tracker - en to eo translation catalogue (104 entries)

note: Translators: this is a '|' (U+007C) separated list of common * title beginnings. Meant to be skipped for sorting purposes, * case doesn't matter. Given English media is quite common, it is * advised to leave the untranslated articles in addition to * the translated ones.
en: the|a|an
eo: the|a|an|la

en: Version
eo: Versio

en: Unrecognized options
eo: Nerekonitaj opcioj

en: Location of the database
eo: Loko de la datumbazo

en: DIR
eo: DOSIERUJO

en: Specify the DBus name of this endpoint
eo: Specifi la DBus-nomon de ĉi tiu finpunkto

en: NAME
eo: NOMO

en: Specify the ontology name used in this endpoint
eo: Specifi la ontologian nomon uzatan en ĉi tiu finpunkto

en: Specify a path to an ontology to be used in this endpoint
eo: Specifi vojon al ontologio por esti uzata en ĉi tiu finpunkto

en: HTTP port
eo: HTTP-pordo

en: Use session bus
eo: Uzi sesian buson

en: Use system bus
eo: Use sisteman buson

en: List SPARQL endpoints available in DBus
eo: Listigi SPARQL-finpunktojn disponeblajn en DBus

note: TRANSLATORS: these are commandline arguments
en: --list can only be used with --session or --system
eo: --list povas esti uzata nur kun --session aŭ --system

note: TRANSLATORS: those are commandline arguments
en: One “ontology” or “ontology-path” option should be provided
eo: Unu opcio "ontologio" aŭ "ontologio-vojo" devus esti disponigita

note: TRANSLATORS: those are commandline arguments
en: --http-port cannot be used with --dbus-service
eo: --http-port ne povas esti uzata kun --dbus-service

en: Creating HTTP endpoint at %s…
eo: Kreante HTTP-finpunkton ĉe %s…

en: Listening to SPARQL commands. Press Ctrl-C to stop.
eo: Aŭskultante SPARQL-komandojn. Premu Ctrl-C por ĉesi.

note: Carriage return, so we paper over the ^C
en: Closing connection…
eo: Fermante konekton…

en: Creating endpoint at %s…
eo: Kreante finpunkton ĉe %s…

en: Could not own DBus name
eo: Ne eblis posedi DBus-nomon

en: DBus name lost
eo: DBus-nomo perdita

en: Opening database at %s…
eo: Malfermi datumbazo ĉe %s…

en: Creating in-memory database
eo: Kreante en-memora datumbazo

en: New database created. Use the “--dbus-service” option to share this database on a message bus.
eo: Nova datumbazo kreita. Uzu la opcion "--dbus-service" por dividi ĉi tiun datumbazon sur mesaĝa buso.

en: FILE
eo: DOSIERO

en: Connects to a DBus service
eo: Konektas al servo DBus

en: DBus service name
eo: Nomo de servo DBus

en: Output results format: “turtle”, “trig” or “json-ld”
eo: Formato de eligo: "testudo", "trig" aŭ "json-ld"

en: RDF_FORMAT
eo: RDF_FORMATO

en: Connects to a remote service
eo: Konektas al fora servo

en: Remote service URI
eo: URI de fora servo

en: Output TriG format which includes named graph information
eo: Eliga TriG-formato kiu inkluzivas nomitajn grafikajn informojn

note: TRANSLATORS: Those are commandline arguments
en: Specify one “--database”, “--dbus-service” or “--remote-service” option
eo: Specifu unu opcion "--database", "--dbus-service" aŭ "--remote-service"

en: No error given
eo: Neniu eraro donita

en: Could not establish a connection to Tracker
eo: Ne eblis establi konekton al Tracker

en: Could not run query
eo: Ne eblis ruli informpeton

en: failed to exec “%s”: %s
eo: malsukcesita ruli na “%s”: %s

en: Read TriG format which includes named graph information
eo: Legu TriG-formaton, kiu inkluzivas nomitajn grafikajn informojn

en: Could not run import
eo: Ne eblis ruli importon

en: Get help on how to use Tracker and any of these commands
eo: Ricevu helpon pri kiel uzi Tracker kaj iun el ĉi tiuj komandoj

en: Create a SPARQL endpoint
eo: Krei SPARQL-finpunkton

en: Export data from a Tracker database
eo: Elporti datumojn de Tracker-datumbazo

en: Import data into a Tracker database
eo: Enportu datumojn en Tracker-datumbazon

en: Query and update the index using SPARQL or search, list and tree the ontology
eo: Petu kaj ĝisdatigu la indekson uzante SPARQL aŭ serĉu, listigu kaj arboregu la ontologion

en: Query the database at the lowest level using SQL
eo: Pridemandi la datumbazon ĉe la plej malalta nivelo uzante SQL

en: “%s” is not a tracker3 command. See “tracker3 --help”
eo: “%s” ne estas komando tracker3. Vidu "tracker3 --help"

en: Available tracker3 commands are:
eo: Disponeblaj tracker3-komandoj estas:

en: See “tracker3 help <command>” to read about a specific subcommand.
eo: Vidu "tracker3 help <command>" por legi pri specifa subkomando.

