tracker master - en to id translation catalogue (290 entries)

en: Max bytes to extract
id: Maks byte untuk diekstrak

en: Maximum number of UTF-8 bytes to extract.
id: Cacah maksimum byte UTF-8 untuk diekstrak.

en: Text file allowlist
id: Daftar berkas teks yang diizinkan

en: Filename patterns for plain text documents that should be indexed
id: Pola nama berkas untuk dokumen teks biasa yang harus diindeks

en: Wait for FS miner to be done before extracting
id: Tunggu penambang FS selesai sebelum mengekstrak

en: When true, tracker-extract will wait for tracker-miner-fs to be done crawling before extracting meta-data. This option is useful on constrained environment where it is important to list files as fast as possible and can wait to get meta-data later.
id: Bila berisi true, tracker-extract akan menunggu tracker-miner-fs selesai bekerja sebelum mengekstra metadata. Opsi ini berguna pada lingkungan yang terkendala dimana penting untuk membuat daftar berkas secepat mungkin dan bisa menunggu untuk mendapatkan metadata belakangan.

en: Enable stemmer
id: Aktifkan stemmer

en: Simplify the words to their root to provide more results. E.g. “shelves” and “shelf” to “shel”
id: Sederhanakan kata ke akarnya untuk menyediakan lebih banyak hasil. Mis. "shelves" dan "shelf" menjadi "shel"

en: Enable unaccent
id: Aktifkan hapus-aksen

en: Translate accented characters to the equivalent unaccented. E.g. “Idéa” to “Idea” for improved matching.
id: Terjemahkan karakter beraksen ke tanpa aksen ekuivalennya, mis. "Idéa" to "Idea" untuk pencocokan yang lebih baik.

en: Ignore numbers
id: Abaikan bilangan

en: If enabled, numbers will not be indexed.
id: Bila diaktifkan, bilangan tak akan diindeks.

en: Initial sleep
id: Tidur awal

en: Initial sleep time, in seconds.
id: Waktu tidur awal dalam detik.

en: Indexing speed, the higher the slower.
id: Kecepatan pengindeksan, makin tinggi makin lambat.

en: Low disk space limit
id: Batas bawah sisa ruang disk

en: Disk space threshold in percent at which to pause indexing, or -1 to disable.
id: Ambang ruang disk dalam persen yang bila dicapai akan menghentikan pengindeksan, atau -1 untuk mematikan.

en: Crawling interval
id: Interval penelusuran

en: Interval in days to check whether the filesystem is up to date in the database. 0 forces crawling anytime, -1 forces it only after unclean shutdowns, and -2 disables it entirely.
id: Selang waktu dalam hari untuk memeriksa apakah sistem berkas mutakhir dalam basis data. 0 memaksa penelusuran kapanpun, -1 memaksa hanya setelah dimatikan tak bersih, dan -2 sepenuhnya mematikannya.

en: Removable devices’ data permanence threshold
id: Ambang kepermanenan data perangkat lepas pasang

en: Threshold in days after which files from removables devices will be removed from database if not mounted. 0 means never, maximum is 365.
id: Ambang dalam hari dimana setelahnya berkas dari perangkat lepas pasang akan dibuang dari basis data bila tak dikait. 0 berarti tak pernah, maksimum adalah 365.

en: Enable monitors
id: Aktifkan monitor

en: Set to false to completely disable any file monitoring
id: Tata ke false untuk mematikan sepenuhnya semua pemantauan berkas

en: Index removable devices
id: Indeks perangkat lepas pasang

en: Set to true to enable indexing mounted directories for removable devices.
id: Tata ke true untuk mengaktifkan pengindeksan direktori bagi perangkat lepas pasang.

