totem - en to it translation catalogue (352 entries)

en: Videos
it: Video

en: Play movies
it: Riproduce filmati

en: Videos is the official movie player of the GNOME desktop environment. It features a searchable list of local videos, and DVDs, as well as local network video shares (using UPnP/DLNA) and video highlights from a number of web sites.
it: Video è il riproduttore di filmati ufficiale dell'ambiente desktop GNOME. Ha come caratteristiche un elenco ricercabile di video locali e DVD, così come le condivisioni di video nella rete locale (tramite UPnP/DLNA) e video evidenziati da un certo numero di siti web.

en: Videos comes with added functionality such as a subtitle downloader, the ability to speed up or down playback, create screenshot galleries, and support for recording DVDs.
it: Video possiede funzionalità aggiuntive come uno scaricatore di sottotitoli, l'abilità di velocizzare o rallentare la riproduzione, creare gallerie di schermate e il supporto per la registrazione di DVD.

en: The GNOME developers
it: Gli sviluppatori di GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! Do NOT translate or remove the application name from the list! It is used for search.
en: Video;Movie;Film;Clip;Series;Player;DVD;TV;Disc;Totem;
it: Video;Pellicola;Filmato;Film;Clip;Serie;Riproduttore;DVD;TV;Disco;Totem;

en: The brightness of the video
it: Il livello di luminosità del video

en: The contrast of the video
it: Il livello di contrasto del video

en: The hue of the video
it: La tonalità del video

en: The saturation of the video
it: Il livello di saturazione del video

en: Repeat mode
it: Riproduzione continua

en: Whether to disable deinterlacing for interlaced movies
it: Indica se disabilitare il deinterlacciamento per i filmati interlacciati

en: Type of audio output to use
it: Il tipo di uscita audio da usare

en: Network buffering threshold
it: Soglia per la bufferizzazione di rete

en: Amount of data to buffer for network streams before starting to display the stream (in seconds).
it: Quantità di dati da memorizzare per i flussi di rete prima di iniziare la visualizzazione del flusso (in secondi).

en: Subtitle font
it: Carattere dei sottotitoli

en: Pango font description for subtitle rendering.
it: Descrizione dei caratteri Pango per il rendering dei sottotitoli.

en: Subtitle encoding
it: Codifica dei sottotitoli

en: Encoding character set for subtitle.
it: Set di caratteri per la codifica dei sottotitoli.

en: Default location for the “Open…” dialogs
it: Posizione predefinita per i dialoghi "Apri…"

en: Default location for the “Open…” dialogs. Default is the current directory.
it: La posizione predefinita per i dialoghi "Apri…". La directory attuale è quella predefinita.

en: Default location for the “Take Screenshot” dialogs
it: Posizione predefinita per i dialoghi "Cattura schermata"

en: Default location for the “Take Screenshot” dialogs. Default is the Pictures directory.
it: La posizione predefinita per i dialoghi "Cattura schermata". La cartella Immagini è quella predefinita.

en: Whether to disable the plugins in the user’s home directory
it: Indica se disabilitare i plugin nella cartella home dell'utente

en: Whether to disable the keyboard shortcuts
it: Indica se disabilitare le scorciatoie da tastiera

en: Whether to autoload text subtitle files when a movie is loaded
it: Indica se caricare automaticamente i file dei sottotitoli all'apertura di un filmato

en: Active plugins list
it: Elenco plugin attivi

en: A list of the names of the plugins which are currently active (loaded and running).
it: Un elenco dei nomi dei plugin che sono attualmente attivi (caricati e in esecuzione).

en: Directories to show
it: Directory da mostrare

en: Directories to show in the browse interface, none by default
it: Directory da mostrare nell'interfaccia dell'esploratore, nessuna predefinitamente

en: Disable hardware decoders
it: Disabilita decodificatori hardware

en: Disable hardware decoders and use only software decoders. For debugging purposes only.
it: Disabilita i decodificatori hardware e usa solo quelli software. Solo per scopi di debug.

