totem - en to th translation catalogue (332 entries)

en: Videos
th: วีดิทัศน์

en: Play movies
th: เล่นภาพยนตร์

en: Videos, also known as Totem, is the official movie player of the GNOME desktop environment. It features a searchable list of local videos, and DVDs, as well as local network video shares (using UPnP/DLNA) and video highlights from a number of web sites.
th: "วีดิทัศน์" หรือที่เรียกอีกชื่อหนึ่งว่า Totem เป็นโปรแกรมเล่นภาพยนตร์อย่างเป็นทางการของสภาพแวดล้อมเดสก์ท็อป GNOME ซึ่งรองรับการแสดงรายชื่อวีดิทัศน์ในเครื่องแบบค้นหาได้ รองรับดีวีดี รองรับวีดิทัศน์ที่แบ่งปันในเครือข่ายเฉพาะที่ (โดยใช้ UPnP/DLNA) และวีดิทัศน์ที่น่าสนใจจากเว็บไซต์จำนวนหนึ่ง

en: Totem comes with added functionality such as: subtitle downloader, and support for recording DVDs.
th: Totem ยังมาพร้อมกับความสามารถเพิ่มเติม เช่น: เครื่องมือดาวน์โหลดบทบรรยาย และรองรับการบันทึกดีวีดี

en: Video thumbnailer for the file manager
th: เครื่องมือทำภาพย่อวีดิทัศน์สำหรับโปรแกรมจัดการแฟ้ม

en: Files properties tab
th: แท็บคุณสมบัติแฟ้ม

en: Video;Movie;Film;Clip;Series;Player;DVD;TV;Disc;
th: วิดีโอ;วิดีทัศน์;ภาพยนตร์;หนัง;คลิป;เครื่องเล่น;ดีวีดี;ทีวี;แผ่น;

en: The brightness of the video
th: ความสว่างภาพ

en: The contrast of the video
th: ความต่างระดับสีของภาพ

en: The hue of the video
th: สีของภาพ

en: The saturation of the video
th: ความสดของสีภาพ

en: Repeat mode
th: เล่นซ้ำ

en: Whether to disable deinterlacing for interlaced movies
th: กำหนดว่าจะปิดการถอดเส้นสลับสำหรับวีดิทัศน์ที่สลับเส้นภาพมาหรือไม่

en: Type of audio output to use
th: ชนิดของเอาต์พุตเสียง

en: Network buffering threshold
th: บัฟเฟอร์เครือข่ายขั้นต่ำ

en: Amount of data to buffer for network streams before starting to display the stream (in seconds).
th: ปริมาณข้อมูลสตรีมเครือข่ายที่จะเก็บในบัฟเฟอร์ก่อนเริ่มแสดงผล (เป็นวินาที)

en: Subtitle font
th: แบบอักษรสำหรับบทบรรยาย

en: Pango font description for subtitle rendering.
th: ข้อกำหนดแบบอักษร Pango สำหรับใช้แสดงบทบรรยาย

en: Subtitle encoding
th: รหัสอักขระสำหรับบทบรรยาย

en: Encoding character set for subtitle.
th: รหัสอักขระสำหรับบทบรรยาย

en: Default location for the "Open..." dialogs
th: ตำแหน่งปริยายในกล่องโต้ตอบ "เปิด..."

en: Default location for the "Open..." dialogs. Default is the current directory.
th: ตำแหน่งปริยายในกล่องโต้ตอบ "เปิด..." ค่าปริยายคือไดเรกทอรีปัจจุบัน

en: Default location for the "Take Screenshot" dialogs
th: ตำแหน่งปริยายในกล่องโต้ตอบ "เก็บภาพหน้าจอ"

en: Default location for the "Take Screenshot" dialogs. Default is the Pictures directory.
th: ตำแหน่งปริยายในกล่องโต้ตอบ "เก็บภาพหน้าจอ" ค่าปริยายคือไดเรกทอรี Pictures

