tortoisehg - en to ja translation catalogue (1919 entries)

en: TortoiseHg Overlay Icon Server
ja: TortoiseHg オーバーレイアイコンサーバ

en: Exit
ja: 終了

en: About
ja: バージョン情報

en: Several icons are courtesy of the TortoiseSVN and Tango projects
ja: いくつかのアイコンは TortoiseSVN と Tango から無料提供されています。

en: You can visit our site here
ja: 最新情報はこちら

en: &License
ja: ライセンス(&L)

en: version %s
ja: バージョン %s

en: with Mercurial-%s, Python-%s, PyQt-%s, Qt-%s
ja: Mercurial-%s, Python-%s, PyQt-%s, Qt-%s

en: A new version of TortoiseHg (%s) is ready for download!
ja: 新しいバージョンの TortoiseHg (%s) がダウンロードできます。

en: License
ja: ライセンス

en: = Working Directory Parent =
ja: = 作業領域の親リビジョン =

en: Directory of files
ja: ディレクトリにファイルとして保存

en: Tar archives
ja: tar アーカイブ

en: Uncompressed tar archive
ja: 無圧縮の tar アーカイブ

en: Bzip2 tar archives
ja: bzip2 圧縮の tar アーカイブ

en: Tar archive compressed using bzip2
ja: bzip2 を使用した tar アーカイブ

en: Gzip tar archives
ja: gzip 圧縮の tar アーカイブ

en: Tar archive compressed using gzip
ja: gzip を使用した tar アーカイブ

en: Zip archives
ja: Zip アーカイブ

en: Uncompressed zip archive
ja: 無圧縮の zip アーカイブ

en: Zip archive compressed using deflate
ja: deflate で圧縮した zip アーカイブ

en: Revision:
ja: リビジョン:

en: Only files modified/created in this revision
ja: このリビジョンで更新・作成されたファイルのみ

en: Recurse into subrepositories
ja: サブリポジトリを含む

en: Browse...
ja: 選択...

en: Destination path:
ja: 保存先:

en: Archive types:
ja: アーカイブの種類:

en: Hg command:
ja: Hg コマンド:

en: Select Destination Folder
ja: 保存先フォルダの選択

en: Select Destination File
ja: 保存先ファイルの選択

en: All files (*)
ja: すべてのファイル (*)

en: Duplicate Name
ja: 名前の重複

en: The destination "%s" already exists as a file!
ja: 保存先のファイル「%s」は既に存在します!

en: Confirm Overwrite
ja: 上書きの確認

en: The directory "%s" is not empty!
    
    Do you want to overwrite it?
ja: ディレクトリ「%s」に何かあります!
    
    上書きしますか?

en: The file "%s" already exists!
    
    Do you want to overwrite it?
ja: "%s" は既に存在しています！
    
    このファイルを上書きしますか？

en: The destination "%s" already exists as a folder!
ja: 保存先のフォルダ「%s」は既に存在します!

en: Archive - %s
ja: アーカイブ - %s

en: &Archive
ja: アーカイブ(&A)

en: Backout requires a parent revision
ja: 打ち消しには親リビジョンが必要です

en: Cannot backout change on a different branch
ja: 他のブランチの変更は打ち消せません

en: Backout - %s
ja: バックアウト - %s

en: Prepare to backout
ja: バックアウトの準備

en: Verify backout revision and ensure your working directory is clean.
ja: 打ち消し対象のリビジョンと作業領域の状態を確認してください。

en: Backing out a parent revision is a single step operation
ja: 親リビジョンの打ち消しは、単一の操作です

en: Backout revision
ja: 打ち消し対象リビジョン

en: Not a head, backout will create a new head!
ja: ヘッドに居ないため、バックアウト後に新しいヘッドができます!

en: Current local revision
ja: 現在のローカルリビジョン

en: Working directory status
ja: 作業領域の状態

en: Checking...
ja: 確認中...

en: Before backout, you must <a href="commit"><b>commit</b></a>, <a href="shelve"><b>shelve</b></a> to patch, or <a href="discard"><b>discard</b></a> changes.
ja: バックアウトする前に、 <a href="commit"><b>コミット</b></a>、パッチへ <a href="shelve"><b>シェルフ</b></a> 、または変更を <a href="discard"><b>破棄</b></a> する必要があります。

en: Automatically resolve merge conflicts where possible
ja: マージ衝突をできるだけ自動で解消

en: <b>Uncommitted local changes are detected</b>
ja: <b>コミットしていない変更がローカルにあります</b>

en: Clean
ja: クリーン

en: Backing out, then merging...
ja: 打ち消し、マージしています...

en: All conflicting files will be marked unresolved.
ja: マージできなかったファイルは全て衝突未解消として記録されます。

en: Automatically advance to next page when backout and merge are complete.
ja: 打ち消しとマージが成功すると、自動的に次のページヘと移動します

en: %d files have <b>merge conflicts</b> that must be <a href="resolve"><b>resolved</b></a>
ja: %d つのファイルで <b>マージ衝突</b> - <a href="resolve"><b>解消する</b></a>

en: No merge conflicts, ready to commit
ja: マージ衝突なし。コミット可能。

en: Commit backout and merge results
ja: バックアウト・マージ結果をコミット

en: Parents
ja: 親リビジョン

en: Working Directory
ja: 作業領域

en: Working Directory (merged)
ja: 作業領域 (マージ)

en: Commit message
ja: コミットメッセージ

en: Skip final confirmation page, close after commit.
ja: 最後の確認ページをスキップし、コミットの後にウィンドウを閉じます。

en: Backed out changeset:
ja: バックアウトしたチェンジセット:

en: Confirm Discard Message
ja: コミットログの破棄

en: Discard current backout message?
ja: バックアウトメッセージを破棄してもよろしいですか？

en: Use English backout message
ja: 英語メッセージを使用する

en: Backing out and committing...
ja: 打ち消した後、コミットしています...

en: Please wait while making backout.
ja: 打ち消しが終わるまでしばらくお待ち下さい

en: Committing...
ja: コミット中...

en: Please wait while committing merged files.
ja: ファイルをマージしている間しばらくお待ち下さい。

en: Finished
ja: 完了

en: Backout changeset
ja: 打ち消したチェンジセット

en: Bisect - %s
ja: 二分探索 - %s

en: Accept
ja: 取り込む

en: Known good revision:
ja: 既知の正常なリビジョン:

en: Known bad revision:
ja: 既知の問題リビジョン:

en: Discard local changes (revert --all)
ja: 作業領域の変更を破棄 (revert --all)

en: Revision is &Good
ja: リビジョンは問題なし(&G)

en: Revision is &Bad
ja: リビジョンは問題あり(&B)

en: &Skip this Revision
ja: リビジョンを飛ばす(&S)

en: Close
ja: 閉じる

en: Error encountered.
ja: 問題が起きました。

en: Culprit found.
ja: 問題を発生させたリビジョンを発見しました。

en: Revision
ja: リビジョン

en: Test this revision and report findings. (good/bad/skip)
ja: このリビジョンをテストし、発見したものを報告する(good/bad/skip)

en: %s (hint: %s)
ja: %s (ヒント: %s)

en: Bookmark:
ja: ブックマーク:

en: New Name:
ja: 新しいブックマーク名:

en: Activate:
ja: アクティブ化:

en: &Add
ja: 追加(&A)

en: Re&name
ja: 名前変更(&N)

en: &Remove
ja: 削除(&R)

en: &Move
ja: 移動(&M)

en: Bookmark - %s
ja: ブックマーク - %s

en: A bookmark named "%s" already exists
ja: 「%s」というブックマークは既にあります

en: Bookmark '%s' has been added
ja: ブックマーク「%s」を追加しました

en: Bookmark named "%s" does not exist
ja: 「%s」というブックマークはありません

en: Bookmark '%s' has been moved
ja: ブックマーク「%s」を移動しました

en: Bookmark '%s' does not exist
ja: ブックマーク "%s" は存在しません

en: Bookmark '%s' has been removed
ja: ブックマーク「%s」を削除しました

en: Bookmark '%s' has been renamed to '%s'
ja: ブックマーク「%s」を「%s」へ変更しました

en: %s - branch operation
ja: %s - ブランチ作業

en: Select branch of merge commit
ja: マージコミットのブランチを選択

en: Changes take effect on next commit
ja: 変更は次のコミットで反映されます

en: No branch changes
ja: ブランチを変更しない

en: Open a new named branch
ja: 新しくブランチを開始する

en: Close current branch
ja: 現行ブランチを閉じる

en: Please report this bug to our <a href="%s">bug tracker</a>
ja: バグを <a href="%s">バグトラッカー</a> へ報告しましょう

en: Checking for updates...
ja: アップデートを確認しています...

en: Copy
ja: コピー

en: Quit
ja: 終了

en: TortoiseHg Bug Report
ja: TortoiseHgバグ報告

en: Upgrading to a more recent TortoiseHg is recommended.
ja: 新しいバージョンの TortoiseHg へアップグレードすることを推奨します。

en: Your TortoiseHg is up to date.
ja: TortoiseHg の最新版をお使いです。

en: Save error report to
ja: バグ報告の保存

en: Text files (*.txt)
ja: テキストファイル (*.txt)

en: Error writing file
ja: ファイル書き込みエラー

en: TortoiseHg Error
ja: TortoiseHg エラー

en: If you still have trouble, <a href="#bugreport">please file a bug report</a>.
ja: もしまだ問題があれば、<a href="#bugreport">バグレポートを作成してください</a>

en: Visual Diff
ja: GUI 差分の表示

en: View file changes in external diff tool
ja: 外部差分ツールを使ってファイルの変更を見る

en: Edit Local
ja: ローカルファイルをエディタで開く

en: Edit current file in working copy
ja: 作業領域のファイルを編集

en: Revert to Revision
ja: このリビジョンへ復旧

en: Revert file(s) to contents at this revision
ja: このリビジョンの内容にファイルを復旧する

en: Patch failed to apply
ja: パッチ適用失敗

en: Manually resolve rejected chunks?
ja: 失敗箇所を手修正しますか?

en: Edit patched file and rejects?
ja: パッチが成功したファイルと失敗したファイルを編集しますか？

en: No deletable chunks
ja: 削除可能なチャンクはありません

en: Completely remove file from patch?
ja: パッチから完全にファイルを削除しますか?

en: Revert all file changes?
ja: すべてのファイルの変更を復旧しますか？

en: No chunks remain
ja: もうチャンクはありません

en: file has been deleted, refresh
ja: ファイルが削除されました。更新します

en: file has been modified, refresh
ja: ファイルが変更されました。更新します

en: Unable to merge chunks
ja: チャンクをマージできません

en: Add or remove patches must be merged in the working directory
ja: パッチを追加あるいは取り除くには、作業領域にマージする必要があります

en: Unable to remove
ja: 取り除けません

en: Unable to remove file %s,
    permission denied
ja: ファイル %s を取り除けません。
    権限がありません

[ctx: files]
en: All
ja: すべて

[ctx: files]
en: None
ja: 解除

en: Toggle display of text search bar
ja: 検索バーを表示/非表示

en: Diff Toolbar
ja: 差分ツールバー

en: Chunks selected: %d / %d
ja: 選択したチャンク: %d / %d

en: Please wait while the file is opened ...
ja: ファイルが開くまでしばらくお待ちください...

en: Source:
ja: ソース:

en: Destination:
ja: ターゲット:

en: Options
ja: オプション

en: Clone to revision:
ja: このリビジョンまでクローン:

en: Do not update the new working directory
ja: 作業領域を更新しない

en: Use pull protocol to copy metadata
ja: メタデータのコピーにプル操作のプロトコルを使用する

en: Include patch queue
ja: パッチキューも含む

en: Use proxy server
ja: プロキシサーバーを使用する

en: Do not verify host certificate
ja: ホスト証明書を検証しない

en: Remote command:
ja: リモートコマンド:

en: Start revision:
ja: 指定リビジョンから:

en: Select source repository
ja: クローン元リポジトリを選んでください

en: Select destination repository
ja: クローン先リポジトリを選んでください

en: Select patch folder
ja: パッチフォルダーを選んでください

en: Clone - %s
ja: クローン - %s

en: &Clone
ja: クローン(&C)

en: failed to start command
ja: コマンドの開始に失敗しました

en: error while running command
ja: コマンド実行中にエラーが起きました

en: Terminated by user
ja: ユーザーによって中断されました

en: [command terminated by user %s]
ja: [ユーザによって終了されました %s]

en: [command interrupted %s]
ja: [コマンドが中断されました %s]

en: [command returned code %d %%s]
ja: [コマンドの返り値 %d %%s]

en: [command completed successfully %s]
ja: [コマンドが成功しました %s]

en: Running...
ja: 実行中...

en: Failed!
ja: 失敗!

en: Clea&r Log
ja: ログを削除(&R)

en: TortoiseHg Prompt
ja: TortoiseHgプロンプト

en: Show Detail
ja: 詳細を表示

en: Hide Detail
ja: 詳細を隠す

en: Confirm Exit
ja: 終了

en: Mercurial command is still running.
    Are you sure you want to terminate?
ja: Mercurialのコマンドがまだ実行中です。
    本当に終了しますか？

en: &Run
ja: 実行(&R)

en: TortoiseHg Command Dialog
ja: TortoiseHg コマンドダイアログ

en: Command Error
ja: コマンドエラー

en: [Code: %d]
ja: [終了値: %d]

en: Merge
ja: マージ

en: Merge with %s
ja: %s とマージ

en: Patch Name Required
ja: パッチ名が必要です

en: You must enter a patch name
ja: パッチ名を入力して下さい

[ctx: start progress]
en: Commit
ja: コミット

[ctx: start progress]
en: MQ Action
ja: MQアクション

[ctx: start progress]
en: Rollback
ja: 巻き戻し

en: Commit Dialog Toolbar
ja: コミットダイアログツールバー

en: Branch:
ja: ブランチ:

en: Copy message
ja: メッセージをコピーする

en: Copy one of the recent commit messages
ja: 最近のコミットメッセージをコピーする

en: Show Issues
ja: 課題を表示

en: Please wait...
ja: しばらくお待ち下さい…

en: Failed to load issue tracker '%s': %s
ja: 課題管理の読み込みに失敗しました '%s': %s

en: Issue Tracker
ja: 課題管理

en: Show Issues...
ja: 課題を表示...

en: Stop
ja: 中止

en: ### patch name ###
ja: ### パッチ名 ###

en: Commit changes
ja: 変更をコミット

en: Commit
ja: コミット

en: Amend current revision
ja: 現在のリビジョンを改変

en: Amend
ja: 改変

en: Create a new patch
ja: パッチを作成

en: QNew
ja: パッチ作成

en: Refresh current patch
ja: 現行のパッチを更新

en: QRefresh
ja: パッチ更新

en: Confirm Branch Change
ja: ブランチ変更確認

en: Named branch "%s" already exists, last used in revision %d
ja: 名前付きブランチ「%s」は既に存在します (最終リビジョンは %d)

en: Restart &Branch
ja: ブランチを切り直し(&B)

en: &Commit to current branch
ja: 現行のブランチへコミット(&C)

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Confirm New Branch
ja: 新規ブランチの作成

en: Create new named branch "%s" with this commit?
ja: このコミットで「%s」という名前付きブランチを開始しますか?

en: Create &Branch
ja: ブランチ作成(&B)

en: Close Branch:
ja: ブランチを閉じる:

en: New Branch:
ja: 新規ブランチ:

en: <b>Selected Options:</b> %s
ja: <b>選択したオプション:</b> %s

en: Parent:
ja: 親リビジョン:

en: Patch name:
ja: パッチ名:

en: Close %s branch
ja: %s ブランチを閉鎖

en: Rollback commit to revision %d
ja: リビジョン %d にコミットを巻き戻す

en: Confirm Undo
ja: 元に戻す確認

en: Discard current commit message?
ja: 現在のコミットメッセージを破棄してもよろしいですか？

en: Message Translation Failure
ja: メッセージの翻訳失敗

en: &Replace
ja: 置き換え(&R)

en: Nothing Committed
ja: コミットなし

en: Please enter commit message
ja: コミットメッセージを入力してください

en: No issue link was found in the commit message.  The commit message should contain an issue link.  Configure this in the 'Issue Tracking' section of the settings.
ja: コミットメッセージの中に課題へのリンクがありません。コミットメッセージに課題へのリンクが必要です。これは設定の'課題管理'から変更できます。

en: No files checked
ja: なにもファイルが選択されていません

en: No modified files checkmarked for commit
ja: 変更されたファイルが選択されていません

en: Confirm Add
ja: 追加の確認

en: Add selected untracked files?
ja: 選択した管理下にないファイルを追加しますか?

en: Confirm Remove
ja: 削除の確認

en: Remove selected deleted files?
ja: 削除されたファイルを登録除外しますか?

en: Nothing changed.
ja: 変更はありません。

[ctx: window title]
en: Commit
ja: コミット

en: %s - commit options
ja: %s - コミットオプション

en: Set username:
ja: ユーザー名を設定:

en: Save in Repo
ja: レポに保存

en: Save Global
ja: 全体に保存

en: Set Date:
ja: 日時を設定:

en: Update
ja: 更新

en: Push After Commit:
ja: コミット後にプッシュ

en: Auto Includes:
ja: 自動的に追加:

en: Recurse into subrepositories (--subrepos)
ja: サブリポジトリも巡回 (--subrepos)

en: Unable to save username
ja: ユーザー名を保存できません

en: Iniparse must be installed.
ja: Iniparseをインストールしてください。

en: Unable to write configuration file
ja: 設定ファイルに書き込めません

en: Unable to save after commit push
ja: コミット後にプッシュの保存失敗

en: Unable to save auto include list
ja: 自動的に追加の保存失敗

en: Unable to save recurse in subrepos.
ja: サブリポジトリも巡回の保存失敗

en: Invalid date format
ja: 日付の形式が不正です

en: No username configured
ja: ユーザー名が設定されていません

en: %s - commit
ja: %s - コミット

en: TortoiseHg Commit
ja: TortoiseHg コミット

en: Are you sure that you want to cancel the commit operation?
ja: コミットを中止して本当によろしいですか？

en: Compress changesets up to and including
ja: 以下のチェンジセットを圧縮します

en: Onto destination
ja: 圧縮後

en: Compress
ja: 圧縮

en: Compress - %s
ja: 圧縮 - %s

en: You may continue the compress
ja: 圧縮できます

en: Changes have been moved, you must now commit
ja: 変更が移動しました。今すぐコミットしてください

[ctx: action button]
en: Commit
ja: コミット

en: Compress is complete, old history untouched
ja: 圧縮が完了しました。古い履歴はなにも変更ありません

en: must be specified repository
ja: リポジトリの指定は必須です

en: must be specified 'type' in style
ja: スタイルには 'type' が必須です

en: Summary:
ja: 要約:

en: User:
ja: ユーザー:

en: Date:
ja: 日付:

en: Age:
ja: 経過時間:

en: Branch:
ja: ブランチ:

en: Close:
ja: 閉じる:

en: Tags:
ja: タグ:

en: Graft:
ja: 移植 (graft):

en: Transplant:
ja: 移植元:

en: Obsolete state:
ja: 廃止状態:

en: Converted From:
ja: 変換元:

en: Original Parent:
ja: 元の親:

en: No items to display
ja: 表示する項目がありません

en: Use compact view
ja: コンパクト表示

en: Patch:
ja: パッチ:

en: Displaying %(count)d of %(total)d items
ja: %(total)d 件中 %(count)d 件を表示中

en: Select a GUI location to edit:
ja: 編集する場所を選択して下さい:

en: Select the toolbar or menu to change
ja: 編集する場所をツールバーかメニューかを選んで下さい

en: Tools shown on selected location
ja: 選択した場所に表示するツール

en: Delete from list
ja: リストから削除

en: Add to list
ja: リストに追加

en: Add separator
ja: 区切りを追加

en: List of all tools
ja: 全てのツール

en: New Tool ...
ja: ツール追加...

en: Edit Tool ...
ja: ツール編集...

en: Delete Tool
ja: ツール削除...

en: Type
ja: タイプ

en: Name
ja: 名前

en: Command
ja: コマンド

en: New hook
ja: フック追加

en: Edit hook
ja: フック編集

en: Delete hook
ja: フック削除

en: Replace existing hook?
ja: 既存のフックを置き換え?

en: There is an existing %s.%s hook.
    