en: 4-channel
it: 4 canali

en: 4.1-channel
it: 4.1 canali

en: 5.0-channel
it: 5.0 canali

en: 5.1-channel
it: 5.1 canali

en: AC3 Passthrough
it: Segnale AC3

en: Preferences
it: Preferenze

en: External Subtitles
it: Sottotitoli esterni

en: _Load subtitle files when movie is loaded
it: C_aricare i file dei sottotitoli all'apertura di un filmato

en: _Font:
it: _Tipo di carattere:

en: _Encoding:
it: Co_difica:

en: Select Subtitle Font
it: Seleziona il carattere per i sottotitoli

en: Plugins
it: Plugin

en: Plugins…
it: Plugin…

en: General
it: Generale

en: Disable _deinterlacing of interlaced videos
it: Disabilitare _deinterlacciamento di video interlacciati

en: Color Balance
it: Bilanciamento colore

en: _Brightness:
it: _Luminosità:

en: Co_ntrast:
it: Co_ntrasto:

en: Sat_uration:
it: Sat_urazione:

en: _Hue:
it: _Tonalità:

en: Reset to _Defaults
it: Ripristina valori pre_definiti

en: Display
it: Visualizzazione

en: Audio Output
it: Uscita audio

en: _Audio output type:
it: Tipo di uscita _audio:

[ctx: shortcut window]
en: Show help
it: Mostra l'aiuto

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
it: Scorciatoie da tastiera

[ctx: shortcut window]
en: Add local video
it: Aggiunge video dal locale

[ctx: shortcut window]
en: Add web video
it: Aggiunge video del web

[ctx: shortcut window]
en: Properties
it: Proprietà

[ctx: shortcut window]
en: Make Available Offline
it: Rende disponibile fuori rete

[ctx: shortcut window]
en: Take Screenshot
it: Cattura schermata

[ctx: shortcut window]
en: Quit
it: Esce

[ctx: shortcut window]
en: Increase volume
it: Alza il volume

[ctx: shortcut window]
en: Decrease volume
it: Abbassa il volume

[ctx: shortcut window]
en: Mute/unmute
it: Silenzia/Attiva l'audio

[ctx: shortcut window]
en: View
it: Visualizza

[ctx: shortcut window]
en: Toggle fullscreen
it: Commuta a schermo intero

[ctx: shortcut window]
en: Exit fullscreen
it: Passa alla finestra normale

[ctx: shortcut window]
en: Rotate ↷
it: Ruota ↷

[ctx: shortcut window]
en: Rotate ↶
it: Ruota ↶

[ctx: shortcut window]
en: Playback
it: Riproduce

[ctx: shortcut window]
en: Play/Pause
it: Riproduce/Mette in pausa

[ctx: shortcut window]
en: Previous video or chapter
it: Video o capitolo precedente

[ctx: shortcut window]
en: Next video or chapter
it: Video o capitolo successivo

[ctx: shortcut window]
en: Skip
it: Salta

[ctx: shortcut window]
en: Go back 15 seconds
it: Va 15 secondi indietro

[ctx: shortcut window]
en: Go forward 60 seconds
it: Va 60 secondi in avanti

[ctx: shortcut window]
en: Step back one frame
it: Indietro di un fotogramma

[ctx: shortcut window]
en: Step forward one frame
it: Avanti di un fotogramma

[ctx: shortcut window]
en: Go back 5 seconds
it: Va 5 secondi indietro

[ctx: shortcut window]
en: Go forward 15 seconds
it: Va 15 secondi in avanti

[ctx: shortcut window]
en: Go back 3 minutes
it: Va 3 minuti indietro

[ctx: shortcut window]
en: Go forward 10 minutes
it: Va 10 minuti in avanti

[ctx: shortcut window]
en: Skip to…
it: Salta a…

[ctx: shortcut window]
en: DVD menu navigation
it: Menù di navigazione del DVD

[ctx: shortcut window]
en: Navigate up
it: Naviga su

[ctx: shortcut window]
en: Navigate down
it: Naviga giù

[ctx: shortcut window]
en: Navigate left
it: Naviga a sinistra

[ctx: shortcut window]
en: Navigate right
it: Naviga a destra

[ctx: shortcut window]
en: Subtitles
it: Sottotitoli

[ctx: shortcut window]
en: Select next subtitle
it: Seleziona il sottotitolo successivo

