totem - en to cs translation catalogue (374 entries)

en: Videos
cs: Videa

en: Play movies
cs: Přehrávání filmů

en: Videos is the official movie player of the GNOME desktop environment. It features a searchable list of local videos, and DVDs, as well as local network video shares (using UPnP/DLNA) and video highlights from a number of web sites.
cs: Aplikace Videa je oficiální přehrávač filmů v uživatelském prostředí GNOME. Můžete vyhledávat v seznamech místních videí a DVD, stejně jako ve videích sdílených přes místní síť (pomocí UPnP/DLNA) a v hlavních videích z některých webů.

en: Videos comes with added functionality such as a subtitle downloader, the ability to speed up or down playback, create screenshot galleries, and support for recording DVDs.
cs: Přináší i rozšiřující funkce, jako je stahování titulků, zrychlování a zpomalování přehrávání, vytváření galerií snímků a podpora nahrávání DVD.

en: The GNOME developers
cs: Vývojáři GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! Do NOT translate or remove the application name from the list! It is used for search.
en: Video;Movie;Film;Clip;Series;Player;DVD;TV;Disc;Totem;
cs: video;film;klip;seriál;přehrávač;DVD;TV;disk;Totem;

en: The brightness of the video
cs: Jas videa

en: The contrast of the video
cs: Kontrast videa

en: The hue of the video
cs: Odstín videa

en: The saturation of the video
cs: Sytost videa

en: Repeat mode
cs: Režim opakování

en: Whether to disable deinterlacing for interlaced movies
cs: Zda zakázat o_dstranění prokládání u prokládaného videa

en: Type of audio output to use
cs: Typ zvukového výstupu, který se má používat

en: Network buffering threshold
cs: Práh ukládání do vyrovnávací paměti ze sítě

en: Amount of data to buffer for network streams before starting to display the stream (in seconds).
cs: Objem dat, který se má ukládat do vyrovnávací paměti pro síťové vysílání před započetím zobrazování vysílání (v sekundách)

en: Subtitle font
cs: Písmo titulků

en: Pango font description for subtitle rendering.
cs: Popis písma Pango pro vykreslování titulků.

en: Subtitle encoding
cs: Kódování titulků

en: Encoding character set for subtitle.
cs: Kódování znakové sady pro titulky.

en: Default location for the “Open…” dialogs
cs: Výchozí umístění v dialogových oknech „Otevřít…“

en: Default location for the “Open…” dialogs. Default is the current directory.
cs: Výchozí umístění v dialogových oknech „Otevřít…“. Výchozí je aktuální složka.

en: Default location for the “Take Screenshot” dialogs
cs: Výchozí umístění v dialogových oknech „Pořídit snímek záběru“

en: Default location for the “Take Screenshot” dialogs. Default is the Screenshots directory.
cs: Výchozí umístění v dialogových oknech „Pořídit snímek záběru“. Výchozí je složka „Snímky obrazovky“

en: Whether to disable the plugins in the user’s home directory
cs: Zda zakázat zásuvné moduly v uživatelově domovské složce

en: Whether to disable the keyboard shortcuts
cs: Zda zakázat klávesové zkratky

en: Whether to autoload text subtitle files when a movie is loaded
cs: Zda automaticky nahrávat soubory s titulky, když je nahrán film

en: Active plugins list
cs: Seznam aktivních zásuvných modulů

en: A list of the names of the plugins which are currently active (loaded and running).
cs: Seznam názvů zásuvných modulů, které jsou v současnosti aktivované (načtené a běží).

en: Directories to show
cs: Složky k zobrazení

en: Directories to show in the browse interface, none by default
cs: Složky, které se mají zobrazit v rozhraní prohlížeče; výchozí není žádná

en: Disable hardware decoders
cs: Zakázat hardwarové dekodéry

en: Disable hardware decoders and use only software decoders. For debugging purposes only.
cs: Zakázat hardwarové dekodéry a používat jen softwarové. Určeno výhradně pro ladicí účely.

