TracAccountManager 0.6 - en to ja translation catalogue (372 entries)

en: Locked until %(t_release)s
ja: %(t_release)sまでロックされます

en: Accounts
ja: アカウント

en: Users
ja: ユーザ

en: %(count)s account | %(count)s accounts
ja[0]: %(count)sアカウント

en: %(count)s account attribute | %(count)s account attributes
ja[0]: アカウント属性%(count)s件

en: Successfully deleted: %(account)s
ja: 正常に削除しました: %(account)s

en: Back to Account
ja: アカウントページに戻る

en: Back to Accounts
ja: アカウントページに戻る

en: Please choose account by username from the list to proceed.
ja: 処理するアカウントをリストから名前で選んでください。

en: Email Address
ja: メールアドレス

en: Pre-/Surname (Nickname)
ja: 名前 (ニックネーム)

en: Password
ja: パスワード

en: Deleted %(attribute)s for %(username)s.
ja: %(username)s の %(attribute)s を削除しました。

en: The passwords must match.
ja: パスワードが一致しません。

en: Updated %(attributes)s for %(username)s.
ja: %(username)s の %(attributes)s を更新しました。

en: Update error in table %(table)s: %(message)s
ja: テーブル %(table)s の更新エラー: %(message)s

en: Table %(table)s column %(column)s%(constraint)s: %(result)s change | Table %(table)s column %(column)s%(constraint)s: %(result)s changes
ja[0]: テーブル %(table)s カラム %(columns%(constraint)s: %(result)s個の変更

en: Account lock (%(condition)s) for user %(user)s cleared
ja: ユーザ %(user)s のアカウントロック (%(condition)s) を解除しました

en: Failed login attempts for user %(user)s deleted
ja: ユーザ %(user)s へのログイン失敗の試行回数を削除しました

note: TRANSLATOR: Optionally tabbed account editor's label
en: Modify Account
ja: アカウントの変更

en: Change User ID
ja: ユーザ ID の変更

en: Account Attributes
ja: アカウント属性

en: Password reset for %(accounts)s.
ja: %(accounts)s のパスワードリセット

en: The password reset procedure is not enabled.
ja: パスワードリセットは有効になっていません。

en: Deleted account: %(accounts)s
ja: アカウントを削除: %(accounts)s

en: The password store does not support deleting users.
ja: パスワードストアはユーザの削除をサポートしていません。

en: active
ja: 有効

en: revoked
ja: 無効

en: pending approval
ja: 承認待ち

en: email unverified
ja: メール未確認

en: Are you sure you want to delete these accounts?
ja: 本当にこのアカウントを削除しますか?

en: Removing the old user is not supported by %(store)s.
ja: 旧ユーザの削除は %(store)s ではサポートされていません。

en: None of the configured password stores is writable.
ja: 設定されているパスワードストアはいずれも書き込み可能ではありません。

en: Password reset is a required action, but disabled yet.
ja: パスワードリセットは必須の操作ですが、まだ無効になっています。

en: At least %(required_check)s must be configured and enabled.
ja: 少なくとも %(required_check)s が設定・有効になっている必要があります。

en: Failed to save new login data to a password store.
ja: パスワードストアへの新しいログインデータの保存に失敗しました。

en: Cannot send the new password to the user, because no email address is associated with %(username)s.
ja: ユーザ %(username)s にメールアドレスが設定されていないため、新しいパスワードを送信できません。

en: Error raised while sending a change notification.
ja: 変更通知を送信中にエラーが発生しました。

en: You'll get details with TracLogging enabled.
ja: TracLogging を有効にしていれば詳細が分かります。

en: page %(num)s
ja: ページ%(num)s

en: Next Page
ja: 次のページ

en: Previous Page
ja: 前のページ

en: Configuration
ja: 設定

en: Password hash refresh procedure restarted.
ja: パスワードリセットを実行しました。

en: Your changes have been saved.
ja: 変更を保存しました。

en: Your changes are cached until you either drop or save them all (see last step).
ja: 変更内容は破棄するか保存するまでキャッシュされます (最終ステップを参照)。

en: Authentication Options
ja: 認証オプション

en: Password Store
ja: パスワードストア

en: Password Policy
ja: パスワードポリシー

en: Account Policy
ja: アカウントポリシー

en: Account Guard
ja: アカウントガード

en: Initialization
ja: 初期設定

en: Error while reading configuration - Hint: Enable/install required component '%s'.
ja: 設定の読込中にエラー - ヒント: 必要なコンポーネント '%s' を有効/インストールしてください。

en: Password Reset
ja: パスワードリセット

en: Account Registration
ja: アカウント登録

en: Admin user account
ja: 管理ユーザアカウント

en: Configuration Review
ja: 設定のレビュー

en: Initial Trac authentication setup launched.
ja: Trac 認証の初期設定を開始しました。

en: Account %(username)s created.
ja: アカウント %(username)s を作成しました。

en: The authentication backend for user %(user)s does not support setting the password.
ja: ユーザ %(user)s に対する認証バックエンドはパスワードの設定をサポートしていません。

en: Password for user %(user)s existed, couldn't create.
ja: ユーザ %(user)s のパスワードが存在しているため、作成できませんでした。

en: None of the IPasswordStore components listed in the trac.ini supports setting the password or creating users.
ja: パスワードの設定やユーザ作成をサポートする IPasswordStore コンポーネントを trac.ini に指定していません。

en: Account is pending approval. You may need to contact your administrator.
ja: アカウント承認待ちです。管理者への連絡が必要になる場合があります。

en: IPasswordHashMethod used to create new/updated passwords
ja: パスワードの作成と更新を行うのに使用する IPasswordHashMethod コンポーネント

en: [%(section)s] %(name)s option for the password file is not configured
ja: パスワードファイルに対する [%(section)s] %(name)s オプションが設定されていません