    Do you want to replace it?
ja: %s.%s というフックは既にあります。
    
    置き換えますか?

en: Missing information
ja: 情報が足りません

en: All items
ja: すべて

en: Working directory
ja: 作業領域

en: All revisions
ja: すべてのリビジョン

en: All contexts
ja: すべてのコンテキスト

en: Fixed revisions
ja: 通常のリビジョン

en: Applied patches
ja: 適用済みパッチ

en: Applied patches or qparent
ja: 適用済みパッチかqparent

en: Configure Custom Tool
ja: カスタムツール設定

en: Tool name
ja: ツール名

en: The tool name. It cannot contain spaces.
ja: ツール名。空白が含まれていてはいけません

en: Tool label
ja: ラベル

en: The tool label, which is what will be shown on the repowidget context menu.
    If no label is set, the tool name will be used as the tool label.
    If no tooltip is set, the label will be used as the tooltip as well.
ja: repowidgetのコンテキストメニューに表示されるラベルです。
    ラベルが設定されていない場合、ツール名がラベルとして使われます。
    tooltipが設定されていない場合、このラベルはtooltipとしても使われます。

en: The tooltip that will be shown on the tool button.
    This is only shown when the tool button is shown on
    the workbench toolbar.
ja: ツールボタンの上に表示されるtooltipです。
    これはworkbenchツールバーにあるツールボタンでのみ表示されます。

en: Icon
ja: アイコン

en: The tool icon.
    You can use any built-in TortoiseHg icon
    by setting this value to a valid TortoiseHg icon name
    (e.g. clone, add, remove, sync, thg-logo, hg-update, etc).
    You can also set this value to the absolute path to
    any icon on your file system.
ja: ツールのアイコンです。
    正しいTortoiseHgのアイコン名を指定することで、TortoiseHg内蔵のアイコンを使えます (例: clone、add、remove、sync、thg-logo、hg-update等)。
    また、ファイルシステム上の絶対パスを入力することで好きなアイコンを表示できます。

en: On repowidget, show for
ja: repowidgetでの表示

en: For which kinds of revisions the tool will be enabled
    It is only taken into account when the tool is shown on the
    selected revision context menu.
ja: どのリビジョンでこのカスタムツールが有効になるか。
    選択したリビジョンのコンテキストメニューでツールが表示されている時にのみ有効です。

en: Show Output Log
ja: 出力ログの表示

en: When enabled, automatically show the Output Log when the command is run.
    Default: False.
ja: 有効の場合、コマンド実行時に出力ログが自動で表示されます。初期設定は無効です。

en: You must set a tool name.
ja: ツール名を設定して下さい。

en: The tool name cannot have any spaces in it.
ja: ツール名には空白を含めないで下さい。

en: You must set a command to run.
ja: 実行するコマンドを設定して下さい。

en: Configure Hook
ja: フックを設定

en: Hook type
ja: フックタイプ

en: The command that will be executed.
    To execute a python function prepend the command with "python:".
ja: 実行するコマンド。
    Python 関数を実行する場合は「python:」を先頭に追加してください。

en: You must set a valid hook type.
ja: 正しいフックタイプを指定して下さい。

en: The hook name cannot contain any spaces, tabs or '=' characters.
ja: フック名に空白・タブ・「=」は使えません。

en: Console
ja: コンソール

en: File &History / Annotate
ja: ファイルの変更履歴・由来情報(&H)

en: Show the history of the selected file
ja: 選択したファイルの履歴を表示する

en: Co&mpare File Revisions
ja: ファイルのリビジョンを比較(&M)

en: Compare revisions of the selected file
ja: 選択したファイルのリビジョンを比較する

en: &Diff to Parent
ja: 親リビジョンとの差分 (&diff)

en: Diff to &Local
ja: ローカルとの差分(&L) (diff)

en: View changes to current in external diff tool
ja: 外部差分ツールで現在のリビジョンに対する差分を表示する

en: &View at Revision
ja: このリビジョンを開く(&V)

en: View file as it appeared at this revision
ja: このリビジョン時点でのファイルを開く

en: &Save at Revision...
ja: このリビジョンを保存(&S)...

en: Save file as it appeared at this revision
ja: このリビジョン時点でのファイルを保存

en: Save file to
ja: ファイルに保存

en: &Edit Local
ja: ローカルファイルを編集(&E)

en: &Open Local
ja: ローカルファイルを開く(&O)

en: &Copy Patch
ja: パッチをコピー(&C)

en: Copy &Path
ja: パスをコピー(&P)

en: Copy full path of file(s) to the clipboard
ja: ファイルのフルパスをクリップボードにコピー

en: &Revert to Revision...
ja: このリビジョンへ復旧 (&revert)...

en: Open S&ubrepository
ja: サブリポジトリを開く(&U)

en: Open the selected subrepository
ja: 選択したサブリポジトリを開く

en: E&xplore Folder
ja: フォルダを開く(&X)

en: Open the selected folder in the system file manager
ja: 選択したフォルダをシステムのファイルマネージャーで表示します

en: Open &Terminal
ja: 端末を開く(&T)

en: Open a shell terminal in the selected folder
ja: 選択したフォルダーで端末を開きます。

en: Custom Tools
ja: カスタムツール

en: &View Missing
ja: 不明ファイルを表示(&V)

en: View O&ther
ja: 他を表示(&T)

en: Add &Largefiles...
ja: 大容量ファイルを追加(&L)...

en: &Forget
ja: 登録除外 (&forget)

en: &Delete Unversioned...
ja: 未バージョン管理を削除(&D)...

en: Confirm Delete Unversioned
ja: 未バージョン管理ファイルの削除確認

en: Delete the following unversioned files?
ja: 未バージョン管理のファイルを削除しますか?

en: &Delete
ja: 削除(&D)

en: Re&move Versioned
ja: 削除(&M)

en: &Revert...
ja: 復旧 (&revert)...

en: Uncommited merge - please select a parent revision
ja: 未コミットマージ - 親リビジョンを選択してください

en: Revert files to local or other parent?
ja: ファイルをローカルまたは他の親リビジョンの状態に復旧しますか？

en: &Local
ja: ローカル(&L)

en: &Other
ja: その他(&O)

en: Confirm Revert
ja: 復旧の確認

en: Revert local file changes?
ja: ローカルのファイル変更を復旧しますか?

en: &Revert with backup
ja: 変更をバックアップして復旧する (&R)

en: &Discard changes
ja: 変更を破棄 (&D)

en: Revert the following files?
ja: これらのファイルを復旧しますか?

en: &Revert
ja: 復旧 (&Revert)

en: &Copy...
ja: コピー (&copy)...

en: Re&name...
ja: 名前変更 (re&name)...

en: &Ignore...
ja: 無視(&I)...

en: De&tect Renames...
ja: 名前の変更を検出(&T)...

en: Restart Mer&ge
ja: 再マージ (mer&ge)

en: Restart Merge &with
ja: 指定ツールで再マージ(&W)

en: Display the file anyway
ja: ファイルを表示させる

en: Diff not displayed:
ja: 差分は表示されません:

en: File is larger than the specified max size.
    maxdiff = %s KB
ja: ファイルが指定された最大サイズより大きいです
    最大サイズ = %s KB

en: File is binary
ja: バイナリファイル

en: File may be binary (maximum line length exceeded)
ja: おそらくバイナリファイルです(最大行数を超えています)

en: File or diffs not displayed:
ja: ファイルや差分を表示しません:

en:  <i>(was added)</i>
ja:  <i>(追加)</i>

en:  <i>(copied from %s)</i>
ja:  <i>(%s から複製)</i>

en:  <i>(renamed from %s)</i>
ja:  <i>(改名元: %s)</i>

en:  <i>(is a symlink)</i>
ja:  <i>(シンボリックリンク)</i>

en: File or diffs not displayed: File is larger than the specified max size.
    maxdiff = %s KB
ja: ファイルか差分が表示できません。: ファイルは最大サイズ設定より大きいです。
    最大差分 = %s KB

en:  <i>(was deleted)</i>
ja:  <i>(は削除されました)</i>

en:  <i>(was added, now missing)</i>
ja:  <i>(は追加されましたが今はありません)</i>

en:  <i>(is unversioned)</i>
ja:  <i>(はまだバージョン管理下にはありません)</i>

en: exec mode has been <font color='red'>set</font>
ja: 実行権限を<font color='red'>設定</font>

en: exec mode has been <font color='red'>unset</font>
ja: 実行権限を<font color='red'>解除</font>

en: changeset: %s
ja: チェンジセット: %s

en: Initial revision
ja: 初期リビジョン

en: [WARNING] Invalid subrepo revision ID:
    	%s
ja: [警告] 無効なサブリポジトリのリビジョンID:
    	%s

en: Subrepo removed from repository.
ja: リポジトリからサブリポジトリが取り除かれました。

en: Subrepo was not changed.
ja: サブリポジトリは変更されていません。

en: Subrepo state is:
ja: サブリポジトリの状態:

en: Revision has changed to:
ja: リビジョンは以下の変更:

en: Subrepository not found in the working directory.
ja: 作業領域にサブリポジトリが見つかりません。

en: Not a Mercurial subrepo, not previewable
ja: Mercurialのサブリポジトリではありません。プレビューできません

en: Error previewing subrepo: %s
ja: サブリポジトリのプレビューでエラー: %s

en: The subrepository is dirty.
ja: サブリポジトリに変更があります。

en: File Status:
ja: ファイルの状態:

en: open...
ja: 開く…

en: Hg file log viewer [%s] - %s
ja: Hg ファイルログビューアー [%s] - %s

en: File History Log Columns
ja: ファイル変更履歴のログ表示列

en: Back
ja: 戻る

en: Forward
ja: 進む

en: Show Revision &Details
ja: リビジョンの詳細を表示(&D)

en: File Differences Log Columns
ja: ファイル比較のログ表示列

en: Next diff
ja: 次の差分

en: Previous diff
ja: 前の差分

en: Western Europe
ja: 西欧

en: Unified Chinese
ja: 簡体中国語

en: Traditional Chinese
ja: 繁体中国語

en: Korean
ja: 韓国語

en: Japanese
ja: 日本語

en: Thai
ja: タイ語

en: Central and Eastern Europe
ja: 中東欧

en: Cyrillic
ja: キリル文字

en: Russian
ja: ロシア語

en: Ukrainian
ja: ウクライナ語

en: Greek
ja: ギリシャ語

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Arabic
ja: アラビア語

en: Hebrew
ja: ヘブライ語

en: Vietnamese
ja: ベトナム語

en: Baltic
ja: バルト語

en: Southern Europe
ja: 南欧

en: Nordic
ja: 北欧

en: Celtic
ja: ケルト語

en: South-Eastern Europe
ja: 南東欧

note: i18n: comma-separated list of common encoding names in your locale, e.g. "utf-8,shift_jis,euc_jp,iso2022_jp" for "ja" locale. for the best guess, put structured encodings like "utf-8" in front, e.g. "utf-8,iso8859-1" instead of "iso8859-1,utf-8" because "iso8859-1" can decode arbitrary byte sequence
en: $FILE_ENCODINGS
ja: utf-8,shift_jis,euc_jp,iso2022_jp

en: View change as unified diff output
ja: unified diff形式で表示

en: View change in context of file
ja: 変更点をファイル内で表示

en: Annotate with revision numbers
ja: 行ごとの由来リビジョンを表示

en: Next Diff
ja: 次の差分

en: Previous Diff
ja: 前の差分

en: Open shelve tool
ja: シェルフツールを開く

en: Show changes from first parent
ja: 最初の親からの変更を表示

en: Show changes from second parent
ja: 二番目の親からの変更を表示

en: E&ncoding
ja: エンコーディング(&N)

en: &Search in Current File
ja: ファイル内を検索(&S)

en: Search in All &History
ja: 全履歴を検索(&H)

en: Go to Line
ja: 指定行へ移動

en: Enter line number (1 - %d)
ja: 行番号を入力 (1 〜 %d)

en: Show &Author
ja: ユーザ名を表示(&A)

en: Show &Date
ja: 日付を表示(&D)

en: Show &Revision
ja: リビジョン番号を表示(&R)

en: Annotate Op&tions
ja: 由来情報オプション(&T)

en: Search Selected Text
ja: 選択した文字列を検索

en: In Current &File
ja: ファイル内から(&F)

en: In &Current Revision
ja: 現在のリビジョンから(&C)

en: In &Original Revision
ja: 由来リビジョンから(&O)

en: In All &History
ja: 全履歴から(&H)

en: Go to
ja: 移動

en: View File at
ja: ファイルを表示

en: Diff File to
ja: ファイル差分

en: &Originating Revision
ja: 由来リビジョン(&O)

en: &Parent Revision
ja: 親リビジョン(&P)

en: &Parent Revision (%d)
ja: 親リビジョン(&P) (%d)

en: (excluded from the next commit)
ja: (次のコミットから除外)

en: Interrupted graft operation found
ja: 移植が中断されています。

en: An interrupted graft operation has been found.
    
    You cannot perform a different graft operation unless you abort the interrupted graft operation first.
ja: 移植の実行が中断されています。
    
    この移植の実行を中止するまで新しい移植を実行できません。

en: Continue or abort interrupted graft operation?
ja: 中断された移植を再開しますか？中止しますか？

en: To graft destination
ja: 移植先

en: Use current date
ja: 現時刻を使う

en: Append graft info to log message
ja: コミットログへ移植情報を追加

en: Graft
ja: 移植 (graft)

en: Abort
ja: 中止

en: Graft - %s
ja: 移植 (graft) - %s

en: Graft changeset
ja: 移植元リビジョン

en: Graft changeset #%d of %d
ja: 移植元リビジョン #%d (全 %d)

en: You may continue or start the graft
ja: 移植を開始できます

en: Graft is complete
ja: 移植を完了しました

en: Graft failed
ja: 移植が失敗しました

en: Graft aborted
ja: 移植が中止されました

en: Graft generated merge <b>conflicts</b> that must be <a href="resolve"><b>resolved</b></a>
ja: 移植で<b>マージ衝突</b>しました。<a href="resolve"><b>解消してください</b></a>。

en: You may continue the graft
ja: 移植できます

en: Exiting with an unfinished graft is not recommended.
ja: 完了していない移植があるまま終了するのは望ましくありません。

en: Consider aborting the graft first.
ja: まず移植を中止してみて下さい。

en: &Exit
ja: 終了(&E)

en: ### regular expression search pattern ###
ja: ### 正規表現での検索パターン ###

en: Regexp:
ja: 正規表現:

en: Ignore case
ja: 大文字小文字を区別しない

en: Search
ja: 検索

en: Working Copy
ja: 作業領域

en: All History
ja: 全履歴

en: Report only the first match per file
ja: ファイルごとにマッチした最初の行のみ表示

en: Follow copies and renames
ja: コピーと名前変更を追跡

en: Includes:
ja: 次を含む:

en: Excludes:
ja: 次を含まない:

en: Comma separated list of exclusion file patterns. Exclusion patterns are applied after inclusion patterns.
ja: 除外ファイルパターンをカンマ区切りで指定します。除外パターンは検索対象パターンの後に適用されます

en: Comma separated list of inclusion file patterns. By default, the entire repository is searched.
ja: 検索対象ファイルパターンをカンマ区切りで指定します。デフォルトではリポジトリ全体を検索します。

en: "%s" removed from search history
ja: 検索履歴から"%s"を削除しました

en: "%s" removed from path history
ja: パス履歴から"%s"を削除しました

en: grep: invalid match pattern: %s
ja: grep: 不正なパターンです: %s

en: %d matches found
ja: %d 件見つかりました

en: No matches found
ja: 見つかりませんでした

en: Searching
ja: 検索中

en: history
ja: 履歴

en: Interrupted
ja: 中断されました

en: files
ja: ファイル

en: Skipping %s, unable to read
ja: 読めないため、 %s をスキップします。

en: Vi&ew File
ja: ファイルを開く(&E)

en: &View Changeset
ja: チェンジセットを表示(&V)

en: Annotate &File
ja: 由来情報を表示(&F) (annotate)

en: File
ja: ファイル

en: Line
ja: 行

en: Rev
ja: リビジョン

en: User
ja: ユーザー名

en: Match Text
ja: 発見した文字

en: TortoiseHg Search
ja: TortoiseHg 検索

en: Detect Copies/Renames in %s
ja: コピーまたは名前変更の検出 - %s

en: <b>Unrevisioned Files</b>
ja: <b>未管理のファイル</b>

en: Refresh file list
ja: ファイルリストを更新

en: Min Similarity: %d%%
ja: 最小類似度: %d%%

en: Only consider deleted files
ja: 削除したファイルのみを想定

en: Find Renames
ja: 名前変更を検索

en: <b>Candidate Matches</b>
ja: <b>適合候補</b>

en: <b>Differences from Source to Dest</b>
ja: <b>検出元と検出先との差分</b>

en: Search already in progress
ja: 検出はすでに動作中です

en: Cannot start a new search
ja: 新しい検索を開始できません

en: No files to find
ja: 見つかりませんでした

en: There are no files that may have been renamed
ja: 名前が変更されたファイルはおそらくありません

en: %s and %s have identical contents
ja: %s と %s の内容が同じです

en: Source
ja: 元ファイル

en: Dest
ja: 変更後

en: % Match
ja: 類似度(%)