en: 4-channel
cs: 4kanálový

en: 4.1-channel
cs: 4.1kanálový

en: 5.0-channel
cs: 5kanálový

en: 5.1-channel
cs: 5.1kanálový

en: AC3 Passthrough
cs: Průchod AC3

en: Preferences
cs: Předvolby

en: External Subtitles
cs: Externí titulky

en: _Load subtitle files when movie is loaded
cs: Po načtení videa načíst soubory s titu_lky

en: _Font:
cs: _Písmo:

en: _Encoding:
cs: _Kódování:

en: Select Subtitle Font
cs: Zvolte písmo titulků

en: Plugins
cs: Zásuvné moduly

en: Plugins…
cs: Zásuvné moduly…

en: General
cs: Obecné

en: Disable _deinterlacing of interlaced videos
cs: Zakázat o_dstranění prokládání u prokládaného videa

en: Color Balance
cs: Vyvážení barev

en: _Brightness:
cs: _Jas:

en: Co_ntrast:
cs: _Kontrast:

en: Sat_uration:
cs: _Sytost:

en: _Hue:
cs: _Odstín:

en: Reset to _Defaults
cs: Vrátit na _výchozí

en: Display
cs: Zobrazení

en: Audio Output
cs: Zvukový výstup

en: _Audio output type:
cs: _Typ zvukového výstupu:

en: Audio
cs: Zvuk

[ctx: shortcut window]
en: General
cs: Obecné

[ctx: shortcut window]
en: Show help
cs: Zobrazit nápovědu

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
cs: Klávesové zkratky

[ctx: shortcut window]
en: Add local video
cs: Přidat místní video

[ctx: shortcut window]
en: Add web video
cs: Přidat webové video

[ctx: shortcut window]
en: Properties
cs: Vlastnosti

[ctx: shortcut window]
en: Make Available Offline
cs: Zpřístupnit bez připojení

[ctx: shortcut window]
en: Take Screenshot
cs: Pořídit snímek záběru

[ctx: shortcut window]
en: Quit
cs: Ukončit

[ctx: shortcut window]
en: Volume
cs: Hlasitost

[ctx: shortcut window]
en: Increase volume
cs: Zvýšit hlasitost

[ctx: shortcut window]
en: Decrease volume
cs: Snížit hlasitost

[ctx: shortcut window]
en: Mute/unmute
cs: Ztišit/zrušit ztišení

[ctx: shortcut window]
en: View
cs: Zobrazení

[ctx: shortcut window]
en: Toggle fullscreen
cs: Přepnout režim celé obrazovky

[ctx: shortcut window]
en: Exit fullscreen
cs: Opustit celou obrazovku

[ctx: shortcut window]
en: Rotate ↷
cs: Otočit ↷

[ctx: shortcut window]
en: Rotate ↶
cs: Otočit ↶

[ctx: shortcut window]
en: Playback
cs: Přehrávání

[ctx: shortcut window]
en: Play/Pause
cs: Přehrát/pozastavit

[ctx: shortcut window]
en: Previous video or chapter
cs: Předchozí video či kapitola

[ctx: shortcut window]
en: Next video or chapter
cs: Následující video či kapitola

