totem 3.38.x - en to nb translation catalogue (358 entries)

en: Videos
nb: Filmer

en: Play movies
nb: Spill av filmer

en: Videos is the official movie player of the GNOME desktop environment. It features a searchable list of local videos, and DVDs, as well as local network video shares (using UPnP/DLNA) and video highlights from a number of web sites.
nb: Filmer er den offisiellee filmavspilleren for GNOME skrivebordsmiljøet. Den har en søkbar liste med lokale videoer og DVDer i tillegg til lokale nettverksressurser for deling av videoer med UPnP/DLNA) og utvalgte videoer fra et antall nettsteder.

en: Videos comes with added functionality such as a subtitle downloader, the ability to speed up or down playback, create screenshot galleries, and support for recording DVDs.
nb: Filmer kommer med ekstra funksjonalitet slik som nedlasting av undertekster, mulighet til å endre hastighet på avspilling, lage skjermdumpgallerier og støtter innspilling av DVDer.

en: The GNOME developers
nb: GNOME utviklerene

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! Do NOT translate or remove the application name from the list! It is used for search.
en: Video;Movie;Film;Clip;Series;Player;DVD;TV;Disc;Totem;
nb: Video;Film;Klipp;Serier;Spiller;DVD;TV;Disk;Totem;

en: The brightness of the video
nb: Lysstyrke for filmen

en: The contrast of the video
nb: Kontrast for filmen

en: The hue of the video
nb: Lysglød i filmen

en: The saturation of the video
nb: Metning for filmen

en: Repeat mode
nb: Repeteringsmodus

en: Whether to disable deinterlacing for interlaced movies
nb: Hvorvidt fjerning av sammenfletting skal slås av for filmer med sammenfletting

en: Type of audio output to use
nb: Type lydutgang som skal brukes

en: Network buffering threshold
nb: Terskel for nettverksbuffer

en: Amount of data to buffer for network streams before starting to display the stream (in seconds).
nb: Mengde data som skal lastes ned før visning av en strøm som lastes ned fra nettverket (i sekunder).

en: Subtitle font
nb: Skrift for teksting

en: Pango font description for subtitle rendering.
nb: Pango skriftbeskrivelse for rendring av undertekst.

en: Subtitle encoding
nb: Koding av tekst

en: Encoding character set for subtitle.
nb: Tegnsett for koding av undertekst.

en: Default location for the “Open…” dialogs
nb: Forvalgt plassering av «Åpne …»-dialoger

en: Default location for the “Open…” dialogs. Default is the current directory.
nb: Forvalgt plassering av «Åpne …»-dialoger. Standardverdi er gjeldende mappe.

en: Default location for the “Take Screenshot” dialogs
nb: Forvalgt plassering av «Ta skjermbilde»-dialoger

en: Default location for the “Take Screenshot” dialogs. Default is the Pictures directory.
nb: Forvalgt plassering av «Ta skjermbilde»-dialoger. Standardverdi er brukerens bildemappe.

en: Whether to disable the plugins in the user’s home directory
nb: Om tillegg i brukerens hjemmemappe skal slås av

en: Whether to disable the keyboard shortcuts
nb: Om tastatursnarveier skal deaktiveres

en: Whether to autoload text subtitle files when a movie is loaded
nb: Om undertekstfiler skal lastes automatisk når en film lastes

en: Active plugins list
nb: Liste med aktive tillegg

en: A list of the names of the plugins which are currently active (loaded and running).
nb: En liste med navn på tillegg som er aktive (lastet og kjører).

en: Directories to show
nb: Mapper som skal vises

en: Directories to show in the browse interface, none by default
nb: Mapper som skal vises i filgrensesnitt. Ingen som forvalg

en: 4-channel
nb: 4-kanaler

en: 4.1-channel
nb: 4.1-kanal

en: 5.0-channel
nb: 5.0-kanal

en: 5.1-channel
nb: 5.1-kanal

en: AC3 Passthrough
nb: AC3-passthrough

en: Preferences
nb: Brukervalg

en: External Subtitles
nb: Eksterne undertekster

en: _Load subtitle files when movie is loaded
nb: _Last undertekstfiler når en video lastes

en: _Font:
nb: Skri_ft:

en: _Encoding:
nb: _Koding:

