tracker - en to da translation catalogue (288 entries)

en: Max bytes to extract
da: Maks. byte der udtrækkes

en: Maximum number of UTF-8 bytes to extract.
da: Maksimalt antal UTF-8 byte der udtrækkes.

en: Text file allowlist
da: Tekstfil med tilladelsesliste

en: Filename patterns for plain text documents that should be indexed
da: Filnavnemønstre for dokumenter i klartekst som skal indekseres

en: Wait for FS miner to be done before extracting
da: Vent på at FS-indsamleren er færdig før udtrækning

en: When true, tracker-extract will wait for tracker-miner-fs to be done crawling before extracting meta-data. This option is useful on constrained environment where it is important to list files as fast as possible and can wait to get meta-data later.
da: Når sand, vil tracker-extract vente på at tracker-miner-fs bliver færdig med at gennemse, før metadata udtrækkes. Denne indstilling er nyttig i begrænsede miljøer hvor det er vigtigt at vise filer så hurtigt som muligt, og hvor man kan vente med at finde metadata til senere.

en: Enable stemmer
da: Aktivér identificering af ordroden

en: Simplify the words to their root to provide more results. E.g. “shelves” and “shelf” to “shel”
da: Forenkl ordene til deres rod for at finde flere resultater. F.eks. “filtre” og “filter” til “filt”

en: Enable unaccent
da: Aktivér fjernelse af accenttegn

en: Translate accented characters to the equivalent unaccented. E.g. “Idéa” to “Idea” for improved matching.
da: Oversæt tegn med accenttegn til de ækvivalente tegn uden. F.eks. “Idé” til “Ide” for at forbedre søgetræfning.

en: Ignore numbers
da: Ignorér tal

en: If enabled, numbers will not be indexed.
da: Hvis aktiveret vil tal ikke blive indekseret.

en: Initial sleep
da: Oprindelig sovetid

en: Initial sleep time, in seconds.
da: Oprindelig sovetid i sekunder.

en: Throttle
da: Speeder

en: Indexing speed, the higher the slower.
da: Indekseringshastighed - jo højere, des langsommere.

en: Low disk space limit
da: Grænse for lav diskplads

en: Disk space threshold in percent at which to pause indexing, or -1 to disable.
da: Tærskelværdi i procent diskplads, hvor indeksering sættes på pause, eller -1 for at deaktivere.

en: Crawling interval
da: Gennemløbsinterval

en: Interval in days to check whether the filesystem is up to date in the database. 0 forces crawling anytime, -1 forces it only after unclean shutdowns, and -2 disables it entirely.
da: Interval i dage hvor det kontrolleres om filsystemet er opdateret i databasen. 0 fremtvinger gennemløb hele tiden, -1 fremtvinger kun gennemløb efter ukorrekte nedlukninger og -2 deaktiverer gennemløb fuldstændig.

en: Removable devices’ data permanence threshold
da: Grænseværdi for datapermanens for eksterne enheder

en: Threshold in days after which files from removables devices will be removed from database if not mounted. 0 means never, maximum is 365.
da: Grænseværdi i dage hvorefter filer fra eksterne enheder vil blive fjernet fra databasen, hvis de ikke er monteret. 0 betyder aldrig, maksimum er 365.

en: Enable monitors
da: Aktivér overvågning

en: Set to false to completely disable any file monitoring
da: Angiv som falsk (false) for fuldstændig at deaktivere enhver filovervågning

en: Index removable devices
da: Indeksér eksterne enheder

en: Set to true to enable indexing mounted directories for removable devices.
da: Angiv som sand (true) for at aktivere indeksering af monterede mapper for eksterne enheder.

en: Index optical discs
da: Indeksér optiske diske

en: Set to true to enable indexing CDs, DVDs, and generally optical media (if removable devices are not indexed, optical discs won’t be either)
da: Angiv som sand (true) for at aktivere indeksering af cd'er, dvd'er og generelt optiske medier (hvis eksterne enheder ikke er indekseret vil optiske diske heller ikke være det)

en: Index when running on battery
da: Indeksér når der køres med batteridrift

en: Set to true to index while running on battery
da: Angiv som sand (true) for at indeksere når der køres med batteridrift

en: Perform initial indexing when running on battery
da: Udfør opstartsindeksering når der køres med batteridrift

en: Set to true to index while running on battery for the first time only
da: Angiv som sand (true) for kun at indeksere første gang der køres med batteridrift

