tortoisehg - en to pt translation catalogue (977 entries)

en: TortoiseHg Overlay Icon Server
pt: Servisor de ícones de sobreposição do TortoiseHg

en: Exit
pt: Saír

en: About
pt: Sobre

en: You can visit our site here
pt: Pode visitar o nosso sítio aqui

en: &License
pt: &Licença

en: version %s
pt: versão %s

en: with Mercurial-%s, Python-%s, PyQt-%s, Qt-%s
pt: com Mercurial-%s, Python-%s, PyQt-%s, Qt-%s

en: License
pt: Licença

en: = Working Directory Parent =
pt: = Parente da directoria de trabalho =

en: Directory of files
pt: Directoria de todos os ficheiros

en: Tar archives
pt: Ficheiros tar

en: Uncompressed tar archive
pt: Ficheiro tar não comprimido

en: Bzip2 tar archives
pt: Ficheiros Bzip2 tar

en: Tar archive compressed using bzip2
pt: Ficheiro tar comprimido usando bzip2

en: Gzip tar archives
pt: Ficheiros gzip tar

en: Tar archive compressed using gzip
pt: Ficheiro tar comprimido usando gzip

en: Zip archives
pt: Arquivos Zip

en: Uncompressed zip archive
pt: Ficheiro zip não comprimido

en: Zip archive compressed using deflate
pt: Ficheiro zip comprimido usando deflate

en: Revision:
pt: Revisão:

en: Only files modified/created in this revision
pt: Apenas ficheiros modificados/criados nesta revisão

en: Recurse into subrepositories
pt: recurse entre sub-repositórios

en: Browse...
pt: Navegar...

en: Destination path:
pt: Caminho de destino:

en: Archive types:
pt: Tipos de ficheiros:

en: Hg command:
pt: Comando Hg:

en: Select Destination Folder
pt: Seleccione a pasta de destino

en: Select Destination File
pt: Seleccione destino do ficheiro

en: Duplicate Name
pt: Nome duplicado

en: The destination "%s" already exists as a file!
pt: O destino "%s" já existe como um ficheiro!

en: Confirm Overwrite
pt: Confirmar sobrescrita

en: The directory "%s" is not empty!
    
    Do you want to overwrite it?
pt: A directoria "%s" não está vazia!
    
    Deseja substituí-la?

en: The file "%s" already exists!
    
    Do you want to overwrite it?
pt: O ficheiro "%s" já existe!
    
    Deseja sobrescreve-lo?

en: The destination "%s" already exists as a folder!
pt: O destino "%s" já existe como uma pasta!

en: Archive - %s
pt: Ficheiro - %s

en: &Archive
pt: &Arquivo

en: Prepare to backout
pt: Preparar para backout

en: Current local revision
pt: Revisão local ctual

en: Working directory status
pt: Estado da directoria de trabalho

en: Checking...
pt: A verificar...

en: Automatically resolve merge conflicts where possible
pt: Resolver automáticamente conflitos de uniões sempre que possível

en: <b>Uncommitted local changes are detected</b>
pt: <b>Foram detectadas alterações locais não submetidas</b>

en: Clean
pt: Limpar

en: No merge conflicts, ready to commit
pt: Sem conflitos de união, pornto para submeter

en: Commit backout and merge results
pt: Reverter submissão e unir resultados

en: Parents
pt: Pais

en: Working Directory
pt: Directoria de trabalho

en: Working Directory (merged)
pt: Directoria de trabalho (unida)

en: Commit message
pt: Mensagem de envio

en: Skip final confirmation page, close after commit.
pt: Saltar página de confirmação final e fechar após submeter.

en: Backed out changeset:
pt: Changeset revertido:

en: Confirm Discard Message
pt: Confirmar rejeição da mensagem

en: Discard current backout message?
pt: Ignorar a mensagem de reversão actual?

en: Use English backout message
pt: Usar a mensagem de backout em inglês

en: Committing...
pt: A enviar...

en: Please wait while committing merged files.
pt: Por favor aguarde enquanto se submetem os ficheiros unidos.

en: Finished
pt: Terminado

en: Accept
pt: Aceitar

en: Known good revision:
pt: Revisão boa conhecida:

en: Known bad revision:
pt: Revisão má conhecida:

en: Close
pt: Fechar

en: Error encountered.
pt: Erro encontrado.

en: Culprit found.
pt: Culprit encontrado.

en: Revision
pt: Revisão

en: Test this revision and report findings. (good/bad/skip)
pt: Teste esta revisão e reporte os resultados. (boa/má/ignorada)

en: %s (hint: %s)
pt: %s (dica: %s)

en: Bookmark:
pt: Marcador:

en: New Name:
pt: Novo nome:

en: &Add
pt: &Adicionar

en: Re&name
pt: Re&nomear

en: &Remove
pt: &Remover

en: &Move
pt: &Mover

en: Bookmark - %s
pt: Marcador - %s

en: A bookmark named "%s" already exists
pt: Já existe um marcador com o nome "%s"

en: Bookmark '%s' has been added
pt: O marcador "%s" foi adicionado

en: Bookmark named "%s" does not exist
pt: O marcador com o nome "%s" não existe

en: Bookmark '%s' has been moved
pt: O marcadro "%s" foi movido

en: Bookmark '%s' does not exist
pt: O marcador "%s" não existe

en: Bookmark '%s' has been removed
pt: O marcador "%s" foi removido

en: Bookmark '%s' has been renamed to '%s'
pt: O nome do marcador "%s" foi mudado para "%s"

en: %s - branch operation
pt: %s - operação do ramo

en: Select branch of merge commit
pt: Seleccione o ramo para juntar no envio

en: Changes take effect on next commit
pt: As alterações terão efeito no próximo envio

en: No branch changes
pt: Sem alterações no ramo

en: Open a new named branch
pt: Abrir um novo ramo

en: Close current branch
pt: Fechar ramo actual

en: Please report this bug to our <a href="%s">bug tracker</a>
pt: Por favor reporte este bug para o nosso <a href="%s">bug tracker</a>

en: Copy
pt: Copiar

en: Quit
pt: Sair.

en: TortoiseHg Bug Report
pt: Relatório de erro do TortoiseHg

en: Save error report to
pt: Guardar relatório do erro em

en: Text files (*.txt)
pt: Ficheiros de texto (*.txt)

en: Error writing file
pt: Erro ao gravar o ficheiro

en: TortoiseHg Error
pt: Erro do TortoiseHg

en: If you still have trouble, <a href="#bugreport">please file a bug report</a>.
pt: Se ainda tiver problemas, a href="#bugreport">por favor, reporte o bug</a>.

en: Visual Diff
pt: Diff visual

en: View file changes in external diff tool
pt: Ver modificação do ficheiro na ferramenta externa de diff

en: Edit Local
pt: Editar Local

en: Edit current file in working copy
pt: Editar o ficheiro actual na cópia de trabalho

en: Revert to Revision
pt: Reverter para a revisão

en: Revert file(s) to contents at this revision
pt: Revertr ficheiro(s) para o conteúdo nesta revisão

en: Patch failed to apply
pt: A aplicação do patch falhou

en: Manually resolve rejected chunks?
pt: Resolver manualmente chunks rejeitados?

en: Edit patched file and rejects?
pt: Editar ficheiro com patch e rejeitar?

en: No deletable chunks
pt: Sem chunks elimináveis

en: No chunks remain
pt: Não restam chunks

en: file has been deleted, refresh
pt: o ficheiro foi eliminado, actualizar

en: file has been modified, refresh
pt: o ficheiro foi modificado, actualizar

en: Unable to merge chunks
pt: Não é possível unir chinks

en: Add or remove patches must be merged in the working directory
pt: Adicionar ou remover patches tem de ser unido na directoria de trabalho

en: Unable to remove
pt: Não é possível remover

en: Unable to remove file %s,
    permission denied
pt: Não é possível remover o ficheiro %s,
    permissão negada

