tortoisehg - en to th translation catalogue (700 entries)

en: Exit
th: ออกจากโปรแกรม

en: About
th: เกี่ยวกับโปรแกรม

en: You can visit our site here
th: เยี่ยมชมเราได้ที่นี่

en: &License
th: &อนุญาต

en: version %s
th: รุ่น %s

en: A new version of TortoiseHg (%s) is ready for download!
th: TortoiseHg (%s) ใหม่พร้อมสำหรับ download!

en: License
th: ใบอนุญาต

en: Uncompressed tar archive
th: tar ที่ยังไม่ถูกย่อ

en: Tar archive compressed using bzip2
th: Tar ที่ย่อโดยใช้ bzip2

en: Tar archive compressed using gzip
th: Tar ที่ย่อโดยใช้ gzip

en: Zip archive compressed using deflate
th: ย่อแบบ ZIp ใช้ deflate

en: All files in this revision
th: ไฟล์ทั้งหมดใน revision นี้

en: Only files modified/created since:
th: เฉพาะไฟล์ที่ modified/created เริ่มตั้งแต่:

en: Browse...
th: เลือก...

en: Archive types:
th: ประเภทการเก็บ

en: Hg command:
th: คำสั่ง Hg

en: Select Destination File
th: เลือก Destination File

en: All files (*)
th: ไฟล์ทั้งหมด

en: Duplicate Name
th: ทำซ้ำชื่อ

en: Confirm Overwrite
th: ยืนยันที่จะเขียนทับ

en: The directory "%s" is not empty!
    
    Do you want to overwrite it?
th: The directory "%s" ไม่ว่าง!
    
    ต้องการเขียนทับ?

en: The file "%s" already exists!
    
    Do you want to overwrite it?
th: มีไฟล์  "%s" อยู่แล้ว!
    
    ต้องการเขียนทับ?

en: Current local revision
th: รุ่นปรับปรุงปัจจุบัน

en: Working directory status
th: สถานะของ directory

en: Checking...
th: กำลังตรวจสอบ...

en: No merge conflicts, ready to commit
th: ไม่พบปัญหาการผนวก, พร้อมสำหรับ commit

en: Commit message
th: ข้อความ Commit

en: Skip final confirmation page, close after commit.
th: หลังจาก commit ไม่ต้องมาที่หน้าการยืนยัน

en: Finished
th: เรียบร้อย

en: Accept
th: รับทราบ

en: Known good revision:
th: รุ่นปรับปรุงที่ดี

en: Known bad revision:
th: รุ่นที่มีปัญหา

en: Discard local changes (revert --all)
th: ยกเลิกการเปลี่ยนแปลง ทั้งหมด (revert --all)

en: Revision is &Good
th: รุ่นปรับปรุงที่ &ดี

en: Revision is &Bad
th: รุ่นปรับปรุงที่ &ไม่ดี

en: &Skip this Revision
th: &ข้ามรุ่นนีไป

en: Close
th: ปิด

en: Error encountered.
th: มีการผิดพลาด

en: Culprit found.
th: พบ Culprit

en: Revision
th: รุ่นปรับปรุง

en: Test this revision and report findings. (good/bad/skip)
th: ทดสอบรุ่นนี้แล้วรายงาน (ดี/ไม่ดี/ข้ามไปก่อน)

en: Bookmark:
th: บันทึกไว้

en: New Name:
th: ชื่อใหม่:

en: &Add
th: เพิ่ม

en: Re&name
th: เปลี่ยนชื่อ

en: &Remove
th: เ&อาออก

en: &Move
th: ย้าย

en: Bookmark - %s
th: บันทึก - %s

en: Bookmark '%s' has been added
th: Bookmark '%s' ได้ถูกเพิ่มแล้ว

en: Bookmark named "%s" does not exist
th: ชื่อ Bookmark "%s" ไม่มี

en: Bookmark '%s' has been moved
th: Bookmark '%s' ได้ถูกย้ายไปแล้ว

en: Bookmark '%s' does not exist
th: Bookmark '%s'  ไม่ไมี

en: Bookmark '%s' has been removed
th: Bookmark '%s' ได้ถูกลบออกแล้ว

en: Bookmark '%s' has been renamed to '%s'
th: Bookmark '%s'  เปลี่ยนชื่อเป็น '%s'

en: Changes take effect on next commit
th: การเปลี่นแปลงมีผลหลังจาก commit ครั้งถัดไป

en: No branch changes
th: ไม่มีการแปลี่นแปลงที่ branch

en: Close current branch
th: ปิด branch นี

en: Checking for updates...
th: ตรวจสอบการปรับปรุง

en: Copy
th: คัดลอก

en: Quit
th: จบการทำงาน

en: TortoiseHg Bug Report
th: รายงานข้อผิดพลาดของ TortoiseHg

en: Upgrading to a more recent TortoiseHg is recommended.
th: แนะนำว่าควรใช้ TortoiseHg  รุ่นล่าสุด

en: Your TortoiseHg is up to date.
th: TortoiseHg สมบูรณ์ล่าสุด

en: Save error report to
th: ส่งข้อผิดพลาดไปที่

en: Error writing file
th: เขียนไฟล์ผิดพลาด

en: TortoiseHg Error
th: TortoiseHg ผิดพลาด

en: If you still have trouble, <a href="#bugreport">please file a bug report</a>.
th: ถ้าพบปัญหาหรือข้อผิดพลาด  <a href="#bugreport">แจ้งได้ที่นี่ </a>.

en: Edit Local
th: แก้ไข Local

en: Revert to Revision
th: ยกเลิกกลับมา

en: Patch failed to apply
th: ไม่สามารถปรับปรุงได้

en: Revert all file changes?
th: ยกเลิกการเปลี่ยนทั้งหมด?

en: Unable to remove
th: ไม่สามารถเอาออก

en: Unable to remove file %s,
    permission denied
th: ไม่อนุญาต ให้เอา  file %s ออก,

