totem - en to bs translation catalogue (360 entries)

en: Videos, also known as Totem, is the official movie player of the GNOME desktop environment. It features a searchable list of local videos, and DVDs, as well as local network video shares (using UPnP/DLNA) and video highlights from a number of web sites.
bs: Video, također poznat kao Totem, je službeni izvođač filmova  GNOME desktop okruženja. Ima mogućnosti pretraživati popis lokalnih videa i DVD-a, kao i dijeljenog videa lokalne mreže (pomoću UPnP / DLNA) i video značajnim stvarima iz niza web stranica.

en: Totem comes with added functionality such as: subtitle downloader, and support for recording DVDs.
bs: Totem dolazi s dodanim funkcionalnostima kao što su: titl downloader, i podršku za snimanje DVD-a.

en: Video thumbnailer for the file manager
bs: Video prikaz za upravljač datotekama

en: Files properties tab
bs: Kartica Files osobine

en: Videos
bs: Video

en: Play movies
bs: Pokreni filmove

en: Video;Movie;Film;Clip;Series;Player;DVD;TV;Disc;
bs: Video;Film;Film;Klip;Serija;Plejer;DVD;TV;Disc;

en: The brightness of the video
bs: Osvjetljenje video snimka

en: The contrast of the video
bs: Kontrast video snimka

en: The hue of the video
bs: Nijanse video snimka

en: The saturation of the video
bs: Zasićenje video snimka

en: Repeat mode
bs: Režim ponavljanja

en: Whether to disable deinterlacing for interlaced movies
bs: Da li da onemogućim rasplitanje videa sa ispreplitanim kadrovima

en: Type of audio output to use
bs: Vrsta zvučnog izlaza koji se koristi

en: Network buffering threshold
bs: Prag mrežnog baferovanja

en: Amount of data to buffer for network streams before starting to display the stream (in seconds).
bs: Količina podataka koji će se učitati unaprijed za mrežne tokove prije početka prikaza toka (u sekundama).

en: Subtitle font
bs: Font za prijevod

en: Pango font description for subtitle rendering.
bs: Opis Pango fonta za iscrtavanje teksta prijevoda.

en: Subtitle encoding
bs: Kodiranje za prijevod

en: Encoding character set for subtitle.
bs: Skup znakova kodiranja za prijevod.

en: Default location for the "Open..." dialogs
bs: Podrazumijevana putanja za prozor "Otvori..."

en: Default location for the "Open..." dialogs. Default is the current directory.
bs: Podrazumijevana putanja za dijaloški prozor "Otvori...". Podrazumijevana je tekući direktorij.

en: Default location for the "Take Screenshot" dialogs
bs: Podrazumijevana putanja za prozor "Napravi snimak ekrana"

en: Default location for the "Take Screenshot" dialogs. Default is the Pictures directory.
bs: Podrazumijevana putanja za dijaloški prozor "Napravi snimak ekrana". Podrazumijevani je direktorij sa slikama.

en: Whether to disable the plugins in the user's home directory
bs: Da li da onemogućim dodatke u korisnikovom ličnom direktorijumu

en: Whether to disable the keyboard shortcuts
bs: Da li da onemogućim prečice sa tastature

en: Whether to autoload text subtitle files when a movie is loaded
bs: Da li da se automatski učitaju datoteke sa tekstualnim prijevodima kada se film učita

en: Whether to autoload external chapter files when a movie is loaded
bs: Da li da sam učitam spoljne datoteke sa poglavljima pri učitavanju filma

en: Active plugins list
bs: Spisak aktivnih dodataka

en: A list of the names of the plugins which are currently active (loaded and running).
bs: Spisak imena dodataka koji su trenutno aktivni (učitani i pokrenuti).

en: Directories to show
bs: Direktoriji za pokazivanje

en: Directories to show in the browse interface, none by default
bs: Direktoriji za pokazivanje u traženim sučeljima, niti jedan po defaultu

en: 4-channel
bs: 4-kanalni

en: 4.1-channel
bs: 4.1-kanal

en: 5.0-channel
bs: 5.0-kanal

en: 5.1-channel
bs: 5.1-kanal

en: AC3 Passthrough
bs: AC3 propuštanje

en: Preferences
bs: Postavke

en: External Subtitles
bs: Spoljašnji titlovi

en: _Load subtitle files when movie is loaded
bs: Učitaj _prijevode pri učitavanju videa

en: _Encoding:
bs: _Kodiranje:

en: External Chapters
bs: Spoljna poglavlja

en: Load _chapter files when movie is loaded
bs: Učitaj _poglavlja pri učitavanju filma

en: Plugins
bs: Dodaci

en: Plugins...
bs: Dodaci...