[ctx: shortcut window]
en: Skip
cs: Přeskočit

[ctx: shortcut window]
en: Go back 15 seconds
cs: Přeskočit zpět o 15 vteřin

[ctx: shortcut window]
en: Go forward 60 seconds
cs: Přeskočit vpřed o 60 vteřin

[ctx: shortcut window]
en: Step back one frame
cs: Krok zpět o jeden snímek

[ctx: shortcut window]
en: Step forward one frame
cs: Krok vpřed o jeden snímek

[ctx: shortcut window]
en: Go back 5 seconds
cs: Přeskočit zpět o 5 vteřin

[ctx: shortcut window]
en: Go forward 15 seconds
cs: Přeskočit vpřed o 15 vteřin

[ctx: shortcut window]
en: Go back 3 minutes
cs: Přeskočit zpět o 3 minuty

[ctx: shortcut window]
en: Go forward 10 minutes
cs: Přeskočit vpřed o 10 minut

[ctx: shortcut window]
en: Skip to…
cs: Přeskočit na…

[ctx: shortcut window]
en: DVD menu navigation
cs: Pohyb v nabídce DVD

[ctx: shortcut window]
en: Navigate up
cs: Pohyb nahoru

[ctx: shortcut window]
en: Navigate down
cs: Pohyb dolů

[ctx: shortcut window]
en: Navigate left
cs: Pohyb doleva

[ctx: shortcut window]
en: Navigate right
cs: Pohyb doprava

[ctx: shortcut window]
en: Subtitles
cs: Titulky

[ctx: shortcut window]
en: Select next subtitle
cs: Vybrat následující titulky

[ctx: shortcut window]
en: Toggle subtitles
cs: Vypnout/zapnout titulky

en: Prefere_nces
cs: _Předvolby

en: _Keyboard Shortcuts
cs: _Klávesové zkratky

en: _Help
cs: _Nápověda

en: Add _Local Video…
cs: Přidat u_ložené video…

en: Add _Web Video…
cs: Přidat _webové video…

en: _Aspect Ratio
cs: Poměr str_an

[ctx: Aspect ratio]
note: Translators: an entry in the 'Aspect Ratio' menu, used to choose the displayed aspect ratio of a video
en: Auto
cs: Automaticky

[ctx: Aspect ratio]
note: Translators: an entry in the 'Aspect Ratio' menu, used to choose the displayed aspect ratio of a video
en: Square
cs: Čtvercový

[ctx: Aspect ratio]
note: Translators: an entry in the 'Aspect Ratio' menu, used to choose the displayed aspect ratio of a video
en: 16∶9 (Widescreen)
cs: 16∶9 (širokoúhlá obrazovka)

[ctx: Aspect ratio]
note: Translators: an entry in the 'Aspect Ratio' menu, used to choose the displayed aspect ratio of a video
en: 2.11∶1 (DVB)
cs: 2,11∶1 (DVB)

en: Switch An_gles
cs: Přepnout ú_hly

en: _Eject
cs: _Vysunout

en: Languages
cs: Jazyky

en: Subtitles
cs: Titulky

en: _Select Text Subtitles…
cs: _Vybrat titulky…

en: _Repeat
cs: O_pakovat

en: _DVD Menu
cs: Nabídka _DVD

en: _Title Menu
cs: Nabídka _titulků

en: A_udio Menu
cs: Nabídka z_vuku

en: _Angle Menu
cs: Nabídka ú_hlů

en: _Chapter Menu
cs: Nabídka _kapitol

en: Speed
cs: Rychlost

en: Add Web Video
cs: Přidání webového videa

en: Enter the _address of the file you would like to open:
cs: Vložte _adresu souboru, který chcete otevřít:

en: _Cancel
cs: _Zrušit

en: _Add
cs: Přid_at

en: Password requested for RTSP server
cs: Heslo vyžadované pro server RTSP

en: Could not initialise OpenGL support
cs: Nezdařilo se inicializovat podporu OpenGL

en: The DVD device you specified seems to be invalid.
cs: Zařízení DVD, které jste určili, vypadá jako neplatné.

en: The VCD device you specified seems to be invalid.
cs: Zařízení VCD, které jste určili, vypadá jako neplatné.

en: The source seems encrypted and can’t be read. Are you trying to play an encrypted DVD without libdvdcss?
cs: Vypadá to, že zdroj je šifrovaný a nejde jej přečíst. Nepokoušíte se přehrát šifrované DVD bez knihovny libdvdcss?

en: The server you are trying to connect to is not known.
cs: Server, ke kterému se snažíte připojit, není známý.

en: The connection to this server was refused.
cs: Připojení k tomuto serveru bylo zamítnuto.

en: The specified movie could not be found.
cs: Zadaný film nebyl nalezen.

en: The server refused access to this file or stream.
cs: Přístup k tomuto souboru či vysílání byl serverem zamítnut.

en: Authentication is required to access this file or stream.
cs: Pro přístup k tomuto souboru či vysílání je zapotřebí ověření.

en: SSL/TLS support is missing. Check your installation.
cs: Schází podpora SSL/TLS. Zkontrolujte prosím svoji instalaci.

en: You are not allowed to open this file.
cs: Nemáte oprávnění otevřít tento soubor.

en: This location is not a valid one.
cs: Toto není platné upístění.

en: The movie could not be read.
cs: Film se nezdařilo číst.

en: This file is encrypted and cannot be played back.
cs: Tento soubor je šifrovaný a nelze je přehrát.

en: The file you tried to play is an empty file.
cs: Soubor, kterou zkoušíte přehrát, je prázdný.

