Totem - en to nl translation catalogue (350 entries)

en: Videos
nl: Video’s

en: Play movies
nl: Films afspelen

en: Videos is the official movie player of the GNOME desktop environment. It features a searchable list of local videos, and DVDs, as well as local network video shares (using UPnP/DLNA) and video highlights from a number of web sites.
nl: Video’s is de officiële filmspeler van de Gnome-bureaubladomgeving. Het bevat een doorzoekbare lijst van lokale video’s en dvd’s, evenals video’s gedeeld via lokale netwerken (door UPnP/DLNA) en video-hoogtepunten van een aantal websites.

en: Videos comes with added functionality such as a subtitle downloader, the ability to speed up or down playback, create screenshot galleries, and support for recording DVDs.
nl: Video’s wordt geleverd met extra functionaliteit, waaronder een programma voor het downloaden van ondertitels, de mogelijkheid om het afspelen te vertragen of versnellen, schermafdrukgalerijen, en ondersteuning voor het opnemen van dvd’s.

en: The GNOME developers
nl: De Gnome-ontwikkelaars

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! Do NOT translate or remove the application name from the list! It is used for search.
en: Video;Movie;Film;Clip;Series;Player;DVD;TV;Disc;Totem;
nl: Video;Movie;Film;Clip;Series;Player;Speler;DVD;TV;Disc;Schijf;Totem;

en: The brightness of the video
nl: De helderheid van de video

en: The contrast of the video
nl: Het contrast van de video

en: The hue of the video
nl: De tint van de video

en: The saturation of the video
nl: De verzadiging van de video

en: Repeat mode
nl: Herhaalmodus

en: Whether to disable deinterlacing for interlaced movies
nl: Of ‘deinterlacing’ inschakeld moet worden voor ‘interlaced’ films

en: Type of audio output to use
nl: Type geluidsweergave dat gebruikt wordt

en: Network buffering threshold
nl: Netwerkbufferdrempelwaarde

en: Amount of data to buffer for network streams before starting to display the stream (in seconds).
nl: De hoeveelheid te bufferen data (in seconden) voordat de datastroom wordt afgespeeld.

en: Subtitle font
nl: Lettertype ondertitels

en: Pango font description for subtitle rendering.
nl: Pango-lettertypebeschrijving voor weergave van ondertitels.

[ctx: subtitle-encoding]
en: 'UTF-8'
nl: ‘UTF-8’

en: Subtitle encoding
nl: Tekenset ondertitels

en: Encoding character set for subtitle.
nl: Tekenset voor de ondertiteling.

en: Default location for the “Open…” dialogs
nl: Standaardlocatie voor de ‘Open…’-vensters

en: Default location for the “Open…” dialogs. Default is the current directory.
nl: Standaardlocatie voor de ‘Open…’-vensters. Standaard is dit de huidige map.

en: Default location for the “Take Screenshot” dialogs
nl: Standaardlocatie voor de ‘Schermafdruk maken’-vensters

en: Default location for the “Take Screenshot” dialogs. Default is the Screenshots directory.
nl: Standaardlocatie voor de ‘Schermafdruk maken’-vensters. Standaard is dit de map Schermafdrukken.

en: Whether to disable the plugins in the user’s home directory
nl: Of de plug-ins in de persoonlijke map uitgezet moeten worden

en: Whether to disable the keyboard shortcuts
nl: Of de sneltoetsen uitgezet moeten worden

en: Whether to autoload text subtitle files when a movie is loaded
nl: Of ondertitelingsbestanden automatisch geladen worden bij het laden van een film

en: Active plugins list
nl: Lijst van actieve plug-ins

en: A list of the names of the plugins which are currently active (loaded and running).
nl: Een lijst met de namen van de huidige actieve plug-ins (geladen en draaiend)

en: Directories to show
nl: Te tonen mappen

en: Directories to show in the browse interface, none by default
nl: Te tonen mappen in de blader-interface, standaard geen

en: Disable hardware decoders
nl: Hardwaredecodering uitschakelen

en: Disable hardware decoders and use only software decoders. For debugging purposes only.
nl: Schakel hardwaredecodering uit en maak enkel gebruik van softwaredecodering. Enkel voor ontwikkelingsdoeleinden.