en: Whether to disable the plugins in the user's home directory
th: กำหนดว่าจะปิดใช้ปลั๊กอินในไดเรกทอรีบ้านของผู้ใช้หรือไม่

en: Whether to disable the keyboard shortcuts
th: กำหนดว่าจะปิดใช้ปุ่มลัดแป้นพิมพ์หรือไม่

en: Whether to autoload text subtitle files when a movie is loaded
th: กำหนดว่าจะเปิดแฟ้มบทบรรยายโดยอัตโนมัติพร้อมกับภาพยนตร์หรือไม่

en: Whether to autoload external chapter files when a movie is loaded
th: กำหนดว่าจะเปิดแฟ้มการแบ่งตอนโดยอัตโนมัติพร้อมกับภาพยนตร์หรือไม่

en: Active plugins list
th: รายชื่อปลั๊กอินที่ใช้งานอยู่

en: A list of the names of the plugins which are currently active (loaded and running).
th: รายชื่อของปลั๊กอินที่กำลังใช้งานอยู่ (โหลดและทำงานอยู่)

en: Directories to show
th: ไดเรกทอรีที่แสดง

en: Directories to show in the browse interface, none by default
th: ไดเรกทอรีที่แสดงในส่วนติดต่อท่องดู ค่าปริยายคือไม่แสดงไดเรกทอรีใด

en: Stereo
th: สเตริโอ

en: 4-channel
th: 4 ช่องสัญญาณ

en: 4.1-channel
th: 4.1 ช่องสัญญาณ

en: 5.0-channel
th: 5.0 ช่องสัญญาณ

en: 5.1-channel
th: 5.1 ช่องสัญญาณ

en: Preferences
th: ปรับแต่ง

en: External Subtitles
th: บทบรรยายภายนอก

en: _Load subtitle files when movie is loaded
th: เปิดแฟ้ม_บทบรรยายพร้อมกับภาพยนตร์

en: _Font:
th: แ_บบอักษร:

en: _Encoding:
th: _รหัสอักขระ:

en: External Chapters
th: ตอนภายนอก

en: Load _chapter files when movie is loaded
th: โหลดแฟ้มการแบ่ง_ตอน พร้อมกับภาพยนตร์

en: Plugins
th: ปลั๊กอิน

en: Plugins...
th: ปลั๊กอิน...

en: General
th: ทั่วไป

note: Tab label in the Preferences dialogue
en: Display
th: การแสดงผล

en: Disable _deinterlacing of interlaced videos
th: ปิดการ_ถอดเส้นสลับสำหรับวีดิทัศน์ที่สลับเส้นภาพมา

en: Color Balance
th: ความสมดุลของสี

en: _Brightness:
th: ความส_ว่าง:

en: Co_ntrast:
th: ความ_ต่างระดับสี:

en: Sat_uration:
th: _ความสดของสี:

en: _Hue:
th: _สี:

en: Reset to _Defaults
th: ค่า_ปริยาย

en: Audio Output
th: เสียงออก

en: _Audio output type:
th: _ชนิดของเอาต์พุตเสียง:

en: Audio
th: เสียง

en: Title:
th: ชื่อ:

en: Artist:
th: ศิลปิน:

en: Duration:
th: ความยาว:

en: Year:
th: ปี:

en: Album:
th: อัลบั้ม:

en: Comment:
th: หมายเหตุ:

en: Container:
th: บรรจุภัณฑ์:

en: Video
th: วีดิทัศน์

en: Dimensions:
th: ขนาด:

en: Codec:
th: รูปแบบรหัส:

en: Framerate:
th: อัตราเฟรม:

en: Bitrate:
th: อัตราบิต:

en: Sample rate:
th: อัตราสุ่มสัญญาณ:

en: Channels:
th: ช่องสัญญาณ:

en: Prefere_nces
th: _ปรับแต่ง

en: _Help
th: _วิธีใช้

en: _Quit
th: _ออก

en: Add _Local Video…
th: เพิ่มวีดิทัศน์จากใ_นเครื่อง…

en: Add _Web Video…
th: เพิ่มวีดิทัศน์จากเ_ว็บ…

en: _Aspect Ratio
th: _สัดส่วนภาพ

[ctx: Aspect ratio]
en: Auto
th: อัตโนมัติ

[ctx: Aspect ratio]
en: Square
th: จัตุรัส

[ctx: Aspect ratio]
en: 4∶3 (TV)
th: 4:3 (ทีวี)