[ctx: files]
en: All
pt: Todos

[ctx: files]
en: None
pt: Nenhuns

en: Toggle display of text search bar
pt: Mudar apresentação da barraa de pesquisa de texto

en: Diff Toolbar
pt: Barra de ferramentas Diff

en: Chunks selected: %d / %d
pt: Chunks seleccionados: %d / %d

en: Source:
pt: Origem:

en: Destination:
pt: Destino:

en: Options
pt: Opções

en: Clone to revision:
pt: clonar para a revisão

en: Do not update the new working directory
pt: Não actualizar a nova directoria de trabalho

en: Use pull protocol to copy metadata
pt: Usar o protocolo receber para copiar metadados

en: Include patch queue
pt: Incluir patch na fila

en: Use proxy server
pt: Usar servidor de proxy

en: Do not verify host certificate
pt: Não verificar o certificado do servidor

en: Remote command:
pt: Comando remoto:

en: Start revision:
pt: Iniciar revisão:

en: Select source repository
pt: Seleccionar repositório de origem

en: Select destination repository
pt: Seleccione o repositório de destino

en: Select patch folder
pt: Seleccione a pasta de patch

en: Clone - %s
pt: Clonar - %s

en: &Clone
pt: &Clonar

en: failed to start command
pt: falha ao iniciar comando

en: error while running command
pt: erro ao executar o comando

en: Terminated by user
pt: Terminado pelo utilizador

en: [command terminated by user %s]
pt: [comando terminado pelo utilizador %s]

en: [command returned code %d %%s]
pt: [o comando retornou o código %d %%s]

en: [command completed successfully %s]
pt: [comando efectuado com sucesso %s]

en: Running...
pt: Em execução...

en: Failed!
pt: Falhou!

en: TortoiseHg Prompt
pt: Prompt do TortoiseHg

en: Confirm Exit
pt: Confirmar saída

en: Mercurial command is still running.
    Are you sure you want to terminate?
pt: O comando Mercurial ainda está em execução.
    Tem a certeza que deseja terminar?

en: TortoiseHg Command Dialog
pt: Diálogo de comando do TortoiseHg

en: Merge
pt: Juntar

en: Merge with %s
pt: Unir com %s

en: Patch Name Required
pt: Necessário nome do patch

en: You must enter a patch name
pt: tem de escrever um nome para o patch

[ctx: start progress]
en: Commit
pt: Submeter

[ctx: start progress]
en: Rollback
pt: Voltar atrás

en: Commit Dialog Toolbar
pt: Diálogo da barra de ferramentas de envio

en: Copy message
pt: Copiar mensagem

en: Copy one of the recent commit messages
pt: Copiar uma das mensagens de envio recentes

en: Show Issues
pt: Mostrar problemas

en: Please wait...
pt: Por favor aguarde...

en: Failed to load issue tracker '%s': %s
pt: Falha ao carregar o acompanhamento de problema'%s': %s

en: Issue Tracker
pt: Acompanhamento de problema

en: Show Issues...
pt: Mostrar problemas...

en: Stop
pt: Parar

en: ### patch name ###
pt: ### nome do patch ###

en: Commit changes
pt: Submeter alterações

en: Commit
pt: Enviar

en: Create a new patch
pt: Criar um novo patch

en: Refresh current patch
pt: Atualizar o patch atual

en: Confirm Branch Change
pt: Configurar alteração do ramo

en: Named branch "%s" already exists, last used in revision %d
pt: O ramo com o nome "%s" já existe, usado na revisão %d

en: Restart &Branch
pt: Reiniciar &ramo

en: &Commit to current branch
pt: E&nviar para o ramo actual

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Confirm New Branch
pt: Confirmar novo Ramo

en: Create new named branch "%s" with this commit?
pt: Criar novo ramo "%s" com este envio?

en: Create &Branch
pt: Criar &ramo

en: Close Branch:
pt: Fechar ramo:

en: New Branch:
pt: Novo ramo:

en: <b>Selected Options:</b> %s
pt: <b>Opções selecionadas:</b> %s

en: Parent:
pt: Pai:

en: Patch name:
pt: Nome do patch:

en: Close %s branch
pt: Fechar o ramo %s

en: Rollback commit to revision %d
pt: Reverter envio para a revisão %d

en: Confirm Undo
pt: Confirmar anular

en: Discard current commit message?
pt: Ignorar a mensagem de envio actual?

en: &Replace
pt: Substitui&r

en: Please enter commit message
pt: Escreva a mensagem de envio

en: No files checked
pt: Não há ficheiros verificcados

en: No modified files checkmarked for commit
pt: Não há ficheiros modificados marcados para envio

en: Confirm Add
pt: Confirmar adicionar

en: Add selected untracked files?
pt: Adicionar os ficheiros seleccionados não controlados?

en: Confirm Remove
pt: Confirmar remoção

en: Remove selected deleted files?
pt: Remover os ficheiros eliminados seleccionados?

[ctx: window title]
en: Commit
pt: Enviar

en: %s - commit options
pt: %s - opções de envio

en: Set username:
pt: Definir nome de utilizador:

en: Save in Repo
pt: Guardar no repo

en: Save Global
pt: Guardar global

en: Set Date:
pt: Definir data:

en: Update
pt: Atualizar

en: Push After Commit:
pt: Enviar após submeter:

en: Auto Includes:
pt: Auto incluir:

en: Unable to save username
pt: Não foi possível guardar o nome de utilizador

en: Iniparse must be installed.
pt: Iniparse tem de ser instalado.

en: Unable to write configuration file
pt: Não foi possível escrever o ficheiro de configuração

en: Unable to save after commit push
pt: Não foi possível guardar depois de submeter o envio

en: Unable to save auto include list
pt: Não foi possível guardar a lista de auto-inclusão

en: Invalid date format
pt: Formato de data inválido

en: No username configured
pt: Nenhum nome de utilizador configurado

en: %s - commit
pt: %s - submeter

en: Compress changesets up to and including
pt: Comprimir changesets e incluir

en: Onto destination
pt: Para o destino

en: Compress
pt: Comprimir

en: Compress - %s
pt: Comprimir- %s

en: You may continue the compress
pt: Pode continuar a comprimir

en: Changes have been moved, you must now commit
pt: As alterações foram movidas, tem de submeter

[ctx: action button]
en: Commit
pt: Submeter

en: Compress is complete, old history untouched
pt: A compressão está terminada, o histórico antigo não foi modificado

en: must be specified repository
pt: tem de especificar um repositório

en: must be specified 'type' in style
pt: tem de ser um 'tipo' especificado no estilo

en: Summary:
pt: Sumário:

en: User:
pt: Utilizador:

en: Date:
pt: Data:

en: Age:
pt: Idade:

en: Branch:
pt: Ramo:

en: Close:
pt: Fechar:

en: Tags:
pt: Etiquetas:

en: Transplant:
pt: Transplantar:

en: Perforce:
pt: Forçosamente

en: Converted From:
pt: Convertido de:

en: No items to display
pt: Nenhum item para mostrar

en: Use compact view
pt: Usar vista compacta

en: Displaying %(count)d of %(total)d items
pt: A mostrar %(count)d de %(total)d itens

en: Tools shown on selected location
pt: Ferramentas mostradas na localização selecionada

en: Delete from list
pt: Eliminar da lista:

en: Add to list
pt: Adicionar à lista

en: Add separator
pt: Adicionar separador

en: List of all tools
pt: Lista de todas as ferramentas

en: New Tool ...
pt: Nova ferramenta...

en: Edit Tool ...
pt: Editar ferramenta...

en: Delete Tool
pt: Eliminar ferramenta

en: Type
pt: Tipo

en: Name
pt: Nome

en: Command
pt: Comando

en: OK
pt: Ok

en: Missing information
pt: Informação em falta

en: All items
pt: Todos os itens

en: Working directory
pt: Diretoria de trabalho

en: All revisions
pt: Todas as revisões

en: All contexts
pt: Todos os contextos

en: Fixed revisions
pt: Revisões reparadas

en: Applied patches
pt: Patches aplicados

en: Configure Custom Tool
pt: Configurar a ferramenta personalizada

en: Tool name
pt: Nome da ferramenta

en: The tool name. It cannot contain spaces.
pt: O nome da ferramenta não pode ter espaços.

