Trac 1.5.4 - en to tr translation catalogue (51 entries)

en: Toggle all
tr: Tümüne geç

en: (no changeset information)
tr: (değişimset bilgisi yok)

en: Close
tr: Kapat

en: Tabular
tr: Tablolu

en: Unified
tr: Birleşik

en: Expand sub-directory in place
tr: Klasörü genişlet

en: Re-expand directory
tr: Klasörü yeniden genişlet

en: Loading %(entry)s...
tr: Yükleniyor %(entry)s...

en: (empty)
tr: (boş)

en: (error)
tr: (hata)

en: Fold directory
tr: Klasörü katla

en: Show %(title)s
tr: Göster %(title)s

en: %(title)s (click to hide column)
tr: %(title)s (sütunu gizlemek için tıklayın)

note: TRANSLATOR: Link that closes the datepicker TRANSLATOR: Link that closes the timepicker
en: Done
tr: Bitti

note: TRANSLATOR: Link to the previous month in the datepicker
en: Prev
tr: Önceki

note: TRANSLATOR: Link to the next month in the datepicker
en: Next
tr: Sonraki

note: TRANSLATOR: Link to the current day in the datepicker
en: Today
tr: Bugün

note: TRANSLATOR: Heading for the week-of-the-year column in the datepicker
en: Wk
tr: Hf

note: TRANSLATOR: Heading of the standalone timepicker
en: Choose Time
tr: Zaman Seç

note: TRANSLATOR: Time selector label
en: Time
tr: Zaman

note: TRANSLATOR: Time labels in the timepicker
en: Hour
tr: Saat

en: Minute
tr: Dakika

en: Second
tr: Saniye

en: Time Zone
tr: Zaman Dilimi

note: TRANSLATOR: Link to pick the current time in the timepicker
en: Now
tr: Şimdi

en: A filter already exists for that property
tr: Bu özellik için zaten bir filtre mevcut

en: or
tr: veya

en: yes
tr: evet

en: no
tr: hayır

en:  remove:
tr:  kaldır:

en:  add:
tr:  ekle:

en: Select ticket #%(id)s for modification
tr: Değiştirmek için #%(id)s bilet seçin

en: Show all repositories
tr: Tüm depoları göster

en: Hide all repositories
tr: Tüm depoları gizle

en: Link here
tr: Buraya bağlantı

en: Toggle group
tr: Gruba geç

en: At least one item must be selected
tr: En az bir öğe seçilmelidir

en: You have unsaved changes. Your changes will be lost if you leave this page before saving your changes.
tr: Kaydedilmemiş değişiklikleriniz var. Değişikliklerinizi kaydetmeden önce bu sayfadan çıkarsanız tüm değişiklikleriniz kaybolacak.

en: Link to this section
tr: Bu bölüme bağlantı

en: Link to #%(id)s
tr: #%(id)s için bağlantı

en: Bold text: **Example**
tr: Kalın metin: **Örnek**

en: Italic text: ''Example''
tr: İtalik metin: ''Örnek''

en: Heading: == Example
tr: Başlık: == Örnek

en: Link: [http://www.example.com/ Example]
tr: Bağlantı: [http://www.ornek.com/ Örnek]

en: Code block: {{{ example }}}
tr: Kod bloğu: {{{ örnek }}}

en: Horizontal rule: ----
tr: Yatay çizgi: ----

en: New paragraph
tr: Yeni paragraf

en: Line break: \\
tr: Satır sonu: \\

en: Image: [[Image()]]
tr: Resim: [[Image()]]

en: Drag rule to reorder
tr: Düzenlemek için kuralı sürükleyin

en: Link to this diff
tr: Bu diff için bağlantı