[ctx: Aspect ratio]
en: 16∶9 (Widescreen)
th: 16:9 (จอกว้าง)

[ctx: Aspect ratio]
en: 2.11∶1 (DVB)
th: 2.11:1 (DVB)

en: Zoom In
th: ขยายเข้า

en: Switch An_gles
th: เปลี่ยนมุ_มกล้อง

en: _Languages
th: _ภาษา

en: S_ubtitles
th: บทบ_รรยาย

en: _Select Text Subtitles…
th: เ_ลือกบทบรรยาย…

en: _Eject
th: _ดันแผ่นออก

en: _Repeat
th: เล่_นซ้ำ

en: _DVD Menu
th: เมนู_ดีวีดี

en: _Title Menu
th: เมนู_หลัก

en: A_udio Menu
th: เมนูเ_สียง

en: _Angle Menu
th: เมนูมุ_มกล้อง

en: _Chapter Menu
th: เมนู_ตอน

en: Enter the _address of the file you would like to open:
th: ป้อน_ที่อยู่ของแฟ้มที่ต้องการเปิด:

en: Password requested for RTSP server
th: มีการถามรหัสผ่านสำหรับเซิร์ฟเวอร์ RTSP

en: Audio Track #%d
th: ร่องเสียง #%d

en: Subtitle #%d
th: บทบรรยาย #%d

en: The server you are trying to connect to is not known.
th: ไม่รู้จักเซิร์ฟเวอร์ที่เรียก

en: The connection to this server was refused.
th: การติดต่อถูกปฎิเสธ

en: The specified movie could not be found.
th: ไม่พบภาพยนตร์ที่เรียก

en: The server refused access to this file or stream.
th: เซิร์ฟเวอร์ปฎิเสธการเข้าถึงแฟ้มหรือสตรีมนี้

en: Authentication is required to access this file or stream.
th: ต้องมีการยืนยันตัวบุคคลก่อนจะเข้าใช้แฟ้มหรือสตรีมนี้

en: You are not allowed to open this file.
th: คุณไม่มีสิทธิ์เปิดแฟ้มนี้

en: This location is not a valid one.
th: ตำแหน่งไม่ถูกต้อง

en: The movie could not be read.
th: ไม่สามารถอ่านภาพยนตร์ได้

note: should be exactly one missing thing (source or converter)
en: The playback of this movie requires a %s plugin which is not installed. | The playback of this movie requires the following plugins which are not installed:
    
    %s
th[0]: การเล่นภาพยนตร์นี้ต้องใช้ปลั๊กอินต่อไปนี้ซึ่งไม่ได้ติดตั้งไว้:
    
    %s

en: This stream cannot be played. It's possible that a firewall is blocking it.
th: สตรีมนี้ไม่สามารถเล่นได้ เป็นไปได้ว่าไฟร์วอลล์อาจปิดกั้นไว้

en: An audio or video stream is not handled due to missing codecs. You might need to install additional plugins to be able to play some types of movies
th: มีสตรีมเสียงหรือวีดิทัศน์ที่ไม่รองรับเนื่องจากขาดตัวอ่านรหัส คุณอาจต้องติดตั้งปลั๊กอินเพิ่มเติม เพื่อจะเล่นภาพยนตร์บางชนิดได้

en: This file cannot be played over the network. Try downloading it locally first.
th: ไม่สามารถเล่นแฟ้มนี้ผ่านเครือข่ายได้ ลองดาวน์โหลดลงดิสก์ก่อนสิ

