totem - en to tr translation catalogue (359 entries)

en: Videos
tr: Videolar

en: Play movies
tr: Filmleri oynat

en: Videos is the official movie player of the GNOME desktop environment. It features a searchable list of local videos, and DVDs, as well as local network video shares (using UPnP/DLNA) and video highlights from a number of web sites.
tr: Videolar, GNOME masaüstünün resmi film oynatıcısıdır. Yerel videoların, DVDʼlerin ve yerel ağ video paylaşımlarının (UPnP/DLNA kullanarak) aranabilir listesini ve türlü web sitelerinden video özetlerini sunar.

en: Videos comes with added functionality such as a subtitle downloader, the ability to speed up or down playback, create screenshot galleries, and support for recording DVDs.
tr: Videolar; alt yazı indirici, kayıttan oynatmayı hızlandırma veya yavaşlatma, ekran görüntüsü galerileri oluşturma ve DVD kaydetme desteği gibi ek işlevselliklerle gelir.

en: The GNOME developers
tr: GNOME Geliştiricileri

en: @APPLICATION_NAME@
tr: @UYGULAMA_ADI@

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! Do NOT translate or remove the application name from the list! It is used for search.
en: Video;Movie;Film;Clip;Series;Player;DVD;TV;Disc;Totem;
tr: Video;Film;Klip;Dizi;Seri;Oynatıcı;Yürütücü;DVD;TV;Disk;Totem;

en: The brightness of the video
tr: Videonun parlaklığı

en: The contrast of the video
tr: Videonun karşıtlığı

en: The hue of the video
tr: Videonun rengi

en: The saturation of the video
tr: Videonun renk doygunluğu

en: Repeat mode
tr: Yineleme kipi

en: Whether to disable deinterlacing for interlaced movies
tr: Örgülü taranmış (interlaced) filmlerin netleştirilmesinin devre dışı bırakılması

en: Type of audio output to use
tr: Kullanılacak ses çıkış türü

en: Network buffering threshold
tr: Ağ önbellek eşiği

en: Amount of data to buffer for network streams before starting to display the stream (in seconds).
tr: Ağ akışlarını göstermeden önce ara belleğe alınacak veri miktarı (saniye cinsinden).

en: Subtitle font
tr: Alt yazı yazı tipi

en: Pango font description for subtitle rendering.
tr: Alt yazı çizimi için Pango yazı tipi tanımlaması.

en: Subtitle encoding
tr: Alt yazı kodlaması

en: Encoding character set for subtitle.
tr: Alt yazı için karakter kodlaması.

en: Default location for the “Open…” dialogs
tr: “Aç…” iletişim pencereleri için öntanımlı konum

en: Default location for the “Open…” dialogs. Default is the current directory.
tr: “Aç…” iletişim pencereleri için öntanımlı konum. Öntanımlı konum geçerli dizindir.

en: Default location for the “Take Screenshot” dialogs
tr: “Ekran Görüntüsü Al” iletişim pencereleri için öntanımlı konum

en: Default location for the “Take Screenshot” dialogs. Default is the Screenshots directory.
tr: “Ekran Görüntüsü Al” iletişim pencereleri için öntanımlı konum. Öntanımlı konum Ekran Görüntüleri dizinidir.

en: Whether to disable the plugins in the user’s home directory
tr: Kulanıcının ev dizinindeki eklentilerin etkisizleştirilip etkisizleştirilmeyeceği

en: Whether to disable the keyboard shortcuts
tr: Klavye kısayollarının devre dışı bırakılması

en: Whether to autoload text subtitle files when a movie is loaded
tr: Bir film yüklendiğinde metin alt yazıların kendiliğinden yüklenip yüklenmeyeceği

en: Active plugins list
tr: Etkin eklentiler listesi

en: A list of the names of the plugins which are currently active (loaded and running).
tr: Şu anda etkin (kurulu ve çalışır) olan eklentilerin ad listesi.

en: Directories to show
tr: Gösterilecek dizinler

en: Directories to show in the browse interface, none by default
tr: Göz atma arayüzünde gösterilecek dizinler (öntanımlı olarak hiçbiri gösterilmez)

en: Disable hardware decoders
tr: Donanım çözücüleri devre dışı bırak

en: Disable hardware decoders and use only software decoders. For debugging purposes only.
tr: Donanım çözücüleri devre dışı bırak ve yalnızca yazılım çözücüleri kullan. Yalnızca hata ayıklama amaçları için.