[ctx: files]
en: All
th: ทั้งหมด

[ctx: files]
en: None
th: ไม่มี

en: Toggle display of text search bar
th: สลับการแสดงของ text search bar

en: Please wait while the file is opened ...
th: กรุณารอขณะ ไฟล์เปิด

en: Source:
th: ต้นฉบับ:

en: Options
th: เลือก

en: Clone with minimal processing
th: Clone โดย โพรเซสที่น้อยที่สุด

en: Use proxy server
th: ใช้ proxy server

en: Do not verify host certificate
th: ไม่ต้องใช้ host certificate

en: Remote command:
th: คำสั่งควบคุมจากอีกแห่ง

en: Use largefiles
th: ใช้ไฟล์ขนาดใหญ่

en: Start revision:
th: รุ่นแรก

en: Select source repository
th: เลือก source repository

en: Select destination repository
th: เลือก destination repository

en: failed to start command
th: ไม่สามารถเริ่มคำสั่ง

en: error while running command
th: ผิดพลาดขณะสั่งการ

en: failed to encode command: %s
th: ไม่สามารถถอดรหัสคำสั่ง : %s

en: invalid "hello" message: %r
th: ข้อความ "hello" ไม่ถูกต้อง : %r

en: Terminated by user
th: ยกเลิกโดยผู้ใช้

en: [command terminated by user %s]
th: [คำสั่งถูกยกเลิกโดยผู้ใช้ %s]

en: [command interrupted %s]
th: [คำสั่งถูกขัดจังหวะ %s]

en: [command returned code %d %%s]
th: [คำสั่ง ตอบกลับมาด้วย code %d %%s]

en: [command completed successfully %s]
th: [คำสั่งเสร็จสมบูรณ์ %s]

en: Running...
th: กำลังทำงาน...

en: Failed!
th: ไม่สำเร็จ

en: Show Detail
th: รายละเอียด

en: Hide Detail
th: ซ่อน

en: Confirm Exit
th: ยืนยันว่าออก

en: Mercurial command is still running.
    Are you sure you want to terminate?
th: Mercurial กำลังทำตามคำสั่ง.
    มั่นใจว่าต้องการยกเลิกจริง?

en: &Run
th: เริ่ม

en: Command Error
th: คำสั่งผิดพลาด

en: Merge
th: ผนวก

en: Merge with %s
th: ผนวกด้วย %s

en: You must enter a patch name
th: ต้องใส่ patch name

[ctx: start progress]
en: Commit
th: ยืนยัน

[ctx: start progress]
en: Rollback
th: ย้อนกลับ

en: Copy message
th: ลอกข้อความ

en: Show Issues
th: แสดงปัญหา

en: Please wait...
th: กรุณารอ...

en: Failed to load issue tracker '%s': %s
th: ไม่สามารถดึง issue tracker '%s': %s

en: Issue Tracker
th: ปัญหา Tracker

en: Show Issues...
th: แสดงปัญหา...

en: Stop
th: ยุติ

en: Commit changes
th: ยืนยันการเปลี่ยน

en: Commit
th: ยืนยันการเปลี่ยน

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Create &Branch
th: สร้าง &Branch

en: Rollback commit to revision %d
th: ย้อนไปใช้ รุ่นที่ %d

en: Confirm Undo
th: ยืนยัน การยกเลิก

en: Discard current commit message?
th: ยกเลิกการส่งข้อความ

en: Message Translation Failure
th: การแปลข้อความไม่สำเร็จ

en: Unable to translate message to local encoding.
    Consider setting HGENCODING environment variable.
    
    Replace untranslatable characters with "?"?
th: ไม่สามารถแปลงข้อความเป็นรหัสที่ใช้อยู่
    ควรทำให้  environment variable เป็น HGENCODING 
    
    ทับ ที่แปลไม่ได้ ด้วย "?"?

en: &Replace
th: แทนที่

en: Nothing Committed
th: ไม่ไม่การส่ง

en: Please enter commit message
th: กรุณา เพิ่มข้อความ เพื่อการส่ง

en: No files checked
th: ไฟล์ไม่ถูกเลือก

en: No modified files checkmarked for commit
th: ไม่มีการเลือกไฟล์ที่ถูกแก้ไข

en: Confirm Add
th: ยืนยันเพิ่ม

en: Confirm Remove
th: ยืนยันการย้ายออก

en: Remove selected deleted files?
th: นำไฟล์ที่ถูกลบไว้ออก

en: Nothing changed.
th: ไม่มีอะไรเปลี่ยนแปลง

[ctx: window title]
en: Commit
th: ยืนยันการเปลี่ยน

en: Set username:
th: ระบุ username:

en: Save in Repo
th: เก็บใน Repo

en: Save Global
th: เก็บใน Global

en: Set Date:
th: ระบุ วัน:

en: Update
th: ปรับปรุง

en: Unable to save username
th: ไม่สามารถใช้ชื่อนี้ (username)

en: Iniparse must be installed.
th: ต้องติดตั้ง Iniparse

en: Unable to write configuration file
th: เขียน  configuration file ไม่ได้

en: Invalid date format
th: รูปแบบของวันที่ผิดพลาด

en: No username configured
th: ยังไม่มี username

en: Are you sure that you want to cancel the commit operation?
th: แน่ใจว่าต้องการยกเลิก การ commit ?

en: Compress
th: ย่อข้อมูล

en: Compress - %s
th: ย่อ- %s

en: Before compress, you must <a href="commit"><b>commit</b></a>, <a href="shelve"><b>shelve</b></a> to patch, or <a href="discard"><b>discard</b></a> changes.
th: ก่อนย่อ,ต้อง <a href="commit"><b>commit</b></a>, <a href="shelve"><b>shelve</b></a> to patch, or <a href="discard"><b>discard</b></a> changes.

en: You may continue the compress
th: ดำเนินการย่อข้อมูล

en: Changes have been moved, you must now commit
th: มีการเปลี่ยนแปลงเกิดขึ้น ต้องยืนยัน

[ctx: action button]
en: Commit
th: ยืนยันการเปลี่ยน

en: Compress is complete, old history untouched
th: การย่อข้อมูลสมบูรณ์,ไม่มีการแก้ไขประวัติ

en: must be specified repository
th: ระบุ repository

en: must be specified 'type' in style
th: ระบุ  'type' in style

en: Summary:
th: สรุป:

en: User:
th: ผู้ใช้:

en: Date:
th: วันที่:

en: Age:
th: อายุ:

en: Close:
th: ยุติ

en: Tags:
th: แทกส์:

en: Obsolete state:
th: ไม่ใช้แล้ว:

en: No items to display
th: ไม่มีอะไรแสดง

en: Use compact view
th: แสดงแบบย่อ

en: Select the toolbar or menu to change
th: เลือกเปลี่ยน  toolbar or menu

en: Tools shown on selected location
th: เครื่องมือ แสดง selected location

en: Delete from list
th: ลบจากรายการ

en: Add to list
th: เพิ่มรายการ

en: Add separator
th: เพิ่มเส้นแบ่ง

en: List of all tools
th: รายการเครื่องมือทั้งหมด

en: New Tool ...
th: เครื่องมือใหม่ ...

en: Edit Tool ...
th: แก้ เครื่องมือ ...

en: Delete Tool
th: ลบ เครื่องมือ

en: Type
th: ประเภท

en: Name
th: ชื่อ

en: Command
th: คำสั่ง

en: New hook
th: hook ใหม่

en: Edit hook
th: แก้ hook

en: Delete hook
th: ลบ hook

en: Replace existing hook?
th: แทน hook เดิม

en: There is an existing %s.%s hook.
    