en: General
bs: Opšte

note: Tab label in the Preferences dialogue
en: Display
bs: Prikaz

en: Disable _deinterlacing of interlaced videos
bs: Isključi _rasplitanje prepletenog videa

en: Color Balance
bs: Ravnoteža boja

en: _Brightness:
bs: _Osvijetljenost:

en: Co_ntrast:
bs: Ko_ntrast:

en: Sat_uration:
bs: _Zasićenje:

en: _Hue:
bs: _Nijansa:

en: Reset to _Defaults
bs: _Vrati na podrazumijevano

en: Audio Output
bs: Zvučni izlaz

en: _Audio output type:
bs: Vrsta _zvučnog izlaza:

en: Audio
bs: Zvuk

en: Title:
bs: Naslov:

en: Artist:
bs: Izvođač:

en: Duration:
bs: Trajanje:

en: Year:
bs: Godina:

en: Comment:
bs: Komentar:

en: Container:
bs: Sadržalac:

en: Dimensions:
bs: Dimenzije:

en: Codec:
bs: Kodek:

en: Framerate:
bs: Broj slika u sekundi:

en: Bitrate:
bs: Bitova po sekundi:

en: Sample rate:
bs: Frekvencija uzorka:

en: Channels:
bs: Kanali:

en: Prefere_nces
bs: Pos_tavke

en: _Help
bs: _Pomoć

en: _Quit
bs: _Izlaz

en: Add _Local Video…
bs: Dodaj _Localni video …

en: Add _Web Video…
bs: Dodaj _Web video …

en: _Aspect Ratio
bs: _Odnos širine i visine

[ctx: Aspect ratio]
en: Auto
bs: Automatski

[ctx: Aspect ratio]
en: Square
bs: Kvadrat

[ctx: Aspect ratio]
en: 16∶9 (Widescreen)
bs: 16∶9 (Široki ekran)

en: Zoom In
bs: Uvećaj

en: Switch An_gles
bs: Promje_na ugla gledanja

en: _Languages
bs: _Jezici

en: S_ubtitles
bs: P_rijevodi

en: _Select Text Subtitles…
bs: _Odaberi Tekst Titlove …

en: _Eject
bs: _Izbaci

en: _Repeat
bs: _Ponovi

en: _DVD Menu
bs: _DVD Meni

en: _Title Menu
bs: Meni _naslova

en: A_udio Menu
bs: Meni za z_vuk

en: _Angle Menu
bs: Meni za u_glove

en: _Chapter Menu
bs: Meni po_glavlja

en: Enter the _address of the file you would like to open:
bs: Unesite _adresu datoteke koju želite otvoriti:

en: Password requested for RTSP server
bs: Zahtijevana je šifra za RTSP server

en: Audio Track #%d
bs: Zvučna numera #%d

en: Subtitle #%d
bs: Prijevod #%d

en: The server you are trying to connect to is not known.
bs: Server na koji pokušavate da se povežete je nepoznat.

en: The connection to this server was refused.
bs: Odbijeno je povezivanje sa ovim serverom.

en: The specified movie could not be found.
bs: Navedeni film nije nađen.

en: The server refused access to this file or stream.
bs: Server odbija pristup ovoj datoteci ili toku.

en: Authentication is required to access this file or stream.
bs: Potrebna je identifikacija za pristup ovoj datoteci ili toku.

en: You are not allowed to open this file.
bs: Niste ovlašteni da otvorite ovu datoteku.

en: This location is not a valid one.
bs: Lokacija nije validna.

en: The movie could not be read.
bs: Film se ne može učitati.

note: should bje exactly one missing thing (source or converter)
en: The playback of this movie requires a %s plugin which is not installed. | The playback of this movie requires the following plugins which are not installed:
    