note: should be exactly one missing thing (source or converter)
en: The playback of this movie requires a %s plugin which is not installed. | The playback of this movie requires the following plugins which are not installed:
    
    %s
cs[0]: Pro přehrání tohoto filmu je vyžadován zásuvný modul %s, který není nainstalován.
cs[1]: Pro přehrání tohoto filmu jsou vyžadovány následující zásuvné moduly, které nejsou nainstalovány:
    
    %s
cs[2]: Pro přehrání tohoto filmu jsou vyžadovány následující zásuvné moduly, které nejsou nainstalovány:
    
    %s

en: This stream cannot be played. It’s possible that a firewall is blocking it.
cs: Toto vysílání nelze přehrát. Je možné, že jej blokuje firewall.

en: An audio or video stream is not handled due to missing codecs. You might need to install additional plugins to be able to play some types of movies
cs: Obrazové či zvukové vysílání nelze kvůli chybějícím kodekům přehrát. K přehrávání některých typů médií budete potřebovat nainstalovat zásuvné moduly.

en: This file cannot be played over the network. Try downloading it locally first.
cs: Tento soubor nelze přehrávat po síti. Zkuste jej nejdřív stáhnout na disk.

en: Media contains no supported video streams.
cs: Médium neobsahuje žádný podporované video.

en: Some necessary plug-ins are missing. Make sure that the program is correctly installed.
cs: Některé nutné zásuvné moduly chybí. Ujistěte se, že je program nainstalován správně.

en: Unable to play the file
cs: Nelze přehrát soubor

en: %s is required to play the file, but is not installed. | %s are required to play the file, but are not installed.
cs[0]: K přehrání souboru je zapotřebí zásuvný modul %s, ale ten není nainstalován.
cs[1]: K přehrání souboru jsou zapotřebí zásuvné moduly %s, ale ty nejsou nainstalovány.
cs[2]: K přehrání souboru jsou zapotřebí zásuvné moduly %s, ale ty nejsou nainstalovány.

note: TRANSLATORS: this is a button to launch a codec installer. * %s will be replaced with the software installer's name, e.g. * 'Software' in case of gnome-software.
en: _Find in %s
cs: _Najít v aplikaci %s

note: translators: Unknown time
en: --:--
cs: --∶--

[ctx: long time format]
note: hour:minutes:seconds Translators: This is a time format, like "9:05:02" for 9 * hours, 5 minutes, and 2 seconds. You may change ":" to * the separator that your locale uses or use "%Id" instead * of "%d" if your locale uses localized digits.
en: %d:%02d:%02d
cs: %d∶%02d∶%02d

[ctx: long time format]
note: hour:minutes:seconds.msecs Translators: This is a time format, like "9:05:02.050" for 9 * hours, 5 minutes, 2 seconds and 50 milliseconds. You may change ":" to * the separator that your locale uses or use "%Id" instead * of "%d" if your locale uses localized digits.
en: %d:%02d:%02d.%03d
cs: %d∶%02d∶%02d.%03d

[ctx: long time format]
note: -hour:minutes:seconds Translators: This is a time format, like "-9:05:02" for 9 * hours, 5 minutes, and 2 seconds playback remaining. You may * change ":" to the separator that your locale uses or use * "%Id" instead of "%d" if your locale uses localized digits.
en: -%d:%02d:%02d
cs: -%d∶%02d∶%02d

[ctx: long time format]
note: -hour:minutes:seconds.msecs Translators: This is a time format, like "-9:05:02.050" for 9 * hours, 5 minutes, 2 seconds and 50 milliseconds playback remaining. You may * change ":" to the separator that your locale uses or use * "%Id" instead of "%d" if your locale uses localized digits.
en: -%d:%02d:%02d.%03d
cs: -%d∶%02d∶%02d.%03d

[ctx: short time format]
note: -minutes:seconds Translators: This is a time format, like "-5:02" for 5 * minutes and 2 seconds playback remaining. You may change * ":" to the separator that your locale uses or use "%Id" * instead of "%d" if your locale uses localized digits.
en: -%d:%02d
cs: -%d∶%02d