    Do you want to replace it?
th: มี hook เดิมอยู่แล้ว %s.%s.
    
    จะแทนที่ไหม?

en: OK
th: ได้

en: Missing information
th: ข้อมูลไม่ครบ

en: All items
th: ทั้งหมด

en: Working directory
th: direcory ปัจจุบัน

en: All revisions
th: ทุกรุ่น

en: Fixed revisions
th: รุ่นที่แก้ไขแล้ว

en: Tool name
th: ชื่อเครื่องมือ

en: The tool name. It cannot contain spaces.
th: ชื่อครื่องมื่อไม่ให้มีช่องว่าง

en: Tool label
th: ป้ายชื่อ เครื่องมือ

en: Tooltip
th: คำแนะนำเครื่องมือ

en: Show Output Log
th: log แสดงผล

en: You must set a tool name.
th: ต้องใส่ชื่อเครื่องมือ

en: The tool name cannot have any spaces in it.
th: ชื่อเครื่องมือต้องไม่มีช่องว่างเลย

en: You must set a command to run.
th: ต้องระบบคำสั่งก่อนเริ่มทำงาน

en: Configure Hook
th: ปรับแต่ง Hook

en: Hook type
th: ประเภทของ Hook

en: Select when your command will be run
th: เลือกเวลาให้คำสั่งทำงาน

en: The hook name. It cannot contain spaces.
th: ชื่อของ hoook ต้องไม่มีช่องว่าง

en: The command that will be executed.
    To execute a python function prepend the command with "python:".
th: คำสั่งกำลังจะดำเนินการ

en: You must set a valid hook type.
th: ระบบ ประเภทของ hook ให้ถูกต้อง

en: The hook name cannot contain any spaces, tabs or '=' characters.
th: ชื่อของ hook ต้องไม่มีช่องว่าง tabs หรือ '='

en: Console
th: ระบบควบคุม

en: Show the history of the selected file
th: แสดง history ของไฟล์ที่เลือกไว้

en: Co&mpare File Revisions
th: เปรียบเทียบ รุ่น

en: Compare revisions of the selected file
th: เปรียบเทียบรุ่นในไฟล์

en: Filter Histor&y
th: ระบุโดย Histor&y

en: View changes to current in external diff tool
th: แสดงการเปลี่ยนแปลงจากเครื่องมือ diff นอกโปรแกรม

en: Save file to
th: เก็บข้อมูลไว้ที่

en: Open the selected folder in the system file manager
th: เปิด folder โดย file manager ของระบบ

en: Open &Terminal
th: เปิด &Terminal

en: Open a shell terminal in the selected folder
th: เปิด shell terminal ใน folder นี้

en: Custom Tools
th: ปรับแต่งเครื่องมือ

en: Add &Largefiles...
th: เพิ่ม &Largefiles...

en: &Delete
th: ลบ

en: &Other
th: อื่น ๆ

en: &Discard changes
th: ยกเลิกการเปลี่ยนแปลง

en: &Copy...
th: คัด&ลอก...

en: Re&name...
th: เปลี่ยนชื่อ

en: &Ignore...
th: เมิน

en: Was renamed from
th: ถูกเปลี่ยนจาก

en: Display the file anyway
th: อย่างไรก็จะแสดง file

en: Diff not displayed:
th: ที่แตกต่าง ไม่แสดง

en:  <i>(was added)</i>
th:  <i>(ถูกเพิ่ม)</i>

en:  <i>(copied from %s)</i>
th:  <i>(copied จาก%s)</i>

en:  <i>(renamed from %s)</i>
th:  <i>(เปลี่ยนชื่อจาก%s)</i>

en:  <i>(was deleted)</i>
th:  <i>(ถูกลบ)</i>

en:  <i>(was added, now missing)</i>
th:  <i>(ถูกเพิ่ม, หายไปแล้ว)</i>

en: Subrepo created and set to initial revision.
th: Subrepo ถูกสร้าง และถูกทำให้เป็น initial revision.

en: Subrepo removed from repository.
th: Subrepo ถูกถอดออกจาก repository.

en: Subrepo was not changed.
th: Subrepo ไม่ได้มีการเปลี่ยนแปลง.

en: Subrepo state is:
th: Subrepo สถานะคือ:

en: Revision has changed to:
th: Revisionถูกเปลี่ยนเป็น:

en: From:
th: จาก:

en: File Status:
th: สถานะไฟล์:

en: open...
th: เปิด...

en: Back
th: ย้อนกลับ

en: Forward
th: ข้างหน้า

en: Show Revision &Details
th: แสดงรุ่นและรายละเอียด

en: Too many rows selected for menu
th: เลือกแถวมากไปสำหรับเมนู

en: Thai
th: ไทย

en: Previous Diff
th: Diff ก่อนหน้า

en: &Search in Current File
th: ค้นไฟล์นี้

en: Search in All &History
th: ค้นทั้งหมด ประวัติด้วย

en: Go to Line
th: ไปที่บรรทัด

en: Enter line number (1 - %d)
th: ใส่เลขบรรทัด (1 - %d)

en: Show &Author
th: แสดง &Author

en: Show &Date
th: แสดง วันที่

en: Show &Revision
th: แสดง รุ่น&Revision

en: Search Selected Text
th: ค้นในข้อความที่เลือกไว้

en: In Current &File
th: ใน ไฟล์นี้

en: Go to
th: ไปที่

en: View File at
th: แสดงไฟล์แบบ

en: Use current date
th: ใช้วันปัจจุบัน

en: Abort
th: ยกเลิก

en: Exiting with an unfinished graft is not recommended.
th: ไม่แนะนำให้ออกโดยที่ทำ graft ยังไม่เสร็จ.

en: Consider aborting the graft first.
th: พิจารณายกเลิก  graft ก่อน.