en: Surround
th: รอบทิศทาง

en: Mono
th: โมโน

en: Media contains no supported video streams.
th: สื่อไม่มีสตรีมวิดีโอที่รองรับ

en: Some necessary plug-ins are missing. Make sure that the program is correctly installed.
th: ขาดปลั๊กอินบางตัวที่จำเป็น กรุณาตรวจสอบการติดตั้งของโปรแกรม

en: Unable to play the file
th: ไม่สามารถเล่นแฟ้มนี้ได้

en: %s is required to play the file, but is not installed. | %s are required to play the file, but are not installed.
th[0]: ต้องใช้ %s ในการเล่นแฟ้มนี้ แต่ไม่ได้ติดตั้งไว้

note: TRANSLATORS: this is a button to launch a codec installer. * %s will be replaced with the software installer's name, e.g. * 'Software' in case of gnome-software.
en: _Find in %s
th: _หาใน %s

note: Title Artist Album Year Container
en: Unknown
th: ไม่มีข้อมูล

[ctx: Dimensions]
note: Dimensions
en: N/A
th: ไม่ปรากฏ

[ctx: Video codec]
note: Video Codec
en: N/A
th: ไม่ปรากฏ

[ctx: Video bit rate]
en: N/A
th: ไม่ปรากฏ

[ctx: Frame rate]
en: N/A
th: ไม่ปรากฏ

[ctx: Audio bit rate]
en: N/A
th: ไม่ปรากฏ

[ctx: Audio codec]
note: Audio Codec
en: N/A
th: ไม่ปรากฏ

note: Channels
en: 0 Channels
th: 0 ช่อง

en: %d hour | %d hours
th[0]: %d ชั่วโมง

en: %d minute | %d minutes
th[0]: %d นาที

en: %d second | %d seconds
th[0]: %d วินาที

note: 0 seconds
en: 0 seconds
th: 0 วินาที

en: %d frame per second | %d frames per second
th[0]: %d เฟรมต่อวินาที

en: Select All
th: เลือกทั้งหมด

en: Select None
th: ไม่เลือก

en: Audio Preview
th: เล่นตัวอย่างแฟ้มเสียง

en: Could not initialize the thread-safe libraries.
th: ไม่สามารถเริ่มใช้ไลบรารีสำหรับการใช้งานเธรดอย่างปลอดภัย

en: Verify your system installation. Totem will now exit.
th: กรุณาตรวจสอบการติดตั้งของระบบ Totem จะเลิกทำงาน

en: Season %d Episode %d
th: ฤดูกาลที่ %d ตอน %d

note: translators: The first item is the show name, for example: * Boardwalk Empire (Season 1 Episode 1)
en: %s (Season %d Episode %d)
th: %s (ฤดูกาลที่ %d ตอน %d)

en: Browse Error
th: ข้อผิดพลาดในการท่องดู

en: Search Error
th: ข้อผิดพลาดของการค้นหา

en: Local
th: ในเครื่อง

en: Channels
th: ช่อง

en: Couldn't load the '%s' interface. %s
th: ไม่สามารถโหลดส่วนติดต่อผู้ใช้ '%s'  %s

en: The file does not exist.
th: ไม่มีแฟ้มนี้อยู่

en: Make sure that Totem is properly installed.
th: กรุณาตรวจสอบติดตั้ง Totem ว่าเรียบร้อยดีหรือไม่

en: Click on items to select them
th: คลิกที่รายการที่จะเลือก

en: %d selected | %d selected
th[0]: เลือก %d รายการ

en: Results for “%s”
th: ผลลัพธ์สำหรับ “%s”

en: Back
th: กลับ

en: Select
th: เลือก

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Search
th: ค้นหา

note: Translators: an entry in the "Languages" menu, used to choose the audio language of a DVD
en: None
th: ไม่มี

