tortoisehg - en to it translation catalogue (723 entries)

en: TortoiseHg Overlay Icon Server
it: Server icone di overlay di TortoiseHg

en: Exit
it: Esci

en: About
it: Informazioni su...

en: You can visit our site here
it: Puoi visitare il nostro sito qui

en: &License
it: &Licenza

en: version %s
it: versione %s

en: with Mercurial-%s, Python-%s, PyQt-%s, Qt-%s
it: con Mercurial-%s, Python-%s, PyQt-%s, Qt-%s

en: = Working Directory Parent =
it: = Genitore della directory di lavoro =

en: Directory of files
it: Directory di file

en: Tar archives
it: File tar

en: Uncompressed tar archive
it: Archivio tar non compresso

en: Bzip2 tar archives
it: File bzip2 tar

en: Tar archive compressed using bzip2
it: Archivio tar compresso con bzip2

en: Gzip tar archives
it: File gzip tar

en: Tar archive compressed using gzip
it: Archivio tar compresso con gzip

en: Zip archives
it: Archivio zip

en: Uncompressed zip archive
it: Archivio zip non compresso

en: Zip archive compressed using deflate
it: Archivio zip compresso con deflate

en: Revision:
it: Revisione:

en: Only files modified/created in this revision
it: Solo i fine modificati/creati in questa revisione

en: Recurse into subrepositories
it: Ricorsivo in subrepository

en: Browse...
it: Sfoglia...

en: Destination path:
it: Percorso destinazione:

en: Archive types:
it: Tipo:

en: Hg command:
it: Comando Hg:

en: Select Destination Folder
it: Selezionare la cartella destinazione

en: Select Destination File
it: Seleziona file destinazione

en: Duplicate Name
it: Nome duplicato

en: The destination "%s" already exists as a file!
it: La destinazione "%s" esiste già come file!

en: Confirm Overwrite
it: Conferma sovrascrittura

en: The directory "%s" is not empty!
    
    Do you want to overwrite it?
it: La directory "%s" non è vuota!
    
    Vuoi sovrascriverla?

en: The file "%s" already exists!
    
    Do you want to overwrite it?
it: Il file "%s" esiste già!
    
    Sovrascrivere?

en: The destination "%s" already exists as a folder!
it: La destinazione "%s" esiste già come cartella!

en: Archive - %s
it: Archivia - %s

en: &Archive
it: &Archivia

en: Current local revision
it: Revisione locale corrente

en: Working directory status
it: Status della cartella di lavoro

en: Checking...
it: Controllo in corso...

en: Automatically resolve merge conflicts where possible
it: Risolve automaticamente i conflitti di unione, ove possibile

en: <b>Uncommitted local changes are detected</b>
it: <b>Sono rilevati cambiamenti locali non confermati</b>

en: Clean
it: Ripulisci

en: All conflicting files will be marked unresolved.
it: Tutti i file in conflitto saranno segnati come non risolti.

en: No merge conflicts, ready to commit
it: Nessun conflitto di unione, pronto per la conferma

en: Parents
it: Genitori

en: Working Directory
it: Directory di lavoro

en: Working Directory (merged)
it: Cartella di lavoro (unita)

en: Commit message
it: Messaggio di deposito

en: Skip final confirmation page, close after commit.
it: Salta la pagina finale di conferma, chiudi dopo la conferma

en: Backed out changeset:
it: Backout eseguito sul changeset:

en: Confirm Discard Message
it: Conferma sovrascrittura messaggio

en: Discard current backout message?
it: Sovrascrivere messaggio di backout attuale

en: Use English backout message
it: Usa messaggio di backout in inglese

en: Committing...
it: Deposito in corso...

en: Finished
it: Completato

en: Accept
it: Accetta

en: Known good revision:
it: Revisioni valide, note:

en: Known bad revision:
it: Revisioni non valide, note:

en: Close
it: Chiudi

en: Error encountered.
it: Errore incontrato

en: Revision
it: Revisione

en: %s (hint: %s)
it: %s (consiglio: %s)

en: Bookmark:
it: Segnalibro:

en: New Name:
it: Nuovo nome:

en: Activate:
it: Attivare:

en: &Add
it: &Aggiungi

en: Re&name
it: Ri&nomina

en: &Remove
it: &Rimuovi

en: &Move
it: &Sposta

en: Bookmark - %s
it: %s - Gestione segnalibri

en: A bookmark named "%s" already exists
it: Esiste già un segnalibro denominato "%s"

en: Bookmark '%s' has been added
it: Il segnalibro '%s' è stato aggiunto

en: Bookmark named "%s" does not exist
it: Non esiste un segnalibro denominato "%s"

en: Bookmark '%s' has been moved
it: Il segnalibro '%s' è stato spostato

en: Bookmark '%s' does not exist
it: Il segnalibro '%s' non esiste

en: Bookmark '%s' has been removed
it: Il segnalibro '%s' è stato rimosso

en: Bookmark '%s' has been renamed to '%s'
it: Il segnalibro '%s' è stato rinominato in '%s'

en: %s - branch operation
it: %s - operazione sul ramo

en: Select branch of merge commit
it: Selezionare il ramo su cui eseguire il commit del merge

en: Changes take effect on next commit
it: Le modifiche avranno effetto al prossimo commit

en: No branch changes
it: Nessuna operazione sui rami

en: Open a new named branch
it: Apre un nuovo ramo

en: Close current branch
it: Chiudi il ramo attuale

en: Please report this bug to our <a href="%s">bug tracker</a>
it: Si prega di riportare l'anomalia al nostro <a href="%s">bug tracker</a>

en: Checking for updates...
it: Verifica degli aggiornamenti...