[ctx: short time format]
note: -minutes:seconds.msec Translators: This is a time format, like "-5:02.050" for 5 * minutes 2 seconds and 50 milliseconds playback remaining. You may change * ":" to the separator that your locale uses or use "%Id" * instead of "%d" if your locale uses localized digits.
en: -%d:%02d.%03d
cs: -%d∶%02d.%03d

[ctx: short time format]
note: minutes:seconds.msec Translators: This is a time format, like "5:02" for 5 * minutes 2 seconds and 50 milliseconds. You may change ":" to the * separator that your locale uses or use "%Id" instead of * "%d" if your locale uses localized digits.
en: %d:%02d.%03d
cs: %d∶%02d.%03d

[ctx: short time format]
note: minutes:seconds Translators: This is a time format, like "5:02" for 5 * minutes and 2 seconds. You may change ":" to the * separator that your locale uses or use "%Id" instead of * "%d" if your locale uses localized digits.
en: %d:%02d
cs: %d∶%02d

en: Select All
cs: Vybrat vše

en: Select None
cs: Zrušit výběr

en: Videos Preview
cs: Videa (vývojová verze)

en: Filename
cs: Název souboru

en: Resolution
cs: Rozlišení

en: Duration
cs: Délka

en: Season %d Episode %d
cs: Řada %d, epizoda %d

note: translators: The first item is the show name, for example: * Boardwalk Empire (Season 1 Episode 1)
en: %s (Season %d Episode %d)
cs: %s (řada %d, epizoda %d)

en: Browse Error
cs: Chyba při procházení

en: Search Error
cs: Chyba při hledání

en: Local
cs: Místní

en: Channels
cs: Kanály

en: Click on items to select them
cs: Kliknutím položky vyberete

en: %d selected | %d selected
cs[0]: %d vybraná
cs[1]: %d vybrané
cs[2]: %d vybraných

en: Results for “%s”
cs: Výsledky pro „%s“

en: Back
cs: Zpět

en: Select
cs: Vybrat

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Search
cs: Hledat

en: Audio Track
cs: Zvuková stopa

en: Subtitle
cs: Titulky

[ctx: Language]
note: Translators: an entry in the "Languages" menu, used to choose the audio language of a DVD
en: Auto
cs: Automaticky

note: Translators: an entry in the "Subtitles" menu, used to choose the subtitle language of a DVD
en: None
cs: Žádný

en: Pause
cs: Pozastavit

en: Play
cs: Přehrát

en: Videos could not play “%s”.
cs: Aplikaci Videa se nezdařilo přehrát „%s“.

en: Videos could not display the help contents.
cs: Aplikaci Videa se nezdařilo zobrazit obsah nápovědy.

en: An error occurred
cs: Došlo k chybě

en: Previous Chapter/Movie
cs: Předchozí kapitola/film

en: Play / Pause
cs: Přehrát / pozastavit

en: Next Chapter/Movie
cs: Následující kapitola/film

en: Videos could not startup.
cs: Aplikaci Videa se nezdařilo spustit.

en: No reason.
cs: Žádný důvod.

en: Play/Pause
cs: Přehrát/pozastavit

en: Next
cs: Následující

en: Previous
cs: Předchozí

en: Seek Forwards
cs: Přeskočit vpřed

en: Seek Backwards
cs: Přeskočit zpět

en: Volume Up
cs: Zvýšit hlasitost

en: Volume Down
cs: Snížit hlasitost

en: Mute sound
cs: Vypnout zvuk

en: Toggle Fullscreen
cs: Celá obrazovka

en: Quit
cs: Ukončit

en: Enqueue
cs: Zařadit do fronty

en: Replace
cs: Nahradit

en: Seek
cs: Posunout

en: Show version information and exit
cs: Zobrazit informaci o verzi a skončit

en: Movies to play
cs: Filmy k přehrání

en: Can’t enqueue and replace at the same time
cs: Nelze v tu samou chvíli zařazovat do fronty a přejmenovávat

note: This is "Title 3", where title is a DVD title * Note: NOT a DVD chapter
en: Title %d
cs: Titul %d

en: The playlist “%s” could not be parsed. It might be damaged.
cs: Seznam k přehrání „%s“ nelze zpracovat. Možná je poškozen.