en: Index optical discs
id: Indeks cakram optik

en: Set to true to enable indexing CDs, DVDs, and generally optical media (if removable devices are not indexed, optical discs won’t be either)
id: Isi dengan true untuk mengaktifkan pengindeksan CD, DVD, dan media optis pada umumnya (bila perangkat lepas pasang tak diindeks, cakram optik juga tidak)

en: Index when running on battery
id: Mengindeks ketika memakai tenaga baterai

en: Set to true to index while running on battery
id: Isi dengan true untuk mengindeks ketika memakai tenaga baterai

en: Perform initial indexing when running on battery
id: Lakukan pengindeksan awal ketika memakai tenaga baterai

en: Set to true to index while running on battery for the first time only
id: Isi dengan true untuk mengindeks ketika memakai tenaga baterai hanya untuk pertama kali

en: Directories to index recursively
id: Direktori yang diindeks secara rekursif

note: Translators: Do NOT translate the directories names in capital. Those are keys used by Tracker.
en: List of directories to index recursively, Special values include: ‘&DESKTOP’, ‘&DOCUMENTS’, ‘&DOWNLOAD’, ‘&MUSIC’, ‘&PICTURES’, ‘&PUBLIC_SHARE’, ‘&TEMPLATES’, ‘&VIDEOS’. See /etc/xdg/user-dirs.defaults and $HOME/.config/user-dirs.default
id: Daftar direktori yang diindeks secara rekursif. Nilai khusus termasuk: ‘&DESKTOP’, ‘&DOCUMENTS’, ‘&DOWNLOAD’, ‘&MUSIC’, ‘&PICTURES’, ‘&PUBLIC_SHARE’, ‘&TEMPLATES’, ‘&VIDEOS’. Lihat /etc/xdg/user-dirs.defaults dan $HOME/.config/user-dirs.default

en: Directories to index non-recursively
id: Direktori yang diindeks secara non rekursif

note: Translators: Do NOT translate the directories names in capital. Those are keys used by Tracker.
en: List of directories to index without inspecting subfolders, Special values include: ‘&DESKTOP’, ‘&DOCUMENTS’, ‘&DOWNLOAD’, ‘&MUSIC’, ‘&PICTURES’, ‘&PUBLIC_SHARE’, ‘&TEMPLATES’, ‘&VIDEOS’. See /etc/xdg/user-dirs.defaults and $HOME/.config/user-dirs.default
id: Daftar direktori yang diindex tanpa memeriksa subfolder. Nilai khusus termasuk: ‘&DESKTOP’, ‘&DOCUMENTS’, ‘&DOWNLOAD’, ‘&MUSIC’, ‘&PICTURES’, ‘&PUBLIC_SHARE’, ‘&TEMPLATES’, ‘&VIDEOS’. Lihat /etc/xdg/user-dirs.defaults dan $HOME/.config/user-dirs.default

en: Ignored files
id: Berkas yang diabaikan

en: List of file patterns to avoid
id: Daftar pola berkas yang dihindari

en: Ignored directories
id: Direktori yang diabaikan

en: List of directories to avoid
id: Daftar direktori yang dihindari

en: Ignored directories with content
id: Direktori dengan isi yang diabaikan

en: Avoid any directory containing a file blocklisted here
id: Hindari sebarang direktori yang memuat berkas yang masuk daftar blok disini

en: Cookie not recognized to resume paused miner
id: Cookie tak dikenali untuk melanjutkan penambang yang mengambil jeda

en: Pause application and reason match an already existing pause request
id: Istirahatkan aplikasi dan alasan cocok dengan permintaan istirahat yang telah ada

en: less than one second
id: kurang dari satu detik

note: Translators: this is %d days
en:  %dd
id:  %dh

note: Translators: this is %2.2d hours
en:  %2.2dh
id:  %2.2dj

note: Translators: this is %2.2d seconds
en:  %2.2ds
id:  %2.2dd

en:  %d day |  %d days
id[0]:  %d hari

en:  %2.2d hour |  %2.2d hours
id[0]:  %2.2d jam

en:  %2.2d minute |  %2.2d minutes
id[0]:  %2.2d menit

en:  %2.2d second |  %2.2d seconds
id[0]:  %2.2d detik

en: Initial sleep time in seconds, 0->1000 (default=15)
id: Waktu tidur awal dalam detik, 0->1000 (bawaan=15)

