totem-3.6 - en to ky translation catalogue (180 entries)

en: Stopped
ky: Токтотулган

en: Paused
ky: Паузаланды

en: Playing
ky: Ойнотуу

en: Playing a movie
ky: Фильмди ойнотуу

en: No URI to play
ky: Ойнотуу үчүн URI жок

en: Totem Movie Player
ky: Totem видеоойноткучу

note: translators: this is: * Open With ApplicationName * as in nautilus' right-click menu
en: _Open with "%s"
ky: «%s» менен _ачуу

en: An error occurred
ky: Ката чыкты

en: No playlist or playlist empty
ky: Ойнотуу тизмеси жок же ал бош

en: Movie browser plugin
ky: Фильмдин браузер плагини

en: Leave Fullscreen
ky: Толук экран режиминен чыгуу

en: Time:
ky: Убакыт:

en: Repeat mode
ky: Кайталоо режими

en: Shuffle mode
ky: Иретсиз түрдө

en: Subtitle font
ky: Субтитр шрифти

en: Subtitle encoding
ky: Субтитр кодировкасы

en: _Remove
ky: _Өчүрүү

en: Add...
ky: Кошуу…

en: Remove
ky: Өчүрүү

en: Stereo
ky: Стерео

en: 4-channel
ky: 4-каналдуу

en: 4.1-channel
ky: 4.1-каналдуу

en: 5.0-channel
ky: 5.0-каналдуу

en: 5.1-channel
ky: 5.1-каналдуу

en: Totem Preferences
ky: Totem параметрлери

en: _Font:
ky: _Шрифт:

en: _Encoding:
ky: _Кодировка:

en: General
ky: Жалпы

en: Video
ky: Видео

en: Video or Audio
ky: Видео же аудио

en: Visual Effects
ky: Көрүнөө эффекттер

en: Color Balance
ky: Түс балансы

en: _Brightness:
ky: Ачык _түстүүлүк:

en: Co_ntrast:
ky: _Карама каршылык:

en: Sat_uration:
ky: Ка_ныккандык:

en: _Hue:
ky: Тү_с:

en: Audio
ky: Аудио

en: Title:
ky: Ат:

en: Artist:
ky: Аткаруучу:

en: Duration:
ky: Узундук:

en: Year:
ky: Жыл:

en: Album:
ky: Альбом:

en: Comment:
ky: Комментарий:

en: Container:
ky: Контейнер:

en: Dimensions:
ky: Өлчөм:

en: Codec:
ky: Кодек:

en: Framerate:
ky: Кадр жыштыгы:

en: Bitrate:
ky: Агым ылдамдыгы:

en: Sample rate:
ky: Дискретизация жыштыгы:

en: Channels:
ky: Каналдар:

note: Title
en: Videos
ky: Видео

en: _Open
ky: _Ачуу

en: _Fullscreen
ky: _Толук экран

en: Prefere_nces
ky: _Параметрлер

en: _Quit
ky: _Чыгуу

en: _Movie
ky: _Фильм

en: _Eject
ky: _Чыгаруу

en: _Properties
ky: _Өзгөчөлүктөр

en: Play / P_ause
ky: Ойнотуу / П_ауза

en: _Edit
ky: _Оңдоо

en: _Clear Playlist
ky: Ойнотуу тизме_син тазалоо

en: Clear the playlist
ky: Ойнотуу тизмесин тазалоо

en: Plugins...
ky: Плагиндер…

en: _View
ky: _Көрүнүш

en: Fit Window to Movie
ky: Терезе өлчөмү

en: _Resize 1:2
ky: _Масштаб 1:2

en: Resize _1:1
ky: Масштаб _1:1

en: Resize _2:1
ky: Масштаб _2:1

en: _Go
ky: _Өтүш

en: _DVD Menu
ky: _DVD менюсу

en: _Title Menu
ky: _Эпизод менюсу

en: A_udio Menu
ky: А_удио менюсу

en: _Sound
ky: _Үн

en: _Help
ky: _Жардам

en: _Contents
ky: _Мазмун

en: _About
ky: _Бул жөнүндө

[ctx: Aspect ratio]
en: Auto
ky: Авто

en: Square
ky: Чарчы

en: 4:3 (TV)
ky: 4:3 (ТВ)

en: 16:9 (Widescreen)
ky: 16:9 (жазы экран)

en: S_ubtitles
ky: С_убтитрлар

en: _Languages
ky: _Тилдер

en: Zoom In
ky: Чоңойтуу

en: Zoom in
ky: Чоңойтуу

en: Surround
ky: Көлөмдүү

en: Mono
ky: Моно

en: All Files
ky: Бүт файлдар

en: File Format
ky: Файл форматы

en: Extension(s)
ky: Кеңейтме(лер)

