tortoisehg - en to uk translation catalogue (2275 entries)

en: TortoiseHg Overlay Icon Server
uk: Сервер TortoiseHg

en: Exit
uk: Закрити

en: About
uk: Про програму

en: Several icons are courtesy of the TortoiseSVN and Tango projects
uk: Декілька значків люб'язно надані проектами TortoiseSVN, Tango.

en: You can visit our site here
uk: Завітайте на наш сайт

en: &License
uk: Ліцензійна угода

en: version %s
uk: версія %s

en: with Mercurial-%s, Python-%s, PyQt-%s, Qt-%s
uk: з Mercurial-%s, Python-%s, PyQt-%s, Qt-%s

en: A new version of TortoiseHg (%s) is ready for download!
uk: Нова версія TortoiseHg (%s) є готовою до завантаження!

en: License
uk: Ліцензійна угода

en: = Working Directory Parent =
uk: = Робочий каталог попередника =

en: Directory of files
uk: Каталог файлів

en: Tar archives
uk: Архіви tar

en: Uncompressed tar archive
uk: Не стиснений tar архів

en: Bzip2 tar archives
uk: Архіви bzip2 tar

en: Tar archive compressed using bzip2
uk: Архів tar стиснений bzip2?

en: Gzip tar archives
uk: Архіви gzip tar

en: Tar archive compressed using gzip
uk: Архів tar стиснений gzip

en: Zip archives
uk: Архіви Zip

en: Uncompressed zip archive
uk: Не стиснений zip архів

en: Zip archive compressed using deflate
uk: Архів zip стиснений deflate

en: Revision:
uk: Правка:

en: Only files modified/created in this revision
uk: Лише файли змінені/створенні в цій правці

en: Recurse into subrepositories
uk: Рекурсія у підсховищах

en: Browse...
uk: Проглянути...

en: Destination path:
uk: Шлях призначення:

en: Archive types:
uk: Архів типів:

en: Hg command:
uk: Команда Hg:

en: Select Destination Folder
uk: Вкажіть теку призначення

en: Select Destination File
uk: Вкажіть файл призначення

en: All files (*)
uk: Усі файли (*)

en: Duplicate Name
uk: Повторення назви

en: The destination "%s" already exists as a file!
uk: Призначення "%s" вже існує як файл!

en: Confirm Overwrite
uk: Підтвердіть перезапис

en: The directory "%s" is not empty!
    
    Do you want to overwrite it?
uk: Каталог "%s" не порожній!
    
    Переписати його?

en: The file "%s" already exists!
    
    Do you want to overwrite it?
uk: Файл "%s" існує!
    
    Ви дійсно бажаєте його переписати?

en: The destination "%s" already exists as a folder!
uk: Призначення "%s" існує, як тека!

en: Archive - %s
uk: Архів - %s

en: &Archive
uk: Архів

en: Backout requires a parent revision
uk: Відновлення вимагатє попередню правку

en: Cannot backout change on a different branch
uk: Не можливо відновити зміни на іншій гілці

en: Backout - %s
uk: Відновлення - %s

en: Prepare to backout
uk: Підготовка відновлення

en: Verify backout revision and ensure your working directory is clean.
uk: Перевірте відновлену правку та переконайтеся, що робочий каталог чистий.

en: Backing out a parent revision is a single step operation
uk: Повертання попередньої правки за один крок

en: Backout revision
uk: Відновити правку

en: Not a head, backout will create a new head!
uk: Не вершина, відновлення створить нову вершину!

en: Current local revision
uk: Поточна локальна правка

en: Working directory status
uk: Стан робочого каталогу

en: Checking...
uk: Перевірка...

en: Before backout, you must <a href="commit"><b>commit</b></a>, <a href="shelve"><b>shelve</b></a> to patch, or <a href="discard"><b>discard</b></a> changes.
uk: Перед відновленням, ви повинні <a href="commit"><b>зафіксувати</b></a>, <a href="shelve"><b>відкласти</b></a> латки або <a href="discard"><b>відкинути</b></a> зміни.

en: Automatically resolve merge conflicts where possible
uk: Автоматично розв'язувати конфлікти злиття де можливе

en: <b>Uncommitted local changes are detected</b>
uk: <b>Виявлено незафіксовані локальні зміни</b>

en: Clean
uk: Чистий

en: Backing out, then merging...
uk: Повернення, потім злиття...

en: All conflicting files will be marked unresolved.
uk: Усі файли з конфліктами позначити, як не розв'язані.

en: Automatically advance to next page when backout and merge are complete.
uk: Автоматичний перехід до наступної сторінки, коли відновлення та злиття виконано.

en: %d files have <b>merge conflicts</b> that must be <a href="resolve"><b>resolved</b></a>
uk: %d файлів мають <b>конфлікти злиття</b> ви повинні їх <a href="resolve"><b>розв'язати</b></a>

en: No merge conflicts, ready to commit
uk: Конфлікти злиття відсутні, готовий до фіксації

en: Commit backout and merge results
uk: Зафіксувати результати відновлення та злиття.

en: Parents
uk: Попередники

en: Working Directory
uk: Робочий каталог

en: Working Directory (merged)
uk: Робочий каталог (злитий)

en: Commit message
uk: Повідомлення фіксації

en: Skip final confirmation page, close after commit.
uk: Пропустити останню сторінку підтвердження, закрити після фіксації.

en: Backed out changeset:
uk: Повернений набір змін:

en: Confirm Discard Message
uk: Підтвердіть відмову від повідомлення

en: Discard current backout message?
uk: Відкинути поточне повідомлення відновлення?

en: Use English backout message
uk: Використовувати англомовні повідомлення відновлення

en: Backing out and committing...
uk: Повернути та фіксувати...

en: Please wait while making backout.
uk: Триває відновлення, чекайте.

en: Committing...
uk: Фіксувати...

en: Please wait while committing merged files.
uk: Будь ласка, зачекайте доки фіксуватимуться злиття файлів.

en: Finished
uk: Завершено

en: Backout changeset
uk: Відновлення набору змін

en: Bisect - %s
uk: Половинити - %s

en: Accept
uk: Прийняти

en: Known good revision:
uk: Наразі гарна правка:

en: Known bad revision:
uk: Наразі погана правка:

en: Discard local changes (revert --all)
uk: Відкинути локальні зміни (revert --all)

en: Revision is &Good
uk: Гарна правка

en: Revision is &Bad
uk: Погана правка

en: &Skip this Revision
uk: Пропустити цю правку

en: Close
uk: Закрити

en: Error encountered.
uk: Сталася помилка.

en: Culprit found.
uk: Винуватця знайдено.

en: Revision
uk: Правка

en: Test this revision and report findings. (good/bad/skip)
uk: Тестувати цю правку та публікувати знайдене. (файно/погано/пропустити)

en: %s (hint: %s)
uk: %s (підказка: %s)

en: Bookmark:
uk: Закладка:

en: New Name:
uk: Нова назва:

en: Activate:
uk: Активувати:

en: &Add
uk: Додати

en: Re&name
uk: Змінити назву

en: &Remove
uk: Вилучити

en: &Move
uk: Пересунути

en: Bookmark - %s
uk: Закладка - %s

en: A bookmark named "%s" already exists
uk: Закладка з назвою "%s" вже існує

en: Bookmark '%s' has been added
uk: Закладка '%s' була додана

en: Bookmark named "%s" does not exist
uk: Закладки із назвою "%s" не існує

en: Bookmark '%s' has been moved
uk: Закладка '%s' була втрачена

en: Bookmark '%s' does not exist
uk: Закладка '%s' не існує

en: Bookmark '%s' has been removed
uk: Закладка '%s' була вилучена

en: Bookmark '%s' has been renamed to '%s'
uk: Закладка '%s' змінила назву на '%s'

en: Outgoing Bookmarks
uk: Зовнішні закладки

en: &Push Bookmark
uk: Виштовхнути закладку

en: &Remove Bookmark
uk: Вилучити закладку

en: Incoming Bookmarks
uk: Вхідні закладки

en: P&ull Bookmark
uk: Затягнути закладку

en: R&emove Bookmark
uk: В&идалити закладку

en: Pushed local bookmark: %s
uk: Виштовхнути локальну закладку: %s

en: Pulled remote bookmark: %s
uk: Затягнути зовнішню закладку: %s

en: Removed remote bookmark: %s
uk: Видалити зовнішню закладку: %s

en: Removed local bookmark: %s
uk: Видалити локальну закладку: %s

en: %s - branch operation
uk: %s - дія з гілкою

en: Select branch of merge commit
uk: Оберіть гілку злиття та фіксації

en: Changes take effect on next commit
uk: Зміни матимуть ефект наступної фіксації

en: No branch changes
uk: В гілці без змін

en: Open a new named branch
uk: Відкрити нову іменовану гілку

en: Close current branch
uk: Закрити поточну гілку

en: Please report this bug to our <a href="%s">bug tracker</a>
uk: Надішліть, будь ласка звіт про помилку на наш <a href="%s">bug tracker</a>

en: Checking for updates...
uk: Перевіряння поновлень...

en: Copy
uk: Копіювати

en: Quit
uk: Завершити

en: TortoiseHg Bug Report
uk: Звіт з помилки TortoiseHg

en: Upgrading to a more recent TortoiseHg is recommended.
uk: Рекомендовано оновітися до нової версії TortoiseHg.

en: Your TortoiseHg is up to date.
uk: Наразі у Вас остання версія TortoiseHg.

en: Save error report to
uk: Зберегти звіт з помилки

en: Text files (*.txt)
uk: Текстові файли (*.txt)

en: Error writing file
uk: Помилка запису до файлу

en: TortoiseHg Error
uk: Помилка TortoiseHg

en: If you still have trouble, <a href="#bugreport">please file a bug report</a>.
uk: Якщо у Вас виникли проблеми, <a href="#bugreport"></a> будь ласка створіть звіт про помилку.

en: Visual Diff
uk: Наочна різниця

en: View file changes in external diff tool
uk: Переглянути файл змін стороннім інструментом

en: Edit Local
uk: Правити локальне

en: Edit current file in working copy
uk: Правити поточний файл в робочій копії

en: Revert to Revision
uk: Повернутися до правки

en: Revert file(s) to contents at this revision
uk: Повернути файл(и) до змісту в цій правці

en: Patch failed to apply
uk: Не вдалось накласти латку

en: Manually resolve rejected chunks?
uk: Кусні, що розв'язані вручну відхилити?

en: Edit patched file and rejects?
uk: Правити латаний файл та відхилити?

en: No deletable chunks
uk: Куснів для видалення не має

en: Completely remove file from patch?
uk: Перемістити цілий файл з латки?

en: Revert all file changes?
uk: Повернути всі зміни в файл?

en: No chunks remain
uk: Куснів більше не залишилось

en: file has been deleted, refresh
uk: файл було знищено, освіжіть

en: file has been modified, refresh
uk: файл було змінено, освіжіть

en: Unable to merge chunks
uk: Неможливо злити кусні

en: Add or remove patches must be merged in the working directory
uk: Додані або вилучені латки повинні бути злиті в робочий каталог

en: Unable to remove
uk: Неможливо вилучити

en: Unable to remove file %s,
    permission denied
uk: Неможливо вилучити файл %s,
    відсутні права

[ctx: files]
en: All
uk: Усі

[ctx: files]
en: None
uk: Жодні

en: Toggle display of text search bar
uk: Пошук за текстовим рядком

en: Diff Toolbar
uk: Пенал порівнянь

en: Chunks selected: %d / %d
uk: Обрано %d / %d куснів

en: Please wait while the file is opened ...
uk: Будь ласка, дочекайтеся відкриття файлу ...

en: Source:
uk: Звідки:

en: Destination:
uk: Куди:

en: Options
uk: Параметри

en: Clone to revision:
uk: Клонувати до правки:

en: A revision identifier, bookmark, tag or branch name
uk: Ідентифікатор правки, закладки, зріза або назва гілки

en: Do not update the new working directory
uk: Не поновлювати новий робочий каталог

en: Use pull protocol to copy metadata
uk: Використовувати протокол витягування аби копіювати метадані

en: Include patch queue
uk: Разом з чергою латок

en: Use proxy server
uk: Використовувати проксі-сервер

en: Do not verify host certificate
uk: Не перевіряти сертифікат вузла

en: Remote command:
uk: Зовнішня команда:

en: Start revision:
uk: Початок правки:

en: Select source repository
uk: Вкажіть вихідне сховище

en: Select destination repository
uk: Вкажіть сховище призначення

en: Select patch folder
uk: Вкажіть теку з латкою

en: Clone - %s
uk: Клонувати - %s

en: &Clone
uk: Клонувати

en: failed to start command
uk: не вдалось започаткувати команду

en: error while running command
uk: помилка під час виконання команди

en: process exited unexpectedly with code %d
uk: процес неочікувано завершено з кодом %d

en: failed to encode command: %s
uk: не вдалось зашифрувати команду: %s

en: timed out while reading: %r...
uk: завершився час відведений на читання: %r...

en: timed out waiting for message
uk: завершився час очікування повідомлення

en: unexpected response on required channel %r
uk: несподівана відповідь на каналі очікування %r

en: invalid "hello" message: %r
uk: недійсне "hello" повідомлення: %r

en: no "runcommand" capability
uk: не "runcommand" здатність

en: corrupted command result: %r
uk: пошкоджений результат команди: %r

en: failed to encode input: %s
uk: не вдалось зашифрувати вхід: %s

en: Terminated by user
uk: Перервано користувачем

en: [command terminated by user %s]
uk: [команда перервана користувачем %s]

en: [command interrupted %s]
uk: [команда %s пошкоджена]

en: [command returned code %d %%s]
uk: [команда повернула код %d %%s]

en: [command completed successfully %s]
uk: [команда %s успішно виконана]

en: Running...
uk: Виконання...

en: Failed!
uk: Не вдалось!

en: Clea&r Log
uk: Очистити журнал

en: TortoiseHg Prompt
uk: Підказка TortoiseHg

en: Show Detail
uk: Показати розлого

en: Hide Detail
uk: Прибрати розлого

en: Confirm Exit
uk: Підтвердити Вихід

en: Mercurial command is still running.
    Are you sure you want to terminate?
uk: Команда Mercurial все ще виконується.
    Ви впевнені, що бажаєте її перервати?

en: &Run
uk: Виконати

en: TortoiseHg Command Dialog
uk: Командний діалог TortoiseHg

en: Command Error
uk: Помилкова команда

en: [Code: %d]
uk: [Код: %d]

en: Merge
uk: Злити

en: Merge with %s
uk: Злиття з %s

en: Patch Name Required
uk: Потребує назви латки

en: You must enter a patch name
uk: Ви повинні ввести назву латки

[ctx: start progress]
en: Commit
uk: Фіксація

[ctx: start progress]
en: MQ Action
uk: Дія MQ

[ctx: start progress]
en: Rollback
uk: Повернення

en: Commit Dialog Toolbar
uk: Пенал діалогу фіксації

en: Branch:
uk: Гілка:

en: Copy message
uk: Копія повідомлення

en: Copy one of the recent commit messages
uk: Копіювати одне з останніх повідомлень фіксації

en: Show Issues
uk: Показати запити

en: Please wait...
uk: Зачекайте...

en: Failed to load issue tracker '%s': %s
uk: Не вдалось завантажити issue tracker '%s': %s

en: Show Issues...
uk: Показати питання...

en: Stop
uk: Зупинити

en: ### patch name ###
uk: ### назва латки ###

en: Commit changes
uk: Зафіксувати зміни

en: Commit
uk: Зафіксувати

en: Amend current revision
uk: Скасувати поточну правку

en: Amend
uk: Скасувати

en: Create a new patch
uk: Створити нову латку

en: QNew
uk: Новини швидкоруч

en: Refresh current patch
uk: Перезавантажити поточну латку

en: QRefresh
uk: Поновити швидкоруч

en: Confirm Branch Change
uk: Підтвердити зміну гілки

en: Named branch "%s" already exists, last used in revision %d
uk: Назва гілки "%s" вже існує, останне використано у правці %d

en: Restart &Branch
uk: Перезапустити гілку

en: &Commit to current branch
uk: Фіксувати до поточної гілки

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Confirm New Branch
uk: Підтвердження для нової гілки

en: Create new named branch "%s" with this commit?
uk: Створити нову іменовану гілку "%s" разом із фіксацією?

en: Create &Branch
uk: Створити гілку

en: Close Branch:
uk: Закрити гілку:

en: New Branch:
uk: Нова гілка:

en: <b>Selected Options:</b> %s
uk: <b>Оберіть налаштування:</b> %s

en: Parent:
uk: Попередня:

en: Patch name:
uk: Назва латки:

en: Close %s branch
uk: Закрити гілку %s

en: Rollback commit to revision %d
uk: Повернути фіксацію до правки %d

en: Confirm Undo
uk: Підтвердіть скасування

en: Discard current commit message?
uk: Відкинути поточне повідомлення про фіксацію?

en: Message Translation Failure
uk: Помилка перекладу повідомлення

en: &Replace
uk: Замінити

en: Nothing Committed
uk: Фіксувати нічого

en: Please enter commit message
uk: Введіть повідомлення з описом фіксації

en: No issue link was found in the commit message.  The commit message should contain an issue link.  Configure this in the 'Issue Tracking' section of the settings.
uk: В повідомленні фіксації не знайдено посилання на запит. Слід вказувати посилання на запит. Налаштуйте у відповідній секції налаштувань 'Контроль запитів'.

en: No files checked
uk: Відсутні відмічені файли

en: No modified files checkmarked for commit
uk: Відсутні змінені файли, які були б відмічені, як для фіксації

en: Confirm Add
uk: Підтвердити додавання

en: Add selected untracked files?
uk: Додати обрані файли до сховища?

en: Confirm Remove
uk: Підтвердження вилучення

en: Remove selected deleted files?
uk: Вилучити вказані на видалення файли?

en: Nothing changed.
uk: Нічого не змінено.

[ctx: window title]
en: Commit
uk: Фіксувати

en: %s - commit options
uk: %s - параметри фіксації

en: Set username:
uk: Встановити ім'я автора:

en: Save in Repo
uk: Зберегти в сховище

en: Save Global
uk: Зберегти для загалу

en: Set Date:
uk: Встановити дату:

en: Update
uk: Поновити

en: Push After Commit:
uk: Виштовхнути після фіксації:

en: Auto Includes:
uk: Автоматично приєднати:

en: Recurse into subrepositories (--subrepos)
uk: Рекурсивно всередині підсховищ (--subrepos)

en: Unable to save username
uk: Неможливо зберегти ім'я користувача

en: Iniparse must be installed.
uk: Знаряддя обробки ini-файлів має бути встановлено.

en: Unable to write configuration file
uk: Не можливо писати до файлу з налаштуваннями

en: Unable to save after commit push
uk: Неможливо зберегти після фіксації виштовхування

en: Unable to save auto include list
uk: Не можливо автоматично зберегти перелік включень

en: Unable to save recurse in subrepos.
uk: Неможливо зберегти - рекурсія у підсховищі.

en: Invalid date format
uk: Помилковий формат дати

en: No username configured
uk: Не налаштовано ім'я користувача

en: %s - commit
uk: %s - фіксація

en: TortoiseHg Commit
uk: TortoiseHg Фіксація

en: Are you sure that you want to cancel the commit operation?
uk: Ви впевнені, що бажаєте скасувати операцію фіксації?

en: Compress changesets up to and including
uk: Стиснути набори зміни, в тому числі включені

en: Onto destination
uk: На призначення

en: Compress
uk: Стиснення

en: Compress - %s
uk: Стиснути - %s

en: Before compress, you must <a href="commit"><b>commit</b></a>, <a href="shelve"><b>shelve</b></a> to patch, or <a href="discard"><b>discard</b></a> changes.
uk: Перед стисканням, ви повинні <a href="commit"><b>зафіксувати</b></a>, <a href="shelve"><b>відкласти</b></a> до латки, або <a href="discard"><b>відкинути</b></a> зміни.

en: You may continue the compress
uk: Ви маєте продовжити стискання

en: Changes have been moved, you must now commit
uk: Зміни будуть втрачені, Ви повинні зараз їх зафіксувати

[ctx: action button]
en: Commit
uk: Зафіксувати

en: Compress is complete, old history untouched
uk: Стискання завершено, стара історія не порушена

en: must be specified repository
uk: потрібно вказати сховище

en: must be specified 'type' in style
uk: потрібно вказати 'type' в стилі

en: Summary:
uk: Підсумок:

en: User:
uk: Автор:

en: Date:
uk: Дата:

en: Age:
uk: Додано:

en: Branch:
uk: Гілка:

en: Close:
uk: Закрити:

en: Tags:
uk: Ознака:

en: Graft:
uk: Прищепа:

en: Transplant:
uk: Трансплантувати:

en: Obsolete state:
uk: Застарілий стан:

en: Perforce:
uk: Вимушено:

en: Converted From:
uk: Перероблено з:

en: Original Parent:
uk: Оригінальний попередник:

en: No items to display
uk: Відсутні елементи для відображення

en: Use compact view
uk: Використовувати стислий перегляд

en: Patch:
uk: Латка:

en: Displaying %(count)d of %(total)d items
uk: Відображати %(count)d з %(total)d елементів

en: Select a GUI location to edit:
uk: Вкажіть GUI елемент для правки:

en: Select the toolbar or menu to change
uk: Вкажіть пенал або меню для змін

en: Tools shown on selected location
uk: Знаряддя показано на вказаному розташуванні

en: Delete from list
uk: Знищити з переліку

en: Add to list
uk: Додати в перелік

en: Add separator
uk: Додати розділювач

en: List of all tools
uk: Перелік усіх знарядь

en: New Tool ...
uk: Нове знаряддя ...

en: Edit Tool ...
uk: Правити знаряддя ...

en: Delete Tool
uk: Знищити знаряддя

en: Type
uk: Тип

en: Name
uk: Назва

en: Command
uk: Команда

en: New hook
uk: Новий гачок

en: Edit hook
uk: Правити гачок

en: Delete hook
uk: Знищити гачок

en: Replace existing hook?
uk: Замінити гачок, який існує?

en: There is an existing %s.%s hook.
    
    Do you want to replace it?
uk: %s.%s гачок існує.
    