en: Directories to index recursively
da: Mapper der skal indekseres rekursivt

note: Translators: Do NOT translate the directories names in capital. Those are keys used by Tracker.
en: List of directories to index recursively, Special values include: ‘&DESKTOP’, ‘&DOCUMENTS’, ‘&DOWNLOAD’, ‘&MUSIC’, ‘&PICTURES’, ‘&PUBLIC_SHARE’, ‘&TEMPLATES’, ‘&VIDEOS’. See /etc/xdg/user-dirs.defaults and $HOME/.config/user-dirs.default
da: Liste over mapper der skal indekseres rekursivt, specielle værdier inkluderer: “&DESKTOP”, “&DOCUMENTS”, “&DOWNLOAD”, “&MUSIC”, “&PICTURES”, “&PUBLIC_SHARE”, “&TEMPLATES”, “&VIDEOS”. Se /etc/xdg/user-dirs.defaults og $HOME/.config/user-dirs.default

en: Directories to index non-recursively
da: Mapper der skal indekseres uden rekursion

note: Translators: Do NOT translate the directories names in capital. Those are keys used by Tracker.
en: List of directories to index without inspecting subfolders, Special values include: ‘&DESKTOP’, ‘&DOCUMENTS’, ‘&DOWNLOAD’, ‘&MUSIC’, ‘&PICTURES’, ‘&PUBLIC_SHARE’, ‘&TEMPLATES’, ‘&VIDEOS’. See /etc/xdg/user-dirs.defaults and $HOME/.config/user-dirs.default
da: Liste over mapper der skal indekseres uden at kigge på undermapperne, specielle værdier inkluderer: “&DESKTOP”, “&DOCUMENTS”, “&DOWNLOAD”, “&MUSIC”, “&PICTURES”, “&PUBLIC_SHARE”, “&TEMPLATES”, “&VIDEOS”. Se /etc/xdg/user-dirs.defaults og $HOME/.config/user-dirs.default

en: Ignored files
da: Ignorerede filer

en: List of file patterns to avoid
da: Liste over filmønstre der skal undgås

en: Ignored directories
da: Ignorerede mapper

en: List of directories to avoid
da: Liste over mapper der skal undgås

en: Ignored directories with content
da: Ignorerede mapper med indhold

en: Avoid any directory containing a file blocklisted here
da: Undgå alle mapper der indeholder en fil, som er blokeringslistet her

en: Cookie not recognized to resume paused miner
da: Cookie er ikke genkendt og kan derfor ikke genoptage indsamler som er sat på pause

en: Pause application and reason match an already existing pause request
da: Sæt program på pause og årsagssammenlign en allerede eksisterende pauseforespørgsel

en: less than one second
da: mindre end ét sekund

note: Translators: this is %2.2d hours
en:  %2.2dh
da:  %2.2dt

en:  %d day |  %d days
da[0]:  %d dag
da[1]:  %d dage

en:  %2.2d hour |  %2.2d hours
da[0]:  %2.2d time
da[1]:  %2.2d timer

en:  %2.2d minute |  %2.2d minutes
da[0]:  %2.2d minut
da[1]:  %2.2d minutter

en:  %2.2d second |  %2.2d seconds
da[0]:  %2.2d sekund
da[1]:  %2.2d sekunder

en: Initial sleep time in seconds, 0->1000 (default=15)
da: Oprindelig sovetid i sekunder, 0->1000 (standard=15)

en: Runs until all configured locations are indexed and then exits
da: Kører indtil alle konfigurerede placeringer er indekserede og afsluttes så

en: Checks if FILE is eligible for being mined based on configuration
da: Tjekker om FIL er egnet til at blive indekseret baseret på konfiguration

en: FILE
da: FIL

en: Runs for a specific domain ontology
da: Kører for en specifik domæneontologi

en: Avoids changes in the filesystem
da: Undgår ændringer i filsystemet

en: Displays version information
da: Viser versionsoplysninger

en: Data object “%s” currently exists
da: Dataobjekt “%s” findes aktuelt

en: Data object “%s” currently does not exist
da: Dataobjekt “%s” findes aktuelt ikke

en: Directory is NOT eligible to be indexed (based on filters)
da: Mappen er IKKE egnet til at blive indekseret (baseret på filtre)

en: File is NOT eligible to be indexed (based on filters)
da: Filen er IKKE egnet til at blive indekseret (baseret på filtre)