en: The password file could not be read. Trac requires read and write access to both the password file and its parent directory.
ja: パスワードファイルが読み取り可能ではありません。Trac はパスワードファイルとその親ディレクトリに対して読み書きのアクセスを行います。

en: The password file could not be updated. Trac requires read and write access to both the password file and its parent directory.
ja: パスワードファイルを更新できませんでした。Trac はパスワードファイルとその親ディレクトリに対して読み書きのアクセスを行います。

en: Path relative to Trac environment or full host machine path to password file
ja: パスワードファイルへのパスを Trac 環境からの相対パスもしくはフルパスで指定する

en: Default hash type of new/updated passwords
ja: 新規及び更新パスワードのデフォルトのハッシュタイプ

en: Realm to select relevant htdigest file entries
ja: htdigest ファイルエントリを選択するのに使用するレルム

en: URL of the HTTP authentication service
ja: HTTP 認証サービスの URL

en: (required %(perm)s missing)
ja: (必要な %(perm)s がありません)

en: Notification
ja: 通知

en: Realm to select relevant htdigest db entries
ja: htdigest データベースエントリに選択するのに使用するレルム

en: Neither passlib nor crypt module available
ja: passlib も crypt モジュールも利用できません

en: Registration Error
ja: 登録エラー

en: A collection of basic checks.
    
    This includes checking for
     * emptiness (no user input for username and/or password)
     * some blacklisted username characters
     * upper-cased usernames (reserved for Trac permission actions)
     * some reserved usernames
     * a username duplicate in configured password stores
    
    ''This check is bypassed for requests regarding user's own preferences.''
ja: 基本的なチェックのコレクションです。
    
    以下のチェックが含まれています。
     * 空白 (ユーザ名やパスワードの入力がない)
     * ブラックリストに載ったユーザ名の文字がある
     * 大文字のユーザ名 (Trac の権限名に予約されています)
     * 一部予約ユーザ名
     * 設定されたパスワードストアにあるユーザ名が重複している場合
    
    ''このチェックはユーザ自身の設定に関するリクエストには実施されません。''

en: Username cannot be empty.
ja: ユーザ名は空にできません。

en: The username must not contain any of these characters: %(chars)s
ja: ユーザ名に次の文字を使えません: %(chars)s

en: A username with only upper-cased characters is not allowed.
ja: 大文字のみのユーザ名は許可していません。

en: Username %(username)s is not allowed.
ja: ユーザ名 %(username)s は使用できません。

en: Another account or group already exists, who's name differs from %(username)s only by case or is identical.
ja: 名前が %(username)s と大文字小文字だけが違うか一致しているアカウントまたはグループが存在します。

en: Password cannot be empty.
ja: パスワードは空にできません。

en: A collection of simple bot checks.
    
    ''This check is bypassed for requests by an authenticated user.''
ja: シンプルなボットチェックのコレクションです。
    
    ''このチェックは認証されたユーザからのリクエストには実施されません。''

en: A question to ask instead of the standard prompt, to which the value of register_basic_token is the answer. Setting to empty string (default value) keeps the standard prompt.
ja: 標準プロンプトの代わりに尋ねられる質問で register_basic_token の値がその回答になります。空文字列 (デフォルト値) を設定すると標準プロンプトになります。

en: A string required as input to pass verification.
ja: 検証を通るのに入力として必要な文字列です。

note: TRANSLATOR: Question-style hint for visible bot trap registration input field.
en: Please answer above: %(question)s
ja: 上記に回答してください: %(question)s

en: Please type [%(token)s] as verification token, exactly replicating everything within the braces.
ja: 確認コードに [%(token)s] の括弧の内側にあるものすべて正確に入力してください。

en: Parole:
ja: 合言葉:

en: Better do not fill this field.
ja: この項目に入力しないようにしてください。

en: Are you human? If so, try harder!
ja: 人間さんですか? もうちょっとやってみて!

en: A collection of checks for email addresses.
    
    ''This check is bypassed, if account verification is disabled.''
ja: メールアドレスに対するチェックのコレクションです。
    
    ''このチェックはアカウント認証が無効の場合には実施されません。''

en: Email:
ja: メールアドレス:

note: TRANSLATOR: Registration form hints for a mandatory input field.
en: The email address is required for Trac to send you a verification token.
ja: 確認用コードを送信するためにメールアドレスが必要です。

en: Entering your email address will also enable you to reset your password if you ever forget it.
ja: メールアドレスを入力しておくと、パスワードを忘れた場合にパスワードをリセットすることもできます。

note: TRANSLATOR: Registration form hint, if email input is optional.
en: Entering your email address will enable you to reset your password if you ever forget it.
ja: メールアドレスを入力しておくと、パスワードを忘れた場合にパスワードをリセットできます。

en: You must specify a valid email address.
ja: 有効なメールアドレスを指定してください。

en: The email address specified is already in use. Please specify a different one.
ja: このメールアドレスはすでに使用されています。別のメールアドレスを指定してください。

en: A collection of checks based on regular expressions.
    
    ''It depends on !EmailCheck being enabled too for using it's input field.
    Likewise email checking is bypassed, if account verification is
    disabled.''
ja: 正規表現に基づくチェックのコレクションです。
    
    ''この入力フィールドを使うには !EmailCheck が有効になっている必要があります。アカウント認証が無効の場合、同様にメールアドレスのチェックは実施されません。''

en: A validation regular expression describing new usernames. Define constraints for allowed user names corresponding to local naming policy.
ja: 新規ユーザ名を検証する正規表現です。ローカルネーミングポリシーに対応した許可するユーザ名の制約を定義します。

en: A validation regular expression describing new account emails. Define constraints for a valid email address. A custom pattern can narrow or widen scope i.e. to accept UTF-8 characters.
ja: 新規アカウントのメールアドレスを検証する正規表現です。有効なメールアドレスの制約を定義します。正規表現をカスタマイズして UTF-8 文字を受け付けるなど制限を狭くしたり広くしたりすることができます。

en: Username %(username)s doesn't match local naming policy.
ja: ユーザ名 %(username)s がローカルの名前付けポリシーに合っていません。

en: The email address specified appears to be invalid. Please specify a valid email address.
ja: 正しくないメールアドレスを指定しています。正しいメールアドレスを指定してください。

en: Check for usernames referenced in the permission system.
    