[ctx: Language]
note: Translators: an entry in the "Languages" menu, used to choose the audio language of a DVD
en: Auto
th: อัตโนมัติ

en: Pause
th: พัก

en: Play
th: เล่น

en: Totem could not play '%s'.
th: Totem ไม่สามารถเล่น '%s'

en: Totem could not display the help contents.
th: Totem ไม่สามารถแสดงวิธีใช้

en: An error occurred
th: เกิดปัญหา

en: Previous Chapter/Movie
th: ตอน/เรื่องก่อนหน้า

en: Play / Pause
th: เล่น / พัก

en: Next Chapter/Movie
th: ตอน/เรื่องถัดไป

en: Totem could not startup.
th: Totem ไม่สามารถเริ่มทำงาน

en: No reason.
th: ไม่ทราบสาเหตุ

en: Add Web Video
th: เพิ่มวีดิทัศน์จากเว็บ

en: _Cancel
th: _ยกเลิก

en: _Add
th: เ_พิ่ม

en: Play/Pause
th: เล่น / พัก

en: Next
th: ถัดไป

en: Previous
th: ก่อนหน้า

en: Seek Forwards
th: เลื่อนไปข้างหน้า

en: Seek Backwards
th: เลื่อนถอยหลัง

en: Volume Up
th: เพิ่มเสียง

en: Volume Down
th: ลดเสียง

en: Mute sound
th: ไม่ใช้เสียง

en: Toggle Fullscreen
th: เต็มหน้าจอ

en: Quit
th: เลิก

en: Enqueue
th: เข้าคิว

en: Replace
th: แทนที่

en: Seek
th: เลื่อนไป

en: Movies to play
th: ภาพยนตร์ที่จะเล่น

en: Can't enqueue and replace at the same time
th: ไม่สามารถทั้งเข้าคิวและแทนที่ในเวลาเดียวกัน

note: This is "Title 3", where title is a DVD title * Note: NOT a DVD chapter
en: Title %d
th: ชื่อ %d

en: The playlist '%s' could not be parsed. It might be damaged.
th: ผังเล่น '%s' ไม่สามารถแจงได้ ข้อมูลอาจเสียอยู่

en: Configure Plugins
th: ตั้งค่าปลั๊กอิน

en: _Close
th: ปิ_ด

en: Select Subtitle Font
th: เลือกแบบอักษรสำหรับบทบรรยาย

en: Audio/Video
th: ภาพ/เสียง

en: N/A
th: ไม่ปรากฏ

[ctx: Stream bit rate]
en: N/A
th: ไม่ปรากฏ

[ctx: Sample rate]
en: N/A
th: ไม่ปรากฏ

[ctx: Number of audio channels]
en: N/A
th: ไม่ปรากฏ

en: Add to Favourites
th: เพิ่มในรายการโปรด

en: Shuffle
th: เล่นสุ่ม

en: Delete
th: ลบ

en: Current Locale
th: โลแคลปัจจุบัน

en: Arabic
th: อารบิก

en: Armenian
th: อาร์เมเนีย

en: Baltic
th: บอลติก

en: Celtic
th: เซลติก

en: Central European
th: ยุโรปภาคกลาง

en: Chinese Simplified
th: จีนตัวย่อ

en: Chinese Traditional
th: จีนตัวเต็ม

en: Croatian
th: โครเอเชีย

en: Cyrillic
th: ซีริลลิก

en: Cyrillic/Russian
th: ซีริลลิก/รัสเซีย

en: Cyrillic/Ukrainian
th: ซีริลลิก/ยูเครน

en: Georgian
th: จอร์เจีย

en: Greek
th: กรีก

en: Gujarati
th: คุชราตี

en: Gurmukhi
th: คุรุมุขี

en: Hebrew
th: ฮิบรู

en: Hebrew Visual
th: ฮิบรู (ซ้ายไปขวา)