    Ви бажаєте замінити його?

en: OK
uk: Гаразд

en: Missing information
uk: Пропущена інформація

en: All items
uk: Усі елементи

en: Working directory
uk: Робочий каталог

en: All revisions
uk: Усі правки

en: All contexts
uk: Усі змісти

en: Fixed revisions
uk: Виправлені правки

en: Applied patches
uk: Прийняті латки

en: Applied patches or qparent
uk: Застосувати латки або qparent

en: <default icon>
uk: <типові піктограми>

en: Configure Custom Tool
uk: Конфігурувати знаряддя користувача

en: Tool name
uk: Назва знаряддя

en: The tool name. It cannot contain spaces.
uk: Назва знаряддя. Не може містити прогалини.

en: The directory where the command will be executed.
    If this is not set, the root of the current repository will be used instead.
    You can use the same {VARIABLES} as on the "Command" setting.
uk: Тека, в якій буде виконана команда.
    В разі не встановлення буде використаний корінь поточного сховища.
    Ви можете використовувати ті ж самі {VARIABLES} як і в налаштуваннях "Command".

en: Tool label
uk: Мітка знаряддя

en: The tool label, which is what will be shown on the repowidget context menu.
    If no label is set, the tool name will be used as the tool label.
    If no tooltip is set, the label will be used as the tooltip as well.
uk: Мітка знаряддя відображатиметься у контекстному меню repowidget-а.
    Якщо мітка не призначена, назва знаряддя використовуватиме мітку знаряддя.
    Якщо жодної підказки не встановлено, мітка буде використана як підказка.

en: Tooltip
uk: Підказка

en: The tooltip that will be shown on the tool button.
    This is only shown when the tool button is shown on
    the workbench toolbar.
uk: Підказка, яка буде виводитись на кнопці знаряддя.
    Зокрема у випадку зображення кнопки на
    пеналі робочого середовища.

en: Icon
uk: Піктограма

en: The tool icon.
    You can use any built-in TortoiseHg icon
    by setting this value to a valid TortoiseHg icon name
    (e.g. clone, add, remove, sync, thg-logo, hg-update, etc).
    You can also set this value to the absolute path to
    any icon on your file system.
uk: Піктограма знаряддя.
    Ви можете використовувати будь-яку вбудовану у TortoiseHg піктограму
    встановивши це значення до коректної у TortoiseHg назви 
    (Наприклад clone, add, remove, sync, thg-logo, hg-update, тощо).
    Ви також можете вказати ці значення з абсолютним шляхом
    файлової системи.

en: On repowidget, show for
uk: На repowidget для показу

en: For which kinds of revisions the tool will be enabled
    It is only taken into account when the tool is shown on the
    selected revision context menu.
uk: Для деяких видів правок знаряддя буде увімкнено
    це враховується лише коли знаряддя показано
    доступним у контекстному меню правок.

en: Show Output Log
uk: Відкрити журнал подій

en: When enabled, automatically show the Output Log when the command is run.
    Default: False.
uk: Коли увімкнено, автоматично показує журнал подій коли команда виконується.
    Типово: виключено.

en: You must set a tool name.
uk: Вкажіть назву знаряддя.

en: The tool name cannot have any spaces in it.
uk: Назва знаряддя не може містити буль-які прогалини.

en: You must set a command to run.
uk: Ви повинні встановити команди для виконання.

en: Configure Hook
uk: Налаштувати гачок

en: Hook type
uk: Тип гачка

en: Select when your command will be run
uk: Вкажіть, яка Ваша команда буде виконана

en: The hook name. It cannot contain spaces.
uk: Назва гачка. Не може містити прогалин.

en: The command that will be executed.
    To execute a python function prepend the command with "python:".
uk: Команда, яка буде виконана.
    Щоб виконати python функцію, потрібно спочатку записати команду з "python:".

en: You must set a valid hook type.
uk: Ви повинні встановити правильний тип гачка.

en: The hook name cannot contain any spaces, tabs or '=' characters.
uk: Назва гачка не може містити прогалини, табуляції або символ '='.

en: Console
uk: Консоль

en: File &History / Annotate
uk: Файл Історія / Опис

en: Show the history of the selected file
uk: Відобразити історію вказаного файлу

en: Co&mpare File Revisions
uk: Порівняти правки файлу

en: Compare revisions of the selected file
uk: Порівняти правки вказаного файлу

en: Filter Histor&y
uk: Фільтр історії

en: Query about changesets affecting the selected files
uk: Запит про набори змін, які впливатимуть на обрані файли

en: Diff &Changeset to Parent
uk: Різниця між набором змін та попередником

en: Diff Changeset to Loc&al
uk: Різниця між набором змін та поточним сховищем

en: &Diff to Parent
uk: Різниця з попередником

en: Diff to &Local
uk: Різниця до локального

en: View changes to current in external diff tool
uk: Перегляд поточних змін зовнішнім знаряддям порівнянь

en: &View at Revision
uk: Переглянути в правці

en: View file as it appeared at this revision
uk: Переглянути файл, як нібито з'явився в цієї правці

en: &Save at Revision...
uk: Зберегти правку...

en: Save file as it appeared at this revision
uk: Зберегти файл, як нібито з'явився в цій правці

en: Save file to
uk: Зберегти файл до

en: &Edit Local
uk: Правити локальний

en: &Open Local
uk: Відкрити локальний

en: E&xplore Local
uk: Дослідити локальний

en: Open parent folder of current file in the system file manager
uk: Відкрити теку попередника поточного файлу у системному файл оглядачеві

en: &Copy Patch
uk: Копіювати латку

en: Copy &Path
uk: Копіювати шлях

en: Copy full path of file(s) to the clipboard
uk: Копіювати повний шлях файлу до буферу обміну

en: &Revert to Revision...
uk: Повернутись до правки...

en: Open S&ubrepository
uk: Відкрити підсховище

en: Open the selected subrepository
uk: Відкрити вказане підсховище

en: E&xplore Folder
uk: Дослідити у теку

en: Open the selected folder in the system file manager
uk: Відкрити вказані теки в системному файловому оглядачеві

en: Open &Terminal
uk: Відкрити термінал

en: Open a shell terminal in the selected folder
uk: Відкрити оболонку у вибраній теці

en: Custom Tools
uk: Знаряддя користувача

en: Diff &Local
uk: Локальна різниця

en: &View Missing
uk: Переглянути відсутні

en: View O&ther
uk: Переглянути інше

en: Add &Largefiles...
uk: Додати великий файл...

en: &Forget
uk: Забути

en: &Delete Unversioned...
uk: Знищення неверсійованих...

en: Confirm Delete Unversioned
uk: Підтверджувати знищення неверсійованих

en: Delete the following unversioned files?
uk: Знищити наступні неверсійовані файли?

en: &Delete
uk: Знищити

en: Re&move Versioned
uk: Вилучити версійованого

en: &Revert...
uk: Повернути...

en: Uncommited merge - please select a parent revision
uk: Злиття не зафіксоване - оберіть попередню правку

en: Revert files to local or other parent?
uk: Відновити файли на локального або іншого попередника?

en: &Local
uk: Локальний

en: &Other
uk: Інше

en: Confirm Revert
uk: Підтвердіть повернення

en: Revert local file changes?
uk: Повернути файл з локальними змінами?

en: &Revert with backup
uk: Повернути з резервної копії

en: &Discard changes
uk: Відкинути зміни

en: Revert the following files?
uk: Повернути наступні файли?

en: &Revert
uk: Повернути

en: &Copy...
uk: Копіювати...

en: Re&name...
uk: Перейменувати...

en: &Ignore...
uk: Ігнорувати...

en: Edit Re&jects
uk: Правити відкинуте

en: Manually resolve rejected patch chunks
uk: Шматки відкинутих латок перебирати вручну

en: De&tect Renames...
uk: Виявлення змін назв...

en: &Mark Resolved
uk: Відмітити, як розв'язане

en: &Mark Unresolved
uk: Відмітити, як не розв'язане

en: Restart Mer&ge
uk: Перезапустити злиття

en: Was renamed from
uk: Назва змінена з

en: Restart Merge &with
uk: Перезапустити злиття з

en: Display the file anyway
uk: Показувати файл завжди

en: Diff not displayed:
uk: Не відображається різниця:

en: File is larger than the specified max size.
    maxdiff = %s KB
uk: Файл більше за максимально дозволений.
    maxdiff = %s Kб

en: File is binary
uk: Двійковий файл

en: File may be binary (maximum line length exceeded)
uk: Файл повинен бути двійковим (перевищення максимальної довжини рядка)

en: File or diffs not displayed:
uk: Файл або різниця не показувані:

en:  <i>(was added)</i>
uk:  <i>(був доданий)</i>

en:  <i>(copied from %s)</i>
uk:  <i>(копіювати з %s)</i>

en:  <i>(renamed from %s)</i>
uk:  <i>(зміна назви з %s)</i>

en:  <i>(is a symlink)</i>
uk:  <i>(посилання)</i>

en: File or diffs not displayed: File is larger than the specified max size.
    maxdiff = %s KB
uk: Файл або відмінності не відображаються: Розмір файлу більше за максимально допустимий.
    maxdiff = %s Kб

en:  <i>(was deleted)</i>
uk:  <i>(був знищений)</i>

en:  <i>(was added, now missing)</i>
uk:  <i>(був доданий, зараз відсутній)</i>

en:  <i>(is unversioned)</i>
uk:  <i>(поза контролем версій)</i>

en: exec mode has been <font color='red'>set</font>
uk: дозвіл виконувати був <font color='red'>встановлений</font>

en: exec mode has been <font color='red'>unset</font>
uk: дозвіл виконувати був <font color='red'>скасований</font>

en: changeset: %s
uk: зміни: %s

en: Initial revision
uk: Початкова правка

en: [WARNING] Invalid subrepo revision ID:
    	%s
uk: [УВАГА] Помилка підсховища правка ID:
    	%s

en: Subrepo created and set to initial revision.
uk: Підсховище створене та встановлена початкова правка.

en: Subrepo initialized to revision:
uk: Підсховище створено з правкою:

en: Subrepo removed from repository.
uk: Підсховище вилучене з сховища.

en: Previously the subrepository was at the following revision:
uk: Рініше підсховище мало правку:

en: Subrepo was not changed.
uk: Підсховище не було змінено.

en: [WARNING] Missing subrepo. Update to this revision to clone it.
uk: [ПОПЕРЕДЖЕННЯ] Потрібно підсховище. Поновити до цієї правки, клонувавши її.

en: [WARNING] Incomplete subrepo. Update to this revision to pull it.
uk: [ПОПЕРЕДЖЕННЯ] Неповноцінне підсховище. Поновити до цієї правки, витягнувши її.

en: Subrepo state is:
uk: Стан підсховища:

en: Revision has changed to:
uk: Правка змінена до:

en: changeset: %s (not found on subrepository)
uk: набір змін: %s (не знайдено у підсховищі)

en: From:
uk: Від:

en: [WARNING] Missing changed subrepository. Update to this revision to clone it.
uk: [ПОПЕРЕДЖЕННЯ] Потрібна зміна підсховища. Поновити до цієї правки клонувавши її.

en: Subrepository not found in the working directory.
uk: Підсховище не знайдено у робочому каталозі.

en: [WARNING] Incomplete changed subrepository. Update to this revision to pull it.
uk: [ПОПЕРЕДЖЕННЯ] Неповні зміни у підсховищі. Поновити до цієї правки витягнувши її.

en: Not a Mercurial subrepo, not previewable
uk: Підсховище не Mercurial, перегляд не можливий

en: Error previewing subrepo: %s
uk: Помилка попереднього перегляду підсховища: %s

en: Subrepo may be damaged or inaccessible.
uk: Підсховище може бути пошкоджене або недоступне.

en: The subrepository is dirty.
uk: Підсховище брудне.

en: File Status:
uk: Файл стану:

en: (is a changed sub-repository)
uk: (змінилося підсховище)

en: (is an unchanged sub-repository)
uk: (не змінилося підсховище)

en: (is a dirty sub-repository)
uk: (брудне підсховище)

en: (is a new sub-repository)
uk: (є нові підсховище)

en: (is a removed sub-repository)
uk: (вилучене підсховище)

en: (is a changed and dirty sub-repository)
uk: (змінене та брудне підсховище)

en: (is a new and dirty sub-repository)
uk: (нове та брудне підсховище)

en: open...
uk: відкрити...

en: Hg file log viewer [%s] - %s
uk: Перегляд файлу журналу [%s] - %s

en: File History Log Columns
uk: Стовпці журналу файлу історії

en: Back
uk: Назад

en: Forward
uk: Вперед

en: Diff Selected &Changesets
uk: Різниця вказаного набору змін

en: &Diff Selected File Revisions
uk: Різниця вказаного файлу правок

en: Show Revision &Details
uk: Показати правку розлого

en: Too many rows selected for menu
uk: Замало стовпчиків обрано для меню

en: File Differences Log Columns
uk: Стовпці журналу відмінностей файлу

en: Next diff
uk: Наступна відмінність

en: Previous diff
uk: Попередня відмінність

en: Western Europe
uk: Східна Европа

en: Unified Chinese
uk: Узагальнена китайська

en: Traditional Chinese
uk: Традиційна китайська

en: Korean
uk: Корейська

en: Japanese
uk: Японська

en: Thai
uk: Тайська

en: Central and Eastern Europe
uk: Центрацьна та західна Европа

en: Cyrillic
uk: Кирилиця

en: Russian
uk: Російська

en: Ukrainian
uk: Українська

en: Greek
uk: Грецька

en: Turkish
uk: Турецька

en: Arabic
uk: Арабська

en: Hebrew
uk: Єврейська

en: Vietnamese
uk: Вєтнамська

en: Baltic
uk: Балтійська

en: Southern Europe
uk: Підвенна Европа

en: Nordic
uk: Скандинавська

en: Celtic
uk: Ірландська

en: South-Eastern Europe
uk: Південно-західна Европа

en: View change as unified diff output
uk: Переглядати зміну в уніфікованому форматі різниць

en: View change in context of file
uk: Переглядати зміни в контексті файлу

en: Annotate with revision numbers
uk: Опис з номерами правок

en: Next Diff
uk: Наступна різниця

en: Previous Diff
uk: Попередня різниця

en: Open shelve tool
uk: Відкрити знаряддя відкладання

en: &Auto Detect
uk: Визначати автоматично

en: Show changes from first parent
uk: Відобразити зміни від першого попередника

en: Show changes from second parent
uk: Відобразити зміни від другого попередника

en: E&ncoding
uk: Кодування

en: &Search in Current File
uk: Пошук в поточному файлі

en: Search in All &History
uk: Пошук по усій історії

en: Go to Line
uk: Перейти до рядка

en: Enter line number (1 - %d)
uk: Введіть номер рядка (1 - %d)

en: Show &Author
uk: Показати автора

en: Show &Date
uk: Показати дату

en: Show &Revision
uk: Показати правку

en: Annotate Op&tions
uk: Коментувати налаштування

en: Search Selected Text
uk: Пошук вибраного тексту

en: In Current &File
uk: В поточному &файлі

en: In &Current Revision
uk: В поточній правці

en: In &Original Revision
uk: В оригінальній правці

en: In All &History
uk: По усій історії

en: Go to
uk: Перейти до

en: View File at
uk: Переглянути файл в

en: Diff File to
uk: Файл різниць до

en: &Originating Revision
uk: Правка, яка з'явились

en: &Parent Revision
uk: Попередня правка

en: &Parent Revision (%d)
uk: Попередник правки (%d)

en: &Mark Excluded Changes
uk: Відмітити виключні зміни

en: (excluded from the next commit)
uk: (виключені з наступної фіксації)

en: Interrupted graft operation found
uk: Знайдено пошкоджену операцію щеплення

en: An interrupted graft operation has been found.
    
    You cannot perform a different graft operation unless you abort the interrupted graft operation first.
uk: Виявлено пошкоджену операцію щеплення.
    
    Ви не можете виконати іншу операцію щеплення, якщо є невдало завершена операція щеплення.

en: Continue or abort interrupted graft operation?
uk: Продовжити або припинити перервану операцію щеплення?

en: To graft destination
uk: Прищепити призначення

en: Use my user name instead of graft committer user name
uk: Використати моє ім'я замість імені користувача, який зафіксував прищепу

en: Use current date
uk: Використати поточну дату

en: Append graft info to log message
uk: Внести інформацію про прищепу до журналу повідомлень

en: Graft
uk: Щепити

en: Abort
uk: Перервати

en: Graft - %s
uk: Прищепа - %s

en: Graft changeset
uk: Прищепити набір змін

en: Graft changeset #%d of %d
uk: Прищепити набір змін #%d до %d

en: Before graft, you must <a href="commit"><b>commit</b></a>, <a href="shelve"><b>shelve</b></a> to patch, or <a href="discard"><b>discard</b></a> changes.
uk: Перед щепленням, ви повинні <a href="commit"><b>зафіксувати</b></a>, <a href="shelve"><b>відкласти</b></a> до латки, або <a href="discard"><b>відкинути</b></a> зміни.

en: You may continue or start the graft
uk: Ви можете продовжити або почати щеплення

en: Graft is complete
uk: Щеплення завершено

en: Graft failed
uk: Щеплення не вдалося

en: Graft aborted
uk: Щеплення припинено

en: Graft generated merge <b>conflicts</b> that must be <a href="resolve"><b>resolved</b></a>
uk: Щеплення генеруватиме <b>конфлікти</b> злиття, які потребуватимуть <a href="resolve"><b>розв'язування</b></a>

en: You may continue the graft
uk: Ви можете продовжувати щепити

en: Exiting with an unfinished graft is not recommended.
uk: Вихід з незавершеного щеплення не бажаний.

en: Consider aborting the graft first.
uk: Вважати, що перше щеплення зазнало невдачі.

en: &Exit
uk: Вихід

en: ### regular expression search pattern ###
uk: ### регулярний вираз для пошуку ###

en: Regexp:
uk: Регулярний вираз:

en: Ignore case
uk: Без урахування регістру

en: Search
uk: Пошук

en: Working Copy
uk: Робоча копія

en: All History
uk: Вся історія

en: Report only the first match per file
uk: Звітувати лише за першими збігами у файлі

en: Follow copies and renames
uk: Відстежувати копіювання та перейменування

en: Includes:
uk: З урахуванням:

en: Excludes:
uk: Без урахування:

en: Comma separated list of exclusion file patterns. Exclusion patterns are applied after inclusion patterns.
uk: Перелік шаблонів, через кому, виключених файлів. Ці шаблони застосовуються після шаблонів включення.

en: Comma separated list of inclusion file patterns. By default, the entire repository is searched.
uk: Перелік масок файлів, через кому, які включатимуться. Типово пошук проходить у всьому сховищі.

en: "%s" removed from search history
uk: "%s" вилучено з історії пошуку

en: "%s" removed from path history
uk: "%s" вилучено з шляху пошуку

en: grep: invalid match pattern: %s
uk: grep: помилковий шаблон пошуку: %s

en: %d matches found
uk: %d збігів знайдено

en: No matches found
uk: Збігів не знайдено

en: Searching
uk: Пошук

en: history
uk: історія

en: Interrupted
uk: Пошкоджений

en: files
uk: файли

en: Skipping %s, unable to read
uk: Пропустити %s, не можливо прочитати

en: Vi&ew File
uk: Переглянути файл

en: &View Changeset
uk: Переглянути зміни

en: Annotate &File
uk: Опис файлу

en: File
uk: Файл

en: Line
uk: Рядок

en: Rev
uk: Правка

en: User
uk: Користувач

en: Match Text
uk: Збіги тексту

en: TortoiseHg Search
uk: Пошук TortoiseHg

en: Detect Copies/Renames in %s
uk: Виявлено копій/змін назв у %s

en: <b>Unrevisioned Files</b>
uk: <b>Файли, поза контролем</b>

en: Refresh file list
uk: Перезавантажити список файлів

en: Min Similarity: %d%%
uk: Мінімальний рівень відповідності: %d%%

en: Only consider deleted files
uk: Розглядати лише знищені файли

en: Uncheck to consider all revisioned files for copy sources
uk: Зніміть мітку аби розглядати всі ревізійовані файли для копіювання джерел

en: Find Renames
uk: Знайти зміни назв

en: Find copy and/or rename sources
uk: Знайти копію та/або переіменовані джерела

en: <b>Candidate Matches</b>
uk: <b>Найкращий збіг</b>

en: Accept All Matches
uk: Прийняти всі збіги

en: Accept Selected Matches
uk: Прийняти обрані збіги

en: <b>Differences from Source to Dest</b>
uk: <b>Відмінність між джерелом та призначенням</b>

en: Search already in progress
uk: Виконується пошук

en: Cannot start a new search
uk: Неможу започаткувати новий пошук

en: No files to find
uk: Відсутні файли для пошуку

en: There are no files that may have been renamed
uk: Відсутні файли, які можуть бути перейменовані

en: Multiple sources chosen
uk: Декілька джерел вибору

en: You have multiple renames selected for destination file:
    %s. Aborting!
uk: Ви маєте декілька змін назв для кінцевого файлу:
    %s. Припинення!

en: %s and %s have identical contents
uk: %s та %s мають однаковий вміст

en: Source
uk: Звідки

en: Dest
uk: Признач.

en: % Match
uk: % Збіги

en: Sending Email
uk: Надсилання Email

en: To:
uk: Кому:

en: Cc:
uk: Копія:

en: In-Reply-To:
uk: Відповідь на:

en: Message identifier to reply to, for threading
uk: Ідентифікатор нотатки відповіді, використовується для створення теми обговорення

en: Flag:
uk: Прапорець:

en: Hg patches (as generated by export command) are compatible with most patch programs.  They include a header which contains the most important changeset metadata.
uk: Hg латки (які створені командою експорту) є сумісними з більшістю програм. Вони включають в себе заголовок, що містить метадані найбільш важливого набору змін метаданих.

en: Send changesets as Hg patches
uk: Надіслати набори змін, як Hg латку

en: Git patches can describe binary files, copies, and permission changes, but recipients may not be able to use them if they are not using git or Mercurial.
uk: Git латки можуть описувати двійкові файли, копії, та зміни прав, але отримувачі зможуть використовувати їх лише із git або Mercurial.

en: Use extended (git) patch format
uk: Використати розширений (git) формат латки

en: Stripping Mercurial header removes username and parent information.  Only useful if recipient is not using Mercurial (and does not like to see the headers).
uk: Відсікання Mercurial заголовку вилучатиме им'я користувача та інформацію про попередників. Це корисно, лише у випадку якщо отримувач не використовує Mercurial (та не хоче бачити ці заголовки).

en: Plain, do not prepend Hg header
uk: Звичайно, не випереджати Hg заголовок

en: Bundles store complete changesets in binary form. Upstream users can pull from them. This is the safest way to send changes to recipient Mercurial users.
uk: Пакування зберігає повний набір змін у двійковому форматі. Користувачі на іншій стороні можуть витягнути з них. Це самий безпечний шлях для надсилання змін отримувачам, які використовують Mercurial.

en: Send single binary bundle, not patches
uk: Надіслати двійковим пакунком, не латками

en: send patches as part of the email body
uk: надіслати латки як частину тіла електроного листа

en: body
uk: тіло

en: send patches as attachments
uk: надсилати вкладеними латками

en: attach
uk: вкласти

en: send patches as inline attachments
uk: надіслати латки, як вбудовані вкладення

en: inline
uk: у тексті

en: add diffstat output to messages
uk: додати статистику відмінностей, як результат до повідомлень

en: diffstat
uk: стан відмінностей

en: Patch series description is sent in initial summary email with [PATCH 0 of N] subject.  It should describe the effects of the entire patch series.  When emailing a bundle, these fields make up the message subject and body. Flags is a comma separated list of tags which are inserted into the message subject prefix.
uk: Опис серії латок надіслано у первинному зведенні разом [Латка 0 of N] з темою. Вона повинна описувати вплив цілої низки виправлень. При відправці у пакунку, ці поля утворюють тему повідомлення і тло. Ознаками є перелік посилань доданих до заголовку повідомлення, через кому.

en: Write patch series (bundle) description
uk: Записати латку рядок (пакунок) опису

en: Subject:
uk: Тема:

en: Changesets
uk: Набори змін

en: Select &All
uk: Вибрати все

en: Select &None
uk: Нічого не вибирати

en: Edit
uk: Правити

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: &Settings
uk: Налаштування

en: Send &Email
uk: Надіслати електроною поштою

en: &Close
uk: Закрити

en: Ignore filter - %s
uk: Фільтр ігнорування - %s

en: Regexp
uk: Регвираз

en: Add
uk: Додати

en: Edit File
uk: Правити файл

en: <b>Ignore Filter</b>
uk: <b>Фільтр ігнорування</b>

en: <b>Untracked Files</b>
uk: <b>Файли поза контролем</b>

en: Backspace or Del to remove row(s)
uk: Backspace або Del для вилучення ряду(ків)

en: Add ignore filter...
uk: Додати фільтр ігнорування...

en: selected files
uk: обрані файли

en: Ignore
uk: Ігнорувати

en: Invalid glob expression
uk: Помилкове вираз для glob

en: Invalid regexp expression
uk: Помилка в регулярному виразі

en: Unable to read repository status
uk: Стан сховища не можливо прочитати

en: New file created
uk: Новий файл створено

en: TortoiseHg has created a new .hgignore file.  Would you like to add this file to the source code control repository?
uk: TortoiseHg створла новий файл .hgignore. Бажаєте додати цей файл до сховища під контроль версій?

en: Unable to write .hgignore file
uk: Не можливо писати до файлу .hgignore

en: Copy working directory files from skeleton
uk: Копіювати робочий каталог файлів з скелетона

en: Make repo compatible with Mercurial <1.7
uk: Створити сховище сумісне з Mercurial < 1.7

en: New Repository
uk: Нове сховище

en: &Create
uk: &Створити

en: Unable to create a config file
uk: Не можливо створити файл з налаштуваннями

en: Insufficient access rights.
uk: Недостатньо прав доступу.

en: Show Log
uk: Відобразити журнал

en: Some of the files that you have selected are of a size over 10 MB.  You may make more efficient use of disk space by adding these files as largefiles, which will store only the most recent revision of each file in your local repository, with older revisions available on the server.  Do you wish to add these files as largefiles?
uk: Деякі з файлів, які ви вибрали мають розмір більше 10 Мб. Ви можете більш ефективно використовувати дисковий простір додаючи ці файли, як великі файли, які будуть зберігатися лише останньою версією файлу на сервері. Бажаєте додати ці файли, як великі файли?

en: Add as &Largefiles
uk: Додати, як великі файли

en: Add as &Normal Files
uk: Додати, як звичайні файли

en: Invalid Patterns
uk: Недійсні шаблони

en: Word docs (*.doc *.docx)
uk: Документи Word (*.doc *.docx)

en: PDF docs (*.pdf)
uk: Документи PDF (*.pdf)

en: Excel files (*.xls *.xlsx)
uk: Файли Excel (*.xls *.xlsx)

en: TortoiseHg Lock Tool - %s
uk: Знаряддя TortoiseHg Lock - %s

en: Refresh lock information
uk: Перечитати інформацію блокування

en: Lock a file not described in .hglocks
uk: Заблокувати файл не описаний в .hglocks

en: Stop current operation
uk: Зупинити поточну операцію

en: Path
uk: Шлях

en: Locking User
uk: Власник блокування

en: Purpose
uk: Мета

en: Please enable and configure simplelock
uk: Будь ласка увімкніть та налаштуйте simplelock

en: Locking %s
uk: Блокування %s

en: Unlocking %s
uk: Розблокування %s

en: Refreshing locks...
uk: Перечитати блокування...

en: Lock of %s successful
uk: Заблоковано %s вдало

en: Lock of %s failed, retry
uk: Заблоковано %s провалено, повторити

en: Unlock of %s failed, retry
uk: Розблокування %s провалилось, повторити

en: Unlock of %s successful
uk: Розблокування %s вдало

en: Ready, double click to lock or unlock
uk: Готовий, подвійне клацання блокувати або розблокувати

en: Ready
uk: Готовий

en: You can only release your own locks
uk: Ви можете звільнити лише свої власні блокування

en: Find revisions matching fields of:
uk: Знайти правки з однаковими полями:

en: Revision to Match:
uk: переглянути збіги:

en: Fields to match:
uk: Однакові поля:

en: Summary (first description line)
uk: Зведення (перший рядок опису)

en: Description
uk: Опис

en: Author
uk: Автор

en: Date
uk: Дата

en: Files
uk: Файли

en: Diff contents
uk: Відмінності вмісту

en: Subrepo states
uk: Будова підсховища

en: Branch
uk: Гілка

en: Phase
uk: Фаза

en: &Match
uk: Збіги

en: Find matches - %s
uk: Знайдено збігів - %s

en: Revisions to Match:
uk: Збіг в правках:

en: Match any of <b><i>%d</i></b> revisions
uk: Збіги в будь-яких <b><i>%d</i></b> правках

en: <b>Unknown revision!</b>
uk: <b>Невідома правка!</b>

en: <b>Parse Error!</b>
uk: <b>Помилка параметрів!</b>

en: Merge - %s
uk: Злиття - %s

en: Do you want to exit?
uk: Бажаєте вийти?

en: To finish merging, you must commit the working directory.
    