en: Configure Plugins
cs: Nastavit zásuvné moduly

en: _Close
cs: _Zavřít

en: Add to Favourites
cs: Přidat do oblíbených

[ctx: button]
en: Play
cs: Přehrát

en: Shuffle
cs: Náhodně

en: Delete
cs: Smazat

en: Current Locale
cs: Aktuální lokalizace libc

en: Arabic
cs: Arabské

en: Armenian
cs: Arménské

en: Baltic
cs: Baltské

en: Celtic
cs: Keltské

en: Central European
cs: Střední Evropa

en: Chinese Simplified
cs: Zjednodušené čínské

en: Chinese Traditional
cs: Tradiční čínské

en: Croatian
cs: Chorvatské

en: Cyrillic
cs: Azbuka

en: Cyrillic/Russian
cs: Azbuka/ruské

en: Cyrillic/Ukrainian
cs: Azbuka/ukrajinské

en: Georgian
cs: Gruzínské

en: Greek
cs: Řecké

en: Gujarati
cs: Gudžarátské

en: Gurmukhi
cs: Gurmuchské

en: Hebrew
cs: Hebrejské

en: Hebrew Visual
cs: Hebrejské vizuální

en: Hindi
cs: Hindské

en: Icelandic
cs: Islandské

en: Japanese
cs: Japonské

en: Korean
cs: Korejské

en: Nordic
cs: Nordické

en: Persian
cs: Perské

en: Romanian
cs: Rumunské

en: South European
cs: Jihoevropské

en: Thai
cs: Thajské

en: Turkish
cs: Turecké

en: Western
cs: Západní

en: Vietnamese
cs: Vietnamské

en: All files
cs: Všechny soubory

en: Video files
cs: Soubory videa

en: Subtitle files
cs: Soubory s titulky

en: Select Text Subtitles
cs: Zvolte titulky

en: _Open
cs: _Otevřít

en: Add Videos
cs: Přidání videí

en: Apple Trailers
cs: Upoutávky Apple

en: Sets the user agent for the Apple Trailers site
cs: Nastaví uživatelského agenta pro server upoutávek Apple

en: Autoload Subtitles
cs: Načítat titulky

en: Autoloads text subtitles
cs: Automaticky načítá titulky

en: Instant Messenger Status
cs: Status komunikátoru

en: Set your Instant Messenger status to away when a movie is playing
cs: Při přehrávání filmu nastavuje stav ve vašem komunikátoru na „pryč“

en: MPRIS D-Bus Interface
cs: Rozhraní MPRIS D-Bus

en: Send notifications of currently-playing videos and allow remote control using MPRIS.
cs: Zasílá oznámení o právě přehrávaných videích a umožňuje vzdálené ovládání pomocí MPRIS

en: Open directory
cs: Otevřít složku

en: Open the directory of the currently playing movie
cs: Otevřít složku s právě přehráváným filmem

en: Open Containing Folder
cs: Otevřít nadřazenou složku

en: Subtitle Downloader
cs: Stahování titulků

en: Look for subtitles for the currently playing movie
cs: Vyhledává titulky k právě přehrávanému filmu

en: Brazilian Portuguese
cs: Brazilská portugalština

en: Searching for subtitles…
cs: Vyhledávají se titulky…

en: Downloading the subtitles…
cs: Stahují se titulky…

en: Could not contact the OpenSubtitles website
cs: Nepodařilo se spojit s webovou stránkou OpenSubtitles

en: Could not contact the OpenSubtitles website.
cs: Nepodařilo se spojit s webovou stránkou OpenSubtitles.

en: No results found.
cs: Nenalezeny žádné výsledky.

note: translators comment: This is the file-type of the subtitle file detected
en: Format
cs: Formát

note: translators comment: This is a rating of the quality of the subtitle
en: Rating
cs: Hodnocení

note: pylint: disable=no-member
en: _Download Movie Subtitles…
cs: Sta_hnout titulky k filmům…

en: Searching subtitles…
cs: Vyhledávají se titulky…

en: Download Movie Subtitles
cs: Stahování titulků k filmům

en: Subtitle _language:
cs: _Jazyk titulků:

en: _Play with Subtitle
cs: _Přehrát s titulky

en: Subtitle language
cs: Jazyk titulků

en: The language to search for subtitles for movies in.
cs: Jazyk, pro který se mají ve filmu hledat titulky.

