Tracker - en to ca translation catalogue (108 entries)

note: Translators: this is a '|' (U+007C) separated list of common * title beginnings. Meant to be skipped for sorting purposes, * case doesn't matter. Given English media is quite common, it is * advised to leave the untranslated articles in addition to * the translated ones.
en: the|a|an
ca: the|a|an|un|uns|una|unes|el|la|els|les

en: Version
ca: Versió

en: Unrecognized options
ca: No s'han reconegut les opcions

en: Location of the database
ca: Ubicació de la base de dades

en: Specify the DBus name of this endpoint
ca: Especifica el nom DBus d'aquest extrem

en: NAME
ca: NOM

en: Specify the ontology name used in this endpoint
ca: Especifica el nom d'ontologia usat en aquest extrem

en: Specify a path to an ontology to be used in this endpoint
ca: Especifica un camí a una ontologia que s'utilitzarà en aquest extrem

en: HTTP port
ca: Port HTTP

en: Whether to only allow HTTP connections in the loopback device
ca: Si només s'han de permetre connexions HTTP en el dispositiu loopback

en: Use session bus
ca: Utilitza el bus de la sessió

en: Use system bus
ca: Utilitza el bus del sistema

en: List SPARQL endpoints available in DBus
ca: Llista els extrems SPARQL disponibles a DBus

note: TRANSLATORS: these are commandline arguments
en: --list can only be used with --session or --system
ca: --list només es pot utilitzar amb --session o --system

note: TRANSLATORS: those are commandline arguments
en: One “ontology” or “ontology-path” option should be provided
ca: S'ha de proporcionar una opció «ontology» o «ontology-path»

note: TRANSLATORS: those are commandline arguments
en: --http-port cannot be used with --dbus-service
ca: No es pot utilitzar --http-port amb --dbus-service

en: Creating HTTP endpoint at %s…
ca: S'està creant un punt extrem HTTP a %s…

en: Listening to SPARQL commands. Press Ctrl-C to stop.
ca: S'estan escoltant les ordres SPARQL. Premeu Ctrl-C per a aturar.

note: Carriage return, so we paper over the ^C
en: Closing connection…
ca: S'està tancant la connexió…

en: Creating endpoint at %s…
ca: S'està creant un punt extrem a %s…

en: Could not own DBus name
ca: No s'ha pogut obtenir la propietat del nom DBus

en: DBus name lost
ca: S'ha perdut el nom DBus

en: Opening database at %s…
ca: S'està obrint la base de dades en %s…

en: Creating in-memory database
ca: Creació d'una base de dades en memòria

en: New database created. Use the “--dbus-service” option to share this database on a message bus.
ca: S'ha creat una base de dades nova. Utilitzeu l'opció «--dbus-service» per a compartir aquesta base de dades en un bus de missatges.

en: FILE
ca: FITXER

en: Connects to a DBus service
ca: Connecta a un servei DBus

en: DBus service name
ca: Nom del servei DBus

en: Output results format: “turtle”, “trig” or “json-ld”
ca: Format del resultat sortint: «turtle», «trig» o «json-ld»

en: Connects to a remote service
ca: Connecta a un servei remot

en: Remote service URI
ca: URI del servei remot

en: Output TriG format which includes named graph information
ca: Format TriG de sortida que inclou informació del gràfic amb nom

note: TRANSLATORS: Those are commandline arguments
en: Specify one “--database”, “--dbus-service” or “--remote-service” option
ca: Especifica una opció «--database», «--dbus-service» o «--remote-service»

en: No error given
ca: No s'ha rebut cap error

en: Could not establish a connection to Tracker
ca: No s'ha pogut establir una connexió amb el Tracker

en: Unsupported serialization format “%s”
ca: El format de serialització «%s» no és compatible

en: Could not run query
ca: No s'ha pogut executar la consulta

en: failed to exec “%s”: %s
ca: no s'ha pogut executar «%s»: %s

en: Read TriG format which includes named graph information
ca: Format TriG de sortida que inclou informació del gràfic amb nom

en: Could not run import
ca: No s'ha pogut executar la importació

en: Get help on how to use Tracker and any of these commands
ca: Obteniu ajuda de com utilitzar el Tracker i qualsevol d'aquestes ordres

en: Create a SPARQL endpoint
ca: Crea un extrem SPARQL

en: Export data from a Tracker database
ca: Exporta les dades des d'una base de dades del Tracker

en: Import data into a Tracker database
ca: Importa dades a una base de dades del Tracker

en: Query and update the index using SPARQL or search, list and tree the ontology
ca: Consulta i actualitza l'índex utilitzant SPARQL o cerca, la llista i l'arbre de l'ontologia

en: Query the database at the lowest level using SQL
ca: Consulta la base de dades a baix nivell utilitzant SQL

en: “%s” is not a tracker3 command. See “tracker3 --help”
ca: «%s» no és una ordre del Tracker3. Vegeu «tracker3 --help»

en: Available tracker3 commands are:
ca: Les ordres disponibles del tracker3 són:

en: Additional / third party commands are:
ca: Les ordres addicionals / de tercers són:

en: See “tracker3 help <command>” to read about a specific subcommand.
ca: Vegeu «tracker3 help <command>» per a llegir més sobre una subordre específica.