en: Plugins
nb: Tillegg

en: Plugins…
nb: Tillegg …

en: General
nb: Generelt

note: Tab label in the Preferences dialogue
en: Video
nb: Film

en: Disable _deinterlacing of interlaced videos
nb: Slå av _fjerning av sammenfletting for videoer med sammenfletting

en: Color Balance
nb: Fargebalanse

en: _Brightness:
nb: _Lysstyrke:

en: Co_ntrast:
nb: Ko_ntrast:

en: Sat_uration:
nb: Me_tning:

en: _Hue:
nb: _Glød:

en: Reset to _Defaults
nb: Sett til _forvalg

en: Display
nb: Skjerm

en: Audio Output
nb: Lydutgang

en: _Audio output type:
nb: Type _lydutgang:

en: Audio
nb: Lyd

[ctx: shortcut window]
en: General
nb: Generelt

[ctx: shortcut window]
en: Properties
nb: Egenskaper

[ctx: shortcut window]
en: Make Available Offline
nb: Gjør tilgjengelig frakoblet

[ctx: shortcut window]
en: Take Screenshot
nb: Ta skjermbilde

[ctx: shortcut window]
en: Quit
nb: Avslutt

[ctx: shortcut window]
en: Volume
nb: Volum

[ctx: shortcut window]
en: Increase volume
nb: Øk volum

[ctx: shortcut window]
en: Decrease volume
nb: Minsk volum

[ctx: shortcut window]
en: View
nb: Vis

[ctx: shortcut window]
en: Toggle fullscreen
nb: Slå av/på fullskjerm

[ctx: shortcut window]
en: Exit fullscreen
nb: Avslutt fullskjerm

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
nb: Zoom inn

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
nb: Zoom ut

[ctx: shortcut window]
en: Rotate ↷
nb: Roter ↷

[ctx: shortcut window]
en: Rotate ↶
nb: Roter ↶

[ctx: shortcut window]
en: Playback
nb: Spill av

[ctx: shortcut window]
en: Play/Pause
nb: Spill/pause

[ctx: shortcut window]
en: Previous video or chapter
nb: Forrige film eller kapittel

[ctx: shortcut window]
en: Next video or chapter
nb: Neste film eller kapittel

[ctx: shortcut window]
en: Skip
nb: Hopp til

[ctx: shortcut window]
en: Go back 15 seconds
nb: Gå tilbake 15 sekunder

[ctx: shortcut window]
en: Go forward 60 seconds
nb: Gå frem 60 sekunder

[ctx: shortcut window]
en: Step back one frame
nb: Gå tilbake ett bilde

[ctx: shortcut window]
en: Step forward one frame
nb: Gå frem ett bilde

[ctx: shortcut window]
en: Go back 5 seconds
nb: Gå tilbake 5 sekunder

[ctx: shortcut window]
en: Go forward 15 seconds
nb: Gå frem 15 sekunder

[ctx: shortcut window]
en: Go back 3 minutes
nb: Gå tilbake 3 minutter

[ctx: shortcut window]
en: Go forward 10 minutes
nb: Gå frem 10 minutter

[ctx: shortcut window]
en: Skip to…
nb: Hopp til …

[ctx: shortcut window]
en: DVD menu navigation
nb: Navigering i DVD-meny

[ctx: shortcut window]
en: Navigate up
nb: Naviger opp

[ctx: shortcut window]
en: Navigate down
nb: Naviger ned

[ctx: shortcut window]
en: Navigate left
nb: Naviger til venstre

[ctx: shortcut window]
en: Navigate right
nb: Naviger til høyre

en: Prefere_nces
nb: _Brukervalg

en: _Keyboard Shortcuts
nb: _Tastatursnarveier

en: _Help
nb: _Hjelp

en: Add _Local Video…
nb: Legg til _lokal video …

en: Add _Web Video…
nb: Legg til video på nettet …

en: _Aspect Ratio
nb: _Høyde-/breddeforhold

[ctx: Aspect ratio]
note: Translators: an entry in the 'Aspect Ratio' menu, used to choose the displayed aspect ratio of a video
en: Square
nb: Kvadratisk

[ctx: Aspect ratio]
note: Translators: an entry in the 'Aspect Ratio' menu, used to choose the displayed aspect ratio of a video
en: 4∶3 (TV)
nb: 4:3 (TV)

[ctx: Aspect ratio]
note: Translators: an entry in the 'Aspect Ratio' menu, used to choose the displayed aspect ratio of a video
en: 16∶9 (Widescreen)
nb: 16:9 (Widescreen)