en: Sending Email
ja: メール送信中

en: Email
ja: メール送信

en: Message identifier to reply to, for threading
ja: メーラのスレッド表示で使用されるメッセージID

en: Flag:
ja: フラグ:

en: Hg patches (as generated by export command) are compatible with most patch programs.  They include a header which contains the most important changeset metadata.
ja: Mercurial パッチ(export コマンドで生成される)は多くのパッチプログラムとの互換性があります。それらは最も重要なチェンジセットのメタデータを含みます。

en: Send changesets as Hg patches
ja: Mercurialのパッチとして送信

en: Git patches can describe binary files, copies, and permission changes, but recipients may not be able to use them if they are not using git or Mercurial.
ja: git パッチはバイナリファイルに対する様々な変更を取り扱うことが可能な一方で、受け取り側が git または Mercurial を使用していない場合はそれを取り扱うことができません。

en: Use extended (git) patch format
ja: git 拡張形式を使う

en: Stripping Mercurial header removes username and parent information.  Only useful if recipient is not using Mercurial (and does not like to see the headers).
ja: ユーザー名や親チェンジセット情報などの Mecurial のヘッダを取り除きます。受取人が Mercurial を使用していない場合やヘッダを見る必要がないときに便利です。

en: Plain, do not prepend Hg header
ja: プレーンテキスト (Mercurial ヘッダなし)

en: Bundles store complete changesets in binary form. Upstream users can pull from them. This is the safest way to send changes to recipient Mercurial users.
ja: バイナリ形式で完全なチェンジセットを格納します。上流ユーザはそれらをPullできます。この方法はMercurialユーザの受取人に最も安全に変更を送信する方法です。

en: Send single binary bundle, not patches
ja: 単一のバイナリファイル(パッチではない)

en: send patches as part of the email body
ja: インラインメッセージとしてパッチを送信

en: body
ja: 本文

en: send patches as attachments
ja: パッチを添付ファイルとして送信する

en: attach
ja: 添付

en: send patches as inline attachments
ja: パッチを本文に埋め込んで送信

en: inline
ja: 本文埋め込み

en: add diffstat output to messages
ja: statusコマンドの出力を本文にする

en: diffstat
ja: 差分情報

en: Patch series description is sent in initial summary email with [PATCH 0 of N] subject.  It should describe the effects of the entire patch series.  When emailing a bundle, these fields make up the message subject and body. Flags is a comma separated list of tags which are inserted into the message subject prefix.
ja: 一連のパッチに関する説明は [PATCH 0 of N] というタイトルで最初に送信されます。そのため送信するパッチ全体を説明する内容である必要があります。バンドルを送信する場合はメールタイトルと本文になります。メッセージヘッダに挿入されるフラグはカンマ区切りのタグ名で指定します。

en: Write patch series (bundle) description
ja: 一連のパッチ(バンドル)の説明を書く

en: Subject:
ja: 件名:

en: Changesets
ja: チェンジセット

en: Select &All
ja: すべてを選択(&A)

en: Select &None
ja: 選択解除(&N)

en: Edit
ja: 編集

en: Preview
ja: プレビュー

en: &Settings
ja: 設定(&S)

en: Send &Email
ja: メール送信(&E)

en: &Close
ja: 閉じる(&C)

en: Ignore filter - %s
ja: 無視ファイルフィルタ - %s

en: Glob
ja: グロブ

en: Regexp
ja: 正規表現

en: Add
ja: 追加

en: Edit File
ja: ファイルを開く

en: <b>Ignore Filter</b>
ja: <b>無視ファイルフィルタ</b>

en: <b>Untracked Files</b>
ja: <b>未バージョン管理ファイル</b>

en: Backspace or Del to remove row(s)
ja: 列を削除するにはBackspaceかDelキーを押してください

en: Add ignore filter...
ja: 無視ファイルフィルタを追加...

en: selected files
ja: 選択したファイル

en: Ignore
ja: 無視

en: Invalid glob expression
ja: 無効な glob です

en: Invalid regexp expression
ja: 無効な正規表現です

en: Unable to read repository status
ja: リポジトリの状態を読み込めません

en: New file created
ja: 新しいファイルが作成されました

en: TortoiseHg has created a new .hgignore file.  Would you like to add this file to the source code control repository?
ja: TortoiseHgは新しく .hgignore ファイルを作成しました。このファイルをリポジトリ管理下に追加しますか?

en: Unable to write .hgignore file
ja: .hgignoreファイルに書き込めません

en: Make repo compatible with Mercurial <1.7
ja: Mercurial 1.7 互換のリポジトリを作成

en: New Repository
ja: リポジトリを作成

en: &Create
ja: 作成(&C)

en: Unable to create a config file
ja: 設定ファイルを作れません

en: Insufficient access rights.
ja: アクセス権限が足りません

en: Show Log
ja: ログを見る

en: Some of the files that you have selected are of a size over 10 MB.  You may make more efficient use of disk space by adding these files as largefiles, which will store only the most recent revision of each file in your local repository, with older revisions available on the server.  Do you wish to add these files as largefiles?
ja: 選択した中でサイズが10MB以上のファイルがあります。これらのファイルを大容量ファイル(largefile)として追加すると、最新のファイルだけをローカルのリポジトリにおき、古いリビジョンはサーバに置かれます。これにより、ディスク容量を効率的に使えます。これらのファイルを大容量ファイル(largefile)として追加しますか?

en: Add as &Largefiles
ja: 大容量ファイルとして追加 (&L)

en: Add as &Normal Files
ja: 通常ファイルとして追加 (&N)

en: Stop current operation
ja: 現在の操作を中断する

en: Path
ja: パス

en: Find revisions matching fields of:
ja: フィールド検索元リビジョン:

en: Revision to Match:
ja: 検索元のリビジョン:

en: Fields to match:
ja: 検索対象のフィールド:

en: Summary (first description line)
ja: サマリー(コミットログの最初の行)

en: Description
ja: 説明

en: Author
ja: 作成者

en: Date
ja: 日付

en: Files
ja: ファイル

en: Diff contents
ja: 差分の内容

en: Subrepo states
ja: サブリポジトリの状態

en: Branch
ja: ブランチ

en: Phase
ja: フェーズ

en: &Match
ja: 検索(&M)

en: Find matches - %s
ja: 検索 - %s

en: Revisions to Match:
ja: 検索元のリビジョン:

en: Match any of <b><i>%d</i></b> revisions
ja: <b><i>%d</i><b> つのリビジョンのどちらか

en: <b>Unknown revision!</b>
ja: <b>不明なリビジョンです!</b>

en: <b>Parse Error!</b>
ja: <b>解釈できません!</b>

en: Merge - %s
ja: マージ - %s

en: Do you want to exit?
ja: 終了しますか?

en: To finish merging, you must commit the working directory.
    
    To cancel the merge you can update to one of the merge parent revisions.
ja: マージを完了するには作業領域でコミットが必要です。
    
    マージの親リビジョンのうちのどれかに更新すると、マージをキャンセルできます。

en: Prepare to merge
ja: マージの準備

en: Verify merge targets and ensure your working directory is clean.
ja: マージ対象を確認し、作業領域がクリーンな状態なことを確実にしてください

en: Not a head revision!
ja: HEAD リビジョンではありません！

en: Merge from (other revision)
ja: マージ元 (他のリビジョン)

en: Merge to (working directory)
ja: マージ先 (作業領域)

en: The working directory is already <b>merged</b>. <a href="skip"><b>Continue</b></a> or <a href="discard"><b>discard</b></a> existing merge.
ja: 作業領域は既に<b>マージされています</b>。<a href="skip"><b>続ける</b></a>かマージを<a href="discard"><b>破棄</b></a>してください。

en: Before merging, you must <a href="commit"><b>commit</b></a>, <a href="shelve"><b>shelve</b></a> to patch, or <a href="discard"><b>discard</b></a> changes.
ja: マージするには、まず <a href="commit"><b>コミット</b></a>、 パッチに <a href="shelve"><b>シェルフ</b></a> するか、変更を <a href="discard"><b>破棄</b></a> してください。

en: Or use:
ja: あるいは:

en: Force a merge with outstanding changes (-f/--force)
ja: 作業領域中の未コミット変更ごとマージを実施(-f/--force)

en: &Discard
ja: 破棄(&D)

en: Confirm Discard Changes
ja: 本当に変更を破棄しますか

en: The changes from revision %s and all unmerged parents will be discarded.
    
    Are you sure this is what you want to do?
ja: リビジョン %s からの変更と、マージされていないすべての親が破棄されます。
    
    本当によろしいですか?

[ctx: working dir state]
en: Clean
ja: クリーン

en: Merging...
ja: マージ中...

en: Automatically advance to next page when merge is complete.
ja: マージが完了したら自動的に次のページに進む

en: %d files were modified on both branches and must be <a href="resolve"><b>resolved</b></a>
ja: %d つのファイルが両方のブランチで変更されています。 <a href="resolve"><b>解消してください</b></a>。

en: Commit merge results
ja: マージ結果をコミット

en: Commit Options
ja: コミットオプション

en: Commit Now
ja: すぐにコミット

en: Commit Later
ja: 後でコミット

en: Merge changeset
ja: マージしたチェンジセット

en: Syntax Highlighting
ja: 構文強調表示

en: Paste &Filenames
ja: ファイル名を貼り付け(&F)

en: App&ly Format
ja: フォーマットを適用(&l)

en: C&onfigure Format
ja: フォーマットを設定(&C)

en: %s had rejected chunks, edit patched file together with rejects?
ja: %s に失敗したチャンクがあります。パッチが成功したファイルと一緒に失敗したチャンクも編集しますか?

en: &Commit to Queue...
ja: キューをコミット(&C)...

en: Create &New Queue...
ja: キューを作成(&N)...

en: &Rename Active Queue...
ja: 使用中のキュー名を変更(&R)...

en: &Delete Queue...
ja: キューの参照を削除(&D)...

en: &Purge Queue...
ja: キューを完全に削除(&P)...

en: Create Patch Queue
ja: キューを作成

en: New patch queue name
ja: 作成するパッチキューの名前

en: Create
ja: 作成

en: Rename Patch Queue
ja: キュー名を変更

en: Rename patch queue '%s' to
ja: '%s'の名前を以下に変更

en: Rename
ja: 名前の変更

en: Delete Patch Queue
ja: キューの参照を削除

en: Delete reference to
ja: 次の参照を削除

en: Delete
ja: 削除

en: Purge Patch Queue
ja: キューを完全に削除

en: Remove patch directory of
ja: 次のパッチディレクトリを削除

en: Purge
ja: 完全に削除

en: Rename Patch
ja: パッチ名を変更

en: Rename patch <b>%s</b> to:
ja: パッチ <b>%s</b> の新しい名前:

en: no guards
ja: ガードはありません

en: Patch Queue
ja: MQ

[ctx: MQ QPush]
en: Push
ja: 適用

en: Apply one patch
ja: パッチを一つ適用

[ctx: MQ QPush]
en: Push all
ja: 全て適用

en: Apply all patches
ja: 全てのパッチを適用

en: Pop
ja: 適用解除

en: Unapply one patch
ja: 一つのパッチを適用解除

en: Pop all
ja: すべてを適用解除

en: Unapply all patches
ja: 全てのパッチを適用解除

en: &Finish Patch
ja: パッチを通常リビジョン化 (q&finish)

en: &Delete Patches...
ja: パッチを削除(&D)...

en: Delete selected patches
ja: 選択したパッチを削除します

en: Re&name Patch...
ja: パッチ名を変更 (qre&name)...

en: Set &Guards...
ja: ガードを設定(&G)...

en: Configure guards for selected patch
ja: 選択したパッチへのガードを設定

en: Patch Queue Actions Toolbar
ja: パッチキュー アクションツールバー

en: Configure guards
ja: ガードの設定

en: Input new guards for %s:
ja: %s への新しいガードの設定 :

en: Confirm patch queue switch
ja: パッチキューの変更確認

en: Do you really want to activate patch queue '%s' ?
ja: パッチキュー '%s' を有効化しますか?

en: Guards: %d/%d
ja: ガード: %d/%d

en: MQ options
ja: MQのオプション

en: Force push or pop (--force)
ja: 作業領域の変更をそのままでパッチを適用 (--force)

en: Tolerate non-conflicting local changes (--keep-changes)
ja: 衝突しない作業領域中の変更を許容 (--keep-changes)

en: Pending Perforce Changelists - %s
ja: 保留中の Perforce 変更リスト - %s

en: Submitting p4 changelist...
ja: p4チェンジリストをサブミット中...

en: Reverting p4 changelist...
ja: p4チェンジリスト復旧しています...

en: Patch Branch Toolbar
ja: パッチブランチツールバー

en: Start a new patch branch
ja: 新しいパッチブランチを始める

en: &Merge
ja: マージ(&M)

en: No editor found
ja: エディタが見つかりません

en: Mercurial was unable to find an editor. Please configure Mercurial to use an editor installed on your system.
ja: Mercurialはエディターを見つけられませんでした。あなたのシステムにインストールされているエディターを使うようにMercurialを設定してください。

en: Graph
ja: グラフ

en: Status
ja: 状態

en: Title
ja: タイトル

en: Message
ja: メッセージ

en: Patch message:
ja: パッチメッセージ:

en: Patch date:
ja: パッチの日付:

en: Patch user:
ja: パッチ作成者:

en: Post &Review
ja: レビューを投稿(&R)

en: Invalid Settings - The ReviewBoard server is not setup
ja: 設定が不正です - レビューボードサーバーが設定されていません

en: Invalid Settings - Please provide your ReviewBoard username
ja: 設定が不正です - レビューボードのユーザー名を設定して下さい

en: Review Board
ja: レビューボード

en: Password:
ja: パスワード:

en: Error
ja: エラー

en: Review draft posted to %s
ja: レビューの下書きを %s に投稿しました

en: Review published to %s
ja: レビューを %s で公開しました

en: Success
ja: 成功

en: Repository ID:
ja: リポジトリ ID:

en: Post Review
ja: レビューを投稿

en: Review ID:
ja: レビュー ID:

en: Update Review
ja: レビューを更新

en: Create diff with all outgoing changes
ja: すべての送信チェンジセットでの差分を作成

en: Create diff with all changes on this branch
ja: このブランチのすべての変更の差分を作成

en: Publish request immediately
ja: 今すぐリクエストを公開する

en: Connecting to Review Board...
ja: レビューボードに接続中...

en: Target:
ja: 対象:

en: No unknown files found
ja: 不明なファイルはありません

en: No ignored files found
ja: 無視対象のファイルはありません

en: No trash files found
ja: ゴミ箱にファイルはありません

en: Delete empty folders
ja: 空のフォルダを削除する

en: Preserve files beginning with .hg
ja: .hgで始まるファイルを削除しない

en: %s - purge
ja: %s - 管理対象ではないファイルの削除

en: Checking
ja: チェックしています

en: Ready to purge.
ja: 削除できます

en: Delete %d unknown file | Delete %d unknown files
ja[0]: %d つの不明なファイルを削除する

en: Delete %d ignored file | Delete %d ignored files
ja[0]: %d つの無視ファイルを削除する

en: Delete %d file in .hg/Trashcan | Delete %d files in .hg/Trashcan
ja[0]: .hg/Trashcanにある %d つのファイルを削除する

en: Confirm file deletions
ja: ファイル削除の確認

en: Are you sure you want to delete these files and/or folders?
ja: これらのファイルあるいはフォルダーを削除してもよろしいですか?

en: Deletion failures
ja: 削除失敗

en: Unable to delete %d file or folder | Unable to delete %d files or folders
ja[0]: %d つのファイルかフォルダーを削除できませんでした

en: Deleting trash folder...
ja: ゴミ箱フォルダーを削除しています...

en: Deleted %d files
ja: %d つのファイルを削除しました

en: Deleted %d files and %d folders
ja: %d つのファイルと %d つのフォルダーを削除しました

en: Delete Patches
ja: パッチを削除

en: Remove patches from queue?
ja: キューからパッチを除外しますか？

en: Keep patch files
ja: パッチファイルを保存する

en: Patch fold - %s
ja: パッチの統合 - %s

en: New patch message:
ja: 新しいパッチメッセージ:

en: Patches to fold
ja: 統合するパッチ

en: &Undo
ja: 取り消し(&U)

en: &Redo
ja: やり直し(&R)

en: Cu&t
ja: 切り取り(&T)

en: &Copy
ja: コピー(&C)

en: &Paste
ja: 貼り付け(&P)

en: &Editor Options
ja: エディタオプション(&E)

en: &Wrap
ja: 行折り返し(&W)