en: Runs until all configured locations are indexed and then exits
id: Jalankan sampai semua lokasi yang dikonfigurasi diindeks lalu keluar

en: Checks if FILE is eligible for being mined based on configuration
id: Memeriksa apakah BERKAS boleh ditambang berdasar konfigurasi

en: FILE
id: BERKAS

en: Runs for a specific domain ontology
id: Jalankan untuk ontologi domain yang spesifik

en: Avoids changes in the filesystem
id: Hindari perubahan dalam sistem berkas

en: Displays version information
id: Tampilkan informasi versi

en: Data object “%s” currently exists
id: Objek data "%s" kini telah ada

en: Data object “%s” currently does not exist
id: Objek data "%s" kini belum ada

en: Directory is NOT eligible to be indexed (based on filters)
id: Direktori TIDAK memenuhi syarat untuk diindeks (berdasarkan penyaring)

en: File is NOT eligible to be indexed (based on filters)
id: Berkas TIDAK memenuhi syarat untuk diindeks (berdasarkan penyaring)

en: File is NOT eligible to be indexed (hidden file)
id: Berkas TIDAK memenuhi syarat untuk diindeks (berkas tersembunyi)

en: File is NOT eligible to be indexed (not an indexed folder)
id: Berkas TIDAK memenuhi syarat untuk diindeks (bukan folder yang diindeks)

en: Parent directory “%s” is NOT eligible to be indexed (based on filters)
id: Direktori induk "%s" TIDAK memenuhi syarat untuk diindeks (berdasarkan penyaring)

en: Parent directory “%s” is NOT eligible to be indexed (hidden file)
id: Direktori induk "%s" TIDAK memenuhi syarat untuk diindeks (berkas tersembunyi)

en: Parent directory “%s” is NOT eligible to be indexed (based on content filters)
id: Direktori induk "%s" TIDAK memenuhi syarat untuk diindeks (berdasarkan pentaring konten)

en: Directory is eligible to be indexed
id: Direktori memenuhi syarat untuk diindeks

en: File is eligible to be indexed
id: Berkas memenuhi syarat untuk diindeks

note: Translators: this messagge will apper immediately after the * usage string - Usage: COMMAND <THIS_MESSAGE>
en: — start the tracker indexer
id: — jalankan pengindeks tracker

note: Translators: this is a "feed" as in RSS
en: Add feed
id: Tambah asupan

en: Title to use (must be used with --add-feed)
id: Judul yang dipakai (mesti dipakai dengan —add-feed)

note: Translators: this is a "feed" as in RSS
en: List feeds
id: Daftar asupan

note: Translators: this is a "feed" as in RSS
en: Delete feed
id: Hapus asupan

en: Could not establish a connection to Tracker
id: Tak bisa membentuk koneksi ke Pelacak

en: No error given
id: Tak ada galat yang diberikan

en: Could not add feed
id: Tak bisa menambah asupan

en: Could not remove feed
id: Tak bisa menghapus asupan

en: Could not list feeds
id: Tak bisa mendaftar asupan

note: Translators: this messagge will apper immediately after the * usage string - Usage: COMMAND <THIS_MESSAGE>
en: — start the feeds indexer
id: — jalankan pengindeks asupan

note: Translators: this messagge will apper immediately after the * usage string - Usage: COMMAND <THIS_MESSAGE>
en: — start the tracker index proxy
id: — jalankan proksi indeks pelacak

en: Metadata extraction failed
id: Ekstraksi metadata gagal

en: No metadata or extractor modules found to handle this file
id: Tak ditemukan modul pengekstrak atau metadata untuk menangani berkas ini

en: File to extract metadata for
id: Berkas yang akan diekstrak metadatanya

en: MIME type for file (if not provided, this will be guessed)
id: Jenis MIME bagi berkas (bila tidak diberikan, akan ditebak)