[ctx: Aspect ratio]
note: Translators: an entry in the 'Aspect Ratio' menu, used to choose the displayed aspect ratio of a video
en: 2.11∶1 (DVB)
nb: 2.11:1 (DVB)

en: Zoom In
nb: Zoom inn

en: Switch An_gles
nb: Bytt vi_nkel

en: _Languages
nb: S_pråk

en: S_ubtitles
nb: _Undertekster

en: _Select Text Subtitles…
nb: _Velg tekstfil for teksting …

en: _Eject
nb: _Løs ut

en: _Repeat
nb: _Gjenta

en: _DVD Menu
nb: _DVD-meny

en: _Title Menu
nb: _Tittelmeny

en: A_udio Menu
nb: L_ydmeny

en: _Angle Menu
nb: _Vinkelmeny

en: _Chapter Menu
nb: _Kapittelmeny

en: Speed
nb: Hastighet

en: Enter the _address of the file you would like to open:
nb: Oppgi _adressen for filen du ønsker å åpne:

note: translators: Unknown remaining time
en: --:--
nb: --.--

en: Password requested for RTSP server
nb: Passord forespurt for RTSP-tjener

en: The source seems encrypted and can’t be read. Are you trying to play an encrypted DVD without libdvdcss?
nb: Kilden ser ut til å være kryptert og kan ikke leses. Prøver du å spille av en kryptert DVD uten libdvdcss?

en: The server you are trying to connect to is not known.
nb: Tjeneren du prøver å koble til er ikke kjent.

en: The connection to this server was refused.
nb: Tilkobling til denne tjeneren ble nektet.

en: The specified movie could not be found.
nb: Fant ikke valgt film.

en: The server refused access to this file or stream.
nb: Tjener nektet tilgang til denne filen eller strømmen.

en: Authentication is required to access this file or stream.
nb: Du må autentisere deg for å få tilgang til denne filen eller strømmen.

en: SSL/TLS support is missing. Check your installation.
nb: Støtte for SSL/TLS mangler. Sjekk installasjonen.

en: You are not allowed to open this file.
nb: Du har ikke tilgang til å åpne denne filen.

en: This location is not a valid one.
nb: Plasseringen er ugyldig.

en: The movie could not be read.
nb: Klarte ikke å lese filmen.

en: This file is encrypted and cannot be played back.
nb: Denne filen er kryptert og kan ikke spilles av.

en: The file you tried to play is an empty file.
nb: Filen du prøvde å spille av er tom.

note: should be exactly one missing thing (source or converter)
en: The playback of this movie requires a %s plugin which is not installed. | The playback of this movie requires the following plugins which are not installed:
    
    %s
nb[0]: Avspilling av denne filmen krever et tillegg %s og dette er ikke installert.
nb[1]: Avspilling av denne filmen krever følgende tillegg som ikke er installert:
    
    %s

en: This stream cannot be played. It’s possible that a firewall is blocking it.
nb: Strømmen kan ikke spilles av. Det er mulig at den blokkeres av en brannmur.

en: An audio or video stream is not handled due to missing codecs. You might need to install additional plugins to be able to play some types of movies
nb: En lyd- eller videostrøm ble ikke håndtert pga manglende kodeker. Du må kanskje installere ekstra tillegg for å kunne spille av noen typer videoer

en: This file cannot be played over the network. Try downloading it locally first.
nb: Denne filen kan ikke spilles av over nettverket. Prøv å laste den ned og spille den av lokalt.

en: Media contains no supported video streams.
nb: Medier inneholder ingen støttede videostrømmer.

en: Some necessary plug-ins are missing. Make sure that the program is correctly installed.
nb: Noen nødvendige tillegg mangler. Sjekk at programmet er korrekt installert.

en: Unable to play the file
nb: Klarte ikke å spille av filen

en: %s is required to play the file, but is not installed. | %s are required to play the file, but are not installed.
nb[0]: %s er påkrevet for å spille av filen, men er ikke installert.
nb[1]: %s er påkrevet for å spille av filen, men er ikke installert.

note: TRANSLATORS: this is a button to launch a codec installer. * %s will be replaced with the software installer's name, e.g. * 'Software' in case of gnome-software.
en: _Find in %s
nb: _Søk i %s

