totem - en to sr translation catalogue (370 entries)

en: Videos
sr: Filmovi

en: Play movies
sr: Puštajte filmove

en: Videos, also known as Totem, is the official movie player of the GNOME desktop environment. It features a searchable list of local videos, and DVDs, as well as local network video shares (using UPnP/DLNA) and video highlights from a number of web sites.
sr: Totem, takođe poznat kao Filmovi, je zvanični puštač filmova za Gnomovo radno okruženje. Odlikuje ga pretraživi spisak mesnih snimaka, i DVD-a, kao i deljenje snimaka na mesnoj mreži (pomoću UPnP/DLNA) i isticanje snimaka sa mnogobrojnih veb stranica.

en: Totem comes with added functionality such as: subtitle downloader, and support for recording DVDs.
sr: Totem dolazi sa dodatim funkcijama kao što je: preuzimanje prevoda, i podrška za snimanje DVD-a.

en: Video thumbnailer for the file manager
sr: Video sličičar za upravnika datoteka

en: Files properties tab
sr: Jezičak svojstava datoteka

en: Video;Movie;Film;Clip;Series;Player;DVD;TV;Disc;
sr: video;snimak;film;epizoda;serije;puštač;dvd;tv;disk;

en: The brightness of the video
sr: Osvetljenje video snimka

en: The contrast of the video
sr: Kontrast video snimka

en: The hue of the video
sr: Nijanse video snimka

en: The saturation of the video
sr: Zasićenje video snimka

en: Repeat mode
sr: Režim ponavljanja

en: Whether to disable deinterlacing for interlaced movies
sr: Da li da isključi rasplitanje videa sa isprepletenim kadrovima

en: Type of audio output to use
sr: Vrsta zvučnog izlaza koji se koristi

en: Network buffering threshold
sr: Prag za mrežno čitanje unapred

en: Amount of data to buffer for network streams before starting to display the stream (in seconds).
sr: Količina podataka koja će biti unapred učitana za mrežne tokove pre početka prikazivanja toka (u sekundama).

en: Subtitle font
sr: Slovni lik za titl

en: Pango font description for subtitle rendering.
sr: Opis Pango slovnog lika za iscrtavanje teksta prevoda.

en: Subtitle encoding
sr: Kodiranje za titl

en: Encoding character set for subtitle.
sr: Skup znakova kodiranja za titl.

en: Default location for the “Open…” dialogs
sr: Podrazumevana putanja za prozorče „Otvori…“

en: Default location for the “Open…” dialogs. Default is the current directory.
sr: Podrazumevana putanja za prozorče „Otvori…“, inače tekuća fascikla.

en: Default location for the “Take Screenshot” dialogs
sr: Podrazumevana putanja za prozorče „Napravi snimak ekrana“

en: Default location for the “Take Screenshot” dialogs. Default is the Pictures directory.
sr: Podrazumevana putanja za prozorče „Napravi snimak ekrana“, u suprotnom podrazumevana fascikla sa slikama.

en: Whether to disable the plugins in the user’s home directory
sr: Da li da isključi priključke u korisnikovom ličnom direktorijumu

en: Whether to disable the keyboard shortcuts
sr: Da li da onemogućim prečice sa tastature

en: Whether to autoload text subtitle files when a movie is loaded
sr: Da li sam da učita tekstualne datoteke sa titlom pri učitavanju filma

en: Whether to autoload external chapter files when a movie is loaded
sr: Da li sam da učita spoljne datoteke sa poglavljima pri učitavanju filma

en: Active plugins list
sr: Spisak aktivnih priključaka

en: A list of the names of the plugins which are currently active (loaded and running).
sr: Spisak naziva priključaka koji su trenutno aktivni (učitani i pokrenuti).