    %s
bs[0]: Pokretanje ovog filma zahtijeva %s dodatak koji nije instaliran.
bs[1]: Puštanje ovog filma zahtijeva sljedeće dekodere koji nisu instalirani:
    
    %s
bs[2]: Puštanje ovog filma zahtijeva sljedeće dekodere koji nisu instalirani:
    
    %s

en: This stream cannot be played. It's possible that a firewall is blocking it.
bs: Ova struja se ne može reproducirati. Moguće je da je firewall blokirao.

en: An audio or video stream is not handled due to missing codecs. You might need to install additional plugins to be able to play some types of movies
bs: Ne može biti upravljano zvučnim ili video tokom zato što nedostaju kodeci. Moraćete da instalirate dodatne priključke da biste mogli da puštate neke vrste filmova

en: This file cannot be played over the network. Try downloading it locally first.
bs: Ne mogu da emitujem ovu datoteku preko mreže. Pokušajte da je prvo preuzmete na računar.

en: Surround
bs: Okruženje

en: Media contains no supported video streams.
bs: Datoteka sadrži ne podržane video tokove.

en: Some necessary plug-ins are missing. Make sure that the program is correctly installed.
bs: Neki neophodni dodaci nedostaju. Uvjerite se da je program ispravno instaliran.

en: Unable to play the file
bs: Ne mogu puštati datoteku

en: %s is required to play the file, but is not installed.
bs: %s je potreban za puštanje datoteke ali nije instaliran.

en: %s are required to play the file, but are not installed.
bs: %s su potrebni za puštanje datoteke ali nisu instalirani.

note: TRANSLATORS: this is a button to launch a codec installer. * %s will bje replaced with the software installer's nami, e.g. * 'Software' in case of gnome-software.
en: _Find in %s
bs: _Nađi u %s

note: Title Artist Album Year Container
en: Unknown
bs: Nepoznato

[ctx: Dimensions]
note: Dimensions
en: N/A
bs: Nd.

[ctx: Video codec]
note: Video Codec
en: N/A
bs: N/D

[ctx: Video bit rate]
en: N/A
bs: N/D

[ctx: Frame rate]
en: N/A
bs: N/D

[ctx: Audio bit rate]
en: N/A
bs: N/D

[ctx: Audio codec]
note: Audio Codec
en: N/A
bs: N/D

note: Channels
en: 0 Channels
bs: 0 kanala

en: %d hour | %d hours
bs[0]: %d sati
bs[1]: %d sata
bs[2]: %d sati

en: %d minute | %d minutes
bs[0]: %d minuta
bs[1]: %d minute
bs[2]: %d minute

en: %d second | %d seconds
bs[0]: %d sekunda
bs[1]: %d sekunde
bs[2]: %d sekundi

note: 0 seconds
en: 0 seconds
bs: 0 sekundi

en: %d frame per second | %d frames per second
bs[0]: %d kadar u sekundi
bs[1]: %d kadra u sekundi
bs[2]: %d kadrova u sekundi

en: Select All
bs: Označi sve

en: Select None
bs: Ne izabiraj ništa

en: Audio Preview
bs: Zvučni pregled

en: Could not initialize the thread-safe libraries.
bs: Nisam uspio učitati biblioteke za bezbijedan rad sa nitima.

en: Verify your system installation. Totem will now exit.
bs: Provjerite instalaciju sistema. Totem će se sada ugasiti.

en: Season %d Episode %d
bs: Sezona %d Episoda %d

note: translators: The first item is the show nami, for example: * Boardwalk Empirije (Season 1 Episode 1)
en: %s (Season %d Episode %d)
bs: %s (%d Sezona Epizoda %d)

en: Browse Error
bs: Greška u pregledanju

en: Search Error
bs: Greška u pretrazi

en: Local
bs: Lokalno

en: Channels
bs: Kanali

en: Couldn't load the '%s' interface. %s
bs: Nije uspjelo učitavanje '%s' interfejsa. %s

en: The file does not exist.
bs: Datoteka ne postoji.

en: Make sure that Totem is properly installed.
bs: Provjerite da li je Totem pravilno instaliran.