[ctx: shortcut window]
en: Toggle subtitles
it: Attiva/Disattiva i sottotitoli

en: Prefere_nces
it: Preferen_ze

en: _Keyboard Shortcuts
it: Scorciatoie da _tastiera

en: _Help
it: A_iuto

en: Add _Local Video…
it: Aggiungi video _locale…

en: Add _Web Video…
it: Aggiungi video _web…

en: _Aspect Ratio
it: Rapporto d'_aspetto

[ctx: Aspect ratio]
note: Translators: an entry in the 'Aspect Ratio' menu, used to choose the displayed aspect ratio of a video
en: Auto
it: Automatico

[ctx: Aspect ratio]
note: Translators: an entry in the 'Aspect Ratio' menu, used to choose the displayed aspect ratio of a video
en: Square
it: Quadrato

[ctx: Aspect ratio]
note: Translators: an entry in the 'Aspect Ratio' menu, used to choose the displayed aspect ratio of a video
en: 4∶3 (TV)
it: 4:3 (TV)

[ctx: Aspect ratio]
note: Translators: an entry in the 'Aspect Ratio' menu, used to choose the displayed aspect ratio of a video
en: 16∶9 (Widescreen)
it: 16:9 (Widescreen)

[ctx: Aspect ratio]
note: Translators: an entry in the 'Aspect Ratio' menu, used to choose the displayed aspect ratio of a video
en: 2.11∶1 (DVB)
it: 2.11:1 (DVB)

en: Switch An_gles
it: Cambia an_golazioni

en: _Eject
it: E_spelli

en: Languages
it: Lingue

en: Subtitles
it: Sottotitoli

en: _Select Text Subtitles…
it: _Seleziona testo sottotitoli…

en: _Repeat
it: _Ripeti

en: _DVD Menu
it: Menù _DVD

en: _Title Menu
it: Menù _titoli

en: A_udio Menu
it: Menù a_udio

en: _Angle Menu
it: Menù _angolazioni

en: _Chapter Menu
it: Menù _capitoli

en: Speed
it: Velocità

en: Add Web Video
it: Aggiungi video web

en: Enter the _address of the file you would like to open:
it: Inserire l'_indirizzo del file da aprire:

en: _Cancel
it: _Annulla

en: _Add
it: _Aggiungi

en: Password requested for RTSP server
it: Richiesta la password per il server RTSP

en: The source seems encrypted and can’t be read. Are you trying to play an encrypted DVD without libdvdcss?
it: La fonte sembra criptata e non può essere letta. Si sta provando a riprodurre un DVD criptato senza libdvdcss?

en: The server you are trying to connect to is not known.
it: Il server a cui si sta tentando di connettersi non è conosciuto.

en: The connection to this server was refused.
it: La connessione a questo server è stata rifiutata.

en: The specified movie could not be found.
it: Impossibile trovare il filmato specificato.

en: The server refused access to this file or stream.
it: Il server ha rifiutato l'accesso a questo file o flusso.

en: Authentication is required to access this file or stream.
it: È richiesta l'autenticazione per accedere a questo file o flusso.

en: SSL/TLS support is missing. Check your installation.
it: Non è disponibile il supporto a SSL/TLS. Verificare l'installazione.

en: You are not allowed to open this file.
it: Non è consentito aprire questo file.

en: This location is not a valid one.
it: Questa posizione non è valida.

en: The movie could not be read.
it: Impossibile leggere il filmato.

en: This file is encrypted and cannot be played back.
it: Questo file è criptato e non può essere riprodotto.

en: The file you tried to play is an empty file.
it: Il file che si sta provando a riprodurre è vuoto.

note: should be exactly one missing thing (source or converter)
en: The playback of this movie requires a %s plugin which is not installed. | The playback of this movie requires the following plugins which are not installed:
    