en: Search
th: ค้น

en: All History
th: ประวัติทั้งหมด

en: Includes:
th: รวม:

en: Excludes:
th: ไม่รวม:

en: No matches found
th: ไม่พบข้อมูลที่ตรงกัน

en: Searching
th: กำลังค้น

en: history
th: ประวัติ

en: Interrupted
th: ถูกขัดจังหวะ

en: files
th: ไฟล์

en: Vi&ew File
th: แสดงไฟล์

en: File
th: ไฟล์

en: Line
th: บรรทัดที่

en: Rev
th: รุ่น

en: User
th: ผู้ใช้

en: Match Text
th: เทียบอักขระ

en: TortoiseHg Search
th: ค้น TortoiseHg

en: Refresh file list
th: ปรับปรุงรายการไฟล์

en: Only consider deleted files
th: เลือกเฉพาะไฟล์ที่ถูกลบ

en: Find Renames
th: ค้น การเปลี่ยนชื่อ

en: Accept All Matches
th: ยอมรับทั้งหมดที่เหมือนกัน

en: Accept Selected Matches
th: ยอมรับทั้งหมดที่เหมือนกันที่เลือกไว้

en: Search already in progress
th: ได้กำลังทำการค้นหา

en: Cannot start a new search
th: เริ่มค้นใหม่ไม่ได้

en: No files to find
th: ไม่พบไฟล์

en: Source
th: ต้นฉบับ

en: % Match
th: % เหมือน

en: Sending Email
th: กำลังส่ง Email

en: To:
th: ถึง:

en: Cc:
th: สำเนาถึง:

en: Select &All
th: เลือก&ทั้งหมด

en: Edit
th: แก้ไข

en: Preview
th: แสดงตัวอย่าง

en: &Settings
th: &ตั้งค่า

en: Send &Email
th: ส่ง &Email

en: Add
th: เพิ่ม

en: Edit File
th: แก้ไขไฟล์

en: Backspace or Del to remove row(s)
th: กด Backspace หรือ Del เพื่อการลบแถว

en: selected files
th: ไฟล์ที่ถูกเลือก

en: Ignore
th: เมิน

en: New file created
th: ไฟล์ใหม่ถูกสร้าง

en: TortoiseHg has created a new .hgignore file.  Would you like to add this file to the source code control repository?
th: TortoiseHg ได้สร้างไฟล์ .hgignore ใหม่. ต้องการที่จะเพิ่มใน source code control repository ไหม?

en: Unable to write .hgignore file
th: เขียนไฟล์  .hgignore ไม่ได้

en: Copy working directory files from skeleton
th: คัดลอกไฟล์ working directory จาก skeleton

en: Make repo compatible with Mercurial <1.7
th: ทำ ให้ repo compatible กับ Mercurial <1.7

en: New Repository
th: Repository ใหม่

en: &Create
th: สร้าง

en: Unable to create a config file
th: สร้าง config file ไม่ได้

en: Insufficient access rights.
th: ปัญหาของสิทธิในการเข้าถึง

en: Show Log
th: แสดง Log

en: Add as &Largefiles
th: เพิ่ม  &Largefiles

en: Add as &Normal Files
th: เพิ่ม &Normal Files

en: Stop current operation
th: หยุดการทำงานปัจจุบัน

en: Revision to Match:
th: รุ่นที่ตรง:

en: Summary (first description line)
th: สรุป (รายละเอียดบรรทัดแรก)

en: Description
th: รายละเอียด

en: Author
th: ผู้สร้าง

en: Date
th: วันที่

en: Files
th: ไฟล์

en: Diff contents
th: ข้อมูลที่แตกต่างกัน

en: Merge - %s
th: ผนวก - %s

en: Do you want to exit?
th: ออก?

en: Prepare to merge
th: เตรียมผนวก

en: Verify merge targets and ensure your working directory is clean.
th: ตรวจที่ๆจะผนวกและให้แน่ใจว่าworking directory เรียบร้อย.

en: Not a head revision!
th: ไม่ใช่ส่วน head revision!

en: Merge from (other revision)
th: ผนวกจาก (รุ่นอื่น)

en: Merge to (working directory)
th: ผนวกมาที่  (working directory)

en: The working directory is already <b>merged</b>. <a href="skip"><b>Continue</b></a> or <a href="discard"><b>discard</b></a> existing merge.
th: working directory ได้ถูก <b>ผนวกแล้ว</b>. <a href="skip"><b>ทำต่อ</b></a> or <a href="discard"><b>ยกเลิก</b></a> ที่ผนวกนี้.

en: Or use:
th: หรือ ใช้:

en: Confirm Discard Changes
th: ยืนยันยกเลิกการเปลี่ยนแปลง

en: The changes from revision %s and all unmerged parents will be discarded.
    
    Are you sure this is what you want to do?
th: การเปลี่ยนแปลง %s และ unmerged parents ทั้งหมดจะถูกยกเลิก.
    
    แน่ใจว่าต้องการ?

en: Merging...
th: กำลังผสมผสาน...

en: Automatically advance to next page when merge is complete.
th: ไปหน้าถัดไปหลังจากผนวกแล้ว.

en: No merge conflicts, ready to commit or <a href="resolve"><b>review</b></a>
th: ไม่พบข้อผิดพลาดการผนวก, พร้อมสำหรับ commit or <a href="resolve"><b>ตรวจ</b></a>

en: Commit Options
th: ตัวเลือก Commit

en: Commit Now
th: เริ่ม Commit ได้

en: Commit Later
th: Commit ทีหลัง

en: Create &New Queue...
th: สร้าง Queue ใหม่...

en: &Rename Active Queue...
th: เปลี่ยนชื่อ Active Queue...

en: &Delete Queue...
th: ลบ Queue...

en: Create
th: สร้าง

en: Rename Patch Queue
th: เปลี่ยนชื่อ Patch Queue

en: Rename
th: เปลี่ยนชื่อ

en: Delete Patch Queue
th: ลบ Patch Queue

en: Delete
th: ลบ

en: Rename Patch
th: เปลี่ยนชื่อ Patch

en: Rename patch <b>%s</b> to:
th: เปลี่ยนชื่อ patch <b>%s</b> to:

en: &Delete Patches...
th: ลบ Patches...

en: Delete selected patches
th: ลบ patchesที่เลือก

en: Re&name Patch...
th: เปลี่ยนชื่อ Patch...