en: Force a module to be used for extraction (e.g. “foo” for “foo.so”)
id: Memaksa modul yang dipakai untuk ekstraksi (mis. "foo" untuk "foo.so")

en: MODULE
id: MODUL

en: Output results format: “sparql”, “turtle” or “json-ld”
id: Format hasil keluaran: "sparql", "turtle", atau “json-ld”

en: Socket file descriptor for peer-to-peer communication
id: Deskriptor berkas soket untuk komunikasi peer-to-peer

en: Unsupported serialization format “%s”
id: Format serialisasi yang tak didukung "%s"

note: Translators: this message will appear immediately after the usage string - Usage: COMMAND [OPTION]... <THIS_MESSAGE>
en: — Extract file meta data
id: — Ekstrak meta data berkas

en: Filename and mime type must be provided together
id: Nama berkas dan jenis mime mesti diberikan bersamaan

en: Logging, 0 = errors only, 1 = minimal, 2 = detailed and 3 = debug (default=0)
id: Log, 0 = hanya galat, 1 = minimal, 2 = terrinci, dan 3 = pengawakutuan (bawaan=0)

en: Disable shutting down after 30 seconds of inactivity
id: Menonaktifkan mematikan setelah 30 detik tanpa aktivitas

note: Translators: this message will appear immediately after the * usage string - Usage: COMMAND <THIS_MESSAGE>
en: — start the tracker writeback service
id: — mulai layanan tulis balik pelacak

en: Start, stop, restart and list daemons responsible for indexing content
id: Mulai, hentikan, mulai ulang, dan cantumkan daftar daemon yang bertanggung jawab untuk mengindeks konten

en: Extract metadata from a file
id: Ekstrak metadata dari suatu berkas lokal

en: Trigger content indexing of a location
id: Memicu pengindeksan konten dari suatu lokasi

en: Retrieve all information available for a certain file
id: Mengambil semua informasi yang tersedia untuk suatu berkas tertentu

en: Reset the index and configuration
id: Mereset indeks dan konfigurasi

en: Search for content
id: Menelusuri konten

en: Provide status and statistics on the data indexed
id: Memberikan status dan statistik pada data yang diindeks

en: Add, remove and list tags
id: Tambah, hapus, atau cantumkan daftar tag

en: Sandbox for a testing environment
id: Sandbox untuk suatu lingkungan pengujian

en: Available localsearch commands are:
id: Perintah localsearch yang tersedia adalah:

en: See “localsearch help <command>” to read about a specific subcommand.
id: Lihat "localsearch help <perintah>" untuk membaca tentang sub perintah tertentu.

en: “%s” is not a localsearch command. See “localsearch --help”
id: "%s" bukanlah perintah localsearch. Lihat "localsearch --help"

en: Unavailable
id: Tak tersedia

note: generic
en: Initializing
id: Menginisiasi

en: Processing…
id: Memroses…

en: Fetching…
id: Mengambil…

note: miner/rss
en: Crawling single directory “%s”
id: Menjelajah direktori tunggal “%s”

en: Crawling recursively directory “%s”
id: Menelusuri secara rekursif direktori “%s”

en: Paused
id: Diistirahatkan

en: Idle
id: Menganggur

en: Follow status changes as they happen
id: Ikuti perubahan status saat mereka terjadi

en: Watch changes to the database in real time (e.g. resources or files being added)
id: Amati perubahan ke basis data secara real time (mis. sumber daya atau berkas sedang ditambahkan)

en: List common statuses for miners
id: Tampilkan daftar status umum bagi penambang

en: Pause a miner (you must use this with --miner)
id: Istirahatkan penambang (Anda mesti memakai ini dengan --miner)

en: REASON
id: ALASAN

en: Pause a miner while the calling process is alive or until resumed (you must use this with --miner)
id: Istirahatkan penambang ketika proses pemanggil masih hidup atau sampai dilanjutkan (Anda mesti memakai ini dengan --miner)

en: Resume a miner (you must use this with --miner)
id: Lanjutkan penambang (Anda mesti memakai ini dengan --miner)

