Trac 1.5.4 - en to hu translation catalogue (56 entries)

en: Create a new ticket from this comment
hu: Új jegy készítése ebből a hozzászólásból

en: Copied from [%(source)s]:
    %(description)s
hu: [1 %(source)s] másolata:
    2 %(description)s

en: Create a copy of this ticket
hu: Jegy másolatának létrehozása

en: Delete
hu: Törlés

en: Delete ticket
hu: Jegy törlése

en: Delete comment %(num)s
hu: 1%(num)s hozzászólás törlése

en: (no changeset information)
hu: (nincs változtatás)

en: Close
hu: Bezár

en: Tabular
hu: Táblázatos

en: Unified
hu: Egyben

en: Expand sub-directory in place
hu: Alkönyvtár kibontása helyben

en: Re-expand directory
hu: Könyvtár ismételt kibontása

en: Loading %(entry)s...
hu: A(z) %(entry)s betöltése...

en: (empty)
hu: (üres)

en: (error)
hu: (hiba)

en: Fold directory
hu: Könyvtár összehajtása

en: Show %(title)s
hu: A(z) %(title)s megjelenítése

en: %(title)s (click to hide column)
hu: %(title)s (kattintson az oszlop elrejtéséhez)

note: TRANSLATOR: Format in month heading in the datepicker, extracts yearSuffix and showMonthAfterYear
en: $month$year
hu: $year$month

note: TRANSLATOR: Link that closes the datepicker TRANSLATOR: Link that closes the timepicker
en: Done
hu: Kész

note: TRANSLATOR: Link to the previous month in the datepicker
en: Prev
hu: Előző

note: TRANSLATOR: Link to the next month in the datepicker
en: Next
hu: Következő

note: TRANSLATOR: Link to the current day in the datepicker
en: Today
hu: Ma

note: TRANSLATOR: Heading for the week-of-the-year column in the datepicker
en: Wk
hu: Hét

note: TRANSLATOR: Heading of the standalone timepicker
en: Choose Time
hu: Időpont

note: TRANSLATOR: Time selector label
en: Time
hu: Idő

note: TRANSLATOR: Time labels in the timepicker
en: Hour
hu: Óra

en: Minute
hu: Perc

en: Second
hu: Másodperc

en: Time Zone
hu: Időzóna

note: TRANSLATOR: Link to pick the current time in the timepicker
en: Now
hu: Most

en: A filter already exists for that property
hu: A jellemzőhöz már létezik szűrő

en: or
hu: vagy

en: yes
hu: igen

en: no
hu: nem

en:  remove:
hu: eltávolít:

en:  add:
hu: hozzáad:

en: Select ticket #%(id)s for modification
hu: A(z) #%(id)s jegy kijelölése módosításhoz

en: Show all repositories
hu: Az összes tároló megjelenítése

en: Hide all repositories
hu: Az összes tároló elrejtése

en: Link here
hu: Hivatkozás ide

en: At least one item must be selected
hu: Legalább egy elemet ki kell választani

en: You have unsaved changes. Your changes will be lost if you leave this page before saving your changes.
hu: Mentetlen változtatásai vannak. A változtatások el fognak veszni, ha elhagyja ezt az oldalt, mielőtt elmentené a változtatásokat.

en: Link to this section
hu: Hivatkozás erre a bekezdésre

en: Link to #%(id)s
hu: Hivatkozás erre: #%(id)s

en: Bold text: **Example**
hu: Félkövér szöveg: **példa**

en: Italic text: ''Example''
hu: Dőlt szöveg: ''Példa''

en: Heading: == Example
hu: Címsor: == Példa

en: Link: [http://www.example.com/ Example]
hu: Hivatkozás: [http://www.example.com/ Példa]

en: Code block: {{{ example }}}
hu: Kódblokk: {{{ példa }}}

en: Horizontal rule: ----
hu: Vízszintes elválasztás: ----

en: New paragraph
hu: Új bekezdés

en: Line break: \\
hu: Sortörés: \\

en: Image: [[Image()]]
hu: Kép: [[Image()]]

en: Drag rule to reorder
hu: Fogja meg a vonalat az átrendezéshez

en: Link to this diff
hu: Hivatkozás erre az eltérésre