    To cancel the merge you can update to one of the merge parent revisions.
uk: Для завершення злиття потрібно зафіксувати робочий каталог.
    
    Аби скасувати злиття можна поновитись до однієї із злитих попередніх правок.

en: Prepare to merge
uk: Підготовка злиття

en: Verify merge targets and ensure your working directory is clean.
uk: Перевірте мету злиття та забезпечте чистоту робочого каталогу.

en: Not a head revision!
uk: Не вершина правок!

en: Merge from (other revision)
uk: Зливати з (інша правка)

en: Merge to (working directory)
uk: Зливати до (робочий каталог)

en: The working directory is already <b>merged</b>. <a href="skip"><b>Continue</b></a> or <a href="discard"><b>discard</b></a> existing merge.
uk: Робочий каталог вже <b>злитий</b>. <a href="skip"><b>Продовжити</b></a> або <a href="discard"><b>відкинути</b></a> злиття, що існують.

en: Before merging, you must <a href="commit"><b>commit</b></a>, <a href="shelve"><b>shelve</b></a> to patch, or <a href="discard"><b>discard</b></a> changes.
uk: Перед злиттям потрібно <a href="commit"><b>зафіксувати</b></a>, <a href="shelve"><b>відкласти</b></a> до латки, або <a href="discard"><b>відкинути</b></a> зміни.

en: Or use:
uk: або використати:

en: Force a merge with outstanding changes (-f/--force)
uk: Примусове злиття з простроченими змінами (-f/--force)

en: Discard all changes from the other revision
uk: Відкинути всі зміни з інших правок

en: &Discard
uk: Відкинути

en: Confirm Discard Changes
uk: Підтвердіть відхилення змін

en: The changes from revision %s and all unmerged parents will be discarded.
    
    Are you sure this is what you want to do?
uk: Зміни з правки %s та всі не злиті попередники будуть відхилені.
    
    Ви впевнені, що бажаєте цього?

[ctx: working dir state]
en: Clean
uk: Чистий

en: Merging...
uk: Злиття...

en: Automatically advance to next page when merge is complete.
uk: По завершенню злиття автоматично переходити до наступної сторінки.

en: %d files were modified on both branches and must be <a href="resolve"><b>resolved</b></a>
uk: %d файл(-ів) мають зміни у обох гілках і це потребує <a href="resolve"><b>розв'язування</b></a>

en: No merge conflicts, ready to commit or <a href="resolve"><b>review</b></a>
uk: Конфлікти злиття відсутні, готовий до фіксування або <a href="resolve"><b>перегляду</b></a>

en: Commit merge results
uk: Зафіксувати результати злиття

en: Commit Options
uk: Параметри фіксації

en: Commit Now
uk: Фіксувати зараз

en: Commit Later
uk: Фіксувати згодом

en: Merge changeset
uk: Злити набір змін

en: Syntax Highlighting
uk: Підсвічувати синтаксис

en: Paste &Filenames
uk: Вставити назву файлу

en: App&ly Format
uk: Затвердити формат

en: C&onfigure Format
uk: Налаштувати формат

en: %s had rejected chunks, edit patched file together with rejects?
uk: %s містить відхилені шматки, правити файл разом з відхиленими?

en: &Commit to Queue...
uk: Фіксувати до черги...

en: Create &New Queue...
uk: Створити нову чергу...

en: &Rename Active Queue...
uk: Переназвати активну чергу...

en: &Delete Queue...
uk: Знищити чергу...

en: &Purge Queue...
uk: Очищення черги...

en: Create Patch Queue
uk: Створити чергу латок

en: New patch queue name
uk: Нова назва черги латок

en: Create
uk: Створити

en: Rename Patch Queue
uk: Переіменувати чергу латок

en: Rename patch queue '%s' to
uk: Зміна назви черги латок на '%s'

en: Rename
uk: Змінити назву

en: Delete Patch Queue
uk: Знищити чергу латок

en: Delete reference to
uk: Знищити посилання на

en: Delete
uk: Знищити

en: Purge Patch Queue
uk: Вичистити чергу латок

en: Remove patch directory of
uk: Видалити каталог латок

en: Purge
uk: Чистити

en: Rename Patch
uk: Переіменувати латку

en: Rename patch <b>%s</b> to:
uk: Зміна назви латки <b>%s</b> на:

en: no guards
uk: не захищений

en: Patch Queue
uk: Черга латок

[ctx: MQ QPush]
en: Push
uk: Виштовхнути

en: Apply one patch
uk: Затосувати одну латку

[ctx: MQ QPush]
en: Push all
uk: Виштовхнути все

en: Apply all patches
uk: Застосувати всі латки

en: Unapply one patch
uk: Неприйнята одна латка

en: Pop all
uk: Pop все

en: Unapply all patches
uk: Відхилити всі латки

en: Go &to Patch
uk: Перейти до латки

en: &Finish Patch
uk: Остаточна латка

en: Move applied patches into repository history
uk: Перемістити застосовані латки в історію сховища

en: &Delete Patches...
uk: Знищити латки...

en: Delete selected patches
uk: Знищити обрані латки

en: Re&name Patch...
uk: Змінити назву латки...

en: Set &Guards...
uk: Встановити захист...

en: Configure guards for selected patch
uk: Налаштувати захист обраним латкам

en: Patch Queue Actions Toolbar
uk: Латка черг активного пеналу

en: Configure guards
uk: Налаштування захисту

en: Input new guards for %s:
uk: Ввести новий захист для %s:

en: Confirm patch queue switch
uk: Підтвердити перемикання черги латок

en: Do you really want to activate patch queue '%s' ?
uk: Ви дійсно бажаєте активувати чергу латок '%s'?

en: Guards: %d/%d
uk: Захист: %d/%d

en: MQ options
uk: Параметри MQ

en: Force push or pop (--force)
uk: Примусово виштовхнути або pop (--force)

en: Tolerate non-conflicting local changes (--keep-changes)
uk: Дозволяти локальні зміни, що не конфліктують

en: Pending Perforce Changelists - %s
uk: Очікують примусових змін - %s

en: Submitting p4 changelist...
uk: Надсилання переліку змін до p4...

en: Reverting p4 changelist...
uk: Повернення переліку змін з p4...

en: Patch Branch Toolbar
uk: Пенал гілки для латок

en: Merge all pending dependencies
uk: Злити всі залежності, які очікують

en: Backout current patch branch
uk: Відновити поточну латку гілки

en: Backport part of a changeset to a dependency
uk: Backport частини залежного набору змін

en: Start a new patch branch
uk: Почати нову гілку латок

en: Edit patch dependency graph
uk: Правити латку граф залежностей

en: will be closed
uk: буде закрито

en: needs merge of %i heads
uk: потребує злиття з %i вершиною

en: needs merge with %s (through %s)
uk: потребує злиття з %s (враховуючи %s)

en: needs merge with %s
uk: потребує злиття з %s

en: needs update of diff base to tip of %s
uk: потребуватиме поновлення бази різниці до верхівки %s

en: &Goto (update workdir)
uk: Перейти (поновити робочий каталог)

en: &Merge
uk: Злити

en: No patch branch selected
uk: У гілці відсутні латки

en: No editor found
uk: Редактора не знайдено

en: Mercurial was unable to find an editor. Please configure Mercurial to use an editor installed on your system.
uk: Mercurial не може знайти редактор. Будь ласка, налаштуйте Mercurial на використання наявних в системі редакторів.

en: Graph
uk: Граф

en: Status
uk: Стан

en: Title
uk: Заголовок

en: Message
uk: Повідомлення

en: New Patch Branch
uk: Нова гілка латок

en: Patch message:
uk: Повідомлення латки:

en: Patch date:
uk: Дата латки:

en: Patch user:
uk: Виконавець латки:

en: Post &Review
uk: Надіслати відгук

en: Invalid Settings - The ReviewBoard server is not setup
uk: Помилкові налаштування - сервер рецензування не налаштований

en: Invalid Settings - Please provide your ReviewBoard username
uk: Помилкові налаштування - перевірте ваше ім'я, як інспектора

en: Invalid reviewboard plugin. Please download the Mercurial reviewboard plugin version 3.5 or higher from the website below.
    
     %s
uk: Помилка в модулі дошка відгуків. Будь ласка завантажте модуль Mercurial Дошка перегляду версії 3.5 або старше з веб-сайту.
    
     %s

en: Password:
uk: Пароль:

en: Error
uk: Помилка

en: Review draft posted to %s
uk: Чорновик відгуку надісланий %s

en: Review published to %s
uk: Відгук опублікований %s

en: Success
uk: Успішно

en: Repository ID:
uk: ID сховища:

en: Post Review
uk: Надіслати відгук

en: Review ID:
uk: ID огляду:

en: Update the fields of this existing request
uk: Поновити поля згідно запиту

en: Update Review
uk: Поновити відгук

en: Create diff with all outgoing changes
uk: Створити відмінності до всіх вихідних змін

en: Create diff with all changes on this branch
uk: Створити відмінності з всіма змінами в цій гілці

en: Publish request immediately
uk: Опублікувати запит негайно

en: Connecting to Review Board...
uk: Під`єднати до Review Board...

en: Target:
uk: Ціль:

en: Prune - %s
uk: Спростити - %s

en: &Prune
uk: Спростити

en: No unknown files found
uk: Знайдено невідомі файли

en: No ignored files found
uk: Знайдені файли не ігнорувати

en: No trash files found
uk: Файлів у смітнику не знайдено

en: Delete empty folders
uk: Знищити порожні теки

en: Preserve files beginning with .hg
uk: Захищені файли починаючи з .hg

en: %s - purge
uk: %s - очистити

en: Checking
uk: Перевірка

en: Ready to purge.
uk: Готовий до очищення.

en: Delete %d unknown file | Delete %d unknown files
uk[0]: Знищити %d невідомий файл
uk[1]: Знищити %d невідомих файли
uk[2]: Знищити %d невідомих файлів

en: Delete %d ignored file | Delete %d ignored files
uk[0]: Знищити %d ігнорований файл
uk[1]: Знищити %d ігнорованих файлів
uk[2]: Знищити %d ігнорованих файлів

en: Delete %d file in .hg/Trashcan | Delete %d files in .hg/Trashcan
uk[0]: Знищити %d файл у .hg/Trashcan
uk[1]: Знищити %d файли у .hg/Trashcan
uk[2]: Знищити %d файлів у .hg/Trashcan

en: Confirm file deletions
uk: Підтвердити знищення файлів

en: Are you sure you want to delete these files and/or folders?
uk: Ви дійсно бажаєте знищити ці файли та/або теки?

en: Deletion failures
uk: Знищення не вдале

en: Unable to delete %d file or folder | Unable to delete %d files or folders
uk[0]: Не можливо знищити %d файл або теку
uk[1]: Не можливо знищити %d файлів або тек
uk[2]: Не можливо знищити %d файлів або тек

en: Deleting trash folder...
uk: Знищити теки у кошику...

en: Deleted %d files
uk: Знищено %d файлів

en: Deleted %d files and %d folders
uk: Знищено %d файлів та %d тек

en: Delete Patches
uk: Знищити латки

en: Remove patches from queue?
uk: Вилучити латки з черги?

en: Keep patch files
uk: Тримати файли латок

en: Patch fold - %s
uk: Підшити латку - %s

en: New patch message:
uk: Нове повідомлення латки:

en: Patches to fold
uk: Підшити до латок

en: &Undo
uk: Скасувати

en: &Redo
uk: Повернути

en: Cu&t
uk: Вирізати

en: &Copy
uk: Скопіювати

en: &Paste
uk: Вставити

en: &Editor Options
uk: Параметри редактора

en: &Wrap
uk: Обгорнути

[ctx: wrap mode]
en: &None
uk: Жодної

en: &Word
uk: Слово

en: &Character
uk: Символ

en: White&space
uk: Доска оголошень

en: &Visible
uk: Видимі

en: &Invisible
uk: Невидимий

en: &AfterIndent
uk: Після відступу

en: &TAB Inserts
uk: Вставляти табуляцію

en: &Auto
uk: Авто

en: &TAB
uk: Табуляція

en: &Spaces
uk: Прогалини

en: EOL &Visibility
uk: EOL видимість

en: EOL &Mode
uk: EOL режим

en: &Windows
uk: Вікна

en: &Unix
uk: Unix

en: &Mac
uk: Mac

en: &Auto-Complete
uk: Авто-доповнення

en: ### regular expression ###
uk: ### регулярний вираз ###

en: Regular expression search pattern
uk: Шаблони шукати регулярними виразами

en: Wrap search
uk: Пошук в середині

en: Prev
uk: Попередня

en: Next
uk: Наступна

en: Unable to read file
uk: Не можливо прочитати файл

en: Could not open the specified file for reading.
uk: Не можливо відкрити спеціальний файл для читання.

en: This appears to be a binary file.
uk: Це свідчить є двійковий файл.

en: An error occurred while reading the file.
uk: Сталася помилка під час читання файлу.

en: Text Translation Failure
uk: Текст перетворено з помилками

en: Could not translate the file content from native encoding.
uk: Не можливо перетворити зміст файлу від національних кодувань.

en: Several characters would be lost.
uk: Деякі символи можуть бути втрачені.

en: Unable to write file
uk: Не можливо записати файл

en: Could not translate the file content to native encoding.
uk: Не можливо перетворити зміст файлу до національних кодувань.

en: Could not open the specified file for writing.
uk: Не можливо відкрити спеціально файл для запису.

en: An error occurred while writing the file.
uk: Сталася помилка при записі у файл.

en: Try refreshing your repository.
uk: Спробувати поновити сховище.

en: Error string "%(arg0)s" at %(arg1)s<br>Please <a href="#edit:%(arg1)s">edit</a> your config
uk: Помилка в рядку "%(arg0)s" в %(arg1)s<br>Будь ласка <a href="#edit:%(arg1)s">виправте</a> налаштування

en: Configuration Error: "%(arg0)s",<br>Please <a href="#fix:%(arg0)s">fix</a> your config
uk: Помилка налаштувань: "%(arg0)s",<br>Будь ласка, <a href="#fix:%(arg0)s">виправте</a> налаштування

en: Operation aborted:<br><br>%(arg0)s.
uk: Операція припинена:<br><br>%(arg0)s.

en: Repository is locked
uk: Сховище заблоковане

en: hint:
uk: підказка:

en: Repository Error
uk: Помилка сховища

en: No visual editor configured
uk: Не налаштований візуальний редактор

en: Please configure a visual editor.
uk: Налаштуйте візуальний редактор.

en: Editor launch failure
uk: Помилка запуску редактора

en: Failed to open path in terminal
uk: Не двалося відкрити шлях в терміналі

en: "%s" is not a valid directory
uk: "%s" не існуючий каталог

en: Invalid configuration: %s
uk: Помилка налаштування: %s

en: Unable to start the following command:
uk: Не можливо починати з наступної команди:

en: No shell configured
uk: Оболонка не налаштована

en: A terminal shell must be configured
uk: Оболонка терміналу повинна бути налаштована

en: Please enter a username
uk: Введіть ім'я користувача

en: You must identify yourself to Mercurial
uk: Ви повинні ідентифікувати себе в Mercurial

en: Unable to translate input to local encoding.
uk: Неможливо відтворити вхідний потік у локальному кодуванні

en: Checkmark files to add
uk: Відмітити файли для додавання

en: Checkmark files to forget
uk: Забути відмічені файли

en: Forget
uk: Забути

en: Checkmark files to revert
uk: Відмітити файли для повернення

en: Revert
uk: Повернення

en: Checkmark files to remove
uk: Відмітити файли для вилучення

en: Remove
uk: Вилучити

en: Do not save backup files (*.orig)
uk: Копії файлів (*.orig) не зберігати

en: Force removal of modified files (--force)
uk: Примусово вилучати змінені файли (--force)

en: Add &Largefiles
uk: Додавати великі файли

en: No files selected
uk: Не вибрано жодного файлу

en: No operation to perform
uk: Не виконувати операцію

en: You have selected one or more files that have been modified.  By default, these files will not be removed.  What would you like to do?
uk: Ви вибрали один або декілька файлів, які були змінені. Типово, ці файли не будуть видалені. Що б ви хотіли зробити?

en: Remove &Unmodified Files
uk: Вилучити немодифіковані файли

en: Remove &All Selected Files
uk: Вилучити всі вибрані файли

en: Rebase changeset and descendants
uk: Перебазування набору змін та похідних

en: To rebase destination
uk: Перебазування похідних

en: Swap source and destination
uk: Обміняти місцями джерело та призначення

en: Keep original changesets (--keep)
uk: Отримати оригінальний набор змін (--keep)

en: Keep original branch names (--keepbranches)
uk: Отримати оригінальну назву гілки (--keepbranches)

en: Collapse the rebased changesets (--collapse)
uk: Зруйнувати набір змін переміщення (--collapse)

en: Rebase entire source branch (-b/--base)
uk: Перебазувати вцілому вихідну гілку (-b/--base)

en: Rebase unpublished onto Subversion head (override source, destination)
uk: Перебазувати на неопубліковану на Subversion вершину (перезапис джерела, призначення)

en: Rebase
uk: Перебазувати

en: Rebase - %s
uk: Перебазувати - %s

en: Before rebase, you must <a href="commit"><b>commit</b></a>, <a href="shelve"><b>shelve</b></a> to patch, or <a href="discard"><b>discard</b></a> changes.
uk: Перед переміщенням, ви повинні <a href="commit"><b>зафіксувати</b></a>, <a href="shelve"><b>відкласти</b></a> до латки, або <a href="discard"><b>відкинути</b></a> зміни.

en: You may continue the rebase
uk: Ви можете продовжити перебазування

en: Rebase is complete
uk: Перебазування виконане

en: Rebase failed
uk: Перебазування не відбулось

en: Rebase aborted
uk: Перебазування скасовано

en: Rebase generated merge <b>conflicts</b> that must be <a href="resolve"><b>resolved</b></a>
uk: Перебазування створить <b>конфлікти</b> злиття, які вимагатимуть їх <a href="resolve"><b>розв'язування</b></a>

en: Exiting with an unfinished rebase is not recommended.
uk: Вихід, із не завершеної операції перебазування не рекомендується.

en: Consider aborting the rebase first.
uk: Вважати скасованим перше перебазування.

en: Merge rejected patch chunks into %s
uk: Злити відхилені кусні латок в %s

en: Mark this chunk as resolved, goto next unresolved
uk: Відмітити кусінь, як розв'язаний перейшовши до наступного не розв'язаного

en: Mark this chunk as unresolved
uk: Відмітити кусінь, як не розв'язаний

en: Reload File
uk: Перезавантажити файл

en: Are you sure you want to reload this file?
uk: Ви впевнені, що бажаєте перезавантажити файл?

en: All unsaved changes will be lost.
uk: Всі не збережені файли буде втрачено.

en: Warning
uk: Попередження

en: You have marked all rejected patch chunks as resolved yet you have not modified the file on the edit panel.
    
    This probably means that no code from any of the rejected patch chunks made it into the file.
    
    Are you sure that you want to leave the file as is and consider all the rejected patch chunks as resolved?
    
    Doing so may delete them from a shelve, for example, which would mean that you would lose them forever!
    
    Click Yes to accept the file as is or No to continue resolving the rejected patch chunks.
uk: Вами відмічено всі відхилені латки куснів як вже розвязані, хоча файл не змінювався на панелі правки.
    
    Це може призвести, що жоден код із відхилених куснів латок не потрапить до файлу.
    
    Ви дійсно бажаєте залишити файл без змін та розглядаєте відхилені кусні, як розв'язані?
    
    Зробивши так, до прикладу, Ви можете знищити їх з відкладеного, що означатиме, що ви втратили би це назавжди!
    
    Натисніть Так, аби прийняти файл як є, або Ні - щоб далі розв'язувати відкинуті кусні латок.

en: Copy source -> destination
uk: Копіювати джерело в призначення

en: Copy Error
uk: Помилка копіювання

en: Rename Error
uk: Помилка зміни назви

en: Select Source File
uk: Обрати файл джерела

en: Select Source Folder
uk: Обрати теку джерела

en: Source does not exist.
uk: Джерело не існує

en: The source must be within the repository tree.
uk: Джерело повинно знаходитись всередині дерева сховища.

en: The destination must be within the repository tree.
uk: Призначення повинно бути всередині дерева сховища.

en: Destination file already exists.
uk: Файл призначення вже існує.

en: Are you sure you want to overwrite it ?
uk: Ви впевнені, що бажаєте переписати це ?

en: Copy - %s
uk: Копіювати - %s

en: Rename - %s
uk: Змінити назву - %s

en: Show all
uk: Показати усе

en: ### revision set query ###
uk: ### запит встановлення правки ###

en: Clear current query and query text
uk: Очистити поточний та текстовий запит

en: Trigger revision set query
uk: Перехоплювач правка набор запит

en: Open advanced query editor
uk: Відкрити потужніший редактор запитів

en: Delete selected query from history
uk: Знищити обраний запит з історії

en: filter
uk: фільтр

en: Toggle filtering of non-matched changesets
uk: Відповідає за перемикання фільтрації без наборів змін

en: Show/Hide hidden changesets
uk: Показати/Сховати прихований набір змін

en: Toggle graft relations visibility
uk: Змінити видимість прищепи

en: Keyword Search
uk: Пошук слова

en: Revision Set
uk: Набір правок

en: Display graph the named branch only
uk: Відобразити графік лише зазначеної гілки

en: Display only active branches
uk: Відображати лише активні гілки

en: Display closed branches
uk: Відображати закриті гілки

en: Include all ancestors
uk: Включити всіх предків

[ctx: column header]
en: Graph
uk: Граф

[ctx: column header]
en: Rev
uk: Рев.

