totem - en to da translation catalogue (363 entries)

en: Videos
da: Videoer

en: Play movies
da: Afspil film

en: Videos is the official movie player of the GNOME desktop environment. It features a searchable list of local videos, and DVDs, as well as local network video shares (using UPnP/DLNA) and video highlights from a number of web sites.
da: Videoer er den officielle filmafspiller for GNOME-skrivebordsmiljøet. Den indeholder en søgbar liste af lokale videoer og dvd'er, samt lokale netværksdelinger (som bruger UPnP/DLNA) og video-højdepunkter fra en række websider.

en: Videos comes with added functionality such as a subtitle downloader, the ability to speed up or down playback, create screenshot galleries, and support for recording DVDs.
da: Videoer inkluderer yderligere funktionalitet såsom hentning af undertekster, langsom eller hurtig afspilning, oprettelse af skærmbilledgallerier og understøttelse af optagelse på dvd'er.

en: The GNOME developers
da: GNOME-udviklerne

en: @APPLICATION_NAME@
da: @PROGRAM_NAVN@

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! Do NOT translate or remove the application name from the list! It is used for search.
en: Video;Movie;Film;Clip;Series;Player;DVD;TV;Disc;Totem;
da: Video;Film;Klip;Serie;Afspiller;Dvd;Tv;Disk;Totem;

en: The brightness of the video
da: Lysstyrken for videoen

en: The contrast of the video
da: Kontrasten for videoen

en: The hue of the video
da: Videoens farvetone

en: The saturation of the video
da: Videoens mætning

en: Repeat mode
da: Gentag

en: Whether to disable deinterlacing for interlaced movies
da: Om deinterlacing for interlacede film skal deaktiveres

en: Type of audio output to use
da: Type lyd-uddata der skal benyttes

en: Network buffering threshold
da: Tærskel for netværksbuffer

en: Amount of data to buffer for network streams before starting to display the stream (in seconds).
da: Mængden af data som skal mellemlagres for netværksstrømme inden strømmen vises (i sekunder).

en: Subtitle font
da: Skrifttype for undertekster

en: Pango font description for subtitle rendering.
da: Pango-skrifttypebeskrivelse for optegning af undertekster.

en: Subtitle encoding
da: Kodning af undertekster

en: Encoding character set for subtitle.
da: Tegnkodning til undertekster.

en: Default location for the “Open…” dialogs
da: Forvalgt placering for “Åbn …”-dialogerne

en: Default location for the “Open…” dialogs. Default is the current directory.
da: Standardplacering for “Åbn …”-dialogerne. Standardværdien er den nuværende mappe.

en: Default location for the “Take Screenshot” dialogs
da: Forvalgt placering for “Gem skærmbillede”-dialogerne

en: Default location for the “Take Screenshot” dialogs. Default is the Screenshots directory.
da: Standardplacering for “Gem skærmbillede”-dialogerne. Standardværdien er mappen Skærmbilleder.

en: Whether to disable the plugins in the user’s home directory
da: Om udvidelsesmoduler i brugerens hjemmemappe skal deaktiveres

en: Whether to disable the keyboard shortcuts
da: Om tastaturgenveje skal deaktiveres

en: Whether to autoload text subtitle files when a movie is loaded
da: Om undertekster skal hentes automatisk når en film indlæses

en: Active plugins list
da: Liste over aktive udvidelsesmoduler

en: A list of the names of the plugins which are currently active (loaded and running).
da: En liste af navne på udvidelsesmodulerne, der i øjeblikket er aktiveret (indlæst og kører).

en: Directories to show
da: Kataloger, der skal vises

en: Directories to show in the browse interface, none by default
da: Kataloger, der skal vises i gennemsynsgrænsefladen; none som standard (ingen)

en: Disable hardware decoders
da: Deaktivér hardwareafkodere

en: Disable hardware decoders and use only software decoders. For debugging purposes only.
da: Deaktivér hardwareafkodere og brug kun softwareafkodere. Kun til fejlsøgningsformål.