[ctx: long time format]
note: hour:minutes:seconds Translators: This is a time format, like "-9:05:02" for 9 * hours, 5 minutes, and 2 seconds. You may change ":" to * the separator that your locale uses or use "%Id" instead * of "%d" if your locale uses localized digits.
en: %d:%02d:%02d
nb: %d.%02d.%02d

[ctx: long time format]
note: -hour:minutes:seconds Translators: This is a time format, like "-9:05:02" for 9 * hours, 5 minutes, and 2 seconds playback remaining. You may * change ":" to the separator that your locale uses or use * "%Id" instead of "%d" if your locale uses localized digits.
en: -%d:%02d:%02d
nb: -%d.%02d.%02d

[ctx: short time format]
note: -minutes:seconds Translators: This is a time format, like "-5:02" for 5 * minutes and 2 seconds playback remaining. You may change * ":" to the separator that your locale uses or use "%Id" * instead of "%d" if your locale uses localized digits.
en: -%d:%02d
nb: -%d.%02d

[ctx: short time format]
note: minutes:seconds Translators: This is a time format, like "5:02" for 5 * minutes and 2 seconds. You may change ":" to the * separator that your locale uses or use "%Id" instead of * "%d" if your locale uses localized digits.
en: %d:%02d
nb: %d.%02d

en: Select All
nb: Velg alle

en: Select None
nb: Velg ingen

en: Could not initialize the thread-safe libraries.
nb: Klarte ikke å starte opp trådsikre biblioteker.

en: Verify your system installation. Totem will now exit.
nb: Sjekk systeminstallasjonen. Totem avslutter nå.

en: Filename
nb: Filnavn

en: Resolution
nb: Oppløsning

en: Duration
nb: Varighet

en: Season %d Episode %d
nb: Sesong %d Episode %d

note: translators: The first item is the show name, for example: * Boardwalk Empire (Season 1 Episode 1)
en: %s (Season %d Episode %d)
nb: %s (Sesong %d Episode %d)

en: Browse Error
nb: Feil ved lesing

en: Search Error
nb: Feil ved søk

en: Local
nb: Lokal

en: Channels
nb: Kanaler

en: Couldn’t load the “%s” interface. %s
nb: Klarte ikke å laste inn grensesnitt for «%s». %s

en: The file does not exist.
nb: Filen eksisterer ikke.

en: Make sure that Totem is properly installed.
nb: Sjekk at Totem er korrekt installert.

en: Click on items to select them
nb: Klikk på oppføringer for å velge dem

en: %d selected | %d selected
nb[0]: %d valgt
nb[1]: %d valgt

en: Results for “%s”
nb: Resultater for «%s»

en: Back
nb: Tilbake

en: Select
nb: Velg

en: Cancel
nb: Avbryt

en: Search
nb: Søk

en: Audio Track
nb: Lydspor

en: Subtitle
nb: Undertekst

note: Translators: an entry in the "Subtitles" menu, used to choose the subtitle language of a DVD
en: None
nb: Ingen

[ctx: Language]
note: Translators: an entry in the "Languages" menu, used to choose the audio language of a DVD
en: Auto
nb: Automatisk

en: Play
nb: Spill av

en: Totem could not play “%s”.
nb: Totem klarte ikke å spille av «%s».

en: Totem could not display the help contents.
nb: Totem klarte ikke å vise hjelpinnhold.

en: An error occurred
nb: Det oppstod en feil

en: Previous Chapter/Movie
nb: Forrige kapittel/film

en: Play / Pause
nb: Spill av/pause

en: Next Chapter/Movie
nb: Neste kapittel/film

en: Totem could not startup.
nb: Totem klarte ikke å starte opp.

en: No reason.
nb: Ingen årsak.

en: Add Web Video
nb: Legg til video på nettet

en: _Cancel
nb: A_vbryt

en: _Add
nb: L_egg til

en: Play/Pause
nb: Spill/pause

en: Next
nb: Neste

en: Previous
nb: Forrige

en: Seek Forwards
nb: Søk fremover

en: Seek Backwards
nb: Søk bakover

en: Volume Up
nb: Volum opp

en: Volume Down
nb: Volum ned

en: Mute sound
nb: Demp lyd

en: Toggle Fullscreen
nb: Slå av/på fullskjerm

en: Quit
nb: Avslutt

en: Enqueue
nb: Legg i kø

en: Replace
nb: Erstatt

en: Seek
nb: Søk

en: Show version information and exit
nb: Vis versjonsinformasjon og avslutt

en: Movies to play
nb: Filmer som skal spilles av

en: Can’t enqueue and replace at the same time
nb: Du kan ikke legge i kø og erstatte samtidig

note: This is "Title 3", where title is a DVD title * Note: NOT a DVD chapter
en: Title %d
nb: Tittel %d

en: The playlist “%s” could not be parsed. It might be damaged.
nb: Klarte ikke å tolke spillelisten «%s». Den kan være skadet.