[ctx: wrap mode]
en: &None
ja: なし(&N)

en: &Word
ja: 単語単位(&W)

en: &Character
ja: 文字単位(&C)

en: White&space
ja: 空白文字(&S)

en: &Visible
ja: 表示(&V)

en: &Invisible
ja: 非表示(&I)

en: &AfterIndent
ja: インデント以外(&A)

en: &TAB Inserts
ja: &TAB 入力

en: &Auto
ja: 自動(&A)

en: &Spaces
ja: スペース(&S)

en: EOL &Visibility
ja: 改行表示(&V)

en: EOL &Mode
ja: 改行モード(&M)

en: &Auto-Complete
ja: 自動補完(&A)

en: ### regular expression ###
ja: ### 正規表現 ###

en: Regular expression search pattern
ja: 正規表現検索パターン

en: Wrap search
ja: 先頭から再検索

en: Prev
ja: 前へ

en: Next
ja: 次へ

en: Unable to read file
ja: ファイルの読み込みに失敗

en: Could not open the specified file for reading.
ja: 指定したファイルを読み込み用に開けませんでした。

en: This appears to be a binary file.
ja: バイナリファイルと思われます。

en: An error occurred while reading the file.
ja: ファイル読み込み中にエラーが起きました。

en: Text Translation Failure
ja: 文字列の翻訳に失敗

en: Could not translate the file content from native encoding.
ja: ファイルの内容を環境依存のエンコーディングから変換できませんでした。

en: Several characters would be lost.
ja: 文字列が欠けた可能性があります。

en: Unable to write file
ja: ファイルの書き込みに失敗

en: Could not translate the file content to native encoding.
ja: ファイルの内容を環境依存のエンコーディングへ変換できませんでした。

en: Could not open the specified file for writing.
ja: 指定したファイルを書き込み用に開けませんでした。

en: An error occurred while writing the file.
ja: ファイル書き込み中にエラーが起きました。

en: Try refreshing your repository.
ja: リポジトリを更新してください

en: Error string "%(arg0)s" at %(arg1)s<br>Please <a href="#edit:%(arg1)s">edit</a> your config
ja: エラー文字列 "%(arg0)s" at %(arg1)s<br> 設定を <a href="#edit:%(arg1)s">編集</a> してください

en: Configuration Error: "%(arg0)s",<br>Please <a href="#fix:%(arg0)s">fix</a> your config
ja: 設定エラー: "%(arg0)s"。<br> 設定を<a href="#fix:%(arg0)s">修正</a>してください

en: Operation aborted:<br><br>%(arg0)s.
ja: 操作中断: <br><br>%(arg0)s

en: Repository is locked
ja: リポジトリはロックされています

en: hint:
ja: ヒント:

en: Repository Error
ja: リポジトリエラー

en: No visual editor configured
ja: GUI エディタが設定されていません

en: Please configure a visual editor.
ja: GUI エディタを設定してください

en: Editor launch failure
ja: GUIエディタの起動に失敗しました

en: Failed to open path in terminal
ja: ターミナルでパスを開けません

en: "%s" is not a valid directory
ja: "%s" は正しいディレクトリではありません

en: Unable to start the following command:
ja: 以下のコマンドの起動に失敗しました:

en: No shell configured
ja: シェルが設定されていません

en: A terminal shell must be configured
ja: ターミナルシェルは設定されている必要があります

en: Please enter a username
ja: ユーザー名を入力してください

en: You must identify yourself to Mercurial
ja: Mercurialにあなた自身の情報を入力してください

en: Unable to translate input to local encoding.
ja: 入力をローカルのエンコーディングに変換できません

en: Checkmark files to add
ja: 追加するファイルをチェック

en: Checkmark files to forget
ja: 登録除外するファイルをチェック

en: Forget
ja: 登録除外

en: Checkmark files to revert
ja: 復旧するファイルをチェック

en: Revert
ja: 復旧

en: Checkmark files to remove
ja: 削除するファイルをチェック

en: Remove
ja: 削除

en: Do not save backup files (*.orig)
ja: バックアップファイル (*.orig) を保存しない

en: Add &Largefiles
ja: 大容量ファイルを追加(&L)

en: No files selected
ja: ファイルが選択されていません

en: No operation to perform
ja: 実行可能な操作がありません

en: You have selected one or more files that have been modified.  By default, these files will not be removed.  What would you like to do?
ja: 選択したファイルのうち一つか複数のファイルが変更済みです。デフォルトでは、これらのファイルは削除されません。どうしますか?

en: Remove &Unmodified Files
ja: 未変更のファイルを削除(&U)

en: Remove &All Selected Files
ja: すべての選択したファイルを削除(&A)

en: Rebase changeset and descendants
ja: リベース対象のリビジョンとその子孫

en: To rebase destination
ja: リベース先

en: Swap source and destination
ja: リベース元と先を入れ替え

en: Rebase
ja: リベース

en: Rebase - %s
ja: リベース - %s

en: You may continue the rebase
ja: リベースできます

en: Rebase is complete
ja: リベースが完了しました

en: Rebase failed
ja: リベースが失敗しました

en: Rebase aborted
ja: リベースが中断しました

en: Rebase generated merge <b>conflicts</b> that must be <a href="resolve"><b>resolved</b></a>
ja: リベースで<b>マージ衝突</b>しました。 <a href="resolve"><b>解消してください</b></a>。

en: Exiting with an unfinished rebase is not recommended.
ja: 完了していないリベースがある状態で終了するのは望ましくありません。

en: Consider aborting the rebase first.
ja: リベースを中断することをお勧めします。

en: Mark this chunk as resolved, goto next unresolved
ja: このチャンクを衝突解消済みと印をつけ、次の未解消のチャンクに移動する

en: Mark this chunk as unresolved
ja: このチャンクを衝突未解消と印を付ける

en: Reload File
ja: 再読み込み

en: Are you sure you want to reload this file?
ja: 本当にファイルを読み込み直しますか?

en: All unsaved changes will be lost.
ja: 保存していない変更は全て失われます。

en: Warning
ja: 警告

en: Copy source -> destination
ja: 変更元から変更先にコピーする

en: Copy Error
ja: コピーエラー

en: Rename Error
ja: 名前の変更エラー

en: Select Source File
ja: 元ファイルの選択

en: Select Source Folder
ja: クローン元

en: The source must be within the repository tree.
ja: 元ファイルはこのリポジトリツリーの中になくてはいけません

en: The destination must be within the repository tree.
ja: 保存先ファイルこのリポジトリツリーの中になくてはいけません

en: Destination file already exists.
ja: 保存先ファイルはすでにあります

en: Are you sure you want to overwrite it ?
ja: 本当に上書きしますか?

en: Copy - %s
ja: コピー　- %s

en: Rename - %s
ja: 名前の変更 - %s

en: Show all
ja: 全て表示

en: ### revision set query ###
ja: ### リビジョン指定問い合わせの入力 ###

en: Clear current query and query text
ja: 現在の問い合わせを削除

en: Trigger revision set query
ja: リビジョン指定問い合わせを実行

en: Open advanced query editor
ja: 問い合わせエディターを開く

en: Delete selected query from history
ja: 履歴からこの問い合わせを削除する

en: filter
ja: フィルター

en: Toggle filtering of non-matched changesets
ja: 適合しないチェンジセットも表示する/しない の切り替え

en: Show/Hide hidden changesets
ja: 不可視状態のリビジョンを表示・非表示

en: Toggle graft relations visibility
ja: 移植関係の表示を切り替え

en: Keyword Search
ja: キーワード検索

en: Revision Set
ja: リビジョンセット

en: Display graph the named branch only
ja: 名前付きブランチのみグラフ表示

en: Display only active branches
ja: アクティブなブランチのみ表示

en: Display closed branches
ja: 閉鎖したブランチも表示

en: Include all ancestors
ja: 親リビジョンまでたどる

[ctx: column header]
en: Graph
ja: グラフ

[ctx: column header]
en: Rev
ja: リビジョン

[ctx: column header]
en: Branch
ja: ブランチ

[ctx: column header]
en: Description
ja: 説明

[ctx: column header]
en: Author
ja: 作成者

[ctx: column header]
en: Tags
ja: タグ

[ctx: column header]
en: Latest tags
ja: 直近のタグ

[ctx: column header]
en: Node
ja: ノード

[ctx: column header]
en: Age
ja: 経過時間

[ctx: column header]
en: Local Time
ja: 現地時間

[ctx: column header]
en: UTC Time
ja: UTC時間

[ctx: column header]
en: Changes
ja: 変更

[ctx: column header]
en: Converted From
ja: 変換元

[ctx: column header]
en: Phase
ja: フェーズ

[ctx: column header]
en: Filename
ja: ファイル名

en: Searching...
ja: 検索中...

en: filling (%d)
ja: 読み込み中 (%d)

en: Mercurial User
ja: Mercurial ユーザ

en: Repository Registry
ja: リポジトリ一覧

en: Show &Paths
ja: パスを表示(&P)

en: Show S&hort Paths
ja: 短いパス名で表示(&H)

en: &Scan Repositories at Startup
ja: 起動時にリポジトリをスキャン(&S)

en: &Refresh Repository List
ja: リポジトリ一覧を更新(&R)

en: Refresh the Repository Registry list
ja: リポジトリ一覧を更新します

en: &Open
ja: 開く(&O)

en: Open the repository in a new tab
ja: 新しいタブでリポジトリを開きます

en: &Open All
ja: すべて開く(&O)

en: Open all repositories in new tabs
ja: 新しいタブで全てのリポジトリを開きます

en: New &Group
ja: グループを追加(&G)

en: Create a new group
ja: 新しいグループを追加します

en: Rename the entry
ja: エントリー名を変更

en: Settin&gs
ja: 設定(&G)

en: View the repository's settings
ja: リポジトリの設定を開きます

en: Re&move from Registry
ja: 一覧から削除(&M)

en: Clon&e...
ja: リポジトリを複製 (clon&e)...

en: Clone Repository
ja: リポジトリを複製

en: E&xplore
ja: フォルダを開く(&X)

en: Open the repository in a file browser
ja: ファイルブラウザでリポジトリを開きます

en: &Terminal
ja: 端末を開く(&T)

en: Open a shell terminal in the repository root
ja: リポジトリのトップで、シェルターミナルを開きます

en: &Add Repository...
ja: リポジトリを追加(&A)...

en: Add a repository to this group
ja: このグループにリポジトリを追加します

en: A&dd Subrepository...
ja: サブリポジトリを追加(&D)...

en: Convert an existing repository into a subrepository
ja: 今あるリポジトリをサブリポジトリに変換します

en: Remo&ve Subrepository...
ja: サブリポジトリを削除(&V)...

en: Copy the root path of the repository to the clipboard
ja: リポジトリのルートパスをクリップボードにコピー

en: Sort by &Name
ja: 名前で並び替え(&N)

en: Sort the group by short name
ja: 短い名前でグループを並び替え

en: Sort by &Path
ja: パスで並び替え(&P)

en: Sort the group by full path
ja: フルパスでグループを並び替え

en: &Sort by .hgsub
ja: .hgsub 順に並び替え(&S)

en: Order the subrepos as in .hgsub
ja: .hgsubの順にあるサブリポジトリの順

en: Select repository directory to add
ja: ディレクトリを選択してリポジトリを追加

en: Select an existing repository to add as a subrepo
ja: サブリポジトリとして追加する、今あるリポジトリを選択してください

en: Cannot add subrepository
ja: サブリポジトリを追加できませんでした

en: %s is not a valid repository
ja: %s は正しいリポジトリではありません

en: "%s" is not a folder
ja: "%s" はフォルダーではありません

en: Cannot open repository
ja: リポジトリを開けません

en: The selected repository:<br><br>%s<br><br>cannot be open!
ja: 選択した以下のリポジトリが開けません : <br><br>%s<br><br>

en: Subrepository already exists
ja: サブリポジトリがすでに存在しています

en: Failed to add subrepository
ja: サブリポジトリの追加に失敗

en: Cannot open the .hgsub file in:<br><br>%s
ja: 以下の.hgsubファイルを開けません: <br><br>%s

en: Failed to add repository
ja: リポジトリの追加に失敗しました

en: The .hgsub file already contains the line:<br><br>%s
ja: .hgsubファイルにもう同じ行があります: <br><br>%s

en: Subrepo added to .hgsub file
ja: サブリポジトリが.hgsubファイルを追加しました

en: The selected subrepo:<br><br><i>%s</i><br><br>has been added to the .hgsub file of the repository:<br><br><i>%s</i><br><br>Remember that in order to finish adding the subrepo <i>you must still <u>commit</u></i> the changes to the .hgsub file in order to confirm the addition of the subrepo.
ja: 選択したサブリポジトリ: <br><br><i>%s</i><br><br> は<br><br><i>%s</i><br><br> リポジトリの.hgsubファイルに追加されました。サブリポジトリの追加を完了するには、 <i>まだ<u>コミット</u>が必要です</i>。.hgsubファイルの変更をコミットしてください。

en: Cannot update the .hgsub file in:<br><br>%s
ja: .hgsubファイルを更新できません。ファイルの場所: <br><br>%s

en: &Yes
ja: はい(&Y)

en: &No
ja: いいえ(&N)

en: Unsupported repository type (%s)
ja: 未サポートなリポジトリ形式です (%s)

en: New Group
ja: グループを追加

en: Confirm Delete
ja: 削除の確認

en: Delete Group '%s' and all its entries?
ja: グループ '%s' とその中のすべてのエントリを一覧から削除しますか?

en: Could not get subrepository list
ja: サブリポジトリ一覧を取得できません

en: It was not possible to get the subrepository list for the repository in:<br><br><i>%s</i>
ja: レポジトリ: <br><br><i>%s</i> 内のサブリポジトリリストを開けませんでした

en: Could not open some subrepositories
ja: いくつかのサブリポジトリが開けませんでした

en: It was not possible to fully load the subrepository list for the repository in:<br><br><i>%s</i><br><br>The following subrepositories may be missing, broken or on an inconsistent state and cannot be accessed:<br><br><i>%s</i>
ja: 以下のリポジトリ内のサブリポジトリを全て開くことはできませんでした。<br><br><i>%s</i><br><br> 以下のサブリポジトリは失われたか、壊れたか、あるいは状態がおかしくなっており、アクセスできません。<br><br><i>%s</i>

en: Updating repository registry
ja: リポジトリ一覧を更新中

en: Loading repository %s
ja: リポジトリ %s を読み込んでいます

en: Repository Registry updated
ja: リポジトリ一覧の更新完了

en: Close tab
ja: タブを閉じる

en: Close other tabs
ja: 他のタブを閉じる

en: Undo close tab
ja: 閉じたタブを開く

en: Reopen last closed tab
ja: 最後に閉じたタブを開く

en: Undo close other tabs
ja: 閉じた他のタブを開く

en: Reopen last closed tab group
ja: 最後に閉じたタブグループを開く

en: Failed to open repository
ja: リポジトリを開けません

en: &Sort
ja: 並び替え(&S)

en: Local Repository %s
ja: ローカルリポジトリ %s

en: An exception happened while loading the subrepos of:<br><br>"%s"<br><br>
ja: 以下のサブレポジトリの読込中に問題が発生しました: <br><br>"%s"<br><br>

en: The exception error message was:<br><br>%s<br><br>
ja: 例外エラーメッセージは以下のとおりです:<br><br>%s<br><br>

en: Click OK to continue or Abort to exit.
ja: OKボタンを押して続けるか、Abortボタンを押して終了してください

en: Error loading subrepos
ja: サブリポジトリの読込中にエラー

en: Unable to update repository name
ja: リポジトリ名を更新できません

en: An error occurred while updating the repository hgrc file (%s)
ja: リポジトリの hgrc ファイル (%s) を更新中にエラーが起きました

en: default
ja: デフォルト

en: C&hoose Log Columns...
ja: ログの表示列を選択(&H)...

en: Can't find revision '%s'
ja: リビジョン '%s'を見つけられません

en: Drag to change order
ja: 順番を変えるにはドラッグしてください

en: Workbench Log Columns
ja: ワークベンチのログ

[ctx: tab tooltip]
en: Revision details
ja: リビジョン詳細

[ctx: tab tooltip]
en: Commit
ja: コミット

[ctx: tab tooltip]
en: Search
ja: 検索

[ctx: tab tooltip]
en: Synchronize
ja: 同期

[ctx: tab tooltip]
en: Patch Branch
ja: パッチのブランチ

en: %s <incoming>
ja: %s <取り込み対象>

en: Found %d incoming changesets
ja: 取り込まれる %d 個の履歴が見つかりました

en: Pull
ja: プル

en: Pull incoming changesets into your repository
ja: プル (取り込み対象のチェンジセットをあなたのリポジトリに取り込みます)

en: Reject incoming changesets
ja: 取り込み対象のチェンジセットを却下します

en: Push current branch (%s)
ja: 現ブランチをプッシュ (%s)

en: Push up to current revision (#%d)
ja: 現リビジョンまでプッシュ (#%d)

en: Push up to revision #%d
ja: リビジョン #%d までプッシュ

en: Push all
ja: 全てをプッシュ

en: no outgoing changesets
ja: 反映候補リビジョンがありません

en: no outgoing changesets in current branch (%s) / %d in total
ja: 現ブランチ(%s)に反映候補リビジョンがありません / 全 %d 件

en: no outgoing changesets up to current revision (#%d) / %d in total
ja: 現リビジョン(#%d)までに反映候補リビジョンがありません / 全 %d 件

en: no outgoing changesets up to revision #%d / %d in total
ja: リビジョン #%d までに反映候補リビジョンがありません / 全 %d 件

en: %d outgoing changesets
ja: %d 件の送信チェンジセット

en: %d outgoing changesets in current branch (%s) / %d in total
ja: %d 件の反映候補リビジョン (現ブランチ %s) / 全 %d 件

en: %d outgoing changesets up to current revision (#%d) / %d in total
ja: %d 件の反映候補リビジョン (現リビジョン #%d まで) / 全 %d 件

en: %d outgoing changesets up to revision #%d / %d in total
ja: %d 件の反映候補リビジョン (リビジョン #%d まで) / 全 %d 件

en: Nothing to push
ja: 反映対象がありません

en: %s - verify repository
ja: %s - リポジトリを検証

en: %s - recover repository
ja: %s - リポジトリを復元

en: No transaction available
ja: 元に戻せる変更がありません

en: There is no rollback transaction available
ja: 元に戻せる変更がありません

en: Undo last commit?
ja: 直前のコミットを取り消しますか？

en: Undo most recent commit (%d), preserving file changes?
ja: ファイルの変更はそのままに、直前のコミット(%d)を取り消しますか?

en: Undo last transaction?
ja: 最後の操作を取り消しますか?

en: Rollback to revision %d (undo %s)?
ja: リビジョン %d に巻き戻しますか? (%sを取り消す)

en: Unable to determine working copy revision
ja: 作業領域のリビジョンを特定できません

en: Remove current working revision?
ja: 現在作業中のリビジョンを取り除きますか？

en: Your current working revision (%d) will be removed by this rollback, leaving uncommitted changes.
     Continue?
ja: 現在作業中のリビジョン (%d) はこの巻き戻し操作によって破棄され、コミッ
    トしていない変更はそのまま残されます。
    続けますか？

en: Pus&h
ja: 履歴を反映 (pus&h)

en: Push to &Here
ja: ここまで反映(&H)

en: Push Selected &Branch
ja: 選択したブランチを反映(&B)

en: Push &All
ja: 全て反映(&A)

en: &Update...
ja: 作業領域を更新 (&update)...

en: Bro&wse at Revision
ja: このリビジョンのファイルを閲覧(&W)

en: &Merge with Local...
ja: ローカルとマージ (&merge)...

en: &Tag...
ja: タグ (&tag)...

en: Boo&kmark...
ja: ブックマーク (boo&kmark)...

en: Sig&n...
ja: 署名(&N)...

en: &Backout...
ja: 変更の打ち消し (&backout)...

en: Copy &Hash
ja: ハッシュ値をコピー(&H)

en: E&xport
ja: エクスポート(&X)

en: E&xport Patch...
ja: パッチとして保存 (e&xport)...

en: &Email Patch...
ja: パッチをメール送信 (&email)...

en: &Archive...
ja: アーカイブ (&archive)...

en: &Bundle Rev and Descendants...
ja: リビジョンと子孫をバンドル生成 (&bundle)...

en: Change &Phase to
ja: フェーズを変更 (&P)

en: &Graft to Local...
ja: ローカルへ移植 (&graft)...

en: Modi&fy History
ja: 履歴を修正(&F)

en: &Unapply Patch
ja: パッチを適用解除(&U)

en: Import to &MQ
ja: &MQ へインポート (qimport)

en: MQ &Options
ja: MQ オプション(&O)

en: &Rebase...
ja: 移動 (&rebase)...