en: Copy
it: Copia

en: Quit
it: Esci

en: TortoiseHg Bug Report
it: TortoiseHg rapporto errori

en: Upgrading to a more recent TortoiseHg is recommended.
it: Si raccomanda l'aggiornamento a un TortoiseHg più recente

en: Your TortoiseHg is up to date.
it: Il vostro TortoiseHg  è aggiornato

en: Save error report to
it: Salva rapporto errori in

en: Text files (*.txt)
it: File di testo (*.txt)

en: Error writing file
it: Errore durante la scrittura del file

en: TortoiseHg Error
it: Errore di TortoiseHg

en: If you still have trouble, <a href="#bugreport">please file a bug report</a>.
it: Se avete ancora problemi, <a href="#bugreport">compilate un rapporto delle anomalie</a>

en: Visual Diff
it: Comparazione visuale

en: View file changes in external diff tool
it: Visualizza i cambiamenti del file nello strumento differenze esterno

en: Edit Local
it: Edita localmente

en: Edit current file in working copy
it: Edita una copia di lavoro del file corrente

en: Revert to Revision
it: Ripristinare alla revisione

en: Revert file(s) to contents at this revision
it: Riporta i file(s) al contenuto di questa revisione

en: Patch failed to apply
it: Correzione fallita

en: Manually resolve rejected chunks?
it: Risolvere manualmente i frammenti scartati?

en: Revert all file changes?
it: Annullare tutti i cambiamenti al file?

en: file has been deleted, refresh
it: il file è stato cancellato, aggiorna

en: file has been modified, refresh
it: il file è stato modificato, ricarica

en: Unable to merge chunks
it: Fusione dei frammenti non possibile

en: Unable to remove
it: Impossibile rimuovere

en: Unable to remove file %s,
    permission denied
it: Impossibile rimuovere il file %s, 
    permesso rifiutato

[ctx: files]
en: All
it: Tutti

[ctx: files]
en: None
it: Nessuno

en: Toggle display of text search bar
it: Commuta la visualiozzazione della barra di ricerca testo

en: Diff Toolbar
it: Barra strumenti Differenze

en: Chunks selected: %d / %d
it: Frammenti selezionati: %d / %d

en: Please wait while the file is opened ...
it: Attendere l'apertura del file...

en: Source:
it: Sorgente:

en: Destination:
it: Destinazione:

en: Options
it: Opzioni

en: Clone to revision:
it: Clona fino alla revisione:

en: Do not update the new working directory
it: Non aggiornare la nuova directory di lavoro

en: Use pull protocol to copy metadata
it: Usa protocollo di pull per copiare i metadati

en: Use proxy server
it: Usa server proxy

en: Do not verify host certificate
it: Non verificare il certificato host

en: Remote command:
it: Comando remoto:

en: Start revision:
it: Avvia revisione:

en: Select source repository
it: Scegliere il repository di origine

en: Select destination repository
it: Scegliere il repository di destinazione

en: Clone - %s
it: Clona - %s

en: &Clone
it: &Clona

en: failed to start command
it: fallito l'avvio del comando

en: error while running command
it: errore durante l'esecuzione del comando

en: Terminated by user
it: Terminato dall'utente

en: [command returned code %d %%s]
it: [codice di ritorno restituito dal comando %d %%s]

en: [command completed successfully %s]
it: [comando completato con successo %s]

en: Running...
it: In corso...

en: Failed!
it: Fallimento!

en: Confirm Exit
it: Conferma uscita

en: Mercurial command is still running.
    Are you sure you want to terminate?
it: Il comando di Mercurial è ancora in esecuzione.
    Sei sicuro di volerlo terminare?

[ctx: start progress]
en: Commit
it: Inserisci

[ctx: start progress]
en: Rollback
it: Ripristino

en: Copy message
it: Copia il messaggio

en: Copy one of the recent commit messages
it: Copia uno dei recenti messaggi di conferma

en: Show Issues
it: Mostra le segnalazioni

en: Please wait...
it: Attendere prego...

en: Issue Tracker
it: Tracciatore segnalazioni

en: Show Issues...
it: Mostra segnalazioni...

en: Commit changes
it: Conferma cambiamenti

en: Confirm Branch Change
it: Conferma la modifica al ramo

en: Cancel
it: Annulla

en: Confirm New Branch
it: Conferma nuovo ramo

en: Create &Branch
it: Crea un &ramo

en: Close Branch:
it: Chiudi il ramo:

en: New Branch:
it: Nuovo ramo:

en: <b>Selected Options:</b> %s
it: <b>Opzioni scelte:</b> %s

en: Parent:
it: Genitore:

en: Close %s branch
it: Chiudi il ramo %s

en: Rollback commit to revision %d
it: Riporta alla revisione %d

en: Confirm Undo
it: Conferma annullamento

en: Discard current commit message?
it: Sostituire il messaggio di commit attuale?

en: Message Translation Failure
it: Errore di traduzione del messaggio

en: &Replace
it: &Sostituisci

en: Please enter commit message
it: Si prega di inserire un messaggio di commit

en: No files checked
it: Nessun file controllato

en: Confirm Add
it: Conferma aggiunta

en: Confirm Remove
it: Conferma eliminazione

en: Remove selected deleted files?
it: Rimuovere i file cancellati, selezionati?

[ctx: window title]
en: Commit
it: Inserisci

en: %s - commit options
it: %s - opzioni di conferma

en: Set username:
it: Imposta nome utente:

en: Save in Repo
it: Salvare nel repository

en: Save Global
it: Salva globalmente

en: Set Date:
it: Imposta data:

en: Update
it: Aggiorna

en: Auto Includes:
it: Auto includi:

en: Recurse into subrepositories (--subrepos)
it: Ricorsivo in subrepository (--subrepos)

en: Unable to save username
it: Impossibile salvare il nome utente

en: Unable to write configuration file
it: Impossibile scrivere nel file di configurazione

en: Unable to save after commit push
it: Impossibile salvare dopo la conferma

en: Unable to save recurse in subrepos.
it: Impossibile salvataggio ricorsivo in subrepos.

en: Invalid date format
it: Formato data non valido

en: No username configured
it: Nessun nome utente configurato

en: %s - commit
it: %s - conferma

en: TortoiseHg Commit
it: Conferma TortoiseHg

en: Are you sure that you want to cancel the commit operation?
it: Sei sicuro di voler annullare l'operazione di conferma?

en: Compress
it: Comprimi

en: You may continue the compress
it: Puoi continuare la compressione

en: Changes have been moved, you must now commit
it: I cambiamenti sono stati spostati, ora devi confermarli