en: Directories to show
sr: Direktorijumi za pokazivanje

en: Directories to show in the browse interface, none by default
sr: Direktorijumi za pokazivanje u sučelju razgledanja, ništa po osnovi

en: 4-channel
sr: 4-kanala

en: 4.1-channel
sr: 4.1-kanala

en: 5.0-channel
sr: 5.0-kanala

en: 5.1-channel
sr: 5.1-kanala

en: AC3 Passthrough
sr: AC3 propuštanje

en: Preferences
sr: Postavke

en: External Subtitles
sr: Spoljni prevodi

en: _Load subtitle files when movie is loaded
sr: Učitaj _titlove pri učitavanju filma

en: _Font:
sr: _Slovni lik:

en: _Encoding:
sr: _Kodiranje:

en: External Chapters
sr: Spoljna poglavlja

en: Load _chapter files when movie is loaded
sr: Učitaj _poglavlja pri učitavanju filma

en: Plugins
sr: Priključci

en: Plugins…
sr: Priključci…

en: General
sr: Opšte

en: Disable _deinterlacing of interlaced videos
sr: Isključi _rasplitanje prepletenog videa

en: Color Balance
sr: Ravnoteža boja

en: _Brightness:
sr: _Osvetljenost:

en: Co_ntrast:
sr: _Kontrast:

en: Sat_uration:
sr: _Zasićenje:

en: _Hue:
sr: _Nijansa:

en: Reset to _Defaults
sr: Vrati na _osnovno

en: Display
sr: Prikaz

en: Audio Output
sr: Zvučni izlaz

en: _Audio output type:
sr: Vrsta _zvučnog izlaza:

en: Audio
sr: Zvuk

en: Title:
sr: Naslov:

en: Artist:
sr: Izvođač:

en: Duration:
sr: Trajanje:

en: Year:
sr: Godina:

en: Comment:
sr: Napomena:

en: Container:
sr: Sadržalac:

en: Dimensions:
sr: Dimenzije:

en: Codec:
sr: Kodek:

en: Framerate:
sr: Protok kadrova:

en: Bitrate:
sr: Protok bita:

en: Sample rate:
sr: Protok uzorka:

en: Channels:
sr: Kanala:

[ctx: shortcut window]
en: General
sr: Opšte

[ctx: shortcut window]
en: Properties
sr: Svojstva

[ctx: shortcut window]
en: Make Available Offline
sr: Učinite dostupnim van mreže

[ctx: shortcut window]
en: Take Screenshot
sr: Snimi ekran

[ctx: shortcut window]
en: Quit
sr: Zatvara program

[ctx: shortcut window]
en: Volume
sr: Jačina zvuka

[ctx: shortcut window]
en: Increase volume
sr: Pojačava jačinu zvuka

[ctx: shortcut window]
en: Decrease volume
sr: Smanjuje jačinu zvuka

[ctx: shortcut window]
en: View
sr: Pregled

[ctx: shortcut window]
en: Toggle fullscreen
sr: Okida režim preko celog ekrana

[ctx: shortcut window]
en: Exit fullscreen
sr: Napušta ceo ekran

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
sr: Uvećava

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
sr: Umanjuje

[ctx: shortcut window]
en: Rotate ↷
sr: Okreni na desno

[ctx: shortcut window]
en: Rotate ↶
sr: Okreni na levo

[ctx: shortcut window]
en: Playback
sr: Pušta

[ctx: shortcut window]
en: Play/Pause
sr: Pušta/pauzira

[ctx: shortcut window]
en: Previous video or chapter
sr: Prethodno poglavlje ili film

[ctx: shortcut window]
en: Next video or chapter
sr: Sledeće poglavlje ili film

[ctx: shortcut window]
en: Skip
sr: Premotava na

[ctx: shortcut window]
en: Go back 15 seconds
sr: Vraća nazad za 15 sekunde

[ctx: shortcut window]
en: Go forward 60 seconds
sr: Ide napred za 60 sekunde

[ctx: shortcut window]
en: Go back 5 seconds
sr: Vraća nazad za 5 sekunde

[ctx: shortcut window]
en: Go forward 15 seconds
sr: Ide napred za 15 sekunde

[ctx: shortcut window]
en: Go back 3 minutes
sr: Vraća nazad za 3 minuta

[ctx: shortcut window]
en: Go forward 10 minutes
sr: Ide napred za 10 minuta

[ctx: shortcut window]
en: Skip to…
sr: Premotava na…

[ctx: shortcut window]
en: DVD menu navigation
sr: Kretanje kroz izbornik DVD-a

[ctx: shortcut window]
en: Navigate up
sr: Ide gore

[ctx: shortcut window]
en: Navigate down
sr: Ide dole

[ctx: shortcut window]
en: Navigate left
sr: Ide levo

[ctx: shortcut window]
en: Navigate right
sr: Ide desno

en: Prefere_nces
sr: _Postavke

en: _Keyboard Shortcuts
sr: Prečice sa _tastature

en: _Help
sr: Po_moć

en: _Quit
sr: _Izađi

en: Add _Local Video…
sr: Dodaj _mesni snimak…

en: Add _Web Video…
sr: Dodaj _veb snimak…

en: _Aspect Ratio
sr: _Odnos širine i visine

[ctx: Aspect ratio]
en: Auto
sr: Sam prilagodi

[ctx: Aspect ratio]
en: Square
sr: Kvadrat

[ctx: Aspect ratio]
en: 16∶9 (Widescreen)
sr: 16:9 (široki ekran)