en: 4-channel
da: 4-kanal

en: 4.1-channel
da: 4.1-kanal

en: 5.0-channel
da: 5.0-kanal

en: 5.1-channel
da: 5.1-kanal

en: AC3 Passthrough
da: AC3-gennemsending

en: Preferences
da: Indstillinger

en: External Subtitles
da: Eksterne undertekster

en: _Load subtitle files when movie is loaded
da: _Hent undertekstfiler når filmen indlæses

en: _Font:
da: _Skrifttype:

en: _Encoding:
da: _Indkodning:

en: Select Subtitle Font
da: Vælg skrifttype for undertekster

en: Plugins
da: Udvidelsesmoduler

en: Plugins…
da: Udvidelsesmoduler …

en: General
da: Generelt

en: Disable _deinterlacing of interlaced videos
da: Deaktivér _deinterlacing (kompensation for alternerende linjevis billedlagring) af interlacede videoer

en: Color Balance
da: Farvebalance

en: _Brightness:
da: _Lysstyrke:

en: Co_ntrast:
da: _Kontrast:

en: Sat_uration:
da: _Mætning:

en: _Hue:
da: _Farvetone:

en: Reset to _Defaults
da: Nulstil til fo_rvalg

en: Display
da: Video

en: Audio Output
da: Lyd-ud

en: _Audio output type:
da: _Lyduddata-type:

en: Audio
da: Lyd

[ctx: shortcut window]
en: General
da: Generelt

[ctx: shortcut window]
en: Show help
da: Vis hjælp

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
da: Tastaturgenveje

[ctx: shortcut window]
en: Add local video
da: Tilføj lokal video

[ctx: shortcut window]
en: Add web video
da: Tilføj webvideo

[ctx: shortcut window]
en: Properties
da: Egenskaber

[ctx: shortcut window]
en: Make Available Offline
da: Gør tilgængelig offline

[ctx: shortcut window]
en: Take Screenshot
da: Gem skærmbillede

[ctx: shortcut window]
en: Quit
da: Afslut

[ctx: shortcut window]
en: Volume
da: Lydstyrke

[ctx: shortcut window]
en: Increase volume
da: Forøg lydstyrken

[ctx: shortcut window]
en: Decrease volume
da: Mindsk lydstyrken

[ctx: shortcut window]
en: Mute/unmute
da: Slå lyden til/fra

[ctx: shortcut window]
en: View
da: Vis

[ctx: shortcut window]
en: Toggle fullscreen
da: Fuldskærm

[ctx: shortcut window]
en: Exit fullscreen
da: Afslut fuldskærm

[ctx: shortcut window]
en: Rotate ↷
da: Rotér ↷

[ctx: shortcut window]
en: Rotate ↶
da: Rotér ↶

[ctx: shortcut window]
en: Playback
da: Afspilning

[ctx: shortcut window]
en: Play/Pause
da: Afspil/paus

[ctx: shortcut window]
en: Previous video or chapter
da: Forrige kapitel eller film

[ctx: shortcut window]
en: Next video or chapter
da: Næste video eller kapitel

[ctx: shortcut window]
en: Skip
da: Spring over

[ctx: shortcut window]
en: Go back 15 seconds
da: Gå 15 sekunder tilbage

[ctx: shortcut window]
en: Go forward 60 seconds
da: Gå 60 sekunder fremad

[ctx: shortcut window]
en: Step back one frame
da: Gå et billede tilbage

[ctx: shortcut window]
en: Step forward one frame
da: Gå et billede frem

[ctx: shortcut window]
en: Go back 5 seconds
da: Gå 5 sekunder tilbage

[ctx: shortcut window]
en: Go forward 15 seconds
da: Gå 15 sekunder fremad

[ctx: shortcut window]
en: Go back 3 minutes
da: Gå 3 minutter tilbage

[ctx: shortcut window]
en: Go forward 10 minutes
da: Gå 10 minutter fremad

[ctx: shortcut window]
en: Skip to…
da: Spring til …

[ctx: shortcut window]
en: DVD menu navigation
da: Navigation for dvd-menu

[ctx: shortcut window]
en: Navigate up
da: Navigér op

[ctx: shortcut window]
en: Navigate down
da: Navigér ned

[ctx: shortcut window]
en: Navigate left
da: Navigér til venstre

[ctx: shortcut window]
en: Navigate right
da: Navigér til højre

[ctx: shortcut window]
en: Subtitles
da: Undertekster

[ctx: shortcut window]
en: Select next subtitle
da: Vælg næste undertekst

[ctx: shortcut window]
en: Toggle subtitles
da: Slå undertekster til/fra

en: Prefere_nces
da: _Indstillinger

en: _Keyboard Shortcuts
da: _Tastaturgenveje

en: _Help
da: _Hjælp

en: Add _Local Video…
da: Tilføj _lokal video …

en: Add _Web Video…
da: Tilføj _webvideo …

en: _Aspect Ratio
da: _Højde-/breddeforhold

[ctx: Aspect ratio]
note: Translators: an entry in the 'Aspect Ratio' menu, used to choose the displayed aspect ratio of a video
en: Auto
da: Automatisk