en: Stereo
tr: Çiftli

en: 4-channel
tr: 4 Kanal

en: 4.1-channel
tr: 4.1 Kanal

en: 5.0-channel
tr: 5.0 Kanal

en: 5.1-channel
tr: 5.1 Kanal

en: Preferences
tr: Tercihler

en: External Subtitles
tr: Dış Alt Yazılar

en: _Load subtitle files when movie is loaded
tr: Film yüklendiğinde alt yazı dosyalarını _yükle

en: _Font:
tr: _Yazı Tipi:

en: _Encoding:
tr: _Kodlama:

en: Select Subtitle Font
tr: Alt Yazı Yazı Tipi Seç

en: Plugins
tr: Eklentiler

en: Plugins…
tr: Eklentiler…

en: General
tr: Genel

en: Disable _deinterlacing of interlaced videos
tr: Örgülü taranmış (interlaced) videoları netleştirmeyi (_deinterlacing) devre dışı bırak

en: Color Balance
tr: Renk Dengesi

en: _Brightness:
tr: _Parlaklık:

en: Co_ntrast:
tr: _Karşıtlık:

en: Sat_uration:
tr: _Doygunluk:

en: _Hue:
tr: _Renk:

en: Reset to _Defaults
tr: Ö_ntanımlı Değerlere Sıfırla

en: Display
tr: Görüntü

en: Audio Output
tr: Ses Çıkışı

en: _Audio output type:
tr: _Ses çıkış türü:

en: Audio
tr: Ses

[ctx: shortcut window]
en: General
tr: Genel

[ctx: shortcut window]
en: Show help
tr: Yardımı göster

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
tr: Klavye kısayolları

[ctx: shortcut window]
en: Add local video
tr: Yerel video ekle

[ctx: shortcut window]
en: Add web video
tr: Web videosu ekle

[ctx: shortcut window]
en: Properties
tr: Özellikler

[ctx: shortcut window]
en: Make Available Offline
tr: Çevirim Dışı Kullanıma Hazırla