en: Miner to use with --resume or --pause (you can use suffixes, e.g. Files or Applications)
id: Penambang yang dipakai dengan --resume atau --pause (Anda dapat memakai sufiks, mis. Berkas atau Aplikasi)

en: MINER
id: PENAMBANG

en: List all miners currently running
id: Tampilkan daftar semua penambang yang sedang berjalan

en: List all miners installed
id: Tampilkan daftar semua penambang yang terpasang

en: List pause reasons
id: Tampilkan daftar alasan jeda

en: List all Tracker processes
id: Daftar semua proses Pelacak

en: Use SIGKILL to stop all miners
id: Gunakan SIGKILL untuk menghentikan semua penambang

en: APPS
id: APP

en: Use SIGTERM to stop all miners
id: Gunakan SIGTERM untuk menghentikan semua penambang

en: Starts miners
id: Mulai penambang

en: Could not get status from miner: %s
id: Tak bisa mendapat status dari penambang: %s

note: Translators: %s is a time string
en: %s remaining
id: %s tersisa

en: unknown time left
id: sisa waktu tak diketahui

note: Work out lengths for output spacing
en: PAUSED
id: DIISTIRAHATKAN

en: Not running or is a disabled plugin
id: Plugin yang tak berjalan atau dimatikan

en: Could not pause miner, manager could not be created, %s
id: Tak bisa mengistirahatkan penambang, pengelola tak dapat dibuat, %s

en: Attempting to pause miner “%s” with reason “%s”
id: Mencoba mengistirahatkan penambang “%s” dengan alasan “%s”

en: Could not pause miner: %s
id: Tak bisa mengistirahatkan penambang: %s

en: Cookie is %d
id: Cookienya %d

en: Press Ctrl+C to stop
id: Tekan Ctrl+C untuk berhenti

en: Could not resume miner, manager could not be created, %s
id: Tak dapat melanjutkan penambang, manajer tak bisa dibuat, %s

en: Attempting to resume miner %s with cookie %d
id: Mencoba melanjutkan penambang %s dengan cookie %d

en: Could not resume miner: %s
id: Tak dapat melanjutkan penambang: %s

en: Done
id: Selesai

en: Could not list miners, manager could not be created, %s
id: Tak bisa mendaftar penambang, manajer tak dapat dibuat, %s

en: Found %d miner installed | Found %d miners installed
id[0]: Ditemukan %d penambang terpasang

en: Found %d miner running | Found %d miners running
id[0]: Ditemukan %d penambang berjalan

en: Could not get pause details, manager could not be created, %s
id: Tak bisa mendapat rincian jeda, manager tak bisa dibuat, %s

en: No miners are running
id: Tak ada penambang yang berjalan

note: Display states
en: Miners
id: Penambang

en: Application
id: Aplikasi

en: Reason
id: Alasan

en: No miners are paused
id: Tak ada penambang yang diistirahatkan

en: Could not get SPARQL connection
id: Tak bisa memperoleh koneksi SPARQL

en: Now listening for resource updates to the database
id: Kini mendengarkan pemutakhiran sumber daya ke basis data

en: All nie:plainTextContent properties are omitted
id: Semua properti nie:plainTextContent dihilangkan

en: Common statuses include
id: Status umum termasuk

en: Could not get status, manager could not be created, %s
id: Tak bisa mendapat status, manajer tak dapat dibuat, %s

en: Could not get display name for miner “%s”
id: Tak bisa mendapat nama tampilan bagi penambang “%s“

en: You can not use miner pause and resume switches together
id: Anda tak bisa memakai switch istirahat dan melanjutkan penambang bersamaan

en: You must provide the miner for pause or resume commands
id: Anda mesti menyediakan penambang bagi perintah istirahat atau melanjutkan

en: You must provide a pause or resume command for the miner
id: Anda mesti menyediakan perintah istirahat atau melanjutkan bagi penambang

en: You can not use the --kill and --terminate arguments together
id: Anda tak bisa memakai argumen —kill dan —terminate bersamaan

en: Found %d PID… | Found %d PIDs…
id[0]: Ditemukan %d PID…

en: Found process ID %d for “%s”
id: Menemukan ID proses %d bagi “%s“

en: Starting miners…
id: Memulai penambang…

en: Could not start miners, manager could not be created, %s
id: Tak bisa memulai penambang, manajer tak dapat dibuat, %s

en: perhaps a disabled plugin?
id: mungkin plugin yang dimatikan?