en: Configure guards
th: ปรับแต่ง guards

en: Merge all pending dependencies
th: ผนวก dependencies ที่ยังค้างอยู่ทั้งหมด

en: Edit patch dependency graph
th: แก้ patch dependency graph

en: will be closed
th: จะยุติ

en: needs merge with %s
th: ต้องการผนวก กับ %s

en: &Goto (update workdir)
th: ไปที่ (update workdir)

en: &Merge
th: ผนวก

en: No patch branch selected
th: ไม่มี patch branch ที่ถูกเลือกไว้

en: No editor found
th: ไม่พบ editor

en: Mercurial was unable to find an editor. Please configure Mercurial to use an editor installed on your system.
th: Mercurial ไม่พบ editor. กรุณาระบุให้ Mercurial ใช้ editor ของระบบที่มีอยู่.

en: Status
th: สถานะ

en: Message
th: ข้อความ

en: New Patch Branch
th: Patch Branch ใหม่

en: Patch message:
th: ข้อความ Patch :

en: Patch date:
th: วันที่ Patch:

en: Patch user:
th: Patch ผู้ใช้:

en: Invalid Settings - The ReviewBoard server is not setup
th: มีผิดพลาดที่ Settings - ReviewBoard server ยังไม่ได้ติดตั้ง

en: Invalid Settings - Please provide your ReviewBoard username
th: พบข้อผิดพลาด ใน Settings - ใส่ ReviewBoard username ด้วย

en: Invalid reviewboard plugin. Please download the Mercurial reviewboard plugin version 3.5 or higher from the website below.
    
     %s
th: พบข้อผิดพลาด ใน reviewboard plugin. กรุณาdownload the Mercurial reviewboard plugin version 3.5 หรือสูงกว่าจาก website นี้.
    
     %s

en: Password:
th: รหัสผ่าน:

en: Success
th: สำเร็จ

en: Update Review
th: ปรับปรุง Review

en: Connecting to Review Board...
th: กำลังเชื่อมต่อ Review Board...

en: Delete %d unknown file | Delete %d unknown files
th[0]: ลบ %d unknown file

en: Delete %d ignored file | Delete %d ignored files
th[0]: ลบ %d ignored file

en: Delete %d file in .hg/Trashcan | Delete %d files in .hg/Trashcan
th[0]: ลบ %d file ใน .hg/Trashcan

en: Confirm file deletions
th: ยืนยัน การลบไฟล์

en: Are you sure you want to delete these files and/or folders?
th: แน่ใจว่าจะลบ files และ/หรือ folders?

en: Deletion failures
th: ลบไม่ได้

en: Unable to delete %d file or folder | Unable to delete %d files or folders
th[0]: ไม่สามารถลบ %d file หรือ folder

en: Deleting trash folder...
th: กำลังลบ trash folder...

en: Deleted %d files
th: ไฟล์ %d ถูกลบแล้ว

en: Deleted %d files and %d folders
th: %d files และ %d folders ถูกลบแล้ว

en: Delete Patches
th: ลบ Patches

en: Remove patches from queue?
th: ลบ patches ออกจาก queue?

en: Keep patch files
th: เก็บ patch files ไว้

en: New patch message:
th: ข้อความ patch ใหม่:

en: Cu&t
th: &ตัด

en: Text Translation Failure
th: การแปลไม่สำเร็จ

en: Could not translate the file content from native encoding.
th: ไม่สามารถแปลไฟล์จาก  native encoding.

en: Unable to write file
th: เขียนไฟล์ไม่ได้

en: Could not translate the file content to native encoding.
th: แปลไฟล์เป็น native encoding ไม่ได้.

en: Could not open the specified file for writing.
th: เปิดไฟล์เพื่อเขียนไม่ได้

en: An error occurred while writing the file.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเขียนไฟล์

en: Try refreshing your repository.
th: พยายาม refreshing  repository.

en: Operation aborted:<br><br>%(arg0)s.
th: Operation ถูกยกเลิก:<br><br>%(arg0)s.

en: Repository is locked
th: Repository ถูก locked

en: Repository Error
th: ผิดพลาด Repository

en: No visual editor configured
th: ไม่พบการปรับแต่ง visual editor

en: Please configure a visual editor.
th: กรุณาปรับแต่ง visual editor.

en: Editor launch failure
th: ไม่สามารถใช้ Editor

en: Failed to open path in terminal
th: ไม่สามารถเเปิด path ใน terminal

en: "%s" is not a valid directory
th: "%s" เป็น directory ที่ไม่ถูกต้อง

en: Invalid configuration: %s
th: มีผิดพลาดใน configuration: %s

en: Unable to start the following command:
th: คำสั่งนี้ไม่สามารถเริ่มงานได้:

en: No shell configured
th: ไม่ได้ ปรับแต่ง shell

en: A terminal shell must be configured
th: ต้องปรับแต่ง terminal shell

en: Please enter a username
th: กรุณาใส่ username

en: You must identify yourself to Mercurial
th: ต้องระบุตัวตน เพื่อใช้ Mercurial

en: Unable to translate input to local encoding.
th: ไม่สามารถแปล input ไปยัง local encoding.

en: Checkmark files to add
th: Checkmark ไฟล์เพื่อการเพิ่ม

en: Checkmark files to forget
th: Checkmark ไฟล์เพื่อให้ลืม

en: Checkmark files to revert
th: Checkmark ไฟล์ เพื่อ revert

en: Checkmark files to remove
th: Checkmark ไฟล์เพื่อ ลบออก

en: Do not save backup files (*.orig)
th: ไม่ต้องเก็บ ไฟล์สำรอง (*.orig)

en: Add &Largefiles
th: เพิ่ม &Largefiles

en: No files selected
th: ไม่มีแฟ้มถูกเลือก

en: Swap source and destination
th: สลับ source and destination

en: You may continue the rebase
th: ดำเนินการ  rebase ต่อ

en: Rebase is complete
th: Rebase สำเร็จ

en: Rebase failed
th: Rebase ไม่สำเร็จ

en: Rebase aborted
th: Rebase ถูกยกเลิก

en: Exiting with an unfinished rebase is not recommended.
th: ไม่แนะนำให้ยกเลิก เมื่อ rebase ยังไม่เสร็จ

en: Consider aborting the rebase first.
th: ทบทวนการยกเลิก rebase ก่อน.

en: Are you sure you want to reload this file?
th: แน่ใจว่าต้องการ Reload ไฟล์นี้?

en: All unsaved changes will be lost.
th: ที่ไม่ได้เก็บไว้จะหาย

en: Warning
th: คำเตือน

en: Copy Error
th: Copy ผิดพลาด

en: Rename Error
th: เปลี่ยนชื่อผิดพลาด

en: Select Source File
th: เลือก Source ไฟล์

en: Select Source Folder
th: เลือก Source Folder

en: Source does not exist.
th: Source ไม่มี.