[ctx: Aspect ratio]
note: Translators: an entry in the 'Aspect Ratio' menu, used to choose the displayed aspect ratio of a video
en: Square
da: Kvadratisk

[ctx: Aspect ratio]
note: Translators: an entry in the 'Aspect Ratio' menu, used to choose the displayed aspect ratio of a video
en: 4∶3 (TV)
da: 4∶3 (tv)

[ctx: Aspect ratio]
note: Translators: an entry in the 'Aspect Ratio' menu, used to choose the displayed aspect ratio of a video
en: 16∶9 (Widescreen)
da: 16∶9 (widescreen)

[ctx: Aspect ratio]
note: Translators: an entry in the 'Aspect Ratio' menu, used to choose the displayed aspect ratio of a video
en: 2.11∶1 (DVB)
da: 2,11∶1 (DVB)

en: Switch An_gles
da: Skift vi_nkler

en: _Eject
da: _Skub ud

en: Languages
da: Sprog

en: Subtitles
da: Undertekster

en: _Select Text Subtitles…
da: _Vælg undertekster …

en: _Repeat
da: _Gentag

en: _DVD Menu
da: _Dvd-menu

en: _Title Menu
da: _Titelmenu

en: A_udio Menu
da: _Lydmenu

en: _Angle Menu
da: _Vinkelmenu

en: _Chapter Menu
da: _Kapitelmenu

en: Speed
da: Hastighed

en: Add Web Video
da: Tilføj webvideo

en: Enter the _address of the file you would like to open:
da: Angiv _adressen på den fil du ønsker at åbne:

en: _Cancel
da: _Annullér

en: _Add
da: _Tilføj

en: Password requested for RTSP server
da: Adgangskode afventes for RTSP-server

en: Could not initialise OpenGL support
da: Kunne ikke initialisere OpenGL-understøttelse

en: The DVD device you specified seems to be invalid.
da: Dvd-enheden, du angav, lader til at være ugyldig.

en: The VCD device you specified seems to be invalid.
da: Vcd-enheden, du angav, lader til at være ugyldig.

en: The source seems encrypted and can’t be read. Are you trying to play an encrypted DVD without libdvdcss?
da: Kilden ser ud til at være krypteret og kan ikke læses. Prøver du at afspille en krypteret dvd uden libdvdcss?

en: The server you are trying to connect to is not known.
da: Den server du forsøger at tilkoble til, er ikke kendt.

en: The connection to this server was refused.
da: Forbindelses til denne server blev nægtet.

en: The specified movie could not be found.
da: Den angivne film blev ikke fundet.

en: The server refused access to this file or stream.
da: Serveren nægtede adgang til denne fil eller strøm.

en: Authentication is required to access this file or stream.
da: Denne fil eller strøm kan ikke tilgås uden godkendelse.

en: SSL/TLS support is missing. Check your installation.
da: Understøttelse af SSL/TLS mangler. Tjek din installation.

en: You are not allowed to open this file.
da: Du har ikke rettigheder til at åbne denne fil.

en: This location is not a valid one.
da: Denne placering er ikke gyldig.

en: The movie could not be read.
da: Filmen kunne ikke læses.

en: This file is encrypted and cannot be played back.
da: Filen er krypteret og kan ikke afspilles.

en: The file you tried to play is an empty file.
da: Filen, du prøvede at afspille, er en tom fil.

note: should be exactly one missing thing (source or converter)
en: The playback of this movie requires a %s plugin which is not installed. | The playback of this movie requires the following plugins which are not installed:
    
    %s
da[0]: Afspilning af denne film kræver et udvidelsesmodul til %s som ikke er installeret.
da[1]: Afspilning af denne film kræver følgende udvidelsesmoduler som ikke er installeret:
    
    %s

en: This stream cannot be played. It’s possible that a firewall is blocking it.
da: Denne strøm kan ikke afspilles. Det er muligt at en firewall blokerer for den.