en: Path to use to run a query or update from file
eo: Vojo por uzi por fari demandon aŭ ĝisdatigi el dosiero

en: SPARQL query
eo: SPARQL-informpeto

en: This is used with --query and for database updates only.
eo: Ĉi tio estas uzata kun --query kaj nur por datumbazaj ĝisdatigoj.

en: Retrieve classes
eo: Reakiri klasojn

en: Retrieve class prefixes
eo: Reakiri klasprefiksojn

en: Retrieve properties for a class, prefixes can be used too (e.g. rdfs:Resource)
eo: Preni ecojn por klaso, ankaŭ prefiksoj povas esti uzataj (ekz. rdfs:Resource)

en: CLASS
eo: KLASO

en: Retrieve classes which notify changes in the database (CLASS is optional)
eo: Preni klasojn kiuj sciigas ŝanĝojn en la datumbazo (KLASO estas laŭvola)

en: Retrieve indexes used in database to improve performance (PROPERTY is optional)
eo: Preni indeksojn uzitajn en datumbazo por plibonigi rendimenton (PROPERTO estas laŭvola)

en: PROPERTY
eo: ATRIBUTO

en: Retrieve all named graphs
eo: Preni ĉiujn nomitajn grafikaĵojn

en: Describe subclasses, superclasses (can be used with -s to highlight parts of the tree and -p to show properties)
eo: Priskribu subklasojn, superklasojn (povas esti uzataj per -s por emfazi partojn de la arbo kaj -p por montri ecojn)

en: CLASS/PROPERTY
eo: KLASO/ATRIBUTO

en: Returns the shorthand for a class (e.g. nfo:FileDataObject).
eo: Liveras la malongigon por klaso (ekz. nfo:FileDataObject).

en: Returns the full namespace for a class.
eo: Liveras la plenan nomspacon por klaso.

en: Unable to retrieve namespace prefixes
eo: Ne eblas retrovi nomspacprefiksojn

en: No namespace prefixes were returned
eo: Neniuj nomspacaj prefiksoj estis resenditaj

en: Could not get namespace prefixes
eo: Ne eblis ricevi nomspacprefiksojn

en: No namespace prefixes were found
eo: Neniuj nomspacaj prefiksoj estis trovitaj

note: To translators: This is to say there are no * search results found. We use a "foo: None" * with multiple print statements, where "foo" * may be Music or Images, etc.
en: None
eo: Neniu

en: Could not create tree: subclass query failed
eo: Ne eblis kreii arbon: subklasa informpeto malsukcesis

en: Could not create tree: class properties query failed
eo: Ne eblis kreii arbon: klas-atributa informpeto malsukcesis

en: Could not list classes
eo: Ne eblis listigi klasojn

en: No classes were found
eo: Neniuj klasoj estis trovitaj

en: Classes
eo: Klasoj

en: Could not list class prefixes
eo: Ne eblis listigi klasprefiksojn

en: No class prefixes were found
eo: Neniuj klasprefiksoj estis trovitaj

en: Prefixes
eo: Prefiksoj

en: Could not find property for class prefix, e.g. :Resource in “rdfs:Resource”
eo: Ne eblis trovi posedaĵon por klasprefikso, ekz. :Resource en "rdfs:Resource"

en: Could not list properties
eo: Ne eblis listigi ecojn

en: No properties were found
eo: Neniuj ecoj estis trovitaj

en: Properties
eo: Atributoj

en: Could not find notify classes
eo: Ne eblis trovi sciigajn klasojn

en: No notifies were found
eo: Neniuj sciigoj estis trovitaj

en: Notifies
eo: Sciigoj

en: Could not find indexed properties
eo: Ne eblis trovi indeksitajn ecojn

en: No indexes were found
eo: Neniuj indeksoj estis trovitaj

en: Indexes
eo: Indeksoj

en: Could not list named graphs
eo: Ne eblis listigi nomitajn grafikaĵojn

en: Named graphs
eo: Nomitaj grafikaĵoj

en: Could not search classes
eo: Ne eblis serĉi klasojn

en: No classes were found to match search term
eo: Neniuj klasoj estis trovitaj kongruaj kun serĉtermino

en: Could not search properties
eo: Ne eblis serĉi ecojn

en: No properties were found to match search term
eo: Neniuj atributoj estis trovitaj kongruaj kun serĉtermino

en: Could not get UTF-8 path from path
eo: Ne eblis ricevi UTF-8-vojon de pado

en: Could not read file
eo: Ne eblis legi dosieron

en: Could not run update
eo: Ne eblis ruli ĝisdatigon

en: Done
eo: Farite

en: No results found matching your query
eo: Neniuj rezultoj trovitaj kongruas kun via demando

en: Results
eo: Rezultoj

en: File and query can not be used together
eo: Dosiero kaj demando ne povas esti uzataj kune

en: The --list-properties argument can only be empty when used with the --tree argument
eo: La argumento --list-properties povas esti malplena nur kiam uzata kun la argumento --tree

en: SQL query
eo: SQL-informpeto

en: Failed to initialize data manager
eo: Malsukcesis pravalorigi datuman administranton

en: A database path must be specified
eo: Datumbaza vojo devas esti specifita