[ctx: Aspect ratio]
en: 2.11∶1 (DVB)
sr: 2.11:1 (DVB)

en: Zoom In
sr: Uvećaj

en: Switch An_gles
sr: Promeni _ugao gledanja

en: _Languages
sr: _Jezici

en: S_ubtitles
sr: _Prevodi

en: _Select Text Subtitles…
sr: _Izaberi tekstualni titl…

en: _Eject
sr: _Izbaci

en: _Repeat
sr: _Ponovi

en: _DVD Menu
sr: _DVD izbornik

en: _Title Menu
sr: Izbornik _naslova

en: A_udio Menu
sr: Izbornik _zvuka

en: _Angle Menu
sr: Izbornik _uglova

en: _Chapter Menu
sr: Izbornik _poglavlja

en: Speed
sr: Brzina

en: Enter the _address of the file you would like to open:
sr: Unesite _adresu datoteke koju želite da otvorite:

en: Password requested for RTSP server
sr: Zahtevana je lozinka za RTSP server

en: Audio Track #%d
sr: Zvučna numera #%d

en: Subtitle #%d
sr: Prevod #%d

en: The server you are trying to connect to is not known.
sr: Nije poznat server na koji pokušavate da se povežete.

en: The connection to this server was refused.
sr: Veza sa ovim serverom je odbijena.

en: The specified movie could not be found.
sr: Ne mogu da nađem navedeni film.

en: The server refused access to this file or stream.
sr: Server je odbio pristup ovoj datoteci ili toku.

en: Authentication is required to access this file or stream.
sr: Potrebno je potvrđivanje identiteta za pristup ovoj datoteci ili toku.

en: You are not allowed to open this file.
sr: Vama nije dozvoljeno da otvorite ovu datoteku.

en: This location is not a valid one.
sr: Ova putanja nije ispravna.

en: The movie could not be read.
sr: Film ne može biti pročitan.

note: should be exactly one missing thing (source or converter)
en: The playback of this movie requires a %s plugin which is not installed. | The playback of this movie requires the following plugins which are not installed:
    
    %s
sr[0]: Puštanje ovog filma zahteva priključak „%s“ koji nije instaliran
sr[1]: Puštanje ovog filma zahteva sledeće priključke koji nisu instalirani:
    
    %s
sr[2]: Puštanje ovog filma zahteva sledeće priključke koji nisu instalirani:
    
    %s
sr[3]: Puštanje ovog filma zahteva sledeći priključak koji nije instaliran:
    
    %s

en: This stream cannot be played. It’s possible that a firewall is blocking it.
sr: Ovaj tok ne može biti pušten. Može biti da ga blokira mrežna barijera.

en: An audio or video stream is not handled due to missing codecs. You might need to install additional plugins to be able to play some types of movies
sr: Ne može biti upravljano zvučnim ili video tokom zato što nedostaju kodeci. Moraćete da instalirate dodatne priključke da biste mogli da puštate neke vrste filmova

en: This file cannot be played over the network. Try downloading it locally first.
sr: Ne mogu da pustim ovu datoteku preko mreže. Pokušajte da je prvo prenesete na disk.

en: Surround
sr: Okruženje

en: Media contains no supported video streams.
sr: Datoteka ne sadrži podržane video tokove.

en: Some necessary plug-ins are missing. Make sure that the program is correctly installed.
sr: Neki neophodni priključci nedostaju. Uverite se da je program ispravno instaliran.

en: Unable to play the file
sr: Ne mogu da pustim datoteku

en: %s is required to play the file, but is not installed. | %s are required to play the file, but are not installed.
sr[0]: „%s“ je potreban za puštanje datoteke, ali nije instaliran.
sr[1]: „%s“ su potrebni za puštanje datoteke, ali nisu instalirani.
sr[2]: „%s“ su potrebni za puštanje datoteke, ali nisu instalirani.
sr[3]: „%s“ je potreban za puštanje datoteke, ali nije instaliran.