[ctx: action button]
en: Commit
it: Inserisci

en: Compress is complete, old history untouched
it: La compressione è completa, il vecchio storico è invariato

en: must be specified repository
it: deve essere specificato un repository

en: must be specified 'type' in style
it: deve essere specificato 'type' nello stile

en: Summary:
it: Sommario:

en: User:
it: Autore:

en: Date:
it: Data:

en: Age:
it: Età:

en: Branch:
it: Ramo:

en: Close:
it: Chiudi:

en: Tags:
it: Etichette:

en: Converted From:
it: Convertito da:

en: No items to display
it: Nessun elemento da visualizzare

en: Use compact view
it: Usa forma compatta

en: Displaying %(count)d of %(total)d items
it: Visualizzati %(count)d elementi su %(total)d

en: Select the toolbar or menu to change
it: Scegli la barra o il menu da modificare

en: Tools shown on selected location
it: Strumenti mostrati nella locazione scelta

en: Delete from list
it: Cancella dalla lista

en: Add to list
it: Aggiungi alla lista

en: Add separator
it: Aggiungi separatore

en: List of all tools
it: Lista degli strumenti

en: New Tool ...
it: Nuovo strumento...

en: Edit Tool ...
it: Modifica strumento...

en: Delete Tool
it: Elimina strumento

en: Type
it: Tipo

en: Name
it: Nome

en: Command
it: Comando

en: Missing information
it: Informazione mancante

en: All items
it: Tutte le voci

en: Working directory
it: Cartella di lavoro

en: All revisions
it: Tutte le revisioni

en: All contexts
it: Tutti i contesti

en: <default icon>
it: <icona predefinita>

en: Configure Custom Tool
it: Configura lo strumento personalizzato

en: Tool name
it: Nome strumento

en: Tool label
it: Etichetta dello strumento

en: Tooltip
it: Suggerimento

en: Icon
it: Icona

en: Show Output Log
it: Mostra il log di uscita

en: You must set a tool name.
it: Devi impostare il nome dello strumento

en: The tool name cannot have any spaces in it.
it: Il nome dello strumento non può avere spazi

en: You must set a command to run.
it: Devi impostare un comando da esseguire

en: Select when your command will be run
it: Specificare quando dovrà essere eseguito il comando

en: The command that will be executed.
    To execute a python function prepend the command with "python:".
it: Il comando che sarà eseguito.
    Per eseguire una funzione pyton premetti "python:" al comando.

en: Show the history of the selected file
it: Mostra lo storico del file scelto

en: Co&mpare File Revisions
it: Co&nfronta le revisioni del file

en: Compare revisions of the selected file
it: Confronta le revisioni del file scelto

en: &Diff to Parent
it: &Differenze con il padre

en: Diff to &Local
it: Differenze con la versione locale

en: View file as it appeared at this revision
it: Mostra il file come appare a questa revisione

en: &Save at Revision...
it: &Salva alla revisione...

en: Save file as it appeared at this revision
it: salva il file come appare a questa revisione

en: Save file to
it: Salva con nome

en: Copy &Path
it: Copia %percorso

en: Copy full path of file(s) to the clipboard
it: Copia negli appunti il percorso completo del/i file

en: &Revert to Revision...
it: %Riporta alla revisione...

en: Open S&ubrepository
it: Apri s&ubrepository

en: Open the selected subrepository
it: Apri il subrepository selezionato

en: E&xplore Folder
it: E&splora la cartella

en: Open the selected folder in the system file manager
it: Apri nel file manager del sistema la cartella scelta

en: Open &Terminal
it: Apri &terminale

en: Custom Tools
it: Strumenti personalizzati

en: Uncommited merge - please select a parent revision
it: Merge di cui non si è effettuato il commit - si prega di selezionare una revisione genitore

en: Revert files to local or other parent?
it: Ripristina i file al genitore locale o l'altro

en: &Local
it: &Locale

en: &Other
it: &Altro

en: Confirm Revert
it: Conferma ripristino

en: Diff not displayed:
it: Differenze non visualizzate:

en: File is larger than the specified max size.
    maxdiff = %s KB
it: Il file supera la massima dimensione specificata.
    maxdiff = %s KB

en: File is binary
it: Il file è binario

en: File or diffs not displayed:
it: File o diff non mostrati:

en:  <i>(was added)</i>
it:  <i>(aggiunto)</i>

en:  <i>(copied from %s)</i>
it:  <i>(copiato da %s)</i>

en:  <i>(renamed from %s)</i>
it:  <i>(rinominato da %s)</i>

en:  <i>(was deleted)</i>
it:  <i>(è stato cancellato)</i>

en: exec mode has been <font color='red'>set</font>
it: modalità exec è stata <font color='red'>attivata</font>

en: exec mode has been <font color='red'>unset</font>
it: modalità exec è stata <font color='red'>disattivata</font>

en: Initial revision
it: Revisione iniziale

en: Subrepo created and set to initial revision.
it: Subrepo creata e impostata alla revisione iniziale.

en: Subrepo initialized to revision:
it: Subrepo inizializzata alla revisione:

en: Subrepo removed from repository.
it: Subrepo rimossa dal repository.

en: Subrepo was not changed.
it: Subrepo invariata.

en: Revision has changed to:
it: La revisione è cambiata in:

en: From:
it: Da:

en: Error previewing subrepo: %s
it: Errore di anteprima subrepo: %s

en: The subrepository is dirty.
it: Il subrepository è sporco.

en: File Status:
it: Stato del file:

en: (is a changed sub-repository)
it: (è un sub-repository mnodificato)

en: (is an unchanged sub-repository)
it: (è un sub-repository invariato)

en: (is a dirty sub-repository)
it: (è un sub-repository sporco)

en: (is a new sub-repository)
it: (è un sub-repository nuovo)

en: (is a removed sub-repository)
it: (è un sub-repository rimosso)

en: (is a changed and dirty sub-repository)
it: (è un sub-repository modificato e sporco)

en: (is a new and dirty sub-repository)
it: (è un sub-repository nuovo e sporco)

en: open...
it: apri...