en: 4-channel
nl: 4-kanaals

en: 4.1-channel
nl: 4.1-kanaals

en: 5.0-channel
nl: 5.0-kanaals

en: 5.1-channel
nl: 5.1-kanaals

en: AC3 Passthrough
nl: AC3 doorvoer

en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: External Subtitles
nl: Externe ondertiteling

en: _Load subtitle files when movie is loaded
nl: O_ndertitelingbestanden automatisch laden

en: _Font:
nl: _Lettertype:

en: _Encoding:
nl: _Tekenset:

en: Select Subtitle Font
nl: Selecteer het lettertype voor de ondertitels

en: Plugins
nl: Plug-ins

en: Plugins…
nl: Plug-ins…

en: General
nl: Algemeen

en: Disable _deinterlacing of interlaced videos
nl: ‘_Deinterlacing’ van ‘interlaced’ video’s uitschakelen

en: Color Balance
nl: Kleurbalans

en: _Brightness:
nl: _Helderheid:

en: Co_ntrast:
nl: _Contrast:

en: Sat_uration:
nl: Ver_zadiging:

en: _Hue:
nl: _Tint:

en: Reset to _Defaults
nl: _Standaardinstellingen herstellen

en: Display
nl: Weergave

en: Audio Output
nl: Geluidsweergave

en: _Audio output type:
nl: Type _geluidsweergave:

[ctx: shortcut window]
en: General
nl: Algemeen

[ctx: shortcut window]
en: Show help
nl: Hulp tonen

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
nl: Sneltoetsen

[ctx: shortcut window]
en: Add local video
nl: Lokale video toevoegen

[ctx: shortcut window]
en: Add web video
nl: Webvideo toevoegen

[ctx: shortcut window]
en: Properties
nl: Eigenschappen

[ctx: shortcut window]
en: Make Available Offline
nl: Offline beschikbaar maken

[ctx: shortcut window]
en: Take Screenshot
nl: Schermafdruk maken

[ctx: shortcut window]
en: Quit
nl: Afsluiten

[ctx: shortcut window]
en: Increase volume
nl: Harder

[ctx: shortcut window]
en: Decrease volume
nl: Zachter

[ctx: shortcut window]
en: Mute/unmute
nl: Geluid dempen/aanzetten

[ctx: shortcut window]
en: View
nl: Beeld

[ctx: shortcut window]
en: Toggle fullscreen
nl: Volledig scherm aan/uit

[ctx: shortcut window]
en: Exit fullscreen
nl: Volledig scherm verlaten

[ctx: shortcut window]
en: Rotate ↷
nl: Draaien ↷

[ctx: shortcut window]
en: Rotate ↶
nl: Draaien ↶

[ctx: shortcut window]
en: Playback
nl: Afspelen

[ctx: shortcut window]
en: Play/Pause
nl: Afspelen/pauzeren

[ctx: shortcut window]
en: Previous video or chapter
nl: Vorige hoofdstuk/film

[ctx: shortcut window]
en: Next video or chapter
nl: Volgende hoofdstuk/film

[ctx: shortcut window]
en: Skip
nl: Doorspoelen naar

[ctx: shortcut window]
en: Go back 15 seconds
nl: 15 seconden terugspoelen

[ctx: shortcut window]
en: Go forward 60 seconds
nl: 60 seconden vooruitspoelen

[ctx: shortcut window]
en: Step back one frame
nl: Eén frame terug gaan

[ctx: shortcut window]
en: Step forward one frame
nl: Eén frame vooruit gaan

[ctx: shortcut window]
en: Go back 5 seconds
nl: 5 seconden terugspoelen

[ctx: shortcut window]
en: Go forward 15 seconds
nl: 15 seconden vooruitspoelen

[ctx: shortcut window]
en: Go back 3 minutes
nl: 3 minuten terugspoelen

[ctx: shortcut window]
en: Go forward 10 minutes
nl: 10 minuten vooruitspoelen

[ctx: shortcut window]
en: Skip to…
nl: Doorspoelen naar…

[ctx: shortcut window]
en: DVD menu navigation
nl: Dvd-menu-navigatie

[ctx: shortcut window]
en: Navigate up
nl: Omhoog bladeren

[ctx: shortcut window]
en: Navigate down
nl: Naar beneden bladeren

[ctx: shortcut window]
en: Navigate left
nl: Naar links bladeren

[ctx: shortcut window]
en: Navigate right
nl: Naar rechts bladeren

[ctx: shortcut window]
en: Subtitles
nl: Ondertitels

[ctx: shortcut window]
en: Select next subtitle
nl: Volgende ondertitel selecteren