en: Hindi
th: ฮินดี

en: Icelandic
th: ไอซ์แลนด์

en: Japanese
th: ญี่ปุ่น

en: Korean
th: เกาหลี

en: Nordic
th: นอร์ดิก

en: Persian
th: เปอร์เซีย

en: Romanian
th: โรมาเนีย

en: South European
th: ยุโรปตอนใต้

en: Thai
th: ไทย

en: Turkish
th: ตุรกี

en: Unicode
th: ยูนิโค้ด

en: Western
th: ตะวันตก

en: Vietnamese
th: เวียดนาม

note: Seeking to Time / Total Length
en: Seek to %s / %s
th: เลื่อนไป %s / %s

en: All files
th: ทุกแฟ้ม

en: Video files
th: แฟ้มวิดีโอทั้งหมด

en: Subtitle files
th: แฟ้มบทบรรยาย

en: Select Text Subtitles
th: เลือกบทบรรยาย

en: _Open
th: _เปิด

en: Add Videos
th: เพิ่มวีดิทัศน์

en: Filename
th: ชื่อแฟ้ม

en: Resolution
th: ความละเอียด

en: Duration
th: ความยาว

en: Apple Trailers
th: หนังตัวอย่างจากแอปเปิล

en: Sets the user agent for the Apple Trailers site
th: ตั้งชื่อโปรแกรมฝั่งผู้ใช้สำหรับใช้กับไซต์หนังตัวอย่างจากแอปเปิล

en: Autoload Subtitles
th: ดาวน์โหลดบทบรรยายอัตโนมัติ

en: Autoloads text subtitles
th: ดาวน์โหลดข้อความบทบรรยายโดยอัตโนมัติ

en: Video Disc Recorder
th: เครื่องอัดแผ่นภาพยนตร์

en: Records (S)VCDs or video DVDs
th: อัด (S)VCD หรือ DVD ภาพยนตร์

en: The video disc could not be duplicated.
th: ไม่สามารถทำซ้ำแผ่นภาพยนตร์ได้

en: The movie could not be recorded.
th: ไม่สามารถอัดภาพยนตร์ได้

en: Unable to write a project.
th: ไม่สามารถเขียนแฟ้มโครงการได้

en: _Create Video Disc…
th: _สร้างแผ่นภาพยนตร์…

en: Copy Vide_o DVD…
th: คัดลอก DVD _ภาพยนตร์…

en: Copy (S)VCD…
th: คัดลอก (S)VCD…

en: MPRIS D-Bus Interface
th: อินเทอร์เฟซ MPRIS บน D-Bus

en: Send notifications of currently-playing videos and allow remote control using MPRIS.
th: ส่งการแจ้งเตือนเกี่ยวกับวีดิทัศน์ที่เล่นอยู่ และอนุญาตให้ควบคุมระยะไกลโดยใช้ MPRIS

en: The MediaPlayer2 object does not implement the ‘%s’ interface
th: อ็อบเจกต์ MediaPlayer2 ไม่ได้รองรับอินเทอร์เฟซ ‘%s’

en: The property ‘%s’ is not writeable.
th: คุณสมบัติ ‘%s’ ไม่สามารถเขียนได้

en: Unknown property ‘%s’ requested of a MediaPlayer 2 object
th: มีการร้องขอคุณสมบัติ ‘%s’ ซึ่งไม่รู้จักในอ็อบเจกต์ MediaPlayer2

en: Gromit Annotations
th: การทำเครื่องหมายด้วย Gromit

en: Presentation helper to make annotations on screen
th: เครื่องมือช่วยนำเสนองาน ด้วยการทำเครื่องหมายบนหน้าจอ

en: The gromit binary was not found.
th: ไม่พบโปรแกรม gromit

en: Instant Messenger Status
th: สถานะโปรแกรมข้อความทันใจ

en: Set your Instant Messenger status to away when a movie is playing
th: กำหนดสถานะโปรแกรมข้อความทันใจของคุณเป็นไม่อยู่ในระหว่างเล่นภาพยนตร์

en: Infrared Remote Control
th: รีโมทคอนโทรลแบบอินฟราเรด

en: Support infrared remote control
th: รองรับการใช้รีโมทคอนโทรลแบบอินฟราเรด

en: Couldn't initialize lirc.
th: ไม่สามารถเริ่มใช้ lirc

en: Couldn't read lirc configuration.
th: ไม่สามารถอ่านค่าตั้งของ lirc

en: Media Player Keys
th: ปุ่มเล่นสื่อ

en: Support additional media player keys
th: รองรับปุ่มเล่นสื่อเพิ่มเติมบนแป้นพิมพ์