    ''This check is bypassed for requests by an authenticated user.''
ja: 権限システムでユーザ名が使用されているかどうかをチェックします。
    
    ''このチェックは認証されたユーザからのリクエストには実施されません。''

en: Register
ja: 登録

en: You should report that issue to a Trac admin.
ja: Trac 管理者にこの問題を報告してください。

en: Your username has been registered successfully, but your account requires administrative approval. Please proceed according to local policy.
ja: ユーザ名は正常に登録されましたが、アカウントは管理者による承認が必要です。ローカルポリシーに従って進めてください。

en: Your username has been successfully registered but your account still requires activation. Please login as user %(user)s, and follow the instructions.
ja: ユーザ名を正常に登録しましたがまだアクティベーションが必要です。ユーザ %(user)s でログインを行って指示に従ってください。

en: Registration has been finished successfully. You may log in as user %(user)s now.
ja: 登録処理は正常に終了しました。いまからユーザ %(user)s でログインできます。

en: Your permissions have been limited until you [1:verify your email address].
ja: [1:メールアドレスを確認する]まで権限が制限されます。

en: An email has been sent to <%(email)s> with a token to [1:verify your new email address].
ja: [1:新しいメールアドレスを確認する]ためトークンを記載したメールを <%(email)s> に送信しました。

en: Please log in to finish email verification procedure.
ja: メールアドレスを確認するためにログインしてください。

en: Your email is already verified.
ja: メールアドレスはすでに確認済みです。

en: A notification email has been resent to <%(email)s>.
ja: 通知メールを <%(email)s> に再送信しました。

en: Thank you for verifying your email address.
ja: メールアドレスを確認してくれてありがとうございます。

en: Invalid verification token
ja: 確認用コードが正しくありません

en: Path to the users file; leave blank to locate the users file by reading svnserve.conf from the default repository.
ja: ユーザファイルのパス、空欄のままにすると svnserve.conf で指定しているユーザファイルとなります。

en: Forgot your password?
ja: パスワードが思い出せない?

en: Account
ja: アカウント

en: Sorry, but policy prohibits choosing '%(username)s' for an anonymous session. Login or choose another session ID, please.
ja: 申し訳ありませんが、匿名セッションで '%(username)s' を使用することはポリシーで禁止されています。ログインするか他のセッション ID を使用してください。

en: You're already logged in. If you need to change your password please use the [1:Account Preferences] page.
ja: すでにログインしています。パスワードを変更したい場合は[1:アカウント設定]ページを使ってください。

en: Policy prohibits choosing %(username)s for an anonymous session because it's a registered username. Please login or choose another author name.
ja: 登録済みのユーザ名を匿名セッションで使用することはポリシーで禁止されています。ログインするか別のユーザ名を使用してください。

en: Are you sure you want to delete your account?
ja: 本当にアカウントを削除しますか?

en: Thank you for taking the time to update your password.
ja: パスワードの更新に時間を割いてくれてありがとうございます。

en: You are required to change password because of a recent password change request. [1:Please change your password now.]
ja: パスワード変更要求により、パスワードを変更する必要があります。[1:直ちにパスワードを変更してください。]

en: Old password is incorrect.
ja: 旧パスワードが間違っています。

en: Old password cannot be empty.
ja: 旧パスワードは空にできません。

en: Password must not match old password.
ja: パスワードは旧パスワードと一致してはいけません。

en: Password updated successfully.
ja: パスワードを正常に更新しました。

en: Password is incorrect.
ja: パスワードが間違っています。

en: Username is required.
ja: ユーザ名が必要です。

en: Email is required.
ja: メールアドレスが必要です。

en: Email and username must match a known account.
ja: メールアドレスとユーザ名は既存のアカウントと一致しなければなりません。

en: Cannot reset password: %(error)s
ja: パスワードをリセットできません: %(error)s

en: A new password has been sent to you at <%(email)s>.
ja: 新しいパスワードを <%(email)s> に送信しました。

note: TRANSLATOR: Intentionally obfuscated login error
en: Invalid username or password
ja: ユーザ名、またはパスワードが間違っています

en: Account locked, please try again after %(release_time)s
ja: アカウントをロックしているので、%(release_time)s以降にやり直してください。

en: Account locked
ja: アカウントロック

en: Login after %(attempts)s failed attempt | Login after %(attempts)s failed attempts
ja[0]: ログイン (%(attempts)s回失敗)

en: Unsupported db schema version, please update %(plugin)s to a recent version.
ja: サポートしていない DB スキーマバージョンです。%(plugin)s を最新のバージョンに更新してください。

en: Manage User Account
ja: ユーザアカウントの管理

en: for [1:%(name)s] ([2:%(user)s])
ja: [1:%(name)s] ([2:%(user)s])

en: for [1:%(user)s]
ja: [1:%(user)s]

en: User ID change requires additional components enabled
ja: ユーザ ID 変更にはコンポーネントを追加で有効にする必要があります

en: New Username:
ja: 新ユーザ名:

en: Change user ID ('username')
ja: ユーザ ID ('ユーザ名') の変更

en: Skip creating account and password reset
ja: アカウント作成とパスワードリセットをスキップする

en: Assume existing account
ja: 既存アカウントを引き継ぐ

en: Do not overwrite existing attributes
ja: 存在する属性を上書きしない

en: Copy only new account attributes
ja: 新しいアカウント属性のみをコピーする

en: Skip final account deletion
ja: 最後のアカウント削除をスキップする

en: Leave old login data
ja: 旧ログインデータを残す

en: Password:
ja: パスワード:

en: Confirm Password:
ja: パスワード(確認):

en: Pre-/Surname (Nickname):
ja: 名前:

en: Delete value
ja: 値の削除

en: Email Address:
ja: メールアドレス:

en: Skip new email verification
ja: メールアドレスの確認を省略する

en: Apply changes
ja: 変更を適用

en: Account Status
ja: アカウントステータス

en: This account has been locked until %(time)s[1:]and even valid login attempts are rejected meanwhile.
ja: このアカウントは%(time)sまでロックしています。[1:]それまでの間、正常なログイン試行であっても拒否します。

en: This account has been locked permanently.
ja: このアカウントは無期限でロックしています。

en: Release account lock
ja: アカウントロックを解除

en: Unlock
ja: ロック解除

en: Time lock condition has been met %(count)s time by now. | Time lock condition has been met %(count)s times by now.
ja[0]: 現在、タイムロック条件に%(count)s回到達しています。

en: Therefore after another failed login attempt authentication for this account would be retarded by %(time)s.
ja: したがって、このアカウントに対するログイン試行は%(time)sまで失敗することになります。

en: Lock condition has not been met yet.
ja: まだロック条件を満たしたことはありません。

en: No constraints are set for this account.
ja: このアカウントの制限はありません。

en: Credentials for this user are stored in AuthStore number [1:%(order_num)s] (%(store)s).
ja: AuthStore 番号 [1:%(order_num)s] (%(store)s) にあるこのユーザの認証情報。

en: Username matching is set to [1:not case-sensitive].
ja: ユーザ名は[1:大文字小文字を区別しません]。

en: Username matching is set to [1:case-sensitive].
ja: ユーザ名は[1:大文字小文字を区別します]。

en: No readable store provides credentials for this user, so the user may not get authenticated and access to this [1:account might be effectively blocked].
ja: このユーザの認証情報を持つストアはなくアカウント情報があっても、このユーザは現状認証およびアクセス出来ず[1:実質上ブロック]します。

en: Current email address: <%(email)s>
ja: 現在のメールアドレス: <%(email)s>

en: This address has been verified successfully.
ja: このアドレスは確認済みです。

en: Verification is pending [1:(token: %(token)s)]
ja: 確認待ちです [1:(トークン: %(token)s)]

en: This address has not been verified yet.
ja: このアドレスはまだ確認していません。

en: No email address is registered for this account.
ja: このアカウントには登録しているメールアドレスがありません。

en: Access History
ja: アクセス履歴

en: Last login: %(time)s
ja: 最終ログイン: %(time)s

en: The user has not logged in before.
ja: ユーザはこれまでにログインしたことがありません。

en: Total failed attempts: %(count)s
ja: 合計ログイン失敗回数: %(count)s

en: Table: Last failed login attempts log view
ja: テーブル: 最近の失敗ログイン一覧

en: IP address
ja: IP アドレス

en: Log time
ja: アクセス時刻

en: Delete login failure log
ja: 失敗ログインのログを削除

en: Delete Log
ja: ログを削除

en: There is currently no failed login attempt logged.
ja: 現在、ログがのこっている失敗ログインはありません。

en: Refresh
ja: 再表示

en: Accounts: Configuration
ja: アカウント: 設定

en: Apply changes and go back
ja: 変更を適用して戻る

en: Previous
ja: 前へ

en: Go back
ja: 戻る

en: Apply changes and go on
ja: 変更を適用し続ける

en: Next
ja: 次へ

en: Step %(step)s: %(label)s
ja: ステップ %(step)s: %(label)s

en: Objective for setting Authentication Options
ja: 認証オプションを設定する目的

en: Decide, whether to use HTTP authentication (Trac default) or a HTML login form provided by AccountManagerPlugin.
ja: HTTP 認証 (Trac デフォルト) または AccountManagerPlugin で提供する HTML ログインフォームのどちらを使用するかを決定します。

en: After initial login Trac sessions are authenticated per request based on browser cookies. Therefore a number of options provide control over some critical browser cookie properties.
ja: 最初のログイン以降、Trac のセッションはブラウザのクッキーに基づいてリクエストごとに認証されます。そのため、重要なブラウザのクッキーのプロパティを制御する設定を提供しています。

en: Provider-agnostic Authentication Options
ja: プロバイダに依存しない認証オプション

en: Convert login names to lower case on registration and login.
ja: 登録とログイン時にログイン名を小文字に変換する

en: Adapt to careless username typing, where casing does not matter, like on Windows. Potentially troublesome, because [1:case matters for Trac permission assignment lookup] anyway.
ja: Windows のような大文字と小文字を区別しない、不注意なユーザ名の入力に対応する。[1:Trac の権限割り当ては大文字と小文字を区別して行われる]ため、トラブルになる可能性があります。

en: Check IP address for authentication.
ja: 認証時に IP アドレスをチェックする

en: Potentially troublesome for users with dynamic IP address, but disregarded for persistent sessions.
ja: 動的な IP アドレスを持つユーザにはトラブルになる可能性がありますが、永続的なセッションでは無視されます。

en: Restrict sending cookies to HTTPS connections.
ja: クッキーの送信を HTTPS 接続に制限する

en: Required, if the Trac instance is only accessible through HTTPS.
ja: Trac インスタンスが HTTPS でのみアクセス可能な場合には必須です。

en: Lifetime of the authentication cookie: [1:] seconds [2:(%(timedelta)s)]
ja: 認証クッキーの有効期限: [1:] 秒 [2:(%(timedelta)s)]