en: Destination file already exists.
th: Destination file มีอยู่แล้ว.

en: Are you sure you want to overwrite it ?
th: แน่ใจที่จะเขียนทับ?

en: Rename - %s
th: เปลี่ยนชื่อ - %s

en: Show all
th: แสดงทั้งหมด

en: Clear current query and query text
th: ล้าง query นี้และ query text

en: Open advanced query editor
th: เปิด advanced query editor

en: Delete selected query from history
th: ลบ query ที่เลือกไว้จาก history

en: Show/Hide hidden changesets
th: แสดง/ซ่อน hidden changesets

en: Toggle graft relations visibility
th: สลับ graft relations visibility

en: Keyword Search
th: ค้น Keyword

en: Display graph the named branch only
th: แสดงแค่  graph the named branch

en: Display only active branches
th: แสดงแค่ active branches

en: Display closed branches
th: แสดง closed branches

[ctx: column header]
en: Description
th: รายละเอียด

[ctx: column header]
en: Tags
th: แทกส์

[ctx: column header]
en: Latest tags
th: แทกส์ ล่าสุด

[ctx: column header]
en: Age
th: อายุ

[ctx: column header]
en: Local Time
th: เวลาท้องถิ่น

[ctx: column header]
en: Changes
th: การเปลี่ยนแปลง

[ctx: column header]
en: Filename
th: ชื่อไฟล์

en: Searching...
th: กำลังค้น...

en: Mercurial User
th: ผู้ใช้ Mercurial

en: Open the repository in a new tab
th: เปิด repository ใน tab ใหม่

en: Open all repositories in new tabs
th: เปิด repositorie ทั้งหมดใน tab ใหม่

en: Open a shell terminal in the repository root
th: เปิด shell terminal ใน repository root

en: &Add Repository...
th: เพิ่ม Repository...

en: Add a repository to this group
th: เพิ่ม  repository ใน group นี้

en: Remove this subrepository from the current revision
th: ลบ subrepository นี้ จาก revision ปัจจุบัน

en: Sort by &Name
th: จัดเรียง ตาม &ชื่อ

en: Sort the group by short name
th: จัดเรียง group ตาม  short name

en: Sort by &Path
th: จัดเรียงตาม &Path

en: Sort the group by full path
th: จัดเรียง group โดย full path

en: Select repository directory to add
th: เลือก repository directory เพื่อเพิ่ม

en: Select an existing repository to add as a subrepo
th: เลื่อก repository นี้เพื่อ เพิ่มเป็น subrepo

en: Cannot add subrepository
th: เพิ่ม subrepository ไม่ได้

en: %s is not a valid repository
th: %s เป็น repository ที่ไม่ถูกต้อง

en: "%s" is not a folder
th: "%s" ไม่ใช่  folder

en: Cannot open repository
th: เปิด repository ไม่ได้

en: The selected repository:<br><br>%s<br><br>cannot be open!
th: repository นี้:<br><br>%s<br><br>เปิดไม่ได้!

en: Subrepository already exists
th: Subrepository มีอยู่แล้ว

en: Failed to add subrepository
th: เพิ่ม subrepository ไม่สำเร็จ

en: Cannot open the .hgsub file in:<br><br>%s
th: เปิด .hgsub ใน:<br><br>%s ไม่ได้

en: Failed to add repository
th: เพิ่ม repository ไม่สำเร็จ

en: The .hgsub file already contains the line:<br><br>%s
th: .hgsub มี:<br><br>%s บรรทัด อยู่แล้ว

en: Subrepo added to .hgsub file
th: Subrepo ถูกเพิ่มในไฟล์ o .hgsub

en: Cannot update the .hgsub file in:<br><br>%s
th: ไม่สามารถปรับปรุงไฟล์ .hgsub ใน:<br><br>%s

en: Could not open .hgsub file
th: เปิดไฟล์ .hgsub  ไมได้

en: Cannot read the .hgsub file.<p>Subrepository removal failed.
th: อ่านไฟล์ .hgsub ไม่ได้.<p>เอา Subrepository ออกไม่สำเร็จ.

en: Subrepository not found
th: ไม่พบ Subrepository

en: The selected subrepository was not found on the .hgsub file.<p>Perhaps it has already been removed?
th: ไฟล์ subrepository ที่ถูกเลือก ไม่พบใน ไฟล์.hgsub.<p>อาจเป็นเพราะถูกเอาออกไปแล้ว?

en: Remove the selected repository?
th: เอา  repository ที่ถูกเลือกออก?

en: Do you really want to remove the repository "<i>%s</i>" from its parent repository "<i>%s</i>"
th: แน่ใจว่าต้องการเอา  repository  "<i>%s</i>" ออก จาก parent repository "<i>%s</i>"

en: Subrepository removed from .hgsub
th: Subrepository ถูกลบออกจาก .hgsub แล้ว

en: Could not update .hgsub file
th: ไม่สามารถ update ไฟล์ .hgsub

en: Cannot update the .hgsub file.<p>Subrepository removal failed.
th: ไม่สามารถ update ไฟล์ .hgsub.<p>การถอน Subrepository ออก ไม่สำเร็จ.

en: Confirm Delete
th: ยืนยันการลบ

en: Could not get subrepository list
th: ไม่ได้รับ subrepository list

en: It was not possible to get the subrepository list for the repository in:<br><br><i>%s</i>
th: ไม่ได้รับ subrepository list จาก repository ใน:<br><br><i>%s</i>

en: Could not open some subrepositories
th: ไม่สามารถเปิด subrepositories

en: Updating repository registry
th: กำลังปรับปรุง repository registry

en: Repository Registry updated
th: Repository Registry ถูกปรับปรุงแล้ว

en: Failed to open repository
th: เปิด repository ไม่สำเร็จ

en: Unable to update repository name
th: ไม่สามารถปรับปรุง repository name

en: An error occurred while updating the repository hgrc file (%s)
th: เิดผิดพลาดขณะปรับปรุงไฟล์ repository hgrc (%s)

en: Can't find revision '%s'
th: ไม่พบ revision '%s'

[ctx: tab tooltip]
en: Revision details
th: รายละเอียด Revision

[ctx: tab tooltip]
en: Search
th: ค้น

en: Found %d incoming changesets
th: พบ  %d incoming changesets

en: There is no rollback transaction available
th: ไม่เหลือ rollback transaction

en: Undo last commit?
th: ยกเลิก commit ก่อนหน้านี้?

en: Undo last transaction?
th: ยกเลิก  transaction ล่าสุด?

