Trac 1.5.4 - en to da translation catalogue (59 entries)

en: Clone
da: Klon

en: Create a new ticket from this comment
da: Opret en ny sag fra denne kommentar

en: (part of #%(ticketid)s) %(summary)s
da: (part af #%(ticketid)s) %(summary)s

en: Copied from [%(source)s]:
    %(description)s
da: Kopieret fra [%(source)s]:
    %(description)s

en: Create a copy of this ticket
da: Opret en kopi af denne sag

en: %(summary)s (cloned)
da: %(summary)s (klonet)

en: Cloned from #%(id)s:
    %(description)s
da: Klonet fra #%(id)s:
    %(description)s

en: Delete
da: Slet

en: Delete ticket
da: Slet sag

en: Delete comment %(num)s
da: Slet kommentar %(num)s

en: Toggle all
da: Skift alle

en: (no changeset information)
da: (ingen rettesæt information)

en: Close
da: Luk

en: Tabular
da: Tabel

en: Unified
da: Samlet

en: Expand sub-directory in place
da: Udvid undermappe på stedet

en: Re-expand directory
da: Gen-udvid mappe

en: Loading %(entry)s...
da: Indlæser %(entry)s...

en: (empty)
da: (tom)

en: (error)
da: (fejl)

en: Fold directory
da: Sammenklap mappe

en: Show %(title)s
da: Vis %(title)s

en: %(title)s (click to hide column)
da: %(title)s (klik for at skjule kolonne)

note: TRANSLATOR: Link that closes the datepicker TRANSLATOR: Link that closes the timepicker
en: Done
da: Færdig

note: TRANSLATOR: Link to the previous month in the datepicker
en: Prev
da: For

note: TRANSLATOR: Link to the next month in the datepicker
en: Next
da: Næste

note: TRANSLATOR: Link to the current day in the datepicker
en: Today
da: I dag

note: TRANSLATOR: Heading for the week-of-the-year column in the datepicker
en: Wk
da: Uge

note: TRANSLATOR: Heading of the standalone timepicker
en: Choose Time
da: Vælg tid

note: TRANSLATOR: Time selector label
en: Time
da: Tid

note: TRANSLATOR: Time labels in the timepicker
en: Hour
da: Time

en: Minute
da: Minut

en: Second
da: Sekund

en: Time Zone
da: Tidszone

note: TRANSLATOR: Link to pick the current time in the timepicker
en: Now
da: Nu

en: A filter already exists for that property
da: Der eksistere allerede et filter for den egenskab

en: or
da: eller

en: yes
da: ja

en: no
da: nej

en: <label>between %(start)s</label> <label>and %(end)s</label>
da: <label>mellem %(start)s</label> <label>og %(end)s</label>

en:  remove:
da: fjern:

en:  add:
da: tilføj:

en: Select ticket #%(id)s for modification
da: Vælg sag %(id)s der skal ændres

en: Link here
da: Link hertil

en: Toggle group
da: Skift gruppe

en: At least one item must be selected
da: Mindst en ting skal vælges

en: You have unsaved changes. Your changes will be lost if you leave this page before saving your changes.
da: Dine ændringer er ikke gemt. Dine ændringer vil blive tabt hvis du forlader denne side før du gemmer dine ændringer.

en: Link to this section
da: Link til denne sektion

en: Link to #%(id)s
da: Link til #%(id)s

en: Bold text: **Example**
da: Fed tekst: **Eksempel**

en: Italic text: ''Example''
da: Kursiv tekst: ''Eksempel''

en: Heading: == Example
da: Overskrift: == Eksempel

en: Link: [http://www.example.com/ Example]
da: Link: [http://www.example.com/ Eksempel]

en: Code block: {{{ example }}}
da: Kode blok: {{{ eksempel }}}

en: Horizontal rule: ----
da: Horisontal linje: ----

en: New paragraph
da: Nyt afsnit

en: Line break: \\
da: Linjeskift: \\

en: Image: [[Image()]]
da: Billede: [[Image()]]

en: Link to this diff
da: Link til denne diff
