TracAccountManager 0.6 - en to nl translation catalogue (63 entries)

en: Accounts
nl: Gebruikersaccounts

en: Users
nl: Gebruikers

en: The passwords must match.
nl: De wachtwoorden moeten hetzelfde zijn.

en: Configuration
nl: Configuratie

en: Password Reset
nl: Wachtwoord Reset

en: The password file could not be read. Trac requires read and write access to both the password file and its parent directory.
nl: Het wachtwoordbestand kon niet gelezen worden. Trac heeft lees- en schrijfrechten nodig op het wachtwoordbestand en de map waar deze is opgeslagen.

en: The password file could not be updated. Trac requires read and write access to both the password file and its parent directory.
nl: Het wachtwoordbestand kon niet worden bijgewerkt. Trac heeft lees- en schrijfrechten nodig op het wachtwoordbestand en de map waar deze is opgeslagen.

en: Notification
nl: Notificatie

en: Username cannot be empty.
nl: Gebruikersnaam mag niet leeg gelaten worden.

en: The username must not contain any of these characters: %(chars)s
nl: De gebruikersnaam mag geen van de volgende karakters bevatten: %(chars)s

en: Username %(username)s is not allowed.
nl: Gebruikersnaam %(username)s is niet toegestaan.

en: Password cannot be empty.
nl: Wachtwoord mag niet leeg gelaten worden.

en: Email:
nl: E-mailadres:

en: You must specify a valid email address.
nl: U moet een geldig e-mailadres invoeren.

en: Register
nl: Registreren

en: Please log in to finish email verification procedure.
nl: Meld u aan in om e-mailadres verificatieprocedure af te ronden.

en: Your email is already verified.
nl: Uw e-mailadres is al geverifieerd.

en: Thank you for verifying your email address.
nl: Bedankt voor het verifiëren van uw e-mailadres.

en: Invalid verification token
nl: Incorrect validatietoken

en: Forgot your password?
nl: Wachtwoord vergeten?

en: Account
nl: Gebruikersaccount

en: Are you sure you want to delete your account?
nl: Weet u zeker dat u uw gebruikersaccount wilt verwijderen?

en: Thank you for taking the time to update your password.
nl: Bedankt voor het wijzigen van uw wachtwoord.

en: Password is incorrect.
nl: Wachtwoord in incorrect.

note: TRANSLATOR: Intentionally obfuscated login error
en: Invalid username or password
nl: Ongeldige gebruikersnaam of wachtwoord

en: Password:
nl: Wachtwoord:

en: Confirm Password:
nl: Bevestig Wachtwoord:

en: Email Address:
nl: E-mailadres:

en: Accounts: Configuration
nl: Gebruikersaccount: Configuratie

en: Force users to change passwords after a password reset.
nl: Forceer gebruikers om hun wachtwoord te wijzigen na het resetten er van.

en: Force users to verify their email addresses.
nl: Forceer gebruikers om hun e-mailadres te verifiëren.

en: Username:
nl: Gebruikersnaam:

en:  Add
nl:  Voeg toe

en: Login
nl: Aanmelden

en: Remember me
nl: Onthoud mij

en: Error
nl: Fout

en: Accounts: Notification Configuration
nl: Gebruikersaccounts: Notificatieconfiguratie

en: Account Notification
nl: Gebruikersaccountnotificatie

en: Notification Actions
nl: Notificatieacties

en: Get notified of new account creation
nl: Ontvang notificaties voor aanmaken van gebruikersaccounts

en: Get notified of password reset
nl: Ontvang notificaties van resetten van wachtwoorden

en: Get notified of account deletion
nl: Ontvang notificaties van verwijderen van accounts

en: Notification Recipient Addresses
nl: Notificatie Ontvangstadressen

en: Delete Account
nl: Verwijder Gebruikersaccount

en: Delete account
nl: Verwijder gebruikersaccount

en: Change Password
nl: Wijzig Wachtwoord

en: Old Password:
nl: Oude Wachtwoord:

en: New Password:
nl: Nieuw Wachtwoord:

en: Register an account
nl: Registreren van een gebruikersaccount

en: Required
nl: Verplicht

en: Optional
nl: Optioneel

en: Name:
nl: Naam:

en: Create account
nl: Aanmaken account

en: Reset Password
nl: Wachtwoord Resetten

en: Reset password
nl: Reset wachtwoord

en: Name
nl: Naam

en: Email
nl: E-mailadres

en: Last Login
nl: Laatste Aanmelding

en: This password store does not support listing users.
nl: De wachtwoordopslag ondersteunt geen overzichten van gebruikers.

en: Verify Email
nl: Verifieer e-mailadres

en: Verification Token:
nl: Verificatietoken:

en: Verify
nl: Verifieer

en: Resend Email
nl: Nogmaals versturen e-mail