note: TRANSLATORS: this is a button to launch a codec installer. * %s will be replaced with the software installer's name, e.g. * 'Software' in case of gnome-software.
en: _Find in %s
sr: _Nađi u „%s“

note: Title Artist Album Year Container
en: Unknown
sr: Nepoznat

[ctx: Dimensions]
note: Dimensions
en: N/A
sr: nedostupno

[ctx: Video codec]
note: Video Codec
en: N/A
sr: nedostupno

[ctx: Video bit rate]
en: N/A
sr: nedostupno

[ctx: Frame rate]
en: N/A
sr: nedostupno

[ctx: Audio bit rate]
en: N/A
sr: nedostupno

[ctx: Audio codec]
note: Audio Codec
en: N/A
sr: nedostupno

note: Channels
en: 0 Channels
sr: 0 kanala

en: %d hour | %d hours
sr[0]: %d sat
sr[1]: %d sata
sr[2]: %d sati
sr[3]: Jedan sat

en: %d minute | %d minutes
sr[0]: %d minut
sr[1]: %d minuta
sr[2]: %d minuta
sr[3]: Jedan minut

en: %d second | %d seconds
sr[0]: %d sekunda
sr[1]: %d sekunde
sr[2]: %d sekundi
sr[3]: Jedna sekunda

note: 0 seconds
en: 0 seconds
sr: 0 sekundi

en: %d frame per second | %d frames per second
sr[0]: %d kadar u sekundi
sr[1]: %d kadra u sekundi
sr[2]: %d kadrova u sekundi
sr[3]: Jedan kadar u sekundi

en: Select All
sr: Izaberi sve

en: Select None
sr: Poništi izbor

en: Audio Preview
sr: Zvučni pregled

en: Could not initialize the thread-safe libraries.
sr: Nisam uspeo da učitam biblioteke za bezbedan rad sa nitima.

en: Verify your system installation. Totem will now exit.
sr: Proverite instalaciju sistema. Totem će se sada ugasiti.

en: Season %d Episode %d
sr: %d. serijal %d. epizoda

note: translators: The first item is the show name, for example: * Boardwalk Empire (Season 1 Episode 1)
en: %s (Season %d Episode %d)
sr: %s (%d. serijal %d. epizoda)

en: Browse Error
sr: Greška u razgledanju

en: Search Error
sr: Greška pretrage

en: Local
sr: Mesno

en: Channels
sr: Broj kanala

en: Couldn’t load the “%s” interface. %s
sr: Ne mogu da učitam „%s“ sučelje. %s

en: The file does not exist.
sr: Datoteka ne postoji.

en: Make sure that Totem is properly installed.
sr: Proverite da li je Totem pravilno instaliran.

en: Click on items to select them
sr: Pritisnite na stavke da ih izaberete

en: %d selected | %d selected
sr[0]: %d izabrana
sr[1]: %d izabrane
sr[2]: %d izabranih
sr[3]: jedna izabrana

en: Results for “%s”
sr: Rezultati za „%s“

en: Back
sr: Nazad

en: Select
sr: Izaberi

en: Cancel
sr: Otkaži

en: Search
sr: Traži

note: Translators: an entry in the "Languages" menu, used to choose the audio language of a DVD
en: None
sr: Ništa

[ctx: Language]
note: Translators: an entry in the "Languages" menu, used to choose the audio language of a DVD
en: Auto
sr: Sam odredi

en: Pause
sr: Pauziraj

en: Play
sr: Pusti

en: Totem could not play “%s”.
sr: Totem ne može da pusti „%s“.

en: Totem could not display the help contents.
sr: Totem ne može da prikaže sadržaj pomoći.

en: An error occurred
sr: Došlo je do greške

en: Previous Chapter/Movie
sr: Prethodno poglavlje/film

en: Play / Pause
sr: Pusti / Pauziraj

en: Next Chapter/Movie
sr: Sledeće poglavlje/film

en: Totem could not startup.
sr: Totem ne može da se pokrene.

en: No reason.
sr: Bez razloga.