en: &Strip...
ja: 除外 (&strip)...

en: Post to Re&view Board...
ja: レビューボードに投稿 (postre&view)...

en: Write diff file
ja: 差分をファイルに書き込む

en: Unable to write diff file
ja: 差分ファイルを書き込めません

en: Unable to compress history
ja: 履歴を圧縮できません

en: Selected changeset pair not related
ja: 選択したチェンジセットのペアは関連がありません

en: Visual Diff...
ja: GUI 差分表示...

en: Export Diff...
ja: 差分をエクスポート...

en: Export Selected...
ja: 選択した部分をエクスポート...

en: Email Selected...
ja: 選択範囲をメール送信...

en: Export DAG Range...
ja: DAG 範囲をエクスポート...

en: Email DAG Range...
ja: DAG 範囲をメール送信...

en: Bundle DAG Range...
ja: DAG 範囲をバンドル...

en: Bisect - Good, Bad...
ja: 二分探索 - Good, Bad ...

en: Bisect - Bad, Good...
ja: 二分探索 - Bad, Good...

en: Compress History...
ja: 履歴を圧縮...

en: Rebase...
ja: 移動 (rebase)...

en: Goto common ancestor
ja: 共通の祖先に移動

en: Graft Selected to local...
ja: 選択リビジョンをローカルへ移植...

en: Post Selected to Review Board...
ja: 選択した部分をレビューボードに投稿...

en: Apply patch
ja: パッチを適用

en: Apply onto original parent
ja: 元の親へパッチを適用

en: Apply only this patch
ja: このパッチだけ適用

en: Fold patches...
ja: パッチを統合...

en: Delete patches...
ja: パッチを削除...

en: Rename patch...
ja: パッチ名を変更...

en: Pull to here...
ja: ここにプル...

en: Visual diff...
ja: GUI 差分表示...

en: Export patch
ja: パッチをエクスポート

en: Patch Files (*.patch)
ja: パッチファイル (*.patch)

en: Cannot export revision
ja: リビジョンをエクスポートできません

en: Cannot export revision %s into the file named:
    
    %s
ja: リビジョン %s を以下のファイルににエキスポートできません:
    
    %s

en: There is already an existing folder with that same name.
ja: 同じ名前のフォルダーが既にあります

en: Replace
ja: 置換

en: Append
ja: 追加

en: There are existing patch files for %d revisions (%s) in the selected location (%s).
ja: リビジョン %d (%s)へのパッチファイルは選択した場所(%s)にすでにあります

en: What do you want to do?
ja: どうしますか?

en: Replace the existing patch files.
ja: すでにあるパッチファイルを置き換える

en: Append the changes to the existing patch files.
ja: 今あるパッチファイルに変更を追加する

en: Abort the export operation.
ja: エクスポートを中止する

en: Patch files already exist
ja: パッチファイルがすでに存在しています

en: Patch exported
ja: パッチをエクスポートしました

en: Revision #%d (%s) was exported to:<p><a href="file:///%s">%s</a>%s<a href="file:///%s">%s</a>
ja: リビジョン #%d (%s) を<p><a href="file:///%s">%s</a>%s<a href="file:///%s">%s</a> </p>にエクスポートしました

en: Patches exported
ja: パッチをエクスポートしました

en: %d patches were exported to:<p><a href="file:///%s">%s</a>
ja: %d つのパッチを以下にエキスポートしました:<p><a href="file:///%s">%s</a>

en: Reverting all files will discard changes and leave affected files in a modified state.<br><br>Are you sure you want to use revert?<br><br>(use update to checkout another revision)
ja: すべてのファイルを復旧すると変更は破棄され、影響があるファイルは変更状態のままになります。<br><br>本当に復旧しますか?<br><br>(別のリビジョンをチェックアウトするには「更新」を使ってください)

en: Unable to merge
ja: マージできませんでした

en: Unable to backout
ja: バックアウト失敗

en: Write bundle
ja: バンドルを書く

en: Backwards phase change requested
ja: フェーズの逆行が要求されました

en: &Cancel
ja: キャンセル（&C）

en: Do you really want to <i>force</i> a backwards phase transition?
ja: 本当にフェーズを低い方から高い方に<i>逆行</i>させますか？

en: You are trying to move the phase of revision %d backwards,
    from "<i>%s</i>" to "<i>%s</i>".
    
    However, "<i>%s</i>" is a lower phase level than "<i>%s</i>".
    
    Moving the phase backwards is not recommended.
    For example, it may result in having multiple heads
    if you modify a revision that you have already pushed
    to a server.
    
    Please be careful!
ja: リビジョン %d のフェーズを "<i>%s</i>" から "<i>%s</i>" へと変更させようとしています。
    
    しかし、 "<i>%s</i>" は "<i>%s</i>" よりも低いレベルのフェーズです。
    
    フェーズを逆行させることはお勧めできません。
    例えば、サーバーにすでにプッシュしているリビジョンを変えようとした場合複数のヘッドが作成されます。
    
    危険性を十分に理解してください!

en: &Force
ja: 強制(&F)

en: Cannot import selected revision
ja: 指定のリビジョンをインポートできません

en: Invalid command
ja: 不正なコマンドです

en: The selected command is empty
ja: 選択したコマンドは空です

en: Failed to execute custom command
ja: コマンド実行失敗

en: The command "%s" could not be executed.
ja: コマンド「%s」が実行できませんでした。

en: The following error message was returned:
    
    "%s"
    
    Please check that the command path is valid and that it is a valid application
ja: 以下のエラーメッセージが返されました:
    
    "%s"
    
    コマンドパスが正しいことと、正しいアプリケーションであることを確認してください。

en: &Edit Toolbar
ja: 編集ツールバー(&E)

en: &Refresh
ja: 再読み込み (&R)

en: &Filter Toolbar
ja: フィルターツールバー(&F)

en: Resolve Conflicts - %s
ja: マージ衝突を解消 - %s

en: Local revision information
ja: ローカルのリビジョン情報

en: Other revision information
ja: 他のリビジョン情報

en: Unresolved conflicts
ja: 衝突未解消

en: Mercurial Re&solve
ja: Mercurial で解消(&S)

en: Attempt automatic (trivial) merge
ja: 自動マージを試す

en: Tool &Resolve
ja: ツールで解消(&R)

en: Merge using selected merge tool
ja: 選択したマージツールでのマージ

en: &Take Local
ja: ローカルを使う(&T)

en: Accept the local file version (yours)
ja: ローカル(あなたの)ファイルのバージョンを使う

en: Take &Other
ja: 他バージョンを使う(&O)

en: Accept the other file version (theirs)
ja: 他ファイルのバージョンを使う

en: &Mark as Resolved
ja: 衝突解消済みに設定(&M)

en: Mark this file as resolved
ja: このファイルを衝突解消済み状態に設定

en: Resolved conflicts
ja: 衝突解消済み

en: &Edit File
ja: ファイルを開く(&E)

en: Edit resolved file
ja: 解消済みファイルを編集

en: Visual three-way diff
ja: GUI 3-way Diff

en: Visual diff between resolved file and first parent
ja: 解消済みファイルと最初の親リビジョンとの差分

en: &Diff to Other
ja: 他との差分(&D)

en: Visual diff between resolved file and second parent
ja: 解消済みファイルと二番目の親との差分

en: Mark as &Unresolved
ja: 衝突未解消に設定(&U)

en: Mark this file as unresolved
ja: このファイルを衝突未解消状態に設定する

en: Detected merge/diff tools:
ja: 使用可能なマージ/差分ツール:

en: Command output
ja: コマンド出力

en: Unable to show subrepository files
ja: サブリポジトリのファイルを表示できません

en: Visual diffs are not supported for files in subrepositories. They will not be shown.
ja: Visual Diffはサブリポジトリーのファイルには対応していません。これらのファイルは表示されません。

en: There are merge <b>conflicts</b> to be resolved
ja: マージ<b>衝突</b>を解消してください

en: All conflicts are resolved.
ja: 衝突を全て解消しました。

en: There are no conflicting file merges.
ja: 衝突しているマージはありません

en: Exit without finishing resolve?
ja: 衝突を解消せずに終了しますか?

en: Unresolved conflicts remain. Are you sure?
ja: 未解消の衝突があります。本当に終了しますか?

en: E&xit
ja: 終了(&X)

en: Ext
ja: 拡張子

en: Repository
ja: リポジトリ

en: <default>
ja: <デフォルト>

en: File List Toolbar
ja: ファイルリストツールバー

en: ### filter text ###
ja: ### 抽出する文字列 ###

en: Show files changed by this commit
ja: このリビジョンで変更されたファイルを表示

en: Compare to &1st Parent
ja: 第&1親リビジョンと比較

en: Compare to &2nd Parent
ja: 第&2親リビジョンと比較

en: Toggle parent to be used as the base revision
ja: 比較元の親リビジョンを切り替え

en: %s - Revision Details (%s)
ja: %s - リビジョンの詳細 (%s)

en: Revert - %s
ja: 復旧 - %s

en: Revert all files to this revision
ja: すべてのファイルの変更を取り消して、このリビジョンに復旧する

en: Changeset:
ja: チェンジセット:

en: Child:
ja: 子リビジョン:

en: Head is closed!
ja: ヘッドが閉じています!

en: Changesets where username contains string.
ja: ユーザー名に文字列を含むリビジョン群。

en: Search commit message, user name, and names of changed files for string.
ja: コミットログ、ユーザ名、修正ファイルの名前を文字列で検索。

en: Like "keyword(string)" but accepts a regex.
ja: "keyword(string)" と同じ内容を正規表現で検索。

en: Changesets not found in the specified destination repository, or the default push location.
ja: 指定連携先ないし無指定時の反映先に、存在しないリビジョン群。

en: The named bookmark or all bookmarks.
ja: 指定したブックマーク対象、ないし全ブックマーク対象。

en: The named tag or all tags.
ja: 指定タグ対象リビジョン、ないしタグ付け対象の全リビジョン群。

en: Changeset is tagged.
ja: タグ付けられた全リビジョン群

en: Changeset is a named branch head.
ja: 名前付きブランチのヘッドリビジョン群。

en: Changeset is a merge changeset.
ja: マージ実施リビジョン群。

en: Changeset is closed.
ja: 閉鎖されたリビジョン群。

en: Greatest common ancestor of the two changesets.
ja: 2つのリビジョンに共通な最新の祖先。

en: Find revisions that "match" one or more fields of the given set of revisions.
ja: 指定リビジョン群とフィールドの値が同じリビジョンの抽出。

en: Changesets which modify files matched by pattern.
ja: パターンに合致するファイルを改変したリビジョン群。

en: Changesets which add files matched by pattern.
ja: パターンに合致する名前のファイルを登録したリビジョン。

en: Changesets which remove files matched by pattern.
ja: パターンに合致する名前のファイルを登録除外したリビジョン群。

en: Changesets containing files matched by pattern.
ja: パターンに合致する名前のファイルが存在するリビジョン群。

en: All changesets belonging to the branches of changesets in set.
ja: 指定ブランチないしリビジョン群の属するブランチ群に、属するリビジョン。

en: Members of a set with no children in set.
ja: 指定リビジョン中の、子リビジョンを持たないリビジョン群。

en: Changesets which are descendants of changesets in set.
ja: 指定リビジョン群の子孫リビジョン群。

en: Changesets that are ancestors of a changeset in set.
ja: set 中のリビジョンに対する祖先リビジョン群。

en: Child changesets of changesets in set.
ja: 指定リビジョン群の子リビジョン群。

en: The set of all parents for all changesets in set.
ja: 指定リビジョン群ないし作業領域の、 全親リビジョン群。

en: First parent for all changesets in set, or the working directory.
ja: 指定リビジョン群ないし作業領域の、第1親リビジョン群。

en: Second parent for all changesets in set, or the working directory.
ja: 指定リビジョン群ないし作業領域の、第2親リビジョン群。

en: An empty set, if any revision in set isn't found; otherwise, all revisions in set.
ja: 指定リビジョン群に存在しないものがあれば空、でなければ指定リビジョン群。

en: Changeset with lowest revision number in set.
ja: 指定リビジョン群中で、 リビジョン番号が最小のもの。

en: Changeset with highest revision number in set.
ja: 指定リビジョン群中で、 リビジョン番号が最大のもの。

en: First n members of a set.
ja: 指定リビジョン群の冒頭 n 個。 無指定時は 1。

en: Sort set by keys.  The default sort order is ascending, specify a key as "-key" to sort in descending order.
ja: key でソート。デフォルトでは昇順、"-key" で降順。

en: An alias for "::." (ancestors of the working copy's first parent).
ja: "::." (作業領域の第1親の祖先リビジョン群) 記述の別名。

en: All changesets, the same as 0:tip.
ja: 全リビジョン。 "0:tip" と等価。

en: Revision Set Query
ja: リビジョン指定のための問い合わせ言語

en: all revisions converted from subversion
ja: Subversionから変換された全リビジョン群

en: Common sets
ja: 共通指定

en: File pattern sets
ja: ファイルパターン指定

en: Set Ancestry
ja: 祖先指定

en: Set Logic
ja: 論理式

en: 
    Caught keyboard interrupt, aborting.
ja: 
    キーボード入力によって中断されました。

en: can not read file "%s". Ignored.
ja: "%s" ファイルが読み込めません。

en: thg: command '%s' is ambiguous:
        %s
ja: thg: コマンド '%s' は曖昧です:
        %s

en: thg: unknown command '%s'
ja: thg: 不明なコマンド '%s'

en: thg %s: %s
ja: thg: %s: %s

en: abort: %s!
ja: 中止: %s!

en: abort: %s
ja: 中止: %s

en: invalid arguments
ja: 引数が正しくありません

en: unrecognized profiling format '%s' - Ignored
ja: 未知のプロファイル形式 '%s' - 無視されました

en: lsprof not available - install from http://codespeak.net/svn/user/arigo/hack/misc/lsprof/
ja: lsprof がインストールされていません - http://codespeak.net/svn/user/arigo/hack/misc/lsprof/

en: repository root directory or symbolic path name
ja: リポジトリのルートディレクトリまたはシンボリックパス名

en: enable additional output
ja: 追加情報を出力する

en: suppress output
ja: 出力を抑制する

en: display help and exit
ja: ヘルプを表示して終了する

en: start debugger
ja: デバッガを開始

en: print command execution profile
ja: コマンドの実行時プロファイルを出力

en: do not fork GUI process
ja: ダイアログプロセスを起動しない

en: always fork GUI process
ja: 常にダイアログプロセスを生成する

en: read file list from file
ja: ファイルリストをファイルから読み込む

en: read file list from file encoding utf-8
ja: UTF-8でファイルリストを読み込む

en: thg about
ja: thgについて

en: thg add [FILE]...
ja: thg add [ファイル]...

en: revision to annotate
ja: 情報を表示するリビジョン

en: initial search pattern
ja: 最初の検索パターン

en: invalid line number: %s
ja: 行番号が不正: %s

en: revision to archive
ja: アーカイブするリビジョン

en: merge with old dirstate parent after backout
ja: 打ち消しリビジョンを現親リビジョンとマージ

en: parent to choose when backing out merge
ja: 打ち消しリビジョンとのマージ対象 (非推奨)

en: revision to backout
ja: 打ち消すリビジョン

en: thg backout [OPTION]... [[-r] REV]
ja: thg backout [オプション]... [[-r] リビジョン]

en: the clone will include an empty working copy (only a repository)
ja: 作業領域の更新無し(管理領域のみの複製)

en: revision, tag or branch to check out
ja: 作業領域更新用リビジョン(タグ名／ブランチ名)

en: include the specified changeset
ja: 複製対象に含めるリビジョン

en: clone only the specified branch
ja: 指定ブランチのみを複製

en: use pull protocol to copy metadata
ja: メタデータのコピーに Pull を使用する

en: use uncompressed transfer (fast over LAN)
ja: 非圧縮での転送(LAN での高速転送用)

en: record user as committer
ja: ユーザをコミッタとして記録する

en: record datecode as commit date
ja: 日付をコミット日時として記録する

en: thg commit [OPTIONS] [FILE]...
ja: thg commit [オプション] [ファイル]...

en: a revision to send
ja: 送信するリビジョン

en: thg email [REVS]
ja: thg email [リビジョン]

en: use only one form to specify the revision
ja: このリビジョンを指定するにはフォームを一つだけ使って下さい。

en: thg forget [FILE]...
ja: thg forget [ファイル]...

en: revisions to graft
ja: 移植するリビジョン

en: You must provide revisions to graft
ja: 移植にはリビジョンを指定する必要があります

en: ignore case during search
ja: 検索で大文字小文字を無視する

en: thg help [COMMAND]
ja: thg help [コマンド]

en: global options:
ja: ユーザ設定:

en: use "thg help" for the full list of commands
ja: コマンド一覧は "thg help" を見て下さい

en: use "thg help" for the full list of commands or "thg -v" for details
ja: コマンド一覧を得るには "thg help" を、詳細を見るには "thg -v" を使ってください

en: use "thg -v help%s" to show aliases and global options
ja: エイリアスとオプションを見るには "thg -v help%s" を使ってください

en: use "thg -v help %s" to show global options
ja: オプションを見るには "thg -v help %s " を使ってください

en: list of commands:
ja: コマンド一覧:

en: 
    aliases: %s
ja: 
    エイリアス: %s

en: (no help text available)
ja: (ヘルプテキストがありません)

en: options:
ja: オプション:

en: no commands defined
ja: コマンドが定義されていません

en: Thg - TortoiseHg's GUI tools for Mercurial SCM (Hg)
ja: Thg - Mercurial SCM(Hg) のための TortoiseHgによるGUIツール

en: basic commands:
ja: 基本的なコマンド:

en:  (default: %s)
ja:  (デフォルト値: %s)

en: thg hgignore [FILE]
ja: thg hgignore [ファイル]

en: import to the patch queue (MQ)
ja: MQ にインポートする

en: thg import [OPTION] [SOURCE]...
ja: thg import [オプション] [ソース]...

en: thg init [DEST]
ja: thg init [作成先ディレクトリ]

en: (DEPRECATED)
ja: (非推奨)

en: open a new workbench window
ja: 新しいworkbenchウィンドウを開く

en: thg log [OPTIONS] [FILE]
ja: thg log [オプション] [ファイル]

en: revision to display
ja: 表示するリビジョン

en: thg manifest [-r REV] [FILE]
ja: thg manifest [-r リビジョン] [ファイル]

en: revision to merge
ja: マージ対象のリビジョン

en: thg merge [[-r] REV]
ja: thg merge [[-r] リビジョン]

en: Merge revision not specified or not found
ja: マージリビジョンが指定されていないか存在しません

en: keep original changesets
ja: 元リビジョンを維持

en: keep original branch names
ja: 元ブランチ名を維持

en: rebase from the specified changeset
ja: 指定リビジョンからの移動

en: rebase onto the specified changeset
ja: 移動先リビジョン

en: Rebase already in progress
ja: リベースは既に実行中です。

en: Resuming rebase already in progress
ja: リベースの再開は既に実行中です。

en: You must provide source and dest arguments
ja: 移動元と移動先を指定する必要があります

en: thg rejects [FILE]
ja: thg rejects [ファイル]

en: You must provide the path to a file
ja: ファイルに対するパスを指定する必要があります

en: thg remove [FILE]...
ja: thg remove [ファイル]...