en: Always On Top
th: อยู่บนสุด

en: Keep the main window on top when playing a movie
th: ให้หน้าต่างหลักอยู่บนสุดเสมอขณะเล่นภาพยนตร์

en: Subtitle Downloader
th: เครื่องมือดาวน์โหลดบทบรรยาย

en: Look for subtitles for the currently playing movie
th: ค้นหาบทบรรยายของภาพยนตร์ที่กำลังเล่นอยู่

en: Brazilian Portuguese
th: โปรตุเกสบราซิล

en: Searching for subtitles…
th: กำลังค้นหาบทบรรยาย…

en: Downloading the subtitles…
th: กำลังดาวน์โหลดบทบรรยาย…

en: Could not contact the OpenSubtitles website
th: ไม่สามารถเชื่อมต่อไปยังเว็บไซต์ OpenSubtitles

en: Could not contact the OpenSubtitles website.
th: ไม่สามารถเชื่อมต่อไปยังเว็บไซต์ OpenSubtitles

en: No results found.
th: ไม่พบรายการ

en: Subtitles
th: บทบรรยาย

note: translators comment: This is the file-type of the subtitle file detected
en: Format
th: ฟอร์แมต

note: translators comment: This is a rating of the quality of the subtitle
en: Rating
th: ความนิยม

en: _Download Movie Subtitles…
th: _ดาวน์โหลดบทบรรยายภาพยนตร์…

en: Searching subtitles…
th: กำลังค้นหาบทบรรยาย…

en: Download Movie Subtitles
th: ดาวน์โหลดบทบรรยายภาพยนตร์

en: Subtitle _language:
th: _ภาษาของบทบรรยาย:

en: _Play with Subtitle
th: เ_ล่นพร้อมบทบรรยาย

en: Subtitle language
th: ภาษาของบทบรรยาย

en: The language to search for subtitles for movies in.
th: ภาษาของบทบรรยายภาพยนตร์ที่จะค้นหา

en: Movie Properties
th: ข้อมูลภาพยนตร์

en: Adds movie properties menu item
th: เพิ่มรายการเมนูสำหรับแสดงข้อมูลของภาพยนตร์

en: Properties
th: คุณสมบัติ

en: _Properties
th: คุณ_สมบัติ

en: rpdb2 password
th: รหัสผ่าน rpdb2

en: A password to protect the rpdb2 server for debugging Totem from unauthorized remote access. If this is empty, a default of 'totem' will be used.
th: รหัสผ่านที่จะใช้ปกป้องเซิร์ฟเวอร์ rpdb2 ที่ใช้ดีบั๊ก Totem จากการเข้าใช้จากเครื่องอื่นโดยไม่ได้รับอนุญาต ถ้าค่านี้ว่างเปล่า ก็จะใช้ค่าปริยาย 'totem'

en: Python Console
th: คอนโซลภาษาไพธอน

en: Interactive Python console
th: คอนโซลโต้ตอบภาษาไพธอน

en: _Python Console
th: คอนโซลภาษาไ_พธอน

en: Python Debugger
th: โปรแกรมดีบั๊กภาษาไพธอน

note: pylint: disable-msg=E1101
en: You can access the Totem.Object through 'totem_object' :\n%s
th: คุณสามารถเข้าถึงอ็อบเจกต์ของ totem ผ่าน 'totem_object' :\n%s