en: Remove current working revision?
th: ลบ revision ปัจจุบัน?

en: Unable to compress history
th: จัดเก็บ history แบบย่อไม่ได้

en: Email Selected...
th: Email ที่เลือก...

en: Compress History...
th: History ย่อ...

en: Goto common ancestor
th: ไปที่  common ancestor

en: Delete patches...
th: ลบ patches...

en: Rename patch...
th: เปลี่ยนชื่อ patch...

en: Pull to here...
th: Pull มา ที่นี่...

en: Cannot export revision
th: Export revision ไม่ได้

en: Cannot export revision %s into the file named:
    
    %s
th: ไม่สามารถ export revision %s เข้าไปใน ไฟล์ named:
    
    %s

en: What do you want to do?
th: จะทำอะไรเอ่ย?

en: Replace the existing patch files.
th: แทนที่ patch files นี้.

en: Abort the export operation.
th: ยกเลิกการ export .

en: Patch files already exist
th: Patch files มีอยู่แล้ว

en: Unable to merge
th: merge ไม่ได้

en: Unable to backout
th: backout ไม่ได้

en: Cannot import selected revision
th: ไม่สามารถ import revision ที่ถูกเลือก

en: The selected revision (rev #%d) cannot be imported because it is not a descendant of qparent (rev #%d)
th: ไม่สามารถ imported revision (rev #%d) ที่ถูกเลือกนี้ เพราะ it  is not a descendant of qparent (rev #%d)

en: Invalid command
th: คำสั่งไม่ถูกต้อง

en: The selected command is empty
th: คำสั่งที่ถูกเลือกไม่มี

en: 
    
    Please check that the "thg" command is valid.
th: 
    
    กรุณาตรวจความถูกต้องคำสั่ง  "thg".

en: Failed to execute custom TortoiseHg command
th: Execute คำสั่ง(custom) TortoiseHg ไม่สำเร็จ

en: The command "%s" failed (code %d).
th: คำสั่ง "%s" ไม่สำเร็จ (code %d).

en: Failed to execute custom command
th: Execute คำสั่ง(custom) ไม่สำเร็จ

en: The command "%s" could not be executed.
th: ไม่สามารถดำเนิน การคำสั่ง  "%s" ได้.

en: Other revision information
th: ข้อมูล revision อื่นๆ

en: use uncompressed transfer (fast over LAN)
th: ใช้ uncompressed transfer (fast over LAN)

en: side-by-side comparison of revisions
th: side-by-side การเปรียบเทียบของ revisions

en: list of commands:
th: รายการคำสั่ง:

en: revision to display
th: revision ที่แสดง

en: revision to merge
th: revision ที่ผนวก

en: You must provide source and dest arguments
th: ต้องให้ค่า source และ dest

en: revision to update
th: revision เพื่อปรับปรุง

en: replace existing tag
th: แทน  tag ที่มีอยู่

en: remove a tag
th: ลบ tag

en: wait until the second ticks over
th: รอจนกระทั่ง ticks ครั้งที่สองผ่านไป

en: remove the status cache
th: ลบสถานะ  cache

en: update all repos in current dir
th: ปรับปรุง repos ทั้งหมดใน dir ปัจจุบัน

en: print license
th: พิมพ์ license

en: Allow pushing new branches (--new-branch)
th: อนุญาตให้ pushing branches ใหม่ (--new-branch)

en: remove working directory
th: ลบ working directory

en: Stopped
th: หยุดแล้ว

en: Status:
th: สถานะ:

en: Settings
th: การตั้งค่า

en: <unspecified>
th: <ไม่เจาะจง>

en: Long Summary
th: สรุปแบบยาว

en: Hide Tags
th: ซ่อน Tags

en: Show Family Line
th: แสดงเส้น Family

en: Summary Line Length
th: ความกว้าง ของ Summary Line

en: Close After Commit
th: ปิดหลังจาก Commit

en: English Messages
th: ข้อความ English

en: Confirm adding unknown files
th: ยืนยันการเพิ่ม unknown files

en: Confirm deleting files
th: ยืนยันการ ลบไฟล์

en: Confirm Push
th: ยืนยัน Push

en: SSH Command
th: คำสั่ง SSH

en: Contact
th: การติดต่อ

en: Which template map style to use
th: เลือก template map style เพื่อใช้งาน

en: Allow Push
th: อนุญาต Push

en: Deny Push
th: ไม่อนุญาต Push

en: Password
th: รหัสผ่าน

en: From
th: จาก

en: To
th: ถึง

en: Cc
th: สำเนาถึง

en: Bcc
th: แอบสำเนาถึง

en: No Dates
th: ไม่มี วันที่

en: Show Function
th: แสดง Function

en: Fonts
th: แบบอักษร

en: Message Font
th: Font ข้อความ

en: Extensions
th: ส่วนขยาย

en: Tools
th: เครื่องมือ

en: Issue Tracking
th: Tracking ปัญหา

en: Configure Issue Tracker
th: ปรับแต่ง Issue Tracker

en: Size
th: ขนาด

en: Minimum Size
th: ขนาดเล็กสุด

en: Include
th: รวม

en: Exclude
th: ไม่รวม

en: TortoiseHg Settings
th: การติดตั้ง TortoiseHg

en: No repository found
th: ไม่พบ repository

en: no repo at
th: ไม่มี repo ที่

en: Reload
th: เรียกซ้ำ

en: Settings File:
th: ไฟล์ติดตั้ง:

en: Confirm Save
th: ยืนยันการเก็บ

en: Save changes before editing?
th: เก็บก่อนแก้ไข?

en: &Save
th: เก็บ

en: Confirm Reload
th: ยืนยันเรียกซ้ำ

en: Added
th: เพิ่มแล้ว

en: Readonly*
th: อ่านได้อย่างเดียว*

en: Deleted*
th: ลบแล้ว*

en: Show Icon
th: แสดง Icon

en: Clear
th: ลบ

en: Clear the current shelf file
th: ลบไฟล์  shelf ปัจจุบัน

en: Left Toolbar
th: Toolbar ซ้าย

en: Edit file
th: แก้ file

en: Right Toolbar
th: Toolbar ขวา

en: Are you sure?
th: แน่ใจ?

en: Specify name of new shelf
th: ระบุชื่อของ new shelf

en: Bad filename
th: filename ไม่ถูก

en: File already exists
th: มีไฟล์นี้อยู่แล้ว

en: New shelf created
th: New shelf ได้ถูกสร้าง

en: Delete shelf file %s?
th: ลบ  shelf file %s?

