Trac 1.5.4 - en to fr translation catalogue (61 entries)

en: Clone
fr: Dupliquer

en: Create a new ticket from this comment
fr: Créer un ticket à partir de ce commentaire

en: (part of #%(ticketid)s) %(summary)s
fr: (partie du N° %(ticketid)s) %(summary)s

en: Copied from [%(source)s]:
    %(description)s
fr: Copié à partir de [%(source)s]:
    %(description)s

en: Create a copy of this ticket
fr: Créer une copie de ce ticket

en: %(summary)s (cloned)
fr: %(summary)s (dupliqué)

en: Cloned from #%(id)s:
    %(description)s
fr: Dupliqué à partir de N° %(id)s :
    %(description)s

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete ticket
fr: Supprimer le ticket

en: Delete comment %(num)s
fr: Supprimer le commentaire %(num)s

en: Toggle all
fr: Tout basculer

en: (no changeset information)
fr: (pas d'information sur la révision)

en: Close
fr: Fermer

en: Tabular
fr: Table

en: Unified
fr: Diff unifié

en: Expand sub-directory in place
fr: Ouvrir le sous-répertoire

en: Re-expand directory
fr: Réouvrir le sous-répertoire

en: Loading %(entry)s...
fr: Chargement de %(entry)s ...

en: (empty)
fr: (vide)

en: (error)
fr: (erreur)

en: Fold directory
fr: Fermer le répertoire

en: Show %(title)s
fr: Voir %(title)s

en: %(title)s (click to hide column)
fr: %(title)s (cliquer pour cacher la colonne)

note: TRANSLATOR: Link that closes the datepicker TRANSLATOR: Link that closes the timepicker
en: Done
fr: Valider

note: TRANSLATOR: Link to the previous month in the datepicker
en: Prev
fr: Précédent

note: TRANSLATOR: Link to the next month in the datepicker
en: Next
fr: Suivant

note: TRANSLATOR: Link to the current day in the datepicker
en: Today
fr: Aujourd'hui

note: TRANSLATOR: Heading for the week-of-the-year column in the datepicker
en: Wk
fr: Sem

note: TRANSLATOR: Heading of the standalone timepicker
en: Choose Time
fr: Sélectionnez une heure

note: TRANSLATOR: Time selector label
en: Time
fr: hh:mm:ss

note: TRANSLATOR: Time labels in the timepicker
en: Hour
fr: Heure

en: Second
fr: Secondes

en: Time Zone
fr: Fuseau horaire

note: TRANSLATOR: Link to pick the current time in the timepicker
en: Now
fr: Maintenant

en: A filter already exists for that property
fr: Un filtre existe déjà pour cette propriété

en: or
fr: ou

en: yes
fr: oui

en: no
fr: non

en: <label>between %(start)s</label> <label>and %(end)s</label>
fr: <label>entre %(start)s</label> <label>et %(end)s</label>

en:  remove:
fr:  supprimer :

en:  add:
fr:  ajouter :

en: Select ticket #%(id)s for modification
fr: Sélectionner le ticket #%(id)s pour le modifier

en: Show all repositories
fr: Montrer tous les dépôts

en: Hide all repositories
fr: Cacher tous les dépôts

en: Link here
fr: Signet

en: Toggle group
fr: Basculer le groupe

en: At least one item must be selected
fr: Au moins un élément doit être sélectionné

en: You have unsaved changes. Your changes will be lost if you leave this page before saving your changes.
fr: Vos changements ne sont pas ne sont pas sauvegardés. Vos changements seront perdus si vous quittez cette page avant d'avoir sauvegardé vos changements.

en: Link to this section
fr: Lien vers cette section

en: Link to #%(id)s
fr: Lien vers #%(id)s

en: Bold text: **Example**
fr: Texte en gras : **Exemple**

en: Italic text: ''Example''
fr: Texte en italique : ''Exemple''

en: Heading: == Example
fr: Titre : == Exemple

en: Link: [http://www.example.com/ Example]
fr: Lien : [http://www.exemple.com/ Exemple]

en: Code block: {{{ example }}}
fr: Bloc de code : {{{ exemple }}}

en: Horizontal rule: ----
fr: Filet horizontal : ----

en: New paragraph
fr: Nouveau paragraphe

en: Line break: \\
fr: Saut de ligne : \\

en: Image: [[Image()]]
fr: Image : [[Image()]]

en: Drag rule to reorder
fr: Traîner la règle pour réordonner

en: Link to this diff
fr: Lien vers cette différence
