Trac 1.5.4 - en to it translation catalogue (55 entries)

en: Clone
it: Clona

en: Create a copy of this ticket
it: Crea una copia di questa segnalazione

en: Delete
it: Elimina

en: Delete ticket
it: Cancella segnalazione

en: Delete comment %(num)s
it: Elimina commento %(num)s

en: Toggle all
it: Seleziona/deseleziona tutti

en: (no changeset information)
it: (nessuna informazione sul changeset)

en: Close
it: Chiudi

en: Tabular
it: Tabellare

en: Unified
it: Unificato

en: Expand sub-directory in place
it: Espandi sotto-directory

en: Re-expand directory
it: Ri-espandi la directory

en: Loading %(entry)s...
it: Caricamento di %(entry)s...

en: (empty)
it: (vuoto)

en: (error)
it: (errore)

en: Fold directory
it: Collassa directory

en: Show %(title)s
it: Mostra %(title)s

en: %(title)s (click to hide column)
it: %(title)s (clicca per nascondere la colonna)

note: TRANSLATOR: Link that closes the datepicker TRANSLATOR: Link that closes the timepicker
en: Done
it: Fatto

note: TRANSLATOR: Link to the previous month in the datepicker
en: Prev
it: Prec.

note: TRANSLATOR: Link to the next month in the datepicker
en: Next
it: Succ.

note: TRANSLATOR: Link to the current day in the datepicker
en: Today
it: Oggi

note: TRANSLATOR: Heading for the week-of-the-year column in the datepicker
en: Wk
it: St

note: TRANSLATOR: Heading of the standalone timepicker
en: Choose Time
it: Orario

note: TRANSLATOR: Time selector label
en: Time
it: Orario

note: TRANSLATOR: Time labels in the timepicker
en: Hour
it: Ora

en: Minute
it: Minuto

en: Second
it: Secondo

en: Time Zone
it: Fuso Orario

note: TRANSLATOR: Link to pick the current time in the timepicker
en: Now
it: Adesso

en: A filter already exists for that property
it: Esiste già un filtro su quella proprietà

en: or
it: oppure

en: yes
it: sì

en:  remove:
it:  rimuovi:

en:  add:
it:  aggiungi:

en: Select ticket #%(id)s for modification
it: Seleziona la segnalazione #%(id)s per la modifica

en: Show all repositories
it: Mostra tutti i repository

en: Hide all repositories
it: Nascondi tutti i repository

en: Link here
it: Collega qui

en: Toggle group
it: Inverti la selezione del gruppo

en: At least one item must be selected
it: Devi selezionare almeno una voce

en: You have unsaved changes. Your changes will be lost if you leave this page before saving your changes.
it: Ci sono delle modifiche non confermate, che verranno perse se lasci questa pagina prima di confermarle.

en: Link to this section
it: Collegamento a questa sezione

en: Link to #%(id)s
it: Collegamento a #%(id)s

en: Bold text: **Example**
it: Testo in grassetto: **Esempio**

en: Italic text: ''Example''
it: Testo in italico: ''Esempio''

en: Heading: == Example
it: Intestazione: == Esempio

en: Link: [http://www.example.com/ Example]
it: Collegamento: [http://www.esempio.it/ Esempio]

en: Code block: {{{ example }}}
it: Blocco di codice: {{{ esempio }}}

en: Horizontal rule: ----
it: Riga orizzontale: ----

en: New paragraph
it: Nuovo paragrafo

en: Line break: \\
it: A capo: \\

en: Image: [[Image()]]
it: Immagine: [[Image()]]

en: Drag rule to reorder
it: Trascina la regola per cambiarne l'ordine

en: Link to this diff
it: Collegamento a questo confronto