[ctx: column header]
en: Branch
uk: Гілка

[ctx: column header]
en: Description
uk: Опис

[ctx: column header]
en: Author
uk: Автор

[ctx: column header]
en: Tags
uk: Ознака

[ctx: column header]
en: Latest tags
uk: Останні ознаки

[ctx: column header]
en: Node
uk: Вузлова точка

[ctx: column header]
en: Age
uk: Створено

[ctx: column header]
en: Local Time
uk: Локальний час

[ctx: column header]
en: UTC Time
uk: Всесвітній час

[ctx: column header]
en: Changes
uk: Зміни

[ctx: column header]
en: Converted From
uk: Перетворено з

[ctx: column header]
en: Phase
uk: Фаза

[ctx: column header]
en: Filename
uk: Назва файлу

en: Searching...
uk: Пошук...

en: filling (%d)
uk: заповнення (%d)

en: Mercurial User
uk: Користувач Mercurial

en: Repository Registry
uk: Сховища

en: Show &Paths
uk: Показати шляхи

en: Show S&hort Paths
uk: Показати скорочені шляхи

en: &Scan Repositories at Startup
uk: Сканувати сховища під час старту

en: Scan &Remote Repositories
uk: Сканувати зовнішні сховища

en: &Refresh Repository List
uk: Перезавантажити список сховищ

en: Refresh the Repository Registry list
uk: Перезавантажити список зареєстрованих сховищ

en: &Open
uk: Відкрити

en: Open the repository in a new tab
uk: Відкрити сховище у новій вкладці

en: &Open All
uk: Відкрити все

en: Open all repositories in new tabs
uk: Відкрити всі сховища у нових вкладках

en: New &Group
uk: Нова група

en: Create a new group
uk: Створити нову групу

en: Rename the entry
uk: Зміни назви запису

en: Settin&gs
uk: Параметри

en: View the repository's settings
uk: Переглянути налаштування сховища

en: Re&move from Registry
uk: Видалити з переліку

en: Remove the node and all its subnodes. Repositories are not deleted from disk.
uk: Вилучити вузол і всі його дочірні вузли. З диску сховища не знищуватимуться.

en: Clon&e...
uk: Клонувати...

en: Clone Repository
uk: Клонувати сховище

en: E&xplore
uk: Оглядач

en: Open the repository in a file browser
uk: Відкрити сховище у файловому оглядачеві

en: &Terminal
uk: Командний рядок

en: Open a shell terminal in the repository root
uk: Відкрити оболонку терміналу в корені сховища

en: &Add Repository...
uk: Додати сховище...

en: Add a repository to this group
uk: Додати сховище до групи

en: A&dd Subrepository...
uk: Додати підсховище...

en: Convert an existing repository into a subrepository
uk: Перетворити існуюче сховище у підсховище

en: Remo&ve Subrepository...
uk: Переміщення підсховища...

en: Remove this subrepository from the current revision
uk: Видалити це підсховище з поточної правки

en: Copy the root path of the repository to the clipboard
uk: Скопіювати шлях корня сховища до буферу обміну

en: Sort by &Name
uk: Сортувати за назвою

en: Sort the group by short name
uk: Сортувати групу за короткою назвою

en: Sort by &Path
uk: Сортувати за шляхом

en: Sort the group by full path
uk: Сортувати групу за повним шляхом

en: &Sort by .hgsub
uk: Сортувати за .hgsub

en: Order the subrepos as in .hgsub
uk: Сортувати підсховища в .hgsub

en: Select repository directory to add
uk: Обраний каталог сховища доданий

en: Select an existing repository to add as a subrepo
uk: Оберіть сховище та додайте, як підсховище

en: Cannot add subrepository
uk: Не можливо додати підсховище

en: %s is not a valid repository
uk: %s не допустимий тип сховища

en: "%s" is not a folder
uk: "%s" не тека

en: A repository cannot be added as a subrepo of itself
uk: Сховище не може бути додане підсховищем само собі

en: The selected folder:<br><br>%s<br><br>is not inside the target repository.<br><br>This may be allowed but is greatly discouraged.<br>If you want to add a non trivial subrepository mapping you must manually edit the <i>.hgsub</i> file
uk: Вибрана тека: <br><br><br>%s<br> не з середини цільового сховища.<br><br>Це дозволено, але сильно бентежить.<br>Якщо забажаєте додати нетривіальне відображення підсховища доведеться вручну правити файл <i>.hgsub</i>

en: Cannot open repository
uk: Не можливо відкрити сховище

en: The selected repository:<br><br>%s<br><br>cannot be open!
uk: Вибране сховище:<br><br>%s<br><br>не відкривається!

en: Subrepository already exists
uk: Підсховище вже існує

en: The selected repository:<br><br>%s<br><br>is already a subrepository of:<br><br>%s<br><br>as: "%s"
uk: Для обраного сховища:<br><br>%s<br><br>а також для підсховищ:<br><br>%s<br><br>як: "%s"

en: Failed to add subrepository
uk: Не вдалось додати підсховище

en: Cannot open the .hgsub file in:<br><br>%s
uk: Не можливо відкрити файл .hgsub в:<br><br>%s

en: Failed to add repository
uk: Додати сховище не вдалось

en: The .hgsub file already contains the line:<br><br>%s
uk: У файлі .hgsub вже існує рядок:<br><br>%s

en: Subrepo added to .hgsub file
uk: Підсховище додано до .hgsub файлу

en: The selected subrepo:<br><br><i>%s</i><br><br>has been added to the .hgsub file of the repository:<br><br><i>%s</i><br><br>Remember that in order to finish adding the subrepo <i>you must still <u>commit</u></i> the changes to the .hgsub file in order to confirm the addition of the subrepo.
uk: Обране підсховище:<br><br><i>%s</i><br><br>буде додано до .hgsub файлу в сховищі:<br><br><i>%s</i><br><br>Пам'ятайте, аби завершити  <i>ви повинні <u>зафіксувати</u></i> зміни до .hgsub файлу підтвердивши додавання підсховища.

en: Cannot update the .hgsub file in:<br><br>%s
uk: Не можливо поновити файл .hgsub в:<br><br>%s

en: Could not open .hgsub file
uk: Не вдалося відкрити .hgsub файл

en: Cannot read the .hgsub file.<p>Subrepository removal failed.
uk: Не можливо прочитати .hgsub файл.<p>Переміщення підсховища не вдалось.

en: Subrepository not found
uk: Підсховище не знайдено

en: The selected subrepository was not found on the .hgsub file.<p>Perhaps it has already been removed?
uk: Обране підсховище не знайдено у .hgsub файлу. <p>Можливо, воно вже було видалено?

en: &Yes
uk: &Так

en: &No
uk: &Ні

en: Remove the selected repository?
uk: Перемістити обране сховище?

en: Do you really want to remove the repository "<i>%s</i>" from its parent repository "<i>%s</i>"
uk: Ви дійсно бажаєте видалити сховище "<i>%s</i>" з сховища попередника "<i>%s</i>"

en: Subrepository removed from .hgsub
uk: Підсховища видалені з .hgsub

en: The selected subrepository has been removed from the .hgsub file.<p>Remember that you must commit this .hgsub change in order to complete the removal of the subrepository!
uk: Обране підсховище було видалене з .hgsub файлу.<p>Пам'ятайте ви повинні зафіксувати зміну у .hgsub для повного видалення підсховища!

en: Could not update .hgsub file
uk: Не можливо поновити .hgsub файл

en: Cannot update the .hgsub file.<p>Subrepository removal failed.
uk: Не можливо поновити .hgsub файл.<p>Переміщення підсховища не вдалось.

en: Unsupported repository type (%s)
uk: Не підтримуваний тип сховища (%s)

en: Cannot open non Mercurial repositories or subrepositories
uk: Не можливо відкрити не Mercurial сховище або підсховище

en: New Group
uk: Нова група

en: Confirm Delete
uk: Підтвердити знищення

en: Delete Group '%s' and all its entries?
uk: Знищити групу '%s' а також всі її елементи?

en: Could not get subrepository list
uk: Не можливо отримати перелік підсховищ

en: It was not possible to get the subrepository list for the repository in:<br><br><i>%s</i>
uk: Неможливо отримати перелік підсховищ сховища:<br><br><i>%s</i>

en: Could not open some subrepositories
uk: Неможливо відкрити деякі підсховища

en: It was not possible to fully load the subrepository list for the repository in:<br><br><i>%s</i><br><br>The following subrepositories may be missing, broken or on an inconsistent state and cannot be accessed:<br><br><i>%s</i>
uk: Неможливо отримати перелік підсховищ для сховища:<br><br><i>%s</i><br><br>Ці підсховища <br><br><i>%s</i> можуть бути загубленими, пошкодженими або знаходятись у поганому стані і тому до них відсутній доступ.

en: Updating repository registry
uk: Оновити реєстр сховищ

en: Loading repository %s
uk: Завантаження сховища %s

en: Repository Registry updated
uk: Поновити реєстр сховищ

en: Close tab
uk: Закрити вкладку

en: Close other tabs
uk: Закрити інші вкладки

en: Undo close tab
uk: Повернути закриту вкладку

en: Reopen last closed tab
uk: Перевідкрити останню закриту вкладку

en: Undo close other tabs
uk: Повернути закриті інші вкладки

en: Reopen last closed tab group
uk: Перевідкрити останню закриту групу вкладок

en: Failed to open repository
uk: Не вдалось відкрити сховище

en: &Sort
uk: Сортування

en: Local Repository %s
uk: Локальне сховище %s

en: An exception happened while loading the subrepos of:<br><br>"%s"<br><br>
uk: Сталася помилка під час завантаження підсховища:<br><br>"%s"<br><br>

en: The exception error message was:<br><br>%s<br><br>
uk: Помилка:<br><br>%s<br><br>

en: Click OK to continue or Abort to exit.
uk: Натисність ОК аби продовжити або Припинити для виходу.

en: Error loading subrepos
uk: Помилка завантаження підсховища

en: Unable to update repository name
uk: Не можливо поновити назву сховища

en: An error occurred while updating the repository hgrc file (%s)
uk: Сталася помилка при поновленні файлу hgrc сховища (%s)

en: default
uk: типові

en: C&hoose Log Columns...
uk: Стовпці журналу...

en: &Resize Columns
uk: Зміна розміру колонок

en: Goto ancestor of %s and %s
uk: Перехід предку від %s до %s

en: Can't find revision '%s'
uk: Не можливо знайти '%s' правку

en: Drag to change order
uk: Перетягніть аби змінити порядок

en: Workbench Log Columns
uk: Стовпці журналу робочого середовища

[ctx: tab tooltip]
en: Revision details
uk: Правка розлого

[ctx: tab tooltip]
en: Commit
uk: Фіксувати

[ctx: tab tooltip]
en: Search
uk: Шукати

[ctx: tab tooltip]
en: Console log
uk: Консольний журнал

[ctx: tab tooltip]
en: Synchronize
uk: Синхронізація

[ctx: tab tooltip]
en: Patch Branch
uk: Гілка латок

en: %s <incoming>
uk: %s <вхідний>

en: Found %d incoming changesets
uk: Знайдено %d вхідні зміни

en: Pull
uk: Витягнути

en: Pull incoming changesets into your repository
uk: Витягнути вхідні набори змін до вашого сховища

en: Reject incoming changesets
uk: Відхилити вхідні набори змін

en: Push current branch (%s)
uk: Виштовхнути поточну гілку (%s)

en: Push up to current revision (#%d)
uk: Підняти до поточної правки (#%d)

en: Push up to revision #%d
uk: Підняти до правки #%d

en: Push all
uk: Виштовхнути все

en: no outgoing changesets
uk: відсутні вихідні набори змін

en: no outgoing changesets in current branch (%s) / %d in total
uk: відсутні вихідні набори змін у поточній гілці (%s) / %d загалом

en: no outgoing changesets up to current revision (#%d) / %d in total
uk: відсутні вихідні набори змін до поточної правки (#%d) / %d загалом

en: no outgoing changesets up to revision #%d / %d in total
uk: відсутні вихідні набори змін до правки #%d / %d загалом

en: %d outgoing changesets
uk: %d вихідних наборів змін

en: %d outgoing changesets in current branch (%s) / %d in total
uk: %d вихідні набори змін в поточній гілці (%s) / %d загалом

en: %d outgoing changesets up to current revision (#%d) / %d in total
uk: %d вихідних наборів змін в поточній правці (#%d) / %d загалом

en: %d outgoing changesets up to revision #%d / %d in total
uk: %d вихідних наборів змін в правці #%d / %d в загальному

en: Nothing to push
uk: Нічого виштовхувати

en: %s - verify repository
uk: %s - перевірка сховища

en: %s - recover repository
uk: відновити сховище - %s

en: No transaction available
uk: Відсутні доступні транзакції

en: There is no rollback transaction available
uk: Наявні не повернуті транзакції

en: Undo last commit?
uk: Скасувати останню фіксацію?

en: Undo most recent commit (%d), preserving file changes?
uk: Скасувати останню фіксацію (%d), зберігши файл змін?

en: Undo last transaction?
uk: Скасувати останню транзакцію?

en: Rollback to revision %d (undo %s)?
uk: Повернути назад правку %d (скасувавши %s)?

en: Unable to determine working copy revision
uk: Неможливо визначити робочу копію правки

en: Remove current working revision?
uk: Вилучити поточну робочу правку?

en: Your current working revision (%d) will be removed by this rollback, leaving uncommitted changes.
     Continue?
uk: Ваша поточна робоча правка (%d) буде вилучена цим поверненням назад, залишивши не зафіксованими зміни.
     Продовжити?

en: Tab cannot exit
uk: Вийти з вкладки неможливо

en: Pus&h
uk: Виштовхувати

en: Push to &Here
uk: Виштовхувати сюди

en: Push Selected &Branch
uk: Виштовхати вказану гілку

en: Push &All
uk: Виштовхувати все

en: &Update...
uk: Поновити...

en: Bro&wse at Revision
uk: Переглянути в правці

en: &Merge with Local...
uk: Злити з локальною...

en: &Tag...
uk: Зріз...

en: Boo&kmark...
uk: Закладка...

en: Sig&n...
uk: Підпис...

en: &Backout...
uk: Відновлення...

en: Revert &All Files...
uk: Повернути всі файли...

en: Copy &Hash
uk: Копіювати хеш

en: E&xport
uk: Експортувати

en: E&xport Patch...
uk: Експортувати латку...

en: &Email Patch...
uk: Email латка...

en: &Archive...
uk: Архівувати...

en: &Bundle Rev and Descendants...
uk: Запакувати правку та похідні...

en: Change &Phase to
uk: Змінити фазу на

en: &Graft to Local...
uk: Щепити до локальної...

en: Modi&fy History
uk: Правити історію

en: &Unapply Patch
uk: Не прийняті латки

en: Import to &MQ
uk: Імпортувати до MQ

en: MQ &Options
uk: MQ параметри

en: &Rebase...
uk: Перебазувати...

en: &Prune...
uk: Підчистити...

en: &Strip...
uk: Відтяти...

en: Post to Re&view Board...
uk: Опублікувати на дошку огляду...

en: &Remote Update...
uk: Поновити зовнішне...

en: Write diff file
uk: Записати файл різниці

en: Unable to write diff file
uk: Не можливо записати файл різниці

en: Unable to compress history
uk: Неможливо стиснути історію

en: Selected changeset pair not related
uk: Обрані пари набору змін не пов'язані між собою

en: Visual Diff...
uk: Наочне порівняння...

en: Export Diff...
uk: Експорт різниці...

en: Export Selected...
uk: Експорт вибраного...

en: Email Selected...
uk: Email вибраного...

en: Copy Selected as Patch
uk: Копіювати обране, як латку

en: Export DAG Range...
uk: Експорт DAG діапазону...

en: Email DAG Range...
uk: Email DAG діапазон...

en: Bundle DAG Range...
uk: Пакунок DAG діапазону...

en: Bisect - Good, Bad...
uk: Половинити - Добре, Погано...

en: Bisect - Bad, Good...
uk: Половинити - Погано, Добре...

en: Compress History...
uk: Стиснути історію...

en: Rebase...
uk: Перебазувати...

en: Goto common ancestor
uk: Перейти до спільного предка

en: Graft Selected to local...
uk: Щепити обране до локальної...

en: &Prune Selected...
uk: Підчистити вказане...

en: Post Selected to Review Board...
uk: Надіслати вибране до Review Board...

en: Apply patch
uk: Застосувати латку

en: Apply onto original parent
uk: Застосувати лише оригінального попередника

en: Apply only this patch
uk: Застосувати лише латку

en: Fold patches...
uk: Підшити латку...

en: Delete patches...
uk: Знищити латки...

en: Rename patch...
uk: Змінити назву латки...

en: Pull to here...
uk: Витягнути сюди...

en: Visual diff...
uk: Наочне порівняння...

en: Export patch
uk: Експортувати латки

en: Patch Files (*.patch)
uk: Файли з латками (*.patch)

en: Cannot export revision
uk: Неможливо експортувати правку

en: Cannot export revision %s into the file named:
    
    %s
uk: Неможливо експортувати правку %s у файл з назвою:
    
    %s

en: There is already an existing folder with that same name.
uk: Вже існує тека з такою назвою.

en: Replace
uk: Замінити

en: Append
uk: Прикріпити

en: There are existing patch files for %d revisions (%s) in the selected location (%s).
uk: Існують файли латок для %d правок (%s) у обраному розташуванні (%s).

en: What do you want to do?
uk: Що Ви бажаєте робити?

en: Replace the existing patch files.
uk: Замінити латку файлів, яка існує.

en: Append the changes to the existing patch files.
uk: Прийняти зміни до латки файлів, що існує.

en: Abort the export operation.
uk: Припинити операцію експорту.

en: Patch files already exist
uk: Латка файлів вже існують

en: Patch exported
uk: Латка експортована

en: Revision #%d (%s) was exported to:<p><a href="file:///%s">%s</a>%s<a href="file:///%s">%s</a>
uk: Правка #%d (%s) була експортована до:<p><a href="file:///%s">%s</a>%s<a href="file:///%s">%s</a>

en: Patches exported
uk: Латки експортовані

en: %d patches were exported to:<p><a href="file:///%s">%s</a>
uk: %d латки було експортовано до:<p><a href="file:///%s">%s</a>

en: Reverting all files will discard changes and leave affected files in a modified state.<br><br>Are you sure you want to use revert?<br><br>(use update to checkout another revision)
uk: Поверненням всіх файлів буде відкинуто зміни та залишить вражені файли у зміненому стані.<br><br>Ви дійсно бажаєте скористатись поверненням?<br><br>(використовувати оновити вивірити іншу правку)

en: Filter b&y
uk: Фільтр

en: &Ancestors and Descendants
uk: Предки та нащадки

en: A&uthor
uk: Автор

en: &Branch
uk: Гілка

en: &More Options...
uk: Більше параметрів...

en: Unable to merge
uk: Злиття не можливе

en: You cannot merge a revision with itself
uk: Неможна зливати правку саму з собою

en: Unable to backout
uk: Відновлення неможливе

en: Write bundle
uk: Записати пакунок

en: Backwards phase change requested
uk: Запит на зміну фази навпаки

en: Do you really want to make this revision <i>secret</i>?
uk: Ви дійсно бажаєте зробити цю правку <i>секретною</i>?

en: Making a "<i>draft</i>" revision "<i>secret</i>" is generally a safe operation.
    
    However, there are a few caveats:
    
    - "secret" revisions are not pushed. This can cause you trouble if you
    refer to a secret subrepo revision.
    
    - If you pulled this revision from a non publishing server it may be
    moved back to "<i>draft</i>" if you pull again from that particular server.
    
    Please be careful!
uk: Створення "<i>чорнової</i>" правки "<i>секретною</i>" зазвичай є безпечною операцією.
    
    Однак, є декілька застережень:
    
    - "секретні" правки не виштовхувані. Це може завдати неприємностей, якщо ви
    відносите правку до секретного підсховища.
    
    - Якщо ви отримали правку із непублічного серверу, може бути
    повернення до "<i>чорновику</i>" якщо ви знову витягуватимете знову конкретно з цього сервера.
    
    Будьте обережні!

en: &Make secret
uk: Створити секрет

en: &Cancel
uk: &Скасувати

en: Do you really want to <i>force</i> a backwards phase transition?
uk: Ви дійсно бажаєте <i>примусово</i> перемкнути фазу на протилежну?

en: You are trying to move the phase of revision %d backwards,
    from "<i>%s</i>" to "<i>%s</i>".
    
    However, "<i>%s</i>" is a lower phase level than "<i>%s</i>".
    
    Moving the phase backwards is not recommended.
    For example, it may result in having multiple heads
    if you modify a revision that you have already pushed
    to a server.
    
    Please be careful!
uk: Ви збираєтеся повернути фазу правки %d навпаки,
    з "<i>%s</i>" до "<i>%s</i>".
    
    Однак, "<i>%s</i>" має менший рівень фази, ніж "<i>%s</i>".
    
    Повертати фазу назад не варто.
    До прикладу, Ви можете отримати декілька голів 
    у правці, при зміні фази правки,
     яку вже виштовхнули на сервер.
    
    Будьте обережні!

en: &Force
uk: Примусово

en: Cannot import selected revision
uk: Неможливо імпортувати обрану правку

en: The selected revision (rev #%d) cannot be imported because it is not a descendant of qparent (rev #%d)
uk: Обрана правка (правка #%d) не може бути імпортована, тому що вона є похідною qparent (правка #%d)

en: Invalid command
uk: Помилкова команда

en: The selected command is empty
uk: Обрана команда порожня

en: The following error message was returned:
    
    <b>%s</b>
uk: Було повернуто наступне повідомлення про помилку:
    
    <b>%s</b>

en: 
    
    Please check that the "thg" command is valid.
uk: 
    
    Будь ласка перевірте чи команда "thg" коректна.

en: Failed to execute custom TortoiseHg command
uk: TortoiseHg не змогла виконати команду користувача

en: The command "%s" failed (code %d).
uk: Команда "%s" помилкова (код %d).

en: Failed to execute custom command
uk: Не вдалось виконати команду користувача

en: The command "%s" could not be executed.
uk: Виконання команди "%s" не можливе.

en: The following error message was returned:
    
    "%s"
    
    Please check that the command path is valid and that it is a valid application
uk: Стеження за помилками повернуло:
    
    "%s"
    
    Перевірте правильність командного шляху та його відповідність додатку

en: &Edit Toolbar
uk: Пенал правки

en: &Refresh
uk: Перезавантажити

en: &Filter Toolbar
uk: Фільтр пеналів

en: Resolve Conflicts - %s
uk: Розв'язати конфлікти - %s

en: Local revision information
uk: Інформація про локальну правку

en: Other revision information
uk: Інша інформація про правку

en: Unresolved conflicts
uk: Не розв'язані конфлікти

en: Mercurial Re&solve
uk: Розв'язувати Mercurial-ом

en: Attempt automatic (trivial) merge
uk: Автоматичне злиття

en: Tool &Resolve
uk: Знаряддя розв'язування

en: Merge using selected merge tool
uk: Злити використовуючи обране знаряддя злиття

en: &Take Local
uk: Використати локальну

en: Accept the local file version (yours)
uk: Прийняти локальну версію файлу (вашу)

en: Take &Other
uk: Використати інший

en: Accept the other file version (theirs)
uk: Прийняти інший файл версії (їхню)

en: &Mark as Resolved
uk: Відмітити, як розв'язаний

en: Mark this file as resolved
uk: Відмітити цей файл, як розв'язаний

en: Diff &Local to Ancestor
uk: Різниця між локальним та предком

en: &Diff Other to Ancestor
uk: Різниця іншого до предка

en: Resolved conflicts
uk: Розв'язані конфлікти

en: &Edit File
uk: Правити файл

en: Edit resolved file
uk: Правити розв'язаний файл

en: 3-&Way Diff
uk: Сторонні знаряддя

en: Visual three-way diff
uk: Візуальні сторонні знаряддя

en: Visual diff between resolved file and first parent
uk: Візуальна різниця між розв'язаним файлом та першим попередником

en: &Diff to Other
uk: Різниця з іншим

en: Visual diff between resolved file and second parent
uk: Візуальна різниця між розв'язаним файлом та другим попередником

en: Mark as &Unresolved
uk: Відмітити, як не розв'язаний

en: Mark this file as unresolved
uk: Відмітити цей файл, як не розв'язаний

en: Detected merge/diff tools:
uk: Знайдене знаряддя злиття/порівняння:

en: Command output
uk: Командний рядок

en: Unable to show subrepository files
uk: Неможливо відобразити файли підсховища

en: Visual diffs are not supported for files in subrepositories. They will not be shown.
uk: Візуальні різниці не підтримуються для файлів у підсховищах. Вони не будуть відображені.

en: There are merge <b>conflicts</b> to be resolved
uk: <b>Конфлікти</b> злиття розв'язані

en: All conflicts are resolved.
uk: Всі конфлікти розв'язані.