en: Tool label
pt: Etiqueta da ferramenta

en: Tooltip
pt: Dica

en: Icon
pt: Ícone

en: The tool icon.
    You can use any built-in TortoiseHg icon
    by setting this value to a valid TortoiseHg icon name
    (e.g. clone, add, remove, sync, thg-logo, hg-update, etc).
    You can also set this value to the absolute path to
    any icon on your file system.
pt: O ícone da ferramenta.
    Você pode usar qualquer ícone do TortoiseHg
    ajustando este valor para um nome válido de um ícone do TortoiseHg
    (por exemplo, clone, adicionar, remover, sync, thg-logo, hg-update, etc).
    Você também pode definir este valor para o caminho absoluto de
    qualquer ícone no seu sistema de ficheiros

en: Show the history of the selected file
pt: Mostrar o histórico do ficheiro seleccionado

en: Compare revisions of the selected file
pt: Comparar revisões do ficheiro seleccionado

en: View changes to current in external diff tool
pt: Ver as alterações actuais na ferramenta de diff externa

en: View file as it appeared at this revision
pt: Ver o ficheiro tal como apareceu nesta revisão

en: &Save at Revision...
pt: &Guardar na revisão...

en: Save file to
pt: Guardar ficheiro em

en: &Edit Local
pt: &Editar Local

en: &Open Local
pt: Abrir l&ocal

en: &Copy Patch
pt: &Copiar Patch

en: Open the selected subrepository
pt: Abrir o sub-repositório seleccionado

en: Custom Tools
pt: Ferramentas personalizadas

en: &Delete
pt: E&liminar

en: Uncommited merge - please select a parent revision
pt: União não enviada - seleccione o parente da revisão

en: Revert files to local or other parent?
pt: Reverter os ficheiros para local ou outros parentes?

en: &Other
pt: &Outro

en: Confirm Revert
pt: Confirmar reversão

en: Diff not displayed:
pt: Diff não apresentado:

en: File is binary
pt: O ficheiro é binário

en: File may be binary (maximum line length exceeded)
pt: O ficheiro pode ser binário (máximo de linhas excedido)

en: File or diffs not displayed:
pt: Ficheiro ou diffs não apresentados:

en:  <i>(was added)</i>
pt:  <i>(foi adicionado)</i>

en:  <i>(renamed from %s)</i>
pt:  <i>(renomeado para %s)</i>

en:  <i>(is a symlink)</i>
pt:  <i>(é um symlink)</i>

en:  <i>(was deleted)</i>
pt:  <i>(foi eliminado)</i>

en:  <i>(was added, now missing)</i>
pt:  <i>(foi adicionado, mas está perdido)</i>

en:  <i>(is unversioned)</i>
pt:  <i>(não tem versão)</i>

en: Initial revision
pt: revisão inicial

en: Subrepo created and set to initial revision.
pt: Sub-repo criado e definido como versão inicial.

en: Subrepo initialized to revision:
pt: Sub-repo inicializado para a revisão:

en: Subrepo removed from repository.
pt: Sub-repo removido do repositório.

en: Subrepo was not changed.
pt: Subrepo não foi alterado.

en: From:
pt: De:

en: Not a Mercurial subrepo, not previewable
pt: Não é um sub-repo do Mercurial, não é pré-visualizável

en: Error previewing subrepo: %s
pt: Erro ao pré-visualizar sub-repo: %s

en: File Status:
pt: Estado do ficheiro:

en: (is a changed sub-repository)
pt: (é um sub-repositório modificado)

en: (is a dirty sub-repository)
pt: (é um sub-repositório sujo)

en: (is a new sub-repository)
pt: (é um novo sub-repositório)

en: (is a removed sub-repository)
pt: (é um sub-repositório removido)

en: (is a changed and dirty sub-repository)
pt: (é um sub-repositório modificado e sujo)

en: (is a new and dirty sub-repository)
pt: (é um sub-repositório novo e sujo)

en: open...
pt: abrir...

en: Hg file log viewer [%s] - %s
pt: Visualizador do ficheiro de registo Hg [%s] - %s

en: Back
pt: Retroceder

en: Forward
pt: Avançar

en: Next diff
pt: Diff seguinte

en: Previous diff
pt: Diff anterior

en: View change as unified diff output
pt: Ver alteração como diff de saída unificado

en: View change in context of file
pt: ver alteração no contexto do ficheiro

en: Open shelve tool
pt: Abrir ferramenta shelve

en: Show &Author
pt: Mostrar &Autor

en: Show &Date
pt: Mostrar &Data

en: Show &Revision
pt: Mostrar &Revisão

en: Annotate Op&tions
pt: Op&ções de anotação

en: Abort
pt: Abortar

en: &Exit
pt: &Sair

en: ### regular expression search pattern ###
pt: ### padrão de pesquisa de expressão regular ###

en: Regexp:
pt: Expressão regular:

en: Ignore case
pt: Ignorar a capitalização

en: Search
pt: Pesquisar

en: Working Copy
pt: Cópia de Trabalho

en: All History
pt: Todo o histórico

en: Report only the first match per file
pt: Reportar apenas a primeira correspondência por ficheiro

en: Follow copies and renames
pt: Seguir cópias e renomeações

en: Includes:
pt: Inclui:

en: Excludes:
pt: Exclui:

en: "%s" removed from search history
pt: "%s" removido do histórico de pesquisa

en: "%s" removed from path history
pt: "%s" removido do histórico do caminho

en: grep: invalid match pattern: %s
pt: grep: padrão de correspondência inválido: %s

en: %d matches found
pt: encontradas %d correspondências

en: No matches found
pt: Não foram encontradas correspondências

en: Searching
pt: A pesquisar

en: history
pt: histórico

en: Interrupted
pt: Interrompido

en: files
pt: ficheiros

en: Skipping %s, unable to read
pt: A ignorar %s, não é possível ler

en: Vi&ew File
pt: V&er ficheiro

en: Annotate &File
pt: Anotar &ficheiro

en: File
pt: Ficheiro

en: Line
pt: Linha

en: User
pt: Utilizador

en: Match Text
pt: Texto correspondente

en: TortoiseHg Search
pt: Pesquisa do TortoiseHg

en: Detect Copies/Renames in %s
pt: Detectar cópias/renomeação em %s

en: <b>Unrevisioned Files</b>
pt: <b>Ficheiros sem revisão</b>

en: Refresh file list
pt: Atualizar lista de ficheiros

en: Min Similarity: %d%%
pt: Mín similaridades: %d%%

en: Only consider deleted files
pt: Apenas considerar ficheiros eliminados

en: Uncheck to consider all revisioned files for copy sources
pt: Des-seleccionar para considerar todos os ficheiros da revisão para copiar a origem

en: Find Renames
pt: Pesquisar renomeações

en: Find copy and/or rename sources
pt: Procurar cópia e/ou renomear origem

en: <b>Candidate Matches</b>
pt: <b>Correspondências do candidato</b>

en: Accept All Matches
pt: Aceitar todas as correspondências

en: Accept Selected Matches
pt: Aceitar as correspondências seleccionadas

en: <b>Differences from Source to Dest</b>
pt: <b>Diferenças da origem para o destino</b>

en: Search already in progress
pt: Pesquisa já em curso

en: Cannot start a new search
pt: Não é possível iniciar uma nova pesquisa

en: No files to find
pt: Sem ficheiros para procurar

en: Multiple sources chosen
pt: Escolhidas múltiplas origens

en: You have multiple renames selected for destination file:
    %s. Aborting!
pt: Tem múltiplas renomeações seleccionadas para o ficheiro de destino:
    %s. A abortar!

en: %s and %s have identical contents
pt: %s e %s têm conteúdos iguais

en: Source
pt: Fonte

en: % Match
pt: % correspondência

en: Sending Email
pt: A enviar mensagens

en: Email
pt: Correio electrónico

en: To:
pt: Para:

en: In-Reply-To:
pt: Em- resposta-a:

en: Message identifier to reply to, for threading
pt: Identificador de mensagem para resposta, para tópico

en: Flag:
pt: Etiqueta:

en: Hg patches (as generated by export command) are compatible with most patch programs.  They include a header which contains the most important changeset metadata.
pt: Patches Hg (como gerado pelo comando exportar) são compatíveis com a maioria dos programas de patch. Eles incluem um cabeçalho que contém os metadados mais importantes do changeset.