en: Movie Properties
cs: Vlastnosti filmu

en: Adds movie properties menu item
cs: Přidá do nabídky položku pro vlastnosti filmu

en: %d × %d
cs: %d × %d

en: %d kbps
cs: %d kb/s

[ctx: Stream bit rate]
en: N/A
cs: ---

en: %d Hz
cs: %d Hz

[ctx: Sample rate]
en: N/A
cs: ---

en: Properties
cs: Vlastnosti

en: _Properties
cs: _Vlastnosti

en: Title:
cs: Titul:

en: Artist:
cs: Umělec:

en: Duration:
cs: Délka:

en: Year:
cs: Rok:

en: Comment:
cs: Komentář:

en: Container:
cs: Kontejner:

en: Dimensions:
cs: Rozměry:

en: Codec:
cs: Kodek:

en: Framerate:
cs: Snímková rychlost:

en: Bitrate:
cs: Datový tok:

en: Sample rate:
cs: Vzorkovací frekvence:

en: Channels:
cs: Kanály:

[ctx: Title]
note: Title
en: Unknown
cs: neznámý

[ctx: Artist]
note: Artist
en: Unknown
cs: neznámý

[ctx: Album]
note: Album
en: Unknown
cs: neznámé

[ctx: Year]
note: Year
en: Unknown
cs: neznámý

[ctx: Media container]
note: Container
en: Unknown
cs: neznámý

[ctx: Dimensions]
note: Dimensions
en: N/A
cs: –

[ctx: Video codec]
note: Video Codec
en: N/A
cs: –

[ctx: Video bit rate]
en: N/A
cs: –

[ctx: Frame rate]
en: N/A
cs: –

[ctx: Audio bit rate]
en: N/A
cs: –

[ctx: Audio codec]
note: Audio Codec
en: N/A
cs: –

note: Channels
en: 0 Channels
cs: 0 kanálů

en: %d hour | %d hours
cs[0]: %d hodina
cs[1]: %d hodiny
cs[2]: %d hodin

en: %d minute | %d minutes
cs[0]: %d minuta
cs[1]: %d minuty
cs[2]: %d minut

en: %d second | %d seconds
cs[0]: %d sekunda
cs[1]: %d sekundy
cs[2]: %d sekund

note: 0 seconds
en: 0 seconds
cs: 0 sekund

en: %0.3f frame per second | %0.3f frames per second
cs[0]: %0.3f snímek za sekundu
cs[1]: %0.3f snímky za sekundu
cs[2]: %0.3f snímků za sekundu

en: %0.2f frame per second | %0.2f frames per second
cs[0]: %0.2f snímek za sekundu
cs[1]: %0.2f snímky za sekundu
cs[2]: %0.2f snímků za sekundu

en: rpdb2 password
cs: heslo rpdb2

en: A password to protect the rpdb2 server for debugging Totem from unauthorized remote access. If this is empty, a default of “totem” will be used.
cs: Heslo sloužící k ochraně serveru rpdb2, používaného pro ladění aplikace Totem, při neautorizovaném vzdáleném přístupu. Pokud je prázdné, platí výchozí heslo „totem“.

en: Python Console
cs: Konzola python

en: Interactive Python console
cs: Interaktivní konzola jazyka Python

note: pylint: disable=no-member
en: _Python Console
cs: Konzola _python

note: pylint: disable=no-member
en: Python Debugger
cs: Ladicí program pro jazyk Python

note: pylint: disable=E1101
en: You can access the Totem.Object through “totem_object” :\n%s
cs: K objektu Totem.Object můžete přistupovat pomocí „totem_object“ :\n%s

en: Videos Python Console
cs: Konzola Python aplikace Videa

note: pylint: disable=W0613
en: After you press OK, Videos will wait until you connect to it with winpdb or rpdb2. If you have not set a debugger password in DConf, it will use the default password (“totem”).
cs: Po zmáčknutí Budiž aplikace Videa počká, než se k ní připojíte pomocí winpdb nebo rpdb2. Pokud jste nenastavili heslo ladění v GConf, tak se použije výchozí heslo („totem“).