en: field to give initial focus
ja: 初期化時にフォーカスを与えるフィールド

en: thg revert [FILE]...
ja: thg revert [ファイル]...

en: revision to update
ja: リビジョンを更新

en: name of the hgweb config file (serve more than one repository)
ja: hgweb 設定ファイル名 (複数のリポジトリを公開)

en: name of the hgweb config file (DEPRECATED)
ja: hgweb 設定ファイル名 (非推奨)

en: thg serve [--web-conf FILE]
ja: thg serve [--web-conf ファイル]

en: use <text> as commit message
ja: <テキスト>をコミットメッセージとして使う

en: show files without changes
ja: 変更の無いファイルを表示

en: show ignored files
ja: 無視対象のファイルを表示

en: thg status [OPTIONS] [FILE]
ja: thg status [オプション] [ファイル]

en: discard uncommitted changes (no backup)
ja: リビジョンを強制的に削除し、未コミット変更内容を破棄(保存無し)

en: do not back up stripped revisions
ja: バックアップ作成の抑止(非推奨)

en: revision to strip
ja: stripするリビジョン

en: replace existing tag
ja: 既存のタグを置換

en: make the tag local
ja: ローカルタグとして作成

en: revision to tag
ja: タグ付け対象リビジョン

en: remove a tag
ja: タグの削除

en: thg tag [-f] [-l] [-m TEXT] [-r REV] [NAME]
ja: thg tag [-f] [-l] [-m テキスト] [-r リビジョン] [名前]

en: wait until the second ticks over
ja: 2回目のシステムクロック通知まで待機する

en: notify the shell for paths given
ja: 渡されたパスをシェルに通知する

en: remove the status cache
ja: ステータスキャッシュを削除する

en: show the contents of the status cache (no update)
ja: ステータスキャッシュの中身を表示する(更新はされない)

en: update all repos in current dir
ja: このディレクトリにある全てのリポジトリを更新する

en: thg update [-C] [[-r] REV]
ja: thg update [-C] [[-r] リビジョン]

en: changeset to view in diff tool
ja: 差分表示ツールで表示するチェンジセット

en: revisions to view in diff tool
ja: 差分表示ツールで表示するリビジョン

en: bundle file to preview
ja: プレビューするバンドルファイル

en: launch visual diff tool
ja: GUI 差分表示ツールを起動する

en: print license
ja: ライセンス文書を表示

en: thg version [OPTION]
ja: thg version [オプション]

en: TortoiseHg Dialogs (version %s), Mercurial (version %s)
ja: TortoiseHg フロントエンド (バージョン %s), Mercurial (バージョン %s)

en: Location:
ja: 場所:

en: Update to:
ja: 更新先:

en: Options:
ja: オプション:

en: Discard remote changes, no backup (-C/--clean)
ja: リモートの未コミット変更内容の破棄(保存無し) (-C/--clean)

en: Perform a push before updating (-p/--push)
ja: 更新の前にプッシュする

en: Allow pushing new branches (--new-branch)
ja: 新規ブランチの反映を許可 (--new-branch)

en: Force push to remote location (-f/--force)
ja: 反映先にヘッドが増える場合でも実施 (-f/--force)

en: remove working directory
ja: 作業領域のファイルを削除

en: unknown revision!
ja: 不明なリビジョン

en: &Update
ja: 更新(&U)

en: Log
ja: ログ

en: Repositories
ja: リポジトリ

en: Running at %s
ja: %s にて動作中

en: Stopped
ja: 停止

en: TortoiseHg Web Server
ja: TortoiseHg ウェブサーバー

en: Web Server
ja: ウェブサーバー

en: Port:
ja: ポート:

en: Status:
ja: 状態:

en: Start
ja: 起動

en: Settings
ja: 設定

en: <unspecified>
ja: <未設定>

en: &True
ja: 有効(&T)

en: &False
ja: 無効(&F)

en: &Unspecified
ja: 未設定(&U)

en: Bold
ja: 太字

en: Italic
ja: 斜体

en: Underline
ja: 下線

en: &Set...
ja: 設定(&S)

en: &Clear
ja: デフォルトに戻す(&C)

en: Failed to load issue tracker: '%s': %s.
ja: 課題管理の読み込みに失敗しました: '%s': %s

en: &Browse...
ja: ブラウズ(&B)

en: UI Language
ja: UI 言語

en: Specify your preferred user interface language (restart needed)
ja: 使用する言語を指定します (設定後にWorkbenchの再起動が必要です)

en: Three-way Merge Tool
ja: 3-way マージツール

en: Graphical merge program for resolving merge conflicts.  If left unspecified, Mercurial will use the first applicable tool it finds on your system or use its internal merge tool that leaves conflict markers in place.  Choose internal:merge to force conflict markers, internal:prompt to always select local or other, or internal:dump to leave files in the working directory for manual merging
ja: マージ衝突を解決するためのGUIマージプログラムです。もし指定がない場合、Mercurialはシステムで最初に見つけたアプリケーションか衝突マークがある場所にインストールされているマージツールを使います。Mercurialの内部ツールを使う場合は internal:merge を、ローカルか他のリポジトリの変更かを毎回選びたい場合は internal:prompt を、手動でマージするために作業領域にファイルを残しておきたい場合は internal:dump を選択してください。

en: Visual Diff Tool
ja: GUI 差分表示ツール

en: Specify visual diff tool, as described in the [merge-tools] section of your Mercurial configuration files.  If left unspecified, TortoiseHg will use the selected merge tool. Failing that it uses the first applicable tool it finds.
ja: Mercurial設定ファイルの [merge-tools] セクションに記述されている GUI 差分表示ツール名を指定。未設定の場合、TortoiseHg はマージツールを差分表示に使用します。マージツールも設定されていない場合は最初に見つかったツールが使用されます。

en: Visual Editor
ja: GUI エディタ

en: CLI Editor
ja: コマンドラインエディタ

en: Shell
ja: シェル

en: Immediate Operations
ja: 即時実行コマンド

en: Space separated list of shell operations you would like to be performed immediately, without user interaction. Commands are "add remove revert forget". Default: None (leave blank)
ja: ユーザーの操作抜きですぐに実行して欲しいシェルのコマンドです。空白で区切られたリストで入力してください。コマンドは "add remove revert forget" です。 デフォルトは なし(空白のまま)です

en: Tab Width
ja: タブ文字の幅

en: Specify the number of spaces that tabs expand to in various TortoiseHg windows. Default: 8
ja: TortoiseHgのさまざまなウィンドウでタブを表示する場合に使う空白の数です。デフォルト値は8です。

en: Force Repo Tab
ja: リポジトリタブを常に表示

en: Always show repo tabs, even for a single repo. Default: False
ja: 一つのリポジトリだけであってもリポジトリタブを表示します。デフォルト: 表示しない

en: Monitor Repo Changes
ja: リポジトリの変更監視

en: Max Diff Size
ja: 最大差分サイズ

en: The maximum size file (in KB) that TortoiseHg will show changes for in the changelog, status, and commit windows. A value of zero implies no limit.  Default: 1024 (1MB)
ja: TortoiseHg がチェンジログビューア、ステータスダイアログ、コミットツールで表示する最大ファイルサイズ(KB単位)を指定。0が指定された場合は無制限となります。デフォルトでは1024(1MB)です。

en: Fork GUI
ja: GUI をフォーク

en: Full Path Title
ja: 絶対パス表示

en: Show a full directory path of the repository in the dialog title instead of just the root directory name.  Default: False
ja: ダイアログタイトルにルートディレクトリ名の代わりに絶対パスを表示します。デフォルトでは無効です。

en: Auto-resolve merges
ja: マージを自動解消

en: Workbench
ja: ワークベンチ

en: Single Workbench Window
ja: Workbenchウィンドウを
    一つだけにする

en: Default widget
ja: 初期設定ウィジェット

en: Select the initial widget that will be shown when opening a repository. Default: revdetails
ja: リポジトリを開いた時に最初に表示されるウィジェットを設定します。デフォルトではリビジョン詳細が開きます。

en: Select the initial revision that will be selected when opening a repository.  You can select the "current" (i.e. the working directory parent), the current "tip" or the working directory ("workingdir"). Default: current
ja: リポジトリを開いた時に選択されるリビジョンを指定します。選択肢は"current"(作業領域の親)、"tip"、"workingdir"(作業領域)です。デフォルトは"current"です。

en: Open new tabs next
    to the current tab
ja: 新規タブを現在の
    タブの隣に開く

en: Should new tabs be open next to the current tab? If False new tabs will be open after the last tab. Default: True
ja: 現在のタブの隣に新しいタブを開きたいですか? もし無効であれば、新しいタブは最後のタブの後に開かれます。デフォルトは有効です。

en: Author Coloring
ja: コミッタの色分け

en: Task Tabs
ja: タスクタブ

en: Task Toolbar Order
ja: タスクツールバーの 順番

en: Long Summary
ja: 長めの要約行

en: Log Batch Size
ja: ログ読み込み件数

en: The number of revisions to read and display in the changelog viewer in a single batch. Default: 500
ja: 1回の処理で何件のチェンジセットを読み込んで表示するか。デフォルトでは500件。

en: Dead Branches
ja: 削除済みブランチ

en: Branch Colors
ja: ブランチの色

en: Hide Tags
ja: 非表示タグ

en: Activate Bookmarks
ja: ブックマークを有効化

[ctx: config item]
en: Commit
ja: コミット

en: Username
ja: ユーザ名

en: Name associated with commits.  The common format is:<br>Full Name &lt;email@example.com&gt;
ja: コミットに結びつける名前です。共通フォーマットは <br>Full Name &lt;email@example.com&gt;<br> です。

en: Summary Line Length
ja: 要約行文字数

en: Suggested length of commit message lines. A red vertical line will mark this length.  CTRL-E will reflow the current paragraph to the specified line length. Default: 80
ja: コミットメッセージの一行の長さを示します。赤い縦の線がこの長さに表示します。CTRL-Eで、現在の段落を指定した長さで折り返します。デフォルトは80です。

en: Close After Commit
ja: コミット後に閉じる

en: Close the commit tool after every successful commit.  Default: False
ja: コミットが成功したらそのコミットツールを閉じます。デフォルトでは無効です。

en: Push After Commit
ja: コミット後にプッシュ

en: Attempt to push to specified URL or alias after each successful commit.  Default: No push
ja: コミットが成功するたびに指定したURLかエイリアスにプッシュします。デフォルトはプッシュしません。

en: Auto Commit List
ja: 自動コミットファイル

en: Auto Exclude List
ja: 自動除外ファイル

en: English Messages
ja: 英語メッセージ

en: Generate English commit messages even if LANGUAGE or LANG environment variables are set to a non-English language. This setting is used by the Merge, Tag and Backout dialogs. Default: False
ja: LANGUAGEやLANG環境変数が英語ではない言語に設定されていたとしても、英語のコミットメッセージを作成します。この設定はマージ、タグ、バックアウトの各ダイアログで使われます。デフォルト値は無効です。

en: New Commit Phase
ja: コミットの初期フェーズ

en: The phase of new commits. Default: draft
ja: 新しいコミットの初期フェーズです。デフォルトではdraftです。

en: Secret MQ Patches
ja: MQパッチをSecretに

en: Make MQ patches secret (instead of draft). Default: False
ja: MQパッチを(draftの代わりに)Secretに設定します。デフォルトでは無効です。

en: Monitor working<br>directory changes
ja: 作業領域の変更を監視

en: Confirm adding unknown files
ja: 未知のファイルを追加時に確認

en: Confirm deleting files
ja: ファイルの削除を確認する

en: Sync
ja: 同期

en: After Pull Operation
ja: プル後の処理

en: Default Push
ja: デフォルトプッシュ

en: Select the revisions that will be pushed by default, whenever you click the Push button.<ul><li><b>all</b>: The default. Push all changes in <i>all branches</i>.<li><b>branch</b>: Push all changes in the <i>current branch</i>.<li><b>revision</b>: Push the changes in the current branch <i><u>up to</u> the current revision</i>.</ul><p>Default: all
ja: プッシュボタンを押した時にデフォルトでプッシュするリビジョンを選択します。
    <ul><li><b>all</b>: デフォルトです。<i>すべてのブランチ</i>の変更をプッ
    シュします。<li><b>branch</b>: <i>現在のブランチ</i>の変更をプッシュし
    ます。<li><b>revision</b>: 現在のブランチの<i>現在のリビジョンまで</i>
    をプッシュします。</ul><p>デフォルトはallです。

en: SSH Command
ja: SSH コマンド

en: Command to use for SSH connections.<p>Default: "ssh" or "TortoisePlink.exe -ssh -2" (Windows)
ja: SSH 接続に使用するコマンド。<p>デフォルト: "ssh" または "TortoisePlink.exe -ssh -2" (Windows)

en: Server
ja: サーバー

en: <b>Repository Details:</b>
ja: <b>リポジトリの詳細:</b>

en: Repository name to use in the web interface, and by TortoiseHg as a shorthand name.  Default is the working directory.
ja: このウェブサーバで使うリポジトリ名とTortoiseHgが使う短い名前。初期設定は作業領域。

en: Encoding
ja: 文字エンコーディング

en: Character encoding of files in the repository, used by the web interface and TortoiseHg.
ja: リポジトリ内のファイルの文字エンコーディング。 ウェブインターフェースと TortoiseHg で利用。

en: 'Publishing' repository
ja: 「公開」リポジトリ

en: Controls draft phase behavior when working as a server. When true, pushed changesets are set to public in both client and server and pulled or cloned changesets are set to public in the client. Default: True
ja: サーバとして機能する際の、 draft フェーズに対する挙動の設定。 True の場合、クライアントから反映されたリビジョンのフェーズは、クライアント / サーバ双方で public 化され、クライアントに取り込み、または複製されたリビジョンのフェーズは、クライアント側でのみ public 化されます。 デフォルト: True

en: <b>Web Server:</b>
ja: <b>Webサーバー:</b>

en: Textual description of the repository's purpose or contents.
ja: リポジトリの目的または内容に関する説明文。

en: Contact
ja: 連絡先

en: Name or email address of the person in charge of the repository.
ja: このリポジトリの管理者の名前もしくはメールアドレス。

en: Style
ja: テーマ

en: Which template map style to use
ja: どのテンプレートをテーマとして使用するか。

en: Archive Formats
ja: アーカイブ形式

en: Comma separated list of archive formats allowed for downloading
ja: ダウンロード可能なアーカイブ形式をカンマ区切りで指定。

en: Port
ja: ポート番号

en: Port to listen on
ja: サーバ待ち受けポート番号

en: Push Requires SSL
ja: SSL プッシュ

en: Whether to require that inbound pushes be transported over SSL to prevent password sniffing.
ja: プッシュする際、パスワードの傍受を防ぐために SSL を使った通信を強制する

en: Stripes
ja: ストライプ表示

en: How many lines a "zebra stripe" should span in multiline output. Default is 1; set to 0 to disable.
ja: 複数行の出力の際に何行ごとに異なる色の行を入れるかを指定。デフォルトでは1で、0にすると無効になります。

en: Max Files
ja: 最大ファイル数

en: Maximum number of files to list per changeset. Default: 10
ja: 各チェンジセットで表示する最大ファイル数。デフォルト: 10

en: Max Changes
ja: 最大変更数

en: Maximum number of changes to list on the changelog. Default: 10
ja: チェンジログで表示する最大チェンジセット数。デフォルト: 10

en: Allow Push
ja: プッシュを許可する

en: Whether to allow pushing to the repository. If empty or not set, push is not allowed. If the special value "*", any remote user can push, including unauthenticated users. Otherwise, the remote user must have been authenticated, and the authenticated user name must be present in this list (separated by whitespace or ","). The contents of the allow_push list are examined after the deny_push list.
ja: リポジトリへのプッシュを許可するユーザ名の一覧。空欄または未設定の場合はプッシュは許可されません。"*" の場合は認証されてないユーザも含めて誰でもプッシュ可能となります。ユーザ名をカンマ区切り(空白文字でも可)で指定された場合は、そのユーザは認証が必要となります。allow_push 一覧は deny_push 一覧の後に適用されます。

en: Deny Push
ja: プッシュを拒否する

en: Whether to deny pushing to the repository. If empty or not set, push is not denied. If the special value "*", all remote users are denied push. Otherwise, unauthenticated users are all denied, and any authenticated user name present in this list (separated by whitespace or ",") is also denied. The contents of the deny_push list are examined before the allow_push list.
ja: リポジトリへのプッシュを拒否するユーザ名の一覧。空欄または未設定の場合はプッシュは拒否されません。"*" の場合は全てのユーザがプッシュを拒否されます。それ以外の場合、未認証ユーザは全て拒否され、認証ユーザについてもここにユーザ名をカンマ区切り(空白文字でも可)で指定された場合は拒否されます。deny_push 一覧は allow_push 一覧の前に適用されます。

en: Proxy
ja: プロキシ

en: Host
ja: ホスト名

en: Host name and (optional) port of proxy server, for example "myproxy:8000"
ja: プロキシサーバのホスト名とポート番号。例: "myproxy:8000"

en: Bypass List
ja: 除外ホスト名

en: Optional. Comma-separated list of host names that should bypass the proxy
ja: 任意。プロキシサーバを使用しないホスト名をカンマ区切りで指定。

en: Optional. User name to authenticate with at the proxy server
ja: 任意。プロキシサーバの認証に必要なユーザ名。

en: Password
ja: パスワード

en: Optional. Password to authenticate with at the proxy server
ja: 任意。プロキシサーバの認証に必要なパスワード。

en: Email address to use in the "From" header and for the SMTP envelope
ja: From(送信者)として使用するメールアドレス。

en: Comma-separated list of recipient email addresses
ja: 送信先のメールアドレスをカンマ区切りで指定。

en: Comma-separated list of carbon copy recipient email addresses
ja: CCとして送るメールアドレスをカンマ区切りで指定。

en: Comma-separated list of blind carbon copy recipient email addresses
ja: BCCとして送るメールアドレスをカンマ区切りで指定。