en: Show Revision &Details
it: Mostra i &dettagli della revisione

en: Too many rows selected for menu
it: Troppe righe selezionate per il menu

en: Next diff
it: Differenza successiva

en: Previous diff
it: Differenza precedente

en: Search in All &History
it: Cerca in tutto lo &storico

en: Show &Author
it: Mostra &autore

en: Show &Date
it: Mostra &data

en: Show &Revision
it: Mostra &revisione

en: Search Selected Text
it: Cerca il testo selezionato

en: In Current &File
it: Nel &file corrente

en: In &Current Revision
it: Nella revisione &corrente

en: In &Original Revision
it: Nella revisione &originale

en: In All &History
it: In tutto lo &storico

en: Go to
it: Vai a

en: To graft destination
it: Alla destinazione dell'innesto

en: Use my user name instead of graft committer user name
it: Usa il mio nome utente invece del richiedente dell'innesto

en: Use current date
it: Usa la data corrente

en: Graft
it: Innesta

en: Abort
it: Annulla

en: Graft - %s
it: Innesta - %s

en: You may continue or start the graft
it: Puoi continuare o iniziare l'innesto

en: Graft is complete
it: L'innesto è completo

en: Graft failed
it: Innesto fallito

en: Graft aborted
it: Innesto abortito

en: Graft generated merge <b>conflicts</b> that must be <a href="resolve"><b>resolved</b></a>
it: <b>Conflitto</b> di fusione generato dall'innesto, che deve essere <a href="resolve"><b>risolto</b></a>

en: You may continue the graft
it: Puoi continuare l'innesto

en: &Exit
it: &Esci

en: ### regular expression search pattern ###
it: ### modello di ricerca per espressioni regolari ###

en: Regexp:
it: Espr.reg.:

en: Ignore case
it: Ignora maiuscole/minuscole

en: Search
it: Cerca

en: Working Copy
it: Copia di lavoro

en: All History
it: Tutto lo storico

en: Report only the first match per file
it: Riporta solo la prima corrispondenza per file

en: Follow copies and renames
it: Segui copie e rinomine

en: Includes:
it: Includi:

en: Excludes:
it: Escludi:

en: "%s" removed from search history
it: "%s" rimosso dallo storico ricerche

en: "%s" removed from path history
it: "%s" rimosso dallo storico percorsi

en: grep: invalid match pattern: %s
it: grep: modello di ricerca non valido: %s

en: %d matches found
it: %d corrispondenze trovate

en: No matches found
it: Nessuna corrispondenza trovata

en: Searching
it: Ricerca

en: Interrupted
it: Interrotto

en: Vi&ew File
it: V&isualizza file

en: &View Changeset
it: &Visualizza modifiche

en: Annotate &File
it: Annota &file

en: Line
it: Linea

en: User
it: Utente

en: Match Text
it: Corrispondenza testo

en: TortoiseHg Search
it: Ricerca TortoiseHg

en: Detect Copies/Renames in %s
it: Scopri copie/rinomine in %s

en: <b>Unrevisioned Files</b>
it: <b>File non revisionati</b>

en: Refresh file list
it: Aggiorna la lista dei file

en: Only consider deleted files
it: Considera solo i file cancellati

en: Find Renames
it: Ricerca rinomine

en: <b>Candidate Matches</b>
it: <b>Corrispondenze candidate</b>

en: Accept All Matches
it: Accetta tutte le corrispondenze

en: Accept Selected Matches
it: Accetta le corrispondenze selezionate

en: <b>Differences from Source to Dest</b>
it: <b>Differenze fra l'origine e la destinazione</b>

en: Search already in progress
it: Ricerca già in corso

en: Cannot start a new search
it: Impossibile iniziare una nuova ricerca

en: No files to find
it: Nessun file trovato

en: There are no files that may have been renamed
it: Non ci sono file che possono essere rinominati

en: Multiple sources chosen
it: Scelta di sorgenti multiple

en: %s and %s have identical contents
it: %s e %s hanno contenuti identici

en: Source
it: Sorgente

en: % Match
it: % corrispondenza

en: To:
it: A:

en: In-Reply-To:
it: Rispondi a:

en: Message identifier to reply to, for threading
it: Identificativo del messaggio a cui rispondere. Per i thread.

en: Hg patches (as generated by export command) are compatible with most patch programs.  They include a header which contains the most important changeset metadata.
it: Le patch Hg (così come generate dal comando export) sono compatibili con la maggior parte dei programmi di patch. Esse includono un header che contiene i più importanti metadati del changeset.

en: Send changesets as Hg patches
it: Invia i changeset come patch Hg

en: Git patches can describe binary files, copies, and permission changes, but recipients may not be able to use them if they are not using git or Mercurial.
it: I patch Git possono descrivere file binari, copie e modifiche ai permessi, ma il destinatario può non essere in grado di usarli se non usa Git o Mercurial.

en: Use extended (git) patch format
it: Usa formato esteso (git) per i patch

en: Stripping Mercurial header removes username and parent information.  Only useful if recipient is not using Mercurial (and does not like to see the headers).
it: L'eliminazione dell'header Mercurial rimuove il nome utente e le informazioni sui changeset genitori. Utile solo se il destinatario non usa Mercurial (e se non vuole vedere gli header).

en: Plain, do not prepend Hg header
it: Semplice, senza header Hg

en: Bundles store complete changesets in binary form. Upstream users can pull from them. This is the safest way to send changes to recipient Mercurial users.
it: I bundle memorizzano interi changeset in forma binaria. Altri utenti possono eseguire il pull dai bundle. Questo è il modo più sicuro per inviare modifiche ad altri utenti Mercurial.

en: Send single binary bundle, not patches
it: Invia un unico bundle binario, nessuna patch

en: body
it: corpo

en: send patches as attachments
it: Invia le patch come allegati

en: attach
it: Allega

en: send patches as inline attachments
it: Invia le patch come allegati in linea

en: inline
it: In linea

en: add diffstat output to messages
it: Aggiunge l'output diffstat ai messaggi

en: diffstat
it: Diffstat

en: Patch series description is sent in initial summary email with [PATCH 0 of N] subject.  It should describe the effects of the entire patch series.  When emailing a bundle, these fields make up the message subject and body. Flags is a comma separated list of tags which are inserted into the message subject prefix.
it: La descrizione della serie di patch è inviata in una email iniziale di riassunto con [PATCH 0 of N] come oggetto. Dovrebbe descrivere gli effetti dell'intera serie di patch.  Quando viene inviato un bundle, questi campi compongono l'oggetto ed il corpo del messaggio. Il campo flag è un elenco separato da virgola di etichette che saranno inserite come prefisso al soggetto del messaggio.