[ctx: shortcut window]
en: Toggle subtitles
nl: Ondertitels aan-/uitzetten

en: Prefere_nces
nl: _Voorkeuren

en: _Keyboard Shortcuts
nl: Snel_toetsen

en: _Help
nl: _Hulp

en: Add _Local Video…
nl: _Lokale video toevoegen…

en: Add _Web Video…
nl: _Webvideo toevoegen…

en: _Aspect Ratio
nl: _Beeldverhouding

[ctx: Aspect ratio]
note: Translators: an entry in the 'Aspect Ratio' menu, used to choose the displayed aspect ratio of a video
en: Auto
nl: Automatisch

[ctx: Aspect ratio]
note: Translators: an entry in the 'Aspect Ratio' menu, used to choose the displayed aspect ratio of a video
en: Square
nl: Vierkant

en: Switch An_gles
nl: Andere _hoek

en: _Eject
nl: _Uitwerpen

en: Languages
nl: Talen

en: Subtitles
nl: Ondertitels

en: _Select Text Subtitles…
nl: Tekstondertiteling _selecteren…

en: _Repeat
nl: _Herhalen

en: _DVD Menu
nl: _Dvd-menu

en: _Title Menu
nl: _Titelmenu

en: A_udio Menu
nl: A_udiomenu

en: _Angle Menu
nl: _Hoekmenu

en: _Chapter Menu
nl: Hoofdstu_kmenu

en: Speed
nl: Snelheid

en: Add Web Video
nl: Webvideo toevoegen

en: Enter the _address of the file you would like to open:
nl: Voer het _adres in van het bestand dat u wilt openen:

en: _Cancel
nl: _Annuleren

en: _Add
nl: _Toevoegen

en: Password requested for RTSP server
nl: Wachtwoord vereist voor RTSP-server

en: Could not initialise OpenGL support
nl: Kon OpenGL-ondersteuning niet initialiseren

en: The DVD device you specified seems to be invalid.
nl: Het opgegeven DVD-apparaat is ongeldig.

en: The VCD device you specified seems to be invalid.
nl: Het opgegeven VCD-apparaat is ongeldig.

en: The source seems encrypted and can’t be read. Are you trying to play an encrypted DVD without libdvdcss?
nl: De bron lijkt versleuteld en kan niet gelezen worden. Probeert u een versleutelde dvd af te spelen zonder libdvdcss?

en: The server you are trying to connect to is not known.
nl: De server waarmee u verbinding probeert te maken is niet bekend.

en: The connection to this server was refused.
nl: De verbinding met de server is geweigerd.

en: The specified movie could not be found.
nl: De ingegeven film kan niet gevonden worden.

en: The server refused access to this file or stream.
nl: De server heeft toegang tot dit bestand of deze stroom geweigerd.

en: Authentication is required to access this file or stream.
nl: Om dit bestand of deze stroom af te spelen is aanmelding vereist.

en: SSL/TLS support is missing. Check your installation.
nl: SSL/TLS-ondersteuning ontbreekt. Controleer uw installatie.

en: You are not allowed to open this file.
nl: U heeft geen toestemming om dit bestand te openen.

en: This location is not a valid one.
nl: Deze locatie is niet geldig.

en: The movie could not be read.
nl: De film kan niet gelezen worden.

en: This file is encrypted and cannot be played back.
nl: Dit bestand is versleuteld en kan niet afgespeeld worden.

en: The file you tried to play is an empty file.
nl: Het bestand dat u probeerde af te spelen is leeg.

note: should be exactly one missing thing (source or converter)
en: The playback of this movie requires a %s plugin which is not installed. | The playback of this movie requires the following plugins which are not installed:
    
    %s
nl[0]: Voor het afspelen van deze film is een %s-plug-in nodig, maar deze is niet geïnstalleerd.
nl[1]: Voor het afspelen van deze film zijn de volgende plug-ins nodig, maar deze zijn niet geïnstalleerd:
    