en: Configure Plugins
nb: Sett opp tillegg

en: _Close
nb: _Lukk

en: Select Subtitle Font
nb: Velg skrift for teksting

en: Add to Favourites
nb: Legg til i favoritter

[ctx: button]
en: Play
nb: Spill av

en: Shuffle
nb: Stokk om

en: Delete
nb: Slett

en: Current Locale
nb: Aktivt locale

en: Arabic
nb: Arabisk

en: Armenian
nb: Armensk

en: Baltic
nb: Baltisk

en: Celtic
nb: Keltisk

en: Central European
nb: Sentral-europeisk

en: Chinese Simplified
nb: Forenklet kinesisk

en: Chinese Traditional
nb: Tradisjonell kinesisk

en: Croatian
nb: Kroatisk

en: Cyrillic
nb: Kyrillisk

en: Cyrillic/Russian
nb: Kyrillisk/russisk

en: Cyrillic/Ukrainian
nb: Kyrillisk/ukrainsk

en: Georgian
nb: Georgisk

en: Greek
nb: Gresk

en: Hebrew
nb: Hebraisk

en: Hebrew Visual
nb: Hebraisk visuellt

en: Icelandic
nb: Islandsk

en: Japanese
nb: Japansk

en: Korean
nb: Koreansk

en: Nordic
nb: Nordisk

en: Persian
nb: Persisk

en: Romanian
nb: Rumensk

en: South European
nb: Syd-europeisk

en: Turkish
nb: Tyrkisk

en: Western
nb: Vestlig

en: Vietnamese
nb: Vietnamesisk

en: All files
nb: Alle filer

en: Video files
nb: Videofiler

en: Subtitle files
nb: Undertekstfiler

en: Select Text Subtitles
nb: Velg tekstfil for teksting

en: _Open
nb: _Åpne

en: Add Videos
nb: Legg til filmer

en: Sets the user agent for the Apple Trailers site
nb: Endrer brukeragent for Apple Trailers-nettstedet

en: Autoload Subtitles
nb: Last inn undertekst automatisk

en: Autoloads text subtitles
nb: Laster inn undertekster automatisk

en: MPRIS D-Bus Interface
nb: MPRIS D-Bus-grensesnitt

en: Send notifications of currently-playing videos and allow remote control using MPRIS.
nb: Send varslinger om film som spilles av og tillat fjernkontroll via MPRIS.

en: The MediaPlayer2 object does not implement the ‘%s’ interface
nb: MediaPlayer2-objekt implementerer ikke grensesnittet «%s»

en: The property ‘%s’ is not writeable.
nb: Egenskap «%s» er ikke skrivbar.

en: Unknown property ‘%s’ requested of a MediaPlayer 2 object
nb: Ukjent egenskap «%s» forespurt fra et MediaPlayer2-objekt

en: Instant Messenger Status
nb: Status for lynmeldingsklient

en: Set your Instant Messenger status to away when a movie is playing
nb: Sett status for lynmeldingsklient til borte når en film spilles av

en: Media Player Keys
nb: Mediespillertaster

en: Support additional media player keys
nb: Støtter flere mediespillertaster

en: Open directory
nb: Åpne katalog

en: Open the directory of the currently playing movie
nb: Åpne katalogen med filmen som spilles av

en: Open Containing Folder
nb: Åpne aktiv mappe

en: Subtitle Downloader
nb: Nedlasting av undertekst

en: Look for subtitles for the currently playing movie
nb: Se etter en undertekst for filmen som spilles av

en: Brazilian Portuguese
nb: Brasiliensk portugisisk

en: Searching for subtitles…
nb: Søker etter undertekster …

en: Downloading the subtitles…
nb: Laster ned undertekster …

en: Could not contact the OpenSubtitles website
nb: Klarte ikke å kontakte OpenSubtitles-nettstedet

en: Could not contact the OpenSubtitles website.
nb: Klarte ikke å kontakte OpenSubtitles-nettstedet.