en: An audio or video stream is not handled due to missing codecs. You might need to install additional plugins to be able to play some types of movies
da: En lyd- eller videostrøm kan ikke håndteres på grund af manglende codec. Du bliver muligvis nødt til at installere yderligere udvidelsesmoduler for at afspille visse typer film

en: This file cannot be played over the network. Try downloading it locally first.
da: Denne fil kan ikke afspilles over netværket. Prøv at hente den lokalt først.

en: Media contains no supported video streams.
da: Medie indeholder ingen understøttede video-strømme.

en: Some necessary plug-ins are missing. Make sure that the program is correctly installed.
da: Der mangler visse nødvendige udvidelsesmoduler. Kontrollér at programmet er korrekt installeret.

en: Unable to play the file
da: Kan ikke afspille filen

en: %s is required to play the file, but is not installed. | %s are required to play the file, but are not installed.
da[0]: %s er nødvendig for at kunne afspille filen, men er ikke installeret.
da[1]: %s er nødvendige for at kunne afspille filen, men er ikke installeret.

note: TRANSLATORS: this is a button to launch a codec installer. * %s will be replaced with the software installer's name, e.g. * 'Software' in case of gnome-software.
en: _Find in %s
da: _Find i %s

[ctx: long time format]
note: hour:minutes:seconds.msecs Translators: This is a time format, like "9:05:02.050" for 9 * hours, 5 minutes, 2 seconds and 50 milliseconds. You may change ":" to * the separator that your locale uses or use "%Id" instead * of "%d" if your locale uses localized digits.
en: %d:%02d:%02d.%03d
da: %d:%02d:%02d,%03d

[ctx: long time format]
note: -hour:minutes:seconds.msecs Translators: This is a time format, like "-9:05:02.050" for 9 * hours, 5 minutes, 2 seconds and 50 milliseconds playback remaining. You may * change ":" to the separator that your locale uses or use * "%Id" instead of "%d" if your locale uses localized digits.
en: -%d:%02d:%02d.%03d
da: -%d:%02d:%02d,%03d

[ctx: short time format]
note: -minutes:seconds.msec Translators: This is a time format, like "-5:02.050" for 5 * minutes 2 seconds and 50 milliseconds playback remaining. You may change * ":" to the separator that your locale uses or use "%Id" * instead of "%d" if your locale uses localized digits.
en: -%d:%02d.%03d
da: -%d:%02d,%03d

[ctx: short time format]
note: minutes:seconds.msec Translators: This is a time format, like "5:02" for 5 * minutes 2 seconds and 50 milliseconds. You may change ":" to the * separator that your locale uses or use "%Id" instead of * "%d" if your locale uses localized digits.
en: %d:%02d.%03d
da: %d:%02d,%03d

en: Select All
da: Vælg alle

en: Select None
da: Vælg ingen

en: Videos Preview
da: Forhåndsvisning af videoer

en: Filename
da: Filnavn

en: Resolution
da: Opløsning

en: Duration
da: Varighed

en: Season %d Episode %d
da: Sæson %d afsnit %d

note: translators: The first item is the show name, for example: * Boardwalk Empire (Season 1 Episode 1)
en: %s (Season %d Episode %d)
da: %s (Sæson %d afsnit %d)

en: Browse Error
da: Fejl ved gennemsyn

en: Search Error
da: Fejl ved søgning

en: Local
da: Lokalt

en: Channels
da: Kanaler

en: Click on items to select them
da: Klik på elementer for at vælge dem

en: %d selected | %d selected
da[0]: %d valgt
da[1]: %d valgt

en: Results for “%s”
da: Resultater for “%s”

en: Back
da: Tilbage

en: Select
da: Vælg

en: Cancel
da: Annullér

en: Search
da: Søg

en: Audio Track
da: Lydspor

en: Subtitle
da: Undertekst

[ctx: Language]
note: Translators: an entry in the "Languages" menu, used to choose the audio language of a DVD
en: Auto
da: Automatisk

note: Translators: an entry in the "Subtitles" menu, used to choose the subtitle language of a DVD
en: None
da: Ingen

en: Play
da: Afspil

en: Videos could not play “%s”.
da: Videoer kunne ikke afspille “%s”.

en: Videos could not display the help contents.
da: Videoer kunne ikke vise indholdet af hjælp.

en: An error occurred
da: Der opstod en fejl

en: Previous Chapter/Movie
da: Forrige kapitel/film

en: Play / Pause
da: Afspil/paus

en: Next Chapter/Movie
da: Næste kapitel/film

en: Videos could not startup.
da: Videoer kunne ikke starte.

