totem master - en to mjw translation catalogue (94 entries)

en: Play movies
mjw: Lam-arjan kerot

en: The brightness of the video
mjw: Video atur

en: The contrast of the video
mjw: Video a cotrast

en: The hue of the video
mjw: Video a hue

en: The saturation of the video
mjw: Video a saturation

en: Default location for the “Open…” dialogs
mjw: Default location for the “Kangpu…” dialogs

en: Default location for the “Open…” dialogs. Default is the current directory.
mjw: Default location for the “Kangpu…” dialogs. Default is the current directory.

en: _Brightness:
mjw: Atur:

en: Audio Output
mjw: Aseh ketet

en: Audio
mjw: Aseh

[ctx: shortcut window]
en: Make Available Offline
mjw: Offline long pado nangji

[ctx: shortcut window]
en: Take Screenshot
mjw: Screenshot ke-nep

[ctx: shortcut window]
en: Volume
mjw: Aseh

[ctx: shortcut window]
en: Increase volume
mjw: Aseh pathe

[ctx: shortcut window]
en: Decrease volume
mjw: Aseh pabi

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
mjw: Pathe

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
mjw: Pabi

[ctx: shortcut window]
en: Rotate ↷
mjw: Tewar ↷

[ctx: shortcut window]
en: Rotate ↶
mjw: Tewar ↶

[ctx: shortcut window]
en: Play/Pause
mjw: Kerot/Pasang

[ctx: shortcut window]
en: Previous video or chapter
mjw: Aphi video mate chapter

[ctx: shortcut window]
en: Next video or chapter
mjw: Dunthu video mate chapter

[ctx: shortcut window]
en: Go back 15 seconds
mjw: 15 seconds aphi cherui

[ctx: shortcut window]
en: Go forward 60 seconds
mjw: 60 seconds aphrang kedam

[ctx: shortcut window]
en: Go back 5 seconds
mjw: 5 seconds aphi cherui

[ctx: shortcut window]
en: Go forward 15 seconds
mjw: 15 seconds angno kedam

[ctx: shortcut window]
en: Go back 3 minutes
mjw: 3 minutes aphi cherui

[ctx: shortcut window]
en: Go forward 10 minutes
mjw: 10 minutes angno kedam

en: Add _Local Video…
mjw: _Local Video kethap…

en: Add _Web Video…
mjw: _Web Video kethap…

en: Zoom In
mjw: Pathe

en: _Languages
mjw: _Lam

en: _Eject
mjw: Pat_et

en: _Repeat
mjw: Che-rui

en: Speed
mjw: Kechat

en: Enter the _address of the file you would like to open:
mjw: File kangpu ji _adim tok nangji (url):

en: Password requested for RTSP server
mjw: RTSP server long password pi nangji

en: You are not allowed to open this file.
mjw: Nangli laso file ingpu longle.

en: The movie could not be read.
mjw: Lam-arjan ingpu un-eh.

en: Select None
mjw: Angse kangwai

en: Filename
mjw: File-men

en: Duration
mjw: Keding

en: Search Error
mjw: Kiri chokche

en: The file does not exist.
mjw: Laso file phurkimo longta ve.

en: %d selected | %d selected
mjw[0]: %d chongvai
mjw[1]: %d chongvai

en: Back
mjw: Phi

en: Select
mjw: Chongvai

en: Search
mjw: Kiri

en: Audio Track
mjw: Lun Track

note: Translators: an entry in the "Subtitles" menu, used to choose the subtitle language of a DVD
en: None
mjw: Angse

en: Pause
mjw: Pasang

en: An error occurred
mjw: Chokche do

en: Previous Chapter/Movie
mjw: Aphi Chapter/Lamarjan

en: Play / Pause
mjw:  Play / Pasang

en: Next Chapter/Movie
mjw: Dunthu Chapter/lamarjan

en: Totem could not startup.
mjw: Totem chingpu un-eh det.

en: No reason.
mjw: Ason awe.

en: Add Web Video
mjw: Web Video kethap

en: _Add
mjw: Keth_ap

en: Play/Pause
mjw: Play/Pasang

en: Next
mjw: Dunthu

en: Previous
mjw: Phi

en: Volume Up
mjw: Aseh-pathe

en: Volume Down
mjw: Aseh-pabi

en: Mute sound
mjw: Aseh-pawe

en: Movies to play
mjw: Kerot ji Lam-arjan

note: This is "Title 3", where title is a DVD title * Note: NOT a DVD chapter
en: Title %d
mjw: Amen %d

en: _Close
mjw: Kanghap

en: _Open
mjw: Kangpu

en: Add Videos
mjw: Videos kethap

en: Open directory
mjw: Directory kangpu

en: Searching for subtitles…
mjw: Subtitles ri-bom…

en: Searching subtitles…
mjw: Subtitles ri-bom…

en: Subtitle _language:
mjw: Subtitle a_lam:

en: Subtitle language
mjw: Subtitle alam

en: Title:
mjw: Lun-amen:

en: Artist:
mjw: Chepate-bang:

en: Duration:
mjw: Keding:

en: Year:
mjw: Ningkan:

en: Comment:
mjw: Lamthe:

en: %d hour | %d hours
mjw[0]: %d porphai
mjw[1]: %d porphai

en: %0.2f frame per second | %0.2f frames per second
mjw[0]: %0.2f fps
mjw[1]: %0.2f fps

en: _Rotate ↷
mjw: Pa_rting↷

en: Rotate ↶
mjw: Parting ↶

note: translators: “Files” refers to nautilus' name
en: “Files” is not available.
mjw: “Files” awe.

note: translators: Movie is the default saved movie filename, * without the suffix
en: Movie
mjw: Lam-arjan

en: Playing a movie
mjw: Lam-arjan rot bom

en: Screenshot width (in pixels):
mjw: Screenshot arjan kethe (pixels pen):

en: Number of screenshots:
mjw: Screenshots a phai:

note: translators: this is the name of the file that gets made up * with the screenshot if the entire screen is taken
en: Screenshot from %s.png
mjw: %s.png pen Screenshot

note: translators: this is the name of the file that gets * made up with the screenshot if the entire screen is * taken
en: Screenshot from %s - %d.png
mjw: %s - %d.png pen Screenshot

en: Take _Screenshot
mjw: _Screenshot ke-nep

[ctx: playback rate]
en: Normal
mjw: x 1.0

en: Speed: %s
mjw: Kechat: %s