en: Click on items to select them
bs: Kliknite na stavke da bi ih označili

en: %d selected | %d selected
bs[0]: %d odabran
bs[1]: %d odabrana
bs[2]: %d odabrano

en: Results for “%s”
bs: Rezultati za "%s"

en: Back
bs: Nazad

en: Select
bs: Odaberi

en: Cancel
bs: Poništi

en: Search
bs: Pretraži

note: Translators: an entry in the "Languages" mijenu, used to choose the audio language of a DVD
en: None
bs: Ništa

[ctx: Language]
note: Translators: an entry in the "Languages" mijenu, used to choose the audio language of a DVD
en: Auto
bs: Automatski

en: Pause
bs: Pauza

en: Play
bs: Pusti

en: Totem could not play '%s'.
bs: Totem nije mogao pokrenuti '%s'.

en: Totem could not display the help contents.
bs: Totem nije mogao da prikaže sadržaj pomoći.

en: An error occurred
bs: Došlo je do greške

en: Previous Chapter/Movie
bs: Prethodno poglavlje/film

en: Play / Pause
bs: Pokreni / pauza

en: Next Chapter/Movie
bs: Sljedeće poglavlje/film

en: Totem could not startup.
bs: Totem nije uspio da se pokrene.

en: No reason.
bs: Bez razloga.

en: Add Web Video
bs: Dodaj Web Video

en: _Cancel
bs: _Otkaži

en: _Add
bs: _Dodaj

en: Play/Pause
bs: Pokreni/pauza

en: Next
bs: Slijedeći

en: Previous
bs: Prethodni

en: Seek Forwards
bs: Traži unaprijed

en: Seek Backwards
bs: Traži unazad

en: Volume Up
bs: Pojačaj

en: Volume Down
bs: Utišaj

en: Mute sound
bs: Utišaj zvuk

en: Toggle Fullscreen
bs: Preklapanje cijelog ekrana

en: Quit
bs: Izlaz

en: Enqueue
bs: Dodaj

en: Replace
bs: Zamjeni

en: Seek
bs: Skoči

en: Movies to play
bs: Filmovi za pokretanje

en: Can't enqueue and replace at the same time
bs: Ne mogu da zakažem i da zamijenim u isto vrijeme

note: This is "Title 3", where title is a DVD title * Note: NOT a DVD chapter
en: Title %d
bs: Naslov %d

en: The playlist '%s' could not be parsed. It might be damaged.
bs: Ne mogu da učitam listu '%s'. Možda je oštećena.