en: Totem Python Console
th: คอนโซลภาษาไพธอนของ Totem

note: pylint: disable-msg=W0613
en: After you press OK, Totem will wait until you connect to it with winpdb or rpdb2. If you have not set a debugger password in DConf, it will use the default password ('totem').
th: หลังจากที่คุณกด "ตกลง" Totem จะรอจนกว่าคุณจะเชื่อมต่อเข้ามาโดยใช้ winpdb หรือ rpdb2 ถ้าคุณยังไม่ได้ตั้งรหัสผ่านสำหรับโปรแกรมดีบั๊กใน DConf ก็จะใช้รหัสผ่านปริยาย ('totem')

en: Recent files
th: แฟ้มล่าสุด

en: Adds files that have been played to recent files
th: เพิ่มแฟ้มที่มีการเล่นเข้าในรายชื่อแฟ้มใช้งานล่าสุด

en: Rotation Plugin
th: ปลั๊กอินหมุนจอ

en: Allows videos to be rotated if they are in the wrong orientation
th: หมุนภาพวีดิทัศน์ถ้าภาพอยู่ในแนววางที่ไม่ถูกต้อง

en: _Rotate ↷
th: _หมุน ↷

en: Rotate ↶
th: หมุน ↶

en: Save Copy
th: บันทึกสำเนา

en: Save a copy of the currently playing movie
th: บันทึกสำเนาของภาพยนตร์ที่กำลังเล่นอยู่

en: Make Available Offline
th: ทำให้ใช้แบบออฟไลน์ได้

en: Screen Saver
th: โปรแกรมรักษาหน้าจอ

en: Deactivates the screen saver when a movie is playing
th: ปิดโปรแกรมรักษาหน้าจอขณะเล่นภาพยนตร์

en: Playing a movie
th: กำลังเล่นภาพยนตร์

en: Screenshot width (in pixels):
th: ความกว้างของภาพหน้าจอ (เป็นพิกเซล):

en: Calculate the number of screenshots
th: คำนวณจำนวนภาพหน้าจอ

en: Number of screenshots:
th: จำนวนภาพหน้าจอ:

en: Screenshot
th: จับภาพหน้าจอ

en: Allows screenshots and galleries to be taken of videos
th: ช่วยจับภาพหน้าจอและสร้างห้องภาพจากวีดิทัศน์

en: Save Gallery
th: บันทึกห้องภาพ

en: _Save
th: _บันทึก

note: Set up the window
en: Creating Gallery…
th: กำลังสร้างห้องภาพ…

note: Set the progress label
en: Saving gallery as "%s"
th: กำลังบันทึกห้องภาพในชื่อ "%s"

en: Totem could not get a screenshot of the video.
th: Totem ไม่สามารถจับหน้าจอของภาพยนตร์ได้

en: This is not supposed to happen; please file a bug report.
th: เหตุการณ์นี้ไม่น่าจะเกิด กรุณารายงานข้อผิดพลาดนี้

en: Take _Screenshot
th: จับภาพหน้า_จอ

en: Create Screenshot _Gallery…
th: สร้าง_ห้องภาพหน้าจอ…

en: Skip To
th: ข้ามไปยัง

en: Provides the "Skip to" dialog
th: ใช้กล่องโต้ตอบ "ข้ามไปยัง"

en: _Skip to:
th: _ข้ามไปยัง:

note: Update the "seconds" label so that it always has the correct singular/plural form Translators: label for the seconds selector in the "Skip to" dialogue
en: second | seconds
th[0]: วินาที

[ctx: Skip To label length]
note: Fix the label width at the maximum necessary for the plural labels, to prevent it changing size when we change the spinner value Translators: you should translate this string to a number (written in digits) which corresponds to the longer character length of the * translations for "second" and "seco
en: 7
th: 4

en: _Skip To
th: _ข้ามไปยัง

en: _Skip To…
th: _ข้ามไปยัง…

en: Sets the user agent for the Vimeo site
th: ตั้งชื่อโปรแกรมฝั่งผู้ใช้สำหรับใช้กับไซต์ Vimeo

en: Zeitgeist Plugin
th: ปลั๊กอิน Zeitgeist

en: A plugin sending events to Zeitgeist
th: ปลั๊กอินสำหรับส่งเหตุการณ์ไปยัง Zeitgeist