en: No results found.
nb: Søket ga ingen treff.

en: Subtitles
nb: Undertekster

note: translators comment: This is a rating of the quality of the subtitle
en: Rating
nb: Kvalitet

note: pylint: disable=no-member
en: _Download Movie Subtitles…
nb: Last ne_d undertekster for film …

en: Searching subtitles…
nb: Søker etter undertekster …

en: Download Movie Subtitles
nb: Last ned undertekst for film

en: Subtitle _language:
nb: Språ_k for undertekst:

en: _Play with Subtitle
nb: S_pill av med undertekst

en: Subtitle language
nb: Språk for undertekst

en: The language to search for subtitles for movies in.
nb: Språk som undertekster for filmer skal vises på.

en: Movie Properties
nb: Egenskaper for film

en: Adds movie properties menu item
nb: Legger til en menyopppføring for egenskaper for film

en: %d × %d
nb: %d x %d

[ctx: Stream bit rate]
en: N/A
nb: I/T

[ctx: Sample rate]
en: N/A
nb: I/T

en: Properties
nb: Egenskaper

en: _Properties
nb: Egenska_per

en: Title:
nb: Tittel:

en: Duration:
nb: Varighet:

en: Year:
nb: År:

en: Comment:
nb: Kommentar:

en: Container:
nb: Konteiner:

en: Dimensions:
nb: Størrelse:

en: Codec:
nb: Kodek:

en: Framerate:
nb: Rammerate:

en: Sample rate:
nb: Samplingsrate:

en: Channels:
nb: Kanaler:

[ctx: Title]
note: Title
en: Unknown
nb: Ukjent

[ctx: Artist]
note: Artist
en: Unknown
nb: Ukjent

[ctx: Album]
note: Album
en: Unknown
nb: Ukjent

[ctx: Year]
note: Year
en: Unknown
nb: Ukjent

[ctx: Media container]
note: Container
en: Unknown
nb: Ukjent

[ctx: Dimensions]
note: Dimensions
en: N/A
nb: I/T

[ctx: Video codec]
note: Video Codec
en: N/A
nb: I/T

[ctx: Video bit rate]
en: N/A
nb: I/T

[ctx: Frame rate]
en: N/A
nb: I/T

[ctx: Audio bit rate]
en: N/A
nb: I/T

[ctx: Audio codec]
note: Audio Codec
en: N/A
nb: I/T

note: Channels
en: 0 Channels
nb: 0 kanaler

en: %d hour | %d hours
nb[0]: %d time
nb[1]: %d timer

en: %d minute | %d minutes
nb[0]: %d minutt
nb[1]: %d minutter

en: %d second | %d seconds
nb[0]: %d sekund
nb[1]: %d sekunder

note: 0 seconds
en: 0 seconds
nb: 0 sekunder

en: %0.2f frame per second | %0.2f frames per second
nb[0]: %0.2f bilde per sekund
nb[1]: %0.2f bilder per sekund

en: rpdb2 password
nb: rpdb2-passord

en: A password to protect the rpdb2 server for debugging Totem from unauthorized remote access. If this is empty, a default of “totem” will be used.
nb: Et passord som skal beskytte rpdb2-tjener for feilsøking av Totem fra uautorisert tilgang. Hvis dette er tomt, brukes forvalgt passord «totem».

en: Python Console
nb: Python-konsoll

en: Interactive Python console
nb: Interaktiv Python-konsoll

note: pylint: disable=no-member
en: _Python Console
nb: _Python-konsoll

note: pylint: disable=no-member
en: Python Debugger
nb: Python feilsøking

note: pylint: disable=E1101
en: You can access the Totem.Object through “totem_object” :\n%s
nb: Du kan få tilgang til Totem.Object gjennom «totem_object» :\n%s

en: Totem Python Console
nb: Python-konsoll for Totem

note: pylint: disable=W0613
en: After you press OK, Totem will wait until you connect to it with winpdb or rpdb2. If you have not set a debugger password in DConf, it will use the default password (“totem”).
nb: Etter at du trykker OK, venter Totem til du kobler til med winpdb eller rpdb2. Hvis du ikke har valgt et passord for feilsøking i DConf, brukes forvalgt passord «totem».

