TracAccountManager 0.6 - en to tr translation catalogue (98 entries)

en: Locked until %(t_release)s
tr: %(t_release)s 'e dek kilitli

en: Accounts
tr: Hesaplar

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Email Address
tr: E-posta Adresi

en: Pre-/Surname (Nickname)
tr: Ön-/Soyadı (Takma isim)

en: Password
tr: Parola

en: The passwords must match.
tr: Parolalar eşleşmiyor.

en: Failed login attempts for user %(user)s deleted
tr: %(user)s kullanıcısı için geçersiz giriş denemeleri silindi.

en: The password reset procedure is not enabled.
tr: Parola sıfırlama prosedürü etkinleştirilmedi.

en: The password store does not support deleting users.
tr: Parola deposu kullanıcı silmeyi desteklemiyor.

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Password Reset
tr: Parola Sıfırla

en: The authentication backend for user %(user)s does not support setting the password.
tr: %(user)s kullanıcısı için yetkilendirme arka ucu parola belirlemeyi desteklemiyor.

en: The password file could not be read. Trac requires read and write access to both the password file and its parent directory.
tr: Parola dosyası okunamıyor. Trac hem parola dosyası hem de parola dosyasının bulunduğu dizini üzerinde okuma ve yazma iznine ihtiyaç duyuyor.

en: The password file could not be updated. Trac requires read and write access to both the password file and its parent directory.
tr: Parola dosyası okunamıyor. Trac hem parola dosyası hem de parola dosyasının bulunduğu dizini üzerinde okuma ve yazma iznine ihtiyaç duyuyor.

en: Notification
tr: Bildirim

en: Username cannot be empty.
tr: Kullanıcı adı boş olamaz.

en: The username must not contain any of these characters: %(chars)s
tr: Kullanıcı adı şu karakterlerden hiçbirini içermemelidir: %(chars)s

en: Username %(username)s is not allowed.
tr: %(username)s kullanıcı adına izin verilmiyor.

en: Password cannot be empty.
tr: Parola boş olamaz.

en: Email:
tr: E-posta:

en: You must specify a valid email address.
tr: Geçerli bir e-posta adresi belirtmelisiniz.

en: Register
tr: Kayıt Ol

en: Please log in to finish email verification procedure.
tr: E-posta doğrulama işlemini tamamlamak için lütfen giriş yapın.

en: Your email is already verified.
tr: E-Posta adresiniz zaten doğrulanmış.

en: Thank you for verifying your email address.
tr: E-Posta adresinizi doğruladığınız için teşekkürler.

en: Invalid verification token
tr: Geçersiz doğrulama kodu

en: Forgot your password?
tr: Parolanızı mı unuttunuz?

en: Account
tr: Hesap

en: Are you sure you want to delete your account?
tr: Hesabınızı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Thank you for taking the time to update your password.
tr: Parolanızı güncellemeye vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz.

en: Password is incorrect.
tr: Parola yanlış.

note: TRANSLATOR: Intentionally obfuscated login error
en: Invalid username or password
tr: Geçersiz kullanıcı adı ya da parola

en: Account locked, please try again after %(release_time)s
tr: Hesap kilitlendi, lütfen %(release_time)s sonra tekrar deneyin

en: Account locked
tr: Hesap kilitli

en: Password:
tr: Parola:

en: Confirm Password:
tr: Parolayı Onayla:

en: Pre-/Surname (Nickname):
tr: Önad/Soyadı (Takma Adı):

en: Email Address:
tr: E-posta Adresi:

en: Account Status
tr: Hesap Durumu

en: This account has been locked permanently.
tr: Bu hesap kalıcı olarak kilitlendi.

en: Release account lock
tr: Hesap kilidini kaldır

en: Unlock
tr: Kilidi Aç

en: Username matching is set to [1:not case-sensitive].
tr: Kullanıcı adı eşleşmesi [1:büyük küçük harf duyarlı değil] olarak seçildi.

en: Username matching is set to [1:case-sensitive].
tr: Kullanıcı adı eşleşmesi [1:büyük küçük harf duyarlı] olarak seçildi.

en: Current email address: <%(email)s>
tr: Kullanımdaki eposta adresi: <%(email)s>

en: This address has been verified successfully.
tr: Bu adres başarıyla doğrulandı.

en: This address has not been verified yet.
tr: Bu adres henüz doğrulanmadı.

en: No email address is registered for this account.
tr: Bu hesap için herhangi bir eposta adresi kaydedilmedi.

en: Access History
tr: Erişim Geçmişi

en: Last login: %(time)s
tr: Son giriş: %(time)s

en: The user has not logged in before.
tr: Kullanıcı daha önce giriş yapmamış.

en: Total failed attempts: %(count)s
tr: Toplam başarısız deneme: %(count)s

en: Table: Last failed login attempts log view
tr: Tablo: Son başarısız giriş denemelerinin kaydı

en: IP address
tr: IP adresi

en: Log time
tr: Kayıt zamanı

en: Delete login failure log
tr: Geçersiz giriş kaydını sil

en: Delete Log
tr: Kaydı Sil

en: There is currently no failed login attempt logged.
tr: Şu anda kayıtlarda başarısız giriş denemesi görünmüyor.

en: Accounts: Configuration
tr: Hesaplar: Yapılandırma

en: Silently update password hashes on next successful login.
tr: Parola şifrelemelerini bir sonraki başarılı girişte sessizce güncelle.

en: Force users to change passwords after a password reset.
tr: Kullanıcıları parola sıfırlaması ardından parola değiştirmeye zorla

en: Force users to verify their email addresses.
tr: Kullanıcıları e-posta doğrulamasına zorla.

en: Username:
tr: Kullanıcı Adı:

en:  Add
tr:  Ekle

en: Login
tr: Giriş

en: Remember me
tr: Beni hatırla

en: Error
tr: Hata

en: Accounts: Notification Configuration
tr: Hesaplar: Bildirim Yapılandırması

en: Account Notification
tr: Hesap Bildirimi

en: Notification Actions
tr: Bildirim Eylemleri

en: Get notified of new account creation
tr: Yeni hesap oluşturulduğunda haber ver

en: Get notified of password reset
tr: Parola sıfırlandığında haber ver

en: Get notified of account deletion
tr: Hesap silindiğinde haber ver

en: Notification Recipient Addresses
tr: Bildirimin Gönderileceği Adresler

en: Delete Account
tr: Hesabı Sil

en: Delete account
tr: Hesabı sil

en: Change Password
tr: Parola Değiştir

en: Old Password:
tr: Eski Parola:

en: New Password:
tr: Yeni Parola:

en: Register an account
tr: Bir hesap oluştur

en: Required
tr: Gerekli

en: Optional
tr: İsteğe bağlı

en: Name:
tr: Ad:

en: Create account
tr: Hesap oluştur

en: Reset Password
tr: Parola Sıfırla

en: Reset password
tr: Parola sıfırla

en: Name
tr: Ad

en: Email
tr: E-posta

en: Last Login
tr: Son Giriş

en: Permanently locked
tr: Kalıcı olarak kilitli

en: This password store does not support listing users.
tr: Bu parola deposu, kullanıcıları listelemeyi desteklemiyor.

en: Update
tr: Güncelle

en: Reset passwords
tr: Parolaları sıfırla

en: Verify Email
tr: E-posta Doğrula

en: Verification Token:
tr: Doğrulama Kodu:

en: Verify
tr: Doğrula

en: Resend Email
tr: E-postayı Yeniden Gönder