en: Send changesets as Hg patches
pt: Enviar changesets como patches Hg

en: Git patches can describe binary files, copies, and permission changes, but recipients may not be able to use them if they are not using git or Mercurial.
pt: Patches git podem descrever ficheiros binários, cópias e alterações nas permissões, mas o destinatário poderá não conseguir usá-los se não estiver a usar o git ou o Mercurial.

en: Use extended (git) patch format
pt: Usar formato de patch extendido (git)

en: Stripping Mercurial header removes username and parent information.  Only useful if recipient is not using Mercurial (and does not like to see the headers).
pt: Tirar o cabeçalho Mercurial retira o nome de utilizador e a informação parental. Apenas de utilidade se o destinatário não estiver a usar o Mercurial (e não gosta de ver os cabeçalhos)

en: Plain, do not prepend Hg header
pt: Simples, não preceder o cabeçalho Hg

en: Bundles store complete changesets in binary form. Upstream users can pull from them. This is the safest way to send changes to recipient Mercurial users.
pt: Os pacote guardam todos os changesets num formato binário. Os utilizadores podem aplicar a partir delas. Esta é a maneira mais segura de enviar alterações aos utilizadores do mercurial.

en: Send single binary bundle, not patches
pt: Enviar um bundle binário único

en: body
pt: corpo

en: send patches as attachments
pt: enviar patches como anexos

en: attach
pt: anexar

en: send patches as inline attachments
pt: enviar patches como anexos em linha

en: inline
pt: em linha

en: add diffstat output to messages
pt: adicionar saída diffstat ás mensagens

en: Patch series description is sent in initial summary email with [PATCH 0 of N] subject.  It should describe the effects of the entire patch series.  When emailing a bundle, these fields make up the message subject and body. Flags is a comma separated list of tags which are inserted into the message subject prefix.
pt: A descrição das séries de patch é enviada numa mensagem de correio com um resumo inicial [PATCH 0 de N] no assunto. Deve descrever os efeitos da série inteira do patch. Ao enviar um pacote, estes campos constituem o assunto e o corpo da mensagem .As etiquetas são uma lista separada por vírgula de tags que são inseridas no assunto da mensagem.

en: Write patch series (bundle) description
pt: Escrever séries de descrição de patch (pacote)

en: Subject:
pt: Assunto:

en: Select &All
pt: Selecionar t&udo

en: Edit
pt: Editar

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: &Settings
pt: &Definições

en: Send &Email
pt: &Enviar mesagem de correio

en: &Close
pt: Fe&char

en: Ignore filter - %s
pt: Ignorar filtro - %s

en: Add
pt: Adicionar

en: Edit File
pt: Editar ficheiro

en: <b>Ignore Filter</b>
pt: <b>Ignorar filtro</b>

en: <b>Untracked Files</b>
pt: <b>Ficheiros não acompanhados</b>

en: Add ignore filter...
pt: Adicionar filtro de ignorar...

en: selected files
pt: ficheiros seleccionados

en: Ignore
pt: Ignorar

en: Invalid glob expression
pt: Expressão glob inválida

en: Invalid regexp expression
pt: Expressão regexp inválida

en: Unable to read repository status
pt: Não é possível ler o estado do repositório

en: New file created
pt: Nenhum ficheiro criado

en: Unable to write .hgignore file
pt: Não é possível escrever o ficheiro .hgignore

en: Make repo compatible with Mercurial <1.7
pt: Tornar o repo compatível com o Mercurial <1.7

en: New Repository
pt: Novo repositório

en: Unable to create a config file
pt: Não foi possível criar um ficheiro de configuração

en: Insufficient access rights.
pt: Direitos de acesso insuficientes

en: Show Log
pt: Mostrar registo

en: Stop current operation
pt: Parar a operação atual

en: Path
pt: Caminho

en: Description
pt: Descrição

en: Author
pt: Autor

en: Date
pt: Data

en: Files
pt: Ficheiros

en: Branch
pt: Ramificação

en: Phase
pt: Fase

en: <b>Unknown revision!</b>
pt: <b>Revisão desconhecida!</b>

en: Merge - %s
pt: Unir - %s

en: Do you want to exit?
pt: Deseja sair?

en: Not a head revision!
pt: Não é uma revisão head!

en: Merge from (other revision)
pt: Unir de (outra revisão)

en: Merge to (working directory)
pt: Unir para (directoria de trabalho)

en: Or use:
pt: Ou use:

en: &Discard
pt: R&ejeitar

en: Confirm Discard Changes
pt: Confirmar ignorar alterações

en: The changes from revision %s and all unmerged parents will be discarded.
    
    Are you sure this is what you want to do?
pt: As alterações da revisão %s e todos os parentes não unidos serão ignorados.
    
    tem a certeza que é isto que quer fazer?

[ctx: working dir state]
en: Clean
pt: Limpar

en: Merging...
pt: A unir...

en: Commit merge results
pt: Submeter resultados da união

en: Commit Options
pt: Opções de submissão

en: Commit Now
pt: Submeter agora

en: Commit Later
pt: Submeter mais tarde

en: Merge changeset
pt: Unir changeset

en: Paste &Filenames
pt: Colar nomesdos&ficheiros

en: App&ly Format
pt: Ap&licar formato

en: C&onfigure Format
pt: C&onfigurar formato

en: %s had rejected chunks, edit patched file together with rejects?
pt: %s rejeitou os chunks, editar o ficheiro patch com as rejeições?

en: Create
pt: Criar

en: Rename
pt: Mudar o Nome

en: Delete
pt: Eliminar

en: Purge
pt: Purgar

en: Rename patch <b>%s</b> to:
pt: Renomear patch <b>%s</b> para:

en: no guards
pt: sem guardas

en: Patch Queue
pt: Patch em espera

en: Apply one patch
pt: Aplicar um patch

en: Apply all patches
pt: Aplicar todos os patches

en: Unapply one patch
pt: Desaplicar um patch

en: Pop all
pt: Pop a todos

en: Unapply all patches
pt: Não aplicar todos os patches

en: Delete selected patches
pt: Eliminar pastches seleccionados

en: Configure guards for selected patch
pt: Configurar guardas para o patch seleccionado

en: Configure guards
pt: Configurar guardas

en: Input new guards for %s:
pt: Escrever novo guarda para %s:

en: Confirm patch queue switch
pt: Confirmar troca na fila de patches

en: Do you really want to activate patch queue '%s' ?
pt: Deseja activar a fila de patches '%s' ?

en: Guards: %d/%d
pt: Guardas: %d/%d

en: MQ options
pt: Opções MQ

en: Force push or pop (--force)
pt: Forçar envio ou pop (--force)

en: Pending Perforce Changelists - %s
pt: Changelist Perforce pendentes - %s

en: Submitting p4 changelist...
pt: A submeter changelist p4...

en: Reverting p4 changelist...
pt: A reverter changelist p4...

en: Patch Branch Toolbar
pt: Barra de ferramentas de patch do ramo

en: Merge all pending dependencies
pt: Unir todas as dependências pendentes

en: Backout current patch branch
pt: Tirar para fora o patch do ramo actual

en: Start a new patch branch
pt: Iniciar um novo patch do ramo

en: Edit patch dependency graph
pt: Edição do gráfico de dependência de patch

en: will be closed
pt: será encerrado

en: needs merge of %i heads
pt: necessita da união de %i cabeçalhos

en: needs merge with %s (through %s)
pt: necessita da união com %s (through %s)

en: needs merge with %s
pt: necessita da união com %s

en: needs update of diff base to tip of %s
pt: Necessita de actualizar o diff base par tip de %s

en: &Goto (update workdir)
pt: &Ir para (actualizar directoria de trabalho)

en: &Merge
pt: &Unir

en: No editor found
pt: nenhum editor encontrado

en: Mercurial was unable to find an editor. Please configure Mercurial to use an editor installed on your system.
pt: O Mercurial não encontrou um editor. Por favor configure o Mercurial para utilizar um editor instalado no seu sistema.