    %s

en: This stream cannot be played. It’s possible that a firewall is blocking it.
nl: Deze stream kan niet worden afgespeeld, het is mogelijk dat een firewall deze blokkeert.

en: An audio or video stream is not handled due to missing codecs. You might need to install additional plugins to be able to play some types of movies
nl: Een audio- of videostream kan niet verwerkt worden door ontbrekende codecs. U zal wellicht extra plug-ins moeten installeren om bepaalde types films af te kunnen spelen

en: This file cannot be played over the network. Try downloading it locally first.
nl: Kan dit bestand niet over het netwerk afspelen. Probeer het bestand eerst te downloaden en op te slaan.

en: Media contains no supported video streams.
nl: Media bevat geen ondersteunde videostromen.

en: Some necessary plug-ins are missing. Make sure that the program is correctly installed.
nl: Enkele noodzakelijke plug-ins ontbreken. Controleer of het programma juist is geïnstalleerd.

en: Unable to play the file
nl: Kan bestand niet afspelen

en: %s is required to play the file, but is not installed. | %s are required to play the file, but are not installed.
nl[0]: %s is vereist voor het afspelen van het bestand, maar is niet geïnstalleerd.
nl[1]: %s zijn vereist voor het afspelen van het bestand, maar zijn niet geïnstalleerd.

note: TRANSLATORS: this is a button to launch a codec installer. * %s will be replaced with the software installer's name, e.g. * 'Software' in case of gnome-software.
en: _Find in %s
nl: _Zoeken in %s

en: Select All
nl: Selecteer alles

en: Select None
nl: Selecteer niets

en: Videos Preview
nl: Voorbeeldweergave

en: Filename
nl: Bestandsnaam

en: Resolution
nl: Resolutie

en: Duration
nl: Lengte

en: Season %d Episode %d
nl: Seizoen %d aflevering %d

note: translators: The first item is the show name, for example: * Boardwalk Empire (Season 1 Episode 1)
en: %s (Season %d Episode %d)
nl: %s (seizoen %d aflevering %d)

en: Browse Error
nl: Bladeren mislukt

en: Search Error
nl: Zoeken mislukt

en: Local
nl: Lokaal

en: Channels
nl: Kanalen

en: Click on items to select them
nl: Klik op items om ze te selecteren

en: %d selected | %d selected
nl[0]: %d geselecteerd
nl[1]: %d geselecteerd

en: Results for “%s”
nl: Resultaten voor “%s”

en: Back
nl: Terug

en: Select
nl: Selecteren

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Search
nl: Zoeken

en: Audio Track
nl: Audiospoor

en: Subtitle
nl: Ondertitel

[ctx: Language]
note: Translators: an entry in the "Languages" menu, used to choose the audio language of a DVD
en: Auto
nl: Automatisch

note: Translators: an entry in the "Subtitles" menu, used to choose the subtitle language of a DVD
en: None
nl: Geen

en: Pause
nl: Pauzeren

en: Play
nl: Afspelen

en: Videos could not play “%s”.
nl: Video’s kan ‘%s’ niet afspelen.

en: Videos could not display the help contents.
nl: Video’s kan de hulpinhoud niet weergeven.

en: An error occurred
nl: Er is een fout opgetreden

en: Previous Chapter/Movie
nl: Vorige hoofdstuk/film

en: Play / Pause
nl: Afspelen / pauzeren

en: Next Chapter/Movie
nl: Volgende hoofdstuk/film

en: Videos could not startup.
nl: Video’s kan niet worden opgestart.

en: No reason.
nl: Geen reden.

en: Play/Pause
nl: Afspelen/pauzeren

en: Next
nl: Volgende

en: Previous
nl: Vorige

en: Seek Forwards
nl: Vooruitspoelen

en: Seek Backwards
nl: Terugspoelen

en: Volume Up
nl: Harder

en: Volume Down
nl: Zachter

en: Mute sound
nl: Geluid dempen

en: Toggle Fullscreen
nl: Volledig scherm aan/uit

en: Quit
nl: Afsluiten

en: Enqueue
nl: In lijst plaatsen

en: Replace
nl: Vervangen

en: Seek
nl: Spoelen

en: Show version information and exit
nl: Versie-informatie tonen en afsluiten

en: Movies to play
nl: Films om af te spelen

en: Can’t enqueue and replace at the same time
nl: Kan niet tegelijk in de wachtrij zetten en overschrijven

note: This is "Title 3", where title is a DVD title * Note: NOT a DVD chapter
en: Title %d
nl: Titel %d

en: The playlist “%s” could not be parsed. It might be damaged.
nl: De speellijst ‘%s’ kan niet gelezen worden. Mogelijk is deze beschadigd.