en: If no arguments are given, the status of the data miners is shown
id: Bila tak ada argumen yang diberikan, status penambang data ditampilkan

en: Unrecognized options
id: Opsi tak dikenal

en: Could not get D-Bus connection
id: Tak bisa memperoleh koneksi D-Bus

en: Could not create D-Bus proxy to tracker-store
id: Tak bisa membuat proksi D-Bus ke tracker-store

en: Could not run tracker-extract:
id: Tak bisa menjalankan tracker-extract:

en: Adds FILE as an indexed location
id: Tambah BERKAS sebagai lokasi yang diindeks

en: Removes FILE from indexed locations
id: Hapus BERKAS dari lokasi yang diindeks

en: Makes indexing recursive
id: Membuat pengindeksan rekursif

en: “%s” is not a directory
id: “%s” bukan direktori

note: TRANSLATORS: These are commandline options
en: Either --add or --remove must be provided
id: Baik --add atau --remove harus disediakan

note: TRANSLATORS: These are commandline options
en: --add and --remove are mutually exclusive
id: --add dan --remove saling eksklusif

note: TRANSLATORS: These are commandline options
en: --recursive requires --add
id: --recursive membutuhkan --add

en: Recursive
id: Rekursif

en: Please specify one or more locations to index.
id: Harap tentukan satu atau beberapa lokasi untuk diindeks.

en: Show full namespaces (i.e. don’t use nie:title, use full URLs)
id: Tunjukkan ruang nama lengkap (yaitu jangan memakai nie:title, gunakan URL lengkap)

en: Show plain text content if available for resources
id: Tunjukkan isi teks polos bila tersedia bagi sumber daya

note: To translators: * IRI (International Resource Identifier) is a generalization * of the URI. While URI supports only ASCI encoding, IRI * fully supports international characters. In practice, UTF-8 * is the most popular encoding used for IRI.
en: Instead of looking up a file name, treat the FILE arguments as actual IRIs (e.g. <file:///path/to/some/file.txt>)
id: Alih-alih mencari suatu nama berkas, perlakukan argumen BERKAS sebagai IRI sebenarnya (mis. <file:///path/ke/suatu/berkas.txt>)

en: Output results as RDF in Turtle format
id: Keluarkan hasil sebagai RDF dalam format Turtle

en: RDF property to treat as URL (eg. “nie:url”)
id: Properti RDF untuk diperlakukan sebagai URL (mis. "nie: url")

en: Error message
id: Pesan galat

en: Unable to retrieve URN for URI
id: Tak bisa mengambil URN bagi URI

en: Unable to retrieve data for URI
id: Tak bisa mengambil data bagi URI

en: No metadata available for that URI
id: Tak tersedia metadata bagi URI itu

en: Could not get eligible status:
id: Tak bisa mendapatkan status yang memenuhi syarat:

en: Could not kill process %d — “%s”
id: Tak dapat mematian proses %d - "%s"

en: Killed process %d — “%s”
id: Proses %d dimatikan - "%s"

en: Remove filesystem indexer database
id: Hapus basis data pengindeks sistem berkas

en: Remove RSS indexer database
id: Hapus basis data pengindeks RSS

en: Erase indexed information about a file, works recursively for directories
id: Hapus informasi terindeks tentang suatu berkas, bekerja secara rekursif bagi direktori

note: Now, delete the element recursively
en: Deleting…
id: Menghapus…

en: The indexed data for this file has been deleted and will be reindexed again.
id: Data yang diindeks bagi berkas ini telah dihapus dan akan diindeks ulang lagi.