en: Path to use to run a query or update from file
ca: Camí a utilitzar per a executar la consulta o actualitzar des d'un fitxer

en: SPARQL query
ca: Consulta SPARQL

en: This is used with --query and for database updates only.
ca: Només s'utilitza amb «--query» i només per actualitzacions de la base de dades.

en: Retrieve classes
ca: Recupera les classes

en: Retrieve class prefixes
ca: Recupera els prefixos de classe

en: Retrieve properties for a class, prefixes can be used too (e.g. rdfs:Resource)
ca: Recupera les propietats per una classe, també es poden utilitzar prefixos (per exemple rdfs:Resource)

en: CLASS
ca: CLASSE

en: Retrieve classes which notify changes in the database (CLASS is optional)
ca: Recupera classes que notifiquin de canvis a la base de dades («CLASSE» és opcional)

en: Retrieve indexes used in database to improve performance (PROPERTY is optional)
ca: Recupera índexs utilitzats a la base de dades per millorar el rendiment («PROPIETAT» és opcional)

en: PROPERTY
ca: PROPIETAT

en: Retrieve all named graphs
ca: Recupera tots els grafs amb nom

en: Describe subclasses, superclasses (can be used with -s to highlight parts of the tree and -p to show properties)
ca: Descriu subclasses, superclasses (es pot utilitzar amb -s per a realçar les parts de l'arbre i -p per a mostrar les propietats)

en: Search for a class or property and display more information (e.g. Document)
ca: Cerca una classe o propietat i mostra'n informació (per exemple «Document»)

en: CLASS/PROPERTY
ca: CLASSE/PROPIETAT

en: Returns the shorthand for a class (e.g. nfo:FileDataObject).
ca: Retorna el nom abreviat d'una classe (p. ex. nfo:FileDataObject).

en: Returns the full namespace for a class.
ca: Retorna el nom d'espais complet d'una classe.

en: Unable to retrieve namespace prefixes
ca: No s'han pogut recuperar els prefixos de l'espai de noms

en: No namespace prefixes were returned
ca: No s'ha retornat cap prefix d'espai de noms

en: Could not get namespace prefixes
ca: No s'han pogut obtenir els prefixos d'espai de noms

en: No namespace prefixes were found
ca: No s'ha trobat prefixos d'espai de nom

note: To translators: This is to say there are no * search results found. We use a "foo: None" * with multiple print statements, where "foo" * may be Music or Images, etc.
en: None
ca: Cap

en: Could not create tree: subclass query failed
ca: No s'ha pogut crear l'arbre: ha fallat la consulta de la subclasse

en: Could not create tree: class properties query failed
ca: No s'ha pogut crear l'arbre: ha fallat la consulta de les propietats de la classe

en: Could not list classes
ca: No s'han pogut llistar les classes

en: No classes were found
ca: No s'ha trobat cap classe

en: Could not list class prefixes
ca: No s'han pogut llistar els prefixos de classe

en: No class prefixes were found
ca: No s'ha trobat cap prefix de classe

en: Prefixes
ca: Prefixos

en: Could not find property for class prefix, e.g. :Resource in “rdfs:Resource”
ca: No s'ha pogut trobar la propietat per al prefix de la classe, per exemple :Recursos a «rdfs:Resource»

en: Could not list properties
ca: No s'han pogut llistar les propietats

en: No properties were found
ca: No s'ha trobat cap propietat

en: Properties
ca: Propietats

en: Could not find notify classes
ca: No s'ha trobat cap classe de notificació

en: No notifies were found
ca: No s'ha trobat cap notificació

en: Notifies
ca: Notificacions

en: Could not find indexed properties
ca: No s'ha pogut trobar cap propietat indexada

en: No indexes were found
ca: No s'ha trobat cap índex

en: Indexes
ca: Índexs

en: Could not list named graphs
ca: No s'han pogut llistar els grafs amb nom

en: No graphs were found
ca: No s'ha trobat cap graf

en: Named graphs
ca: Grafs amb nom

en: Could not search classes
ca: No s'han pogut cercar les classes

en: No classes were found to match search term
ca: No s'ha trobat cap classe que coincideixi amb el terme de cerca

en: Could not search properties
ca: No s'han pogut cercar les propietats

en: No properties were found to match search term
ca: No s'ha trobat cap propietat que coincideixi amb el terme de cerca

en: Could not get UTF-8 path from path
ca: No s'ha pogut obtenir el camí UTF-8 del camí

en: Could not read file
ca: No s'ha pogut llegir el fitxer

en: Could not run update
ca: No s'ha pogut executar l'actualització

en: Done
ca: Fet

en: No results found matching your query
ca: No s'ha trobat cap resultat que coincideixi amb la consulta

en: Results
ca: Resultats

en: File and query can not be used together
ca: No es poden utilitzar alhora un fitxer i una consulta

en: The --list-properties argument can only be empty when used with the --tree argument
ca: L'argument --list-properties només pot deixar-se buit quan s'utilitza l'argument --tree

en: Path to use to run a query from file
ca: Camí a utilitzar per a executar la consulta des d'un fitxer

en: SQL query
ca: Consulta SQL

en: Failed to initialize data manager
ca: No s'ha pogut iniciar el gestor de dades

en: Empty result set
ca: El conjunt de resultats és buit

en: A database path must be specified
ca: Cal especificar un camí a la base de dades