en: Graph
pt: Gráfico

en: Status
pt: Estado

en: Title
pt: Título

en: Message
pt: Mensagem

en: New Patch Branch
pt: Novo ramo de patch

en: Post &Review
pt: Publicar &revisão

en: Invalid Settings - The ReviewBoard server is not setup
pt: Definições inválidas. O servidor do quadro de revisão não está configurado

en: Invalid Settings - Please provide your ReviewBoard username
pt: Definições inválidas - Por favor forneça um nome de utilizador para o quadro de revisões

en: Review Board
pt: Quadro de reviões

en: Password:
pt: Senha :

en: Error
pt: Erro

en: Review draft posted to %s
pt: Rever rascunho publicado em %s

en: Review published to %s
pt: Revisão publicada em %s

en: Success
pt: Sucesso

en: Repository ID:
pt: ID do repositório:

en: Post Review
pt: Publicar revisão

en: Review ID:
pt: ID da revisão:

en: Update the fields of this existing request
pt: Actualizar os campos do pedido existente

en: Update Review
pt: Actualizar revisão

en: Create diff with all outgoing changes
pt: Criar diff com todas as alterações de envio

en: Create diff with all changes on this branch
pt: Criar diff com todas as alterações deste ramo

en: Publish request immediately
pt: Publicar imediatamente o pedido

en: Connecting to Review Board...
pt: A ligar ao quadro de revisões...

en: Target:
pt: Destino:

en: No unknown files found
pt: Não foram encontrados ficheiros desconhecidos

en: No ignored files found
pt: Não foram encontrados ficheiros ignorados

en: No trash files found
pt: Não foram encontrados ficheiros de lixo

en: Delete empty folders
pt: Eliminar pastas vazias

en: Preserve files beginning with .hg
pt: Preservar ficheiros que começam por .hg

en: %s - purge
pt: %s - purgar

en: Checking
pt: A verificar

en: Ready to purge.
pt: Pronto para purgar

en: Delete %d unknown file | Delete %d unknown files
pt[0]: Eliminar %d ficheiro desconhecido
pt[1]: Eliminar %d ficheiros desconhecidos

en: Delete %d ignored file | Delete %d ignored files
pt[0]: Eliminar %d ficheiro ignorado
pt[1]: Eliminar %d ficheiros ignorados

en: Delete %d file in .hg/Trashcan | Delete %d files in .hg/Trashcan
pt[0]: Eliminar %d ficheiro no .hg/Trashcan
pt[1]: Eliminar %d ficheiros no .hg/Trashcan

en: Confirm file deletions
pt: Confirmar eliminação de ficheiros

en: Are you sure you want to delete these files and/or folders?
pt: Tem a certeza que deseja eliminar estes ficheiros e/ou pastas?

en: Deletion failures
pt: A eliminação falhou

en: Unable to delete %d file or folder | Unable to delete %d files or folders
pt[0]: Não é possível eliminar %d ficheiro ou pasta
pt[1]: Não é possível eliminar %d ficheiros ou pastas

en: Deleting trash folder...
pt: A eliminar apsta de lixo...

en: Deleted %d files
pt: Eliminados %d ficheiros

en: Deleted %d files and %d folders
pt: iminados %d ficheiros e %d pastas

en: Remove patches from queue?
pt: Remover patches da fila de espera?

en: Keep patch files
pt: Manter ficheiros de patch

en: Patch fold - %s
pt: Arquivar patch - %s

en: New patch message:
pt: Nova mensagem de patch:

en: Patches to fold
pt: Patches para arquivar

en: &Undo
pt: An&ular

en: Cu&t
pt: Cor&tar

en: &Copy
pt: &Copiar

en: &Paste
pt: Co&lar

en: ### regular expression ###
pt: ### expressão regular ###

en: Regular expression search pattern
pt: Padrão de pesquisa de padrão regular

en: Wrap search
pt: Procura geral

en: Prev
pt: Anterior

en: Next
pt: Seguinte

en: hint:
pt: dica:

en: No visual editor configured
pt: Nenhum editor visual configurado

en: Please configure a visual editor.
pt: Por favor configure um editor visual

en: Please enter a username
pt: Por favor escreva um nome de utilizador

en: You must identify yourself to Mercurial
pt: tem de se identificar ao Mercurial

en: Forget
pt: Esquecer

en: Revert
pt: Reverter

en: Remove
pt: Remover

en: Do not save backup files (*.orig)
pt: Não guardar ficheiros de backup (*.orig)

en: No files selected
pt: Sem ficheiros seleccionados

en: No operation to perform
pt: nenhuma operação para efectuar

en: You may continue the rebase
pt: Pode continuar a fazer rebase

en: Rebase is complete
pt: Rebase está terminado

en: Rebase aborted
pt: Rebase abortado

en: Warning
pt: Aviso

en: Copy Error
pt: Erro ao copiar

en: Rename Error
pt: Erro ao renomear

en: Select Source Folder
pt: seleccione a pasta de origem

en: Copy - %s
pt: Copiar - %s

en: Rename - %s
pt: Renomear - %s

en: Show all
pt: Mostrar tudo

en: filter
pt: filtrar

en: Revision Set
pt: Conjunto de revisão

[ctx: column header]
en: Filename
pt: Nome do ficheiro

en: Mercurial User
pt: Utilizador do Mercurial

en: Repository Registry
pt: Registo do repositório

en: Refresh the Repository Registry list
pt: Atualizar a lista do registo do repositório

en: &Open
pt: &Abrir

en: &Open All
pt: &Abrir tudo

en: New &Group
pt: Novo &grupo

en: Create a new group
pt: Criar um novo grupo

en: Clon&e...
pt: Clon&ar...

en: Clone Repository
pt: Clonar repositório

en: E&xplore
pt: E&xplorar

en: Open the repository in a file browser
pt: Abrir repositório num ficheiro do navegador

en: Cannot update the .hgsub file in:<br><br>%s
pt: Não é possível atualizar o ficheiro .hgsub no:<br><br>%s

en: &Yes
pt: &Sim

en: &No
pt: &Não

en: New Group
pt: Novo grupo

en: Confirm Delete
pt: Confirmar Remoção

en: Updating repository registry
pt: A atualizar o registo do repositório

en: Repository Registry updated
pt: Atualizado o registo do repositório

en: Close tab
pt: Fechar separador

en: Close other tabs
pt: Fechar outros separadores

en: default
pt: pré-definido

en: Drag to change order
pt: Arraste para alterar a ordem

[ctx: tab tooltip]
en: Commit
pt: Submeter

en: Pull
pt: Receber

en: %d outgoing changesets
pt: %d changesets para enviar

en: Undo last commit?
pt: Anular último envio?

en: Undo most recent commit (%d), preserving file changes?
pt: Anular a submissão mais recente (%d), preservando as alterações do ficheiro?

en: &Update...
pt: At&ualizar...

en: E&xport
pt: E&xportar

en: E&xport Patch...
pt: E&xportar Patch...

en: Modi&fy History
pt: Modi&ficar histórico

en: &Remote Update...
pt: Atualização &remota...

en: Replace
pt: Substituir

en: Append
pt: Anexar

en: Unable to merge
pt: Não é possível fundir

en: Unable to backout
pt: não é possível fazer backout

en: &Cancel
pt: &Cancelar

en: &Force
pt: &Forçar

en: &Refresh
pt: Actualiza&r

en: &Edit File
pt: &Editar ficheiro

en: &Diff to Other
pt: &Diff para outro

en: Detected merge/diff tools:
pt: Ferramentas de unir/diff detetadas:

en: E&xit
pt: &Saír

en: Repository
pt: Repositório

en: <default>
pt: <pré-definido>

en: ### filter text ###
pt: ### filtrar texto ###

en: Revert - %s
pt: Reverter - %s

en: Child:
pt: Filho:

en: Changeset is closed.
pt: O changeset está fechado.

en: 
    Caught keyboard interrupt, aborting.
pt: 
    Caught keyboard interrupt, a abortar.

en: can not read file "%s". Ignored.
pt: não é possível ler o ficheiro"%s". Ignorado.

en: abort: %s!
pt: abortar: %s!