en: Shelf deleted
th: Shelf ถูกลบ

en: Use custom commit message:
th: ใช้ custom commit ข้อความ:

en: Signature has been added
th: Signature ได้ถูกเพิ่มแล้ว

en: %s - status
th: %s - สถานะ

en: Check
th: ตรวจสอบ

en: status
th: สถานะ

en: Failed to refresh
th: refresh ไม่สำเร็จ

en: Stat
th: สถิติ

en: Filename
th: ชื่อไฟล์

en: modified
th: มีการแก้ไข

en: %s is added
th: %s ถูกเพิ่ม

en: added
th: เพิ่มแล้ว

en: %s is removed
th: %s ถูกลบออก

en: removed
th: ลบแล้ว

en: unknown
th: ไม่ทราบ

en: missing
th: หาย

en: ignored
th: เพิกเฉย

en: Security
th: ความปลอดภัย

en: Save
th: เก็บ

en: &Edit...
th: &แก้ไข...

en: &Remove...
th: ลบ...

en: No host specified
th: ไม่เจาะจง host

en: Please set a valid URL to continue.
th: กรุณาใส่ URL ที่ถูกต้องเพื่อดำเนินการต่อ.

en: Pulling from %s...
th: ดึงมาจากfrom %s...

en: Pull from %s completed
th: ดึงมาจาก %s completed

en: Pull from %s aborted, ret %d
th: ดึงมาจาก %s aborted, ret %d

en: %s (pending)
th: %s (ค้างอยู่)

en: Unable to remove URL
th: ลบ URL ออกไม่ได้

en: Update - pull, then try to update
th: ปรับปรุง - pull, หลังจากนั้นพยายามปรับปรุง

en: <a href="config">Launch settings tool...</a>
th: <a href="config">เริ่ม การปรับแต่งเครื่องมือ...</a>

en: Save Path
th: เก็บ Path

en: Alias
th: ชื่อที่ใช้แทน

en: Remove authentication data from URL
th: ลบ ข้อมูล authentication ออกจาก URL

en: Update subrepo paths
th: ปรับปรุง paths ของ subrepo

en: Unable to save an URL
th: ไม่สามารถเก็บ URL

en: Confirm URL replace
th: ยืนยัน ทับแทน URL

en: %s already exists, replace URL?
th: %s มีแล้ว, ใช้ URL แทน?

en: Security:
th: ความปลอดภัย:

en: Use English commit message
th: ใช้ ภาษาอังกฤษ ในการ commit ข้อความ

en: Removed tag %s
th: ลบ tag %s ออก

en: Import from Clipboard
th: Import จาก Clipboard

en: Preview:
th: แสดงตัวอย่าง:

en: No backup (-n/--nobackup)
th: ไม่ backup (-n/--nobackup)

en: Do you want to keep them or discard them?
th: ต้องการที่จะเก็บไว้หรือไม่?

en: Pull subrepos from:
th: ดึง subrepos จาก:

en: List updated files (--verbose)
th: รายการไฟล์ที่ถูกปรับปรุง (--verbose)

en: Discard - discard local changes, no backup
th: ยกเลิก- discard local changes, no backup

en: Merge - allow to merge with local changes
th: ผนวก- allow to merge with local changes

en: Confirm Update
th: ยืนยันการปรับปรุง

en: Update - %s
th: ปรับปรุง - %s

en: Unable to find changeset
th: ไม่พบ changeset

en: No file changes
th: ไม่พบไฟล์ที่มีการเปลี่ยนแปลง

en: working changes
th: กำลังเปลี่ยนแปลง

en: Temporary files are removed when this dialog is closed
th: ไฟล์ Temporary ถูกลบเมื่อ dialog นี้ปิด

en: Select Tool:
th: เลือกเครื่องมือ:

en: Confirm Discard
th: ยืนยันยกเลิก

en: Config files (*.conf *.config *.ini)
th: ไฟล์ปรับแต่ง (*.conf *.config *.ini)

en: Open hgweb config
th: เปิด hgweb config

en: Save hgweb config
th: เก็บ hgweb config

en: Select Repository
th: เลือก Repository

en: Add Path to Serve
th: เพิ่ม Path ไป Serve

en: Config File:
th: ไฟล์ปรับแต่ง:

en: Open
th: เปิด

en: &New Repository...
th: สร้าง Repository ใหม่ ...

en: &Open Repository...
th: เปิด Repository...

en: Show Conso&le
th: แสดง Conso&le

en: Place Console in Doc&k Area
th: นำ Console ไปไว้ใน บริเวณ Doc&k

en: &Search
th: &ค้นหา

en: Go to current revision
th: ไปที่ revision ปัจจุบัน

en: abort:
th: ยกเลิก:

en: %d year | %d years
th[0]: %d ปี

en: %d month | %d months
th[0]: %d เดือน

en: %d week | %d weeks
th[0]: %d สัปดาห์

en: %d day | %d days
th[0]: %d วัน

en: %d hour | %d hours
th[0]: %d ชั่วโมง

en: %d minute | %d minutes
th[0]: %d นาที

en: %d second | %d seconds
th[0]: %d วินาที

en: in the future
th: ในอนาคต

en: now
th: ขณะนี้

en: command parse error: %s
th: การเรียงคำสั่งผิดพลาด : %s

en: no matches found: %s
th: ไม่เหมือน : %s

en: Create Repository Here
th: สร้าง Repository ที่นี่

en: Create a new repository
th: สร้าง repository ใหม่

en: Create clone here from source
th: สร้าง clone ที่นี่ จาก source

en: File Status
th: สถานะไฟล์

en: Add Files...
th: เพิ่มไฟล์...

en: Add files to version control
th: เพิ่มไฟล์สู่ version control

en: Remove files from version control
th: ลบไฟล์จาก version control

en: Remove Files...
th: ลบไฟล์...

en: Rename File
th: เปลี่ยนชื่อไฟล์

en: File History
th: ประวัติไฟล์

en: Start web server for this repository
th: เริ่ม web server สำหรับ repository นี้

en: Update...
th: ปรับปรุง...

en: Update Icons
th: ปรับปรุง Icons

en: Update icons for this repository
th: ปรับปรุง icons สำหรับ repository นี้

en: Repository Settings
th: ปรับแต่ง Repository

en: About TortoiseHg
th: TortoiseHg

en: Show About Dialog
th: แสดง About Dialog

en: Search History
th: ประวัติการค้นหา

en: password:
th: รหัสผ่าน

en: repository %s not found
th: ไม่พบ repository %s