en: Search for content matching TERMS, by type or across all types.
id: Cari konten yang cocok dengan ISTILAH, menurut jenis atau di semua jenis.

en: Search for files
id: Cari berkas

en: Search for folders
id: Cari folder

en: Search for music files
id: Cari berkas musik

en: Search for music albums (--all has no effect on this)
id: Cari album musik (--all tak punya pengaruh pada hal ini)

en: Search for music artists (--all has no effect on this)
id: Cari artis musik (--all tak punya pengaruh pada hal ini)

en: Search for image files
id: Cari berkas gambar

en: Search for video files
id: Cari berkas video

en: Search for document files
id: Cari berkas dokumen

en: Search for software (--all has no effect on this)
id: Cari perangkat lunak (--all tak punya pengaruh pada hal ini)

en: Search for software categories (--all has no effect on this)
id: Cari kategori perangkat lunak (--all tak punya pengaruh pada hal ini)

en: Search for feeds (--all has no effect on this)
id: Cari asupan (--all tak punya pengaruh pada hal ini)

en: Limit the number of results shown
id: Batasi cacah hasil yang ditampilkan

en: Offset the results
id: Ofsetkan hasilnya

en: Use OR for search terms instead of AND (the default)
id: Pakai OR untuk istilah pencarian sebagai pengganti AND (baku)

en: Show URNs for results (doesn’t apply to --music-albums, --music-artists, --feeds, --software, --software-categories)
id: Tunjukkan URN untuk hasil (tak berlaku pada --music-albums, --music-artists, --feeds, --software, --software-categories)

en: Return all non-existing matches too (i.e. include unmounted volumes)
id: Mengembalikan semua kecocokan yang tidak hadir juga (mis. volume tak dikait yang termasuk)

en: Disable showing snippets with results. This is only shown for some categories, e.g. Documents, Music…
id: Jangan tampilkan snippet dengan hasil. Ini hanya ditampilkan bagi beberapa kategori, mis. Dokumen, Musik…

en: Disable Full Text Search (FTS). Implies --disable-snippets
id: Matikan Pencarian Teks Lengkap. Mengimplikasi --disable-snippets

en: Disable color when printing snippets and results
id: Matikan warna ketika mencetak snippet dan hasil

en: search terms
id: istilah yang dicari

en: TERMS
id: ISTILAH

en: Could not get search results
id: Tak bisa mendapat hasil pencarian

en: No files were found
id: Tak ditemukan berkas

en: Files
id: Berkas

en: No artists were found
id: Tak ditemukan artis

en: Artists
id: Artis

en: No music was found
id: Tak ditemukan musik

en: Albums
id: Album

en: No feeds were found
id: Tak ditemukan asupan

en: Feeds
id: Asupan

en: No software was found
id: Tak ditemukan perangkat lunak

en: Software
id: Perangkat Lunak

en: No software categories were found
id: Tak ditemukan kategori perangkat lunak

en: Software Categories
id: Kategori Perangkat Lunak

en: No results were found matching your query
id: Tak ditemukan hasil yang cocok dengan kueri Anda

en: Results
id: Hasil

en: Show statistics for current index / data set
id: Tunjukkan statistik bagi set data / indeks saat ini

en: EXPRESSION
id: EKSPRESI

en: Could not get Tracker statistics
id: Tak bisa mendapat statistik Pelacak

en: No statistics available
id: Statistik tidak tersedia

note: To translators: This is to say there are no * statistics found. We use a "Statistics: * None" with multiple print statements
en: Statistics:
id: Statistik:

note: To translators: This is to say there are no * tags found with a particular unique ID. * files found associated with multiple tags, e.g.: * *   Files: *     None * resources found associated with this tag, e.g.: *   Tags (shown by name): * tags found for a particular file, e.g.: *   /path/to/some/fil
en: None
id: Nihil

en: Could not get basic status for Tracker
id: Tak bisa mendapat status dasar bagi Tracker

