Trac 1.5.4 - en to pl translation catalogue (63 entries)

en: Clone
pl: Klonuj

en: Create a new ticket from this comment
pl: Utwórz nowe zgłoszenie z tego komentarza

en: (part of #%(ticketid)s) %(summary)s
pl: (część %(ticketid)s) %(summary)s

en: Copied from [%(source)s]:
    %(description)s
pl: Skopiowany z [%(source)s]:
    %(description)s

en: Create a copy of this ticket
pl: Utwórz kopię tego zgłoszenia

en: %(summary)s (cloned)
pl: %(summary)s (sklonowany)

en: Cloned from #%(id)s:
    %(description)s
pl: Sklonowany z #%(id)s:
    %(description)s

en: Delete
pl: Usuń

en: Delete ticket
pl: Usuń zgłoszenie

en: Delete comment %(num)s
pl: Usuń komentarz 1%(num)s

en: Toggle all
pl: Przełącz wszystkie

en: (no changeset information)
pl: (brak informacji o zestawie zmian)

en: Close
pl: Zamknij

en: Tabular
pl: tabelaryczny

en: Unified
pl: zunifikowany

en: Expand sub-directory in place
pl: Rozwiń podkatalog w miejscu

en: Re-expand directory
pl: Ponownie rozwiń katalog

en: Loading %(entry)s...
pl: Ładowanie %(entry)s…

en: (empty)
pl: (pusto)

en: (error)
pl: (błąd)

en: Fold directory
pl: Zwiń katalog

en: Show %(title)s
pl: Pokaż %(title)s

en: %(title)s (click to hide column)
pl: %(title)s (kliknij aby ukryć kolumnę)

note: TRANSLATOR: Format in month heading in the datepicker, extracts yearSuffix and showMonthAfterYear
en: $month$year
pl: $year$month

note: TRANSLATOR: Link that closes the datepicker TRANSLATOR: Link that closes the timepicker
en: Done
pl: Gotowe

note: TRANSLATOR: Link to the previous month in the datepicker
en: Prev
pl: Poprzedni

note: TRANSLATOR: Link to the next month in the datepicker
en: Next
pl: Następny

note: TRANSLATOR: Link to the current day in the datepicker
en: Today
pl: Dziś

note: TRANSLATOR: Heading for the week-of-the-year column in the datepicker
en: Wk
pl: tydz.

note: TRANSLATOR: Heading of the standalone timepicker
en: Choose Time
pl: Wybierz godzinę

note: TRANSLATOR: Time selector label
en: Time
pl: Czas

note: TRANSLATOR: Time labels in the timepicker
en: Hour
pl: Godzina

en: Minute
pl: Minuta

en: Second
pl: Sekunda

en: Time Zone
pl: Strafa czasowa

note: TRANSLATOR: Link to pick the current time in the timepicker
en: Now
pl: Teraz

en: A filter already exists for that property
pl: Istnieje już filtr dla tej właściwości

en: or
pl: lub

en: yes
pl: tak

en: no
pl: nie

en: <label>between %(start)s</label> <label>and %(end)s</label>
pl: <label>pomiędzy%(start)s</label><label>i%(end)s</label>

en:  remove:
pl:  usuń:

en:  add:
pl:  dodaj:

en: Select ticket #%(id)s for modification
pl: Wybierz zgłoszenie #%(id)s do modyfikacji

en: Show all repositories
pl: Pokaż wszystkie repozytoria

en: Hide all repositories
pl: Ukryj wszystkie repozytoria

en: Link here
pl: Odnośnik tu

en: Toggle group
pl: Przełącz grupę

en: At least one item must be selected
pl: Przynajmniej jeden element musi być wskazany

en: You have unsaved changes. Your changes will be lost if you leave this page before saving your changes.
pl: Występują niezapisane zmiany. Zmiany zostaną utracone jeśli opuscisz stronę bez ich zapisania.

en: Link to this section
pl: Odnośnik do tej sekcji

en: Link to #%(id)s
pl: Odnośnik do #%(id)s

en: Bold text: **Example**
pl: Pogrubienie: **Przykład**

en: Italic text: ''Example''
pl: Kursywa: ''Przykład''

en: Heading: == Example
pl: Nagłówek: == Przykład

en: Link: [http://www.example.com/ Example]
pl: Odnośnik: [http://www.example.com/ Przykład]

en: Code block: {{{ example }}}
pl: Blok kodu: {{{ przykład }}}

en: Horizontal rule: ----
pl: Linia pozioma: ----

en: New paragraph
pl: Nowy akapit

en: Line break: \\
pl: Podział linii: \\

en: Image: [[Image()]]
pl: Obraz: [[Image()]]

en: Drag rule to reorder
pl: Przeciągnij reguły by zmienić kolejność

en: Link to this diff
pl: Odnośnik do tej zmiany