en: Add Web Video
sr: Dodajte veb snimak

en: _Cancel
sr: _Otkaži

en: _Add
sr: _Dodaj

en: Play/Pause
sr: Pušta/pauzira

en: Next
sr: Sledeće

en: Previous
sr: Prethodno

en: Seek Forwards
sr: Premotava unapred

en: Seek Backwards
sr: Premotava unazad

en: Volume Up
sr: Pojačava jačinu zvuka

en: Volume Down
sr: Utišava jačinu zvuka

en: Mute sound
sr: Potpuno utišava jačinu zvuka

en: Toggle Fullscreen
sr: Okida režim preko celog ekrana

en: Quit
sr: Zatvara program

en: Enqueue
sr: Zakazuje puštanje

en: Replace
sr: Vrši zamenu

en: Seek
sr: Premotava

en: Movies to play
sr: Filmovi za puštanje

en: Can’t enqueue and replace at the same time
sr: Ne mogu da zakažem i da zamenim u isto vreme

note: This is "Title 3", where title is a DVD title * Note: NOT a DVD chapter
en: Title %d
sr: Naslov %d

en: The playlist “%s” could not be parsed. It might be damaged.
sr: Ne mogu da učitam listu „%s“. Možda je oštećena.

en: Configure Plugins
sr: Podesite priključke

en: _Close
sr: _Zatvori

en: Select Subtitle Font
sr: Izaberite slovni lik za prevode

en: Audio/Video
sr: Zvuk/video

en: N/A
sr: nedostupno

[ctx: Stream bit rate]
en: N/A
sr: nedostupno

en: %d kbps
sr: %d kb/s

[ctx: Sample rate]
en: N/A
sr: nedostupno

[ctx: Number of audio channels]
en: N/A
sr: nedostupno

en: Add to Favourites
sr: Dodajte u omiljene

[ctx: button]
en: Play
sr: Pusti

en: Shuffle
sr: Ispremeštaj

en: Delete
sr: Obriši

en: Current Locale
sr: Tekući lokalitet

en: Arabic
sr: arapski

en: Armenian
sr: jermenski

en: Baltic
sr: baltički

en: Celtic
sr: keltski

en: Central European
sr: centralnoevropski

en: Chinese Simplified
sr: kineski pojednostavljeni

en: Chinese Traditional
sr: kineski tradicionalni

en: Croatian
sr: hrvatski

en: Cyrillic
sr: ćirilični

en: Cyrillic/Russian
sr: ćirilični/ruski

en: Cyrillic/Ukrainian
sr: ćirilični/ukrajinski

en: Georgian
sr: gruzijski

en: Greek
sr: grčki

en: Gujarati
sr: gujarati

en: Gurmukhi
sr: gurmuki

en: Hebrew
sr: jevrejski

en: Hebrew Visual
sr: jevrejski vizuelni

en: Hindi
sr: hindu

en: Icelandic
sr: islandski

en: Japanese
sr: japanski

en: Korean
sr: korejski

en: Nordic
sr: nordijski

en: Persian
sr: persijski

en: Romanian
sr: rumunski

en: South European
sr: južnoevropski

en: Thai
sr: tajlandski

en: Turkish
sr: turski

en: Unicode
sr: unikod

en: Western
sr: zapadni

en: Vietnamese
sr: vijetnamski

note: Seeking to Time / Total Length
en: Seek to %s / %s
sr: Premotaj na %s / %s

en: All files
sr: Sve datoteke

en: Video files
sr: Video datoteke

en: Subtitle files
sr: Datoteke prevoda

en: Select Text Subtitles
sr: Izaberite tekstualni titl

en: _Open
sr: _Otvori

en: Add Videos
sr: Dodaj snimke

en: Filename
sr: Naziv datoteke

en: Resolution
sr: Rezolucija

en: Duration
sr: Trajanje

en: Apple Trailers
sr: Eplovi probni snimci

en: Sets the user agent for the Apple Trailers site
sr: Podešava korisničkog agenta za sajt Eplovih probnih snimaka

en: Autoload Subtitles
sr: Samoučitavanje titlova

en: Autoloads text subtitles
sr: Samoučitavanje tekstualnih titlova

en: Video Disc Recorder
sr: Smimanje video diskova

en: Records (S)VCDs or video DVDs
sr: Snimajte (S)VCD ili video DVD diskove

en: The video disc could not be duplicated.
sr: Ne mogu da umnožim video disk.

en: The movie could not be recorded.
sr: Ne mogu da snimim film.

en: Unable to write a project.
sr: Ne mogu da upišem projekat.

