Trac 1.5.4 - en to uk translation catalogue (58 entries)

en: Clone
uk: Клонувати

en: Create a new ticket from this comment
uk: Створити з цього коментаря новий квиток

en: (part of #%(ticketid)s) %(summary)s
uk: (частина з №%(ticketid)s) %(summary)s

en: Copied from [%(source)s]:
    %(description)s
uk: Скопійовано з [%(source)s]:
    %(description)s

en: Create a copy of this ticket
uk: Створити копію цього квитка

en: %(summary)s (cloned)
uk: %(summary)s (клоновано)

en: Cloned from #%(id)s:
    %(description)s
uk: Клоновано з №%(id)s:
    %(description)s

en: Delete
uk: Видалити

en: Delete ticket
uk: Видалити квиток

en: Delete comment %(num)s
uk: Видалити коментар %(num)s

en: Toggle all
uk: Перемкнути усі

en: (no changeset information)
uk: (немає даних про набір змін)

en: Close
uk: Закрити

en: Tabular
uk: Табличний

en: Unified
uk: Уніфікований

en: Expand sub-directory in place
uk: Розгорнути підтеку на місці

en: Re-expand directory
uk: Знову розгорнути теку

en: Loading %(entry)s...
uk: Відкриття %(entry)s...

en: (empty)
uk: (порожньо)

en: (error)
uk: (помилка)

en: Fold directory
uk: Згорнути теку

en: Show %(title)s
uk: Показати %(title)s

en: %(title)s (click to hide column)
uk: %(title)s (натисніть, щоб сховати стовпчик)

note: TRANSLATOR: Link that closes the datepicker TRANSLATOR: Link that closes the timepicker
en: Done
uk: Готово

note: TRANSLATOR: Link to the previous month in the datepicker
en: Prev
uk: Попередній

note: TRANSLATOR: Link to the next month in the datepicker
en: Next
uk: Наступний

note: TRANSLATOR: Link to the current day in the datepicker
en: Today
uk: Нині

note: TRANSLATOR: Heading for the week-of-the-year column in the datepicker
en: Wk
uk: Тж

note: TRANSLATOR: Heading of the standalone timepicker
en: Choose Time
uk: Обрати час

note: TRANSLATOR: Time selector label
en: Time
uk: Час

note: TRANSLATOR: Time labels in the timepicker
en: Hour
uk: Година

en: Minute
uk: Хвилина

en: Second
uk: Секунда

en: Time Zone
uk: Часовий пояс

note: TRANSLATOR: Link to pick the current time in the timepicker
en: Now
uk: Зараз

en: A filter already exists for that property
uk: Фільтр для цієї властивості вже існує

en: or
uk: або

en: yes
uk: так

en: no
uk: ні

en: <label>between %(start)s</label> <label>and %(end)s</label>
uk: <label>між %(start)s</label> <label>та %(end)s</label>

en:  remove:
uk:  вилучити:

en:  add:
uk:  додати:

en: Select ticket #%(id)s for modification
uk: Обрати киток №%(id)s для зміни

en: Link here
uk: Посилання сюди

en: At least one item must be selected
uk: Потрібно обрати хоча б один елемент

en: You have unsaved changes. Your changes will be lost if you leave this page before saving your changes.
uk: Є незбережені зміни. Якщо Ви не збережете зміни та покинете цю сторінку, то зміни будуть втрачені.

en: Link to this section
uk: Посилання на цю секцію

en: Link to #%(id)s
uk: Посилання на #%(id)s

en: Bold text: **Example**
uk: Жирний текст: **Зразок**

en: Italic text: ''Example''
uk: Курсивний текст: ''Зразок''

en: Heading: == Example
uk: Заголовний: == Example

en: Link: [http://www.example.com/ Example]
uk: Посилання: [http://www.example.com/ Зразок]

en: Code block: {{{ example }}}
uk: Блок коду: {{{ зразок }}}

en: Horizontal rule: ----
uk: Горизонтальна лінія: ----

en: New paragraph
uk: Новий абзац

en: Line break: \\
uk: Розрив рядка: \\

en: Image: [[Image()]]
uk: Зображення: [[Image()]]

en: Link to this diff
uk: Посилання на цей diff