en: Determines how long the browser will cache authentication information, and therefore, after how much inactivity a user will have to log in again. Default (0 s) makes cookie expire at browsing sessions end.
ja: ブラウザが認証情報をキャッシュする時間、つまりどれくらい操作を行わなかった場合に再ログインが必要になるかを決定します。デフォルト (0秒) ではブラウザ終了時にクッキーの有効期限が切れるようになっています。

en: Authentication Front-end
ja: 認証フロントエンド

en: Use HTTP authentication and credentials as configured in and provided by your web-server.
ja: Web サーバに設定し提供される HTTP 認証と認証情報を使う。

en: You can still manage some password stores with AccountManagerPlugin, if you configure them in the next step.
ja: 次のステップで設定すれば、AccountManagerPlugin でパスワードストアを管理することはできます。

en: Use a HTML login form backed by one or more password stores managed by AccountManagerPlugin.
ja: AccountManagerPlugin で管理する1つまたは複数のパスワードストアによる HTML ログインフォームを使う。

en: AccountManagerPlugin provides a custom version of the [1:LoginModule] accompanied by a form-based HTML login page.
ja: AccountManagerPlugin は HTML フォームによるログインページと [1:LoginModule] のカスタムバージョンを提供します。

en: If you enable this feature, you'll want to review and adjust some more options related to session authentication. Note, that AccountManagerPlugin's LoginModule [1:changes the default lifetime of authentication cookies to 30 days].
ja: この機能を有効にするには、セッション認証に関連する設定を確認し調整する必要があります。なお、AccountManagerPlugin の LoginModule は[1:認証クッキーの有効期限のデフォルトを30日に変更]します。

en: AccountManagerPlugin Authentication Options
ja: AccountManagerPlugin 認証オプション

en: Integrate links to related actions into the login form.
ja: ログインフォームに関連する操作へのリンクを統合する。

en: [1:If enabled, links to][2:[3:[4:Lost password/Password reset]][5:[6:Registration for new users]]][7:that normally reside in Trac's meta-navigation bar, will appear inside the login form. CSS styling allows further customization of the login prompt.]
ja: [1:有効にした場合、通常は metanav ナビゲーションバーにあるリンク][2:[3:[4:パスワード忘れ/パスワードリセット]][5:[6:新規ユーザ登録]]][7:がログインフォームに表示されます。CSS によりログインフォームをさらにカスタマイズすることができます。]

en: Allow the user to be remembered across sessions without needing to re-authenticate.
ja: 再認証を必要とせずにセッションをまたいでユーザを記憶するようにする。

en: This is, user checks a "Remember Me" [1:checkbox] in the AccountManagerPlugin login form and, next time he visits the site within 30 days, he'll be remembered and authenticated automatically.
ja: これは、ユーザが AccountManagerPlugin のログインフォームで「ログインを記憶させる」[1:チェックボックス]をチェックすると、30日以内にサイトに再度アクセスしたときに自動的に認証されるものです。

en: Likelihood of session cookie ID change: [1:] % per work hour
ja: セッションクッキー ID 変更の尤度: [1:] % (労働時間ごと)

en: Driving a refresh process to decrease vulnerability of long-lasting sessions. Zero means [1:never].
ja: 長時間セッションによる脆弱性を低減するためリフレッシュ処理を実施する。0は[1:実施しない]になります。

en: Path for authentication cookie:
ja: 認証クッキーのパス:

en: This enables AccountManagerPlugin's authentication data distribution to Trac instances with matching cookie path. Set this to a common base path of several Trac instances to share the cookie, providing a cheap [1:Single-Sign-On] experience.
ja: これは AccountManagerPlugin の認証情報をクッキーのパスが一致する Trac インスタンスへの分配を可能にします。複数の Trac インスタンスで共通するパスを設定することで、簡易的に[1:シングル・サインオン]を提供します。

en: Password store
ja: パスワードストア

en: Objective for configuring a Password Store
ja: パスワードストアを設定する目的

en: AccountManagerPlugin manages user credentials in a modular back-end providing access to at least one password store.
ja: AccountManagerPlugin はモジュールバックエンド方式でユーザ認証情報を管理し、パスワードストアへのアクセスを少なくとも1つ提供しています。

en: Initial Authentication Back-end selection
ja: 認証バックエンドの初期選択

en: Use a password store embedded into Trac db.
ja: Trac データベース組み込みのパスワードストアを使用する。

en: The [1:SessionStore] implements password storage in Trac db table 'session_attribute'. Its the default choice mainly for avoiding additional dependencies like directory and file permissions.
ja: [1:SessionStore] は Trac データベースの 'session_attribute' テーブルにパスワードを格納します。これは主にディレクトリやファイルの権限などに追加で依存しないようにするためにデフォルトの選択になっています。

en: While great to resolve some concurrent access issues too, this password store has shortcomings as well. Notably it does not support seamless hash type migration, and its no candidate for shared use by multiple Trac instances or even by applications beyond Trac.
ja: 同時アクセスの問題を解決するのには素晴らしいものですが、このパスワードストアには欠点もあります。特にハッシュタイプのシームレスな移行をサポートしていませんし、複数の Trac インスタンスや Trac 以外のアプリケーションで共有して使うのには候補なりません。

en: Details (Preview)
ja: 詳細 (プレビュー)

en: Please apply these default options first. You'll be able to change values afterwards.
ja: まずデフォルトの設定を適用してください。後から値を変更することができます。

en: Use a file-based password store.
ja: ファイルによるパスワードストアを使用する。

en: AccountManagerPlugin includes native support for common Apache file formats 'htpasswd' and 'htdigest' as well as support for reading svnserve's password file format.
ja: AccountManagerPlugin は一般的な Apache ファイルフォーマット 'htpasswd' と 'htdigest' をサポートし、svnserve のパスワードファイルファイルフォーマットの読み込みをサポートします。