[ctx: shortcut window]
en: Take Screenshot
tr: Ekran Görüntüsü Al

[ctx: shortcut window]
en: Quit
tr: Çık

[ctx: shortcut window]
en: Volume
tr: Ses

[ctx: shortcut window]
en: Increase volume
tr: Sesi arttır

[ctx: shortcut window]
en: Decrease volume
tr: Sesi azalt

[ctx: shortcut window]
en: Mute/unmute
tr: Sesi kapat/aç

[ctx: shortcut window]
en: View
tr: Görünüm

[ctx: shortcut window]
en: Toggle fullscreen
tr: Tam ekran aç/kapa

[ctx: shortcut window]
en: Exit fullscreen
tr: Tam ekrandan çık

[ctx: shortcut window]
en: Rotate ↷
tr: Döndür ↷

[ctx: shortcut window]
en: Rotate ↶
tr: Döndür ↶

[ctx: shortcut window]
en: Playback
tr: Kayıttan oynat

[ctx: shortcut window]
en: Play/Pause
tr: Oynat/Beklet

[ctx: shortcut window]
en: Previous video or chapter
tr: Önceki video veya bölüm

[ctx: shortcut window]
en: Next video or chapter
tr: Sonraki video veya bölüm

[ctx: shortcut window]
en: Skip
tr: Atla

[ctx: shortcut window]
en: Go back 15 seconds
tr: 15 saniye geri git

[ctx: shortcut window]
en: Go forward 60 seconds
tr: 60 saniye ileri git

[ctx: shortcut window]
en: Step back one frame
tr: Bir kare geri sar

[ctx: shortcut window]
en: Step forward one frame
tr: Bir kare ileri sar

[ctx: shortcut window]
en: Go back 5 seconds
tr: 5 saniye geri git

[ctx: shortcut window]
en: Go forward 15 seconds
tr: 15 saniye ileri git

[ctx: shortcut window]
en: Go back 3 minutes
tr: 3 dakika geri git

[ctx: shortcut window]
en: Go forward 10 minutes
tr: 10 dakika ileri git

[ctx: shortcut window]
en: Skip to…
tr: Şuraya atla…

[ctx: shortcut window]
en: DVD menu navigation
tr: DVD menü gezinimi

[ctx: shortcut window]
en: Navigate up
tr: Yukarı git

[ctx: shortcut window]
en: Navigate down
tr: Aşağı git

[ctx: shortcut window]
en: Navigate left
tr: Sola git

[ctx: shortcut window]
en: Navigate right
tr: Sağa git

[ctx: shortcut window]
en: Subtitles
tr: Alt yazılar

[ctx: shortcut window]
en: Select next subtitle
tr: Sonraki alt yazıyı seç

[ctx: shortcut window]
en: Toggle subtitles
tr: Alt yazıları aç/kapat

en: Prefere_nces
tr: _Tercihler

en: _Keyboard Shortcuts
tr: _Klavye Kısayolları

en: _Help
tr: _Yardım

en: Add _Local Video…
tr: _Yerel Video Ekle…

en: Add _Web Video…
tr: _Web Videosu Ekle…

en: _Aspect Ratio
tr: _Görüntü Oranı

[ctx: Aspect ratio]
note: Translators: an entry in the 'Aspect Ratio' menu, used to choose the displayed aspect ratio of a video
en: Auto
tr: Kendiliğinden

[ctx: Aspect ratio]
note: Translators: an entry in the 'Aspect Ratio' menu, used to choose the displayed aspect ratio of a video
en: Square
tr: Kare

[ctx: Aspect ratio]
note: Translators: an entry in the 'Aspect Ratio' menu, used to choose the displayed aspect ratio of a video
en: 4∶3 (TV)
tr: 4:3 (TV)

[ctx: Aspect ratio]
note: Translators: an entry in the 'Aspect Ratio' menu, used to choose the displayed aspect ratio of a video
en: 16∶9 (Widescreen)
tr: 16:9 (Geniş Ekran)

[ctx: Aspect ratio]
note: Translators: an entry in the 'Aspect Ratio' menu, used to choose the displayed aspect ratio of a video
en: 2.11∶1 (DVB)
tr: 2.11:1 (DVB)

en: Switch An_gles
tr: _Açı değiştir

en: _Eject
tr: Çı_kar

en: Languages
tr: Diller

en: Subtitles
tr: Alt Yazılar

en: _Select Text Subtitles…
tr: Metin Alt Yazılarını _Seç…

en: _Repeat
tr: _Yinele

en: _DVD Menu
tr: _DVD Menüsü

en: _Title Menu
tr: _Başlık Menüsü

en: A_udio Menu
tr: _Ses Menüsü

en: _Angle Menu
tr: _Açı Menüsü

en: _Chapter Menu
tr: Bölüm _Menüsü

en: Speed
tr: Hız

en: Add Web Video
tr: Web Videosu Ekle

en: Enter the _address of the file you would like to open:
tr: Açmak istediğiniz dosyanın _adresini giriniz:

en: _Cancel
tr: _İptal

en: _Add
tr: _Ekle

en: Password requested for RTSP server
tr: RTSP sunucusu için parola isteniyor

en: Could not initialise OpenGL support
tr: OpenGL desteği başlatılamadı

en: The DVD device you specified seems to be invalid.
tr: Belirttiğiniz DVD sürücü geçersiz görünüyor.

en: The VCD device you specified seems to be invalid.
tr: Belirttiğiniz VCD sürücü geçersiz görünüyor.

en: The source seems encrypted and can’t be read. Are you trying to play an encrypted DVD without libdvdcss?
tr: Kaynak şifrelenmiş gözüküyor ve okunamıyor. Şifrelenmiş DVD’yi libdvdcss olmadan oynatmayı mı deniyorsunuz?

en: The server you are trying to connect to is not known.
tr: Bağlanmaya çalıştığınız sunucu bilinmiyor.

en: The connection to this server was refused.
tr: Bu sunucuya bağlantı reddedildi.

en: The specified movie could not be found.
tr: Belirtilen film bulunamadı.

en: The server refused access to this file or stream.
tr: Sunucu bu dosya veya akışa erişimi reddetti.

en: Authentication is required to access this file or stream.
tr: Bu dosya veya akışa erişmek için kimlik doğrulama gerekir.

en: SSL/TLS support is missing. Check your installation.
tr: SSL/TLS desteği eksik. Kurulumunuzu gözden geçirin.

en: You are not allowed to open this file.
tr: Bu dosyayı açmanıza izin verilmiyor.

en: This location is not a valid one.
tr: Bu, geçerli konum değil.

en: The movie could not be read.
tr: Film okunamadı.