en: invalid arguments
pt: argumentos inválidos

en: unrecognized profiling format '%s' - Ignored
pt: Formato de perfil não reconhecido '%s' - Ignorado

en: lsprof not available - install from http://codespeak.net/svn/user/arigo/hack/misc/lsprof/
pt: lsprof não disponível - instale a partir de http://codespeak.net/svn/user/arigo/hack/misc/lsprof/

en: repository root directory or symbolic path name
pt: directoria principal do repositório ou nome do caminho

en: enable additional output
pt: activar saída adicional

en: suppress output
pt: suprimir saída

en: display help and exit
pt: mostrar ajuda e sair

en: start debugger
pt: iniciar debugger

en: print command execution profile
pt: imprimir comando de execução do perfil

en: do not fork GUI process
pt: não deslocar o processo GUI

en: always fork GUI process
pt: Deslocar sempre o processo GUI

en: read file list from file
pt: ler lista do ficheiro apartir do ficheiro

en: revision to annotate
pt: revisões a anotar

en: use pull protocol to copy metadata
pt: usar o protocolo pull para copiar metadados

en: record user as committer
pt: guardar utilizador como remetente

en: record datecode as commit date
pt: guardar datecode como data de envio

en: thg commit [OPTIONS] [FILE]...
pt: thg commit [OPÇÕES] [FICHEIRO]...

en: use only one form to specify the revision
pt: usar apenas um formulário para especificar a revisão

en: global options:
pt: opções globais:

en: use "thg help" for the full list of commands
pt: use "thg help" para a lista completa de comandos

en: use "thg -v help%s" to show aliases and global options
pt: use "thg -v help%s" para mostrar alcunhas ou opções globais

en: use "thg -v help %s" to show global options
pt: use "thg -v help %s" para mostrar opções globais

en: list of commands:
pt: lista de comandos:

en: 
    aliases: %s
pt: 
    alcunhas: %s

en: (no help text available)
pt: (sem texto de ajuda disponível)

en: options:
pt: opções:

en: no commands defined
pt: sem comandos definidos

en: Thg - TortoiseHg's GUI tools for Mercurial SCM (Hg)
pt: Thg - GUI de ferramentas do TortoiseHg para Mercurial SCM (Hg)

en: basic commands:
pt: comandos básicos:

en:  (default: %s)
pt:  (pré-definição: %s)

en: import to the patch queue (MQ)
pt: importar para a espera do patch (MQ)

en: Merge revision not specified or not found
pt: Revisão a unir não especificada ou não encontrada

en: You must provide the path to a file
pt: Tem de fornecer o caminho para o ficheiro

en: field to give initial focus
pt: campo para dar realce inicial

en: revision to update
pt: revisão para actualizar

en: name of the hgweb config file (serve more than one repository)
pt: nome do ficheiro de configuração hgweb (serve para mais que um repositório)

en: name of the hgweb config file (DEPRECATED)
pt: nome do ficheiro de configuração hgweb (depreciativo)

en: wait until the second ticks over
pt: aguarde até o segundo passar

en: notify the shell for paths given
pt: notificar a shell para os caminhos dados

en: remove the status cache
pt: remover a cache de estado

en: show the contents of the status cache (no update)
pt: mostrar o conteúdo do estado da cache (sem actualizar)

en: update all repos in current dir
pt: actualizar todos os repos no dir actual

en: thg update [-C] [[-r] REV]
pt: atualizar thg [-C] [[-r] REV]

en: changeset to view in diff tool
pt: changeset para ver na ferramenta de diff

en: revisions to view in diff tool
pt: revisões para ver na ferramenta de diff

en: bundle file to preview
pt: ficheiro do pacote para pré-visualizar

en: launch visual diff tool
pt: iniciar a ferramenta de diff visual

en: print license
pt: imprimir licença

en: TortoiseHg Dialogs (version %s), Mercurial (version %s)
pt: Diálogos do TortoiseHg (versão %s), Mercurial (versão %s)

en: Location:
pt: Localização:

en: Update to:
pt: Actualizar para:

en: Options:
pt: Opções:

en: unknown revision!
pt: revisão desconhecida!

en: &Update
pt: At&ualizar

en: Web Server
pt: Servidor Web

en: Port:
pt: Porta:

en: Status:
pt: Estado:

en: Start
pt: Iniciar

en: Settings
pt: Definições

en: <unspecified>
pt: <não especificado>

en: &True
pt: &Verdadeiro

en: &False
pt: &Falso

en: &Unspecified
pt: Não e&specificado

en: &Set...
pt: &Definir...

en: &Clear
pt: &Limpar

en: UI Language
pt: Idioma da IU

en: Specify your preferred user interface language (restart needed)
pt: Especifique o idioma preferido para a interface (é necessário reiniciar)

en: Visual Diff Tool
pt: Ferramenta de diff visual

en: Specify visual diff tool, as described in the [merge-tools] section of your Mercurial configuration files.  If left unspecified, TortoiseHg will use the selected merge tool. Failing that it uses the first applicable tool it finds.
pt: Especifique a ferramenta de comparação visual, conforme descrito na secção [fundir-tools] do ficheiros de configuração Mercurial. Se não for especificado,  o TortoiseHg irá usar a ferramenta de união seleccionada. Se falhar utiliza a primeira ferramenta aplicável que encontrar.

en: Visual Editor
pt: Editor visual

en: CLI Editor
pt: Editor CLI

en: Tab Width
pt: Largura do Separador

en: Max Diff Size
pt: Tamanho máx, do diff

en: The maximum size file (in KB) that TortoiseHg will show changes for in the changelog, status, and commit windows. A value of zero implies no limit.  Default: 1024 (1MB)
pt: O tamanho máximo do ficheiro (em KB) que o TortoiseHg  irá mostrar as alterações no registo de alterações, estado e janelas de envio. Um valor de zero implica nenhum limite. Pré-definição: 1024 (1MB)

en: Full Path Title
pt: Caminho completo do titúlo

en: Author Coloring
pt: Coloração do autor

en: Task Tabs
pt: Separadores de tarefas

en: Long Summary
pt: Sumário longo

en: Log Batch Size
pt: Tamanho do registo Batch

en: The number of revisions to read and display in the changelog viewer in a single batch. Default: 500
pt: O número de revisões para ler e mostrar no visionador de alteração de registo de uma única vez. Pré-definição: 500

en: Dead Branches
pt: Ramos mortos

en: Branch Colors
pt: Cores do ramo

en: Hide Tags
pt: Ocultar etiquetas

[ctx: config item]
en: Commit
pt: Submeter

en: Username
pt: Nome de utilizador

en: Summary Line Length
pt: Tamanho da linha do sumário

en: Close After Commit
pt: Fechar após enviar

en: Close the commit tool after every successful commit.  Default: False
pt: Fechar a ferramenta de envio depois de cada envio bem sucedido. Pré-definição: Falso

en: Push After Commit
pt: Enviar após submeter

en: Auto Commit List
pt: Lista de envio auto

en: Auto Exclude List
pt: Auto excluir lista

en: English Messages
pt: Mensagens em inglês

en: After Pull Operation
pt: Após a operação de recepção

en: Server
pt: Servidor

en: Encoding
pt: Codificação

en: Textual description of the repository's purpose or contents.
pt: Descrição visual  do destino ou conteúdo do repositório.

en: Contact
pt: Contacto

en: Name or email address of the person in charge of the repository.
pt: Nome ou endereço de correio da pessoa responsável pelo repositório.

en: Style
pt: Estilo

en: Which template map style to use
pt: Que estilo  de mapa usar

en: Archive Formats
pt: Formatos de ficheiros

en: Comma separated list of archive formats allowed for downloading
pt: Lista de formatos de arquivos separados por vírgulas permitidos para transferir

en: Port
pt: Porta

en: Port to listen on
pt: Porta em escuta

en: Push Requires SSL
pt: O envio necessita de SSL

en: Stripes
pt: Riscas

en: How many lines a "zebra stripe" should span in multiline output. Default is 1; set to 0 to disable.
pt: Quantas linhas tem uma "tira de uma zebra" deve alcançar uma saída de multilinhas. Pré-definição é 1; 0 para desactivar.