en: No reason.
da: Ingen begrundelse.

en: Play/Pause
da: Afspil/paus

en: Next
da: Næste

en: Previous
da: Forrige

en: Seek Forwards
da: Søg fremad

en: Seek Backwards
da: Søg tilbage

en: Volume Up
da: Lydstyrke op

en: Volume Down
da: Lydstyrke ned

en: Mute sound
da: Slå lyden fra

en: Toggle Fullscreen
da: Fuldskærm

en: Quit
da: Afslut

en: Enqueue
da: Sæt i kø

en: Replace
da: Erstat

en: Seek
da: Søg

en: Show version information and exit
da: Vis versionsoplysninger og afslut

en: Movies to play
da: Film til afspilning

en: Can’t enqueue and replace at the same time
da: Kan ikke sætte i kø og erstatte på samme tid

note: This is "Title 3", where title is a DVD title * Note: NOT a DVD chapter
en: Title %d
da: Titel %d

en: The playlist “%s” could not be parsed. It might be damaged.
da: Afspilningslisten “%s” kunne ikke fortolkes. Den kan være beskadiget.

en: Configure Plugins
da: Konfigurér udvidelsesmoduler

en: _Close
da: _Luk

en: Add to Favourites
da: Føj til favoritter

[ctx: button]
en: Play
da: Afspil

en: Shuffle
da: Bland

en: Delete
da: Slet

en: Current Locale
da: Nuværende regionaldata

en: Arabic
da: Arabisk

en: Armenian
da: Armensk

en: Baltic
da: Baltisk

en: Celtic
da: Keltisk

en: Central European
da: Centraleuropæisk

en: Chinese Simplified
da: Kinesisk (forenklet)

en: Chinese Traditional
da: Kinesisk (traditionel)

en: Croatian
da: Kroatisk

en: Cyrillic
da: Kyrillisk

en: Cyrillic/Russian
da: Kyrillisk/russisk

en: Cyrillic/Ukrainian
da: Kyrillisk/ukrainsk

en: Georgian
da: Georgisk

en: Greek
da: Græsk

en: Hebrew
da: Hebraisk

en: Hebrew Visual
da: Hebraisk (visuel)

en: Icelandic
da: Islandsk

en: Japanese
da: Japansk

en: Korean
da: Koreansk

en: Nordic
da: Nordisk

en: Persian
da: Persisk

en: Romanian
da: Rumænsk

en: South European
da: Sydeuropæisk

en: Thai
da: Thailandsk

en: Turkish
da: Tyrkisk

en: Western
da: Vestlig

en: Vietnamese
da: Vietnamesisk

en: All files
da: Alle filer

en: Video files
da: Videofiler

en: Subtitle files
da: Undertekstfiler

en: Select Text Subtitles
da: Vælg undertekster

en: _Open
da: _Åbn

en: Add Videos
da: Tilføj videoer

en: Apple Trailers
da: Apple-trailere

en: Sets the user agent for the Apple Trailers site
da: Sætter brugeragenten for Apple-trailerstedet

en: Autoload Subtitles
da: Hent automatisk undertekster

en: Autoloads text subtitles
da: Henter undertekster automatisk

en: Instant Messenger Status
da: Status for samtaleklienter

en: Set your Instant Messenger status to away when a movie is playing
da: Lad din online-status for samtaleklienter skifte til fraværende når en film spiller

en: MPRIS D-Bus Interface
da: MPRIS D-Bus-grænseflade

en: Send notifications of currently-playing videos and allow remote control using MPRIS.
da: Send påmindelser om videoer under afspilning, og tillad fjernstyring ved hjælp af MPRIS.

en: Open directory
da: Åbn mappe

en: Open the directory of the currently playing movie
da: Åbn mappen til den film, der afspilles nu

en: Open Containing Folder
da: Åbn indeholdende mappe

en: Subtitle Downloader
da: Underteksthenter

en: Look for subtitles for the currently playing movie
da: Kig efter undertekster for filmen, der afspilles nu

en: Brazilian Portuguese
da: Brasiliansk portugisisk

en: Searching for subtitles…
da: Søger efter undertekster …

en: Downloading the subtitles…
da: Henter undertekster …

en: Could not contact the OpenSubtitles website
da: Kunne ikke kontakte hjemmesiden for OpenSubtitles

en: Could not contact the OpenSubtitles website.
da: Kunne ikke komme i forbindelse med websiden OpenSubtitles.