    %s
it[0]: La riproduzione di questo filmato richiede un plugin %s che non è installato.
it[1]: La riproduzione di questo filmato richiede i seguenti plugin che non sono installati:
    
    %s

en: This stream cannot be played. It’s possible that a firewall is blocking it.
it: Questo flusso non può essere riprodotto. È possibile che un firewall lo stia bloccando.

en: An audio or video stream is not handled due to missing codecs. You might need to install additional plugins to be able to play some types of movies
it: Un flusso audio o video non è gestito per mancanza di codec. Potrebbe essere necessario installare ulteriori plugin per poter riprodurre alcuni tipi di filmati

en: This file cannot be played over the network. Try downloading it locally first.
it: Impossibile riprodurre questo file tramite la rete. Provare prima a scaricarlo localmente.

en: Media contains no supported video streams.
it: Il file multimediale non contiene alcun flusso video supportato.

en: Some necessary plug-ins are missing. Make sure that the program is correctly installed.
it: Mancano alcuni plugin necessari. Assicurarsi che il programma sia correttamente installato.

en: Unable to play the file
it: Impossibile riprodurre il file

en: %s is required to play the file, but is not installed. | %s are required to play the file, but are not installed.
it[0]: %s è richiesto per riprodurre il file, ma non è installato.
it[1]: %s sono richiesti per riprodurre il file, ma non sono installati.

note: TRANSLATORS: this is a button to launch a codec installer. * %s will be replaced with the software installer's name, e.g. * 'Software' in case of gnome-software.
en: _Find in %s
it: _Trovato in %s

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: Select None
it: Nessuna selezione

en: Could not initialize the thread-safe libraries.
it: Impossibile inizializzare le librerie thread-safe.

en: Verify your system installation. Totem will now exit.
it: Verificare l'installazione del sistema. Totem verrà chiuso.

en: Videos Preview
it: Anteprima video

en: Filename
it: Nome file

en: Resolution
it: Risoluzione

en: Duration
it: Durata

en: Season %d Episode %d
it: Stagione %d episodio %d

note: translators: The first item is the show name, for example: * Boardwalk Empire (Season 1 Episode 1)
en: %s (Season %d Episode %d)
it: %s (stagione %d episodio %d)

en: Browse Error
it: Errore durante l'esplorazione

en: Search Error
it: Errore durante la ricerca

en: Local
it: Locale

en: Channels
it: Canali

en: Couldn’t load the “%s” interface. %s
it: Impossibile caricare l'interfaccia «%s». %s

en: The file does not exist.
it: Il file non esiste.

en: Make sure that Totem is properly installed.
it: Assicurarsi che Totem sia correttamente installato.

en: Click on items to select them
it: Fare clic sugli elementi per selezionarli

en: %d selected | %d selected
it[0]: %d selezionato
it[1]: %d selezionati

en: Results for “%s”
it: Risultati di «%s»

en: Back
it: Indietro

en: Select
it: Seleziona

en: Cancel
it: Annulla

en: Search
it: Ricerca

en: Audio Track
it: Traccia audio

en: Subtitle
it: Sottotitolo

[ctx: Language]
note: Translators: an entry in the "Languages" menu, used to choose the audio language of a DVD
en: Auto
it: Automatico

note: Translators: an entry in the "Subtitles" menu, used to choose the subtitle language of a DVD
en: None
it: Nessuno

en: Pause
it: Pausa

en: Play
it: Riproduci

en: Totem could not play “%s”.
it: Impossibile riprodurre il file «%s».

en: Totem could not display the help contents.
it: Impossibile visualizzare il sommario della guida.

en: An error occurred
it: Si è verificato un errore

en: Previous Chapter/Movie
it: Capitolo/Filmato precedente

en: Play / Pause
it: Riproduci / Pausa

en: Next Chapter/Movie
it: Capitolo/Filmato successivo

en: Totem could not startup.
it: Impossibile avviare Totem.

en: No reason.
it: Motivo sconosciuto.