en: Subject:
it: Oggetto:

en: Changesets
it: Gruppi di modifiche

en: Edit
it: Modifica

en: Preview
it: Anteprima

en: &Settings
it: Impo&stazioni

en: Send &Email
it: Invia &e-mail

en: &Close
it: &Chiudi

en: Ignore filter - %s
it: Filtro file da ignorare - %s

en: Regexp
it: Espressione regolare

en: Add
it: Aggiungi

en: Edit File
it: Edita il file

en: <b>Ignore Filter</b>
it: <b>Ignora il filtro</b>

en: Backspace or Del to remove row(s)
it: Backspace o Canc per rimuovere la riga/e

en: selected files
it: file selezionati

en: Ignore
it: Ignora

en: Invalid glob expression
it: Espressione glob non valida

en: Invalid regexp expression
it: Espressione regolare non valida

en: Unable to read repository status
it: Impossibile leggere lo stato del repository

en: Unable to write .hgignore file
it: Impossibile scrivere il file .hgignore

en: Description
it: Descrizione

en: Date
it: Data

en: Files
it: File

en: Branch
it: Ramo

en: Not a head revision!
it: Non è una revisione di testa

en: &Discard
it: &Abbandona

en: Confirm Discard Changes
it: Conferma i cambiamenti scartati

en: Paste &Filenames
it: Incolla i nomi dei &file

en: App&ly Format
it: App&lica formato

en: C&onfigure Format
it: C&onfigura formato

en: Create
it: Crea

en: Rename
it: Rinomina

en: Patch Queue
it: Coda patch

en: Apply all patches
it: Applica tutte le patch

en: Unapply all patches
it: Annulla tutte le patch

en: Pending Perforce Changelists - %s
it: Liste modifiche in sospeso di Perforce - %s

en: Graph
it: Grafico

en: Status
it: Stato

en: Title
it: Titolo

en: Message
it: Messaggio

en: Error
it: Errore

en: Target:
it: Revisione:

en: Regular expression search pattern
it: Espressione regolare del pattern di ricerca

en: No visual editor configured
it: Nessun editor configurato

en: Please configure a visual editor.
it: Si prega di configurare un editor.

en: Please enter a username
it: Per piacere inserisci un nome utente

en: Forget
it: Dimentica

en: Revert
it: Ripristina

en: Remove
it: Rimuovi

en: Do not save backup files (*.orig)
it: Non salvare i file di backup (*.orig)

en: No files selected
it: Nessun file selezionato

en: No operation to perform
it: Nessuna operazione da eseguire

en: Warning
it: Avvertenza

en: Select Source Folder
it: Selezionare la cartella sorgente

en: Show all
it: Mostra tutti

en: Revision Set
it: Insieme di revisioni

[ctx: column header]
en: Filename
it: Nome file

en: &Yes
it: &Si

en: Confirm Delete
it: Conferma cancellazione

en: %d outgoing changesets
it: %d changeset in uscita

en: Undo last commit?
it: Annulla ultimo commit?

en: Replace
it: Sostituisci

en: Append
it: Aggiungi

en: Unable to merge
it: Impossibile eseguire il merge

en: &Cancel
it: &Annulla

en: &Refresh
it: Aggio&rna

en: Child:
it: Figlio:

en: 
    Caught keyboard interrupt, aborting.
it: 
    Arrivato interrupt da tastiera, annullamento in corso.

en: can not read file "%s". Ignored.
it: Impossibile leggere il file "%s". Ignorato.

en: abort: %s!
it: annullato: %s!

en: invalid arguments
it: argomenti non validi

en: unrecognized profiling format '%s' - Ignored
it: formato di profiling sconosciuto '%s' - Ignorato

en: lsprof not available - install from http://codespeak.net/svn/user/arigo/hack/misc/lsprof/
it: lsprof non disponibile - installarlo da http://codespeak.net/svn/user/arigo/hack/misc/lsprof/

en: repository root directory or symbolic path name
it: directory radice del repository o nome del percorso simbolico

en: enable additional output
it: fornisce maggiori informazioni in output

en: suppress output
it: elimina output

en: display help and exit
it: mostra la guida ed esce

en: start debugger
it: avvia debugger

en: print command execution profile
it: stampa il profiling di esecuzione del comando

en: do not fork GUI process
it: non crea un nuovo processo per l'interfaccia grafica

en: always fork GUI process
it: crea sempre un nuovo processo per l'interfaccia grafica

en: read file list from file
it: legge la lista dei file da file

en: use pull protocol to copy metadata
it: Usa il protocollo di pull per copiare i metadati

en: record user as committer
it: registra l'utente come autore del commit

en: record datecode as commit date
it: registra il datecode come data del commit

en: global options:
it: opzioni globali:

en: list of commands:
it: elenco comandi:

en: 
    aliases: %s
it: 
    alias: %s

en: (no help text available)
it: (nessuna guida disponibile)

en: options:
it: opzioni:

en: no commands defined
it: nessun comando definito

en: basic commands:
it: comandi di base:

en: import to the patch queue (MQ)
it: importa nella code patch (MQ)

en: field to give initial focus
it: campo a cui dare inizialmente il focus

en: revision to update
it: revisione da aggiornare

en: name of the hgweb config file (serve more than one repository)
it: nome del file di configurazione hgweb (serve più di un repository)

en: wait until the second ticks over
it: attende fino al secondo tick

en: notify the shell for paths given
it: notifica la shell per i percorsi specificati

en: remove the status cache
it: elimina la cache di stato

en: show the contents of the status cache (no update)
it: mostra il contenuto della cache di stato (nessun aggiornamento)

en: update all repos in current dir
it: aggiorna tutti i repository nella directory corrente

en: changeset to view in diff tool
it: changeset da mostrare nello strumento di comparazione

en: revisions to view in diff tool
it: revisioni da mostrare nello strumento di comparazione

en: bundle file to preview
it: file bundle da vedere in anteprima

en: launch visual diff tool
it: lancia il tool grafico di comparazione

en: print license
it: stampa la licenza

en: TortoiseHg Dialogs (version %s), Mercurial (version %s)
it: TortoiseHg Dialogs (versione %s), Mercurial (versione %s)

en: Update to:
it: Aggiorna a:

en: Options:
it: Opzioni:

en: unknown revision!
it: revisione sconosciuta!