en: This file is encrypted and cannot be played back.
tr: Dosya şifrelenmiştir ve oynatılamaz.

en: The file you tried to play is an empty file.
tr: Oynatmayı denediğiniz dosya boş bir dosyadır.

note: should be exactly one missing thing (source or converter)
en: The playback of this movie requires a %s plugin which is not installed. | The playback of this movie requires the following plugins which are not installed:
    
    %s
tr[0]: Bu filmin oynatılması için kurulu olmayan şu eklenti(ler) gerekmektedir:
    
    %s

en: This stream cannot be played. It’s possible that a firewall is blocking it.
tr: Bu akış oynatılamaz. Güvenlik duvarı engelliyor olabilir.

en: An audio or video stream is not handled due to missing codecs. You might need to install additional plugins to be able to play some types of movies
tr: Ses veya görüntü akışı, kod çözücü eksikliği nedeniyle gerçekleştirilemiyor. Bazı film türlerini oynatabilmek için ek eklentiler kurmanız gerekebilir

en: This file cannot be played over the network. Try downloading it locally first.
tr: Bu dosya ağ üzerinden oynatılamıyor. Önce diskinize indirmeyi deneyin.

en: Mono
tr: Tekli

en: Media contains no supported video streams.
tr: Ortamda desteklenen akışkan video bulunmuyor.

en: Some necessary plug-ins are missing. Make sure that the program is correctly installed.
tr: Gerekli bazı eklentiler bulunamıyor. Programın doğru kurulduğuna emin olun.

en: Unable to play the file
tr: Dosya yürütülemedi

en: %s is required to play the file, but is not installed. | %s are required to play the file, but are not installed.
tr[0]: Dosyayı yürütmek için gereken %s kurulu değil.

note: TRANSLATORS: this is a button to launch a codec installer. * %s will be replaced with the software installer's name, e.g. * 'Software' in case of gnome-software.
en: _Find in %s
tr: %s’da _Bul

en: Select All
tr: Tümünü Seç

en: Select None
tr: Tümünün Seçimini Kaldır

en: Videos Preview
tr: Video Ön İzlemesi

en: Filename
tr: Dosya Adı

en: Resolution
tr: Çözünürlük

en: Duration
tr: Süre

en: Season %d Episode %d
tr: %d. Sezon %d. Bölüm

note: translators: The first item is the show name, for example: * Boardwalk Empire (Season 1 Episode 1)
en: %s (Season %d Episode %d)
tr: %s (%d. Sezon %d. Bölüm)

en: Browse Error
tr: Göz Atma Hatası

en: Search Error
tr: Arama Hatası

en: Local
tr: Yerel

en: Channels
tr: Kanallar

en: Click on items to select them
tr: Seçmek için ögelere tıkla

en: %d selected | %d selected
tr[0]: %d seçildi

en: Results for “%s”
tr: “%s” için sonuçlar

en: Back
tr: Geri

en: Select
tr: Seç

en: Cancel
tr: İptal

en: Search
tr: Ara

en: Audio Track
tr: Ses Parçası

en: Subtitle
tr: Alt Yazı

[ctx: Language]
note: Translators: an entry in the "Languages" menu, used to choose the audio language of a DVD
en: Auto
tr: Kendiliğinden

note: Translators: an entry in the "Subtitles" menu, used to choose the subtitle language of a DVD
en: None
tr: Hiçbiri

en: Pause
tr: Beklet

en: Play
tr: Oynat

en: Videos could not play “%s”.
tr: Videolar “%s”i oynatamadı.

en: Videos could not display the help contents.
tr: Videolar yardım içeriğini gösteremiyor.

en: An error occurred
tr: Bir hata oluştu

en: Previous Chapter/Movie
tr: Önceki Bölüm/Film

en: Play / Pause
tr: Oynat / Beklet

en: Next Chapter/Movie
tr: Sonraki Bölüm/Film

en: Videos could not startup.
tr: Videolar başlatılamadı.

en: No reason.
tr: Neden yok.