en: _Create Video Disc…
sr: _Napravi video disk…

en: Copy Vide_o DVD…
sr: _Umnoži Video DVD…

en: Copy (S)VCD…
sr: Umnoži (S)VCD…

en: MPRIS D-Bus Interface
sr: Sučelje MPRIS D-sabirnice

en: Send notifications of currently-playing videos and allow remote control using MPRIS.
sr: Dodatak za slanje obaveštenja o trenutno puštenom filmu i korišćenje daljinskog upravljanja upotrebom MPRIS-a.

en: The MediaPlayer2 object does not implement the ‘%s’ interface
sr: Objekat Medija plejera 2 ne koristi „%s“ sučelje

en: The property ‘%s’ is not writeable.
sr: Svojstvo „%s“ se ne može upisati.

en: Unknown property ‘%s’ requested of a MediaPlayer 2 object
sr: Objekat Medija plejera 2 zahteva nepoznato svojstvo „%s“

en: Gromit Annotations
sr: Gromitove zabeleške

en: Presentation helper to make annotations on screen
sr: Pri prezentacijama pomaže praveći zabeleške na ekranu

en: The gromit binary was not found.
sr: Gromitova izvršna datoteka nije nađena.

en: Instant Messenger Status
sr: Stanje programa za trenutne poruke

en: Set your Instant Messenger status to away when a movie is playing
sr: Namestite vaše stanje u programu za trenutne poruke na „odsutan“ kada je pušten film

en: Infrared Remote Control
sr: Infracrveni daljinski upravljač

en: Support infrared remote control
sr: Podržani infracrveni upravljači

en: Couldn’t initialize lirc.
sr: Nisam uspeo da pokrenem lirc.

en: Couldn’t read lirc configuration.
sr: Ne mogu da učitam postavke lirca.

en: Media Player Keys
sr: Prečice zvučnog programa

en: Support additional media player keys
sr: Podrška za dodatne tastere medijskog programa

en: Always On Top
sr: Uvek u prvom planu

en: Keep the main window on top when playing a movie
sr: Drži glavni prozor u prvom planu kada je pušten film

en: Subtitle Downloader
sr: Preuzimač titlova

en: Look for subtitles for the currently playing movie
sr: Potražite titlove za trenutno pušteni film

en: Brazilian Portuguese
sr: Brazilski portugalski

en: Searching for subtitles…
sr: Tražim prevode…

en: Downloading the subtitles…
sr: Preuzimam prevode…

en: Could not contact the OpenSubtitles website
sr: Ne mogu da se povežem sa sajtom Otvorenih titlova

en: Could not contact the OpenSubtitles website.
sr: Ne mogu da se povežem sa sajtom Otvorenih titlova.

en: No results found.
sr: Nisam pronašao rezultate.

en: Subtitles
sr: Titlovi

note: translators comment: This is a rating of the quality of the subtitle
en: Rating
sr: Ocena

en: _Download Movie Subtitles…
sr: _Preuzmi prevode za film…

en: Searching subtitles…
sr: Pretražujem prevode…

en: Download Movie Subtitles
sr: Preuzmite titlove za film

en: Subtitle _language:
sr: Jezik tit_la:

en: _Play with Subtitle
sr: _Pusti sa titlom

en: Subtitle language
sr: Jezik prevoda

en: The language to search for subtitles for movies in.
sr: Jezik za pretraživanje za prevode filmova.

en: Movie Properties
sr: Svojstva filma

en: Adds movie properties menu item
sr: Dodajte stavku izbornika svojstva filma

en: Properties
sr: Svojstva

en: _Properties
sr: _Svojstva

en: rpdb2 password
sr: rpdb2 lozinka

en: A password to protect the rpdb2 server for debugging Totem from unauthorized remote access. If this is empty, a default of “totem” will be used.
sr: Lozinka za zaštitu rpdb2 servera za otklanjanje grešaka Totema od neovlašćenog udaljenog pristupa. Ako je ovo prazno, podrazumevano „totem“ će se koristiti.