en: There are no conflicting file merges.
uk: Відсутні файли з конфліктами злиття.

en: Exit without finishing resolve?
uk: Вийти не завершивши розв'язування?

en: Unresolved conflicts remain. Are you sure?
uk: Залишилися не розв'язані конфлікти. Ви впевнені?

en: E&xit
uk: Вихід

en: Ext
uk: Зовн.

en: Repository
uk: Сховище

en: <default>
uk: <типово>

en: File List Toolbar
uk: Пенал переліку файлів

en: Ma&nifest Mode
uk: Маніфест режиму

en: Show all version-controlled files in tree view
uk: Показати всі контрольовані файли у вигляді дерева

en: &Flat List
uk: Плаский список

en: ### filter text ###
uk: ### текст фільтру ###

en: Changed by &This Commit
uk: Змінені цією фіксацією

en: Show files changed by this commit
uk: Показати файли змінені цією фіксацією

en: Compare to &1st Parent
uk: Порівняти з першим попередником

en: Compare to &2nd Parent
uk: Порівняти з другим попередником

en: Toggle parent to be used as the base revision
uk: Перемкнути попередника, що буде використано, як базова правка

en: List Optio&ns
uk: Перелік опцій

en: %s - Revision Details (%s)
uk: %s - Деталі правки (%s)

en: Revert - %s
uk: Повернути - %s

en: <b>Revert %s to its contents at the following revision?</b>
uk: <b>Повернути %s до змісту в наступному варіанті?</b>

en: <b>Revert %d files to their contents at the following revision?</b>
uk: <b>Відновити %d файли до їх змісту в наступному варіанті?</b>

en: Revert all files to this revision
uk: Повернути всі файли до цієї правки

en: revision %d's first parent (i.e. revision %d)
uk: правка %d перший попередник (тобто правка %d)

en: revision %d's second parent (i.e. revision %d)
uk: правка %d другий попередник (тобто правка %d)

en: null revision (i.e. remove file(s))
uk: нікчемна правка (тобто видалити файл(и))

en: Changeset:
uk: Набір змін:

en: Child:
uk: Нащадок:

en: Successors:
uk: Наступники:

en: Head is closed!
uk: Вершина недосяжна!

en: Changesets where username contains string.
uk: Рядок, що містить набір змін користувача.

en: Search commit message, user name, and names of changed files for string.
uk: Шукати повідомлення фіксації, ім'я користувача та назви змінених файлів в рядку.

en: Like "keyword(string)" but accepts a regex.
uk: Щось подібне "keyword(string)", але приймає регулярний вираз.

en: Changesets not found in the specified destination repository, or the default push location.
uk: Набір змін не знайдено у спеціально призначеному сховищі або типовому місці виштовхування.

en: The named bookmark or all bookmarks.
uk: Названі закладки або всі закладки.

en: The named tag or all tags.
uk: Іменований зріз або усі зрізи.

en: Changeset is tagged.
uk: Набір змін ярликовано.

en: Changeset is a named branch head.
uk: Набір змін називається головою гілки.

en: Changeset is a merge changeset.
uk: Набір змін є злиттям набору змін.

en: Changeset is closed.
uk: Набір змін закритий.

en: Greatest common ancestor of the two changesets.
uk: Найкращий спільний предок двох наборів змін.

en: Find revisions that "match" one or more fields of the given set of revisions.
uk: Знайти правку, що "match" одне або більше полів даного набору правок.

en: Changesets which modify files matched by pattern.
uk: Набір змін, що змінює файли відповідно до шаблону.

en: Changesets which add files matched by pattern.
uk: Набір змін, що додає файли відповідно до шаблону.

en: Changesets which remove files matched by pattern.
uk: Набір змін, що вилучає файли відповідно до шаблону.

en: Changesets containing files matched by pattern.
uk: Набір змін містить файли відповідно до шаблону.

en: All changesets belonging to the branches of changesets in set.
uk: Всі набори змін належать до гілок наборів змін в наборі.

en: Members of a set with no children in set.
uk: Члени набору з без дітей в наборі.

en: Changesets which are descendants of changesets in set.
uk: Набори змін, який є похідними набору змін в наборі.

en: Changesets that are ancestors of a changeset in set.
uk: Набори змін в сукупності є предками набору змін в наборі.

en: Child changesets of changesets in set.
uk: Дитина набору змін дочірнього набору змін в наборі.

en: The set of all parents for all changesets in set.
uk: Сукупність всіх попередників всіх наборів змін в наборі.

en: First parent for all changesets in set, or the working directory.
uk: Перший попередник всіх наборів змін в наборі, або робочий каталог.

en: Second parent for all changesets in set, or the working directory.
uk: Другий попередник вісх наборів змін в наборі, або робочий каталог.

en: Changesets with no parent changeset in set.
uk: Набори зміни з наборами змін без батьків в наборі.

en: An empty set, if any revision in set isn't found; otherwise, all revisions in set.
uk: Порожній набір, якщо будь-яка правка не знайдена; інакше, всі правки в наборі.

en: Changeset with lowest revision number in set.
uk: Набір змін з найнижчим номером правки в наборі.

en: Changeset with highest revision number in set.
uk: Набір змін з найвищим номером правки в наборі.

en: First n members of a set.
uk: Перший з n членів набору.

en: Sort set by keys.  The default sort order is ascending, specify a key as "-key" to sort in descending order.
uk: Сортувати відповідно до виставлених ключів. Типовий порядок сортування - за зростанням, вкажіть ключ "-key", щоб відсортувати в порядку спадання.

en: An alias for "::." (ancestors of the working copy's first parent).
uk: Псевдонім для "::." (походження робочої копії першого попередника).

en: All changesets, the same as 0:tip.
uk: Всі зміни, подібно до 0:верхівки.

en: Revision Set Query
uk: Правка набір запит

en: all revisions converted from subversion
uk: всі правки перенесено з subversion

en: changeset which represents converted svn revision
uk: представлений набір змін конвертований з svn правки

en: Common sets
uk: Звичайна сукупність

en: File pattern sets
uk: Сукупність шаблонів файлів

en: Set Ancestry
uk: Встановити походження

en: Set Logic
uk: Встановити логіку

en: 
    Caught keyboard interrupt, aborting.
uk: 
    Надійшло переривання від клавіатури, припинення.

en: failed to fork GUI process: %s
uk: не вдалося відокремити GUI в окремий процес: %s

en: can not read file "%s". Ignored.
uk: не можу прочитати файл "%s". Нехтувати.

en: thg: command '%s' is ambiguous:
        %s
uk: thg: команда '%s' є неоднозначною:
        %s

en: thg: unknown command '%s'
uk: thg: невідома команда '%s'

en: abort: %s!
uk: припинити: %s!

en: abort: %s
uk: припинити: %s

en: option --config may not be abbreviated!
uk: опція --config не може бути скорочена!

en: invalid arguments
uk: помилковий аргумент

en: unrecognized profiling format '%s' - Ignored
uk: unrecognized profiling format '%s' - Нехтувати

en: lsprof not available - install from http://codespeak.net/svn/user/arigo/hack/misc/lsprof/
uk: lsprof недоступний - встановити з http://codespeak.net/svn/user/arigo/hack/misc/lsprof/

en: repository root directory or symbolic path name
uk: каталог кореня сховища або назва символічного посилання

en: enable additional output
uk: увімкнути виведення додаткової інформації

en: suppress output
uk: заглушити результат

en: display help and exit
uk: відобразити довідку та вийти

en: set/override config option (use 'section.name=value')
uk: встановити/переписати параметри налаштувань (use 'section.name=value')

en: enable debugging output
uk: увімкнути налагоджувале виведення

en: start debugger
uk: почати налагодження

en: print command execution profile
uk: надрукувати команди виконуваного профілю

en: do not fork GUI process
uk: не виокремлювати інтерфейс користувача у окремий процес

en: always fork GUI process
uk: завжди виокремлювати інтерфейс користувача у окремий процес

en: read file list from file
uk: читати перелік файлів з файлу

en: read file list from file encoding utf-8
uk: читати перелік файлів з файлу у кодуванні utf-8

en: thg add [FILE]...
uk: thg add [ФАЙЛ]...

en: revision to annotate
uk: переглянути до опису

en: open to line
uk: відкрити рядок

en: initial search pattern
uk: початковий шаблон пошуку

en: invalid line number: %s
uk: помилковий номер рядку: %s

en: revision to archive
uk: поглянути до архівованого

en: merge with old dirstate parent after backout
uk: злити з старим попередником після відновлення

en: parent to choose when backing out merge
uk: обрати попередника при відновленні з злитого

en: revision to backout
uk: поглянути до відновленого

en: thg backout [OPTION]... [[-r] REV]
uk: thg backout [ПАРАМЕТРИ]... [[-r] РЕВ.]

en: revision
uk: правка

en: thg bookmarks [-r REV] [NAME]
uk: thg bookmarks [-r РЕВ.] [НАЗВА]

en: only one new bookmark name allowed
uk: дозволена лише одна нова назва закладки

en: the clone will include an empty working copy (only a repository)
uk: клон буде міститиме порожню робочу копію (лише сховища)

en: revision, tag or branch to check out
uk: правка, зріз або гілка до вивіряння

en: include the specified changeset
uk: приєднати зазначений набір змін

en: clone only the specified branch
uk: клонувати лише вказану гілку

en: use pull protocol to copy metadata
uk: використовувати протокол витягування аби копіювати метадані

en: use uncompressed transfer (fast over LAN)
uk: передавати без стискання (швидка мережа)

en: thg clone [OPTION]... [SOURCE] [DEST]
uk: thg clone [ПАРАМЕТР]... [ЗВІДКИ] [КУДИ]

en: record user as committer
uk: запам'ятати користувача, як дописувача

en: record datecode as commit date
uk: записати дату коду датою фіксації

en: thg commit [OPTIONS] [FILE]...
uk: thg commit [ПАРАМЕТРИ] [ФАЙЛ]...

en: thg debugbugreport [TEXT]
uk: thg debugbugreport [ТЕКСТ]

en: no command specified
uk: не вказана команда

en: thg drag_copy SOURCE... DEST
uk: thg drag_copy ДЖЕРЕЛО... ПРИЗНАЧЕННЯ

en: thg drag_move SOURCE... DEST
uk: thg drag_move ДЖЕРЕЛО... ПРИЗНАЧЕННЯ

en: a revision to send
uk: правка для відправки

en: thg email [REVS]
uk: thg email [РЕВ-ІЙ]

en: use only one form to specify the revision
uk: користуватись лише однією формою вказаної правки

en: select the specified revision
uk: виберіть вказану правку

en: side-by-side comparison of revisions
uk: порядкове порівняння правок

en: thg filelog [OPTION]... FILE
uk: thg filelog [ОПЦІЇ]... ФАЙЛ

en: requires a single filename
uk: потрібна одна назва файлу

en: thg forget [FILE]...
uk: thg forget [ФАЙЛ]...

en: revisions to graft
uk: правка щеплення

en: thg graft [-r] REV...
uk: thg graft [-r] РЕВ...

en: You must provide revisions to graft
uk: Ви повинні забезпечити перегляд щеплення

en: ignore case during search
uk: ігнорувати регістр при пошуку

en: thg help [COMMAND]
uk: thg help [КОМАНДА]

en: global options:
uk: спільні параметри:

en: use "thg help" for the full list of commands
uk: скористайтеся "thg help" для отримання переліку команд

en: use "thg help" for the full list of commands or "thg -v" for details
uk: скористайтеся "thg help" для отримання переліку команд або "thg -v" для деталізації

en: use "thg -v help%s" to show aliases and global options
uk: скористайтеся "thg -v help%s" для виведення псевдонімів та спільних налаштувань

en: use "thg -v help %s" to show global options
uk: скористайтеся "thg -v help %s" для перегляду спільних параметрів

en: list of commands:
uk: перелік команд:

en: 
    aliases: %s
uk: 
    псевдоніми: %s

en: (no help text available)
uk: (довідка не доступна)

en: options:
uk: параметри:

en: no commands defined
uk: команди невизначені

en: Thg - TortoiseHg's GUI tools for Mercurial SCM (Hg)
uk: Thg - TortoiseHg's графічне знаряддя для Mercurial SCM (Hg)

en: basic commands:
uk: основні команди:

en:  (default: %s)
uk:  (типово: %s)

en: thg hgignore [FILE]
uk: thg hgignore [ФАЙЛ]

en: import to the patch queue (MQ)
uk: завантажити чергу латок (MQ)

en: thg import [OPTION] [SOURCE]...
uk: thg import [ПАРАМЕТРИ] [ДЖЕРЕЛО]...

en: thg init [DEST]
uk: thg init [ОТРИМУВАЧ]

en: search for a given text or revset
uk: шукати наданий текст або revset

en: (DEPRECATED)
uk: (ЗАСТАРІЛО)

en: open a new workbench window
uk: відкрити нове вікно робочого середовища

en: thg log [OPTIONS] [FILE]
uk: thg log [ПАРАМЕТРИ] [ФАЙЛ]

en: cannot specify both -k/--query and filenames
uk: не можна вказати, як -k/--query та назва файлів

en: revision to display
uk: поглянути до дисплею

en: thg manifest [-r REV] [FILE]
uk: thg manifest [-r РЕВ.] [ФАЙЛ]

en: revision to merge
uk: поглянути до злиття

en: thg merge [[-r] REV]
uk: thg merge [[-r] РЕВ.]

en: Merge revision not specified or not found
uk: Правка для злиття не визначена або не існує

en: a revision to post
uk: надіслати правку

en: thg postreview [-r] REV...
uk: thg postreview [-r] РЕВ...

en: no revisions specified
uk: відсутні визначени правки

en: revisions to prune
uk: підчистити правку

en: keep original changesets
uk: зберігати оригінальний набір змін

en: keep original branch names
uk: зберегати оригінальну назву гілки

en: rebase from the specified changeset
uk: перебазувати із вказаного набору змін

en: rebase onto the specified changeset
uk: перебазувати на вказаний набір змін

en: thg rebase -s REV -d REV [--keep]
uk: thg rebase -s РЕВ. -d РЕВ. [--keep]

en: Rebase already in progress
uk: Перебазування вже триває

en: Resuming rebase already in progress
uk: Поновлення перебазування вже триває

en: You must provide source and dest arguments
uk: Потрібно вказати значення для джерела та призначення

en: thg rejects [FILE]
uk: thg rejects [ФАЙЛ]

en: You must provide the path to a file
uk: Потрібно вказати шлях до файлу

en: thg remove [FILE]...
uk: thg remove [ФАЙЛ]...

en: thg rename [SOURCE] [DEST]
uk: thg rename [ЗВІДКИ] [КУДИ]

en: field to give initial focus
uk: поле, що вимагають першочергової уваги

en: the revision to show
uk: Показати правку

en: thg revdetails [-r REV]
uk: thg revdetails [-r РЕВ.]

en: thg revert [FILE]...
uk: thg revert [ФАЙЛ]...

en: revision to update
uk: поглянути до поновленого

en: thg rupdate [[-r] REV]
uk: thg rupdate [[-r] РЕВ.]

en: name of the hgweb config file (serve more than one repository)
uk: назва hgweb файлу налаштувань (serve більше ніж одне сховище)

en: name of the hgweb config file (DEPRECATED)
uk: назва файлу налаштувань hgweb (ЗАПЕРЕЧЕННЯ)

en: thg serve [--web-conf FILE]
uk: thg serve [--web-conf ФАЙЛ]

en: sign even if the sigfile is modified
uk: підписати навіть якщо файл підпису змінений

en: make the signature local
uk: підписати локальну

en: the key id to sign with
uk: номер ключа з підписом

en: do not commit the sigfile after signing
uk: не фіксувати файл підпису після підписання

en: use <text> as commit message
uk: скористатися <text> як повідомленням фіксації

en: thg sign [-f] [-l] [-k KEY] [-m TEXT] [REV]
uk: thg sign [-f] [-l] [-k КЛЮЧ] [-m ТЕКСТ] [РЕВ.]

en: Please enable the Gpg extension first.
uk: Спочатку увімкніть Gpg додаток.

en: show files without changes
uk: відображати файли без змін

en: show ignored files
uk: відображати файли, що ігноруються

en: thg status [OPTIONS] [FILE]
uk: thg status [ПАРАМЕТРИ] [ФАЙЛ]

en: discard uncommitted changes (no backup)
uk: відкинути зміни без коментарів (без резервної копії)

en: do not back up stripped revisions
uk: не створювати резервні копії порізаних правок

en: do not modify working copy during strip
uk: не змінюйте робочу копію протягом рорізання

en: revision to strip
uk: поглянути до порізаного

en: open the bookmark sync window
uk: відкрити закладку sync window

en: replace existing tag
uk: переписати існуючий зріз

en: make the tag local
uk: створити локальний зріз

en: revision to tag
uk: поглянути до зріза

en: remove a tag
uk: вилучити зріз

en: thg tag [-f] [-l] [-m TEXT] [-r REV] [NAME]
uk: thg tag [-f] [-l] [-m ТЕКСТ] [-r РЕВ.] [НАЗВА]

en: wait until the second ticks over
uk: почекайте другого протягом миті

en: notify the shell for paths given
uk: повідомлення оболонки для даних шляхів

en: remove the status cache
uk: вилучити стан кешу

en: show the contents of the status cache (no update)
uk: відобразити вміст стану кеша (без поновлення)

en: update all repos in current dir
uk: поновити всі сховища у поточному каталозі

en: thg update [-C] [[-r] REV]
uk: thg update [-C] [[-r] РЕВ.]

en: changeset to view in diff tool
uk: набір змін переглянути в знарядді порівняння

en: revisions to view in diff tool
uk: правки переглянути в знарядді порівняння

en: bundle file to preview
uk: файл пакунку до попереднього перегляду

en: launch visual diff tool
uk: запустити знаряддя наочного порівняння

en: print license
uk: друкувати ліцензію

en: thg version [OPTION]
uk: thg version [ПАРАМЕТРИ]

en: TortoiseHg Dialogs (version %s), Mercurial (version %s)
uk: TortoiseHg діалоги (версія %s), Mercurial (версія %s)

en: Location:
uk: Розташування:

en: Update to:
uk: Поновити до:

en: Options:
uk: Параметри:

en: Discard remote changes, no backup (-C/--clean)
uk: Відкинути зовнішні зміни, без резервної копії (-C/--clean)

en: Perform a push before updating (-p/--push)
uk: Виконувати виштовхування до оновлення (-p/--push)

en: Allow pushing new branches (--new-branch)
uk: Дозволяти виштовхувати нові гілки (--new-branch)

en: Force push to remote location (-f/--force)
uk: Примусово виштовхувати до зовнішнього місця (-f/--force)

en: remove working directory
uk: вилучити робочий каталог

en: unknown revision!
uk: невідома правка!

en: Remote Update - %s
uk: Поновити зовнішнє - %s

en: &Update
uk: Поновити

en: Log
uk: Журнал

en: Repositories
uk: Сховища

en: Running at %s
uk: Виконується для %s

en: Stopped
uk: Зупинено

en: TortoiseHg Web Server
uk: Веб сервер TortoiseHg

en: Web Server
uk: Web-сервер

en: Port:
uk: Порт:

en: Status:
uk: Стан:

en: Start
uk: Почати

en: Settings
uk: Налаштування

en: <unspecified>
uk: <не визначено>

en: &True
uk: Так

en: &False
uk: Ні

en: &Unspecified
uk: Не визначено

en: Bold
uk: Жирний

en: Italic
uk: Курсив

en: Strike
uk: Перекреслений

en: Underline
uk: Підкреслений

en: &Set...
uk: Вибір...

en: &Clear
uk: Очистити

en: Failed to load issue tracker: '%s': %s.
uk: Не вдалось завантажити issue tracker: '%s': %s.

en: &Browse...
uk: Проглянути...

en: UI Language
uk: Мова інтерфейсу

en: Specify your preferred user interface language (restart needed)
uk: Вкажіть мову інтерфейсу користувача (вимагатиме перезапуску).

en: Three-way Merge Tool
uk: Стороннє знаряддя злиття

en: Graphical merge program for resolving merge conflicts.  If left unspecified, Mercurial will use the first applicable tool it finds on your system or use its internal merge tool that leaves conflict markers in place.  Choose internal:merge to force conflict markers, internal:prompt to always select local or other, or internal:dump to leave files in the working directory for manual merging
uk: Графічний додаток злиття для розв'язування конфліктів злиття. Якщо не визначено, Mercurial буде використовувати першу ліпшу програму знайдену у Вашій системі або використає вбудоване знаряддя злиття, яке додасть маркери конфліктів безпосередньо до файлу. Обравши internal:merge — будуть вставлятися маркери конфліктів, internal:prompt — буде запит на вибір між двома версіями файлу, або internal:dump — файли будуть залишатися в робочому каталозі до злиття в ручному режимі.

en: Visual Diff Tool
uk: Знаряддя наочного порівняння

en: Specify visual diff tool, as described in the [merge-tools] section of your Mercurial configuration files.  If left unspecified, TortoiseHg will use the selected merge tool. Failing that it uses the first applicable tool it finds.
uk: Оберіть знаряддя наочного порівняння, як описано в розділі [merge-tools] файлу налаштувань Mercurial. Якщо не визначено, TortoiseHg буде використовувати той самий редактор, що і для злиття. В іншому випадку, буде використано перший ліпший знайдений редактор.

en: Visual Editor
uk: Текстовий редактор

en: Specify visual editor, as described in the [editor-tools] section of your Mercurial configuration files.  If left unspecified, TortoiseHg will use the first applicable tool it finds.
uk: Вкажіть візуальний редактор описавши його в секції [editor-tools] файлу налаштувань Mercurial. В разі його відсутності, TortoiseHg буде використовувати перший ліпший знайдений редактор.

en: CLI Editor
uk: Командний рядок

en: The editor used by Mercurial command line commands to collect multiline input from the user.  Most notably, commit messages.
uk: Редакто використовуваний Mercurial командного рядка збиратиме мультирядковийввід від користувача. Зокрема повідомлення фіксації.

en: Shell
uk: Оболонка

en: Specify the command to launch your preferred terminal shell application. If the value includes the string %(reponame)s, the name of the repository will be substituted in place of %(reponame)s. Similarly, %(root)s will be the full path to the repository. (restart needed)<br>Default, Windows: cmd.exe /K title %(reponame)s<br>Default, OS X: not set<br>Default, other: xterm -T "%(reponame)s"
uk: Вкажіть команду запуску програми вашої бажаної оболонки терміналу. Якщо значення включене в рядку %(reponame)s, назва сховища буде заміщено в місці %(reponame)s. Відповідно, %(root)s буде заповнений шлях до сховища. (потребує перезапуску)<br>Типово, Windows: cmd.exe /K title %(reponame)s<br>Типово, OS X: не встановлено<br>Типово, інше: xterm -T "%(reponame)s"

en: Immediate Operations
uk: Невідкладні операції

en: Space separated list of shell operations you would like to be performed immediately, without user interaction. Commands are "add remove revert forget". Default: None (leave blank)
uk: Перелік операцій командної оболонки, через прогалини, які виконуватимуться негайно, без участі користувача. Команди "add remove revert forget". Типово: невизначено (залишити порожнім).

en: Tab Width
uk: Ширина вкладки

en: Specify the number of spaces that tabs expand to in various TortoiseHg windows. Default: 8
uk: Вкажіть кількість прогалин, що відповідатимуть одній табуляції в різних вікнах TortoiseHg. Типово: 8.

en: Force Repo Tab
uk: Група вкладок сховища

en: Always show repo tabs, even for a single repo. Default: False
uk: Відображати сховища на вкладках завжди, навіть в разі одного сховища. Типово: ні.

en: Monitor Repo Changes
uk: Пильнувати зміни у сховищі

en: Specify the target filesystem where TortoiseHg monitors changes. Default: localonly
uk: Вкажіть цільовий об'єкт файлової системи для якого TortoiseHg пильнуватиме зміни. Типово: лише локальні.

en: Max Diff Size
uk: Розмір відмінностей

en: The maximum size file (in KB) that TortoiseHg will show changes for in the changelog, status, and commit windows. A value of zero implies no limit.  Default: 1024 (1MB)
uk: Максимальний розмір файлу (Кб), для якого TortoiseHg буде відображати відмінності у вікнах журналу змін, стану та фіксації. Нуль означатиме - без обмежень. Типово: 1024 (1Мб).

en: Fork GUI
uk: Окремий GUI

en: Full Path Title
uk: Повний шлях у заголовку

en: Show a full directory path of the repository in the dialog title instead of just the root directory name.  Default: False
uk: Відображати повний шлях до каталогу сховища в заголовку діалогу, а не просто назву кореневого каталогу. Типово: ні.