en: Message
id: Pesan

en: Currently indexed
id: Saat ini terindeks

en: %d file | %d files
id[0]: %d berkas

en: Remaining space on database partition
id: Ruang tersisa pada partisi basis data

en: Data is still being indexed
id: Data sedang diindeks

en: Estimated %s left
id: Diperkirakan tersisa %s

en: All data miners are idle, indexing complete
id: Semua penambang data menganggur, pengindeksan selesai

en: %d recorded failure | %d recorded failures
id[0]: %d kegagalan yang tercatat

en: No reports found
id: Tak ditemukan laporan

en: List all tags (using FILTER if specified; FILTER always uses logical OR)
id: Daftar semua tag (pakai FILTER bila dinyatakan; FILTER selalu memakai OR lojik)

en: Show files associated with each tag (this is only used with --list)
id: Tunjukkan berkas yang dihubungkan dengan setiap tag (ini hanya dipakai dengan --list)

en: Add a tag (if FILEs are omitted, TAG is not associated with any files)
id: Tambahkan tag (bile FILE diabaikan, TAG tak dihubungkan dengan sebarang berkas)

en: Delete a tag (if FILEs are omitted, TAG is removed for all files)
id: Hapus tag (bila FILE diabaikan, TAG dihapus bagi semua berkas)

en: Description for a tag (this is only used with --add)
id: Deskripsi bagi suatu tag (ini hanya dipakai dengan --add)

en: Use AND for search terms instead of OR (the default)
id: Pakai AND untuk istilah pencarian sebagai pengganti OR (baku)

en: FILE…
id: BERKAS…

en: FILE [FILE…]
id: BERKAS [BERKAS...]

en: NOTE: Limit was reached, there are more items in the database not listed here
id: CATATAN: Batas tercapai, ada lebih banyak butir dalam basis data yang tak didaftar di sini

en: Could not get file URNs
id: Tak bisa mendapat URN berkas

en: Could not get files related to tag
id: Tak bisa mendapat berkas yang terkait dengan tag

en: Could not get all tags in the database
id: Tak bisa mendapat semua tag dalam basis data

en: No files have been tagged
id: Belum ada berkas yang di-tag

en: Could not get files for matching tags
id: Tak bisa mendapat berkas untuk mencocokkan tag

en: No files were found matching ALL of those tags
id: Tak ditemukan berkas yang cocok dengan SEMUA tag itu

en: Could not get all tags
id: Tak bisa mendapat semua tag

en: No tags were found
id: Tak ditemukan tag

en: Tags (shown by name)
id: Tag (ditampilkan berdasar nama)

en: No files were modified
id: Tidak ada berkas yang diubah

en: Files do not exist or aren’t indexed
id: Berkas tidak ada atau belum diindeks

en: Could not add tag
id: Tidak dapat menambah tag

en: Tag was added successfully
id: Tag berhasil ditambahkan

en: Could not add tag to files
id: Tidak dapat menambahkan tag ke berkas

en: Tagged
id: Di-tag

en: Not tagged, file is not indexed
id: Tak di-tag, berkas tak diindeks

en: Could not get tag by label
id: Tak bisa mendapat tag berdasarkan label

en: No tags were found by that name
id: Tak ditemukan tag bernama demikian

en: None of the files had this tag set
id: Tak satupun berkas ini yang tagnya ditata

en: Could not remove tag
id: Tidak dapat menghapus tag

en: Tag was removed successfully
id: Tag berhasil dihapus

en: Untagged
id: Tak di-tag

en: File not indexed or already untagged
id: Berkas tak diindeks atau telah dihapus tagnya

en: The --list option is required for --show-files
id: Opsi —list diperlukan bagi —show-files

en: The --and-operator option can only be used with --list and tag label arguments
id: Opsi —and-operator hanya dapat dipakai dengan argumen label tag dan —list

en: Add and delete actions can not be used together
id: Aksi tambah dan hapus tak dapat dipakai bersama

en: The --description option can only be used with --add
id: Opsi —description hanya dapat dipakai dengan —add