en: Configure Plugins
bs: Podesi dodatke

en: _Close
bs: _Zatvori

en: Select Subtitle Font
bs: Odaberite font za prijevod

en: Audio/Video
bs: Zvuk/video

en: N/A
bs: N/D

[ctx: Stream bit rate]
en: N/A
bs: N/D

[ctx: Sample rate]
en: N/A
bs: N/D

[ctx: Number of audio channels]
en: N/A
bs: N/D

en: Add to Favourites
bs: Dodaj u favorite

en: Shuffle
bs: Izmiješaj

en: Delete
bs: Ukloni

en: Current Locale
bs: Trenutne lokalne postavke

en: Arabic
bs: Arapski

en: Armenian
bs: Jermenski

en: Baltic
bs: Baltički

en: Celtic
bs: Keltski

en: Central European
bs: Srednjeevropski

en: Chinese Simplified
bs: Kineski pojednostavljeni

en: Chinese Traditional
bs: Kineski tradicionalni

en: Croatian
bs: Hrvatski

en: Cyrillic
bs: Ćirilica

en: Cyrillic/Russian
bs: Ćirilica/Ruski

en: Cyrillic/Ukrainian
bs: Ćirilica/Ukrajinski

en: Georgian
bs: Gruzijski

en: Greek
bs: Grčki

en: Gujarati
bs: Gujaratski

en: Hebrew
bs: Hebrejski

en: Hebrew Visual
bs: Hebrejski vizuelni

en: Hindi
bs: Indijski

en: Icelandic
bs: Islandski

en: Japanese
bs: Japanski

en: Korean
bs: Korejski

en: Nordic
bs: Nordijski

en: Persian
bs: Perzijski

en: Romanian
bs: Rumunski

en: South European
bs: Južnoevropski

en: Thai
bs: Tajlandski

en: Turkish
bs: Turski

en: Unicode
bs: Unikod

en: Western
bs: Zapadni

en: Vietnamese
bs: Vijetnamski

note: Seeking to Time / Total Length
en: Seek to %s / %s
bs: Preskoči do %s / %s

en: All files
bs: Sve datoteke

en: Video files
bs: Video datoteke

en: Subtitle files
bs: Datoteke sa prijevodima

en: Select Text Subtitles
bs: Odaberite tekstualni prijevod

en: _Open
bs: _Otvori

en: Add Videos
bs: Dodaj Video

en: Filename
bs: Ime datoteke

en: Resolution
bs: Rezolucija

en: Duration
bs: Trajanje

en: Apple Trailers
bs: Apple trejleri

en: Sets the user agent for the Apple Trailers site
bs: Postavlja korisničkog agenta za Apple Trailers sajt

en: Autoload Subtitles
bs: Automatski učitaj prijevode

en: Autoloads text subtitles
bs: Automatski učitaj tekstualne prijevode

en: Video Disc Recorder
bs: Snimanje video diskova

en: Records (S)VCDs or video DVDs
bs: Snima (S)VCD ili Video DVD diskove

en: The video disc could not be duplicated.
bs: Ne mogu da umnožim video disk.

en: The movie could not be recorded.
bs: Ne mogu da snimim film.

en: Unable to write a project.
bs: Ne mogu da upišem projekat.

en: _Create Video Disc…
bs: _Kreiraj Video Disk …

en: Copy Vide_o DVD…
bs: Kopiraj Vide_o DVD…

en: Copy (S)VCD…
bs: Kopiraj (S)VCD…

en: Name for new chapter:
bs: Ime za novo poglavlje:

en: _Remove Chapter
bs: _Ukloni poglavlje

en: Remove the chapter from the list
bs: Uklonite poglavlje sa spiska

en: _Go to Chapter
bs: _Idi na poglavlje

en: Go to the chapter in the movie
bs: Ide na poglavlje u filmu

en: Add Chapter…
bs: Dodaj poglavlje …

en: Remove Chapter
bs: Ukloni poglavlje

en: Go to Chapter
bs: Idi na poglavlje

en: Save Changes
bs: Sačuvaj promjene

en: No chapter data
bs: Nema podataka o poglavljima

en: Load Chapters…
bs: Učitaj poglavlja…

en: Load chapters from an external CMML file
bs: Učitajte poglavlja iz spoljne CMML datoteke

en: Add New Chapters
bs: Dodaj nova poglavlja

en: Create a new chapter list for the movie
bs: Napravite novi spisak poglavlja za film

en: Chapters
bs: Poglavlja

en: Support chapter markers in movies
bs: Podrška markera poglavlja u filmovima

en: <b>Title: </b>%s
    <b>Start time: </b>%s
bs: <b>Naslov: </b>%s
    <b>Početak: </b>%s

en: Error while reading file with chapters
bs: Greška prilikom čitanja datoteke sa poglavljima

en: Chapter with the same time already exists
bs: Poglavlja sa istim vremenom već postoji

en: Try another name or remove an existing chapter.
bs: Pokušajte drugo ime ili uklonite postojeće poglavlje.

en: Error while writing file with chapters
bs: Greška prilikom upisa datoteke sa poglavljima

en: Error occurred while saving chapters
bs: Greška prilikom pokušaja čuvanja poglavlja

en: Please check you have permission to write to the folder containing the movie.
bs: Molim provjerite da li imate dozvolu za pisanje u direktorij u kome se nalazi film.

en: Open Chapter File
bs: Otvori datoteku sa poglavljima

en: Supported files
bs: Podržane datoteke

en: Chapter Screenshot
bs: Snimak ekrana poglavlja

en: Chapter Title
bs: Naslov poglavlja

en: Save changes to chapter list before closing?
bs: Sačuvati izmjene u spisku sa poglavljima prije zatvaranja?

note: Translators: close Totem without saving changes to the chapter list of the current movie.
en: Close without Saving
bs: Zatvori bez snimanja

note: Translators: savije changes to the chapter list of the current movie before closing Totem.
en: Save
bs: Snimi

en: If you don't save, changes to the chapter list will be lost.
bs: Ako ne sačuvate, izmjene u spisku sa poglavljima će biti izgubljene.