en: You may use the same file for several Trac environments. Note that setting appropriate directory and file permissions is crucial for these stores, but not covered by this configuration wizard.
ja: 複数の Trac 環境で同じファイルを使うことができます。これらのストアではディレクトリとファイルの権限を適切に設定することが重要ですが、この設定ウィザードでは取り扱いません。

en: 'htdigest' format [1:([2:HtDigestStore])]
ja: 'htdigest' フォーマット [1:([2:HtDigestStore])]

en: 'htpasswd' format [1:([2:HtPasswdStore])]
ja: 'htpasswd' フォーマット [1:([2:HtPasswdStore])]

en: svnserve's password file format [1:([2:SvnServePasswordStore])]
ja: svnserve パスワードファイルフォーマット [1:([2:SvnServePasswordStore])]

en: Delegate authentication using HTTP authentication.
ja: HTTP 認証を使用して認証を委譲する。

en: AccountManagerPlugin enables use of standard HTTP-Auth by its [1:HttpAuthStore] component. Both Basic and Digest authentication challenges are supported.
ja: AccountManagerPlugin は [1:HttpAuthStore] コンポーネントにより標準の HTTP 認証を使用することができます。Basic 認証と Digest 認証の両方をサポートしています。

en: In addition to being read-only this password store does not even support listing users for obvious reasons.
ja: このパスワードストアは読み取り専用であるだけでなく、明らかな理由からユーザーの一覧表示もサポートしていません。

en: Use a different password store.
ja: 他のパスワードストアを使用する。

en: AccountManagerPlugin's modular password store concept encourages creation of more ways to provide user credential beyond the natively supported stores. While a specific setup assistance for these 3rd-party authentication providers is not implemented, you may fill-in appropriate configuration details for an already installed component below.
ja: AccountManagerPlugin のモジュール形式パスワードストアのコンセプトは、自身がサポートしているストア以外でもユーザ認証情報を提供できるようにすることです。これらサードパーティの認証プロバイダ向けに具体的なセットアップの支援は実装されていませんが、すでにインストールされているコンポーネントに対して適切な設定を以下で入力することができます。

en: Type the custom configuration options as provided by that components documentation and apply it.
ja: そのコンポーネントのドキュメントで提供されている設定を入力し適用します。

en: Password Store Configuration
ja: パスワードストアの設定

en: All enabled stores are listed below, but most won't work at all without additional configuration.[1:]Currently configured: [2:%(store_list)s]
ja: 有効なすべてのストアを以下に表示していますが、ほとんどは追加の設定無しには動作しません。[1:]現設定: [2:%(store_list)s]

en: This is an experts-only type of store configuration.
ja: これはエキスパート向けのストア設定です。

en: Required disabled component(s): [1:%(components)s]
ja: 無効になっているコンポーネントが必要です: [1:%(components)s]

en: Select one or more stores and configure related options. Concurrent use of multiple password stores is supported too.
ja: ストアを1つまたは複数選択し関連するオプションを設定してください。複数のパスワードストアの同時使用もサポートしています。

en: Password stores are queried in turn, so order matters.
ja: パスワードストアは指定した順に問い合わせを行います。

en: Silently update password hashes on next successful login.
ja: 次回ログイン時にパスワードのハッシュを更新します。

en: Use it after changing hash type or to migrate to a new primary password store.
ja: ハッシュの変更後や新しいパスワードストアへの移行に使用します。

en: The update will run only once. Restarting the procedure for all accounts allows to propagate subsequent changes.
ja: 変更処理は一度だけ実行されます。全アカウントで手続きを再開することでその後の変更を反映することができます。

en: Restart
ja: 再実行

en: Password refresh
ja: パスワードリフレッシュ

en: Objective for Password Policy rules
ja: パスワードポリシールールの目的

en: While AccountManagerPlugin does not enforce password rules in general, there are some other ways to alter password handling.
ja: AccountManagerPlugin は一般的にパスワードルールを矯正しませんが、パスワードの取り扱い方を変更する他の方法がいくつかあります。

en: Enable the password reset procedure.
ja: パスワードリセットの手続きを有効にする。

en: It relies on a working email sender for Trac, supporting both TracAnnouncer and TracNotification.
ja: Trac メール送信が機能しているかどうかに依存します (TracAnnouncer と TracNotification をサポートしています)。

en: Length of the randomly-generated passwords: [1:] characters
ja: ランダム生成するパスワードの長さ: [1:] 文字

en: These passwords are used as alternative passwords on request.
ja: 代替のパスワードとして使用されます。

en: Force users to change passwords after a password reset.
ja: パスワードリセット後に必ずパスワードを変更させる。

en: Account approval
ja: アカウント承認

en: Objective for Account Registration and Verification rules
ja: アカウント登録・確認ルールの目的

en: You may require administrative approval of new accounts for the user registration process. The ability to immediately ban existing accounts is another, related but independent feature.
ja: ユーザ登録処理の際に新規アカウントの管理者承認が必要になる場合があります。既存アカウントを即時にアクセス禁止にする機能は関連しているが別の機能となります。

en: Allow administrative user ID changes.
ja: 管理用ユーザ ID の変更を許可する。

en: Allow users to register for a new account.
ja: ユーザに新規登録を許可する。

en: Allow users to delete their own account.
ja: ユーザに自身のアカウントの削除を許可する。

en: Checks to use for validating Registration requests
ja: 登録要求で確認に使用するチェック

en: All checks provided by AccountManagerPlugin are enabled per default, but some are configurable on their own.[1:]Currently configured: [2:%(check_list)s]
ja: AccountManagerPlugin が提供しているチェックはデフォルトですべて有効になっていますが、一部は独自に設定することができます。[1:]現在設定されているもの: [2:%(check_list)s]

en: Checks like [1:BotTrapCheck] won't work at all without additional configuration.
ja: [1:BotTrapCheck] のようなチェックは追加設定しないとまったく動作しません。