en: Play/Pause
tr: Oynat/Beklet

en: Next
tr: Sonraki

en: Previous
tr: Önceki

en: Seek Forwards
tr: İleriye Atla

en: Seek Backwards
tr: Geriye Atla

en: Volume Up
tr: Sesi Yükselt

en: Volume Down
tr: Sesi Düşür

en: Mute sound
tr: Sesi Kapat

en: Toggle Fullscreen
tr: Tam Ekran Aç/Kapa

en: Quit
tr: Çık

en: Enqueue
tr: Kuyruğa Al

en: Replace
tr: Değiştir

en: Seek
tr: Atla

en: Show version information and exit
tr: Sürüm bilgisini yazdır ve çık

en: Movies to play
tr: Oynatılacak film

en: Can’t enqueue and replace at the same time
tr: Kuyruğa ekleme ve yer değiştirme aynı anda yapılamaz

note: This is "Title 3", where title is a DVD title * Note: NOT a DVD chapter
en: Title %d
tr: Başlık %d

en: The playlist “%s” could not be parsed. It might be damaged.
tr: “%s” çalma listesi ayrıştırılamıyor, hasarlı olabilir.

en: Configure Plugins
tr: Eklentileri Yapılandır

en: _Close
tr: _Kapat

en: Add to Favourites
tr: Sık Kullanılanlara Ekle

[ctx: button]
en: Play
tr: Oynat

en: Shuffle
tr: Karıştır

en: Delete
tr: Sil

en: Current Locale
tr: Geçerli Yerel

en: Arabic
tr: Arapça

en: Armenian
tr: Ermenice

en: Baltic
tr: Baltık

en: Celtic
tr: Kelt

en: Central European
tr: Orta Avrupa

en: Chinese Simplified
tr: Basitleştirilmiş Çince

en: Chinese Traditional
tr: Geleneksel Çince

en: Croatian
tr: Hırvatça

en: Cyrillic
tr: Kiril

en: Cyrillic/Russian
tr: Kiril/Rusça

en: Cyrillic/Ukrainian
tr: Kiril/Ukraynaca

en: Georgian
tr: Gürcüce

en: Greek
tr: Yunanca

en: Gujarati
tr: Guceratça

en: Hebrew
tr: İbranice

en: Hebrew Visual
tr: Görsel İbranice

en: Hindi
tr: Hindu

en: Icelandic
tr: İzlandaca

en: Japanese
tr: Japonca

en: Korean
tr: Korece

en: Nordic
tr: İskandinav

en: Persian
tr: Farsça

en: Romanian
tr: Rumence

en: South European
tr: Güney Avrupa

en: Thai
tr: Tayca

en: Turkish
tr: Türkçe

en: Unicode
tr: Unikod

en: Western
tr: Batı

en: Vietnamese
tr: Vietnamca

en: All files
tr: Tüm dosyalar

en: Video files
tr: Video dosyaları

en: Subtitle files
tr: Alt yazı dosyaları

en: Select Text Subtitles
tr: Metin Alt Yazılarını Seç

en: _Open
tr: _Aç

en: Add Videos
tr: Video Ekle

en: Sets the user agent for the Apple Trailers site
tr: Apple Trailers sitesi için tarayıcı kimliğini ayarlar

en: Autoload Subtitles
tr: Alt Yazıları Kendiliğinden Yükle

en: Autoloads text subtitles
tr: Alt yazıları kendiliğinden yükler

en: Instant Messenger Status
tr: Anında Mesajlaşma Programı Durumu

en: Set your Instant Messenger status to away when a movie is playing
tr: Film oynatılırken Anında Mesajlaşma programınızın durumunu uzakta yapın

en: MPRIS D-Bus Interface
tr: MPRIS D-Bus Arayüzü

en: Send notifications of currently-playing videos and allow remote control using MPRIS.
tr: Oynatılan filmlerin bildirimlerini gönder ve MPRIS kullanarak uzaktan kumandaya izin ver.

en: Open directory
tr: Dizin aç

en: Open the directory of the currently playing movie
tr: Şu anda oynatılan filmin klasörünü aç

en: Open Containing Folder
tr: İçeren Klasörü Aç

en: Subtitle Downloader
tr: Alt Yazı İndirici

en: Look for subtitles for the currently playing movie
tr: Şu anda oynatılan filme alt yazı ara

en: Brazilian Portuguese
tr: Brezilya Portekizcesi

en: Searching for subtitles…
tr: Alt yazılar aranıyor…

en: Downloading the subtitles…
tr: Alt yazılar indiriliyor…

en: Could not contact the OpenSubtitles website
tr: OpenSubtitles web sitesine bağlanılamadı

en: Could not contact the OpenSubtitles website.
tr: OpenSubtitles web sitesine ulaşılamadı.

