TracAccountManager 0.6 - en to sv translation catalogue (104 entries)

en: Locked until %(t_release)s
sv: Låst till och med %(t_release)s

en: Accounts
sv: Konton

en: Users
sv: Användare

en: Email Address
sv: E-postadress

en: Pre-/Surname (Nickname)
sv: Förnamn/efternamn (Pseudonym)

en: Password
sv: Lösenord

en: The passwords must match.
sv: Lösenorden måste överensstämma.

en: Failed login attempts for user %(user)s deleted
sv: Tog bort registrering av misslyckade inloggningsförsök för användaren %(user)s

en: The password reset procedure is not enabled.
sv: Återställning av lösenord ej aktiverat.

en: The password store does not support deleting users.
sv: Lösenordsförrådet medger ej borttagning av användare.

en: Configuration
sv: Inställningar

en: Password Reset
sv: Återställ lösenord

en: None of the IPasswordStore components listed in the trac.ini supports setting the password or creating users.
sv: Ingen av IPasswordStore-komponenterna som angivits i trac.ini medger att lösenord sätts, eller att användare skapas.

en: The password file could not be read. Trac requires read and write access to both the password file and its parent directory.
sv: Lösenordsfilen kunde ej läsas. Trac kräver läs- och skrivrättigheter till både lösenordsfilen samt katalogen den befinner sig i.

en: The password file could not be updated. Trac requires read and write access to both the password file and its parent directory.
sv: Lösenordsfilen kunde ej uppdateras. Trac kräver läs- och skrivrättigheter till både lösenordsfilen samt katalogen den befinner sig i.

en: Notification
sv: Avisering

en: Username cannot be empty.
sv: Användarnamn måste anges.

en: The username must not contain any of these characters: %(chars)s
sv: Användarnamnet får ej innehålla något av följande tecken: %(chars)s

en: Username %(username)s is not allowed.
sv: Användarnamnet %(username)s är ej tillåtet.

en: Password cannot be empty.
sv: Lösenordet får ej vara tomt.

en: Email:
sv: E-post:

en: You must specify a valid email address.
sv: Du måste ange en giltig e-postadress.

en: Register
sv: Registrering

en: Please log in to finish email verification procedure.
sv: Vänligen logga in för att fullborda bekräftning av e-postadressen.

en: Your email is already verified.
sv: Din e-postadress är redan bekräftad.

en: Thank you for verifying your email address.
sv: Tack för att du bekräftade din e-postadress.

en: Invalid verification token
sv: Ogiltiga bekräftelseuppgifter

en: Forgot your password?
sv: Glömt ditt lösenord?

en: Account
sv: Konto

en: Are you sure you want to delete your account?
sv: Är du säker på att du vill radera ditt konto?

en: Thank you for taking the time to update your password.
sv: Tack för att du tog dig tid och uppdaterade ditt lösenord.

en: Password is incorrect.
sv: Lösenordet är felaktigt.

note: TRANSLATOR: Intentionally obfuscated login error
en: Invalid username or password
sv: Ogiltigt användarnamn eller lösenord

en: Account locked, please try again after %(release_time)s
sv: Konto är låst, vänligen försök igen efter %(release_time)s

en: Account locked
sv: Kontot låst

en: Login after %(attempts)s failed attempt | Login after %(attempts)s failed attempts
sv[0]: Inloggad efter %(attempts)s misslyckad inloggning
sv[1]: Inloggad efter %(attempts)s misslyckade inloggningar

en: for [1:%(name)s] ([2:%(user)s])
sv: för [1:%(name)s] ([2:%(user)s])

en: for [1:%(user)s]
sv: för [1:%(user)s]

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Confirm Password:
sv: Konfirmera lösenord:

en: Pre-/Surname (Nickname):
sv: Förnamn/efternamn (Pseudonym):

en: Email Address:
sv: E-postadress:

en: Account Status
sv: Kontostatus

en: This account has been locked permanently.
sv: Detta konto har låsts för gott.