en: Play/Pause
it: Riproduce/Mette in pausa

en: Next
it: Successivo

en: Previous
it: Precedente

en: Seek Forwards
it: Scorre avanti

en: Seek Backwards
it: Scorre indietro

en: Volume Up
it: Alza il volume

en: Volume Down
it: Abbassa il volume

en: Mute sound
it: Silenzia l'audio

en: Toggle Fullscreen
it: Commuta schermo intero

en: Quit
it: Esce

en: Enqueue
it: Accoda

en: Replace
it: Sostituisce

en: Seek
it: Salta a

en: Show version information and exit
it: Mostra informazioni di versione ed esce

en: Movies to play
it: Filmati da riprodurre

en: Can’t enqueue and replace at the same time
it: Non è possibile accodare e rimpiazzare nello stesso momento

note: This is "Title 3", where title is a DVD title * Note: NOT a DVD chapter
en: Title %d
it: Titolo %d

en: The playlist “%s” could not be parsed. It might be damaged.
it: Impossibile analizzare la scaletta «%s». Potrebbe essere danneggiata.

en: Configure Plugins
it: Configura i plugin

en: _Close
it: _Chiudi

en: Add to Favourites
it: Aggiungi ai preferiti

[ctx: button]
en: Play
it: Riproduci

en: Shuffle
it: Mischia

en: Delete
it: Elimina

en: Current Locale
it: Localizzazione attuale

en: Arabic
it: Arabo

en: Armenian
it: Armeno

en: Baltic
it: Baltico

en: Celtic
it: Celtico

en: Central European
it: Europeo centrale

en: Chinese Simplified
it: Cinese semplificato

en: Chinese Traditional
it: Cinese tradizionale

en: Croatian
it: Croato

en: Cyrillic
it: Cirillico

en: Cyrillic/Russian
it: Cirillico/Russo

en: Cyrillic/Ukrainian
it: Cirillico/Ucraino

en: Georgian
it: Georgiano

en: Greek
it: Greco

en: Hebrew
it: Ebraico

en: Hebrew Visual
it: Ebraico visuale

en: Hindi
it: Indi

en: Icelandic
it: Islandese

en: Japanese
it: Giapponese

en: Korean
it: Coreano

en: Nordic
it: Nordico

en: Persian
it: Persiano

en: Romanian
it: Rumeno

en: South European
it: Sud europeo

en: Thai
it: Tailandese

en: Turkish
it: Turco

en: Western
it: Occidentale

en: Vietnamese
it: Vietnamita

en: All files
it: Tutti i file

en: Video files
it: File video

en: Subtitle files
it: File per i sottotitoli

en: Select Text Subtitles
it: Seleziona testo dei sottotitoli

en: _Open
it: _Apri

en: Add Videos
it: Aggiungi video

en: Apple Trailers
it: Trailer Apple

en: Sets the user agent for the Apple Trailers site
it: Imposta lo user agent per il sito dei trailer Apple

en: Autoload Subtitles
it: Caricamento automatico sottotitoli

en: Autoloads text subtitles
it: Carica automaticamente i sottotitoli

en: Instant Messenger Status
it: Stato per la messaggistica istantanea

en: Set your Instant Messenger status to away when a movie is playing
it: Impostare lo stato del programma per i messaggi istantanei come "assente" durante la riproduzione di un filmato

en: MPRIS D-Bus Interface
it: Interfaccia D-Bus MPRIS

en: Send notifications of currently-playing videos and allow remote control using MPRIS.
it: Invia notifiche del video attualmente in riproduzione e permette il controllo remoto usando MPRIS.

en: Open directory
it: Apri directory

en: Open the directory of the currently playing movie
it: Apre la directory del filmato attualmente in riproduzione

en: Open Containing Folder
it: Apri cartella contenitrice

en: Subtitle Downloader
it: Scaricatore sottotitoli

en: Look for subtitles for the currently playing movie
it: Cerca dei sottotitoli per il filmato in riproduzione

en: Brazilian Portuguese
it: Brasiliano portoghese

en: Searching for subtitles…
it: Ricerca sottotitoli…

en: Downloading the subtitles…
it: Scaricamento sottotitoli…

en: Could not contact the OpenSubtitles website
it: Impossibile contattare il sito web di OpenSubtitles

en: Could not contact the OpenSubtitles website.
it: Impossibile contattare il sito web di OpenSubtitles.