en: method
ja: メール送信方法

en: Optional. Method to use to send email messages. If value is "smtp" (default), use SMTP (configured below).  Otherwise, use as name of program to run that acts like sendmail (takes "-f" option for sender, list of recipients on command line, message on stdin). Normally, setting this to "sendmail" or "/usr/sbin/sendmail" is enough to use sendmail to send messages.
ja: 任意。メールを送信する方法。設定値が"smtp"(デフォルト)の場合はSMTP(下で設定可能)が使用されます。もしくはsendmailのようなメール送信プログラムの名前を指定することもできます("-f" オプションで送信者と宛先メールアドレスの一覧、本文は標準入力)。その場合、通常は "sendmail" や "/usr/sbin/sendmail" で大丈夫なはずです。

en: SMTP Host
ja: SMTP ホスト名

en: Host name of mail server
ja: メールサーバのホスト名

en: SMTP Port
ja: SMTP ポート番号

en: Port to connect to on mail server. Default: 25
ja: メールサーバに接続するときのポート番号。デフォルトでは25。

en: SMTP TLS
ja: SMTP TLS 設定

en: Method to enable TLS when connecting to mail server. Default: none
ja: メールサーバ接続における TLS 接続の有無 / 方式の指定。

en: SMTP Username
ja: SMTP ユーザ名

en: Username to authenticate to mail server with
ja: メールサーバの認証に使用するユーザ名

en: SMTP Password
ja: SMTP パスワード

en: Password to authenticate to mail server with
ja: メールサーバの認証に使用するパスワード

en: Local Hostname
ja: ローカルホスト名

en: Hostname the sender can use to identify itself to the mail server.
ja: 送信者自信をメールサーバが識別するために使うホスト名。

en: Diff and Annotate
ja: 差分と由来情報

en: Patch EOL
ja: パッチ改行文字

en: Normalize file line endings during and after patch to lf or crlf.  Strict does no normalization.  Auto does per-file detection, and is the recommended setting. Default: strict
ja: 改行文字を LF または CRLF に正規化します。"strict" は正規化しません。ファイルごとに改行文字を検出する "auto" が推奨設定です。デフォルトは "strict" です。

en: Git Format
ja: Git拡張形式

en: Use git extended diff header format. Default: False
ja: git 拡張差分ヘッダ形式を使用する。デフォルトで無効。

en: MQ Git Format
ja: MQ Gitフォーマット

en: No Dates
ja: 日付を非表示

en: Do not include modification dates in diff headers. Default: False
ja: 差分ヘッダに日付を表示しないようにします。デフォルトでは無効。

en: Show Function
ja: 関数名の表示

en: Show which function each change is in. Default: False
ja: どの関数が変更されたのかを表示する。デフォルトで無効。

en: Ignore White Space
ja: 空白文字を無視

en: Ignore white space when comparing lines in diff views. Default: False
ja: 差分表示時に、行の差分を比較する時に空白を無視します。デフォルト値は無効です。

en: Ignore WS Amount
ja: 空白文字数の無視

en: Ignore changes in the amount of white space in diff views. Default: False
ja: 差分表示時に、空白スペースの量を無視します。デフォルト値は無効です。

en: Ignore Blank Lines
ja: 空行を無視

en: Ignore changes whose lines are all blank in diff views. Default: False
ja: 差分表示時に、変更が空白行である場合に無視します。デフォルト値は無効です。

en: <b>Annotate:</b>
ja: <b>由来情報:</b>

en: Fonts
ja: フォント

en: Message Font
ja: メッセージフォント

en: Font used to display commit messages. Default: monospace 10
ja: コミットメッセージの表示に使われるフォントです。デフォルトはmonospaceの10ポイントです。

en: Diff Font
ja: 差分フォント

en: Font used to display text differences. Default: monospace 10
ja: 差分表示に使われるフォントです。デフォルトはmonospaceの10ポイントです。

en: ChangeLog Font
ja: チェンジログフォント

en: Font used to display changelog data. Default: monospace 10
ja: チェンジログを表示するフォントの設定です。デフォルトは monospace の10ポイントです。

en: Output Font
ja: コマンド出力フォント

en: Font used to display output messages. Default: sans 8
ja: コマンド出力メッセージを表示するフォントの設定です。デフォルトは sans の8ポイントです。

en: Extensions
ja: エクステンション

en: Tools
ja: カスタムツール

en: Hooks
ja: フック

en: Issue Tracking
ja: 課題管理

en: Issue Regex
ja: 課題の正規表現

en: Defines the regex to match when picking up issue numbers.
ja: 課題番号にマッチする正規表現を定義

en: Issue Link
ja: 課題へのリンク

en: Inline Tags
ja: インラインタグ

en: Show tags at start of commit message.
ja: コミットメッセージの最初にタグを表示します。

en: Mandatory Issue Reference
ja: 課題へのリンクを必須にする

en: Issue Tracker Plugin
ja: 課題管理プラグイン

en: Configures a COM IBugTraqProvider or IBugTraqProvider2 issue tracking plugin.
ja: COM IBugTraqProvider か IBugTraqProvider2 課題管理プラグインの設定

en: Configure Issue Tracker
ja: 課題管理設定

en: Configure the selected COM Bug Tracker plugin.
ja: 選択したCOMバグトラックプラグインを設定します

en: Issue Tracker Trigger
ja: 課題管理トリガー

en: Changeset Link
ja: リビジョンリンク

en: Path to review board example "http://demo.reviewboard.org"
ja: レビューボードへのパス (例: "http://demo.reviewboard.org")

en: User name to authenticate with review board
ja: レビューボードの認証に使うユーザー名

en: Password to authenticate with review board
ja: レビューボードの認証に使うパスワード

en: Server Repository ID
ja: サーバーリポジトリID

en: The default repository id for this repo on the review board server
ja: レビューボードサーバーでの、このリポジトリのリポジトリID

en: Target Groups
ja: ターゲットグループ

en: A comma separated list of target groups
ja: カンマ区切りのターゲットグループのリスト

en: Patterns
ja: パターン

en: Size
ja: サイズ

en: System Cache
ja: システムキャッシュ

en: Largefiles
ja: 大容量ファイル

en: Files with names meeting the specified patterns will be automatically added as largefiles
ja: このファイルパターンに合致したファイルは自動的に大容量バイナリファイルとして追加されます

en: Minimum Size
ja: 最小サイズ

en: Files of at least the specified size (in megabytes) will be added as largefiles
ja: 大容量バイナリファイルととして追加する時の個々のファイルの最小サイズ(Mバイト)

en: User Cache
ja: ユーザーキャッシュ

en: Path to the directory where a user's cache of largefiles will be stored
ja: 大容量ファイルのユーザが持つキャッシュを保存するディレクトリへのパスを設定してください。

en: Servers
ja: サーバー

en: Key ID
ja: 鍵 ID

en: TortoiseHg Settings
ja: TortoiseHg 設定

en: Iniparse package not found
ja: iniparse パッケージがありません

en: Can't change settings without iniparse package - view is readonly.
ja: iniparse パッケージがないため設定を変更できません - 読み取り専用

en: %s's global settings
ja: %s のユーザ設定

en: No repository found
ja: リポジトリがありません

en: no repo at
ja: 以下にリポジトリはありません:

en: %s repository settings
ja: %s リポジトリ設定

en: Restart all TortoiseHg applications for the following changes to take effect:
ja: 以下の変更を有効にするために、すべての TortoiseHg アプリケーションを再起動してください:

en: Apply changes before exit?
ja: 閉じる前に設定を保存しますか?

en: &No (discard changes)
ja: いいえ (変更を破棄)

en: Reload
ja: 再読み込み

en: Settings File:
ja: 設定ファイル:

en: Confirm Save
ja: 保存確認

en: Save changes before editing?
ja: 編集する前に変更を保存しますか?

en: &Save
ja: 保存(&S)

en: Confirm Reload
ja: 再読み込みの確認

en: Unsaved changes will be lost.
    Do you want to reload?
ja: 保存されていない変更が破棄されます。
    本当に再読み込みしてもよろしいですか？

en: Unable to create a Mercurial.ini file
ja: Mercurial.ini ファイルを作成できませんでした

en: Insufficient access rights, reverting to read-only mode.
ja: アクセス権限が十分ではありません。読み込み専用モードに戻します

en: Context Menu
ja: 右クリックメニュー

en: Top menu items:
ja: トップメニューとして表示:

en: Sub menu items:
ja: サブメニューとして表示:

en: Menu Behavior
ja: メニューの振る舞い

en: Hide context menu outside repositories
ja: リポジトリ外のコンテキストメニューを隠す

en: Do not show menu items on unversioned folders (use shift + click to override)
ja: 管理下にないフォルダーの上でメニューを表示しない(上書きするには shift + クリックをしてください)

en: Icons
ja: アイコン

en: Overlays
ja: アイコンオーバーレイ

en: Enabled overlays
ja: オーバーレイを有効化

en: Local disks only
ja: ローカルのみ

en: Enabled Overlay Handlers
ja: オーバーレイハンドラーを有効化

en: Warning: affects all Tortoises, logoff required after change
ja: 警告: すべての Tortoise に影響します。変更の後ログオフする必要があります。

en: Added
ja: 追加済み

en: Locked*
ja: ロック中*

en: Ignored*
ja: 無視*

en: Unversioned
ja: バージョン管理外

en: Readonly*
ja: 読み取り専用*

en: Deleted*
ja: 削除済み*

en: *: not used by TortoiseHg
ja: *: TortoiseHgでは使われていません

en: Taskbar
ja: タスクバー

en: Show Icon
ja: トレイアイコンの表示

en: Highlight Icon
ja: トレイアイコンの点滅

en: Delete the current shelf file
ja: 現在のシェルフファイルを削除します

en: Left Toolbar
ja: 左ツールバー

en: Delete selected chunks
ja: 選択したチャンクを削除します

en: Move all files right
ja: すべてのファイルを右に移動

en: Move selected file right
ja: 選択したファイルを右に移動

en: Edit file
ja: ファイルを編集

en: Move selected chunks right
ja: 選択したチャンクを右に移動

en: Refresh Toolbar
ja: 再読み込みツールバー

en: Refresh
ja: 再読み込み

en: New Shelf
ja: 新しいシェルフ

en: Right Toolbar
ja: 右ツールバー

en: Move selected chunks left
ja: 選択したチャンクを左に移動

en: Move selected file left
ja: 選択したファイルを左に移動

en: Move all files left
ja: すべてのファイルを左に移動

en: Backup copies of modified files can be found in .hg/Trashcan/
ja: 変更されたファイルは .hg/Trashcan/ にバックアップされます

en: TortoiseHg Shelve - %s
ja: TortoiseHg シェルフ - %s

en: Are you sure?
ja: 本当に削除しますか?

en: TortoiseHg New Shelf Name
ja: TortoiseHg 新しいシェルフ名

en: Specify name of new shelf
ja: 新しいシェルフの名前を指定してください

en: Bad filename
ja: ファイル名が不正です

en: File already exists
ja: ファイルがすでに存在しています

en: A shelf file of that name already exists
ja: その名前のシェルフファイルはすでに存在しています

en: New shelf created
ja: 新しいシェルフを作成しました

en: Delete shelf file %s?
ja: シェルフファイル %s を削除しますか?

en: Shelf deleted
ja: シェルフを削除しました

en: Revert all working copy changes?
ja: 作業領域での変更をすべて復旧しますか?

en: Clear contents of shelf file %s?
ja: シェルフファイル %s の中身を削除しますか?

en: Shelf cleared
ja: シェルフを空にしました

en: Shelf: %s
ja: シェルフ: %s

en: Patch: %s
ja: パッチ: %s

en: Key:
ja: 鍵:

en: Local sign
ja: ローカルな署名

en: Sign even if the sigfile is modified (-f/--force)
ja: 署名ファイルが変更されていても署名 (-f/--force)

en: No commit
ja: コミットしない

en: Use custom commit message:
ja: カスタムコミットメッセージを使用する:

en: &Sign
ja: 署名(&S)

en: Sign - %s
ja: 署名 - %s

en: Signature has been added
ja: 署名しました

en: Repository command still running
ja: リポジトリのコマンドがまだ動作しています

en: Filter:
ja: フィルター:

en: Check all files
ja: すべてのファイルを選択

en: Uncheck all files
ja: 選択をすべて解除

en: Status File List Toolbar
ja: ステータスファイルリストツールバー

en: Remove filter, show root
ja: フィルタをクリアしてルートを表示

en: %s - status (selection filtered)
ja: %s - 状態 (選択がフィルター済み)

en: %s - status
ja: %s - 状態

en: Check
ja: チェック

en: Uncheck
ja: チェックを外す

en: status
ja: 状態

en: No appropriate files
ja: 適切なファイルがありません

en: No files found for this operation
ja: この操作が可能なファイルが見つかりません

en: Stat
ja: 状態

en: Filename
ja: ファイル名

en: Size (KB)
ja: サイズ (KB)

en: Checked count: %d
ja: チェック数: %d

en: , resolved merge
ja: 、マージ解消済み

en: , unresolved merge
ja: 、マージ未解消

en: %s is modified
ja: %s は変更されています

en: modified
ja: 変更

en: added
ja: 追加

en: removed
ja: 削除

en: unknown
ja: 不明

en: missing
ja: 紛失

en: %s is ignored
ja: %s は無視されています

en: ignored
ja: 無視

en: %s is not modified (clean)
ja: %s は変更されていません(クリーン)

en: clean
ja: クリーン

en: %s is a dirty subrepo
ja: %s は変更されているサブリポジトリです

en: subrepo
ja: サブリポ

en: Check for incoming changes from selected URL
ja: 指定のURLからプルできるか(取り込めるか)確認

en: Pull incoming changes from selected URL
ja: 指定したURLからプルする(取り込む)

en: Detect outgoing changes to selected URL
ja: 指定のURLにプッシュ(送信)する内容があるか確認

en: Push outgoing changes to selected URL
ja: 指定のURLにプッシュ(送信)

en: Email outgoing changesets for remote repository
ja: 連携先リポジトリとの差分をメールする

en: Unbundle
ja: バンドルファイルの適用

en: <b>Selected Options:</b>
ja: <b>選択したオプション:</b>

en: Path Edit Toolbar
ja: パス編集ツールバー

en: Security
ja: セキュリティ

en: Manage HTTPS connection security and user authentication
ja: HTTPS接続と認証の設定

en: Save
ja: 保存

en: Save current URL under an alias
ja: このURLをエイリアスをつけて保存

en: Paths in Repository Settings:
ja: リポジトリで設定されているパス:

en: Related Paths:
ja: 関連パス:

en: branch:
ja: ブランチ:

en: bookmark:
ja: ブックマーク:

en: rev: %d (%s)
ja: リビジョン: %d (%s)

en: Post Pull:
ja: プル後の処理:

en: &Edit...
ja: 編集(&E)...

en: &Remove...
ja: 削除(&R)...

en: Repository not local
ja: リポジトリがローカルではありません

en: A terminal shell cannot be opened for remote
ja: リモートに対して、シェルターミナルを開くことはできません

en: Delete %s from your repo configuration file?
ja: %s をリポジトリの設定ファイルから削除しますか?

en: Please set a valid URL to continue.
ja: 続ける前に URL を正しく設定してください。

en: No remote repository URL or path set
ja: 反映先のURLかパスが設定されていません

en: No valid <i>default</i> remote repository URL or path has been configured for this repository.<p>Please type and save a remote repository path on the Sync widget.
ja: このリポジトリには、<i>デフォルト</i>の反映先リポジトリURLかパスが設定されていません。<p>同期ウィジェットで反映先リポジトリパスを入力し、保存してください。

en: Redundant authentication info
ja: 不必要な認証情報

en: You have authentication info configured for this host and inside this URL.  Remove authentication info from this URL?
ja: 指定されたURLにはそのホストに対する認証情報(パスワード等)が埋め込まれています。URLから認証情報を削除しますか?

en: sync command already running
ja: 同期コマンドが既に実行中です

en: Getting incoming changesets from %s...
ja: %s から取り込めるチェンジセットがあるか確認中...

en: Found incoming changesets from %s
ja: %s から取り込めるチェンジセットがあります

en: No incoming changesets from %s
ja: %s から取り込めるチェンジセットはありません

en: Incoming from %s aborted, ret %d
ja: %s からの取り込めるチェンジセットの確認が中断されました。 %d

en: Pulling from %s...
ja: %s からプル(取り込み)中...

en: Pull from %s completed
ja: %s からのプル(取り込み)を完了しました

en: Pull from %s aborted, ret %d
ja: %s からのプル(取り込み)が中断されました。 %d

en: Merge caused file conflicts
ja: マージによるファイルの衝突

en: File conflicts need to be resolved
ja: 変更が衝突しました。解消してください。

en: Finding outgoing changesets to %s...
ja: %s へ送信できるチェンジセットを確認中...

en: %d outgoing changesets to %s
ja: %d 件のチェンジセットを %s に送信できます

en: No outgoing changesets to %s
ja: %s に送信できるチェンジセットはありません

en: Outgoing to %s aborted, ret %d
ja: %s への送信確認が中断されました: %d

en: %s (submitted)
ja: %s (送信完了)

en: %s (pending)
ja: %s (保留中)

en: Unable to parse p4pending output
ja: p4pendingの出力結果を解析できませんでした

en: %d pending changelists found
ja: %d 個の保留中の変更リストが見つかりました

en: No pending Perforce changelists
ja: 保留中の Perforce 変更リストはありません

en: Aborted p4pending
ja: p4pending 中断

en: Unable to determine pending changesets
ja: 保留中の変更リストを決定できません

en: Confirm Push to remote Repository
ja: プッシュの確認

en: Push to remote repository
    %s
    ?
ja: リモートリポジトリへプッシュしてもよろしいですか？
    %s

en: Push to %s aborted
ja: %s への送信が中断されました

en: Pushing to %s...
ja: %s に送信中...

en: Push to %s completed
ja: %s への送信が完了しました

en: Push to %s aborted, ret %d
ja: %s への送信が中断されました: %d

en: One or more of the changesets that you are attempting to push involve the creation of a new branch.  Do you want to create a new branch in the remote repository?
ja: これからプッシュするチェンジセットは新しいブランチを作成します。連携先に新しいブランチを作成しますか？

en: Determining outgoing changesets to email...
ja: メール送信するチェンジセットを決定中...

en: No outgoing changesets
ja: 送信確認するチェンジセットがありません

en: Outgoing aborted, ret %d
ja: 送信確認を中断しました: %d

en: Select bundle file
ja: バンドルファイルを指定

en: Bundle files (*.hg)
ja: バンドルファイル (*.hg)

en: Unable to remove URL
ja: URLを削除できません

en: Post Pull Behavior
ja: プル後の処理

en: Select post-pull operation for this repository
ja: このリポジトリでのプル後の処理を選んでください

en: None - simply pull changesets
ja: なにもしない - 単にチェンジセットをプルします

en: Update - pull, then try to update
ja: 更新 - プルしてから更新します

en: Fetch - use fetch (auto merge pulled changes)
ja: Fetch - Fetch拡張を使う (プルした変更を自動でマージする)

en: Fetch - use fetch extension (fetch is not active!)
ja: fetch - Fetch拡張を使う (フェッチが有効化されていません!)