en: Auto-resolve merges
uk: Розв'язування конфліктів

en: Indicates whether TortoiseHg should attempt to automatically resolve changes from both sides to the same file, and only report merge conflicts when this is not possible. When False, all files with changes on both sides of the merge will report as conflicting, even if the edits are to different parts of the file. In either case, when conflicts occur, the user will be invited to review and resolve changes manually. Default: True.
uk: Вказує, чи повинна TortoiseHg намагатися автоматично вирішити одночасні зміни з обох сторін у один і той же файл, і звітувати про конфлікти лише коли це не можливо. Якщо Ні, то всі файли із змінами по обидві сторони злиття будуть звітовані, як такі, що конфліктують, навіть якщо зміни в різних частинах файлів. У будь-якому випадку, при виникненні конфліктів, користувачеві буде запропоновано розглянути і розв'язати зміни вручну. Типово: Так.

en: New Repo Skeleton
uk: Новий скелетон сховища

en: If specified, files in the directory, e.g. .hgignore, are copied to the newly-created repository.
uk: Якщо вказано, файли в сховищі, як то .hgignore, копіюватимуться до щойно створеного сховища.

en: Workbench
uk: Робоче середовище

en: Single Workbench Window
uk: Одновіконне робоче середовище

en: Select whether you want to have a single workbench window. If you disable this setting you will get a new workbench window everytime that you use the "Hg Workbench" command on the explorer context menu. Default: True
uk: Виберіть, чи бажаєте мати одне вікно середовища. В разі вимкнення цього параметру отримуватимете нове вікно середовища кожного разу, коли використовуватимете "Hg Workbench" команди з контекстного меню Провідника. Типово: так.

en: Default widget
uk: Типовий вигляд

en: Select the initial widget that will be shown when opening a repository. Default: revdetails
uk: Оберіть початковий вигляд службового вікна при відкритті сховища. Типово: revdetails (перегляд ревізії).

en: Select the initial revision that will be selected when opening a repository.  You can select the "current" (i.e. the working directory parent), the current "tip" or the working directory ("workingdir"). Default: current
uk: Оберіть початкову правку при відкритті сховища. Ви повинні обрати "current" (тобто робочий каталог попередника), поточний "tip" або робочий каталог ("workingdir"). Типово: current.

en: Open new tabs next
    to the current tab
uk: Відкрити нову вкладка поруч
    з поточною вкладкою

en: Should new tabs be open next to the current tab? If False new tabs will be open after the last tab. Default: True
uk: Чи повинні нові вкладки відкриватись поруч із поточною вкладкою? Якщо Ні, тоді нові вкладки будуть відкриватись після останньої вкладки. Типово: так.

en: Author Coloring
uk: Кольори авторів

en: Color changesets by author name. Default: False
uk: Підсвічувати різними кольорами набори змін відповідно до автора. Типово: Ні

en: Full Authorname
uk: П.І.Б.

en: Show full authorname in Logview. If not enabled, only a short part, usually name without email is shown. Default: False
uk: Показувати повне ім'я автора в журналі. Якщо не увімкнено, лише скорочено, зазвичай це ім'я без електронної пошти. Типово: ні.

en: Task Tabs
uk: Вкладки завдань

en: Show tabs along the side of the bottom half of each repo widget allowing one to switch task tabs without using the toolbar. Default: off
uk: Відображати вкладки вздовж однієї з сторін нижньої частини сховища, аби була можливість перемикатися між завданнями без використання пеналу. Типово: вимкнено.

en: Task Toolbar Order
uk: Порядок завдання пенал

en: Specify which task buttons you want to show on the task toolbar and in which order.<br>Type a list of the task button names. Add separators by putting "|" between task button names.<br>Valid names are: log commit sync grep and pbranch.<br>Default: log commit grep pbranch | sync
uk: Вказати, які кнопки завдань, ви хочете бачити на панелі задач інструментів і в якому порядку.<br>Введіть список назв кнопок задач. Додайте роздільники, поставивши "|" між назвами кнопок задач.<br>Допустимі імена: log commit sync grep та pbranch.<br>Типово:  log commit grep pbranch | sync

en: Long Summary
uk: Повний звіт

en: If true, concatenate multiple lines of changeset summary and truncate them at 80 characters as necessary. Default: False
uk: Якщо Так, тоді об'єднувати декілька ліній в сумарний набір змін і обрізати їх по 80 символів за потребою. Типово: Ні.

en: Log Batch Size
uk: Довжина рядків журналу

en: The number of revisions to read and display in the changelog viewer in a single batch. Default: 500
uk: Кількість правок зчитуваних та відображуваних в журналі змін одиноразово. Типово: 500.

en: Dead Branches
uk: Мертві гілки

en: Comma separated list of branch names that should be ignored when building a list of branch names for a repository. Default: None (leave blank)
uk: Перелік назв гілок, через кому, які ігноруватимуться коли побудується перелік назв гілок сховища. Типово: невизначено (залишити порожнім).

en: Branch Colors
uk: Кольори гілок

en: Space separated list of branch names and colors of the form branch:#XXXXXX. Spaces and colons in the branch name must be escaped using a backslash (\). Likewise some other characters can be escaped in this way, e.g. \u0040 will be decoded to the @ character, and \n to a linefeed. Default: None (leave blank)
uk: Перелік назв гілок, через кому, у вигляді branch:#XXXXXX. Прогалини та двокрапки у назвах гілок екрануються спереду зворотньою нахиленою лінією (\). Також можна додати деякі спеціальні символи, до прикладу \u0040 буде позначати символ @, та \n перехід на новий рядок. Типово: жодної (залишити порожнім).

en: Hide Tags
uk: Приховати ознаки

en: Space separated list of tags that will not be shown. Useful example: Specify "qbase qparent qtip" to hide the standard tags inserted by the Mercurial Queues Extension. Default: None (leave blank)
uk: Перелік ярликів, через прогалини, що не відображатимуться. До прикладу: вкажіть "qbase qparent qtip" аби приховати стандартні ознаки які додає додаток Mercurial Queues Extension. Типово: невизначено (залишити порожнім).

en: Activate Bookmarks
uk: Задіяти закладки

en: Select when TortoiseHg will show a prompt to activate a bookmark when updating to a revision that has one or more bookmarks.<ul><li><b>auto</b>: Try to automatically activate bookmarks. When updating to a revision that has a single bookmark it will be activated automatically. Show a prompt if there is more than one bookmark on the revision that is being updated to.<li><b>prompt</b>: The default. Show a prompt when updating to a revision that has one or more bookmarks.<li><b>never</b>: Never show any prompt to activate any bookmarks.</ul><p>Default: prompt
uk: Виберіть, як швидко TortoiseHg покаже підказку активації закладки в разі оновлення правки, що має одну або більше закладок.<ul><li><b>автоматично</b>: спробувати відразу активувати закладки. При оновленні правки, яка має одну закладку вона буде оновлена автоматично. Відображати негайно, якщо є більше однієї закладки на правку, яка була поновлена до <li><b>негайно</b>: типово. Відображати негайно, коли поновлена правка має одну або більше закладок.<li><b>ніколи</b>: ніколи не відображати жодного рядку при активації будь-якої закладки.</ul><p>Типово: негайно.

en: Show Family Line
uk: Показати сімейну лінію

en: Show indirect revision dependency on the revision graph when filtered by revset. Default: True<p><b>Note</b>: Calculating family line may be slow in some cases. This option is expected to be removed if the performance issue is solved.
uk: Показати непряму залежність графу правки коли фільтрується набір правок. Типово: Так<p><b>Note</b>: РОзрахунок фамільних ліній може бути повільним в деяких випадках. Цю опцію очікує видалення продуктивність не покращиться.

[ctx: config item]
en: Commit
uk: Фіксувати

en: Username
uk: Користувач

en: Name associated with commits.  The common format is:<br>Full Name &lt;email@example.com&gt;
uk: Ім'я асоційоване з зафіксованим кодом. Формат наступний:<br>повне ім'я &lt;email@example.com&gt;.

en: Ask Username
uk: Запитати ім'я користувача

en: If no username has been specified, the user will be prompted to enter a username.  Default: False
uk: Якщо ім'я користувача не було вказане, користувачу буде запропоновано ввести ім'я користувача. Типово: Ні

en: Summary Line Length
uk: Зведена довжина рядка

en: Suggested length of commit message lines. A red vertical line will mark this length.  CTRL-E will reflow the current paragraph to the specified line length. Default: 80
uk: Рекомендована довжина рядку в повідомленні фіксації. Червона вертикальна лінія визначатиме довжину. Комбінація CTRL-E вкоротить поточний параграф до рекомендованої довжини рядка. Типово: 80.

en: Close After Commit
uk: Закрити після фіксації

en: Close the commit tool after every successful commit.  Default: False
uk: Закривати знаряддя фіксації після кожної успішної фіксації. Типово: ні.

en: Push After Commit
uk: Виштовхнути після фіксації

en: Attempt to push to specified URL or alias after each successful commit.  Default: No push
uk: Спробувати виштовхувати за вказаним URL або псевдонімом після кожної успішної фіксації. Типово: не виштовхувати.

en: Auto Commit List
uk: Автоматично фіксовані

en: Comma separated list of files that are automatically included in every commit.  Intended for use only as a repository setting. Default: None (leave blank)
uk: Перелік файлів, через кому, які автоматично додаватимуться з кожною фіксацією. Призначено для використання лише в якості параметрів сховища. Типово: жоден (залишити порожнім).

en: Auto Exclude List
uk: Автоматично виключені

en: Comma separated list of files that are automatically unchecked when the status, and commit dialogs are opened. Default: None (leave blank)
uk: Перелік файлів, через кому, з яких автоматично зніматиметься мітка стану, і відкриватимуться діалоги фіксації. Типово: невизначено (залиште порожнім).

en: English Messages
uk: Англомовні повідомлення

en: Generate English commit messages even if LANGUAGE or LANG environment variables are set to a non-English language. This setting is used by the Merge, Tag and Backout dialogs. Default: False
uk: Створювати повідомлення фіксації англомовні, навіть якщо змінні середовища LANGUAGE або LANG встановлені, як не англомовні. Ці налаштування застосовуватимуться до діалогів злиття, зрізу та відновлення. Типово: ні.

en: New Commit Phase
uk: Фаза нової фіксації

en: The phase of new commits. Default: draft
uk: Фаза нової фіксації. Типово: чорнова.

en: Secret MQ Patches
uk: Приховати MQ латки

en: Make MQ patches secret (instead of draft). Default: False
uk: Зробити MQ латки прихованими (instead або чорновими). Типово: ні.

en: Check Subrepo Phase
uk: Фази підсховища

en: Check the phase of the current revision of each subrepository.  For settings other than "ignore", the phase of the current revision of each subrepository is checked before committing the parent repository.  Default: follow
uk: Перевірити фазу поточної правки у кожному підсховищи. При інших налаштуваннях, ніж "ігнорувати", фаза поточної правки кожного підсховища перевірятиметься до фіксування батьківського сховища. Типово: слідувати.

en: Monitor working<br>directory changes
uk: Пильнування змін<br>робочого каталогу

en: Select when the working directory status list will be refreshed:<br>- <b>auto</b>: [<i>default</i>] let TortoiseHg decide when to refresh the working directory status list.<br>TortoiseHg will refresh the status list whenever it performs an action that may potentially modify the working directory. <i>This may miss any changes that happen outside of TortoiseHg's control;</i><br>- <b>always</b>: in addition to the automatic updates above, also refresh the status list whenever the user clicks on the "working dir revision" or on the "Commit icon" on the workbench task bar;<br>- <b>alwayslocal</b>: same as "<b>always</b>" but restricts forced refreshes to <i>local repos</i>.<br>Default: auto
uk: Визначає, коли буде поновлюватись стан робочого каталогу:<br>- <b>авто</b>: [<i>типово</i>] TortoiseHg сам вирішуватиме, коли перезавантажувати робочий каталог.<br>TortoiseHg освіжить стан при виконанні дії, що потенційно змінює робочий каталог. <i>Це допоможе не пропустити жодної зміни поза участю TortoiseHg;</i><br>- <b>завжди</b>: додатково до автоматичних поновлень, також освіжить стан списку, коли користувач натискав "working dir revision" або "Commit icon" на панелі завдань;<br>- <b>завжди локальне</b>: також, як і "<b>завжди</b>", але обмежує примусове освіження <i>локальними сховищами</i>.<br>Типово: авто.

en: Confirm adding unknown files
uk: Додавання невідомих файлів

en: Confirm deleting files
uk: Підтвердіть знищення файлів

en: Sync
uk: Синхронізація

en: After Pull Operation
uk: Операція після витягування

en: Operation which is performed directly after a successful pull. update equates to pull --update, fetch equates to the fetch extension, rebase equates to pull --rebase, updateorrebase equates to pull -u --rebase.  Default: none
uk: Операція виконувана напряму після успішного отримання коду. update прирівнюється до pull --update, fetch прирівнюється до розширеної виборки, rebase прирівнюється до pull --rebase, updateorrebase прирівнюється до pull -u --rebase. Типово: нічого.

en: Default Push
uk: Виштовхнути за типовим сценарієм

en: Select the revisions that will be pushed by default, whenever you click the Push button.<ul><li><b>all</b>: The default. Push all changes in <i>all branches</i>.<li><b>branch</b>: Push all changes in the <i>current branch</i>.<li><b>revision</b>: Push the changes in the current branch <i><u>up to</u> the current revision</i>.</ul><p>Default: all
uk: Вибрати правки, які виштовхуватимуться за типовим сценарієм при кожному натисканні кнопки Виштовхування.</i><li><b>всі</b>: типово. виштовхувати всі зміни до <i>всіх гілок</i>.<li><b>гілка</b>: виштовхувати всі зміни в <i>поточну гілку</i>.<li><b>ревізія</b>: виштовхувати всі зміни у поточну гілку <i><u>аж до</u> поточної правки</i>.</ul><p>Типово: всі.

en: Confirm Push
uk: Підтвердити виштовхування

en: Determines if TortoiseHg should show a confirmation dialog before pushing changesets. If False, push will be performed without any confirmation dialog. Default: True
uk: Визначає, чи повинна TortoiseHg показати діалогове вікно підтвердження перед виштовхуванням змін. Якщо ні, виштовхування буде виконано без діалогу підтвердження. Типово: так.

en: Target Combo
uk: Групове завдання

en: Select if TortoiseHg will show a target combo in the sync toolbar.<ul><li><b>auto</b>: The default. Show the combo if more than one target configured.<li><b>always</b>: Always show the combo.</ul><p>Default: auto
uk: Виберіть, як TortoiseHg відображатиме групове завдання на панелі синхронізації.<ul><li><b>автоматично</b>: Типово. Показуватиме комбо якщо налаштовано більше однієї мети.<li><b>завжди</b>: Завжди показувати пару.</ul><p>Типово: автоматично.

en: SSH Command
uk: Команда SSH

en: Command to use for SSH connections.<p>Default: "ssh" or "TortoisePlink.exe -ssh -2" (Windows)
uk: Використовуватиметься SSH для з'єднання.<p>Типово: "ssh" або "TortoisePlink.exe -ssh -2" (Windows)

en: Server
uk: Сервер

en: <b>Repository Details:</b>
uk: <b>Інформація про сховище:</b>

en: Repository name to use in the web interface, and by TortoiseHg as a shorthand name.  Default is the working directory.
uk: Назва сховища для Web-інтерфейсу, буде використано також, як коротка назва в TortoiseHg. Типово: назва рабочого каталогу.

en: Encoding
uk: Кодування

en: Character encoding of files in the repository, used by the web interface and TortoiseHg.
uk: Кодування файлів в сховищі, використовується веб-інтерфейсом і TortoiseHg.

en: 'Publishing' repository
uk: 'Публікація' сховища

en: Controls draft phase behavior when working as a server. When true, pushed changesets are set to public in both client and server and pulled or cloned changesets are set to public in the client. Default: True
uk: Керує поведінкою чорнової фази коли працює сервер. Якщо Так, виштовхування наборів змін встановлено до публічного, як на клієнтах так і на серверах і витягування або клонування наборів змін встановлено з публічного клієнта. Типово: так.

en: <b>Web Server:</b>
uk: <b>Веб сервер:</b>

en: Textual description of the repository's purpose or contents.
uk: Опис призначення або вмісту сховища.

en: Contact
uk: Контакт

en: Name or email address of the person in charge of the repository.
uk: Ім'я або електронна пошта особи, відповідальної за сховище.

en: Style
uk: Стиль

en: Which template map style to use
uk: Який взірець зовнішнього вигляду використовувати.

en: Archive Formats
uk: Формати архівів

en: Comma separated list of archive formats allowed for downloading
uk: Перелік форматів архівів, через кому, дозволений для отримання.

en: Port
uk: Порт

en: Port to listen on
uk: Номер порта, який слухатиметься.

en: Push Requires SSL
uk: Виштовхівання вимагає SSL

en: Whether to require that inbound pushes be transported over SSL to prevent password sniffing.
uk: Під час виштовхування файлів варто використовувати шифрування для уникнення втрати паролю.

en: Stripes
uk: Смуги

en: How many lines a "zebra stripe" should span in multiline output. Default is 1; set to 0 to disable.
uk: Кількість рядків через які повинні з'являтися "зебрачі смуги" при багаторядковому результаті. Типово 1; встановивши 0 відключено.

en: Max Files
uk: Максимум файлів

en: Maximum number of files to list per changeset. Default: 10
uk: Максимальна кількість файлів в наборі змін. Типово: 10.

en: Max Changes
uk: Максимально змін

en: Maximum number of changes to list on the changelog. Default: 10
uk: Максимальна кількість змін у журналі змін. Типово: 10.

en: Allow Push
uk: Дозвіл виштовхувати

en: Whether to allow pushing to the repository. If empty or not set, push is not allowed. If the special value "*", any remote user can push, including unauthenticated users. Otherwise, the remote user must have been authenticated, and the authenticated user name must be present in this list (separated by whitespace or ","). The contents of the allow_push list are examined after the deny_push list.
uk: Кому дозволено виштовхувати у сховище. Якщо порожньо або не встановлено, тоді виштовхування заборонено. При спеціальному значенні "*" будь хто ззовні зможе виштовхувати, враховуючи і тих хто не пройшов регістрацію. Інакше, сторонній користувач повинен пройти аутентифікацію та його ім'я повинно бути присутнім у цьому переліку (через прогалини або ","). Вміст переліку дозволів на відправку розглядатиметься після переліку заборон виштовхування.

en: Deny Push
uk: Заборона виштовхувати

en: Whether to deny pushing to the repository. If empty or not set, push is not denied. If the special value "*", all remote users are denied push. Otherwise, unauthenticated users are all denied, and any authenticated user name present in this list (separated by whitespace or ",") is also denied. The contents of the deny_push list are examined before the allow_push list.
uk: Кому заборонено виштовхувати у сховище. Якщо порожнє або не визначено, тоді виштовхування не заборонено. При спеціальному значенні "*" всім строннім користувачам заборонено писати у сховище. Інакше кажучи, відправляти заборонено користувачам, що не пройшли аутентифікацію, а також тим хто пройшов, але є у переліку (через прогалини або ","). Вміст списку на заборону виштовхування розглядатиметься до переліку дозволів на відправку.

en: Proxy
uk: Проксі

en: Host
uk: Вузол

en: Host name and (optional) port of proxy server, for example "myproxy:8000"
uk: Ім'я вузла та (необов'язково) порт проксі-сервера, до прикладу "мій_проксі:8000".

en: Bypass List
uk: Виключення

en: Optional. Comma-separated list of host names that should bypass the proxy
uk: Необов'язково. Перелік вузлів, через кому, які не потребують використання проксі.

en: Optional. User name to authenticate with at the proxy server
uk: Необов'язково. Ім'я користувача для аутентифікації на проксі-сервері.

en: Password
uk: Пароль

en: Optional. Password to authenticate with at the proxy server
uk: Необов'язково. Пароль для аутентифікації на проксі-сервері.

en: From
uk: Від

en: Email address to use in the "From" header and for the SMTP envelope
uk: Адреса електронної пошти відображувана у заголовку "Від" SMTP повідомлення.

en: To
uk: Tакож

en: Comma-separated list of recipient email addresses
uk: Перелік адрес електронної пошти отримувачів, через кому.

en: Cc
uk: Копія

en: Comma-separated list of carbon copy recipient email addresses
uk: Перелік адрес електронної пошти отримувачів копій листа, через кому

en: Bcc
uk: Прихована

en: Comma-separated list of blind carbon copy recipient email addresses
uk: Перелік адрес електронної пошти прихованих отримувачів, через кому.

en: method
uk: Протокол

en: Optional. Method to use to send email messages. If value is "smtp" (default), use SMTP (configured below).  Otherwise, use as name of program to run that acts like sendmail (takes "-f" option for sender, list of recipients on command line, message on stdin). Normally, setting this to "sendmail" or "/usr/sbin/sendmail" is enough to use sendmail to send messages.
uk: Необов'язково. Протокол використовуваний для надсилання повідомлень. Якщо параметр "smtp" (типово), використовується SMTP (налаштування нижче). У іншому випадку, використовуйте програму, що працює як sendmail (використавши "-f" опцію для надсилання, перелік отримувачів у командному рядку, нотатку у stdin). За звичай, для цього достатньо параметрів "sendmail" або "/usr/sbin/sendmail" та використовувати sendmail для пересилання повідомлень.

en: SMTP Host
uk: SMTP вузол

en: Host name of mail server
uk: Ім'я вузла сервера електронної пошти.

en: SMTP Port
uk: SMTP порт

en: Port to connect to on mail server. Default: 25
uk: Порт з'єднання з сервером електронної пошти. Типово: 25.

en: Method to enable TLS when connecting to mail server. Default: none
uk: Метод вмикає TLS для з'єднання з поштовим сервером. Типово: невизначено

en: SMTP Username
uk: SMTP користувач

en: Username to authenticate to mail server with
uk: Ім'я користувача для аутентифікації на поштовому сервері.

en: SMTP Password
uk: SMTP пароль

en: Password to authenticate to mail server with
uk: Пароль для аутентифікації на поштовому сервері.

en: Local Hostname
uk: Місцевий вузол

en: Hostname the sender can use to identify itself to the mail server.
uk: Ім'я вузла використовуваного відправником за поштовий сервер.

en: Diff and Annotate
uk: Латки та опис

en: Patch EOL
uk: Кінець рядку в латках

en: Normalize file line endings during and after patch to lf or crlf.  Strict does no normalization.  Auto does per-file detection, and is the recommended setting. Default: strict
uk: Вирівнювання закінчення рядків файлу до та після накладання латки, lf (точно) або crlf (автоматично). Точно - без нормалізації. Автоматично - виконує нормалізацію для кожного виявленого файлу, і є рекомендованим параметром. Типово: точно.

en: Git Format
uk: Формат git

en: Use git extended diff header format. Default: False
uk: Використовувати розширений git формат для заголовку різниць. Типово: ні.

en: MQ Git Format
uk: Git-овий формат MQ

en: When set to 'auto', mq will automatically use git patches when required  to avoid losing changes to file modes, copy records or binary files. If set to 'keep', mq will obey the [diff] section configuration while preserving existing git patches upon qrefresh. If set to 'yes' or 'no', mq will override the [diff] section and always generate git or regular patches, possibly losing data in the second case. Default: auto
uk: Коли встановлено 'auto', mq буде автоматично використовувати git латки коли потрібно не втратити зміни в режимі файлів, копіювати записи або двійкові файли. Якщо встановлено 'keep', mq будепідкорятися секції [diff] конфігурації при збережені існуючиї git латок до qrefresh. Якщо встановлено Так або Ні, mq буде перезаписувати секцію [diff] та завжди генерувати git або нормальні латки, в другому випадку можлива втрата даних. Типово: auto.

en: No Dates
uk: Без дат

en: Do not include modification dates in diff headers. Default: False
uk: Не включати дату змін до заголовку різниць. Типово: ні.

en: Show Function
uk: Відображати функцію

en: Show which function each change is in. Default: False
uk: Відображати у якій функції знаходиться кожна зміна. Типово: ні.

en: Ignore White Space
uk: Ігнорувати прогалини

en: Ignore white space when comparing lines in diff views. Default: False
uk: Ігнорувати прогалини при порівнянні рядків. Типово: ні.