en: No results found.
it: Nessun risultato trovato.

note: translators comment: This is the file-type of the subtitle file detected
en: Format
it: Formato

note: translators comment: This is a rating of the quality of the subtitle
en: Rating
it: Giudizio

note: pylint: disable=no-member
en: _Download Movie Subtitles…
it: _Scarica sottotitoli del filmato…

en: Searching subtitles…
it: Ricerca sottotitoli…

en: Download Movie Subtitles
it: Scarica sottotitoli del filmato

en: Subtitle _language:
it: _Lingua sottotitoli:

en: _Play with Subtitle
it: _Riproduci con sottotitoli

en: Subtitle language
it: Lingua sottotitoli

en: The language to search for subtitles for movies in.
it: La lingua da cercare per i sottotitoli del filmato.

en: Movie Properties
it: Proprietà filmato

en: Adds movie properties menu item
it: Aggiunge l'elemento menù proprietà del filmato

[ctx: Stream bit rate]
en: N/A
it: N/D

[ctx: Sample rate]
en: N/A
it: N/D

en: Properties
it: Proprietà

en: _Properties
it: Pr_oprietà

en: Title:
it: Titolo:

en: Artist:
it: Artista:

en: Duration:
it: Durata:

en: Year:
it: Anno:

en: Comment:
it: Commento:

en: Container:
it: Contenitore:

en: Dimensions:
it: Dimensioni:

en: Codec:
it: Codificatore:

en: Sample rate:
it: Campionatura:

en: Channels:
it: Canali:

[ctx: Title]
note: Title
en: Unknown
it: Sconosciuto

[ctx: Artist]
note: Artist
en: Unknown
it: Sconosciuto

[ctx: Album]
note: Album
en: Unknown
it: Sconosciuto

[ctx: Year]
note: Year
en: Unknown
it: Sconosciuto

[ctx: Media container]
note: Container
en: Unknown
it: Sconosciuto

[ctx: Dimensions]
note: Dimensions
en: N/A
it: N/D

[ctx: Video codec]
note: Video Codec
en: N/A
it: N/D

[ctx: Video bit rate]
en: N/A
it: N/D

[ctx: Frame rate]
en: N/A
it: N/D

[ctx: Audio bit rate]
en: N/A
it: N/D

[ctx: Audio codec]
note: Audio Codec
en: N/A
it: N/D

note: Channels
en: 0 Channels
it: 0 canali

en: %d hour | %d hours
it[0]: %d ora
it[1]: %d ore

en: %d minute | %d minutes
it[0]: %d minuto
it[1]: %d minuti

en: %d second | %d seconds
it[0]: %d secondo
it[1]: %d secondi

note: 0 seconds
en: 0 seconds
it: 0 secondi

en: %0.3f frame per second | %0.3f frames per second
it[0]: %0.3f fotogramma al secondo
it[1]: %0.3f fotogrammi al secondo

en: %0.2f frame per second | %0.2f frames per second
it[0]: %0.2f frame al secondo
it[1]: %0.2f frame al secondo

en: rpdb2 password
it: Password rpdb2

en: A password to protect the rpdb2 server for debugging Totem from unauthorized remote access. If this is empty, a default of “totem” will be used.
it: Una password per proteggere il server rpdb2 per il debug dell'applicazione da accessi remoti non autorizzati. Se lasciata vuota, verrà usata "totem" come predefinita.