en: Release account lock
sv: Ta bort kontolåset

en: Unlock
sv: Lås upp

en: Time lock condition has been met %(count)s time by now. | Time lock condition has been met %(count)s times by now.
sv[0]: Låsvillkor har uppfyllts %(count)s gång tills nu.
sv[1]: Låsvillkor har uppfyllts %(count)s gånger tills nu.

en: Lock condition has not been met yet.
sv: Låsvillkor har ej uppfyllts än.

en: No constraints are set for this account.
sv: Inga begränsningar är uppsatta för detta konto.

en: Username matching is set to [1:not case-sensitive].
sv: Användarnamn är inställda att vara [1:okänsliga för skiftläge].

en: Username matching is set to [1:case-sensitive].
sv: Användarnamn är inställda att vara [1:känsliga för skiftläge].

en: Current email address: <%(email)s>
sv: Nuvarande e-postadress: <%(email)s>

en: This address has been verified successfully.
sv: Denna adress har bekräftats.

en: This address has not been verified yet.
sv: Denna adress har ej ännu bekräftats.

en: No email address is registered for this account.
sv: Ingen e-postadress är registrerad för detta konto.

en: Access History
sv: Inloggningshistorik

en: Last login: %(time)s
sv: Senast inloggad: %(time)s

en: The user has not logged in before.
sv: Användaren har ej loggat in förut.

en: Total failed attempts: %(count)s
sv: Antal misslyckade inloggningar: %(count)s

en: Table: Last failed login attempts log view
sv: Tabell: Senast registrerade misslyckade inloggningsförsök

en: IP address
sv: IP-adress

en: Log time
sv: Registrerad tid

en: Delete login failure log
sv: Radera registreringar av misslyckade inloggningar

en: Delete Log
sv: Radera logg

en: There is currently no failed login attempt logged.
sv: För närvarande finns inga registrerade misslyckade inloggningar.

en: Accounts: Configuration
sv: Konton: Inställningar

en: Silently update password hashes on next successful login.
sv: Uppdatera lösenordshasharna vid nästa lyckade inloggning.

en: Force users to change passwords after a password reset.
sv: Tvinga användarna att byta lösenord vid återställning av lösenord.

en: Force users to verify their email addresses.
sv: Tvinga användare att bekräfta sin e-postadress.

en: Username:
sv: Användarnamn:

en:  Add
sv: Lägg till

en: Login
sv: Logga in

en: Remember me
sv: Kom ihåg mig

en: Error
sv: Fel

en: Accounts: Notification Configuration
sv: Konton: Konfigurering av aviseringar

en: Account Notification
sv: Kontoavisering

en: Notification Actions
sv: Aviseringsåtgärder

en: Get notified of new account creation
sv: Erhåll avisering när konto skapas

en: Get notified of password reset
sv: Erhåll avisering vid återställning av lösenord

en: Get notified of account deletion
sv: Erhåll avisering vid radering av konto

en: Notification Recipient Addresses
sv: Mottagaradresser vid avisering

en: Delete Account
sv: Radera konto

en: Delete account
sv: Radera konto

en: Change Password
sv: Ändra lösenord

en: Old Password:
sv: Gammalt lösenord:

en: New Password:
sv: Nytt lösenord:

en: Register an account
sv: Regstrera ett konto

en: Required
sv: Nödvändiga uppgifter

en: Optional
sv: Valfritt

en: Name:
sv: Namn:

en: Create account
sv: Skapa konto

en: Reset Password
sv: Återställ lösenord

en: Reset password
sv: Återställ lösenord

en: Name
sv: Namn

en: Email
sv: E-post

en: Last Login
sv: Senaste inloggad

en: Permanently locked
sv: Permanent blockerad

en: This password store does not support listing users.
sv: Lösenordsförrådet medger ej listning av användare.

en: Update
sv: Uppdatera

en: Reset passwords
sv: Återställ lösenord

en: Verify Email
sv: Bekräfta e-postadress

en: Verification Token:
sv: Verifieringsinformation:

en: Verify
sv: Verifiera

en: Resend Email
sv: Skicka om e-post