en: Web Server
it: Server Web

en: Start
it: Avvia

en: Settings
it: Impostazioni

en: <unspecified>
it: <non specificato>

en: UI Language
it: Lingua dell'interfaccia

en: Specify your preferred user interface language (restart needed)
it: Specificare il vostro linguaggio di interfaccia preferito (richiede riesecuzione)

en: Three-way Merge Tool
it: Strumento di merge a tre vie

en: Visual Diff Tool
it: Strumento di comparazione visuale

en: Specify visual diff tool, as described in the [merge-tools] section of your Mercurial configuration files.  If left unspecified, TortoiseHg will use the selected merge tool. Failing that it uses the first applicable tool it finds.
it: Specifica lo strumento di comparazione visuale, come descritto nella sezione [merge-tools] dei propri file di configurazione di Mercurial. Se non specificato, TortoiseHg userà lo strumento di merge selezionato. In mancanza di questo userà il primo strumento applicabile che troverà.

en: Visual Editor
it: Editor visuale

en: CLI Editor
it: Editor da riga di comando

en: Tab Width
it: Dimensione tab

en: Max Diff Size
it: Dimensione massima differenze

en: The maximum size file (in KB) that TortoiseHg will show changes for in the changelog, status, and commit windows. A value of zero implies no limit.  Default: 1024 (1MB)
it: La dimensione massima del file (in KB) che TortoiseHG mostrerà le modifiche nelle finestra di cronologia, stato e commit. Un valore di zero significa nessun limite. Default: 1024 (1 MB)

en: Full Path Title
it: Percorso completo nei titoli

en: Show a full directory path of the repository in the dialog title instead of just the root directory name.  Default: False
it: Mostra il percorso completo della directory del repository nel titolo delle finestre di dialogo al posto del solo nome directory.  Default: Falso

en: Author Coloring
it: Colora per autore

en: Long Summary
it: Sommario lungo

en: Log Batch Size
it: Lunghezza gruppo cronologia

en: The number of revisions to read and display in the changelog viewer in a single batch. Default: 500
it: Il numero di revisioni da leggere e mostrare nella cronologia in una singola operazione. Default: 500

en: Dead Branches
it: Rami morti

en: Branch Colors
it: Colori dei rami

en: Hide Tags
it: Etichette da nascondere

en: Username
it: Nome utente

en: Summary Line Length
it: Lunghezza linea sommario

en: Close After Commit
it: Chiudi dopo il commit

en: Close the commit tool after every successful commit.  Default: False
it: Chiude lo strumento di commit dopo ogni operazione eseguita con successo. Default: Falso

en: Push After Commit
it: Push dopo il commit

en: Auto Commit List
it: File automaticamente inclusi

en: Auto Exclude List
it: File automaticamente esclusi

en: English Messages
it: Messaggi in inglese

en: Generate English commit messages even if LANGUAGE or LANG environment variables are set to a non-English language. This setting is used by the Merge, Tag and Backout dialogs. Default: False
it: Genera messaggio di conferma in inglese anche se le variabili ambientali LANGUAGE o LANG sono impostate a una lingua diversa dall'inglese. Questa impostazione è usata dai dialoghi Merge, Tag e Backout dialogs. Predefinita: Falsa

en: After Pull Operation
it: Operazione da eseguire dopo il pull

en: Encoding
it: Codifica

en: Textual description of the repository's purpose or contents.
it: Descrizione dello scopo e contenuto del repository

en: Contact
it: Contatto

en: Name or email address of the person in charge of the repository.
it: Nome o indirizzo email della persona responsabile del repository.

en: Style
it: Stile

en: Which template map style to use
it: Quale stile di template da usare

en: Archive Formats
it: Formati file compressi

en: Comma separated list of archive formats allowed for downloading
it: Elenco, separato da virgola, dei formati compressi permessi per il download

en: Port
it: Porta

en: Port to listen on
it: Porta in ascolto

en: Push Requires SSL
it: Push richiede SSL

en: Whether to require that inbound pushes be transported over SSL to prevent password sniffing.
it: Se richiedere che i push in entrata usino SSL per prevenire lo sniffing delle password.

en: Stripes
it: Strisce

en: How many lines a "zebra stripe" should span in multiline output. Default is 1; set to 0 to disable.
it: Il numero di linee a zebra in cui deve essere diviso l'output multiriga. Default 1; 0 per disabilitare.

en: Max Files
it: Numero massimo file

en: Max Changes
it: Numero massimo modifiche

en: Allow Push
it: Permetti il push

en: Whether to allow pushing to the repository. If empty or not set, push is not allowed. If the special value "*", any remote user can push, including unauthenticated users. Otherwise, the remote user must have been authenticated, and the authenticated user name must be present in this list (separated by whitespace or ","). The contents of the allow_push list are examined after the deny_push list.
it: Se permettere il push nel repository. Se vuota o non impostato, il push non è permesso. Il valore speciale "*" permette a qualsiasi utente remoto di eseguire il push, compresi gli utenti non autenticati. Altrimenti, l'utente remoto deve essere autenticato, e il nome utente deve essere presente in questa lista (elenco separato da spazio o virgola). La lista dei permessi è esaminata dopo della lista dei divieti.

en: Deny Push
it: Vieta il push

en: Whether to deny pushing to the repository. If empty or not set, push is not denied. If the special value "*", all remote users are denied push. Otherwise, unauthenticated users are all denied, and any authenticated user name present in this list (separated by whitespace or ",") is also denied. The contents of the deny_push list are examined before the allow_push list.
it: Se vietare il push nel repository. Se vuota o non impostata, il push non è vietato. Il valore speciale "*" vieta il push a tutti gli utenti remoti. Altrimenti il push sarà vietato a tutti gli utenti non autenticati, e a tutti gli utenti autenticati il cui nome utente appare in questa lista (elenco separato da spazio o virgola). La lista dei divieti è esaminata prima della lista dei permessi.