en: Python Console
it: Console Python

en: Interactive Python console
it: Console interattiva di Python

note: pylint: disable=no-member
en: _Python Console
it: Console _Python

note: pylint: disable=no-member
en: Python Debugger
it: Debugger Python

note: pylint: disable=E1101
en: You can access the Totem.Object through “totem_object” :\n%s
it: È possibile accedere a Totem.Object tramite «totem_object» :\n%s

en: Totem Python Console
it: Console Python di Totem

note: pylint: disable=W0613
en: After you press OK, Totem will wait until you connect to it with winpdb or rpdb2. If you have not set a debugger password in DConf, it will use the default password (“totem”).
it: Dopo aver premuto OK, l'applicazione attenderà di connettersi con winpdb oppure rpdb2. Se non è stata impostata una password per il debugger in DConf, verrà usata quella predefinita («totem»).

en: Recent files
it: File recenti

en: Adds files that have been played to recent files
it: Aggiunge i file che sono stati riprodotti a quelli recenti

en: Rotation Plugin
it: Plugin di rotazione

en: Allows videos to be rotated if they are in the wrong orientation
it: Consente al video di essere ruotato se ha un orientamento errato

en: _Rotate ↷
it: _Ruota ↷

en: Rotate ↶
it: Ruota ↶

en: Save Copy
it: Salva copia

en: Save a copy of the currently playing movie
it: Salva una copra del filmato attualmente in riproduzione

en: The video could not be made available offline.
it: Impossibile rendere disponibile il video fuori rete.

note: translators: “Files” refers to nautilus' name
en: “Files” is not available.
it: «File» non è disponibile.

note: translators: Movie is the default saved movie filename, * without the suffix
en: Movie
it: Filmato

en: Make Available Offline
it: Rendi disponibile fuori rete

en: Screen Saver
it: Salvaschermo

en: Deactivates the screen saver when a movie is playing
it: Disattiva il salvaschermo quando è in riproduzione un filmato

en: Playing a movie
it: Riproduzione in corso di un filmato

en: Screenshot width (in pixels):
it: Larghezza schermata (in pixel):

en: Calculate the number of screenshots
it: Calcola il numero di schermate

en: Number of screenshots:
it: Numero di schermate:

note: translators: this is the name of the file that gets made up * with the screenshot if the entire screen is taken
en: Screenshot from %s.png
it: Schermata da %s.png

note: translators: this is the name of the file that gets * made up with the screenshot if the entire screen is * taken
en: Screenshot from %s - %d.png
it: Schermata da %s - %d.png

en: Screenshot
it: Schermata

en: Allows screenshots and galleries to be taken of videos
it: Consente di acquisire schermate e gallerie dai video

en: Save Gallery
it: Salva galleria

en: _Save
it: _Salva

note: Translators: The first argument is the movie title. The second * argument is a number which is used to prevent overwriting files. * Just translate "Gallery", and not the ".jpg". Example: * "Galerie-%s-%d.jpg".
en: Gallery-%s-%d.jpg
it: Galleria-%s-%d.jpg

note: Set up the window
en: Creating Gallery…
it: Creazione galleria…

note: Set the progress label
en: Saving gallery as “%s”
it: Salvataggio galleria come «%s»

en: Totem could not get a screenshot of the video.
it: Impossibile catturare una schermata dal filmato.

en: This is not supposed to happen; please file a bug report.
it: Si è verificata una condizione non prevista; segnalare un bug.

en: Take _Screenshot
it: Cattura _schermata

en: Create Screenshot _Gallery…
it: Crea _galleria schermate…

en: Skip To
it: Salta a

en: Provides the “Skip to” dialog
it: Fornisce il dialogo «Salta a»

en: _Skip to:
it: _Salta a:

note: Update the "seconds" label so that it always has the correct singular/plural form Translators: label for the seconds selector in the "Skip to" dialogue
en: second | seconds
it[0]: secondo
it[1]: secondi

en: _Skip To
it: _Salta a

en: _Skip To…
it: _Salta a…

[ctx: playback rate]
en: Normal
it: Normale

en: Speed: %s
it: Velocità: %s

en: Variable Rate
it: Velocità variabile

en: Provides the variable rate menu item
it: Fornisce la voce del menù velocità variabile

en: Sets the user agent for the Vimeo site
it: Imposta lo user agent per il sito di Vimeo