en: Select one or more checks and configure related options. Concurrent use of multiple registration checks is encouraged.
ja: チェックを選択してオプションを設定します。複数の登録チェックを同時に使用するのを推奨します。

en: Checks are applied in turn, so order matters. Note that some checks are used to validate admin user actions too.
ja: チェックは順番に適用されるため、順番には気をつけてください。いくつかのチェックは管理者の操作を検証するのにも使われるのに注意してください。

en: Other Account Policy options
ja: その他のアカウントポリシーオプション

en: Require administrative account approval after registration.
ja: 登録後に管理者によるアカウント承認を要求する。

en: For admin notification on registration time it relies on a working email sender for Trac, supporting both TracAnnouncer and TracNotification.
ja: 登録時に管理へ通知を行うため、Trac メール送信が機能しているかどうかに依存します (TracAnnouncer と TracNotification の両方をサポートしています)。

en: Force users to verify their email addresses.
ja: メールアドレスを必ず確認する。

en: For sending a verification token to the user it relies on a working email sender for Trac, supporting both TracAnnouncer and TracNotification.
ja: ユーザに認証トークンを送信するため、Trac メール送信が機能しているかどうかに依存します (TracAnnouncer と TracNotification の両方をサポートしています)。

en: Account guard
ja: アカウントガード

en: Objective for Account Protection rules
ja: アカウント保護ルールの目的

en: Passwords are often not constructed as carefully as they should be. And even a strong passphrase could be sift out, if an attacker is able to test millions of variants in hours, if not seconds. Firewalls and full-featured web-servers already offer sophisticated protection, if one can afford them, handle their installation, configuration and maintenance.
ja: パスワードは注意深く作られるべきだがそうなっていないことが多い。また強力なパスフレーズであっても、攻撃者が数秒でないにしても数時間で何百万とテストできれば、見破られてしまうかもしれない。ファイアウォールや高機能な Web サーバではすでに高度な保護機能が提供されていて、利用できるなら、インストール、設定、メンテナンスを行います。

en: The [1:AccountGuard] component is another option. It is an add-on to AccountManagerPlugin's own [2:LoginModule] and provides account protection by discouraging brute-force login attempts.
ja: [1:AccountGuard] コンポーネントはもう1つの選択肢になります。これは AccountManagerPlugin 自身の [2:LoginModule] アドオンでブルートフォースログイン試行を阻止することによってアカウント保護機能を提供します。

en: Enable the guard add-on component.
ja: 保護アドオンコンポーネントを有効にする。

en: AccountManagerPlugin's LoginModule is disabled.
ja: AccountManagerPlugin の LoginModule は無効になっています。

en: Failed login attempt count max:
ja: ログイン失敗の最大試行回数:

en: Lock user account after the specified number of failed attempts. Value zero means [1:no limit].
ja: 失敗が指定の回数に到達したらアカウントをロックします。0は[1:無制限]となります。

en: Drop lock after [1:] seconds
ja: [1:] 秒後にロックを解除する

en: Zero means [1:unlimited] lock time here.
ja: 0は[1:無期限]ロックになります。

en: Lock time progression factor:
ja: ロック時間のプログレッションファクタ

en: Extend user account lock duration incrementally. It uses logarithmic calculation with the factor as exponent, accepting decimal numbers >= 1.
ja: ユーザアカウントのロック時間を段階的に延長します。ファクタを指数として対数計算を行います。値は1以上の実数を受け付けます。

en: [1:Lock time will grow for any value > 1, if the failure happens before lock expiration. I.e. value '2' means][2:[3:[4:double lock time after 2nd failure,]][5:[6:four times the initial lock time after 3rd,]][7:[8:eight times as long after 4th failure, etc.]]]
ja: [1:ロックの解除前に失敗が起きた場合、1より大きな値でロック時間が蔵指します。例として '2' の場合][2:[3:[4:2回目の失敗後ではロック時間が2倍になり]][5:[6:3回目では4倍になり]][7:[8:4回目では8倍になります。]]]

en: At any time after lock expiration a login failure will just trigger a lock and set a new lock timeout, but not extend the total lock duration.
ja: ロックの解除後にログインに失敗した場合にはロックが発動し新しいロックのタイムアウトが設定されるだけで、ロックの総時間が延長することはありません。

en: Upper lock time limit: [1:] seconds [2:(%(time)s)]
ja: ロック時間の上限: [1:] 秒 [2:(%(time)s)]

en: This is relevant only with a progression factor > 1.
ja: プログレッションファクタが1より大きい場合にのみ関連します。

en: Objective for additional preparation
ja: 追加準備の目的

en: Enable yourself to proceed beyond this initial setup.
ja: この初期設定の先に進めるようにする。

en: Initial Admin Account
ja: 初期管理アカウント

en: Add Admin Account:
ja: 管理アカウントの追加:

en: The user will get [1:TRAC_ADMIN] assigned, that inherits all available permissions. One such account is required to configure Trac via the admin web-UI. Create and manage more limited admin accounts as well as actual user accounts on your own later via the Accounts admin panel.
ja: ユーザには [1:TRAC_ADMIN] が割り当てられ、すべての有効な権限を継承します。このようなアカウントは管理 Web UI を介して Trac を管理するのに必要です。より限定的な管理アカウントや実際のユーザアカウントは、後からアカウント管理パネルで作成・管理することができます。

en: In detail: AccountManagerPlugin requires [1:ACCTMGR_USER_ADMIN] for regular user administration, [2:ACCTMGR_CONFIG_ADMIN] for viewing these pages and changing the configuration later. Both are inherited by [3:ACCTMGR_ADMIN] permission. To assign permissions you'll need [4:PERMISSION_GRANT] inherited by [5:PERMISSION_ADMIN] too.
ja: 具体的には、AccountManagerPlugin は通常のユーザ管理操作に [1:ACCTMGR_USER_ADMIN] を必要とし、後からこれらのページの参照や設定の変更に [2:ACCTMGR_CONFIG_ADMIN] が必要になります。どちらも [3:ACCTMGR_ADMIN] 権限から継承されます。権限を割り当てるには [5:PERMISSION_ADMIN] から継承される [4:PERMISSION_GRANT] も必要になります。