en: File is NOT eligible to be indexed (hidden file)
da: Filen er IKKE egnet til at blive indekseret (skjult fil)

en: File is NOT eligible to be indexed (not an indexed folder)
da: Filen er IKKE egnet til at blive indekseret (ikke en indekseret mappe)

en: Parent directory “%s” is NOT eligible to be indexed (based on filters)
da: Ophavsmappen “%s” er IKKE egnet til at blive indekseret (baseret på filtre)

en: Parent directory “%s” is NOT eligible to be indexed (hidden file)
da: Ophavsmappen “%s” er IKKE egnet til at blive indekseret (skjult fil)

en: Parent directory “%s” is NOT eligible to be indexed (based on content filters)
da: Ophavsmappen “%s” er IKKE egnet til at blive indekseret (baseret på indholdsfiltre)

en: Directory is eligible to be indexed
da: Mappen er egnet til at blive indekseret

en: File is eligible to be indexed
da: Filen er egnet til at blive indekseret

note: Translators: this messagge will apper immediately after the * usage string - Usage: COMMAND <THIS_MESSAGE>
en: — start the tracker indexer
da: — start tracker-indekseringen

note: Translators: this is a "feed" as in RSS
en: Add feed
da: Tilføj nyhedskilde

en: Title to use (must be used with --add-feed)
da: Titel som skal bruges (skal bruges sammen med --add-feed)

note: Translators: this is a "feed" as in RSS
en: List feeds
da: Vis nyhedskilder

note: Translators: this is a "feed" as in RSS
en: Delete feed
da: Slet nyhedskilde

en: Could not establish a connection to Tracker
da: Kunne ikke etablere en forbindelse til Tracker

en: No error given
da: Ingen fejlbesked givet

en: Could not add feed
da: Kunne ikke tilføje kilde

en: Could not remove feed
da: Kunne ikke fjerne nyhedskilde

en: Could not list feeds
da: Kunne ikke vise nyhedskilder

note: Translators: this messagge will apper immediately after the * usage string - Usage: COMMAND <THIS_MESSAGE>
en: — start the feeds indexer
da: — start nyhedskildeindekseringen

note: Translators: this messagge will apper immediately after the * usage string - Usage: COMMAND <THIS_MESSAGE>
en: — start the tracker index proxy
da: — start tracker-indekseringsproxy

en: Metadata extraction failed
da: Udtrækning af metadata mislykkedes

en: No metadata or extractor modules found to handle this file
da: Ingen metadata eller udtrækkermoduler fundet til at håndtere denne fil

en: File to extract metadata for
da: Fil der skal udtrækkes metadata for

en: MIME type for file (if not provided, this will be guessed)
da: MIME-type for fil (hvis ikke angivet, vil den blive gættet)

en: Force a module to be used for extraction (e.g. “foo” for “foo.so”)
da: Brug et modul til udtrækning (f.eks. “foo” for “foo.so”)

en: MODULE
da: MODUL

en: Output results format: “sparql”, “turtle” or “json-ld”
da: Format af output: “sparql”, “turtle” eller “json-ld”

en: Socket file descriptor for peer-to-peer communication
da: Sokkelfildeskriptor for peer til peer-kommunikation

en: Unsupported serialization format “%s”
da: Serialiseringsformatet “%s” understøttes ikke

note: Translators: this message will appear immediately after the usage string - Usage: COMMAND [OPTION]... <THIS_MESSAGE>
en: — Extract file meta data
da: — Udtræk filmetadata

en: Filename and mime type must be provided together
da: Filnavn og MIME-type skal angives sammen

en: Logging, 0 = errors only, 1 = minimal, 2 = detailed and 3 = debug (default=0)
da: Logning, 0 = kun fejl, 1 = minimal, 2 = detaljeret og 3 = fejlsøgning (standard = 0)

en: Disable shutting down after 30 seconds of inactivity
da: Deaktiver nedlukning efter 30 sekunders inaktivitet

note: Translators: this message will appear immediately after the * usage string - Usage: COMMAND <THIS_MESSAGE>
en: — start the tracker writeback service
da: — start trackers writeback-tjeneste

en: Unavailable
da: Utilgængelig

note: generic
en: Initializing
da: Initialiserer

en: Processing…
da: Behandler …

en: Fetching…
da: Indhenter …

note: miner/rss
en: Crawling single directory “%s”
da: Gennemløber en enkelt mappe “%s”

