSL : %s

en: hgsubversion packaged with thg
fr: hgsubversion fourni avec thg

en: hggit packaged with thg
fr: hggit fourni avec thg

en: inotify is not supported on this platform
fr: inotify n'est pas supporté sur cette plate-forme

en: eol is incompatible with win32text
fr: eol est incompatible avec win32text

en: win32text is incompatible with eol
fr: win32text est incompatible avec eol

en: hgsubversion is incompatible with perfarce
fr: hgsubversion est incompatible avec perfarce

en: perfarce is incompatible with hgsubversion
fr: perfarce est incompatible avec hgsubversion

en: Workbench custom toolbar
fr: Barre d'outils personnalisée

en: Revision details context menu
fr: Menu contextuel de détails de révision

en: Pair selection context menu
fr: Menu contextuel lors d'une sélection de paire

en: Multiple selection context menu
fr: Menu contextuel lors d'une sélection multiple

en: Commit context menu
fr: Menu contextuel de commit

en: File context menu (on manifest and revision details)
fr: Menu contextuel de fichier (manifeste et détails de révision)

en: %d year | %d years
fr[0]: %d an
fr[1]: %d ans

en: %d month | %d months
fr[0]: %d mois
fr[1]: %d mois

en: %d week | %d weeks
fr[0]: %d semaine
fr[1]: %d semaines

en: %d day | %d days
fr[0]: %d jour
fr[1]: %d jours

en: %d hour | %d hours
fr[0]: %d heure
fr[1]: %d heures

en: %d second | %d seconds
fr[0]: %d seconde
fr[1]: %d secondes

en: in the future
fr: dans le futur

en: now
fr: maintenant

en: command parse error: %s
fr: erreur d'analyse de la commande : %s

en: no matches found: %s
fr: aucune correspondance trouvée : %s

en: Commit...
fr: Committer...

en: Commit changes in repository
fr: Committer les changements du dépôt

en: Create Repository Here
fr: Créer un dépôt ici

en: Create a new repository
fr: Créer un nouveau dépôt

en: Clone...
fr: Cloner...

en: Create clone here from source
fr: Créer un clone ici depuis la source

en: File Status
fr: Statut du fichier

en: Repository status & changes
fr: Status & changements du dépôt

en: Add Files...
fr: Ajouter des fichiers...

en: Add files to version control
fr: Ajouter le fichier dans le gestionnaire de version

en: Revert Files...
fr: Récupérer le fichier antérieur...

en: Revert file changes
fr: Récupérer les changements antérieurs

en: Forget Files...
fr: Oublier le fichier...

en: Remove files from version control
fr: Enlever le fichier du gestionnaire de version

en: Remove Files...
fr: Effacer les fichiers...

en: Rename File
fr: Renommer le fichier

en: Rename file or directory
fr: Renommer le fichier ou le dossier

en: View change history in repository
fr: Afficher l'historique des changements du dépôt

en: File History
fr: Historique du fichier

en: View change history of selected files
fr: Afficher l'historique des changements des fichiers sélectionnés

en: Shelve Changes
fr: Changements du "shelf"

en: Move changes between working dir and patch
fr: Déplacer les changements entre le répertoire de travail et le patch

en: Synchronize
fr: Synchroniser

en: Synchronize with remote repository
fr: Synchroniser avec un dépôt distant

en: Start web server for this repository
fr: Démarrer le serveur web pour ce dépôt

en: Update...
fr: Mettre à jour...

en: Update working directory
fr: Mise à jour du dossier de travail

en: Update Icons
fr: Mettre à jour les icônes

en: Update icons for this repository
fr: Mettre à jour les icônes du dépôt

en: Global Settings
fr: Paramètres généraux

en: Configure user wide settings
fr: Configuration pour les utilisateurs

en: Repository Settings
fr: Paramètres du dépôt

en: Configure repository settings
fr: Configuration du dépôt

en: Explorer Extension Settings
fr: Préférences de l'extension Explorateur

en: Configure Explorer extension
fr: Configurer de l'extension de l'Explorateur

en: About TortoiseHg
fr: À propos de TortoiseHg

en: Show About Dialog
fr: À propos...

en: Diff to parent
fr: Diff avec le parent

en: View changes using GUI diff tool
fr: Afficher les changements avec l'interface graphique de diff

en: Edit Ignore Filter
fr: Éditer le filtre des ignorés

en: Edit repository ignore filter
fr: Éditer le filtre des ignorés du dépôt

en: Guess Renames
fr: Deviner les renommages

en: Detect renames and copies
fr: Détecter les renommages et les copies

en: Search History
fr: Rechercher dans l'historique

en: Search file revisions for patterns
fr: Chercher des motifs dans les révisions du fichier

en: DnD Synchronize
fr: Synchroniser glissé-déposé

en: Synchronize with dragged repository
fr: Synchroniser avec le dépôt déplacé

en: unrecognized response: %s
fr: réponse non reconnue : %s

en: password:
fr: mot de passe :

en: repository %s not found
fr: Dépôt %s non trouvé

en: win32ill: cannot create window for messages
fr: win32ill: ne peut pas créer une fenêtre pour des messages

en: win32ill: unsupported platform: %s
fr: win32ill: plate-forme non supportée : %s

en: win32ill: interrupted while stopping message loop
fr: win32ill: interrompu en arrêtant la boucle de message