en: Ignore WS Amount
uk: Не зважати на кількість прогалин

en: Ignore changes in the amount of white space in diff views. Default: False
uk: Ігнорувати зміни викликані прогалинами. Типово: ні.

en: Ignore Blank Lines
uk: Ігнорувати порожні рядки

en: Ignore changes whose lines are all blank in diff views. Default: False
uk: Ігнорувати зміни порожніх рядків. Типово: ні.

en: <b>Annotate:</b>
uk: <b>Опис:</b>

en: Ignore white space when comparing lines in the annotate view. Default: False
uk: Ігнорувати прогалини коли порівнюються лінії в перегляді опису. Типово: ні.

en: Ignore changes in the amount of white space in the annotate view. Default: False
uk: Ігнорувати зміни в кількості прогалин в описі. Типово: ні.

en: Ignore changes whose lines are all blank in the annotate view. Default: False
uk: Не вважати порожні рядки в описі, як зміни. Типово: ні.

en: Fonts
uk: Шрифти

en: Message Font
uk: Шрифт повідомлення

en: Font used to display commit messages. Default: monospace 10
uk: Шрифт у повідомленні фіксації. Типово: monospace 10.

en: Diff Font
uk: Шрифт відмінностей

en: Font used to display text differences. Default: monospace 10
uk: Шрифт використовуваний для показу різниці текстів. Типово: monospace 10.

en: ChangeLog Font
uk: Шрифт журналу змін

en: Font used to display changelog data. Default: monospace 10
uk: Шрифт використовувани у журналу змін. Типово: monospace 10.

en: Output Font
uk: Шрифт результату

en: Font used to display output messages. Default: sans 8
uk: Шрифт використовуваний вихідними повідомленнями. Типово: sans 8.

en: Extensions
uk: Додатки

en: Tools
uk: Знаряддя

en: Hooks
uk: Гачки

en: Issue Tracking
uk: Контроль питань

en: Issue Regex
uk: Результат регулярного виразу

en: Defines the regex to match when picking up issue numbers.
uk: Визначає регулярний вираз відповідно до піднятих номерів питань.

en: Issue Link
uk: Посилання на проблему

en: Defines the command to run when an issue number is recognized. You may include groups in issue.regex, and corresponding {n} tokens in issue.link (where n is a non-negative integer). {0} refers to the entire string matched by issue.regex, while {1} refers to the first group and so on. If no {n} tokens are found in issue.link, the entire matched string is appended instead.
uk: Визначити команду запуску коли номер запиту розпізнано. Ви можете включити групи в issue.regex, та аналогічний {n} знак в issue.link (де n є додатне ціле). {0} посилань до відповідного рядка відповівідностей issue.regex, коли {1} посилань до першої групи і так далі. Якщо відсутнє {n} знаків знайдено в issue.link, весь рядок приймається як відповідний.

en: Inline Tags
uk: Ознаки в рядку

en: Show tags at start of commit message.
uk: Відображати ознаки на початку повідомлень фіксації.

en: Mandatory Issue Reference
uk: Вимагати посилання на помилку

en: When committing, require that a reference to an issue be specified. If enabled, the regex configured in 'Issue Regex' must find a match in the commit message.
uk: При фіксації вимагати посилання на питання були вказані. В разі увімкнення регулярний вираз в 'Issue Regex' повинен знайти відповідність у повідомленні фіксації.

en: Issue Tracker Plugin
uk: Модуль Issue Tracker

en: Configures a COM IBugTraqProvider or IBugTraqProvider2 issue tracking plugin.
uk: Налаштування COM об'єкту IBugTraqProvider або IBugTraqProvider2 модулю контролю питань.

en: Configure Issue Tracker
uk: Налаштування Issue Tracker

en: Configure the selected COM Bug Tracker plugin.
uk: Налаштування обраного COM-модуля системи контролю помилок.

en: Issue Tracker Trigger
uk: Перехоплювач Issue Tracker

en: Determines when the issue tracker state will be updated by TortoiseHg. Valid settings values are:<ul><li><b>never</b>: Do not update the Issue Tracker state automatically.<li><b>commit</b>: Update the Issue Tracker state after a successful commit.</ul><p>Default: never
uk: Визначає, коли issue tracker поновлюватиме стан TortoiseHg. Допустимі значення параметрів:<ul><li><b>ніколи</b>: не поновлювати системою контролю питань, встановлено автоматично.<li><b>фіксація</b>: оновлювати системою контролю питань після успішної фіксації змін.</ul><p>Типово: ніколи.

en: Changeset Link
uk: Посилання на набір змін

en: Path to review board example "http://demo.reviewboard.org"
uk: Шлях до Review Board, наприклад "http://demo.reviewboard.org"

en: User name to authenticate with review board
uk: Ім'я користувача для аутентифікації на Review Board.

en: Password to authenticate with review board
uk: Пароль для аутентифікації на Review Board

en: Server Repository ID
uk: ID серверу сховища

en: The default repository id for this repo on the review board server
uk: Типовий ідентифікатор сховища для цього сховища на сервері Review Board.

en: Target Groups
uk: Групові завдання

en: A comma separated list of target groups
uk: Перелік групових завдань, через кому.

en: Target People
uk: Групи людей

en: A comma separated list of target people
uk: Перелік людей групи, через кому.

en: Kiln Bfiles
uk: Спекти великі файли

en: Patterns
uk: Шаблони

en: Files with names meeting the specified patterns will be automatically added as bfiles
uk: Файли з назвами, які відповідають вказаним шаблонам, будуть автоматично додані, як великі файли

en: Size
uk: Розмір

en: Files of at least the specified size (in megabytes) will be added as bfiles
uk: Принаймні файли, розмір яких вказаний у мегабайтах, будуть додані, як великі файли

en: System Cache
uk: Системний кеш

en: Path to the directory where a system-wide cache of bfiles will be stored
uk: Шлях до каталогу, в якому будуть збережені великі файли загальносистемного кешу

en: Simplelock
uk: Простий замок

en: Lock Clone
uk: Замок клонування

en: Largefiles
uk: Великі файли

en: Files with names meeting the specified patterns will be automatically added as largefiles
uk: Файли з назвами, які відповідають вказаним шаблонам будуть автоматично додані, як великі файли (largefiles)

en: Minimum Size
uk: Мінімальний розмір

en: Files of at least the specified size (in megabytes) will be added as largefiles
uk: Файли, для яких вказаний розмір (в мегабайтах) будуть додані, як великі файли (largefiles)

en: User Cache
uk: Кеш користувача

en: Path to the directory where a user's cache of largefiles will be stored
uk: Шлях до каталогу, в якому тимчасово зберігатимуться великі файли користувача

en: Projrc
uk: Ресурси проекту

en: Require confirmation
uk: Вимагати підтвердження

en: When to ask the user to confirm the update of the local "projrc" configuration file when the remote projrc file changes. Possible values are:<ul><li><b>always</b>: [<i>default</i>] Always show a confirmation prompt before updating the local .hg/projrc file.<li><b>first</b>: Show a confirmation dialog when the repository is cloned or when a remote projrc file is found for the first time.<li><b>never</b>: Update the local .hg/projrc file automatically, without requiring any user confirmation.</ul>
uk: Коли запитувати користувача підтвердження про поновлення локального "projrc" конфігураційного файлу при зміні зовнішнього projrc файлу. Можливі значення:<ul><li><b>завжди</b>: [<i>типово</i>] постійно виводити діалог підтвердження перед поновленням локального .hg/projrc файлу;<li><b>вперше</b>: показувати діалог підтвердження коли сховище клоноване або коли зовнішній projrc файл знайдено вперше.<li><b>Ніколи</b>: Поновити локальний .hg/projrc файл автоматично, не запитуючи підтвердження в користувача.</ul>

en: Servers
uk: Сервери

en: List of Servers from which "projrc" configuration files must be pulled. Set it to "*" to pull from all servers. Set it to "default" to pull from the default sync path. Default is pull from NO servers.
uk: Список серверів з яких "projrc" конфігураційні файли повинні бути отримані. Встановивши як "*" витягуватиметься з всіх серверів. Встановивши як "default" витягуватиметься з типового шляху обміну. Типово витягуватиметься з NO серверів.

en: Include
uk: Включити

en: List of settings that will be pulled from the project configuration file. Default is include NO settings.
uk: Список параметрів, значення яких будуть отримані з файлу налаштувань проекту. Типово параметри не включати.

en: Exclude
uk: Виключити

en: List of settings that will NOT be pulled from the project configuration file. Default is exclude none of the included settings.
uk: Список параметрів, які не будуть братися з файлу налаштувань проекту. Типово не виключати жодних виключень вказаних в налаштуваннях.

en: Update on incoming
uk: Поновлення на вході

en: Let the user update the projrc on incoming:<ul><li><b>never</b>: [<i>default</i>] Show whether the remote projrc file has changed, but do not update (nor ask to update) the local projrc file.<li><b>prompt</b>: Look for changes to the projrc file. If there are changes _always_ show a confirmation prompt, asking the user if it wants to update its local projrc file.<li><b>auto</b>: Look for changes to the projrc file. Use the value of the "projrc.confirm" configuration key to determine whether to show a confirmation dialog or not before updating the local projrc file.</ul><p>Default: never
uk: Дозволити користувачеві поновлювати projrc вхідними:<ul><li><b>ніколи</b>: [<i>типово</i>] Показувати чи зовнішній файл projrc був змінений, але не оновлювати (nor запит на поновлення) місцевий файл projrc.<li><b>підказка</b>: переглядати зміни у файлі projrc. Якщо є зміни _always_ показувати запит на підтвердження, питаючи користувача чи не бажає він оновити локальний файл projrc.<li><b>автоматично</b>: переглядати зміни до файлу projrc. Використовуйте значення "projrc.confirm" конфігураційного ключа для вказівки чи показувати діалог підтвердження перед поновленням локального projrc файлу або ні.</ul><p>Типово: ніколи.

en: Specify the path to GPG. Default: gpg
uk: Вкажіть шлях до файлу електроного підпису. Типово: gpg.

en: Key ID
uk: ID ключа

en: GPG key ID associated with user. Default: None (leave blank)
uk: ID користувача прив'язаний до електроного підпису. Типово: невизначено (залиште порожнім).

en: TortoiseHg Settings
uk: Налаштування TortoiseHg

en: Iniparse package not found
uk: Не знайдено програму аналізу ini-файлів

en: Can't change settings without iniparse package - view is readonly.
uk: Неможливо змінити налаштування без аналізу пакунку ini-файлів - перегляд лише для читання.

en: %s's global settings
uk: Налаштування користувача %s'

en: No repository found
uk: Не знайдено сховища

en: no repo at
uk: відсутнє сховище у

en: %s project settings (.hg/projrc)
uk: %s налаштування проекту (.hg/projrc)

en: %s repository settings
uk: Налаштування сховища %s

en: Restart all TortoiseHg applications for the following changes to take effect:
uk: Перезавантажити всі TortoiseHg додатки для застосування змін:

en: Apply changes before exit?
uk: Застосувати зміни перед виходом?

en: &No (discard changes)
uk: Ні (відкинути зміни)

en: Reload
uk: Перезавантажити

en: Settings File:
uk: Файл налаштувань:

en: Confirm Save
uk: Підтвердіть збереження

en: Save changes before editing?
uk: Зберегти зміни перед правкою?

en: &Save
uk: Зберегти

en: Confirm Reload
uk: Підтвердіть перезавантаження

en: Unsaved changes will be lost.
    Do you want to reload?
uk: Незбережені зміни буде втрачено.
    Перезавантажити?

en: Unable to create a Mercurial.ini file
uk: Неможливо створити Mercurial.ini файл

en: Insufficient access rights, reverting to read-only mode.
uk: Недостатньо прав доступу, повернення до режиму лише читання.

en: Context Menu
uk: Контекстне меню

en: Top menu items:
uk: Пункти головного меню:

en: Sub menu items:
uk: Пункти підменю:

en: Menu Behavior
uk: Меню поведінки

en: Hide context menu outside repositories
uk: Приховувати контекстне меню поза сховищами

en: Do not show menu items on unversioned folders (use shift + click to override)
uk: Не вказувати пункти меню на неверсійованих теках (використовуйте shift + натисніть, щоб перевизначити)

en: Icons
uk: Значки

en: Overlays
uk: Перезапис

en: Enabled overlays
uk: Увімкнути позначки

en: Local disks only
uk: Лише місцеві диски

en: Enabled Overlay Handlers
uk: Увімкнути обробку позначок

en: Warning: affects all Tortoises, logoff required after change
uk: Увага: стосуватиметься всіх Tortoises, після змін потрібний перезапуск

en: Added
uk: Доданий

en: Locked*
uk: Заблокований*

en: Ignored*
uk: Ігнорується*

en: Unversioned
uk: Версії не визначено

en: Readonly*
uk: Лише для читання*

en: Deleted*
uk: Знищений*

en: *: not used by TortoiseHg
uk: *: не використовується TortoiseHg

en: Taskbar
uk: Панель задач

en: Show Icon
uk: Показувати піктограму

en: Highlight Icon
uk: Підсвітити піктограму

en: You can change the icon set from <a href="%s">TortoiseSVN's Settings</a>
uk: Ви можете змінити піктограму встановивши з <a href="%s">Налаштувань TortoiseSVN's </a>

en: Explorer Extension Settings - TortoiseHg
uk: Налаштування розширення Провідника - TortoiseHg

en: Clear
uk: Очистити

en: Clear the current shelf file
uk: Очистити поточну файлову поличку

en: Delete the current shelf file
uk: Знищити поточну файлову поличку

en: Left Toolbar
uk: Лівий пенал

en: Delete selected chunks
uk: Знищити обрані кусні

en: Move all files right
uk: Перемістити всі файли праворуч

en: Move selected file right
uk: Перемістити обрані файли праворуч

en: Edit file
uk: Правити файл

en: Move selected chunks right
uk: Перемістити обрані кусні праворуч

en: Refresh Toolbar
uk: Перезавантажити пенал

en: Refresh
uk: Оновити

en: New Shelf
uk: Нова поличка

en: Right Toolbar
uk: Правий пенал

en: Move selected chunks left
uk: Перемістити обрані кусні ліворуч

en: Move selected file left
uk: Перемістити обрані файли ліворуч

en: Move all files left
uk: Перемістити всі файли ліворуч

en: Backup copies of modified files can be found in .hg/Trashcan/
uk: Резервні копії для змінених файлів можуть бути знайдені у .hg/Trashcan/

en: TortoiseHg Shelve - %s
uk: TortoiseHg Полиця - %s

en: Delete selected chunks from working copy?
uk: Видалити обрані шматки з робочої копії?

en: Delete selected chunks from shelf file %s?
uk: Видалити обрані шматки з полиці файлів %s?

en: Are you sure?
uk: Ви впевнені?

en: TortoiseHg New Shelf Name
uk: Нова назва полички у TortoiseHg

en: Specify name of new shelf
uk: Вкажіть нову назву полички

en: Bad filename
uk: Погана назва файлу

en: A shelf name cannot contain %s
uk: Назва полички не може містити %s

en: File already exists
uk: Такий файл вже існує

en: A shelf file of that name already exists
uk: Файл полички з такою назвою вже існує

en: New shelf created
uk: Створити нову поличку

en: Delete shelf file %s?
uk: Знищити файл полички %s?

en: Shelf deleted
uk: Знищити поличку

en: Revert all working copy changes?
uk: Повернути всі робочі копії змін?

en: Clear contents of shelf file %s?
uk: Очистити вміст полиці %s?

en: Shelf cleared
uk: Очищення полиці

en: Shelf: %s
uk: Поличка: %s

en: Patch: %s
uk: Латка: %s

en: Key:
uk: Ключ:

en: Local sign
uk: Локальний підпис

en: Sign even if the sigfile is modified (-f/--force)
uk: Підписати навіть якщо файл підпису змінений (-f/--force)

en: No commit
uk: Не фіксувати

en: Use custom commit message:
uk: Використовувати повідомлення фіксації користувача:

en: &Sign
uk: Підписати

en: Sign - %s
uk: Підпис - %s

en: Signature has been added
uk: Підпис був доданий

en: Repository command still running
uk: Команда по сховищу ще працює

en: Filter:
uk: Фільтр:

en: Check all files
uk: Звірити всі файли

en: Uncheck all files
uk: Роззвірити всі файли

en: Status File List Toolbar
uk: Пенал списку файла стану

en: Remove filter, show root
uk: Вилучити фільтр, відобразивши корінець

en: %s - status (selection filtered)
uk: %s - стан (selection filtered)

en: %s - status
uk: %s - стан

en: Check
uk: Звірити

en: Uncheck
uk: РОззвірити

en: status
uk: стан

en: Failed to refresh
uk: Не вдалося перезавантажити

en: No appropriate files
uk: Відсутні відповідні файли

en: No files found for this operation
uk: Не знайдено файлів для цієї операції

en: Stat
uk: Стан

en: M
uk: М

en: Filename
uk: Ім’я файлу

en: Size (KB)
uk: Розмір (КіБ)

en: Checked count: %d
uk: Перевірена кількість: %d

en: , resolved merge
uk: , розв'язане злиття

en: , unresolved merge
uk: , не розв'язані конфлікти злиття

en: %s is modified
uk: %s змінено

en: modified
uk: змінено

en: %s is added
uk: %s додано

en: added
uk: додано

en: %s is removed
uk: %s вилучено

en: removed
uk: вилучено

en: %s is not tracked (unknown)
uk: %s не відстежується (невідомий)

en: unknown
uk: невідомо

en: %s is deleted by non-hg command, but still tracked
uk: %s знищено не командою hg, тому все ще під контролем

en: missing
uk: відсутнє

en: %s is ignored
uk: %s ігноровано

en: ignored
uk: ігноровано

en: %s is not modified (clean)
uk: %s не змінений (первісний)

en: clean
uk: очищено

en: %s is a dirty subrepo
uk: %s брудне підсховище

en: subrepo
uk: підсховище

en: Check for incoming changes from selected URL
uk: Перевірити сформовані зміни з URL

en: Pull incoming changes from selected URL
uk: Витягнути вхідні зміни з обраного URL

en: Detect outgoing changes to selected URL
uk: Виявити вихідні зміни до обраного URL

en: Push outgoing changes to selected URL
uk: Виштовхнути вихідні зміни до обраного URL

en: Sync Bookmarks
uk: Синхронізувати вкладки

en: Email outgoing changesets for remote repository
uk: Відправити вихідні набори змін для зовнішнього сховища поштою

en: Manage pending perforce changelists
uk: Керувати наборами змін, що очікують perforce

en: Unbundle
uk: Розпакувати

en: <b>Selected Options:</b>
uk: <b>Обрати параметри:</b>

en: Path Edit Toolbar
uk: Пенал правки шляху

en: Security
uk: Безпека

en: Manage HTTPS connection security and user authentication
uk: Керування захистом HTTPS з'єднання та аутентифікацією користувача

en: Save
uk: Зберегти

en: Save current URL under an alias
uk: Зберегти поточний URL під псевдонімом

en: Paths in Repository Settings:
uk: Шлях до сховища налаштувань:

en: Related Paths:
uk: Пов'язані шляхи:

en: branch:
uk: гілка:

en: bookmark:
uk: закладка:

en: rev: %d (%s)
uk: правка: %d (%s)

en: Post Pull:
uk: Після витягування:

en: &Edit...
uk: Правити...

en: &Remove...
uk: Вилучити...

en: Repository not local
uk: Сховище не місцеве

en: A terminal shell cannot be opened for remote
uk: Командний рядок не доступний ззовні

en: Confirm path delete
uk: Підтвердіть знищення шляху

en: Delete %s from your repo configuration file?
uk: Знищити %s з файлу налаштувань Вашого сховища?

en: Select repository
uk: Обрати сховище

en: No host specified
uk: Зазначений вузол відсутній

en: Please set a valid URL to continue.
uk: Встановіть коректний URL та продовжіть

en: No remote repository URL or path set
uk: URL не зовнішнього сховища або встановлення шляху

en: No valid <i>default</i> remote repository URL or path has been configured for this repository.<p>Please type and save a remote repository path on the Sync widget.
uk: Для <i>типового</i> зовнішнього сховища не налаштований шлях або URL.<p>Будь ласка, вкажіть та збережіть шлях до зовнішнього сховища у віджеті Синхронізація.

en: Redundant authentication info
uk: Резервування аутентифікаційної інформації

en: You have authentication info configured for this host and inside this URL.  Remove authentication info from this URL?
uk: Ви маєте аутентифікаційну інформацію налаштовану для цього вузла та всередині цього URL. Видалити аутентификаційну інформацію з цього URL?

en: sync command already running
uk: команда синхронізації вже виконується

en: Getting incoming changesets from %s...
uk: Отримання вхідних змін з %s...

en: Found incoming changesets from %s
uk: Знайдено вхідний набір змін з %s

en: No incoming changesets from %s
uk: Відсутні вхідні набори змін у %s

en: Incoming from %s aborted, ret %d
uk: Надходження з %s припинено, код помилки %d

en: Pulling from %s...
uk: Отримання з %s...

en: Pull from %s completed
uk: Витягування з %s завершено

en: Pull from %s aborted, ret %d
uk: Витягування з %s скасовано, код помилки %d

en: Merge caused file conflicts
uk: Злиття призвело до конфліктів файлів

en: File conflicts need to be resolved
uk: Конфлікти в файлах повинні бути розв'язані

en: Finding outgoing changesets to %s...
uk: Знаходження вихідних наборів змін до %s...

en: %d outgoing changesets to %s
uk: %d вихідний набір змін до %s

en: No outgoing changesets to %s
uk: Вихідний набір змін до %s відсутній

en: Outgoing to %s aborted, ret %d
uk: Вивантаження до %s припинено, код помилки %d

en: Perforce pending...
uk: В очікуванні Perforce...

en: %s (submitted)
uk: %s (представлений)

en: %s (pending)
uk: %s (в очікуванні)

en: Unable to parse p4pending output
uk: Не можливо розібрати результат p4pending

en: %d pending changelists found
uk: знайдено очікуваний набір змін %d

en: No pending Perforce changelists
uk: Не очікуваний Perforce набір змін

en: Aborted p4pending
uk: Припинено p4pending

en: Unable to determine pending changesets
uk: Неможливо визначити набір змін

en: Confirm Push to remote Repository
uk: Підтвердіть виштовхування до зовнішнього сховища

en: Push to remote repository
    %s
    ?
uk: Виштовхнути до зовнішнього сховища
    %s
    ?

en: Push to %s aborted
uk: Виштовхування до %s скасовано

en: Invalid default push revision: %s. Please check your Mercurial configuration (tortoisehg.defaultpush)
uk: Помилка типового шляху виштовхування правки: %s. Будь ласка, перевірте налаштування Mercurial (tortoisehg.defaultpush)

en: Pushing to %s...
uk: Виштовхнути до %s...

en: Push to %s completed
uk: Виштовхнуто до %s. Завершено

en: Push to %s aborted, ret %d
uk: Виштовхування до %s скасовано, код помилки %d

en: One or more of the changesets that you are attempting to push involve the creation of a new branch.  Do you want to create a new branch in the remote repository?
uk: Деякі з наборів змін, які Ви пробуєте виштовхнути, викличуть створення нової гілки. Ви дійсно бажаєте створити нову гілку у зовнішньому сховищі?

en: Determining outgoing changesets to email...
uk: Визначення вихідних наборів змін для відправки поштою...

en: No outgoing changesets
uk: Відсутні вихідні набори змін

en: Outgoing aborted, ret %d
uk: Вивантаження припинено, код помилки %d

en: Select bundle file
uk: Виберіть запакований файл

en: Bundle files (*.hg)
uk: Запаковані файли (*.hg)

en: Unable to remove URL
uk: Неможливо вилучити URL

en: Post Pull Behavior
uk: Поведінка після витягування

en: Select post-pull operation for this repository
uk: Оберіть дії після витягування для цього сховища

en: None - simply pull changesets
uk: Нічого - просто витягнути набір змін

en: Update - pull, then try to update
uk: Поновити - витягнути, потім спробувати поновити

en: Fetch - use fetch (auto merge pulled changes)
uk: Залити - використати заливання (автоматично злити отримані зміни)

en: Fetch - use fetch extension (fetch is not active!)
uk: Залити - використати додаток fetch (fetch не активне!)

en: Rebase - rebase local commits above pulled changes
uk: Перебазування - зміна бази місця фіксацій через перетягування вгору змін

en: UpdateOrRebase - pull, then try to update or rebase
uk: UpdateOrRebase - витягнути, далі спрбувати поновити або перебазувати

en: Rebase - use rebase extension (rebase is not active!)
uk: Перебазування - використовує додаток перебазування (перебазування не активне!)