en: FILE
ky: ФАЙЛ

en: ID
ky: ИДЕНТИФИКАТОР

note: Title Artist Album Year Container
en: Unknown
ky: Белгисиз

[ctx: Dimensions]
note: Dimensions
en: N/A
ky: Ж

[ctx: Video codec]
note: Video Codec
en: N/A
ky: Ж

[ctx: Video bit rate]
en: N/A
ky: Ж

[ctx: Frame rate]
en: N/A
ky: Ж

[ctx: Audio bit rate]
en: N/A
ky: Ж

[ctx: Audio codec]
note: Audio Codec
en: N/A
ky: Ж

note: Sample rate
en: 0 Hz
ky: 0 Гц

note: Channels
en: 0 Channels
ky: 0 канал

en: %d hour | %d hours
ky[0]: %d саат

en: %d minute | %d minutes
ky[0]: %d мүнөт

en: %d second | %d seconds
ky[0]: %d секунда

note: 0 seconds
en: 0 seconds
ky: 0 секунда

en: Unknown video
ky: Белгисиз видео

en: Cancel
ky: Айнуу

en: No File
ky: Файл жок

note: Translators: an entry in the "Languages" menu, used to choose the audio language of a DVD
en: None
ky: Жок

[ctx: Language]
note: Translators: an entry in the "Languages" menu, used to choose the audio language of a DVD
en: Auto
ky: Авто

en: Pause
ky: Пауза

en: Play
ky: Ойнотуу

en: Play / Pause
ky: Ойнотуу / Пауза

note: Translators: this is the accessibility text for the fullscreen button in the controls box in Totem's main window.
en: Fullscreen
ky: Толук экран

en: Open Location...
ky: Дарек ачуу…

en: Next
ky: Кийинки

en: Previous
ky: Абалкы

en: Volume Up
ky: Катуулукту чоңойтуу

en: Volume Down
ky: Катуулукту кичирейтүү

en: Mute sound
ky: Үндү басаңдатуу

en: Toggle Fullscreen
ky: Толук экранга которуу

en: Quit
ky: Чыгуу

note: translators: Playlist is the default saved playlist filename, * without the suffix
en: Playlist
ky: Ойнотуу тизмеси

en: Playlist error
ky: Ойнотуу тизмесинин катасы

en: Preferences
ky: Параметрлер

en: Select Subtitle Font
ky: Субтитр шрифтин тандоо

en: Audio/Video
ky: Аудио/Видео

en: N/A
ky: Ж

[ctx: Stream bit rate]
en: N/A
ky: Ж

[ctx: Sample rate]
en: N/A
ky: Ж

[ctx: Number of audio channels]
en: N/A
ky: Ж

en: Buffering
ky: Буферизация

en: Current Locale
ky: Кезектеги локаль

en: Arabic
ky: Араб

en: Armenian
ky: Армян

en: Celtic
ky: Кельт

en: Cyrillic
ky: Кириллица

en: Greek
ky: Грек

en: Hebrew
ky: Иврит

en: Hindi
ky: Хинди

en: Japanese
ky: Жапон

en: Korean
ky: Корей

en: Thai
ky: Тай

en: Turkish
ky: Түрк

en: Unicode
ky: Юникод

en: Western
ky: Батыштык

en: Vietnamese
ky: Вьетнам

en: All files
ky: Бүт файлдар

en: Supported files
ky: Колдолгон файлдар

en: Audio files
ky: Аудиофайлдар

en: Video files
ky: Видеофайлдар

en: Subtitle files
ky: Субтитр файлдары

en: Filename
ky: Файл

en: Resolution
ky: Чечим

en: Duration
ky: Узундук

note: Translators: save changes to the chapter list of the current movie before closing Totem.
en: Save
ky: Сактоо

en: Add to Playlist
ky: Ойнотуу тизмесине кошуу

en: Copy Location
ky: Даректи копиялоо

en: Browse
ky: Сереп

en: Search
ky: Издөө

en: Browse Error
ky: Сереп катасы

en: Search Error
ky: Издөө катасы

en: Subtitles
ky: Субтитрлар

note: translators comment: This is the file-type of the subtitle file detected
en: Format
ky: Формат

note: translators comment: This is a rating of the quality of the subtitle
en: Rating
ky: Баа

en: Subtitle language
ky: Субтитр тили

en: Properties
ky: Өзгөчөлүктөр

en: Recent files
ky: Жакындагы файлдар

en: Save Copy
ky: Копияны сактоо

en: Save a Copy...
ky: Копияны сактоо…

en: Save a Copy
ky: Копияны сактоо

note: translators: Movie is the default saved movie filename, * without the suffix
en: Movie
ky: Фильм

en: Save Gallery
ky: Кадр сериясын сактоо

note: Set up the window
en: Creating Gallery...
ky: Кадр сериясын жаратуу…

en: Take _Screenshot
ky: _Кадрды сактоо

en: Take a screenshot
ky: Экрандан кадрды сактоо

en: Create Screenshot _Gallery...
ky: _Кадр сериясын жасоо…

en: Skip To
ky: Өтүү

en: _Skip to:
ky: _Өтүү:

note: Update the "seconds" label so that it always has the correct singular/plural form Translators: label for the seconds selector in the "Skip to" dialogue
en: second | seconds
ky[0]: секунда

en: _Skip To...
ky: _Өтүү…