en: Configure Plugins
nl: Plug-ins configureren

en: _Close
nl: _Sluiten

en: Add to Favourites
nl: Toevoegen aan bladwijzers

[ctx: button]
en: Play
nl: Afspelen

en: Shuffle
nl: Willekeurige volgorde

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Current Locale
nl: Huidige locale

en: Arabic
nl: Arabisch

en: Armenian
nl: Armeens

en: Baltic
nl: Baltisch

en: Celtic
nl: Keltisch

en: Central European
nl: Centraal Europees

en: Chinese Simplified
nl: Chinees eenvoudig

en: Chinese Traditional
nl: Chinees traditioneel

en: Croatian
nl: Kroatisch

en: Cyrillic
nl: Cyrillisch

en: Cyrillic/Russian
nl: Cyrillisch/Russisch

en: Cyrillic/Ukrainian
nl: Cyrillisch/Oekraïns

en: Georgian
nl: Georgisch

en: Greek
nl: Grieks

en: Hebrew
nl: Hebreeuws

en: Hebrew Visual
nl: Hebreeuws visueel

en: Icelandic
nl: IJslands

en: Japanese
nl: Japans

en: Korean
nl: Koreaans

en: Nordic
nl: Scandinavisch

en: Persian
nl: Persisch

en: Romanian
nl: Romeins

en: South European
nl: Zuid Europees

en: Thai
nl: Thais

en: Turkish
nl: Turks

en: Western
nl: Westers

en: Vietnamese
nl: Vietnamees

en: All files
nl: Alle bestanden

en: Video files
nl: Videobestanden

en: Subtitle files
nl: Ondertitelingbestanden

en: Select Text Subtitles
nl: Tekstondertiteling selecteren

en: _Open
nl: _Openen

en: Add Videos
nl: Video’s toevoegen

en: Apple Trailers
nl: Apple trailers

en: Sets the user agent for the Apple Trailers site
nl: Stelt de gebruikersagent in voor de Apple trailers-site

en: Autoload Subtitles
nl: Ondertiteling automatisch laden

en: Autoloads text subtitles
nl: Laadt automatisch tekstondertiteling

en: Instant Messenger Status
nl: Instantmessengerstatus

en: Set your Instant Messenger status to away when a movie is playing
nl: Stel uw instantmessengerstatus in op ‘afwezig’ tijdens het afspelen van een film

en: MPRIS D-Bus Interface
nl: MPRIS-D-Bus-interface

en: Send notifications of currently-playing videos and allow remote control using MPRIS.
nl: Zendt notificaties van video’s die momenteel worden afgespeeld en laat bediening van op afstand toe door MPRIS.

en: Open directory
nl: Map openen

en: Open the directory of the currently playing movie
nl: Open de map van de film die momenteel wordt afgespeeld

en: Open Containing Folder
nl: Bijbehorende map openen

en: Subtitle Downloader
nl: Ondertitels downloaden

en: Look for subtitles for the currently playing movie
nl: Ondertiteling zoeken voor de film die momenteel wordt afgespeeld

en: Brazilian Portuguese
nl: Braziliaans Portugees

en: Searching for subtitles…
nl: Ondertitels zoeken…

en: Downloading the subtitles…
nl: Ondertitels downloaden…

en: Could not contact the OpenSubtitles website
nl: Benaderen van OpenSubtitles-website mislukt

en: Could not contact the OpenSubtitles website.
nl: Benaderen van OpenSubtitles-website mislukt.

en: No results found.
nl: Geen resultaten gevonden.

note: translators comment: This is the file-type of the subtitle file detected
en: Format
nl: Formaat

note: translators comment: This is a rating of the quality of the subtitle
en: Rating
nl: Waardering

note: pylint: disable=no-member
en: _Download Movie Subtitles…
nl: Ondertitels voor film _downloaden…

en: Searching subtitles…
nl: Ondertitels zoeken…

en: Download Movie Subtitles
nl: Ondertitelingbestanden downloaden

en: Subtitle _language:
nl: _Taal ondertiteling:

en: _Play with Subtitle
nl: Met ondertiteling _afspelen

en: Subtitle language
nl: Taal ondertiteling

en: The language to search for subtitles for movies in.
nl: De taal van te zoeken ondertitels.

en: Movie Properties
nl: Filmeigenschappen

en: Adds movie properties menu item
nl: Voegt een menu-item ‘filmeigenschappen’ toe

[ctx: Stream bit rate]
en: N/A
nl: N.v.t.