en: Host name and (optional) port of proxy server, for example "myproxy:8000"
it: Nome host e (opzionale) numero porta del server proxy, ad esempio "myproxy:8000"

en: Bypass List
it: Elenco bypass

en: Optional. Comma-separated list of host names that should bypass the proxy
it: Opzionale. Elenco separato da virgola di nomi host che dovrebbero bypassare il proxy

en: Optional. User name to authenticate with at the proxy server
it: Opzionale. Nome utente di autenticazione del server proxy

en: Optional. Password to authenticate with at the proxy server
it: Opzionale. Password di autenticazione al server proxy

en: From
it: Da

en: Email address to use in the "From" header and for the SMTP envelope
it: Indirizzo email da usare nel campo "Da" e negli indirizzi SMTP

en: To
it: A

en: Comma-separated list of recipient email addresses
it: Elenco separato da virgola di indirizzi email di destinazione

en: Comma-separated list of carbon copy recipient email addresses
it: Elenco separato da virgola di indirizzi email di destinazione delle copie per conoscenza (CC)

en: Bcc
it: CCn

en: Comma-separated list of blind carbon copy recipient email addresses
it: Elenco separato da virgola di indirizzi email di destinazione delle copie per conoscenza nascoste (CCn)

en: method
it: Metodo

en: Optional. Method to use to send email messages. If value is "smtp" (default), use SMTP (configured below).  Otherwise, use as name of program to run that acts like sendmail (takes "-f" option for sender, list of recipients on command line, message on stdin). Normally, setting this to "sendmail" or "/usr/sbin/sendmail" is enough to use sendmail to send messages.
it: Opzionale. Metodo usato per spedire i messaggi email. Se vale "smtp" (default), verrà usato SMTP (configurato sotto). Altrimenti, verrà usato come nome del programma che agisce come sendmail (l'opzione "-f", da riga di comando, specifica il mittente e l'elenco dei destinatari, il messaggio sarà in stdin). Normalmente, impostare questo valore a "sendmail" o "/usr/sbin/sendmail" è sufficiente per inviare i messaggi con sendmail.

en: SMTP Host
it: Server SMTP

en: Host name of mail server
it: Nome host del server di posta

en: SMTP Port
it: Porta SMTP

en: Port to connect to on mail server. Default: 25
it: Numero porta per la connessione al server di posta. Default: 25.

en: SMTP Username
it: Utente SMTP

en: Username to authenticate to mail server with
it: Nome utente di autenticazione al server di posta

en: SMTP Password
it: Password SMTP

en: Password to authenticate to mail server with
it: Password di autenticazione al server di posta

en: Local Hostname
it: Nome host locale

en: Hostname the sender can use to identify itself to the mail server.
it: Nome host che il mittente usa per identificare se stesso al server di posta.

en: Patch EOL
it: EOL nelle patch

en: Normalize file line endings during and after patch to lf or crlf.  Strict does no normalization.  Auto does per-file detection, and is the recommended setting. Default: strict
it: Normalizza il fine linea dei file durante e dopo l'applicazione delle patch a lf o crlf. Strict non esegue nessuna normalizzazione. Auto esegue una rilevazione per file, ed è l'impostazione raccomandata. Default: strict.

en: Git Format
it: Formato Git

en: Use git extended diff header format. Default: False
it: Usa il formato git esteso negli header diff. Default: Falso

en: No Dates
it: Escludi date

en: Do not include modification dates in diff headers. Default: False
it: Non includere le date di modifica negli header diff. Default: Falso

en: Show Function
it: Mostra funzione

en: Show which function each change is in. Default: False
it: Mostra in quale funzione si trova ogni modifica. Default: Falso

en: Ignore White Space
it: Ignora spazi bianchi

en: Ignore WS Amount
it: Ignora quantità spazi bianchi

en: Ignore Blank Lines
it: Ignora linee vuote

en: Extensions
it: Estensioni

en: Issue Tracking
it: Tracciamento delle anomalie

en: Issue Link
it: Collegamento all'anomalia

en: Patterns
it: Pattern

en: Iniparse package not found
it: Pacchetto iniparse non trovato

en: Can't change settings without iniparse package - view is readonly.
it: Le impostazioni non possono essere modificate senza il pacchetto iniparse. La finestra è in sola lettura.

en: No repository found
it: Nessun repository trovato

en: no repo at
it: nessun repository in

en: %s repository settings
it: Impostazioni repository %s

en: &No (discard changes)
it: &No (abbandona modifiche)

en: Reload
it: Ricarica

en: &Save
it: &Salva

en: Confirm Reload
it: Conferma ricaricamento

en: Unsaved changes will be lost.
    Do you want to reload?
it: Le modifiche non salvate verranno perse.
    Vuoi ricaricare?

en: Unable to create a Mercurial.ini file
it: Impossibile creare il file Mercurial.ini

en: Context Menu
it: Menu contestuale

en: Top menu items:
it: Voci menu primo livello:

en: Sub menu items:
it: Voci menu secondo livello:

en: Menu Behavior
it: Comportamento del menu

en: Hide context menu outside repositories
it: Nascondi i menu di contesto esterni ai repositories

en: Icons
it: Icone

en: Overlays
it: Overlay

en: Local disks only
it: Solo su dischi locali

en: Added
it: Aggiunto

en: Locked*
it: Bloccato*

en: Ignored*
it: Ignorato*

en: Unversioned
it: Non controllato

en: Readonly*
it: Sola lettura*

en: Deleted*
it: Eliminato*

en: *: not used by TortoiseHg
it: *: non usato da TortoiseHg

en: Show Icon
it: Mostra icone

en: Highlight Icon
it: Evidenzia icona

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Use custom commit message:
it: Usa messaggio di commit personalizzato

en: Remove filter, show root
it: Azzera filtro, mostra tutti i file

en: status
it: stato file

en: No appropriate files
it: Nessun file appropriato

en: No files found for this operation
it: Nessun file trovato per questa operazione

en: Stat
it: Stato

en: Filename
it: Nome file

en: modified
it: modificato

en: added
it: aggiunto

en: removed
it: rimosso

en: unknown
it: sconosciuto

en: missing
it: mancante

en: ignored
it: ignorato

en: clean
it: pulito

en: branch:
it: Ramo:

en: Post Pull:
it: Dopo pull:

en: %s (submitted)
it: %s (inviato)

en: %s (pending)
it: %s (in attesa)

en: Unable to parse p4pending output
it: Impossibile analizzare il risultato di p4pending

en: %d pending changelists found
it: trovate %d liste modifiche in sospeso

en: No pending Perforce changelists
it: Nessuna lista modifiche in sospeso di Perforce

en: Aborted p4pending
it: p4pending interrotto

en: Unable to determine pending changesets
it: Impossibile determinale le liste modifiche in sospeso

en: Confirm Push to remote Repository
it: Coferma push su repository remoto

en: Push to remote repository
    %s
    ?
it: Eseguire il push verso il repository remoto
    %s
    ?