en: Rebase - rebase local commits above pulled changes
ja: リベース - プルした変更の上にローカルコミットをリベースします

en: Rebase - use rebase extension (rebase is not active!)
ja: リベース - リベース拡張を使う (リベース拡張が無効です!)<

en: <a href="config">Launch settings tool...</a>
ja: <a href="config">設定ツールを開く...</a>

en: Unable to save post pull operation
ja: プル後の処理を保存できません

en: Save Path
ja: パスを保存

en: Alias
ja: エイリアス

en: Remove authentication data from URL
ja: URLから認証情報(パスワード等)を削除する

en: User authentication data should be associated with the hostname using the security dialog.
ja: ユーザーの認証情報は、セキュリティダイアログでホスト名と結びつける必要があります

en: Update subrepo paths
ja: サブリポジトリのパスを更新

en: Unable to save an URL
ja: URLを保存できません

en: Confirm URL replace
ja: URLの置き換え確認

en: %s already exists, replace URL?
ja: %s はすでにあります。URLを置き換えますか?

en: Security:
ja: セキュリティ:

en: <b>Host:</b> %s
ja: <b>ホスト名:</b> %s

en: Secure HTTPS Connection
ja: 安全なHTTPS接続

en: Verify with Certificate Authority certificates (best)
ja: 認証局の証明書を使って有効性を確認(一番良い)

en: Verify with stored host fingerprint (good)
ja: 保存されているホストのフィンガープリントを使って有効性を確認(良い)

en: No host validation, but still encrypted (bad)
ja: ホストの有効性を確認しないが、暗号化はする(悪い)

en: ### host certificate fingerprint ###
ja: ### ホストの証明書フィンガープリント ###

en: Query
ja: クエリー

en: User Authentication
ja: ユーザー認証情報

en: Mercurial keyring extension is enabled. Passwords will be stored in a platform-native secure method.
ja: Mercurialのkeyring拡張が有効です。パスワードはプラットフォームに依存する安全な方法で保存されます

en: Certificate Query Error
ja: 証明書クエリーエラー

en: Unable to save authentication
ja: 証明情報を保存できません

en: %s - sync options
ja: %s - 同期の設定

en: Allow push of a new branch (--new-branch)
ja: 新規ブランチの反映を許可 (--new-branch)

en: Force push or pull (override safety checks, --force)
ja: push や pull を強制 (安全確認を無効化 --force)

en: Temporarily disable configured HTTP proxy
ja: HTTP プロキシの設定を一時的に無効化

en: Emit debugging output (--debug)
ja: デバッグ出力する (--debug)

en: Work on patch queue (--mq)
ja: パッチキューを使う (--mq)

en: Tag - %s
ja: タグ - %s

en: Tag:
ja: タグ:

en: Tagged:
ja: タグリビジョン:

en: Local tag
ja: ローカルタグ

en: Replace existing tag (-f/--force)
ja: 既存のタグを置換 (-f/--force)

en: Use English commit message
ja: 英語のコミットメッセージを使用する

en: local
ja: ローカル

en: Move
ja: 移動

en: Moved tag %s to changeset %s (from changeset %s)
ja: タグ %s をチェンジセット %s に (チェンジセット%sから) 移動しました

en: Added tag %s for changeset %s
ja: %s タグをチェンジセット %s に追加しました

en: Tag '%s' has been moved
ja: '%s' タグを移動しました

en: Tag '%s' has been added
ja: タグ '%s' を追加しました

en: Removed tag %s
ja: %s タグを削除

en: Tag '%s' has been removed
ja: '%s' タグを削除しました

en: Patch files (*.diff *.patch)
ja: パッチファイル (*.diff *.patch)

en: Import - %s
ja: インポート - %s

en: Browse Directory...
ja: ディレクトリの選択...

en: Import from Clipboard
ja: クリップボードからインポート

en: Do not strip paths (-p0), required for SVN patches
ja: パス要素を除去しない(-p0)。SVNパッチに必要です

en: Preview:
ja: プレビュー:

en: Shelf
ja: シェルフ

en: Checking working directory status...
ja: 作業領域の状態を調べています...

en: &Import
ja: インポート(&I)

en: Working directory is not clean!  <a href="view">View changes...</a>
ja: 作業領域がクリーンでありません! <a href="view">変更を見る...</a>

en: Select patches
ja: パッチを指定して下さい

en: Select Directory containing patches
ja: パッチがあるディレクトリを指定して下さい

en: %s patches
ja: %s パッチ

en: %s will be imported to
ja: %s のインポート先

en: Nothing to import
ja: インポートするパッチがありません

en: Strip:
ja: 削除:

en: Discard local changes, no backup (-f/--force)
ja: ローカルの変更を破棄する (バックアップなし, -f/--force)

en: No backup (-n/--nobackup)
ja: バックアップなし (-n/--nobackup)

en: <b>%d changeset</b> will be stripped | <b>%d changesets</b> will be stripped
ja[0]: <b>%d つのチェンジセット</b>が削除されます

en: Unknown revision!
ja: 不明なリビジョンです

en: Detected uncommitted local changes.
ja: コミットしていない変更があります

en: Confirm Strip
ja: 削除の確認

en: Strip - %s
ja: リビジョンの削除 - %s

en: &Strip
ja: 削除(&S)

en: Parent 1:
ja: 親リビジョン1:

en: Parent 2:
ja: 親リビジョン2:

en: List updated files (--verbose)
ja: 更新したファイルを表示 (--verbose)

en: Discard local changes, no backup (-C/--clean)
ja: ローカルの変更を破棄する (バックアップなし, -C/--clean)

en: Always merge (when possible)
ja: 可能なときは常にマージ

en: (same as parent)
ja: (親リビジョンと同じ)

en: Activate bookmark?
ja: ブックマークを有効化しますか?

en: The selected revision (%s) has a bookmark on it called "<i>%s</i>".<p>Do you want to activate it?<br></b><i>You can disable this prompt by configuring Settings/Workbench/Activate Bookmarks</i>
ja: 選択したリビジョン (%s) には "<i>%s</i>" と呼ばれるブックマークがあります<p>このブックマークを有効化しますか?<br><i>このプロンプトは 設定->ワークベンチ->ブックマークを有効化 で無効化できます</i>

en: Deactivate current bookmark?
ja: 現在のブックマークを無効化しますか？

en: Do you really want to deactivate the <i>%s</i> bookmark?
ja: 本当に <i>%s</i> ブックマークを無効化しますか？

en: Detected uncommitted local changes in working tree.
    Please select to continue:
ja: コミットしていない変更が作業領域にあります。
    続けるにはどれかを選んでください。

en: Discard - discard local changes, no backup
ja: 破棄 - ローカルの変更をバックアップせずに破棄する

en: &Shelve
ja: シェルフ(&S)

en: Shelve - move local changes to a patch
ja: シェルフ - ローカルの変更をパッチに移動します

en: Merge - allow to merge with local changes
ja: マージ - ローカルの変更とのマージを試みる

en: Confirm Update
ja: 更新の確認

en: Update - %s
ja: 更新 - %s

en: [non-existant]
ja: [存在しません]

en: Tool launch failure
ja: ツールの起動に失敗しました

en: No diff tool found
ja: 差分ツールが見つかりません

en: No visual diff tools were detected
ja: GUI 差分ツールが見つかりませんでした

en: [working copy]
ja: [作業領域]

en: [original]
ja: [オリジナル]

en: Unable to find changeset
ja: チェンジセットを見つかりません

en: You likely need to refresh this application
ja: 再読み込みする必要があります

en: No file changes
ja: ローカルとの差分

en: There are no file changes to view
ja: ローカルとの間に変更点はありませんでした。

en: working changes
ja: 作業領域の変更

en: changeset %d:%s
ja: チェンジセット %d:%s

en: revisions %d:%s to %d:%s
ja: リビジョン %d:%s と %d:%s

en: Visual Diffs -
ja: GUI 差分表示 -

en:  filtered
ja:  フィルタ適用

en: Temporary files are removed when this dialog is closed
ja: このダイアログを閉じると一時ファイルが削除されます

en: Select Tool:
ja: ツール選択:

en: Dir diff to p1
ja: 1番目の親へのディレクトリ差分

en: Dir diff to p2
ja: 2番目の親へのディレクトリ差分

en: 3-way dir diff
ja: 3-way ディレクトリ差分

en: Directory diff
ja: ディレクトリ差分

en: Confirm Discard
ja: 破棄の確認

en: Discard outstanding changes to working directory?
ja: 作業領域のコミットしていない変更を破棄しますか?

en: Config files (*.conf *.config *.ini)
ja: 設定ファイル (*.conf *.config *.ini)

en: Open hgweb config
ja: hgweb設定を開く

en: Save hgweb config
ja: hgweb設定を保存

en: Path:
ja: パス:

en: Local Path:
ja: ローカルパス:

en: Select Repository
ja: リポジトリを選択

en: Add Path to Serve
ja: 提供するパスを追加

en: Edit Path to Serve
ja: 提供するパスを編集

en: Local Path
ja: ローカルパス

en: Webconf
ja: ウェブサーバー設定

en: Config File:
ja: 設定ファイル:

en: Open
ja: 開く

en: New &Workbench
ja: 新しいウィンドウ(&W)

en: &New Repository...
ja: リポジトリを作成 (i&nit)...

en: Clon&e Repository...
ja: リポジトリを複製 (clon&e)...

en: &Open Repository...
ja: リポジトリを開く(&O)...

en: &File
ja: ファイル(&F)

en: &View
ja: 表示(&V)

en: &Repository
ja: リポジトリ(&R)

en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

en: &Dock Toolbar
ja: ドックツールバー(&D)

en: &Task Toolbar
ja: タスクツールバー(&T)

en: &Custom Toolbar
ja: カスタムツールバー(&C)

en: S&ync Toolbar
ja: 同期ツールバー(&Y)

en: &Close Repository
ja: リポジトリを閉じる(&C)

en: Sh&ow Repository Registry
ja: リポジトリ一覧を表示(&O)

en: Show &Patch Queue
ja: パッチキューを表示(&P)

en: R&epository Registry Options
ja: リポジトリ一覧のオプション(&E)

en: Save Open Repositories on E&xit
ja: 終了時に開いているリポジトリを保存(&X)

en: &Commit
ja: コミット(&C)

en: &Patch Branch
ja: パッチブランチ(&P)

en: Revision &Details
ja: リビジョンの詳細(&D)

en: &Search
ja: 検索(&S)

en: S&ynchronize
ja: 同期(&Y)

en: Refresh current repository
ja: 現在のリポジトリを再読み込み

en: Refresh &Task Tab
ja: タスクタブを更新(&T)

en: Refresh only the current task tab
ja: 現在のタスクタブのみ更新

en: Load &All Revisions
ja: すべてのリビジョンを読み込む(&A)

en: Go to current revision
ja: 現在のリビジョンへ移動

en: &Goto Revision...
ja: リビジョンへ移動(&G)...

en: Go to a specific revision
ja: 指定のリビジョンに移動

en: Filter graph with revision sets or branches
ja: リビジョンセットやブランチで履歴をフィルター

en: &Workbench Toolbars
ja: &Workbench ツールバー

en: Update working directory or switch revisions
ja: 作業領域の内容更新またはリビジョンの切り替え

en: &Shelve...
ja: 変更点の退避 (&shelve)...

en: &Resolve...
ja: マージ衝突を解消 (&resolve)...

en: R&ollback/Undo...
ja: 元に戻す (r&ollback)...

en: &Purge...
ja: 対象外ファイルを削除 (&purge)...

en: &Bisect...
ja: 問題の二分探索 (&bisect)...

en: &Verify
ja: 整合性を検証 (&verify)

en: Re&cover
ja: 修復 (re&cover)

en: &Web Server
ja: ウェブサーバ(&W)

en: About &Qt
ja: &Qt について

en: &About TortoiseHg
ja: TortoiseHg について(&A)

en: &Incoming
ja: 未取り込みを検索 (&incoming)

en: &Pull
ja: 取り込み (&pull)

en: &Outgoing
ja: 反映候補を検索 (&outgoing)

en: P&ush
ja: 反映 (p&ush)

en: Check for incoming changes
ja: 未取り込みリビジョンを検索

en: Pull incoming changes
ja: 変更を取り込む

en: Detect outgoing changes
ja: 反映可能なリビジョンを検索

en: Push outgoing changes
ja: 変更を反映

en: Check for incoming changes from
    %s
ja: %s
    から未取り込みリビジョンを検索

en: Pull incoming changes from
    %s
ja: %s
    から変更を取り込む

en: Detect outgoing changes to
    %s
ja: %s
    へ反映可能なリビジョンを検索

en: Push outgoing changes to
    %s
ja: %s
    へ変更を反映

en: Execute custom tool '%s'
ja: カスタムツール '%s' を実行

en: Custom Toolbar &Settings
ja: カスタムツールバーの設定(&S)

en: Goto revision
ja: 指定のリビジョンに移動

en: Enter revision identifier
ja: リビジョンIDを入力してください

en: Select repository directory to open
ja: ディレクトリを選択してリポジトリを開く

en: README not configured
ja: マニュアルが設定されていません

en: A README file is not configured for the current repository.<p>To configure a README file for a repository, open the repository settings file, add a '<i>readme</i>' key to the '<i>tortoisehg</i>' section, and set it to the filename or URL of your repository's README file.
ja: このリポジトリではマニュアルファイル(README)が設定されていません。<p>マニュアルファイルをリポジトリに設定するには、リポジトリ設定ファイルを開き、'<i>readme</i>'キーを'<i>tortoisehg</i>'セクションに加え、マニュアル(README)ファイルのファイル名かURLを設定してください。

en: Issue Tracker Plugin Error
ja: 課題管理プラグインのエラー

en: Could not instantiate Issue Tracker plugin COM object
ja: 課題管理プラグインのCOMオブジェクトをインスタンス化できません

en: This error will not be shown again until you restart the workbench
ja: このエラーはワークベンチを再起動するまで再表示されません。

en: Cannot open Plugin Options dialog
ja: プラグインオプションダイアログを開けません

en: abort:
ja: 中止:

en: hint:
ja: ヒント:

en: HTTP Error: %d (%s)
ja: HTTPエラー: %d (%s)

en: URLError: %s
ja: URLエラー: %s

en: SSL: Server certificate verify failed
ja: SSL: サーバー証明書の確認が失敗しました

en: SSL: unknown error %s:%s
ja: SSL: 不明なエラー %s:%s

en: SSL error: %s
ja: SSLエラー: %s

en: inotify is not supported on this platform
ja: inotify エクステンションはこのプラットフォームではサポートされていません

en: eol is incompatible with win32text
ja: eol エクステンションは win32text エクステンションと競合します

en: win32text is incompatible with eol
ja: win32text エクステンションは eol エクステンションと競合します

en: hgsubversion is incompatible with perfarce
ja: hgsubversion エクステンションは perfarce エクステンションと競合します

en: perfarce is incompatible with hgsubversion
ja: perfarce エクステンションは hgsubversion エクステンションと競合します

en: %d year | %d years
ja[0]: %d 年

en: %d month | %d months
ja[0]: %d ヶ月

en: %d week | %d weeks
ja[0]: %d 週

en: %d day | %d days
ja[0]: %d 日

en: %d hour | %d hours
ja[0]: %d 時間

en: %d minute | %d minutes
ja[0]: %d 分

en: %d second | %d seconds
ja[0]: %d 秒

en: in the future
ja: 未来

en: now
ja: たった今

en: command parse error: %s
ja: コマンドの解釈時エラー: %s

en: no matches found: %s
ja: 見つかりません: %s

en: Commit...
ja: コミット...

en: Commit changes in repository
ja: 変更点をリポジトリにコミットします

en: Create Repository Here
ja: ここにリポジトリを作成

en: Create a new repository
ja: ここに新しいリポジトリを作成します

en: Clone...
ja: リポジトリのクローン...

en: Create clone here from source
ja: リポジトリのクローンを作成します

en: File Status
ja: 変更点の確認

en: Repository status & changes
ja: 作業ツリーの状態と変更点を表示します

en: Add Files...
ja: 追加...

en: Add files to version control
ja: ファイルをバージョン管理に追加します

en: Revert Files...
ja: ファイルの復旧(revert)...

en: Revert file changes
ja: 変更を元に戻します

en: Forget Files...
ja: 登録除外...

en: Remove files from version control
ja: ファイルをバージョン管理から削除します

en: Remove Files...
ja: 削除...

en: Rename File
ja: 名前の変更...

en: Rename file or directory
ja: ファイルまたはフォルダ名の変更

en: View change history in repository
ja: リポジトリの変更履歴を表示します

en: File History
ja: ファイルの変更履歴

en: View change history of selected files
ja: 選択中のファイルの変更履歴を表示

en: Synchronize
ja: 同期ツール

en: Synchronize with remote repository
ja: 他のリポジトリと同期します

en: Start web server for this repository
ja: リポジトリのウェブサーバを起動します

en: Update...
ja: 特定のリビジョンへ更新...

en: Update working directory
ja: 作業ツリーを指定リビジョンに更新します

en: Update Icons
ja: アイコンの更新

en: Update icons for this repository
ja: アイコンオーバーレイを更新します

en: Global Settings
ja: ユーザ設定

en: Configure user wide settings
ja: ユーザ設定ダイアログを開きます

en: Repository Settings
ja: リポジトリ設定

en: Configure repository settings
ja: リポジトリ設定ダイアログを開きます

en: Explorer Extension Settings
ja: エクスプローラ設定

en: Configure Explorer extension
ja: エクスプローラ設定ダイアログを開きます

en: About TortoiseHg
ja: TortoiseHg について

en: Show About Dialog
ja: バージョン情報を表示します

en: Diff to parent
ja: 親リビジョンとの差分

en: View changes using GUI diff tool
ja: 変更点を GUI 差分ツールで表示します

en: Edit Ignore Filter
ja: 無視フィルタの編集

en: Edit repository ignore filter
ja: リポジトリの無視フィルタの編集します

en: Guess Renames
ja: 名前変更の推定

en: Detect renames and copies
ja: 名前変更およびコピーを検出します

en: Search History
ja: リポジトリ検索

en: Search file revisions for patterns
ja: 正規表現でリポジトリ全体を検索します

en: DnD Synchronize
ja: 同期ツール

en: Synchronize with dragged repository
ja: ドラッグされたリポジトリと同期します

en: password:
ja: パスワード:

en: repository %s not found
ja: リポジトリ %s が見つかりません