en: Crawling recursively directory “%s”
da: Gennemløber rekursiv mappe “%s”

en: Paused
da: Midlertidigt afbrudt

en: Idle
da: Inaktiv

en: Follow status changes as they happen
da: Følg ændringer i status når de sker

en: Watch changes to the database in real time (e.g. resources or files being added)
da: Overvåg ændringer i databasen i realtid (f.eks. ressourcer eller filer som tilføjes)

en: List common statuses for miners
da: Vis fælles statusser for indsamlere

en: Pause a miner (you must use this with --miner)
da: Sæt en indsamler på pause (du skal bruge denne med --miner)

en: REASON
da: ÅRSAG

en: Pause a miner while the calling process is alive or until resumed (you must use this with --miner)
da: Sæt en indsamler på pause, mens den er i gang, eller indtil den bliver genoptaget (du skal bruge denne med --miner)

en: Resume a miner (you must use this with --miner)
da: Genoptag en indsamler (du skal bruge denne med --miner)

en: Miner to use with --resume or --pause (you can use suffixes, e.g. Files or Applications)
da: Indsamler der skal bruges med --resume eller --pause (du kan bruge suffikser, f.eks. filer eller programmer)

en: MINER
da: INDSAMLER

en: List all miners currently running
da: Vis alle indsamlere som kører i øjeblikket

en: List all miners installed
da: Vis alle installerede indsamlere

en: List pause reasons
da: Vis pauseårsager

en: List all Tracker processes
da: Vis alle Trackerprocesser

en: Use SIGKILL to stop all miners
da: Brug SIGKILL til at stoppe alle indsamlere

en: Use SIGTERM to stop all miners
da: Brug SIGTERM til at stoppe alle indsamlere

en: Starts miners
da: Starter indsamlere

en: Could not get status from miner: %s
da: Kunne ikke hente status fra indsamler: %s

note: Translators: %s is a time string
en: %s remaining
da: %s resterer

en: unknown time left
da: ukendt resterende tid

note: Work out lengths for output spacing
en: PAUSED
da: PAUSE

en: Not running or is a disabled plugin
da: Kører ikke eller er et deaktiveret udvidelsesmodul

en: Could not pause miner, manager could not be created, %s
da: Kunne ikke sætte indsamleren på pause, håndteringen kunne ikke oprettes, %s

en: Attempting to pause miner “%s” with reason “%s”
da: Forsøger at sætte indsamleren “%s” på pause med årsagen “%s”

en: Could not pause miner: %s
da: Kunne ikke sætte indsamleren på pause: %s

en: Cookie is %d
da: Cookie er %d

en: Press Ctrl+C to stop
da: Tryk Ctrl+C for at stoppe

en: Could not resume miner, manager could not be created, %s
da: Kunne ikke genoptage indsamleren, håndtering kunne ikke oprettes, %s

en: Attempting to resume miner %s with cookie %d
da: Forsøger at genoptage indsamleren %s med cookie %d

en: Could not resume miner: %s
da: Kunne ikke genoptage indsamleren: %s

en: Done
da: Færdig

en: Could not list miners, manager could not be created, %s
da: Kunne ikke vise indsamlere, håndteringen kunne ikke oprettes, %s

en: Found %d miner installed | Found %d miners installed
da[0]: Fandt %d installeret indsamler
da[1]: Fandt %d installerede indsamlere

en: Found %d miner running | Found %d miners running
da[0]: Fandt %d kørende indsamler
da[1]: Fandt %d kørende indsamlere

en: Could not get pause details, manager could not be created, %s
da: Kunne ikke indhente pausedetaljer, håndteringen kunne ikke oprettes, %s

en: No miners are running
da: Ingen indsamlere kører

note: Display states
en: Miners
da: Indsamlere

en: Application
da: Program

en: Reason
da: Årsag

en: No miners are paused
da: Ingen indsamlere er sat på pause

en: Could not get SPARQL connection
da: Kunne ikke hente SPARQL-forbindelse

en: Now listening for resource updates to the database
da: Lytter nu efter ressourceopdateringer til databasen

en: All nie:plainTextContent properties are omitted
da: Alle nie:plainTextContent-egenskaber udelades

en: Common statuses include
da: Almindelige statusser omfatter

en: Could not get status, manager could not be created, %s
da: Kunne ikke hente status, håndteringen kunne ikke oprettes, %s