en: Add Chapter
bs: Dodajte poglavlje

en: MPRIS D-Bus Interface
bs: MPRIS D-Bus interfejs

en: Send notifications of currently-playing videos and allow remote control using MPRIS.
bs: Pošalji obavještenja o trenutno puštenom videu i omogućite udaljenu kontrolu koristeći MPRIS.

en: The MediaPlayer2 object does not implement the ‘%s’ interface
bs: MediaPlayer2 objekat ne realizuje interfejs ‘%s’

en: The property ‘%s’ is not writeable.
bs: Osobina '%s' se ne može upisati.

en: Unknown property ‘%s’ requested of a MediaPlayer 2 object
bs: Objekat Medija Plejera 2 zahtijeva nepoznatu osobinu '%s'

en: Gromit Annotations
bs: Gromit bilješke

en: Presentation helper to make annotations on screen
bs: Prezentacijski pomagač za pravljenje zabilješki na ekranu

en: The gromit binary was not found.
bs: Gromitov binarni nije pronađen.

en: Instant Messenger Status
bs: Status brzih poruka

en: Set your Instant Messenger status to away when a movie is playing
bs: Namjesti status u programu za brze poruke na "odsutan" kada je pušten film

en: Infrared Remote Control
bs: Infracrveni daljiski upravljač

en: Support infrared remote control
bs: Podržavanje infracrvenog daljinskog upravljanja

en: Couldn't initialize lirc.
bs: Nisam uspio da pokrenem lirc.

en: Couldn't read lirc configuration.
bs: Ne mogu učitati postavke za lirc.

en: Media Player Keys
bs: Tasteri medijskog programa

en: Support additional media player keys
bs: Podrži dodatne tastere izvođača medija

en: Always On Top
bs: Uvijek na vrhu

en: Keep the main window on top when playing a movie
bs: Zadrži glavni prozor na vrhu kada je pušten film

en: Subtitle Downloader
bs: Preuzimač prijevoda

en: Look for subtitles for the currently playing movie
bs: Potraži prijevode za trenutno prikazivani film

en: Brazilian Portuguese
bs: Brazilski Portugalski

en: Searching for subtitles…
bs: Pretražujem prijevode…

en: Downloading the subtitles…
bs: Preuzimam prijevode…

en: Could not contact the OpenSubtitles website
bs: Neuspjelo povezivanje sa OpenSubtitles stranicom

en: Could not contact the OpenSubtitles website.
bs: Neuspjelo povezivanje sa OpenSubtitles stranicom.

en: No results found.
bs: Bez rezultata.

en: Subtitles
bs: Prijevodi

note: translators comment: This is a rating of the quality of the subtitle
en: Rating
bs: Ocjena

en: _Download Movie Subtitles…
bs: _Preuzmi prijevode za film…

en: Searching subtitles…
bs: Pretražujem prijevode…

en: Download Movie Subtitles
bs: Preuzmi titlove za film

en: Subtitle _language:
bs: Jezik prijevoda:

en: _Play with Subtitle
bs: _Pusti sa prijevodom

en: Subtitle language
bs: Jezik prijevoda

en: The language to search for subtitles for movies in.
bs: Jezik za pretraživanje za prijevode filmova.

en: Movie Properties
bs: Postavke filma

en: Adds movie properties menu item
bs: Dodaje stavke izbornika za filmske osobine

en: Properties
bs: Postavke

en: _Properties
bs: _Postavke

en: rpdb2 password
bs: rpdb2 lozinka

en: A password to protect the rpdb2 server for debugging Totem from unauthorized remote access. If this is empty, a default of 'totem' will be used.
bs: Lozinka za zaštitu rpdb2 servera za otklanjanje grešaka Totema od neovlašćenog udaljenog pristupa. Ako je ovo prazno, podrazumijevano „totem“ će se koristiti.