en: Max Files
pt: Máx. de ficheiros

en: Max Changes
pt: Máx. de alterações

en: Allow Push
pt: Permitir envio

en: Deny Push
pt: Negar envio

en: Host
pt: Servidor

en: Host name and (optional) port of proxy server, for example "myproxy:8000"
pt: Nome do servidor e porta do servidor proxy (opcional) "myproxy:8000"

en: Bypass List
pt: Lista de bypass

en: Optional. Comma-separated list of host names that should bypass the proxy
pt: Opcional. Lista de nomes de servidores separados por vírgulas que podem fazer bypass ao proxy

en: Optional. User name to authenticate with at the proxy server
pt: Opcional. Nome de utilizador para  autenticação no servidor proxy

en: Password
pt: Senha

en: Optional. Password to authenticate with at the proxy server
pt: Opcional. Senha de autenticação no servidor proxy

en: From
pt: De

en: Email address to use in the "From" header and for the SMTP envelope
pt: Endereço de correio a usar no cabeçalho "De"  e envelope SMTP

en: To
pt: Para

en: Comma-separated list of recipient email addresses
pt: Lista de destinatários de correio electrónico separados por vírgulas

en: Comma-separated list of carbon copy recipient email addresses
pt: Lista de destinatários Cc de correio electrónico separados por vírgulas

en: Comma-separated list of blind carbon copy recipient email addresses
pt: Lista de destinatários Bcc de correio electrónico separados por vírgulas

en: method
pt: método

en: SMTP Host
pt: Servidor SMTP

en: Host name of mail server
pt: Nome do servidor de correio

en: Port to connect to on mail server. Default: 25
pt: Porta de ligação ao servidor de correio. Pré-definido: 25

en: SMTP Username
pt: Nome de utilizador SMTP

en: Username to authenticate to mail server with
pt: Nome de utilizador para autenticar  no servidor de correio

en: SMTP Password
pt: Senha SMTP

en: Password to authenticate to mail server with
pt: Senha para autenticar  no servidor de correio

en: Local Hostname
pt: Servidor local

en: Hostname the sender can use to identify itself to the mail server.
pt: Nome do servidor que o remetente pode usar para se identificar a si mesmo no servidor de correio.

en: Diff and Annotate
pt: Diff e anotar

en: Git Format
pt: Formato Git

en: Use git extended diff header format. Default: False
pt: Usar formato git extended diff header. Pré-definição: False

en: No Dates
pt: Sem datas

en: Do not include modification dates in diff headers. Default: False
pt: Não incluir as datas de modificação nos cabeçalhos diff. Pré-definição: False

en: Show Function
pt: Mostrar função

en: Show which function each change is in. Default: False
pt: Mostrar que função cada alteração tem. Pré-definido: False

en: Ignore White Space
pt: Ignorar espaço em branco

en: Ignore WS Amount
pt: Ignorar quantidade WS

en: Ignore Blank Lines
pt: Ignorar linhas em branco

en: <b>Annotate:</b>
pt: <b>Anotar:</b>

en: Extensions
pt: Extensões

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Mandatory Issue Reference
pt: Obrigatória edição da referência

en: Target Groups
pt: Grupos de destino

en: A comma separated list of target groups
pt: Uma lista de grupos separados por vírgulas

en: Target People
pt: Pessoas de destino

en: A comma separated list of target people
pt: Lista de pessoas separadas por vírgulas

en: Patterns
pt: Padrões

en: Size
pt: Tamanho

en: System Cache
pt: Cache do sistema

en: Minimum Size
pt: Tamanho mínimo

en: User Cache
pt: Cache do utilizador

en: Require confirmation
pt: Necessita confirmação

en: Servers
pt: Servidores

en: Include
pt: Incluir

en: Exclude
pt: Excluir

en: Update on incoming
pt: Atualizar ao receber

en: TortoiseHg Settings
pt: Definições do TortoiseHg

en: Iniparse package not found
pt: Pacore Iniparse não encontrado

en: Can't change settings without iniparse package - view is readonly.
pt: Não é possível alterar as definições sem o pacote iniparse - a vista e de leitura apenas

en: %s's global settings
pt: %s's definições globais

en: No repository found
pt: Nenhum repositório encontrado

en: no repo at
pt: nenhum repo em

en: %s repository settings
pt: definições do repositório %s

en: &No (discard changes)
pt: &Não (ignorar alterações)

en: Reload
pt: Atualizar

en: Settings File:
pt: Ficheiros de definições:

en: Confirm Save
pt: Confirmar guardar

en: &Save
pt: Guar&dar

en: Confirm Reload
pt: Confirmar recarregamento

en: Unable to create a Mercurial.ini file
pt: Não é possível criar um ficheiro Mercurial.ini

en: Context Menu
pt: Menu de contexto

en: Menu Behavior
pt: Menu comportamento

en: Hide context menu outside repositories
pt: Ocultar o menu de contexto fora dos repositórios

en: Icons
pt: Ícones

en: Overlays
pt: Sobreposições

en: Local disks only
pt: Apenas discos locais

en: Warning: affects all Tortoises, logoff required after change
pt: Aviso: afecta todos os Tortoises, após alterar é necessário terminar a sessão

en: Added
pt: Adicionado

en: Locked*
pt: Bloqueado*

en: Ignored*
pt: Ignorado*

en: Unversioned
pt: Sem versão

en: Readonly*
pt: Apenas de leitura*

en: Deleted*
pt: Eliminado*

en: *: not used by TortoiseHg
pt: *; não usado pelo TortoiseHg

en: Taskbar
pt: Barra de tarefas

en: Show Icon
pt: Mostrar ícone

en: Highlight Icon
pt: Destacar ícone

en: Clear
pt: Limpar

en: Left Toolbar
pt: Barra de ferramentas esquerda

en: Edit file
pt: Editar ficheiro

en: Refresh Toolbar
pt: Atualizar barra de ferramentas

en: Refresh
pt: Actualizar

en: Right Toolbar
pt: Barra de ferramentas direita

en: Use custom commit message:
pt: Usar a mensagem de commit personalizada:

en: Filter:
pt: Filtro:

en: Remove filter, show root
pt: Remover filtro, mostrar raíz

en: status
pt: estado

en: No appropriate files
pt: Sem ficheiros apropriados

en: No files found for this operation
pt: Nenhuns ficheiros encontrados para esta operação

en: Stat
pt: Estat

en: Filename
pt: Nome do ficheiro

en: modified
pt: modificado

en: added
pt: adicionado

en: removed
pt: removido

en: unknown
pt: desconhecido

en: missing
pt: em falta

en: ignored
pt: ignorado

en: clean
pt: limpar

en: Save
pt: Guardar

en: Save current URL under an alias
pt: Guardar o url atual com uma alcunha

en: Paths in Repository Settings:
pt: Caminhos nas definições do repositório:

en: Related Paths:
pt: Caminhos relacionados:

en: branch:
pt: ramo:

en: Post Pull:
pt: Após receber:

en: No remote repository URL or path set
pt: Nenhum URL de repositório remoto ou definição do caminho

en: %s (submitted)
pt: %s (submetido)

en: %s (pending)
pt: %s (em espera)

en: Unable to parse p4pending output
pt: Não é possível analisar a saída p4pending

en: %d pending changelists found
pt: %d changelists pendentes encontradas

en: No pending Perforce changelists
pt: Nenhumas changelist Perforce pendentes

en: Aborted p4pending
pt: P4pending abortado

en: Unable to determine pending changesets
pt: Não é possível determinar os changesets pendentes

en: Confirm Push to remote Repository
pt: Confirmar envio para o repositório remoto

en: Push to remote repository
    %s
    ?
pt: Puxar para o repositório remoto
    %s
    ?

en: No outgoing changesets
pt: Nenhum changesets para enviar

en: Select post-pull operation for this repository
pt: Selecione a operação deste repositório depois de puxar

en: None - simply pull changesets
pt: Nada - simplesmente puxar os changesets

en: Update - pull, then try to update
pt: Atualizar - puxar e depois tentar atualizar

en: <a href="config">Launch settings tool...</a>
pt: <a href="config">Lançar ferramenta de configuração...</a>

en: Save Path
pt: Guardar caminho

en: Alias
pt: Alcunha

en: Unable to save an URL
pt: Não é possível guardar num url

en: Unable to save authentication
pt: Não é possível guardar a autenticação

en: Tag - %s
pt: Etiqueta - %s

en: Tag:
pt: Etiqueta:

en: Use English commit message
pt: Usar a mensagem de commit em inglês

en: Move
pt: Mover

en: Added tag %s for changeset %s
pt: Eiqueta %s adicionada para o changeset %s

en: Removed tag %s
pt: Etiqueta %s removida

en: Import - %s
pt: Importar - %s

en: Browse Directory...
pt: Navegar na directoria...