en: Python Console
sr: Pitonova konzola

en: Interactive Python console
sr: Međudejstvena Pitonova konzola

en: _Python Console
sr: _Pitonova konzola

en: Python Debugger
sr: Pitonov ispravljač grešaka

note: pylint: disable-msg=E1101
en: You can access the Totem.Object through “totem_object” :\n%s
sr: Možete pristupiti totemovom objektu kroz „totem_object“ :\n%s

en: Totem Python Console
sr: Pitonova konzola za Totem

note: pylint: disable-msg=W0613
en: After you press OK, Totem will wait until you connect to it with winpdb or rpdb2. If you have not set a debugger password in DConf, it will use the default password (“totem”).
sr: Nakon što pritisnete U redu, Totem će sačekati da se povežete na njega preko „winpdb“ ili „rpdb2“. Ukoliko niste izabrali lozinku radi uklanjanja grešaka u Dkonfu, koristite podrazumevanu lozinku (totem).

en: Recent files
sr: Skorašnje datoteke

en: Adds files that have been played to recent files
sr: Dodajte puštane datoteke u skorašnje

en: Rotation Plugin
sr: Priključak zaokretanja

en: Allows videos to be rotated if they are in the wrong orientation
sr: Omogućava okretanje video snimaka ako su pogrešno okrenuti

en: _Rotate ↷
sr: _Okreni na desno

en: Rotate ↶
sr: Okreni na levo

en: Save Copy
sr: Sačuvajte primerak

en: Save a copy of the currently playing movie
sr: Sačuvajte jedan primerak trenutno puštenog filma

note: translators: Movie is the default saved movie filename, * without the suffix
en: Movie
sr: Film

en: Make Available Offline
sr: Učinite dostupnim van mreže

en: Screen Saver
sr: Čuvar ekrana

en: Deactivates the screen saver when a movie is playing
sr: Isključite čuvara ekrana prilikom puštanja filma

en: Playing a movie
sr: Puštam film

en: Screenshot width (in pixels):
sr: Širina snimka ekrana (u pikselima):

en: Calculate the number of screenshots
sr: Izračunajte broj snimaka ekrana

en: Number of screenshots:
sr: Broj snimaka ekrana:

note: translators: this is the name of the file that gets made up * with the screenshot if the entire screen is taken
en: Screenshot from %s.png
sr: Snimak ekrana sa %s.png

note: translators: this is the name of the file that gets * made up with the screenshot if the entire screen is * taken
en: Screenshot from %s - %d.png
sr: Snimak ekrana sa %s — %d.png

en: Screenshot
sr: Snimak ekrana

en: Allows screenshots and galleries to be taken of videos
sr: Omogućava pravljenje snimaka ekrana i zbirki iz videa

en: Save Gallery
sr: Sačuvaj zbirku

en: _Save
sr: _Sačuvaj

note: Translators: The first argument is the movie title. The second * argument is a number which is used to prevent overwriting files. * Just translate "Gallery", and not the ".jpg". Example: * "Galerie-%s-%d.jpg".
en: Gallery-%s-%d.jpg
sr: Zbirka-%s-%d.jpg

note: Set up the window
en: Creating Gallery…
sr: Pravim zbirku…

note: Set the progress label
en: Saving gallery as “%s”
sr: Čuvam zbirku kao „%s“

en: Totem could not get a screenshot of the video.
sr: Totem nije uspeo da napravi snimak ekrana filma.

en: This is not supposed to happen; please file a bug report.
sr: Ovo nije trebalo da se desi; molim prijavite grešku.

en: Take _Screenshot
sr: _Snimi ekran

en: Create Screenshot _Gallery…
sr: Napravi _zbirku snimaka ekrana…

en: Skip To
sr: Premotaj na

en: Provides the “Skip to” dialog
sr: Prikazuje prozorče „Premotaj na“

en: _Skip to:
sr: _Premotaj na:

note: Update the "seconds" label so that it always has the correct singular/plural form Translators: label for the seconds selector in the "Skip to" dialogue
en: second | seconds
sr[0]: sekunda
sr[1]: sekunde
sr[2]: sekundi
sr[3]: sekunda

en: _Skip To
sr: _Premotaj na

en: _Skip To…
sr: _Premotaj na…

[ctx: playback rate]
en: Normal
sr: Normalno

en: Speed: %s
sr: Brzina: %s

en: Variable Rate
sr: Promenljiv bitski protok

en: Provides the variable rate menu item
sr: Obezbeđuje stavku izbornika za promenivi protok

en: Sets the user agent for the Vimeo site
sr: Podešava korisničkog agenta za sajt Vimea

en: Zeitgeist Plugin
sr: Priključak Cajtgajsta

en: A plugin sending events to Zeitgeist
sr: Priključak koji šalje događaje Cajtgajstu