[ctx: Sample rate]
en: N/A
nl: Niet beschikbaar

en: Properties
nl: Eigenschappen

en: _Properties
nl: _Eigenschappen

en: Title:
nl: Titel:

en: Artist:
nl: Artiest:

en: Duration:
nl: Lengte:

en: Year:
nl: Jaar:

en: Comment:
nl: Opmerking:

en: Dimensions:
nl: Afmetingen:

en: Framerate:
nl: Beeldsnelheid:

en: Bitrate:
nl: Bitsnelheid:

en: Sample rate:
nl: Bemonsteringsfrequentie:

en: Channels:
nl: Kanalen:

[ctx: Title]
note: Title
en: Unknown
nl: Onbekend

[ctx: Artist]
note: Artist
en: Unknown
nl: Onbekend

[ctx: Album]
note: Album
en: Unknown
nl: Onbekend

[ctx: Year]
note: Year
en: Unknown
nl: Onbekend

[ctx: Media container]
note: Container
en: Unknown
nl: Onbekend

[ctx: Dimensions]
note: Dimensions
en: N/A
nl: Niet beschikbaar

[ctx: Video codec]
note: Video Codec
en: N/A
nl: Niet beschikbaar

[ctx: Video bit rate]
en: N/A
nl: Niet beschikbaar

[ctx: Frame rate]
en: N/A
nl: Niet beschikbaar

[ctx: Audio bit rate]
en: N/A
nl: Niet beschikbaar

[ctx: Audio codec]
note: Audio Codec
en: N/A
nl: Niet beschikbaar

note: Channels
en: 0 Channels
nl: 0 kanalen

en: %d hour | %d hours
nl[0]: %d uur
nl[1]: %d uren

en: %d minute | %d minutes
nl[0]: %d minuut
nl[1]: %d minuten

en: %d second | %d seconds
nl[0]: %d seconde
nl[1]: %d seconden

note: 0 seconds
en: 0 seconds
nl: 0 seconden

en: %0.3f frame per second | %0.3f frames per second
nl[0]: %0.3f frame per seconde
nl[1]: %0.3f frames per seconde

en: %0.2f frame per second | %0.2f frames per second
nl[0]: %0.2f frame per seconde
nl[1]: %0.2f frames per seconde

en: rpdb2 password
nl: rpdb2-wachtwoord

en: A password to protect the rpdb2 server for debugging Totem from unauthorized remote access. If this is empty, a default of “totem” will be used.
nl: Een wachtwoord om de rpdb2-server om het op afstand debuggen van Totem te beveiligen. Indien leeggelaten wordt de standaardwaarde ‘totem’ gebruikt.

en: Python Console
nl: Python-console

en: Interactive Python console
nl: Interactieve Python-console

note: pylint: disable=no-member
en: _Python Console
nl: _Python-console

note: pylint: disable=no-member
en: Python Debugger
nl: Python-debugger

note: pylint: disable=E1101
en: You can access the Totem.Object through “totem_object” :\n%s
nl: U kunt het Totem.Object benaderen via ‘totem_object’ :\n%s

en: Videos Python Console
nl: Python-console voor Video’s

note: pylint: disable=W0613
en: After you press OK, Videos will wait until you connect to it with winpdb or rpdb2. If you have not set a debugger password in DConf, it will use the default password (“totem”).
nl: Nadat u op Oké drukt zal Video’s wachten totdat u verbinding maakt met winpdb of rpdb2. Als u geen debugger-wachtwoord in GConf hebt ingesteld, zal het standaardwachtwoord (‘totem’) gebruikt worden.