en: Could not get display name for miner “%s”
da: Kunne ikke hente kaldenavn for indsamleren “%s”

en: You can not use miner pause and resume switches together
da: Du kan ikke bruge indsamlerens indstillinger pause og genoptag sammen

en: You must provide the miner for pause or resume commands
da: Du skal angive indsamleren for kommandoerne pause eller genoptag

en: You must provide a pause or resume command for the miner
da: Du skal angive en af kommandoerne pause eller genoptag for indsamleren

en: You can not use the --kill and --terminate arguments together
da: Du kan ikke bruge argumenterne --kill og --terminate samtidig

en: Found %d PID… | Found %d PIDs…
da[0]: Fandt %d PID …
da[1]: Fandt %d PID'er …

en: Found process ID %d for “%s”
da: Fandt proces-id %d for “%s”

en: Starting miners…
da: Starter indsamlere …

en: Could not start miners, manager could not be created, %s
da: Kunne ikke starte indsamlere, håndteringen kunne ikke oprettes, %s

en: perhaps a disabled plugin?
da: måske et deaktiveret udvidelsesmodul?

en: If no arguments are given, the status of the data miners is shown
da: Hvis der ikke gives nogen argumenter, vises status for dataindsamlerne

en: Unrecognized options
da: Ugenkendte indstillinger

en: Start, stop, restart and list daemons responsible for indexing content
da: Start, stop, genstart og vis dæmoner, som er ansvarlige for indholdsindeksering

en: Could not get D-Bus connection
da: Kunne ikke hente D-Bus-forbindelse

en: Could not create D-Bus proxy to tracker-store
da: Kunne ikke oprette D-Bus-proxy til tracker-store

en: Could not run tracker-extract:
da: Kunne ikke køre tracker-extract:

en: Extract metadata from a file
da: Udtræk metadata fra en fil

en: Adds FILE as an indexed location
da: Tilføjer FIL som indekseret sted

en: Removes FILE from indexed locations
da: Fjerner FIL fra indekserede steder

en: Makes indexing recursive
da: Gør indeksering rekursiv

en: “%s” is not a directory
da: “%s” er ikke en mappe

note: TRANSLATORS: These are commandline options
en: Either --add or --remove must be provided
da: Enten --add eller --remove skal angives

note: TRANSLATORS: These are commandline options
en: --add and --remove are mutually exclusive
da: --add og --remove udelukker hinanden

note: TRANSLATORS: These are commandline options
en: --recursive requires --add
da: --recursive kræver --add

en: Path
da: Sti

en: Recursive
da: Rekursiv

en: Please specify one or more locations to index.
da: Angiv venligst et eller flere steder, der skal indekseres.

en: Index content using the Tracker filesystem miner
da: Indeksér indhold med Trackers filsystemdataindsamler

en: Show full namespaces (i.e. don’t use nie:title, use full URLs)
da: Vis fulde navnerum (dvs. brug fulde URL'er frem for nie:titel)

en: Show plain text content if available for resources
da: Vis indhold som almindelig tekst hvis tilgængeligt for ressourcer

note: To translators: * IRI (International Resource Identifier) is a generalization * of the URI. While URI supports only ASCI encoding, IRI * fully supports international characters. In practice, UTF-8 * is the most popular encoding used for IRI.
en: Instead of looking up a file name, treat the FILE arguments as actual IRIs (e.g. <file:///path/to/some/file.txt>)
da: Behandl FIL-argumenter som faktiske IRI'er (f.eks. <file:///sti/til/en/fil.txt>) frem for at slå filnavne op

en: Output results as RDF in Turtle format
da: Udskriv resultater som RDF i Turtleformat

en: RDF property to treat as URL (eg. “nie:url”)
da: RDF-egenskab som skal behandles som URL (f.eks. “nie:url”)

en: Error message
da: Fejlmeddelelse

en: Unable to retrieve URN for URI
da: Kan ikke hente URN for URI

en: Unable to retrieve data for URI
da: Kan ikke hente data for URI

en: No metadata available for that URI
da: Ingen tilgængelige metadata for den URI

en: Could not get eligible status:
da: Kunne ikke indhente egnethedsstatus:

en: Retrieve all information available for a certain file
da: Indhent alle tilgængelige oplysninger om en bestemt fil

en: Could not kill process %d — “%s”
da: Kunne ikke dræbe proces %d — “%s”

en: Killed process %d — “%s”
da: Dræbte proces %d — “%s”

en: Remove filesystem indexer database
da: Fjern filsystemsindekseringsdatabase

en: Remove RSS indexer database
da: Fjern RSS-indekseringsdatabase

en: Erase indexed information about a file, works recursively for directories
da: Slet indekseret information om en fil; virker rekursivt for mapper

note: Now, delete the element recursively
en: Deleting…
da: Sletter …

en: The indexed data for this file has been deleted and will be reindexed again.
da: De indekserede data for denne fil er blevet slettet og vil blive genindekseret.