en: No outgoing changesets
it: Nessun changeset in uscita...

en: Tag - %s
it: %s - Gestione etichette

en: Tag:
it: Etichetta:

en: Use English commit message
it: Usa messaggio di commit in inglese

en: Move
it: Sposta

en: Added tag %s for changeset %s
it: Inserita l'etichetta %s per il changeset %s

en: Removed tag %s
it: Rimossa l'etichetta %s

en: Import - %s
it: Importazione - %s

en: Browse Directory...
it: Sfoglia directory ...

en: Import from Clipboard
it: Importa dagli appunti

en: Preview:
it: Anteprima:

en: %s patches
it: %s patch

en: Nothing to import
it: Non c'è nulla da importare

en: Strip:
it: Elimina:

en: Discard local changes, no backup (-f/--force)
it: Abbandona modifiche locali, nessun backup (-f/--force)

en: No backup (-n/--nobackup)
it: Nessun backup (-n/--nobackup)

en: Unknown revision!
it: Revisione sconosciuta!

en: Confirm Strip
it: Conferma eliminazione revisioni

en: Strip - %s
it: Elimina - %s

en: Parent 1:
it: Genitore 1:

en: Parent 2:
it: Genitore 2:

en: Discard local changes, no backup (-C/--clean)
it: Abbandona modifiche locali, nessun backup (-C/--clean)

en: Always merge (when possible)
it: Esegui sempre il merge (quando possibile)

en: (same as parent)
it: (stessa del genitore)

en: Discard - discard local changes, no backup
it: Abbandona - abbandona le modifiche, nessun backup

en: Merge - allow to merge with local changes
it: Merge - permette il merge con le modifiche locali

en: Confirm Update
it: Conferma aggiornamento

en: Update - %s
it: Aggiorna - %s

en: [non-existant]
it: [non esistente]

en: Tool launch failure
it: Avvio del tool fallito

en: No diff tool found
it: Strumento di comparazione non trovato

en: No visual diff tools were detected
it: Nessun strumento di comparazione visuale è stato trovato

en: [working copy]
it: [copia di lavoro]

en: [original]
it: [originale]

en: Unable to find changeset
it: Impossibile trovare il changeset

en: You likely need to refresh this application
it: Probabilmente devi aggiornare questa applicazione

en: No file changes
it: Nessun file modificato

en: There are no file changes to view
it: Non ci sono file modificati da vedere

en: working changes
it: modifiche in corso

en: Visual Diffs -
it: Confronto visuale -

en:  filtered
it:  filtrato

en: Temporary files are removed when this dialog is closed
it: I file temporanei verranno rimossi alla chiusura di questa finestra

en: Dir diff to p1
it: Comparazione directory con p1

en: Dir diff to p2
it: Comparazione directory con p2

en: 3-way dir diff
it: Comparazione directory a 3 vie

en: Directory diff
it: Comparazione directory

en: Confirm Discard
it: Conferma lo scarto

en: Select Repository
it: Seleziona repository

en: abort:
it: interrotto:

en: SSL: Server certificate verify failed
it: SSL: Verifica del certificato server fallita

en: SSL: unknown error %s:%s
it: SSL: errore sconosciuto %s:%s

en: SSL error: %s
it: errore SSL: %s

en: %d day | %d days
it[0]: %d giorno
it[1]: %d giorni

en: now
it: ora

en: no matches found: %s
it: nessuna corrispondenza trovata: %s

en: Commit changes in repository
it: Commit delle modifiche nel repository

en: Create Repository Here
it: Crea qui un repository

en: Create a new repository
it: Crea un nuovo repository

en: Clone...
it: Clona...

en: Create clone here from source
it: Crea un clone qui da un percorso sorgente

en: File Status
it: Stato file

en: Repository status & changes
it: Mostra lo stato e le modifiche dei file

en: Add Files...
it: Aggiungi file...

en: Add files to version control
it: Aggiunge file al repository

en: Revert Files...
it: Ripristina file...

en: Revert file changes
it: Ripristina le modifiche ai file

en: Forget Files...
it: Dimentica file...

en: Remove files from version control
it: Rimuove file dal repository

en: Remove Files...
it: Rimuove file...

en: Rename File
it: Rinomina file

en: Rename file or directory
it: Rinomina file o directory

en: View change history in repository
it: Visualizza la storia delle modifiche

en: File History
it: Cronologia file

en: View change history of selected files
it: Mostra la cronologia modifiche dei file selezionati

en: Synchronize
it: Sincronizza

en: Synchronize with remote repository
it: Sincronizza con un repository remoto

en: Start web server for this repository
it: Avvia il web server su questo repository

en: Update...
it: Aggiorna...

en: Update working directory
it: Aggiorna alla revisione specificata

en: Update Icons
it: Aggiorna icone

en: Update icons for this repository
it: Aggiorna icone per questo repository

en: Global Settings
it: Impostazioni globali

en: Configure user wide settings
it: Impostazioni globali utente

en: Repository Settings
it: Impostazioni repository

en: Configure repository settings
it: Impostazioni specifiche del repository

en: Explorer Extension Settings
it: Impostazioni estensione Explorer

en: Configure Explorer extension
it: Configurazione estensione Explorer

en: About TortoiseHg
it: Informazioni su TortoiseHg

en: Show About Dialog
it: Mostra finestra di informazioni

en: Diff to parent
it: Differenze rispetto al genitore

en: View changes using GUI diff tool
it: Mostra le modifiche usando un tool di comparazione grafico

en: Edit Ignore Filter
it: Edita filtro file da ignorare

en: Edit repository ignore filter
it: Edita il filtro dei file da ignorare specifico del repository

en: Guess Renames
it: Scopri rinomine

en: Detect renames and copies
it: Scopre le rinomine e le copie

en: Search History
it: Ricerca nel repository

en: Search file revisions for patterns
it: Cerca del testo nelle revisioni dei file

en: DnD Synchronize
it: Sincronizzazione Drag and Drop

en: Synchronize with dragged repository
it: Sincronizza con il repository trascinato

en: repository %s not found
it: repository %s non trovato