en: Username:
ja: ユーザ名:

en: Only lowercase usernames allowed
ja: ユーザ名には小文字のみが使えます

en: Please take care, that the username is known by the HTTP authentication provider.
ja: ユーザ名は HTTP 認証プロバイダが知っているものになるように注意してください。

en: Please take care for a valid username, because no configured password store supports creating a new account.
ja: 設定されたパスワードストアは新規アカウント作成をサポートしていないため、有効なユーザ名であることに注意してください。

en:  Add
ja:  追加

en: Check-up
ja: 診断

en: Please resolve all issues marked as critical.
ja: クリティカルと表示している問題をすべて解決してください。

en: By now you did almost finish AccountManagerPlugin configuration, but any changes are temporary yet. Please test and adjust the configuration as required, or cancel to revert all changes. Apply settings to [1:trac.ini] only if you really want to preserve them permanently.
ja: AccountManagerPlugin の設定はほぼ完了していますが、変更はまだ一時的なものです。必要に応じてテストを行い設定を調整する、もしくはキャンセルを行いすべての変更を元に戻してください。本当に変更を保存したい場合にのみ [1:trac.ini] に設定を適用してください。

en: Stay on page
ja: このページから移動しない

en: Save changes and exit wizard
ja: 変更を保存してウィザードを終了する

en: Drop unsaved changes
ja: 未保存の変更を破棄する

en: Drop changes and exit wizard
ja: 変更を破棄してウィザードを終了する

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Accounts: Cleanup
ja: アカウント: クリーンアップ

en: Attribute
ja: 属性

en: Value
ja: 値

en: Authenticated Accounts
ja: 認証済みアカウント

en: Remove selected entries
ja: 選択した項目を削除

en: Undo selection
ja: 選択を元に戻す

en: Login
ja: ログイン

en: Remember me
ja: ログインを記憶させる

en: Error
ja: エラー

en: Accounts: Notification Configuration
ja: アカウント: 通知設定

en: Account Notification
ja: アカウント通知機能

en: Set the following options in order to be notified of account creation, password reset and account deletion.
ja: 以下のオプションを設定することで、アカウント作成、パスワードリセット、アカウント削除を通知させることができます。

en: Notification Actions
ja: 通知処理

en: This is a list of actions which you can enable or disable by [1:checking] the [2:checkboxes].
ja: [2:チェックボックス]の [1:on/off] で有効または無効にできる操作の一覧です。

en: Get notified of new account creation
ja: アカウント作成を通知する

en: Get notified of password reset
ja: パスワードリセットを通知する

en: Get notified of account deletion
ja: アカウント削除を通知する

en: Notification Recipient Addresses
ja: 通知先アドレス

en: Space-separated list of email addresses and/or usernames that get notified of the above actions:
ja: 上記通知を受け取るメールアドレスまたはユーザ名をスペース区切りで指定してください:

en: Delete Account
ja: アカウントの削除

en: Delete account
ja: アカウントの削除

en: Change Password
ja: パスワードの変更

en: Old Password:
ja: 旧パスワード:

en: New Password:
ja: 新パスワード:

en: Register an account
ja: アカウントの登録

en: Required
ja: 必須

en: Optional
ja: オプション

en: Name:
ja: 名前:

en: Create account
ja: アカウントの作成

en: Reset Password
ja: パスワードのリセット

en: If you've forgotten your password, enter your username and email address below, and a new password will be sent to you.
ja: パスワードを忘れてしまった時には、ユーザ名とメールアドレスを以下に入力してください。新しいパスワードが送信されます。

en: Reset password
ja: パスワードのリセット

en: Name
ja: 名前

en: Email
ja: メールアドレス

en: Last Login
ja: 最終ログイン

en: Permanently locked
ja: 期限なしでロック中

en: Send email
ja: メールを送信する

en: Add New Account:
ja: 新規アカウントを追加:

en: This password store does not support listing users.
ja: このパスワードストアはユーザの列挙をサポートしていません。

en: Max accounts per page [1:]
ja: 1ページ辺りの最大アカウント数 [1:]

en: Update
ja: 更新

note: Position (# to # of #) or total, if not paginating
en: Accounts [1:(%(count)s)]
ja: アカウント [1:(%(count)s)]

en: Filters
ja: フィルタ

en: Status
ja: ステータス

en: Send another random password
ja: 別のランダムなパスワードを送信

en: Reset passwords
ja: パスワードのリセット

en: Approve pending registrations, ban/unban accounts
ja: 保留中の登録を承認、またはアカウントをアクセス禁止・解除する

en: Toggle account approval
ja: アカウントの承認状態を切り替える

en: Delete accounts
ja: アカウントを削除する

en: Remove selected items
ja: 選択した項目を削除

en: Review account attributes
ja: アカウント属性を確認

en: Verify Email
ja: メールアドレスの確認

en: An email was sent to %(email)s with a token to verify your new address. Please check your email and enter the token in the form below.
ja: 新しいメールアドレスを確認するために確認用コードを記載したメールを %(email)s に送りました。メールを確認し、以下のフォームに確認用コードを入力してください。

en: You can [1:change your email address], if it is incorrect.
ja: 間違っている場合には[1:メールアドレスを変更]できます。

en: Verification Token:
ja: 確認用コード:

en: Verify
ja: 確認

en: Resend Email
ja: メール再送信

en: Email not verified
ja: メールアドレス未確認

en: Approval pending
ja: 承認待ち

en: Approval revoked
ja: 承認取り消し