en: Recent files
cs: Nedávné soubory

en: Adds files that have been played to recent files
cs: Přidává přehrané soubory do nedávných souborů

en: Rotation Plugin
cs: Otočení

en: Allows videos to be rotated if they are in the wrong orientation
cs: Umožňuje video otočit v případě, že je otočeno nesprávně

en: _Rotate ↷
cs: _Otočit ↷

en: Rotate ↶
cs: Otočit ↶

en: Save Copy
cs: Uložit kopii

en: Save a copy of the currently playing movie
cs: Uložit kopii právě přehráváného filmu

en: The video could not be made available offline.
cs: Nelze zařídit, aby video bylo dostupné bez připojení.

note: translators: “Files” refers to nautilus' name
en: “Files” is not available.
cs: „Soubory“ nejsou k dispozici.

note: translators: Movie is the default saved movie filename, * without the suffix
en: Movie
cs: Film

en: Make Available Offline
cs: Zpřístupnit bez připojení

en: Screen Saver
cs: Šetřič obrazovky

en: Deactivates the screen saver when a movie is playing
cs: Vypne šetřič obrazovky, když se přehrává film

en: Playing a movie
cs: Přehrávání videa

en: Screenshot width (in pixels):
cs: Šířka snímku (v pixelech):

en: Calculate the number of screenshots
cs: Vypočítat počet snímků

en: Number of screenshots:
cs: Počet snímků:

note: Translators: "Screenshots" is the name of the folder under ~/Pictures for screenshots, * same as used in GNOME Shell: * https://gitlab.gnome.org/GNOME/gnome-shell/-/blob/gnome-42/js/ui/screenshot.js#L2072
en: Screenshots
cs: Snímky obrazovky

note: translators: this is the name of the file that gets made up * with the screenshot if the entire screen is taken
en: Screenshot from %s.png
cs: Snímek z %s.png

note: translators: this is the name of the file that gets * made up with the screenshot if the entire screen is * taken
en: Screenshot from %s - %d.png
cs: Snímek z %s – %d.png

en: Screenshot
cs: Snímek záběru

en: Allows screenshots and galleries to be taken of videos
cs: Umožňuje vytvářet snímky a galerie z přehrávaných videí

en: Save Gallery
cs: Uložit galerii

en: _Save
cs: _Uložit

note: Translators: The first argument is the movie title. The second * argument is a number which is used to prevent overwriting files. * Just translate "Gallery", and not the ".jpg". Example: * "Galerie-%s-%d.jpg".
en: Gallery-%s-%d.jpg
cs: Galerie - %s (%d).jpg

note: Set up the window
en: Creating Gallery…
cs: Vytváří se galerie…

note: Set the progress label
en: Saving gallery as “%s”
cs: Galerie se ukládá jako „%s“

en: Videos could not get a screenshot of the video.
cs: Aplikaci Videa se nepodařilo pořídit snímek z tohoto videa.

en: This is not supposed to happen; please file a bug report.
cs: Tato situace by neměla nikdy nastat; ohlaste chybu vývojářům programu.

en: Take _Screenshot
cs: Pořídit _snímek záběru

en: Create Screenshot _Gallery…
cs: Vytvořit _galerii snímků…

en: Skip To
cs: Přeskočit na

en: Provides the “Skip to” dialog
cs: Nabízí dialogové okno „Přeskočit na“

en: _Skip to:
cs: _Přeskočit na:

note: Update the "seconds" label so that it always has the correct singular/plural form Translators: label for the seconds selector in the "Skip to" dialogue
en: second | seconds
cs[0]: sekundu
cs[1]: sekundy
cs[2]: sekund

en: _Skip To
cs: Pře_skočit na

en: _Skip To…
cs: Pře_skočit na…

[ctx: playback rate]
en: × 0.75
cs: × 0,75

[ctx: playback rate]
en: Normal
cs: Normální

[ctx: playback rate]
en: × 1.1
cs: × 1,1

[ctx: playback rate]
en: × 1.25
cs: × 1,25

[ctx: playback rate]
en: × 1.5
cs: × 1,5

[ctx: playback rate]
en: × 1.75
cs: × 1,75

en: Speed: %s
cs: Rychlost: %s

en: Variable Rate
cs: Proměnná rychlost

en: Provides the variable rate menu item
cs: Poskytuje položku nabídky pro proměnnou rychlost

en: Sets the user agent for the Vimeo site
cs: Nastaví uživatelského agenta pro server Vimeo