en: No results found.
da: Ingen resultater fundet.

note: translators comment: This is a rating of the quality of the subtitle
en: Rating
da: Bedømmelse

note: pylint: disable=no-member
en: _Download Movie Subtitles…
da: _Hent undertekster til film …

en: Searching subtitles…
da: Søger i undertekster …

en: Download Movie Subtitles
da: Hent undertekster til film

en: Subtitle _language:
da: Undertekst_sprog:

en: _Play with Subtitle
da: _Afspil med undertekster

en: Subtitle language
da: Undertekstsprog

en: The language to search for subtitles for movies in.
da: Sproget der bruges til at søge efter filmundertekster i.

en: Movie Properties
da: Filmegenskaber

en: Adds movie properties menu item
da: Tilføjer menupunkt for filmegenskaber

[ctx: Stream bit rate]
en: N/A
da: —

[ctx: Sample rate]
en: N/A
da: —

en: Properties
da: Egenskaber

en: _Properties
da: _Egenskaber

en: Title:
da: Titel:

en: Artist:
da: Kunstner:

en: Duration:
da: Varighed:

en: Year:
da: År:

en: Comment:
da: Kommentar:

en: Container:
da: Beholder:

en: Dimensions:
da: Dimensioner:

en: Codec:
da: Kodning:

en: Framerate:
da: Billedfrekvens:

en: Bitrate:
da: Bitfrekvens:

en: Sample rate:
da: Samplefrekvens:

en: Channels:
da: Kanaler:

[ctx: Title]
note: Title
en: Unknown
da: Ukendt

[ctx: Artist]
note: Artist
en: Unknown
da: Ukendt

[ctx: Album]
note: Album
en: Unknown
da: Ukendt

[ctx: Year]
note: Year
en: Unknown
da: Ukendt

[ctx: Media container]
note: Container
en: Unknown
da: Ukendt

[ctx: Dimensions]
note: Dimensions
en: N/A
da: —

[ctx: Video codec]
note: Video Codec
en: N/A
da: —

[ctx: Video bit rate]
en: N/A
da: —

[ctx: Frame rate]
en: N/A
da: —

[ctx: Audio bit rate]
en: N/A
da: —

[ctx: Audio codec]
note: Audio Codec
en: N/A
da: —

note: Channels
en: 0 Channels
da: 0 kanaler

en: %d hour | %d hours
da[0]: %d time
da[1]: %d timer

en: %d minute | %d minutes
da[0]: %d minut
da[1]: %d minutter

en: %d second | %d seconds
da[0]: %d sekund
da[1]: %d sekunder

note: 0 seconds
en: 0 seconds
da: 0 sekunder

en: %0.3f frame per second | %0.3f frames per second
da[0]: %0.3f billede pr. sekund
da[1]: %0.3f billeder pr. sekund

en: %0.2f frame per second | %0.2f frames per second
da[0]: %0.2f billede pr. sekund
da[1]: %0.2f billeder pr. sekund

en: rpdb2 password
da: rpdb2-adgangskode

en: A password to protect the rpdb2 server for debugging Totem from unauthorized remote access. If this is empty, a default of “totem” will be used.
da: En adgangskode til at beskytte rpdb2-serveren til fejlsøgning af Totem fra uautoriseret fjerntilgang, Hvis denne er tom, bruges standardværdien “totem”.

en: Python Console
da: Python-konsol

en: Interactive Python console
da: Interaktiv Python-konsol

note: pylint: disable=no-member
en: _Python Console
da: _Python-konsol

note: pylint: disable=no-member
en: Python Debugger
da: Python-fejlsøger

note: pylint: disable=E1101
en: You can access the Totem.Object through “totem_object” :\n%s
da: Du kan tilgå Totem.Objekt'et med “totem_object” : \n%s

en: Videos Python Console
da: Pythonkonsol til videoer

note: pylint: disable=W0613
en: After you press OK, Videos will wait until you connect to it with winpdb or rpdb2. If you have not set a debugger password in DConf, it will use the default password (“totem”).
da: Efter du har trykket OK, ventes indtil du forbinder til Videoer med winpdb eller rpdb2. Hvis du ikke har indstillet en fejlsøgeradgangskode i DConf, vil standardadgangskoden blive benyttet (“totem”).