en: Reset the index and configuration
da: Nulstil indeks og konfiguration

en: Search for content matching TERMS, by type or across all types.
da: Søg efter indhold som matcher ORD; enten en bestemt type eller alle typer.

en: Search for files
da: Søg efter filer

en: Search for folders
da: Søg efter mapper

en: Search for music files
da: Søg efter musikfiler

en: Search for music albums (--all has no effect on this)
da: Søg efter musikalbum (--all har ingen effekt her)

en: Search for music artists (--all has no effect on this)
da: Søg efter musikkunstnere (--all har ingen effekt her)

en: Search for image files
da: Søg efter billedfiler

en: Search for video files
da: Søg efter videofiler

en: Search for document files
da: Søg efter dokumentfiler

en: Search for software (--all has no effect on this)
da: Søg efter programmer (--all har ingen effekt her)

en: Search for software categories (--all has no effect on this)
da: Søg efter programkategorier (--all har ingen effekt her)

en: Search for feeds (--all has no effect on this)
da: Søg efter nyhedskilder (--all har ingen effekt her)

en: Limit the number of results shown
da: Begræns antallet af viste resultater

en: Offset the results
da: Positioner resultater

en: Use OR for search terms instead of AND (the default)
da: Brug ELLER (OR) for søgetermer i stedet for OG (AND) som er standarden

en: Show URNs for results (doesn’t apply to --music-albums, --music-artists, --feeds, --software, --software-categories)
da: Vis URN'er for resultater (gælder ikke for --music-albums, --music-artists, --feeds, --software, --software-categories)

en: Return all non-existing matches too (i.e. include unmounted volumes)
da: Returner også alle ikkeeksisterende resultater (det vil sige inkluder diskområder, som ikke er monteret)

en: Disable showing snippets with results. This is only shown for some categories, e.g. Documents, Music…
da: Deaktivér visning af uddrag fra resultater. Dette bliver kun vist for visse kategorier som f.eks. dokumenter, musik …

en: Disable Full Text Search (FTS). Implies --disable-snippets
da: Deaktivér fuldtekstsøgning (FTF). Indebærer --disable-snippets

en: Disable color when printing snippets and results
da: Deaktivér farver ved udskrivning af tekststumper og resultater

en: search terms
da: søgetermer

en: TERMS
da: ORD

en: Could not get search results
da: Kunne ikke indhente søgeresultat

en: No files were found
da: Ingen filer blev fundet

en: Files
da: Filer

en: No artists were found
da: Ingen kunstnere blev fundet

en: Artists
da: Kunstnere

en: No music was found
da: Ingen musik blev fundet

en: Albums
da: Album

en: No feeds were found
da: Ingen nyhedskilder blev fundet

en: Feeds
da: Nyhedskilder

en: No software was found
da: Ingen programmer blev fundet

en: Software
da: Programmer

en: No software categories were found
da: Ingen programkategorier blev fundet

en: Software Categories
da: Programkategorier

en: No results were found matching your query
da: Ingen resultater fundet, der matcher din forespørgsel

en: Results
da: Resultater

en: Search for content by type or across all types
da: Søg efter indhold af en bestemt type eller alle typer

en: Show statistics for current index / data set
da: Vis statistik om nuværende indeks / datasæt

en: EXPRESSION
da: UDTRYK

en: Could not get Tracker statistics
da: Kunne ikke hente Trackerstatistik

en: No statistics available
da: Ingen statistik er tilgængelig

note: To translators: This is to say there are no * statistics found. We use a "Statistics: * None" with multiple print statements
en: Statistics:
da: Statistik:

note: To translators: This is to say there are no * tags found with a particular unique ID. * files found associated with multiple tags, e.g.: * *   Files: *     None * resources found associated with this tag, e.g.: *   Tags (shown by name): * tags found for a particular file, e.g.: *   /path/to/some/fil
en: None
da: Ingen