en: Import from Clipboard
pt: Importar do clipboard

en: Preview:
pt: Pré-visualizar:

en: Nothing to import
pt: Nada para importar

en: Strip:
pt: Remover:

en: Discard local changes, no backup (-f/--force)
pt: Ignorar alterações locais, sem backup (-f/--force)

en: No backup (-n/--nobackup)
pt: Sem backup (-n/--nobackup)

en: Unknown revision!
pt: Revisão desconhecida!

en: Confirm Strip
pt: Confirmar remoção

en: Strip - %s
pt: Remover - %s

en: Parent 1:
pt: Parente 1:

en: Parent 2:
pt: Parente 2:

en: List updated files (--verbose)
pt: Listar ficheiros atualizados (--verbose)

en: Discard local changes, no backup (-C/--clean)
pt: Ignorar alterações locais, sem guardar (-C/--clean)

en: Always merge (when possible)
pt: Unir sempre (quando possível)

en: (same as parent)
pt: (como o parente)

en: Discard - discard local changes, no backup
pt: Rejeitar - ignora alterações locais, sem guardar

en: &Shelve
pt: &Arquivar

en: Merge - allow to merge with local changes
pt: Unir - permitir união com as alterações locais

en: Confirm Update
pt: Confirmar actualização

en: Update - %s
pt: Actualizar - %s

en: [non-existant]
pt: [não existente]

en: Tool launch failure
pt: Falha ao lançar a ferramenta

en: No diff tool found
pt: Nenhuma ferramenta diff encontrada

en: No visual diff tools were detected
pt: Nenhuma ferramenta de diff visual detectada

en: [working copy]
pt: [cópia de trabalho]

en: Unable to find changeset
pt: Não é possível encontrar changesets

en: You likely need to refresh this application
pt: Tem de actualizar esta aplicação

en: No file changes
pt: Ficheiros sem alteração

en: There are no file changes to view
pt: Não existem alterações de ficheiros para ver

en: working changes
pt: alterações em funcionamento

en: Visual Diffs -
pt: Diffs visuais -

en:  filtered
pt:  filtrado

en: Temporary files are removed when this dialog is closed
pt: Ficheiros temporários são removidos ao fechar este diálogo

en: Dir diff to p1
pt: Dir diff para p1

en: Dir diff to p2
pt: Dir diff para p2

en: Directory diff
pt: Pasta diff

en: Confirm Discard
pt: Confirmar ignorar

en: Discard outstanding changes to working directory?
pt: Descartar as alterações pendentes para a diretoria de trabalho?

en: Save hgweb config
pt: Guardar config hgweb

en: Select Repository
pt: Seleccione repositório

en: &New Repository...
pt: &Novo Repositório...

en: &Open Repository...
pt: Abrir rep&ositório...

en: &Help
pt: &Ajuda

en: &Close Repository
pt: Fe&char repositório

en: Sh&ow Repository Registry
pt: M&ostrar o registo do repositório

en: R&epository Registry Options
pt: Opções do registo do r&epositório

en: &Commit
pt: Su&bmeter

en: &Search
pt: Pe&squisar

en: S&ynchronize
pt: S&incronizar

en: Go to a specific revision
pt: Ir para uma revisão específica

en: &Resolve...
pt: &Resolver...

en: &Purge...
pt: &Purgar...

en: &Verify
pt: &Verificar

en: Re&cover
pt: Re&cuperar

en: E&xplorer Help
pt: Ajuda do e&xplorador

en: &Readme
pt: &Leia-me

en: About &Qt
pt: Sobre &Qt

en: README not configured
pt: LEIA_ME não configurado

en: abort:
pt: abortar:

en: SSL: Server certificate verify failed
pt: SSL: Verificação do ceertificado do servidor falhou

en: SSL: unknown error %s:%s
pt: SSL: erro desconhecido %s:%s

en: SSL error: %s
pt: erro SSL: %s

en: inotify is not supported on this platform
pt: inotify não é suportado nesta plataforma

en: eol is incompatible with win32text
pt: eol não é compatível com win32text

en: win32text is incompatible with eol
pt: win32text não é compatível com eol

en: hgsubversion is incompatible with perfarce
pt: hgsubversionnão é compatível com perfarce

en: perfarce is incompatible with hgsubversion
pt: perfarce não é compatível com hgsubversion

en: %d year | %d years
pt[0]: %d ano
pt[1]: %d anos

en: %d month | %d months
pt[0]: %d mês
pt[1]: %d meses

en: %d week | %d weeks
pt[0]: %d semana
pt[1]: %d semanas

en: %d day | %d days
pt[0]: %d dia
pt[1]: %d dias

en: %d hour | %d hours
pt[0]: %d hora
pt[1]: %d horas

en: %d minute | %d minutes
pt[0]: %d minuto
pt[1]: %d minutos

en: %d second | %d seconds
pt[0]: %d segundo
pt[1]: %d segundos

en: in the future
pt: no futuro

en: now
pt: agora

en: command parse error: %s
pt: érro de análise do comando: %s

en: no matches found: %s
pt: nenhuma correspondência encontrada: %s

en: Commit...
pt: Enviar...

en: Commit changes in repository
pt: Enviar alterações no repositório

en: Create Repository Here
pt: Criar um repositório aqui

en: Create a new repository
pt: Criar novo repositório

en: Clone...
pt: Clonar...

en: Create clone here from source
pt: Criar clone aqui a partir da fonte

en: File Status
pt: Estado do ficheiro

en: Repository status & changes
pt: Estado do repositório & alterações

en: Add Files...
pt: Adicionar Ficheiros...

en: Add files to version control
pt: Adicionar ficheiros à versão de controlo

en: Revert Files...
pt: Reverter ficheiros...

en: Revert file changes
pt: Reverter alterações dos ficheiros

en: Forget Files...
pt: Esquecer ficheiros...

en: Remove files from version control
pt: Remover ficheiros do controlo da versão

en: Remove Files...
pt: Remover ficheiros...

en: Rename File
pt: Renomear ficheiro

en: Rename file or directory
pt: Renomear ficheiro ou directoria

en: View change history in repository
pt: Ver histórico de alterações no repositório

en: File History
pt: Histórico do ficheiro

en: View change history of selected files
pt: Ver histórico dos ficheiros seleccionados

en: Synchronize
pt: Sincronizar

en: Synchronize with remote repository
pt: Sincronizar com o repositório remoto

en: Start web server for this repository
pt: Iniciar servidor web para este repositório

en: Update...
pt: Actualizar...

en: Update working directory
pt: Actualizar directoria de trabalho

en: Update Icons
pt: Actualizar ícones

en: Update icons for this repository
pt: Actualizar ícones para este repositório

en: Global Settings
pt: Definições Globais

en: Configure user wide settings
pt: Configurar definições expandidas do utilizador

en: Repository Settings
pt: Configuração do Repositório

en: Configure repository settings
pt: Configurar definições do repositório

en: Explorer Extension Settings
pt: Definições da extensão do explorador

en: Configure Explorer extension
pt: Configurar extensão explorer

en: About TortoiseHg
pt: Sobre o TortoiseHg

en: Show About Dialog
pt: Mostrar o diálogo sobre

en: Diff to parent
pt: Diff para o parente

en: View changes using GUI diff tool
pt: Ver alterações usando a ferramente GUI diff

en: Edit Ignore Filter
pt: Editar filtro de ignorar

en: Edit repository ignore filter
pt: Editar filtro de ignorar do repositório

en: Guess Renames
pt: Adivinhar renomeações

en: Detect renames and copies
pt: detectar renomeações e cópias

en: Search History
pt: Histórico de Pesquisa

en: Search file revisions for patterns
pt: Procurar revisões dos ficheiros por padrões

en: DnD Synchronize
pt: Sincronizar DnD

en: Synchronize with dragged repository
pt: Sincronizar com o repositório arrastado

en: password:
pt: senha:

en: repository %s not found
pt: repositório %s não encontrado