en: Recent files
nl: Recente bestanden

en: Adds files that have been played to recent files
nl: Voegt recent afgespeelde bestanden toe aan recente bestanden

en: Rotation Plugin
nl: Kantel-plug-in

en: Allows videos to be rotated if they are in the wrong orientation
nl: Laat toe video’s te draaien als ze verkeerd georiënteerd zijn

en: _Rotate ↷
nl: D_raaien ↷

en: Rotate ↶
nl: Draaien ↶

en: Save Copy
nl: Kopie opslaan

en: Save a copy of the currently playing movie
nl: Een kopie opslaan van de film die momenteel wordt afgespeeld

en: The video could not be made available offline.
nl: De video-cd kon niet offline beschikbaar gemaakt worden.

note: translators: “Files” refers to nautilus' name
en: “Files” is not available.
nl: ‘Bestanden’ is niet beschikbaar.

note: translators: Movie is the default saved movie filename, * without the suffix
en: Movie
nl: Video

en: Make Available Offline
nl: Offline beschikbaar maken

en: Screen Saver
nl: Schermbeveiliging

en: Deactivates the screen saver when a movie is playing
nl: Schakelt schermbeveiliging uit tijdens afspelen

en: Playing a movie
nl: Er wordt een film afgespeeld

en: Screenshot width (in pixels):
nl: Schermafdrukbreedte (in pixels):

en: Calculate the number of screenshots
nl: Het aantal schermafdrukken berekenen

en: Number of screenshots:
nl: Aantal schermafdrukken:

note: Translators: "Screenshots" is the name of the folder under ~/Pictures for screenshots, * same as used in GNOME Shell: * https://gitlab.gnome.org/GNOME/gnome-shell/-/blob/gnome-42/js/ui/screenshot.js#L2072
en: Screenshots
nl: Schermafdrukken

note: translators: this is the name of the file that gets made up * with the screenshot if the entire screen is taken
en: Screenshot from %s.png
nl: Schermafdruk van %s.png

note: translators: this is the name of the file that gets * made up with the screenshot if the entire screen is * taken
en: Screenshot from %s - %d.png
nl: Schermafdruk van %s - %d.png

en: Screenshot
nl: Schermafdruk

en: Allows screenshots and galleries to be taken of videos
nl: Laat toe schermafdrukken en galerijen van video’s te maken

en: Save Gallery
nl: Galerij opslaan

en: _Save
nl: Op_slaan

note: Translators: The first argument is the movie title. The second * argument is a number which is used to prevent overwriting files. * Just translate "Gallery", and not the ".jpg". Example: * "Galerie-%s-%d.jpg".
en: Gallery-%s-%d.jpg
nl: Galerij-%s-%d.jpg

note: Set up the window
en: Creating Gallery…
nl: Galerij wordt aangemaakt…

note: Set the progress label
en: Saving gallery as “%s”
nl: Galerij opslaan als ‘%s’

en: Videos could not get a screenshot of the video.
nl: Video’s kon geen schermafdruk maken van deze video.

en: This is not supposed to happen; please file a bug report.
nl: Dit hoort eigenlijk niet te gebeuren; maak alstublieft een foutrapport.

en: Take _Screenshot
nl: _Schermafdruk maken

en: Create Screenshot _Gallery…
nl: _Galerij van schermafdrukken maken…

en: Skip To
nl: Doorspoelen naar

en: Provides the “Skip to” dialog
nl: Biedt de ‘Doorspoelen naar’-dialoog

en: _Skip to:
nl: Door_spoelen naar:

note: Update the "seconds" label so that it always has the correct singular/plural form Translators: label for the seconds selector in the "Skip to" dialogue
en: second | seconds
nl[0]: seconde
nl[1]: seconden

[ctx: Skip To label length]
note: Fix the label width at the maximum necessary for the plural labels, to prevent it changing size when we change the spinner value Translators: you should translate this string to a number (written in digits) which corresponds to the longer character length of the * translations for "second" and "seco
en: 7
nl: 8

en: _Skip To
nl: _Doorspoelen naar

en: _Skip To…
nl: _Doorspoelen naar…

[ctx: playback rate]
en: Normal
nl: Normaal

en: Speed: %s
nl: Snelheid: %s

en: Variable Rate
nl: Variabele snelheid

en: Provides the variable rate menu item
nl: Biedt het variabele snelheid menu-item aan

en: Sets the user agent for the Vimeo site
nl: Stelt de gebruikersagent in voor de Vimeo-site