en: Could not get basic status for Tracker
da: Kunne ikke bestemme basisstatus for Tracker

en: Message
da: Meddelelse

en: Currently indexed
da: I øjeblikket indekseret

en: %d file | %d files
da[0]: %d fil
da[1]: %d filer

en: %d folder | %d folders
da[0]: %d mappe
da[1]: %d mapper

en: Remaining space on database partition
da: Resterende plads på databasepartition

en: Data is still being indexed
da: Der indekseres stadig data

en: Estimated %s left
da: Omkring %s tilbage

en: All data miners are idle, indexing complete
da: Alle dataindsamlere er inaktive; indeksering fuldført

en: %d recorded failure | %d recorded failures
da[0]: %d fejl registreret
da[1]: %d fejl registreret

en: No reports found
da: Ingen rapporter fundet

en: Provide status and statistics on the data indexed
da: Vis status og statistik om de indekserede data

en: List all tags (using FILTER if specified; FILTER always uses logical OR)
da: Vis alle mærkater (med brug af FILTER hvis angivet; FILTER bruger altid logisk ELLER)

en: Show files associated with each tag (this is only used with --list)
da: Vis filer forbundet med hvert mærkat (dette bruges kun med --list)

en: Add a tag (if FILEs are omitted, TAG is not associated with any files)
da: Tilføj et mærkat (Hvis FILER udelades, forbindes MÆRKAT ikke med nogen filer)

en: TAG
da: MÆRKAT

en: Delete a tag (if FILEs are omitted, TAG is removed for all files)
da: Slet et mærkat (hvis FILER er udeladt, fjernes MÆRKAT for alle filer)

en: Description for a tag (this is only used with --add)
da: Beskrivelse af et mærkat (dette bruges kun med --add)

en: STRING
da: STRENG

en: Use AND for search terms instead of OR (the default)
da: Brug OG (AND) for søgetermer i stedet for ELLER (OR) som er standarden

en: FILE…
da: FIL …

en: FILE [FILE…]
da: FIL [FIL …]

en: NOTE: Limit was reached, there are more items in the database not listed here
da: BEMÆRK: Grænse blev nået. Der findes flere elementer i databasen, som ikke er listet her

en: Could not get file URNs
da: Kunne ikke indhente fil-URN'er

en: Could not get files related to tag
da: Kunne ikke hente filer relateret til mærkat

en: Could not get all tags in the database
da: Kunne ikke indhente alle mærkater i databasen

en: No files have been tagged
da: Ingen filer er blevet mærket

en: Could not get files for matching tags
da: Kunne ikke hente filer for matchende mærkater

en: No files were found matching ALL of those tags
da: Der blev ikke fundet nogen filer, der matchede ALLE de mærkater

en: Could not get all tags
da: Kunne ikke indhente alle mærkater

en: No tags were found
da: Ingen mærkater blev fundet

en: Tags (shown by name)
da: Mærkater (vist efter navn)

en: No files were modified
da: Ingen filer blev ændret

en: Files do not exist or aren’t indexed
da: Filer findes ikke eller er ikke indekseret

en: Could not add tag
da: Kunne ikke tilføje mærkat

en: Tag was added successfully
da: Mærkat blev tilføjet

en: Could not add tag to files
da: Kunne ikke tilføje mærkat til filer

en: Tagged
da: Mærket

en: Not tagged, file is not indexed
da: Ikke mærket, fil er ikke indekseret

en: Could not get tag by label
da: Kunne ikke indhente mærkat efter etiket

en: No tags were found by that name
da: Ingen mærkater fundet med det navn

en: None of the files had this tag set
da: Ingen af filerne havde dette mærkatsæt

en: Could not remove tag
da: Kunne ikke fjerne mærkat

en: Tag was removed successfully
da: Mærkat blev fjernet

en: Untagged
da: Uden mærkat

en: File not indexed or already untagged
da: Fil er ikke indekseret eller er allerede uden mærkat

en: The --list option is required for --show-files
da: Tilvalget --list er krævet for --show-files

en: The --and-operator option can only be used with --list and tag label arguments
da: Tilvalget --and-operator kan kun bruges med --list og mærkat-etiket-argumenter

en: Add and delete actions can not be used together
da: Handlingerne tilføj og slet kan ikke bruges sammen

en: The --description option can only be used with --add
da: Tilvalget --description kan kun bruges med --add

en: Add, remove and list tags
da: Tilføj, fjern eller vis etiketter