en: No results found.
tr: Sonuç bulunamadı.

note: translators comment: This is the file-type of the subtitle file detected
en: Format
tr: Biçim

note: translators comment: This is a rating of the quality of the subtitle
en: Rating
tr: Puanlama

note: pylint: disable=no-member
en: _Download Movie Subtitles…
tr: Film Alt Yazılarını İn_dir…

en: Searching subtitles…
tr: Alt yazılar aranıyor…

en: Download Movie Subtitles
tr: Film Alt Yazılarını İndir

en: Subtitle _language:
tr: Alt yazı _dili:

en: _Play with Subtitle
tr: Alt Yazıyla _Oynat

en: Subtitle language
tr: Alt yazı dili

en: The language to search for subtitles for movies in.
tr: Filmlere alt yazı aramada kullanılacak dil.

en: Movie Properties
tr: Film Özellikleri

en: Adds movie properties menu item
tr: Film özellikleri menü ögesini ekler

en: Properties
tr: Özellikler

en: _Properties
tr: Ö_zellikler

en: Title:
tr: Başlık:

en: Artist:
tr: Sanatçı:

en: Duration:
tr: Süre:

en: Year:
tr: Yıl:

en: Album:
tr: Albüm:

en: Comment:
tr: Yorum:

en: Container:
tr: Taşıyıcı:

en: Dimensions:
tr: Boyutlar:

en: Codec:
tr: Çözücü:

en: Framerate:
tr: Kare hızı:

en: Bitrate:
tr: Bit oranı:

en: Sample rate:
tr: Örnekleme hızı:

en: Channels:
tr: Kanallar:

[ctx: Title]
note: Title
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

[ctx: Artist]
note: Artist
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

[ctx: Album]
note: Album
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

[ctx: Year]
note: Year
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

[ctx: Media container]
note: Container
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

[ctx: Dimensions]
note: Dimensions
en: N/A
tr: Uygulanamaz

[ctx: Video codec]
note: Video Codec
en: N/A
tr: Uygulanamaz

[ctx: Video bit rate]
en: N/A
tr: Uygulanamaz

[ctx: Frame rate]
en: N/A
tr: Uygulanamaz

[ctx: Audio bit rate]
en: N/A
tr: Uygulanamaz

[ctx: Audio codec]
note: Audio Codec
en: N/A
tr: Uygulanamaz

note: Channels
en: 0 Channels
tr: 0 Kanal

en: %d hour | %d hours
tr[0]: %d saat

en: %d minute | %d minutes
tr[0]: %d dakika

en: %d second | %d seconds
tr[0]: %d saniye

note: 0 seconds
en: 0 seconds
tr: 0 saniye

en: %0.3f frame per second | %0.3f frames per second
tr[0]: Saniyede %0.3f kare

en: %0.2f frame per second | %0.2f frames per second
tr[0]: Saniyede %0.2f kare

en: rpdb2 password
tr: rpdb2 parolası

en: A password to protect the rpdb2 server for debugging Totem from unauthorized remote access. If this is empty, a default of “totem” will be used.
tr: Totem’in hata ayıklaması için rpdb2 sunucusunu yetkisiz uzaktan erişimden koruma şifresi. Eğer boşsa, öntanımlı olarak “totem” kullanılır.

en: Python Console
tr: Python Uçbirimi

en: Interactive Python console
tr: Etkileşimli Python uçbirimi

note: pylint: disable=no-member
en: _Python Console
tr: _Python Uçbirimi

note: pylint: disable=no-member
en: Python Debugger
tr: Python Hata Ayıklayıcı

note: pylint: disable=E1101
en: You can access the Totem.Object through “totem_object” :\n%s
tr: Totem.Object’e, “totem_object” üzerinden erişebilirsiniz :\n%s

en: Videos Python Console
tr: Videolar Python Uçbirimi

note: pylint: disable=W0613
en: After you press OK, Videos will wait until you connect to it with winpdb or rpdb2. If you have not set a debugger password in DConf, it will use the default password (“totem”).
tr: Tamama bastıktan sonra, Videolar sizin winpdb ya da rpdb2 ile bağlanmanızı bekleyecektir. Eğer DConf’ta hata ayıklayıcı parolası ayarlamadıysanız, öntanımlı (“totem”) parolasını kullanacaktır.