en: Python Console
bs: Python konzola

en: Interactive Python console
bs: Interaktivna Python konzola

en: _Python Console
bs: _Python konzola

en: Python Debugger
bs: Python-ovo uklanjanje grešaka

note: pylint: disable-msg=E1101
en: You can access the Totem.Object through 'totem_object' :\n%s
bs: Možete pristupiti Totem.Objekat kroz 'totem_object' :\n%s

en: Totem Python Console
bs: Python konzola za Totem

note: pylint: disable-msg=W0613
en: After you press OK, Totem will wait until you connect to it with winpdb or rpdb2. If you have not set a debugger password in DConf, it will use the default password ('totem').
bs: Nakon što pritisnete OK, Totem će sačekati da se povežete na njega preko winpdb ili rpdb2. Ukoliko niste izabrali šifru radi uklanjanja grešaka u DConf, koristiti će se podrazumijevanu lozinku ('totem').

en: Recent files
bs: Nedavne datoteke

en: Adds files that have been played to recent files
bs: Dodajte datoteke koje su bile nedavno emitovane

en: Rotation Plugin
bs: Dodatak okretanja

en: Allows videos to be rotated if they are in the wrong orientation
bs: Omogućava rotiranje video snimaka ako su pogrešno okrenuti

en: _Rotate ↷
bs: _Rotiraj ↷

en: Rotate ↶
bs: Rotiraj ↶

en: Save Copy
bs: Snimi kopiju

en: Save a copy of the currently playing movie
bs: Sačuvajte kopiju trenutno puštenog filma

note: translators: Movie is the default saved movie filename, * without the suffix
en: Movie
bs: Film

en: Make Available Offline
bs: Staviti na raspolaganje Offline status

en: Screen Saver
bs: Čuvar ekrana

en: Deactivates the screen saver when a movie is playing
bs: Isključite čuvara ekrana prilikom puštenog filma

en: Playing a movie
bs: Puštanje filma

en: Screenshot width (in pixels):
bs: Širina snimka ekrana (u pikselima):

en: Calculate the number of screenshots
bs: Izračunaj broj snimaka ekrana

en: Number of screenshots:
bs: Broj snimaka ekrana:

note: translators: this is the nami of the file that gets made up * with the screenshot if the entire screen is taken
en: Screenshot from %s.png
bs: Snimak ekrana sa %s.png

note: translators: this is the nami of the file that gets * made up with the screenshot if the entire screen is * taken
en: Screenshot from %s - %d.png
bs: Snimak ekrana sa %s - %d.png

en: Screenshot
bs: Snimak ekrana

en: Allows screenshots and galleries to be taken of videos
bs: Omogućava pravljenje snimaka ekrana i zbirki iz videa

en: Save Gallery
bs: Snimi galeriju

en: _Save
bs: _Snimi

note: Translators: The first argument is the movie title. The second * argument is a number which is used to prevent overwriting files. * Just translate "Gallery", and not the ".jpg". Example: * "Galerie-%s-%d.jpg".
en: Gallery-%s-%d.jpg
bs: Galerija-%s-%d.jpg

note: Set up the window
en: Creating Gallery…
bs: Izrada galerije …

note: Set the progress label
en: Saving gallery as "%s"
bs: Snimam galeriju kao "%s"

en: Totem could not get a screenshot of the video.
bs: Totem nije uspio napraviti snimak ekrana filma.

en: This is not supposed to happen; please file a bug report.
bs: Ovo nije trebalo da se desi; molimo prijavite grešku.

en: Take _Screenshot
bs: Slikaj _ekran

en: Create Screenshot _Gallery…
bs: Stvaranje Screenshot _Gallery …

en: Skip To
bs: Preskoči do

en: Provides the "Skip to" dialog
bs: Omogućuje "Preskoči do" dijaloški prozor

en: _Skip to:
bs: _Preskoči do:

note: Update the "seconds" label so that it always has the correct singular/plural form Translators: label for the seconds selector in the "Skip to" dialogue
en: second | seconds
bs[0]: sekunda
bs[1]: sekunde
bs[2]: sekundi

en: _Skip To
bs: _Skoči do

en: _Skip To…
bs: _Preskoči Za …

en: Sets the user agent for the Vimeo site
bs: Postavi korisničkog agenta za Vimeo stranicu

en: Zeitgeist Plugin
bs: Zeitgeist dodatak

en: A plugin sending events to Zeitgeist
bs: Priključak za slanje događaja na Zeitgeist