en: UpdateOrRebase - use rebase extension (rebase is not active!)
uk: UpdateOrRebase - використовувати додаток перебазування (перебазування не активне!)

en: <a href="config">Launch settings tool...</a>
uk: <a href="config">Запуск знаряддя налаштувань...</a>

en: Unable to save post pull operation
uk: Збереження неможливо після операції витягування

en: Save Path
uk: Зберегти шлях

en: Alias
uk: Аліас

en: Remove authentication data from URL
uk: Вилучення даних аутентифікації з URL

en: User authentication data should be associated with the hostname using the security dialog.
uk: Інформація аутентифікації користувача повинна сполучатися з назвою вузла у діалозі безпеки.

en: Update subrepo paths
uk: Поновити шляхи підсховищ

en: Update or create a path alias called '%s' on all subrepos, using this URL as the base URL, appending the local relative subrepo path to it
uk: Поновити або створити псевдонім шляху, який викликатиме  '%s' як одне з підсховищ, наразі використовуючи URL як основний URL додавши назву місцевого відносно шляху до його підсховища

en: Unable to save an URL
uk: Зберегти URL не вдається

en: Confirm URL replace
uk: Підтвердіть заміну URL

en: %s already exists, replace URL?
uk: %s вже існує, замінити URL?

en: Subrepo '%s' has a non trivial default sync URL:<p>%s<p>Replace it with the following URL?:<p>%s
uk: Підсховище '%s' має нетиповий URL обміну:<p>%s<p>Замінити його наступним URL?:<p>%s

en: Security:
uk: Безпека:

en: <b>Host:</b> %s
uk: <b>Вузол:</b> %s

en: Secure HTTPS Connection
uk: Шифроване HTTPS з'єднання

en: Verify with Certificate Authority certificates (best)
uk: Звіряти з сертифікатом (найкраще)

en: Verify with stored host fingerprint (good)
uk: Звірити із збереженим цифрового сертифікату (добре)

en: No host validation, but still encrypted (bad)
uk: Перевірка відсутня, але шифрується (погано)

en: ### host certificate fingerprint ###
uk: ### вузол сертифікату відбитків пальців ###

en: Query
uk: Запит

en: User Authentication
uk: Аутентифікація користувача

en: Optional. Username to authenticate with. If not given, and the remote
    site requires basic or digest authentication, the user will be prompted for
    it. Environment variables are expanded in the username letting you do
    foo.username = $USER.
uk: Не обов'язково. Ім'я користувача для аутентифікації. Якщо не визначено, і зовнішній
    сайт вимагає повноцінної або скороченої аутентифікації, користувачеві буде запропоновано пройти
    її. Змінні оточення оброблятимуться від імені користувача дозволяючи вам робити
    foo.username = $USER.

en: Optional. Password to authenticate with. If not given, and the remote
    site requires basic or digest authentication, the user will be prompted for
    it.
uk: Не обов'язково. Пароль аутентифікації. Якщо не вказаний, а зовнішній
    сайт вимагає повноцінної або скороченої аутентифікації, користувачу
    буде запропоновано пройти її.

en: Mercurial keyring extension is enabled. Passwords will be stored in a platform-native secure method.
uk: Увімкений додаток Mercurial keyring. Паролі будуть зберагатись безпечним методом, в залежності від платформи.

en: Optional. PEM encoded client certificate key file. Environment variables
    are expanded in the filename.
uk: Не обов'язково. Файл ключа сертификату користувача, в кодуванні PEM.
    В назві файлу можна використовувати змінні середовища.

en: User Certificate Key
uk: Ключ сертифікат користувача

en: Optional. PEM encoded client certificate chain file. Environment variables
    are expanded in the filename.
uk: Не обяв'язково. Ланцюг файл сертификату користувача, в кодуванні PEM.
    В назві файлу можна використовувати змінні середовища.

en: User Certificate Chain
uk: Скріпити сертифікат користувача

en: Certificate Query Error
uk: Помилка запиту сертифікату

en: Select User Certificate Key File
uk: Обрати файл з ключем сертифікато користувача

en: PEM files (*.pem *.key)
uk: PEM файли (*.pem *.key)

en: Select User Certificate Chain File
uk: Обрати файл ланцюга сертифікатів користувача

en: PEM files (*.pem *.crt *.cer)
uk: PEM файли (*.pem *.crt *.cer)

en: Unable to save authentication
uk: Не можливо зберегти аутентифікацію

en: %s - sync options
uk: %s - параметри обміну

en: Allow push of a new branch (--new-branch)
uk: Дозволити виштовхувати з нової гілки (--new-branch)

en: Force push or pull (override safety checks, --force)
uk: Примусово виштовхувати або витягувати (нехтуючи перевіркою надійності, --force)

en: Temporarily disable configured HTTP proxy
uk: Тимчасово вимкнути налаштування HTTP-проксі

en: Emit debugging output (--debug)
uk: Видати результат налагодження (--debug)

en: Work on patch queue (--mq)
uk: Працювати на черзі латок (--mq)

en: Tag - %s
uk: Зріз - %s

en: Tag:
uk: Зріз:

en: Tagged:
uk: Зрізано:

en: Local tag
uk: Локальний зріз

en: Replace existing tag (-f/--force)
uk: Замінити існуючий зріз (-f/--force)

en: Use English commit message
uk: Використовувати англомовні повідомлення фіксації

en: local
uk: локальна

en: Move
uk: Перемістити

en: Moved tag %s to changeset %s (from changeset %s)
uk: Перемістити зріз %s в набір змін %s (з набору змін %s)

en: Added tag %s for changeset %s
uk: Додано зріз %s для набору змін %s

en: Tag '%s' has been moved
uk: Зріз '%s' був переміщений

en: Tag '%s' has been added
uk: Зріз '%s' було додано

en: Removed tag %s
uk: Вилучино зріз %s

en: Tag '%s' has been removed
uk: Зріз '%s' був вилучений

en: Patch files (*.diff *.patch)
uk: Файли латок (*.diff *.patch)

en: Import - %s
uk: Імпортувати - %s

en: Browse Directory...
uk: Переглянути каталог...

en: Import from Clipboard
uk: Імпортувати з буферу обміну

en: Do not strip paths (-p0), required for SVN patches
uk: Не розрізати шляхи (-p0), вимогати для SVN латок

en: Preview:
uk: Попередній перегляд:

en: Shelf
uk: Поличка

en: Checking working directory status...
uk: Перевіряємо стан робочого каталогу...

en: &Import
uk: Імпортувати

en: Working directory is not clean!  <a href="view">View changes...</a>
uk: Робочий каталог не порожній!  <a href="view">Переглянути зміни...</a>

en: Select patches
uk: Обрані латки

en: Select Directory containing patches
uk: Оберіть каталог з латками

en: %s patches
uk: %s латки

en: %s will be imported to
uk: %s буде імпортовано до

en: Nothing to import
uk: Нічого імпортувати

en: Strip:
uk: Розрізати:

en: Discard local changes, no backup (-f/--force)
uk: Відмінити локальні зміни, без резервної копії (-f/--force)

en: No backup (-n/--nobackup)
uk: Без резервної копії (-n/--nobackup)

en: Do not modify working copy during strip (-k/--keep)
uk: Не змінюйте робочу копію протягом розрізання (-k/--keep)

en: <b>%d changeset</b> will be stripped | <b>%d changesets</b> will be stripped
uk[0]: <b>%d набір змін</b> буде порізаний
uk[1]: <b>%d наборів змін</b> будуть порізані
uk[2]: <b>%d набори змін</b> будуть порізані

en: Unknown revision!
uk: Невідома правка!

en: Detected uncommitted local changes.
uk: Наявні незафіксовані локальні зміни.

en: Do you want to keep them or discard them?
uk: Ви бажаєте отримати їх або відмовитись від них?

en: &Keep (--keep)
uk: Утримати (--keep)

en: &Discard (--force)
uk: Відхилити (--force)

en: Confirm Strip
uk: Підтвердіть розрізання

en: Strip - %s
uk: Розрізати - %s

en: &Strip
uk: Розрізати

en: Parent 1:
uk: Попередник 1:

en: Parent 2:
uk: Попередник 2:

en: Pull subrepos from:
uk: Витягнути підсховище з:

en: List updated files (--verbose)
uk: Перелік оновлених файлів (--verbose)

en: Discard local changes, no backup (-C/--clean)
uk: Відкинути поточні зміни, резервна копія відсутня (-C/--clean)

en: Always merge (when possible)
uk: Завжди зливати (за можливістю)

en: (same as parent)
uk: (така же, як і попередня)

en: Activate bookmark?
uk: Задіяти закладки?

en: The selected revision (%s) has a bookmark on it called "<i>%s</i>".<p>Do you want to activate it?<br></b><i>You can disable this prompt by configuring Settings/Workbench/Activate Bookmarks</i>
uk: Обрана правка (%s) має закладку із назвою "<i>%s</i>".<p>Ви бажаєте увімкнути її?<br></b><i>Ви можете відключити цей рядок в Налаштування/Середовище/Увімкнути закладки</i>

en: The selected revision (<i>%s</i>) has <i>%d</i> bookmarks on it.<p>Select the bookmark that you want to activate and click <i>OK</i>.<p>Click <i>Cancel</i> if you don't want to activate any of them.<p><p><i>You can disable this prompt by configuring Settings/Workbench/Activate Bookmarks</i><p>
uk: Для обраної правки (<i>%s</i>) є <i>%d</i> закладок.<p>Оберіть закладку, яку Ви бажаєте активувати та клацніть <i>Гаразд</i>.<p>Клацніть <i>Відмова</i> якщо Ви активуватиме її згодом.<p><p><i>Ви можете вимкнути це повідомлення налаштувавши Налаштування/Середовище/Активація закладок</i><p>

en: Deactivate current bookmark?
uk: Вимкнути поточну закладку?

en: Do you really want to deactivate the <i>%s</i> bookmark?
uk: Ви дійсно бажаєте вимкнути закладку <i>%s</i>?

en: Detected uncommitted local changes in working tree.
    Please select to continue:
uk: Знайдено незафіксовані локальні зміни.
    Будь ласка, оберіть продовження:

en: Discard - discard local changes, no backup
uk: Відкинути - відкинути локальні зміни, без резервної копії

en: &Shelve
uk: Відкладати

en: Shelve - move local changes to a patch
uk: Відкладати - перемістити локальні зміни до латки

en: Merge - allow to merge with local changes
uk: Злиття - дозволяти зливати з локальними змінами

en: Confirm Update
uk: Підтвердіть поновлення

en: Update - %s
uk: Поновити - %s

en: Tool launch failure
uk: Помилка запуску знаряддя

en: No diff tool found
uk: Не знайдено знаряддя порівняння

en: No visual diff tools were detected
uk: Не виявлено відмінностей у візуальному знарядді порівнянь

en: [working copy]
uk: [робоча копія]

en: [original]
uk: [оригінал]

en: Unable to find changeset
uk: Неможливо знайти набір змін

en: You likely need to refresh this application
uk: Вам, ймовірно, потрібно перезавантажити цей додаток

en: No file changes
uk: Відсутні файли змін

en: There are no file changes to view
uk: У файлах відсутні зміни

en: working changes
uk: робочі зміни

en: changeset %d:%s
uk: набір змін %d:%s

en: revisions %d:%s to %d:%s
uk: модифікації з %d:%s до %d:%s

en: Visual Diffs -
uk: Відмінності -

en:  filtered
uk:  фільтрований

en: Temporary files are removed when this dialog is closed
uk: Вилучати тимчасові файли, коли закривається діалог

en: Select Tool:
uk: Обране знаряддя:

en: Dir diff to p1
uk: Різниця каталогу до p1

en: Dir diff to p2
uk: Різниця каталогу до p2

en: 3-way dir diff
uk: Сторонні засоби порівняння каталогів

en: Directory diff
uk: Порівняння каталогу

en: Confirm Discard
uk: Підтвердити відмову

en: Discard outstanding changes to working directory?
uk: Відмовитись від змін у робочому каталозі?

en: Config files (*.conf *.config *.ini)
uk: Файли налаштувань (*.conf *.config *.ini)

en: Open hgweb config
uk: Відкрити налаштування hgweb

en: Save hgweb config
uk: Зберегти налаштування hgweb

en: Path:
uk: Шлях:

en: Local Path:
uk: Локальних шлях:

en: Select Repository
uk: Оберіть сховище

en: Add Path to Serve
uk: Додати шлях до Serve

en: Edit Path to Serve
uk: Правити шлях до Serve

en: Local Path
uk: Локальний шлях

en: Config File:
uk: Налаштування файла:

en: Open
uk: Відкрити

en: New &Workbench
uk: Середовище

en: &New Repository...
uk: Створити...

en: Clon&e Repository...
uk: Клонувати...

en: &Open Repository...
uk: Відкрити...

en: &File
uk: Файл

en: &View
uk: Вигляд

en: &Repository
uk: Сховище

en: &Help
uk: Довідка

en: &Dock Toolbar
uk: Стикувати пенал

en: &Task Toolbar
uk: Пенал завдань

en: &Custom Toolbar
uk: Пенал налаштувань

en: S&ync Toolbar
uk: Пенал синхронізації

en: &Close Repository
uk: Закрити

en: Sh&ow Repository Registry
uk: Перелік сховищ

en: Show &Patch Queue
uk: Черга латок

en: Show Conso&le
uk: Командний рядок

en: Place Console in Doc&k Area
uk: Місце консолі

en: R&epository Registry Options
uk: Налаштування списку сховищ

en: Save Open Repositories on E&xit
uk: Зберігати відкритими сховища на виході

en: Sa&ve Current Sync Paths on Exit
uk: Зберегати поточний обмін латками на виході

en: &Commit
uk: Фіксувати

en: &Patch Branch
uk: Гілка Латок

en: Revision &Details
uk: Розлого про правку

en: &Search
uk: Пошук

en: S&ynchronize
uk: Синхронізувати

en: Refresh current repository
uk: Перезавантажити поточне сховище

en: Refresh &Task Tab
uk: Перезавантажити вкладку завдань

en: Refresh only the current task tab
uk: Перезавантажити лише поточну вкладку завдань

en: Load &All Revisions
uk: Завантажити всі правки

en: Load all revisions into graph
uk: Отримати всі правки графу

en: Go to current revision
uk: Перейти до поточної правки

en: &Goto Revision...
uk: Перейти до правки...

en: Go to a specific revision
uk: Перехід до вказаної правки

en: Filter graph with revision sets or branches
uk: Відфільтрувати граф за наборами правко або гілок

en: &Workbench Toolbars
uk: Пенал середовища

en: &Lock File...
uk: Заблокувати файл...

en: Lock or unlock files
uk: Заблокувати або розблокувати файли

en: Update working directory or switch revisions
uk: Поновити робочий каталог або перемкнути правки

en: &Shelve...
uk: Відклаcти...

en: &Import Patches...
uk: Імпортувати латки...

en: U&nbundle...
uk: Розпакувати...

en: &Merge...
uk: Злити...

en: Merge with the other head of the current branch
uk: Злиття з іншою головою поточної гілки

en: &Resolve...
uk: Розв'язати...

en: R&ollback/Undo...
uk: Відскочити/Скасувати...

en: &Purge...
uk: Очистити...

en: &Bisect...
uk: Половинити...

en: &Verify
uk: Перевірити

en: Re&cover
uk: Відновити

en: &Web Server
uk: Веб-сервер

en: E&xplorer Help
uk: Довідка провідника

en: &Readme
uk: Readme

en: About &Qt
uk: Про Qt

en: &About TortoiseHg
uk: Про TortoiseHg

en: &Incoming
uk: Вхідний

en: &Pull
uk: Витягнути

en: &Outgoing
uk: Вихідний

en: P&ush
uk: Виштовхнути

en: &Sync Bookmarks...
uk: Узгодити закладки...

en: pull: %s
    push: %s
uk: витягнути: %s
    виштовхнути: %s

en: There are no configured sync paths.
    Open the Synchronize tab to configure them.
uk: Не налаштований шляхи обміну.
    Відкрийте Обмін та налаштуйте.

en: Check for incoming changes
uk: Перевірити наявність вхідних змін

en: Pull incoming changes
uk: Витягнути наявні вхідні зміни

en: Detect outgoing changes
uk: Перевірити наявність вихідних змін

en: Push outgoing changes
uk: Виштовхнути вихідні зміни

en: Check for incoming changes from
    %s
uk: Перевірити вхідні зміни з 
    %s

en: Pull incoming changes from
    %s
uk: Витягнути зміни з
    %s

en: Detect outgoing changes to
    %s
uk: Визначити вихідні зміни до
    %s

en: Push outgoing changes to
    %s
uk: Виштовхнути зміни до
    %s

en: Execute custom tool '%s'
uk: Виконати спеціальним знаряддям '%s'

en: Custom Toolbar &Settings
uk: Налаштування користувацького пеналу

en: TortoiseHg Workbench
uk: Середовище TortoiseHg

en: %s - TortoiseHg Workbench - %s
uk: %s - Робоче середовище TortoiseHg - %s

en: %s - TortoiseHg Workbench
uk: %s - Робоче середовище TortoiseHg

en: Goto revision
uk: Перейти до правки

en: Enter revision identifier
uk: Вкажіть ідентифікатор правки

en: Select repository directory to open
uk: Обрати каталог сховища відкрити

en: README not configured
uk: README не налаштоване

en: A README file is not configured for the current repository.<p>To configure a README file for a repository, open the repository settings file, add a '<i>readme</i>' key to the '<i>tortoisehg</i>' section, and set it to the filename or URL of your repository's README file.
uk: Файл README відсутній у поточному сховищі.<p>Для створення файлу README для сховища, відкрийте файл налаштувань сховища, додайте ключ '<i>readme</i>' до секції '<i>tortoisehg</i>' та вкажіть назву файлу або URL до сховищ з README файлами.

en: Issue Tracker Plugin Error
uk: Помилка в модулі Issue Tracker

en: Could not instantiate Issue Tracker plugin COM object
uk: Не встановлений СОМ об'єкт Tracker Plugin

en: This error will not be shown again until you restart the workbench
uk: Помилка не буде показуватись, доки ви не перезавантажете середовище

en: Error getting commit message information from Issue Tracker plugin
uk: Помилка отримування повідомлення про фіксацію інформації з модуля Issue Tracker

en: Error executing "commit finished" trigger
uk: Помилка виконання "commit finished" перехоплювача

en: Cannot open Plugin Options dialog
uk: Неможливо відкрити діалог Налаштуваня Модулів

en: unsupported URL: %s
uk: непідтримуваний URL: %s

en: %s certificate error: no certificate received
uk: %s помилка сертифікату: відсутній отримувач сертифікату

en: move after the specified patch
uk: перемістити після вказання латки

en: unknown patch to move specified
uk: невідома латка вказана на переміщення

en: invalid patch position specified
uk: вказана помилкова позиція латки

en: cannot move applied patches
uk: не можливо перемістити прийняті латки

en: patch %s not in series
uk: латка %s не в ряді

en: cannot move into applied patches
uk: не можливо перемістити в прийняті латки

en: abort:
uk: припинити:

en: hint:
uk: натяк:

en: HTTP Error: %d (%s)
uk: Помилка HTTP: %d (%s)

en: SSL: Server certificate verify failed
uk: SSL: Помилка серверу перевірки сертифікатів

en: SSL: unknown error %s:%s
uk: SSL: невідома помилка %s:%s

en: SSL error: %s
uk: SSL помилка: %s

en: hgsubversion packaged with thg
uk: hgsubversion запакований з thg

en: hggit packaged with thg
uk: hggit запакований з thg

en: inotify is not supported on this platform
uk: inotify не підтримується на цій платформі

en: eol is incompatible with win32text
uk: eol є несумісним з win32text

en: win32text is incompatible with eol
uk: win32text є несумісним з eol

en: hgsubversion is incompatible with perfarce
uk: hgsubversion несумісна з perfarce

en: perfarce is incompatible with hgsubversion
uk: perfarce несумісна з hgsubversion

en: Workbench custom toolbar
uk: Середовище пеналів користувача

en: Revision details context menu
uk: Переглянути розлого контекстне меню

en: Commit context menu
uk: Закінчити з контекстне меню

en: File context menu (on manifest and revision details)
uk: Файл контекстного меню (маніфест та розлого про правку)

en: %d year | %d years
uk[0]: %d рік
uk[1]: %d роки
uk[2]: %d років

en: %d month | %d months
uk[0]: %d місяць
uk[1]: %d місяці
uk[2]: %d місяців

en: %d week | %d weeks
uk[0]: %d тиждень
uk[1]: %d тижні
uk[2]: %d тижнів

en: %d day | %d days
uk[0]: %d доба
uk[1]: %d доби
uk[2]: %d діб

en: %d hour | %d hours
uk[0]: %d година
uk[1]: %d години
uk[2]: %d годин

en: %d minute | %d minutes
uk[0]: %d хвилина
uk[1]: %d хвилини
uk[2]: %d хвилин

en: %d second | %d seconds
uk[0]: %d секунда
uk[1]: %d секунди
uk[2]: %d секунд

en: in the future
uk: в майбутньому

en: now
uk: зараз

en: command parse error: %s
uk: помилка парсингу команди: %s

en: no matches found: %s
uk: не знайдено збігів: %s

en: Commit...
uk: Фіксувати...

en: Commit changes in repository
uk: Фіксувати зміни в сховище

en: Create Repository Here
uk: Створити сховище тут

en: Create a new repository
uk: Створити нове сховище

en: Clone...
uk: Клонувати...

en: Create clone here from source
uk: Створити клон тут з джерела

en: File Status
uk: Стан файлу

en: Repository status & changes
uk: Стан та зміни у сховищі

en: Add Files...
uk: Додати файли...

en: Add files to version control
uk: Додати файли під контроль

en: Revert Files...
uk: Повернути файли...

en: Revert file changes
uk: Повернути файли змін

en: Forget Files...
uk: Забути файли...

en: Remove files from version control
uk: Вилучити файли з контролю версій

en: Remove Files...
uk: Вилучити файли...

en: Rename File
uk: Змінити назву файлу

en: Rename file or directory
uk: Змінити назву файлу або каталогу

en: View change history in repository
uk: Переглянути історію змін сховища

en: File History
uk: Файл історії

en: View change history of selected files
uk: Переглянути історію змін обраних файлів

en: Shelve Changes
uk: Відкласти зміни

en: Move changes between working dir and patch
uk: Переміщення змін між робочими каталогом та латкою

en: Synchronize
uk: Синхронізувати

en: Synchronize with remote repository
uk: Обмінятися із зовнішнім сховищем

en: Start web server for this repository
uk: Запуск веб сервера для цього сховища

en: Update...
uk: Поновити...

en: Update working directory
uk: Поновити робочий каталог

en: Update Icons
uk: Поновити значки

en: Update icons for this repository
uk: Поновити значки цього сховища

en: Global Settings
uk: Спільні налаштування

en: Configure user wide settings
uk: Налаштування параметрів користувача

en: Repository Settings
uk: Налаштування сховища

en: Configure repository settings
uk: Налаштувати параметри сховища

en: Explorer Extension Settings
uk: Налаштування розширення Провідника

en: Configure Explorer extension
uk: Налаштування додатків Провідника

en: About TortoiseHg
uk: Про TortoiseHg

en: Show About Dialog
uk: Відобразити вікно Про програму

en: Diff to parent
uk: Однорівнева різниця

en: View changes using GUI diff tool
uk: Переглянути зміни використовуючи знаряддя з графічним інтерфейсом користувача

en: Edit Ignore Filter
uk: Правити фільт виключень

en: Edit repository ignore filter
uk: Правити фільт виключень сховища

en: Guess Renames
uk: Припустити зміну назви

en: Detect renames and copies
uk: Виявити зміну назви та копії

en: Search History
uk: Пошук в історії

en: Search file revisions for patterns
uk: Пошук файлу правок для шаблону

en: DnD Synchronize
uk: DnD обмін

en: Synchronize with dragged repository
uk: Обмінятися з відсталим сховищем

en: unrecognized response: %s
uk: нерозбірлива відповідь: %s

en: password:
uk: Пароль:

en: repository %s not found
uk: сховище %s не знайдено

en: win32ill: cannot create window for messages
uk: win32ill: не можливо створити вікно повідомлення

en: win32ill: unsupported platform: %s
uk: win32ill: непідтримувана платформа: %s

en: win32ill: interrupted while stopping message loop
uk: win32ill: переривається коли зупиняється цикл повідомлення