en: Recent files
nb: Nylig brukte filer

en: Adds files that have been played to recent files
nb: Legger til filer som er avspilt til nylig brukte filer

en: Rotation Plugin
nb: Tillegg for rotering

en: Allows videos to be rotated if they are in the wrong orientation
nb: Gjør det mulig å rotere videoer hvis de har feil orientering

en: _Rotate ↷
nb: _Roter ↷

en: Rotate ↶
nb: _Roter ↶

en: Save Copy
nb: Lagre en kopi

en: Save a copy of the currently playing movie
nb: Lagre en kopi av filmen som spilles av

en: The video could not be made available offline.
nb: Klarte ikke å gjøre videoen tilgjengelig frakoblet.

note: translators: “Files” refers to nautilus' name
en: “Files” is not available.
nb: «Filer» er ikke tilgjengelig.

note: translators: Movie is the default saved movie filename, * without the suffix
en: Movie
nb: Film

en: Make Available Offline
nb: Gjør tilgjengelig frakoblet

en: Screen Saver
nb: Skjermsparer

en: Deactivates the screen saver when a movie is playing
nb: Slår av skjermsparer når en film spilles av

en: Playing a movie
nb: Spiller av en film

en: Screenshot width (in pixels):
nb: Bredde på skjermbilde (i piksler):

en: Calculate the number of screenshots
nb: Beregne antall skjermbilder

en: Number of screenshots:
nb: Antall skjermbilder:

note: translators: this is the name of the file that gets made up * with the screenshot if the entire screen is taken
en: Screenshot from %s.png
nb: Skjermbilde fra %s.png

note: translators: this is the name of the file that gets * made up with the screenshot if the entire screen is * taken
en: Screenshot from %s - %d.png
nb: Skjermbilde fra %s - %d.png

en: Screenshot
nb: Skjermbilde

en: Allows screenshots and galleries to be taken of videos
nb: Lar brukeren ta skjermbilder og lage gallerier av videoer

en: Save Gallery
nb: Lagre galleri

en: _Save
nb: _Lagre

note: Translators: The first argument is the movie title. The second * argument is a number which is used to prevent overwriting files. * Just translate "Gallery", and not the ".jpg". Example: * "Galerie-%s-%d.jpg".
en: Gallery-%s-%d.jpg
nb: Galleri-%s-%d.jpg

note: Set up the window
en: Creating Gallery…
nb: Lager galleri …

note: Set the progress label
en: Saving gallery as “%s”
nb: Lagrer galleri som «%s»

en: Totem could not get a screenshot of the video.
nb: Totem klarte ikke å ta skjermbilde av denne filmen.

en: This is not supposed to happen; please file a bug report.
nb: Dette skal ikke skje. Vi ber om at du rapporterer dette som en programfeil.

en: Take _Screenshot
nb: Ta _skjermbilde

en: Create Screenshot _Gallery…
nb: Lag _galleri av skjermbilder …

en: Skip To
nb: Hopp til

en: Provides the “Skip to” dialog
nb: Støtte for «Hopp til»-dialogen

en: _Skip to:
nb: _Hopp til:

note: Update the "seconds" label so that it always has the correct singular/plural form Translators: label for the seconds selector in the "Skip to" dialogue
en: second | seconds
nb[0]: sekund
nb[1]: sekunder

[ctx: Skip To label length]
note: Fix the label width at the maximum necessary for the plural labels, to prevent it changing size when we change the spinner value Translators: you should translate this string to a number (written in digits) which corresponds to the longer character length of the * translations for "second" and "seco
en: 7
nb: 8

en: _Skip To
nb: _Hopp til

en: _Skip To…
nb: _Hopp til …

[ctx: playback rate]
en: × 0.75
nb: × 0,75

[ctx: playback rate]
en: × 1.1
nb: × 1,1

[ctx: playback rate]
en: × 1.25
nb: × 1,25

[ctx: playback rate]
en: × 1.5
nb: × 1,5

[ctx: playback rate]
en: × 1.75
nb: × 1,75

en: Speed: %s
nb: Hastighet: %s

en: Variable Rate
nb: Variabel rate

en: Provides the variable rate menu item
nb: Tilbyr menyoppføring for variabel rate

en: Sets the user agent for the Vimeo site
nb: Endrer brukeragent for nettstedet Vimeo