en: Recent files
da: Seneste filer

en: Adds files that have been played to recent files
da: Føjer filer som er blevet afspillet til de seneste filer

en: Rotation Plugin
da: Udvidelsesmodul til rotering

en: Allows videos to be rotated if they are in the wrong orientation
da: Tillader at videoer roteres, hvis de ikke vender rigtigt

en: _Rotate ↷
da: _Rotér ↷

en: Rotate ↶
da: Rotér ↶

en: Save Copy
da: Gem en kopi

en: Save a copy of the currently playing movie
da: Gem en kopi af den film, der afspilles nu

en: The video could not be made available offline.
da: Videoen kunne ikke gøres tilgængelig offline.

note: translators: “Files” refers to nautilus' name
en: “Files” is not available.
da: “Filer” (Nautilus) er ikke tilgængelig.

note: translators: Movie is the default saved movie filename, * without the suffix
en: Movie
da: Film

en: Make Available Offline
da: Gør tilgængelig offline

en: Screen Saver
da: Pauseskærm

en: Deactivates the screen saver when a movie is playing
da: Deaktivér pauseskærm når der afspilles en film

en: Playing a movie
da: Afspiller en film

en: Screenshot width (in pixels):
da: Bredde af skærmbillede (i billedpunkter):

en: Calculate the number of screenshots
da: Udregn antallet af skærmbilleder

en: Number of screenshots:
da: Antal skærmbilleder:

note: Translators: "Screenshots" is the name of the folder under ~/Pictures for screenshots, * same as used in GNOME Shell: * https://gitlab.gnome.org/GNOME/gnome-shell/-/blob/gnome-42/js/ui/screenshot.js#L2072
en: Screenshots
da: Skærmbilleder

note: translators: this is the name of the file that gets made up * with the screenshot if the entire screen is taken
en: Screenshot from %s.png
da: Skærmbillede fra %s.png

note: translators: this is the name of the file that gets * made up with the screenshot if the entire screen is * taken
en: Screenshot from %s - %d.png
da: Skærmbillede fra %s - %d.png

en: Screenshot
da: Skærmbillede

en: Allows screenshots and galleries to be taken of videos
da: Tillader at der tages skærmbilleder og gallerier af videoer

en: Save Gallery
da: Gem galleri

en: _Save
da: _Gem

note: Translators: The first argument is the movie title. The second * argument is a number which is used to prevent overwriting files. * Just translate "Gallery", and not the ".jpg". Example: * "Galerie-%s-%d.jpg".
en: Gallery-%s-%d.jpg
da: Galleri-%s-%d.jpg

note: Set up the window
en: Creating Gallery…
da: Opretter galleri …

note: Set the progress label
en: Saving gallery as “%s”
da: Gemmer galleri som “%s”

en: Videos could not get a screenshot of the video.
da: Videoer kunne ikke tage et skærmbillede af videoen.

en: This is not supposed to happen; please file a bug report.
da: Dette burde ikke ske. Rapportér venligst fejlen.

en: Take _Screenshot
da: Gem _skærmbillede

en: Create Screenshot _Gallery…
da: Opret _galleri af skærmbilleder …

en: Skip To
da: Spring til

en: Provides the “Skip to” dialog
da: Giver “Spring til”-dialogen

en: _Skip to:
da: _Spring til:

note: Update the "seconds" label so that it always has the correct singular/plural form Translators: label for the seconds selector in the "Skip to" dialogue
en: second | seconds
da[0]: sekund
da[1]: sekunder

[ctx: Skip To label length]
note: Fix the label width at the maximum necessary for the plural labels, to prevent it changing size when we change the spinner value Translators: you should translate this string to a number (written in digits) which corresponds to the longer character length of the * translations for "second" and "seco
en: 7
da: 8

en: _Skip To
da: _Spring til

en: _Skip To…
da: _Spring til …

[ctx: playback rate]
en: × 0.75
da: × 0,75

[ctx: playback rate]
en: × 1.1
da: × 1,1

[ctx: playback rate]
en: × 1.25
da: × 1,25

[ctx: playback rate]
en: × 1.5
da: × 1,5

[ctx: playback rate]
en: × 1.75
da: × 1,75

en: Speed: %s
da: Hastighed: %s

en: Variable Rate
da: Variabel hastighed

en: Provides the variable rate menu item
da: Giver menupunktet Variabel hastighed

en: Sets the user agent for the Vimeo site
da: Sætter brugeragenten for Vimeo-stedet