en: Recent files
tr: Son dosyalar

en: Adds files that have been played to recent files
tr: Oynatılan dosyaları son dosyalar listesine ekler

en: Rotation Plugin
tr: Döndürme Eklentisi

en: Allows videos to be rotated if they are in the wrong orientation
tr: Eğer yanlış yönelimdeyseler videoları döndürmeyi sağlar

en: _Rotate ↷
tr: _Döndür ↷

en: Rotate ↶
tr: Döndür ↶

en: Save Copy
tr: Kopya Kaydet

en: Save a copy of the currently playing movie
tr: Şu anda oynatılan filmin kopyasını kaydet

en: The video could not be made available offline.
tr: Video çevrim dışı kullanılamaz.

note: translators: “Files” refers to nautilus' name
en: “Files” is not available.
tr: “Dosyalar” kullanılamaz.

note: translators: Movie is the default saved movie filename, * without the suffix
en: Movie
tr: Film

en: Make Available Offline
tr: Çevirim Dışı Kullanıma Hazırla

en: Screen Saver
tr: Ekran Koruyucu

en: Deactivates the screen saver when a movie is playing
tr: Film oynatılırken ekran koruyucuyu devre dışı bırakır

en: Playing a movie
tr: Film oynatılıyor

en: Screenshot width (in pixels):
tr: Ekran görüntüsü genişliği (piksel olarak):

en: Calculate the number of screenshots
tr: Ekran görüntülerinin sayısını hesapla

en: Number of screenshots:
tr: Ekran görüntüleri sayısı:

note: Translators: "Screenshots" is the name of the folder under ~/Pictures for screenshots, * same as used in GNOME Shell: * https://gitlab.gnome.org/GNOME/gnome-shell/-/blob/gnome-42/js/ui/screenshot.js#L2072
en: Screenshots
tr: Ekran Görüntüleri

note: translators: this is the name of the file that gets made up * with the screenshot if the entire screen is taken
en: Screenshot from %s.png
tr: Ekran Görüntüsü - %s.png

note: translators: this is the name of the file that gets * made up with the screenshot if the entire screen is * taken
en: Screenshot from %s - %d.png
tr: Ekran Görüntüsü - %s - %d.png

en: Screenshot
tr: Ekran Görüntüsü

en: Allows screenshots and galleries to be taken of videos
tr: Videoların ekran görüntülerinin alınmasını sağlar

en: Save Gallery
tr: Galeriyi Kaydet

en: _Save
tr: _Kaydet

note: Translators: The first argument is the movie title. The second * argument is a number which is used to prevent overwriting files. * Just translate "Gallery", and not the ".jpg". Example: * "Galerie-%s-%d.jpg".
en: Gallery-%s-%d.jpg
tr: Galeri-%s-%d.jpg

note: Set up the window
en: Creating Gallery…
tr: Galeri Oluşturuluyor…

note: Set the progress label
en: Saving gallery as “%s”
tr: Galeri, “%s” olarak kaydediliyor

en: Videos could not get a screenshot of the video.
tr: Videolar, video için ekran görüntüsü alamadı.

en: This is not supposed to happen; please file a bug report.
tr: Bu olmamalıydı, lütfen hata raporu oluşturun.

en: Take _Screenshot
tr: Ekran _Görüntüsü Al

en: Create Screenshot _Gallery…
tr: Ekran _Görüntüsü Galerisi Oluştur…

en: Skip To
tr: Atla

en: Provides the “Skip to” dialog
tr: “Atla” iletişim penceresini sunar

en: _Skip to:
tr: _Şuraya atla:

note: Update the "seconds" label so that it always has the correct singular/plural form Translators: label for the seconds selector in the "Skip to" dialogue
en: second | seconds
tr[0]: saniye

[ctx: Skip To label length]
note: Fix the label width at the maximum necessary for the plural labels, to prevent it changing size when we change the spinner value Translators: you should translate this string to a number (written in digits) which corresponds to the longer character length of the * translations for "second" and "seco
en: 7
tr: 6

en: _Skip To
tr: _Şuraya Atla

en: _Skip To…
tr: _Şuraya Atla…

[ctx: playback rate]
en: Normal
tr: Olağan

en: Speed: %s
tr: Hız: %s

en: Variable Rate
tr: Değişken Oran

en: Provides the variable rate menu item
tr: Değişken oran menü ögesini sağlar

en: Sets the user agent for the Vimeo site
tr: Vimeo sitesi için tarayıcı kimliğini ayarlar
